V.V.V.-WEEK. vlaakdingen. SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 Groote maskerade-optocht. Het bezoek van Prins Philips van Spanje in 1549 aan Rotterdam. VOOR EEN VACANTIE-CENTJE. Daarom een inbraak^ BUITENMAN BEROOFD VAN 800 GULDEN. Vier arrestanten. BRAND IN EEN PAARDENSTAL. HAVEN-ONGEVAL- AFSCHEID BR. THEOPHILE. Uitingen van groote waardeering. INBRAAKJES. HET VERKEER KREEKWEG EN VIADUCT. BEIAARDBESPELING. IN BEWARING GESTELD. R.C.C. „FEIJENOORD". DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. VOOR DE ZWEMMERS. DE MAN, DIE NIET ZONDER HORLOGE KAN. ONGEVAL BIJ VUURWERK AAN DORDTSCHESTRAATWEG. R.K. SPEELTUINVEREENIGING ST. LAURENS. OPENLUCHTWEDSTRIJD HAM— COHEN- EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS ARNOLD BERNSTEIN LINIE. JUBILEUM DR. ALBRONDA. DE NIEUWE BRUG IN TERBREGGE. JEUGDIGE BOEFJES. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. werkloosheid De clou van de Rotterdamsche V.V.V.-week, te houden van Vrijdag 4 tot en met Zaterdag 12 September a.s., zal uitmaken de groote historische maskerade, voorstellende het be zoek, dat Prins Philips van Spanje met zijn tante, de landvoogdes Maria van Hongarije, in den jare 1549 aan Rotterdam heeft gebracht, bij welke gelegenheid de vorst namens de bur gerij werd ingehuldigd door een houten beeld van Erasmus, dat op de brug bij de tegen woordige Groote Markt een plaats heeft ge kregen en nadien door een steenen en later door het huidige bronzen beeld is vervangen. Deze maskerade zal niet beperkt blijven tot een enkelen optocht, doch omvat verschillen de festiviteiten, gearrangeerd naar aanleiding van het vorstelijk bezoek aan Rotterdam. Opening ten Stadhuize. Vrijdagavond a.s. te 8 uur zal ten stadhuize door het gemeentebestuur het bestuur der V.V.V. met de leden van het Eere-comité en van de commissies van bijstand worden ont vangen ter officieele opening van de V.V.V.- Week. Van half 9 tot 10 uur zal op het bordes van het stadhuis een concert worden gegeven door de Rotterdamsche Postharmonje onder leiding van Thom Adée. Tusschen 9 en 10 uur zal de aankondiging plaats hebben van de komst van Prins Philips van Spanje en zijn tante, de landvoogdes Maria van Hongarije, door een wapenkoning met gevolg en vier herauten voor het bordes van het stadhuis. Dit wordt herhaald op het Kruisplein en vervolgens op het Willemsplein. De aankomst van Philips. Zaterdagmiddag te omstreeks drie uur zal Prins Philips met gevolg in twee sloepen aan de Spido-ponton (Willemsplein) arriveeren. Hij wordt daar ontvangen door den Pensio naris, de Burgemeesteren en de Vroedschap van Rotterdam. Na de ontvangst begeeft het gezelschap, waarbij edelen, officieren en sol daten te paard en te voet, alsmede de roeiers zich aansluiten, naar de Mathenesserlaan (nabij Museum Boymans). Te Omstreeks 4 uur vindt de bovenbedoelde ontmoeting plaats van den Prins en zijn tan te, Maria van Hongarije. Nabij het Museum Boymans wordt vervolgens de geheele stoet gevormd, welke door de stad zal trekken en waarin o.a. medegevoerd zullen worden een beeld van Erasmus en een praalwagen, voor stellende „Jason en Medea". Samenstelling van den stoet. De stoet zal worden geopend door 4 kla roenblazers te paard. Hierachter volgt een muziekkorps van 30 man. Dan komen 2 offi cieren te paard, een standaarddrager te voet, 12 soldaten te voet (le vendel), weer een stan daarddrager, twee boden van Rotterdam, waarna een karos, getrokken door vier paar den, geleid door twee voetknechten. In het karos zijn gezeten de pensionaris van Rotter dam mr. Roeland Gillesz. van Schapesteijn en de burgemeesteren Hendrik Lourisz. van Neck en Anthons Jacobusz. Besemer. Op dit karos sluit zich aan de broederschap der stad Rot terdam te voet. Voorafgegaan door een standaarddrager, een officier en tien soldaten te paard, zes te paard gezeten edelen, komt dan de hoofdper soon van de maskerade, Prins Philips van Spanje, gezeten te paard en begeleid door twee pages te voet. Hierna komt het gevolg van den Prins, bestaande uit acht edellieden te paard, uitgedost in rijke kleeding. Voorafgegaan door een officier en 8 solda ten te paard, volgt dan in een door twee paarden gedragen reisstoel Don Pedro de Castro, bisschop van Salamanca, capellan mayor van den Prins. Twee prelaten te paard sluiten zich hierbij aan. Vervolgens zien wij, voorafgegaan door