BLIJDE VERRASSING VOOR ONS LAND. HET VORSTENDOM LIPPE. N' oovrz^6- t DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 HET „WILHELMUS" WEER KLINKT DOOR DEN AETHER. DE VLAGGEN GAAN UIT! Enthousiasme in de Residentie. IN DEN AETHER. LAND VAN WONDERLIJKE SCHOONHEID. Detmoldde residentie der Lippischc vorsten voor menig Ned. toerist niet onbekend. UIT DE LIPPISCHE GESCHIEDENIS Vele betrekkingen met de Nederlanden. ©ew-'JM LIPPE. TSJECHO SLOWAKUe. HET bericht van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana was zelfs in de Residentie zoo stipt geheim gehouden, dat behalve de zeer intieme ingewijden tot hedenmorgen 10 uur niemand van dit verheVgende nieuws ook maar iets afwist, ook de officieele persoonlijkheden niet. De ministers bijvoorbeeld ontvingen de eerste mededeeling hedenmorgen in den ministerraad. Tegen half elf drongen de geruchten lang zamerhand in de stad door; men vertelde elkaar het groote nieuws, eerst nog fluisterend en met de reserve: zou het wel waar zijn? Verlovingsgeruchten omtrent de Prinses had den reeds vaker de ronde gedaan en steeds waren ze onjuist gebleken. Thans waren ze echter wel degelijk waar. Nauwelijks had de regeeringspersdienst het officieele bericht van de verloving uitgege ven of het nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje. Meteen werd hier en daar al een vlag uitgestoken en allengs volgden er meer. Nu verschenen ook de bulletins en spoe dig was het groote nieuws door heel de stad verspreid. Met blijde verrassing namen de Hagenaars er kennis van. Het is wel ons aller Kroon prinses, die zich verloofd heeft, maar den Haag leeft, als residentiestad, toch altijd wat intemser mee met de gebeurtenissen van ons Koninklijk Huis. Men kon het den Hagenaars dan ook aanzien, dat zij verheugd waren. Wapperden er eerst nog maar schuchter en kele vlaggen van de gevels, spoedig kwamen er meer en tegen 12 uur kon men vooral in de binnenstad in geen straat komen, waar niet druk gevlag werd. De Hagenaars tooi den zich ook met Oranje, we zagen zelfs Oranjestrikken dragen, grooter dan ooit op Koninginnedag. Het was vandaag ook speldjesdag voor het Konrtngin Emmafonds. Enkele verkoopsters hadden, na het bekend worden der verloving yan de Prinses, vlug de witte metalen, speldjes van een Oranjestrikje voorzien en in een pog- - .yfenk waren ze den geheelen voorraad speldjes, waar zh' den heelen morgen in den regen al mee gevent hadden, kwijt. De echte Oranje stemming was er, want onze Oranje-prinses heeft zich verloofd. De hoofdstad in feeststemming. In een snel tempo heeft Zich vanmorgen de heugelijke tijding van de verloving door de hoofdstad verspreid. Het waren de groote dagbladen en de banken, die het eerst van het nieuws kennis namen, en onmiddellijk de na tionale driekleur heschen, tot groote verwon dering van de tallooze voorbijgangers, die Zich afvroegen, waaraan dit feestvertoon te dan ken was. Niet lang duurde het, of voor de ramen der dagbladbureaux verschenen bulle tins, die hét groote nieuws aan het publiek mededeelden. Het was prettig om te zien, hoe het belangrijke bericht, dat op het meest on verwachte oogenblik ons Volk bereikte, op schier elk gezicht een blijden glans te voor schijn tooverde. Druk werd onmiddellijk ge sproken over de verloving, terwijl men zich afvroeg, wie wel prins Bemhard von Lippe- Biesterfeld zijn mocht. Te kwart voor 11 vanmorgen deelden de beide omroepvereenigingen over de Hilver- sumsche zenders, na een plotselinge onder breking vrijwel gelijktijdig het officieele be richt mede ,dat gevolgd werd