HET SPAANSCHE VREEMDELINGEN LEGIOEN. houdt den goeden koers INGEZONDEN. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. BOTTERDAMSCHE RECHTBANK. Bestuur Rotterdamsch Borgstellings fonds geïnstalleerd. PORTEMONNAIE MET 100 GESTOLEN. EXAMENS HOOFDAKTE. STOLEN Z£&, /frE=R'S &-EN QN6£vvA*iefÉ BURGERLIJKE STAND. DE GROENTENDISTRIBUTIE. BELGISCH CONSULAAT GESLOTEN BERKEL EN RODENRIJS HET VERTREK VAN KAP. VAN DUIVENVOORDE. BLEISWIJK. SCHIEBROEK. LOOP DER BEVOLKING. Generaal Franco stichtte het nog slechts kort geleden. VLAARDINGEN. Een keurkorps van geroutineerde vechtjassen. „ER UIT MET TROTZKI". DE KINDEREN VAN DEN NEGUS. DE BOSCHBRANDEN IN DE V. S. MOORD TE MOSKOU. (Zitting van 13 Augustus). Gistermiddag heeft ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam plaats gehad de installatie van het bestuur van de onlangs opgerichte' stich ting Rotterdamsch Borgstellingsfonds. De in stallatie geschiedde door den voorzitter van de Kamer den heer W. A. Engelbrecht, en werd bijgewoond doof den wethouder van financiën, den heer A. B. de Zeeuw. Het bestuur bestaat uit de heeren J. H. Donner, voorzitter,, en L. J. A. van Doorn, L. de Gropt en mr. K. P. van der Mandele, die zijn benoemd door het Bureau van de K. v. K. en F. voor Rotterdam, de heeren H. v. Dugteren, J. Hasper, J. Melles en C. Rot- mans Jr., die zijn aangewezen door B. en W. den heer mr. J. J. R. Schmal, benoemd door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart,- en de heeren J. G. Hilhorst, R. J. Koopmeiners en P. van de Linde, aange wezen onderscheidenlijk door de R. K. Midden- standsvereeniging, de Rotterdamsche Middeif- standsvereeniging „Handel en Nijverheid" en de Vereeniging van den Christeljjken Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand. Voorts zullen later nog enkele vertegen woordigers van de andere gemeenten binnen het gebied van de K. v. K. en F. voor Rotter dam in het bestuur worden opgenomen. Opzet en werkwijze van het fonds. De heer W. A. Engelbrecht heeft bjj de installatie een rede uitgesproken, waarin hij het tot stand komen der instelling en het doel, dat zij beoogt, in korte trekken in her innering bracht. Tot voldoening heeft het gestemd, dat de drie middenstandsorganisaties geldelijken steun aan de stichting hebben verleend. Door den geldelijken steun en door de vertegenwoordi ging in het bestuur wordt de band van het fonds met den middenstand versterkt. De opzet van het fonds is aldus gekozen, dat de K. v. K., een gerantie verleent voor de helft van de door de stichting te lijden ver liezen, terwijl door de gemeente Rotterdam en de overige deelnemende gemeenten even eens 'n garantie verleend is voor de helft van de verliezen veroorzaakt door credieten aan binnen die gemeenten gevestigde zaken. Het Rijk neemt dan van deze garanties 40 pet. over. Practisch komt dat dus hierqp neer, dat het Rijk 40 pet. van de verliezen draagt en de K. v. K. en de gemeenten ieder 30 pet. De credietverleening, welke het fonds be oogt mogelijk te maken, wordt beperkt tot 50.000, per-jaar. Dit bedrag kan klein lij ken, maar men mag niet uit het oog verlie zen, dat voor deze credieten alleen in aan merking komen credietwaardige bedrijven, terwijl bovendien vast moet staan, dat zij door de tijdsomstandigheden in moeilijkhe den zjjn geraakt, in verband waarmede zaken na 1 Januari 1932 opgericht, zijn uitgescha keld. Ret borgstellingsfonds beoogt geen phi- lantropie, doch reëele credietverleening. Nog in ander opzicht wordt samenwerking met de gemeente Rotterdam overwogen. Het voornemen bestaat namelijk de Gemeentelij ke Leen- en Voorschotbank met de crediet verleening te belasten, die daarmede de taak van voorschotverlening, waarmede zij zich reeds bezig houdt, ziet uitgebreid. Wij koeste ren alle hoop, dat ook deze samenwerking vruchtdragend zal kunnen zijn. Waar deze credietverleening alleen moge lijk is doordat het fonds zich borg stelt, ligt het voor de hand, dat in feite de beslissing omtrent de credietverleening bij het fonds komt te liggen. Na een dankwoord van den heer J. H. Don ner, den voorzitter van het bestuur der stich ting werd de eerste vergadering van het be stuur gehouden. In deze vergadering is het dagelijksch bestuur als volgt samengesteld: J. H. Donner, voorzitter, J. Melles, secretaris penningmeester, L. J, A. van Doorn en L. de Groot, terwijl een zetel werd gereserveerd tot