PRESIDENT ROOSEVELT TE QUEBEC WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 GEVONDEN VOORWERPEN. AANGEREDEN DOOR FIETS. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. VLAARDINGEN. ZIJN BOK KWIJT GERAAKT. HET UITBREIDINGSPLAN. TENTOONSTELLINGEN. SCHOONHOVEN. D.H.V.B. IN HET SEIZOEN 1935-1936. Geringe teruggang van het ledental. IN DE COMPETITIE SPEELDEN 848 ELFTALLEN. ATHLETIEKSPORT. NIEUW ERKENDE WERELD RECORDS. MOTORSPORT. AANVAL VAN GILERA OP HET WERELDRECORD. bloembollenkweekers SIERTEELTCENTRALE. EN Onnoodig hard optreden van de ambtenaren Een Britsch-Amerikaansche vriendschapsbetooging. HET JODEN-VRAAGSTUK IN POLEN. Voor de oplossing pan het probleem toeneming der emigratie nood zakelijk geacht. Gevonden voorwerpen in de week van 24 tot en met 31 Juli 1936, omtrent welke in lichtingen zijn te bekomen aan het Hoofd bureau van Politie alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal Bureau: Sleutels, porte- monnaies; R. B. merken handschoenen; ver chroomd armbandje; zilveren oorbel met wit ten steen; verm. zilv. oorbel; nieuw kas boekje; brillen met en zonder étui; badpak ken; kinder-, dames- en actetasschen; lin nen zak inh. fleschje, kap enz.; schroeven draaier; nieuw beige kinderschoentje; Jas, bakpad en doek; badpak; boekje Kath. ge loofsleer; bruin schoolétui met ritssluiting; verm. zilv. vulpotlood; verm. zilv. damespols horloge; damesparapluie; verschillende jassen en mantels; fietstaschje; hamer en klopboor; verkoperdè staaf; tochtscherm; zakmesje; witte gehaakte jumper ;verm. gouden speld- broche; ceintuur; notieboekje inh. 5 kwitan ties; broche; bewijs Nederlanderschap ten na me H. R. Krikke; tang; spoorkaartje Mij. Ne derland; veldflesch; verm. zilv. halsketting; notitieboekje. Aan de bureaux: Hoflaan: 2 gegalvaniseer de platen; Meermanstraat: ongemerkt da mesrijwiel; Aelbrechtskolk: nummerbord H. Z. 34697. Bij vinders: bruine heeren-portemonnaie met inh., Eeftink, Ridderstraat 14; zwarte damesparapluie, Drogisterij, Schieweg 61; lichte dameskouren, Renata, Binnenweg 95; een coupon leening 1933, Postkantoor Cool- singel; bruine heerenregenjas, Dijkers, Beu- kelsweg 65b; gouden broche met kinderfoto, G. Luttel, v. Malsenstraat 109; Klokslot, L. Rijsdijk, Palestinastraat 95; 1000 kronen-bil- jet, P. Kas, Boezemkade 12a; Heggeschaar, J. Hildebrand, Gr. v. Prinstererstraat 6a; J witte zakdoeken, H. Voorwinde, W.-Zee- dijk 30; bruine dames-portemennaie met inh., G. v. d. Zee, Zwaanshalskade 50a; bruine da mesparapluie, G. W inkel, Vrijenbanschestra. 41; bruin kindermanteltje, J. den Boer, Insu- lindestraat 137b; bruin beetrje, M. Bat, Berg- sehelaan 119b; blauwe tasch inh. badpak enz., S. Douma, Zaagmolenstraat 193; bril in étui, H. Wansing, Hooglandstraat 204; verm. zilveren medaillon, G. J. van Maurik, Nesser- dijk 121; damesportemonnaie met inh., J. W. Pijl, Elisabethstraat 4; blauwe dames-regen mantel, J. M. Ophorst, 's-Gravenweg 9, Cap. a. d. IJs.; zilver kinderringetje, T. Hansum, Voorschoterlaan 66b; R. B. merk in étui, P. H. Troost, Gouwstraat 51b; bruine zak, inh. tentzeil, M. Mulder, Lamweg 60a, Hoogvliet; actetasch motorgereedschap, A. J. Klootwijk, Carnissesingel 25c; damesportemonnaie met inh., R. Meijer, de la Reystraat 100; zwarte gummi-regenjas, H. de Waard, Gr. Hilledijk 338; fietstaschje, J. Zuidweg, Immobilialaan 3; blauw jasje, M. Uitenbroek, Slaghekstraat 47; bruine actetasch, 3 badpakken enz., T. Tieleman, Putschebocht 64; bruine actetasch, C. Ottenhof, Develstraat 4; zwarte dames portemonnaie met inh., T. van Ottenburg, Dahliastraat 28; vulpen in étui, M. v. d. Meer, Charl. Lagendijk 509; medaillon, K. C. v. Noort, Reederlaan 54; fietstaschje, C. Vos, Kaapstraat 12; blauwe damestasch met inh., A. Jansen, Voordonk 34; 4 spaarbankbrief jes, H. J. Nossent, Putschestraat 44; 1 paar zwarte regenpijpen, W. Morée, Rosestr. 