OOSTENRIJK, NA DE VERZOENING MET DUITSCHLAND. Het proces te Moskou ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 BESTELLINGEN OP NAAM VAN EEN ANDER. Een 19-jarig meisje aangehouden. WEDSTRIJD IN GEKLEED ZWEMMEN VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. DE „INGENIEUR" DIE KAMERS ZOCHT. Tientallen pensionhoudsters bedrogen door gewiekst oplichter. Fot#iekems van de economische overeenkomst tusschen beide staten. Angst en ontgoocheling in sommige Weensehe nazi-kringen. Von Papen en zijn vrienden ivefden gewantrouwd. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN AMERIKA. London vergat zijn koffer met redevoeringen. Derde dag van Zinofjef- het proces Kamenef. Verhoor der beklaagden geëindigd. HEVIGE GEVECHTEN IN MANDSJOEKWO. Foesoeng grootendeels bandieten venvoest. door STEEDS MEER SLACHTOFFERS IN PALESTINA. DE SOCIALE HERVORMING „De arbeiders zullen betere arbeids voorwaarden onder ons bestuur ver krijgen, dat zal opkomen voor goede loonen en voor vol doende arbeid voor iedereen". KRUISER libertad bedreigdt °0K EN TURKSCH SCHIP. GARNIZOEN VAN MALAGA IN OPSTAND TEGEN MADRID WEER INCIDENTEN MET DE „BREMEN". Door de politie is aangehouden een 19-jarig meisje, die bij verschillende winkeliers aan de Oranjeboomstraat kleine bestellingen deed, als koekjes, leverworst, biscuit etc., op naam van een heer, wonende aan den Linker-Maas- oever. Zij ging zelf naar de winkels, nam de goederen mee en zeide,. dat er gedisponeerd moest worden bij mijnheer „die en die" aan den Linker-Maasoever. De betrokkene, die echter van niets wist, weigerde de betrokken goederen te betalen en deed tenslotte aangifte bij de politie. Ook de leveranciers gingen naar het politiebureau en deden aangifte. Een onderzoek werd ingesteld en op een kamer in het Westen van de stad werd het meisje aangehouden, die zeide geen werk te hebben. Louter van den honger had zij zich aan bovengenoemde feiten schuldig gemaakt Er volgde een proces-verbaal. Op Zaterdag 29 Augustus a.s. zal door de Rotterdamsche Vrijwillige Brigade tot het redden van drenkelingen in den Wilgenpias de jaarlijksche nationale wedstrijd in gekleed zwemmen over een afstand van 600 meter worden georganiseerd. De wedstrijden, die gaan om den Groot-Rotterdam-wisselbeker, en openstaan voor leden van brigades, aan gesloten bij den Ned- bond tot het redden van drenkelingen, vangen des namiddags om half vier aan. ORANJEVEREENIGING „WESTHAVENPLAATS E. O." Donderdagavond gaf de Oranjevereeniging Westhavenplaats e.o. een feestavond op het terrein aan den Broekweg ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, welke druk bezocht was en uitstekend is geslaagd. Na een korte marsch door de stad werd het feest op het terrein geopend met het Wilhel mus door de muziekvereeniging „Gusto", waarna de Ruïtersvereeniging „De Maasrui- ters" uit Maasland zich presenteerde. De voor zitter der Oranjevereeniging hield een korte toespraak, waarin hij er op wees. dat wegens het maken der kademuur op 31 Augustus geen feest kan zijn op de Westhavenplaats. Door de Maasruiters weiden vervolgens een aantal fraaie nummers uitgevoerd, carousselrijden, hindernisrijden, groepspringen enz. afgewis seld door muziek van „Gustq" en besloten door een schitterend vuurwerk. De avond is uitste kend geslaagd. Op 31 Augustus zal nog een concert worden gegeven op de Westhaven plaats of op een schuit in de haven. ADRESSEN VAN DEN RAAD. Door den Ned R. K. Volksbond, afd. Vlaar- dingen en den Vlaard. Bestuurdersbond is een adres gericht tot de colleges van B. em W. van Vlaardingen en van Vlaardinger-Ambacht, waarin er op wordt gewezen, dat de intrekking van den huurtoe3lag een zoo ingrijpende ver slechtering voor de betrokkenen in deze ge meente beteekent, dat de gevolgen van deze maatregelen onoverkomelijk moeten worden genoemd. Volgens adressanten zal intrek-' king van de huurtoeslag tot gevolg hebben, dat, gezien het over het