gestadig opdringen van FRANCO'S TROEPEN. m 4 WAT EEN LANDGENOOTE IN SPANJE BELEEFDE. Val van Mala ga aanstaande Vrijdag ïs september LUCILLOS BEZET. OM DE VRIENDSCHAP VAN OOSTENRIJK. ACCOORD TE RIJSSEL BLUM VOOR DE RADIO. DE EERSTE UREN DER REVOLUTIE. DE BRITSCHE LABOURS EN DE BEWAPENING. RUSLAND IS GEREED". GENÈVE EN ABESSYNIË. GEEN VOLKSFRONT IN BELGIë? BOTSING OP DE NEWA. - Conferentie van drie te Weenen tegenwicht tegen den Duitschen invloed. Regeeringsvoorstellen door beide partijen aanvaard. Frankrijk blijft gehecht aan de traditie der Fransche revolutie. de wedloop in bewapening. Een voorstel van Delbos tot internationale controle TEVENS EEN ANTWOORD OP BRATISLAVA. HET VADERLANDSCHE FRONT IN OOSTENRIJK. Schuschnigg tot de leiders. Het is een misdaad eigenaar te zijn van een paar huizen. Wordt regeeringsprogram aanvaard ,Om iederen aanvaller op eigen gebied te verslaan". WOROSJILOFF SPREEKT TE KIEF. Een onderhoud met den negus over zijn verwachtingen van den volkenbond. De omsingeling van Oviedo doorbroken. T 1SSABON, >17 September. (UN. J PRESS.) Aan het Talavera- 10111 Fet ('e 'nfilitaire groep ander» inaal gelukt, de volksfronttroepen te» rUg te dringen en 12 K.M. in de rich- ting van Madrid op te dringen. Blj deze operaties zouden aan Ma. drileensche zijde 400 man gesneuveld terwijl de nationalisten boven- len 250 gevangenen maakten. nationalisten veroverden de stad ^ncillog aan een der belangrijkste we- Sen naar Madrid. Ook Santa Ollala, tot dusver het hoofdkwartier van de volksfronttroepen aan het Talavera- ffont, werd door de nationalisten be zet. ^'3 hun opmarsch in de provincie Toledo Toetten de nationalisten, zonder grooten te genstand te ontmoeten, een viertal kleine Plaatsen. Ue verovering van Lucillos ondernamen Zes ^eeeringsvliegtuigen een luchtaanval op stad. De mtwerking van dit bombarde ment was echter gering en naar het heet, konden ,jrie regeeringsvliegtuigen worden neergeschoten. !n dezen gevechtssector hebben de lucht- m^l^kraehten van Madrid ook een Roode ruis-afdeeiiug opgezocht en deze met bom- -en beatrooid. Een arts en een verpleegster men gedood, twee andere verpleegsters z^aar gewond. aarentegen zijn de loopgraven der volks- J enters tusschen Lucillos en Casalejas door luchtvloot der nationalisten zóó hevig en 206 langdurig onder vuur genomen, dat deze verdedigingsstellingen nauweljjk nog bruik- Z«n" de Inneming van Lucillos is generaal ■M°la een aanzienlijke wapenbuit in handen ^vallen, o.a. een aantal geweren van Mext- caansche herkomst. Uit een communiqué van de militaire au toriteiten te Burgos blijkt tenslotte, dat de nationalisten erin geslaagd zijn, het front der regeeringstroepen en mijnwerkers rond Ovie do te doorbreken. Gelijktijdig zijn daarop van de stad uit aanvallen op de belegeraars on dernomen, die volledig succes hadden. BURGO£(, 17 September (Havas): In het hoofdkwartier der nationalisten te Sevilla gelooft men, dat de val van Malaga aanstaan de is. De stad wordt door batterijen der rechtschen onder vuur genomen. Radio-Jerez bevestigt de inneming van Ronda door de nationalisten. Generaal Franco meldt groote bedrijvigheid uit vele sectoren: De val van Toledo zou aan staande zijn; de regeeringstroepen zouden, de laatste dagen, 3000 dooden verloren hebben, terwql zeven vliegtuigen neergeschoten zou den zijn. Volgens radio-Sevilla is de luchtmacht der rechtschen zeer actief geweest. Bombarde menten hebben plaats gehad bij Trubia en I,e°n, in Asturië en