biesterfeld. H. K. H. PRINSES JULIANA PRINS BERNHARD VAN LIPPE- DE VORSTELIJKE VERLOOFDEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 1 E particuliere secretaris van H.M. de Konin heeft, in opdracht van Hare Majesteit aan den regeeringspersdienst mededeeling gedaan van de verloving van 59ste JAARGANG. DINSDAG 8 SEPTEMBER 193o No. 17656 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 gin MET PRINSES JULIANA PRINS BERNHARD HARE KONINKLIJKE HOOGHEID PRINSES JULIANA. DE OUDERS VAN PRINS BERNHARD. Zijn vader in 1934 overleden. DOOVING DER STRAAT- YERLICHTING. jje ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEOAMSOHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: per drie maanden 3.25; per maand 110 per week 25 cent. Bjj bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bg vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zfl» 3s aan ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar 5 cent POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 8H40. Uitgave vS de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. By contract aanzienlijke reductie. Geen prrjsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Llefdadigheidsadv. nalf tarief. Voor Llefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. H.K.H. PRINSES JULIANA VERLOOFD. Wie herinnert zich niet de spontane feest vreugde, die als een gezegende epidemie over het land sloeg op dien gedenkwaardi- gen morgen van 30 April 1909, toen in den vroegen morgen de blijde geboorteklok van het zoo lang verwachte koningskind over Hollands lentefrissohe en zonnige gouwen luidde. En nooit is de echo van die vreugdeklok van 30 April 1909 in onze harten verstomd en verklonken. Ons aller liefde en vereering heeft Juliaantje vergezeld van de wieg, die Haar wachtte, haar heele jonge leven door tot nu op dezen blijden dag, dat Zij voor ons staat als de gelukkige Verloofde. 30 April 1909. 't Was geen Willem vier, en ook zou 't geen Wilhelmientje heeten, maar als een vriendelijke morgengroet werd 't van mond tot mond gedragen „een Prinsesje is ons geboren". Een prinsesje, dat naar de stam moeder van het aloude Oranjehuis Julia- n a werd geheeten. Een prins of prinses, 't zou ons even goed en dierbaar zijn ge weest, maar een prinses was ons toch wel zoo vertrouwd, want nu in de kleine boreling ging zich voor ons een leven herhalen, dat wij zoo nabij te midden van ons hadden zien opgroeien en ontwikkelen. De moeder toch was ook eens ons Prin sesje geweest, en de liefde, die wij Haar als kind hadden toegedragen en die wij zoo aan hankelijk hadden begroet als „Koningin van achttien jaren", die liefde zouden wij op nieuw zien herleven rond Haar, die op dien 30sten dag van April 1909 officieel werd aan gekondigd als Juliana Louise Emma, Maria Wilhelmina Prinses van Oranje-Nassau Hertogin van Mecklenburg. Maar zooals wij Haar Moeder jaren lang vertrouwelijk Willemientje hebben genoemd, zou ook het pasgeboren Prinsesje voor ons Juliaantje heeten. En zoo als de edele stengel was, is ook Juliaantje heel Nederlands liefde geworden van het eerste uur harer blijde geboorte af, toen het Nederlandsche volk een weergaloos feest vierde, een feest, dat door niemand te voren officieel was georganiseerd, maar dat op dien morgen van 30 April spontaan Was opengebroken uit alle dankbare en ver heugde harten, die oplaaiden in oude trouwe Oranjeliefde. De echo van het zoo spontane, onvergete- Ejk geboortefeest van 30 April 1909 is niet verklonken en verstorven, maar is altijd in een gelijke liefde en genegenheid blijven na trillen in aller harten. Zij is blijven leven rond het prinsesje klein, rond om Juliaantje