algemeen bestaande tekort van goede en goedkoope arbeiderswo ningen en de wegens de afschaffing van be doelde toeslag zeker te verwachten verhoogde, vraag naar deze woningen een huurstijging plaats hebben zal. Verzocht wordt te willen bevorderen, dat de regeering alsnog op haar voornemen om den huurtoeslag in te trekken, terugkomt en ter verkrijging van de huur- daling tot wettelijke maatregelen en krachtige bevordering van den bouw van goedkoope wo ningen besluit, door een desbetreffend verzoek tot haar te richten. Door deze beide organisaties is eveneens tot de colleges van B. en W. van Vlaardingen en Vlaard. Ambacht een adres gericht, waarin verzocht wordt, wei hun medewerking te wil len verleenen, opdat de Regeering op de in voering van het standaardloon terugkomt, door een desbetreffend verzoek tot haar te richten. AANRIJDING. Donderdagavond 9 uur stak de 44-jarige L., wonende alhier, die per rijwiel op den Maaasluisschen Dijk reed, naar rechts over om het schuine pad af ter ijden, toen hü aange reden werd door een motorfiets, bestuurd door v. 't H. uit Rotterdam. L. werd tegen de straat gesmakt en bekwam kneuzingen aan een zijner beenen, terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. Ook de bestuurder van het motor, rijwiel bekwam lichte verwondingen en het voorwiel van zijn rijwiel werd beschadigd. De duo-rijdster viel er af, maar kwam met den schrik vrij. „KENNIS IS MACHT". De inschrijving van leerlingen voor het cursusjaar 1936-1937 van de Middelbare Han delsavondschool met 5-jarigen cursus „Ken nis is Macht" zal plaats hebben op Maandag 24 Augustus a.s., des avonds te 8 uur in het schoolgebouw Prins Hendrikstraat. DE 1 K.M.-WEDSTRIJD. Zooals bekend, zal de 1 K.M.-wedstijd in de havn, vanwege de Vlaard. Bad- en Zwemin richting worden gehouden op Dinsdag 25 Aug. a.s., des avonds te 7 uur. Door de directie van het Rott. Nieuwsblad is voor de afdee- ling heeren een fraaie zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld, daar de vorige wisselbe ker vg rieden jaar definitief door den heer H. Maarleveld werd geweonnen. Degenen, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij den badmeester. Voor niet-leden is het inleggeld vastgesteld op 25 cent. VOETBAL. Voor de Zomeravondcompetitie van den R.V.B. speelde Sunlight Donderdagavond op het Hollandiaanterrein aan de Galgkade tegen A.S.V. uit Schiedam. De Schiedammers wis ten met 1—0 te winnen. Ruststand ook 10. Heden (Zaterdag) avond speelt V.F.C. van hier aan den Maasdijk tegen een versterkt Maasdijk-elftal, waarin enkele spelers van V.D.L. en 's GraSienzande zijn opgenomen. Dinsdagavond speelt De Hollandiaan aan de Galgkade tegen Neptunus, uit Rotterdam. WATERPOLO. Donderdagavond speelde V.Z.C. II in het Bwarte Plasje te Hillegersberg een promotie wedstrijd tegen Z.P.C. II (Charlois). Onze «tadgenooten wisten dezen wedstrijd met niet minder dan 6—1 te winnen. GOUDEN JUBILEUM Op 1 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. van Galen Last als klok luider bij 'de Ned. Herv. Gemeente alhier in dienst trad. Een halve eeuw lang heeft hij iederen Zondag de klok van de Groote Kerk geluid. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Politiebureau, bankbil jetten; van Veldhuizen, Ara. Hoogvlietstraat 39, halsketting; Rauss, Kupierstraat 16, ceintuur; Raadhuis, Vlaard. Ambacht, cein tuur, Kethelweg 23, Vlaard. Ambacht, dek zeil van een motorboot; Dahliastraat 4, VI. Ambacht,, grijze dameshandschcen; van der Pol. Emaus 72, damesparapluie. WIE MIST BANKBILJETTEN Aan het Politiebureau alhier zijn inlichtin gen te bekomen omtrent bankbiljetten, welke gevonden zijn in een autobus van den dienst VlaardingenRotterdam- BOOTTOCHT VOOR KINDEREN VAN WERKLOOEEN. Woensdagmorgen half 9 zjjn ongeveer 140 kinderen van werkloozen, onder geleide van eenige dames en heeren een boottochtje gaan maken naar Rotterdam met de bootdienst „Reederij op de Lek". Deze boottocht is mo