DE V.V.V.-WEEK. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Morgen de officieele opening. De versiering van de Jonker Fransstraat- AFSCHEID P. J. FORTANIER DE PARTICULIERE AUTOBUSSEN. Waarom niet tot inbeslagneming is overgegaan. MINISTER KAN NOG GEEN ANTWOORD GEVEN. NEDERLAND-BELGIË TE ROTTERDAM. Als gemeente-ontvanger en oud directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. DAHLIA-EXPOSITIE IN VREEWIJK. VLAARDINGEN. BURGERLIJKE STAND. Morgenavond te 8 uur zal de Rotterdam- sche V.V.V.-Week officieel worden geopend door een ontvangst van het V.V.V.-comité door het gemeentebestuur ten stadhuize. Van half negen tot tien uur zal de Rotter- damsche Postharmonie, onder leiding van Thom-Adée een concert komen geven op het bordes van het stadhuis. Voor het bordes van het stadhuis, vervol gens op het Kruisplein en daarna op het Wil lemsplein zal een wapenkoning met vier he rauten met het historisch ceremonieel de komst aankondigen van Prins Philips van Spanje en Maria van Hongarije en hun ge volg. Hiermede vangt de Maskerade aan, voor stellende het bezoek, dat deze twee vorstelijke personen in September 1549 aan Rotterdam hebben gebracht. Route der Maskerade-optochten Wij laten hieronder volgen de routes der op verschillende dagen gedurende de V.V.V.-week te houden Maskerade-optochten: Op Zaterdag 5 September: Gedeeltelijk begin Prinsenhoofd: 2 uur. Gedeeltelijk begin Willemsplein: 3 uur. Route: Willemsplein, Willemskade, Veerkade, Scheepstimmermanslaan, v. Vollenhovenstraat, Westzeedijk, Museumlaan. Gedeeltelijk Mathenesserlaan: Vervolg route: Mathenesserlaan, Heem raadssingel, Beukelsdijk, viaduct Tunnel, Wil lem de Zwijgerplein, Schepenstraat, Lumey- straat, Dresselhuysbrug, Dresselhuysstraat, Stadhoudersweg, Bergschelaan, Bergsingel, Bergweg, Zwart Jansstraat, Noordmolenstr., Noordplein, Jonker Fransstraat, Meent, Cool- singel, Raadhuisstraat. Op Woensdagavond 9 September 8.30 uur: Route: Baan, Westzeedijk, Eenhoornstraat, Leu- vebrug, Boompjes, Bruggen, Stieltjesplein, Paralelweg, Hillelaan, Pretorialaan, Hillevliet, Beijeriandsehelaan, Tweede Rosestraat, Rose- straat, Bruggen, Bolwerk, Geldersehekade, Beursplein, Blaak, Schiedamschesingel, Schil- derssteeg, Baan. Op Zaterdagmiddag 12 Sept. 2.15 uur (naar Woudestein) Route: Baan, Westzeedijk, Schiedamschedijk, Zee- vischmarkt, Noordblaak, Beursplein, Kolk- kade, Hoofdsteeg, Middensteiger, Groenen- daal, Oostplein, Oostzeedijk, Woudstein. Opening feestweek Oppert. De Winkeliersvereniging van de Oppert en de St. Jacobsraat heeft getracht, door een mooie versiering van straten en étalages de beide straten een attractie te doen zijn van de V.V.V.-week. Ook een kabel-raadsel, waar voor fraaie en practische prijzen zjjn beschik baar gesteld behoort tot een van de attracties. Vrijdagmiddag te vier uur zal de officieele BJ,0£6fcening plaats vinden. r De optocht in Rotterdam-Zuid De reeds aangekondigde V.V.V.-optocht in Rotterdam-Zuid, die Vrijdag gehouden wordt, zal worden opgesteld in de Slaghekstraat en zijstraten en gaat de volgende route: Vertrek Slaghekstraat, naar Hilledijk, Put schelaan, Tweeboschstraat, Riebeekstraat, Afrikaanderplein, Bloemfonteinstraat, Hille laan, Pretorialaan, Hillevliet, L. Hilleweg, San- delingstraat, Gr. Hilledijk, Beyerlandschelaan, Groningerstraat, Beyerl. straat, Beverstraat, W. Varkenoordscheweg, Beyerlandschelaan, Slaghekstraat, Beukelaarstraat, Beyerland- schestraat, W. Varkenoordscheweg, Zaadak- kerstnaat, Westerbeekstraatj, Riederlaan, Overijselschestraat, Breeplein, Bree, Hendrik Croesinckstraat, Walravenstraat, Randweg, Riederlaan, Westerbeekstraat, Blokweg, Slag hekstraat, Polderlaan, Hillevliet naar Slag hekstraat, punt van uitgang en ontbinden. Het geheel wordt opgeluisterd door de vol gende muziekvereenigingen: „R. M. L", „S. v. d. B.", „St. Michaël", „Excelsior", „Oefening Baart Kunst" en „Vieux Camerades". Er zit dus wel muziek in Rotterdam-Zuid. Ca. 8 uur wordt het geheel verlicht. Het uitvoerend comité verzoekt het publiek be leefd, zich langs de route op te stellen, daar het meeloopen in den optocht niet toegestaan kan worden. Er wordt om 7 uur afgemar cheerd. Paardentram op den Schiedam- schen dijk. De traditie van de laatste jaren getrouw zal de R. E. T. gedurende de V.V.V.-week we derom de paardentram op den Schiedamsche dijk laten rijden. De dienst zal dagelijks wor den gereden van 14 uur tot middernacht tus- schen de Vischmarkt en den Westzeedijk bij den Westersingel. Er zal een 20-minutendienst worden onderhouden met een dichten en een open wagen. Het tarief is voor volwassenen 10 cent; ook kan gereden worden op één knip in de blauwe 12-rittenkaart van 1.of op twee knippen in de gele 10-rittenkaart van 50 cent of de 20-rittenkaart van 1.Kinderen betalen 6 cent of 1 knip in bovengenoemde gele kaar ten. Alle overige plaatsbewijzen en rittenkaar- ten zijn op de paardentram ongeldig. Rondritten. Ook zal gedurende de V.V.V.