INTOCHT VAN DE VORSTELIJKE VERLOOFDEN. «S> DE RESIDENTIE BEREIDT HUN EEN HARTELIJKE ONTVANGST. ïtïxzt* a- a°ent- ••zeker' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ren haag in feest stemming. |OL geestdrift over de verloving van onze Kroonprinses heeft de Residentie gistermiddag liet verloofde paar 'n onvergetelijke ontvangst bereid. Met laaiende geestdrift zijn Hare Koninklijke Hoogheid en Prins Bernhard, toen zij omstreeks zes uur in een open two-seater, door den Prins zelf be stuurd, voor het Paleis Noordeinde aanreden, door een ontelbare menigte toegejuicht. jjjgji :mm WWÊ 59ste JAARGANG. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 No. 17657 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Toen H. M. de Koningin op het hordes verscheen en de Prins zijn toekomstige Koninklijke Moeder omhelsde, deelde ook Zij in de enthousiaste huldebetuiging van de Haagsche bevolking, waaraan schier geen einde scheen te komen. Zoowel Prinses Juliana als Prins Bernhard dankten lachen de voor deze geestdriftige manifestatie. En toen het verloofde paar even later op het halcon verscheen, bleef men juichen en roepen: Leve de Prinses, leve de Prins Sommigen zongen het Wilhelmus, anderen hieven een „lang zullen zij leven" aan. Er scheen geen einde aan het enthousiasme te komen. Kinderen werden op de schouders van volwassenen gezet, om niets te missen van dit groote oogenhlik. Tenslotte, nadat de vorstelijke personen zich hadden terug trokken, keerde ook de menigte huiswaarts, innig verheugd, getuige te zijn geweest van deze aankomst, die allen bij zal blijven als een onvergetelijke betuiging van warme hulde aan onze gelief de Koningin, Prinses en Haar toekomstigen Gemaal. Een enthousiaste menigte voor het Paleis Noordeinde. WÊËÊmm MEDELEVEN IN HET RIJK OVERZEE. H. K. H. PRINSES JULIANA MET HAAM VERLOOFDE PMINS BERNHARD VAN LIPPE^BIESTERFELD. Ook 's avonds juicht een duizend- koppige menigte Koningin en verloofden toe. Groote geestdrift te Batavia. Meeleven in Engeland. VLAGGEN OP „HUIZE DOORN". De ex-keizer zeer verheugd over de verloving. pe ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SUH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bg bezorging franco Per Post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent pgi< stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 et. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prrjsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheldsadv. half tarief. Voor Liefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. o" Den Haag maakte gistermiddag een echt feestelijken indruk. De zon had de zware regenwolken die 's morgens de lucht bedek ten, weggevaagd en de zon scheen nu vroo- lrjk' op het rood, wit en blauw der vlaggen en het oranje der wimpels, die in de binnen stad huis aan huis voor de gevels wapperden. In de straten was het druk van de men- schen, die zich nagenoeg allen met oranje hadden getooid, Het „Oranje-nationaal deed opgeld en de koopheden niet hun met oranje beprikte kussentjes maakten B zaken. De grootste drukte concentreerde zich in den middag vóór het Paleis in het Noord einde, waar de menschen op de trottoirs dicht opeengepakt stonden. Men wist, dat de Koningin naar het Paleis zou komen om er Prinses Juliana met Haar verloofde te ont vangen. Tegen half drie schoof de gestroomlijnde limousine met den ontplooiden koninklijken standaard vóór op het spatbord geruischloos net Noordeinde in. Zooara de wachtende menigte de konink lijke auto zag naderen, stegen de hoera's reeds op, welke in een geestdriftig gejuich overgingen, toen men in den wagen de vriendelijk wuivende en neigende gestalte van H.M., vergezeld van een hofdame, ont waarde. Toen de auto vóór het Paleis stilhield en H.M. uitstapte hief de menigte spontaan het „Wilhelmusaan. Op het bordes keerde H.M. zich naar het enthousiaste volk en dankte buigend en wuivend voor deze hartelijke be groeting- Toen de Koningin met haar hofdame