HET DÉFILÉ DER HONDERD DUIZEND. HET KONINKLIJK BEZOEK. OVERSCHIE. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 Datum nog niet vastgesteld. UPS AND DOWNS VAN EEN PIANO-TRANSPORT. DE HUURVERLAGING VOOR WONINGBOUWVEREENIGINGEN PROFESSIEFEESTEN PATERS DOMINICANEN. DE PSEUDO-INGENTEUR GEÏDENTIFICEERD. Hij heeft nog meer op zijn kerfstok. JUBILEUMWEDSTRIJDEN SCHAAK CLUB SPANGEN. OSENDARP TE ROTTERDAM. 8.S. STATENDAM. KAMPIOENSTORNOOIEN TE ROTTERDAM. De verrassing voor het open raam. DE VERDWENEN DEKEN. GEMEENTEMIDDELEN. Het havengeld in Augustus. R. K. VROUWENBOND. ROTTE'S MANNENKOOR. INTERN. CREDIET-, EN HANDELSVER. „ROTTERDAM". ARBEIDSINSPECTIE. En drie arrestanten. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. BURGERLIJKE STAND. DE OPMARSCH. GEMEENTERAAD. BUITENPLAATS „DE TEMPEL". GEMEENTERAADS-AGENDA. EEN SLANG GEVANGEN. WISSELKOERSEN TE BOTTERDAM. Langs één juichende menschen- menigte. Naar wij vernemen, zal btj het aangekondigd bezoek van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bemhard aan Rotterdam, ook H. M. de Ko ningin tegenwoordig zijn. In verband hiermede schijnt de datum van 28 September, welke eerst genoemd was, tot later te zijn ver schoven. Administratieve moeilijkheden. Zooals wij in ons avondblad van gisteren reeds konden melden, heeft de minister van Sociale Zaken in overleg met B. en W. van Rotterdam reeds een schema vastgesteld voor verlaging van de huren der woningen, welke op voet der Woningwet zijn gesticht en van de woningen der woningbouwvereenigingen. Wjj schrijven „reeds", want de haast waar mede men thans te werk gaat, zal velen die het woord .aanpassing" nog steeds met eenige ironie ter sprake brachten, toch wel tot naden ken moeten stemmen Het ligt n.l. in de bedoe ling en, zijn wij juist Ingelicht dan zal dit plan ook inderdaad ten uitvoer worden gebracht, om reeds per 20 September a.s. dus met in gang van de komende week, deze huurverla- gingen te doen ingaan. Dat het den administraties der woningbouw vereenigingen wel eenig hoofdbrekens zal kos ten we noemen als voorbeeld Vreeuwijk met zijn 4.000 woningen deze maatregelen van gedwongen hurverlaging k bout portant in praktijk te brengen, laat zich denken. Het zou dan ook niet meer dan menschelijk zijn, wan neer nog een week uitstel wordt gegeven aan de woningbouwvereenigingen, zoodat de verla ging dan eerst op 27 September ingaat, zij het met terugwerkende kracht voor de komende week, waarvoor Rijk en gemeente hunne maat regelen reeds hebben getroffen. Op 23 September zal Pater P. v. d. Tem pel, Stieger alhier, zijn 50-jarig Professie- feest vieren. Op dien dag herdenkt Pater Hyacinth Hermans zijn 40-jarig Professie- feest en Pater Math. Frehé zijn zilveren kloosterjubileum. Dezer dagen werd door de politie gearres teerd een man, die zich had uitgegeven voor ingenieur en daardoor kans had gezien een firma voor een bedrag aan geld op te lichten. Daar de politie den man niet kon thuisbren gen, daar hy onder allerlei namen stond ge signaleerd heeft men in de bladen een foto geplaatst in de verwachting, dat iemand hem wel zou herkennen. JDeze oproep is gelukt, want aan het bureau Centrum heeft een onzer lezers zich gemeld en de inlichtingen waren van dien aard, dat het niet moeilijk meer was voor de politie, om den pseudo-ingenieur te identificeeren. Hij is de 46-jarige Duitscher O. L. A. L. uit Wezel Den laataten tijd echter had hij geen vaste woonplaats. De man had verschillende inlich tingen gekregen van een gewezen ingenieur, die op verschillende fabrieken had gewerkt. Daarvan wist de Duitscher gebruik te maken en aldus zich gemakkelijker te introduceeren. De pseudo-ingenieur is vandaag op trans port gesteld naar Den Haag, alwaar hij zich eveneens heeft schuldig gemaakt aan oplich ting voor een bedrag ad 300 gulden. Vijf jaar geleden heeft hij iemand hier ter stede opgelicht voor 10 gulden door een ver- loopen bankbiljet van 100 R.M. in te wisselen. Vermoedelijk zal er nog wel meer aan het licht komen. De tweede ronde van de massakampen bracht de schaakclub „De Pion" tegenover de schaakclub „Spangen". Spangen won met 11%—8%. De uitslagen der in het clubkampioenentor- nooi tot een beslissing gekomen partijen lul den: Van HattemWillebrandts 10, Jacobs Beyé 01, PenningVan den Tol 01, Van Koll-Offerman 10, KapsenbergVls- scher 1—0. De overige partijen zijn verdaagd. De stand der deelnemers luidt nu: Penning 5% (uit 8): Van den Tol 4%* (uit 6), Kapsen berg 4%*» (uit 8), Van Hattem 4** (uit 7), Vlagsma 