SAN SEBASTIANS VERDEDIGERS RETIREEREN. DYNAMIET BEDREIGT DE HELDEN VAN HET ALCAZAR. Nieuwe stellingen betrokken bij het fort Trincherpe. De controle op de niet~inmendns\ I" NANKING EN KWANGSI DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 Mola s troepen zetten opmarsch voort. Jrun en Fontarabia door regeerings- vliegtuigen gebombardeerd. Uilnoodiging der Britsche regeering aan de belanghebbende mogendheden. het gebruik van gifgas in burgeroorlog onbewezen. CABALLERO TE TOLEDO. WAPENSMOKKEL TE ANTWERPEN BOTSINGEN IN POLEN. Tusschen socialisten en nationaal democraten. SPAANSCHE REFUGIÉ'S NAAR DEN H. VADER. Zijne Heiligheid zal de gevluchte bisschoppen en priesters op Castel Gandolfo ontvangen. Overeenstemming bereikt. HITLER WIL INLICHTINGEN. Duitsche ambassadeur te Parijs naar Berchtesgaden. GEEN STAAT VAN BELEG OVER HEEL PALESTINA. Slechts daar, waar dikwijls geweld daden worden gepleegd. DE GESTAPO SLAAT TOE. Kerkelijk weekblad, van Berlijn, dat het schrijven bevatte der bisschops conferentie van Fulda, geconfisqueerd. Verbod van publicatie in de kerkelijke bladen. R. K. MIJNWERKERS TE BRUSSEL BIJEEN. MERRILL EN RICHMAN TE CROYDON. Desiderata nopens ouderdomspensioen ziekte-verzekering en veilig heid in de mijnen. -d= TTENDAYE, 7 September. (UN. PRESS). Vluchtelingen uit Pasajes en andere kustplaatsentus- 8chen San Sebastian en de Fransche grens berichten, dat de verdedigers Van San Sebastian hun vooruitge- schoven posities hebben ontruimd en nieuwe stellingen hebben betrokken biJ het fort Trincherpe, dat het eerste aanvalspunt der nationalen zal zijn. De verdedigers zouden goed bewapend zijn en bestaan uit 7000 man der roode militie en 600 Asturische ..dynamiteros". De nationalisten hebben de dorpen Tenteria en Lezo tusschcn lriin en San Sebastian bezet. De civiele gouverneur van San Sebastian Deeft, naar de vluchtelingen verder mededeel- fleo, de bevolking aangespoord, zich in geen geval over te geven. De vlucht uit Irun mag °nder geen voorwaarde worden herhaald. De heele bevolking van San Sebastian schijnt het hiermede echter nie't eens te zijn. De Bas ische nationalisten, die de overgave van de stad eischen, hebben namelijk steun gekregen u't het kamp der socialisten. Het conflict tusschen de verdedigers onderling heeft zich daardoor toegespitst. De anarchisten dreigen thans ieder neer te schieten, die over de over gave van de stad durft te spreken. Reeds zou den eenige executies hebben plaats gevonden. intusschen zetten de troepen van generaal Mola den opmarsch naar San Sebastian on onderbroken voort. Tot nog toe zijn zij nog niet op noemenswaardigen tegenstand gestuit. Militaire waarnemers zijn van meening, dat San Sebastian op dezelfde wijze zal vallen als Irun. Men rekent er zelfs op, dat de tegen- Stand veel minder zal zijn, daar men van nieening is, dat de overwinning der nationalen bij irun de rooden heeft gedemoraliseerd. De colonnes van Mola werden vandaag ge hinderd door een fijnen motregen. Irun en Fontarabia zijn vandaag, door. re- geenngs viieg tuigen gebombardeerd.-in totaai [erden 15 bommen omlaaggeworpen, waar oor op verschillende., plaatsen brand uitbrak. flc SAN SEBASTIAN, 7 September (UN. PRESS). De strijdkrachten der regeering berken sinds den val van Irun met man en hiacht, om San Sebastian in staat van verde diging te brengen. Strategisch belangrijke Punten aan de ingangen der daler, waardoor de straat- en spoorwegen loopen, worden aan zienlijk versterkt. Overal worden machinege- weernesten ingericht, terwijl veldgeschut ver dekt wordt opgesteld. De U.P.