TROMMELVUUR OP KUN EN SAN SEBASTIAN. ssr™» "W"sebracht e° ONONDERBROKEN STRIJD IN HET De pantsertrein van de rooden teruggedreven. een zware veldslag. Satanisch instituut in Barcelona- Het fort Guadelupe door de nationalen bezet Azana naar Valencia vertrokken IN MAROKKO IS ALLES RUSTIG. SCHACHT'S BEZOEK AAN PARIJS. HET INCIDENT TE TSJENGTOE. AANVAL IS ZORGVULDIG VOORBEREID. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. HET DUITSCHE VERKEER MET OOSTENRIJK. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Vliegtuigen, tanks en artillerie namen aan den strijd deel. Munitie-depot te Madrid in de luclit gevlogen Reeds 12.000 man naar Spanje vertrokken. een sovjet-spaansch schip in ST. NAZAIRE. Spaansche godloozen zenden "n geschenken" naar Moskou. „SUCCESSEN" DER SPAANSCHE REGEERING. Twee steden in het Zuiden zouden door roode troepen bezet zijn. KWANGSI-TROEPEN RUKKEN LANGZAAM VERDER. Tsjang Kai Sjek beveelt den Nanking- troepen weerstand te bieden. Naast bespreking van financieele problemen, een poging, om Frankrijk van Rusland los te maken Het blijft daar nog steeds onrustig. Berichten omtrent de bezetting der Rio Tinto-mijnen bevestigd. DE DIENSTTIJD-VERLENGING IN DUITSCHLAND. NOODWEER IN ALGERIJE. Tien personen om Let leven gekomen. EERSTE VERKÏEZINGSREDE VAN LANDON. Hervorming van het belastingstelsel op zijn program, Chineesche verontschuldigingen aangeboden. Moskou beschuldigt op zijn beurt (le Japanners van grens- schendingen. Reis-rvstrlclies met ingang van 28 Augustus opgeheven. NAA RHET EINDE VAN DE ARABIEREN-STAKING HENDAYE, 26 Augustus. (D.N.B.Ï Het bombardement van de ste den Irun en San Sebastian, dat heden morgen om zeven uur begon, duurde ook in den namiddag nog onvermin derd voort. Hoewel een dichte nevel de activiteit van de nationale luchtmacht sterk be lemmerde, werden toch honderden bommen op de stellingen van de volks- fronters neergeworpen. In de namiddaguren schijnen vooral groote bombardementsvliegtuigen aan den strijd te hebben deelgenomen, het geen viel op te maken uit het hevige motorgeruisch en de grootere uitwer king van de bommen, die in de nabij heid van de Fransche grens neer ploften. In Hendaye dreunen de huizen van den druk der explosies en het donderend geluid van de geschutsalvo's en de ontploffende bommen verontrust de bevolking, die vreest, dat de aviateurs tengevolge van den zwaren mist uit den koers zullen raken en bij vergis sing op Fransch grondgebied hun bommen zullen laten vallen. Een zware kustbatterij van de volksfront- strijdkrachten neemt eveneens deel aan den stryd. Daar het echter ouderwetsche kanon nen zijn, zal de uitwerking ervan wel met groot zijn. Het machinegeweervuur, dat van explosi van handgranaten vergezeld gaat, komt lang zaam maar voortdurend nader van de voor Irun gelegen bergen. Naar men vanaf de grens kan waarnemen, hebben de legionnaires zich in den mist tot ongeveer twee kilometer van Irun vooruitge- werkt. Ook van uit de richting van San Sebastian i3"*finongebulder te hooren. Naar Havas uit Bayonne meldt, is geen enkel jachtvliegtuig van de volksfronters op- g^ibgen, om te trachten de bommenwerpers van de nationalisten, die rustig en met groote zekerheid hun werk verrichten, te verdrijven. Men weet intussehen nog met, of de vlie gers hun doeleinden hebben bereikt. T o-en vier uur hedenmiddag reed een pant serauto met groote snelheid den weg op, die naar het fort San Marclal leidt. Dc mitrail- Crs van het volksfront, die aan den rand v" vten westen van het fort waren t gesteld, weraeu dienaars ervan hals eveh later zag men de bec"e" rlchtinK van ?ver kop de vlucht nemen in de richting van °P dat oogenblik weerklonk in cie stad de Warrn-sirene. Reuter Een speciale correspondent van *neldt van het Guipuzcoafront, dat de nal° troepen, waarschijnlijk Marokkanen, 1 Uitstekende orde oprukken langs de heuve s tpgenover Biriatou, die de stad Irun beheer- B°hen. Het Is duidelijk te zien, dat het hier gedis ciplineerde troepen betreft, daar zij bij den opmarsch den voorgeschreven afstand tus schen de gelederen stipt bewaren. m elf uur hedenmorgen waren zij twee- onderd meter langs den weg opgerukt en eenige huizen, die gisteren nog in het bezit van de volksfronters waren, waren op dat tijdstip reeds in hun handen gevallen. Vergeleken bi) de geregelde troepen van de nationalisten gelijkt de volRsfront-militle veel eer op een groep landarbeiders, die op de konijnen-jacht zijn. De correspondent van de United Press te Hendaye geeft nog het volgende relaas van het verloop der operaties van heden: De nationalistische en Carlistische milities, die hedenmorgen tot den aanval op Irun over gingen baanden zich In een verbitterd ge vecht met behulp van tanks, pantserauto's, kanonnen en vliegtuigen een weg naar de door de roode militie verdedigde en krachtig ver sterkte stad. De aanval op Irun leidde het gtoo sief op het geheele Gulpuzcoa-front in, dat ten doel heeft, San Sebastian af te snijden en de geheele provincie onder contróle van de natlo- ziilIq troepen te brengen. Binnen het schootsveld van de roode artil lerie en mitrailleursnesten konden wij den slag nauwkeurig volgen. De eerste aanval richtte zich tegen den rooden pantsertrein, die uit zijn machine geweren ettelijke patronenbanden op de aan vallers leegschoot. Met het ratelen van de mitrailleurs ver mengde zich het dreunen van dS vliegtuig motoren en het donderend geluid van de gra naat-explosies. He nationalisten begonnen hun opmarsch naar het westen om zes uur hedenmorgen. Het losbranden van een hevig artillerie-vuur wees erop, dat Mola bevel tot den grooten aanval had gegeven. Duidelijk zagen wfi, hoe de tanks van de nationalisten langzaam vooruitschoven naar de rails, waarop zich de pantsertrein van de rooden voortbewoog. Zonder uitwerking ket sten de mitrailleurkogels van de volksfron ters op de tanks en pantser-auto's van de nationalisten af. In zwermlinle kropen de nationalisten voort over het terrein, dat over een breedte van ongeveer drie-honderd meter langzaam afhelt naar Irun. Plotseling zagen wij nog meer tanks aan rollen en spoedig daarna openden de batte rijen van de nationalisten, die slechts een kilometer achter de infanterie-linie in stelling stonden, het vuur op den vijandelijken pant sertrein en fortificatie-werken van Irun. De verdedigers hadden tegen de tanks en pantser-auto's mijnversperringen aangelegd. Het wegnemen daarvan vertraagde den tank- aanval slechts korten tijd. De manschappen verlieten hun strijd wagens brachten de tanks ondanks het hevig vuur van den vijand veilig en wel door de versperringen heen. Tegen dezen aanval kon de pantsertrein niet langer stand houden. Hij zette allen stoom bij en trok naar Irun terug. Een tweede mijnversperring hield den op marsch der nationalisten vlak voor Imn op. De namiddag werd door Mola's troepen be nut, om het geheele terrein voor de stad van volksfronters te zuiveren. Overal gaven de nationalistische colonnes blijk, dat zij wat taktiek betreft verreweg de meerdere waren van de röode militie, welke in de stad werd teruggedreven. LISSABON, 26 Augustus (R. O.). Volgens uit Burgos afkomstige berichten zijn de twee sterkste luchtbasissen van de vol s ion te geering, Getafe en Cuatro Vientos, thans machteloos tengevolge van het dezer dagen door de nationalistische vliegers uitgevoerde bombardement. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de vloot van de volksfront-regeering in de haven van Malaga gebombardeerd is door twee vlieg tuigen van de nationalisten, die vanmiddag Gibraltar in de richting van Malaga zijn ge passeerd. De volksfront-kruiser „Miguel de Cervan tes" loste vandaag verscheidene salvo's op de stad Ceuta in Marokko, na tevoren de Spaan- sche kust ten Westen van Gibraltar te hebben gebombardeerd. De zender van La Coruna verspreidde van morgen het bericht, dat een munitiedepót, dat door de roode militie in een voorstad van Madrid in een arena voor stierengevechten was aangelegd, in de lucht is gevlogen. Bij het transporteeren van eenige kisten munitie zou een dezer kisten door onvoorzich- tigheid_ tot exglosie zijn gekomen, waardoor de geheele voorraad aan springstoffen en munitie in de lucht is gevlogen. Radio-Sevilla deelde hedenavond mede, dat de nationalistische troepen zich, zonder tegen- stant te ondervinden, hebben meester ge maakt van de Rio Tinto-mijnen bij Huelva. Het radio-station meldde voorts, dat de president van de republiek, Azana, uit Ma drid naar Valencia zou zijn vertrokken. TANGER, 26 Augustus. (HAVAS). Het gevaar voor complicaties, dat sedert het uit- breken van den burgeroorlog in Spanje de internationale nederzetting Tanger bedreig de, is nu eemgszms geweken Spaansch Marokko speelt thans niet meer zoo'n groote rol in den burgerkrijg, aangezien het hoofdkwartier van generaal Franco, zoo als bekend, is overgeplaatst naar het'Iberisch schiereiland en Marokko nog slechts dient als' reservoir van manschappen. Volgens geloofwaardige berichten bedraagt het aantal manschappen, dat „aar Spanje is vertrokken 12.000, terwijl in Marokko nog 37.000 man zijn- Niettegenstaande dc geruchten over mui terij schijnt alles kalm te zijn in het protec- toraatgebied. De autoriteiten oefenen een strenge con trole uit op de reizigers, die de grens passee- ren Zooals bekend is, weigerde de Italiaansche consul te Tanger, die voorzitter is van de in ternationale controle-commissie, een paspoort aan Inlanders. Dezen hebben zich tlians een visum van den Mendoeb, den vertegenwoor diger van den Sultan te Tanger. verschaft, dat blijkbaar door de nationalisten wordt er kend, aangezien sedert drie dagen geen in boorlingen meer zijn geweigerd aan de giens. Vooral de handel in benzine tusschen de internationale nederzetting en Spaansch rokko is zeer levendig. Zaterdag alleen reeds is 20.000 liter ben zine over de grens gevoerd Betaald wordt alleen met bons en de generale staf van de nationalisten is thans ongeveer twee mlllioen peseta schuldig aan de petroleum maatschap pij te Tanger. PARIJS, 26 Augustus. (R.O.) De „Paris Solr" bericht, dat bet bpaansche schip „Cristobal Colon", dat op de reede van Saint Nazaire ligt, sedert veertien dagen blijkbaar uiet meer. wórdt gecommandeerd door de ge bruikelijke autoriteiten, doch door een raao uit de bemanning, bestaande uit drie matro zen, drie stewarts en drie andere leden van de bemanning. De bemanning zou een deel van de passa giers, welke Bestaat uit rijke Zuid-Ameri- kaanache planters, onder bewaking houden, uit vrees, dat zy de nationalisten in Spanje zouden helpen. De journalist De Molinedo, die wist te ont vluchten, verklaarde, dat hij niet de eenige passagier was, die met geweld aan boord werd gehouden. Ma Barcelona, 25 Augustus (Kipa) Dat Spanje dezelfde rampzalige toekomst tegemoet gaat als Sovjet- Rusland, indien