MINDERBROEDERSKLOOSTER IN CROOSWIJK. BEHOEVE VAN SPANJE. DE SPAANSCHE FURIE. QQQQOOO OOO DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 Hoe Rotterdam's Katholieken aan hun kerkhof zijn gekomen. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. DE COMMUNISTISCHE SAMEN ZWERING VAN BREDA. Een publicatie van het Internationale Secretariaat der IVe Internationale. dllllDOT EBEjT SEIHT SJ'ïBÏeEaÉ JEUGDIGE BOOSDOENERS GEARRESTEERD. HET VLIEGVELD YPENBURG. Nu de openingsdag nadert. GESMOKKELDE TANDEMS. RIJWIELDIEFSTALLEN IN DORDRECHT- Stationneeren verboden! Maakten zich schuldig aan berooving en diefstal. PLECHTIGE PROCESSIE IN PAMPELUNA. DUITSCHLAND EN DANZIG. Het koninkrijk IS'avarrn toegewijd aan de H. Maagd. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Een pauselijke jubilé-aflaat ten behoeve van Spanje's nood in 1842. -p - - n (siot). In 1844 nu richtten zich Pater van der Beek met de drie Pastoors tot de Vice-Supe rior en deze tot de Regeering met een ander voorstel. Daar er in de nabijheid der stad, te Crooswijk, ongeveer tweehonderd Katholieken woonden, die om den afstand der bestaande stadskerken bij ongunstig weder of andere belemmeringen van de bijwoning der gods- gewijd, waarin de dageiijksche godsdienstoefe ningen door of vanwege de Eerw. Paters van de kerk in de Leeuwenstraat zal moeten wor den gecelebreerd, zooals thans werkelijk plaats greep. De toenmalige Pastoor der Rosaliakerk, Pater J. H. van Lieshout, zond een request aan den Koning, waarin hij machtiging vroeg om het legaat te aanvaarden. Men was echter bij r'.e Regeering de verschillende kwesties vah 1841; en 1844 nog niet vergaten, en opnieuw werden inlichtingen en adviezen gevraagd. Be halve aan het Stadsbestuur, dat mededeelde, dat de familie door het legaat niet benadeeld zou worden, vroeg'de Gouverneur ook het ge voelen van mgr. F. J. van Vree, bisschop van V. D. L. In den wedstrijd van de hengelaarsvereenï- ging V. D. L. werden de prijzen behaald door 1 P. de Jong, 2 H. van Ree, 3 M. Roodenburg, 4 A. v. d. Endt, 5 B. Groenendaal, 6 H. Koud- ijzer, 7 A. Vermaas, 8 H. Bakker, 9 K. Bakker 10 H. Brinkman, 11 J. van Ree, 12 D. Oomen 13 F. v. d. Boogert, 14 J. de Jong, 15 W. Pieterse 16, J. Bakker, 17 J. Smidt. In totaal werden 741 stuks gevangen en de leiding beruste bij den heer H. van Buuren. dienstoefemngen dikwijls verstoken zouden I Haarlem. Deze verzocht om de zaak aan te blijven, vroeg men om de bijzondere zooge- houden, daar de omschrijving en de organisa naamde huiskapel in een openbare bij- of tie der parochiën te Rotterdam, nog niet tot hulpkerk te mogen veranderen. stand was gekomen. De Minister van R. K. Eeredienst vroeg èn aan Burgemeester en Wethouders van Rot terdam èn aan den Gouverneur der Provincie Zuid-Holland advies in deze zaak. Het stede lijk bestuur was niet erg van de noodzakelijk heid eener openbare kerk overtuigd, dewijl het aantal Katholieken in deze omgeving niet, zoo groot was, als men meende. Men wilde "zich niet tegen het verzoek van den Vice-Superior verzetten, mits de noodige maatregelen voor de veiligheid genomen werden; men was échter van oordeel dat het hoofddoel was: een openbare kapel te hebben, ten einde daarin bjj het vervoer der lijken naar de begraafplaats godsdienstige plechtigheden te verrichten. De Gouverneur was het in deze geheel eens met Burgemeester en Wethouders, maar meende toch te moeten opmerken, dat er op de hof stede Groenendaal een samenleving van eenige geestelijke personen bestond en dat men deze door het opstellen van de daar aanwezig zijn de kapel voor den openbaren eeredienst, in schijn zou wettigen. Kloostervrees dus. De Minister vroeg aan den Vice-Superior nadere inlichtingen. Deze vatte zijn antwoord samen in de volgende vier punten, hem door Pater van der Beek megedeeld: 1. Het was de bedoeling om de kapel open te stellen, om den in den omtrek wonenden Ka tholieken gelegenheid te geven de kerkelijke diensten bij te wonen; lijkplechtigheden zul len daar gehouden worden evenals in andere kerken, indien het door de familie verlangd wordt, maar nooit op den openbaren weg. 2. De kapel zal een bijkerk, worden van de Rosaliakerk, welke dus over de hulpkerk het beheer zal voeren. 