ADRESSEN" Stuyvenberg's Triplex WWWER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SOsïe JAARGANG. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936. No. 17664 STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DE INBRAAK IN CAPITOL- THEATER. DAM 41 AMSTERDAM KETHEL. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 een afscheid bij de post. gestolen carrier gevonden. als de herfst nadert. KAMPEERTENT VErDUisterd NOTEERING moutwijn en SPIRITUS. zig m w it met stukgoeci' van Dan- Acht leden van een inbrekersbeude staan terecht. 99 Dagelijksche Motorbootdienst op K. J. M. V. nood der boeren. DIT NUMMER BESTAAT DRIE BLADEN. VIT, De ABU.NNJ^MENTSFRIJSjan de NIEUWE SCHIEDAMSCHE courant bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden t 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij Dezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs Per dne maanden 3,75, bij vooruitbetaling* losse exemplaren zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuR. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. H. E. A. Gastelaars. enG'Set,eren heeft de referendaris van het Post egraafkantoor alhier afscheid van den dienst genomen. De heer Gastelaars, die eenige jaren gele ri 6 ,keer P- Jansen als referendaris op v° g e 's op eigen verzoek op wachtgeld ge- SL6lu. Allereerst sprak de nieuwe directeur, de eer Kraayenvelt, de scheidende referenda ns t°e, waarna de commies H. Hamstra na- mens het personeel sprak onder aanbieding Van een gouden horlogeketting. Als volgende spreker trad de adjunct-commies W. v. d Schouw naar voren, gevolgd door de heer M, Eijsberg en den oud-directeur R. Benthem Allen prezen den heer Gastelaars om zqn groote welwillendheid en zijn prettige manier va-n omgang. Van hun belangstelling gaven verder nog hhjk inspecteur Prik, adjunct-inspecteur Smit, de heer J. F. H. Heidenrijk, directeur van het Postkantoor te Rotterdam en de adjunct-di recteur van hetzelfde postkantoor, de heer A, •E v. d. Brandt. JUBILEUM. Heden herdachten de heeren H. N. Vende '°o en Joh. Meijers, dat zij 45 jaar bij de Stoomketelmakerij en Machinefabriek der fir ma Ingelse in dienst traden. RECTIFICATIE. In ons bericht over het 40-jarig professie- feest van Pater Kolenberg, dat wjj gisteren Plaatsten, staat als jubileumdatum Woensdag 23 November, dat moet echter zijn Woensdag September, dus Woensdag a.s. PHILATELISTENWEEK. De Rotterdamsche philatelistenvereeniging zal op 25 October a.s. 10 jaar bestaan. Ter gelegenheid hiervan organiseert zij een phi- lateiistenweek van 24 tot en met 30 October. Aan deze week is verbonden een groote tentoonstelling in ,Het Gouden Hoofd" van 24 tot en met 28 October. De laatste dag zal voor de jeugd bestemd zijn, daartoe zullen alle scholen, ook in Schiedam worden uitge- noodigd. RADIOTOESTEL VERDWENEN. De radiohandelaar v. D. alhier heeft aan gifte gedaan van verduistering van een radio toestel. Hij had dit aan zekeren T. op afbe taling verkocht on thans is gebleken, dat deze laatste het toestel inmiddels weer ver kocht heeft aan zekeren J., alhier. Er was n°g slechts een klein gedeelte van het bedrag °P afbetaald. ELECTRISCHE ENERGIE GESTOLEN Hoor de politie is procesverbaal opgemaakt vegen J. v. N., wonende te Schiedam terzake ,an diefstal van electriciteit ten nadeele van de gemeente. alhier1 06 recherche ia hij den opkooper s., danr a 6611 carrier in beslag genomen, die al oor een persoon, die zich van B. noemt as verkocht. Bij onderzoek was namelijk ko men vast te staan, dat de bewuste carrier in eigendom toebehoorde aan C. v. d. T. alhier, die aangifte gedaan had van vermissing. ERGERLIJKE baldadigheid. Op een voetbalveld van de voetbalvereen. „Ursus" aan de Laanslootscheweg alhier, zyn de netten van de doelpalen stukgesneden; op een ander veld van dezelfde vereeniging zijn de beugels van de doelpalen omvergetrokken. Vermoed wordt, dat men hier met baldadig heid te doen heeft. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ten nadeele van zekeren V. is op Maandag Ujdens een feestavond van de .v.v. ,e®es" in Ml'sis Sacrum, terwijl genoemde Hansen was, een blauwe jas, clie hij over een stoel had ge- gabardine hangen, ontvreemd. De firma B. alhier, heeft aangifte gedaan van verduistering van een kampeertent die zij aan zekere T. alhier, had verhuurd. Laatst genoemde heeft de tent verkocht aan w l te Oostvoome. De recherche stelt een on!w zoek m. er" lie^6 P°litie heeft gisteravond aan boord van volv Wilton liggende a.s. Candiria een re- et van een der opvarenden in beslag etl' d'e deze onbevoegd voorhanden had. SCHIEDAM, 17 Sept 0ffjcieele noteering van de commissie mt de Kamer van Koop handel. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10.—, Spoeling. Spoeling li— ƒ1,10. WANDELTOCHTEN VAN DE SCHIEDAMSCHE WANDELAAR. De wandelsportvereeniging „De Schiedam- sche Wandelaar" organiseert op 24 en 25 Oc tober afstandmarschen over 18, 35 en 50 K.M. Jeugdige personen, doch boven 10 jaar, loo- pen 18 K.M. Dames en heeren boven 16 jaar hebben een parcours van 35 K.M. en heeren boven 18 jaar een parcours van 50 K.M. af te marcheeren. Gestart wordt op Zaterdag voor de 18 en 35 K.M.-marsch om half drie, op Zondag voor de 35 en 50 K.M. om 10 uur v.m. vanaf café de Karseboom, Broersvest. Elke deelnemer die de tocht volbrengt ontvangt een plaquette, terwijl voor groe pen van 10 personen groepsprijzen beschik baar zijn. Vrijdag a.s. houdt de w.s.v. „De Schiedam- sche Wandelaar" een trainingstochtje van pl.m. 18 K.M. De start is om 7 uur precies vanaf het oude postkantoor. Zondag a.s. houdt bovengenoemde veree niging een trainingstocht over 35 K.M. Start eveneens vanaf het oude postkantoor. UIT HET HERMES-D. V. S.-KAMP. Het eerste elftal van H. D. V. S. dat a.s. Zondag voor de competitie tegen Z. F. C. te Zaandam speelt is als volgt samengesteld; Beun, doel; Janse en v. d. Munnik, ach ter; Fromber, Bergkotte, Bos, midden; de Jong, I. v. d. Tuijn, A. v. d. Tuijn, van Eem- bergen, Borrani voor. Op het terrein aan den Damlaan speelt H. D. V. S. II tegen Excelsior II. SCHEEPVAART. j6 Sept- Aangekomen Duitsch Besohe Wilhelmmahaven; s.s. Wellam de tonhavén an °m te d°kken in de Wü" De nieuwe Ncderlandsche gezant te Brussel mr. Patijn' heeft Dinsdag zijn geloofsbrieven aangeboden, waarna hij hij 't graf van den onbekenden soldaat een krans heeft neergelegd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Anna A., dochter van L. H. A. ansbergen en R. Van den Heuvel, Lange Singelstraat 99. Hendrik, zoon van H. van den Hoek en K. de Ruiter, Stationstraat 70 Dirk, zoon van D. van Meines en C. J. Masson, Lange Singelstraat 91. OVERLEDEN J. C. Vermeulen 92 j. wedu we van W. van Loon, Nassaulaan 75. is 't Goedkoopste en 't beste. Alle soorten hulsvlijtartikelen. .Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. BIJLOO Zondag a.s. des avonds te half acht zal in het R. k. Vereenigingsgebouw tegenover de B- K. Kerk door de K. J. M. V. een feest avond voor leden en donateurs worden gege ven. Het programma vermeldt een demonstratie van de Katholieke Jeugd Centrale uit Vlaar- dtngen, terwijl na de pauze door de afdeeling 'aardingen zal worden opgevoerd: „Het Gastmaal der Kinderen",mysterie-spel in 3 gC.en c'°°r Henri Gheon, vertaald door Kees inherit16'3' Vooraf zal een verklaring van de ud van het stuk worden gegeven. Genoemd reeds u mysteriespel werd in Vlaardingen voerd 6le malen met groot succes opge voerd. Dg NT. S r dezer dagen i!f'°Pagandist voor Kethel heeft staand opschrift een6 genieente