DE WAPENSTILSTAND OP HET NOORD-FRONT, HET NETELIG PROBLEEM VAN NON-INTERVENTIE. moskou en Barcelona. Burgos, 22 Aug. (un. press.) Gevolg van de bemoeiingen van mgr. Mugica Italië aanvaardt het Fransche voorstel. Protest van Burgos- regeerm£. Incidenten kunnen haar illusoir maken. "■---Dm ZATERDAG 22 AUGUSTUS li3v BASKISCHE DELEGATIE NAAR CABANELLAS. DE SPAANSCHE KUSTBLOKKADE fy «tot, op d, HBT'Sisera!"*tUS fD-N-B.) Aan den door 06 rvussiscne sovjeta Nota van minister Ciano aan de Chambrun. KINDEREN ALS GIJZELAARS VAN DE ROODEN. Fransche vlietguigen wierpen wierpen bommen op liet San Sebastian-front. DE ROODE AGITATIE IN BELGIË. Toenemende activiteit der communisten in Wallonië. 25.000 STAKERS IN HET LUIKSCHE. Z. H. DE PAUS NAAR POMPEI Rol van sympathiseerende landen. Hoe h un indirecten steun te beletten MGR. HLINKA PLOTSELING ONGESTELD GEWORDEN. Tijdens het lezen van de H. Mis. BEWAPENINGSRACE SOVJETS. DEP DE REIS VAN KONING EDWARD. BOLSCHEWISTISCH MEXICO. Ontslag met verstrekkende gevolgen. ITALIE'S LUCHTVERBINDING MET ABESSYNIE. Mola over het doel van den nationalistischen strijd. O AN SEBASTIAN, 21 Augustus. O (UN. PRESS)De wapenstil stand, welke gisteren en vandaag practisch aan het front in het Noord- Westen van Spanje, zoowel in het kamp der rooden als in dat der witten heeft geheerscht, is een gevolg van de bemoeiingen van den Baskischen kerkvorst, Z, H. E. mgr- Matteo Mugica y Urrestarazu, bisschop van het diocees Vittoria, dat de Spaansche provincies Alava, Guipuzcoa en Viscaya omvat. Mgr. Mugica heeft pogingen in het werk gesteld, om een einde te maken aan het bloedvergieten tusschen de Basken van alle politieke richtingen onderling, nationalisten, fascisten, Car- listen, separatisten en socialisten, De stichter van het Spaansche Vreemdelingen-legioen, generaal José Millan Astray, die zoo juist van een inspectiereis op 't zuidelijk en noor delijk front te Burgos teruggekeerd is, gaf ons als zijn meening te ken nen, dat de nationale strijdkrachten thans in elk opzich gereed zijn voor t beslissende offensief tegen Madrid. De kracht van onze oorlogsmachine rie, aldus generaal Astray, is thans meer dan voldoende. Wij hebben de beste generaals van geheel Spanje aan onze zijde en wij zijn bovendien uitstekend uitgerust inet munitie en met het nieuwste strijdmateriaal. Wij bezitten zelis oorlogswerkuigen, waar van ik u den aard op het oogenblik mer-onïhüffen kaft: De leiders der Baskische vrijwilligers heb ben naar aanleiding Van de bemoeiingen van den kerkvorst vandaag besprekingen gevoerd met het doel, een Baskische delegatie samen te stellen, welke naar Pamplona en Burgos zal gaan, om met generaal Cabanelias en ■ttola over een herstel van den vrede in het Noordwesten van Spanje te onderhandelen. Indien deze onderhandelingen met succes 2°uden worden bekroond, zouden de provin cies Viscaya en Guipuzcoa practisch neutraal gebied onder controle der nationalisten wor den. Mgr. Mugica hoopt, dat het katholicisme, waartoe alle Bas-ken behooren, de overwin ning zal behalen op het „bolsjewistische in ternationalisme" en een einde maken aan den bloedigen burgerkrijg onder de Baskèn. Dat de Basken, welke zich bij het volks front hebben aapgesloten, omdat zfl daarvan voor de door hen geëischte autonomie meer ging, inderdaad ovL™ pationale beW'e" sche kamp te veril! 