eenige edelen te paard, in den stoet verschij nen het karos, waarin gezeten zijn Maria van Hongarije en twee edelvrouwen, terwijl te paard nog vier edelvrouwen volgen. Na eenige edelen te paard en het 2e vendel van 12 soldaten te voet, volgt dan, voorafge gaan door 2 leden van de vroedschap, een platten wagen met het beeld van Erasmus. Hierop sluit aan de praalwagen met de voor stelling van „Jason en Medea", terwijl de stoet wordt gesloten met de 24 roeiers en het derde vendel van 12 soldaten. Luchtvaartdag op Waalhaven Spelt de maskerade-optocht zich Zaterdag middag af, Zondagmiddag is het groote lucht- vaartdag op Waalhaven, georganiseerd door de K. L. M. Het programma omvat: escadrille- vliegen, sleepstart van het zweefvliegtuig „Grunau Baby" met den heer S. Hendriks Jan sen, instructeur der Rotterdamsche Zweefclub, achter „Tiger Moth" met den chef-instructeur der Nederlandsche Luchtvaart School, den heer H. M. Schmidt-Crans. Vervolgens demon stratie van een auto-giro-vliegtuig door den heer H. van der Velde, directeur der Autogiro- Import; demonstratie met het vliegtuig „De Scheldemusch"; parachute-springen, kunst vliegen met de Koolhoventrainer door den heer D. L. Asjes, escadrillevliegen. Tijdens deze demonstraties zal het normale toegangstarief van het vliegveld worden gehandhaafd. Zondagavond te 8 uur concert in „Park zicht", te geven door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van haar directeur, kapi tein C. L. Walther Boer. Tijdens het concert huldiging van de kapel ter gelegenheid van de herdenking, dat 60 jaar geleden het prae- dicaat „Koninklijke" werd verkregen. Prins Philips en Maria van Hongarije zullen met klein gevolg het concert bijwonen. lllimunalie van de binnenhavens Voor Maandagavond vermeldt het program ma lampionverlichting van de beurt- en bin nenvaartschepen, liggende in de Blaak, de Leuvehaven, de Wijnhaven, Oudehaven en Nieuwe Haven, alsmede van het Beursplein en de Noordbiaak. Ook een der Batavierboo ten zal verlicht aan het einde van de Leuve haven ligplaats nemen. Carillon-concert. Voor Dinsdagavond wacht ons een V.V.V.- carillonconcert op den toren van het stadhuis door den stadsbeiaardier, den heer Ferdinand Timmermans. O.a. zullen composities van Rotterdammers ten gehoore worden gebracht. Maskerade in Rotterdam-Zuid. Woensdagavond zal de groote maskerade optocht, welke Zaterdagmiddag op den Rech ter Maasoever werd gehouden, in Rotterdam- Zuid worden herhaald met fakkelverlichting. Rotterdamsche havendag. Voor Vrijdag staat op 't programma het houden van den Rotterdamschen Havendag door de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de Stichting „Havenbe- langen". Een groot aantal binnen- en buiten landers zijn hiertoe uitgenoodigd. Ridder tornooi op Woudestein. Een bijzondere attractie zal ongetwijfeld ook vormen het riddertornooi, steekspel en Ro- meinsche Wagenrennen op Zaterdagmiddag 12 September. Van den Schiedamschedijk nabij het Vaste land zal te ongeveer half drie een groot aantal edellieden, ridders, officieren en soldaten naar „Woudestein vertrekken. Te half vier begint op Woudestein het groote riddertornooi, ter gelegenheid van het vorste lijk bezoek, georganiseerd door den directeur van den renstal „Woudestein", den heer J. Kruithof. Prins Philips,Maria van Hongarije met groot gevolg, alsmede alle personagiën, die aan de maskerade van 5 September deel namen, zullen ook hier aanwezig zijn. Versiering winkelstraten. Gelijk uit bovenstaand programma blijkt, heeft men er naar gestreefd om aan de V.V.V.- Week dit jaar een attractie te verbinden, welke het bezoek van vreemdelingen aan Rot terdam zal stimuleeren. Van den anderen kant is er voor gewaakt het programma zoo danig te overladen, dat de winkelstand van Rotterdam er nadeelen van zou ondervinden. Men heeft het publiek de gelegenheid ge laten zijn aandacht te schenken aan hetgeen in de verschillende aan de V.V.V.-week mede werkende winkelstraten en buurten tot stand is gebracht en georganiseerd wordt. De navolgende straten en buurten zullen aan de V.V.V.