3. De hofstede behoort op het oogenblik nog aan mej. Tholen, maar deze zal gebouw en gronden aan de kerk in de Leeuwenstraat schenken, zoodra het verlof wordt gegeven. 4. Voor het tegenwoordige worden geen kosten vereischt, maar als de hulpkerk in het vervolg verbetering behoeft, zullen de uit gaven door de kerk in de Leeuwenstraat ge dragen worden. De Minister schrijft nu een onderzoek voor naar de soliditeit van het lokaal, hij wil '1°'we ten of het gebouw geschikt is voor hulp kerk. De stadsarchitect verklaarde dat de kapel niets anders was dan een gewone, lang "'Weypige vierkante kamer, lang 9.94, breed 5.58 en hoog 3.80 M., voorzien aan de tuin- zijde van een deur, waartegenover het altaar was geplaatst; het vertrek was verlicht aan de eene zijde door 4, aan de andere zijde door 2 vensters, op de bovenverdieping bevonden zich twee vertrekken. Het stadsbestuur acht te de soliditeit voldoende, er zou plaats zijn voor een honderdtal personen, maar wijl men grooteren toeloop vreesde, achtte men gevaar voor verwarring en ongelukken niet uitgeslo ten en meende men het niet geraden om^de huiskapel tot een openbare kerk te bestem men. De Minister maakt nu een rapport op, om dit den Koning ter onderteekening aan te bie den. Het concept is alleszins gunstig te noe men. De zwarigheden door Gouverneur en Stadsbestuur gemaakt worden van minder be lang geacht, zelfs de vrees, dat door het open stellen der kapel de schijn' zou worden ge wekt, als werd een vereeniging van geeste lijke personen als kloosterinrichting gewet tigd, werd door den Minister niet gedeeld. Immers, dat geestelijke personen zich op de hofstede vereenigen, is op zichzelve niet on geoorloofd en levert even weinig zwarigheid op als een samenleving van geestelijken in de pastorie. Hij meende dan ook, dat men niet kon weigeren om aan het verzoek van den Vice-Superior te voldoen. Men bleef echter bang voor het klooster en weigerde. De Koning echter weigerde zijn toestem ming te geven en de voornaamste reden leert men. kennen uit de volgende woorden: „Zijne Majesteit kan wel toestemmen, dat hier door de samenleving van eenige geestelijke per sonen op de Hofstede Groenendaal nog niet als een kloosterlijke vereeniging zou worden erkénd, maar Hoogst Derzelve beschouwt de inwilliging der nu verzochte vergunning als een eerste stap daartoe. Zeker is het althans dat de Regeering daardoor indirectelijk zoo danige samenleving welke nu slechts bekend, maar niet officieel bekend is, zou goedkeuren en toestaan, en hier toe kan Hoogst Dezelve niet besluiten. Zijne Majesteit wil zich op deze wijze niet tegen de bedoelde samenleving of tegen het bezigen van dezelve van eene huiskapel ver zetten, maar Hoogst Dezelve wenscht alleen 'vermeden te zien, dat zij niet naar buiten werke, en dit zou plaats hebben wanneer hare bijzondere Godsdienstoefening openbaar werd gemaakt en het publiek tot dezelve werd toegelaten". Tien jaren gingen nu rustig voorbij, de kloosterlingen zetten onvermoeid hun arbeid voort en al was het dan pok verboden om de huiskapel in een openbare hulpkerk te ver anderen, de geloovigen kwamen naar Croos wijk om de godsdienstplechtigheden bij te wonen; wij zelf hebben nog verschillende per sonen gespróken, die ons verhaalden, dat zij eertijds 's Zondags bij de Paters op Crooswijk naar het Lof gingen. Het jaar 1854 zou voor het klooster op Crooswijk noodlottig worden. In dat jaar stierf de edele weldoenster van de Paters mej. J. M. -Tholen. Zij liet een testament na, dat reeds in 1845 gemaakt was en waarin iedereen den invloed der Paters (Pater van der Beek?) duidelijk erkennen zal. Zij legateerde aan de R. K. Kerk in de Leeuwenstraat eene buiten plaats, genaamd Groenendaal in Crooswijk, be staande in een huis, tuin, boseh, beek en moes tuinen enz, met