als kind en jong meisje, en heeft nog niets van haar kracht verloren en ingeboet, nu deze zich heeft omgezet in een sfeer van eerbied en hoogachting rond de kloeke en flinke verschijning van de jonge en aanval lige vrouw, die nu de zeven-en-twintig jarige vorstelijke verloofde is geworden. Na een zeer gelukkige jeugd werd weer °P 30 April 1927 Juliaantje voor de grond- Wet ^erderjarig verklaard. uliaantje was nu Prinses Juliana gewor den. linses Juliana werd. nu een eigen hof houding toegewezen, en ook een eigen Paleis op den Kneuterdijk. Maar dit Paleis bleef voorloopig onbewoond, Prinses Juliana ging studente worden aan de Leidsche Universi teit en deze studentenjaren hebben niet wei nig bijgedragen om haar populariteit te ver- hoogen en Haar een eerste plaats te doen winnen in het hart des volks. Op 30 Januari 1930 werd zij door den Rector Magnificus Prins Bernhard, Leopold, Frederik, Eber- hard, Jules, Curt, Karei, Godfried, Peter zu LippeBiesterfeld, Benno noemen zijn vrienden hem is 29 Juli 1911 te Jena ge boren en is dus 25 jaar oud. Hij doorliep het gymnasium te Berlijn en na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijn- sche universiteit in de rechtswetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn can- didaatsexamen gedaan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijd in Engeland en maakt ook een reis naar Ma rokko. Daarna is hij in dienst getreden bij de I. G. Farben, het groote chemische we reldconcern. De jonge Prins, die de Fransche taal vol komen beheerscht, werd geruimen tijd ge detacheerd in Parijs bij het Fransche filiaal. Ook heeft hij later gewerkt op het hoofd kantoor der I. G. Farben in Berlijn. Den Prins zelf hebben wij niet kunnen ontmoeten. Wel eenige vrienden van hem. Zij schetsten hem als een vroolijken, sportle ven jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk in den omgang als hij is, waren zij er zeker van ,dat hij zich binnen korten tijd even populair zou maken in zijn nieuwen levenskring als in den intiemen vriendenkring van gymnasium en universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke Prins een krachtige, sterke jongeman. Iemand van groote begaafdheid, van pret tige omgangsvormen, een stil en rustig, tot overpeinzing geneigd karakter, doch daar bij een vlot sportman, een goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een eenvoudige en degelijke persoonlijkheid, ziedaar hoe zijn vrienden over hem spreken. Prinses Juliana en Prins Benno hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet. Ook tijdens bet vacantieverblijf van de Koningin en de Prinses in Zwitserland was Prins Benno eenippn mm nm&eving. Thans •""«5 m z,wnsei ia"" --««s rsenno eenigen tijd in Haar omgeving. Thans logeert Prins in ons land bij een hem bevriende familie. professor dr. Van Wijk gepromoveerd tot eeredoctor in de faculteit der letteren. Ter nagedachtenis aan Haar gelukkig ver blijf te Katwijk, waar Zij gedurende Haar Studentenjaren woonde, schonk Prinses Ju liana bij het vertrek uit deze gemeente een gedenkteeken ter eere van de in de oorlogs jaren omgekomen Katwijksche visschers. Na Haar studietijd en promotie in Den Haag teruggekeerd begon Prinses Juliana meer en meer deel te nemen aan het open bare leven. Als meerderjarige troonopvolg ster had Zij het recht verworven om lid te zijn met adviseerende stem van den Raad van State, en van nu af begon Prinses Julia na ook Haar Koninklijke Moeder in de repre sentatieve plichten bij te staan en te ver vangen. Zooals Haar betreurde Vader zich steeds met hart ên ziel wijdde aan het vreed zaam werk van het Roode Kruis, heeft Prin ses Juliana zich dadelijk