DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. 59ste JAARGANG. MAANDAG 31 AUGUSTUS 19315 No. 17649 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON ÏNTERCOMM. No. 68085 DE ORANJEFEESTEN. Taptoe voor het Stadhuis. PATER G. J. RICHTERS S.C.J. CRICKETSPORT. VAN JE VRIENDEN AUTO TE WATER mica-nieuws. ROND DE STEUNWIJZIGINGEN. KETHEL. JAC. VAN VEEN JUBILEERT PARADE DER MARINIERS OP HET SCHUTTERS VELD. Groote belangstelling dei- burgerij. Veertig jaar directeur-organiil van het St. Alfonsuskoor DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. M.S. INDRAPOERA De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prgsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Lief dad igheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratie-Ongevallenverzekering500— bij overlijden door een ongeval; 500— bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150— bij verlies van een duim; f 75— bij verlies van een wijsvinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Als inzet van de feestelijkheden ter gelegen heid van de nverjaardag van H. M. de Koningin had Zaterdagavond de taptoe plaats. De Groote Markt en de daarop uitkomende straten bleken haast te klein om de vele menschen, die ter bijwoning' van de taptoe, waren opgekomen te bevatten. De afzetting van de Groote Markt werd verzorgd door leden van de Princevlag en de Oranjegarde, onder leiding van een in specteur en eenige agenten. Te even 9 uur betraden de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren en mevr. van Haaren, vergezeld door vele raadsleden met hun dames en bestuursleden der Oranjever- eeniging, het bordes van het stadhuis. Hierna nam de taptoe een aanvang, welke geslagen werd door de tamboers van het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den directeur den heer H. H. van Vleuten. Hierna werden nog eenige nummers door van Vleuten en zijn mannen ten gehoore gebracht. De taptoe werd besloten met het Wilhelmus. Met ver wondering hebben wij geconstateerd hoe wei nig eerbied er voor ons Volkslied onder de menschen is. We hebben dat wel eens anders gezien! Hierna werd een aanvang gemaakt met den afmarsch. Een voor een marcheerden de korp sen af om hun muzikale rondwandeling door de stad te beginnen. Overal in de stad heerschte een gezellige stemming wat door de muziekkorpsen niet weinig verhoogd werd. De gebeurtenissen van heden. Het Oranje-zonnetje was er hedenmorgen, andere jaren regende het meest tijdens de Aubade voor het Stadhuis. De markt was afgezet, door leden van de Graal en cle Oranjegarde, terwijl het pijperkorps Harmo nie mede aanwezig was. Op het bordes van het Raadhuis, merkten wij o.m. op, mr. dr. F L. J. van Haaren, burgemeester van Schie dam en echtgenoote, weth. mr. M. M. van Veizen en echtgenoote, wethouder ir. C. Hout man en echtgenoote, de gemeente-secretaris mr. V. Sickenga en echtgenoote, de Commis saris., van politie H. P. Clasie en mevrouw, verder vele raadsleden, bestuursleden van de Oranjevereeniging en .verdere belangstellen den. Ka het luiden der klokken van alle kerk torens der stad, volgde de aubade waaraan deelnamen het Sted. Muziekkorps, Gusto's muziekvereeniging, Harpe Davids, en St. Am- brosius terwijl het zangkoor van het Christel. Kinder- en Jeugdkoor Immanuël, dir. de heer L. j F Zuiderduyn, zangnummers ten ge hoore bracht. Na afloop dezer aubade, trok ken de 4 muziekkorpsen onder vroolxjke hiarschmuziek rond het stadhuis en an naar de verschillende stadswijken. De afzetting werd opgeheven, waarna het Pijperskorps Harmonie voorop ging en ce Oranjegarde en de Graal zich aansloten. Het officieele gezelschap begaf zich naai des Burgemeester kamers, alwaar de thee gebruikt werd. Vroolijk deed wederom het groote oranjebloemstuk aan, dat voor het geopende raam van den Burgemeesterkamer Prijkte. j Te 9 uur ving de Kerkdienst aan, in de Gr. Kerk