den last, dat voortdurend op die buitenplaats aanwezig zal moeten zijn en kijven eene kapel aan de R. K. Eeredienst toe- In 1856' berichtte de Bisschop aan den Mi nister, dat de machtiging tot de aanvaar ding van het legaat kon worden verleend om dat een kerk in Crooswijk, als hulpkerk van de St. Rosaliakerk voor de talrijke daar wo nende Katholieken hoogst wenschelijk..was. In een vertrouwelijk schrijven bracht de Minister den Bisschop onder het oog, dat in twijfel kon getrokken worden of zulk een beschikking wel tot de bevoegdheid van de erflaatster behoorde, en tevens dat er vroe ger reeds ernstige bezwaren gemaakt waren om de huiskapel in eene openbare hulpkerk te veranderen, omdat dit een indirecte erken ning zou zijn van een verboden geestelijke vereeniging. Ofschoon de Bisschop bjj zijn meening bleef, dat men het legaat gerust kon aanvaarden gaf de Minister toch aan Pastoor van Lies hout te kennen, dat zijn verzoek om machti ging tot het aanvaarden van het legaat, niet bjj den Koning in gunstige overweging kon worden gebracht, zoolang er op de buiten plaats Groenendaal een kloosterlijke samen leving bestond. Daar deze bij Keizerlijk de crëet van 3 Januari 1812 verboden was. Pastoor van Lieshout stelde toen nog voor, dat de geestelijken, die op Crooswijk woon den, het kloosterlijk gewaad zouden afleggen maar het mocht niet baten. Op zijn verzoek werd afwijzend beschikt, daar de voorwaar den, onder welke het legaat is besproken blijkbaar ten doel hadden om de koninklijke beschikking van 9 Sept. 1844 te ontwijken en langs den weg, bij die voorwaarden omschre ven, aan de op de buitenplaats gevormde in richting een bljjvend aanzijn te schenken. Toen de machtiging om het legaat van mej Tholen te aanvaarden niet werd verleend, ver viel het legaat aan de "erfgenamen, die waren 1, Weleerw. heer Petrus Matthijs Snickers Roomsch Catholiek Seminarie te Warmond 2. Heer Johannes Tholen Snickers, koopman wonende te Amsterdam. 3. Heer Johannes Theodorus Snickers particulier wonende te Rotterdam. 4. Mevrouw Johanna Maria Sni ckers, echtgenoote van en ten deze als reg tens bijgestaan en gemagtigd door den Heer Reinier Schreijer, thans particulier wonende te Rotterdam aan de Hoogstraat, wijk 10 n. 99, Zjj hebben bij schenkingsakte, gemaakt door notaris Kerkhoff 25 Mei 1864 de buitenplaats enz. afgestaan aan het Bisdom Haarlem on der geen voorwaarde „dan dat het voorschre ven onroerend goed zal moeten ingerigt en gebruikt worden tot eene Catholieke Begraaf plaats". Uit de schenkingsakte blijkt, dat het le gaat door het Kerkbestuur van de Leeuwen straat niet is aanvaard en bjj akte van af stand uitgebracht ter Griffie van de Arron dissementsrechtbank te Rotterdam in dato den een en dertigsten Maart 1863 dat legaat uit drukkelijk is verworpen. Door den Bisschop is machtiging gevraagd om de schenking te aanvaarden den 28 Junij 1864 n. 51/2229. Als vergoeding waarschijnljjk voor het ge leden verlies ontvingen de Paters van den Bis schop verlof om zich in een ander gedeelte van de stad te mogen vestigen. In 1863 wordt de residentie te Crooswijk officieel opgeheven en kreeg Pater Johannes Hofman, sedert 1862 Praeses te Crooswijk, opdracht om een kerk en pastorie te bouwen in het Boschje. Als Oversten van het klooster in Crooswjjk vonden wjj vermeld: Amoldus Pinckers 1851 Johannes Burgmejjer 18511853 Carolus Lud. van Djjck 18531855 Cornelius Boereboom 18551856 Johannes Burgmejjer 18561859 Cornelius Overmars 18591861 Johannes Burgmejjer 18611862 Johannes Ant Fr. Hofman 18621863 P. DALMATIUS VAN HEEL. STEUN-MAATREGELEN. Da Maassluissche Bestuurdersbond heeft een adres gezonden aan het College van B. en W. In dit adres wordt gewezen op de in grijpende steunverlaging voor tal van werk- looze arbeiders, die het gevolg zijn Van de door den Minister aangekondigde invoering van een standaard loon. Zjj zijn er van overtuigd, dat de huidige steunverleening nauweljjks in staat stelt tot bestrijding der noodzakelijkste levensbehoef ten. Ter