-correspondent zag vandaag mili taire versterkingen uit Bilbao en uit de om- Mreken van Oviedo hier arriveeren. Duizend leden van een bataljon militie, dat naai den Voorzitter van het arbeiderscomité den naam ■■Guillermo Terrezos" draagt, betrokken stel- hhgen op den straatweg naar Trincherpe, na- dat zjj in allerijl in de handgrepen, waarmede een geweer moet worden bediend, waren on derwezen. Ik zag, aldus vervolgt de correspondent, hoe zeelieden en havenarbeiders uit Bilbao en As turische mijnwerkers, met geweren bewapend, met gebalde vuist in de stad defileerden voor leiders. t0e huisvrouwen in San Sebastian zijn hestormden vandaag de levens middelenzaken en sloegen er in groote hoe veelheden kaarsen, conserven en brood in. Dit alles wordt in de kelders verborgen uit vrees voor de beschieting van de stad van land- en zeezijde en uit de lucht. Hiermede handelden zij in strijd met het bevel van den civielen gouverneur, die bevo len heeft, dat iedere burger al zijn geld, op 25 peseta's na, bij de banken moet inleveren. Ook Bilbao bereidt zich voor op den strijd óm San Sebastian. Versche colonnes militie Worden gerecruteerd, die over eenige dagen naar San Sebastian zullen worden gedirigeerd. Verder naar het Westen worden eveneens re- cruten geworven. De leiders van het volks front hopen 6000 man brjeen te kunnen bren gen, om aan den strijd om San Sebastian deel te nemen. De belegeraars van Oviedo hebben va.n- haag alles in het werk gesteld, om de natio- *Vie zich reeds zeven weken hardnekkig merZr?' tot ovet'gave te dwingen, daar Sebastian rn^e" iZ°uden vrijkomen voor San bombardement door re- geermgsvhegtuige», wieten de nationalen ech ter stand te houden. BURGOS, 7 September. (HAVAS) Om trent de verovering van Irun deelt het hoofd kwartier der nationalisten officieel het vol gende mede: De rechtsche troepen rukten in den ochtend he voorsteden van Irun binnen. De stad stond bheu reeds in brand. v°orhoede der nationalen bestond uit mannen, die een baard van een maand droe- ïf™aarin nog de modder van de loopgraven kleefde. De kleeren hingen hun in flarden om het lichaam. Door den commandant van de bezettings troepen werden terstond veiligheidsmaatrege len getro fen, om een verdere verwoesting van de stad te voorkomen. De manschappen werden op de groote straten en pleinen op gesteld. De meeste gebouwen waren toen nog slechts rookende puinhoopen. Alles hadden de regeeringstroepen in <je lucht laten vliegen, vóór zij de stad verlieten. De opdracht tot ver- nieting der stad werd door den rooden leider gegeven op 't oogenblik, dat de leden van het Vreemdelingenlegioen Behobia binnendrongen. Men weet niet precies, hoeveel gijzelaars door de regeeringstroepen zijn neergeschoten. Wel heeft men het lijk gevonden van den vroegeren politiechef, Julio Pardilla. Irun telde voor het begin van de belegering 18.000 inwoners. Op het oogenblik hebben weinig meer dan 600 hun schuilplaatsen ver laten. De leiders van de bezettingstroepen regelen de ravitailleering van de stad en herstellen de waterleiding en het electriciteitsnet. De brand weer uit Pamplonaheeft de laatste branden gebluscht en stut thans de wankelende muren. Betreffende de verovering van het fort Gua- delupe deelt het hoofdkwartier mede, dat de rechtschen zich van het fort hebben meester gemaakt, na een voorbereidend artillerievuur, waarbij ook de kanonnen van de vloot, welke zich bij de opstandelingen heeft gevoegd, meespraken. De stad Fontarabia is door een colonne van generaal Beorlegui bezet, zonder dat deze tegenstand ontmoette. Dit wekte aanvankelijk de