-week de R. E. T. de bekende rondritten per touringcar hou den, waarmede men een rit maakt door de versierde straten. De rit duurt ongeveer 3 uur en begint om 14.30 uur aan het Parkeer terrein Beursplein. V.V.V.-muziek Parkzicht. De muziekkorpsen, welke op Zaterdag en Zondag a.s. aan het concours deelnemen, zul len op die dagen circa een half uur vóór hun optreden met muziek vanaf het Beursplein naar Parkzicht marcheeren. De uren van aan komst worden in het programmaboekje aan gegeven. In verband met ingekomen bezwaren, voort vloeiende uit den dienst, zullen de tambours en pijpers niet medewerken aan het concert op Zondagavond. Het programma van de Kon. Mil. Kapel op Zondagavond 8 uur luidt thans als volgt: 1. Marsch „Golden Jubilee", J. Ph. Sousa; 2. Ouverture „Guillaume Tel", G. Rossini, arr. F. Dunkier; 3.Danses polovtsiennes, A. Boro- dine, arr. C. L. Walther Boer; 4. Fantasie „Rienzi", Opera van R. Wagner, F. Dunkier; 5. Triumph-Marsch uit de opera „Alda", G. Verdi; 6. Suite Arlésienne No. 11, a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuet, d. Farandole, G. Bizet, arr. W. v. d. Linden; 7. Fantaisie „Faust", Opera van Ch. Gounod, F. Dunkier. Vliegdemonstraties. Evenals vorig jaar zullen op Zondag 6 Sep tember a.s. des namiddags .15 uur op het Vliegveld Waalhaven vliegdemonstraties wor den gehouden ter gelegenheid van de Rotter- damsche V.V.V.-week. Er zal een zeer aantrekkelijk vliegprogram- ma worden uitgevoerd o.a. Escadrillevliegen door Instructeurs der Nat. Luchtvaartschool. Sleepstart van het Zweefvliegtuig Grunau Baby, bemand met den heer Hoekstra, achter een toestel der N. tl. S. bemand met den heer Schmidt Crans. Demonstratie met Autogiro- vlie; tuig. Kunstvliegen met het Koolhoven trail er toestel bemand met den heer Asjes. Ballonnenrammen door Instructeurs N. L. S. Telepathische opdracht aan een sportvlieg- tuig in de lucht. Voorvliegen van het nieuwe toestel der Koolhovenfabrieken de „F. K. 53". Parachute-demonstratie. Modern stierenge vecht met den toreador Don Cierva. In verband met de verwachten drukte zijn er verschillende extra maatregelen getroffen en wel: De R. E. T. zal extra diensten van en naar het vliegveld onderhouden; de havendienst SPIDO zal een 10-minuten dienst naar en van het vliegveld uitvoeren. Het wagenveer ParkkadeCharlois zal des morgens van 7.00 uur tot des avonds 24.00 uur varen. De normale toegangsprijzen voor het Vlieg veld Waalhaven zullen ter gelegenheid van dit vliegfeest worden gehandhaafd, terwijl even eens de normale rondleidingen op het Vliegveld zelf zullen worden gehouden. Teneinde de bezoekers van het Vliegfeest in de gelegenheid te stellen het terrein vlug te betreden zijn extra loketten bij de ingangen geplaatst. Voor parkeerterreinen voor auto's, motorrijwielen en rijwielen zijn uitgebreide maatregelen getroffen. De opbouw van de feestversiering in de Jonker Fransstraat is thans in vollen gang. Vrijdagnamiddag om 2 uur precies worden de V.V.V. Feestelijkheden in deze straat onder aanwezigheid van talrijke genoodigden uit de kringen van Handel en Industrie geopend door het Bestuur der Vereeniging voor Vreem delingen Verkeer. De heer Van Riel 2e Secre taris van de V.V.V. zal daarbij de openings rede uitspreken en het groen wit groene lint door knippen, waarmede het verkeer in de Jonker Fransstraat voor het publiek wordt opengesteld. Na de opening zal in een versierden autobus een rondgang door de Jonker Fransstraat worden gehouden en bestaat er gelegenheid de schitterende etalages van de winkeliers welke aan den etalage wedstrijd mededoen, te bezich tigen. De reünie van genoodigden en deelnemende winkeliers heeft plaats ten 1.45 uur in Café Lunchroom „De Witte Ballons" Jonker Frans straat 138. Men schrijft ons: De Rotterdamsche ondernemingsgeest is er nog. Een mooi voobbeeld daarvan vindt men in de Weste Wagenstraat. Zooals bekend, or- ganiseeren de daar gevestigde winkeliers ge zamenlijk een grootsehe versiering ter gele genheid van de V.V.V.