6gen' het TOmmumsti- vestigd door een voot"' BChönt worden be- rooden bevelhebber "^smaatregel van den Larranaga, die bevel Sebnstita, Je*us nit Astoria ge£even, de roode mgnwerkers uitAsturie en Irun te dingeeren. De rust aan het front in het ten werd vandaag slechts even ver3toord het verschijnen van het slagschip der halisten, de „Almirantc Cervera", tlie de triomfantelijke berichten van het Volkg_ front, volgens welke het schip door regee. i'ingsvliegtuigen in den grond was geboord, iC Het sTaglchip verscheen op een afstand van De Portugeesche radio-club deelt méde, dat communisten te Rosal de la Frontera de kerk In brand hebben gestoken, nadat zij eerst veertig tegenstanders in het Godshuis hadden opgesloten. BURGOS, 21 Augustus (HAVAS). Generaal Mola heeft een onderhoud toegestaan aan den bijzonderen correspondent van Havas. „Ik heb het reeds gezegd, ik heb het heel de wereld toegeroepen", aldus Mola, „waar om en waarvoor wij ten strijde trokken. Het was om Spanje zijn rang in de wereld terug te geven, om zijn gelaat, dat bevuild is, weer schoon te wasschen, om het te bevrij den van de revolutionairen, welke zijn geloof willen uitroeien, zijn grootsch verleden be zoedelen en hun laagheid uitvieren in wreed heden, waartegen elk menschelijk gevoel in opstand komt. Zou men hebben kunnen ver onderstellen, dat Spanjaarden gas gebruiken tegen andere Spanjaarden? Maar, de over winning is aan ons, onze triomf is alleen nog een kwestie van tijd". Eergisteren is een bataljon Marokkanen per spoor uit Sevilla te Burgos aangekomen. Deze troepen zijn thans weer met onbekende be stemming vertrokken. Reuter meldt uit Warschau: De Poolsche pers bericht, dat de honoraire consul van Polen te Valencia Magiera, een Spanjaard van Poolsche afkomst, tijdens de ongeregeldheden in Spanje is gedood. De Poolsche regeering heeft haar vertegen woordiger te Madrid opdracht gegeven, een energiek protest in te dienen bij de Spaan sche regeering. Volgens een bericht uit Sevilla heeft gene raal Queipo de Llanö per radio bekend ge maakt, dat in Madrid drie bekende tooneel- schrijvers gedood zijn, n.l. Jacinte Bcnavente (Nobelprijshouder 1932) en de beide boers Serafim Alvarez Quintero en Jaoquin Alvarez Quintero. Bovendien is de schilder Ignacio Culcaga, tevens een bekend amateur-stierenvechter, ge dood. «mg, van Gij» en pen voor de stad. De granatenm "C1 "un aoel- n verdween >.acte de présence" den steven in de richting van Irun. nio.e Ook van het fort bij Irun vielen schoten. De regeeringstroepen beschoten brandbommen de stellingen van de militie \a generaal Mola, welk vlak hij de stad hg Door de bommen werd een bosch vijgenb:"10" men in brand gestoken, tengevolge waarvan dichte rookwolken thans over Irun trekken. De rust aan het front rond San Sebastian werd vandaag door een aantal diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van bui- tenlandsche mogendheden benut, om in auto's over de Fransche grens naar Hendaye te vluchten. Tot over de grens werden de auto's duur zwaar bewapende soldaten der roode mi- llLie geëscorteerd. tusschen getuigen de volksfrouters nog tg 'S v"ln een desperate vastberadenheid. Een D.N.B.-telegram uit Hendaye citeert ter i,li".t.atie volgende grimmigheid uit de editie van heden Van het in San Sebastian verschij nende lad „Prerjtg Popular"! „Wanneer m nionunmentale en sehoone van het land, dat zich in handen van de mili tairen bevindt, moet worden vernield, welnu dan zal het vernield worden. Wanneer het geheele vaderland met den aardbodem gelijk gemaakt- moet worden en de overleven-'•en het leven zulten moeten lij den van de primitieve Iberiërs, welnu dan zai het met den aardbodem gelijk worden ge blaakt. Londen ziet in het Duitsch protest geen reden voor ernstige ongerustheid. LONDEN, 21 Augustus (K.O.) In politieke kringen te Londen werd hedenochtend mede gedeeld, dat de Britsche regeering in contact is met de regeering te Madrid, om zich op heldering té "verschaffen'-over het recht van blokkade, dat Madrid opeischt en reeds toe past. Sr:Brttsehë kringen is mén van oordeel, dat zoolang Madrid de nationalisten niet erkent als strijdende partij, er geen wettige blokkade van de Spaansche kust door de regeering kan worden toegepast. De regeering van Madrid schijnt echter wei