gelijk gemaakt door een gehouden collecte en is bijzonder goed gesi&agd. Aan boord was een muziekgezelschap be staande uit 5 heeren uit Schoonhoven die ge durende de heen- en terugreis, door het spe len van populaire wijsjes dankbaar werk heb ben verricht. Bij aankomst van de boot te Rot terdam was politie aanwezig om de kinderen door het drukke verkeer te geleiden en zoo ging het naar de Diergaarde, waar enkele uren zijn doorgebracht met het bezichtigen van de verschillende dieren. Zooals gewoonlijk had de afdeeling apen de volle aandacht en ook de leeuwen met hun welpen hadden veel bekijks. Verder is geruimen tijd vertoefd in den speeltuin. Ook bij den terugtocht van do Diergaarde naar de boot heeft de Rotterdamsche politie op keurige wijze de kinderen geleid. Om 5 uur vertrok de boot wederom naar Schoonhoven. Gedurende de heen- en terugreis zijn de kinderen herhaalde malen getracteard op melk, fruit, enz. Bij aankomst van de boot, ongeveer half 8 was de muziekvereeniging T. A. V. E. N. U. aanwezig en ging het met een 'vroolijke marsch naar het Doelenplein, waar de heer C. Peerbolte aan allen die hid den medegewerkt om deze boottocht mogelijk te maken, hartelijk dank bracht en afscheid heeft genomen van het gezelschap, waarop een hartelijk „Hoera" weerklonk. Hiema werd de stoet ontbonden en ging ieder zeer voldaan en dankbaar gestemd huiswaarts. EEN UITSTAPJE VAN DE BRANDWEER. De vrijwillige Brandweer heeft Woensdag een uitstapje gemaakt ter vergoeding voor de vele diensten, die zij gratis aan de gemeente verricht, zooals opleiding, oefeningen, optre den bij brand, enz. 's Morgens 7 uur gingen 13 brandweerlie den, onder geleide van den heer Visser, opper- brandmeester en den heer Kerting, secretarl3, per autobus over Utrecht naar Arnhem. In Arnhem werd, onder meer, het Burgers Dierenpark bezocht en koffie gedronken, waar na de reis werd voortgezet naar Nijmegen, alwaar de Nieuwe Waalbrug werd bezichtigd en op Belvédère een bezoek gebracht, vanwaar het mooie gezicht op de Waal en omgeving werd bewonderd. Ook is te Nijmegen de in wendige mensch versterkt. Daarna ging het over Berg en S>alsche weg naar den Pias molen. Bij de terugreis is gereden over Ede naar Soesterberg. Vandaar ging het naar Utrecht, en verder naar Schoonhoven, alwaar men ongeveer 10 uur 's avonds arriveerde. Het Brandweerpersoneel was zeer ingeno men met dit reisje, wat hen een genoeglijke dag heeft bezorgd. In het begin van dit jaar zijn tallooze pen sionhoudsters in vrijwel'alle deelen des lands de dupe geworden van een oplichter, die ver telde, dat hij ingenieur was en kamers wilde huren. De man maakte een zeer goeden in druk en wist steeds het vertrouwen der pen sionhoudsters te winnen. Kort nadat hij zijn kamers had betrokken, deed hij altijd het ver haal, dat hjj zijn portemonnaie verloren had en dus zonder geld was. De pensionhoudsters waren dan altijd bereid hem geld, meestal io voor te schieten, maar daarna zagen zij hun pensiongast nooit meer terug. Dank zij herhaalde waarschuwingen in de couranten liep de man, de 41-jarige A. M. uit Haarlem, in Zandvoort tegen de lamp, toen hij bij een pensionhouder aldaar dezelfde prac- i.ijken wilde toepassen. Deze was op zijn qui vive, zoodat de oplichter door de politie ge arresteerd kon worden. Woensdag stond hij voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De officier van justitie had van de 32 fei ten, welke het dossier bevatte, er slechts drie ten laste gelegd. Als getuigen werden eenige gedupeerde pensionhoudsters uit Haarlem gehoord. Verdachte bekende alle feiten en zeide uit armoede gehandeld te hebben. De officier van justitie mr. Th. S. Semeijns de Vries van Doesburg zeide in zijn requisi toir, dat uit talrijke plaatsen klachten over verdachte waren ontvangen. Hij blijkt over een zeldzame overredingskracht te beschik ken, hetgeen tot uiting kwam bij zijn verhoor voor den rechter-commissaris. Een der gedu