achterdocht der veroveraars op, die een hinderlaag vreesden. Zij rukten daarom uiterst behoedzaam voorwaarts. Spoedig bleek even wel, dat de rooden de stad reeds lang hadden ontruimd. De stad was wel door hen geplun derd, doch zij hadden haar niet in brand ge stoken. De klokken van Fontarabia werden hierop geluid ten teeken van de overwinning en om de gevluchte bevolking weer naar de stad terug te roepen. In den middag werd de aanval op het fort San Marcos voortgezet. Dé opstandelingen hopen, dat de omsingeling van San Sebastian den toestand hier zoo hopeloos heeft gemaakt, dat de stad zich over zal geven. HENDAYE. 7 September. (HAVAS). Hen- daye heeft thans weer een normaal aanzien herkregen. De inwoners kennen na geruimen tijd weer rust. Nog komen wel van tijd tot tijd nieuwsgierigen kijken naar de nieuwe Spaansche grenswacht en een groote menigte schoolt nog samen op het strand, om naar Fontarabia te kijken, doch de ononderbroken stroom van vluchtelingen heeft opgehouden te vloeien. Ontwapende léden van het Spaan sche volksfront ziet men eveneens niet meer. Deze laatsten zijn naar Barcelona gevoerd, terwijl de vluchtelingen werden verdeeld over verscheidene steden in het binnenland. Nog slechts énkelen bevinden zich te Hendaye, waar zij zijn ondergebracht in scholen. De chef van de vroegere stoeterij van ex- koning Alfons XIII, de Engelschman Tatten- bury, is uit San Sebastian in Hendaye aange komen. Hij verklaarde, dat de toestand daar ernstig is. Er is gebrek aan levensmiddelen en voortdurend worden „verdachten" gearre steerd. Honderden zijn opgesloten. Hun fa milieleden mogen hen wel drie keer per dag eten brengen, doch met hen spreken mogen zij niet. IONHEN, 7 September. (R.O.) De Britsche regeering heeft be sloten, de overige belanghebbende mogendheden uit te noudigen tot deel neming aan de eerste zitting van de internationale commissie inzake het uitoefenen van controle op de niet- inmenging in Spanje, welke zitting Woensdagochtend zal bijeen komen. X" Tegelijkertijd heeft de Britsche regeering medegedeeld, dat genoemde commissie zal worden gepresideerd door Morrison, finan cieel secretaris van de schatkist en voorzitter van de interministerieele Commissie tot coör dinatie van de maatregelen inzake het wapen embargo naar Spanje van de Britsche regee ring. De zittingen van de commissie zijn niet openbaar. Van Portugal tg geon deflnitief antwoord ontvangen; doch in officieele klingen toont men zich geneigd, de aanvaarding-in-principe van het voorstel door Portugal als voldoende te beschouwen. Verder verklaart men, dat de Britsche gezant te Portugal nieuwe stappen ten dezen zal doen. In vérband niet zekere inlichtingen, volgens welke de „opstandelingen in Spanje gebruik zouden maken van gifgas tegen Madrid, ver klaart de Britsche regeering officieel, dat zij tot nu toe nog geen bewijs heeft, dat een van beide partijen gebruik heeft «emaak Van Den Britschen vertegenwoordigers in Spanje is 'opgedragen,"te 'onderzoeken, in hoeverre de inlichtingen inzake het gebruik van gas door de nationalen juist zijn. Bovendien is den Britschen ambassadeur gelast, den „opstandelingen" te doen weten, dat het gebruik van gas bij een bombar de ment van Madrid „ernstige gevolgen" zou kunnen hebben. Welke deze „ernstige gevol gen" zijn, is niet medegedeeld. Het is evenwel duidelijk, dat het gebruik van gas door de „opstandelingen^ een zeer nadeeligen invloed zou hebben op hun betrekkingen met het buitenland. Leden van liet Zweedsch Verbond voor Hoogere Spoorwegambtenaren, die momenteel in ons land vertoeven, brachten