SCHIEDAM VIERT DEN NATIONALEN FEESTDAG. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 59ste JAARGANG. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 STADSNIEUWS. ROTTERDAM. No. 17661 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 K- M. V. katholiek leven. 2800 kinderen defileeren langs het stadhuis. SCHEEPVAART. Overweldigende belangstelling voor het avondconcert. KRUISVAARTTORNIER. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE HUURVERLAGINGEN. KETHEL. GESCHENK VOOR DE PRINSELIJKE VER LOOFDEN Comité te Rotterdam opgericht. V( -^r'j "Vv. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSOHE COURANT bedraagt, franco b(j vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. BQ bezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bjj vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prflsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Llefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bjj vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bfl te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; f 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen; f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. van een het seizoen BEGINT. Propaganda-avond. Het bestuur van de K.J.M.v verzoekt <>ns opname van het volgende: Op Donderdag 24 September a.s. Saan we weer beginnen. Dan neemt de K.J.M.V. wederom met ver nieuwde energie en frissche kracht de uit voering van haar winterprogram ter hand. Het welgeslaagde zomei-pt0orarnma lieeft er toe bijgedragen, dat het verenigingsverband °t>k gedurende den zomer bewaard (bleef; thans kamt evenwel de tijd, waarin wij weer hl alle ernst het K.J.M.V.-ideaal trachten te verwezenlijken en meer nabij te streven. Is het nog noodig, er op te wijzen, hoe noodzakelijk het voor iederen jongeman boven de 17 jaar is, zich aan te sluiten bij de Katholieke Jonke Middeustamdisvereeniging Pas enkele dagen geleden nog hebben onze (bisschoppen in een algemeenen oproep tot iedere katholieke jongeman, die niet tot de arbeidersklasse behoort, het groote nuit, ja zelfs de dringende noodzakelijkheid van de Katholieke Jonge MMdenstandsvereeniginig aangetoond en er bij hem met klem op aan gedrongen, zich achter het vaan van de K.J. M.V. te scharen. Wij katholieken toch hebben meer nog dan ooit, een hechte organisatie noodig," een katholiek eenheidsfront dat ons beschermen moet tegen de verschillende ge vaarvolle invasies die ons van alle zijden be dreigen, en die ons grootste en heiligste bezit, de katholieke Kerk, aan hun opper macht willen onderwerpen. arbeiders hebben hun organisatieplicht yeeds lang begrepen en staan sterk achter huh banier. Waarom bleven wij, middenstan ders nog achter? Want behalven onze geestelijke bezittingen en rechten staat ook ons materieel® welzijn °P het spel. Men is er allerwegen op unit, den middenstand ten gronde te richten, .zijn bestaanszekerheid te ondermijnen, zijn ont wikkeling te stuiten. Ên toch kan de mid denstand zoo tot welzijn van de maatschappij strekken. Maar dan moet die middenstand ook georganiseerd zijn. En goed georgani seerd. In een lichaam, dat zich kan laten gelden daar en wanneer het noodig is. De K.J.M.V. leiidit de jonge middenstanders Van thans, de wenknemenden, zoowel als de hanideldrijvendem, op tot middenstanders van de toekomst. Degelijke middenstanders dan, die 0p de bres staan voor hun geestelijke be-. Jahgn, en dd ook hun tijdelijke belangen zullen Weten te verdedigen. Jongeman, we maken het je toch zoo ge makkelijk We hébben voor het komende 8&izoen een programma opgesteld, waar een ieder van