door het „Wil helmus". Niet lang, nadat aan ons bijkantoor het nieuws gebulletineerd had, belden ons abonne's op, die om bevestiging van het bericht vroe gen. Van dat oogenblik af stond de telefoon bijna niet meer stil, en het was prettig te hoo- rert, met hoeveel vreugde men de bevestiging van de verloving vernam. Al gauw woeien van tal van gevels rood-wit-blauwe vlaggen met oranje wimpel, zoodat de stad snel een feeste- lijken aanblik opleverde. De Kalverstraat en de Leidschestraat gin gen bijna schuil onder de huis aan huis han gende vlaggen, terwijl het slechts kort duur de, of ook in de woonwijkén wapperden over al vroolijk feestelijke dundoeken, klapperend in den harden wind. De hoofdstad des lands, die altyd blijk geeft gegeven van een groot medeleven in vreugde en in smart van ons koningshuis, geeft thans wel onverholen blijk van haar groote vreugde bij dit blijde bericht, waarop zoolang vergeefs gewacht werd. Reeds werd op vele plaatsen gesproken over de groote huwelijksfeesten, die de hoofdstad on getwijfeld binnen zeer korten tijd zal mee maken. Om ongeveer één uur 's middags, toen de heugljjke tijding wel tot in de uiterste uithoe ken der stad was doorgedrongen, zagen we zelfs al een Venkelen ondememenden orgel draaier, die zijn orgel met vlaggen versierd had, om zoo bij te dragen tot verhöoging der feestelijke stemming, die toen vooral in de binnenstad overal voelbaar was. Rotterdam ontvangt het bericht met vreugde. Werd de feestvreugde van de eerste Rot- terdamsahe V. V. V.-Week verstoord door een droeve gebeurtenis in het Koniniklijk Huis, deze derde week van optimisme ziet plotseling te midden van de stedelijke en nationale driekleur, waarmede de stad rijke lijk is getooid, de oranjevlag in top gaan bij de heugelijke tijding van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Als 'n loopend vuurtje ging de verrassen de mededeeling rond. Voor de bulletins, welke al tegen twaalf uur overal in de stad verspreid hingen, Verdrongen zich de be langstellenden, druk besprekend deze voor ons geliefd Vorstenhuis zoo belangrijke ge beurtenis. De spaarzame gegevens, welke deze bulletins nog maar gaven, prikkelden de belangstelling, doch voorloopig moest men ziöh daarmede tevreden stellen. Op de officieele gebouwen, het Stadhuis het eerst, ging de Oranje-vlag in top, een voorbeeld, dat weldra door vele particulieren werd nagevolgd, zoodat de stad spoedig overal een feestelijk aanzien bood. Op het carillon van het stadhuis begon de stadsbed- aardier de heer F. Timmermans, een pro gramma van nationale liederen te spelen. De klanken van het oude Wilhelmus, welke over de stad uitwaaiden als de wapperende vlaggen, wekten plotseling bij ieder oprecht vaderlander de gevoelens van hechte sym pathie met ons Vorstenhuis. Men nam niet eenvoudig kennis van de heuglijke tijding, neen men leefde er oprecht in mee. In verschillende etalages verscheen te midden van een haastig aangebrachte ver siering het portret van de Prinses. De extra edities welke op straat werden verkocht, werden den verkoopers uit de handen ge rukt. Een ieder was vol belangstelling om Het slot der Lippe's in Detmold. nadere gegevens te vernemen omtrent den toekomstigen prins-gemaal. Voorloopig was dit nieuws echter nog zeer beperkt van aard. Die belangstelling openbaarde zich ook op de gemeentebibliotheek, waar plotseling al lerlei aanvragen binnenkwamen omtrent de genealogie en het geslacht van den a.s. Prins-gemaal. Ook in de buitengemeenten yan Rotterdam was het verrassend bericht spoedig bekend, overal werd zeer