onder boven in weer eens op een flet verspreid, waar- t-i tioji» ^^geraffineerde wijze het „Heil" van de N. en de R. K. StaatSpartii"PnWOrdt verkondigd dan haar afgevaardigde minder foort op een minder Am<f uitgemaakt. JKe WlJze worden Het biljet is niets anders dan een speculatie op het in nood verkeerende boevenvolk, dat on deze wijze geblindoekt moet worden. Het ligt er trouwens voor den ernstiger! lezer van dit geschriftje duimdik bovenop, dat de N. s. B. ten koste van allerlei verdachtma kingen haar ideaal wil verwezenlijken. De goede katholieken zullen zich door het zoet gefluit van dezen politieken vogelaar niet la- Jien velheiden.. He wolf in schaapskleeren blijve van ons erf. Wij houden wat wij hebben. SCHOUW. Door de poldermeester en schouwers van den Noord-Kethelpolder zal Woensdag 23 September a.s. schouw worden gedreven over de machinesloot, wateringen en. toe- tochten en den Groeneweg. Om beboeting te voorkomen, wordt herinnerd aan de art. 4 en 6 van den keur van den polder. Een geslaagde inbraak te Zwammer- dam en een kluisdeur te Gouda, die tegen inbraak bestand ivas. De geheele rechtszitting van vandaag werd besteed aan de behandeling van een aantal zaken, waarin acht personen de verdachten zijn,- die in het najaar van het vorig jaar een groot aantal inbraken, zoowel te Rotterdam als in de kleinere plaatsen in Zuid-Holland op touw hebben gezet, waarbij de heeren tal van brandkasten hebben geforceerd en meer malen 'n goeden buit hebben binnengehaald. Als eerste werd behandeld de inbraak in het Capitol-theater te Rotterdam, waarvoor zich zeven der verdachten te verantwoorden hebben gehad. De 45-jarige kellner W. F. B. was verleden jaar in dit theater werkzaam. Deze man was in contact gekomen met den 23-jarigen bloe mist A. W. P., die deel uitmaakte van een driemanschap, waarvan twee der leden be ruchte inbrekers zijn, voor wie een eenvoudige brandkast geen belemmering is 0m zich in het bezit van het daarin verborgen geld te stellen. Aan dezen P. heeft de kellner waardevolle aanwijzingen verschaft omtrent de ligging en inrichting van het kantoor van het Capitol- theater. Zoo had hij onder meer verteld, dat het kantoor via den foyer te bereiken was en dat, als men eenmaal in het gebouw was, slechts een tusschendeur daartoe behoefde ge forceerd te worden. Op het kantoor bevond zich een brandkast van eenvoudig maaksel, waarin de recette bewaard werd. In den avond van den len September heeft P. zich toen, na afloop van de voorstelling in het theater laten insluiten. Men had den dag voor de inbraak goed uitgekozen, want nu kon men in de brandkast c\e recette van drie zeer drukke dagen verwachten, immers Vrij dagavond was er nieuw programma, Zaterdag was het Koninginnedag en Zondag trekken de bioscopen over het algemeen een groot aan tal bezoekers. Doordat de bank op Koninginne dag gesloten was, had er ook geen gelegen heid bestaan het ontvangen geld naar de bank te brengen, zoodat de mogelijkheid groot was, dat de brandkast een flink bedrag zou inhouden. In die veronderstelling zijn de hee ren ook niet ver mis geweest, want inderdaad bestond de buit uit niet minder dan ruim 5600. Nadat het geheele personeel vertrok ken was, is P. uit zijn schuilplaats te voor schijn gekomen en heeft zijn kameraden, den 47-jarigen bankwerker J. M. D. en den 55- jarigen los werkman C. F. W. M. binnenge laten. Terwijl deze beiden, na de door den kell ner B. genoemde deur te hebben geforceerd, waardoor zij in het kantoor konden komen, zich met de bewerking van de brandkast on ledig hielden had P op den uitkijk gestaan achter een der ramen van het theater, ver scholen achter de gordijnen. Om vijf uur 's morgen zijn de heeren ver volgens per auto afgehaald. Die auto was be steld