3%** (uit 6), Roodzant 3%*** (uit 7), De Ronde 3** (uit 7). Van Kol 2* (uit 6), Beye 2 (uit 6), Willebrandts 2 (uit 7), Offer man 1%** (uit 8), Jacobs 1**** (uit 8), Vis- schero*** (uit 7) en Van den Heuvel (Ambora) 0*** (uit Zondag a.s. zal er op het Nenijto-terrein 's middags 1 uur een trial-meet worden gehou den tusschen de drie sterkste vereenigingen uit Zuid-Holland n.l. Trekvogels, Den Haag, D. O. S. en de organiseerende vereenigng Pro Patria. Verschillende bekende athleten nemen aan dezen wedstrijd deel o.a. de snelste blanke sprinter, Osendarp, die voor zijn vereenigng Trekvogels uitkomt. Als speciaal nummer is het kogelslingeren ingelast waaraan o.a. deelnemen Houtzager van V. L., die ook naar Berlijn is ge weest, de Bruyn, Olympia en naar alle waar schijnlijkheid Kamerbeek van P. S. V. Het s.s. Statendam van de Holland-Amerika Lijn kwam gisteravond van New-York te Rotterdam aan met 70 passagiers kajuitklasse, 60 passagiers toeristenklasse en 37 passagiers derde klasse. Naar wjj vernemen zullen in het clublokaal van Caland te Roterdam op nader te bepalen datum de wedstrijden worden gehouden om het kampioenschap van Nederland 4de klas gróót biljart en 2de klas klein biljart. Aan de anders zoo rustige en kalme Bier haven heeft zich gisteren een alleraardigst straattooneeltje afgespeeld, dat ongetwijfeld succes zou hebben geoogst, wanneer het op dezelfde origineele wijze in een of ander variété-theater ten tooneele zou zijn gebracht. We hebben deze week al eerder te doen gehad met een piano-transport. Toen bleek echter het touw sterk genoeg, maar de schoorsteen te zwak en zoowel piano als schoorsteen kwamen onder donderend geraas op ('e keien terecht. V\ at nu is gebeurd, is echter veel vermake lijker! Twee mannen zagen zich belast met het transport van een piano, die naar de tweede verdieping moest worden geheschen van een pand aan de Gedempte Bierhaven. U weet wel, hoe dat gaat! 't Is een kostbare last en met veel omzichtigheid hadden de beide mannen het allesbehalve gemakkelijk ver plaatsbare instrument uit den wagen getild tot op het trottoir voor het bewuste pand. Even uitpuffen! Een der mannen verdwijnt naar het dak om het katrol met het daar doorheen loopend touw goed vast te zetten. Er mankeert nies aan en alles zat zoo hecht en sterk, dat de heele wereld er wel aan op te trekken was. Een gedienstige presenteert eerst een. kopje koffie, zoo de gebruikelijke methode, wanneer een gewichtig karwei moet worden uitgevoerd en de betrokkene zich zeer ge ïnteresseerd gevoelt. i Stevige banden worden geslagen rond het zorgvuldig ingepakte instrument, de haak wordt bevestigd, de tweede verdieping ver toont een groot gat, want het raam is er ge heel uitgehaald enhet spel gaat be ginnen. Eén twee! Eén twee! Eén twee en lang zaam maar zeker zien de beide mannen hun krachtsinspanning beloond, want de piano bereikt hoe langer hoe meer de gewenschte hoogte. Eindelijk hangt zij voor het groote gat „Jan, kun je haar houden", zegt de eene maat regen den ander, waarop deze met een buiksprekers-toon „jao" zegt. De maat kjjkt nog eens even om, alles gaat goed en dies verdwijnt hjj door het portaal naar de twee de verdieping om de piano naar binnen te sjorren. Maar wie schildert 'smaat's verbazing, toen hy op de tweede verdieping voor het ge opende raam in plaats van de piano, plotse linghet gezicht van Jan zag verschij nen, dat een allesbehalve rustige uitdrukking had. Jan had het niet kunnen houden, de piano was hem te zwaar af geweest en zoo gelei delijk aan was Jan naar hooger sferen ver huisd, terwijl de piano den terugweg had aanvaard. Hiermede is het verhaal echter nog niet uit, want vermoedelijk zouden er wel eens ongelukken kunnen zijn gebeurd, ware het niet, dat menschen op de eerste étage die de gedaante-wisseling van piano en een man hadden gezien, Jan bij zijn voeten hadden gepakt, teneinde hem in zijn ongewilden tocht naar boven te stuiten. Na tenslotte wat te hebben gevierd niet te verstaan in den zin van feesten werd Jan door zijn maat binnengehaald en stond de piano rustig op het trottoir. Het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten over de maand Augustus en vorige maanden der jaren 1935 en 1936 laat zien, dat in Augustus 1936 de in dit staatje genoemde gemeentemid delen hebben opgebracht 713.201,83 tegen 753.775,57 in Augustus 1935. Deze vermin dering is grootendeels te verklaren uit de ver laging van het havengeld. De opbrengst hier van was in Aug. 1935 264.562,31 in Aug. 