-week. Tengevolge van de moeilijke tijdsomstandigheden die R'dam doormaakt stonden een zevental winkels leeg. Na overleg met de huiseigenaren, besloten deze direct hun panden gratis ter beschikking te stellen van de versierings-commissie, ter wijl verschillende andere firma's zich bereid verklaarden gratis voor passende etalages zorg te dragen. In antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal den heer mr. Donker, waarom de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Rotterdam aan de politie opdracht heeft ge geven niet tot inbeslagneming over te gaan van de particuliere autobussen, die sedert 1 Juli 1.1. stelselmatig overtreden de verorde ning op de straatpolitie tot aanwijzing van vaste stopplaatsen, doch slechts procesverbaal van de overtredingen heeft doen opmaken, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het ter zake ingestelde onderzoek nog eenigen tijd vordert, zoodat de beantwoording daar van binnen den gebruikelijken termijn tot zijn leedwezen niet mogelijk is. De Maasstad krijgt haar eersten interland tenniswedstrijd: het bondsbestuur heeft gunstig beschikt op een voorstel, dat uitge gaan is van het comité, dat verleden jaar reeds pogingen gedaan heeft om den wed strijd Nederland-België te Rbtterdam te doen spelen en van het bestuur van de L. T. C. Kralingen om den wedstrijd op de banen van laatstgenoemde vereeniging te doen plaats vinden. Het is aanvankelijk de bedoeling geweest van het bondsbestuur om den wedstrijd te Den Haag te laten spelen. De banen van de M. E. T. S. waren echter niet beschikbaar. Daarna heeft het bondsbestuur contact ge zocht met D. D. V. te Amsterdam, doch dit contact werd wegens vaeantie van de be stuurders niet gevonden! Inmiddels was ge bleken, dat de banen van Kralingen beschik baar konden komen (die van Anglo Dutch staan op het punt van ontruiming, moeten immers 1 October aan de gemeente terug gegeven worden) en direct heeft het dage- lijksch bestuur van Kralingen contact ge zocht met de commissie bovengenoemd. Die commissie werd nu meteen uitgebreid en als volgt geformeerd: D. Croll, mr. F. Hover, mr A. Blom, ir. van Herwijnen C. Vreedenburgh en A. Overjjnder. Het bondsbestuur zal aan deze commissie doen weten, dat het den wedstrijd tegen Bel gië op Zaterdag 12 en Zondag 13 Septem ber op de banen van Kralingen zal laten spelen. De heer P. J. Fortanier, de in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd af' getreden gemeende-ontvanger en oud-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, heeft giste ren ten stadhuize in de Raadszaal lilde klasse officieel afscheid genomen. Nadat de heer Fortanier, vergezeld van zijn familieleden, de zaal was binnen geleid en temidden van de talrijke, zoowel door organi saties, stichtingen als particulieren gezonden bloemstukken, had plaats genomen, trad de gemeente-secretaris, mr. M. Smeding, naar voren om namens de Vereeniging van Hoof den van Dienst (de voorzitter ir. Boom was op vaeantie) den heer Fortanier te danken voor den steun, welken de vereeniging bij hem had ondervonden. Voor de vereeniging is zijn heengaan een groot verlies. Vervolgens sprak mr. Smeding eenige woorden in zijn kwalitei Van gemeente-secretaris, welke natuurlijk veelvuldig contact heeft met den gemeente ontvanger, vooral in de latere jaren met zijn kasgeldmoeilijkheden voor Rotterdam. Hij wenschte den heer Fortanier een gelukkigen tijd van rust toe in zijn nieuwe woonplaats Bennekom en sprak de verwachting uit, dat hij nog dikwijls zou terugdenken aan Rotter dam en aan de moeilijke, maar mooie jaren hier doorgebracht. AIS- aandenken van semi-permanenten aard bood hij namens de hoofden van dienst een plant aan De heer Fortanier sprak hierop een woord van dank. Al eenige malen had hij bij veran dering van werkkring een afscheid moeten ondergaan, doch ditmaal wachtte hem geen nieuwe taak, doch slechts een tijdperk van rust, welke hem nu in zijn gevoel nog als on wezenlijk voorkwam. In verband met het feit, dat zoovele jongeren hunkeren naar een func tie, achtte hij het echter niet passend om lan ger dan tot 65 j. in dienst te blijven. Hij dank te vervolgens alle ambtenaren, van hoog tot laag, en zéide dat hij Rotterdam stellig niet zou vergeten. Als wethouder „zonder" financiën aldus diende hij zich aan sprak vervolgens de heer A. B. de Zeeuw. Ik weet niet, zoo zeide spr. of uw laatste functie u de meeste vol doening heeft verschaft. Had de ontvanger het steeds gewonnen van den uitgever, dan ware dit wellicht anders geweest. De omstan digheden waren niet zoo gunstig. Laten wij hopen, dat er nog een tijd aanbreke, waarin het financieel en maatschappelijk anders zal zijn. Laten wij ook hopen, dat u daarvan nog getuige moge zijn. Dan zal het bekleeden van het ambt van gemeente-ontvanger ongetwij feld van prettiger aard zijn. Gij zijt nu de nauw keurigste waarnemer geweest van de moeilijke omstandigheden, waarin Rotterdam verkeerde en nog verkeert. Hoevele malen zijt gij in die jaren in het bekende gangetje verschenen om den wethouder slechts sombere bood schappen mede te deelen. Ik dank u namens mijn departement voor de belangrijke diensten, welke gij aan Rotterdam hebt bewezen en ik feliciteer u met het voorrecht onze stad zoo eervol en zoo lang te hebben mogen dienen. In zijn antwoord aan den wethouder her innerde de heer Fortanier er aan, hoe zjjn