de vertegenwoordigers van de buitenge meenten in het bestuur zullen zjjn aange wezen. Voorts werd besloten de credietverleening op te dragen aan de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank, Groote Kerkplein 38, alwaar aanvragen om steun door tusschenkomst van het borgstellingsfonds aanhangig zullen moe ten worden gemaakt. Het is de bedoeling de credietverleening te gen September te doen aanvangen. Door J. v. d. S. wonende Schoonebergerweg is bij de politie aangifte gedaan, dat op het postkantoor aan de Aelbrechtskade van hem een portemonnaie, inhoudende 100 gulden, is gestolen. ROTTERDAM, 13 Augustus. (Commissie XI) Geslaagd: P. W. Hartog, ScherpenisseH. G Docter, Schoonhoven; W. Kappner, Alblasser dam en J. Snijders, Ottoland. ROTTERDAM, 13 Augustus. (Commissie I) Geslaagd: H. J. Hornsveld, Dordrecht; F. J. Romp, Dordrecht en J. Groeneveld, Schiedam Een opvliegendevissclier. De 35-jarige G. J. N., uit Gouda, gedeti neerd, had zich op 15 Januari buitengewoon opvliegend getoond. Hij was in Reeuwijk aan het visschen, toen er drie wandelaars langs kwamen ,die hem vroegen of hij ze nogal van gen kon. Het was een heel normale vraag die een visscher kan verwachten, maar N. reageerde daarop wel wat zonderling. „Dat gaat je niets aan", had verdachte geantwoord en na dit minder vriendelijk bescheid, was er voor de wandelaars geen aanleiding een pogin;; te doen om het gesprek voort te zet ten. Z j liepen door, maar toen ze nog maar een paar passen hadden gedaan, liep verdach te hen achterna, een hengelstok dreigend op geheven. Zijn woede richtte zich tegen den oudste der wandelaars, den pakkersknecht J. Zorg, die in gezelschap was vari zijn zoon en zijn neef. De zoon pakte den hengelstok van verdachte af, mstar N. trok een mes, waarop de zoon den hengelstok weer aan N. terugwierp en het drietal het op een loopen zette. Aanvankelijk achtervolgde N. hen niet, maar toen zij zeker reeds 200 meter verder v/aren, stapte N. op zijn fiets en reed hen achterna. Het mes, waarmee hij eerst den zoon bedreigd had, hield hij in de hand. Bij de wandelaars aangekomen, liep N. da delijk op vader Zorg toe, roepende: Nu ga je er aan, tegelijkertijd met het mes zwaaien de. Doordat vader Zorg struikelde en viel, wist N. hem aan het gelaat te verwonden. De zoon kwam zijn vader te hulp en liep eveneens wonden aan het gelaat op. Verdachte beweerde, dat getuigen hem voor gek en kwibus hadden uitgescholden en hem getreiterd hadden, hetgeen alle drie wan delaars ten- stelligste ontkenden. Het bleek uit overgelegde rapporten, dat verdachte niet geheel normaal is. De tuin achter zijn woning heeft verdachte met pi""\ keidraad afgezet en zoo nu en dan verschijnt hij met een dolkmes voor de ramen. Ver dachte is al eerder in een krankzinnigen-ge- sticht verpleegd geweest. Volgens het rap port van dr. K. Penon lijdt verdachte aan ver volgingswaanzin .De beste maatregel tegen hem zal zijn plaatsing in een krankzinnigen gesticht en daarna ter beschikking stelling der regeering. Het O. M., waargenomen door mr. H. A. Reumer, vereenigde zich met het rapport en vorderde, met ontslag van rechtsvervol ging, de maatregelen die door dr. Penon wor den aanbevolen De verdediger, mr. Leopold, meende dat de tegen verdachte te nemen maatregel zich n>oet beperken tot plaatsing in een krank zinnigengesticht. Diefstal van een fiets. Tegen den 30-jarigen los-werkman W. H. de R., recidivist en gedetineerd, heeft het O. M. wegens diefstal van een fiets, geëischt een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. C. G. Immink meende dat verdachte zich aan schuldheling had schuldig gemaakt en pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraken 15 Augustus. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: K. S., 23 jaar, tuinder te Rijsoord, gedeti neerd, wegens het uitlokken, dat in een aan hem toebehoorende schuur, staande aan den Dordtschenstraatweg onder de gemeente Rijs oord, brand was gesticht, ten einde op die wijze in het bezit van de verzekeringspen ningen te komen, tot 1 jaar gevangenisstraf. J. W. T., 18 jaar, tuindersknecht te Rijs oord, gedetineerd, wegens opzettelijke brand stichting in een aan S. toebehoorende schuur verdachte had onder belofte, dat hem 5 pet. van de verzekeringssom zou worden uit betaald, in den nacht vart 10 op 11 Mei een gat gemaakt in het dak van de schuur en door die opening een