de gemeenteraad bijeen. Eerst naar Z.H.K. En dan naar School DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN de steunregeling in het gedrang. ROTTERDAM. 59sfe JAARGANG. WOENSDAG 2 SEPTEMBER MS No. 17651 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM^ TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 De Oranjebrug-kwestie. Z.-H. KANTOOR-BOEKHANDEL Passage 7, Telef. 68254, Schiedam ROND DE STEUNVERLAGING. DIT NUMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN. GONDELVAART. SUCCES OP HET ROTTERDAMSCHE BLOEMEN CORSO. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DOODELIJK ONGELUK OP DEN GUSTOWEG. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco brj vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. bezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 et. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariefc Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. G„ti,.0„g.v.lle»v«rz«k«ring: f 500.- bij «verlijden door een „ngevd; 500- bij verlie. v,n beide h.nd.n, voeten en „„gen; 250- bij verlie. v.n «én h.nd, «én voet ot één oogt 150- bij verlie. v,n een duim; 75- btj verlie. een wijsvinger; 50- bij verlie, v.n twee voor.te ledematen van een band; 25- bij verlie. va» ellten anderen vinger. De Verrekering op de voorwaarden .1. eenmaal per maand tn d,t blad wordt afgedrnkt. Voor kennisgeving worden aangenomen diverse mededeelingen w.o. een schreven d.d. 3 Juli, afd. Volkshuisvesting waarbij wordt toegezonden een afschrift van het Koninklijk Besluit van 24 Juni 1936, no. 24, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit van 19 Decem ber 1935 tot onteigening in het belang der volkshuisvesting ten name der gemeente Schiedam ter verkrijging van de beschikking over gebouwde en ongebouwde eigendommen, gelegen aan de Westvest en Lange Nieuw- straat, in verbind met de vastgestelde voor- voorgevelrooilijnen voor de Gerrit Verboon- N. W Z (eenige perceelen achter het voor malige Postkantoor). Een schrijven dd. 3 Juli 1936, waarbij goed keuring is onthouden aan het raadsbesluit van 8 November 1935 tot onteigening in het be lang der volkshuisvesting ten name der ge meente Schiedam ter verkrijging van de be schikking over gebouwde en ongebouwde eigendommen, in verband met de vastgestelde voorgevelrooilijnen voor de Gerrit VerWoom- straat N.W.Z., de Oranjeboomstraat Z.O.Z. en de Burgemeester Knappertlaan Z.O.Z. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 28 Juli 1936, goedgekeurde raadsbesluiten dd. 27 Juli 1936 tot het aangaan van geldleeningen met: a. de N. V. Levensverzekering-Maatschap pij „Utrecht" te Utrecht tot een bedrag van 250.000; b. de Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" te Haarlem met een bedrag van 60.000; c. de N. V. H. A. V. Bank te Schiedam tot een bedrag van 200.000. Ingekomen stukken. Onder deze bevindt zich een schrijven van den heer J. M. Blazer c.s. d.d. 29 Aug. als mede een bijgevoegde motie, alsmede een schrijven van den heer van Duinhoven. Deze stukken worden onder nos. 7 en 8 aan de agenda toegevoegd. Benoeming raadscommissies Bij de benoeming in de vaste raadscommis- siën onderging de tegenwoordige samenstel ling nagenoeg geen wijziging. Voorstel van B. en W. om de tijdelijke aan stelling van de na te noemen leeraren aan de Nijverheidsavondschool, verbonden aan de af- deeling voor jeugdige industrie-arbeiders, te verlengen voor den cursus 1936/1937; P. c. van der Jagt, A. Adelaar, F. van Dijk, H. van Harten, h. Panis, A. L. van den Bos en J. W, C. Dommerholt. Alle voorgestelden werden met 30 stemmen vóór benoemd, met uitzondering van den heer B. van der Ree, die ingevolge ingekomen bericht van den minister van dit voorstel moest worden afgevoerd. Het trekken der afdeelingen voor het on derzoek der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1937, werd tot na de pauze ver schoven zulks ter bespoediging der overige werkzaamheden. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 300 voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de le Centrale school voor het 7e leerjaar; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1936, model d 300. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van de St. Willibror- dusstichting om gelden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de U. L. O. school aan de Nas saulaan 42. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van ƒ.700 in verhand met de re6rganisatie van de huisvesting van de Centrale Scholen voor het 7e leerjaar en de U. L. O. scholen;. b. tot wijziging van de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1936, model D. 700. Mr. KAVELAARS (R.K.) vraagt of t. 0. de uitgaven nog baten staan. Ten tweede of bij deze reorganisatie de afstanden niet te groot worden. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.), ontkent de eerste vraag, daar de kosten gemaakt worden voor noodzakelijke reorganisatie. Het doel is juist geweest de afstanden zoo gering mogelijk te maken. Het U. L. o. was onder gebracht in 3 scholen. Nu behoort het wis selen der leeraren ook tot het verleden. Het eerste 7e leerjaar wordt in de Pr. Mau- ritsstraat ondergebracht. Het is het middel punt tusschen de Gorzen en het Westen. Vroeger was het 2e, zevende leerjaar voor de Gorzen in een lokaal gevestigd. Het geheele 2e, zevende leerjaar komt nu in een school aan de Achtersingel. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding, (vergoeding voor vakonderwijs) voor de Bijzondere Schoolbesturen). Mr. KAVELAARS (R.K.) verklaart zich tegen bet voorstel, op grond van het feit; dat het voorschot wordt berekend naar het bedrag per lesuur dat de gemeente voor haar..^vak onderwijzers vermoedelijk uitgeeft over Ï936 terwijl art. 153, derde lid der L. O.-wet, naar spr 's meening. voorschrijft, dat het berekend moet worden naar het bedrag der leeraar, dat de gemeente voor haar vakonderwijzers heeft uitgegeven over het laatste dienstjaar, waar over de uitkeering is genoten. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.) zegt de zaak nog eens te hebben onderzocht. Soort gelijke gevallen doen zich ook te Amsterdam voor. Zooals het nu is volgen wij den geest en letter der wet. Met aanteekening, dat mr. Kavelaars tegen is, wordt dit voorstel aan genomen. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de voorgevelrooilijn van de Oranjestraat Z.O.Z. in dien zin, dat de nieuwe straat op 28 meter breedte wordt geprojecteerd, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rond de nieuwe Oranjebrug. Voorstel van B. en W. om met Mevr. J. G. Dirkzwager-Sonneveld, in verband met den bouw van een nieuwe Oranjebrug, een over eenkomst te sluiten, hoofdzakelijk betreffen de aankoop van de strook grond aan de Oran jestraat, afgesneden door de nieuwe rooilijn; overdracht van het niet voor straatverbreedmg benoodigde gedeelte van het perceel Lange Nieuwstraat 203a en b, wanneer dit door de Gemeente in eigendom zal zijn verkregen, en ingebruikgeving door Mevr. Dirkzwager voornoemd van een door de Gemeen e aa wijzen gedeelte van den tuin van iaar 1 j. Mipnwp Haven, ten einde grenzende aan de Nieuwe dit te gebruiken bij de bouw van de brug. De overeenkomst zal als volgt luiden, be houdens enkele wijzigingen in de redactie aan te brengen op verzoek van mr. Kavelaars. Aan te koopen van Mevr. de Wed. C. Dirk zwager geb. J. G. Sonneveld