spontaan aan het hoofd gesteld van het Nationaal Crisis- Comité, gelijk zij ook na den dood van Prins Hendrik Haar vaders taak bij het Roode Kruis op zich nam. Van het Nationaal Crisis-Comité is Zij niet louter de Eere-Voorzitster alleen, maar Zij gaat voor in woord, voorbeeld en Haar LS een verrassing is het ons opeens overvallen, de blijde tijding van de officieele verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Hoe dikwijls hebben wij de laatste jaren Haar dit geluk toegedacht. „Quod volimus, libenter credimus" zeiden de Latijnen, wat wij wenschen, gelooven wij zoo gaarne. En wat zou ons Oranjelievende volk dan ook inniger wenschen dan een gelukkige verloving voor onze zoo oprecht geliefde Prinses. Het Nederlandsche volk heeft nu eenmaal een zwak voor Prinses Juliana. Haar lang afgebeden geboorte op dien laten Aprildag heeft bij het Nederlandsche volk een vreugde losgeslagen, die ons Prinses Juliana voor altijd in een bijzonder licht heeft doen zien. Prinses Juliana haastte zich niet met een verloving, die gewoonlijk bij vorstenkinderen dikwijls zoo vervroegd wordt, zij was er ons zooveel te dierbaarder om. Koningsdochter, wisten wij Haar toch een spontaan menschenkind, dat hoe eenvoudig ook van natuur, gaarne haar eigen weg pleegt te gaan. Wij denken hier allereerst aan het historisch woord dat bij Haar Leidsche promotie de promotor tot Prinses Juliana sprak: „Aan Uw oordeel, Prinses, had het hart altijd deel". Wij wisten het, als bij een onbewuste diagnose van Haar karakter, ook bij de keuze van een toekomstig gemaal en levensgezel zou de Prinses naast het oordeel ook vooral Haar hart laten spreken. Dat hart, dat zooals bij alle jonge menschen, zoo gaarne openstaat voor liefde en geluk, was midden in de jaren van rechtmatige verwachting zwaar beproefd geworden door het kort op elkaar volgend verlies van de zoo toegenegen liefde van een vereerde grootmoeder en de hartelijke zorg van een vader. Onbaatzuchtig heeft dat hart den tol van rouw en betreuring betaald aan de nagedachtenis van Hen, die Haar zoo innig dier baar waren. Deze droefenis van Haar hart heeft het Nederlandsche volk mede geleefd en weten te eerbiedigen. Eenzamer dan ooit leek ons het levenslot van Prinses Juliana geworden. Het scheen alsof de tijd weer een halve eeuw achteruit was gezet. Waar wij zoo pas nog een gelukkig sa.menhoorend koninklijk familie leven hadden gekend, zagen wij plotseling het Koninklijk Huis weer teruggebracht op twee eenzame vrouwen, moeder en dochter. Als in de dagen, toen koning Willem III te sterven kwam. In deze dagen van rouw ging de aloude Oranjeliefde weer zooveel te inniger uit naar de twee eenzame hooge vrouwen, die ons resten. Vooral naar Prinses Juliana, het vereenzaamde vorstenkind, het kind der gansche natie ook, dat zoozeer onze genegenheid had gewonnen. Wij wenschten, wij baden, wij hoopten en verwachtten een spoedig, een nieuw durend geluk voor onze Prinses Juliana. Een geluk, waarvan wij hoopten, dat het nu vooral niet lang meer zou uitblijven. Wij kennen het allen als een groote deugd van onze Prinses en Zij is er ons des te liever om Haar bescheidenheid, Haar eenvoud, Haar vrouwelijken schroom. De deugd, die Haar de bekoring heeft gegeven, die .wij zoo in Haar waardeeren. Maar wat de Leidsche promotor zoo zeer in Haar karakteriseerde: het hart, dat altijd deel heeft in Haar oordeel, geeft ons thans de blijde en geruste zekerheid, dat onze bescheiden en eenvoudige Prinses naast Haar klare oordeel ook in de eerste plaats Haar hart heeft doen spreken bij de keuze van Haar aanstaanden levensgezel. Dit alles belooft ons een waarborg voor het geluk van