verduidelijking geeft adressant voorts de standaardloonen voor de diverse klassen en merkt op dat de regeeringsmaatregelen met angst worden tegemoet gezien. ROODE KRUIS-COLLECTE Woensdag 26 Aug. zal een collecte gehouden worden ten bate van het Ned. Roode Kruis. DE EDELKARPER. De hengelaarsvereeniging De Edelkarper heeft een onderling concours gehouden onder de gemeente Maasland. De prijzen worden als volgt behaald door: 1 P. Hollaar 766 gr.; 2 J. Hollaar 556 gr.; 3 D. de Bruin 440 gr.; 4 H. Prang Jr. 420 gr.; 5 Chr. Taarling 328 gr.; 6 B. Prang met 320 gr.; 7 P. Oosterman 165 gr.: 8 P. Prang 154. In totaal werden 289 stuks gevangen en de leiding beruste bjj den heer P. Roomert, welke een oontroleursprjjs behaalde. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Kamaat, Parallelweg 30, armbandhorloge; de Ronde, Dr. Abr. Kuyper- straat 99, kindertaschje; Smit, Spoorsingel 149, hondje; Wielaard, Steinstraat 47, ge wicht; Peters, P. K. Drossaartstraat 1Ö9, damestasch; Post, Haydnstraat 11, 2 ont- bijtlakens; Politiebureau, regenjas, rozenkrans in étui, abdgoed, portemonnaie met inhoud; Hendriksen, Dayer 6, jasje; Koppenaal, Steen- plaats 4,' portemonriaie met inhoud; Harlof, Tollensstraat 52, kano. VERSTEKELING AAN BOORD Door het inde Vulcaanhaven binnenge komen stoomschip „Stad Zwolle" is een ver stekeling medegebracht en wel een Estlander die te Lissabon zich aan boord had verbor gen. De man is op het politiebureau in be waring gesteld eh zal met dé e.v. gelegenheid naar zijn land worden teruggestuurd. IEPENZIEKTE. De Burgemeester van Vlaardinger-Ambacht noodigt de ingezetenen van die gemeente, die eigenaar of gebruiker zjjn van iepenboomen in deze gemeente uit, medewerking te verlee- nen bij de bestrijding der iepenziekte, door doodè en vöor de verspreiding van de iepen ziekte of vermeerdering van de iepenspint- kevers gevaar opleverende iepen te doen vel len. Het opruimen van doode en zieke boomen dient zoo spoedig mogelijk te geschieden en ultimo' Maart 1937. Van de voorgenomen velling moet mede- deeling worden gedaan aan den burgemeester. V. R. C. „DE TREKVOGELS" De V. R. C. De Trekvogels hield Zondag een rit over 80 K.M., welke bedoeld was als uit daging tusschen Smit en de clubkampioen Plooy. Uitdager Smit. Plooy legde den af stand af in 2 uur 15 m. 47 s. en Smit in 2 uur 20 m. 47 s. A.s. Zondag worden de clubkampióenschap- pen verreden en wel voor B-klasse 80 KM., C-klasse 60 K.M., juniores 40 K.M. ORANJETUINFEEST VAN „DE PRINCEVLAG" De afdeeling van De Princevlag geeft Don derdag 27 Aug. a.s. een tuinfeest in den tuin der zaal Harmonie. Medewerking verleenen „De Pijpers" van Liefde en Vrede en het Vlaardingsch Dubbelmannenkwartet, terwijl verder onder leiding van den heer M. Boer- dam de volkszang zal worden beoefend. Een keurig programma is samengesteld. SCHIP VERKOCHT AAN DENEMARKEN. De zeillogger Johanna Jacoba, VL 181, van de N.V. van Toor's Vissehertj Maatschappij .te Vlaarcjingen, welk schip reeds enkele jarjan niet meer aan de visscherjj deelneemt, is ver kocht aan den heer C. G. Schumann te Egem- sund in Denemarken. De motorlogger Wouter, Sch. 19, zal het schip tot Cuxhaven sleepen. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Stad Amsterdam met 6104 ton erts; Saint Enogat om 2772 ton kolen te laden en voorts drie bunkerbooten. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2123 Augustus GEBOREN: Margaretha, dochter van E. Pleysier en H. van Dorp, 2e Maasboschstr. 31 Abraham, zoon van A. Swaneveld en M. Heyblóm, Vetteoordskade 179 Johannes, zoon van VV. Schaar en P. van Vliet, Binnen singel 188 Wilhelmina, dochter van W. Drop en H. W. Fransen, Vaartweg 11 Wil lem, zoon van A. Hoogwerf en J. Prins, P. K. Drossaartstraat 252 Willy, dochter van W. de Rooy en C. Terlaak, Vetteoordskade 135 Jacoba A., dochter van J. M. van Klink en W. A. Jeltema, P. K. Drossaartstr. 