op de Markt, waar zich o.m. de burgemeester heen begaf met den gemeente secretaris en .bestuursleden van de Oranje- vereeniging. Deze dienst heeft Ds. P. Bokma geleid, terwijl als organist de heer Schuur- mans fungeerde. Ook in de Julianakerk aan de Burg. Knappertlaan werd 'n godsdienstoefe ning gehouden, waar ds. J. v. d. Meulen voor ging, organist was hier de heer C. Hout man, ook hier was een deputatie uit het be stuur van de Oranjevereeniging tegenwoor dig. Het was een heele drukte in de stad. Ter wijl de muziekkorpsen hun rondwandeling maakten, kwamen al weer heele groepen kin deren in optocht en met oranje versierd naar het Gr. Marktplein om zich te verzamelen voor den optocht naar het Volkspark feest terrein. Hier begonnen om. 11 uur de volksspelen voor meisjes en jongens, onder hoofdleiding van den heer C. van Daalen. Terwijl Ferd. Timmermans het carillon be- speelde, brachten de leden van e 0 bestuur bezoeken aan het R. K. Ziekenhui het gemeenteziekenhuis en de lighallen er T. B. C.-vereeniging in het Sterrebosch. De patiënten ontvingen versnaperingen. Het mandolinegezelschap O. N. I., dir. de heer B. Hakkert heeft concerten gegeven in het Ned. Herv. Rusthuis, het Geref. Rust huis, St. Jacobsgasthuis, Lighallen der T. B. C.-vereeniging, het Hofje van Betois, het St. Liduinagesticht, het Gemeenteziekenhuis en de Hr. Noletstichting. De stad viert feest! De vlaggen wapperen en dat alles begunstigd door een weer, zoo als we het de laatste jaren op Koninginnedag niet gewend zijn De autopedwedstrijd in de Rozenburgschestraat, alsmede de hindernis- haanwedstrijden voor jongens en meisjes met rijwielen zijn afgelast, wegens te geringe deelname by de inschrijvingen Viering van het 40-jarig priesterfeest Gisteren vierde Pater G. Richters S.C.J. in der kerk van O. L. Vr. v. d. Allerh. Rozenkrans (Singel) zijn 40—jarig priesterfeest. Zooals wy bij de aankondiging van dit hooge feest reeds berichtten, werd pater Richters in 1896 in Luxemburg priester gewijd. Pater Richters was de eerste Nederlandsche priester van de Congregatie der priesters van het H. Hart. Deze Congregatie had zich n.l. in 1883 pas in Nederland te Sittard gevestigd, doordat ze uit Frankrijk was uitgewezen, door de anti-kerke lijke wetgeving. Opmerkelijk is het daarom, dat nu bij de viering van het 40-jarig priester feest, de oudste priester pater G. J Richters bij zijn Hoogmis-opdraging geassisteerd werd door de twee jongste priesters der Congregatie, ais diaken door pater C. C. Veringmeyer, als subdiaken door pater B. Bastiaansen. Presb.- Assistens was de Eerw. pater Th. v. d. Peet uit Delft. Cantores waren pater Jac. Smee- uizcn en pater Rud. v. d. Meer. De feest predikatie werd gehouden door pater Bon. Paalvast, directeur van het St. Franc. Liefde werk, Singel te Rotterdam De receptie ten huize van een broeder van pater Richters was zeer druk bezocht. Het feest werd hierna voortgezet in de Missie-procuur Walenburg van de priesters van het H. Hart te Rotterdam. Inbrekers gearresteerd. Woensdag j.l. is er in de woning van J. M. v. M. aan de iJsselmondschestraat te Schie dam, door middel van een valschen sleutel, in gebroken. Donderdag arresteerde de Schie- Md'en reCherche een huisvriend van Van M den 38-jarigen controleur G. v. t. H„ woon achtig te Rotterdam. Zaterdag werd de 23- jaiige chauffeur J. S., eveneens te Rotterdam woonachtig, gearresteerd. In de woning van laatstgenoemde werden verschillende gouden en zilveren voorwerpen gevonden afkomstig van genoemde inbraak. Beiden hebben bekend en zullen ter beschik king van de justitie worden gesteld. Zondagavond te ongeveer kwart voor acht is een luxe auto op den Buitenhavenweg ter hoogte van de smedery van Kuperus bij het achteruitraden in het water gereden. De wa gen werd bestuurd door zekeren A. K. en be halve deze persoon bevond zich nog diens 5- jaiig