druk gevlagd. Ook de Rotterdamsche haven bood weldra een feestelijk aanzien. Te Arnhem. Van de mededeeling der verloving van H. K. H. Prinses Juliana heeft men ook in Arnhem met groote vreugde kennis genomen. De trams rijden bevlagd door de straten en uit vele particuliere woningen wappert de driekleur. Allerwegen wordt Oranje gedragen en verschillende particuliere autobezitters versierden hun wagens met de kleur van ons Vorstenhuis- Enkele vereenigingen verzonden reeds felicitatie-telegrammen naar den „Rui- genhoek". In verband met de verloving van H. K. H- Prinses Juliana zal de K. R. O. het program ma van hedenavond wijzigen. In plaats van het opgegeven programma wordt te 8.10 uur begonnen met het „Wil helmus". Daarna zal een korte beschouwing worden gewijd aan het heugelijke feit. Ver volgens speelt het K.R.O.-orkest de jubel- ouverture van C- M. von Weber. Het speciale programma wordt besloten met het „Wien Neerlandsdh bloed". De A.V.R.O. heeft hedenmiddag te half een het programma gewijzigd en door Pierre Palla op het orgel gedurende een half uur vaderlandsche liederen ten gehoore doen brengen. Detmold, de hoofdstad van Lippe in vogelvlucht. de Nederlandse!!- grens, tegen 't oude "IET ver van Duitsche Westfalen aan, ligt het voormalige vorstendom Lippe, voor een groot deel bedekt door de bosschen van het Teutoburgerwoud, dat zich van het Noordwesten naar het Noord oosten tusschen de oude bis schopssteden Osnabrüqk en Pader- born uitstrekt. Prachtige bosschen. van loofboomen, hier en daar onderbroken met naaldbosschen, be dekken voor het grootste deel dezen bergke ten. Het land is van een zeer bijzondere schoonheid. De heide gaat over in beboschte heuvels, die weer door weiden van elkaar zijn geschieden. Hier en daar ziet men dorpjes en steden liggen, waarvan de meeste als bad plaats een groote bekendheid hebben gekre gen. Het geheele gebied is bijzonder rijk aan geneeskrachtige bronnen en nergens liggen in het Noordelijk deel van het Duitsche rijk de kurplaatsen zoo dicht bij elkaar als in het Lippische land. Ook voor den Nederlander, die zijn vacantie buiten de grenzen doorbrengt, is Lippe en het Teutoburgerwoud niet onbekend! Geen vain hen, die in het Teutoburgerwoud vertoefd hebben, zal verzuimd hebben den Grotenburg met het geweldige Hermannsdenkmal, het symbool der Germaansche overwinning op de Romeinsche legerscharen, te bezoeken. Hier heeft het woud ook zijn grootste breedte en oefent op allen een bijzondere aantrekkings kracht uit door zijn lieflijkheid en wonder lijke schbonheid, waardoor een ieder, die een maal de bekoring van dit dichtbegroeide bergland heeft gekend, er steeds gaarne te rugkeert. Nauw met den Grotenburg en daardoor met het geheele Teutoburgerwoud verbonden is Detmold, de residentie van de Lippische vor sten. Weinig zullen de Nederlanders, die in Det mold en in andere badplaatsen in Lippe bekend zijn, vermoed hebben, dat de naam Lippe nog eens in de geschiedenis zoo nauw met Ne derland verbonden zal worden als nu door de verloving en het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met prins Bernhard zu Lippe- Biesterfeld staat te gebeuren. De geschiedenis van Lippe, zijn volk en zijn vorstengeslacht, gaat terug tot in de vroege middeleeuwen. Voor de 2de eeuw is geen enkel feit met zekerheid en historische nauwkeurigheid vast te stellen. In oude kronieken wordt beschre ven, hoe de heeren van Lippe reeds in de oudste tijden onder de Germaansche volken in groot aanzien stonden en als zoogenaamde „edele heeren" groote bezittingen erfelijk