DE VOLKSFRONT-PROEF IN FRANKRIJK, WAARSCHUWING DER SPAANSCHE BISSCHOPPEN. Badajoz thans geheel bezet. De H. Vader over den wereldtoestand. Roosevelt over de wereldonrust. Het bedrijfsleven ontwricht en de werkloosheid nog toegenomen. TROTZKI'S ACTIE IN MOSKOU. FRANSCH SCHIP VERGAAN. ZATERDAG 15 AUGUSTUS Tm „Non licet": het is niet geoorloofd. Plechtige viering van Maria Hemelvaart in Sevilla. DE NIET-INMENGING. Fransche nota aan graaf Ciano overhandigd. Nog nooit heeft Zijne Heiligheid zoo smartelijke mededeelingen ont vangen als in deze dagen. WORDT DON JU AN KONING Te Madrid zou een monarchistisch „complot ontdekt zijn. Tal van leden van het Trotzki- Sinowjew-hlok gearresteerd. ,Ik hen meer bezorgd over de inter nationale situatie dan over onzen binnenlandschen toestand)'. Schuldig aan den moord op Kiroff. AMERIKA'S NEUTRALITEIT BEKRACHTIGD. Stuffende onrust in geheel het land. 7 eekenen van moedeloosheid in regeeringskringen. Drie en dertig opvarenden verdronken. BENOIST TEN GRAVE GEDRAGEN. Grootste eenvoud kenmerkte de plechtigheid. DE OVERSTROOMING OP KOREA. Honderd-een-en-dertig menschen omgekomen. „De vijand, het moderne monster, is het marxisme of com munisme' DE bisschoppen van Pampelona en Vitoria hebben, zooals wij reeds eerder meldden, aan hun geloovigen een herderlijk schrijven gericht, waar in zij de gruwden van den burger oorlog betreuren en de strijdende par tijen herinneren aan de wetten der moraal en aan het gebod der liefde. Verder verklaren de bisschoppen dat de katholieken zich tot geen enkelen prijs onder de roode vlag mogen scha ren om hun broeders te bestrijden. (Zooals men weet hebben de natio nalistische Basken gemeene zaak ge maakt met het volksfront, hopende hierdoor zelfbestuur te ^krijgen even als Catalonië). Wij laten hieronder enkele passages volgen uit dit belangrijk herderlijk schrijven» Wij kunnen en moeten openlijk en met bin dend gezag onze meening te kennen geven over de ernstige gebeurtenissen, die zich te midden van den algemeenen strijd in onze pro vincies hebben voorgedaan. Gij allen, kinderen van Biscaye en Navar- ra, weet wat wij bedoelen; ons hart doet pijn, pmdat de kinderen van ons land op het slag veld met verbittering strijden en elkander vermoorden. Het zgn kinderen van hetzelfde bloed, van hetzelfde ras, zij belijden hetzelfde godsdienstige ideaal, z$ gelooven in dezelfde liefde tot God, tot Christus en Zijn Kerk, z(j leven volgens de leer en de wetten van Chris tus, zij allen ontvangen Zjjn H. Lichaam, maar hun afdwaling bestaat hierin, dat zij elkander om politieke redenen bestrijden. Dit is iets van zeer ernstigen aard. Maar wij zijn hevig ontsteld, en het verontrust ons hart, dat onze zonen, èie zoo van liefde zijn vervuld jegens de H. Kerk, wier leer zij vol gen, gemeene zaak hebben gemaakt met de verbitterde en gezworen vijanden van de H. Kerk; zij hebben hun krachten vereenigd met de krachten van de vijanden der Kerk, zij hebben hun eigen actie met de hunne ver mengd, en met alle mogelijke wapenen be strijden zij nu diegenen als hun vijanden, die hun eigen broeders zijn. Zoo wordt in ons land waar door alle tjjden heen een idyllische vrede en 'n eenheid van geest heerschten, het verschrikkelijke woord van het Evangelie bewaarheid: „De kinderen zullen opstaan tegen hun vader, en de broe der tegen zijn broeder", maar met deze be zwarende opmerking, dat er in het Evangelie alleen sprake is over den strijd tegen de vij anden van het Evangelie, terwijl in onze goed katholieke streken de kinderen van hetzelfde Evangelie elkander vermoorden. Beminde kinderen met het gezag, waarmee wij bekleed zijn en als een bevel, dat ontleend is aan de duidelijke en onontkoombare leer van de H. Kerk, zeggen wij u: non licet! Het is niet geoorloofd! De eenheid bewaren. Het is onder geenerlei omstandigheden en zeker niet tijdens een zeer wreeden oorlog geoorloofd, om de Katholieke krachten tegen over een gemeenschappelijken vijand in gevaar te brengen