zal watertanden. Een keur van Verwerpen prijkt op de lijst, de meest ^teenloopetnde zaken en toestanden worden fihandeld en door sprekers die een m kende naam hebben. We noemen slechts rector l. Beune, de bondsmoderator, Pa er Vatl Rixtel, havenaalmoezenier te Rotterdam, nir- dr. van Haaren, burgemeester van Schie- darn en nog zoovele anderen. Maar men niet dat het winterprogramma slechts een reeks van lezingen beteekent; neen, we hebben het Tuttige met het aangename vereenigd en Voor de noodlige afwisseling gezorgd. Maar kom je liever zelf eens overtuigen, iedere Donderdagavond in den R.K. Volks bond en bovendien om de veertien dagen ook nog Zondagsmiddags. Je zult bij de K.J.M.V. een sohat van gees telijke en sociale ontwikkeling opdoen en je bovendien in aangenaam gezelschap op de meest prettige wijze ontspannen. Komt vooral op de groote propaganda- avond op 30 September in Musis Sacrum. Daar komt Rector Beune een bezielende pro- paganda-rede houden voor onze K.J.M.V.- beweging. Op dezen avond die door verschillende attracties zal (worden opgeluisterd zouden we ook zoo graag de ouders van leden en niet-leden zien. Want voorat de steun van de ouders hebben wij voor ons werk noodig. De 'medewerking van de ouderen is ons een vaste steun in den rug en een stimulans onn met onverslapte ijver en energie ons werk ten uitvoer te brengen en het doel der K.J. M.V. dichter te benaderen. Rector Beune zal dien avond vertellen wat de K.J.M.V. wil, hoe zij werkt en wat zij reeds bereikte, van U vragen wij slechts, dat gij 0p dien avond komt luisteren naar wat hij te zeggen heeft. En U zult er geen spijt van hebben met de K J M V. te hebben kennis gemaakt. Een kennismaking die ongetwijfeld duur zaam en vruchtdragend zal zijn LEDENVERGADERING. Dinsdag 15 September a.s., des avonds half negen, in de R.K. Volksbond, Lange Haven 21, alhier. He agenda bevat: Opening, Notulen en ingekomen stukken; Verslag Congres; Be spreking cursus voor het verkrijgen van het Manufacturenbrevet; Besproking wlnterp.ro- grantma; Wat verder ter tafel komt; Slui ting. Het afgeloopen seizoen sloot niet een vrij goed 'bezochte jaarvergadering en het besaiur verwacht voor de openingsvergadering een flinke opkomst. Damesleden zijn ook van harte welkom. Brengt ook ongeorganiseerden en verkeerd georganiseerdien mede. SCHIEDAM, 12 September. Vertrokken: Duètsch sa Luise Leon'hardt, ledig naar Rot terdam, Er is een spreekwoord dat zegt: enthou siasme is een vuurtje van stroo, dat spoedig oplaait, maar even spoedig dooft". Als dit spreekwoord waar is, dan hebben wij en velen met ons de afgeloopen week ons vergist. Maar hoe verklaart men het dan 'dat de menschen, nu reeds bijna een week, in feeststemming zijn? Nog steeds wapperen de vlaggen bij hon derdtallen, het oranje prijkt nog op de borst bij duizenden. Is deze stemming misschien geen enthousiasme? Of is het spreekwoord niet waar? De vorstelijke verloving hadden wij reeds eerder gewenscht. Telkenmale deden geruch ten omtrent een verloving de ronde. Zij ble ken geruchten te zijn en geen waarheid te bevatten. Maar eindelijk kwam Dinsdag j.l. de blijde mare, waarover thans reeds een week Nederland in feeststemming is. Het is alsof wij reeds jaren in spanning verkeerden en dat deze eindelijk gebroken is. Een hoog oplaaiend oranjevuur is ontbrand. Men kon de afgeloopen week niets organi- seeren of het slaagde, het werd een succes, het werd meer dan een succes, het werd een hoogtepunt van oranjemanifestatie, van trouw en hartelijk medeleven met ons aloude en dier baar Oranjehuis. Wij beschreven U reeds welk een