188; ring met zwarte steen, W. I. Mosterdam, Vinkestraat 66; br. damestasch, W. Wouters, Binnenweg 17/27; cape, S. Huiser, v. Olden- barneveltstraat 73; grijze regenpijpen, C. H. Meijer, v. Oldenbameveltstraat 63; doublé damespolshorloge, M. A. Dropmans, Tollens straat 89; pakje inh. w. bustehouders. Van Rietschoten, Hoogstraat 286; vulpen en -vul potlood in étui, Ensier, Schietbaanlaan 3a; 1 paar wit-zeemlederen dames-handschoe nen, Wesdorp, Oppert 155 damesportemonn. inh. gaspenningen, D. Bokhoven, Taanders- straat 142; Iersche terrier, A. Leeflang, Nwe Binnenweg 184b; bruin kinderjasje, J. Laa- nen, Delftschevaart 24; twee autoreserveban den, Rochussenstraat 255; zilveren geldstuk, J. Dreesen, Rös. Manzstraat 156; br. hee- renportemonnaie met inh., W. Kooiman, Vol- marrjnstraat 21b; dameshorloge met ketting, P. S. Elzinga, Mathenesserweg 198; veld flesch, A. Hoornweg, Rös. Manzstraat 10; bruine portemonnaie, 1". Matenu, L. Dijkstr. 8a; Pekingeesje, mevr. Tieman, Essenburg- singel 96; actetasch en portem., S. Snoek, Dirk Danestraat 7; verm. gouden ringetje, B. Hoepel, Ruwaardstraat 7a; grijs bruine ruigharigen hond, W. Cordemans, Newton- straat 15, Schoedam. Gisteren is op het Beursplein de 66-jarige J. Goudsmit, koopman, wonende aan de Kruiskade, aangereden door een fiets, be stuurd door den 26-jarigen arts A. van M. Met, een vermoedelijke nekwervel-fractuur is de man in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter observatie opgenomen. OVERLEDENB. Schuuring wedr v. F. J. v. Gerven 68 j. P. Gerlach m. van G. J. E. v. d. Hi 1st 55 j. A. de Klerk vr. van M. J. Schuring 62 j. L. Maler m. van J. J. Kühn 64 j. J. C. Jacobse m. van M. D. Bouwman 64 j. J. Severjjs m. van A. C. M. Albrechts 72 j. Z. Kool vr. van F. Lakeman 67 j. N. v. d. Meulen wede. van A. Hoogstad 76 j. J. W. v. d. Waarde vr. van J. A. v. Lier 43 J. A. Slingerland m. van C. Verkerk 56 j. J. M. det Rujjters wede. v. C. Eijs 73 j. W. Hout ongeh. vr. 70 j. A. L. v. Dijk d. 11 j. Voorts als levenloos aangegeven: K. J. P. Peterse geb. Fraunberger d. H. G. ten Cate geb. Klag z. C. F. W. Uiterwaal geb. Slooft d. Aangiften van 4 Augustus. BEVALLENE. BransRossmeisl d. P. H. Chapel—Farinaux d. M. Mulder—Wiebes d. E. J. PattijnGeene d. M. Carnier—Fenijn z. A. G. MiddeldorpDonkers d. A. W. Masten broekten Hoeve d. A. Ruissen—Sanderse z. E. v. d. Sluis—de Cocq d. N. Huisman—v. d. Aa d. G. J. v. ErkelensWiegel z. M. E. BaxBosch d. A. E. v. Bienev. Geffen d. M. J. Coendersv. Melsen z. R. M. BastlaanseFavejee d. N. Stokv. Werkho ven d. C. Dijkev. Belzen d. A. Smitv. d. Hout z. A. T. MeulenkampThtjse z. C. J. Kool—Hendrlx d. G. Kempenaar—Wou ters z". G. A. J. Sterkman—v. Brenkelen z. J. L. E. M. W. DuijserOuborg d. K. Sint AnnalandAdema d. J. Nieuwenhuizen—v. d. Linden d. S. de Jong—Bobbe d. E. C. Derksenv. Ingen d. M. M. Kraaijeveldv d. Lee z. M. M. KwantenBergers d. J. M. Bravenboerv d. Sijde z. J. H. v. Damv. Ooijen d. OVERLEDEN: J. Smit m. v. T. M. E. Wig man 43 j. A. Veerman wed. v, J. v. Breemen 78 j. A. de Vries vr. v. H A. Vos 29 j. J. de Gast vr. v. M. F. Pikaar 56 J. G. Smits vr. v. M. Hagendoorn 71 j. B. Frenk vr. v. J. Koster 64 j. L. de Man m. v. J. Blom 53 j. J. Bruijnzeel wed. v. A. Nagelkerke 74 J. C. Zoon m. v. P. M. Schans 68 j. M. Zeven huizen vr. v. J. H. Dirker 44 j. T. Groenen- daal m. v. T. A. v. Lith 67 j. A. v. d. Staaij m. v. L. J. Jonker 69 j. M. W. Schouten vr. v. P. C. Salij 73 j. F. A. Koedam o. vr. 79 j. J. Stok wedr. v. J. v. Oosten 79 j. A. F. v. Lieshout m. v. C. G. M. Sprut 68 j. S. Goud beek z. 12 j. D. Versluis o. vr. 35 j. VOETBAL. Door met 42 van Concordia II te winnen is H. O. V. II kampioen van de 2e klasse der Sehiedamsche Voetbalcompetitie gewor den. Vrijdag 7 Augustus a.s. zal er op het „Sun- light"-terrein aan de Parallelweg een wed strijd gespeeld worden tusschen „Zwaluwen" (onderafdeeling van Chr. Jongelingenveree- niging „Liefde en Vrede") en het vroegere Christelijk D. O. S. Aanvang half acht. GESLAAGD Voor het examen Hoofdcorrespondent in de Duitsche Handelscorrespondentie uitgaande vande vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen slaagde de heer H. v. Wijk, leerling van den heer L. T. van Bree, alhier. BINNENGEKOMEN In de Vuleaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Zaandam" met 3025 ton erts. De heer D. P., wonende aan den Terbreg- scheweg, ontdekte gistermorgen, dat zijn bok, die gewoonlijk in een weiland achter de woning liep, was verdwenen. Het dier was nergens te vinden. Een nader ingesteld onder zoek leidde evenwel tot de ontdekking, dat de bok door iemand was geslacht- Men had het dier den kop afgesneden en het vervol gens op vakkundige wijze schoon gemaakt. Slechts de ingewanden en allerlei afval was op het weiland achter gebleven. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de politie, die thans een verder onderzoek in stelt. De burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat van Woensdag 5 Augustus af, ge durende vier weken ter gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen eenige ontwerp-plan- nen tot gedeeltelijke wijziging van het her ziene groot-uitbreidingsplan, alsmede 't ont werp eener verordening tot wijziging der bij dat plan behoorende Bebouwingsverordening. Belanghebbenden kunnen gedurende een termijn van vier weken eventueele bezwaren tegen bedoelde ontwerpen bij den Gemeente raad indienen- De Haagsche schilder Hendrik Verburg ex poseert zijn werk van 5 tot 15 Augustus in „Lommerrijk" te Hillegersberg. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENC. R. Stokvan der Steen z. C. M. J. de Jong—Meulendijk d. G. rteus- Jongeneel d. ONDERTROUWD: A. Graveatein, 30 j. Over- schie en M. N. de Ruiter 27 j. alhier A. Voor winde 26 j. en Johanna Plazier 21 j. beiden al hier M. van Santen 24 j. en D. te Brugge 22 j„ beiden alhier. GETROUWD: F. L. Rambonnet, 33 j. Rotter dam en Fr. Krol 30 j„ alhier. OVERLEDENAllebrechta van den Dool 65 j„ echtg. van J. W. Flach Willempje van den Berg 34 j., echtg. van A. JongeneJen Hendrik Jucobus Tollens 72 j„ wedn. van G. J. Teeuwen. COMMISSIE VOOR WERKVERSCHAFFING Nadat al geruimen tijd plannen bestonden om pogingen in het werk te stellen om hen, die door de crisis uit het bedrijf zijn gestooten, door regelmatigen arbeid behoorlijk een loon te doen verdienen, heeft alhier de installatie plaats gehad van een Intercommunaal Co mité tot opsporing van werkobjecten, waar voor door de gemeenten Schoonhoven, Am- merstol, Bergambacht, Vlist, Haastrecht en Stolwijk vertegenwoordigers waren gezonden. De Burgemeester van Schoonhoven, die deze vergadering heeft geleid, heeft er op gewe zen, dat deze bijeenkomst gehouden werd naar aanleiding van een circulaire van de Rijkscommissie van advies voor werkver schaffing en werkverruiming in de provin cie Zuid-Holland, waarin wordt opgemerkt, dat in deze provincie in vergelijking met andere provincies, zoo weinig aan werk verschaffing wordt gedaan. Aan B. en W. van Schoonhoven werd opgedragen de instal latie van een commissie voor werkverschaf fing in den Oosthoek van de Krimpenerwaard. Het gemeentebestuur van Schoonhoven heeft als vertegenwoordiger in die commissie aan gewezen den heer A. C. A. Deerenberg, Wet houder, die de voorzittersfunctie zal vervul len. Het Comité is samengesteld als volgt: Voor Schoonhoven: Weth. A. C. A. Dee renberg, vertegenw. van het gemeentebestuur; d heer A. M. A. Moosen, vertegenw. R. K. Werknemersbond en de heer T. Visser, werk gever. Voor Bergambacht: Weth. D. Blanken, vertegenw. van het gemeentebestuur; de heer D. Hoogenboezem, vertegew. van het Hoog heemraadschap de Krimpenerwaard; mevr. L. Krijgerde Gruyter, vertegenw. van de Groot-industrie en de heer J. M. de Jong vertegenw. van den Chr. Werknemersbond. Voor Haastrecht: Weth. P. C. Hooft, verte genw. van het Gemeentebestuur en de heer K. Graveland, landbouwer. Voor Vlist: de heer G. V. W. baron v. He- mert tot Dingshof, vertegenw. van het ge meentebestuur en de heer A. Stuurman, werk gever. Voor Ammerstol: Weth. I. Hoejenbos, ver tegenw. van het Gemeentebestuur; de heer P. de Leeuwden Bouter, namens den mo dernen Werknemersbond en de heer G. van Harten, werkgever-aannemer. Voor Stolwijk: Weth. Jac. Verdoold, ver tegenw. van het Gemeentebestuur; de heer D. A. Anker, vertegenw. van de polder Stolwjjk de heer H. J. Hailing, vertegenw. van het Hoogheemraadschap „de Krimpenerwaard". Uit dit Comité is een kleine commissie ge vormd, met het doel de voorbereidende werk. zaamheden te regelen en voor het afdoen van zaken van minder groot belang, waar in mede zitting heeft de heer A. C. Boogaart, secretaris der gemeente Schoonhoven. WAARNEMEND BURGEMEESTER. Gedurende de afwezigheid van den Burge meester, den heer A. M. Nieuwenhuisen, van 428 Augustus, zal wethouder S. v. d. Oever als plaatsvervanger optreden. BURGERLIJKE STAND BEBOREN: Laurens, M„ zoon van M. de Ligt en van L. v. d. Berg. Cornelia, M„ E„ dochter van M. L. Deerenberg en van T. M. van Leeuwen. Hendrikus H., zoon van A. Ballering en van A. Lakerveld. OVERLEDEN: P. H. Berlijn 87 j., weduw naar