of te versplinteren. De leer om voor alles, boven alles en gezamenlijk, de een heid te bewaren tegenover de vijanden van het Christendom, een leer, die de tegenwoor dige Paus zoo dikwijls heeft verkondigd, geldt niet alleen voor de vredelievende overwinnin gen van den geest, in het streven van het Apostolaat, en in den kalmen verkiezingsstrijd voor de wetgevende lichamen, maar moet ook onvoorwaardelijk en zonder uitzondering toe gepast worden in geval van oorlog, waarbij alles: godsdienst en ideaal, onze bezittingen, ons leven, het heden en de toekomst vaneen volk op het spel staan. Evenmin is het toegestaan, laten wjj het nog duidelijker zeggen, het is absoluut onge oorloofd, om zich af te scheiden van zijn broe ders en zich dan te vereenigen met den vjj. and, om zijn broeders te bestrijden, en zoo het ideaal van den Christus te vermengen met dat van Belial (tusschen wie geen accoord moge lijk is) en dit ideaal zou dan bestaan in het dooden van zijn broeder, want het vernietigen van den vjjand is het doel van eiken oorlog, ook al zou men er naar streven om zich on besmet te bewaren. Wat wjj ongeoorloofd verklaren, grenst aan het monsterachtige; de vijand het moderne monster, is het marxisme of communisme; het monster met de zeven koppen, het complex van alle dwalingen, dat met zijn goedsdien- stige, politieke, sociale en economische denk beelden lijnrecht tegenover het Christendom staat. Wanneer de H. Vader onlangs nog de ban vloek heeft uitgesproken over het communis me, en in dit opzicht, alle machten, zelfs de niet-katholieke, heeft gewaarschuwd en wan neer de Paus het communisme heeft aange duid als den verwoester van iedere bescha ving, die dezen naa mwaard is; wanneer men ondanks dat dan nog op het slagveld de hand reikt aan het communisme, en dat in Spanje en in het katholieke land van Biscaye en Na- varra, is dat een dwaling die alleen te veron derstellen is in den geest .van hen, die vol il lusies zijn en die hun oogen hebben gesloten voor het licht van de waarheid, dat door Zijn Plaatsvervanger op aarde aan de wereld ver schenen is- Het is niet geoorloofd iets kwaads te doen om iets goeds te bereiken, en men kan de po litiek niet boven den godsdienst verheffen. Men moet God boven alles beminnen, nog meer-dan bet vaderland. Het is hoogst gevaarlijk een verbond te •luiten met een verbitterden vjjand, die mach tig en onweerstaanbaar is, en die de heer schappij over geheel Spanje tracht te verkrij- egn; want voor hen, die niet in God gelooven, bestaat er geen getrouwheid aan verdragen, daar God de eenige grondslag is van alle ver plichting; en omdat het communisme alles wil, en gij op het einde van den strijd in de minderheid zult zijn tegenover een onverzoen- lijken vijand gezien zijn denkbeelden en so ciale bedoelingen zult gij in den treurigen toestand verkeeren van de minderheden, die in andere landen onder een autocratisch re giem verzuchten." HE ND AYE, 14 Augustus- (D.N.B.) Volgens de laatste uit Burgos ontvangen berichten hebben de troepen van generaal Franco in den loop van Vrijdag Badajoz geheel bezet. Een groot deel van de roode militie is naar Portugal gevlucht. Volgens mededeelingen van het hoofd kwartier van generaal Mola zal Zater dag het normale spoorwegverkeer van Burgos door Estremadura naar Portu gal alsmede het treinverkeer via Sara- gossa naar Frankrijk worden hervat. Verder zijn van heden af ook de tele grafische en telefonische verbindingen tusschen Burgos en Sevilla hersteld. RABAT, 14 Augustus. (R.O.). -Om één uur hedenmiddag verspreidde radio-Sevilla het volgende bericht. „Tengevolge van het tot stand komen van de verbinding tusschen de noordelijke qn de zuidelijke armee wordt de ring rond Madrid steeds nauwer aangehaald. De telegrafische en telefonische verbindin gen in alle door de nationalisten bezette pro vincies zijn hersteld. De regeering te Madrid blijft valsche be richten de wereld inzenden, waardoor de marxistische elementen in Andalusië