GROOT OFFENSIEF VAN MOLA IN GUIPUZCOA. DE GENERAALS CODED EN BURIEL TER DOOD VEROORDEELD. De stad Tolosa door de nationale troepen bezet. Waar het gepeupel meester is. AB"" w* MADRID OVER DE NON- INTERVENTIE. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 300 dooden aan regeringszijde. De verbinding tusschen San Sebastian en Bilbao afgesneden. Bijna alle bezittingen der Salesianen in Spanje verwoest. Nationaal It. Hart-monument omgeworpen. Verschillende eisehen en bezwaren. Krijgsraad aan boord van een oorlogsschip. Het doodvonnis zou waarschijnlijk hedenmorgen voltrokken worden. Nog een vreemde munitie affaire in België. Het s.s. „Sancta Mariakwam lading in Antwerpen terughalen. „VOOR EEN NOG NIET BEPAALDE BESTEMMING". FRANSCHE VLIEGTUIGEN NAAR SPANJE. Alleen reeds sedert 8 Augustus j.l. zijn er 35 te Barcelona afgeleverd. SPAANSCHE ONDERHANDELAARS IN LONDEN FRANS XAV. BACHEM t Een der groote katholieke figuren uit het Rijnland. VISSCHERSSCHIP VERGAAN. De bemanning, achttien personen, om het leven gekomen. DE MIJNRAMP TE BARNSLEY. DE WEKELIJKSCHE LIJST. Eenige overlevende aan zijn ver wondingen bezweken. TWEE ARRESTATIES IN ZWITSER- LAND. Leiders van inlichtingendienst voor buitenlandsche mogendheden. NIEUW RECORD VAN DEN „HINDENBURG". OPNIEUW AANSLAG OP EEN MOEFTI. BURGOS, li Augustus. (UN. PRESS)- In het hoofdkwartier van generaal Mola werd heden beves tigd, dat op het Guipuzcoa-front een groot offensief is begonnen door de nationale troepen, die zich zoo spoedig mogelijk meester willen maken van Pasajes en van San Sebastian. Onder een dichten kogelregen uit de machinegeweren der regeeringstroepen zijn de nationalisten hedenmorgen reeds de op twintig kilometer van San Sebastian gelegen stad Tolosa binnen gerukt. Aan beide zijden moeten de verliezen zeer groot zijn. De bezetting van Tolosa heeft tenge volge, dat de verbinding tusschen San Sebastian en de Atlantische havenstad Bilbao geheel is afgesneden. IISSABON, 12 Augustus. (R O.) J De Portugeesche radioclub meldt, dat een nationalisten-colonne, onder commando van kolonel Benito, Gua dalajara heeft bezet, dat op 55 K.M. van de hoofdstad is gelegen. Negentien vliegtuigen, die te Burgos gestationneerd zijn, hebben Somo- sierra gebombardeerd, den rooden zware verliezen toegebracht en 2 vlieg tuigen van de regeering neergeschoten. Een colonne onder generaal Ponte heeft San Rafael en El Espinar bezet. De communisten hebben vóór hun vertrek het laatste dorp in brand ge stoken. Ift de omgeving van Saragossa zijn de marxistische militietroepen terugge dreven, waarbij zij 100 dooden en 300 gewonden verloren. Het offensief op Tolosa heeft geleid tot de bezetting van Guipuzcoa. De troepen der opstandelingen zijn Tolosa binnengerukt zonder emstigen tegen stand te ontmoeten. Men verwacht thans den spoedigen val van San Sebastian, dat zich nog in handen der regeeringstroepen bevindt. Te La Linea zijn gistermiddag uit Marokko wederom 1000 man met veld geschut ter versterking van 't Zuidelijk leger der nationalisten aangekomen. De nationale troepen moesten huizenblok na huizenblok bestormen en slaagden aldus ®rin, het grootste deel van de stad in te nemen. Van het front ten noorden van Madrid valt Weinig nieuws te melden. De op negentig kilo meter ten zuiden van Burgos aan den hoofd weg naar Madrid gelegen stad Aranda werd heden door regeeringsvliegtuigen hevig ge bombardeerd. De resultaten van het bombar dement zouden evenwel slechts gering zijn. Een bom kwam terecht in een huis, waarin een vrouw met zes kinderen woonde. Het huis werd vrijwel geheel vernield, doch moe der en kinderen liepen wonder boven wonder geenerlei letsel op. s,t ea^tjiT BAYOMWE R ANKRUK tJEAU oc Luz URRUfcUfS CV»$£crTe EWDAVT-^ r IPÜil Kcwr*»i»VV^i-—i J t A AZCOITIA c G0»Z.