de strook grond aan de Oranjestraat Zuidoostzijde over de ge heele lengte van het haar toebehoorende per ceel, kadastraal bekend gemeente Schiedam Sectie L. no. 483, welke wordt afgesneden door ter plaatse nieuw geprojecteerde rooi lijn, waardoor de breedte van de Oranjestraat op 28 Meter wordt gebracht; zulks voor een prijs van 20 per vierkanten Meter; B. en W. te machtigen met Mevr. de Wed C. Dirkzwager geb. J. G. Sonneveld een over eenkomst aan -te gaan, waarbij: le. de Gemeente zal trachten het perceel Lange Nieuwstraat no. 203 a en b (huis en erf in eigendom te verwerven, os alsdan het niet voor straatverbreeding noodige gedeelte aan de andere partij tgen den kostenden prijs af te staan; 2e. het tijdelijk gebruik door de gemeente wordt verkregen van een gedeelte van den tuin, behoorende bij het woonhuis van de an dere partij, welk gedeelte niet grooter zal zijn dan de helft van den tuin, zulks tein behoeve van den bouw van de nieuwe brug over de Nieuwe Haven c.a. welk werk gefinancierd wordt met gelden van het Werkfonds 1934 en tegen een vergoeding van 3.000 voor een en voor den tijd eventueel daarna van f 250 per maand; ere.6? ,Ierder zo°danige voorwaarden worden g steid als door B. en W. met Mevr. de Wed. L n agM geb' J- G. Sonneveld zal wor- den overeengekomen. ver"oedb^VELiA ARS (RK) acht f 3000 voor 0 V'ee te ho°g- 'Als het nu eens min- ook zoo? 6n Jaar? Wordt dit bedraS dan Dhr. v. IERSE]., (r.k vindt 300Q oQk yeeI te vee g gaat ver boven de wer kelijke waarde uit. Spr. acht 1500, goed be taald. WETH. HOUTMAN (v.B.) merkt dat wel alleen de waarde, doch ook de verdere lasten, als gemis aan tuin, en last het werk moeten worden betaald. Er zijn na lange onderhandelingen Van beide zijden vele concessies gedaan. Ook het paadje aan de Lange Nieuwstraat moet de familie D. tegen den vol en onteigeningsprijs van de gemeente koopen. B. en W. hebben het uiterste gedaan om deze cijfers te drukken. De heer V. IERSEL (R- K-)- Zal verder geen bezwaar maken, MR- KAVELAARS (R. K.) vraagt hoe lang het werk duurt. Wetih. HOUTMAN (V. B.): Onze meenmg is één jaar. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Rond een motie Van het lid van gemeenteraad, den heer J. M. BLAZER c.s., schrijven d.d. 29 Augus tus 1936, houdende bericht, dat het antwoord van B. en W. op de door hem gestelde vragen betreffende de door den minister van Sociale Zaken aangebrachte wijzigingen tn steunver lening en werkverschaffings hem niet geheel heeft kunnen bevredigen, hetgeen hem aan leiding geeft bijgaande motie bij den ge meenteraad in te dienen. Deze motie luidt als volgt: De raad der gemeente Schiedam, gehoord de bespreking van de wijzigingen neergelegd in de circulaire van den minister van Sociale Zaken d.d. 31 Juli jl„ no. 200/1129, afd. ,W. en S., overwegende, dat deze wijzigingen/ een aan zienlijke verslechtering zullen beteekenen voor het overgroote deel der gesteunde werk loozen, overwegende, dat de steunuitkeeringen op dit oogentolik reeds minimaal zijn, dringt er bij de regeering op aan, deze wijzigingen, voor -zooyer zij verslechteringen inhouden, niet in te voeren, noodigt het college van B. en W. uit deze motie kenbaar te maken aan den minister van Sociale Zaken. De heer J. M. BLAZER (S. D. A. P-) dankt B. en W. voor de spoedige afhandeling dezer zaak. Spr. wijst er op, dat in verschillende gemeenten de raad een motie heeft aangeno men om de colleges te steunen. B. en W antwoorden niet bevredigend. Spr. meent, dat de huurtoeslag niet verminderd mag worden, Nu de regeering met het vaste lastenontwerp geen resultaat behaald heeft, meent men er zóó te moeten komen. Het is een slechte methode om zóó huurverlaging