gistermiddag een bezoek aan de diamantslijperij der firma Asscher te Amsterdam. De bevrijdende legers nog slechts op eenige kilometers van de stad. HENDAYE, 8 September. (R- O*) Radio Coruna deelt mede, dat de nationalisten Pasajes en Renitria hebben bezet en zich thans op 4 K.M. van San Sebastian bevinden, zoodat de omsingeling der stad zich ook van deze zijde voltrekt. De belegerden hebben thans 625 aan hangers der Franco-beweging als gijze laars gevangen gezet. Het schijnt, althans te San Sebastian rekent men erop, dat de op Mallorca verslagen regeeringstroepen naar de bedreigde stad zullen worden gediri geerd, om de belegeraars in den rug aan te vallen. Eén correspondent van Havas maakt gewag van een soort ultimatum, dat door de beleger den aan de nationalisten zou zijn gericht en waarin geëischt wordt, dat de nationalisten, indien ze erin slagen, de stad in te nemen, aan de verdedigers van San Sebastian, en speciaal aan de Basken, amnestie zullen ver- leenen. In dat geval verplicht zich de bezet ting de stad niet te verwoesten en de gijze laars te sparen. Het hoofdkwartier der nationalisten deelt mede, dat op den weg naar Mieres een stefke afdeeling regeeringstroepen is terug geslagen. De dorpen Santa Anna en San Christobal werden bezet. Tevens wordt medegedeeld, dat de regeering te Burgos den luitenant-kolonel Yague, die aan het front van Estramadura belangrijke successen heeft behaald, benoemd heeft tot kolonel en tot commandant van het Spaan- sche-vfeemdelingen legioen. TOLEDO, 8 September (UN. PRESS). Of schoon het Alcazar van Toledo, behalve dat het voortdurend onder artillerie-yuur ligt, gis teren een razend-fellen luchtraid heeft moe ten doorstaan, geeft de nationalistische bezet ting van het oude, grijze fort nog geen teeken van afmatting of wanhoop. Zij blijft hardnekkig weerstand bieden. De bombardgerende regeeringsvliegtuigen hebben overigens b(j dat bombardement niet steeds bewijzen afgelegd van bekwaamheid en trefzekerheid. Een der uitgeworpen bommen kwam bij voorbeeld neer op het groote, zich voor het kasteel uitstrekkende plein. De bom ontplofte temidden van een op het plein gestationneerde afdeeling roode militie, zoodat twee man schappen zware verwondingen opliepen. Tengevolge van den bij de explosie van een tweeden mistreffer ontstanen luchtdruk werd een groep oorlogscorrespondenten tegen den grond geworpen. De stad Toledo ziet er uit, als had er juist een aardbeving plaats gehad. De straten zijn bedekt met stukken puin, dakpannen en glas scherven. De bevolking is grootendeels uit de stad gevlucht en verwacht buiten de breede stadswallen, met angstige spanning, de be storming van het Alcazar. Wanneer niet op het laatste moment onver wachte hulp komen opdagen is het lot der nationalistische bezetting van het slot be zegeld. De bezetting bestaat momenteel uit 1200 personen. In dén afgeloopen nacht is een afdeeling „dynamiteros" erin geslaagd, nieuwe spring stof onder de meters dikke muren van het slot te leggen; dientengevolge bevinden zich de verdedigers van het Alcazar in onmiddel lijk levensgevaar. Zelfs indicgi de explosieve stof niet elec- trisch door de roode aanvallers tot ontplof fing zou kunnen worden gebracht, dan bestaat toch alle waarschijnlijkheid, dat een of andere granaat of vliegtuig-bom de explosie zal ver oorzaken, waardoor de geheele Vesting mét haar ingesloten mannen, vrouwen en kindéren in de lucht zal springen. De Spaansche minister-president, Largo Ca- ballero, is heden te Toledo gearriveerd en gaf bevel de infanterie-aanvallen op het Alcazar te staken, in