Andalusië, bij Madrid en Arragon. Een van Madrid komende regeeringscolon- n° Werd geslagen, waarbij 270 dooden aan m?eeringszijde vielen. Ben afdeeling, die dezen Voikfronters te hulp trachtte te komen, ver loor 250 dooden. SEVILLA, 17 September (D.N.B.) Een bij zondere correspondent van D. N. B. vernam In ÖT de nntlonalistische troepen bevrijde stad Baena (provincie Oordoba) een aantal brjzonderheden over nieuwe gruwelen vaT de communistische horden, vóór zg voor de na tionalisten de wijk moesten nemen. In een tehuis voor ouden van dagen in ge noemde stad zijn acht inwoners, oude men echen van 65 tot 87 jaar, door mannen van dë roode militie met bijlen afgemaakt. Op lijke wijze hebben de onmenschen een rige kloosterzuster om het leven gebracht be" nevens een aantal kleine kinderen vanden leeftijd van drie tot zeven jaar. In totaal zijn In deze kleine stad 91 inwo ners aan den moordlust van de roode terro risten ten offer gevallen. GIBRALTAR, 17 September (R.O.) Voorde regeeringstroepen te Malaga is hulp uit Me xico in aantocht, althans indien de „Magal- lanes", welk schip hedenavond wordt ver wacht, niet tijdig door de nationalisten on schadelijk wordt gemaakt. De „Magallanes" heeft een grooten voor raad geweren en munitie aan boord, uit Me xico afkomstig, en vluchtelingen uit Malaga, die te Gibraltar zijn aangekomen, weten mede te deelen, dat de kruiser „Jaime Primero" en verscheiden torpedobooten in de haven van Malaga gereed gehouden werden, om het Me- xicaansche schip vanavond te gemoet te varen en het veilig naar Malaga te geleiden. Malaga wordt op het oogenblik nog door 30.000 man regeeringstroepen verdedigd, maar de ravitailleering en bewapening dezer troe pen laat zeer te wenschen over. Na de hulp uit Mexico hopen de volksfron- ters tot een teg'enaanval te kunnen overgaan. ST. JEAN DE LUZ, 17 September. (D. N. B.) De oorspronkelijk op gisteren bepaalde vergadering van het zich te St. Jean de Luz bevindende Madrileensche corps diplomatique, waarin een beslissing genomen had moeten worden ten aanzien van den door Madrid gestelden eisch, dat de diplomatieke vertegen woordigers naar Spanje terugkeeren, is tot Vrijdag verdaagd, aangezien nog niet alle regeeringen haar standpunt hebben bepaald. Aangenomen kan echter worden, dat het diplomatieke corps aan de uitnoodiging van Madrid geen gevolg zal geven. MADRID, 17 September. (R. O.) De „Ga- ceta de Madrid" publiceert een decreet van den minister-president, waarbij de alarmtoe stand voor het geheele grondgebied, met inbe grip van de steden Ceuta en Melilla, met ingang van heden voor den tijd van o0 dagen wordt verlengd. Van der velde er sterk tegen. BRUSSEL. 17 September. (D.N.B.) De Brus- selsche vereeniging der Belgische arbeiders partij heeft vandaag op een buitengewoon congres de vorming van een volksfront in België naar Fransch en Spaansch voorbeeld besproken. De meerderheid der sprekers verklaarde zie tegen zulk een volksfront, evenals de voorzitter der partij, de gezondheidsminister Vandervelde, die krachtig gesteund werd door den minister van buitenlandsche zaken, Stark. Na ampele discussies werd besloten, de stemming over een resolutie in deze kwestie de volgende week Woensdag te doen plaats vinden. 