af te dwin gen. Het gaat ook niet aan om die kleine hulseigenaren, die er een zeker bestaantje uit hebben, te dupeeren, van de groote wo- ningbouwvereenigingen en huizenbezitters kan het echter wel af. De regeering moet met een bepaald wetsontwerp komen. De overheid zal anders een moeilijke taak hebben. Het zal veel rompslomp geven voor de gemeenten. En dan de verlaging der standaardloonen. Men- schen dupeeren die in 4 jaar tijd geen kans gezien hebben om geen 26 weken te werken, is een onbillijkheid. We zitten hier toch met groote groepen metaal-, bouwvak- en glas-arbeiders. In Schiedam zouden er vol gens de cijfers van den heer v. d. Vlies 10 procent arbeiders door gedupeerd worden. Deze belangrijke verlaging zal ook op den Schiedamschen kleinen middenstand nog zwaarder gaan drukken. De koopkracht ver- mindert dan immers nog* meer. De positie van een gezin van vrouw, man en 5 kinderen, nu in de hoogste klas gesteund is 10.50 plus 1.35 voor elk kind met een huurtoeslag van 2 is 19.25. Geplaatst onder de nieuwe regeling zou dat worden; als Schie dam in de 2e klasse standaardloon komt 19. Na 1 Mei zal de verslechtering 5.72 worden 1 Iemand die 4 jaar werkloos is, heeft al te kort genoeg als dit nu ook nog moet, is het allernoodzakelijkste levenspeil niet meer te handhaven. De te nemen maatregelen zullen zeer funest zijn. Spr. meent deze motie te moeten indienen, opdat ook andere raadsleden in staat zuilen zijn B. en W. te steunen in hun pogingen om in Den Haag verandering dezer regeling voor Schiedam te verkrijgen. Enkele vragen De heer v. d. BERG (C. H.) verklaart met genoegen geluisterd te hebben naar de rustige wijze van interpelleeren van den heer Blazer. Spr. is ook door de nieuwe maatregelen diep getroffen. Ofschoon niet geheel op de hoogte van den toestand der werkloozen, heeft spr. uit het betoog verdomen, welke moeilijk heden rijzen. Spreker heeft wel met den heer van der Kraan enkele vra gen aan B. en W. gesteld, die helaas nog niet beantwoord konden worden; anders had spr. deze zaak makkelijker kunnen behan delen. Ze luidden als volgt; In verband met de bekende Ministerieele circulaire waarin aan de gemeentebesturen opdracht is gegeven ten aanzien van de nieuwe voorschriften voor steunverleening be reids administratieve maatregelen te treffen verzoeken ondergeteekenden, H. van der Kraan en Th. J. L. van den Berg, hun te willen mede- deelen, of B. en W. uitvoering hebben gege ven aan deze opdracht en als resultaat daar van onder anderen aan den Raad reeds op gaven gedaan kan worden: a. hoeveel personen vier jaren of langer werkloos zijn en in die periode gen 26 weken hebben gewerkt; b. hoeveel personen op 1 Juli 1936 als crisissteuntrekkenden steun hebben genoten; c. hoeveel personen daarvan huurtoeslag hebben genoten, en tot welk bedrag in totaal ten slotte het College van B. en W. er de onbillijkheid niet van inziet, dat hoofdarbei ders, waaronder stuurlieden, kantoorbedieden, boekhouders, en geschoolde arbeiders, zooals timmerlieden, metselaars, schilders, bankwer kerse scheepsbouwers, modelmakers en der gelijke, in dezelfde standaardloonklasse ge plaatst worden als ongeschoolde arbeiders. Uw antwoord met belangstelling tegemoet- ziend, Hoogachtend, (get.) Th. J. L. vah den BERG. (get.) H. van der KRAAN. regel een poging om de huren langs dezen regel een poging' om de huuren langs dezen weg te verlagen niet goed. Vóór het indienen van het verworpen vaste lasten-ontwerp, was er een ontwerp-wet tot verlaging van huren van bepaalde woningen, vooral van de z.g, woningwet woningen. Ook dit plan had on billijkheden, doch het was beter. Bedenkelijk is het, dat men door huurtoe slag