Ü€rA I TbibsA t euioybo v PEITIA Li <1 AO A 5MJTESTEBAW elAUZ VIU-AF x<?w N A\ V AURA O tRÜOZUM PAMPLOWA IRUN, 11 Augustus. (HAVAS). Volgens alhier ontvangen inlichtingen heeft het offen sief van de nationale troepen op het Guipuz coa-front den geheelen dag voortgeduurd. De nationalisten ondernamen tegen midder nacht een verrassenden aanval op de voor posten van de regeeringstroepen, voordat deze kans kregen, naar de wapenen te grijpen. De Jaatsten zouden gedwongen zijn, de hoogten van Picoqueta, een vrij belangrijke strategi sche stelling, te ontruimen. Het offensief ontwikkelde zich op een front van verscheidene kilometers en vanavond be vonden de nationalisten zich nog slechts twee kilometer verwijderd van Behobia en Ende- riaza. De regeeringstroepen bieden hardnekkig tegenstand en het geratel van machinegewe ren duurt on-onderbroken voort. Om half acht vanavond is de opmarsch van de nationale troepen tot stilstand gekomen. De autoriteiten van het volksfront in Irun beweerden, dat de opmarsch der-nationalisten haar geenszins verontrustte. WASHINGTON, 11 Augustus. (D.N.B.). Onderstaatssecretaris Philips heeft heden opnieuw een telegram gezonden aan de Ame- rikaansche ambassade te Madrid, waarin hij erop aandringt, dat alle Amerikanen zich zoo spoedig mogelijk te Valencia aan boord van den kruiser „Quincy" zullen begeven, daar men voor de komende dagen een bombarde ment van de Spaansche hoofdstad verwacht. BURGOS, 11 Augustus. (HAVAS). Naar vernomen wordt, neemt het aantal inschrij vingen op de leening, welke de militaire junta te Burgos heeft geopend, nog steeds toe. Meestal zijn de bijdragen vergezeld van een verklaring. Een drietal Spaansche edellieden heeft 12 miliioen In goud gegeven. Heden ochtend kwam een boertje een biljet van 25 peseta's brengen. Zoo draagt groot en klein bij tot den steun van de nationale beweging. Het boertje weigerde een requ, dat hij zijn geld had gegeven. De grandes wenschten, dat hun naam niet genoemd zou worden. Ook uit de gebieden, welke nog in handen van de regeering zijn en zelfs uit het buiten land, komen bijdragen naar Burgos. Dat de nationale regeering zich het lot van de arbeiders bizonder aantrekt, blijkt wel uit de waarschuwingen, die in alle door de natio nale troepen bezette gebieden tot de werk gevers zijn gericht. De nationale commandant van Saragossa publiceerde een waarschuwing welke als volgt luidt: „De werkgevers zijn verplicht, de sociale wetten te eerbiedigen. Zij mogen de loonen niet verminderen en mogen den werklieden geen moeilijkheden in den weg leggen bij het verkrijgen van werk. Ik zal met de. grootste strengheid optreden tegen die werkgevers, die niet op dit decreet letten. Op het oogenblik is egoïsme misdadig. Ik hoop niet gedwongen te zullen zijn te straf fen en vertrouw, dat de werkgevers mij met belangelooze vaderlandsliefde zullen volgen". In het moederhuis van de Salesianen te Turijn, waar verschillende paters, die uit Spanje zijn gevlucht, een tijdelijk onderkomen hebben gevonden, zijn de laatste dagen ont stellende berichten ontvangen over de bezit tingen van de orde in Spanje en over het lot der aldaar werkzame paters. De Salesianen hebben in Spanje 53 inrich