-week door versiering en bijzon dere attracties deelnemen: Bergpolder (ver scheidene winkelstraten), Beursplein en -Blaak op enkele avonden concerten vanwege het co mité „Beurs tot Calandplein", Hang, Keizer- en Weezenstraat (W.K.W.), Hoofdsteeg (op 5, 9 en 12 Sept. op Geldersche Kade tegen over Plan C. ballonwedstrijden), Jonker Frans straat, Linker Maasoever (verscheidene stra ten), Noordmolenstraat (Venetiaansche stijl), Oppert, Riederlaan, Schiedamsche Dijk, St. Andriesstraat, St. Jacobstraat, Weste Wa genstraat. Op enkele plaatsen op den Rechter en op den Linker Maasoever worden bescheiden ker misvermakelijkheden toegelaten, welke toe gankelijk zullén zijn voor kinderen beneden 15 jaar. Gedurende de V.V.V.-week zal de Delftsche Poort als in vorige jaren door „floodlight" beschenen worden en zal de fontein van het Calandmonument in werking zjjn. In de D. P. zal eene tentoonstelling worden georganiseerd van de Rotterdamsche schilders Agnes Canta, P. den Besten, W. van Dort, H. P. Groen, Aert Glansdorp, A. Neuhuis, Adr. van der Plas, A. van Rhijn, G. D. Labots, H. Mees en E. Warffemius. Geen winkelsluiting en precario rechten. Door B. en W. is bepaald, dat dé b(j de win kelsluitingswet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur ten aanzien van alle winkels niet zullen gelden voor de dagen 7, 8, 9, 10 en 11 September; dat winkeliers en an deren, die door gevel- en straatversiering me dewerken aan de V.V.V.-week, vrijgesteld zul len zijn van de betaling van Precariorechten deswege. De Burgemeester heeft den Hoofdcommis saris van Politie gemachtigd, om den café houders, die overigens niet voor muziekvergun- ning in aanmerking komen, gedurende de V.V.V.-week een zoodanige vergunning uit te reiken, mits aan bepaalde nader te stellen voorwaarden wordt voldaan. Het Reclamebureau „Remaco" gevestigd aan den Mauritsweg heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat op zijn kantoor tusschen Zaterdag en Maandag is ingebroken. Uit een geldkistje werd een bedrag ad 40 gulden ver mist. De politie stelde een onderzoek in en al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de inbreker goed op de hoogte moest zijn ge weest met de situatie ter plaatse. De verden king viel op den bij dit bureau in dienst zijnden chauffeur, den 36-jarigen E. W. v. D. Aan vankelijk ontkende deze, doch later gaf hij toe zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. Hij vertelde met een sleutel te zijn binnengekomen. Om een inbraak aannemelijk te maken had hij het een en ander wat over hoop gehaald en het geldkistjè met 40 gulden had hij meegenomen. De man zeide het geld noodig te hebben, omdat hij op vacantie ging. De chauffeur zit thans in bewaring. In een pand aan den Binnenweg is dezer dagen een buitenman beroofd van 800 gulden. Aangehouden zijn in verband hiermede de 35- jarige vrouw P. G„ de 40-jarige vrouw C. B. B„ de koopman E. S. de V. en de smokkelaar C. B. B. De politie heeft het geld niet teruggevon den. Het viertal ontkent zich aan berooving te hebben schuldig gemaakt; desniettegen staande zijn zij toch in bewaring gesteld. Gistermorgen te kwart over vier is brand uitgebroken in een paardenstal van de Gebr. Nelissen aan de Vierhavenstraat. De brand is gebluscht met één straal op de waterleiding, door gasten van slangenwagen 36 rood, onder leiding van ondérbrandmeester Reekers en brandmeester Boon. Mede aanwezig was slan genwagen 57. Een paard werd gered. Gisteravond om 8 uur is de 48-jarige haven arbeider G. Versendaal, wonende Jagerslaan, die behulpzaam was bij het lossen van erts uit het in de Waalhaven liggende s.s. „Val- dirosa" van een drijvende kraan gevallen, vijf meter naar beneden. Met een vermoedelijke ruggewervelfractuur is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zondagavond dan heeft Br. Theophile, de fameuse leider van het Celleskoor, afscheid genomen van Vreewijk, van Zuid, van Rotter dam. In het zoo vaak door hem bezongen en bespeelde gebouw „Spes Bona" aan den Enk was de avond georganiseerd. Tusschen een haag van „Cellisten" en met applaus van een volle zaal werd de vertrek kende Broeder ontvangen. Na een kort openingswoord van den heer Antonissen trad het Celleskoor op om onder de beproefde leiding enkele liederen ten gehoore te brengen. Dan sprak pastoor Mulder namens geeste lijkheid en parochie een dankwoord, dat van buitengewone waardeering getuigde. Spr. legde er nadruk op, dat Broeder Theophile naast zijn directe taak van schoolhoofd zijn krachten had gegeven gedurende acht jaar voor het geestelijk leven der parochie. Hij releveerde de kindermis, het ijveren voor de veelvuldige