1936 200.009,30, waarbij valt op te merken, dat boven dit bedrag 76.016,78 aan het Werkloosheidssubsidiefonds zal worden gede clareerd als vergoeding voor de 28 pet. kor ting op de tarieven. Over de eerste 8 maanden van 1936 was de opbrengst van alle middelen 6.002.264,02 te gen 5.567.336,62 in de overeenkomstige periode van 1935. Voor alle belangstellende leden zal Maandag a.s. in den grooten foyer der St. Jozef-Gezellen- Vereeniging een propagandafilm worden ver toond betreffende de huishoudelijke voorlich ting. Aanvang half 9 precies. Voor den kleutercursus van Zuster Peters Kalf op de Dinsdagen 6, 13 en 21 October, des middags 3 uur in het gebouw van de R. K. Kraamverzorging, leze men de kabouter advertentie in dit blad. Mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, heeft het beschermheerschap aanvaard van de Koninklijke Zangvereeni- ging Rotte's Mannenkoor. Volgens bijvoegsel no. 1.245 tot de Neder- landsche Staatscourant, is de ministerieele ver klaring van geen bezwaar op de gewijzigde statuten der Internationale Crediet-, en Han- delsvereeniging te Rotterdam verleend. De controleur van den arbeid J. J. Ca m- m i n g a te Botterdam is met ingang van 1 Oc tober 1936 werkzaam gesteld in bet 5e district der arbeidsinspectie, ter standplaats Amsterdam. Een dag of wat geleden werd door een juf frouw aan het politiebureau Meermansstraat aangifte gedaan, dat uit een afgesloten kast in haar woning aan den Hoogen Boezem, een deken was ontvreemd. Een onderzoek werd ingesteld en de politie kwam tot de ontdek king, dat de deken was beleend in de parti culiere bank van leening. De verdenking viel op buren van de bestolen juffrouw en aan gehouden werden de 23-jarige vrouw J. I. en de 20-jarige vrouw M. M., alsmede de man nen de 20-jarige J. M. I, en de 25-jarige C. S. Bij het verhoor, dat werd afgenomen ont kenden de arrestanten aanvankelijk iets met de zaak uitstaande te hebben. Maar toen men nog eens flink aan den tand werd gevoeld, begonnen de arrestanten elkander de schuld te geven, ja, men wierp elkaar allerlei ver wijten naar het hoofd. Hiervan heeft de politie natuurlijk gebruik gemaakt en J. M. I. bekende tenslotte in sa menwerking met C. S. de deken te hebben ontvreemd. Tevens kwam aan het licht, dat C. S. zich reeds geruimen tijd aan diefstal meer speciaal van fietsen en rijwiellantarens bleek te hebben schuldig gemaakt. Bij den 64-jarigen J. D. eveneens wonende aan den Hooge Boezem werden verschillende van diefstal afkomstige rijwielen en rijwiel- onderdeelen in beslag genomen. In verband met deze affaire zijn vandaag naar het Huis van Bewaring overgebracht J. M. I., C. S. en J. D. „Maar dokter, U hebt toch zelf gezegd dat het het voornaamste was als ze rust kreeg?" Aangiften van 17 September 1936. ONDERTROUWD: C. C. de Bot jm. 29 j. en E. C. M. Damen jd. 26 a/b. p/a. Vischsteeg 4b J. Ph. Sutter 29 j. en M. Oosterom 28 j., Su- matraweg 25b P. J. Klanker 30 j. en M. A. Aussems 26 j., Bergen fN.H.) J. A. Augusteijn 27 j. en J. A. Iburg 24 j., Mathenesserdijk 52b G. C. Boekweit wed. 40 j. en W. Ficken 39 j», a/b. p/a. Jufferstraat 41 J. C. Brons 27 j. en T. de Borst 25 j., Volmarijnstraat 36b N. M. Doff 29 j. en F. C. Scheffers 27 j., Coloniastr. vel 27 j., Rubroekstraat 112b A. van den Ende 33b G. Eikelenboom 24 j. en J. H. v. d. Heu- 31 j. en K. de Vroed 25 j., Berkel en Rodenrijs M. P. Galenkamp 24 j. en J. W. Wolvekamp 25 j., Rösener Manzstraat 75b C. Groenenberg 26 j. en C. J. Piket 28 j., Dordrecht P. Haags- ma 28 j. en P. C. E. Happee 24 j., Boudew(jn- straat 117b J. A. M. Hersman 24 J. en M. Hartman 20 j., Adrianastraat 30b J. H. Hobo 24 j. en N. de Snoo 22 j., Beijerl.str. 24a A. C. Houwer 25 j. en G. van Driel 23 j., Aakstraat 20 A. Jansson 23 j. en C. J. C. Nagtégaal 19 j., Tochtstraat 77a M. de Koning 27 J. en G. W. Visser 26 j., Persoonshaven 43a P. A. de Koning ges. 56 j. en J. F. M. Segers wed. 43 j., Zijl no. 16 F. van Kooten 26 j. en J. W. Driessen 24 j., Beverstraat 15b N. J. KuIjzen 26 j. en J. J. Harder 19 j-, Kruizemuntstraat 8b M. Lagendijk 24 j. en M. Bennik 19 j., Jaco- minastraat 33b J. F. van Latum 35 j. en M. P. Moerman 30 j., Boomgaard straat 96a F. A. van Leeuwen 27 j. en D. N. van de Merbel 27 j., Oost Zeedijk 272a J. J. van Leeuwen 27 j. en J. C. Tupker 23 j„ De Genestetstraat 5a E. J. A. F. J. v. d. Lem 21 j. en N. J. Lod der 22 j„ Willebrordusplein 24b W. C. Ligt- hart 29 j. en C. H. Gerdzen 25 j„ Br. HilledUk 18b J. Loopik 24 J. en J. Koekoek 23 