tingen van onderwijs voor jongens en 21 pen sionaten voor meisjes. Te Barcelona werd het huis Sarria, waar 500 studenten gehuisvest waren, door de re geeringstroepen bezet, die het interrieur van de kerk vernielden. Het huis te Barcelona-Rocafort, waar 700 kinderen uit arbeidersgezinnen gratis onder richt ontvingen, werd, evenals de kerk, ge plunderd en in brand gestoken. Deze kerk werd ook reeds bij de droevige gebeurtenis sen in 1909 verwoest. Nauwelijks twee jaar geleden was met de restauratie gereed geko men. De Salesianen werken, zozoals mén weet, reeds 36 jaar op den Tibidabo aan de bouw van een nationaal-monument Vavn het H. Hart, een waar kunstwerk, waarvan de onder- kerk reeds geheel voltooid was. De bovenkerk werd voor tweederde dooi brand vernield en wat niet door de vlammen verteerd werd, werd tenslotte omvergehaalt. Ook het insti tuut van de paters, waar ongeveer 50 pries terstudenten hun opleiding ontvangen, werd in brand gestoken. Toen de heiligschennende handen der bol- schewisten het prachtige H. Hartbeeld, dat 8 meter hoog is en 12 ton weegt, niet konden vernielen, werd het beeld voor de helft om vergetrokken met behulp van kabels, die aan vrachtauto's en autobussen waren bevestigd. De college te Alcoy, Alicante (voor de twee de maal reeds door brand vernield), Gerona, Nataro, Valenza én Villena werden door de regeeringstroepen geconfisqueerd en nadat de erken in brand gestoken en alle godsdien- ige voorwerpen vernield waren, werden de ge ouwen ingericht tot communistische scho len en hospitalen. Valenza werd het college van de paters des nachts om drie Ie uur ovevrvallen. Don Jozef CftlS'S&nzE werd met rr 0i n db andere Salesianen, die aldaar m retiaite waren, gevangen benomen Te Turijn verkeert men genomen. m,r> lof m ernst-lge ongerust heid over hun lot, „aar men niets meer van hen gehoord heeft. Te Madrid zijn alle gebouwen van de Sale sianen, vier groote colleges voor jongens en twee instituten van de Dochters van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, geplun derd en in beslag genomen, terwijl er nog geen berichten zijn binnengekomen over het personeel, dat in dezze inrichtingen werk- zaam was. Ook de huizen der paters te Baracaldo, Bilbao, Coruna, Santander en Vigo zj,n ge confisqueerd. In Andalusië zijn de huizen te Alcala, Gudaira, Malaga, MoroU en twee té Ronda door het roode gepeupel verwoest. Verschillende paters zijn reeds door de com munisten vermoord. In Ronda werd de direc teur van het college der Salesianen, don An tonio Törrero en don Enrico Canut vermoord. Te Moron zijn don Jpzeph Limo, don Antonio Fernandez en de coadjutor der Salesianen Jozeph Blanco doodgemarteld. Te Barcelona werd don Sergio Cid van het Sarria-college doodgeschoten. Volgens voorloopige berichten zjjn nog ver schillende paters Salesianen door de roode militie vermoord, maar deze namen zullen eerst worden medegedeeld wanneer deze moor den officieel bevestigd worden. Uit absoluut betrouwbare bron vernemen wij voorts, dat in een voorstad vail Barcelona achttien Broeders van den H. Johannes de Deo, die daar in een krankzinnigengesticht werkzaam waren, zijn vermoord door leden van de anarchistische federatie. De overige broeders werden verbannen. Zij zijn uitgewe ken naar Frankrijk en zijn in Marseille gear riveerd. Te Narbonne zijn verschillende Capucjjnem uit Catalonië aangekomen, wier klooster was verbrand. Ondanks de groote gevaren, waar in de kloosterlingen zich bevonden, waren zij op