flesch brandspiritus leeggegoten en een brandende lucifer gegooid, waardoor een begin van brand was ontstaan, dat spoedig gebluscht is kunnen worden tot 9 maanden gevangenisstraf. L. J. van L., 52 jaar, koopman, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een be lastingplaatje van een tegen het hek aan de Hudsonstraat staande fiets, tot 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. L. in 't V., 22 jaar, stalknecht, gedetineerd, wegens diefstal van een bedrag van onge veer 20.uit de kajuit van het proviand bootje van J. F. de Ruyter, terwijl dit aan de Nassauhaven lag, tot 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren C. G. H. A. Z., 55 jaar, horlogemaker, re cidivist en gedetineerd, wegens verduistering van aan hem ter reparatie toevertrouwde klokken en horloges, tot 8 maanden gevan genisstraf. A. M. v. L., 22 jaar, arbeider te Stellen dam, gedetinëerd, wegens diefstal van 1400 de spaarduitjes van zijn pleegvader, den fabrieksarbeider P. Jansen tot 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis: J. de J., 41 jaar, winkelier te Stellendam, gedetineerd .wegens heling van een gedeelte van het door van L. gestolen geld, tot 10 maanden gevangenisstraf. L. C. de R., 47 jaar, havenarbeider, gede tineerd, wegens heling van door zjjn dochter tje in haar betrekking als dienstbode ont vreemde messen, vorken, lepels, een gouden armband-horloge en sieraden, tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. E. J. L., 44 jaar, huisvrouw van den vori- gen verdachte, eveneens wegens heling van die gestolen voorwerpen, tot 2 maanden ge' vangenisstraf voorwaardelijk, met een proef tjjd van 2 jaren. C. F. H. S., 45 jaar, koopman, gedetineerd, die terecht gestaan had wegens het als sou teneur voordeel trekken uit de ontucht van een vrouw, .werd vrijgesproken. I. L., 35 jaar, landbouwer te Oudenhoorn, gedetineerd, wegens een zedenmisdrijf, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. BEVALLEN: M. Meijer—v. d. Vlies d. G. iVLeijsHoogstad z. W. J. J. Boere—de Winkel d. H. J. MaduroKerpels d. C. C. H. Lantrokv. Bennekum d. H. Kuivenhoven Langenberg z. S. WestraVaas d. M. D. BakkerBastijn d. C. J. Lafeber—Schoots z. A. C. F. VonkPeterbroers z. W. B. Vlie- genthartv. Iperen z. M. W. C. H. M. Lich- tenauer—Groenewegen z. K. GrootveldPet z. E. Fens—v. Leer d. T. A. A. Koutstaal Opel z. G. E. de BoerWentholt d. J. NiezenStruik z. H. J. Jacobsde Witte d. M. A. A. SiemelingMattaar d. P. Rath Blok z. A. Rijswijk—de Ruyter z. OVERLEDEN: J. M. Bitter z. 10 mnd. L. W. Hasseiman vrouw v. G. v. Savoyen 72 j. G. v. Smaalen wede. v. H. A. v. Leeuwen 81 j. C. v. Noort man v. C. M. Wowijs 77 j. H. G. Hausmann wedr. v. E. B. Marselis 86 j. P. Breedveld man v. A. Menses 41 j. A. Vol- werk wedr. v. F. Bois d'Engbien 79 J. M. J. P. v. d. Lans vrouw v. H. v. Dijk 65 j. H. J. v. d. Leeuw onge. vrouw 33 j. S. A. Berg hout vrouw v. J. Stok 71 j, C. J. Simonis vrouw v. S. Verberne 30 j. A. M. v. Gent d. 2 d. H. v. Aaien wede. v. P. J. Sadelaar 78 j. D. Luyendijk ongeh. man 19 j. P. M. v. Smalen man v. J. Staalman 67 j. J. de Kok ongeh. vrouw 42 j. Voorts als levenloos aangegeven kind v. J. C. GooiGeteijn d. Aangiften vari*13 Augustus 1936. ONDERTROUWD: J. W. D. Wassenberg wed. 60 en H. M. M. Pieek jd.'46, Bloklandstraat 141b; J. Wierckx jm. 24 en D. M. C. Sebregts jd. 23, Putschestraat 30a K. J. van Wunnik jm. 24 en F. Klijn jd. 24, Atjehstraat 23a A. van Wijk jm. 27 -en A.' W. C, Costa jd. 26, Zwart Janstr. 43a H. de Zeeuw jm. 25 en L. C. van Hove jd. 23, Hilversum W. A. van Zwol wed. 36 en A. Groenewegen wed. 33, Sparrendaal 7 J. A. Hoppener jm. 27 en C. A. Clerk jd. 27, Breit- nerstr. 77c J. A. de Koning jm. 23 en E. Sheils jd. 19, Hilledijk 285b A. J. P. van Rijn jm. 29 en J. A. M. Rademaker jd. 21, Steiger 20b J. Baan jm. 28 en W. C. van Gelder jd. 27, Schie- veenstr. 21b M. Ba.1 jm. 27 en F. van Dorssen jd. 27, Boezemstraat 88a M. A. Berkhof jm. 28 en A. C. van Lien jd. 24, Odastraat 18b A. Bierschenk jm. 24 en J. G. Baaij jd. 24, Ged. Bo- tersloot 38b J. Bisschop jm. 23 en M. Meijer jd. 22, Korfmakersstr. 123a L. E. P. de Blok jm. 26 en C. J. M. van der Fluljm jd. 26, Gaf felstraat 121a H. J. J. M.J. Boelens jm. 31 en C. M. J. von der Assen jd. 32, 's Hertogenbosch; J. de Boer jm. 31 en A. Tax jd. 24, Rubroek- straat 97c H. Boersma ges. 42 en W. van den Heuvel ges. 38, Cath. Beersmanstr. 