zich reeds naar binnen hadden begeven, bleef het publiek op straat juichen en zingen en dit hield niet op, dan nadat H.M. nog eens vriendelijk wuivend voor een der ramen op de eerste verdieping was verschenen. Pas nadat de Koningin zich had teruggetrokken, keerde de rust voor het Paleis terug tot het crewone straatrumoer. Maar de menigte bleef op haar post. Im mers, tegen 3 uur zouden de Prinses en Haar verloofde komen! Men bleef rustig wachten, en keek naar het hijschen van den Koninklijken Standaard op het Paleis en naar de auto's, die bloem stukken aanbrachten, en naar de diploma ten en autoriteiten, die de felicitatieregisters kwamen teekenen. Zoo werd het 10 voor drie' Nu verspreidde zich onder de wachtenden het gerucht, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard paa om 6 uur zouden komen. Toen dit gerucht door een nadere mededeeling bevestigd werd, trok ken sommigen af, maar velen bleven wach ten. De laatsten behoefden daar geen spijt van te hebben, want nu bleek aldra dat een ieder die zulks wenschte, de felicitatiesregisters m het Paleis mocht gaan teekenen. Langs de rechte zuilengang stelde zich on- oezicht van de politie een file op, waar- o n telkens een tiental werd binnengelaten plaats"/6 reg:isters hun handteekening te rG'Zo?en Wi;i °ok?" vroeg een eenvoudig antwoordde bebben' m^en teekenen". grootmoedig. En WT* Van °rde e" g6Zag tallen achter de ^hoven er eenige tien- wegende file aan. V00r voe«e voortbe" Dat ging zoo door tnf c duizenden handteekemnge/^/ reeds geplaatst in de de vestibule van het Paleis SreT'neergÏ legd. En het aardige was, dat velen ook een tuiltje bloemen, wat anjers of rozen b koopman op straat gekocht, hadden meegeno men om den simpelen gelukwensch van hun handteekening nog wat meer hartelijkheid bij te zetten. Door lakeien in groot livrei, die in de vestibule van het Paleis dienst deden, werderr deze eenvoudige bloemgeschenken met even veel minzaamheid in ontvangst genomen als de prachtige bloemstukken der grooten en voornamen. Om 5 uur werden over de ballustrade van het balkon boven den ingang van het Paleis Perzische tapijten uitgehangen, welke aan de entrjo een feestelijk cachet gaven. Intusschen was ook de menigte vóór het Paleis steeds meer aangegroeid. De trottoirs tegenover het Paleis, in het Noordeinde en in de Heulstraat stonden stamp- en stampvol menschen. De Prinses en de Prins komen Om enkele minuten vóór zes komt er bewe ging onder die menigte van vele duizenden. We hooren ze in de Heulstraat reeds juichen en het gejuich plant zich voort en komt steeds dichter bij. Dan zwaait een blauwe auto den hoek van de Heulstraat om, het Noordeinde in. Daarin is jhr. mr. M. W. F. Röell van Sperwershof te 's-Graveland gezeten, wiens gast Prins Bernhard gedurende eenige dagen is geweest en die nu het verloofde vorstelijk Paar naar de residentie heeft begeleid. Onmiddellijk daarop volgt een open grijze two-seater met een geel-rood vlaggetje met rood en groen rozet op het voor-spatbord. En meteen ontdekken we er in de vroolijk lachen de guzichten en wuivende handen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prins chauffeert zelf, zwenkt keurig met zijn wagen het voorplein van het Paleis op en stopt vóór het bordes, waar H. de Koningin intusschen is verschenen. Begroeting van Moeder en kinderen. H. M. daalt de trappen af, de Prins springt uit de auto en omhelst zijn toekomstige Koninklijke Moeder. Intusschen is ook de Prinses uitgestegen; Zij wordt hartelijk door H. M. omhelsd. Dat alles speelt zich af in enkele seconden. De geestdrift van het publiek, dat bij het zien van het vorstelijke paar, tezamen sportief in de open auto, reeds door een geweldig enthou siasme was aangegrepen, en steeds luider had gejuicht, stijgt ten top bij het zien van de hartelijke begroeting van Moeder en Kinderen. Aan de jubelende hoera's, die door de hooge gevels van het Paleis en de huizen in het Noordeinde worden weerkaatst, komt geen