hun post gebleven, om hun zieke medebroe ders te verzorgen. Verschillende paters werden vermoord, en kelen konden ontsnappen en bereikten de grens, vanwaar zjj met de trein naar Narbon ne vertrokken. Kardinaal Goma naar Navarra. De aartsbisschop van Toledo, Z. H. Em. kardinaal Tsidoro Goma y Tomas, heeft zijn residentie verplaatst naar Belascoain (Na varra). B(j zijn aankomst werd de kerkvorst door de burgerlijke en militaire autoriteiten en door de bevolking op de meest hartelijke wijze ontvangen. Bij de plechtige ontvangst werd de kardi naal begroet door de „cortes-afgevaardigde Jose Gomez, door ret kathedraal-kapitted van Pamplona en door delegaties van de bevol king, die den aartsbisschop de verzekering gaven van hun eerbiedige gevoelens van hoog achting en trouw jegens de Katholieke Kerk en Spanje. PARIJS, XI Augustus (R.O.) In bevoegde kringen is men zeer discreet met betrekking tot het onderhoud, dat de minister van bui- tenlandsche zaken, Del bos, hedenmiddag ge had heeft met den Spaanschen gezant, De Albomoz. Men meent evenwel te weten, dat de gezant aan Delbos een schrijven van zijn regeering heeft overhandigd, waarin deze aan de Fran- sche regeering haar meening uiteenzet om trent het internationale niet-inmengingsver- drag, waarover op het oogenblik onderhandeld wordt In het eerste deel van het door De Albomoz overhandigde document wordt verklaard, dat het besluit van den Franschen ministerraad, om den uitvoer van oorlogsmateriaal en van vliegtuigen te staken nog voordat de inter nationale overeenkomst tot stand is gekomen, niet in overeenstemming is met de bezorgd heid om de neutraliteit te handhaven, waar door dit besluit werd geïnspireerd, aangezien geen enkele soortgelijke maatregel totdusver door andere mogendheden werd genomen en de opstandelingen dus wapens uit het buiten land blijven ontvangen. De Spaansche regeering verklaart, geener lei bezwaar te hebben tegen het sluiten van een non-interventieverdrag, indien alle mo gendheden, die wapenen kunnen leveren, zich erbij aansluiten. Niettemin eischt zij de organisatie van een controle-dienst door een internationale com missie en het uitoefenen van toezicht door schepen van verschillende landen langs de Spaansche kusten, opdat de neutraliteit ook werkelijk gehandhaafd worde, een strenge uitvoering van de wapenverboden verzekerd worde en alle smokkel in wapens onmogelijk worde gemaakt. Tenslotte wijst de Madrileensche regeering met nadruk erop, dat zij, door haar oorlogs schepen bevel te geven, Tanger te verlaten, heeft gehandeld overeenkomstig haar be zorgdheid, om den algemeenen vrede te dienen. Zij betwist feitelijk de interpretatie, welke door de mogendheden, die het statuut van Tangen hebben onderteekend, daaraan is ge geven en verklaart, dat deze interpretatie, een restrictief karakter heeft. Anderzijds neemt men in officieele kringen een volkomen stilzwijgén in acht met betrek king tot den inhoud van de Italiaansche nota. Italië aanvaardt weliswaar het Fransche voorstel, doch zou eisehen, dat er nog enkele bepalingen aan worden toegevoegd. Volgens inlichtingen uit goede oron zou Rome verlangen, dat het verbod betreffende den uitvoer van oorlogsmateriaal en vliegtui gen ook van toepassing wordt op het zenden van sommen gelds, ook van die bedragen, die verzameld worden bij publieke inschrijving en op het recruteeren van vrijwilligers voor den strijd in Spanje. Naar aanleiding van de stappen der Fran sche regeering inzake non-interventie