van A. Rous. Aan het jaarverslag van den D. H. V. B. over het seizoen 1935-1936 ontleenen we het volgende: Verschillende feiten welke zich voordeden in het afgeloopen jaar, zullen ongetwijfeld het 17e bestaansjaar van den bond tot een belangrijk jaaf maken .Onder deze feiten mo gen wij allereerst rangschikken de reorgani satie, welke in dit hondsjaar voltrokken werd. Voor zoover aan de hand van de korte er varing kon worden vastgesteld, zal deze re organisatie van gunstigen invloed op het bondsorganisme zijn. De bond zag in het begin van dit honds jaar zijn voorzitter, den Zeereerw. pater F. L. Esser O.E.S.A., heengaan. De algemeene vergadering eerde zijn verdiensten door hem te benoemen tot eere-lid van den bond. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer H. A. H. Putter. Een ander verlies trof den bond in het ver scheiden van zijn Doorluchtigen Bescherm heer, Z. H. Exc. Mgr. Aengenent z.g. In organisatorisch opzicht werd construc tieve arbeid verricht door de organisatie van een leidersdag, welke eveneens op 8 Decem ber 1935 werd gehouden. De opkomBt voor deze vergadering was zeer goed.. Volendam vierde het behalen van het na tionale kampioenschap met een wedstrijd Volendam 1—R.K.F.-elftal. Semi-officieele ontmoetingen vormden de wedstrijden Zuide lijk D.H.V.B.-elftal tegen Zuid-Limburg en D.H.V.B.-elftal tegen R.K.V.B. Breda. De missie-wedstrijd HaarlemUtrecht te Den Haag heeft naar alle kanten bevrediging geschonken. Er was een opkomst, welke tot dusverre in de geschiedenis van onzen bond vrijwel uniek was. De Diocesaan Haarlemsche Hockey-bond, tot welks oprichting onze bond den stoot ge geven had, bleek nog niet bij machte voor een behoorlijk functionneerend wedstrijd we zen te kunnen zorgdragen. De activiteit van dezen bond is derhalve gedurende dit verslag jaar voorloopig stop gezet. De Diocesaan Haarlemsche Athletiek-Kring zag, hoofdzake lijk tengevolge van financieele moeilijkheden, zijn voortbestaan bedreigd. Op een verzoek van dezen Kring, welke nog steeds onder- afdeeling van onzen bond is, verklaarde het bondsbestuur zich bereid de administratie tij delijk door ons bureau te doen waarnemen. Omvang der organisatie. Een intensieve propaganda-actie is ook on getwijfeld noodzakelijk. Reeds eerder bleek, dat de groote toevloed van nieuwe leden had opgehouden en dat moeite gedaan moest wor den om te behouden, wat verkregen was. Dit blijkt nog beter uit de cijfers van dit honds jaar. Terwijl het aantal junioren tegenover het vorig jaar vrijwel gelijk bleef, toonde het aantal senioren een kleinen achteruitgang. Met betrekking tot de junioren moet we derom worden geconstateerd, dat de aan winst van nieuwe leden voor onze vereeni- gingen verzwaard wordt door den nieuwen vorm van jeugdorganisatie. Momenteel telt de bond 13.756 leden (vo rig jaar 14.358), 199 aangeslótenvereenigin- gen (201), 62 competitie-af deelingen (65), terwijl 456 elftallen (494); aan de competitie deelnamen. Het lidmaatschap van de R. K. F. bleef in 't afgeloopen jaar onveranderd gehandhaafd. De bond werkte mede aan de door die orga nisatie genomen besluiten, o.a. betreffende de gerechtigdheid van spelers. In het bestuur van de R. K. F. was de bond aanvankelijk vertegenwoordigd door de heeren F. v. Veen en G. Kruyver. Na de verkiezing van den heer H. A. H. Putter tot voorzitter van on zen bond trok de heer F. van Veen zich als R. K. F.-bestuurslid terug en werd daarop vervangen door den heer Putter. De samenwerking met I. V. C. B. en óve rige diocesane bonden was bevredigend. Uiteraard vond het overleg grootendeels via de R. K. F. plaats Het officieel orgaan van de R. K. F. „De Sport-Illustratie" deed ook dit jaar weder om dienst als ons officieel orgaan. Een ver betering is ongetwijfeld geworden de splitsing in twee edities .waardoor vrijwel al het nieuws, hetwelk onzerzijds ter plaatsing werd aangeboden, kon worden gepubliceerd. De competities. De competitie-indeeling bracht ook dit jaar weder verschillende moeilijkheden met zich, doch tenslotte slaagde het bestuur er in, een indeeling te formeeren, welke met vrijwel alle redelijke verlangens rekening hield. Bij den aanvang van de competitie 1935- 1936 werden 458 elftallen ter indecling aan gemeld. Later werden nog 32 elftallen inge deeld. Aan 34 elftallen werd terugtrekking verleend. Er namen derhalve 456 elftallen aan onzt competities deel. Waar bovendien 46 elftallen van D. H. V. B.