DE NATIONALEN STAAN VOOR SAN SEBASTIAN. ZAL DUITSCHLAND IN SPANJE INGRIJPEN? B' P Weer waarschuwt de Paus. Reeds in contact met den vijand. Hevige verontivaardiging over aan houding van de „Kamerun Geen „volksfront" in Polen. Een groot onrecht hersteld. donderdag; 20 augustus im Tegen het al-vernietigende communisme. de italiaansche JOURNALISTEN TE GENEVE. VOLKSFRONT-MILITIE VLUCHT. Bloedige straatgevechten in San Sebastian en Iran. DE BRITSCHE BOMMEN SPANJE. IN gnigü? srf Geueei'sche regeeriag handhaaft uitwij zingsbesluit. PLUNDERAARS IN ABESSYNIE. 0: S6SrÏÏSawordt aan de „Frente Popu- Londen ziet eenige verbetering in den internationalen toestand. In Schending van de vrijheid ter zee. Berlijnsche bladen dringen aan op strenge maatregelen. Metropoliet van Lemberg waar schuwt krachtig tegen het communistische gevaar. de POSITIE VAN MALAGA. De stad wordt dagelijks door de nationalisten gebombardeerd. STEUN AAN MOSKOU IS VERRAAD AAN KERK EN VOLK. De Jesuieten mogen in de MILITAIRE REGEERING IN KWANGSI. n provincie Navarra terugkeeren. In een communiqué van de pro vinciale regeering van Navarra wordt medegedeeld dat de Sociëteit van Jesus weder bezit kan nemen van alle goederen welke de yegeering van de republiek heeft geconfiskeerd, en dat zij haar werkzaamheden in geheel Navarra kan hervatten- JapqnschChineesche samenwerking in Noord-China. Vermaning tot gebed voor de wereld, die ernstig ziek is. VAT1CAANSCHE STAAT, 19 Aug. (R.O) Z. H. de Paus heeft hedenochtend op Castel Gandolfo een 300-tal pelgrims uit Malta in audiëntie ontvangen. Alvorens hun den Apostolischen zegen te geven, hield de H. Vader een toe spraak tot de pelgrims waarin Hij wederom, zooals hij zoo menige audiëntie de laatste maanden is ge schied, met emstigen nadruk zich keerde en waarschuwde tegen het communisme, dat Europa en de ge- heele wereld met moord en ruinen bedreigt. De pelgrims zullen een aantal bedevaart plaatsen in Frankrijk gaan bezoeken en de H Vader spoorde hen aan, „vooral te Lour- des te bidden voor de wereld, die lijdende is aan een ernstige ziekte, welke met den dag ernstiger en gevaarlijker dreigt te worden. De „Osservatore Romano" wijdt twee der den van zijn voorpagina aan de gebeurtenis sen in Spanje. Een artikel van graaf Dalla Torre bevat een fel requisitoir tegen de róode brandstichters en moordenaars, die nu al een maand in het ongelukkige land hun afschu welijk schrikbewind uitoefenen. VATICAANSCHE STAAT, 19 Augustus [(Stefani)De communistische actie in Spanje typeerend gevolg van den burgeroorlog is zelfs op de wereldtentoonstelling van de katholie ke pers ten Vaticane merkbaar. De katholieke Catalaansehe bladen arri- veeren nog steeds regelmatig in het expositie gebouw. Zij dragen den zelfden naam, zijn ge drukt in het zelfde lettertype als voorheen, doch bevatten nog slechts artikelen en berich ten van communistische strekking'. De communisten hebben zich namelijk van de drukkerijen dezer kranten meester ge maakt en gebruiken thans deze katholieke bladen voor hun verderfelijke propagandisti sche doeleinden. LONDEN, 19 Augustus. (DN.B.j Volgens bericht van de „Eve ning Standard woeden in San Sebastian en Irun sedert vanochtend bloedige straatgevechten. De marxisten moeten in allerijl hun defensieve posities buiten de stads grens van San Sebastian hebben ont ruimd en onder dekking van een op - een zijrivier van de Bridassao liggende torpedoboot, met achterlating van tal rijke dooden, naar de stad zijn terug gekeerd. San Sebastian wordt thans van drie kanten tegelijk aangevaSlen door de nationale troepen, die reeds, in de buitenwijken der stad, in contact zijn wet den vijand. hebben de GENEVE, 19 Augustus (VAN ONZEN CORRESPONDENT) De Geneefsche minister raad heeft vanmorgen met vier tegen één stem besloten, het