H, Communie. Er zijn op het oogenblik 20 priesterstudenten in de parochie. Voorts werd de cultureele arbeid herdacht die behalve aan de parochie, aan Rotterdam en zelfs aan Nederland ten goede kwam. Het heengaan beteekent een offer voor u zelf, aldus pastoor Mulder, maar ook voor de parochie. Spr. besloot met wenschen van dezelfde kracht en ijver in den nieuwen werkkring. Na enkele nieuwe zangnummers voerde „Br Overste het woord. In een uitmuntend geéty- leerdk speech markeerde hij het verlies, de pógingen tot behoud, het ideaal van gemeen schapszin in het parochieleven. Prachtige arbeid is geleverd, fraaie resultaten bereikt, al zijn ook hierbij offers gebracht moeten worden en tegenheden niet uitgebleven. De vervulling van dit apostolaat is moeilijk vol doende te waardeéren. Enkele voorname cultureele gebeurtenissen deed Br. Overste dan de revue passeeren. Tot slot meende spr. de toezegging te kun nen doen, dat het terrein niet braak zal komen te liggen. Een der Cellisten dankte namens ouders en jongens en eindigde onder daverend applaus met den wensch, dat Br. Theophile weer spoe dig in Vreewijk terug zou zijn. Namens het bestuur sprak de heer Anto- nissen, die behalve Br. Theophile ook den Broeders Marcellinus en Wijnand lof bracht. Als aandenken werd een lederen album geoffreerd, waarin alle foto's van koor en leden als zoodanig zullen worden opgenomen. Tenslotte kwam natuurlijk een emotie-punt: het afscheidswoord aan Rotterdam van Br. Theophile zelf. Hij verklaarde noode heen te gaan, omdat hij zooveel groei en bloei had meegemaakt en juist nu belangrijke dingen op het veld van den oogst stonden te gebeu ren. Dank bracht hij dan aan pastoor Mulder, aan pater Verhagen z.g., aan zijn Overste, „De Maasbode", den heer Henk Willemsen en het schoolpersoneel voor de ondervonden waardeering, medewerking, steun en sym pathie. De jongens kregen een extra woord om hard te blijven doorwerken. Dan was er nog gelegenheid om van Br. Theophile persoonlijk afscheid te nemen. Gistermiddag tusschen één en negen uur is tijdens de afwezigheid van de bewoners inge broken bij Van D. aan de Zaagmolenstraat. Men heeft zich vermoedelijk met valsche sleu tels toegang verschaft. Het heele huis werd overhoop gehaald en uit een tasch werd een portemonnaie gestolen met 100 gulden. Dan is gisteren ingebroken bij den brand- stoffenhandel van J. N. aan den Binnenweg. Een geldkistje met 220 gulden werd ont vreemd. De uitvoering van de werken rondom het stadion, krachtig aangepakt en doorgezet, demonstreert thans in zoover succes, dat het verkeer over den Kreekweg weer is hersteld. Reeds nu valt de royale verbreeding op. Ook het verkeer over het viaduct is vrij gegeven en de tram rijdt met dubbel spoor. De spoorwegovergang aan den Feijenoord- dijk, die tijdelijk in verband met de verkeers- stagnatie was opengesteld, is thans weer gesloten en nu voor goed. Het programma voor de bespeling op den beiaard van het Stadhuis op Woensdag 2 September des avonds van 89 uur door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt 1. Praeludium In C J. S. Bach. 2. a) Sullen ons verbluffen dees') b) Batavia ghy syt de bruid) Valerius Liederen. 3- a) Andante Fr. Couperin b) La vendengieuse (de druivenplukster), Fr. Couperin. 4. a) Waer staat jou Vaders huis en hof 7 b) Jan broeder vryt een meisje soet c) Des winters als het reghent (Oud Nederlandsche liederen). Nederlandsche liederen. 5. Thema met variaties (Nel cor piü) L. van Beethoven. 6. a) Angelus C. van Rennes. b.) De Nacht Fr. Abt- 7. Solvejg's lied Edv. Grieg. De door de R.R.C. Feijenoord op Zondag j.l. gehouden trainingsritten hadden het volgende resultaat: Juniores, afgelegd 38,5 K.M.: 1. Chr. Smits (1 uur 4 min. 58 sec.), 2. Kraak (1 uur XI min. 16 sec.), 3. v. Berkum, 4. Ver meulen, 5. Sips en 6. Hilgeman. Nieuwelingen, afgelegd 72 K.M.: 1. Hom pus (2 uur 8 min. 35 sec.), 2. v. Vessum, 3. Schipper, 4. Broer (in de laatste 500 meter gevallen), 5. v. Hoorn, 6. Brinkman en 7. W. Buitendijk (veteraan). Gistermiddag is de 33-jarige J. M. Vinger- hoeds wonende Bajonetstraat op de Kruiskade door een tram aangereden. Met een ernstige vleeschwonde aan den rechterhiel is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool singel. De temperatuur van het water in de Gem. zwembaden bedroeg heden 68 graden. Wegens verduistering en heling van