peerde pensionhoudsters was nl. zeer boos op verdachte maar, nadat hij even met haar gesproken had, kreeg zij medelijden met hem en zeide zelfs, dat hij het geld wel houden mocht. Door de verschillende oplichtingen heeft de verdachte ruim 200 in handen ge kregen. Vermoedelijk is dit bedrag nog wel grooter, omdat veel pensionhoudsters geen aangifte hebben gedaan, daar zij niet wilden weten, dat zij bedrogen waren. De officier noemde tenslotte verdachte, die reeds achtmaal wegens vermogensdelicten is veroordeeld, een gevaarlijken parasiet, die voor langen tijd uit de maatschappij verwij derd moet worden. Hij eischte daarom twee en een half jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg rekening te houden met het feit, dat verdachte ook nog in andere plaatsen moet terecht staan. Uitspraak 1 September a.s. door STAATSRAT Dr. FR1EDRICH FUNDER Hoofdredacteur van de „Reichpost". WEENEN, 17 Augustus 1936 De eerste tastbare uitwerking van de tus- sc.ien puitschland en Oostenrijk onlangs tot stand gekomen verzoening vormt de dezer dagen te Berlijn tusschen beide staten afge sloten economische overeenkomst. Zij is in- iusschen slechts een soort voor-verdrag, waar bij alleen voor de uitwisseling van enkele be langrijke producten beperkte bepalingen wor den getroffen en waarbij een omvangrijke regeling der handels-politieke betrekkingen voor een later tijdsbestek wordt gereserveerd. Toch heeft de Oostcnrijkschc land- en bosch- fcouw door deze economische overeenkomst een aanzienlijke verlichting verkregen, door dat bepaalde contingenten vee, melkproduc ten, ooft en hout in Duitschland worden toe gelaten, concessies, waarvoor door Oostenrijk een bepaalde verhooging van zijn koleninvoer uit het Derde Rijk wordt gegarandeerd. De belangrijkste bepaling der overeenkomst betreft evenwel de opheffing van de zooge naamde „Tausendmarksperre" tegen Oosten rijk, welke blokkade sedert drie jaren het Zichtbare kenteeken van een toestand van wrijving vormde en bij haar afkondiging een zware politieke pressie op de Oostenrijksche Alpengebieden legde. Zooals bekend, is Oostenrijk door middel van een grootscheepsche propaganda-organi- satie voor het vreemdelingenverkeer erin ge slaagd, de uitwerking van deze „Sperre" af te weren en er zijn in Oostenrijk zelfs tijden geweest, dat men ook om politieke redenen bljj was, dat Duitschland zelf den slagboom voor het vreemdelingenverkeer naar Oostenrijk had iaten zakken. Van nu af evenwel zou het doen voortbe staan van deze „Sperre" in tegenspraak zijn met het tusschen beide staten verkregen accoord, reden waarom Duitschland zich ge noodzaakt heeft gezien, niettegenstaande de eigen deviezenmoeilijkheden, voor het reis verkeer gedurende den herfst althans, een bepaald bedrag aan betalingsmiddelen be schikbaar te stellen. Iedere reiziger is even wel aan beide grenzen nog verplicht een zoo genaamd Pass- und Giltigkeitsvermerk te toonen. De onderhandelingen, welke tot dit accoord hebben geleid en die niet zonder moeilijk heden zijn verloopen, zijn beiderzijds met groote zakelijkheid gevoerd. Aan het hoofd der Duitsche delegatie stond iemand, die als buitengewoon deskundige der centraal-Europeesche economische verhou dingen bekend staat, namelijk legatieraad Clodius, die in de Weensehe Metternichgasse onder den Duitschen gezant Rieth langen rijd aan het hoofd stond van de handelspolitieke afdeeling der ambassade. Het in politiek-economisch opzicht zoo verheugende Berlijnsche succes ruimt, zooais men zal begrijpen, natuurlijk nog niet alle moeilijkheden uit den weg, die in den loop van dit jaar zich tusschen beide staten hebben opgehoopt. Grappig zijn echter de gedragin gen der Oostenryksehe nationaal-socialisten, in wier rijen sedert het tot stand komen van de overeenkomst van 11 Juli een aanmerke lijke vermindering is kunnen geconstateerd worden. Verdwenen zijn degenen, die zich ver gist hebben en die den toestand hadden