dochtertje in de auto. K. slaagde er in zichzelf zwemmende te redden, terwijl het dochtertje gered werd door den 17-jarigen G. Onverwagt, die zich gekleed te water had be geven. Het kind bekwam een snijwond aan het linker onderbeen, welke door dr. Groene neden verbonden werd. K. verklaarde, dat de handrem plotseling niet werkte, terwijl hy had gebru!ktnnneren °f hij de VOetrem AANRIJDING. Zaterdagmiddag is de 18-jarige v. G. wo nende te Rotterdam, terwijl hij met zijn rij wiel in de Gerrit Verboonstraat reed, op den hoek van de Tumlaan aangereden door zekere v. d. S„ die, komende van de Koemarktbrug, de Tuinlaan in wllde rijden. Beiden kwamen te vallen. Het bleek dat v. q er het 'ergst aan toe was, daar dr. Groenewegen consta teerde dat zijn sleutelbeen gebroken was. Hij kon zich na verbon en e zyn) naar z;jn wo ning begeven. De ancei bekwam geen letsel. Het comité van de Mica 1936 had dezer dagen een onderhoud met oen Burgemeester, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren. Tijdens dit onderhoud werd den Burgemees ter het eere-lidmaatschap aangeboden, hetwelk door hem gaarne werd aanvaard. De Burgemeester zegde toe, de Mica officieel te zuilen openen vanaf het stadhuis en gaf nog verschillende wenken en raadgevingen in het belang van de Mica en den middenstand, terwijl hij tevens zyn volle medewerking ver zekerde. Met deze toezeggingen zal en moet de Mica slagen. Het woord, of beter de daad, ig thans aan den Middenstand. PLATE'S MEUBELFABRIEK, Oud Schiedam verdwijnt meer en meer. in 1834 werd op de Groote Markt de bekende mouterij „de Stad Schiedam" gebouwd. In de laatste jaren werd het pand echter niet meer als zoodanig gebruikt. De firma Plate, reeds eerder op de Groote Markt gevestigd, beeft op dit pand nu ook beslag weten te eggen en het in korten tijd omgetooverd tot een s owroom, waar iedere meubelzaak trotsch op zou zijn. modellen men vele S00rten ste etage tooÏHe^eflementen' De eer' Old Finishmeubelen te^T f S°°f vele soorten slaap'ka^ de tweede etage PKamerameublementen te zien geeft. Op de derde etae-e meubelen zooais zij voor de bewe^™en 6 Hst geheel is met jute bekleedt en de pronte zijn met linnen bespannen. s Wij twijfelen niet of vele Schiedammers zul len hier met genoegen gaan kijken en koopen. Voor onze stad is deze zaak zeker een aan winst. R. K. GYMNASTIEKCLUB VOOR KLEUTERS EN MEISJES. Het bestuur van de Graal te Schiedam, beeft besloten bü -haar, reeds bestaande gym- nastiekafdeelingen voor dames en aspiranteh, ook een afdeeling op te richten voor kleuters van 4 7 jaar en voor meisjes van 813 jaar. Morgen beginnen de lessen die gegeven worden door 'n leeraar lich. oef. M. O. in de gymn.zaal van de Broederschool aan de Nw. Haven. Voor de kleuters van 56 uur, voor de meisjes van 67 uur. De contributie is zeer laag gesteld. Ouders en kinderen worden ter kennis making uitgenoodigd a.s. Dinsdag te komen, waarbij dan tevens gelegenheid is voor aan melding. TWEEDE KLAS. ExcelsiorH.D.V.S. 2. Deze ontmoeting werd op het terrein van H.D.V.S. gespeeld. Excelsior trekt het eerst naar het wicket. De score gaat langzaam omhoog. Op 25 valt de eerste wicket, als Roovers door J. Visser wordt gebowld. J. Oranje staat keurig te batten en met F. Eikenbroek samen stijgt de score regelmatig. Op 55 ziet Eikenbroek zijn stumps uiteenvliegen. Op 68 neemt H. Offer man de wicket van F. Bakker en A. Walbeek. Het duo J. Oranje en W. Peters neemt de bowlery geducht onder handen. De score gaat snel omhoog. Pas op 112 krijgt P. v. Bockhove W. Peters caught and bowled voor een snelle 33 (5 x 4 en 1 x 6). H. Schaeffer scoort nu 10 runs alvorens hij gevangen wordt op 144. J. Oranje en A. Zoetmulder houden geruimen tijd stand. Vooral J. Oranje staat keurig te batten. Met zij ft century in zicht wordt hij door Scheepmaker op cover point gevangen op het bowlen van J. Scheffer voor een