de nationalistische troepen niet erin zouden slagen, het land uit de klauwen van het roode .monster te bevrijden, blijkt o.a. hier uit, dat de Spaansche godloozen, die veréenigd zijn in den Bond van Vrij denkers van Spanje, in overleg met de jong-communisten besloten hebben, aan den centralen raad van de god loozen te Moskou een aantal „geschen ken" te doen toekomen. Vooral de in Barcelona, Madrid en andere Spaansche steden door de com munisten uit de kerken gestolen heilige voorwerpen, in het bijzonder de nog niet vernielde heiligenbeelden, zullen tot dit doel worden misbruikt. Al deze „geschenken" zullen in het centrale gödloozen-museum te Moskou worden ten toongesteld als een dankgave van het prole tariaat voor de uit Moskou ontvangen hulp! Bovendien zou men voornemens zijm ^en godloozen-organisaties van de kleinere Spaan sche steden te verzoeken, soortgelijke „ge schenken" te geven aan de godloozen-museums van de Russische provinciesteden. Verder bestaat het voornemen, in Barcelona een groot Spaansch godloozen-instituut op te richten, dat tot taak zal hebben, systematisch geschoolde goffloozen-propagandisten voor Spanje, Portugal en Spaansch sprekend Zuid- Amerika op te leiden. Aan deze opleidings-cursussen, die een jaar zullen duren, zullen vierhonderd personen kunnen deelnemen. Reeds zijn verscheidene millioenen peseta s tot dit doel bijeengebracht. Het onderricht zal gratis zijn en de aan geworven propagandisten zullen tijdens den opleidingstijd nog zakgeld op den koop toe ontvangen. Het program Is een namaak van dat van het Moskousche godloozen-instituut. Uit Mos kou werden ook de voornaamste „leeraren" ontboden. Het instituut, dat nog in den loop van de zen zomer zijn werkzaamheden zal beginnen, tenzij wat God geve Franco's troepen nog voordien Barcelona binnenrukken, wordt gevestigd in een vroegere Katholieke onder- wijs-inrichting. MADRID, 27 Augustus (UN. PRESS.) De nationalistishe bezetting van Oviedo is mo menteel zonder radio-verbinding, aangezien het radio-station door bommen is verwoest. Van regeeringszjjdè wordt beweerd, dat de nationalistische strijdkrachten bij haar ge vechten in den Irun-San Sebastian-sector geenerlei succes hebben kunnen boeken. Uit het Zuiden en Estremadura meldt de regee ring successen der rooden. De regeeringstroe- pen zouden twee steden, na voorafgaand luchtbombardement, zonder tegenstand te ondervinden, hebben ingenomen. De namen dézer beide steden worden evenwel niet ge noemd. Ook op het Guadarrama-front zouden re- geeringsvliegtuigen een groote activiteit heb ben ontwikkeld. Op Malorca, aldus de regeering, gaat de opmarsch tegen- Palms gestadig voort. De landingstroepen zouden den nationalisten ern stige verliezen hebben toegebracht. In een verklaring voor de radio deelde de Spaansche minister van oorlog mede, dat „uit de vroegere Spaansche koloniën in Ame rika telegrammen zijn binnengekomen, waar in de instelling van militie-bataljons voor de Spaansche regeering en het openen van geld inzamelingen ter financiering van den strijd tegen „de fascisten" wordt aangekondigd. LONDEN, 27 Augustus. (R.O.) De „Daily Telegraph" verneemt uit Hongkong, dat de Kwangsi-troepen, die Kwantoeng binnentrek ken, tot Loekoek zijn doorgedrongen en thans oprukken in de richting van Pakhoi. 