gesterkt worden in hun voornemen, om tegenstand te blijven bieden. Wij hebben op gevangenen en gewonden bevelschriften gevonden, die afkomstig zijn van de Esquerra Republicana, welke partij zich hierdoor medeplichtig maakt aan de gruweldaden, welke door de roode militie worden bedreven en welke alle verbeelding te boven gaan. De nationale regeering weigert te geloo ven, dat de Fransche regeering dergelijke wreedheden zou goedkeuren of steunen. Al deze gruwelijke excessen worden begaan onder auspiciën van de regeering-Giral, die de oorzaak zijn zal van den ondergang van Spanje. Te Madrid worden tal van generaals gevon nist, omdat zij weigeren weder dienst te nemen in de regeerings-militie. De positie van de marxisten in 'Catalonië is kritiek. Dc roode troepen laten toe, dat Spanje van zijn goud en rijkdommen beroofd wordt. He denmorgen heeft een regeeringsvliegtuig 1940 kilogram goud naar Parijs vervoerd. Morgen zullen de generaals Franco, Queipo de Llano en MUanastray in Sevilla de plech_ tige viering van den feestdag van Maria Hemelvaart bijwonen. De nationale regeering roept alle Spaansche patriotten op, in groo- ten getale dit feest mee te vieren. Zij noodigt eveneens alle Spanjaarden, die bezorgd zijn om de toekomst van hun land, uit zich wel rekenschap te geven van het succes van de nationale beweging. ROME, 14 Augustus. (R- O.) De minister van buitenlandsche zaken, graaf Galeazzo Ciano, heeft vanmorgen een langdurig onder houd gehad met den Franschen ambassadeur e Chambrun, die het Fransche antwoord °P de bezwaren, die Italië tegen diend°ntWerp"neutraliteitsaccoord heeft inge" heeft k_Jnt; dat Ciano zich ertoe bePaald rifit nemen van de Fransche nota met den feestdagv^2®mfwoord Vefband voor Maandag ag3Van Hemelvaart niet aan worden verwacht. BERN, 14 Augustus, (r n i r,„ u heeft vandaag verscheidene besluiten S- men ten aanzien van de niet-inmenging ta den Spaanschen burgeroorlog. 6 s O.a. heeft hij een decreet uitgevaardigd, waarbij aan met-Spanjaarden verboden wordt Zwitserland te verlaten, om aan een van beide zijden in Spanje te gaan strijden. Verder wordt ook iedere geldzending alsmede uit- en doorvoer van wapenen naar Spanje verboden. Om redenen van permanente neutraliteit is Zwitserland evenwel met voornemens, deel te nemen aan een gemeenschappelijke verkla ring jn deze kwestie» LONDEN, 14 Augustus. (R-O.) De regee ring heeft vanmorgen in een spoedvergadering de kwestie besproken, of belet kan worden, dat vanuit Engeland burgervliegtuigen naar Spanje kunnen worden gezonden. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, welke houding de Britsche regeering uitein delijk zal aannemen, doch in elk geval zal zij beslist iets doen, zonder te wachten tot an dere landen soortgelijke maatregelen nemen. Onbewogen aanhooren de nationalistische generaals Goded en Burriel (resp. links en rechts zittend temidden der gewapende bewakers) het uitspreken van hun doodvonnis, aan boord van de „Uruguay', welke te Barcelona voor anker lag VATICAANSCHE STAD, 14 Aug. (R.O.). Tijdens een audiëntie, welke Hij hedenmorgen aan de diocesane afgevaardigden van de Ka tholieke Actie verleende, heeft Z.H. de Paus een rede gehouden, waarin Hij ook een toe speling maakte op den huidigen internatio nalen toestand. „God alleen, Die alles ziet en aan alles denkt, zeide Zijne Heiligheid kan iets goeds doen voortkomen uit den chaos van ideeën, woorden en menschelijke dingen en dikwerf zelfs onmenschelijke dingen". De Heilige Vader voegde hieraan toe, dat Hij nog nooit zulke smartelijke mededeelingen had ontvangen als den laatsten tijd over het geen gebeurt en dreigt te gebeuren in ver schillende deelen van de werëld en dat Hij nog nooit zoo'n behoefte had gehad aan den bijstand van het gebed als In deze dagen. Naar vernomen wordt, hebben de religieu- sen van de congregatie „Fate bene fratelli", die werkzaam zijn in de apotheek van de Va- ticaansche Stad, uit Spanje bericht ontvan gen, dat achttien