leven wel heel anders is verloopen dan hij ge dacht had voor veertig jaren. Naar Amster dam en Den Haag, zoo dacht hij toen te Utrecht werkzaam, wil ik wel solliciteeren, doch niet naar Rotterdam. Toch kwam hjj via Haarlem naar Rotterdam na een sollicitatie voor directeur van het Burgerlijk Armbestuur alhier. In 1931 verwisselde hij dezen werkkrin: voor dien van gemeente ontvanger. Inderdaad heeft de eerste functie hem veel meer voldoe ning geschonken en kwam meer overeen met zijn karakter van sociaalvoelend mensch. Geld doet niet erg warm aan. Daarom was hij, ge lijk oud-wethouder Nivard hem in 1931 had gevraagd en hij toen heeft toegezegd, zich ook nadien blijven belasten met allerlei socia len arbeid, waartoe de gemeente hem een secretaresse disponibel stelde. De periode van gemeente-ontvanger was zeer moeilijk ge weest. De strubbelingen met de kasgeldpositie hadden hem menigen slapeloozen nacht be zorgd. De medewerking en het vertrouwen van het gemeentebestuur en het college waren hem steeds een groote steun geweest. Zoowel van wethouder Hane'maayer als van wethouder de Zeeuw had hij die medewerking gehad. Bjj zijn heengaan wilde hij den wensch uitspre ken, dat de dageraad, die begint te gloren, spoedig zal overgaan in vol zonlicht, ook voor Rotterdam. De moeilijkheden voor hét ge meentebestuur zullen dan echter niet vermin deren, aangezien dan ook weer de zucht zal groeien om meer uit te geven. Hij hoopte echter, dat men spoedig dien beteren tijd zou medemaken. Hierna werd door mr. Smeding voorlezing gedaan van een aantal ingekomen telegram men o.a. van ir. Boom, voorzitter der Ver. van Hoofden van Dienst en van de Moeder en Zusters van het St. Franciscua-Gasthuis. Vervolgens kwamen alle aanwezigen den heer Fortanier de hand drukken en voor de laatste maal een woord wisselen van beste wenschen voor de toekomst. De burgemeester, mr. P. Droogleever For- tuyn, die reeds in de college-vergadering van Dinsdag j.l. officieel van den heer Fortanier had afscheid genomen, kwam ook dezen mid dag nog eens persoonlijk afscheid nemen. In de lange rij, die zich daarbij aansloten merk ten wij o.m. op oud-wethouder F. L. D. Ni vard, oud-wethouder mr. A. de Jong, tal van Raadsleden en zoo goed als alle directeuren van gemeentediensten en bedreven en hoofd ambtenaren. Verder tal van vertegenwoor digers uit het sociaal-charitatieve vereeni- gingsleven van elke richting en gezindt, o.a. van het St. Franciscus-Gasthuis (vertegen woordigd door de heeren mr. J. G. Midden- dorf, H. J. M. Vrijmoed en den wrn.-directeur dr. H. van Dijk), St. Vincentius-Vereeniging, R. K. Parochiaal-Armbestuur, R. K. Ver. tot bescherming van meisjes om slechts enkele te noemen. Ten slotte zijn ook uit de lagere ambte naarskringen velen den heer Fortanier de hand ten afscheid komen drukken. Eerst naar UNKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan-, de auto van den „Eerste Hulp dienst".) In de groote zaal van het hotel „Het Witte Paard is door het C. I. P. V. wederom de succesvolle jaarlijksche dahlia-tentoonstelling ingericht. En laten we het maar aanstonds verklaren, het aanwezige materiaal is weer van voortreffelijke kwaliteit in soorten en kleurschakeeringen. Enkele soorten mogen met een apart woord worden vermeld. En dan wijzen we op de „Frida Monich", een enorme decoratieve dahlia, geel met karmijnrooden gloed en kar mijnpurperen tegenzijde, de „Rosary", een bij zonder groote decoratieve dahlia met een warme malvakleur, het „Oranje Wonder", een prachtige semi-cactus-dahlia in roodoranje tint. Deze drie soorten werden onlangs nog bekroond. NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Voorts op de „Salmon Giant", een zeer groote decoratieve dahlia, zalmrose met goud kleur. „Madme André Reboux", een prachtige decoratieve dahlia, steenrood met oranje hart, de „Volkskanzler", een enkelbloemige dahlia, uitnemende snijbloem, zalmrood met gouden meeldraden, het hart omzoomd door donker bruin, de „Rie Mastenbroek" en „Willy den Ouden", de eerste violetrose, de tweede fraai rood met oranjegeel hart, beide decoratieve dahlia's, de „Mevrouw van Wuyckhuizen", een karmijnroode semi-cactus-dahlia met donker fluweelen weerschijn. „Ballegó's Surprise", de witte Frau O'Bracht, keurige bloemvorm (cac tusdahlia). „Inspiration", een beste helder gele cactus-dahlia. „Leidens Elegance", warm rood tot donker vermiljoen (semi-cactus). „Frau Marie Kipke", oranje naar het hart goudgeel, aan de toppen geelgebrand. De Jolande le Grand cactus-dahlia (geel) benevens de „Sorghvliet" en „Cromvliet", een tweetal ster dahlia's, de eerste amarant rood met bruin- roode schaduw, de tweede violet, de Triomphe de Paris (oranjerood met goudgeel), André Csizik (violet rose), Alois Neelen (amber oranje), Franz Berger (koraalrood), Miss Belgium (oranje), Jane Cowl (oud-goud, zeer groot), Yellow Queen (heldergeel), Emulation (rood met wit), Salbach's White (wit). De inzendingen, waarbij we terloops nog wijzen op de aanwezige cacteeën-verzameling en enkele verkoopstanden, wordt afgesloten met een aantal vazen grootbloemige chrysan then, welke, doordat zij vroeg bloeien, met succes in den vollen grond kunnen worden gekweekt. Kenners en tuinbezitters kunnen op deze expositie genieten en keus maken. De tentoonstelling, die tot hedenavond 10 uur is te zien verlenging was niet mogelijk ingang Boogjes, is geopend door den leider van het C. I. P. V., den heer W. J. le Grand. Hij vertelde enkele details uit de geschiedenis der dahlia's. Bestonden er o. a. in 1927*2500 soorten, thans is dit aantal naar matige schat ting reeds tot over de 4000 gestegen. Spr. citeerde ter propaganda tegenover de bezitters van tuinen enkele gedachten van Erasmus met „Dit oord is gewijd aan het eerbaar genoegen de oogen op te vroolijken, den neus te verfrisschen en den geest te vernieuwen". Het bezoek aan de expositie was al aan stonds groot. Aangiften van 2 September 1936. GEHUWD: B. J. Jansen jm. 32 j. en O. Fir- linger jd. 28 j. F. J. v. d. Zijden jm. 27 j. en H. M. de Veld jd. 27 j. J. D. A. Wink jm. 30 j. en L. Wendels jd. 27 j. A. de Weerd jm. 28 j. en G. M. A. Bruins jd. 24 j. C. P. Stouthandel gesch. m. 35 j. en C. Wou ters jd. 21 j. J. D. v. Houwelingen jm. 22 J. en M. Goossenaerts jd. 21 j. P. W. v. Duuren jm. 31 j. en J. M. Schwartz jd. 25 j. H. Zonder van jm. 24 j. en J. v. d. Hoek jd. 24 j. H. de Haan jm. 25 j. en L. Roskam jd. 23 J. P. J. Huibers jm. 27 j. en D. C. Laarman jd. 25 j. J. G. Metz jm .28 j. en A. J. Burger jd. 25 j. P. J. v. d. Zalm jm. 22 j. en C. J. S. Herman jd. 19 j. J. v. Leenen jm. 21 j. en P. JI Peereboom jd. 19 j. J. W. Boerman jm. 21 en G. W. v. Prooijen jd. 19 j. L. W. Copper jm. 22 j. en C. Kers jd. 21 j. J. M. Falk jm. 27 j. en M. J. Offers jd. 25 J. D. Schippers jm. 27 j. en J. v. Roosendaal jd. 25 j. J. B. Barning gesch. m. 49 J. en A. Philipsen gesch. vr. 45 j. F. C. W. Unkel jm. 30 j. en H. AZ(jp jd. 24 j. CJ. A. Elmendorp jm. 24 j. en J. H. v. Zetten jd. 24 j. C. Roggeveen jm. 28 j. en T. E. Cillekens jd. 23 j. M. L. Arnold jm. 26 j. en G. Putters jd. 26 J. J. R. Bonninga jm. 24 j. en C. Heijkoop jd. 23 J. J. W. D. Wassenberg wedr. 50 j. en H. M. M. Pieck jd. 46 j. H. A. Zeegern jm. 28 J. en M Versteeg jd. 26 j. K. Schaart jm. 32 j. en M. C. Brusselman jd. 34 j. G. Price jm. 27 j. en M. A. de Haan jd. 33 J. E. W. Vierdag jm. 30 j. en J. C. v. d. Zalm jd. 29 j. C. v. d. Wel jm. 28 J. en L. Sparreboom jd 27 j. T. v. Zwieten jm. 28 j. en A. C. Baggerman jd. 25 j. A. Groeneveld jm. 29 j. en H. H. Buis jd. 29 j. PH. Nouwens jm. 25 j. en B. C. Th(jsse jd. 25 j. C. J. v. Waardenburg jm. 24 j. en L. Ham jd. 25 j. G. de Jong jm. 25 j. en A. v. Rijssel jd. 24 j. J. J. Wolbrink gesch. m. 44 j. en A. M. Visser jd. 42 j. R. Roggeveen jm. 25 j. en G. W. Witte jd. 20 j. L. Koolmees jm. 23 j. en M. Bakker jd. 21 j. P. J. J. Kuiper jm. 27 j. en M. M. A. Hermse jd. 26 j. W. J. v. Rijn jm. 31 j. en M. A. C. H. M. de Kanter jd. 24 j. F. A. Gilnzburger jm. 24 j. en G. Elias Jd. 22 j EC Langenberg Jm. 32 j. en C. de Jong jd./ 32 j. L. T. M. Schonis jm. 28 j. en G. M. Beumer jd. 23 j. H. Heshof Jm. 26 j. en P. Bakx jd. 24 j. G. Querido jm. 34 J. en E. Mühlenbruch jd. 29 j. M. F. Koenen jm. 31 en A. J. Vergalen gesch. vr. 27 j. A. H. M. d. Leeuw jm. 27 j. en F. v. Galen jd. 27 J. J. den Ouden jm. 30 j. en I. v. Veelen jd. 27 j. P. J. de Neef jm. 23 J. en J. F. Mercey jd. 22 j. S. A. Feldmann jm. 26 j. en J. Borgman Jd. 20 j. P. A. Goossens jm. 22 j. en S. M. Koelewijn jd. 22 j. A. de Groot jm. 25 j. en A. G. Beuman jd. 27 j. T. L. de Jager jm. 22 j. en J. D. E. Wildeman jd. 19 j. P. Roest jm. 21 j. en J. A. Schoonderwoerd jd. 19 j. P- de Ruiter jm. 25 j. en MWielard jd. 24 j. W. v. d. Voorden jm. 25 j. en A. Zuidam jd. 19 j. A. v. Deursen jm. 23 J. en C. Schenk jd. 21 - A. G. L. Vellinga jm. 28 j. en M. H. Jetten gesch. vr. 27 j. J. v. Meeuwen jm. 22 j. en A. v. d. Hoek jd. 18 j. J. S. Walrave wedr. 45 j. en C. H. H. v. d. Wilk jd. 43 j. C. A. Thiele- man wedr 64 J. en C. C. de Vlieger wede. 66 j. L. -A. Sengers Jm. 29 J. en H. M. de Jongh jd. 31 j. A. J. Weelen jm. 32 j. en E. v. Wuijckhuise Nortier jd. 20 j. A. Riezebos jm. 22 j. en B. M. Pijl jd. 23 j. T. A. Baas jm. 27 j. en T. Hoogerwerf jd. 22 j. J. Klein jm. 20 j. en C. Kok jd. 18 j. p. de Lege jm- 25 j. en P. Luhrman jd. 25 j. p. p. LambiUion jm. 26 j. en M. v. d. Berge jd. 21 j. Xi Steenbergen jm. 25 j. en C. A. v. Beek jn- j. C. C- v. Baggum jm. 30 j. en J. N- jd. 30 j. A. de Widt jm. 31 j. en A. Korteweg jd. 24 j. P. v. d. Broek