nig lust te hebben, de „opstandelingen" te erkennen als een oorlogvoerende partij. Verder verlangt men in Engeland nadere inlichtingen te ontvangen over zekere kwes ties, met deze blokkade samenhangende. Fet incident met de „Kamerun" is geen aanleiding geweest tot officieel commentaar van Britsche zijde. Alleen wijst men erop, dat het steeds dringender noodig is, een overeen komst van met-inmenging te sluiten, aange zien incidenten als dit bijna niet te vermijden zrjn zoolang een dergelijke overeenkomst niet D6S18.3.1' Verder wijst men erop, dat bij het begin van den burgeroorlog de Britsche autoriteiten de heide partijen hebben gewaarschuwd, dat de Engelsche schepen beschermd zouden wor den door oorlogsbodems tegen e,ke spaansche aanranding. Ook de vliegtuigen, welke boven Gibraltar vlogen, zijn indertijd met drie kanonschoten gewaarschuwd. Indien zij daarop niet Van richting waren veranderd, zou het vuur uit de 'lucht-afweer batterijen op hen zijn ge- °rHet Duitsche protest tegen het aanhouden van de „Kamerun" is dus, zoo meent men te Londen, geen reden voor ernstige ongerust heid. Men acht de Duitsche waarschuwing niet ernstiger, dan de Britsche. LONDEN, 21 Augustus (STEFANI). De officieren van de Britsche koopvaardijvloot weigeren met hun schepen Spaansche havens te loopen, tenzij hun maatschappij hen jm'zekert tegen overlijden of verwondingen '"-"gevolge van den burgeroorlog. In verband met het steeds verder opdringen der nationalisten hebben de Spaansche regeeringstroepen in de omgeving van San Sebastian wachtposten uitgezet. Een der verdekt opgestelde wachtposten. Scherp protest van Berlijn tegen de Duitsche pr0paganf]a bouwden „korte cistische mihtie zijn thans, behalve de reeds aanwezige omroeper uit Rusland voor mede- deelingen m de Duitsche taal, te Werk KesU,w redacteurs en omroepe s voor uitzendingen in de Engelsche, Fransche p°rtugeesche laai. Allen z«n door den Moskouschen zender, waar deze lieden tot dusver werkzaam wa ren. aan de anarchistische leiders m de Ca- talaansche hoofdstad ter beschikking gesteld. BERLIJN, 21 Augustus (D.N.B.) De Duit sche gezant te Moskou en de Duitsche zaak gelastigde te Madrid hebben bij de respec tieve regeeringen een scherp protest inge diend wegens de ophitsende en lasterlijke propaganda middels de radio tegen Duitsch- land en Duitschers gevoerd. PARIJS, 21 Augustus (D.N.B.) Te Limoges is het trampersoneel in staking gegaan. Het éischt van de directie hoogere loonen. ROME, 21 Augustus. (R.O.)- Dè Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, Ciano, heeft heden avond den Franschen ambassadeur te Rome, de Chambrun, ontvangen en hem medegedeeld, dat Italië thans definitief het Fransche voorstel tot niet-inmenging in de Spaansche aan gelegenheden aanvaardt. Wel houdt Italië vast aan de bekende re serves, welke het reeds eerder aan de Fran sche regeering heeft medegedeeld betref fende geldinzamelingen voor ondersteuning der strijdende partijen, terwijl het tevens de aanvaarding van het Fransche voorstel door alle andere Europeesche mogendheden, die wapenfabrieken, als voorwaarde stelt. ROME, 21 Augustus. (STEFANI). De mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, heeft vandaag aan den Franschen ambassadeur te Rome een nota overhandigd inzake de kwes tie der niet-inmenging in de Spaansche aan gelegenheden. Na te hébben herinnerd aan de van Ita liaansche zijde gemaakte opmerkingen over de draagwijdte en de grenzen, welke de non- interventie moet hebben, om inderdaad doel treffend te. zijn, verklaart Ciano in zijn notil dat de Italiaansche regeering, ten einde de totstandkoming van een accoord te_ verge makkelijken, overeenkomstig de door de Fransche regeering gedane voorstellen be reid is:' 1. Den directen en indirecten in- of door voer naar Spanje, naar de