onver- getelijken indruk de muzikale rondwandeling van de diverse vereenigingen, Woensdag ge houden, heeft gemaakt. Zaterdag trokken de kinderen op, om op hun wijze de feeststemming te verhoogen. De opkomst was massaal, de geestdrift enorm. Op het feestterrein stroomden 2800 kinderen tezamen, die met begeleiding van St. Am- brosius, ten aanschouwe van een duizend koppige menigte, vaderlandsche liederen zon gen. Al moet gezegd worden, dat het zingen beter had kunnen zijn, dat was echter geen gebrek aan geestdrift, het was eerder te wij ten aan de voorbereiding. Immers men heeft in 't geheel niet kunnen repeteeren. De geest drift bij deze kinderen uitte zich in hun stra lende gezichten en in hun oranje en rood- wit-blauw getooide kleeding: oranje sjerpen, vlaggen, linten, roosjes, mutsen, jurkjes. Ja wat al niet' oranje. Als wij de kinderen even overzien, accentueert het oranje. Wij zien meer oranje als kinderen. Nadat de kinderen op het afgezette deel een plaats hadden gevonden, werd aangevan gen met het Wilhelmus, dat door allen werd meegezongen, evenals het Wien Neerlands Bloed. Plechtig en statig klonken deze liede ren in de heerlijke natuur op. Hiema nam Ir. C. Houtman het woord. Spr. juichte het besluit deze dag tot nationale feestdag te proclameeren luide toe. Nu krijgen wij gelegenheid onze vreugd te uiten. Wij allen willen in het geluk van ons Vorstenhuis deelen. De band die ons met Oranje bindt, wordt hierdoor weer aangehaald. Wij zijn er zeker van dat zoolang ons Oranjehuis bestaat, de vrede gewaarborgd is. In critieke, donkere dagen was het immers steeds Oranje die ons door de crisis heenhielp. Spr. uitte de hoop dat het H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en onze nieuwe Prins gelukken zal ons ook nu weer door de moeilijke tijden heen te helpen. Verder hoopt spr. dat dit verlo vingsfeest een lang en gelukkig leven moge inluiden en besluit met een driewerf hoera op onze Koningin, onze Prinses en Prins Benno. Hiema werd de koraal ,,Wilt heden nu tre den" en het Vlaggelied, door St. Ambrosius ten gehoore gebracht, waarna als volgende spreker dominee P. Bokma, H.H.-predikant, bet woord neemt. sPr. vangt aan met te memoreeren dat wij beden een week beleven die ons altijd in ge- beugen zal blijven. Spr. stelt zich de hier aan- wezise kinderen voor als zij later groot zijn, vele zuilen dan nog met vreugde aan dezen dag terug denken. Overal zagen wij Dinsdag vlaggen en de mare ging- De prinseg ig verioofd". De Prin- De f f!majd gevonden die zij lief heeft. °^os getuigen dat. Overal in ons n Nederig H gr°°te vreugde en blijdschap. w l lTi I Zljn een volk van vrijheid. Wanneer het echter iets geidt als heden het geval is zijn zij één. Het Huis van Oranje heeft land en volk gemaakt tot een eenheid. Wij kunnen God met genoeg clanken voor het voorrecht dat wij het Huis van Oranje be zitten. in donkere dagen heeft het Oranjehuis zich steeds gekenmerkt en reeds vele keeren heeft zij het volk gered Moge God het geven dat het Oranjehuis nog lang mag voortbestaan Spr. spreekt» de hoop uit dat God H. m. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Benno zal zegenen. Hiema werd een dnewerf hoera voor ona Vorstenhuis aangeheven. Dan liet St. Am brosius zich wederom hooren mét twee echte Hollandsche liedjes „Piet Hein" en „Wij willen Holland houen" waarvan vooral het eerste op zeer luide» wijze werd meegezongen. Als laatste sp. nam Pastoor Binkhorst het woord. Spr. zeide zijn taak begrepen te heb ben en zal in het bijzonder tot de kinderen spreken. Vele zullen wel denken moet hier nou een Pastoor spreken. Ja, maar een Pas toor doet geen kinderen kwaad. Een Pastoor is geen boeman. Onder mijn zwarte jas klopt ook een oranjehart. Ook op mijn borst straait het Oranje. Ook bij ons Priesters is het Oranje boven. Wij allen zijn Nederlanders van ras. Ook wij zijn blij dit Oranjefeest te kunnen vieren. Maar waarom zijn wij hier met al die kinderen? Een verlovingsfeest is toch alleen maar iets voor groote menschen. Neen, dit is een feest voor heel de Nederland- sche familie, ook voor de kinderen. Vroeger noemde wij ons Koningin wel eens onze Landsvrouwe, nu kunnen wij Haar onze Lands- moeder noemen. Vol geluk en trots heeft onze Koningin aan haar volk verteld dat haar dochter verloofd was. Blij en gelukkig als een moeder kan zijn is nu onze Koningin, nu haar dochter gaat trouwen. Een buitenlandsch blad schreef, dat het Nederlandsche volk het ge lukkigste volk der wereld is. Nu zingen wij Oranje boven, leve Willemien, later zullen wij zingen, Oranje boven, leven Juliaan. Laten wij God bidden dat niemand ooit ons Oranje huis weg kan krijgen en dat het Oranje boven blijven zal. Hiema werd tot slot het Wilhelmus ge zongen, waarna de stoet zich opstelde om voor het Stadhuis te gaan defileeren. Daarna werd het terrein verlaten en trok men in optocht naar het stadhuis om te defi leeren voor den Burgemeester. Het was een schier onafgebroken stoet, wemelende van oranje en rood-wit-blauw. Verschillende klas sen hadden alleraardigste groepjes gevormd, met boogen, slingers, transparanten, span doeken, versierde wagentjes en een groepje droeg zelfs een borstbeeld mee. Op de Groote Markt aangekomen stelde St. Ambrosius zich voor het bordes op en wan neer niet een meeloopende groep muziek maakte schalde een vroolijke marsch of sloe gen de tamboers een roffel. Het duurde bijna een uur voor alle kinderen gepasseerd waren. Een indrukwekkend schouwspel deze „parade der kleinen". Het avondfeest. Reeds omstreeks zes uur werd het druk op de Groote Markt. Om ze* uur en eerst om half negen ving het groote avonconcert aan. Twee en een half uur had men er voor over om te wachten. Twee en een half uur staan tusschen het geroezemoes, tusschen de drin gende en schuivende menigte. Het is bewon derenswaardig. Terzijde van het stadhuis was een groot podium opgeslagen, waar de muziekkorpsen zouden concerteeren, daarnaast was een ruime afzetting voor de „officials". Het Stedelijk Muziekkorps komt op het podium, stelt zich op, gaat staan en plechtig klinkt het Nederlandsche volkslied. Agenten en Roode Kruissoldaten staan stram in de houding. Burgers ontblooten het hoofd en massaal worden twee coupletten gezongen. Het Wilhelmus wordt gevolgd door het Wien Neerlands bloed en daarna Lang zullen zij leven. Het publiek zingt mee, zingt luide mee. Er komt deining in de massa. De politie heeft de grootste moeite de afzetting te handhaven. Zij vormen hand in hand een ketting, maar het publiek gaat hossen en de agenten kunnen niet stilstaan. Als harlekijnen aan een lijntje bewegen zij op en neer. Onderwijl vallen er tusschen deze enorme menschenzee, die zich uitstrekt zoover het oog ziet, slachtoffers. Zij worden door Roode Kruis en E.H.B.O. weg geleid. Het Stedelijk gaat verder, blaast een potpourri van Nederlandsche liederen, natuur lijk luide meegezongen. Dan klimt iemand op het podium, het is de Burgemeester. Hij ver zoekt een hoeratje voor de Prinses voor den Prins en voor de Koningin. Onnoodig en bijna onmogelijk is het om te beschrijven hoe hier aan gevolg wordt gegeven. Een toegift geeft het publiek zelfs. Een hoeratje voor den Bur gemeester. Ondertusschen is het Stedelijk weer