van hun confraters, die een kindertehuis in Calasellas nabij Barcelona leidden, zijn doodgeschoten met uitzondering van een Argentijn, die naar Frankrijk wist te ontkomen. MADRID, 14 Augustus. (UN. PRESS) Leden van de „openbare Instructiebrigade" een linksche organisatie, welke politiedien sten verricht, heeft heden huiszoekingen ver richt bij een aantal rechtsche politieke per soonlijkheden. Naar beweerd wordt, hebben zij bij Ramon Madariaga, een van de leiders der Accion Popular", aan ex-koning Alfonso gerichte brieven gevonden. Bij het onderzoek van deze brieven zou, naar officieel wordt medegedeeld, gebleken zijn, dat „een complot tot weder invoering van de monarchie gesmeed werd". Het plan zou bestaan, om na den val van de huidige regeering den prins van Asturië, don Juan, tot koning uit te roepen. Honderd personen zijn in hechtenis geno men. MOSKOU, 14 Augustus. (D. N. B.) Het te- legraafagentschap van de sovjet-unie deelt mede: Door het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken zijn dit jaar een aantal terroristische Trotzki-Sinowjew-groepen ont dekt, die op directe aanwijzingen van den in het buitenland vertoevenden Trotzki en onder de onmiddellijke leiding van het zoogenaam de vereenigde centrum van het Trotzki-Si- nowjew-blok een reeks terroristische daden tegen den leider van de communistische partij van de sovjet-unie en den sovjet-staat-voor bereidden. Middels onderzoekingen kon worden vast gesteld, dat dit blok op aanwijzingen van Trotzki en Sinowjew in 1932 werd georgani seerd. Verder kon worden geconstateerd, dat de moord op Kiroff op 1 December 1934 op rechtstreeksch bevel van Trotzki en Sinow jew is voorbereid en uitgevoerd. Het onderzoek in deze aangelegenheid is thans beëindigd. Sinowjew, Kamenew, Jew- dekimow, Iwan Smirnow, Bakejew, Kratsch- ltowski, Ter Waganjan, Dreizer, Goluman, Reingold, Pikel, Olberg, Berman-Jurin, Fritz David (Kruglamski), Noises Larje en Natan ■je zullen aan het gerecht worden overge leverd. Het proces voor het militaire college is he den begonnen. Het Duitsche nieuwsbureau merkt in dit verband op, dat het wel zeer merkwaardig is, dat het telegraafagentschap van de sovjet unie met dit bericht juist nu voor den dag komt, nadat de gevaarlijke bolsjewistische intriges van Trotzki door anti-communistische kringen buiten de sovjet-unie ontdekt en be wezen konden worden. De haast, waarmede men in Moskou thans opnieuw van de Trotzki-Sinowjew-groep tracht af te komen, schijnt even verdacht als het lawaai, waarmede dit gepaard gaat. CHAUTAUGUA (New-York), 14 Augustus. (R.O.). In een heden alhier gehouden rede zeide president Roosevelt o.m. het volgende: De vrede van Europa is een belangrijke kwestie. Ons volk kan geen kwesties langs zich heen laten gaan, die, hoewel zij zich voordoen aan gene zijde van de grenzen, toch een vitalen invloed kunnen uitoefenen en Waarschijnlijk ook zullen uitoefenen op de toekomst van de Vereenigde Staten. Ik ben meer ongerust over den internatio- halen toestand dan over onzen binnenland schen toestand. Ik zeg dit niet, omdat ik een Pessimist ben, doch omdat ik hoop heb, dat de afgunst, haat en boosheid tusschen de Volken nu hun uiterste grens hebben bereikt en dat zij gevolgd zullen worden door een nieuwe golf van vrede en good will. Na vervolgens nogmaals de politiek van goede nabuurschap te hebben bekrachtigd, zeide Roosevelt: een schitterend monument voor den vrede en sociaal-economische vriend schip is de grens, welke de Vereenigde Staten en Canada verbindt. Het wederzjjdsche ver trouwen heeft deze grens gesticht. Ik hoop, dat de politiek van goede nabuur schap, welke op ons halfrond heerscht, tot voorbeeld zal dienen voor onze buren aan gene zijde van den Oceaan, waarmede wjj zelf op goeden voet staan. Met bitterheid ziet het geheele complex der volkeren, dat niet alleen de geest doch ook de letter van de internationale verdragen straffeloos en zonder rekening te houden met de eenvoudigste beginselen