einde. Men wil het „Wilhelmus" inzetten, maar men gunt zich niet den tjjd voor dezen plechtstatigen zang, met hoera's en „Lang zullen ze leven!" kan men op het moment vlugger, 'spontaner en laaiender uiting geven aan zijn enthousiasme. Wanneer de eerste begroeting is afgeloopen, danken de Prinses en de Prins lachend en wuivend voor de hun gebrachte hulde. En ook H. M, de Koningin gaat een trede hooger staan op de trap van het bordes en lacht wuivende de menschenmenigte toe. De enorme geestdrift der massa blijft maar steeds aanhouden. Het is werkelijk indruk wekkend; nooit hebben we zoo'n laaiend enthousiasme medegemaakt. Tusschen het gejuich door hooren we telkens weer roepen „Lang zullen ze leven!" „Leve de Koningin". Dankbaar wuivend nemen de vorstelijke personen deze spontane hulde in ontvangst. De joviaal lachende Prins Bernhard komt er zichtbaar van onder den indruk. Zoo'n har telijke, zoo'n joyeuse, zoo'n jubelende entrée bij het koele en nuchtere Nederlandsche volk heeft hij blijkbaar niet verwacht. Bij zijn eerste min of meer officiëele con tact met het Nederlandsche volk heeft hij kunnen ontwaren, hoezeer H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana door het Neder landsche volk worden bemind en hoezeer hij als verloofde van onze Kroonprinses ook reeds mag deelen in de sympathie, welke het volk den leden van het Koninklijk Huis toedraagt. Ook de indruk, welken hij bij deze eerste ontmoeting maakt, heeft hem reeds persoon lijk de sympathie van het Nederlandsche volk, van de Hagenaars althans, doen winnen. Prins Bernhard heeft een slanke figuur, on geveer even groot als Prinses Juliana. Hij heeft een open gezicht en een vriendelijke glimlach vermildert den ernstigen trek op zjjn gelaat, welke door de hoornen omlijsting van zijn bril nog iets wordt geaccentueerd. In zijn houding, optreden en kleeding ia hij vlot en sportief. Prinses Juliana zag er in haar licht ge bloemd kleed, haar zwarten mantel en wit ten hoed met groen lint en met het bouquet rose rozen en anjelieren in den arm aller innemendst uit. Een gelukkig en zonnig paar, dat door de immense menigte langdurig en geestdriftig bejubeld wordt. JSÊÊÊWm (Foto ZieglerJ Het wapen van het geslacht Lippe- Biesterjeld. Nadat H. M. de Koningin en het verloofde paar het Paleis zijn binnengetreden, verschij nen Zij nog eenmaal op het balcon boven het bordes. En weer daverden de juichkreten om hoog. Wel 10 minuten lang heeft dit spontaan en geestdriftig gejubel geduurd, totdat het en thousiaste publiek, dat inmiddels tot de kleine steentjes is opgedrongen, zich zelf hervond en als bekroning van de huldebetuiging plechtig het „Wilhelmus" zong. Het is een gebeurtenis geweest om nooit te vergeten. De inwoners der Residentie hebben gister avond op ondubbelzinnige wijze van hun be langstelling en vreugde over de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard blijk ge geven. Duizenden en duizenden Hagenaars zijn langs het Koninklijk paleis aan het Noordeinde getrokken om H. M. de Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bernhard hartelijk toe te jui chen. Van de binnenstad uit trokken zij, voorzien van een oranjestrikje, speldje of bloem, naar het paleis. Op het ruime plein zochten de ve len een goed plaatsje, in afwachting van de dingen, die zouden gebeuren. Tot ongeveer acht uur gelukte het de politie, den rijweg vrij te houden. Tot dat tijdstip had men ge duldig gewacht en degenen, die er niet in slaagden hun geduld meester te blijven en op vertrouwelijke wijze bij de politie informeer den, wat er zou gaan gebeuren, moesten toch teleurgesteld worden, omdat de politie het ook niet wist. Met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belangstellenden aan, steeg de spanning. Ook het voorplein vulde zich gelei delijk met jong en oud. Om goed half negen, toen eerst de Koningin en even later de Prin ses met haar verloofde zich voor de verlichte vensters vertoonden, steeg uit de compacte menigte