14 Dooden. MOSKOU, 17 September. (D.N.B.) De „Is- westia" bericht, dat op de Newa te Leningrad een passagiersschip tegen een sleepschip bot ste. Het passagiersschip zonk onmiddellijk. Van de 35 opvarenden konden er 21 gered worden. De overigen verdronken. Een toestel van de British Airways stortte kort na de opstijging van het vliegveld Gatwick in Sussex omlaag en werd daarbij geheel door brand ver nield. Drie personen verloren hierbij het leven. De nog brandende ruïne van het toestel. PARIJS, 17 September. (R. O.) Het textiel- conflict te Rijssel kan met vrij groote zeker heid als geëindigd worden beschouwd. Daar de partijen niet tot overeenstemming konden komen, heeft tenslotte de regeering voorstel len gedaan betreffende verhooging der loonen. De arbeiders bleken tot belangrijke conces sies bereid, wat de kwestie der arbeiders- gedelegeerden in de fabrieken betreft, en het schijnt thans zeer waarschijnlijk, dat de werk gevers de voorgestelde loopsverhooging zullen Inwilligen. PARIJS, 17 September. (R.O.) Het accoord tusschen werkgevers en werknemers in de textielindustrie te Rijssel houdt onder meer in, dat een loonsverhooging van 6 procent wordt toegestaan. De arbeidersdelegatie van haar kant heeft er in toegestemd, dat de fa- brieksgedelegeerden door beroepsinstanties worden benoemd. De fabrieken te Rijssel zul len Vrijdagavond of Zaterdagmorgen ontruimd worden. PARIJS, 17 September. (R. O.) Om half zes vanavond deelde Salengro aan de pers mede, dat in het textielconfiict van Rijssel overeenstemming is bereikt. Zooals bekend, waren bij dit conflict 100.000 arbeiders be trokken. De staking in de metaal-industrie. PARIJS, 17 September (D.N.B.) De staking in de metaalindustrie van Vitry-le-Frangois heeft zich verder uitgebreid. Een aantal werk plaatsen zijn door de werklieden bezet, aan gezien de werkgevers weigerden een scheids gerecht van de regeering te aanvaarden. Ook In Atrecht is een staking uitgebroken in ver schillende bedrijven. AOSTA, 17 September (A.N.P.). In het dal van Aosta is overvloedig sneeuw gevallen. De pas van den grooten St. Bernard is met een halven meter sneeuw bedekt. Het verkeer is onderbroken. In het dal nabij Cervino heeft de sneeuw een hoogte van een meter. PARIJS, 17 September. (R.O.) In een radio toespraak heeft minister-president Blum on der meer gezegd: „In overgroote meerderheid blijft het Fran sche volk gehecht aan de herinnering en de traditie der Fransche revolutie. Frankrijk ge looft aan de politieke vrijheid, de burgerlijke gelijkheid en de menschelijke broederschap. Onder de rechten der vrijheid rekent het in de eerste plaats de vrijheid van gedachten en van geweten. De geschiedenis van dë laatste eeuw heeft bewezen, dat het democratische regime min stens evenveel stabiliteit heeft geboden als de regeeringssystemen, die berusten op de al macht van één man. Frankrijk wil geen enkelen anderen staat de regeeringsbeginselen opleggen, die het als de meest verstandige en rechtvaardige be schouwt. Het eerbiedigt de souvereiniteit van andere staten, zooals het zijn eigen souverei niteit meent te kunnen verdedigen. Frankrijk wil in vrede leven met alle volken, onverschil lig hoe hun binnenlandsch bestuur geregeld is'.' PARIJS, 17 September (HAVAS). Bij zjjn voorbeschouwing over de a.s. bijeenkomst van den volkenbond schrijft Pertinax in de „Echo de Paris", dat hij meent te weten, dat Delbos de Volgende week in de redevoering welke hij in de zitting van den volkenbond zal uitspre ken, zich voor de aanknooping van onderhan delingen zal verklaren, strekkende tot instel ling van een internationale controle op de ver vaardiging van wapenen. ROME, 17 September. (R. O.) Men be schouwt hier het bezoek van Guido