'Naar deze haven worden thans alle vloot- eenheden van Nanking, die te Hongkong en elders gestationeerd zijn, gezonden, aangezien Tsjang Kai Sjek heeft bepaald, dat de strfld krachten van Nanking overal weerstand moe ten bieden. SHANGHAI, 27 Augustus. (R.O.) Twee bendeleiders, die betrokken zijn bij het incident van Sjingtoe, zijn vanmorgen aldaar geëxecu teerd. De lijken der drie slachtoffers zijn buiten de muren van de stad gevonden, waar zij, naar thans blijkt, voor zjj werden gedood, zijn heen- gesleept. HENDAYE, 27 Augustus. (R.O.) De atryd om de stad Irun heeft den geheelen nacht ononderbroken voortgeduurd. De invnilende duisternis gisteravond deed de hevigheid der kanonnades geen oogenblik verminde ren. De nationalen lossen naar schat ting drie schoten tegen de roode troepen é®n- Door het radio-station van Sevilla is medegedeeld, dat het fort Guadelupe, nabij San Sebastian, in handen der nationalen zou zijn gevallen, waardoor de tegenstand van San Sebastian, waar de „Marxisten" reeds onder el kander strijd leveren, zou verminderen. PAMPLONA, 27 Augustus. (VAN DEN U. P.-CORRESPONDENT EDWARD PURY). Niettegenstaande de groote terughoudendheid tier toonaangevende nationalistische instan ties, is toch bekend geworden, dat de groote aan vals-manoeuvre op het front van San Se bastian en Irun slechts voorbereidende acties waren, terwy] de eigenlijke stormloop nog volgen moet. Het doe) van de operaties van gisteren was voornamelijk de leden der regeeringsmilitie te verdrijven uit hun sterk verdedigde stel lingen voor Irun en lgngs de Bldassoa-rivier. Dit doel heeft men inderdaad bereikt en wel met geringer verliezen dan van regeerlngs- ztjde wordt beweerd. De leden der roode mili tie daarentegen zouden aanzienlijke verliezen hebben te boeken gehad. Men is voornemens, de kustlijn van Guipuz- coa zoo spoedig mogelijk te bezetten, wijl de legionnairs en de Marokkanen-troepen bin nen vijf dagen voor den beslissenden strijd tegen Madrid moeten worden Ingezet. De bevolking van Pamplona juichte Woens dagavond de afdeelingen lulde toe, die in de rich thing irum uitrukten. Den geheelen dag lang waren Carllsten-compagnieën naar het front getrokken, waar zij de rijen van de daar liggende 15.000 fascisten aanvulden. Het doel van hun opmarsch was meerendeels Blizondo. Behalve deze infanterie-troepen staat ook de geheele in het Noorden beschikbare natio nalistische artillerie ten strijde gereed, om den aanval op Irum door het wegwerken van de hindernissen voor te bereiden. De leiders van de militaire groep verklaarden, dat de aanval zorgvuldig is voorbereid en niet in het wilde weg zal worden doorgevoerd, ten einde onnoodig bloedvergieten te voorkomen. Men verwacht daarom ook vandaag slechts het binnendringen van de nationalistische troepen in de straten van de stad Irun, doch nog niet de inneming van de gansche stad, teineinde menschenlevens te sparen, hetgeen de eindoverwinning tot Vrijdag of Zaterdag zou kunnen vertragen. De aanval op San Sebastian zal met een stormloop tegen Hernanl worden ingezet, om de verbinding tusschen San Sebastian en Irun te verbreken. LISSABON, 27 Augustus. (R.O.). De Por- tugeesche radioclub bevestigt de bezetting der Rio Tinto-mijnen door de nationalen. De geheele provincie Huelva bevindt zich thahns in handen van generaal Queipo de Llano. Tevens maakt de club melding van het ge rucht omtrent den val van Malaga, doch be vestiging ervan kon z(j niet geven. Volgens te Hendaye ontvangen berichten uit het hoofdkwartier te Valladolid, zou Ma laga volkomen door de nationalen zjjn inge sloten. Verscheidene vliegtuigen zouden ge reed staan, om de stad te bombardeeren. Een bericht uit La Coruna, volgens hetwelk de troepen van generaal Franco Woensdag avond bereids gevechten leverden ih de stra ten van Malaga, bevestigt dit feit. LA CORUGNA, 27 Augustus (R.O.) Het radiostation van Corogna heeft medegedeeld, nabij Belchite een