kanslooze 93 (15 x 4). Als A. Zoetmulder voor een snelle 25 is ingerekend (8202 is het spoedig gedaan en sluit de innings op 204. Boowlingscijfers: H. Offerman 373; J. Scheffer 329; C. van Geerenstein 016; P. v. Bockhove 119; J. Visser 248. Met de innings van H.D.V.S. vlot het aan vankelijk niet zoo goed. Op een totaal van 1 heeft H. Schaeffer de wickets van C. van Geerenstein en G. Hoving reeds genomen. Met A. Scheepmaker en P. Janse op de mat gaat 't sneller. Op 58 vallen de wickets van A. Scheep maker voor een solide 30 en van C. Tettelaar. H. Offerman scoort zeer snel 29 runs (5x4 en 1 x 6) alvorens hij door A. Walbeek wordt gevangen op het bowlen van H. Schaeffer. P. Janse bat rustig verder. Van J. v. Jaars veld krijgt hij nog een goede steun. Op 158 krijgt H. Schaeffer hem nu l.b.w. voor 18. De spanning stijgt nu. Op 182 wordt P. van Bockhove door H. Schaeffer gebowld. Precies op tijd slaat J. Visser de winning hit. P. Janse, die enkele kansjes gaf, wordt als nog de gelegenheid gegeven zijn century vol te maken. Als hij op 99 gemist wordt is zijn century vol. Met 100 bleef hij not out. Bowlingscijfers; H. Schaeffer 6—84; A. Zoet mulder 0—41; A. Roovers 0—12; F. Bakker 2—48; A. Walbeek 0—5; P. Meyer 0—9. H.D.V.S. wint met twee wickets. DERDE KLAS. Sparta 2Excelsior 3. Deze ontmoeting werd op het Excelsior- terrein gespeeld. Excelsior wint de toss en gaat fielden. De Sparta-batsman hebben met het bowlen weinig moeite. Op 21 valt het eerste wicket maar dan komt het tusschen H. Mosterd en F. Schilthuis tot een grooten stand. Het vele changen mag aanvankelijk niet baten. Pas op 83 wordt F. Schilthuis voor een goede 21 door A. Janse gevangen op het bowlen van M Vermeulen (2—83). Op 98 ziet Mosterd zich gevangen voor een kanslooze 55. w. Senn neemt nu de bowlery weer geducht onder han den en in een zeer tempo scoort hij 51 runs alvorens hij door W. Schewe wordt gevangen. H. Stout blijft met 14 not out maar overigens scoort de staart niets meer. Het totaal wordt 171. Bowlingscijfers: M. Geratz 5—77; A. Ruiter- man 2—25; S. Balogh 0—11; T. Walbeek 0—15 en M. 328. Excelsior verliest reeds op 6 haar eerste wicket. A. Janse en M. Geratz spelen solide verder. Op 37 sneuvelt M. Geratz voor een geduldige 14. Met T. Walbeek en A. Janse stijgt de score langzaam maar zeker. Op 81 wordt Walbeek door Ruiterman ingerekend. Op 86 is het de beurt van A. Janse om te vertrekken. Hij scoorde een solide 50, waar onder 9 vieren. Kort achtereeen vallen er nu verschillende wickets. Met M. Vermeulen en S. Balogh op de mat stijgt de score weer even snel. Op 117 wordt M. Vermeulen voor een nuttige 15 ge vangen. Het laatste paar S. Balogh en J Broeren houdt nog lang stand, maar op 139 eindigt de innings. S. Balogh bleef met een keurige 27 not out. Bowlingscijfers: F. Schilthuis 4—52; J. Brandt 2—25; H. Eindhoven 0—12; H. Schilt huis 010; J. Senn 326. Sparta wint met 32 runs. Jtn verband met de bekende Ministrieele cir culaire waarin aan de Gemeentebesturen op dracht is gegeven ten aanzien van de nieu we voorschriften voor steunverleening be reids administratieve maatregelen te treffen hebben ook de raadsleden H. v. d. Kraan en Th. J. L. v. d. Berg, aan B. en W. vragen gesteld die als volgt luiden; Willen B. en W. mededeelen, of B. en W. uitvoering hebben gegeven aan dezen op dracht en als resultaat daarvan onder ande ren aan den Raad reeds opgaven gedaan kan worden: a. hoeveel personen vier jaren of langer werkloos zijn en in die periode geen 26 weken hebben gewerkt; b. hoeveel personen op 1 Juli 1936 als cri- sissteuntrekkenden steun hebben genoten; c. hoeveel personen daarvan huurtoeslag hebben genoten, en tot welk bedrag in totaal; of, ten slotte het College van B. en W. er de onbillijkheid niet van inziet, dat hoofd arbeiders, waaronder stuurlieden, kantoorbe dienden, boekhouders en geschoolde arbeiders, zooals timmerlieden, metselaars, schilders, bankwerkers, scheepsbouwers, modelmakers en dergelijke, in dezelfde standaardloonklas3e geplaatst worden als ongeschoolde arbeiders? FATBR L. A. MARREVEE. De Schiedamsche missionaris, pater L. A.