Schmidt, den Oostenrijkschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, als een inleiding tot een belangrijke diplomatieke actie. Op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken van Italië, Hongarije en Oostenrijk te Weenen, waartoe dit bezoek, zooals gemeld, de aanleiding is geweest, zou op de eerste plaats aandacht worden be steed aan de houding der drie staten tegen over de kleine entente. De conferentie te Wee nen wordt beschouwd als een antwoord op de bijeenkomst te Bratislava. Voorts zal deze bijeenkomst een plechtige bekrachtiging zjjn van de Italiaansch-Oosten- rijksch-Hongaarsche entente tegenover Duitschland. De invloed van Duitschland in Oostenrijk zou zich op twee verschillende wijzen doen gevoelen: door de nationaal-socialistische propaganda, welke zich openbaart door uit oefening van pressie op de blnnenlandsche politiek van Oostenrijk en door diplomatieke activiteit. Het schijnt, dat Duitschland vooral van den weerslag op Oostenrijk van de communistische actie het buitenland, waar voor de regeering te Weenen beducht is, zou hebben geprofiteerd, om te pogen Oostenrijk te betrekken in den ideologi- schen kruistocht, welke openlijk te Neuren berg is gepredikt, waardoor het evenwicht in de vriendschap, welke Oostenrijk gelijkelijk voor Berlijn en Rome koestert, ten gunste van den Duitschen invloed zou zijn verstoord. De bijeenroeping te Weenen, zelf van een Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaarsche con ferentie is het tegenwicht ten behoeve van den Italiaanschen invloed in Oostenrijk. WEENEN, 17 September. (D.N.B.) Voor het eerst vergaderde heden de in Mei van dit jaar in het leven geroepen leidersraad van het Vaderlandsche Front. Bondspresident Schuschnigg, de leider van het Vaderlandsche front, hield een rede, waar in hij wees op de noodzakelijkheid, het leger snel en doelmatig uit te breiden. Verder zeide hij, dat de saneering van de begrooting reden geeft te hopen, dat de werk verschaffing in 1937 krachtig zal kunnen wor den voortgezet. De leidersraad zal worden onderverdeeld in 5 commissies, nl. voor sociale, economische en cultureele problemen, voor opbouw van de oeroepsstanden en vcor de politieke opvoe ding van de jeugd. Het verongelukte Pool-expeditieschip „Pourquoi Pas waarvan de geheele bemanning op een enkele uitzondering na den dood vond. I. Sedert Februari van dit jaar was ik ver bonden aan de Nelly School te Barcelona, een aarts-aristocratische inrichting, waar ik jon gen Spaanschen heethoofden de beginselen van Fransch en Engelsch moest trachten bij te brengen. Dat duurde zoo tot. half Juni, tijd stip waarop de school voor drie en een halve maand gesloten werd en, volgens de gewoonte van particuliere scholen in dat land, het on derwijzend personeel voor den zelfden tijd salarisloos op straat gedeponeerd werd. Tegen half Juli zou ik een vacantieschool openen in een der badplaatsen ,op een uurtje a sta«d van Barcelona en de mij restende Wije weken besloot ik door te brengen in schoot der familie van een Grand d'Es- een id gezegend is met rijke landgoederen, doren. TetVEnUAtje e" Vijf W°eden ^ïl wel een ng6ls«h van de laatsten mocht de Grand dan CnëartJe daal'°m paar weken te eTl be8loten' voor een wegens het lucraüeve^h 7** fT! ders dan toejuichen kon het Seval niet an" 7i00 tufte dan op een psn processie z°merschen namid dag een processie van geruischlooze auto's langs de gladde asphaitwegen, die van Bar celona naar San HUario leiden, waar 