Spaansche bezit tingen of naar de Spaansche zone in Marok ko, van wapenen, munitie, oorlogsmateriaal, benevens gemonteerde of gedemonteerde vliegtuigen en oorlogsschepen, te verbieden; 2. Dit verbod toe te passen op alle con tracten, welke in uitvoering zijn; 3. Zich in verbinding te stellen met de andere belanghebbende staten voor het doen van wederzij dsche mededeelingen betreffen de alle voorzorgen, welke getroffen worden, ten einde bovengenoemde maatregelen doel treffend te doen zijn. Van haar kant zal de Italiaansche regee ring de desbetreffende maatregelen van kracht doen worden, zoodra de Fransche, Engelsche, Portugeesche, Duitsche en sovjet- Russische regeeringen dit eveneens doen. Terwijl men evenwel in het Fransche voor stel ook spreekt van „indirecte inmenging", zonder nader aan te geven, waarom hét gaat, wenscht de Italiaansche regeering nader aan te geven, dat zij deze indirecte inmenging' interpreteert in dien zin, dat openbare inz» melingen en het werven van vrijwilligers ten behoeve van een van beide strijdende partijen niet toelaatbaar zijn in het land, dat aan de overeenkomst deelneemt. Daar bovendien in Europa belangrijke staten zijn, die wapenen fabriceeren, buiten de staten, welke in het Fransche voorstel worden genoemd, acht de Italiaansche regee ring het noodzakelijk, dat het accoord inzake niet-inmenging ook door deze staten wordt onderteekend. PARIJS, 22 Augustus (D. N. B.). De cor respondent van de „Matln" te Pau meldt aan zijn blad, dat in het dal van Arossa aan de Fransch-Spaansche grens twee en zeventig padvinders door de marxisten als gijzelaars worden vastgehouden. In de nabijheid van dit dal hebben op het oogenblik nog hevige gevechten plaats. De groep padvinders is den I5den Juli uit Saragossa in het dal van Arossa aangekomen. De ouders van de kinderen hebben sinds een maand niets meer van hen gehoord. De jon gens zouden echter nog voldoende levensmidde len hebben. De padvindersgroepen van Pau en Tarbes hebben getracht, ten gunste van hun buiten landsche kameraden te intervenieeren, doch alle uitgangen van het dal van Arossa naar Ffankrjjk; zyn door de rooden versperd. Men verklaart zelfs, dat zij met springstoften on tmijnd zijn. O O IISSABON, 22 Augustus. (D.NB.) J Een vertegenwoordiger van de regeering van" Burgos heeft aan de Portugeesche regeering en de buiten landsche diplomaten alhier de vólgen de nota overhandigd: ,Op het Guadarrama-front heeft een eskader van vijftien vliegtuigen de stellingen van de nationale troepen aangevallen. Bij verscheidene van deze vliegtuigen werden met stelligheid Fransche onderscheidingsteekenen waargenomen. Bij Tolosa en op andere plaatsen van het San Sebastian-front hebben vlieg tuigen van een Fransch type bommen op de nationale troepen geworpen. Vervolgens keerden zij naar hun basis in Frankrijk terug. Op het San Sebastian-front werd bovendien bij de roode troepen een groote hoeveelheid Fransch vorlogsir.atcriiial waargenomen, De regeering van Burgos stelt zich ter be schikking van de buitenlandsche regeeringen, rQm-de_juiath^..van_dÊZfi-amatatatiea_ta Ander- zoeken. Zij protesteert met kracht tegen bovenge noemde gevallen en-doet een beroep op-de rid derlijkheid van de buitenlandsche mogend heden. De steun, dien de door de Madrileensche re geering met wapenen uitgeruste roode mili tie in den strijd tegen de nationale beweging ontvangt, is een inbreuk op het internationaal récht INDIANEN op oorlogspad. rin^v-^fv8' 22 Augustus- (R- O.) De regee- Sen eeSfZUela h6e" gisteren voorberei dingen ge.roffien om zoo noodig gebruik te maken van oorlogsschepen en vliegtuigen in den strijd tegen 6000 Cocinaa-Indianen in het gebied van Goajira, die op het oorlogspad zijn gegaan en groote hoeveelheden wapens en munitie rooven en verschillende huizen in 'brand steken. BRUSSEL, 