inhouding, zijdelings woninghuur wil laten dalen. Spr. is van meening, dat zulks toch niet zóó zal gaan. Spr. ontkent, het geen sommigen beweren, dat de regeering, deze wet als rancune zou hebben ingediend, tegen haar verworpen vastte lasten wetsontwerp. Met het uiten van dreigementen op strooibiljetten of protestvergadering komen we er niet. Deze dingen geven rustige burgers vaak veel te denken. Laten we b.v. niet op een biljet voor een vergadering, dat de arbeiders geen cent meer te missen hebben en dat men hen voor de toegang tien cents wilde laten betalen! Gaarne wil de Ch. H. haar misnoegen uit spreken we kunnen ze niet accepteeren die nieuwe maatregelen. Dat de aangekondigden maatregel aan bepaalde diensten ter uitvoe ring is opgedragen, zondr eerst met den in stanties te rade te gaan is fout. Deze regeling komt op het meest ongelegen oogenblik. De winter staat voor de deur! De huurtoeslag oefent te geringen invloed op de huurwaarden uit. Spr. geeft enkele cijfers van Rotterdam. Gemiddeld is daar de huurtoe slag 1 per persoon. In eerste aanloop zou de korting door 0.50 per persoon zijn. Ofschoon dit geen hooge korting is, komt ze wekelijks terug en dan is het te korten steunbedrag te groot! Spr. gelooft niet, dat de afschaffing der toeslag de verlaging der huishuren aan den gang zal zetten. Ook is niet te accepteeren om geschoolde en ongeschoolde arbeiders over één kam te scheren, omdat zij de eerste vier jaren geen arbeid hebben kunnen verrichten. Er is een onderscheid tusschen geschoolde en onge schoolde en ononderlegde vakloozen. De laat ste behooren dikwijls nog tot de vóóroorlog- sche periode. Daar behooren geen mannen toe die studie en vakkennis hebben opgedaan. Zij zijn door den vloedgolf op den kant geworpen. Familie en kennissen helpen hen nog, doch bij de steundaling zal ook dit niet meer mo gelijk zijn- Arm zijn is geen schande, maar een pijnlijke zaak! Wie steeds vast werk had, daarvoor is dit bestaan dubbel hard. Spr. en de Chr. H. fractie zal in geen geval meegaan met deze verlaging. Deze maatregelen zijn immoreel te noemen, ook al zouden ze finan cieel voordeelig zijn. De heer Blazer en zijn partijgenooten heb ben een motie voorgesteld. Op deze motie heeft spr. nog wel enkele redactie-aanmerkin gen, waar staat in de 2e alinea, het over groote deel dér gesteunde werkloozen. Een groot nadeel is het, als men gaat overdrijven. Het is niet het overgroote deel. De ons be kende cijfers laten het anders zien )ong. 30 V2 pet.). De vierde alinea zou er bij door kunnen gaan. De regeering heeft niet gezegd, dat het de bedoeling is om de bezuiniging in te voe ren. We moeten niet de verbeteringen willen behouden en de verslechteringen alleen af wil len voeren. Op het platte land b v. zullen vele verbeteringen door deze nieuwe regeling ko men. De heer v. d. BERG (C. H.) stelt daarom voor de motie-van den heer Blazer een an dere in de plaats! Motie van den Berg. Reel. 15930S 10 De raad van de Gemeente Schiedam, ge hoord de bespreking van de wijzigingen neergelegd in de circulaire van den minister van sociale zaken dd. 31 Juli j.l. 1. overwegende dat de vermindering van huurtoeslag voor de regeering slechts gerin ge verbetering brengt, 2. en dat dezelfde vermindering voor een werklooze individueel een aanzienlijk percen tage van zijn steunbedrag vertegenwoordigt, 3. en dat deze vermindering zal intreden °P een tijdstip, dat de kosten van levenson derhoud stijgen, in verband met de komen de winter, 4. terwijl het voortbestaan van de huurtoe slag de verlaging van de huurprijzen niet in ernstige mate zal belemmeren, 5. voorts overwegende, dat het erkende verschil van geschoold en ongeschoold niet mag worden weggenomen uit de steunrege ling-, noodigt het college van B. en W. uit deze motie kenbaar te maken aan den mi nister van sociale zaken. Deze motie wordt door anderen onder steund. De heer COLLé (C. P. N.) beweert, dat er niet veel goeds gezegd kan worden van deze wijziging in de steunregeling. Planmatig schijnt de regeering ze naar omlaag te druk ken. Twee jaar geleden zeide men hiermee is het laagste punt bereikt. De werkelijkheid is anders. Meedoogenloos gaat ze met deom- laagdrukking voort! Zelfs de Chr.