be zaten. Historisch staat vast, dat de heeren van Lippe reeds Karei den Groote met de wapenen gediend hebben. De eerste heerscher over Lippe, van wien met zekerheid iets gezegd kan worden, is Bernhard, heer van Lippe, die met zijn broer Hermann in het leger van keizer Lotharius diende, toen deze nog Saksisch hertog was. Beiden namen een groot aandeel in het beleg van Munster in 1121. De oudste oorkonde, waarin over Bemhard van Lippe iets te vin den is, dateert van 1123. De stichter van Lippstadt. De figuur van Bernhard den tweede, dia waarschijnlijk omstreeks 1140 geboren werd, verschijnt reeds in een duidelijk historisch licht. Hij was een geboren krijgsman en wordt ook beschouwd als de stichter van Lippstadt en van Lemgo. Toen hij ouder werd besloot hij in een klooster te gaan, doch zijn avontuur lijke geest hield het daar niet lang uit. In 1211 toen hij reeds een grijsaard was trok hij met bisschop Albert van Riga me de op een kruistocht tegen de Germaansche heidenen. Hjj sloeg de stammen der Esten en Russen terug en vlocht zich bij die gelegen heid nieuwe lauweren wegens zijn groote dapperheid. De overmacht der heidenen was echter groot en omdat men wel inzag, dat het onmogelijk was zonder hulp van buiten op den duur tegen hun invallen stand te houden, werd Bemhard naar Denemarken gezonden om koning Wal- demar hulp te vragen. Deze werd gaarne ver leend. Daarna trok Bernhard naar Rome om Paus Honorius den derde eveneens om hulp te vragen en hem met* aandrang te verzoeken de bedreigde Christenen in het verre Noorden bij te staan. De Paus benoemde den grijsaard als blijk van waardeering voor zijn verdiensten tot bis schop van Selburg. Als een merkwaardigheid vooral omdat ons land hierbij betrokken is kan nog vermeld worden, dat Bemhard op de terugreis over Oldenzaal kwam en daar de bisschopswijding ontving van zijn zoon Otto, die toentertijd bisschop van Utrecht was. De dynastie erfelijk gegrondvest. De bezittingen van het geslacht zu Lippe hadden zich in den loop der jaren door erfenis, door verovering en door samenvoeging aan zienlijk uitgebreid. In 1150 kwamen zij in het bezit van Detmold, in 1322 van Schwalenberg, Biesterfeld en Weissenfeld. In 1368 werd het eerstgeboorterecht ingesteld en daarna eigen lijk de dynastie erfelijk gegrondvest. Nadat in 1405 de toenmaals zoo schoone en rijke bezitting Stemberg tot de goederen der Lippe's was toegevoegd, kreeg het geslacht in 1528 officieel den titel van graaf. De eerste Lippische Heer als vredestichter in ons land. De eerste Lippische heer, die dien titel voerde, was Bemhard de achtste. Hij verbleef meestal in het slot van Detmold, evenals zijn zoon graaf Simon de zesde zu Lippe, die van 15631614 regeerde en niet slechts onder de Lippische heeren de eerste plaats inneemt, doch ook een rol heeft gespeeld in de Duitsche geschiedenis, De geschiedschrijvers, die zich met deze figuur hebben bezig gehouden, schet sen hem allen als een bijzondere persoonlijk heid, die een der merkwaardigste verschijnin gen van zijn tijd is geweest. Zijn aan afwisse lingen en avonturen zoo rijke leven voerde hem ook naar de Nederlanden, waar hij in 1591 en 1592 vertoefde. Hij maakte toen deel uit van de in opdracht van keizer Rudolf den tweede ondernomen bijzondere missie naar Belgie en naar ons land, om te trachten den vrede te stichten tusschen koning Philip den tweede van Spanje en de in opstand geko men Nederlanden. De eigenhandige aanfèeke- ningen van den graaf over deze reis worden in het vorstelijke huisarchief van Detmold bewaard. Merkwaardig