ten op zichte van Spanje heeft de Nederlandsche regeering den Franschen zaakgelastigde me degedeeld, dat zi), in afwachting van een ge meenschappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen vergunning zal- verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. LONDEN, 11 Augustus. (R.O.) Aan den Britschen zaakgelastigde te Lissabon zijn instructies gezonden, om den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken een uit eenzetting te geven van het Britsche stand punt ten aanzien van de door Portugal ge opperde bezwaren in verband met het voor stel inzake non-interventie in Spanje. De vrees van Portugal voor de territoriale integriteit ingeval van een communistisch bewind in Spanje, wordt in Britsche kringen niet gedeeld, aangezien men van meening is „dat Spanje het geruimen tijd te druk zal hebben met birinenlandsehe aangelegenheden om een bedreiging voor Portugal te vormen". Officieele kringen herinneren aan de ver klaring, die Lord Cranborne 16 Maart van dit jaar in het lagerhuis heeft afgelegd, t.w. dat Engeland zich gebonden acht door de bepa lingen van de verdragen met Portugal van 1933. ROME, 10 Augustus (R.O.) Italië heeft in Principe toegestemd in de Fransche voorstel len betreffende de niet-inmenging in de Spaan sche aangelegenheden. De Fransche ambas sadeur is vanavond door den minister van bui tenlandsche zaken ontvangen, welke hem des betreffende mededeelingen deed. Er blijven echter nog eenige punten open, die niet be sproken zijn. LONDEN, 11 Augustus (R.O.) Naar de ■■Times" uit Washington meldt, zou de Fran sche regeering ook de Vereenigde Staten wii- 'len vragen zich aan te sluiten bij het accoord inzake non-interventie in Spanje. Het is niet waarschijnlijk, dat Amerika een besliste verzekering zal geven, doch wel zal de regeering er angstvallig voor zorgen, neu traal te blijven. PARIJS, 11 Augustus (D.N.B.) De socialis tische „Populaire", die boven haar hoofd artikel het opschrift „Immoreele neutraliteit" plaatst, publiceert een nieuwe oproep van het Marxistisch vakvereenigingsverbond, Waarin wordt aangespoord, „het Spaansche volk te hulp te komen". Uit dezen oproep blijkt, dat o.a. reeds .voor een warde van 250.000 francs geneesmidde len en verbandstoffen, benevens een door de stad Clamart geschonken ambulance, den „Spaanschen kameraden" ter beschikking zrjn gesteld. Nogmaals 50.000 francs zijn voor hetzelfde doel aan een Spaansche organisatie overge maakt. In opdracht van het vakvereenigingsver bond te Parijs hebben de vakvereenigings- leden van het departement der Beneden-Pyre- neeën den rooden te San Sebastian aardap pelen en rijst geleverd. „Dat is echter nog niets, vergeleken met wat nog gebeuren moet", aldus luidt het in den oproep. BARCELONA, 11 Augustus. (R. O.) De generaals Goded en Buriel, die tijdens de jongste gevechten in Bar celona door de roode mi litie gevangen werden genomen, zijn heden door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis moet nog door den divisie-com mandant van Barcelona en door de Madrileen- Generaal Goded sc\xc regeering worden bekrachtigd. Men verwacht echter, dat beide gene raals morgenochtend in de vroegte zullen worden gefusilleerd. De zitting van den krijgsraad, dié gehou den werd in de eetzaal van het oorlogsschip „Uruguay", ving vanmorgen om zeven uur aan in het bijzijn van eenige journalisten, ie- den van de roode militie en bewakers van het schip. Generaal Goded was gekleed in uniform, terwjjl generaal Buriel in het