't land goed ligt, waarop men gewoonlijk de drie warmste zomermaanden doorbrengt. Nooit zal ik de heerlijke weken vergeten, die we daar in de bergen doorbrachten. De kleine markies zelf kwam alleen week-enden. Er was een gouvernante voor de kleine kinderen (mijn leerlingen waren, tusschen de 9 en 13 jaar oud en reeds heel zelfstandig), en behalve de twee uur Engelsche les, die ik per dag te geven had, kon ik naar hartelust tennis sen of fietsen of lange wandelingen maken met de markiezin, die heelemaal niet hoog hartig of gereserveerd is, maar integendeel er uit ziet als een jong meisje en nog even hard aan allerlei spelletjes meedoet als haar dollè driezen van kinderen. Trouwens daarbij laat Mademoi (dat ben ik) zich ook niet on betuigd. Zoo leefden wij in volmaakte harmonie op het buiten, dat staat te midden van prach tige bosschen in een luisterrijk dal van Span- je's „Groene Provincie" Gerona, totdat de markies ons vanaf zijn advocatenkantoor te lefoneerde, dat Calvo Sotelo, de leider der rechterpartij, te Madrid was vermoord en dat h(j het, gezien de janboel, beter vond, als we maar weer naar Barcelona terug kwamen. Den volgenden dag waren wij allen weer in Catalonië's hoofdstad en nog enkele dagen later nam ik afscheid om naar mijn zeebad plaats te kuieren. Edoch, het lot had anders beschikt. We schreven 19 Juli, en den laat sten nacht, die ik nog in Barcelona zou door brengen, had ik onderdak gevraagd bij een Frangaise. Dienzelfden nacht brak de opstand uit, namen broeders de wapenen op tegen broeders, begon het Spaansche volk de ver woesting van al het schoons, dat Spanje's eigen bodem in zich en op zich draagt, ver nielden Spaansche handen de kunstwerken, gewrocht door de vingeren hunner voorva deren. Ja, toen begon het groote Spaansche treurspel, waarbij het eene tooneel op het an dere volgt en waarvan men nog lang niet aan de laatste scène 'toe is. In den vroegen Zondagmorgen van 20 Juli worden wij opgeschrikt door geweerschoten, spoedig gevolgd door kanonschoten, eerst nog uit een enkele richting, maar al spoedig knalt het van alle zijden los. Een der bewo ners van ons huis heeft een luidspreker in het trapgat geplaatst en zoo hooren wjj, wat er eigenlijk gebeurt. Om vier uur hebben de poorten der verschillende kazernes te Bar celona zich geopend en zjjn de troepen op getrokken naar het middelpunt der stad, ka nonnen met zich voerend .Het geheele ver loop is voldoende bekend, daarover valt niets meer te vertellen. Mijn doel is alleen, zooals ook de titel van dit stukje aangeeft, mjjn persoonlijke ervaringen te verhalen. Ik zal daarbjj slechts vertellen, wat ik met eigen oogen gezien heb en wat ik zelf gehoord heb. Dien eersten Zondagmorgen dan werd het stil tegen half negen ongeveer, en ik besloot om 9 uur naar de H. Mis te gaan in de kerk, °P slqchts enkele minuten van onze woning gelegen. Het zou de laatste maal zjjn, dat ik in Spanje een kerk zou betreden, een Priester de H. Mis zou zien opdragen. Het was een kleine, intieme kerk, zooals vele andere kerken in Spanje, in het donker ge houden. Door enkele gebrandschilderde ramen filterde een lichtwaas. Maar boven 't altaar prijkt in een zee van electrisch licht een le vensgroot beeld: Maria van het H. Hart. Stil is het in het kleine heiligdom, plech tig stil. Met sereene ernst articuleert de jonge priester de voor ons zoo bekend klinkende Latijnsche miswoorden. Ook zijn langzame, afgemeten gebaren getuigen van dat innig respect voor