65 A. Bos- schaart jm. 20 en A. Bohl jd. 19, Weimansweg 10; J. C. van Bruggen jm. 44 en T. Hartman jd, 48, Aelbrechtskade 107b D. van Bueren jm. 28 en E. J. Buitenhuis jd. 29, Vredenoordkade 29b D. Cullens jm. 22 en A. G. Hager Jd. 23, Adria- nastraat 140e I. G. de Deugd jm. 26 en J. L. Looren de Jong jd. 25 3e Carnissestr. 19b Q. G. Dirkzwager jm. 21 en J. C. v. Ostaijen jd. 19, Kegelstraat 20a Chr. Doolhoff jm. 28 en W. H. van Schijndel jd. 23. Diergaardesingel 66a W. C. van Eersel jm. 28 en W. Verhagen jd. 22 Oost Maasstr. 21a H. van Elowijk jm. 26 en J, H. Theijn jd. 24, Rusthoflaan 29a - P. Ch. L. Echauzier ges. 34 en J. Ch. Gleichma.n jd. 26, s Gravenhage D. van der Eist jm. 21 en J. J. Duran jd. 26, v. d. Hilstdw. str. 54b H. Chr. Faassen jm. 25 en J. M. Gerlach jd. 20, Snéllë- manstr. 6a J. Gardenier jm. 32 en N. L. de Roo jd. 34, Hollandschestraat 12a C. Goed hart jm. 27 en J. C. Spiessens jd. 24, Mathe- nesserdijk 50b - J. M. C. van Gijzen jm. 23 en G M. Stuifzand jd. 23, Rubenstraat 69b F. van Heel jm. 23 en E. G. Wouters jd. 21, G. J. Mulderstr. 89a L. Landa jm. 26 en H. J. van Gilst jd. 24, Dordtsehelaan 84b D. Lavino jm. 24 en N. Bobbe jd. 19, Schans 34a.G. J. Luijten jm. 27 en J. M. Grashorn jd. 25, M. Stetjnstr. 78b D. Meijer jm. 28 en P. Raadtgever jd ,24 Ged. Slaak 41b Michels jm. 29 en A. Prohn jd. 30 j., Noordmolenstr. 30a H. Mommaas jm. 36 en G. Pijpers wed. 39. Groepstraat 52b J. B. Müssig jm. 32. en J. G. v. Dongen jd. 22, v. Duylstraat 102a P. N. J. Nieuwstraten jm. 29 en T. C. van Oosten jd. 21, Binnenweg 38a E, A. Noorland jm- 21 en A. Graute jd. 18, van Spqijkstr. 33a A. van Norden jm. 25 en A, Spek jd 21, Davidsstraat 48a C. P. J. Okkerse jm. 23 en G. van Genderen jd. 22. Marentakstr. 49b J. J. van Oosterhoud jm. 22 en M. Veel- behr jd. 26, Paradtjslaan 47b J. C. Oosterwtjk jm. 26 en L. C. de Zeeuw jd. 24, Oranjeboom- str. 137b J. den Otter jm. 22 en N. van Meenen jd. 23, Crooswijkseheweg 77a S. P. Th. Prins jm. 32 en M. van Loon jd. 31, Nw. Binnenweg 193a J. van Ravens jm. 24 en J. M. M. NÜ" huijs jd. 21, Jagerslaan 49a TE. A. Redl Jm. 24 en A. Schmid jd. 21, Eendrachtsw,eg.32b L. G. B. Reimer jm. 26 en M, E. J. Nicolai jd.,22, Aleidisstraat 91a F. Roggeveen jm. 25 en G. W. Witte jd. 20, Vlietlaan 53a J. Roodfeld jm, 21 en L. van Bever jd. 20, Wilhelminastr. 35a L. M. van Rooijen jm. 21 en H., W. Iista jd. 23 s Graven weg 532 J, Rijsdijk jm. 36 en K. van Seters jd. 29, Aleidisstraat 70a H. Schep jm. 20 en G. J. Randwijk jd. 18, Voorde 152 W. Slujjters jm. 27 en A. H. G. Fiers jd. 20, Belle- voystraat 24b J. Stad jm. 29 en C. Park jd. 25 j., Ie Middellandstr. 12a Chr. H. Stoks jm. 28 en J B. van der Wal jd. 27, Wijnhaven 86 J. Stolk jm. 21 en P. Schoonrok jd. 23, Frederik- str. 3a Th. van Suijlekom jm. 20 en W. Deli caat jd. 19, 2e Lombardstr. 44a J. J. L. Ter- maten jm. 27 en G. Bley jd. 24, Goede Hoopstr. 25a J. Timmers jm. 25 en W. H. Heins jd. 18, Meidoornstraat 28b P. den Toom jm. 27 en K. van Delft jd. 28, Oranje Nassaustr. 9b P. van der Toorn jm. 30 en M. J. Iinoops jd. 23, Lange Warande 52b J. Velthuijzen jm. 21 en A B. van der Perk Jd. 21 Transvaalstraat 08c L. R. J. Vente jm 25 en P. A. G. Klomp Jd. 24, Schieweg 231 b G. Visser Jm. 23 en N. Wan- nee jd. 25, Rusthoflaan 15; B. J. van der Waal jm. 26 en M. Rijsdijk jd. 20, Jagerslaan 37a A. W. de Heer jm. 25 en M. P. Goos jd. 23, Den Helder B. J. van Hemert jm. 26 en J. A. van Vliet jd. 29, Ringvaart 201; C. 't Hoen jm. 23 en M- A. Dekkers jd. 17, Havenstr. 152a C. J. den Hollander jm 25 en M. van Eijk jd. 27, Zuid hoek 244a C. Hoogenbos jm. 30 en J. Kt. Seiden- becker jd. 25, v. d. Sluysstr. 39b C. J. Hoog vliet jm. 25 en A. M. Kraker Jd. 18, Bloemfon- teinstr. 74a E. van der Horst ges. 38 en F. Visser jd. 28, Klosstraat 19b A. Karreman Jm. 29 en A. A. van den Dungen jd. S3, Plantageweg 63b D. B. Ketz jm. 23 en A. Koster jd. 20, Nas sauhaven 49a J. Korbijn jm. 23 en G. van Slutjs jd .23, Brielschelaan 270b D, Kuijper ges. 24 en P. de Geus jd. 20, Ooievaarstr. 35a Ph. Kloos jm. 34 en J. van Leerdam wed, 35, Ja- cominastr. 