over schat, toen ze zich bij het nation'aal-socialisme aansloten. In hun rijen ging de ontgoocheling met een grooten schrik gepaard en men is thans druk bezig, zich anders te oriënteeren, zoo spoedig mogelijk 't rood-wit-roode knoopje, kenteeken van het Vaderland3che Front, in het knoopsgat te steken of zelfs in de Heim- wehr zfln toevlucht te nemen. Soortgelijke „bekeeringen" hebben ook plaats gehad na het mislukken van den mar- xistischen putsch aan socialistische zijde. Niet weinig hilariteit heeft het bij de onderwijs- autoriteiten gewekt, toen onlangs een hoofd onderwijzer, die onder het socialistische stadsbestuur een voorstander was voor het onderwijs zonder godsdienst, ontdekte, dat het door den godsdienstleeraar van zijn school ingevoerde schoolgebed veel tekort was. Anders dan deze overtuigingsacrobaten moet de kern van het Oostenrijksche nationaal- socialisme worden beoordeeld, die categorie van burgers, die zich hebben'vastgeklampt aan het anti-clericalisme en de Anschluss- ideologieën en voor wie geen spiritueele brug bestaat naar den christelijk-socialen staat, naar welks verwezenlijking overeenkomstig zijn grondwet het nieuwe Oostenrijk toch streeft. Deze radicale groep, die nog wortelt in de overleveringen van de pan-Duitsche los-van- Rome-beweging van den voor-oorlogstijd, reageerde zoo hevig op de vredesovereen komst, dat tegen Duitschland zelfs de roep: „Verraad" vernomen werd en nationaal-socia- listische vlugschriften deze heethoofden her haaldelijk tot „discipline" moesten aanmanen. In deze kringen meent men, dat de over eenkomst op een absoluut fiasco uitloopt en het is goed, zoo denkt men, dat tegenover dezen vrede onverwijld de grenzen der vreed zame geduldigheid der regeering worden op geheven. Het gemotiveerde wantrouwen tegen het Oostenrijksche nationaal-socialisme was niet alleen oorzaak, dat in breede kringen der be volking tegen de vredesovereenkomst onbe hagen en onzekerheid naar boven kwam. Het is bekend geworden, hoe vèr door den meer dan drie-jarigen oorlogstoestand vele Oosten rijkers van den Duitschen nabuur zijn ver vreemd. Deze wonden kan eerst de tijd heelen, de loyale toepassing van het gesloten vredes- accoord. Niet in de pers voorbereid, zelfs in offi- cieele kringen nog 48 uur voor zijn tot stand komen gedementeerd, heeft dit pact de open bare meening valkomen verrast. In werkelijk heid dateeren de bemoeiingen voor de verwe zenlijking van deze overeenkomst reeds van meer dan voor een jaar. Op de voorwaarden, welke thans vervuld zijn, namelijk de erken ning van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de belofte, van iedere inmenging in Oos tenrijksche aangelegenheden af te zien, zou deze vrede reeds een jaar geleden ook tot, stand kunnen zijn gekomen. Destjjds immers stonden ook dezelfde voorwaarden vast. De beslissing werd ditmaal hierdoor verkregen, dat rijkskanselier Hitier er zijn toestemming aan gaf, in den grond eigenlijk dm een spe ciale missie tot een goed einde te brengen, een zending, waarvoor hij na den moord op dr. Dollfuss von Papen als gezant naar Wee- nen had gezonden. De positie van von Papen is evenwel omstreden gebleven. Een zichtbaar kenteeken hiervoor was het feit, dat-het Oos tenrijksche episcopaat betrekkingen met het Duitsche gezantschap vermeed. Er waren ook lieden, die blij waren over de vijandelijke tegenstellingen, welke tusschen beide staten waren gerezen en die elke beweging van den gezant met verdachtmakingen volgden: Er zijn zelfs tegen oude christelijk-sociale per soonlijkheden, die steeds loyaal tenopzichte van Oostenrijk hebben gestaan en die von Papen nog kenden uit den tijd, dat hij afge vaardigde was van het centrum en als gedele geerde dezer partij vier jaar geleden op den christelijk-socialen partij-dag van Klagenfurt verscheen, hatelijke beschuldigingen gelan ceerd. Een verschijnsel, dat .uit de verbitte ring te verklaren is, welke het conflict