DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. CORRESPONDENTIE. ROTTERDAM. KETHEL. 59ste JAARGANG. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 No. 17659 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM; TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE NATIONALE FEESTDAG. Het program der feestelijkheden. 'r" ":rhrende 8roeP en de groep, die hett meest met nra„, f' VERGUNNINGEN VOOR STRAATMUZIEK. bedreiging. diefstal van electrische energie. LANTAARNPAAL gesneuveld. zwijntje SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT. ONZE DIERENTUIN IN FEEST VERLICHTING. Zaterdag opent het najaars feest. HET TERREIN VAN C.V.V. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 10 September. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. INBRAAKJE. CLAUDIUS CIVILIS. Ve ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bi) vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand f 1.10 per week 25 cent. B{) bezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op dd voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. In Schiedam is de verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard reeds op luiste- njke wijze gevierd. er wordt nog gevlagd, er wordt nog steeds Oranje gedragen, er zijn telegram men gezonden, in alle haast werd Woensdag avond een optocht georganiseerd, waaraan velen spontaan hun medewerking verleenden en welke optocht door duizenden en nog eens duizenden is gadegeslagen en nu de Regeering Zaterdag, 12 September tot een nationalen feestdag heeft geproclameerd, zal het ook mor- gen weer feest in onze stad zijn. Op deze wijze toonen de Schiedammers hun groote vreugde over de tot stand gekomen verloving, bewijzen zij hun aanhankelijkheid aan het Oranjehuis op een wijze, die alleen haar weerga vindt, toen in 1924 de Koninklijke familie een oficieel bezoek aan de stad bracht. Ook toen was het, evenals nu, alles Oranje, wat de klok slaat. Vanmorgen is er ten huize van den burge meester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, een con ferentie gehouden met de heeren A. de Bruyii, voorzitter van de Oranjevereeniging, J, van Katwijk Jansen, voorzitter van de Princevlag, A. Korvinus, voor de Oranje Garde en J. Fonteijne, namens het Nationaal Jongeren Verbond. In deze conferentie zijn plannen gemaakt voor de festiviteiten, welke morgen ter eere van den nationalen feestdag zullen worden ge houden. Kinderzanghulde. In de eerst» plaats dan wordt er een kinder, ^anghuide georganiseerd op het feestterrein in het Volkspark. Alle kinderen van de drie hoog- ste klassen van alle lagere scholen worden uitgenoodigd, om morgen, Zaterdagmiddag om 3 uur op het feestterrein aanwezig te zjjn, voorzien van vlaggen en getooid met Oranje. Le kinderen zullen daar zingen, met begelei ding van St. Ambrosius, die zal plaats nemen op een podium, dat midden op het terrein zal worden opgeslagen. Toespraken. Drie sprekers van verschillende richtingen zullen worden uitgenoodigd, om de kinderen toe te spreken. Allen naar het terrein. Iedereen is op het feestterrein welkom. Een gedeelte zal voor de kinderen worden afgezet en de rest van het groote terrein, dat vele duizenden menschen kan bevatten, zal be stemd zijn voor de velen, die getuige zullen zijn van deze plechtigheid. En die velen zullen zich natuurlijk weer too.en met Oranje. Dat zal een mooi feest worden. Optocht. Ha afloop van de kinderzanghulde en van de toespraken zullen de kinderen in optocht d°or de stad trekken en defileeren langs het Stadhuis. Daar zal de burgemeester op het bordes aanwezig zijn om de kinderschare in "°genschouw te nemen. Tegen 6 uur zal het plaats vinden. De optocht zal opgeluis- erd worden met muziek. De kinderen, die aan de optocht deelne men zullen nog prijzen kunnen winnen. De zijn. zullen prnzeTT yla^en &etoold zal kinderen van die gr IJgen; d.w.z., dat alle zullen worden. in deT met een pr'is verrast heeren dr. W. J. Smit aangezocht de J. Blijdorp en Br. Overste. n' A v' Daalen- Avondfeest. 