jm. 27 j. en J.v. Beveren jd. 25 j. A. de Zeeuw jm. 27 j. en W- d® f°nSe jd. 25 J. A. Poot jm. 24 j. en T. v. Eijk jd. 23 j. - A. J. P. V. Rijn Jm. 29 J- en J A. M. Rademaker jd. 21 1. P. Bakker jm. 2b J. en A. A. Staal jd. 23 j. J. Haas jm. 26 j. en A. v. d. Welle jd. 25 j. BEVALLEN: M. de Slegte—v. Rayesteijn z. C. Zom—Klaverkamp d- M- Geuze—van Duivendijk d. G. Bel®oe£? d- S. Voort- meijerSchregel d. s- de Koning Boelens d. J. ParidaensMoerkerken z. R. p, p0],jer_ mande Heer z. A- Marsmanv. Deurzen z. M. K. v. Deuzen—v. d. P igt z. M. Knook— Zeesen d. G. Moerkerken—v. d. Pas d. - V,. J. Hoogerhoud—Verstraeten z. M. Marti nez Romero—Gares Sanjuan z. L. M. Dongel- mans—v .d. Leeuw d. A. H. Moerkerken—Be- zemer z. B. H. Schwedler—Weimer z. K. Kok—Barendregt z. M. C. v. d. Est—van Diesen d. G. v. d. Waal—Hoegen z. L. Ba rendregt—Hoogstad d. A. Lankhorst—Kermis d. C. Dobbelsteun—v. Vliet z. L .Dubbelt— Boerstra d. M. VleeschhouwerSchaap d. M. Mug—de Wolf levenl. d. P. Büch—de Rui ter 2 levenl. z. OVERLEDENC. J. C. Waling wed. v. P. de Koning 75 j. N. de Krijger m. v. P. v. Strien 61 J. G. J. RUsterborgh wedr. v. J. v. Oei 83 J. Onder groote belangstelling had Woensdag middag te Vlaardingen de officieele opening plaats van de nieuwe ambachtsschool aan de Oosterstraat aldaar, welke geschiedde door den minister van Onderwijs, K. en W., Z. Exc. dr. Slotemaker de Bruine. Aanwezig waren o.m. de heeren Hofstede en Grootenhaar, in specteur-generaal en inspecteur bij het Nijver heidsonderwijs, B. en W. en raadsleden van Vlaardingen, vertegenwoordigers van ge meentebesturen van omliggende gemeenten, voorzitter en secr. der K. v. K. voor de Bene den-Maas, en vertegenwoordigers van ver schillende organisaties. De bijeenkomst werd geopend door den wethouder van Onderwijs te Vlaardingen, den heer A. van Rijn, tevens voorzitter van de vereeniging „De Ambachtsschool" aldaar, die een overzicht gaf van de totstandkoming dezer school. Vervolgens hield minister Slotemaker de openingsrede. Spr. prees het bestuur, dat volgehouden heeft, niettegenstaande de vele moeilijkheden, en in samenwerking met rijk en gemeente thans de bekroning mocht zien van zijn werk door de opening dezer school. Spr .hoopte, dat directeur en leeraren mogen aankweeken vakbekwaamheid en plichtbe wustheid en dat deze school vakbekwame leer lingen moge afleveren tot zegen van Vlaar dingen en omgeving. Het gebouw werd door de aanwezigen bezichtigd. Hierna werd nog door verschillende aan wezigen het woord gevoerd, waarbij o.a. de huldiging plaats had van den directeur der school, den heer B. Helleman, die ruim 25 jaar geleden in Vlaardingen kwam als direc teur der Nijverheidsavondschool. Allereerst was hierna het woord aan den heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardingen, die zeide steeds met aandacht het werk van de vereeniging te hebben ga degeslagen. Spr. is van meening, dat een Am bachtsschool te Vlaardingen hard noodig is, daar hier een tekort is aan vakarbeiders en een overcompleet aan ongeschoolden. Spr. hoopte veel vruchten te mogen zien van het geen thans tot stand gekomen is. De heer I. A. Kreber, oud-voorzitter der vereeniging, uitte zijn blijdschap en dank baarheid om wat tot stand kwanl. Hij hoop te, dat nog geslachten mogen genieten van het onderwijs in deze school. Burgemeester J. Luyerink van Vlaardln- ger-Ambacht en wethouder J. van Luypen uit Maassluis feliciteérden het bestuur der school en wezen op de beteekenis der school, ook voor de omliggende gemeenten. Hierna nam wethouder van Rijn wéder het woord. Hij bracht allereerst dank aan de sprekers voor hun hartelijke woorden en deel de mede, dat er thans eer, intermezzo was in de ry van sprekers, dat spr. eerst wilde be handelen. De wethouder richtte zich dan tot Directeur en Lee raar der school, die hij met ogzet niet eerder had genoemd. Het was n.l. enkele dagen geleden het bestuur ter oore gekomen, dat de heer Helleman vorig jaar had gejubileerd. In September 1910 was de heer Helleman n.l. benoemd tot directeur der Nijverheidsavondschool en hoewel dit feit toen onopgemerkt was voorbijgegaan, meen de spr. het nu een mooie gelegenheid om den jubilaris met dit heuglijk, feit geluk te wenschen. Spr. schetste den heer Helleman als de groote stuwkracht voor de school, die met zijn staf van leeraren reeds in het oude gebouw zulke mooie resultaten wist te be reiken en wien hij in de nieuwe school nog veel jaren van groote werkkracht toe- wenschte. Als blijk van waardeering bood spr., namens het bestuur den heer Helleman een fraaie bureaulamp met aschbak aan. De heer P. L. Eibers, oudste leeraar der Nij verheidsavondschool sprak namens de leera ren. Spr. prees den prettigen omgang met den directeur, diens medeleven met de leera