door den 27-jarigen metselaar R. W. de G., die ook in het complot was en de wagen werd bestuurd door den 45jarigen chauffeur C. van P., die ook bij de andere karweitjes de heeren gereden heeft. Met den buit zijn zij ingestapt en vervolgens gereden naar de wo ning van den 56-jarigen koopman C. M. den B., die de functie van „knokbaas" vervulde en het geld voor de inbrekers zou wisselen, want hoewel een belangrijk gedeelte uit klein geld bestond, waren er ook verscheidene bankbiljetten van grooter coupures zij. Er is ij dit wisselen natuurlijk nogal wat geld aan een strijkstok blijven hangen, maar tenslotte !f 'oc!l verdeeld enopgemaakt, want de politie heeft er niets van kunnen achter halen. Reeds achtenveertig uren na het ontdekken van de inbiaak bevonden de kellner en de bloe mist zich achter slot en grendel. Langer duur de het voordat de politie ook D. en M. in handen had en tenslotte werden deze aange houden, als verdacht vun een andere inbraak, n.l. die gepleegd werd in den nacht van 27 op 28 Augustus te Zwammerdam in het kan toorpand van de firma C. Hoogendijk Zn. Bij deze inbraak waren D. en M. evrgezeld van den metselaar R. W. de G., dezelfde die gezorgd had, dat er bij de inbraak in het Ca pitol-theater een auto voor de inbrekers be schikbaar was. Tot het kantoor van de firma Hoogendijk Zoon hadden zij zich toegang verschaft door een buitendeur te openen. In het kantoor was de brandkast geforceerd en daaruit was een bedrag van 875 verdwenen. Ook de chauffeur C. van P. die hier weer met een auto van dienst was geweest, moet in deze zaak terechtstaan. De derde groote inbraak, die door leden van deze bende is uitgevoerd, is geweest die in het kantoor van de Coöperatieve Producenten Hendels vereeniging aan de Wachtelstraat te Gouda. Bij deze inbraak zijn betrokken behalve D. en R- W. de G„ ook de 40-jarige timmer man A. F. C. N., die alleen voor deze inbraak tfeiacht moet staan. In dit kantoor was men door uitsnijden van een ruit binnengekomen. Br zijn slechts enkele plak- en postzegels, benevens een bedrag van 4.38 ontvreemd, omdat de heeren het eigenlijke doel niet hebben kunnen bereiken. Bij deze inbraak had men het ook op de brandkast voorzien, die zich in een kluis bevond. Men is er wel in geslaagd de kluisdeur te openen, doch de brandkast, die thans ook een inbraakvrije kast was, bood aan de bewerkingen der inbrekers weerstand. Bovendien heeft D. zich wegens eenige pogingen tot inbraaik te verantwoorden. In al deze zaken hebben de verdachten voor de politie en den rechter-commissaris een vol ledige bekentenis afgelegd, behalve de kellner B. die niet ontkent eenige inlichtingen omtrent het Capitol theater te hebben verstrekt, doch die wel onkent daarbij het opzet te hebben gehad tot inbraak uit te lokken en die verder ontkent iets van den bi,,f te hebben ontvangen. In de zaak van de inbraak te Gouda heeft alleen D. een bekentenis afgelegd. De verdach ten N. en De G. ontkennen daarbij tegenwoor dig te zijn geweest. In het Capitol-theater. De drie verdachten in de eerste zaak, de bloemist A. W. P., de bankwerker J. M. D, en de loswerkman C. F. W. M- allen recidivist en gedetineerd bekenden de inbraak in het Capitol-theater. P. gaf toe zich te hebben la ten insluiten na de voorstelling op Zondag avond. Nadat hij de tusschendeur tusschen foyer en kantoor had opengebroken had hij zijn kameraden binnengelaten. Van deze heeft D- het technische werk aan de brandkast ver richt. M. beweerde daarbij geen hulp te hebben verleend. De directeur van het Capitol-theater A. de Jong, had om half twaalf het gebouw ver laten na de kas te hebben opgemaakt en de recette in de brandkast te hebben opgeborgen. In totaal bevond zich toen 5603.46 in de kast. Den volgenden morgen was getuige gewaar schuwd dat er ingebroken was. Getuige had de brandkast geopend gevonden. Er waren gaten in de deur geboord en de deurknop lag op den vloer. Daar stond ook het opengebro ken geldkistje, waarin zich een deel van de recette bevonden had. De gordijnen, die an ders altijd opengeschoven zijn, hingen nu ge sloten voor de ramen- De inspecteurs van politie Melles en J. V. Tas gaven eenige inlichtingen omtrent het onderzoek. Volgens inspecteur Tas was de brandkast voor een deskundige niet moeilijk te openen. Zeer zware straffen geëischt. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman begon zijn requisitoir met een woord van hulde aan de politie, die op zoo schitterende wijze heeft meegewerkt om de reeks van inbraken, waarin de verdachte D. de hand had, tot een oplossing te brengen. Vooral de inspecteurs Tas en Melles hebben zich bij het politioneele onderzoek onderschei den. Spr. betrok ook den rechtercommissaris in zijn hulde want ook deze heeft buitenge woon veel werk van de zaak gemaakt, waar aan het te danken is, dat men op dfe zitting nu zulk een Iriaar beeld heeft. Een paar dagen na de inbraak wist de politie alleen, dat P. aan zekeren van B. een paar handschoenen en een beitel te leen had gevraagd, omdat hij van plan was te gaan inbreken. Kort daarop kwam een vrouw mee deden, dat P. haar verteld had in het Capitol- theater te hebben ingebroken, na inlichtingen te hebben verkregen van den kellner B. Bij een smid D. zouden de voor de inbraak benoo- digde werktuigen gemaakt zijn. De politie heeft bij dien smid een huiszoeking gedaan waarvan het resultaat niet groot was. Inspec teur Tas was echter nog eens naar den smid gegaan, en toevallig had hij daar verdachte M. ontmoet, die op het zien van den inspecteur schrok. Deze ontmoeting was voor den inspec teur aanleiding om den smid eens goed aan den tand te voelen. Daardoor kwam men te weten, dat verdachte D. in deze smederij de instrumenten maakte waarmee de brandkas ten werden geopend. Bij het onderzoek tegen de inmiddels gearresteerde D. en M. stapelde het bewijs zich zoo op, dat D. in Maart een bekentenis aflegde, waarop ook de beide an dere verdachten een bekentenis hebben af gelegd. Komende tot de strafmaat, zeide spr., dat de omstandigheden voor de drie verdachten niet gelijk zijn. D. kan als de hoofdpersoon be schouwd worden. Zonder hem zou men de brandkast niet hebben kunnen openen. Men zou hem kunnen vergelijken met den Amster- damschen Witte Nelis, die de methode had om brandkastdeuren te openen met dynamiet, ter wijl hij gebruik maakte van zijn druk- of trek- machine. D. is reeds herhaaldelijk veroordeeld. Hij heeft reeds 17 jaar in de gevangenis door gebracht. Indien art. 43 bis, dat de mogelijk heid schept om misdadigers na hun straf in bewaring te houden reeds in werking was, zou dit op D. kunnen worden toegepast. Het zal noodig zijn hem voor geruimen tijd uit de maatschappij te verwijderen. Het O. M. eischt een gevangenisstraf van acht jaren, met af trek van de preventieve hechtenis van het oogenblik af, dat verdachte zijn bekentenis heeft afgelegd. Ook P. is reeds meermalen veroordeeld. Hij is geheel op het slechte pad. Tegen hem eischt het O. M. drie jaren gevan genisstraf eveneens met aftrek der preventieve hechtenis van eind Maart af. Verdachte M. heeft ook een groote straflijst. In totaal onderging hij reeds 16 jaren straf. Tegen hem eischt het O. M. een gevangenis straf van zes jaren, eveneens met aftrek der preventieve hechtenis van eind Maart af. De verdediger van P., mr. F. Eikelenboom merkt op, dat P. wel het inzicht heeft dat hij beter 'n anderen levensweg kan kiezen. Pleiter vroeg een lichtere straf. Ook voor verdachte M. vroeg pleiter een lichtere straf. Mr. F. Doeleman deed eenzelfde