j., Albr. Engelmanstraat 42a E. W. Muller 27 j. en A. E. v. d. Harst 17 j., Ilten (Dl.) W. H. Mfls- bergh wed. 26 j. en B. van Beek 17 j., Zijl 29a J. F. Ntjssen 21 j. en J. C. Bruins 19 j., Ranon kelstraat 31a B. J. Sies 26 j. en M. W. de Graaf 24 j., Rusthof laan 80a P. Sies ges. 35 j. en L. Huijzers ges. 39 j-, Boerenvischmarkt 4a A. Slotboom 21 j. en C. Brongers 19 j., Rosestraat 310a G. A. van Toorn 26 j. en P. H. Moonen 23 j-Hillegersberg J. v. d. Veeke 27 j. en J. M. G. Dam 24 j., Woeldijkstraat 72b P. Verbeek 27 j. en E. M. Jorcm 22 j., Ru broekstraat 12c B. Broeder 29 j. en J. van. Houdt 22 j., Bloklandstraat 168a S. Beckhold ges. 35 j. en H. Hertzberger ges. 30 j., New- York N. van Gelder 25 j. en Th. van Lier 25 j., 's Gravenhage; W. J. M. Martinot 24 j. en E. van Leeuwen 25 j., Ie Middellandstraat 57b W. G. Monster 24 j. en E. Janik 21 j.,Taan- dersstraat 109a J. van Muiswinkel 27 j. en J. ten Haaf 25 j., Breukelen Nijenrode N. A. Mul 25 j. en M. J. Koster 23 J„ Gouda W. van Ojen 25 j. en J. Brandenburg 27 j., Duiven voordestraat 6 B. Oudkerk 34 j. en L. Weijers 29 J., Dordtschelaan 66c J. Plug 36 J. en N. J. Boender 26 j., 2e Wandeioorddw.str. 2b K. J. Postema 41 j. en P. M. Knol 32 j., a/b. p/a. v. d. Takstraat 9a G. Röder 34 j. en A. de Raad 28 j., Prinsenstraat 7a N. de Ruiter 24 j. en J. Schoovers 24 j., Schippersstraat 60a A. J. Sauer 28 j. en T. A. Krijgsman 25 j., v. Cittersstraat lb J. M. W. Schippers 26 j. en P. Hogendoorn 23 j., Hildegardisstraat 56a Th. J. van Schöll 21 J. en M. Hazebroek 21 j., B. Huetstraat 36c H. J. Slootjes 22 j. en C. Veerman 19 j., Berkendaal 115 F. A. Smol 27 j. en J. Kaptein 28 j., Aelw. Florisstraat 11a D. Soeteman 24 j. en N. A. van Vliet 22 j.. Nozemanstraat 58a C. J. Soldaat 24 j. en L. J. Vat 21 j., Beverstraat 2 L. Sparreboom 28 j. en T. M. Horselenberg 25 j., R. Visscher- straat 22b M. Sülzle 26 j. en E. M. Falken- berg 28 j., Houtlaan 37b L. Veldhoen 27 j. en H. C. M. Voots 23 j.., 2e Stampioenstraat 10b J. M. Ph. Verbuys 25 j. en G. L. den Ouden 21 j., Oranjeboomstraat 363b P. Verhoef 43 J. en Ch. M. A. Fprtmann 23 j„ Wolfshoek 13 P. W. Verkaart 27 j. en A. Romson 25 j., Zoom straat 35b W. C. Verkaart 31 j. en H. G. Joosten 24 j„ Zoomstraat 35b M. Vermeulen 30 j. en C. Versloot 25 j., Walravenstraat 29 J. van de Wetering 25 j. en C. van der Vlies 23 j., Jasmijnstraat 17 J. van Wijngaarden 26 j. en F. J. Schimmer 24 j., Riederstraat 27 J. de Wolff 22 j, en D. Bruinstroop 21 j., W. v. Zuylenstraat 19b L. van Zyi 24 j. en T. A. de Groot 24 j.. Burg. Meineszlaan 99a J. M. van Breukelen 30 j. en C. van der Hoek 28 j., Raephorststraat 75a J. P. Kleine 32 j. en R. Zantman 18 j., Bergstraat 48 C. Y. Kleingeld 29 j. en J. Weststrate 30 j., Kat. Lagendijk 322' T. K. Krijgsman 27 j. en F. Smftsman 26 j. Nw. Binnenweg 295a A. de Leeuw den Bou- ter 28 j. en P. van der Schilt 27 j-, Nieuwstraat 24a J. M. M. Farren 21 j. en G. Saan 19 j., Pr. Hendrikstraat 3b D. Vermaas 24 j. en M. J. Woordmeijer 22 j., v. Harenstraat 21 E. van Niekerk 26 j. en M. de Roos 24 j., Viiet- straat 64b M. Bonettemaker 25 j. en N. A. Zwanenburg 26 j., Sophiastraat 13a A. M. Hoogsteder 26 j. en C. W. J. de Jongh 23 j.. Rullstraat 8a S. P. Visser 30 j. en E. Czysch 22 j„ Mathenesserdijk 19b G. P. Bakker ges. S3 j. en D. Weigraven ges. 30 j., Agniesestraat 65a W. G. Groeneweg 31 j. en K. Graml 26 j., Grondheerendijk 15a A. Lafors 25 j. en F. Smit 18 j., Charl. Kerksingel 160 P. G. Smit Roeters 25 j. en M. Rossman 25 j., St. Marlastraat 71b G. L. Meijs 21 j. en C. H. van Eijk 21 j., Tjimahi J. C. Kleppe 21 j. en C. J. H. Mulder 21 j., Diergaardesingel 86b A. den Boer 23 j. en K. van der Knaap 19 j., Molenweg 32. GEHUWD: J. V. Klaveren jm. 50 j. en C. H. vanl Sijderveld jd. 54 j. J. Spuij jm. 28 j. en B. de Blom jd. 25 j. H. W. Lubke jm. 29 j. en C. C. Maurer jd. 28 j. S. Korteweg jm. 33 j. en C. A. Rooij jd 26 j. J. van den Akker jm. 30 j. en M. J. Dekker jd. 23 j. J. Mensing jm. 28 j. en M. J. Mellema jd 27 j. H. Baljon jm. 25 j. en C. M. J. v. d. Berg jd. 26 j. J. J. Bach jm. 40 j. en M. A. J. v. Bochove jd. 25 j. BEVALLENJ. P. Leeuwenburg geb. Reis z. M. v. Garameren geb. Stuurman d. B. J. G. v. Vlijmen geb. Jansen d. H. Ringe ling geb. V. Dijk d. L. M. de Smit geb. Abra- hamse z. P. Demers geb. Bakker d. A. Meeder geb. Loos d. H. C. Bette geb. Wijmans d. T. P. J. Rohde geb. Kreijns z. J. v. d. Jagt geb. v, d. Hoofd 2 z. H. M. Versteeg geb. v. Deutekom d. M. A. Ignatius geb. Poot d. J. C. v. Bale geb. v. Essen d. C. J. Vielvojje geb. Geus 2 z. A. C. Touw geb. v. Oosten d. M. J. Verberk geb. Koster d. P. Verschoor geb. Hoogenboom d. J. v. Bode graven geb. Godschalk d. V. Hoitsema geb. v. d. Oord z. A. Huisman geb. Kooldijk d. K. v. Driel geb. v. Buren d. M. J. Lagrand geb. Hogenbirk d. W. J. v. d. Kraan geb. Bokhorst z. OVERLEDENJ. S. Guillot vr. v. M. J. van Rooi] 65 j. J. C. Amersdorffer vr. v. H. H. Krutjt 71 j. G. v. d. Kemp z. 5 j. H. A. v. Wijk m. v. P. Lugtenburg 65 j. M. A. Pie- terse wedr. v. M. A. Lems 63 j. H. v. Winger den wede. v. J. Schotel 83 j. P. Wildeman m. v. J. M, v. 