- Marrevee van de Priesters van het H. Hart, zal in de komende maand repatrieerén. Pater Marrevee, zal dan 11% jaar achtereen in Banga (Belg. Congo, Midden-Afrika) zijn werkzaam geweest, daarvóór bleef deze missionaris reeds 4 jaar op zyn missiepost. H. ROELING f In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is na een langdurige ongesteldheid in de Dr. Noletstichting te Schiedam overleden de heer R. Roeiing. Hij bereikte den leeftyd van 87 jaar. De overledene heeft 45 jaar zitting ge had in het kerkbestuur der parochie van den H. Jacobus te Kethel, uit welke functie hij Januari i.l. ontslag heeft gevraagd. De plech tige Uitvaart zal gehouden worden op Dins dag a.s. te 9 uur, waarna begrafenis op het R. K. kerkhof te Kethel. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 29 Aup- a q-« i -n m.s. Standella, ledi^van Ron f dokken in de Wilhelmmahaven"ouhscT s s' Mane Siedler, van Wicklaw om kolen te bun keren s.s. Vassihos Destounis, van Sharpness m.b. Nore, van Hamburg in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 29 Aug. Vertrokken: Fransch s.s. Thésée, ledig naar Vlaardingen; Russisch m.s. Felix Dzerjinsky, ledig naar Rotterdam; Duitsch s.s. Marie Siedler, naar Lubeck' oorsch s.s. Orla, ledig naar St. Ubes. Kruiswoordraadsel-maniak: „Breng me kop koffie en een schoon tafellaken' De parade van de mariniers, die vanmorgen op het Schuttersveld plaats vond, beteekende voor Rotterdam een evenement, nu de om standigheden gunstig waren dat twee com pagnieën tezamen ongeveer 200 man konden aantreden. Er waren dan ook, behalye de genoodigden, duizendtallen stadgenooten naar Crooswijk gekomen om van dit défilé van het korps, dat qua discipline en geoefend heid de beste filmregie nog den loef afsteekt, getuige te zijn. Nadat de inspectie had plaats gehad door den commandant van de afdeeling Mariniers te Rotterdam, kapitein F. Lugt, vergezeld van kolonel C. J. O. Dorren, chef van het korps en garnizoenscommandant majoor E. T. C. T. Motké, hield kapitein Lugt voor het front der manschappen een toespraak. Het spreekt vanzelf, aldus de commandant van de afdeeling Mariniers Rotterdam, dat op dezen dag onze gedachtgg meer dan ooit uitgaan naar Haar, ter eere van wie dit cere monieel vertoon plaats vindt. Alom in den lande wordt heden feest gevierd. Het is het volksfeest bij uitnemendheid, het feest van het Nederlandsche volk, dat zich één voelt waar het geldt uiting te geven aan zijn gevoelens van aanhankelijkheid en trouw voor zijn Vor stin. Zoolang een volk dergelijke gevoelens koestert en dergelyke hooge idealen heeft, zoo lang behoeft het niet te vreezen dat het zich zal laten voeren naar onderlinge verdeeldheid, waarvan wy in deze tijden schrikwekkende voorbeelden voor oogen kunnen zien. Wy kunnen niet dankbaar genoeg zijn dat wij in Haar, die boven alle partyen staat, kunnen zien het symbool van eenheid van het Neder landsche volk. Wilhelmina, by de gratie Gods Koningin der Nederlanden God schenke Haar de kracht om ons nog in lengte van jaren te blijven re- geeren. Mariniers, bedenkt dat reeds meer dan 2% eeuw uw voorgangers hun trouw aan bet Huis van Oranje hebben betoond, vaak met inzet en opoffering van hun eigen leven. Boven uw hoofden waait het vaandel, welks opschrift ervan getuigt. En bedenkt eveneens, dat mor gen ook gij tot dezelfde taak geroepen kunt worden. Denkt dan aan uw belofte van trouw, die gij bij uw indiensttreding hebt afgelegd. Om deze belofte van trouw te bezegelen moge ik u uitnoodigen om met mij in te stemmen in een driewerf: Leve de Koningin!" Dreunend en daverend weerkaatsten de huizen deze bezegeling