-Hist. frac tie, die anders door dik en dun de regeering steunt, noemt deze regeling immoreel! Men moet zich verder niet verbazen, dat op strooi, biljetten sterke uitdrukkingen worden gebe zigd. Deze regeling is buitengewoon ongun stig ontvangen. Wanneer B. en W. reeds niet veel gedaan hadden, zou spr. ook nog wel een motie kun nen toevoegen. In de motie Blazer staat niets te veel en niets te weinig. We kunnen wel rekken, en er een redevoering van maken, doch we moeten onze meening onomwonden te kennen geven. De heer WIEKENKAMP (A. R.)de heer Blazer^ zegt, dat we de moed zouden heb ben om zijn motie te steunen. Spr. antwoordt daarop, dat er geen moed voor noodig is. 90 Pet. van het Nederl. volk verzet zich tegen de nieuwe regeling. Dat verzet is gemotiveerd ook. Ook de vakcentrales hebben geadres seerd en gewerkt. Spr. komt er tegen op, als zou de minister uit een zekere wellust de arbeiders naar omlaag drukken. Spr. gelooft niet aan opzet. Dat kan de bedoeling niet zijn. Spr. vraagt den voorzitter of het zin heeft deze motie aan te nemen? (interr. v. Lith dat moet je afwachten!) Spr. is bereid er vóór te stemmen. Het kan zoo niet! Zou een schrijven van B. en W. aan den minister niet meer helpen De heer ETMAN (R. K.) zegt met alle aan dacht te hebben geluisterd naar hetgeen de heer Blazer heeft gezegd. Spr. heeft echter nergens, ook niet uit de pers kunnen lezen, hoe nu precies de normen zullen zijn. Wat spr. wel juist kan beoordeelen, is, dat deze huurtoeslagverlaging de huurverlaging niet in, den hand zal werken. Waar wel sprake van zal zijn, dat vele arbeiders weer naar de krot. woningen zullen worden gedwongen. De huur prijs dezer krotten zou dan wel weer eens kunnen stijgen. Bij spr. staat vast dat deze verslechteringen niet door de werkloozen kun. nen wordep gedragen. Er zijn. echter onte genzeggelijke veel verbeteringen voor het plat teland. Spr. voelt als men nog een stap zet na deze eerste, hoe het dan zal zijn in het arbeidersgezin. 's Woensdag of Donderdags is er nu al geen eten. Hoe zal het dan zijn? Het werken met knuppel en gummistok kan den honger niet verdringen! Spr. zal een dezer beide moties steunen. De heer HOOGENDAM (A. R.) zegt dat dit eigenlijk een zaak is voor de Tweede Kamer. Het frappeert, dat er nu partijen zijn. De S. D- A. P.-fractie heeft een motie en een wethouder, de Chr. Hist, hebben hetzelfde. Spr. wijst er den heer Blazer op, dat èn weth. Dinkelaar (S. D. A. P.) èn weth. Slavenburg (C. H.) beiden verklaren, dat het college alles doet wat het kan! Spr. vraagt of het college in zijn algemeenheid meent of kan woi- den volstaan met hetgeen gedaan is, óf dat het diligent blijft t.o. van deze aangelegen heid. Van de conferentie van den minister met de 8 wethouders van groote gemeenten heeft spr. nog niets gehoord! Spr. heeft geen be hoefte aan moties. Hierna wordt gepauzeerd. (Wordt vervolgd.) Schiedam in de 2e klasse gehandhaafd Stond gisteren de geheele raadsvergade ring in het teeken van moties en gewijzigde moties, vragen en antwoorden van min of meer scherpen inhoud en toon, hedenmorgen is de hemel, die zóó donker was, plotseling verhelderd, door de definitieve beslissing van den minister. Had de Raad van Schiedam zulks gisteren geweten, wellicht was de ver gadering op een aanmerkelijk vroeger uur ge ëindigd en hadden de debatten een ande ren vorm gehad. De minister van sociale zaken heeft na de conferentie met de wethouders der groote steden en na een bespreking in den minis terraad de standaard loonklassen als volgt vastgesteld. 