's Avonds zal er feest zijn op de Rroot. mnrT,f Daar zal een muziektent wordtn waarin om beurten net Stedelijk Muziekkorps Gusto's Muziekvereeniging en Harpe Davids nationale en volksliederen ten gehdore zullen brengen. De burgerij, die natuurlijk Weer }n grooten getale daar aanwezig zal zijn, zal wor den uitgenoodigd, de liederen mee te zingen en voorts zal de feeststemming nog worden ver hoogd door het ten gehoore brengen van po pulaire muziek. Het Stadhuis en de muziektent zullen in een feestelijke verlichting stralen. Het avondfeest begint om 8 uur en zal on geveer half 11 zijn afgeloopen. Herauten door de stad. wPTv"middag zu,len herauten .waartoe mede- sehe^v'' V*frIeenen Padvinders van het Schot- en LTtcmh\T mannen ™n de tambours- gen !or tr!lar0nip de stad alle richtin- 8 trekken en met tromgeroffel en hoorngeschal de Schiedamsche burgerij op roepen, aan den nationalen feestdag deel te nemen. Op hoeken van straten f 1 en pleinen zal 't programma, dat hierboven vermeld is wor den voorgelezen en ieder zal worden uitgenoo digd, deel te nemen aan de feestvreugde die alom heerscht. Banken gesloten. .borgen zullen alle banken gesloten zjjn, erwiji er ook nog vele zaken des middags om 1 uur sluiten. Sluiting bureaux. In verband met de viering van den Natio nalen eestdag van 12 September a.s. zullen dien dag gesloten zijn: E. K. alhier. In Amsterdam bestaat een zeer goede gelegenheid voor jonge en oudere Meisjes om te overnachten, n.l. huize „Lydia", Hoelof Hartplein 2, tehuis en pension voor herkende cfl studerende dames, De bureaux: van de Gemeente-Secretarie, van den Gemeente-Ontvanger, van den Ac- countansdienst, van de Technische Bedrijven, van den Gemeentelijken Woningdienst, van de Gemeente-Reiniging, van de Arbeidsbeurs, van den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, het Bureau Onder wijs, de bureaux Lange Nieuwstraat 119b, het Algemeen Handels-Entrepót, de Gemeen telijke Leeszaal en Bibliotheek, de Zwem plaatsen. Voor aangifte van den Burgerlijken Stand is het kantoor geopend van 11.30 tot 12 uur. De bruggen en sluizen zijn na 1 uur ge sloten. Gemeente-Reiniging. Het ophalen van het huisvuilnis, op plaatsen waar dit als regel op Zaterdag geschiedt, zal in verband met den Nationalen Feestdag nu Maandag a.s. plaats vinden. Steunregeling werkloozen. In verband-met de viering van den Natio nalen Feestdag van 12 September a.s. be hoeft op dien dag door de werklooze arbeiders niet gestempeld te worden. De betaling aan de St. Joris Doele heeft echter normaal plaats, dus op denzelfden tijd als gewoonlijk. Ook de groentenverkoop gaat gewoon door. Post- en Telegraafdienst. Het postkantoor is voor alle postzaken, behalve voor de pasmunt tot 10 uur geopend. Voor de telegraaf- en telefoondienst is het kantoor tot 21 uur geopend, evenals voor het ledigen der postboxen. De invordering van quitanties vindt niet plaats. Er wordt een briefpostbestelling om 7 uur en een pakketpostbestelling om 8.30 uit gevoerd. De lichting der stadsbussen zal plaats vinden om 8.10, 13.20 en 20 uur. Feestconcert. Feesteoncert, ter gelegenheid van de verlo ving van Prinses Juliana met prins Bernhard op Zondag 13 September, des avonds te 8 uur in de Plantage, de burgerij van Schiedam aangeboden door het Harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst", Dir. de heer J. C. M. Feltzer. Programma: Volkslied. 