een machtig gejuich op, dat aan zwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen en de politie, die in groote getalsterkte onder leiding van den hoofdcom missaris aanwezig was, had de grootste moeite de massa tegen te houden. En terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de vorstelijke personen op het bal con. Het enthousiasme steeg ten top en spon taan werd het „Wilhelmus" en daarna „Lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van den stoet van de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den oproèp van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om in optocht met fakkels langs het paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdeeling van het N.J.V. opende den stoet. Dit bestuur droeg een bloemstuk, voorstellende het N.J.V.-em- bleem, waarin oranje orchideeën verwerkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half-regiment huzaren, gevolgd door tal- looze belangstellenden. In de eerste rijen liepen kolonel Diemont, de regimentscommandant en verschillende hu zarenofficieren mede. Bij het paleis aangeko men begaven het bestuur van de afdeeling Den Haag van het N.J.V. en het hoofd bestuurslid, mr. O. Verdoorn, zich naar binnen om het jonge paar een bloemenhulde te bren gen. Tijdens het dèjjlé verbleven de bestuurs leden op het balkon van het paleis. Zoowel de Koningin als de Prinses onderhielden zich «enige oogenblikken met den voorzitter, mr. Bautz. Het muziekkorps van de huzaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tijd tot tfld vaderlandsche liederen ten gehoore, ter wijl de feestgangers juichend en jubelend, in dichte rijen van 8 en 10 man breed, voorbij trokken. Hartelijk wuifden de beide verloofden, die er zeer opgewekt uitzagen, de Hagenaars toe. Ook H. M. de Koningin wuifde hartelijk. Om goed half tien, toen dus bijna reeds een uur lang het voorbijtrekken van den stoet had geduurd, was nog steeds het einde niet in zicht. Zoover men zien kon, was het overal zwart van de menschen. Politie machteloos. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigingen, die aan dit défilé deelnamen, zouden aansluiten. De enorme belangsteling langs den weg, dien de stoet volgde (NassaupleinJavastraatZee straatNoordeinde) was echter oorzaak, dat dit plan spaak liep. Want de duizenden, die langs den weg stonden geschaard, sloten vóór de vereenigingen bij den stoet aan, zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het paleis waren getrokken, de vereenigingen aan de beurt kwamen. De politie bleek in dit geval niet bij machte het geweldige en thousiasme te stuiten. De muziekkorpsen, die bij sommige vereeni gingen, zooals het N. J. V. en de padvinders, waren ingedeeld, stelden zich naast het mu ziekkorps van de huzaren op en maakten beurtelings muziek. Het publiek bleef voort durend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren, door het spellen van de namen: Juliana en Benno. Het einde. Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde gemaakt Ter hoogte van de Oranjestraat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ont bonden. Het muziekkorps der huzaren speel de het Wilhelmus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de Prinses, leve de Koningin en in spreekkoor. Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich terug. Ook prins Bernhard heeft op het paleis zijn intrek genomen. Voorafgegaan door de verschillende mu ziekkorpsen, verspreide de menigte zich. Zeer velen trokken dansende en zingende naar de binnenstad,' waar de café's en restau rants goede zaken maakten. Slechts met moeite kon men op de terras sen og het Buitenhof een glaatsje krijgen. BATAVIA, 8 September. (ANETA.) Het telegrafisch bericht, waarin de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld gemeld werd, is aanstonds door de dagbladen gebulletineerd en allerwegen met groote geestdrift ontvan gen. Het bericht kwam in den laten namiddag en de verschijning der bulletins werd aange