-vereenlgingen in de competities van den I. V. C. B. en 346 elftallen aan de junior-competities der dis tricten deelnamen, blijkt dat de D. H. V. B-. vereenigingen het seizoen in totaal met 848 elftallen beëindigden. Uit het financieel overzicht blijkt, dat de inkomsten vrijwel gelijk gebleven zijn aan het vorig jaar. De reglements- en recordcommissie van de Internationale Athletiekfederatie (I.A.A.F.) heeft onder voorzitterschap van den Hongaar Stankovitsch te Berlijn vergaderd. De com missie besloot in de toekomst geen records meer te erkennen, welke bij een rug- of zij wind op een rechte baan zijn bevestigd, om het even of het in tijd genoteerde uitslagen dan wel resultaten van het verspringen of den hinkstapsprong betreft. Het voornaamste punt van de besprekingen vormde de erkenning van de voorgestelde wereldrecords, waarvan er dertien werden be vestigd. De nieuwe lijst ziet er als volgt uit: 220 yards hardloopen: Jesse Owens (Ver- eenigde Staten) 20,3 sec.; 220 yards horden; Jesse Owens (Vereenigde Staten 22,6 sec.; 300 yards hardloopen: O. Kovacs (Hongarije) 30 sec.; 20 K.M. hardloopen: J. Zabala (Argentinië) 1 uur 4 min. 0,2 sec.; 25 mijl hardloopen: Fanelli (Italië) 2 uur 26 min. 10,8 sec.; 2 uurwedstrijd: Ribas (Argentinië) 34,435 K.M.; discuswerpen: Schroder (Duitschland) 53,10 meter; speerwerpen: M. Jarvinen (Finland) 76,66 meter; kogelstooten (tweehandig): Hel jas (Polen) 28,75 meter; idem: Daranyi (Hongarije) 29,46 meter. Deze records zijn resp. op 18 Augustus en op 28 September 1935 gevestigd. verspringen; Jesse Owens (Ver. Staten) 8,13 meter; hinkstapsprong: Metcalfe (Ver. Staten) 15,78 meter; polsstokhoogspringen: K. Brown (Ver. Sta ten) 4,39 meter; 100 meter hardloopen: Peacock (Ver. Sta ten), Berger (Nederland) en Metcalfe (Ver. Staten), allen 10,3 sec.; 100 yards hardloopen: Jesse Owens (Ver Staten) 9,4 sec.; 110 meter horden; Moreau (Ver. Staten) 14,2 sec.; 120 yards horden: Moreau (Ver. Staten), Moore (Ver. Staten) en Cooke (Ver. Staten) allen 14,2 sec. Naar de K.N.M.V. verneemt, gaat Gilera, de voornaamste Italiaansche motorrijwielfabriek. zich thans ook op snelheidswedstrijden toe leggen. In de kringen der betrouwbaarheids- ritten heeft dit merk zich reeds een groote reputatie verworven, o.a. doordat een Gilera- team tot tweemaal toe in de Internationale Zesdaagsche zegevierde. De Gilera-fabriek heeft thans al het mate riaal aangekocht van Rondlne, de viercylinder- racemachine, die het vorige jaar groote sen satie verwekte door in handen van haar ont werper ir. Taruffi onverwacht het wereld record in de 500 cc.-kiasse te verbeteren er het absolute wereldrecord van den Duitschei Henne op B.M.W. 750 cc. tot op slechts 12 K.M. te benaderen. De denkbeelden van Rondine zullen in de nieuwe Gilera worden verwerkt, terwijl de machines van een veerend frame worden voorzien. In October a.s. reeds denkt men een aanval op het wereldrecord te kunnen doen en voor het seizoen 1937 zullen ook machines vooi deelname aan wegraces worden vervaardigd Dit laatste nieuws is voor de K.N.M.V. een gereede aanleiding geweest zich terstond met de Gilera-fabriek in verbinding te stellen teneinde zich ervan te verzekeren, dat deze geduchte mededinger, indien eenigszins mo gelijk, aan de T.T.-races in 1937 zal deelne men. In motorkringen worden de resultaten der Gilera-Rondine-combinatie met groote span ning tegemoet gezien. Voor den Haarlemschen kantonrechter werd Maanlag een tweetal overtredingen be- handeld van bloembollenliandelaren, die zij zouden'gepleegd hebben ten opzichte van de sierteeltcentrale. Gezien de moeilijkheden, welke de uitvoering van deze maatregelen tel kens weer ontmoet, was de verdediging, in beide zaken gevoerd, zeer belangwekkend, mede op de juridische en daarom somtijds andersluidende formuleeringen, die gegeven werden van de bestaande ambtelijke gewoon ten. Een kweeker uit Haarlemmermeer stond terecht voor het feit, dat hij in Maart bloembollen zou hebben getëeld zonder te zijn aangesloten bij de centrale en zonder- dus in het bezit te zijn van de vereischte vergun ning. Hij had een schuld van ongeveer 1100 aan achterstallige roeheffing en kreeg na her haaldelijk door de centrale te. zijn gemaand