de hoop, dat dè onophoudelijke beschieting, alsmede de nieuwe ondermijnin gen, de bezetting wel tot overgave zullen dwingen. Men veiwacht, dat de nationalistische troe pen, die in Talavera de la Reina, dat ongeveer 70 kilometer van Toledo is verwijderd, onder hevige gevechten trachten op te rukken, alles zullen doen. om hun kameraden in het beleger de Alcazar ter hulp te komen. Generaal Franco heeft medegedeeld, dat de colonne van kolonel Yague zich thans op 4 kilometer van Toledo bevindt. Volgens uit Burgos ontvangen berichten zouden vliegtuigen der nationalisten boven Madrid hebben gevlogen en proclamaties heb ben uitgeworpen, waarin de bevolking werd medegedeeld, dat het offensief tot verovering van de hoofdstad zal worden ingezet. „Indien gij u niet onvoorwaardelijk over geeft", aldus Franco, „zullen wij genoodzaakt zijn, u te bombardeeren". Op de proclamatie is een kaartje geteekend, waarin de door de opstandelingen bezette ge bieden staan aangegeven. TALAVERA, 8 September- (UN. PRESS.) In den opmarsch naar Toledo en Madrid schijnt een pauze te zijn ingetreden. De regeeringsstrijdkrachten zouden er zelfs in geslaagd zrjn, de nationalisten uit de bui tenwijken van het eenige dagen geleden door hen veroverde Talavera de la Reine terug te dringen. Kolonel Yague, thans opperbevelhebber van het vreemdelingenlegioen, heeft évenwei ver zekerd, dat deze pauze slechts van korten duur zal zijn. Zoodra de artillerie-voorberei dingen in Estremadura zullen zijn beëindigd en de vandaar verwachte batterijen zullen zijn gearriveerd, zal het offensief onverwijld wor den hervat. Mogelijkerwijze worden ook ver sterkingen der infanterie verwacht, die na het wekenlang opmarcheeren onder een gloeiende hitte ten zeerste is uitgeput. Kolonel Yague verklaart verder, dat de tegenaanvallen der roode strijdkrachten onder zware verliezen aan regeeringszijde zijn af geslagen.. -r - Steeds meer wordt het echter duidelijk, dat de regeeringstroepen op dit front onder bekwame militaire leiding staan. LISSABON, 7 September. (A. N. P.) Radio- Sevilla deelde heden officieel mede, dat het Zuidelijke leger van de rechtschen op onge veer 8 K.M. van Talavera de la Reine een sterke vijandelijke afdeeling heeft vernietigd. De vijand heeft 425 dooden en 150 gevange nen verloren. Verder werden 10 stukken geschut, meer dan 30 vrachtwagens en 2 pantserwagens buitgemaakt. Ten Noorden van Toledo versloegen de troe pen van generaal Varela een afdeeling regee ringstroepen, waarbij hen vier mitrailleurs, een munitietrein en ander legermateriaal in handen vielen. De regeeringstroepen hadden 120 dooden. Verder slaagden de rechtschen er in, bij Toledo twee regeeringsvliegtuigen van het Potez-type omlaag te schieten. MADRID, 8 September. (R. O.) Vijf en dertig Britsche onderdanen zijn vanavond op aandringen van den Britschen zaakgelastigde uit Madrid vertrokken. Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Volgens de „Metropole", liggen thans weer zes schepen, die in dienst zijn van de roode regêering te Madrid, in de haven van Ant werpen te wachten op een gelegenheid om clandestien wapens voor het roode leger, uit België te kunnen uitvoeren. Het zijn de stea mers „Iciar", El Saturno", „Hillfern", „Hidal go", „Stanmore" en „Santa Maria", terwijl nog twee schepen, waaronder de „Coquetdale" met het zelfde doel naar de Scheldestad on derweg zijn. Tegenover de slappe houding der Belgische regeering bij het uitoefenen van toezicht, dringt het blad er met klem op aan, dat een scherpere controle zal worden uitgeoefend dan tot nog toe het geval is