heeft veroorzaakt. De beëindiging der vijandelijkheden is even wel door de groote meerderheid der bevolking, onder voorbehoud natuurlijk, begroet, vooral door de tallooze degelijke lieden uit de grens streken, die zelfs door de zware economische offers, die het conflict hun oplegde, in hun staatsgetrouwe gezindheid niet zijn ver zwakt. Hoezeer men zich er in Berlijn ook van be wust is, dat in Oostenrijk de prineipieele dis cussies met het nationaal-socialisme nog voortduren, debatten, dje in eerste plaats door de Oostenrijksche Katholieke pers worden ge voerd, bewijst het feit, dat onder de vijf dag bladen, die in Duitschland worden toegelaten, zich geen Katholiek blad bevindt. Wel echter naast de offieieele Oostenrijksche staatscou rant twee provinciale bladen van liberale richting en twee Weensehe organen, die van het standpunt der nationaal-socialistische rassentheorie uit bezien, nu niet bepaald de meest uitverkorene zijn. Wanneer het in den lierfst tot persoonswis selingen in de regeering zou komen, dan zou ook deze wijziging de rechte lijn van den Oostenrijkschen koers bevestigen, welken bondskanselier Schuschnigg volgt, Schusch- nigg een Katholieke Oostenrijker van top tot teen, een man van loyauteit tenopzichte van tot stand gekomen verdragen, doch ook iemand van ijzersterke overtuigingstrouw. Zijn aan zien is door het succesvolle diplomatieke resultaat buitengewoon toegenomen. De geestelijke erfenis van doctor Dollfuss, van wiens ongereptheid tallooze gedenktee- kens in de steden en op de bergen getuigenis afleggen, is echter onder veilige hoede. NEW-YORK, 22 Augustus. (D. N. B.) De verkiezingscampagne om het Amerikaansche presidentschap is momenteel in vollen gang. De candidaat der republikeinen, Landon, is in een uit negen wagons bestaanden specialen trein een rondreis begonnen door de Ooste lijke staten der unie en heeft van het baleon van zijn trein af reeds op twaalf stations korte redevoeringen gehouden. Zijn propagandatocht begon met een klein incident. Toen zijn speciale trein zich namelijk reeds in beweging had gezet, kwam men tot de MOSKOU, 21 Augustus (A. N. P.) Heden ochtend begon de derde zitting in het proces tegen ZinovjefKameneff en hun mede-be klaagden. Beklaagde Golzman verklaarde, dat Trotzki door bemiddeling van hem Golzman, zijn aan hangers in de sovjet-unie instructies had doen toekomen, om Stalin te vermoorden. Vervolgens werd de beklaagde Nathan Lur- je gehoord. Lurje was vroeger secretaris van een Berlrjnsch district. Hij schilderde, hoe hij getracht heeft eerst Wprosjiloff te dooden door een pistoolschot en vervolgens door een bom. Dit is hem evenwel evenmin gelukt als zqn aanslagen op Kaganowitsj en Stalin. MOSKOU, 23 Augustus (R. o.). In het proces tegen Zinofjef c.s. legde de. beklaagde Dreiser }n de zitting van gisteren de sensatio- neele verklaring af, dat Puttner, tot voor kort Sovjet-Russisch militair attaché te Lon den, aan de samenzwering heeft deelgenomen. Verder werden o.a. nog de beklaagden Loe- rie en Fritz David verhoord, die verklaarden, van Trotzky instructie te hebben ontvangen, om aanslagen te plegen op Sovjet-leiders. Uit hun verklaringen bleek, dat tusschen de contra-revolutlonnairen onderling een zekere rivaliteit bestond en het is waarschijn lijk, dat enkele beklaagden een dubbele rol hebben gespeeld. Alle beklaagden bekenden overigens schuld. Het verhoor der verdachten is gisteravond geëindigd en vandaag zal de openbare aan klager zijn requisitoir houden. dij Landon, de candidaat republikeinen. der ontdekking, dat de koffer, waarin de ma nuscripten van de redevoeringen van Landon waren geborgen, op het station van vertrek was achtergebleven- De koffer werd even wel onmiddellijk met een sneltrein nagezon den, zoodat vertraging in het reisplan kon worden vermeden. President Roosevelt heeft gisteren in Hyde- park in dan staat New-York een bespreking gehad met de verkiezingsleiders van