op 26 Maart bericht, dat hij uiterlijk op 27 Maart deze schuld moest betalen. Toen hij om deze reden nog geen gelegenheid had gehad om geld hiertoe op te nemen, werden op den vervaldag bij wijze van tuchtmaat regel een partij bollen bij hem gerooid tot een gezamenlijke waarde van 1500. Voor h^t ten laste gelegde eischte de ambtenaar van het O.M. een geldboete van 200, te ver vangen door een maand hechtenis. De verdediger, mr. dr. W. P. Vis, die na mens verdachte ter zitting was verschenen, meende op juridische gronden te moeten ont kennen, dat verdachte volgens de letter van de bestaande bepalingen strafbaar was. De vergunning had hij weliswaar niet in zijn be zit, maar wel een schrijven, waarin hem werd medegedeeld, dat hem de vergunning zou worden toegestuurd. Pleiter meende dus te moeten aannemen, dat bedoelde vergunning hier wel verleend, dooh nog niet uitgereikt was, hetgeen volgens hem ook niet noodig is, daar de betreffende bepalingen spreken over den kweeker, die strafbaar is, en als hij die vergunning niet heeft". De Ambtenaar had in zijn verantwoording gebruik gemaakt van enkele Koninklijke be sluiten, die eerst later waren uitgevaardigd, veronderstellend, dat deze bepalingen terug werkende kracht zouden bezitten. Pleiter ont kende dit ten stelligste. Van zulk een om standigheid kan slechts sprake zijn, als zij met zooveel voor en in het besluit staat uit gedrukt. Op technische gronden bestreed spreker ook de opvatting van het begrip „telen", waarvan het O.M. bij zijn dagvaar ding was uitgegaan. Dat begrip is niet te definieeren, daar het een serie van handelin gen veronderstelt, welke op geheel verschil lende tijdstippen en onder geheel verschil lende omstandigheden worden gesteld. De tweede verdachte, de bloembollenkwoe- ker Sch. uit Haarlemmermeer, stond even eens terecht, omdat hjj zonder vergunning bollen had geteeld. Ook hij had na verschil lende malen te zijn aangemaand geen roe belasting betaald en ook bij hem waren er bollen gerooid en vernietigd tot een gezamen lijk bedrag van acht honderd gulden. Tijdens het rooien had verdachte aangeboden de roe belasting te betalen, maar desondanks was men met het vernietigen doorgegaan daar men dit als een tuchtmaatregel beschouwde. De verdediger mr. v. Löben Seis, stelde in het licht, dat verdachte aan de Centrale medio Januari had aangeboden, om tot een betalingsregeling te komen. Op 24 Maart was pas een antwoord op dit schrijven ingekomen en drie dagen later begon men de bollen te rooien. Een ambtenaar van de Sierteeltcentrale, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat men in Den Haag, het verzoek van ver dachte om tot een betalingsregeling te ko men, niet au sérieux had genomen, daar blfl- (Van onzen correspondent). LONDEN, 1 Augustus 1936. In 't begin dezer eeuw had Theodore Roose velt, president der Vereenigde Staten, een ontmoeting met Porfirio Diaz, president van Mexico. Midden op de Rio Grande, de grens rivier, had die ontmoeting plaats, zóó dat elk der beide presidenten op zijn eigen grond gebied bleef. Want de traditie verbood den president der Vereenigde Staten, en klaar blijkelijk ook dien van Mexico, hun land ge durende de uitoefening van 't presidentschap te verlaten. Het baarde veel opzien, toen president Wil son in 1919 met deze traditie brak om de vre desconferentie te Parijs bij te wonen. De tra dities der Amerikanen zijn van recenten da tum; bijgevolg hechten zij er evenzeer aan als een pas-geadelde aan zijn nieuwen titel, en president Wilson's populariteit onder 't meer orthodoxe deel der bevolking werd niet ver hoogd door zijn Europeesche reizen. Maar de gebeurtenis, die hem naar de oude wereld gevoerd had, was van zoo groot ge wicht, dat Amerikanen zichzelf wijsmaakten, dat door deze twee reizen de traditie niet werkelijk geschonden was, en zoo wij ons niet vergissen heeft geen van Wilson's opvolgers gedurende zijn ambtsperiode het land verla ten. Des te meer is het Bezoek, dat thans presi dent Roosevelt aan Quebec gebracht heeft, onze aandacht waard. Wij mogen aannemen dat door dit nieuwe precedent de traditie voor goed gebroken is, en dat niets een president der Vereenigde Staten meer belet bezoeken aan andere landen te brengen. Maar tevens ligt de veronderstelling voor de hand, dat de president met zijn Canadeesche reis