startklaar en vroolijk klinkt weer een paraphrase over bekende liedjes. Telkenmale beloont het publiek met een hartelijk en spon taan applaus. Dan komt Gusto's muziekvereeniging, ge volgd door Harpe Davids en St. Ambrosius. De geestdrift laait nog steeds op luider, en lui der wordt er meegezongen, O schitterende kleuren wordt afgewisseld door Sary Ma rais en Piet Hein. De oranje-garde komt binnenmarscheeren, het loopt tegen het einde. Het laatste korps is op het podium. De afmarsch begint, ach ter elk korps trekken honderden mee naar d© Groote Markt af, doch als het laatste korps is verdwenen, staat de Markt nog vol. Daar komt een vrachtauto aan, die de stoelen en lessenaars begint op te ruimen. Nu be grijpt men dat het werkelijk afgeloopen is en het plein stroomt langzaam leeg. In de stad marcheeren nog de korpsen en het is half twaalf als allen weer in hun heimat terug gekeerd zijn. Ook dit gedeelte van het feest is volkomen geslaagd. De medewerking en belangstelling was enorm. Laten wij hopen, dat bij volgende festiviteiten, wij bedoelen hierbij b.v. het a.s. bezoek van H. M. de Koningin aan de Werf Wilton, waarvan wij in stilte hopen, dat het een officieel bezoek van de Koninklijke Familie zal worden, waarzij wij dan ook onze Prinses en onze Prins zullen kunnen toejuichen, dat dan de belangstelling even groot, ja nog grooter zijn zal. De commissie uit de Oranjevereeniging, Princevlag, Oranje Garde en Nationaal Jon- get cn Verbond, die de festiviteiten organi seerde ter gelegenheid van de verloving van onze Kroonprinses met Prins Bernhard, voelt zich gedwongen, hartelijk dank te zeggen voor e va nalle zijden betoonden spontane medewerking, waardoor de feestviering te Schiedam zoo prachtig geslaagd is. Wat betreft de kinderzanghulde op het feestterrein en de daarna geholpen tocht door de stad, naar het stadhuis, deelt de commissie Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van- Schie dam hebben bij hun beschikking van 7 Sep tember 1936 vergunning verleend aam de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage tot oprichting van een benzinebeiwaarplaats met een onder- grondsch reservoir, inhoudende 6000 L. en een aftappomp met een electromotor van 1/3 P.K., in en op het trottoir vóór het pand Broersvest 95. Schiedam, 14 September 1936. mede, dat twee prijzen beschikbaar waren ge steld, voor de best marchreerende en de mooist versierde groep. Vrijwel alle openbare en bij zondere scholen hebben niet alleen meegedaan, maar zich beijverd om in den korten tijd die beschikbaar was, zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Hulde aan de onderwijzers, die op zoo lofwaardige wijze leiding hebben gegeven zoowel bij de versiering van hun groe pen als bij het marcheeren. De jury .bestaande uit de heeren dr. W. J. Smit, A. Baan, A. Blijdorp, C. van Daalen en Broeder Overste, had een zeer moeilijke taak, omdat zij zij de beoordeeling rekening hield niet alleen met wat zij te zien kreeg, maar ook met de meerdere of mindere fl- nancieele draagkracht. De jury kwam eenstemmig tot de conclusie, dat geen prijs moest worden toegekend voor bepaalde groepen, maar dat alle deelnemers een prijs moesten hebben. De commissie veree. nigde zich met deze conclusie zeer gaarne en na een onderhoud met den burgemeester kon het voorste van de jury worden aangenomen. Alle deelnemers krijgen een prijs. Dank aan de jury voor het moeilijke werk. Dank aan de onderwijzers en onderwijzeres sen, voor hun spontane medewerking, dank ook aan de kinderen voor hun versieringen en mooie marschprestatie. Tenslotte een woord van dank aan alle