tegen de Italiaansche jour nalisten, die tij<iens laa^ste volkenbonds vergadering kabaal gemaakt hebben, uitge vaardigde uitwijzingsbesluit te handhaven. De Italiaansche journalisten waren in be roep ffe-aan tegen dit besluit. De commissie, welke dit beroep onderzocht heeft, is niet tot een eenstemmig besluit kunnen komen en heeft een meerderheids, en mmderheidsrap- Dort intoebracht. De meerderheid was voor de handhaving van het uitwijzingsbesluit en de minderheid noemde dit besluit onwettig, hoe wel zjj het gedrag van de Italiaansche jour nalisten, die tijdens de redevoering van den negus gefloten hadden en kabaal hadden ge maakt, ongeoorloqfd noemde. Het meerderheidsrapport werd, zooals reeds gezegd, door de Geneefsche regeering van daag^ aangenomen met vier tegen één stem. Vier der aanwezigen waren socialisten. De ItaUaansche journalisten zullen nu waar schijnlijk bij de Zwitsersehe regeering in hoo- ger beroep gaan. De Zwitsersehe regeering heeft enkele weken geleden besloten, dat zij niet langer den toegang tot Zwitserland aan de Italiaansche journalisten zou weigeren. ADDIS ABEBA, 19 Augustus. (STEFanI). De Italiaansche troepen hebben een bende plunderaars, die trachtten een ^trooPto^t te ondernemen, in de inheemsche het gebied van Diredaua, aangevallen en met zware verliezen op de vlucht gedreven. De wereldberoemde „Mesquita" van Cordoba, die tengevolge van een bom bardement werd beschadigd. In de hoofdstraten der stad marxisten barricades opgericht. De nationale troepen hebben nog verster king ontvangen van een regiment van het Spaansch vreemdelingenlegioen. Anderzijds wordt vernomen, dat ook de volksfronters te Irun versterkingen hebben ontvangen. De gouverneur van San Sebastian deelt mede, dat het volksfront hedenochtend een nota heeft openbaar gemaakt, waarin wordt verklaard, dat, indien de stad andermaal zou worden gebombardeerd, snel recht zal worden gedaan aan de personen, die beschuldigd wor den van deelneming aan het fascistisch ver raad. Onder dezen bevindt zich ook graaf Romanones. Dat de oorlogsbodems der nationalen de Spaansche wateren bewaken bleek, toen he denochtend verscheidene Spaansche schepen, die te Saint Jean de Luz moesten binnenloo- pen, om het vuur van de oorlogsschepen der nationalisten te ontgaan, trachtten Passajes te bereiken; zij werden gedwongen naar de Fransche wateren terug te vluchten. In het departement van de „Basses Py-' rénées" is langs de FranschSpaansche grens een sanitair cordon georganiseerd, ten einde de epidemieën, welke aan de Spaansche grens van de Bidassoa zijn uitgebroken, te keeren. In zijn uitzending van 13.30 uur heeft de radiozender van Sevilla hedenmiddag, naar Reuter uit Rabat seint, medegedeeld, dat de colonnes van Valera den regeeringstroepen een nederlaag hebben toegebracht in het ge bied van Granada, zoodat Malaga nog meer geisoleerd is. De nationalistische troepen be zetten thans een linie, die uitgaat van Cordoba langs Caceres loopt en tot Aragon doorgetrok ken kan worden. Verder meldde de zender, dat Ibia bezet is, waar zich een belangrijke wapenfabriek be vindt. In Huesca is 'n regeerihgscolonne ver slagen. Deze heeft zich naar Catalonie terug getrokken. Madrid, aldus de zender verder, bevindt zich in een hopeloozen toestand. Generaal Mola heeft verklaard, dat hij een veldslag in de straten der hoofdstad wil vermijden, daar Madrid zich wel uit eigen beweging zal over geven. Uit Jerex de la Frontera wordt gemeld, dat de nationale strijdkrachten gisteren Zalmea de la Serena hebben bezet. Van daaruit zullen Belalcazar en pozoblanco, de eenige plaatsen in Andaluzië, welke zich nog in handen der volksfront-regeering bevinden, worden aange vallen. Radio-Cadiz bericht, dat de val van Bilbap spoedig verwacht kan woiden. Vluchtelingen uit deze