verzoek voor verdachte M. De onbetrouwbare kellner. Vervolgens heeft de kellner B.. die ook ge detineerd is, terechtgestaan. Hem is ten laste gelegd het uitlokken van de inbraak door het geven van inlichtingen, althans de medeplich tigheid daaraan. Verdachte gaf toe de inlichtingen te hebben verstrekt. Hij deed dit niet met de bedoeling daarmee uit te lokken, dat er inbraak gepteegd zou worden, maar thans gaf hij wel toe, be grepen te hebben, dat zijn inlichtingen voor een inbraak zouden worden gebruikt. Zijn be doeling was een deel van den buit te ver krijgen. In zijn zaak werden de verdachten P. en M. als getuigen gehoord, uit wier verklaringen bleek, dat verdachte op verschillende tijd stippen de inlichtingen heeft verschaft en dat hij op den avond van de inbraak nog de deur aan P. heeft aangewezen, die geforceerd moest worden om in het kantoor te komen. Het O. M. meende, dat de medeplichtigheid van de inbraak bewezen is. Verdachte heeft schandelijk misbruik van zijn positie gemaakt en het O. M. eischte 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis sedert Maart. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, was het met het O. M. eens, dat wel de medeplichtig heid, doch niet de uitlokking is bewezen. Plei ter vroeg oplegging van een mildere straf. Verwacht wordt: Meest matige Oostelijke tot Zuid-Oostelrj- keï) wind, licht tot half bewolkt, droog, weinig verandering in temperatuur. Het waait nog krachtig over West-IJsland en langs de kust van Noord-Noor wegen, waar ook zware regen viel. Overigens is het weer in het heele gebied rustig. In het Zui den van Zweden en Noorwegen en over Duitschland is het meest helder. Over mid den-Frankrijk wordt nog al wat mist ge meld, in Zuid-Frankrijk is de bewolking nogal zwaar, evenals in de omgeving van de Britsche eilanden is de bewolking eveneens vrij zwaar, over het Noorden heeft zij min der te beteekenen. In de weersaomstandigheden ten onzent is nog geen verandering te wachten, het mooie herfstweer zal nog wel eenigen tijd blijven aanhouden. Dagelijks: Arena, Variété-programma, 2.15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur (voor Volw.) Tivoli Schouwburg, Alice Dorell's cabaret-revue „De Lantaarn", 8,15 uur (voor volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 17 September in: Grand, Onder twee vlaggen (boven 18 jaar); Thalia, Ons is niets te gek (volw.); Studio: De stu dent van Praag (volw.); Corso: Schuld en boete (volw.); Prinses: Köningswalzer en Vaders eerewoord (volw.); Capitol en City, Rubber (volw.); Scala, Captain Blood (boven 18 jaar); Olympia, De wandelende dood en Kameraden in de onderwereld (voor volw.); Luxor, lm Sonnensehein (boven 18 jaar); Ooster, De prooi der valken en Herfst- manoeuvres (boven 18 jaar).; Colosseum, San ders van de rivier en Lichte cavalerie (volw.); Centraal: De schrik der bandieten en de Scheepsjongen (voor volw.); Victoria, Een ideaal echtgenoot en Love me for ever (volw.) Tot en met Zondag 13 September in de Doelen Jonge harten (volw.) Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland- sche Primitieven (tot 15 Oct) Studio, Economie van het luchtverkeer (Academie collectie). geen actieve rol heeft gespeeld. Het laatste vonnis is van zeventien jaar terug. De slechte omstandigheden hebben verdachte weer in het misdadigersmilieu teruggebracht. Pleiter drong op een clemente straf aan. Geld wisselen. Nog een medeplichtige. De metselaar R, w. de G. had zich met D. en M. naar het Capitol-theater begeven, waar P, die zich had laten insluiten, voor D. en M. de deur had geopend. Met De G. was afge sproken, dat hij omstreeks 5 uur 's morgens zou terugkomen om De M. weer.te halen. Nadat verdachte het afgesproken sein had gegeven, waren D. en M. naar buiten ge