't Hoff 60 j. H. H. Jonas z, 4 m. Chauffeur ernstig gewond. Gisterennacht is een tractor met aan hangwagen van de transportonderneming H. de Bie te Rotterdam, welke dagelijks den rjjksweg Maastricht—Sittard passeert, tegen een aan de Bindstraat te Geleen staande iep gereden. De boom, met een doorsnee van 80 c.m., werd door den hevigen schok over een lengte van twee meter geheel gespleten. De tractor is geheel in elkaar gedrukt en de chauffeur is enstig gewond naar het ziekenhuis te Sit tard overgebracht. Het jongste nummer van het propaganda blad der Kath. Staatspartij bevat in facsimile den tekst van het opruiend pamflet waarmee men de katholieken van Limburg tegen den wensch der geestelijke overheid in tot daden van geweld wilde provoceeren tegen de N. S. B. Wij brengen nogmaals in herinnering, dat gratis-proefnummers van „De Opmarsch" ver krijgbaar z\jn aan het propagandahuis Hilde gardisstraat 37 a, dat op aanvraag gaarne exemplaren ter kennismaking toezendt. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal gehouden worden Donderdag 24 September a.s. des avonds om 7 uur. Oldenbaraevelt's woning verdwijnt. De oude heerlijkheid „De Tempel", de be kende buitenplaats aan den Delftweg waar van vooral het uit de Schie gevoede water werk met watervalletjes en spuwende dolfijn de aandacht der voorbijgangers trok, is in an dere handen overgegaan en zal worden afge broken. Het landhuis stond bijna het geheele jaar onbewoond, de eigenares, -mej. Suermondt bracht er slechts zelden een bezoek. Met „De Tempel", eens de woonstede van Johan van Oldenbarnevelt, verdwijnt de eenige oude buitenplaats aan den landelijken Delft- weg. In de tuinen was een mooie verzameling 18de eeuwsche tuinsieraden en beelden door de vroegere eigenaresse, mej. Griellaert, van in de 19de eeuw gesloopte buitenplaatsen in den omtrek opgekocht en naar „De Tempel" over gebracht. De romantische Chineesche thee- koepel aan de polderzijde is eenig in zijn soort. De agenda voor de vergadering van den ge meenteraad, te houden Donderdag 24 Sep tember des avonds 7 uur, vermeldt o.m. wij ziging verordening der straatbelasting, rege ling van de periodieke verhoogingen bij toepas sing der nieuwe loonregeling, huur van een perceel grond aan den Delftweg voor den aan leg van een los- en laadplaats, verhuur van perceelen grond, reductie van de bijdragen in ziekenfondsen van armlastigen, aanwijzing van gronden in den polder Spangen voor 'den Aanleg van volkstuintjes, wijziging van de ver ordening, regelende de rangen enz. van de be ambten der gemeentepolitie, voorloopige vast stelling van de rekeningen 1935, wijziging legesverordening, aanbieding der gemeente begroting 1937. Gisterenmiddag ontdekte de heer v. L. in de Pieter van Aschstraat een ongeveer één meter lange slang, die in een rozenstruik van zijn tuin een plaatsje in de zon had gezocht; een in deze streken wel zeldzame ontmoeting. Waarschijnlijk is het dier uit een terrarium ontsnapt. Voorloopig is de vluchteling opge borgen, tot de eventueele eigenaar zich komt aanmelden. FLORALIA-TENTOONSTELLING 1936 VAN DEN VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK Donderdagavond had onder politietoezicht de verloting plaats van het Huiskamer ameublement, uitgeloofd door het bestuur van den Volksbond voor de bezoekers van de Floralia-tentoonstelling. Dit is gevallen op. het genummerde toegangsbewijs no. 558. Men kan zich hiervoor vervoegen bij den heer A. Smulders, van Riebeeckstraat 51. WIELRENNEN. De ronde van Vlaardtnger-Ambaeht, be paald op 19 September, Is uitgesteld tot Zater dag 26 September a.s., in verband met de clubkampioenschappen van Nederland, die Maandag 21 September worden verreden. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris van der Feltz werd verkocht het pakhuispand met kantoor aan de K. W. haven Z.z. 4. Geveild voor 1225. Afgemjjnd op 1725. AANRIJDING. De heer J. van den Berg, wonende van Lennepstraat alhier, is toen hy met tamelijk snelle vaart op de fiets de Hoflaan uitreed, tegen een vrachtauto gebotst, die van de Westhavenkade kwam. Door den schok sloeg van den B. tegen de straat, waar hy versuft bleef liggen. Op advies van Dr. ErkelenS werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand bleek niet van emstigen zijn. aard te Londen 7.45%, Berlijn 59,26. Parijs 9,70, België 24.88%, Zwtserland 47.99%, Amerika 1,47 5/16, Oostenrijk Denemarken 33,29, Zweden 38,45, Noorwegen 37,48, Spanje Italië s- GRATIE. In verband met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bemhard, zoo wordt door B. en W. bekend gemaakt, is aan de ge straften, die indertijd werk hebben geweigerd, gratie verleend en zal met ingang van Don derdag weder de volle steun in geld worden uitgekeerd. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden ingeschreven bij de Gem. Arbeidsbeurs bedroeg deze week 553 personen. Onder hen zijn 132 fabrieks- en losse arbeiders en 10 textiel-arbeiders. INENTING. B. en W. maken bekend, dat op 29 Sept. a.s. des namiddags half twee tn het Wtjkge- houw gelegenheid zal worden gegeven tot kostelpoze. inenting van ingezetenen die zich daartoe aanmelden. Het hoogtepunt in den rit was wel de hul diging der Koninklijke Familie door de Am- sterdamsche schooljeugd. Onder leiding van het Centraal comité en den Oranje Jeugdbond was deze kinderhulde georganiseerd, waaraan meer dan 25.000 kin deren deelnamen. Groepsgewijze waren zij, marcheerend of met autobussen, naar het voor hen vrij gehouden gedeelte van de Apoliolaari gekomen, achter de vlaggen van hun school of van hun vereeniging en nu stonden zij in afwachting aan weerskanten van den rijweg opgesteld, aan eiken kant zeven rijen dik. Op drie plaatsen langs den weg stonden muziek corpsen, die den tijd hielpen korten door het spelen van vaderlandsche liedjes, die uit volle borst werden meegezongen. Voor de ryen kinderen stonden, tegenover elkaar op den rijweg, 400 padvindsters van het Nederland- sche Padvindstersgilde, die op enkele meters afstand van elkaar 200 groote eerebogen vast hielden van met oranjelint en groen omwoeld riet, die een fleurigen, kleurigen triomfweg vormden waar de stoet onder door zou rijden. Toen de beide vorstelijke auto's de Apollo- laan inzwenkten, klonk een luid gejuich op en zette de muziek het Wilhelmus in, dat vurig door de duizenden kelen werd meegezongen. Hier werden de hooge bezoekers ontvangen door de heeren dr. J. Gayentaan, C. Schuive- ling en F. Ploeger, terwijl de jeugdige Agnes Tjaarda en een zoontje van den heer Schuive- ling Koningin en Prinses bloemen aanboden. De kleurige vaandels van de Amsterdamsche padvindsters negen ten groet. En toen ving onder het gejubel uit duizenden kinderkelen de onvergetelijke en tevens ontroerende triomf tocht onder de kleurige eerebogen aan. Tegenover den Ingang van het Minerva- terrein wordt halt gehouden. Aan den over kant van den rijweg stonden 6000 kinderen opgesteld van de R. K. Amsterdamsche kin derkoren. Onder leiding van den heer Louis Schwirtz brachten zij het door den dirigent zelf voor deze gelegenheid gecomponeerde jubellied ten gehoore en vervolgens „De Haas jes" met den door Catharine van Rennes op muziek gezetten tekst van Prinses Juliana zelf. Het was een treffend moment. VrooHjk en tegelijkertijd zichtbaar bewogen dankten de Prinses en de Koningin voor deze roerende hulde. Maar de kinderen zelf jubelden alle ontroering weer weg en gaven uiting aan hun blijdschap, roepend en juichend en zwaaiend met de duizenden oranje-vlaggetjes, die het comité hun had uitgereikt. Dan ging het verder, nu weer tusschen de hagen publiek door, langs de dichtbevlagde huizenblokken, via den Olympiaweg naar het Stadionplein. Aankomst in het Stadion. Het Stadionplein was één woelende men- schenzee, toen de Koninklijke stoet omstreeks drie uur daar aankwam. De lucht dreunde van de toejuichingen toen de sierlijke hofauto's het plein passeerden om rechtstreeks door de Marathonpoort het Stadion binnen te rijden. Van de muren van het Stadion wapperden vroolijk tientallen vlaggen en de volle tribunes vormden een bewegelijk donkere omzooming van het groene middenveld. Hier prijkte, ge richt naar de eere-tibune, een tien meter lange gekroonde W en daaronder links een even groote J en rechts een B, geheel vervaardigd van oranje dahlia's en frisCh afstekend tegen het groene gras. Meer dan 12.000 dahlia's waren in deze drie letters met