van eer ge schonden worden. Den permanente vriendschap tusschen de volkeren evenals tusschen de menschen kan slechta gehandhaafd worden door een nauw gezette naleving van het gegeven woord. On danks dit alles hebben wij krachtige pogingen gedaan, om de internationale bewegingen tot verhindering van den oorlog te steunen. Roosevelt herinnerde vervolgens aan het échec van de conferentie tot algemeene ont wapening en vlootbeperking. WiJ zijn geen menschen, die ons isoleeren, behalve in zooverre, dat wij ons geheel afzijdig trachten te houden van een oorlog. Wij moeten niet vergeten, dat, zoolang de oorlog zal be staan, er gevaar zal zijn, dat zelfs het land, dat het vurigst naar den vrede verlangt, daar in wordt meegesleurd. Vervolgens de oorzaken van den oorlog nagaande, gaf de president te kennen, dat een wegnemen van de economische barrières er toe zou kunnen bijdragen, hen te ontmoedigen, die n economischen oorlogswedloop nastreven. Roosevelt wilde niet staande houden, dat een meer vrije internationale handel een einde aan de' oorlog zou maken, doch hij sprak de vrees uit, dat zonder dit de oorlog een vanzelf sprekend gevolg zou zijn. Een toespeling makend op de volmachten, welke door het congres aan dien president verleend zijn, om de neutraliteit te handhaven, zeide Roosevelt, dat in geval van een oorlog in een ander werelddeel deze volmachten de oorlogswinsten zouden verminderen, waarvan anders Amerikaansche staatsburgers zouden profiteeren. De industrieele en landbouw-pro- ductie voof de oorlogsmrrkten kunnen onme telijke fortuinen opleveren voor enkelen, doch voor het land in het algemeen verwekken zij een ramp. Indien wjj te kiezen hebben tusschen oor logswinsten en den vrede, moet ons volk zeg gen: wij kiezen den vrtde. Wij kunnen buiten den oorlog blijven, indien zij die toezicht houden en besluiten te nemen hebben, in details en voldoende de internatio nale kwesties begrijpen, opdat de kleinere beslissingen van. iederen dag niet tot een oorlog leiden en indien zij te zelfder tijd den moed hebben om neen te zeggen tegen hen, die ons door hun egoïsme en onvoorzichtigheid naar dien oorlog zouden voeren. Indien er landen zijn, die ons kwaad willen, dan weten zij, dat wij sterk zijn. Wij kunnen ons verdedigen en wij zullen onze buren ver dedigen. Wij trachten niet te domineeren, wij eischen geenerlei territoriale expansie, wij zijn gekant tegen imperialisme. Wij wenschen een ver mindering van de wereldbewapening, doch gelooven aan de democratie, vrijheid en vrede. Wij bieden allen landen van de wereld de hand van een goeden buur. Dat zjj, die onze vriendschap wenschen, ons in de oogen zien en ons de hand drukken. PARIJS, 14 Augustus. (VAN ONZEN COR RESPONDENT) Hedenochtend heeft de regeering, zooals gemeld, de beide kamers naar huis kunnen sturen. De minister-president heeft voor de lezing van het sluitingsdecreet een toast uitgebracht op zijn politiek beleid en inderdaad had hij een enorme lijst van wetten kunnen opgeven, die in de eerste zittingsperiode van de Volks frontkamer in het staatsblad zijn gepubliceerd doch waarvan de meeste zeer moeilijk zullen kunnen worden toegepast. Wat de minister-president, die zich j.l. Zondag met gebalde vuist op de reuzenmee- ting van St. Cloud had vertoond, verzuimd heeft, is zich een oogenblik boven de partijen te stellen en de oppositie een woord van erken telijkheid te zeggen over het fair play, dat zjj tegenover de Volksfrontmeerderheid aan den dag heeft gelegd. Zoo geheel anders dan toen de socialisten in de oppositie waren, is de geheele zittingsperiode wel getuige geweest van de fanatieke uitbarstingen van het roode front, maar geen oogenblik heeft de toch altijd nog sterke oppositie obstructie gevoerd. Er is zelfs geen oogenblik gepoogd door lange debatten de uitvoering 'van het Volksfront program op te houden. In de afgeloopen zittingsperiode heeft de kamer niet eens haar volledige samenstelling kunnen bereiken, want de grootste