23 voor het tarief van steunverleening eerste klasse; ƒ21 tweede klasse; ƒ20 derde klasse; ƒ18 vierde klasse; ƒ18 vijfde klasse, ƒ16 zesde klasse; ƒ16 zevende klasse: ƒ15 achtste klasse en 13 negende klasse. Verder is er uitdrukkelijk bepaald, dat de maximum totaal korting niet meer dan 1 mag bedragen. Dit geldt dus voor steunkor- ting en huurtoeslag te zamen. Schiedam is blijven behooren in de 2de klasse. Zooals uit d.e beslissing blijkt is het standaardloonbedrag nu gebracht van 19 op 21. Alzoo is er ƒ2 bijgekomen. De huurtoeslag was tot op heden als volgt: b.v. bij 6 huur, werd over de eerste 3 niet betaald. De berekening was 6 ƒ3 ƒ3x 2/3 f2 huurtoeslag per week. Dat wordt nu bij ƒ6: ƒ6 3 3 x 1/3 ƒ1 per week. Ook al zou men nu in een la gere loonberekening vallen, dan mag volgens het ministerieele besluit niet meer dan ma ximaal ƒ1 in totaal gekort worden op het te ontvangen bedrag. Dat ook deze regeling goede kanten heeft, toont b.v. het geval, dat iemand die nu een woninghuur betaalt van ƒ27,50, daarvan op het oogenblik ontvangt 7.50 3 4.50, echter over ƒ4.50 mocht niet worden uitge keerd, wel over 3. Bij de oude regeling ontving met 2 huurtoeslag. Nu wordt echter de berekening wel over 4.50 genomen. De korting wordt hier dus niet méér dan 0.50. Hoe of nu de juiste resultaten zullen zijn, valt eerst na de uitwerking van de volledige gegevens van maatschappelijk hulpbetoon en Arbeidsbeurs te zeggen. Er moeten enkele duizenden zijn we goed ingelicht rond 3500 kaarten door Maatschappelijk Hulpbetoon nauwkeurig worden nagegaan, om de nieuwe uit te keeren bedragen per persoon vast te stellen. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, mogelijk eenige regen, iets warmer des nachts. Schiedam. Passage-theater 8 uur: Catharina de Kleme en Charlie Chan in Shanghai (boven 18 jaar). VROUW. JEUGDBEW. VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Morgen, sterfdag van onzen onvergetelijken Bisschop Mgr. Aengenent z.g. Op dien dag zal om 7,30 uur 's morgens in de R. K. kerk te Overveen een H. Mis van Requiem voor de zielerust van Z. H. Exc. worden opgedragen, die gezongen wordt door de leden van de R. K. Vrouwelijke jeugd. Willen alle leidsters en leden, die hierbij niet tegenwoordig kunnen zijn, in haar eigen parochiekerk tot dezelfde intentie hun H. Mis en H. Communie op dien dag opdragen. Hedenavond 8 uur in 't clubhuis St. Liduina groote repetitie van de binnenkort op te voe ren operette. Morgen- en Vrijdagavond zal dit clubhuis gesloten zijn respectievelijk wegens den spreekavond van den weleerw. heer de Greeve en het uur van eerherstel in de diverse parochiekerken, waarbij we natuurlijk alle maal tegenwoordig zijn. 't Clubhuis „Maria, Koningin der Apostelen" is deze week gesloten, behalve Zaterdagavond, wegens de groote fancy-fair in de Gorzen, waar ieder Graallid vanzelfsprekend hard aan meewerkt. R. K. AMBACHTSSCHOOL Zaterdagmiddag a.s. wordt in de R. K. Am bachtsschool aan de Baljuwstraat 2 te R dam sen openbare les gegeven. Belangstellenden zijn tuschen half drie en half zes welkom. RECEPTIE e. STEUNDER Gistermiddag bestond ten kantore van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de ge legenheid, den directeür, den heer Steijnder, geluk te wenschen met het feit, dat hij vóór 25 jaar in het bankwezen trad. Vele bezoe ken, bloemen en telegrammen van zakelijke relatie bewezen, dat de heer Steijnder zich in den tijd dat hij in Schiedam werkzaam is, zeer gezien heeft gemaakt. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren had wegens verhindering een schriftelijken gelukwensch gezonden, terwijl de heer H. P. Clasie, commissaris van Politie, den jubilarft persoonlijk kwam gelukwenschen. Gisteravond hield de kanovereeniging „de Poldervaart" een gondelvaart op de Polder vaart tusschen de spoorbrug en het stoom gemaal. Op het donkere water leverden de 12 aardig verlichte bootjes een feeëriek ge zicht en de vele belangstellenden zullen geen spijt hebben van hun tocht. De uitslagen zijn als volgt: 1 mej. Liesbeek, 2 C. de Bruin, 3 Berck, 4 A. J. Thomassen, 5 J. v. d. Klooster, 6 Jans- ma, 7 Paulusse, 8 W. v. d. Winkel, 9 Dale meier, 10 Verschoor, 11 dames Steens. De heer J. Schaepman heeft, zooals reeds gemeld, op het bloemencorso te Rotterdam beslag weten te leggen op een eervolle ver melding, zijnde een zilveren vaasje. Zijn motorrijwiel met zijspan werd geclas- seerd bij de auto-afdeeling, zoodat hij voor een prijs moeilijk in aanmerking kon komen, maar toch heeft de versiering de aandacht der jury getrokken. Het 3 -jarig zoontje heeft in een vliege- nierscostuum den geheelen rit medegemaakt. A^UN GEREDEN. Gisteren is de 10-jarige H. S. op de Nieuwe Haven bij de Oranjebrug aangereden door een onbekend gébleven wielrijder. Het kind bekwam ontvellingen aan gelaat en knieën, benevens een lichte hersenschudding. Op last van dr. de Leeuw is het per rijwielbrancard naar huis vervoerd. DE OVERVALAUTO. Naar wij vernemen zal deze maand overvalauto door de firma Pietersen aan de politie worden afgeleverd. de Co. G. T. B. De Zaterdag gespeelde voetbalwedstrijd G.T.B. aRokoncent 1 eindigde in gelijken stand 22. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2731 Augustus GEBOREN: Engelina A., dochter van A. Agterberg en H. Verhoeks, Broersveld 21 Arie J., zoon van A. Pronk en T. A. van Mourik, Numansdorpschestraat 16 Johan nes H., zoon van J. H. Esbach en A. Lemmen, Bleekerstraat 5 Johannes J., zoon van D. van Wijk en A. Willebrand, Dr. Noletstr. 1 Maria J. J., dochter van J. W. van Doom en G. Hoegee, Lekstraat 90 Henri L., zoon van H. Wurtz, van Ostadelaan 69 Aplonia W., dochter van L. Koomneef en J. de Lange, St. Liduinastraat 46 Johannes, zoon van J. van der Kooij en M. Reherman, Bilderdijk- straat 45 Comelis H., zoon van P. A. van Dijke en D. C. Lameijn, van Dijckstraat 19 Catharina J. E., dochter van A. .de Bruin en P. Moret, Nassaulaan 75 Adrianus, zn. van D. Blaak en M. de Bruijn, Newtonstr. 17 Daniël L., zoon van D. L. Pütters en M. S. Klein, R&am 28 - Frans, zoon van W. Kruit hof en E. Grootenboer, Prof. Kam. Onneslaan 179 een als levenloos aangegeven kind van G. Holswilder en H. M. van Lurjn, Dr. Nolet- straat 1. OVERLEDEN: J. G. Markus, 70 jaar, L. Haven 10 C. Rijntalder, 68 jaar, echtge- noote van J. Krullaars, Ouddorpschestr. 9. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 1 Sept. Vertrokken: s.s. Mitra, naar Bremerhaven. SCHIEDAM, 2 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling f 1,10. Gisteravond om kwart over zes is op den Gustoweg de 59-jarige gepensionneerde tramconducteur A. J. Bierens uit de Punt- straat door een van den Schiedamscheweg komende vrachtauto, bestuurd door C. G., aangereden. De man stak onachtzaam, met gebogen hoofd de straat over en liep tegen de linker lantaarn van de auto op. Hij werd te gen de straat geslingerd en kreeg een ernstige schedelbreuk. Hij was nagenoeg op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1