23a. Morgen zullen in de verschillende distribu tie-lokalen o.a. gedistribueerd worden roode kool en snijboonen. In verband met den Feestdag van Maria ten Hemelopneming zal het Belgisch consu laat te dezer stede morgen gesloten zijn. Nu kapelaan J, v. Duivenvoorde onze pa rochie gaat verlaten passen eenige woorden van dank. Kapelaan v. Duivenvoorde heeft zich tenvolle gegeven aan het jeugdwerk, als Directeur, der K. J. C. en als vice-praeses der Sint Jozefsgezellen. Z.Eerw. heeft veel met zijn jongens bereikt. Als Geestelijk Adviseur van de talrijke andere vereenigin gen gaf hij eveneens zijn beste krachten. Z. E. heeft dezer dagen afscheid genomen van zijn K. J. C.-jongens en Gezellen. Donder dagavond nam nog de muziekvereniging afscheid van hem op de repetitie, waarbij door den Directeur hartelijke dankwoorden zijn gesproken. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar rubber waterlaarzen. (Inlichtingen ten Gemeentehuize. V Op 1 Juli bestond de bevolking uit 6603 per sonen. In den loop der maand vestigden zich hier 92 personen, terwijl er 14 kinderen zijn geboren. Vertrokken zijn gedurende den loop der maand 48 personen, terwijl er 2 sterfgeval len zijn geboekt. Per saldo vermeerderde de bevolking met 56 adelen. De gemeente telde op 1 Augustus 6659, in' woners. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE WIJZIGING IN DE STEUN- VERLEENE\G- Het is ons gebleken, dat tal van provin ciale en plaatselijke couranten de laatste da gen artikeltjes plaatsten, waarin de indruk wordt gewekt, als zouden de vakcentralen acCoord gaan met alle wijzigingen inzake werkverschaffing en steunverleening, die over de week eindigend 5 September a.s. moeten worden toegepast, dus ook met de verslech teringen als bijv. „afschaffing van den huur- toeslag" en „invoering van een z.g. stan- daardloon bij langdurige werkloosheid". Ja, doordat de Minister van Sociale Zaken overleg" pleegde, zou de vakbeweging zelfs medewerking hebben verleend bij het tot stand komen dezer verslechteringen en er dus mede verantwoordelijk voor zijn. Wij wenschen hierdoor met grooten nadruk te verklaren, dat deze voorstelling ten eenen- male in strijd is met de werkelijkheid. Hoe het dan wel is Kort en goed als volgt. Wanneer de Minister voornemens is wijzi gingen inzake werkloozenzorg in te voeren, of wanneer de vertegenwoordigers der vak centralen op invoering van bepaalde wijzigin gen prijs stellen, dan worden al deze ver langde wijzigingen in den regel besproken in de Landelijke Contact-Commissie. Dit is een Commissie van advies; er warden dus geen beslissingen door- deze commissie genomen. Nadat de besprekingen in dezjj commissie zjjn beëindigd, neemt de Minister tenslotte geheel alleen en dus voor eigen verantwoor ding een beslissing. Nu eens valt de Minis- terieele beslissing uit zooals die door de ver tegenwoordigers der vakcentralen werd ge- wenscht, dan weer is het omgekeerde het, geval, ondanks het door de vertegenwoordi gers geboden verzet. Zoo is het ook met de thans door den Mi nister aangekondigde wijzigingen inzake werkloozenzorg gegaan. De Minister pleegde overleg, de vertegenwoordigers der vakcen tralen hebben zich tegen de wijzigingen die een verslechtering beduiden, verzet, doch de Minister besliste, dat zij toch moesten worden ingevoerd. Zoo is en zoo was steeds de gang van zaken, ook nu dus! Met dank voor de verleende plaatsruimte, Secr. Bestuurdersbond „Rotterdam,, D. A. BRUYN. Secr. Roomsch Kath. Volksbond, P. B. JANSEN Secr. Rotterdamsche Bestuurdersbond, A. VAN KRANENBURG, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 10 Augustus: Jacoba Hille- gonda, d. v. R. Bakker en A. M. Goudriaan, I. M. de Raathstraat 1; Jan, z. v. A. Struis en C. v. d. Windt, Parallelweg 21-8; 11 Aug. Cor nelia Johanna, d. v. W. J. Hamerslag en 'J. v. d. Berg, Nieuwelaan 46; Lambertus, z. v. I. Roest en C. D. Nootenboom, Parallelweg 46; Agnes Maria, d. v. J. G. v. d. Linden en M. A. Kuisman. Tollensstraat 46; 13 Aug. Abigaël, z. v. P. Libregts eh J. v. d. Schoor, 1. Maas- bosclistraat 63; 12 Aug. Dingeman Paulus, z. P. de Heer en E. Ommert, 2. V. L. Gael- straat 131. ONDERTROUWD: Krijn van Keulen, oud 24 jaar, VI. Weteringstraat 17 en Cornelia Wilhelmina Roozeboom, oud 18 jaar, VI. 8. Bierslootsteeg 9; Comelis van IJperen, oud 24 jaar, VI. Binnensingel 39 en Aria Wilhel mina van Leeuwen, oud 20 jaar VI- Smalle Havenstraat 5; Adrianus van den Bos, oud 27 jaar. VI. Vom. Houtmanstraat 45 en Maartje van Dorp, ouel 22 jaar. VI. Com. Houtman straat 45; Tieleman den Draak, oud 42 jaar, VI. W. Beukelszoonstraat 4a. en Ter Maten, Gerritje oud 33 jaar, VI. Gr. v. Frinstererstr. 