kondigd door het geloei van de sirene op den toren van het Aneta-gebouw. Vandaar en uit de kantoren der dagbladbureaux werden de bulletins uitgedeeld. Stroomen voetgangers, fietsers en automobilisten verdrongen zich daar en telkens golfde de menigte weer aan, wanneer nieuw sirenegeloei aankondigde, dat nadere berichten waren ontvangen. Met groote snelheid verspreidde het bericht zich door de hoofdstad. Onmiddellijk na het bekend worden werd van verschillende open bare en particuliere gebouwen, van kantoren en kerktorens,hotels en particuliere wonin gen, de driekleur met den Oranje-wimpel uit gestoken. Ondanks den korten tijd van voorbereiding, slaagden de radio-omroepvereenigingen er in toepasselijke uitzendingen te verzorgen. De N. L R. O. M. zond een welverzorgd feestprogramma uit, uitsluitend bestaande uit vaderlandsche liederen. Voor haar microfoon sprak voorts het lid van het College van Ge delegeerden uit den Volksraad, mr. C. C. van Helsdingen, een feestrede uit. Voor de Bataviasche Radio-Vereeniging' sprak dr. E. A. A. de Vreede, vice-voorzitter van het protestantsche kerkbestuur. Deze spreker herdacht de feestelijke gebeurtenis zoowel in de Nederlandsche als in de Maleische taal. Door de hotels en groote restaurants werden in den avond feestelijkheden georganiseerd en illuminaties ontstoken. Tot de feestvreugde werd bijgedragen door het feit, dat de momenteel juist te Batavia vertoevende Marine-kapel een plechtige taptoe hield voor deze groote nationale gebeurtenis. De Engelsche bladen maakten gisteravond uitvoerig melding van de verloving van Prin ses Juliana. Zij wijzen daarbij op haar belang stelling voor Engeland en het Engelsche leven en op haar groote liefde vóór de sport. In hofkringen te Londen is men van mee ning, dat een lid der Koninklijke familie de huwelijksplechtigheid zal bijwonen. Men acht het mogelijk, dat de hertog en de hertogin van Gloucester den koning zullen vertegen woordigen. Prinses Alice en de graaf van Athlone zullen eveneens de feestelijkheden bij wonen. Den Haag vierde tot zeer laat de verloving van onze kroonprinses. Amateur-muzikanten, van wie zich velen in een kleurrijk en ongebruikelijk kleed hadden gestoken, musiceerden er lustig op los. Nog geruimen tijd bood de anders zoo rus tige hofstad een ongewonen aanblik. Film-opname van Prinses en verloofde De filmfabriek „Polygoon" te Haarlem is in den loop van gisteren in de gelegenheid gesteld, een speciale opname te maken van het vorstelijk bruidspaar. Heden zal deze unieke reportage reeds in de meeste Neder landsche bioscopen worden vertoond. Aan de film zal een aantal beelden uit de geschiede nis van het leven der Prinses worden toege voegd. Reeds drie kwartier na het bekend worden van het heuglijke nieuws, kwam telefonisch uit Indië het verzoek, zoo spoedig mogelijk toezending van filmmateriaal. Reeds heden ochtend zullen door het Indië-vliegtuig eenige copieën worden meegenomen. Hoe groot de belangstelling in het buiten land voor de vorstelijke verloving is, blijkt wel uit het feit, dat „Polygoon" gisteren uit vrij wel alle deelen van de wereld telefonisch en telegrafisch aanvragen om journaalfilms uit het leven van de Prinses heeft ontvangen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. dr. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal heeft gistermiddag offi cieel namens H. M. de Koningin op „Huize Doom" de mededeeling der verloving van H. K. H. Prinses Juliana overgebracht. De vlaggen werden daarop onmiddellijk op het kasteel en op de andere gebouwen ge- heschen. Gisteravond had een plechtige wijdings- dienst in het kerkgebouw plaats, waarin de predikanten van de beide kerkgenootschappen te Doorn voorgingen en waarbij de keizer ver tegenwoordigd werd door den dienstdoenden adjudant graaf Von Moltke. Ex-keizer Wilhelm heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over de verloving, welke hem zeer verheugde,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1