burger gekleed was. Het begin van de zitting, die gepresideerd werd door kolonel Guillermo Pena, werd ge wijd aan de voorlezing van het rapport van den rechter van instructie. Beide beklaagden werden hierop gehoord. Zij protesteerden met kracht tegen de bewe ring, dat de opstandige beweging gericht is tegen de republiek, en verklaarden, dat zij enkel en alleen in opstand waren gekomen tegen de anarchie, die in Spanje heerecht. Het was uitsluitend hun doel, iedere roode dicta tuur den pas af te snijden. Zij ontkenden verder, dat zij de leiders waren van de opstandige beweging, eraan toe voegend, dat zij zich alleen aan het hoofd van de nationale beweging te Barcelone had den gesteld, omdat tal van hun officieren hun zulks hadden gevraagd. Om kwart voor een werd de zitting onder broken. In de middagbijeenkomst werden verschei dene getuigen gehoord, o.m. de commandant van de guarde civil, generaal Aranguren. Deze verklaarde, dat men ook hem gevraagd had, deel te nemen aan den opstand. Hij had dit evenwel geweigerd. Vele andere getuigen, onder wie een aantal officieren, bevestigden, dat de nationale be weging niet ging tegen de republiek, doch alleen tegen de anarchie. Vervolgens las de procureur-generaal de acten van beschuldiging voor. Beide generaals werden hierin „leiders van den opstand" ge noemd en tegen hen werd de doodstraf ge- eischt. De verdedigers, die hierna het woord kre gen, betoogden, dat generaal Goded en gene raal Buriel niet konden worden beschouwd als opstandige leiders in den eigenlijken zin van het woord en dat daarom hun vergrijp slechts met twaalf jaar gevangenisstraf kon worden gestraft. De houding van Goded was gedurende het geheele proces zeer mannelijk. Toen de hoofd officieren getuigden en iedereen opstond, bleef hij zitten. Hij stond eerst op, toen de procu- heur het doodvonnis tegen hem eischte. Ge neraal Buriel daarentegen scheen zeer gede primeerd te zijn. PARIJS, 11 Augustus. (R.O.). Onder voor zitterschap van Gout is een delegatie van linksche partijen bijeengekomen. Zij stelden een sympathiebetuiging op, welke aan den Spaanschen president is gezonden. Deze betuiging luidt als volgt: „De verte genwoordigers van de linksche partijen in de Fransche kamer geven uiting aan hun vurige sympathie met het heldhaftige Spaansche volk, dat strijdt voor zijn vrijheid en de hand having van de republikeinsche orde. De beste wenschen van de meerderheid van de vertegenwoordigers van het Fransche volk gaan uit naar de Spaansche republikei nen en democraten, welker zege de zege van vrede en menschelijken vooruitgang zal zijn. Leve de Spaansche republiek". ANTWERPEN, 11 Augustus. (A.N.P.). Een drietal maanden geleden heeft de pers melding gemaakt van de „Sancta Maria", een boot die met een lading munitie, door een Finsche firma geleverd, op weg was naar Ethiopië, op het oogenblik dat Addis Abeba door de Italianen werd ingenomen. De „Sancta Maria" met haar gevaarlijke lading werd vanuit verschillende buitenland sche havens doorgezonden. Toen kwam het schip de Schelde opgevaren, om andere la ding, evenwel geen munitie, te Antwerpen aan boord te nemen. Door de Belgische overheid werd verlof gegeven, om de springstoffen in lichters over te laden, onder uitdrukkelijk voorbehoud echter, dat de boot een paar dagen nadien de springstoffen terug aan boord zou nemen en zee kiezen. De „Sancta Maria" vertrok even wel zonder zulks te doen en liet de lading springstoffen in de lichters achter. Inmiddels brak de