1. Voorwaarts...Marsch! Marschpotpourri, W. Ciere, arr. J. Feltzer. 3. La Carmela, Wals, Fr. Witmark. 4. Een vroolijke boel, Potpourri, W. Ciere, arr. J. Feltzer. 5. Egyptische Marsch, Joh. Strauss. 6. Een muzikale grap, Ch. de Carmont. 7. Op een Perzische markt, A. W. Ketèlby. 8. Op Marsch!, Marschpotpourri, W. Ciere, arr. J. Feltzer. Volkslied. In verband met de nationale feestdag wor den op Zaterdag 12 September aan het hoofd bureau vergunningen afgegeven voor het ™fi- ken van straatmuziek. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor der posterijen te Schiedam werd in den loop der maand Augustus 1936 op spaarbankboekjes ingelegd 56.202,29 en terugbetaald 48.128,11, derhalve meer inge legd dan terugbetaald 8.074,18. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 46. JEUGDIGE DIEFJES. De politie heeft op aanwijzing van 'n bur- ei 00 n cr o W.a nrl a—— VJ - v aai Al uui - drie jongens aangehouden resp. 6, 8 en 9 jaar oud, wonende te Vlaardingen, die op den Vlaardingerdijk alhier nabij de fa. Wilton uit een boschje 2 autopeds en een kinderfietsje te voorschijn haalden. Ze hadden deze vopr- werpen in Vlaardingen gehuurd en aldaar ver stopt. Zij hadden dit alles betaald met geld dat een hunner uit een t.asch van een on beheerd staand rijwiel in Vlaardinger Ambacht ontvreemd. ger jaar Door de politie is aangehouden zekere J. A. R- terzake bedreiging tegen het leven van mevr. a. v. d. S. Met deze dame had R. eenige Ujd intieme betrekkingen gehad, welke echter door toedoen van haar echtgenoot waren ver broken. Op cie Nieuwe Haven ontmoette R. mevr. S. drp'eT Woordenwisseling trok R. een mes en 5 daarmee. Mevr. S. sloeg hem dat mes r f6 banden waarop R- de vlucht nam. n gesloten. Het mes is in beslag genomen. D°h!crl0ais°vtiei is aan8ehouden H. de R- van,h„ pnrrpïp6; ht van diefstal van elec trise t g e en nadeele van de gemeente Schiedam. 6 Door een vrachtauto van de fa. H alhier is op de Havendijk een lantaarnpaal aangere den waardoor deze afbrak. Ten nadeele van H. v. d. A. uit Delft is een rijwiel ontvreemd, dat hij m c e ange Singel straat alhier 'onbeheerd had laten staan. S. V. V. 3—HET NOORDEN Zondagmiddag speelt S.V.V. II een wed strijd tegen Het Noorden uit Rotterdam. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Westfrankel.straat en vangt aan 0111 2 uur. Nieuwe tenue's. Gisteravond hebben wij op uitnoodiging van den commandant van de Schiedamsche Burgerwacht een kijkje genomen tijdens de exercities van het mobiel vendel. Dit vendel welks gelederen den laatsten tjjd versterkt zijn door een flink aantal jonge mannen, die gehoor hebben gegeven aan de roepstem, die de burgemeester het afgeloopen jaar in diverse vereenigingen heeft laten klinken, staat onder commando van den oud inspecteur van politie J. H. van Veen, terwijl de adjunct vaandeldrager der Kon. Marine, van Druyten de exercities leidt als instruc teur. Het vendel verscheen dezen avond voor 't eerst in het nieuwe uniform. Het was zelfs zoo nieuw, dat sommigen 't nog niet in hun bezit hadden. Hét uniform bestaat uit: jas met platte kraag, rijbroek met leeren been kappen, koppelriem en veldmuts. Geweer, ba jonet en helm completeeren de uitrusting. Te nue en uitrusting maken tezamen een keuri- gen indruk. Ook het exercitiewerk stond op zeer goed peil, dank zij de uitmuntende leiding van adju dant van Druyten. Zijn commando's schalden helder over het veld en er werd onmiddellijk geiL geerd. Letterlijk niets ontging den in structeur. Wanneer een der manschappen faalde wist hij onmiddellijk daarop te zeggen; nummer zooveel van de derde colonne, kan je het nu nog niet, dat heb je nu precies 83000 keer gedaan. Dat is de humor in de militaire sfeer. Volgende week, wanneer alle uniformen af geleverd zijn, beschikt Schiedam over een keurig gekleed en goed gedril dmobiel vendel OPERETTE OPVOERING. G. T. B.