ren, terwijl hij hem namens de leeraren een bureaustoel aanbood. De heer A. van Noord, leeraar der school, schonk een eigen werk, n.l. een symbolische schilderij, voorstellende een kruis, terwijl hij mevr. Helleman bloemen aanbood. De heer I. A. Kreber, voor de 2de maal het woord voerende, deed dit om den jubila ris te huldigen en bood dezen een wandbord in Delftsch b,lauw aan. Nadat nog een der leerlingen der Ambachtsschool had gefelici teerd en mevr. Helleman bloemen had aan geboden, was het woord aan den jubilaris. In gevoelvolle woorden schetste spr. hoe hij zijn taak aan de Nijverheidsavondschool en de Ambachtsschool met de leeraren steeds had opgevat. Zijn doel is niet, aUeen, van de jongens vakmenschen te maken, maar op eerste plaats menschen. In dit werk hee spr. zijn heele ziel gelegd, om de klaar te maken voor hun later leven. öpr. dankte voor al de hartelijke woord®11, *~zet! middag tot M<m gericht. Vervolg™;* hood spr. namens het personeel aan he es uur een electrische klok aan, welke e™ Plaats heeft gevonden in de ruime hal van het ge bouw. Namens de leerling®11 kon hij een fraai tapijt aanbieden voor de Bestuurska mer.. Tot slot bracht wethouder van Rijn dank voor deze geschenken en voor de be langstelling van alle aanwezigen. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat zij geen uitgaven voor belooning van kweekelingen bij het openbaar gewoon lager onderwijs in deze gemeente zullen goed keuren. Werd na eenige discussie voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens werden de leden benoemd der vaste raadscommissiën, welke commissies ongewijzigd werden samen gesteld. Hierna werde de sectiën voor het onderzoek van de gemeentebegrooting 1937 samengesteld. Deze samenstelling is als volgt: le Sectie: voorz. de Burgemeester; leden: J- Bot, R. Staal, W. Clements, C. B. Verloop, J. P. Barendregt, N. Moerman. 2e Sectie: voorz. weth. A. van Rijn; leden. J. Bagchus, Jac. van Toor, W. Reij, A. Boo gaard, C. Bos en A. Schilder. 3e Sectie: voorz. weth. W. M. W. Don, leden: M. den Admirant, M. de Heer, T. de Bruin, H. K. van Minnen, L. G. Borsboom en J'. W. Visser. Bij het voorstel van de meerderheid van B. en W. om uitstel van erfpachtsverhooging aan de Nieuwe Matex N.V., zeide de heer Bag chus, dat dit voorstel zijn volle sympathie had. Wanneer er meerderen zouden zijn, zou elk bedrijf afzonderlijk moeten worden be-, zien. Er werken nog 50 menschen en spr. juicht het toe, dat B. en W. willen helpen om dit bedrijf mogelijk te maken. Ook de heer den Admirant sprak zich in dezen zin uit. De heer de Bruyn (S.D.A.P.) achtte het van zelfsprekend, dat de S.D.A.P. wil meewerken om een bedrijf van 50 menschen mogelijk te maken. Spr. acht echter den hier gevolgden weg niet den juiste. Spr. herinnert aan de voorgeschiedenis van voor enkele jaren, toen de N.V. dezen grond begeerde. Hij had het ook juister gevonden, wanneer dé N.V. reeds vorig jaar gevraagd had om uitstel. Het is thans geen uitstel van erfpachtsverhooging doch een verlaging van erfpacht. De conse quenties, die hieraan vastzitten, moeten niet onderschat worden. Er zijn tal van bedrij ven in moeilijkheden, die alle om erfpachts verlaging zouden vragen. De erfpacht is hier eeuwigdurend. Dé consequenties van verla ging en het principe der eeuwigdurende erf pacht verbieden de S.D.A.P. om met het voor stel van B. en W. mee te gaan. De heer van Toor (V.B.) juichte het voor stel van B. en W. toe. Spr. wees er o.m. op, dat in 1929 de bedoeling heeft voorgezeten het terrein te gebruiken voor tankhedrijf en niet als scheepswerf. De aanvankelijke prijs was 25 cent, het zou in 1935 geworden zijn 1.20, dit is nu door B. en W. 2 jaar uitge steld en de prijs stellen B. en W. thans voor op 60 cent. Spr. juicht dit toe, daar thans een 50 a 60 menschen werkzaam zijn. De heer L. g. Borsboom (C.D.U.) zou het jam mer vinden, als het voorstel van B. en W. werd aangenomen. ,Spr. wil wel verlaging van vaste lasten, maar dan over de heele linie en niet bij een enkel bedrijf. De heer M. de Heer (A.R.) is ook bang voor de consequenties, welke zoo groot zijn, dat zij bezwaarlijk zouden zijn voor de ge- meentefinanciën. In de vergadering der com missie voor gemeentewerken waren er reeds 4 aanvragen om verlaging van erfpacht. Spr. gaf vervolgens een overzicht, hoe de Raad gekomen is van de wisselende erfpachtscanon tot de eeuwigdurende erfpacht. Spr. acht het zijn moreele plicht hieraan vast te houden en niet partiëel te willen verlagen. De heer J. W. Visser zal eveneens tegenstemmen om de consequenties. Met het bedrag van 60 cent zal het bedrijf ook niet gered zijn. De heer A. Schilder (S.D.A.P.), werkzaam op het be drijf der scheepswerf, hield een krachtig plei dooi om het mogelijke te doen deze werf ta behouden