geweest. WARSCHAU, 1 September. (R.O.) Te Lodz en Raüom hebben zich ongeregeldheden voorgedaan tusschen socialisten en nationaal democraten, zulks naai aanleiding van de vie ring van den dertigsten verjaardag van den Poolschen opstand in 1906. Te Radom zijn een persoon gedood en een zestigtal gewond,, terwijl te Lodz eveneens een persoon om het leven is gekomen en ook in deze plaats verscheiden gewonden zijn gevallen. Te Warschau nebben nationaal democraten de ruiten ingegooid van aan Joden toebehoo- rende winkeizaken, terwijl hief verscneidem Joden werden gemolesteerd. VATICAANSCHE STAAT, 7 September. (A. N. P.) De H. Vader zal 14 September a.s. de bisschoppen en priesters, die uit Spanje wisten te ontvluchten, in particuliere audiëntie op Castel Gandolfo ontvangen. Tijdens deze audiëntie zal Zijne Heiligheid een rede uitspreken, welke met groote belang stelling wordt tegemoet gezien. TOKIO, 7 September (STEFAN). In het haven-gebied van Jinsen, waar zich ongeveer vijftig visschersbooten ophouden, woedt een hevige orkaan. Totdusver zijn minstens zeven booten gezonken, waarbij zeventien personen om het leven zijn gekomen. Men vreest even wel, dat nog meer booten met hun bemanning zijn vergaan. SHANGHAI, 8 September. (STEFANI). Tusschen Nanking en Kwangsi is thans defi nitief overeenstemming bereikt. Het accoord behelst o.m., dat generaal Li Tsoeng Jen zal optreden als pacificator van de provincie Kwangsi, terwijl Pai Tsjoeng Hsi lid wordt van den nationalen militairen raad, doch waar schijnlijk tevens president der provinciale re geering van Kwangsi zal blijven. Generaal Hoeang Sjao is benoemd tot pre sident der provinciale regeering van Tsjeriang. Binnenkort zou te Kanton een ontmoeting plaats vinden tusschen Tsjang Kai Sjek en Pai Tsjoeng Hsi. De totstandkoming van het accoord is be spoedigd door het .incident van Tsjengtoe en de eischen van Japan. Na de tusschen de centrale regeering en de Kwangsi-autoriteiten getroffen schikking, is men begonnen met het terugtrekken van Nanking-troepen uit Kwangsi. SINGAPORE, 7 September. (STEFANI). Een Chineesche luchtvaart-missie is hier aan gekomen, om de plaatselijke vliegvelden te be- studeeren met het oog op de a.s. reorganisa tie van de Chineesche luchtvaart. BERLIJN, 7 September (HAVAS). Graaf von Weizeck, Duitschlands ambassadeur te Parijs en generaal von Kuhlental, de militaire attaché der ambassade, hebben zich naar Hit- Ier begeven te Berchtesgaden. In politieke kringen heeft men geert enkele aanwijzing omtrent het doel van het bezoek, doch men veronderstelt, dat de ambassadeur en de attaché op verzoek van Hitier derwaarts zijn gekomen voor een bespreking van eenige actueele politieke kwesties, met name de re actie in Frankrijk op de invoering van den twee-jarigen dienstplicht in Duitschland, het bezoek van Rydz Smigly aan Parijs en de ge beurtenissen in Spanje. Hitier zou zich eveneens op de hoogte wil len stellen van het belang, dat de Fransche regeering hecht aan het Fransch-sovjet-Rus- sische pact met het oog op de tegenwoordige politieke situatie. Deze inlichtingen zouden Hitier noodzake lijk voorkomen aan den vooravond van het partijcongres te Neurenberg, waar hij de bui- tenlandsche politiek der nationaal-socialisten zal bespreken, met name de houding van het Reich tegenover sovjet-Rusland en den strijd, welken Duitschland voert tegen het com munisme. LONDEN, 7 September. (R.O.) Aan den vooravond van de opening van het congres te Neurenberg schrijft de „Times" te hopen, dat problemen, zooals het bolschewisme en de te rugkeer van de oude koloniën