treffen heeft plaats gehad, waarbij een colonne van 6000 Catalanen door d enationalen werd gedecimeerd.'" De colonne moest een groot aantal gevangenen en ook een belangrijke hoeveelheid munitie in han den van de tegenstanders achterlaten. Volgens hetzelfde station ls de colonne re- geeringstroepen, die op het eiland Majorca ls geland, thans volkomen vernietigd. In enkele wijken van Bilbao. In enkele wrjken van Bilbao is het zuiver communisme afgekondigd. De toestand wordt daar meer en meer kritiek en de voedselvoor ziening is volkomen onmogelijk geworden. Het radiostation van Sevilla deed de vol gende mededeeling: Toen de kruiser „Jaime Primero" te Car- thagena aankwam tot herstel van de ern stige schade, die bij het luchtbombardement werd opgeloopen, verzochten de roode comi- té's hun de marine-officieren, die zich aan hangers der nationale beweging hadden ver klaard en die aan boord gevangen werden gehouden, uit te leveren. De plaatselijke auto riteiten, die geen besluit dorsten te nemen, raadpleegden de regeering te Madrid, die na gehouden ministerraad, bevel gaf de gevan genen aan de comitè's uit te leveren. Vijfhonderd gevangenen, aldus het bericht verder, werden daarop naar open zee ge bracht, aldaar in groepjes bijeengebonden en in zee geworpen. PARIJS, 27 Augustus. (D. N. B. Bij ge legenheid van het bezoek van den Duitschen rijksminister van economische zaken en pre sident van de rijksbank dr. Schacht, heeft de Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Welc- zek, gisteravond een diner gegeven op de Duitsche ambassade, waaraan van Fransche zijde deelnamen, de minister van buitenland- sche zaken, Delbos, de minister van financiën, Vincent Auriol, de minister voor economische aangelegenheden, Spinasse, de minister van handel, Bartid, de gouverneur van de bank van Frankrijk, Lebeyrie, en de politieke direc teur van het departement van buitenlandsche zaken, Bargeton. Het bezoek van dr. Schacht heeft aanlei ding gegeven tot menigvuldige commentaren in de Fransche pers. De Matin" hecht aan het bezoek zeer groote beteekenis, al zou het niet eens ten doel hebben hierdoor thans reeds concrete re sultaten te bereiken. Schacht is volgens het blad in ieder geval in de gelegenheid, om zeer uitgebreide besprekihgen te voeren met de belangrijkste persoonlijkheden in Frank rijk ea het belang daarvan moet niet onder schat worden. Het blad doet vervolgens mededeelingen omtrent de inhoud der reeds gehouden be sprekingen. Als de informaties der „Matin" juist zijn, zit er aan de reis van den presi dent van den Duitsche rijksbank meer vast dan het voeren van zuiver financieele of commercieele besprekingen. Het blad zegt ui. dat door Schacht is uit eengezet, dat de maatregelen, welke Duitsch land heeft genomen op militair gebied, geen ongerustheid behoeven te verwekken in Euro pa. Hieruit zou dus blijken, dat dr. Schachts reis duidelijk politieke doeleinden nastreeft. Dit komt nog duidelijker tot uiting, waar er, volgens de informaties van het Fransche blad, er zekere aanwijzingen zijn, die erop wijzen, dat via dit bezoek een nieuwe poging werd gedaan bij de Fransche regeering, om haar te wijzen op het gevaar van 'n Fransch- Russisch pact. Schacht zou tevens de opdracht hebben gekregen, om nieuw kapitaal te zoeken, waar bij de moeilijkheid voor hem hierin gelegen zou zijn,, dat hij eventueel bereid gevonden geldschieters zal moeten kunnen aantoonen, dat de ter beschikking gestelde middelen niet voor oorlogsdoeleinden zullen worden aange wend. „Le Journal" gaat nog verder wat betreft de politieke beteekenis van Schacht's reis en