—P. V. Morgenmiddag speelt G. T. B. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen P. V, Terrein Laanslootschweg. Aanvang 3 uur, ■.„J Hans en Grietje. De operette-club van de Graai bestaat reeds 4 jaar. In dien tijd heeft deze club in het openbaar reeds vier operetten gegeven, die alle goed geslaagd mogen heeten. Naar wij vernemen, zal dit gezelschap op 9 Octo ber a.s. in den R.K. Volksbond een opvoering geven van de operette Hans en Grietje van Jos Vranken Jr., onder leiding van mej. Paula van Alphen. Ze bestaat uit 5 bedrijven. De muzikale medewerking is verzekerd door leden van het symphonie-orkest „Beethoven". In totaal zullen er bijna 70 personen in totaal tot het welslagen hun medewerking verlee- nep. Gezien' de vroegere resultaten zal ook deze operette-avond wel een succes worden. Kaarten zijn van af heden verkrijgbaar aan het Graalhuis, L. Haven 92. R. K. S. V. EXCELSIOR. Voor den autotocht naar Roelofarendsveen bestaat groote belangstelling. Door de ont vangende vereeniging is een beker beschik baar gesteld die na afloop in „De Bresem" zal worden uitgereikt alwaar tevens een gezellig samenzijn plaats vindt. Excelsior verschijnt met een le elftal waar in enkele nieuwe spelers zijn opgenomen, zoo dat ook het 2e elftal aanmerkelijk versterkt is. Na afloop van deze wedstrijden zullen de diverse elftallen voor de a.s. competitie de finitief worden vastgesteld. Voor de competitie is voor a.s. Zondag nog vasgesteld de wedstrijd Aeolus aExcelsior a. D, ontmoetingen van het 3e en 5e elftal tegen Overschie zijn vervallen waarvoor in de plaats komen: Excelsior 3—Aeolus 2 2 uur en Excel sior 4Celer 3 12 uur. Aan de competitie zullen de zwart-witten ook ditmaal met een veteranenploeg deelne men die gevormd wordt door het 5e elftal. POLITIEHONDENDRESSUUR. Op Zondag 13 September a.s., des namid dags 2 uur organiseert de Rotterdamsche Speurhondenvereeniging „Roland" een graote demonstratie met politiehonden op het ter rein van de N.A.S.B. voormalige Officieren- tuin aan de Velievestsingel te Schiedam. Naast de gewone oefeningen, zullen enkele zeer interessante extra nummers worden uitge voerd, waaronder een rijwieldiefstal, de aan houding van een strooper e.a., terwijl ook het speurwerk van de politiehond niet is ver geten. Al deze oefeningen z(jn getoetst aan de practijk en zullen de groote beteekenis van een afge- rechten hond in handen van politieman, jacht opziener en burger op overtuigende wijze aan- toonen. Door middel van een luidspreker installatie zal het werk der honden worden uiteengezet. Deze demonstratie wordt ge houden onder de auspiciën van de Kon. Ned. Politiehond vereeniging. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 8—10 September GEBOREN: Geertruida P., dochter van H. A. van der Pluijm en J. J. J. Stijlen, Fabri- plein 32 Johanna B. L., dochter van G. C. Peek en B. M. Burger, F., van Bourg.straat 37 Comelis, zoon van A. Lingen en T. Melgers, Prof. Kam. Onneslaan 179 Jacob, zoon van J. F. W. Rijntalder en C. C. S. Luchtenburg, van 's-Gravesandestraat 36. Adrianus H,, zoon van A. H. Hermsen en B. Opschor, Mariastraat 24. ONDERTROUWD: D. Hoogstad 22 jaar en J- Ouwendijk 19 jaar A. J. Smal 46 jaar en F' A- Jansen 52 jaar J. J. Jaspers 27 jaar en P. g. L. Huiskens 24 jaar H. Gommel Jaar en L. de Goede 19 jaar. t F- A. de Wolff 23 jaar en A. ■>a °^e 'J 29 "®aar D- N- van Wijngaarde 34 jaar en G. M. de Bruijn 29 jaar M. van Walsum 30 jaar en S. Lenos 27 jaar C. B. J. Schel 24 jaar en H. J. a. M. Ullers 29 jaar B. Verwaal 31 jaar en F. Schwager- mann 24 jaar T. M. Waltman 26 jaar en P. W. A. Se^kens 28 jaar r. Kerkhof 53 jaar en J, M, Meure 40 jaar Onze Diergaarde heeft van 't jaar weer eens bijzonder uitgepakt en we zijn er heele- maal niet bang voor, dat het niet druk zal loopen. Morgen, Zaterdag, wordt 't groote najaarsfeest weer geopend en men heeft waarlijk zorg gedragen voor iets heel bij zonders, dat door de Rotterdammers en door velen ook van buiten de stad op hoogen prijs zal worden gesteld. Behalve dat in den tuin vele vermakelijk heden zijn opgesteld, waarvan men naar har telust zal kunnen profiteeren, is dit jaar bij zonder veel werk gemaakt van een toover- achtig mooie verlichting, waarvoor alle eer toekomt aan den bouwkundige, den heer Snaauw en den tuinbaas-electricien Corne- lisse. Het is waarlijk een sprookje gelijk, wan neer men den verlichten tuin betreedt. Aan de groote allée, recht tegenover de apenkooien, is onder het groen van het hooge geboomte een panorama opgebouwd uit triplex, keurig in frisschen kleuren geschilderd door het ate lier van Leo Mineur, voorstellende een aan tal landhuisjes, wier contouren zijn verlicht met honderden gekleurde electrische lampjes. Voor het front van dit panorama zijn nog verschillende groepen opgesteld, waarvan de zich bewegende ezel en de scharensliep een bijzonder effect ressorteeren. Men heeft doodgewoon ook een maan ge timmerd ergens in de donkerte van den avond Behalve dat de entrée in een stralende ver lichting is gezet, wordt al direct ook de aan dacht getrokken door de zes verlichte tropi sche vogels, die hun nesten hebben gevonden in de kruinen 'der boomen. Diverse verlichte bogen koepelen zich boven de allée, terwijl boven de najaarskleuren van een weelde van late bloemen, lampen hun licht werpen, waar door een feeëriek schouwspel wordt verkre gen. Alleen deze feestverlichting reeds zal me nigeen trekken naar onzen Dierentuin, waar in de komende dagen gelegenheid te over zal zijn zich eens heerlijk te amuseeren. Een belangrijke verbetering. Het behalen van het eerste-klasseschap stelde de Charloische voetbalvereeniging C.V.V. voor een lastig vraagstuk. Het terrein aan de Klaverstraat met zijn accomodatie was niet geschikt om daarop wedstrijden voor de eer ste klasse te gaan spelen. Men onderhandelde met Feijenoord om daar de thuiswedstrijden te spelen, maar het slot is toch geweest, dat men het eigen veld terdege onder handen genomen heeft. De vertegenwoordigers van de pers waren gistermiddag uitgenoodigd een en an der te komen bekijken en de eerste indruk van het geheel, zooals het daar op zijn voor- deeligst lag in het zonnetje, was, dat C.V.V thans in staat is haar tegenstanders en haar aanhangers op waardige wijze te ontvangen. Mede op advies van den hoofdconsul van den K.N.V.B., den heer L. Boeljon, is het ter- reid zelf in de breedte uitgebreid en van 100 vierkante meter nieuwe graszoden voorzien. Het dient gezegd, dat de grasmat er voor treffelijk bijligt en ongetwijfeld zal de nieuwe draineering in het komende seizoen goede diensten bewijzen. Ook voor de bezoekers is uitstekend zorgd. Er is