naar Duitsch land slechts bescheidenlek aan de orde zullen worden gesteld. „Het zou inopportuun z(jn en onwenschelijk, wanneer in den huldigen toestand van Europa de Duitsche politiek ten aanzien van proble men, die op vitale wijze de toekomst van an dere volken en andere rassen raken, in een zoodanige omgeving zou worden behandeld. Wanneer Hitier en zijn raadslieden de be slissing mochten nemen van dit congres een „triomf der gematigdheid" te maken, zou dit een bewijs van kracht hunnerzijds vormen". JERUSALEM, 7 September (UN. PRESS) Naar verluidt zal de staat van beleg in Pales tina slechts over die gebieden worden afge kondigd, waar door oproerige Arabieren tel kens opnieuw gewelddaden worden gepleegd In een Arabisch communiqué over de bloe dige botsing van Donderdag 1.1. tusschen een Britsche patrouille en Arabische benden in de nabijheid van Nabloes, wordt medegedeeld, dat de Engelsche verliezen aanzienlijker z(jn ge weest, dan die der Arabferen. JERUSALEM, 7 September (R.O.) Volgens nog niet bevestigde berichten zou een bom mendepót zijn ontdekt in het gebied van Ka) kilyaz. Verscheidene arrestaties zouden zijn ver richt. LONDEN, 7 September. (R.O.) Uit Jerusa lem wordt gemeld, dat vanmorgen een moord aanslag is gepleegd op Max Nurock, adjunct secretaris van net executief cömité. Nurock werd niet gewond. WASHINGTON, 7 September. (A.N.P.) Gis teren hebben zeventien senatoren een tele gram gezonden aan staatssecretaris Huil, waarin z(j hem verzoeken, stappen te doen bij de regeering van Groot-Brittannië betreffen de de onlusten der Arabieren in Palestina. BERLIJN, 7 September. (HAVAS.) Het kerkelijk weekblad van het diocees Berlijn, dat het herderlijk schrijven bevatte van het Duitsche episcopaat, is door de politieke politie in beslag genomen. Merkwaardig is deze confiscatie vooral, om dat groote uittreksels uit het schrijven, zooals bekend; in de nationaal-socialistische pers zijn verschenen. Men gelooft, dat het bevel tot confiscatie werd gegeven, omdat het schrijven der bis schoppen kwesties aanroerde, welke niet in kerkeljjke bladen mogen wordeft besproken. In katholieke kringen toont men zich zeer verwonderd over de confiscatie, welke zou be wijzen, dat de Gestapo op haar manier de richtlenen tot verzoening interpreteert, welke door den „Fuehrer" en den rijksminister van kerkelijke aangelegenheden zijn gegeven. Tot het laatste oogenblik is het dubieus geweest, of inderdaad toestemming zou wor den verkregen, dat het gezamenlijk herderlijk schrijven van de bisschoppenconferentie van Fulda van den kansel zou worden voorgele- Z €31» Op het laatste moment evenwel is daartoe stilzwijgend vergunning verleend. Daarentegen mocht 't herderlijk schrijven in de meeste Beiersche diocesen niet in de paro chie-bladen worden afgedrukt. In de meeste gevallen was het slechts mo gelijk, dat de parochies een gehectografeerd exemplaar ontvingen, hetgeen hier en daar zelfs nog met de grootste moeilijkheden ge paard ging. LONDEN, 7 September. (R. O.) De oceaan vliegers Merrill en Richman zijn heden met hun vliegtuig, de „Lady of Peace", van Le Bourget naar Croydon gevlogen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Te Brussel is een internationaal congres van R. K. mijnwerkers gehouden. Onder de verschillende ter vergadering uit gebrachte referaten, was er een van den Ne derlander J. Pelzer, over de kosten van levens onderhoud en het loonvraagstuk in het mijn bedrijf. Spr. ging de moeilijkheden na van een internationale loonregeling voor de mijnwer kers, maar kwam tot het besluit dat, wegens het