maakt melding van zekere geruchten, volgens welke de taak van den president van de rijks bank zou zijn, om een uiterste poging in het werft te stellen om Frankrijk van sovjet-Rus land los te maken en het duidelijk te maken, dat Duitschland zoodoende in staat zou zijn, om zijn bewapening te beperken. PARIJS, 27 Augustus. (R. O.) Het kabinet van den ministerpresident heeft gisteravond het antwoord gepubliceerd van Blum op het schrijven van den communistischen afgevaar digde Thorez, waarin deze protesteert tegen de bijzondere eerbetuigingen, verleend aan Schacht, den dag na de afkondiging van het besluit van Duitschland, den militairen dienst tijd te verlengen. Minister-president Blum wijst er in zijn antwoord op, dat de Fransche regeering geen enkel oogenblik besprekingen wil weigeren inzake een algemeene Europeesche regeling. Voorts wijst Blum op de draagwijdte en de beteekenis der besprekingen. De besprekin gen hebben betrekking op economische en fi nancieele problemen en het ls niet onmoge lijk, dat de omstandigheden, waaronder de clearlngovereenkomst door een ander systeem zou kunnen vervangen worden, zjjn bestu deerd. Het ls evenwel licht begrijpelijk, aldus merkt men in Partjsche kringen op, dat den dag, na het besluit van Duitschland, den mi litairen diehsttijd vast te stellen op twee Jaren, de Fransche minister-president en de minister bij hun Duitschen collega ophelde ring hebben gevraagd. Men weeit evenwel niet, of Schacht tegenover de Fransche mi nisters zijn standpunt heeft uiteengezet en de intensieve bewapening van zijn land heeft gerechtvaardigd met economische en sociale motleven, daar dé oorlogsindustrie de werk loosheid absorbeert. ALGIERS, 27 Augustus. (R.O.) Een on- weder van buitengewone hevigheid heeft in den afgeloopen nacht Setif geteisterd. In de stad en in de omgeving vielen hagelsteenn van buitengwone aftmetingen, die onder de inboorlingen verscheidene slachtoffers maak ten en groote schade aanrichten aan den vee stapel en de te velde staande gewassen. In het plaatsje Belezma, ln de provincie Batna, zijn 10 personen door het onweder gedood. BUFFALO, 27 Augustus. (D.N.B.) De re- publikeinsche candldaat voor het Amerikaan- sche presidentschap, Landon, heeft gister avond in zijn eerste verkiezingsrede scherpe crltiek geleverd op de financieele politiek van de regeering Roosevelt, die tekort op tekort heeft gehoopt, zoodat de staatsschuld thans tweederde van het Inkomen der gezamenlijke bevolking uitmaakt. Landon kondigde, voor het geval hij zou worden gekozen, een hervorming van het be lastingstelsel aan, waarbij de indirecte be lastingen dienden te worden opgeheven. TOKIO, 26 Augustus. (R. O.) De woord voerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het incident te Tsjengtoe als ernstig en betreurenswaardig gekenmerkt. Hij wilde een officieel rapport afwachten van een lid van het Japansche consulaat te Tsjoengking, dat naar Tsjengtoe is vertrok ken. Men koestert echter bezorgdheid, omdat te Tsjengtoe, ondanks de afkondiging van den staat van beleg, een toestand van anar chie zou heerschen. SJANGHAI, 26 Augustus. (R.O.) Naar aanleiding van het krachtig protest, door Japan ingediend in verband met het incident te Tsjengtoe, heeft het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken besloten, een com missie van onderzoek naar Tsjengtoe te zen den. TOKIO, 26 Augustus. (A. N. P.) Volgens persberichten uit Tsjoengking en Tsjetsjoean blijft het te Tsjengtoe nog steeds onrustig. De Chineesche politie staat hulpeloos en is verontrust over het verdwijnen van de Japan sche reizigers. Generaal Lioe