onze Prinses Juliana. Haar geluk beteekent ook het geluk van Haar volk. Daarom laait de vreugde ook thans over ons land, de vreugde om het geluk van Prinses Juliana. Onze gedachten gaan terug naar de najaarsdagen van 1900, toen ook een koninklijke boodschap de vreugde verkondigde van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina's verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg. Nederland vierde zijn vreugde over het geluk van zijn nog zpo jonge Koningin. Zes en dertig jaar later leven wij nog onder den druk van den rouw om Haar te vroegtijdig weduwschap. Maar nu is er weer een koninklijke boodschap gekomen ons brengend de blijde verloving van Prinses Juliana. De rouw glijdt weg uit ons hart, de vreugde dringt naar den voorrang, droefenis is in blijdschap verkeerd om het nieuwe geluk van onze geliefde Koningsdochter. En al zal de feestelijkheid misschien niet zoo weidsch en uitbundig uitslaan als in de voorspoedige dagen van 1900, gebukt en gedrukt als ons volk nog gaat onder den nood der tijden, wij zullen niet vergeten, dat het ook thans weer gaat om het geluk van Haar, die als de grootmoedige Koningsdochter zoo vaak de eerste heeft willen zijn om den nood en den druk van Haar volk van ganscher hart te deelen en tegemoet te komen. Haar hart heeft deelgenomen in onze bedrukking, waar Zij steeds de eerste was, die zoo hulpvaardig voorging in den crisisnood. Op onze beurt wil ons hart dan ook medeleven in Haar persoon lijk geluk. Wij zijn verheugd, dat zij, die straks geroepen zal worden tot den koninklijken troon, aan Hare zijde den steun zal vinden in een Prins-Gemaal, den man naar de keuze van Haar hart, den jongen en fieren PRINS BERNHARD LEOPOLD VAN-LIPPE— BIESTERFELD. Hem heet en begroet ons volk hartelijk welkom. Wij juichen en jubelen om het geluk van onze geliefde en populaire Prinses Juliana, dat wij ook in eenzelfde spontaneïteit toe denken en wenschen aan den ons zoo welkomen Prins, naar wiens liefde het hart van onze eerlijke en eenvoudige Juliana is uitgegaan. eigen paleis aan den Kneuterdijk stelde zij beschikbaar voor het werk van het comité, voor de radio sprak Zij bij herhaling tot Haar volk om het op te wekken om zich ook in deze dagen van nood en beproeving één te voelen, bij herhaling ging Zij voor in het schenken van beduidende persoonlijke giften. Zoo spreken hart en karakter van Prinses Juliana. Veel hebben deze jonge en beraden oogen in Haar jonge leven reeds moeten zien en aanschouwen, oorlog, ellende, armoede, re volutie, koningsmoorden, troononterving, nieuwe geeatesstroómingen en regeeringsvor- men, economische levensinzinking, crisis en werkloosheid, maar zij hebben ook de groote vreugde en ontroering beleefd van een sterke onvergankelijke liefde van een volk, een liefde, die aldoor groeiend is en de veilige wacht wordt rond Haar vereerde persoon lijkheid. Prins Bennd's moeder woont op het Kasteel van Woynowo. Omtrent de ouders van Prins Benno kunnen we de volgende bijzonderheden meedeelen. Zijn vader prins Bernhard heeft aan het leven van het Lippische volk, aan de landelijke genoe gens van de bewoners zoowel als aan de cul tureele zijde van het landsbestuur steeds met groote opgewektheid deelgenomen. Hij mocht zich in een groote populariteit verheugen. Zijn natuurlijke gemoedelijkheid, zijn uitgesproken sympathie voor het Lippische volk, kwamen wel bijzonder tot uiting bij volksfeesten, waar hij steeds gaarne aan deelnam. In Detmold spraken wij menschen, die prins Bernhard persoonlijk gekend hadden en zij vertelden ons, dat het volk nog nooit medegemaakt had, dat een prins uit het regeerende huis danste met het eenvoudigste