meerder heid, die de kamer na den oorlog gehad heeft, toonde zich al bijzonder klein, door op de meest partijdige wijze de toelating van de oppositieleden, in wie zij geduchte tegenstan ders kon vermoeden, op te houden of zelfs te weigeren tegen alle eerlijkheid in. Dientengevolge zullen aan het einde dezer maand nog verkiezingen plaats hebben, louter en alleen tegen alle wet en billijkheid in ver oorzaakt, om geslagen vrienden nog een kans te geven. Tegenstanders als Chiappe en Henriot werden moedwillig van hun recht, om zitting te nemen, beroofd. De kamermeerderheid is dictatoriaal opge treden en een zeventigtal wetten zijn er bij wijze van kunst en vliegwerk doorgehaald. Bij die wetten zijn er een aantal, vooral die betreffende het collectief arbeidscontract en den arbeidsduur, die door het radicalisme een halve eeuw zijn tegengehouden en waarmee de socialisten rechtsche programpunten heb ben doorgevoerd, zoodat dan ook niemand er aan denkt, daarop terug te komen. Andere wetten berusten eenvoudig op het verlangen van de verbreiding van de Volks frontmystiek en hebben alle kans, doode letter te blijven. Het meest ernstige deel was het financieel beleid, dat met de deflatie der staatsuitgaven brak en op een verhooging der uitgaven uit liep, waarvan de omvang nog niet is te over zien, maar waardoor de schuldenlast van den staat op ongehoorde wijze verzwaard dreigt te worden. De kamer komt in het najaar voor de zware taak te staan, een totaal ontredderde begrooting sluitend te maken. Maar het verkiezingsprogram is ten aan zien van de btlofte, aan de werklieden gedaan, uitgevoerd. De lasten voor den middenstand en voor handel en industrie zijn daardoor in bijzonder drukkende mate verzwaard, zoodat de minis ter-president moest aankondigen, dat in het najaar ook die klassen aan de beurt zullen komen, om geholpen te worden. Of zij eenig vertrouwen hebben in die belofte, staat te bezien. Zeker is, dat de onrust in geweldige mate is toegenomen, de eene zaak na de andere sluit en de werkloosheid nog is toegenomen. De regeering moet nu tijdens de afwezigheid der kamer het plan van groote werken ten uitvoer brengen, maar niemand weet, vanwaar de middelen moeten komen. Gezien de grootere activiteit van de propa ganda voor de leening doemt het vermoeden op, dat ondanks de optimistische verklaringen van den minister van financiën het met die leening niet hard loopt. De buitenlandsche politiek van de regeering schijnt al langer hoe meer het land te isolee ren, vooral de dubbelzinnige houding in het Spaansch conflict, waarin de regeering zich wel officieel op neutraal standpunt stelt, maar niettemin de zeer kostbare propaganda en de zware ophitsing van het Volksfront toelaat en, zooals uit de mededeelingen van het kamerlid Vallat bleek, oogluikend de hulp aan het Spaansche Volksfront, ook door middel van leveringen van vliegtuigen en wapenen, die de regeering gemakkelijk zou kunnen tegen houden, toelaat. Ondanks de victoriekreten van den minister president wijst alles op toenemende onrust, want ook de stakingsbewegingen, omvang rijker dan -Frankrijk ze ooit gekend heeft, blijven ondanks de verzekeringen van den minister van binnenlandsche zaken, aanhou den. Zij sturen de geheele economie in de war, remmen het zakenleven en onderhouden In het land een sociale onrust, die gemakkelijk tot ernstige conflicten kan leiden, vooral bij de steeds kostbaarder wordende revolution- naire propaganda, waaraan de leden van de regeering zelf deelnemen. Nog nimmer heeft een regeering zich zoo zeer vereenzelvigd met de roode propaganda en een partijpolitiek karakter gehad als de regeering-Blum, die o. m. de radio geheel in dienst van de roode propaganda heeft gesteld. Men heeft dan ook den indruk, dat een verscherping van den toestand onvermijdelijk is, vooral waar bij de groote massa de teleur stelling reeds begint te groeien, nu de aan zienlijke loonsverhoogingen volkomen geabsor beerd worden door de stijging