26. OVERLEDEN: Adriana van Zelm 78 jaar, wed. van A. A. Riedijk, Nieuwelaan 78 Arend Brinkman, 76 jaar, P. K. Drossaart straat 67. De Parjjsche „Temps" van Vrjjdag j.l. be vat een bericht uit Bern, dat aldaar door het Internationale Secretariaat van de IVe In ternationale een verklaring is gepubliceerd waarin geprotesteerd wordt tegen de mede- deelingen in de pers betreffende een gemeen schappelijke vergadering van vertegenwoordi gers der Ille en IVe Internationale te Breda. De internationale conferentie, die daar is gehouden, aldus luidt het manifèst, vereenig- de de vertegenwoordigers van de IVe Inter nationale in Sovjet-Rusland, België, Engeland, Nederland, Zwitserland, Duitschland, Italië, Frankrijk en Amerika. Een document „De nieuwe revolutionaire vloedgolf en de taak der IVe Internationale", werd goedgekeurd en verscheen in het Augus tusnummer van het Orgaan der Internatio nale „La lutte ouvrière". Bijzondere aandacht werd besteed aan den toestand in Frankrijk, Spanje en België. De houding van de socialis tische en communistische partjjen 'In deze landen wordt het bewijs geacht dat het kapi talisme en de bourgeoisie zich van de ne en Hïe Internationale bedient. Slechts de IVe Internationale zou de eenige, waarlijk revo lutionaire partjj zijn. Voorts spreekt de IVe Internationale zich uit tegen de vorming van een Volksfront. Het „Dagbl. v. N. Brab." teekent hierbij het volgende aan: Wat wij tot dusver over die communistische samenzwering te Breda hebben gepubliceerd, kwam hoofdzakelijk uit bronnen, welke wjj niet konden noemen, wilden wjj de betrokke nen niet in levensgevaar brengen; wij gaan ook thans geen personen noemen om op hun gezag vol te houden, dat de communistische samen zwering te Breda zoowel door aanhangers van de Ille Internationale, door Stalinisten, als door dè volgelingen van de IVe Interna tionale door Trotskyisten, is gehouden, en dat de opzet van de Komintern is uitgegaan, al zaten dan ook in het praesidium van de conferentie evenveel Trotskyisten als Stali nisten, wier namen ons bekend zijn. Het merkwaardige van de geschiedenis is intusschen, dat een maand geleden, toen de roep over de communistische samenzwering te Breda over geheel de wereld ging, niemand van de IVe zoomin als van de Ille Interna tionale ook maar eenige poging heeft gedaan om bekend te maken, wat er te Breda pre cies was gebeurd en wie de onthulde confe rentie had belegd; integendeel, zoowel de lei der van de IVe Internationale, Trotsky, als het hoofd der Ille Internationale, Stalin, heeft nadrukkelijk verklaard, dat hij van niets wist en met de conferentie van Breda noch direct, noch indirect iets te maken had. Thans komt niets minder dan het secreta riaat van de IVe Internationale te Bern met 't kalmste gezicht van de wereld vertellen, dat de samenzwering van Breda van zijn groep is uitgegaan. Het motief? Wel, Stalin is te Moscou een proces tegen Trotsky begonnen om de aan dacht van de wereld af te leiden van de hei melijke revolutionnaire verstandhouding tus schen Ille en IVe Internationale en van de zijde van de IVe Internationale wordt nu eveneens om de aandacht van de wereld af te leiden, meegedeeld, dat de communistische samenzwering te Breda eigenlijk tegen Stalin was gericht. Met dat al is thans door een allerbevoegdste instantie duidelijk verzekerd, dat het misbaar van de -socialistische pers in Nederland en België over het zien van „spoken" te Breda omdat er in Breda „niets" zou zijn gebeurd, niet meer waard is geweest dan een politiek verlegenheidspraatje. w TEN crnniKT -rr 'scmvtNiiAGE BIJ .4. r. VAN I.ANCFNHtVSEN. TK REKOMFN Tt AMSTERDAM BIJ C. L. VAK LANGENHUYSER EN 3. B DE RAAS. mei 1842. $3t* -E18-.CC Voorpagina van het gebedenboekje der in 1842 gehouden „Jubilé ten behoeve van Spanje Een aantal Belgische rijwielen deed argwaan wekken- Daar het de inspectie van de invoerrechten en accijnzen te Tilburg was opgevallen, dat daar zooveel tandems van Belgischen oor sprong werden bereden, werd door de belas tingambtenaren een uitgebreid onderzoek in gesteld, hetgeen tot resultaat had, dat bij diverse handelaren en particulieren deze rij