hel pers, helpsters, muziekverenigingen, tamboers vendels en aan het publiek. R. K. S. V. EXCELSIOR Juniortoumooi. Het jaarlijksche juniorfestijn heeft inmiddels weer een aanvang genomen. Traditioneel was het weer uitstekend. Alles verliep bijzonder vlot, geen wanklank werd er vernomen en er werd bijzonder prettig en pittig gespeeld. Door de grootere deelname dan andere jaren werd er nu in twee afdeelingen gespeeld. De resultaten van de B-af deeling waren: Afd. 1: ActivitasExcelsior 12; Celer— St. Ignatius 20, Excelsior—Celer 10, St. IgnatiusActivitas 01, ActivitasCeler 0-1 ExcelsiorSt. Ignatius 31. Afd. 2; VlaardingenSt. Lodewijk 01, LeonidasSpartaan 01, St. Lodewijk Spartaan 21, VlaardingenLeonidas 02, LeonidasSt. Lodewijk 10, Spartaan Vlaardingen 01. Een extra beslissingswedstrijd tusschen Ex celsior en Leonidas de winnaars van hun af deelingen leverde een onverwachte 10 vic torie voor Excelsior op, dat zoodoende den beker won. Celer won de derde prijs even eens na het nemen van strafschoppen. C-afdeeling: Afd. 1: ExcelsiorActivitas 30, AeolusCeler 50, CelerActivitas 0-5 ExcelsiorAeolus 30, AeolusActivitas 0-3 ExcelsiorCeler 50. Afd. 2: Vlaardingen— St. Lodewijk 03, LeonidasSt. Ignatius 1-1, St. LodewjjkSt. Ignatius 21, Leonidas Vlaardingen 00, VlaardingenSt. Ignatius 03, LeonidasSt. Lodewijk 20. De beslissingswedstrijd tusschen Excelsior en Leonidas eindigde in een 11 gelijk spel. Leonidas won met strafschoppen de eerste prijs. Excelsior de tweede en Activitas de derde eveneens na het nemen van strafschop pen met St. Lodewijk. D.O.S.Excelsior. Als oefening voor de a.s. competitie toerde Excelsior met haar eerste en tweede elftal naar Roelofarendsveen om DOS 1 en DOS 2 te bekampen. De eerste ontmoeting tusschen de beide reserve-elftallen eindigde in een 5-3 overwinning voor de zwart-witte reserves. Kort hiema volgde de ontmoeting tusschen de beide eerste elftallen. Deze wedstrijd ein digde met 34. De voorzitter van DOS reikte na afloop een beker en lauwertak aan Excelsior uit. DANKBETUIGING VAN DEN COMMISSARIS. Nu de feestelijkiheden van Zaterdag j.l. weer tot het verted en behooren, verzoekt de Commissaris van Politie ons, zijn welgemeen- den darnk over te brengen aan de burgerij, over de waardige en ordelievende wijze, waar op zij den Natoinalen feestdag heeft weten te vieren. Hierdoor werd de moeilijke taaJk der politie in niet geringe mate verlicht. Ook voor de welw*"' en krachtige hulp geboden door de Rot- ruismannen (afd. Schiedam), E.H.B.O.-lei - >n andere organi sators een woord van i ïdere dank. IN BLOEI. Als bijzonderheid vermelden wij, dat iin den tuin van den heer van Meurs aan de Westvest een gouden regen en in het plant soen van de oude Algemeene Begraafplaats aan den Singel, een majolica voor de tweede maal van dit jaar in bloei staat. Gisteren is door de Kruisvaart van de vier parochies uit onze stad, Vlaardingen en Over- schie 'n tornier gehouden op het S. G. V.- terrein aan de Oude Dijk, dat voor deze ge legenheid welwillend aan de Kruisvaart was afgestaan. Om drie uur hadden alle jongens en leiders zich verzameld in do Franke- landsche Kerk, waar een kort Lof werd ge houden en waarbij de districts-directeur uit Rotterdam, Rector Maas, de jongens toesprak. In rijen van drie trokken daarna de kruis vaarders in een fleurige stoet met wapperen de vanen en slaande trommels naar het terrein. Daar waren reeds aanwezig Rector Maas, de directeuren van de Kruisvaart uit Schie dam, Vlaardingen en Overschie, en verschil lende leiders uit Rotterdam, die assistentie zouden verleenen. De lucht was intusschen sterk