32. Pieter Penning, oud 30 j. VJ. Marisstr. 4 en Sophia Penning, oud 28 j. VI. Masstr. 13. Adrianus van Spijk, oud 24 j. VI. Groeneweg 9 en Maria Margaretha Stoppel, oud 24 j. VI. Hujjgensstraat 19. Jan van Eijk, oud 32 j. Schiedam, V. Ruisdaellaan 12b. en Adriana Storm, oud 29 j. VI. Stationstraat 81. Viktor Heinrich Meijer, oud 24 j. Rotterdam, aan boord en Meijer Bardina, oud 20 j. VI. Nwe. Kerkstraat 28- GETROUWD: Antonius Petrus Henricus Maria de Rooij, oud 29 j. en Trijntje Krijna de Zeeuw, oud 26 j.; Sacharias Moerman, oud 24 en Gijsberdina Johanna Roodenburg, oud 22 j.; Johannes Vermeer, oud 25 j. en Fran- eina Johanna van Linden, oud 25 j.; Arend Klos oud 28 j. en Katharina Annetje Lijntje Stam oud 33 j.; Komelis Jan Brouwer oud 29 j. en JannetjeStruijs, oud 23 j.; Adriaan Hof man, oud 26 j. en Comelfa Catharina van Roon, oud 22 j. OVERLEDEN: 11 Aug. Sijtje Kieseling, oud 79 j. wed. van D. van Oosten, Dijklaan 71. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Nantaise" met 2450 ton erts. CHR. ORANJEVEREENIGING. Het programma van de feestelijkheden op 31 Augustus a.s., georganiseerd door de Chr. Oranjevereenigtng, alhier, is als volgt: 's Morgens half negen zangaubade voor het Stadhuis door plm. 400 kinderen en de Oranje garde „Vendei Vlaardingen". Muzikale bege leiding door de Harmoniever. „H. V. O.". De zang staat onder leiding van mevr. Kath. Ver- hoeff-Tom. De zangaubade zal worden afgewisseld door het optreden van een afd. jongedames van de „Oranjegarde", welke een fraai nummer vlagzwaaien zal demonstreren. Tot slot za wederom de populaire kleppermarsch wo uitgevoerd. De. Oranje-garde zal des morgen» korte marsch door de gemeente waai- na te 8 uur gezamenlijk met - en de deelnemende kinderen naar de mar c za or den gemarcheerd. •s Middags tc 3 uur zal een herhaling van de zangaubade-nummers worden gegeven ten behoeve van de verpleegden in de Lighallen en het Ziekenhuis aan den Hofsingel op het gazon voor de lighallen. 's Avonds te 8 uur, populair concert door „Sursum Corda".Opvoering van het open luchtspel „Nederland en Oranje", in 3 tafree- len, onder leiding van mevr. Kath. Verhoeff- Tom. Totaal 140 medewerkenden. Na afloop schitterend vuurwerk. DE FLORALIA- EN CACTEEëN- TENTOON STELLIN G. De commissie van de Floralia- en caeteeën- tentoonstelling 1936 van de afdeeling Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht Vah den Het Spaansche Vreemdelingenlegioen... We hebben er een herinnering aan van een avond in een der havensteden van Spaansch Marok ko. Het was ter gelegenheid van een nationa- len feestdag. Er werd een fakkeloptocht ge houden. De avond was donker. In den rooden gloed der toortsen dansten gebruinde koppen. Een kepi viel op den grond. Een vierkante Teutonenkop dook op, het haar kortgeknipt. En rondom schemerden de gelaatstrekken, karakteristiek voor de verschillende Germaan- sche en Latijnsche volken. Trompetters blie zen een wilden marsch. De lange sabels van eén troep paardenvolk glansden in het gril lige toortsenlicht. De optocht werd gadegeslagen door de bon te bevolking der stad. Spanjaarden, Arabie ren, Kabylen, negers en Joden. Het was een schouwspel, dat meer van een opera weg had dan van nuchtere, harde werkelijkheid. Een opera. Maar de koppen der legionnairen wa ren diepbruin gebrand en in verbetenheid ver trokken. Hun handen hanteerden geweren en sabels met de nonchalante zekerheid van ge boren vechtjassen. Ondanks al het bonte ge doe zat er in het geheel een noot van grim- migen ernst. En ernst is het geweest voor het Spaansche Vreemdelingenlegioen, toen het de partij van den opstand koos en te Melilla den strijd aan bond tegen het communistische havenvolk, dat probeerde, een radenrepubliek uit te roe pen. Het Spaansche Vreemdelingenlegioen, heel wat minder bekend dan het Fransche, echter toch ook een der markantste en pittigste vrij corpsen ter wereld, heeft zijn hoofdzetel in de stad Ceuta. Zijn officieele, Spaansche naam is El Tercio de Extranjeros en het vormt een onafhankelijk onderdeel van het Spaansche leger. Zijn commandant is steeds gouverneur van Spaansch Marokko. Aan het Fransche vreemdelingenlegioen zijn romantische verhalen verbonden. Letter kunde zoowel als film, de laatste vooral, heb ben er menig boeiend onderwerp aan te dan ken. Aangezien het Tercio de Extranjeros pas betrekkelijk kort geleden