een be langrijker doel gehad heeft dan 't vestigen van een precedent. De Vereenigde Staten zijn groot genoeg, opdat hun president zijn va- cantie-uitstapjes binnen de grenzen van het eigen land beperken kan, zonder dat hij te klagen heeft over gebrek aan bewegings ruimte. Men is geneigd aan te nemen, dat Roosevelt's bezoek aan Canada politieke be- teekenis' heeft, en dat het wellicht de aller eerste stap is in de richting van een zeer nauw samengaan tusschen het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten. Het is waar, dat de president zijn vacantie reeds doorbracht buiten Amerikaarusch ge bied, n.l. op het tot New Brunswick behooren de Campo Bello eiland, maar dit feit doet niets af aan de beteekenis van het officieele bezoek, dat hij thans aan Canada gebracht heeft. Hij reisde van Campo naar Quebec, waar hij aan 't Wolfe Cove Station begroet werd door Lord Tweedsmuir, den gouverneur-gene raal. Een l maritieme en militaire eerewacht was opgesteld, en kapellen speelden de Brit sche en Amerikaansche volksliederen. Dichte menochemoenlgten juichten den pre sident toe, toen deze door de straten der oude stad reed naar het Dufferin Terras, dat zich aan de St. Lawrence rivier verheft. Hier werden 21 eereschoten gelost, en welkomst toespraken gehouden. Het gezelschap van den president werd ge ëscorteerd door koninklijke Canadeesche dra gonders. In de Citadel, waar de gouverneur-generaal, wiens vaste standplaats natuurlijk Ottawa is, zijn zomerverblijf heeft, lunchte de president met lord en lady Tweedsmuir. De Amerikaan sche vlag wapperde voor 't eerst in de ge schiedenis van Quebec op het gebouw, want nog nooit van te voren heeft de oude hoofd stad officieel Amerikaamsch bezoek gehad. Onder de Citadel, met een uitzicht op de bree- de St. Lawrence, die hier door de grootste zeeschepen bevaren wordt, ofschoon de stad honderden mijlen van de kust gelegen is, was een tribune gebouwd, werden ten aanhoore van duizenden personen officieele toespraken gehouden. Lord Tweedsmuir zeide; „Als persoonlijk vertegenwoordiger van Zijne Majesteit den Koning begroet ik u allerhartelijkst in deze oude hoofdstad als den eersten burger der Vereenigde Staten. „Canada, mijnheer, is een vrije en £r°kt(, natie, en heeft sinds generaties in volraaaeen vriendschap naast de uwe gewoond|lianier voorbeeld voor de wereld van de clkaa^ waarop beschaafde buurvolken r°e dienen te verkeeren. v „Mijn bede is dat de RePubl^eenebest nigde Staten en de Britsche ëe et door eenig politiek of ander maar door 't koesteren van dezelf en en t najagen van 't zelfde doel, mogen bijdragen tot 't herstel van de geschokte vrijheden van 't menschdom". Ook mr. Mackenzie King, de Canadeesche eerste minister, die den president namens 't Canadeesche volk verwelkomde, weidde uit over de goede betrekkingen, die zoo lang be staan hebben tusschen de Vereenigde Staten en Canada. Welkomsttoesprakn werden ook gehouden door den premier van de provincie en door den burgemeester van de stad Quebec. Laatst genoemde sprak in 't Fransch, Quebec immers is een zuiver Fransche stad, en 't was ook met een „Vive le Président!" dat de bevol king den president begroette. Ook de president legde den nadruk op de hechtheid van de banden tusschen de Veree nigde Staten en 't Britsche Rijk. „Aan weerszijden van de grens", zeide hij onder anderen, „zijn wij zoozeer gewend aan die onverdedigde grens, welke 3000 mijlen lang is, dat wij geneigd zijn tot onderschat ting van haar belang, niet alleen voor de voortdurend goede betrekkingen tusschen ons, maar ook als een voorbeeld voor de andere volken. Canadeezen en Amerikanen bezoeken elkaar jaarlijks bij honderdduizenden, en be langrijker nog, zij bezoeken elkaar zonder dat zij een paspoort behoeven". Hij gewaagde van de sympathie die heerscht tusschen de Vereenigde Staten en 't Britsche Rijk, en van de algemeene smart in eerstge noemd land, toen daar de tijding ontvangen werd van den dood van koning George. „Wij voelden dat niet alleen 't hoofd eener bevriende natie heengegaan was, maar ook een vriend, wiens stem doorgedrongen was tot bijna ieder huis in de Vereenigde Staten; een groot koning en een groot gentleman. „Ik heb in de jaren die achter ons liggen 't voorrecht gehad Zijne Majesteit- koning Edward te leeren kennen, en wij verlangen naar