stad hebben verklaard, dat de anar chisten alle leden van de familie van den rechtschen afgevaardigde Leopolde Verde, en alle in de stad aanwezige kloosterlingen, pa ters en zusters, hebben vermoord. Volgens verklaringen van een Bngelsch on derdaan, die vandaag te Gibraltar is aange komen, zqn gisteren ongeveer 800 Marokkaan- sche soldaten uit Tetoean per vliegtuig te Sevilla geland. Regelmatig arriveeren zoo, naar hij zeide, eiken dag Marokkaansche troepen. Zij worden vervoerd door een vloot van tien vliegtuigen van Duitsch type, elk plaats biedend voor der tig man. Deze vliegtuigen steken dagelijks de straat van Gibraltar over. De geruchten, die de ronde hebben gedaan, over ontevredenheid onder, de Marokkaansche troepen, die in de kazernes te Da Linea liggen, zijn van allen grond ontbloot. Een corres pondent van Havas heeft gisteren een inter view gehad met de militaire autoriteiten in genoemde stad. De geruchten omtrent onte vredenheid onder de troepen werden ten stel ligste tegengesproken. Naar D. N. B. uit Hendaye meldt, worden in Barcelona thans de berichten van de volks- front-regeering te Madrid en van de te Bar celona heerschende marxistische partijen over knrt(, golf-zender omgeroepen door een die tot voor kort omroepster was van T ^nïknuschen zender en redactrice van den bolschewi,tischen berichtendienst in de Uit Madrid commumqué van den lar» gemeld, dat m^ee wordt, dat de minister van oorlog bev te Cer_ kruiser def "nationalisten de lieeft ge vera", die gisteren San Sebastian heeft J» bombardeerd, door een granaa der forten door de regeeringstioep geschoten, ter hoogte van de wate, ij De kruiser staakte direct den strijd en zette in allerijl koers naar het Weseh. Naar aan het ministerieels communique nog wordt toegevoegd, zou de kruiser voorne mens 'zijn, de haven van Ferrol binnen te lcm pen, Indien de avepij tenminste toelaat, dat deze afstand nog wordt afgelegd. GIBRALTAR, 19 Augustus. (R. O.) Naar aanleiding van de mededeeling van generaal Queipo de Llano voor radio Sevilla, dat de bommen te Ronda geworpen, van Britsch maaksel zijn, wordt van welingelichte Brit- sche zijde medegedeeld, dat kort na den we reldoorlog een partij Britsche bommen aan Spanje werd geleverd. De bommen, die op de troepen van generaal Queipo de Llano werden geworpen, zullen dus van deze partij afkom stig zqn, aangezien den laatsten tijd geen munitie aan een van de Spaansche partijen is geleverd. Licenties, welige eventueel in Engeland nog mochten bestaan, tot uitvoer van wapenen, munitie, vliegtuigen enz. naar Spanje, of de Spaansche bezittingen en de Spaansche zóne in Marokko, zijn door de Board of Trade met ingang van heden geannuleerd. Wat den internationalen toestand met be trekking tot Spanje aangaat, meent men te Londen een lichte verbetering te mogen con- stateeren, wijl Italië een meer tegemoetkomen de houding heeft aangenomen ten aanzien van het Fransche voorstel tot niet-inmenging op het Iberisch schiereiland. Italië eischt blijkbaar niet meer, dat de uitipgen van sympathie in het buitenland ten opzichte van de partijen in Spanje worden gestaakt; alleen ten aanzien van de reeru- teering van vrijwilligers en van financieele hulp aan de strijdende partijen moet nog iets wor den besproken, doch deze kwesties vormen, zoo meent men te Londen, geen onoverkomen- lijke moeilijkheid. Geruchten over een mobilisatie van de Italiaansche luchtmacht worden te Rome tegengesproken. Geen enkele overeenkomst met generaal Franco is gesloten. Ook heeft men geen bevestiging van de ge ruchten, dat besprekingen zouden plaats heb ben gehad tusschen Italië en Duitschland voor het geval in Spanje het volksfront zou triomfeeren. In officieele kringen te Rome wijst men er op, dat de telkens en telkens opnieuw opdui kende geruchten