21 Augustus (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De staking in het stêen- kolenindustrie van het Luiksohe heeft zich heden opnieuw uitgebreid. In vrijwel alle mij nen ia het werk geheel of gedeeltelijk stop gezet. Het aantal stakers wordt op circa 25.000 geschat. Alles is rustig. Uit de streek rond Herenthals worden daar entegen vrij ernstige relletjes gemeld, ver oorzaakt door de stakers van een metaalfa- briek te Olen. De staking daar duurt reeds een achttal weken en thans waren door de directie een veertigtal arbeiders aangeworven. De toegangswegen tot de fabriek werden hierop door de stakers met spijkers gestrooid, terwijl de ruiten werden ingegooid bij een der ingenieurs der fabriek. De maréchaussée was gedwongen hande lend -op te treden. Tegen éen duizendtal sta-( kers werd een charge uitgevoerd. Een drie tal arbeiders werd wegens verzet gearres teerd. BRUSSEL, 21 Augustus (D.N.B.) Naar de „Standaard" meldt, valt in het industriege bied van Wallonië een toenemende activiteit der communisten waar te nemen met het doel, een nieuwe algemeene staking te ontketenen. Naar uit de Belgische provincie Limburg wordt gemeld, is het Donderdag tusschen gen darmes en arbeiders van een koperfabriek tot botsingen gekomen. De gendarmes waren gedwongen van hun vuurwapenen gebruik te maken, doch dooi de schoten werd niemand gewond. ROME, 21 Augustus (STEFANI): De bla den maken melding van een hardnekkig ge rucht, volgens hetwelk de H. Vader op 15 September a.s. een bezoek zou brengen aan het heiligdom van Pompei. Zijne Heiligheid zou zich volgens bedoeld genucht per auto van Castel Gandolfo naar Pornpei begeven. De reis heen en terug zou 'op één dag plaats vinden. Het gerucht is even wel nog niet van officieele zijde bevestigd. Het incident met het Duitsohe stoomschip „Kamerun", dat, de haven van Cadiz wil lende aandoen om vluchtelingen aan boord te neanen, door den Spaanschen volksfront kruiser „Libertad" door een drietal schoten gedwongen werd te stoppen, heeft, gelijk reeds uit de berichten bleek, het vraagstuk der non-interventie in den Spaanschen bur gerkrijg automatisch van aspect doen ver anderen. Immers, al vallen dergelijke voorvallen zelfs in eiken regelmatigen oorlog laat staan in een gewapend conflict, waarbij de machtsbevoegdheden zoo slecht zijn afgeba kend als in dezen ongeordenden strijd te voorzien, nu zulk een, de Duitsche gemoe deren prikkelend, feit zich juist tijdens de onderhandelingen over niet-inmenging in het omwentelingsconflict heeft voorgedaan, realiseert men zich meteen veel scherper dan anders, welke haken en oogen er aan het beele non-interventie-vraagstuk vast zitten. Hoe zullen de mogendheden ernstig kun nen blijven volharden in een niet-inmen ging, wanneer dergelijke gebeurtenissen, als riü met de „Kamerun" hebben plaats gehad, zich zouden herhalen en misschien schade aan levfens en eigendommen van buitenlan ders, hetzij aan boord van schepen, hetzij te land, zouden veroorzaken? Een of ander op zich zelf staand incident, gelijk het onderhavige, hoeft nog niet een geneigdheid der mogendheden tot niet-in menging in het Spaansche krijgsbedrijf op ernstige wijze te beïnvloeden, zoo mag men wel aannemen. Men beoordeele de beteekenis van derge lijke, gelijk gezegd, in oorlogstijden niet zoo zeldzame incidenten niet hoofdzakelijk naar de kracht en den dreigenden toon van de protesten der betrokken mogendheden en meene vooral niet de wereldoorlog heeft in dat opzicht ervaring genoeg opgeleverd dat elke feitelijk of schijnbaar agressieve daad van oorlogvoerende strijdkrachten te gen een neutraal object maar direct gevaar voor een regelrechten oorlog met de betrok ken neutrale mogendheid moet meebrengen. In al zijn nuchterheid kalmeerend aan doende is in dit opzicht het Reutertelegram