komen en ingestapt in de auto, waarmee men naai de woning van den chauffeur v. P. was gereden, waar de verdeeling van den buit plaats heeft gehad. Het bankpapier was dadelijk onder elkaar gedeeld. Voor het zilvergeld had verdachte een wisselaar gezocht en gevonat» Zijn aandel had 1100 bedragen. Nadat eenige getuigen waren gehoord heeft het O.M. opgemerkt, dat hoewel aan dezen verdachte heling is ten laste gelegd zijn aan deel in de inbraak toch belangrijk werd ge acht, want hij kreeg van den buit eenzelfde deel als de inbrekers. Ook in de andere in braken heeft deze verdachte een aandeel ge had. Het O.M. eischte 2 jaren gevangenis straf. De chauffeur. De chauffeur C. v. d. P. zeide van De G. het verzoek te hebben gekregen des morgens om 5 uur met zijn auto te rijden naar den Heemraadssingel hoek Nieuwe Binnenweg. Daar zijn drie personen in zijn wagen geko men die verdachte niet kende- Verdachte is naar zijn woning gereden, waar geld op tafel kwam. Eerst daar heeft verdachte van de inbraak in het Capitol-theater gehoord, zoo dat hij er onwetend bij betrokken is geworden Verdachte geeft toe, dat het zilvergeld in zijn woning bewaard is gebleven en dat hij later samen met M. dit geld, ongeveer 3000 naar De B. heeft gebracht. Het O. M. wees er op dat verdachte vier dagen tevoren dezelfde menschen vervoerd heeft Uit Zwammerdam waar zij hadden in gebroken- Hij wist dus welke vracht hij ver voerde. Verdachte is al zes malen veroordeeld en hij behoort bij de groep van M. en D. Het O. M. eischt 2 jaren gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis van 24 Apr. af. Mr. P. H. Verheul meende dat verdachte De 56-jarige koopman C. M. den B„ ge detineerd, bekend dat hq 3500 aan zilvergeld dat bij hem gebracht is, gewisseld heeft. Een som van 300 heeft verdachte voor zijn moeite behouden. Verdachte geeft toe, wel begrepen te hebben, dat de herkomst van dit geld niet eerlijk was. Het O. M, meende, dat men hier te doen heeft met een gevaarlijken heler, van wien het in de onderwereld bekend is, dat men bij hem terecht kan. Ook tegen hem luidde de eisch 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis van 14 Mei, den datum van zijn bekentenis, af. Mr. G. C. A. Oskam betwistte, dat ver dachte een „knokbaas" beroepsheler zou zijn. Verdachte is voor de verleiding bezweken. Pleiter vroeg oplegging van een clemente straf. Uitspraken 1 October. De inbraak te Zwammerdam. De verdachten J. M. D. en C. F. W. M. heb ben vervolgens terechtgestaan, samen met den metselaar R. W. de G., wegens de in den nacht van 27 op 28 Augustus gepleegde inbraak in het kantoor van den houthandel van de firma C. Hoogendijk Zoon, te Zwammerdam. De verdachten legden een bekentenis af. Het bleek, dat De G. bq dit karwei op den uitkqk had gestaan, terwijl D. zijn krachten aan de brandkast had gewijd. In tegenstel ling met de kast in het Capitoltheater, had D. hier zijn handen vol aan. Het was een zeer zwaar karwei geweest, verklaarde hij, waar bij U hem geholpen had. Volgens de verdach ten was er 600 in de brandkast. Na de in braak zijn de verdachten door den chauffeur v. P. naar Amsterdam gereden. Nadat de procuratiehouder der firma Hoo- gedjjk Zonen verklaard had, dat uit de brandkast, die opengebroken gevonden was, een bedrag van ruim 1000 was vermist, heeft het O. M. requisitoir genomen, en reke ning houdend met de tegen deze verdachten reeds gerequlreerde straffen, tegen ieder van hen geëischt 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den chauffeur van P., die ook in deze aangelegenheid de inbrekers had vervoerd en 150 van het gestolen geld had ontvan gen, heeft het O. M. geëischt een gevange nisstraf van 6 maanden. Uitspraken 1 October.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1