fietsen. In bewaring zgn gesteld de 26-jarige mej. A. A. V.W. en haar man, de 24-jarige J. p. C. V., respectievelijk wegens verduistering en heling van twee fietsen. De vrouw huurde bij een rijwielhandelaar een fiets, welk vehikel door den man werd verkocht. Tot tweemaal toe heeft men zich aan eenzelfde feit schuldig gemaakt. En daarom een uurwerk verduisterde. Een als geestelijke gekleed persoon ver voegde zicb gisteren in een horlogezaak in de binnenstad, waar hij met de mededeel-ing kwam, dat men hem zijn horloge had gerold. En daar hjj geen minuut zonder horloge kon, wilde hij direct een nieuw uurwerk koopen. H(j had echter geen geld voldoende bij zich, doch dit hinderde niet, de firma kon de reke ning wel sturen naar een stichting te Leeuw arden. De bediende ging erop in, verkocht een horloge, de man verdween, maar de stichting in Leeuwarden is niet te'Vinden. Derhalve is de zaak opgelicht. Gisteravond is bij het vuurwerk, dat werd afgestoken aan den Dordtschestraatweg de pyrotechnische telegraaf midden in het pu bliek terecht gekomen, waardoor drie perso nen zijn gewond. De 18-jarige C. van Hengel, wonende op IJsselmonde, kreeg brandwonden aan gezicht en oogen. Het meisje is vervoerd naar het ooglijdersgesticht aan de Nadorst straat en aldaar ter verpleging opgenomen. De 33-jarige K. Berkhout, wonende Beuken- daal, werd eveneens getroffen en bekwam brandwonden aan zijn hals. De man is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en kon daarna weer huiswaarts keeren. Hij en zijn vrouw kregen bovendien ernstige schroeischade aan de kleeren. Het derde slachtoffer was de 54-jarige J. J. Bolk uit de Donkerslootstraat', die brand wonden opliep aan het gezicht. Ook deze man werd vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Na verbonden te zijn kon hij naar huis keeren. Onder overgroote belangstelling van de kin deren is Koninginnedag op den speeltuin ge vierd. Dat het volop voor de kinderen een feestdag is geweest, was vooral te danken aan het optreden van den conferencier en tooverkunstenaar Willy Albert. Onder ge spannen aandacht en met nieuwsgierige blik ken volgden de meer dan duizend kinderen de interessante goocheltoeren, afgewisseld door boeiende causerie van den heer Albert. Groot was de verbazing, toen de goochelkunst zoo ver ging, dat er een briefje van tien voor de speeltuin gegoocheld werd. De volksspelen, die in den loop van den middag voor de kinderen werden gehouden, vervolledigden de konin- ginnepret, vooral omdat door de vriendelijke belangstelling van verschillende groote fir ma's aan de winnaars van de wedstrijden ver schillende aardige prijsjes konden ter hand gesteld worden. Koninginnedag 1936 heeft nog weer eens duidelijk het bestaansrecht van de speeltuinvereeniging St. Laurens bewezen. De ontmoeting met levende stukken, tus schen de heeren Ham en Cohen, beiden oud kampioen van Rotterdam, vond Maandagmid dag te Charlois onder ongekende belangstel ling plaats. Dit sportief gebeuren, hetwelk op deze wijze voor het eerst te Rotterdam in de openlucht plaats vond, bleek een enorm suc ces te zijn. Ook de burgemeester, de heer Mr. P. Droogleever Fortuyn woonde een groot gedeelte van het middenspel bij. De partij, waarin de spelers sterk op winst speelden en waarin weinig geruild werd, hetwelk door haasje-over-springen geschiedde, eindigde bij den 65en zet in remise. Akte van bekwaamheid als coupeuse der R.K. Vereeniging ter bevordering van indus trie-onderwijs voor meisjes „St. Anna", inge steld door den R.K. Schoolraad, werd behaald door: Maria Gloudi, Henrica Janssens en So phia Kamps, leerlingen der R.K. Vakschool voor meisjes aan de Zwarte Paardenstraat 29. Loopt ook Rotterdam aan. De Red Star Line Arnold BernsteinLinie maakt bekend, dat zij vanaf 15 Augustus regelmatig naast Antwerpen ook Rotterdam aanloopt. Dit besluit wordt in New-Yorksche scheepvaartkringen als een uitdaging aan de Black Diamond Line beschouwd, die sedert de invoering van den sneldienst van de Bernstein- en Red Star-Lijnen steeds weer getracht heeft deze beide lijnen uit de vaart te verdringen. Afgewacht moet worden, welke stappen thans de Black Diamond, de Belgische Lloyd en de Holland Amerika Lijn zullen ondernemen. EXAMENS NED. R. K. SCHOOLRAAD. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames J. Teijsmart, M. Gorree, A. Muiden, C. Saers, A. v. Gemert, A. Verkruysse, H. Jansen, S. Kamps en M. Glaudi, alhier. De gemeente-arts van Schiebroek, dr. j. Albronda, herdacht Zaterdag het feit, dat hij 12% jaar geleden te Utrecht tot arts werd bevorderd. Ook voor mevrouw M. H. Albron- da-van der Nagel was het een bijzondere dag, daar zij op denzelfden dag als haar man tot arts werd bevorderd. Hoewel men aanvanke lijk dit jubileum stil had gehouden, is het voor beiden toch een bijzondere dag geworden. Des middags is burgemeester Dhont en de beide wethouders de jubilarissen gaan compli menteeren. Burgemeester Dhont heeft daarbij de gevoelens van het gemeentebestuur over gebracht, en dr. Albronda dank gebracht voor wat hij als gemeente-arts voor de gemeente Schiebroek heeft gedaan en dankte mevr. Al- bronda-v. d. Nagel, voor hetgeen zij in de af- geloopen jaren als schoolarts heeft gedaan. Door een aantal ingezetenen van Hille- gersberg, wonende te Terbregge, is een adres gezonden aan den gemeenteraad naar aanlei ding van het plan om de oude brug niet te herstellen en een nieuwe rivier-overgang te maken ter plaatse, waar thans de gierpont is gestationeerd ongeveer in het verlengde van den Terbregscheweg. Zij wjjzen er op, dat gaat dit plan door, de neringdoenden, die wonen over en ten N. W. van de oude brug in een dooden hoek ko men te zitten, waardoor zij financieel ten gronde zullen gaan. Zij dringen daarom aan op herstel van den ouden toestand. Zaterdagmiddag hebben een 7-tal Rotter damsche jonge boefjes, resp. 7 tot 12 jaren oud, een aanval gedaan op de mooie druiven- kas, staande in den tuin van de in aanbouw zijnde villa van den heer Jac. de Bodt, aan den Straatweg 117. Met de klompen en behulp van eenige stukken hout werden eenige glas ruiten van de broeikast verbrijzeld, waarna men vrijen toegang had en de heerlijke trossen druiven maar voor het grijpen had. Juist toen het gezelschap heen wilde gaan, wachtte de politie hen op. Zij werden naar het politie bureau overgebracht, waar de lading druiven werd gelost. Als straf zijn zij verschillende uren vastgehouden en later op den avond zijn zij door hun ouders afgehaald. Proces verbaal is opgemaakt. Zaterdagmiddag waren eenige kinderen in de speelpaats van het z.g, wethouder Siezen- park aan den Kleiweg aan het spelen. Het 1%-jarig dochtertje van de familie Buurveld, wonende aan de Lischbloemstraat, alhier, was door eenige meisjes uit de buurt in een wa gentje medegenomen en aldaar in een zand bak geplaatst. Het kind heeft vermoedelijk kans gezien uit den bak te klimmen en is vervolgens kruipende bij den oever van den vijver gekomen en is tenslotte in het water gevallen. Toen het kind midden in lag, werd het opgemerkt door mevr. A. G. Zij sprong onmiddellijk gekleed te water en wist het kind aan den weg te brengen. Een verpleger van het Herman Vrankenhuis aan den Klei weg bracht het kind naar de inrichting, waar hij het heeft behandeld en de kleine in warme wollen dekens werd gelegd. Later is het kind naar het ouderlijk huis overgebracht. Door het kordaat optreden van mevr. G. is het kind, dat het thans vrij goed maakt, van een wissen dood gered. ZWEMSPORT-SUCCES. Bij den heer E. Boudewijn op den Noord- vliet staat in de etalage de groote wisselbeker waarop de Maassluissche zwemclub te R'dam beslag wist te leggen. Dit was in den wed strijd 600 M. gekleed zwemmen, welke ge houden is geworden in de Wilgenpias. Bij dezen wedstrijd waren de 2e, 3e en 4e aankomende leden van bovengenoemde club. Alle deelnemers uit dezen wedstrijd hebben de geheele afstand in prachtigen tijd vol bracht. DE KONINGINNEDAG. Op dezen dag heeft het Oranje-comité ge tracht te doen, wat zij kon, daar er in de laatste jaren geen buitengewone medewer king was te krijgen. Een goed begin vormde een aubade voor het huis van het hoofd der gemeente. Zij slaagde dank zij de medewer king van vele burgers. De voorzitter van het Oranjecomité sprak het welkom en feliciteerde burgemeester en bevolking met den verjaardag van H. M. de Koningin. Hierop werd een aantal Oud-Hol- landsche liederen gezongen met begeleiding van de muziek der vereeniging Harpe Davids. Na afloop trad de burgemeester onder ap plaus naar voren en bracht dank aan den voorzitter en alle medewerkenden. Spreker liet uitkomen het groote voorrecht dat wij hebben iij het bezit der Oranjes. Dan was de beurt aan de schoolkinderen. Nadat