gesticht is, heeft het nog niet zooveel geschiedenis kunnen ma ken als het Fransche, dat langs heel de Zuid kust van de Middellandsche Zee heeft gevoch ten, tot in Syrië toe. Maar in den korten trjd, dat het bestaat, is het in een der zwaarste koloniale oorlogen gewikkeld geweest, die de geschiedenis kent. Vergeleken bij wat Frank rijk en Spanje tegen de Rif kabylen achter den rug hebben, is de Italiaansche expeditie naar Abessynië een militaire wandeling geweest. Het Tercio de Extranjeros werd in 1921 ge sticht en vrijwel heelemaal volgens het voor beeld van het Fransche georganiseerd. Of schoon het al dadelijk niet zoo'n goeden naam had, 'bleek de toeloop van recruten toch bui tengewoon groot. Niet alleen, dat aspirant- legionnairen uit zoowat alle landen van Euro pa kwamen, de beide Amerika's en vooral het Latijnsche Zuid-Amerika leverden en leveren liefhebbers in overvloed. In de campagne van 1921 speelde het een belangrijke rol. Com mandant was toen kolonel Francisco Franco die nu als generaal Franco de leider is van het verzet tegen het volksfront en de com munistische dictatuur. Het is dus niet toe vallig, dat Spaansch Marokko het hoofdkwar tier der rebellen is. Franco is zijn oude liefde trouw gebleven. Het vreemdelingenlegioen vormt de sterkste troepenmacht in het pro tectoraat. Het was dezelfde Franco, die in 1S>23 van de regeering te Madrid gedaan wist te krij gen, dat het corps flink werd uitgebreid en van de modernste bewapening voorzien. En na enkele jaren telde het twintig duizend man, een sterkte, waarover het momenteel nog be schikt. Het bestaat uit vijf en dertig „ban deras" of bataljons. Elk bataljan infanterie beschikt over een comp»gnie met acht mac'1' negeweren. Verder houdt het legioen er üc en zware artillerie °P na, een uitstekende g mechaniseerde en gemotoriseerde afdLL bagage treinen, troepen muilezels, dje a 3 v dieren dienst doen en ook de machinegeweren torsen, alsmede motorrijwielen eI\ enkele kleine tanks. Het is derhalve een vo edig uit gerust leger, dat volkomen °P elgen krach ten opereeren kan, bovendien voortreffelijk gedrild is en uit het beste vechtmateriaal be staat. De voormalige dictator, wijlen Primo de Rivera, die een groot aandeel heeft gehad in de pacificatie van Spaansch Marokko, heeft zich steeds bijz°nder v00r het Tercio de Ex tranjeros geïnteresseerd. Ook hij heeft er vaak op gerekend, het eens noodig te zullen hebben. Hij zal we' nooit vermoed hebben, dat het eens de Straat van Gibraltar zou overste ken, om °P het Iberische schiereiland wellicht een beslissende rol te spelen. Steeds evenwei toonde hij er een bijzondere belangstelling voor en het is mede aan hem te danken, dat het vreemdelingenlegioen over welgevulde arse- naals is gaan beschikken. Het volksfront, dat momenteel door de na tionale troepen belaagd wordt, heeft van den begin af aan, evenwel toch niet voldoende be grepen, welk gevaar het te duchten had In Franco en zijn mannetjesputters. Het groote gebouw van het Tercio te Ceuta was sinds enkele jaren een centrum van alles, wat te gen rood complotteerde. Talrijke monarchis tische en fascistische elementen werden naar Spaansch Marokko verbannen en vormden daar een reserve, waarvan Franco thans dank baar gebruik heeft gemaakt. En Franco stond bij de rooden bekend als „de slachter" Het legioen heeft behalve een flinke ka zerne te Ceuta en kleinere in andere steden van Spaansch Marokko, een groot kamp, dat aan den weg naar Tetoean ligt. Dit kamp staat wijd en zijd bekend als het Dax Riffian. Een hooge muur verbergt daar een reeks ba rakken, opslagplaatsen etc., die enorme voor raden bevatten. In dit kamp Worden de recru ten gedrild en in de ijzeren discipline geoefend. De discipline van het Tercio de Extranjeros is onverbiddelijk. Zijn commandant heeft het recht, een ondergeschikte zonder vorm van proces ter dood te veroordeelen. Zijn wet is er de hoogste wet. Franco voerde het legioen van 1921 tot 1926 tegen de Rifkabylen van Abd el Kader en diens Duitsche officieren aan. En het le gioen bleek telkens weer de ruggegraat van het Spaansche bezettingsleger. Duizenden kruisen op een groot veld bij Ceuta duiden aan, hoevele legionnairen er voor de Spaan sche vlag gevallen zijn. Zes jaar dienen ze. Een dienst van ver moeiende marschen in de brandende zon, met een bijzonder zware bepakking. Vertier heb ben ze weinig. Kans op bevordering