wielen, die onder de contlngenteeringswet vallen, in beslag werden genomen. Tegen be taling van de verschuldigde rechten, welke ongeveer 10 bedroegen, mitsgaders eenige malen deze rechten als boete werden de tan dems weer vrijgegeven. De politie* te Dordrecht heeft de laatste drie dagen een goeden slag geslagen door de arrestatie van zekere H. V., A. de G., J. H. en W. v. d. L. aldaar, die verdacht worden van diefstal van onderscheidene aldaar ontvreem de rjjwielen. Er zjjn reeds eenige rijwielen in beslag genomen, terwijl waarschijnlijk nog enkele personen zullen worden gearresteerd. De aangehoudenen zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on middellijk in- en uitstappen) Het vliegveld Ypenburg nadert zijn vol tooiing. De officiëele opening zal Zaterdag middag om 2 uur plaats vinden. Gisteren heeft een aantal journalisten een kijkje genomen op het nieuwe veld aan den rijksweg Den HaagDelft gelegen en waar over reeds verscheidene malen bijzonderhe den in de pers zijn verschenen. De ververs wa ren nog druk bezig de gebouwen van binnen te schilderen. Men weet, dat de hoofdzetel van de nationale luchtvaartschool naar Ypen burg verplaatst wordt en voor haar is dan óok een gedeelte van deze sierlijke ge bouwtjes gereserveerd. Het middelste gedeelte is bestemd voor den havenmeester. Voorts vindt men er een bureau voor de douane, voor de K. L. M. en voor den verte genwoordiger voor luchtvaarttourisme van den A. N. W. B. De linkervleugel zal als res taurant worden ingericht en staat met breede afloopende terrassen met het veld in verbin ding. Een tribune, die ruime zitgelegenheid aan 6000 toeschouwers biedt, is gereed ge komen. Er is gezorgd, dat voor de opening en voor de daarop volgende vliegfeesten, die Zondag en Maandag worden voortgezet, op den dijk, die het veld afbakent, nog 30.000 toeschouwers plaats vinden. Bovendien is er ten behoeve van 20.000 be langstellenden gelegenheid om op een afgeslo ten gedeelte van het veld de verrichtingen in de lucht te volgen. Leden van den A. N. W. B- en de K. N. A. C. is gelegenheid geboden om van him auto's uit op het daarvoor be stemde paddock de vliegfeesten bij te wonen. Vier en zeventig versterkers zullen Zaterdag, Zondag en Maandag de belangstellenden van het verloop der gebeurtenissen op de hoogte houden. Aan den ingang zullen veertig loket ten zjjn opgesteld, welk aantal een vlot Pas" seeren vhn toeschouwers schijnt te waarbor gen. Politie, marechaussee, rijks veld wacht en padvinders zullen het bestuur bij rijn taak de orde en een goeden gang van zaken te ver zekeren, assisteeren. Men rekent op groote belangstelling ook uit het buitenland Voor de opening van dit nieuwe vliegterrein. Tenslotte is er een aantrekkelijk program ma voor de vliegfeesten samengesteld, dat on getwijfeld belangstellenden in de vliegsport zal weten te boeien. De Haarlemsche politie heeft drie jongens van resp. 7, 14 en 15 jaar gearresteerd, die een serie inbraken op hun geweten hebben en bovdien een zeer brutaal staaltje van beroo ving hebben gepleegd op het Bolvlerk aldaar. Eenige dagen geleden zat op een bank op het Statenbolwerk tegenover den Verspronck- weg een oude man, die blijkbaar wat te diep in het glaasje had gekeken en wilde weten hoeveel geld hij in alcohol had omgezet. Ter wijl de man bezig was zjjn geld te tellen slen terden de drie jongens langs hem heen en plotseling kreeg één hunner het idee om de portemonnaie te rollen. Met een praatje en een grapje kregen zij het verlangde in han den eh in een urinoir werd de inhoud geïn specteerd. Tot hun verbazmg zat er niet min der dan 65 gulden in en dit bedrag vonden ze toch wat veel om te stelen. Een gedeelte werd verdeeld en de_ porte monnaie met de rest van het geld verhuisde weer naar de bank. Even later kregen de boefjes toch spijt, dat zjj zich zoo'n mooie kans zoo maar lieten ontgaan. Ze gingen terug namen de porte monnaie weer mede en verdeelden het overige van het geld. Dit werd aan bioscoop, sigaret- ten en snoepgoed