omtrent militaire maatrege len, die in Italië naar aanleiding van de ge beurtenissen in Spanje zouden zqn genomen, niet slechts fantastisch zijn, doch ook gevaar lijk, omdat zij slechts tot ge^plg kunnen heb ben den internationalen toestand te vertroe belen. Men herhaalt, dat Italië slechts een absolute neutraliteit verlangt. De eenige verklaring, die men kan vinden voor de verbeelding van hen, die deze geruch ten verspreiden, is gelegen in het feit, dat op het oogenblik tal van troependetachementen, en natuurlijk eveneens eenheden der lucht macht, naar het Zuiden worden vervoerd, om hun posities in te nemen in verband met de manoeuvres, die over 4 dagen in Irpinia zullen aanvangen. een eenvoudig sporthemdrustig zijn pijp rookend wandelt Koning Ed ward (in 't mdden) door het plaatsje Trogir in Joe go $lavïè. 5? 'LONDEN, 19 Augustus. (R. O.) Het ver bod van uitvoer van vliegtuigen naar Spanje heeft zoowel betrekking op burgerlijke toe steilen als op militaire. Op geen enkele wij ze mogen toestellen naar Spanje worden uit gevoerd. Dit is een eenzijdige actie van de Brit sche regeering, die niet wenscht af te wach ten, wat de overige mogendheden zullen doen. Indien Britsche piloten toch vliegtuigen zouden uitvoeren, zouden zq bij terugkeer op Britsch gebied strafbaar zijn met een boete van maximaal 300 pond sterling. MALAGA, 19 Augustus (HAVAS). De speciale correspondent van Havas meldt, dat. de stad Malaga, het centrum van den weer stand der volksfront-troepen en hun aanvals- basis, een soort enclave vormt, die ten Westen begrensd wordt door de provincie Cadiz, in het Noorden door de provincie Cordoba en in het Oosten door de provincie Granada, terwijl in het Zuiden de zee de grens vormt. Malaga is op het oogenblik de eenige haven aan diepe wateren van belang, die goed ge outilleerd is en ter beschikking staat van het volksfront in het Zuiden van de Middellandsche Zee. Aangezien Malaga slechts op een dertigtal kilometers ligt van San Roque en op veertig' kilometer van Algeciras, zou het voor Madrid van belang zijn, wanneer het zich kon meester maken van deze beide steden, maar men meent te weten, dat de nationalisten hier krachtige detachementen van het Vreemdelingenlegioen hebben gelegerd, bestaande uit goed-geoefen- de en gewapende schutters. De autoriteiten te Malaga bewaren een strenge reserve ten aanzien van een even- tueele aanvalspoging, die zou uitgaan van de kust of gericht zou worden op Granada. Desbetreffende geruchten doen echter reeds geruimen tijd de. ronde. Granada zou volgens deze geruchten wor den aangevallen van drie kanten tegelijk, n.l. van den kant van Jaen, van Guadix en van den kant van Malaga. Op het oogenblik be vinden de vooruitgeschoven posten der volks fronttroepen zich te Alahama, ten Zuid-Wes ten van Granada; te Lanjaron, ten Zuiden van Qranada te Maracena, ten Oosten der stad en te Isanejlos, ten Noorden. Granada lijkt dus afgesneden van de rest van Andalusie, maar de strategische positie der stad is zeer sterk. De nationalisten, die de belangrijkheid van Malaga inzien, hebben de stad bijna dagelijks gebombardeerd vanuit vliegtuigen. Ruim honderd huizen z{jn hierdoor in brand geraakt. De politiedienst wordt waargenomen door geregelde troepen en militiemanschappen. Rechtsgezinde personen worden na een som- mair rechtsgeding gefusilleerd. léderen nacht worden .