zijn partij over de uitvoering van zijn propaganda campagne. Tijdens deze bespreking zqu o.a. zijn overeengekomen, dat de president zes radio-redevoeringen zal houden. De tegen volgende week vastgestelde reis van Roosevelt naar de gebieden, welke door de droogte worden geteisterd, wordt door hen niet als een verkiczingsreis beschouwd. De president heeft Vrijdag Landon in zijn hoedanigheid van gouverneur van Kansas, zoomede de gouverneurs van de staten Iowa, Nebraska, Missouri er Oklahoma voor een bespreking uitgenoodigd over de maatregelen, welke dienen te worden genomen in verband met de droogtecatastrophe. Landon heeft de invitatie bereids aanvaard. CoSc i jLj r NEW YORK, 22 Augustus (R.Q.j De „Queen Mary" maakt een goede kans, het record in snelheid over den oceaan te verbeteren. De gemiddelde snelheid van het schip bedraagt deze reis 30.05 knoopen, terwijl de gemiddel de snelheid van de „Normandië" tijdens den tocht waarmee het Fransche schip den wim pel veroverde, 29,4 knoopen bedroeg. Op den tweeden dag van de huidige reis neeft de „Queen Mary" van twaalf uur Don derdag tot twaalf uur Vrijdag 760 mijlen af gelegd met een gemiddelde snelheid van 30.40 knoopen. TOKIO, 22 Augustus (D. 'N. B.) In Mand- sjoekwo hebben in de nabijheid van Foesoeng, ongeveer 300 K.M. ten Zuid-Oosten van Hsingking, ernstige gevechten tusschen Japansche militairen en bandieten plaats ge vonden, die verscheidene dagen duurdcnT Behalve de Japansche troepen hebben politiebeambten en vrijwilligers aan den s - deelgenomen. nngeveer De aanvallende bandieten waren J000 man sterk. Aan den 3trrjd werd ook deelge"°m^" 001 een Japanschen vlieger, die bom'11 n0s soeng wierp. De bandieten, dieV00r het grootste gedeelte verw°eS tn' 'eden zware verliezen- Aan Japansche zijde be 1 vc'i'hezen 35 dooden en 50 gewonden. TOKIO, 22 August"®- (A. N. p.) Hier is nogal beroering gewekt door een persbericht uit Peking, vol gen® hetwelk gistermiddag te Fengtai (prov. HQPel^ tvvee Japansche onder danen door Chineesche soldaten van het 29e leger zijn neergestoken. JERUSALEM, 22 Augustus. (R. O.) Tijdens onderzoekingstochten door de troepen gehou den na den strijd, die eergisteren tusschen gewapende Arabieren en militairen nabij He- dera werd gevoerd en waarin 32 Arabieren als slachtoffer vielen, zijn gisteren vier Ara bieren gedood. Een Joodsch bedrijfsleider en een Joo politie-agent werden eveneens gedoo 0 Kfarsaba. JERUSALEM, 22 Augustus. (UN- PRESS Men hecht hier groote beteekems aan de komst van generaal Noerl Pasja, den minis ter van buitenlandsche zaken van Irak. Noeri Pasja heeft bereids verscheidene be sprekingen gevoerd met de leiders der Arabie ren in Palestina en men is hier in dit verband van meening, dat de bemiddelingspogingen van emir Abdullah van Transjordanië nog steeds voortduren. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat de bekwaamste minister van den emir, Ibraham Pasja Hashem en generaal Noeri Pasja gisteravond bij den hoogen com missaris, Sir Arthur Wauchope, op een diner zijn genoodigd. 0 Generaal Astray, die bij het uitbreken van den burgeroorlog in allerijl uit Buenos-Ayres, waar hij zich op dat oogenblik bevond, naar Spanje kwam, is een van de meest interes sante en merkwaardige persoonlijkheden in de Spaansche militaire geschiedenis en de held van een aantal vertwijfelde woestijn gevechten in Spaansch Marokko. Hij ontving ons 'in het hoofdkwartier te Burgos. De generaal is streng doch open hartig. Hij draagt een donkere monocle, om het verlies van een oog te verbergen en de rechter mouw vaït zijn uniform steekt leeg in den zak van zijn tuniek, daar hij ook zijn rechter arm op het slagveld verloor. Ik ben zoo juist van een reis naar Anda- lusië teruggekeerd, zoo begon hij het inter view, dat hij ons verleende. De bevolking is daar weer teruggekeerd tot het normale leven van allen dag, nadat zij zich door een hel van ellende en gruweldaden der