opgemaakt,'Terwijl "ëeri 'zich bovendien nog een nieuwe broek en een zak mes had aangeschaft. Eindelijk kreeg de politie lucht van het ge val, en hield de jongens aan. Zij hebben heel wat op hun kerfstok. Zondag j.l. braken twee hunner in in een woning in de Vooruitgangstraat en leegden daar de muntmeter en de spaarpotten. De re cherche onderzoekt nog meerdere gevallen, maar het staat reeds vast, dat zij schuldig zijn a,an een heele serie inbraken. WARSCHAU, 22 Augustus. (aV.P.) De bladen melden, dat het voorgenomen bezoek aan Danzig van het Duitsche opleidingsvaar- 'tilig „Gorch" niet zal doorgaan, daar de Duitsche regeering besloten heeft dit bezoek af te gelasten. Dit besluit zou verband houden met het jongste incident, dat zich te Danzig bij het bezoek van den Duitschen kruiser „Leipzig" in Juni j.L heeft afgespeeld. PAMPELUNA, 24 Augustus. (HAVAS). Zondagavond is alhier een plechtige proces sie gehouden, waarbij voor het eerst sedert veertien jaar het beeld van Santa Maria, la Real, waarvoor eertijds de koningen van Na- varra tot souverein werden geproclameerd, weer aan het volk werd getoond. Dertig-duizend menschen hadden gevolg gegeven aan den oproep van den bissch°P> mgr. Olaeciiëa y Loizaga, die zoowel de bu^ gerlijke als militaire autoriteiten en °°k a katholieke organisaties van de pr°vj^clt' 0 deelneming aan de plechtigheid hac LU ge~ noodigd. De ontzaglijke menschenmassa ZK-'ii verzameld op de Plaza del CaS 1 welke kort geleden nog Plaza de la IlCPu 1 |'-'a heette. Aan de processie namen o.a. deel twee duizend jongemannen van 0 sPaansche Phalanx en vertegenwoordigers van de ver schillende katholieke vakvereenigingen en corporaties. Terwijl de menigte -«-'i ia-liederen zongj besteeg de bisschop van Pampeluna het altaar, dat aan de Heilige aagd is toegewijd, en nadat een muziekcorps den marsch van het koninkrijk Navana had gespeeld, wijdde de bisschop „v0or en in tegenwoordigheid van deze onderdanen het koninkrijk Navarra toe aan Santa Maria la Real". Na afloop van de processie had een défilé plaats van de legionnaires. Gistermiddag omstreeks half vijf is 0611 vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Limburg, honderd meter voor het doel van de reis, op den onbewaakten overweg aan den Dalweg te Zeist door een rangeerenden diesel- motorwagen van de Nederlanclsche uur spoorweg-Maatschappij gegrepen. De chauffeur merkte door onbekendheid met den weg de loco-motief te laat op en ad de keuze tusschen stoppen waarbij waarschijn ljjk de cabine verpletterd was of doorrijden, met alle risico voor den volgwagen. Hjj koos het laatste, zoodat de volgwagen aan de achterzijde werd gegrepen. Voor- en achter wagen sloegen om en werden zwaar bescha digd. De beide inzittenden konden zich door een portierraampje ongedeerd uit de cabine bevrjj'den. Het tram- en treinverkeer ter plaatse had door het gebeurde een vertraging van drie kwartier. Ook de locomotor heeft door de botsing eenige schade bekomen. door Dr. J. F. M. STERCK. Spanje dat zijn grootsten bloeitijd bereikt had onder het krachtigste bewind, bood in de 19de eeuw, na den dood van koning Ferdi nand VII in 1833, een droevig beeld van ver warring; en ook toen wisten invloedrijke aan voerders, der verschillende partijen het volk op te zweepen zoowel tot fel wapenverweer als tot bloedige gruwelen. Zoo werden door de tegenstanders van koningin Christina, ook toen vele kloosters verwoest, de kloosterlin gen wreed vervolgd en vermoord; en kwamen deze „anti-christino's" tegen geestelijkheid en paus in openlijk verzet. Toen die strijd op het hevigst was, verleen de paus Gregorius XVI in 1842 een vollen af laat aan de geloovigen der geheele wereld, die bepaalde gebeden opdroegen met de in tentie voor „den Katholieken godsdienst in Spanje"; een volle aflaat bij wijze van ju_ bilé" zooals het wordt uitgedrukt in een klein Nederlandsch jubileumboekje, gedrukt bij A. P. van Langenhuysen te 's Gravenhage, waar onder bij gemis aan Nederlandsche bisschop pen, de aartspriester