Sjang, de gouverneur van de provincie Tsjetsjoean, heeft den Japan- schen consul te Tsjoengking zijn leedwezen betuigd over het geval en beloofd den politie chef en de andere verantwoordelijke beamb ten af te zetten. In diplomatieke kringen wordt betreurd, dat het incident juist plaats vond aan den vooravond van de onderhandelingen tot rege ling van de ChineeschJapansche betrekkin gen. Verder heeft men gegronde redenen om aan te nemen, dfit de anti-Japansche agitatie te Tsjengtoe is aangemoedigd door Nanking, aangezien de Chineesche regeering weigerde een Japansch consulaat te doen openen in de stad, hierbij vergetend, dat 18 jadr geleden hier een Japansch consulaat werd geopend, dat tijdelijk werd gesloten btj het Mandsjoe- rijsch conflict van 1931. HSINKING, 26 Augustus. (A. N. P.) Het hoofdkwartier van het Kwantoengleger deelt mede, dat nabij Woe Ta Kou aan de Oost grens van Mandsjoekwo hedenochtend een Japansche grenspatrouille slaags is geraakt met een sovjet-Russische ruiterpatrouille, 20 man sterk, welke de grens was gepasseerd- De roode ruiters openden het vuur op de Japanners, die dit beantwoordden en de Rus sen dwongen terug te trekken met achter lating van een doode. De Russen ontvingen later versterking van 70 man met twee mitrailleurs en hebben thans een stelling betrokken aan den Rus- sischen oever van de Poltaso-rivier, van waar uit zij de Japanners bedreigen. De Japansche grenswacht is op haar hoede. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft bi) den sovjet-Rus- sischen consul-generaal te Harbin geprotes teerd tegen de grensschending door man schappen van het roode leger. MOSKOU, 26 Augustus. (D.N.B.) Het te legraaf agentschap der sovjet-unie meldt: Uit Chabarc-vsk wordt bericht, dat den laat- sten tijd een groot aantal grensschendingen door Japansche vliegtuigen plaats vindt. Alleen reeds tusschen 14 en 23 Augustus zijn vijf gevallen gerapporteerd, waarin Ja pansche vliegtuigen boven sovjet-Russisch ge bied hebben gevlogen. De sovjet-ambassade te Tokio en de consul- generaal te Charbin hebben Instructie ontvan gen, tegen deze vliegtochten van Japansche toestellen te protesteeren. Het Tass-agentschap meldt voorts uit Wla- diwostock, dat het bestuur voor de scheep vaart in het Verre Oosten bericht heeft ont vangen, dat de kapitein en eenige leden der bemanning van het Russische stoomschip „Terek", dat sinds 16 Augustus in de haven van Makoeng (Pescadas) door de Japansche vlootautoriteiten wordt vastgehouden, z\jn gearresteerd. De Japansche autoriteiten, aldus het be richt, zouden tegenover de leden der beman ning geweld plegen. WEENEN. 27 Augustus. (R.O.) De regee ringen van Oostenrijk en Duitschland hebben besloten met ingang van 28 Augustus de re strictie-bepalingen op het touristen-verkeer tusschen beide landen op te heffen. Een D.N.B.-telegram uit Berlijn meldt be treffende de opheffing der reis-restricties naar Oostenrijk, waartoe ook de belasting van 1000 rtjksmark behoort, dat rijksonderdanen, die in Duitschland wonen of verblijf houden, thans naar en door Oostenrijk kunnen rei2en, indien hun pas door de bevoegde autoriteiten uitdrukkelijk voor het gebied van den Ooiten- rijkschen bondsstaat is geviseerd. De nieuwe verordening wordt 28 Augustus 1936 van kracht. LONDEN, 27 Augustus. (R.O.) Naar de „Daily Telegraph" uit Jerusalem verneemt, hebben de Arabische leiders eén proclamatie uitgevaardigd, waarin stopzetting van de campagne van geweld en vernieling wordt ge- eischt. Men verwacht, dat de Arabische sta kers Zondag het werk zullen hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3