van trouw der mari niers. Hierop werd tweemaal het geheele veld rond gedefileerd, waarna een marsch door de stad werd gemaakt. Behalve de reeds genoemde autoriteiten merkten wij op kapitein J. Roodenburg, ver tegenwoordiger van de Algemeene Vereeni ging van Reserve officieren, den len luitenant der mariniers K. M. R. J, J. Goud, vertegen woordigende de afdeeling Rotterdam van de A.R.K.A. en Pater A. Piron, waarnemend di recteur van het R. K. Marinierstehuis. De dag van gisteren is zonder twijfel een onvergetelyke geworden voor den heer Jac- van Veen, Directeur-Organist van het koor in de kerk van den Allerheiligsten Verlosser aan den' Goudscherijweg. Overtalrijk waren de uitingen van dankbaarheid en hulde, die hem bij dit veertigjarig jubileum in woord en geschrift, in geschenken en bloemen ge werden. Wel een bewys, hoezeer men aller wegen in deze bescheiden figuur den kunste naar eert. De dag werd begonnen met een H. Mis in het Oratorium, opgedragen door den vice- president van het St. Alfonsuskoor, den Wel- eerw. Pater J. Peters C. s.s. R., die na het Evangelie een treffende toespraak hield als voorbereiding voor de H. Communie, welke door de leden van het koor ontvangen werd uit dankbaarheid en tot intentie van den jubilaris. Vervolgens vereenigden allen zich in de versierde zaal van het klooster, waar het feestontbijt gereed stond. De jubilaris werd hier met een lied ver welkomd en persoonlijk door zijn koorleden gecomplimenteerd. Tijdens dit ontbijt sprak de plaatsvervangende rector, Pater J. Mulders C. s.s- R., namens het Klooster, woorden van gelukwensch. Tegen het einde werd den heer Van Veen door den vice-president een album geoffreerd, behelzende de verschillende felici' aties. Juist en treffend waren de woorden van den vice-president, die den tweevoudigen roem schetste van het door den jubilaris gevormde St. Alfonsuskoor, den roem bij de menschen en den roem bij God. Moge, zoo besloot spr. God, Zijne Moeder Maria en St. Alfonsus, den jubilaris beloonen voor alles, wat hij door zijn muziek en zang in medewerking met de Paters aan goeds heeft tot stand gebracht in de zie len. Om half- elf werd aan het smaakvol ver sierde Hoogaltaar tot intentie van den jubi laris een plechtige Hoogmis opgedragen, ge celebreerd door den Weleerw. Pater B. Morak C. s.s. R., met assistentie van de Paters C. Dankelman en H- van der Sande als diaken en sub-diaken. Onder leiding van den heer Van Veen zelf, voerde het koor op zeer te waar- deeren wyzc uit de Missa in honorem c" "TElie resiae ab Infante Jesu, van Licimo Refice. Voor het Credo stelde de Zeereerw. Pater S- Mulders C. s.s. R„ minister van het kloos ter, in treffende woorden de verdiensten van den jubilaris in het licht, den geloovigen aan sporend een hartelijk gebed te storten tot in tentie van den jubilaris. Tijdens de H. Mis zong het koor nog het „Jubilate'' van Aiblinger en na den Zegen Psalm 150 van César Franck. Vervolgens had in het receptielokaal, dat met bloemen en tapijten in een lusthof was herschapen, de eigenlijke huldiging door de zangers plaats. Nadat de jubilaris m§t zijn familie was binnengeleid, werd onder leiding van een zijner zoons door het mannenkoor een feest cantate gezongen van een onbekenden dich ter en componist. De secretaris, de heer L. de Haer, richtte zich dan met woorden van dank en hulde tot den heer Van Veen. Gij hebt ons leeren zingen in den waren zin van het woord, aldus spr. Zoo hopen wij nog jaren lang te zingen onder Uw bezielende lei ding, waardoor bij ons godsdienstzin is ont staan. Jubilate Deo, dank aan God, dat Hij ons een leider gaf als U- Namens het mannenkoor bood spr. een tweetal aquarellen aan van den Amsterdam- schen schilder Brandenburg, voorstellende den Zuidertoren en den Westertoren. Hierop volgde een zanghulde van het jongenskoor aan hun leermeester en direc teur, waarna één der