kroon, die te zamen een oppervlakte hadden van ca. 150 vierkante meter, verwerkt. Ook de eere-loge, waarin de hooge bezoeksters met haar gasten zouden plaats nemen, was fraai versierd met groene palmen, laurieren en varens, waar- tusschen de oranjebloemen kleurig afstaken. Fraaie Perzische kleeden hingen neer van do balustrade der loge en de trappen, die naar de loge voerden, waren met loopers belegd. Een daverend gejuich steeg op, toen de open auto met Prinses Juliana en Prins Bemhard verscheen, gevolgd door die van de Koningin en Haar gasten. Alle toeschouwers verhieven zich van him zitplaatsen en het gejubel scheen geen einde te willen nemen. Langs de Zuidelijke tribune reden de auto's langzaam tot voor de eereloge, waar de Vorstinnen en Haar gevolg uitstapten orn plaats te nemen in en rondom deze loge. De auto's verdwenen dan wederom d001 de Marathonpoort uit het gezichtsveld. Inmiddels had de muziek het „Wilhelmus' ingezet, dat door alle aanwezigen meegezon gen werd en plechtig tussehen de muren van het Stadion schalde. Daarop verscheen de gestalte van den bur gemeester van Amsterdam. dr. w- de Vlugt, op het spreekgestoelte tegenover de Konink lijke loge. Uit naam v®n Amsterdamsche burgerij richtte dr. W- de Vlugt zich met een toespraak tot de Vorstelijke gasten. Toen werd het sein gegeven, dat het défilé kon beginnen, waarmee meer dan honderd duizend personen uit Amsterdam en uit de omstreken van de hoofdstad uiting wilden geven aan htm trouw en verknochtheid aan het vorstenhuis. Het défilé wordt geopend. En dan klinkt in de verte onder de Mara- thonpooi nieuwe daverende marschmuziek. Het is de militaire kapel van de infanterie, die het stadion in komt marcheeren en daarmede het défilé opent. Stram marcheeren achter de kapel de deputaties van land- en zeemacht °p. Eerst een groep marine-officieren In groot-tenue, dan éen heele kolonne militai- ren in veldgrys, vervolgens matrozen en ten slotte een kleine afdeeling met een oud regi mentsvaandel. Voor de Koningsloge draaien de hoofden met een ruk naar rechts, sabels worden gestrekt, het vaandel neigt. De matro zen joelen en zwaaien hun mutsen omhoog. Het publiek applaudisseert luid vooi t kra nige schouwspel, dat militairen en marine- menschen te zien geven. Achter de militairen volgt de bijzondere vrijwillige landstorm met tal van afdeelingen uit allerlei plaatsen- Ook Volendammers en Markers loopen In dit gedeelte van den stoet mee, vervolgens een gioote afdeeling van de Amsterdamsche vrijwillige burgerwacht, dan het Roode Kruis, even later verpleegsters van het Wilhelminagasthuis en het Binnen gasthuis, benevens van vele particuliere zie- keninrichtingen. Kapiteins en stuurlieden van de maatschappij „Nederland" trekken voorbij achter de maatschappjjvlag. Ook burgerlijke vereenigingen zijn er na tuurlijk zonder tal. Zonder onderbreking trekt de stoet door de Marathonpoort het stadion binnen, marcheert op ferme marsch muziek het stadion rond langs de koningsloge en trekt daarna door de Marathonpoort weer naar buiten. Een korte stagnatie komt er eerst, wanneer de bond van Amsterdamsche Zangvereenigingen aan komt zetten met dui zenden leden. Zij stellen zich op voor de ko ningsloge. Een dirigeergestoelte wordt aan gesleept. Hubert Cuypers beklimt het en op gewekt klinkt een toepasselijk feestlied op de wijs van „In naam van Oranje", gevolgd door het lied ,,'t Is plicht, dat iedere jongen". Na het gezang trekken de zangers en zan geressen nog lang wuivend en omkijkend weer verder en daar schallen in de verte de trompetten van de Amsterdamsche politie ruiters, het kranige korps, dat den stoet van de verschillende deputaties der Amsterdam sche politie opent. Na de ruiters komt de karabijnbrigade, ten deele gezeten in de aller nieuwste overvalauto van de politie, de storm helmen glanzend donker in het felle zonlicht. De motorpolitie besluit dit gedeelte van den stoet. Daarna komt weer een bonte mengeling van vlaggen en vaandels. Zy worden meege voerd door de vereeniging „De Princevlag", door schippers, door studenten, door ruiters en sportieve amazones van allerlei landelijke ryvereenlgingen en maneges en vooral ook door de middelbare schooljeugd, van bijzon dere scholen zoowel als van openbare. De rijpende jeugd is wel in treffend grooten ge tale op dit appèl verschenen. Het publiek ziet dat met groote ingenomenheid en vreugde, welke natuurlijk ten top stijgt, als men aan' het hoofd van de leerlingen van het gemeen telijk meisjeslyceum de lange gestalte