betrokken, enkele regendruppels begonnen al te vallen, een dof gerommel werd al gehoord in de verteen we moesten nog beginnen. Maar gelukkig, Pluvius heeft gewacht totdat wij heelemaal klaar waren. Onder leiding van Baanderheer Boogmans uit Rotterdam wer den de verschillende nummers vlot afge werkt. Na elke oefening werd meteen door een directeur met twee assistenten het be haalde aantal punten van elke groep vastge steld. Om half zes werd de uitslag meege deeld. Als no. 1 kwam uit de strijd de Sint Paulus-ban van het Aloysius-cohort uit Vlaar dingen met 109 punten. Aan deze ban werd door Rector Maas een geteekende oorkonde uitgereikt. Onder daverend handgeklap namen de gelukkige winnaars dit gewichtige stuk in ontvangst. Als no. 2 volgde: de Mgr. Aen- genent-ban van het St. Ignatius-cohort van Frankenland met 108 punt, en no. 3 was de Vineentius-ban van 't H. Hart-cohort uit de Gorzen met 107 y2 punt. Een bijzondere vermelding verdienen wel de ban uit de Gor zen die de geheele tomiertijd door zoo keu rig in formatie bleven. Proficiat! Na sluiting trokken de „groene knapen" groep bij groep weer naar huis. Het eerste tomier in Schie dam is wel geslaagd. En nu met volle moed, de wintermaanden tegemoet! Oefenen en wer ken voor Koning Christus. R. K. SCHAAKVEREENIGING S. B. O. Donderdag 1.1. heeft in het gebouw van de Nederl. R. K. Volksbond een bijeenkomst plaats gevonden van personen, welke het schaakspel in R. K. verband wenschen te beoefenen. Na een geanimeerde bespreking is besloten tot op richting van bovengenoemde vereeniging, welke tot naam draagt „Samenwerking brengt overwinning", met de afkorting S. B. O. Heeren schaakenthousiasten, zoowel be ginners als gevorderden, kunnen inlichtingen bekomen bij het secretariaat Boerhavelaan no. 54 b. AANRIJDING. Zaterdagmiddag tegen 5 uur heeft op de Ary Prinslaan alhier een aanrijding tusschen twee auto's plaats gehad. Eén der wagens bestuurd door zekeren J. Z. kwam vanuit de richting van de Maaskant aanrijden; toen hij het kruispunt Ary PrinslaanJulianalaan bereik thad kwam uit laatstgenoemde laan eveneens een vierwielig motorrijtuig aanrij den, bestuurd door C. v. H., gaande in de richting van de Stadhouderslaan. Op het mo ment dat v. H. de Ary Prinslaan overstak werd hij door eerstgenoemd motorrijtuig aan gereden, waardoor zijn voet bekneld raakte en bij onderzoek in het Gemeenteziekenhuis bleek, dat er 3 middenvoetbeentjes gebroken waren. Naar de schuldvraag wordt door de poli tie een nader onderzoek ingesteld. Volgens enkele getuigenverklaringen zou Z. met groo te snelheid gereden hebben. ZEDENDELICT. De politie heeft den 47-jarigen A. M. v. d. B. aangehouden als verdacht van het ple gen van een zedenmisdrijf met een 12-jarig meisje. Hij zal waarschijnlijk ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. DIEFSTALLEN. Als verdacht van diefstal ten nadeele der firma Wilton, alhier, heeft de politie den 46-jarigen W. F. S. uit Rotterdam aangehou den. Na verhoord te zijn is hij voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Door de recherche is, als verdacht van diefstal van geld uit de cassa van zijn pa troon, den 18-jarigen A. M. B. aangehou den. Na verhoord te zijn is hij voorloopig heengezonden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 9 September Gerrit Arij, zoon van G. A. Slavenburg en J. Bosman, Tieleman OemSstraait 11 Carolina, dochter van A. Bal en G. C. Polak, Geervlietsöhestraat 4 10 September: Bastiaan, zoon van J. van Dorst en C. J. de Pater, Nicolaas Bettsstraat 60 Jannetje, dochter van J. Vreeswijk en PJ. den Herder, Celciusstraat 38 