zij waren aangetreden en een marsch hadden gemaakt werd een vijftal liederen ge zongen bij het gemeentehuis, hetgeen uit stekend ging. Hierop volgde wederom een marsch met muziek door de gemeente. In den middag werden kinderspelen 8"e~ organiseerd. Ten 3 uur vond 'n gecoetumeerd hengelconcours plaats, dat veel belangstelling trok en grappige verkleeding gaf te zl™' Een groot aantal prijzen was voor de engc- laars beschikbaar, het meerendeel in na. uia. Om 6 uur traden de leden van de gymnas tiekvereniging aan en na een marsc met muziek werden demonstraties ui gevoer Met een goed concert van Kunst na r eid werd de dag besloten. Er is druk gevlagd BESCHIKBAARSTELLING SCHOOL BANKEN ST. WILLIBRORDUSSCHOOL Door het R.K. parochiaal kerkbestuur Is medewerking verzocht om vbor zijn school aan de Boschlaan 20 ii 21 schoolbanken voor het 3e en 4e leerjaar gratis beschikbaar te stellen, nadat die banken zijn in orde gebracht en geverfd, zulks in verband met de toeneming van het aantal teerlingen. De daaraan verbonden kosten worden ge raamd op f 160. Aangezien het aankoopen van die banken een veel hoogere uitgaaf met zich zou brengen, stellen B. en W. aan den Raad voor, in over eenstemming met het advies der commissie voor onderwijsaangelegenheden, medewerking te verleenen tot het gratis overdragen aan het R.K. parochiaal kerkbestuur van een 20 k 21 schoolbanken ten behoeve zijner St. Willit>ror~ dussehool aan de Boschlaan. AANBIEDING BANKEN STADHUIS. In tegenwoordigheid van commissieleden, cursisten en leeraren had ten stadhuize de aanbieding plaats van de op den cursus tim meren van den Gemeentelijke werkloozencursus vervaardigde banken, geplaatst in den gang van het Stadhuis. De voorzitter der Commissie, de heer A. van Rijn, richtte daarbij eenige woorden tot den Burgemeester, waarbij hij er op wees, dat deze plechtigheid niet zoo belang rijk is, maar wel nuttig voor het contact met cursisten en leeraren eenerzijds en het Ge meentebestuur, heir vertegenwoordigd door B. en W., anderzijds. Op zoek naar werkobjecten voor de cursisten was de commissie ook het Stadhuis doorge wandeld en had daarbij opgemerkt, dat de banken in den gang niet aan den eisch vol deden. Onder leiding van den heer Struys werden dan ook door de cursisten van den timmercursus 2 nieuwe banken gemaakt, die spr. thans aanbiedt met den wensch, dat dit waardeering moge vinden en dat men later nog eens met voldoening zal constateeren, dat dn dezen donkeren tijd iets goeds tot stand werd gebracht. De Burgemeester aanvaardde daarna de banken met een woord van dank tot cursisten en leeraren. Het was werkelijk noodig, dat er nieuwe banken kwamen en het is prettig, dat in een tijd van malaise iets goeds gemaakt kan worden. Spr. dankte verder voor de spontane medewerking om ook voor de Raadszaal nieuwe banken te maken. Als blijk van waar deering werden allen cursisten bij het ver laten van het Stadhuis sigaren of sigaretten aangeboden. De leider van den timmercursus, de heer Struys, dankte voor de goede woorden en deelde mede, dat door cursisten met groote toewijding is gewerkt. De zinken bakjes van de aangehechte parapluie-standaards waren door de eursisten van den heer Bakhuizen gemaakt met groote tevredenheid van spreker. Er is.goed werk gemaakt. Hierna werden de banken onthuld en beproefd. Ze zien er keurig uit: eikenhout met caromandelhout afgezet; de zittingen met roodbruin leerdoek békleed; aan beide zijden van beide banken zijn para- pluiebakken aangebracht. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag j.J. 2064. GESLAAGD De heer J. K. Nelemaat, alhier, slaagde bij het gehouden examen der "Vereeniging van Leeraren ÜP de Handelswetenschappen" voor Hoofdcorrespondent in de Engelsche taal. VOETBAL Heden (Dinsdagavond) speelt De Hoiian- diaan aan de Galgkade haar laatsten neder laagwedstrijd tegen D.C.L. uit Rotterdam. Aanvang 7 uur. WATERPOLO .Z.C. II won haar 2en promotiewedstrijd tegen S.V.H. IV uit Hillegersherg en wel met 6—0. V.Z.C. II promoveert hierdoor naar de eerste klasse van de Z. R. en O. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van der Linden, Cronjéstr. 24, wandelwagentje en regenjas; D. Noordijk, Dwarssteeg 2, Lipssleutel; Politiebureau, ceintuur en gummi-dop; de Keyzer, Westnleuw land 71, rijwielplaatje; de Vlieger, Da Costa- straat 11, koekeroeduif; van der Borden, Ged. Biersloot 142, rijwielplaatje; Mollevanger, Orelioplantsoen 31, oorknop; A. J. van Tienen', Groeneweg lb, portemonnaie met inhoud; A. van Buuren, Tulpstraat 10, Vlaard.