is, dat waar Miinster en Pa- derborn oude bisschopssteden zijn met een overwegend katholieke bevolking, in Lippe het protestantisme, reeds van den eersten tijd der reformatie af, grooten invloed heeft gehad. Ook de graven van Lippe hadden het protestansche geloof aanvaard. Simon de zesde, over wien wij hierboven het een en ander mededeelden, heeft reeds in zijn jeugd den godsdiensstrijd meegemaakt. Na den dood van zijn vader zond zijn moeder hem met het oog op zijn ontwikkeling naar Parijs. Hjj was daar juist in den tjjd van den Bartho- lomeusnacht. Slechts met moeite gelukte het den jon gen graaf zich verborgen te houden en op die manier aan de vervolging der protestanten te ontkomen. Op lateren leeftijd was het aan zijn bezonnenheid te danken, dat de opstand van de Lemgro'ers, nadat de gereformeerde leer officieel ingevoerd was, zonder bloedigen strijd verliep. De stamvader van het geslacht. Zyn zoon, graaf Simon de zevende, wordt beschouwd als de stamvader van het geslacht Lippe-Detmold, dat bijna drie eeuwen de re- geerende tak in Lippe is geweest. In 1789 werden de leden van het regeerende huis tot vorsten verheven met den titel Fuerst zu Lippe. Daarnaast ontstonden twee gra felijke zijtakken: Lippe-Biesterfeld en Lippe- Weissenfeld. Als een bewijs van de vele be trekkingen, welke van de vroegste tijden af tusschen Lippe en Nederland bestaan hebben, kunnen wij nog vermelden, dat een der Lip pische graven, Simon Heinrich, gehuwd was met burggravin Amalie zu Dohna, souvereine vrouwe van Vianen en Ameiden, erfburggra- vin van Utrecht, waardoor de heerlijkheid Vianen in het bezit kwam van het Lippische het middelpunt de Duitsche binnenlandsche politiek gestaan, mede door het persoonlijk ingrijpen van den Duitschen keizer. De kwes tie trok zelfs de aandacht ver over de gren zen van het kleine land en werd aan buiten- landsche hoven en kanselarijen besproken. De Lippische troonstrijd, die in 1895 uit brak, is oorspronkelijk een familiestrijd tus schen de in Detmold regeerende hoofdltnle en de beide grafelijke zijtakken Lippe-Biester feld en Lippe-Weissenfeld. Eerst toen er ze kerheid bestond, dat' de hoofdlinie zonder' mannelijke erfgenamen zou uitsterven, nam de familiekwestie een staatkundig karakter aan. De laatste regeerende vorst. Als laatste regeerende vorst stierf in 1895 vorst Woldemar. Zijn eenige broeder, prins Alexander, die sinds vele jaren in een inrich ting voor geesteszieken verpleegd werd, kwam voor de troonsopvolging niet in aan merking. Er waren toen drie pretendenten voor den Lippischen troon: het vorstelijk huis Schaumburg-Lippe en de grafelijke takken Biesterfeld en Weissenfeld. Het zou ons te ver voeren de aanspraken, welke elk der preten denten meende te kunnen doen gelden, hier uiteen te zetten. In de Lippische archieven kan men daarover eetn schat van literatuur vinden. Het probleem Werd bjj een scheidsge recht, onder voorzitterschap van den koning van Saksen, aanhangig gemaakt en na een langdurige procedure werd de linie Lippe- Biesterfeld in het gelijk gesteld en besteeg Ernst, graaf en heer zu Lippe-Biesterfeld, graaf van Schwalenberg en van Stemberg enz., den Lippischen troon. Hij heeft zich een buitengewone populariteit weten te verwerven en een standbeeld in het Detmolder slotpark getuigt nog van de vereering, welke zjjn on derdanen hem toedroegen. Ernst had twee zoons: de oudste, Leopold en de jongere, prins Bernhard. Leopold volgde hem in 1905 als vorst van Lippe op en regeer de tot 1918. De revolutie-golf, welke by het ©«AHbURQ hüsmoveh. ft K r De