uiit Londen, hetwelk gisteravond reeds over het „Kamerun"-incident publiceerden en waarin gezegd werd, dat de aanhouding van den Duitschen stoomer zou geschied zijn om het schip te "beletten, de blokkade, die pas door de Spaansche regeering in sommige gebieden is ingesteld, te verbreken. De Britsche regeering, zoo wist Reuter verder te melden, was al eenigen tijd ge leden van deze blokkade in kennis gesteld en is thans in verbinding met Madrid, om de juiste draagwijdte van dezen maatregel te achterhalen. Wel laat Reuter volgen, dat de Britsche regeering deze blokkade niet heeft erkend, o.a. wijl Londen de beide strijdende par tijen niet als oorlogvoerenden beschouwt. Maar uit zulk een niet-erkennihg vloeit naar onze meening geenszins voort, dat toepassing van de Spaansche blokkade door Engeland, of door welke andere mogend heid ook, als een casus belli zou moeten worden beschouwd. Het antwoord op de vraag, of het ge beurde met de „Kamerun" ernstige wijzi ging zal brengen in een niet-interventie- stemming der mogendheden, hangt eerstens geheel af van de houding, welke de Spaan sche regeering ten aanzien van dit incident zelf zal innemen. Met andere woorden, of zij Duitschland een tevredenstellend ant woord op zijn ernstige vertoogen zal geven en door daden de oprechtheid van haar verzekeringen zal onderstrepen. En tweedens en dit punt lijkt ons nog voornamer dan het eerste of zij' blijk zal gev-en, haar strijdkrachten zoodanig in de hand te hebben, dat deze zich niet bij herhaling zullen laten verleiden tot het op eigen gelegenheid ondernemen van hande lingen, welke de verhouding met de neu trale mogendheden kunnen verscherpen. Dit punt en ook nog andere omstandig heden maken de heele non-interventie- aangelegeniheid tot een precair iets. Uit de berichten bleek reeds, dat uit Frankrijk welk land het eerst en het meest op neutraliteit in het Spaansche omwente lingsconflict aandrong, den regeeringstroe pen in belangrijke mate steun toevloeide. Dat Moskou ook op alle mogelijke wijzen materieel en moreel de zaak der Spaansche volksfronters steunt staat buiten twijfel vast. Het tracht door bemiddeling van een Pa- rysdh bankier Russische kroomjuweelen aan den man te brengen; teneinde met de opbrengst de communisten in Spanje te kunnen steunen. De Russische handelsdelegaties te Parijs, Londen en Brussel ontvingen opdracht, on middellijk ieder 100 millioen francs ter be schikking te stellen van de Komintern te Parijs, die zal zorgen, dat dit geld voor de Spaansche communisten wordt aangewend. Ook Mexico laat zich niet onbetuigd, in zoo verre als uit dat land wapenzendin- geri naar Spanje gedirigeerd zullen wor den, gelijk het Mexicaansche blad „Univer sal" meldt. De Mexicaansche regeering heeft intus- schen de uitnoodiging van Uruguay om deel te nemen aan een bemiddelende actie, ten einde den burgeroorlog in Spanje te doen ophouden, van de hand gewezen. In Frankrijk wordt een sterke druk op de regeering uitgeoefend, teneinde haar te doen besluiten, de handelsblokkade tegen Spanje op te heffen. De communistische partij nam Donderdag te Saint Denis reeds een motie van zulk een strekking aan. Zullen de regeeringen der landen, die sympathïseeren met één der strijdende par tijen in Spanje, zoo zij er al in zouden sla gen, den toevoer van wapens en vrijwilligers naar het Iberisch schiereiland te sluiten, ook in staat zijn, geheime zendingen in geld tegen te houden en den moreelen steun aan Spaan sche geestverwanten te verijdelen? Dan is er nog dit: kan het op een gegeven oogenblik niet in het belang van één der strijdende partijen zijn, incidenten, als dat met de „Kamerun", of ergere uit te lokken, teneinde van de daaruit ontstane verwik kelingen profijt te trekken, om in een of ander opzicht een ingrijpen van derden te farceeren, dat