een overdekte tribune verrez plaats biedend aan 500 personen. Daarondei bevinden zich 9 kleed- en waschlokalen, die evenwel dit jaar nog niet gebruikt zullen wor den. Vóór deze tribune komen nog twee rijen zitplaatsen voor 400 personen, terwijl ter weerszijden staantribunes zijn opgetrokken waar in totaal 600 personen den strijd zullen kunnen volgen. Daarachter zal nog een res taurant verrijzen, dat vermoedelijk eveneens dienst zal doen voor clublokaal en indoor-trai ning. Op de staantribune achter het ééne deel zullen nog weer 1500 menschen een geschikt plaatsje kunnen vinden en op de lange zij 3000. Achter het andere doel kunnen wel wat menschen staan, doch een tribune kan daar niet gebouwd worden in verband met het daar aanwezige bijveld. Wel ligt het in de bedoeling uitneembare tribunes te maken, doch dat is van later zorg. Het aantal toeschouwers, dat op deze wijze, dus buiten de tribunes, langs het veld zal kunnen staan, wordt geschat op 1000, zoodat er al met al ongeveer plaats zal zijn voor 7000 toeschouwers. Dit te verwachten aantal menschen baarde evenwel weer nieuwe zorgen voor de toegangs wegen. Hier heeft de gemeente, die ook ver der haar volle medewerking heeft verleend, de reddende hand uitgestoken en het smalle pad van 5 meter zal worden verbreed tot een behoorlijken weg van 10 meter. Hier komen dan de twee uitgangen de lange zij heeft een eigen toegang over een brug op uit en dit zal ongetwijfeld voldoende zijn voor een vluggen afvoer. Ook de kleedlokalen hebben een beurt ge had; wel mist men er electrlsch licht er is nog geen kabel --- en b.v. warm-water-dou- ches, maar dat zijn per slot van rekening dingen, die men gemakkelijker kan missen dan de nieuwigheden, die er nu tot stand ge komen zijn. Nog steeds de diefjesbende. De rechtbank heeft vandaag wederom een aantal zaken behandeld tegen jeugdige ver dachten, die deel uitmaakten van de diefjes benden, die eenigen tijd geleden onze stad onveilig hebben gemaakt en waarvoor acht daadwerkelijke leden reeds Maandag voor de rechtbank zijn verschenen, terwyi toen ook twaalf helers hebben terecht gestaan. Ook thans zijn de zaken van eenige der verdach ten wegens den jeugdigen leeftjjd met geslo ten deuren behandeld. In openbare zitting heeft allereerst terecht gestaan de 21-jarige bloemenkoopman L. L., gedetineerd, die den 17-jarigen expeditie knecht P. B„ gedetineerd in het Observatie huis te Amsterdam, behulpzaam was geweest bij diens poging om op 27 April een mantel te stelen uit de passage van het pand der firma E. Esders aan de Hoofdsteeg. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. F. M. Wilbrenninck noemde verdachte een bruta len dief, die al heel wat jongens op het echte pad heeft geholpen. Er rekening mee houdend, dat verdachte al eerder veroor deeld is, eischte het O.M. een gevangenis straf van 6 maanden. De verdediger mr. E. v. Haersma Buma wees er op dat men hier te doen heeft met een actherlijken jongen. Pleiter drong er op aan, dat men hem zijn straf in de openlucht gevangenis zal laten ondergaan. Vervolgens heeft terechtgestaan de 18- jarige beitser K. P., gedetineerd, die mede plichtig was geweest aan de inbraak in het clubhuis De Arend, aan de Polslandstraat op 11 Mei gepleegd door de jeugdige v. d. L., B. en M. en waarbij verdachte's aandeel was geweest, dat hij op den uitkijk had gestaan en later had meegedeeld in de buit, die be staan had uit pakjes shag en sigaretten en een schrijfmachine. Bovendien had verdachte nog twee fietsen gestolen, tenminste daar toe had het O.M. zich in zyn te laste legging beperkt. Het