staking in de haven van Antwerpen uit met het gevolg, dat door de overheid niet handelend kon worden opgetre den. Toen de staking was afgeloopen, zijn de autoriteiten tegen de firma opgetreden. Deze trachtte evenwel onder allerlei voorwendsels uitstel te winnen. Feitelijk kan de Finsche fabriek, die van Ethiopië betaling voor de leverantie munitie heeft ontvangen, de lading niet terugnemen. Men weet derhalve niet, wat men met de munitie moet aanvangen, daar zij feitelijk aan Ethiopië toebehoort. De Belgische overheid heeft inmiddels de toelating ingetrokken en aan de invoerende firma opgedragen, dat de lading, waaronder bommen voor vliegtuigen, geweren, e.a., on verwijld het land moet verlaten en dat de lading in geval van niet oogenblikkelijke ver wijdering in beslag genomen en vernietigd zal worden. Thans vernemen wij, dat de „Sancta Maria" de lading onverwacht is komen terughalen, zulks voor een nog niet bepaalde bestemming. ANTWERPEN, 11 Augustus. (A.N.P.). Hoewel de verschepers zoowel als de douane in het bezit zijn van alle noodzakelijke papie- den voor het verzenden van de wagons oor logsmateriaal, die in de haven alhier zijn op geslagen, is er nog geen begin gemaakt met het overbrengen van het oorlogsmateriaal uit de wagons in het voor het transport gechar terde Nederlandsche s.s. „Lodewijk". De dokwerkers weigeren, op grond van principieele bezwaren, het materiaal over te laden. De lading en het schip zjjn onder strenge bewaking gesteld. PORT-BOU, 11 Augustus. (UN. PRESS), lederen dag opnieuw worden de berichten bevestigd, dat de Fransche regeering bom menwerpers en jachtvliegtuigen levert aan de Madrileensche volksfrontregeering. In den loop van heden is hier een bericht uit Barcelona binnengekomen, volgens het welk aldaar den 9en Augustus twintig oor logsvliegtuigen, welke dé volksfrontregeering van Fransche firma's had gekocht, zijn afge leverd. Het zou hier twaalf jachtvliegtuigen en acht twee-motorige bommenwerpers be treffen. Het aantal vliegtuigen, dat sedert 8 Augus tus uit Frankrijk naar Barcelona is getrans porteerd, is hiermede tot vijf-en-dertig ge stegen. Alle toestellen zijn op het vliegveld Prat geland. Een deel ervan vloog onmiddellijk naar Madrid. Men kan erop rekenen, dat nog meer vlieg tuigen van Fransche herkomst aan Spanje zullen worden geleverd. PARIJS, 11 Augustus. (R.O.). De Fransche afgevaardigde Xavier Vallat heeft een inter pellatie Ingediend, waarin den minister-presi dent vragen worden gesteld inzake de leve ring van bombardements- en jachtvliegtuigen aan de regeeringen te Madrid en Barcelona en betreffende de later genomen beslissing van den kabinetsraad van 7 Augustus jl. in zake de non-interventie in Spanje. LONDEN, 11 Augustus. (R.O.) Volgens de „Evening Standard" bevinden zich vertegen woordigers zoowel van de nationalisten als van de regeering in Spanje te Londen, met het doel om vliegtuigen en ander oorlogs materiaal te koopen. Voor transportvliegtuigen van het Dragon type wordt tot 5000 pond sterling geboden, terwijl de gew.one prijs 1000 pond is. De kleine toestellen worden geweigerd en alleen toestellen, welke ook als bommen werpers kunnen worden gebruikt, worden ge zocht. Tot nu toe hebben de onderhandelaars evenwel slechts enkele aankoopen kunnen doen. LONDEN, 11 Augustus. (R.O.). De mijn- werkersbond van Zuid-Wales heeft besloten, een bedrag van twee honderd pond sterling te zenden aan de Spaansche arbeiders „die strij den om hun vrijheid te redden". Alcala