haar te pas kan komen ter bereiking van haar oogmerken? Zoo zitten er aan de heele non-inter- ventie-kwestie tal van moeilijkheden vast, die op een bepaald moment kunnen blij ken van zoodanigen aard te zijn, dat in menging niet meer is tegen te houden. En deze moeilijkheden zouden des te grooter worden, wanneer de aanhangers der Spaansche volksfrontregeering, die reeds bij herhaling zulk een groot gebrek aan discipline toonden, meer in het nauw ge dreven zouden worden en hun bolschewis- tische geest van anarchie en tuchteloosheid zich ook van de officieele Spaansche strijd krachten zou meester maken, ten opzicht® van vreemde machten. PRAAG, 22 Augustus. (STEFANI) Tijden» het opdragen van de H. Mis is mgr. Hlinke, de leider van de Slowaaksche volkspartij, plotseling ongesteld geworden. De toestand van den lijder is, mede in ver band met zijn hoogen leeftijd, zorgwekkend. Ook de Oostzee-vloot wordt aan zienlijk uitgebreid. KONINGSBERGEN, 21 Augustus (D.N.ï|. De koortsachtige bedrijvigheid, welke de sov jets ontwikkelen op bewapeningsgebied, blijft niet beperkt tot leger en luchtmacht; ook de roode marine wordt aanzienlijk uitgebreid en versterkt. De „Preusische Ztg." te Koningsbergen meldt dienaangaande de volgende bijzonder heden: Op de scheepswerven van de sovjet-unie, aan de Oost-Zee, wordt in geweldig tempo-aan de versterking der vloot gewerkt. De roode vloot, in de Oostzee heeft dit jaar omvangrijke manoeuvres gehouden, met het doel de bemanning voor de vele nieuw te bouwen schepen voor hun taak gereed te maken. Aan het hoofd van de Oost-zeevloot staat een vakman uit den tijd van het tsarenrijk, ad miraal Haller, die gedurende den wereldoor log eerste officier was aan boord van het slag schip „Slawa". Aan hooger vermelde roode vlootmanoeu- vres namen behalve twee groote oorlogsbo dems uit den tsarentijd, talrijke torpedojagers en onderzee-booten deel, mijnenleggers en luchteskaders. De voornaamste werven van de roode ma rine bevinden zich te Leningrad en Kroon stad, doch thans worden kleinere schepen ook in andere havens gebouwd, zelfs is een werf gebouwd aan het Qnegameer, vanwaar de schepen door het Stalin-kanaal naar de Oost zee worden gezonden. Vooral onderzeeërs en torpedojagers worden gebouwd. In-de Oostzee moeten thans een 40-tal on derzeeërs van de roode vloot aanwezig zijn. Deze schepen hebben een tonnenmaat van 900 ton en zijn uitgerust met 8 torpedo-lan- ceerbuizen en 2 stukken geschut. Verder wor den een aantal mijnen meegevoerd. De actie radius van de nieuwe Russische onderzeeërs is 7000 zeemijlen. ATHENE, 22 Augustus. (R. O.) De koning van Engeland heeft een bezoek gebracht aan villa Achilleion, het vroegere eigendom van den ex-keizer, en tezamen met koning George van Griekenland het diner gebruikt. Koning Edward zal vandaag Korfoe ver- laven, waarschijnlijk met bestemming naar Zante. MEXICO, 21 Augustus (R.O.) De voorzit ter van de nationale revolutionnaire partij, Portes Gil, heeft zijn ontslag ingediend. Indien dit onslag wordt aanvaard, beteekent dit waarschijnlijk het einde van de nationale revolutionnaire partij, omdat deze is geboren uit de revolte der parlementariërs, die in het door Calles geschapen een-partij-stelsel theo retisch allen lid zijn v<pi de nationale revolu tionnaire partij. Het ontslag doet een wijziging van het ka binet en een verschuiving naar links voor zien. ADDIS ABEBA, 21 Augustus (STEFANI). Het commando der Italiaansche luchtmacht in Oost-Afrika zal naar Addis Abeba worden overgeplaatst. Intusschen is men bezig, het burgerlucht vaartterrein nabij Addis Abeba in gereedheid te brengen, opdat ook in het regenseizoen een geregelde luchtverbinding tusschen Italië en Oost-Afrika, die in September zal beginnen, kan worden onderhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3