de heilige handelingen. Gedu rende den Canon hoort men niets dan dat eigenaardig geluid der celluloid-waaiers waar mede de dames zich wat koelte .vuiven en die het zware mantillas doen j wegen. Tot plots, even voor de Consecratie, bom explosies de gewijde stilte scheuren en het schieten weer aanvangt. Kalm en rustig bidt Gods dienaar aan het altaar verder. Niemand verlaat het kerkgebouw. Een bewondering groeit in mij voor dien jongen priester, een bewondering ook voor dié kalme, moedige vrouwen want het zijn bijna uitsluitend vrouwen, die dezen morgen ter kerke geko men zijn. Treffend is de tegenstelling, van hetgeen binnen deze muren gebeurt en hetgeen men daarbuiten vindt. Hier vrede en rukt, daar oproer, hier liefde en vergeving, daar haat en wraaik, hier offer en daar ginds onbe teugelde zucht naar macht. Na afloop der H. Mis waag ik een wan deling naar het niet ver gelegen gemeente ziekenhuis, het Hospital Clinico. Roode Kruis- auto's rijden af en aan met gewonden en dooden. Vrachtauto's vol beddengoed komen van alle zijden aanstuiven, in beslag geno men particuliere auto's kruisen in alle rich tingen. Op al deze voertuigen hebben gewa pende burgers plaats genomen, tot zes of acht in een wagen; zjj houden geweren en revol vers naar alle zijden geheven, gereed om te vuren bij het eerste verdachte geluid. Men heeft order gegeven alle luiken te openen, zoodat niet van boven af uit verdekte opstel ling geschoten worden kan. Een algemeene transportstaking is afgekondigd, er zijn geen trams, geen taxi's. Het telefoongebouw, het personeel was fascistisch, is terdege bescho ten en de telefoon functionneert niet. Dien middag werd er flink gevochten in onze straat en een paar uur lang zaten we allen tezamen gehurkt op de trappen, die in het centrum van het huizenblok gelegen zijn. Toen het donker was geworden, zijn twee andere vrouwen en ik naar het terras gegaan op het daik, om de branden te zien, die aan vele zjjden den hemel in gloed zetten, maar van een naastliggend terras riepen een paar asalto's (republikeinsche politie) ons toe direct weer naar lager gelegen oorden af te dalen. Die zaten daar heel genoegelijk met een machinegeweer op het dak en schreeuw den van dak tot dak, dat alleen het feit, dat wij tot het zwakke geslacht behoorden, ons van den kogel gered had. 's Nachts werd er natuurlijk weer opnieuw begonnen met schie ten, alhoewel volgens de radioberichten het inderhaast gemobiliseerde volksleger op alle punten der stad meester van den toestand was geworden, 's Morgens tusschen 9 en 12 ur ongeveer was het meestal stil. Zeker om de vrouwen gelegenheid te geven inkoopen te gaan doen voor de voeding. De geheele eerste week van de Revolutie heb ik bijna op straat doorgebracht. Vele kerken heb ik in vlammen zien opgaan, andere zien leeghalen, den inboedel op straat zien aansteken. Hetzelfde gebeurde met kloosters. De gebouwen, die gespaard bleven, werden ingericht als Hospital de Sangre, bloedhospitaal. Lazaret zeggen wij geloof ik. M(jn medezwerfster een Duitsch jodinnetje en ik hebben vele eigenaardige dingen beleefd. Zoo kwamen wij eens bij den in gang van een nauwe straat, waar een groep F. A. I.-mannen, anarchisten, twee brand weerauto's ontboden hadden. De brandweerlui kregen order op den hoek te wachten. Daarop begaven een paar F. A. l.