waardeverschil in de munten en ook we gens de verhoudingen in sommige landen, een dergelijke regeling vrijwel onmogelijk is. Dit beteekent evenwel niet, dat er heelemaal niets te doen valt, op internationaal gebied, wat de loonen betreft. De internationale arbeidsorga nisatie te Genève, biedt beperkte mogelijkhe den en deze moeten intensief worden benut. De verslaggever ging vervolgens de loon regelingen na, geldende in verschillende lan den en uitte de meening, dat het congres zich in de gegeven omstandigheden moet uitspre ken voor het beginsel van een algemeen mi- nimunloon. De arbeider mag in zijn minimum bestaan niet bedreigd worden door de voort durende schommelingen in het economisch leven. Het minimumloon moet dus steunen op de berekening van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud voor den arbeider met een middelmatig gezin. Wat de arbeider boven het minimumloon verdient, is afhankelijk van de economische positie van het bedrijf, en die positie dient bepaald door bedrijfsorganen, bestaande uit werkgevers en werknemers. Het is de taak der R. K. mijnwerkers-inter nationale, deze kwestie andermaal aan een grondige studie te onderwerpen. Een Fransch gedelegeerde, de heer Meck, kwam als rapporteur van het vraagstuk der sociale verzekeringen, tot de volgende con clusies: methodische verbetering van de ver zekering tegen ziekte, ongevallen en werkloos heid, alsmede tegen ouderdom, invaliditeit en ten voordeele van de overlevenden; wegens de doorgezette rationalisatie, moeten de mijnwer kers van de invaliditeitsrente genieten zoodra zij onbekwaam zijn voort te werken;, het ouderdomspensioen dient toegekend op 50- jarigen leeftijd, na 25 jaar dienst; de ongeval lenverzekering dient uitgebreid tot de beroeps ziekten; de internationale overeenkomst van 1935 op de internationale regeling van de so ciale verzekeringen, moet worden bekrachtigd en door nationale maatregelen aangevuld. Op het gebied der veiligheid in de mijnen, waren er referaten van den Belg Legist en van den Tsjecho-Slowaak Hubel, waarin er wordt op aangedrongen, dat in alle landen commissies zouden worden opgericht, die uit zien naar alle mogelijke middelen tot verbe tering der arbeidsvoorwaarden, op het gebied van veiligheid en hygiëne. Een Luxemburgse!) gedelegeerde zette de voordeelen uiteen der collectieve arbeidscon tracten. Aan het slot van het congres, werden ver schillende moties aangenomen. In een dpzer wordt aangedrongen op het toekennen van ouderdomspensioen vanaf den leeftijd van 50 jaar en na 25 dienstjaren. De verzekering te gen de beroepsziekten der mijnwerkers, zou voorts moeten uitgebreid worden. Voorts moet grooter belang gehecht worden aan de kwestie der veiligheid in de mijnen. De collectieve arbeidscontracten, moeteri overal worden ingevoerd. De R.K. mijnwer kers-international", kreeg tenslotte opdracht, de mjjnkwesties in de verschillende landen te bestudeeren en het internationaal bureau van den arbeid te verzoeken, zqn studies te her vatten voor het sluiten van een internationale steenkool-entente. Het bestuur der R. K. Mijnwerkers-Interna tionale, werd alsvolgt samengesteld de heeren Meck (Fr.) voorzitter; Kot (Polen) vice-voor- zitter; van Buggenhout (Belg.) secretaris; Pelzer (Ned.) penningmeester. Het volgend congres, zal in Nederland wor den gehouden. ROME, 7 September (STEFANI). Heden morgen is de secretaris-generaal van den vol kenbond, Avenol, te Rome aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door dea minister van buitenlandsche zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3