ligging van het voormalig vorstendom LippeBiesterfeld. huis. Hun zoon, Friedrich Adolf, werd, naar uit bescheiden in de Lippische Landesbiblio- theek bleek, naar Leiden gezonden om daar met „dem Prinzen von Oranien und anderen Leute von Kondition bekannt gemacht zu werden". Graaf Friedrich Adolf werd echter In Leiden ziek en zijn moeder haalde hem na verblijf van een jaar in ons land weer naar Detmold terug. Ook later zou Friedrich Adolf nog met de Nederlanden in contact komen zij het dan ook op een andere wijze. De prins van Oranje deed, toen de Fram- schen het Rijnland waren binnengevallen, een beroep op den keurvorst van Brandenburg. Deze had een verbond met verschillende Duit sche vorsten gesloten en zond den prins hulp troepen. Graaf Simon Heinrich van Lippe, de vader van Friedrich Adolf, besloot een regi ment ruiters te zenden om de vereenigde Ne derlanden te hulp te komen. Zijn zoon werd tot overste aangesteld en nam aan tal van veldslagen tegen de Fran- schen deel. Zoo wordt zijn naam genoemd en die van het Lippische regiment bij den slag van Fleuris en bij dien van Neerwinden. Naast de vorstelijke linie en de beide gra felijke linies is et nog een vierde tak, welke met Lippe verbonden is. Het is de linie Lippe- Alferdissen, welke in de 18de eeuw door hu welijk het graafschap Schaumburg verkreeg en sinds dien tijd Schaumburg-Lippe genoemd wordt. Sinds 1807 is ook deze tak vorstelijk. Kwestie over de troonsopvolging. In 1895 is groot opzien gewekt in Duitsch- land door den strijd over de troonsopvolging in Lippe. Deze kwestie heeft een tijdlang in einde van den wereldoorlog over Duitschland ging en het keizerrijk en alle koninkrijken en vorstendommen wegvaagde, maakte aan. zijn bestuur een einde. Thans woont hij terugge trokken en eenvoudig op het oude slot in Detmold. Zijn broeder Bernhard is de vader van den verloofde van onze prinses. LippeBiesterfeld in den laat sten tijd. Graaf Ernst, die in 1905 <jp den Lippischen troon kwam, woonde in het slot Obercaesel met het daarbij behoorende oude klooster Heisterbach. In het park van Heisterbach be vindt zich ook het mausoleum van de heeren zu Lippe-Biesterfeld. De latere vorst Leopold en zijn broeder, prins Bernhard, werden beiden in Obercassel geboren. Hun jeugd brachten de beidé prinsen voor een groot gedeelte door op het kasteel Neu- dorf bij Bentschen in het tegenwoordige Po len, een bezitting der familie. Leopold en Bernhard gingen soo&ls ge- Wioonte was hij de zoons van vorstelijken huize in militairen dienst. Leopold werd oficier hij de garde-uhlanen in Potsdam en Bemhard bij de huzaren. De militaire loopbaan van Leopold nam vrij spoedig een einde, omdat hij in verband met de troonsopvolging in Lippe zü» °ntslag nam. Prins Bernhard was en bleef officier. Na de troonsbestijging van zijn vader werd hij overgeplaatst naar het huzarenregiment „Kei- zet Nikolaas van Busland" in Paderbom, waardoor hij in de nabijheid van het ouder lijk huis en van het Lippische volk bleef. VAN PRINSESJE TOT PRINSES. V.l.n.r. de doopplechtigheid van het Prinsesje; de Prinses met Haar Moeder op een kinderfeest in den Koekamp te Den Haag; de Prinses met Prins Hendrik voor de Julianakerk te Den Haag, waar zij op 16-jarig en leeftijd de geloofsbelijdenis aflegde; de Prinses op weg naar de aula der Leidsche Universiteit op dén dag harer promotie; de Prinses tljdent een radiotoespraak, waarmede de actie van het Crisis Comité werd ingezet en de Prinses met haar grootmoeder, wijlen koningin Emma.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2