«en vijftigtal arrestaties verricht. Het schijnt, dat de anarcho-syndicalistische elementen een overwegende plaats innemen in het bestuur van de stad. (ERLIJN, 20 Augustus. (D- N. B.) Het bericht van de aanhouding van het Duitsche vrachtschip „Kame run", dat op zeven en een halve mijl van de Spaansche kust door den volks frontkruiser i,Lihertad'' door een drie tal schoten gedwongen werd te stop pen, heeft in Duitschland een 'storm van verontwaardiging verwekt. De gehcele pers houdt zich uitvoerig met het geval bezig en spreekt daarbij de volgende gedachten uit. De vrijheid ter zee, de verzekering van het internationale handelsverkeer mag niet worden aangetast door roode vrij buiters en het is niet te dulden, dat de anarchie, welke in vele Spaansche ste den is uitgebroken, nu ook buiten de Spaansche territoriale wateren en tegenover Duitsche schepen wordt toe gepast. BERLIJN, 19 Augustus. (D.N.B.) Het Duit sche stoomschip „Kamerun", dat op weg naar Genua de haven van Cadiz wilde aandoen, om vluchtelingen aan boord te nemen, werd 7,5 mijl van de kust door een Spaanschen onder zeeër en den Spaanschen kruiser „Libertad" door een drietal schoten gedwongen te stop pen. Het schip werd door de Spaansche beman ning doorzocht, daarop echter weer vrijgelaten, doch gedwongen zijn koers te veranderen. In politieke kringen beschouwt men de door zoeking van de Kamerun" als een ernstig in cident. Officieele kringen wijzen er op, dat het incident plaats vond buiten de Spaansche territoriale wateren en verklaren, dat de aan houding van een handelsschip in dergelijke omstandigheden in strijd is met het prinoipe van de vrijheid ter zee en slechts gerechtvaar digd zou kunnen zijn in geval van oorlog. Ten aanzien van de gevolgen, welke het in cident kan hebben, toont men zich zeer gere serveerd. Hitler is momenteel in Berchtesga- den. Het geval zal aan hem worden voorge legd. Het minst, wat men kan verwachten, is, dat Duitschland formeele verontschuldigin gen en schadevergoeding zal eischen. Men kan er zeker van zijn, dat het Duit sche rijk. eventueel in samenwerking met andere staten, maatregelen zal nemen, welke er op berekend zijn, dergelijke overvallen door de roode piraten onmogelijk te maken. In dit geval is het recht geschonden, een herhaling daarvan zal met alle middelen moeten worden verhinderd. De bewuste Spaansche kruiser, is naar ge meld wordt, een oorlogsschip, waarop reeds bij den aanvang van den burgeroorlog alle officieren door de manschappen, die hen bij hun beweging niet wenschten te volgen, wer den vermoord en overbo d geworpen- Het betreft dus een achjip, van muiters en piraten en het voorval toont tevens de ge heels onmacht der Madrileensche volksfront- regeering. Ook andere berichten toonen duidelijk de inmenging der Sovjet-machthebbers in de Spaansche geheurtenissen aan. Duitschland Kjoudt vast aan de niet-inmenging, maar inci denten van gemelden aard en de door Moskou gepleegde inmenging kunnen de bemoeiingen van de Europeesche staten illusoir maken en een zeer ernstlgen toestand scheppen. De „Völkische Beobachter" schrijft o. a.: De piraten-aanval op het s.s. „Kamerun bewijst de volledige ontketening' van den bolsjewistischen chaos in het onder marxis tische tyrannie staande Spanje. De actie van den kruiser „Uibertad" kan dan ook als een „typische uiting" van de door het bolsjewisme in Spanje gewenschte houding worden aan gezien. De „Berliner Boersenzeiting" zegt o. a.: Het bolsjewistische piratenschip heeft een flagrante rechtsbreuk begaan. Dé communistische moordbenden, die thans het ongelukkige Spaansche volk zoo ineedoo- genloos laten lijden, zijn reeds zóó ver geko men, dat ze den eerbied voor d« vlag van het rijk hebben verloren. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Duitsche regeering de maatregelen zal treffen, die ge- eigend zijn, het internationale recht en de wetten der menschelijkheid te doen eerbie digen. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat de aangelegenheid des te ernstiger is, omdat ze zich op een tijdstip voordeed, dat Duitsch land zich had bereid verklaard, de non-inter ventie in beginsel te aanvaarden. Men kan er nog niet over het hoofd zien, dat reeds thans de bewijzen zich opstapelen, in welke zich de sovjets actief in den Spaanschen bur geroorlog inmengen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt als haar meening uit, dat hier niet alleen sprake is van een breuk van het internatio naal recht doch van het ergste, dat kan voor komen: muitende matrozen richten het scheepsgeschut op het schip van een bevriend land. De stand van zaken is volkomen duidelijk. Alle Duitsche schepen, die de Spaansche kust passeeren, hebben opdracht, Spaansche havens aan te loopen om vluchtelingen te redden. Een rood piratenschip bleef ihet voorbehouden, deze internationale hulpactie te verstoren. Als Moskou de bedoeling heeft, de onder handelingen over handhaving van de neutra liteit in de war te sturen, dan zullen Parijs en Londen een heel andere taal moeten spre ken, indien zij werkelijk belang hebben bij het tot stand komen van een internationale over eenkomst. Ook de Fransche ochtendbladen houden zich met het geval bezig. Zoo schrijft o. a. de Matin: „Het bericht van de aanhouding van de Kamerun doet alle detail-kwesties op den achtergrond treden, want het schijnt niet alleen de houding van het Duitsche rijk ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje ernstig te moeten beïnvloeden, doch ook de mogelijkheid zelf om een niet-inmengingspact zooals Frankrijk zich dat denkt, weer ter sprake te zullen brengen. Het incident wordt te Berlijn beschouwd als een zaak van inter nationale draagwijdte, die geëigende maat regelen vereischt van den kant van alle be trokken regeeringen". De Grieksch-geunieerde Metropoliet van Lemberg, Z. H. Exc. mgr. Széptykyj, heeft dezer dagen in een herderlijk schrijven tot zijn geloovigen een bijzonder ernstige waarschu wing gericht tegen het communistische ge vaar. In geheel Polen heeft dit schrijven van den aartsbisschop van Lemberg sterk de aandacht getrokken, omdat de zeer geziene kerkvorst niet slechts principieel iedere samenwerking met het communisme veroordeelt, doch ook den strijd aanbindt tegen het streven der com munisten, om Polen door middel van de stich ting van een „volksfront" naar Fransch voor beeld, rijp te maken voor de verdere plannen van Mosk'ou. Op de meest nadrukkelijke wijze stelt mgr. Széptykyj vast, dat ieder, die de communisten en hun activiteit steunt, zij het ook slechts op zuiver politiek gebied, een verrader is van kerk en volk. Aanleiding tot dit schrijven van den kerk vorst moet, naar de „Germania" meldt, com munistische actie geweest zijn in Oost-Gali- cië, waar onder de Oekrainers, evenals onder de boeren en arbeiders van Oost- en Midden- Polen, stemming gemaakt wordt voor een „volksfront", waarbij de godsdienstige bezwa ren der betrokkenen door de communistische agenten op de meest geraffineerde wijze uit den weg worden geruimd met de bewering, dat „het slechts om een gemeenschappelijke vertegenwoordiging der politieke belangen gaat". „Inderdaad is het", aldus luidt het in het herderlijk schrijven, „een verraad jegens kerk en volk, indien iemand de communisten steunt bij hun plannen, welke de xstichting van een zoogenaamd volksfront met de socialisten en de radicalen ten doel hebben, een verraad bovendien jegens de armen, lijdenden en on derdrukten in de geheele wereld. Het. bolsjewisme wil na de vernietiging van den godsdienst en de kerk, een soort mate rialistische en heidensche „religie" invoeren, waarin Lenin en zijn aanhangers de rol van halfgoden spelen. Door middel van brallende slagwoorden, welke met zijn ware bedoelingen in strijd zijn, verkondigt het communisme de vrijheid, om den meest vreeselijken dwang in te voeren, welke in den vorm van het collectivisme elk overblijfsel der menschelijke waardigheid ver nietigt. Terwijl het communisme spreekt van het welzijn van de massa, drijft het het