van den wereldkampioen schaken, dr. Euwe, ont waart. De Koninklijke Familie vertrekt. Als het tegen half zes loopt, is het défilé nog in geen uren ten einde, maar voor de koninklijke bezoekers heeft het uur van ver trek dan geslagen. Het défilé wordt dus stop gezet. De hooge gasten zullen op den terug tocht langs de rijen van hen, die nog buiten het stadion staan, rijden. Nu komen de ko ninklijke auto's weer voor, maar eerst berei den de padvinders den koninklijken gasten nog een huldiging op hun manier. Op een fluit signaal stormen zij van alle hoeken van het veld op de koningsloge aan, daar zingen zij hun lied, zij joelen, hoeden worden op stok ken in de hoogte gestoken. Onder het zingen van het „Wilhelmus" worden de auto's be stegen, die dan langzaam om het middenveld heen de Marathonpoort uitrijden. Tot het laat ste oogenblik, waarop de gestalten van de Prinses en den Prins zichtbaar blijven, juicht en jubelt het stadion. Een snelle terugtocht wordt het niet, kan het ook niet worden. De vereenigingen, die geen gelegenheid meer hebben gehad in het stadion te getuigen van haar liefde voor het vorstenhuis, krijgen die gelegenheid thans. Langzaam rijden de koninklijke auto's langs de deputaties, wier vaandels een kleurigen zoom vormen langs den weg. Het feest ln 't stadion zou zeker nog een uur langer hebben geduurd, Indien al deze corporaties nog aan het défilé hadden kunnen deelnemen. Wij zien langs den weg o.m. een groote fleurige groep van de Graal, welke met haar bonte vaandels een hoofsch saluut brengt aan de passeerende hooge gasten. Wij zien een tal rijke deputatie van de Katholieke jongens centrale, vertegenwoordigd door de verken ners, de cohorten van de Kruisvaart, en an dere groepen. Wij zlen een Sïoot aantal leden en bestuurderen van den R. k Volksbond, die hun vereenigingsvaan''el in nun midden dra gen, een deputatie van het Mirakelgilde, en tenslotte ook een groote groep leekenver- pleegstei'9 jan het Onze Lieve Vrouwegast huis. Alle SroePen te noemen is een onmoge- lijkheid- Men heeft in het voorbijrijden nau welijks den tjjd haar namen op te merken. Waar de reeks van deputaties ophoudt, slui ten zich de gelederen van de tienduizenden belangstellenden en nieuwsgierigen aan. De trottoirs kunnen de menschenmenigte nauwe- 'jks meer bevatten. Nieuwe, maar nog niet reheel voltooide huizen aan den Zuidrand der stad zijn door de menigte tijdelijk in bezit ge nomen. Uit de vensterlooze kozijnen en op de daken zitten honderden menschen, wier ge juich de lucht vervult als de stoet passeert Plechtig klinkt het „Wilhelmus", gespeeld door het marinemuziekcorps, wanneer de auto's tot voor den ingang van het paleis rol len Prinses Juliana en Prins Bernhard staan rechtop in hun wagen, en luisteren naar de klanken van het volkslied. Nauwelijks ztjn deze weggestorven, of als een orkaan stijgt het gejuich uit de menigte op, alles overstem mend en schier geen einde nemend. Ontroerd en dankbaar wuiven de vorstelijke Verloofden naar het publiek, dat voortgaat met juichen, ook wanneer de Prins en de Prinses alsmede H. M. de Koningin en Prinses Armgard en Prins Aschwin het paleis zijn binnengegaan. Een roerend tafereeltje. Dan gaan. zooals allen hoopten en ver wachtten. voor de tweede maal op dezen historiechen dag, de balcondeuren van het pa leis open en plotseling staan daar de twee gelukkige vorstenkinderen, die overweldigd door deze massale hulde en ontroerd bij den aanblik van zooveel getrouwen en geestdrifti- gen de menigte gade slaan, en haar toewuiven. Nieuw gejubel breekt los, wanneer ook H. M. de Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschwin op het balcon verschijnen. Zy trek ken zich echter weer spoedig in het paleis te- en weer staan daar twee gestalten van de toekomstige Koningin der Nederlanden en de toekomstige Prins-Gemaal. Op weg naar de Residentie. Wanneer zij zich na enkele oogenblikken terugtrekken in het paleis keert de rust op den Dam weer eenigszins terug. Ongeveer een uur duurt het oponthoud der vorstelijke gas ten in het paleis, dan rijden opnieuw de auto's voor, het 'marine muziekcorps speelt voor de laatste maal het „Wilhelmus" en dan stijgen Prinses Juliana en Prins Bernhard in hua auto.'H. M. de Koningin neemt met een hof dame in de tweede auto plaats, het gevolg vult de overige wagens. Prinses Armgard en Prins Aschwin waren inmiddels reeds aan dea achterkant van het paleis per auto vertrok ken naar 's-Graveland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2