rapport over dezen verdachte is alles behalve gunstig, maar overigens acht het O. M. het vormen van benden, die door hun brutaal en handig optreden de veiligheid der maatschappij bedreigen, zoo ernstig, dat het noodig is een straf te stellen die afschrik kend werkt op alle opgeschoten jongens. Het O.M. eischte 6 maanden gevangenisstraf. Eenzelfde straf heeft het O.M. gerequi- reerd tegen den 18-jarigen timmerman J. R., gedetineerd, eveneens een lid van de bende, die bij twee van zijn vroegere patroons had ingebroken, bij den een zelfs tweemaal en die daar een bedrag van ongeveer 30, be nevens sigaretten en pakjes shag had wegge nomen. Mr. J. A. Rombach, die voor deze beide verdachten als verdediger optrad vroeg voor hen een voorwaardelijke straf, zoodat de jon gens onder strenge leiding zullen komen en men tenminste de kans heeft, dat er nog iets van hen terecht komt. De zaken tegen den 17-jarigen loswerk' man Z. R., den 16-jarigen fietsjongen H. P. en den 16-jarigen A. A. G., die eveneens ie' den van de bende ware, werden met geslO' ten deuren behandeld. Tegen den 20-jarigen rijwielhersteller C. P., die eenige gestolen belastingmerken had gedeeld, heeft het 0;M. geëischt 4 maanden gr angenisstraf Uitspraken 24 September. Twee meisjes verborgen gehouden. De 62-jarige landarbeider T. v. d. F. uit Barendrecht heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, terzake van het ver bergen van twee minderjarige meisjes, die zich aan het ouderlijk gezag hadden onttrok ken. In het begin van Februari waren er in het gezin van Van B. te Bolnes moeilijkheden met de dochter van 16 jaar, aangezien het meisje zich niet wenschte te gedragen naar de ver langens van de ouders. Het kind verliet de ouderlijke woning en ging naar haar 18-jarige dochter, die te Rotterdam in betrekking is. Samen zaten zij dien avond in een café aan de Gelderschekade, waar een heer zich over de beide meisjes ontfermde en ze per auto weer naar het ouderlijk huis bracht. Een paar dagen later waren de beide meisjes weer ver dwenen en hoewel dadelijk de politie in den arm was genomen om de beide kinderen op te sporen, duurde het toch nog negen dagen alvorens men de kinderen had kunnen vinden. Het bleek, dat zij al dien tijd op slechts enkele kilometers afstand van de ouderlijke woning hadden vertoefd, namelijk in het huisje van dezen verdachte, die daar alleen woont. De kinderen waren bij hem gekomen en hadden hem gevraagd of zij bij hem mochten blijven, want dat zij niet meer naar hun ouders terug wilden. De oude man had dit goed gevonden. Overdag verstopten zij zich in het huis, maar des avonds gingen zij zich buiten wat vertre den, waarbij zij zich hulden in de kleeren van verdachte. Volgens de verklaringen van de beide meisjes had verdachte haar die kleeren niet verstrekt, maar hadden zij die genomen. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. F. M. Wilbrenninck wees er in zijn requisitoir op, dat de wet dit misdrijf zeer ernstig acht en daarop een maximumstraf stelt van drie ja ren. Zoo ver wil het O.M. echter niet gaan, maar een ernstige berisping verdient verdach te, tegen wien het O.M. 6 maanden gevange nisstraf eischt. Tijdens het verhoor van den vader der beide meisjes, die naar hij verklaarde negen dagen lang naar zijn vleesch en bloed heeft loopen zoeken, deed zich een incident voor. Terwijl deze getuige voor het hekje stond, kringelden er lichtrookwolkjes uit een der zijzakken van zijn colbertje. Een der rechters merkte dit op en waarschuwde den deurwaarder dat deze Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog. Vrij kalm weer 12 Sept.: Groote Schouwburg, Het dokters geheim (Rott. Hofstadtooneel) 8,15 uur (v, volw.) 13 Sept.: Groote Schouwburg, Het dokters geheim (Rott. Hofstadtooneel) 8,15 uur (v. volw.) Dagelijks: Arena, Variété-programma, 2.15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur (voor volw.) Tivoli-schouwburg, Tropenadel (De Boervan Rijk-ensemble), 8,15 uur (tot en met Zondag). Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland- sche Primitieven (tot 15 Oct.) Studio, Economie van het luchtverkeer (Academie collectie). getuige in brand stond. De veldwachter schoot ijlings toe en vischte uit den zak van den ge tuige een brandende sigaar. Na aldus de vuur haard te hebben verwijderd, was de brand spoedig gebluscht. Zij onttakelden carriers. De 20-jarige meubelmaker L. P. T. en de 17-jarige leerling-banketbakker J. H. S. de eerste gedetineerd in het Huis van bewaring en de tweede in de Kindersluis hadden er in Mei en Juni hun werk van gemaakt tallooze verhuurders van carriers te benadeelen. Op valsche namen huurden zij zoo'n wagen, waar na zij er mee naar een stil straatje reden, om de bakfiets van alle dingen van waarde, als belastingmerk, pomp, electrische lantaarn te ontdoen. Ze brachten dan de carrier naar een druk punt in de stad, waar zij hem onbeheerd achterlieten. Meer dan 20 verhuurders zijn op deze wijze ernstig gedupeerd. Het O.M. wees op de ongunstige rapporten, die over deze jongens zijn uitgebracht, zoo dat van een voorwaardelijke veroordeeling weinig heil moet worden verwacht. Het O.M. eischte tegen T. 4 maanden gevangenisstraf en tegen S. 6 maanden tuchtschool. Diefstal van konijnen. Tegen den 47-jarigen aanhouder A. N. die in den nacht van 12 op 13 Mei er per roeiboot met zijn neef, den 25-jarigen varensgezel C. J. N. op uitgegaan was om konijnen weg te nemen, waarbij zij van inwoners van Bolnes 9 stuks wisten te bemachtigen, eischte het O.M. een gevangenisstraf van 3 maanden. Ook tegen den neef werd een dergelijke straf ge- eischt. Uitspraken 24 September. Tijdens afwezigheid der bewoners is gis teravond tusschen 8 uur en kwart over 11 uur vermoedelijk met behulp van een valsche sleutel ingebroken bij den schoenmaker J. O., aan de Rodenrqschestraat. Een bedrag ad ƒ75 werd weggenomen. Door de Handboogschutterij, Claudius Civi- lis alhier werden o haar banen de wedstrij den in koning rider schieten gehouden. Na een spannende strijd werd koning ridder de heer Ant. Nootenboom, ridder W. Schoonen- berg. De rozenprijs werd niet toegekend). Door den voorzitter, dr. G. Sauer, werden na afloop de prijen, bestaande uit zilveren medailles, onder toepasselijke woorden uit gereikt. Zondag 20 September gaat Claudius Civilus als gast naar De Batavieren in Rotterdam, waar eveneens het koningridder schieten zal worden gehouden. BURGERWACHT. De commandant van de burgerwacht, de heer W. Peters, schrijft ons: In verband met de inspectie te Delft Zater dag a.s. zullen de schietwedstrijden Zaterdag avond niet worden gehouden en zal de pre- sentie-wedstrijd met een week worden ver- lend. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 210 September. GEBOREN: Johanna I, dochter van G. Bh. Kerkhof en P. J. Slootweg, Polderweg Jo hannes L. zoon van A. W. Keijzer en M. de Vette, Kerkweg. ONDERTROUWD: S. Adema 30 j. en M. van van den Berg, 20 jaar. GETROUWD: G. Hofstede 44 j. en C. K, Vollering 47 j. OVERLEDEN: W. G. Terhorst 72 jaar, echtg. van Q. C. Heijdra, Kerklaan J. Hejj- dra, 89 jaar, wedn. van A. Overgaag, Kerkweg, 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1