jongens naar voren trad, om met een hartelijk speechje een „in strument voor tijdaanwijzing" te overhandi gen aan „hem, die nooit zijn tijd vergat". Nog sprak de heer A. de Mey, als oudste koorlid, waarna de heer Olivier Koop, compo nist en bestuurslid van de R. K. Directeuren- vereeniging, namens de collega's woorden van gelukwensch sprak. Spr. dankte op de eerste plaats allen, die deze huldiging niet daverend hebben gemaakt, doch waardig- Waardig was ook de koorzang tijdens het H. Misoffer geweest. Spr. schetste de richting van den jubilaris als te gaan van het Gregoriaansch over Palestrina naar de modernen. Maar, al dus spr., ik zou U aanraden maakt u ook eens kennis met Bruckner, wiens kleine Mis sen ware juweeltjes zijn. Namens de collega's bood spr. een tweetal boekwerken aan. Nadat de eerewijn was rondgediend, sprak de jubilaris in roerende woorden zijn dank uit voor de gebrachte hulde. Des middags had in het versierde receptie lokaal een drukbezochte receptie plaats, waar wij o-a. opmerkten de heeren Nico Verhoeff directeur van het Hippolytuskoor te Delft w' Smits, organist van de St. Ignatiuskerk Th van Vlijmen, organist van de St. Rosaliakerk Frans Odijk en Alb. Hesseling, eveneens organisten, allen leerlingen van den heer Van 3e®n' °ok de heer J- Nijs, organist in de St- Willibrorduskerk, gaf acte de présence. Voorts waren er talryke schriftelijke gelukwenschen uit alle deelen van het land, waaronder zeer vele van Eerwaarde Heeren Geestelijken en Verwacht wordt: Meest matige Noord-Westelijke wind, af wisselende bewolking, waarschynlyk enkele regenbuien, iets koeler lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereen. „Alberdingk Thijm", R. K. Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 6—7 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. Eiken Woensdagavond indoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. I;. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", oager leiding van Ed. Flipse, Gebouw Ecndraci® uur lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses in ge bouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. lederen Vrydagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de aid. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel ,St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius", van 7.30—8.30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 31 Aug.; Groote Schouwburg, De Rozen krans (Ved. Schouwspelers) 8,15 uur. Diergaarde, concert solisten Ital. Opera, 8. uur. kloosterlingen. In intiemen kring zijn daarna de feestelijk heden nog voortgezet. Het m.s. Indrapoera van de N.V. Rotter- damsche Lloyd wordt Dinsdag 10 uur v.m. van Batavia te Rotterdam aan de Lloydkade verwacht. Onscheping der passagiers onmid dellijk na aankomst. Dagelijks: Tot 1 September, Arena variété-program 2,15 en 8.30 uur; Zondags 2,15, 5 en 8.30 uur. (Volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 3 September, in: Thalia: De kleinste rebel; Luxor: Slotac- coord (v. volw.); Colosseum: Kermisgasten en Charlie Chan's geheim (volw.); Prinses Blonde Carmen en Prinses voor 30 dagen (voor volw.); Corso: Het mysterie der Mond- schein-sonate (volw.); Studio: Broadway bill (volw.); Lumière: Allotria (volw.). City: La Bandera (volw.); Victoria: De melkboer en Stiefkind (volw.); Olympia: De groote sen satie en De overval in de prairie (boven 18 jaar); Scala: Roberta (volw.); Ooster: Do- nogoo Tonka en Mad. de Pompadour (volw.) Grand: De lokkende stem (boven 18 jaar); Capitol: Het huis met de 1000 kaarsen (bo ven 18 jaar). Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland- sche Primitieven (tot 15 Oct.). Studio foto's van Gerrit Burg, Cas van Os en Steel Zoetmulder. Schiedam. Passage-theater 8 uur: Catharina de Kleine en Charlie Chan in Shanghai (bovea 18 jaar). v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1