den dag, waarop hij, indien 't hem mo gelijk is opnieuw een bezoek aan zijn Domi nion te brengen, ook zijn buren in de Veree nigde Staten zal bezoeken". De president besloot zijn rede met een in 't Fransch uitgesproken dankbetuiging aan den premier en den burgemeester van Quebec. Door de taal der provincie te spreken, maakte hjj een buitengewonen geestdrift gaande on der de duizenden toehoorders. Ofschoon men uit dit bezoek, en uit de gehouden toespraken, allicht te ver gaande conclusies zou kunnen trekken, zijn zij toch ten volle onze aandacht waard. Uit de redevoeringen krijgt men den indruk, dat het bezoek gemaakt werd tot een vriend schapsbetuiging, niet uitsluitend van Amerika en Canada, maar van Amerika en 't Britsche Rijk, al is 't dan door Canada dat 't Britsche Rijk een gemeenschappelijke grens met de Vereenigde Staten heeft. Wat de gouverneur-generaal zeide omtrent saihenwerking tusschen Vereenigde Staten en Britsche Gemeenebest in 't belang van het herstel der geschokte vrijheden, was belang rijk, omdat hierdoor reeds onmiddellijk een bepaalde strekking gegeven werd aan de be tooging, en een moreele rechtvaardiging aan een nauwer samengaan tusschen de twee Engelsch sprekende werelden. In Groot BrittanniënéYnën de strSbTTtorgm ten gunste van zulk 'n samengaan voortdurend toe. De bijeenkomst te Quebec was dan ook geen Amerikaansch-Canadeesch, doch een Amerlkaansch-Britsch evenement. Wij mogen aannemen dat zoowel de Cana deesche als de Britsche regeering van te voren bekend geweest is met de zeer zorg vuldig gekozen woorden van lord Tweedsm'-iir. Dat de president de hoop uitsprak' dat de koning bij een volgend bezoek aan Canada in de gelegenheid zou zijn ook naar de Veree nigde Staten te komen, moge" WÖ beschou wen als meer dan een belec -'heidsformule. Geen Britsch Souverein heeft ooit, behalve voor de kroning te pelhi, Europa verlaten of een dominion in een ander werelddeel be zocht. Had president Roosevelt, toen hij aldus sprak, wellicht redenen om aan te nemen, dat de tegenwoordige koning met deze traditie breken zal Te Quebec heeft de president der Veree nigde Staten in gemeenschap verkeerd niet alleen rnet Canada, doch met 't Britsche Rijk, dus ook tb et het Europeesche deel ervan. Toen hij den gouverneur-generaal en den eersten minister uitnoodlgde tot een bezoek aan 't Witte Huis, vroegen dezen hem op hun beurt een gewoonte te maken van datgene wat thans nog een precedent was, d.w.z. Canada vaker te bezoeken. Dit alles wijst ongetwijfeld op de mogelijk heid dat Amerika zijn bijna vijandig isolement der laatste jaren zal opgeven, om via Canada contact te zoeken met 't Britsche Rijk, en indirect wellicht ook met die landen waarmee het idealen van vrijheid en humaniteit gemeen hèeft. WARSCHAU, 5 Augustus. (A.N.P.). In een bespreking van het vraagstuk der joodsche emigratie uit Polen, schrijft de officieuze Poolsche persdienst het volgende* Men moet eerst het joodsche wereldcongres afwachten, dat binnenkort in Genêve bijeen komt, en waar kwesties besproken zu en Worden, welke speciaal van belang zUn vo°r Polen, dat, na de Vereenigde Staten de groo - ste joodsche bevolking heeft, n.l. van /2 m - lioen. Polen is betrekkelijk een overbevolkt land. Vijftig procent der joden vinden hun bestaan in den handel. Een te aanzienlijk aantal joden oefent geen beroep uit. Een groot percentage der bevolking heeft dus, mede ten gevolge van de economische crisis geen middelen van bestaan. Als land zonder kapitaal moet Polen de oplossing van zijn vraagstukken zoeken in een toeneming der emigratie. Men heeft be rekend, dat om de joden-kwestie op te lossen, het aantal joodsche emigranten uit Polen per jaar 100.000 zou moeten bedragen. Daar de mogelijkheden voor emigratie naar Palestina beperkt zijn, moet de joodsche emi gratie nieuwe gebieden zoeken, welke liggen in de overzeesche landen. De landen, die bij een oplossing van het jodenvraagstuk betrokken rijn, door de rol, welke zij spelen In de wereldpolitiek, alsmede door de gebieden, welke zij bezitten, zijn het meest ertoe aangewezen, om op krachtdadige wjjze tot deze oplossing bij te dragen. Een fragment van een der ramen, ver vaardigd door Joep Nicolas, welke door de Tilburgsche burgerij voor het nieuwe raadhuis werden aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2