-mannen zich naar een mooi heerenhuis in het midden der nauwe straat gelegen. Enkele oogenblikken daarna kwamen de rookwolken al naar buiten en het duurde niet lang of de vlammen lekten langs de pui omhoog. Toen kreeg de brandweer be vel de naastgelegen huizen flink te bespuiten, echter zorg dragend, dat van de woning van den nationalist niets dan de muren zouden overblijven. Van daar koersten wij naar het gebouw waar de Union Frangaise haar zetei heeft, op de tweede verdieping. Toen wij het huis weer wilden verlaten, kwamen juist een tiental ge wapende mannen daar binnen. Men verzocht ons in een kleine zijkamer te gaan, onder zocht of wij geen vurwapenen op ons hadden. Wij vroegen, wat dit alles te beteekenen had en men antwoordde, dat wij dit toch wel zelf begrepen. Eenigen tijd later klonk er een schot, in een kamer ergens boven ons en daarna kwam een man zeggen, dat wij weer vrijgelaten konden worden. Hij had een pak priesterkleeren onder den arm. Deze werden op straat verbrand. Toen hadden wij het be grepen. Weer zetten wij onze wandeling voort en overal zagen wij hetzelfde: brandende ker ken, brandende scholen, brandende kloosters. Toen de telefoon weer werkte, belden wij Spaansche vrienden en kennissen op. Velen hadden reeds kans gezien te vluchten, ge bruik makend van de algemeene warboel, en hadden, alhoewel met achterlating van have en goed, toch een veilig heenkomen naar het buitenland kunnen vinden. Van anderen hoor den wij minder goed nieuws. Hier was een huisvader weggehaald uit zijn gezin en had men geen berichten meer sedertdien, daar was een zoon officier gevangen geno men en wachtte op zijn executie, die niet lang zou uitblijven. Elders telde men tot drie ge wonden in dezelfde familie. Allen leefden in dezelfde martelende angst om wa him nog te wachten zou staan. Het is immers een misdaad een fabriek of groot magazijn te hebben, landbouwterrelnen te be zitten of eigenaar te ztjn van een paar huizen. Verder waren er vele families, die geestelijken of kloosterzusters bij zich verborgen hadden en men begon reeds systematisch de huizen af te zoeken. Vond men een priester, dan doodde men vaak met Gods dienaar, den per soon die onderdak verleend had. Hoewel men niet geschroomd heeft, verscheidene zusters te vermoorden, is men over het algemeen tegenover haar veel zachtaardiger opgetre den dan tegen de priesters. Honderden heeft men gelegenheid gegeven naar het ouderlijk huis terug te keeren. Voor priesters bestond en bestaat nog geen pardon. LONDEN, 17 September. (R.O.) De „News Chronicle" meldt, dat verwacht wordt, dat het uitvoerend bestuur van de labourpartij vandaag in een buitengewone vergadering zal besluiten, de oppositie tegen het herbewape- ningsprogram der regeering op te geven op de volgende voorwaarden: lo. dat het kabinet de collectieve veiligheid krachtig ondersteunt; 2o. dat geen regeling van de zaken van Europa plaats heeft zonder Rusland; 3o. dat voorzorgsmaatregelen worden ge troffen tegen overmatige winsten bjj de fa bricatie van wapenen. Het blad geeft te verstaan, dat de labour partij bovengenoemd standpunt zal aanvaar den in weerwil van tegenstand daartegen van den kant der intellecteueelen, in de partij. Het zegt, dat wegens de verontrustende snelheid waarmede de fascisten in de richting gaan van de militaire suprematie, de tegenstanders van herbewapening in grooten getale hun houding herzien. MOSKOU, 17 September. (Tass.) De sovjet- Russische volks-commissaris van defensie, Maarschalk Worosjiloff heeft te Kief een groote rede gehouden, tot 150.000 arbeiders, waarin h{j o.a. zeide: „De sovjet-unie en vooral de Oekraïne