van de levens duurte. De oppositie is tijdens deze eerste parlemen taire periode homogeen gebleven en haar hou ding is zoodanig geweest, dat het Volksfront zal moeten erkennen; dat een eerlijke kans is gegeven aan de „proef-Blum", ondanks alle beduchtheid die zjj wekt. De volksfrontregeering draagt dan ook de volle verantwoordelijkheid voor die proef, welker welslagen met den dag meer proble matiek wordt en op een ernstige sociale en economische verzwakking van het land dreigt uit te loopen. De tegenstand tegen het Volksfront heeft zich vooral in de laatste weken ontwikkeld, ook bij den senaat, en zoo de internationale toestand niet zoo-ernstig ware, zou het reces der kamers zeker door een ernstige beslissing van den senaat zjjn voorafgegaan. Trouwens ook in de regeeringskringen zijn reeds teekenen van moedtloosheid te bespeu ren en de minister van landbouw onder andere liet reeds in de kamer doorschemtren, dat de tegenstand van den senaat eerst door den minister van binnenlandsche zaken ondtrvon- den de socialistische ministers begint te verontrusten. Alles ziet er naar uit, dat als eind October de kamers weer bjj elkaar komen, de feitelijke proef voor de socialisten zal zijn aangebroken en dat dan de eenheid van het Volksfront ook zéér bedreigd zal worden. A LGIERSt 15 Augustus. (R. O.) IA Het Fransche stoomschip ,,Ora- naise", metende 2200 ton, is ter hoogte van Mostaganem in den nacht van Woensdag op Donderdag gezonken. Drie en twintig leden der bemanning tien passagiers zijn hierbij om het leven gekomen. Slechts twee personen konden worden gered- PARIJS, 14 Augustus. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). In zijn geboorteplaats Courseulles fn de Calvados (Normandië) heeft heden de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Charles Benoist, oud-gezant van Frankrijk bij het Nederlandsche hof, die al daar 1.1. Maandag plotseling is overleden. Overeenkomstig de wenschen van den overledene heeft de plechtigheid in den grootst mogelijken eenvoud plaats gevonden. De H. Mis van Requiem werd In de dorpskerk opgedragen door den dorpsherder. Z.H. Em. kardinaal Baudrillart, die van zijn prilste jeugd af een vriend is geweest van den overledene beider vaders waren professoren aan het „Institut de France" en beider families bewoonden hetzelfde huis nabij het „Luxembourg" te Parijs was daags tevoren naar Courseulles gekomen, om het stoffelijk overschot te zegenen en tevens rouwbeklag te doen bij de familie van den overledene. Zijne Eminentie kon evenwel niet de H. Mis van Requiem en de begrafenis bijwonen, aan gezien hij elders was bezet. Overeenkomstig gewestelijke gewoonte werd het stoffelijk overschot grafwaarts ge dragen door de visschers van het kustdorp. Ook waren geen deputaties gezonden van de vele wetenschappelijke en andere instellingen, waarvan Benoist tijdens zijn leven deel had uitgemaakt. Een uitzondering was slechts gemaakt voor het „Institut de France", dat vertegenwoor digd was door den heer Rivière. De baar werd o.a. gevolgd door een afge vaardigde van den Franschen kroonpreten dent, den hertog van Guise en diens zoon, den graaf van Parijs, die zooals men weet, niet op Franschen bodem worden toegelaten. Ove rigens waren slechts intieme vrienden van den overledene ter begrafenis genoodigd. De baar werd door een menigte bloemstukken bedekt. Volgens een uitdrukkelijken wensch van den overledene werd aan het graf niet ge sproken. De bijzetting van het stoffelijk over schot had plaats in het familie-graf van de Benoists te Courseulles. SEOEL, 14 Augustus. (A.N.P.). De over stroomingen op Korea hebben een aanzien lijke schade aangericht. 131 personen vonden den dood, terwijl nog 22 worden vermist en 94 werden gewond. 1222 huizen werden vernield; 11.046 staan onder water. 52 bruggen werden weggespoeld en 11.400 H.A. rijstvelden staan blank. Het spoorwegverkeer tusschen Foesan en •- Seoel bljjft verbroken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3