Zamora, oud-president der Spaan sche republiek rechtswordt bij zijn aankomst te Parijs door de journalisten met vragen bestormd. In het Sint Janshospitaal te Bonn is in den ouderdom van 79 jaar overleden Frans Xave- rius Bachem, een der meest geziene figuren uit de Katholieke uitgeverswereld van Rijn land. Zijn onderneming kreeg vooral groote be kendheid door de uitgaven van de Duitsche Centrumspartij, waarvan wij bijzonder memo ree ren: „Die Geschichte der Centrumspartei", door zijn broeder dr. Karl Bachem geschreven. Frans X. Bachem was de tweede uitgever der „Kölnische Völkszeitung", welk blad hij tijdens den oorlog o.m. door een extra-editie voor de Frontsoldaten tot grooten bloei wist te brengen. In de oorlogsjaren verscheen de Kölnische Völkszeitung dagelijks in drie édi- ties. Na 1918 kwam er een groote inzinking, welke zoover voerde, dat F. X. Bachem het blad aan andere handen moest toevertrouwen. Zijn aandeel in den bloei van het groote, vroeger Katholieke orgaan is buitengewoon groot geweest, Bachem stond bekend als een humaan werkgever, die talrijke jonge journa listen tot voortreffelijke redacteuren heeft op geleid. Met hem daalt weer een van de groote ka tholieke figuren uit Rijnland ten grave. KOPENHAGEN, 12 Augustus (D. N. B.). Volgens berichten uit Reykjavik wordt sedert den zwaren storm, die in den nacht van Za terdag op Zondag verschillende visschers- vaartuigen op zee heeft verrast, een IJsland- sche visschersboot met een uit achttien kop pen bestaande bemanning, vermist. Bi) het zoeken naar het vermiste vaar tuig heeft men een reddingsboei en nog eenige andere voorwerpen gevonden, die van de verdwenen boot afkomstig zijn. Men had gehoopt, dat de bemanning van het schip door een ander vaartuig aan boord zou zijn genomen, doch acht dit thans uit gesloten, zoodat wel aangenomen moet wor den, dat de bemanning om het leven ge komen is. BERLIJN, 11 Augustus. (D.N.B.) De rijks- en Pruisische minister van verkeer maakt bekend: Het aantal slachtoffers van het snel- heidsverkeer in het Duitsche rijk bedroeg in de afgeloopen week 149 dooden en 378 ge wonden. LONDEN, 11 Augustus (R.O.). De eenige overlevende van de ontploffing, die 6 dezer in een mjjn te Barnsley heeft plaats gehad en die derhalve inlichtingen had kunnen ver strekken omtrent het gebeurde, is aan zijn vreeselijke verwondingen bezweken, zonder dat hij heeft kunnen mededeelen, wat zich precies heeft afgespeeld. BERN, 11 Augustus (R. O.). De uitge ver van het te Lauesanne verschijnend blad der frontisten, Eisenegger, is gearresteerd. Hjj wordt er van beschuldigd, te hebben deelgenomen aan de organisatie van een po- litieken inlichtingendienst, in het belang van buitenlandsche mogendheden. Een andere beschuldigde, die eveneens ge arresteerd is, zekere Fleischauer, een Duitsch onderdaan, schijnt in deze organisatie de voornaamste rol te hebben gespeeld. FRANKFURT AM MAIN, 12 Augustus: (D. N. B.) Het luchtschip „Hindenburg" is gisteren om 22.28 uur vlot geland. Het lucht schip heeft daarmede het record voor de vlucht LakehurstFrankfurt om Main ver beterd en van 45 uur 31 minuten gebracht op 42 uur 53 minuten. ALGIERS 11 Augustus (R.O.) Uit Con- stantine wordt gemeld, dat daar een op z'n Europeesch gekleede inboorling een revolver schot heeft gelost op den moefti van Constan- tine, op bet oogenblik, dat deze zjjn huia binnenging. De moefti werd door den kogel getroffen. De dader wist te ontkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3