-Ambacht, damesarmbandhorloge; van der Struys, 2e van Leyden Gaelstraat 142, padvindersrlemGeert- sema, van der Driftstraat 23, rijwielplaatje, HET KONINGINNEFEEST. Alom is door Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht de verjaardag van H.M. de Koningin met grooten luister gevierd. Reeds Vrijdag zijn de feestelijkheden begonnen. De Oranjevereen. Vlaardinger-Ambacht gaf Vrijdagmiddag reeds goedgeslaagde Ruitersport door Maas- en Schieruiters op het terrein aan den Kethelweg, 's avonds concert, terwijl Zaterdagmiddag kinderspelen werden gegeVen, 's avonds wederom concert, besloten met vuurwerk. VriHagavond ook openden de buurtvereenigin- de verschillende versierde en verlichte si. ien. „Het Nieuwe Westen" met lampion optocht en muziek van Sursum Corda; terwijl de Burgemeester hier de nieuwe muziektent opende. Zaterdagmiddag opende de Burgemeester met een enkel woord de fraaie versiering van Emmastraat en Verlengde Callenburgsttraat, terwijl de bewoners muziek en zang ten ge hoore brachten onder leiding van den heer M. Boerdom. De Spoorslngei gaf ^kinderoptocht met muziek van „De PijP013 terwijl een luchtballonwedstrijd georganiseerd werd; „Bij de Halt" gaf Kinderspelen achter de huizen bij Vlaardingen-Oost. Zaterdagavond was het In de stad een enorme drukte. De Vischbank, op dé Westhavenplaats, alsmede Eendrachts- straat was geïllumineerd; op den Spoorsingel was het concert en volkszang, Bij-de-Halt" gaf openluchtbioscoop. Maandagmorgen, den eigen lijken feestdag, werden de feestelijkheden reed3 vroeg ingezet. Om 8 uur luidden de klokken der verschillende torens; te ca. half negen werd op de Markt de gebruikelijke aubade gehouden ooi plm. 400 kinderen onder leiding van Mevr. aLh. VerhoeffTorn, begeleid door muziek van N.V.O., terwijl de Oranje-Garde ter af wisseling een fraai nummer vlagzwaaien uit voerde. Tusschen de zangnummers hield de Burgemeester een korte toespraak. Om li uur werd op de Waal wedstrijd gehouden in ring- rijden met versierde tilbury's; met de Pijpers voorop werd een tocht met de versierde til bury's door de stad gemaakt. Maandagmiddag waren er kinderspelen op het feestterrein aan den Broekweg en op den Spoorsingel, terwijl in de haven bij de kraan waterpolowedstrijden werden gehouden. Op de Waal werden eveneens kinderspelen gehouden, alsmede ringrijderij 0p versierde fietsen. Ook de Oranjevereeniging „Drievoudig snoer" te Vlaard.-A- ibacht hield kinderspelen en ringrijderij met versierde fiet sen. Maandagavond was er conceit op de ver schillende punten der stad, gcoiganiseerd door de diverse buurtvereemg' ngenDe Chr. Oranje vereeniging gaf met veel succes het openlucht spel „Nederland en Oranje op het feestterrein aan den Broekweg, i a duizenden belangstel lenden trok. Na afloop was er hier schitterend .vuurwerk. Begunstigd door schitterend weer zijn de feestelijkheden uitstekend geslaagd. R- K- BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Gedurende de geheele maand Augustus heb ben de kinderen der leden van den R.K. Bond voor groote gezinnen alhier, weer volop kunnen gemeten van de vacantiebezigheden, door deze vereeniging georganiseerd. Op het terrein aan den Parkweg hebben dagelijks een groot aantal kinderen onder toezicht in de frissche lucht genoten van spel en allerlei attracties. Zaterdag j.l. zjjn deze vacantiebezigheden gesloten en het bestuur der afdeeling heeft deze sluiting, mede in verband met het Konin- ginnefeest, eenigszins willen vieren. Zaterdag middag waren op het terrein aanwezig het geheele bestuur der afdeeling en de voltallige commissie, welke de leiding had der vacantie bezigheden. Voor de eenige honderden kinderen die aanwezig waren, werden verschillenede kin derspelen gehouden, waarvoor men de beschik king had over plm. 150 prijzen, welke door ver schillende ingezeten dezer gemeente welwillend ter beschikking waren gesteld. Deze middag slaagde in alle opzichten uitstekend en was een mooi slot van de prettige vacantiemaan<^ welke de kinderen hier hadden doorgebracht Met voldoening kan de R.K. Bond voor groote gezinnen op deze geslaagde actie terugzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2