meisje uit het dorp, dat hij met arbeiders en knechten een glas bier dronk. En hoe deed hij het. In alles was hij zon der pose, hij deed het als een uitdrukking van de meest natuurlijke verbondenheid en saam- hoorigheid. Dit maakte hem overal geliefd. De mooiste tijd uit het leven van prins Bernhard is ongetwijfeld de tijd van zijn ver blijf in Paderbom. Daar leerde hij ook zijn latere echtgenoote kennen, gravin Cramm- Crieven, die met den graaf van Oeynhausen gehuwd was geweest, doch van dezen geschei den was. Spoedig na hun huwelijk vertrokken Prins Bernhard en zijn vrouw naar hun bezitting Woynowo bij Bomst aan de Poolsche grens. Woynowo was een heerlijkheid, vele duizenden morgen land groot, welke tot de erfenis van de gravin Cramm-Crieven behoorde. Prins Bernhard werd grootgrondbezitter en bleef dit tot aan het einde van zijn leven. Zijn vrouw is van haar jeugd af een enthou siaste bewonderaarster van de paardensport geweest. Deze sport in den meest edelen zin van het woord werd in Woynowo met bijzondere voorliefde beoefend. De Prinses reed op alle groote concoursen in Oost-Duitschland met veel succes om de hoogste prijzen en on derscheidingen. Vele jaren was Woynowo het middelpunt van het verkeer der adellijke families uit de omgeving, totdat door de Novemberrevolutie niet alleen de Lippische troon viel, doch ook een groot gedeelte van het familievermogen verdween. De inflatie in den na-oorlogschen tijd kwam daar nog bij en dit alles tezamen was oorzaak, dat het eens zoo vroolijke en le vensblije huis Woynowo stiller en stiller werd. In dezen onrustigen en zorgvollen tijd viel het accent in het leven van prins Bernhard en zijn echtgenoote meer en meer op de huise lijkheid en het innige familie-leven. Zij zoch ten en vonden hun geluk in den omgang en in de opvoeding van hun beide zoons, de prin sen Benno en Aschwin. Beide prinsen waren in Jena geboren, Benno in 1911, Aschwin in 1914. De oude prins Bernhard is in Juni 1934 ge storven. In zijn laatste levensjaren heeft hij nog het geluk gesmaakt zijn beide zoons te zien opgroeien tot bijzonder begaafde men schen. Hij had de overtuiging, dat zoowel Benno als Aschwin zich een plaats in de maat schappij zouden verwerven door eigen be kwaamheid. Zelf had hij zich in het leven veel moeten ontzeggen. De wereldoorlog, welke hij van het begin tot het einde medemaakte, viel in zijn beste jaren. Daarna moest hij den druk ver dragen, welke na de Novemberrevolutie in 1918, de familie-leden van vroegere vorsten huizen ondervonden. En ten slotte had hij groote zorgen bij het bestuur van zijn uitge breide goederen. In de laatste jaren werd een groot gedeelte van het Woynowo-er grondbe zit verkocht. Aan de familie Lippe-Biesterfeld bleef het slot, de naaste omgeving en het meer. In het thans eenzame kasteel leeft de Prin ses zij is 53 jaar oud een rustig en te ruggetrokken leven, in de herinneringen aan haar echtgenoot en aan een schoon verleden, doch gelukkig met haar beide kinderen, aan wie zij al haar zorgen wijdt Een typisch straatje in 't oude stadsdeel van Detmold. Volgens een nieuwe wet moet de bediening der straatverlichting in iedere gemeente van uit een centraal punt mogelijk zijn. Dit brengt technische moeilijkheden mede, die door HEEMAF op ingenieuze wijze zijn opgelost. In haar stands 1048 en 105Q op de jaarbeurs wordt deze oplossing met behulp van een demonstratie tableau duidelijk gemaakt. Bij dit nieuwe systeem maakt men gebruik van den HEEMAF-SBIK schakelaar, die ook op ,,'t Volle Profijt" haar uithoudingsvermogen heeft bewezen (60.000 schakelingen). L(Adv.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1