volk in hongersnood. Onder de „heerschappij van het proletariaat" verstaat het in werkelijk heid de heerschappij van een kaste bevoor rechte communisten, die op de uitbuiting van de breede massa uit zijn". Aan het slot van zijn brief waarschuwt de aartsbisschop nogmaals tegen het gift der communistische propaganda, welke des te ge vaarlijker Is, daar zij thans op zulk een ver borgen wijze wordt gevoerd. ||AMPELUNA, 20 Augustus. (R. O.) Het schrijnende onrecht, dat door de uit vaardiging van het beruchte decreet van 24 Januari 1932 tegenover de Jesuieten, aan wien het Spaansche volk zoo onnoemelijk veel te danken heeft, begaan werd, is hiermede dus althans in het geheel door de nationale troe pen bezette Navarra hersteld. Vooral ten Vaticane zal dit bericht met groote vreugde ontvangen worden, daar, zoo als men zich zal herinneren, juist de bizondere gelofte van gehoorzaamheid aan den Paus, welke door de Jesuieten wordt afgelegd, door de toenmalige machthebbers, die ook thans nog in Madrid dep scepter zwaaien, als voor wendsel gebruikt werd om het schandelijke decreet uit te vaardigen. In een uitvoerige protestnota d.d. 29 Ja nuari 1932 toonde de toenmalige pauselijke nuntius in Madrid, mgr. Tedeschmi, met dui delijke argumenten aan, dat het decreet tot ontbinding van de Sociëteit van Jesus een grove schending was van de rechten der Kerk en van de door de republiek aan Haar gedane beloften, verder dat het een ernstige beleedi- ging was van den Heiligen Stoel en van den Heiligen Vader persoonlijk en tenslotte, dat het met de constitutie van de republiek zelf volkomen in strijd was. Evenals zoovele andere protesten van den Heiligen Stoel werd echter ook dit, zooals men nationale troepen bezet zijn, worden gevolgd, weet, door Madrid genegeerd. Het stemt daar- zoodra ook daar het leven weer in normal* om des te meer tot voldoening, dat de pro- j banen zal zijn geleid. SHANGHAI, 19 Augustus (D.N.B.) In da Kwangsi-crisis is een ernstige wending ge komen, tengevolge van het besluit der Kwangsi-leiders, om een onafhankelijke anti- Japansche volksregeering tot redding van China te vormen, nadat het ultimatum van Tsjang Kai Sjek aan de Kwangsileiders, om de provincie binnen drie dagen te verlaten, was afgewezen. Generaal Li Tsjoeng Jen zou de leider van deze regeering zijn. TOKIO, 19 Augustus (R.O.) Uit Kanton wordt aan het agentschap „Domei" gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek den gene raals van Kwangsi een nieuw ultimatum heeft doen toekomen, waarin hq hun nog acht dagen tijd laat, om" zich te schikken naar de orders van de regeering van Nanking. SHANGHAI, 19 Augustus. (R.O.) De Chi neesche bladen melden, dat de Kwangsitroe- pen Kwantoeng zijn binnengerukt. Zq trach ten de kust te bereiken ten Zuid-Westen van Kanton. TOKIO,. 19 Augustus (A.N.P.) Volgens persberichten uit Peiping is de Japansche ambassadeur, Kawakoye, daar aangekomen en heeft hij een formeel bezoek gebracht aan generaal Soeng Tsje Joean, voorzitter van den politjeken raad van Hopei en Tsjahar. Kawakoye verklaarde, dat het thans tijd werd de plannen tot Ohineesch-Japansche economische samenwerking in Noord-CJhina uit te voeren. Soeng was het hiermede eens en heiden voerden daarop definitieve besprekin gen over bedoelde samenwerking. CHARBIN, 19 Augustus (R.O.) Een pa trouille", welke op de grensrivier Sungari, tus schen Mandsjoekwo en Korea patrouilleerde is door een bandietenbende aangevallen nabij Mulan, niet ver van Charbin. Drie en twintig officieren en manschappen zijn hierbij gesneu veld. vincie Navarra terstond na haar bevrijding van de roode tyrannie het begane onrecht her stelt. Ongetwijfeld zal het Navarreesche voorbeeld ook door de overige provincies, welke door de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3