11 Sep tember: Gerardina Margaretha, dochter van J. Kreuger en G. M. Groenendijk, Van Beve- renstraat 13 12 September: Theodorus Hendricus, zoon van B. W. H. Rijkuiter en J. M. M. vein Et/ten, Fabristraat 36 Jansje, dochter van A. H. Nettenbreijer en W. Hoog stad, Spinhuispad 16. OVERLEDEN 10 September: M. van den Tempel, 63 j., Nassaulaan 75 J. W. R. Lindeman, 77 j„ N. Haven 225. GEHUWD 12 SeptemberCarel Louis Beydals 30 j. en Hildegonda Matthijasen 23 3. Verwacht wordt: Meest zwakke aanvankelijk uiteenloopende later Westelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, nog kans op regen- of onweersbuien, aanvankelijk iets kouder. SCHIEDAM, 14 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwtfn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.1,10. Door het raadslid de heer J. N. Hoek (R.K.) zijn aan B. en W.. van Schiedam de navol gende schriftelijke vragen gesteld: Willen B. en W. mededeelen, welke stappen zij kunnen en willen doen, om te bereiken het door de Regeering gestelde doel van huurveriagtng der arbeiderswoningen, en wel die der: A. Gemeentewoningen, voor zoover het geen woningwetwoningen zijn. B. Vereenigingswondngen, voor zoover zij niet op basis der woningwet gebouwd zijn. C. Woningen van particulieren etc., en wel zóó, dat de lasten hiervan niet over matig op de resp. eigenaren gaan drukken. Noot der Redactie. Voorzoover wij de huur- verlagingsoirculaire van den Minister kennen, wordt daarin niet gesproken van de wonin gen hierboven bedoeld onder B. Deze soort vereenigimgen zouden door de gewilde ver laging, wel eens danig financieel in het nauw kunnen komen. Deze vraag B. van den heer Hoek schijnt ons van het hoogste belang. V. V. V.-MARSCH. Tjjdens de door de Rotterdamsche Wandel- sportvereen., uitgeschreven V. V. V.-marsch, hebben onze stadgenooten, de heeren J. J. M. Gokke en A. H. van Asten een diploma weten te behalen. ORANJE GARDE. Het Vendel Schiedam trekt met 80gar disten naar Den Haag, tot bijwoning Opening Staten-Ceneraal, waartoe wordt afgemar cheerd om 7 uur. R.K. VOETBALVEREEN. C.V.C. Op Maandagavond a.s. houdt de Voetbal - vereeniging C.V.C. haar jaarvergadering. De geestelijk adviseur zal op deze vergadering een uiteenzetting geven van het doel der ver eeniging op voetbalgebded en wat daarmee samenhangt. Ook zullen op deze vergadering afgevaardigden van het District Rotterdam aanwezig zijn. Het bestuur rekent er op dat allen die lid zijn of lid geweest zijn op deze vergadering tegenwoordig zijn. Allen die op eerungeried wijze voor de voetbalsport voelen of lid wenschen te worden zijn ook van harte welkom. De Agenda vermeldt: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Niteenzetting van het doel der Vereeni ging door den geestelijk adviseur. 4. Verslag van den Peningmeester. 5. Verslag van de Kascommissde. 6. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: J. v. d. Water, W. Ieters en L. v. d. Enden. Candidaten kuliien tot voor de vergadering worden ingediend. De aftredenden zijn herkiesbaar. 7. Verkiezing elftalcommissie. 8. Verkiezing aanvoerders. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. De oprichting van een Comité voor de aan bieding van een geschenk aan Prinses Julia na en Prins Bernard wordt voorbereid. De Burgemeester van Rotterdam, en de Voorzit ter van Rotterdam's Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, de heer mr. Abr. van der Hoeven, hebben zich bereid verklaard als Eere-Voorzitter en Voorzitter op te treden, terwijl de heer Ph. Mees het penningmeester schap op zich zal nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1