en den erfpachtsprijs niet verder te verhoogen. Hierdoor zal den arbeiders het leed bespaard blijven, straks werkloos op straat te staan. In zijn fractie heeft spr. reeds al het mogelijke gedaan om het voorstel van B. en W. te steunen. Het is hem echter niet gelukt. Spr. wil daarom nog trachten, andere leden van den raad voor het voorstel van B. en W. te winnen. Daar echter de fractie der S.D.A.P. zich in haar geheel tegen het voor stel van B. en W. heeft verklaard, zal spr. zich niet naast zijn fractie stellen, doch ook tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer J. Buis (S.D.A.P.), wethouder, die de minderheid in het college van B. en W. vorm de, die tegen het voorstel was, raadde zijn partijgenoot Schilder, gezien diens betoog, aan, alsnog vóór het voorstel van B. en W. te stemmen. De Burgemeester verdedigde 't voorstel van B. en W. Spr. gaf een uiteen zetting van de situatie. B. en W. hebben getracht de scheepswerf te behouden, door op heffing er van duur te maken. Als n.l. de scheepswerf wordt opgeheven, wordt de erf pachtsprijs automatisch 1,20 inplaats van 0.60. Dat het wat later geworden is met de aanvraag is hieraan te wijten, dat er langdurig onderhandeld is tusschen de directie en den Burgemeester en er o.m. gewaqjlt is op het z.g:. Vastelastenontwerp. 3. en W. heb- ben tenslotte een weg gevonden, dooj in gaande 1 Sept. 1936 uitstel van verhooging voor 2 jaar toe te staan. De heeren, die an dere manieren van helpen willen, zullen waar schijnlijk subsidie aan de bedrijven bedoelen. Hieraan zijn nog meer bezwaren verbonden. Ook wethouder A. van Rijn verdedigde krach tig het voorstel van B. en W. en toonde o.a. aan, dat men gaarne een poging van de gemeente wil zien, om de werf te behouden. Wethouder Don, eveneens krachtig voorstan der, zeide, dat men duidelijk de N-V. Matex en de Scheepswerf uit elkaar moest houden. Spr. drong er ook bij zijn pariijgenooten op aan, vóór het voorstel van B- en W. te stem men. De heer Schilder (S-D-A-P verklaarde, den raad van zijn partijgenoot Buis te zullen op volgen, en vóór hef voorstel van B. en W. te zullen stemmen- Meerdere heeren voerden nog in tweede instantie het woord. Het voor stel van B. en tet uitstel van erfpachts verhooging kwam tenslotte in stemming, waarbij de etemmen staakten, n.l. 10 tegen 10. In de volgende vergadering zal dus op nieuw hierover worden gestemd. gij Let voorstel van B. en W. tot het ver beteren van den mond der Koningin Wilhel- m in ah ave n uit het Werkfonds, vroeg de heer Bot, of het wel verantwoord was, thans dit werk uit te voeren. Spr. vroeg, zou men het Uitvoeren, als er geen Werkfonds was Ook de heer M. de Heer had deze bezwaren. De Burgemeester interrumpeerde, dat de ver betering geschiedt uit bezuinigingsoogpunt. Als n.l. de mond der haven verbeterd is, zal men aanmerkelijk minder uit hoeven te geven. De heer de Heer zeide, dit zeer wel te weten. Aan het eind van zijn uitvoerig betoog, diende de heer de Heer een voorstel in, waar bij B. en W. werden uitgenoodigd, pogingen in het werk te stellen, uit het Werkfonds een voorschot groot 31.500.te krijg™ °P de zelfde voorwaarde als voor de verbetering der havenbeschoeiing is verleend, dus wederom renteloos inplaats van tegen 4 Pct- Nog en kele heeren stelden vragen. Wethouder Buis verdedigde het voorstel en verwachtte van de verbetering der havenmond groote voordeelen. Spr. raadde aan het voorstel te aanvaarden, en niet eerst nog pogingen in het werk te stellen, het geld renteloos te krijgen. De Bur gemeester zeide o.a., dat niet uitstellen het aanslibben weer doorgaat. Het voorstel van den heer M. de Heer kwam eerst in stemming en werd verworpen met 13 tegen 7 stem men. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met 17 tegen 3 stemmen. Eenige hamerstukken gingen er z.h.s. door. Daar het inmiddels half elf was geworden, werd besloten de volgende agendapunten aan te houden. De rest der agenda, waaronder de interpellatie-Boogaard inzake de nieuwe steun regeling, zal thans in een nieuwe Raadsver gadering worden behandeld, welke is vastge steld op Donderdagavond a.s. 8 uur. Bij de rondvraag maakte de heer M. den Admirant (St. Ger.) aanmerking op de vie ring van de Koninginnedag, zooals die hier heeft plaats gehad. Er is gelegenheid gegeven tot gokken en den middenstand is groot na deel berokkend. De Burgemeester gaf toe, dat enkele din gen hem waren tegengevallen. Zoo op de Westhavenplaats de z.g. trap, terwijl hij ook het gokken op de Waal niet goedkeurde. De Burgemeester is dan ook voornemens, hiervoor geen toestemming meer te verleenen. Alles wat op kermis lijkt, kan echter niet geweerd worden, daar dan de eenvoudigste kraampje® ook verboden moesten worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2