B. J. Gerving zijn im primatur zette. Ik vond het boekje in klein duodecimo formaat, dus zeer geschikt om in zelfs de kleinste kerkboeken te leggen,, on der oude familiegebeden-boeken bewaard. De aflaat kon in het jaar 1842 verdiend worden tusschen Pinksteren en den Zondag na Sa cramentsdag. De gebeden beginnen met psalm 79, waar in o.a. dit vers: ,,Uw wijngaard is door het vuur verteerd en omgewoeld; alles vergaat voor den toorn van uw gelaat". Het laatste der gebeden is een „Litanie der Heiligen van Spanje". Nu is er behalve Italië wel geen land dat op zooveel nationale heiligen kan bogen als Spanje, maar er is in deze Litanie blijkbaar gestreefd naar een geschikte keuze: Naast den oudsten en algemeen nationalen heilige van Spanje, den Apostel S. Jacobus den Meerdere, wiens genadeoord Santiago di Compostella ook nu weer is "zoowel een asyl voor geloofsgetrouwen als een brandpunt van devotie, worden de vier grootste heiligen van Spaansche geboorte aangeroepen name lijk: S. 'Dominicus, S. Ignatius, Ste Theresia en Franciscus Xaverius. Zij zijn gegroepeerd met nog een twintigtal heiligen uit verschil lende streken van het land. Als de oudste Spaansche heiligen worden aangeroepen de martelaren uit de Rbmein- sche vervolgingen zooals St. Vincentius van Saragossa en de edelvrouw Leocadie, de'pa trones van Toledo. Als de vroomste'belijders uit de 6de en 7de eeuw komen voor Leander uit Carthagena, volgens de Litanie bisschop, elders altijd aartsbisschop van Sevilla ge noemd. Hij „de apostel der Goten", redde mede Spanje voor de Ariaansche dwalingen; groot vriend van den H. Paus Gregorius, zond deze hem het O. L. Vrouwe beeld toe, dat tot nu in Guadaloupe als miraculeus werd ver eerd; voorts Leanders broeder Isodorns, aja aartsbisschop van Sevilla even krachtig be strijder der ketterijen aldaar. Deze was ook de leermeester van den heiligen Udefonsus, aartsbisschop van Toledo, den vurigen Ma- riavereerder. In de 12de eeuw leefde de Madrileensche Belijder St. Isidorus, die zijn vroom leven begon als akkerman en die de patroon werd van zijn geboortestad Madrid. In bet geboorteland van S. Dominicus leef den in later eeuwen nog groote heiligen van diens <~>i de zooals Raymundus van Pennafort of Rncheforf uit Barceiona afkomstig en in de m geprezen als „een sieraad van de r,r edikheeren in Spanje" en de edel- ™'ln -c ntius Ferrer uit Valencia, in de ceeuw, de bekeerder van duizenden Joden Mooren. Wet Johannes van het Kruis wordt de ijve- rise medehelper van Ste Theresia aangeroe pen; in Thomas van Villanova een aartsbis schop van Valencia „steun der armen" en vrome volgeling van S. Augustinus' Regels; in den H. Paschalis Baylon een „nederig lid der Orde van St. Franciscus." Drie vorstelijke Spaansche heiligen sieren deze litanie: aan den H. Ferdinand van Kas- tilië gaat vooraf de H. Herminegildis, een gotische prins uit de 6de eeuw, die door Lean der gered werd uit de Ariaansche dwalin gen, waarin hij was opgevoecl: hem volgt Elizabeth van Portugal een Spaansche ko ningsdochter, die zelf levende in klooster lijke verstorvenheid, de devote dienaresse was .van kloosterzusteis en armen. Het aanroePen der martelaressen Flora en Maria? van de martelaren van Saragossa en van Eulogius wijst nog in het bijzonder op het doel dezer Litanie, waarin juist heiligen I>jjeengevoe„c werden voor verschillende groepen van personen zooals de volgenden buiten Spanje minder bekenden: Petrus Gon zales de beschermer der zeevarenden, Joseph Calasanctius bevorderaar van het godsdien stig onderwijs der Spaansche jeugd en Petrus Nolascus stichter der Orde van Barmhartig heid in Spanje. Mij dunkt dat een herdruk dezer Litanie irf °hze dagen van nog wreeder en veel alge- meener vervolgingen van geestelijken, van kerkschendingen en geloofaantasting in Spanje, door haar speciale aanroepingen op nieuw een krachtig werkend middel zou kun nen zijn om de uitbarstingen van volkswoede en afdwalingen te doen keeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2