is er haast niet. Toch is het voor een legionnair mogelijk, een hoogeren rang te verwerven. Zelfs de officiersplaats staat eventueel voor hen open. Weinigen brengen het echter zoo ver. Ondanks de ijzeren discipline heerscht er een goede geest onder deze soldeniers. En de verhouding tusschen manschappen en officie ren is veel beter, dan in het Fransche vreem delingenlegioen. Dit zal wel voor een deel ver oorzaakt worden door het verschil in menta liteit tusschen Spanjaard en Franschman. En door deze betere verstandhouding is het Franco gelukt, het heele corps, zijn corps, achter zich te krijgen. Het Tercio de Extran jeros heeft zich spontaan achter zijn officie ren geplaatst. Perfect georganiseerd als het is, bestaande uit soldaten, die voor hun ple zier vechten en er trotsch op zijn, tot de beste keurcorpsen van de wereld gerekend te wor den, is het een instrument van groote waarde. Maar het is wel zeker, dat zoo het volksfront de overwinning mocht behalen, het Tercio de Extranjeros zijn langsten tijd zal hebben ge had... C. il. >ÖI1 OSLO, 14 Augustus. (D.N.B.) Woensdag avond heeft ln Osloeen door de „Nasjone! Samling" georganiseerde meeting plaa,t£, ge had, waarop advocaat Hjort het woord voer de over het thema; „Ut med Tritzkièè (er uit met Trotzki). De meeting, welke door ongeveer drie dui zend personen werd bijgewoond, had een rustig verloop. De politie had omvangrijke orde maatregelen getroffen, daar de regeering, wegens de heerschende spanning, incidenten vreesde. De burgerlijke pers is intusschen onder den indruk gekomen van zekere feiten, welke den laatsten tijd aan het licht traden en waar uit vrij afdoende blijkt, dat Trotzki zich in Noorwegen met politiek inlaat; bedoelde pers wijst dan ook met nadruk op de gevaren en de gevolgen welke dergelijke gedragingen van. kameraad Trotzki met zich kunnen brengen. Volksbond tegen Drankmisbruik mocht H. M. de Koningin bericht ontvangen, dat Hare Majesteit behaagd heeft als uitzondci een bronzen medaille beschikbaar te s e prijs voor de van 3 t.m 5 Septemberdag houden Floraliatentoonstelling „Harmonie". Het behoeft geen betoog, dat cieze schen king het cachet van de tentoonstelling aan merkelijk zal verhoogen, gezien de uiterst bijzondere gevallen, waarvoor deze blijk van waardeering wordt verleend. Intusschen mocht de commissie ook van andere zijden een groot aantal medailles in ontvangst nemen, o.m. van de gemeentebestu ren van Vlaardingen en Vlaardlger-Ambacht, zóodat het aan belangstelling niet ontbreekt, hetgeen een aanmoediging' beteekent voor de ijverige commissieleden," dié zich "met de drukke voorbereidende werkzaamheden belas ten. LONDEN, 13 Augustus (A.N.P.) Men meldt, dat de dochter van den negus een cur- gUs voor verpleegsters volgt in een kinder ziekenhuis en dat haar broer naar Jerusalem is vertrokken voor een bezoek aan zijn moeder. LONDEN, 14 Augustus. (R.O.) Men ver wacht, dat de keizerin van Abessynië binnen kort naar Londen zal komen. Waarschijnlijk zullen de negus en zijn gezin dan in de omge ving van Londen gaan wonen. Men wijst erop, dat de negus geenszins van plan is, zich blijvend in Engeland te vestigen, want, naar men zegt, hoopt hij nog steeds, dat de gebeurtenissen hem wellicht nog eens in staat zullen stellen, naar zijn land terug te keeren. De negus, die op het oogenblik te Bath een kuur ondergaat, zal morgen naar Londen te- rugkeeren, en met den gezant Mai'tin e lunch gebruiken in de Abessijnsche lcsat-ie' NEW YORK 13 AugustusTD.N.B.) De aan- aanhoudende hitt®g0 K ln verschillende staten geweldige boschbranden veroorzaakt. Vijf en twintig duizend arbeiders der werk verschaffing en vrijwilligers hebben in Minne sota en Wisconsin eenige groote branden gebluscht, die met ontzettende snelheid om zich heen sloegen. Verscheidene nederzet tingen en dorpen zijn verwoest. Minstens tien personen moeten in de vlammen het leven hebben gelaten. Het blusschingswerk wordt vaak ernstig bemoeilijkt door gebrek aan water. MOSKOU, 14 Augustus. (STEFANI). De welbekende communiste, Feldheim, directrice van een consortium van restaurants te Mos kou, werd dood in haar woning gevonden. Met bijlslagen is zü. vermoedelijk om politieke re denen, vermoord. Onmiddellijk heeft men een aantal verdach ten gearresteerd. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE!»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2