volksfront-troe pen heeft heengewerkt. Nog steeds zijn niet alle sporen uitgewischt van de terreur der rooden, die steden over vielen, kinderen vermoordden, vrouwen sloe gen en huizen en kerken in de lucht deden springen. Thans echter, nu de Zuidelijke armee hun te hulp gesneld is, hebben de mjenschen van Andalusië hun vertrouwen teruggevonden en zijn zij, hoewel nog steeds bezorgd, weer gelukkiger. De communistische leiders die voor de wandaden verantwoordelijk zijn, moeten streng en zonder consideratie gestraft wor den. Zij echter, die door de utopische beloften van de communisten misleid zijn, zullen milder gestraft worden. Wij zullen hun ge rechtigheid doen wedervaren. Spanje, dat in de dagen van zijn ontwaken Amerika ontdekte, strijdt nu voor de gerech tigheid. Met betrekking tot de internationale zijde van den Spaanschen burgeroorlog verklaarde Astray: „Spanje is zich wel bewust van zijn histo rische rol. Hier zal de groote crisis van de menschheid worden opgelost. Het gaat hier tegelijk om een sociaal en ©en economisch vraagstuk en wij zullen beide oplossen. De arbeiders zullen gelukkiger en betere arbeidsvoorwaarden onder ons bestuur ver krijgen, dat zal opkomen voor goede loonen en voldoende arbeid voor iedereen. De werkgevers en de kleine luiden zullen eveneens gelegenheid krijgen, om te werken en aan den wederopbouw van i-ipanje deel te nemeri'. BURGOS, 22 Augustus. <R. O.) Het pers bureau van de junta 'voor nationale defensie te Burgps publiceert een nota, waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen de door sommige buitenlandsche bladen gebruikte be naming van „rebellen en insurgenten". „De beweging tegen de Madrileensehe re geering kan niet gekwalificeerd worden als een rebellie. Zij vormt daarentegen de eenige mogelijke poging, om in Spanje de juridische en moreele orde te herstellen." GIBRALTAR, 22 Augustus. (R N»ar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zou een vermogend Amerikaanse" kolonel, die vroeger bij de Amerikaan31 1 ichtmacht heeft gediend, aangeboden hebben, voor de nationalisten in Spanje te vee uCn. De kolonel, wiens "aam niet bekend ge maakt wordt, heeft gisteravond de militaire autoriteiten te Algeciras bezocht en aange boden, zich »13 v ger biJ het leger van ge neraal Fra"co aan te buiten. Men betracht in deze zaak de &r°°tste geheimhouding. USSABON, 21 Augustus (D. N. B.). Naar t'11 Cadiz gemeld wordt, heeft de door het incident met het Duitsche s.s. „Kamerun" r®eds berucht geworden roode kruiser „Liber tad" Vrijdag getracht, een Turksch handels schip, dat onder weg was naar Cadiz, ^aan te houden, om het te doorzoeken. Het roode piratenschip kon zijn plan ech ter niet uitvoeren, daar de kustbatterrjen van de nationalisten het vuur openden en de krui ser onder deze omstandigheden er de voor keur aan gaf, de vlucht te nemen. LA CORUNA, 22 Aug"stus- O.) Het radiostation alhier doelt mede, dat het garni zoen van Malaga tegen de rooden in opstand zou zijn gekomen en dat in de straten der stad hevige gevechten zouden worden gele verd. Het radiostation heeft een bericht uit Gijon opgevangen, waarin de moeiijjke toestand uit eengezet wordt, die in deze stad heerscht tengevolge van den steeds meer vorderenden opmarseh van de nationalisten in Galicië. Op het front van Irun en San Sebastian is de toestand ongewijzigd- NEW-YORK, 22 Augustus. (R. q.) Bij het vertrek van de „Bremen" te middernacht werden op de eerste klasse dekken een twaalf tal vrouwen ontdekt, die betoogden voor Simpson, den Amerikaanschen matroos, die reeds langer dan een jaar in Duitschland wordt vastgehouden. Zij zijn door de politie gearresteerd. De bemanning heeft voorts drie vrouwen en mannen van het schip moeten verjagen, die affiches droegen waarop geprotesteerd werd tegen de „nazi-actie tegen Madrid". De „Bremen" is door dsze gebeurtenissen met eenige vertraging Vr., iLkaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2