heb ben vele vijanden. Dezen bewapenen zich, om nogmaals te pogen, de arbeiders van ons groote vaderland onder het juk te brengen, zooals negentien jaar geleden. Onze vijanden zullen zich echter misreke nen. De arbeiders van ons land zijn met het machtige roode leger onafscheidelijk verbon den. Ons leger, dat zijt gij. Ons leger dat zijn niet alleen uw vleesch en bloed, maar ook uw verstand, uw gedachten, uw wenschen en ver wachtingen. Hoezeer de heeren, die zich aan gene zijde van de grens bevinden, thans ook ervan droo- men, eenmaal den sovjet-grond te betreden, liet zal hun niet gelukken". Na met pathos te hebben gewezen op de geweldige vredelievendheid van sovjet-Rus land, dat „met recht er aanspraak op maakt het bolwerk van den vrede te zijn" en dat „het eerste land was. dat ontwapening voor stelde", vervolgde Worosjiloff: Ons leger is bereid, alles te doen, om den vrede in de wereld te verzekeren. Als iemand pogen zou, ons land aan te vallen, dan zijn w(j ten oorlog gereed! (Stormachtige bijval). Op militair gebied zijn wij van de zevende of misschien achtste klas naar de negende overgegaan en in vele opzichten zijn we reeds van de middelbare school naar de hoogeschool overgesprongen. (Bijval). Als een vijand ons aanvalt zullen we hem niet alleen uit ons land weren, doch hem op eigen gébied verslaan (Stormachtige bijval en hoera-geroep). Worosjilof zeide tenslotte nog, dat vijande lijke vliegtuigen op ieder oogenblik elk punt in de unie kunnen bereiken. Het is daarom noodig, dat vooral te Kief een machtige ver dediging tegen luchtaanvallen wordt gescha pen." GENèVE, 17 September. (R.O.) Avenol, de secretaris-generaal van den volkenbond, heeft vanochtend officieel de mededeeling ontvan gen, dat „de leeuw van Juda, Haile Selassie, keizer van Ethiopië", de noodige volmachten om hem ter volkenbondsvergadering te verte genwoordigen. gegeven heeft aan een Abessjjn- sche delegatie, die onverwijld naar Genève vertrekt. LONDEN, 17 Sptember. (Havas). In een interview, aan een vertegenwoordiger van Havas verleend, zeide de negus o.m.: ik weet nog niet, of ik mij naar Genève zal be geven. Ik zal de rapporten mijner gedelegeer den afwachten en indien zulks nc hg mocht blijken, zal ik persoonlijk de delegatie leiding kunnen geven. De Havas-corresponclent vroeg den negus vervolgens naar de beteekenis van de woor den van Ethiopië's gezant te Londen, dr. Mar tin, die gisteren gezegd heeft, dat de Abes- sjjnsche regeering van Engeland transito vergunning verwachtte door de Britsche be zittingen in Oost-Afrika voor reizigers en koopwaren .voor Ethiopië bestemd. De negus antwoordde, dat de Britsche re geering ten aanzien van die voorstellen nog niet was geconsulteerd; maar, vervolgde hij, wij kunnen niets doen voor onze defensie, ten zij de regeering van Gore, die niet genoeg wapenen en munitie te harer beschikking heeft, om haar gebied te verdedigen, tenzij haar een internationale leening, door den volkenbond gewaarborgd, wordt verleend en zij bovendien transito-vergunning óver Britsch of Fransch gebied krijgt. Gevraagd naar zijn persoonlijke plannen, antwoordde de keizer: „Mijn verblijf in En geland kan nog wel eenigen tjjd duren .Indien men mij echter de gevraagde internationale leening had toegestaan, zou ik geen week langer hier gebleven zijn, doch onmiddellijk naar mijn volk zijn teruggekeerd, om te strij den voor zijn bevrijding". De Negus wendt zich tot het Haagsche Hof. LONDEN, 17 September (R.O.) De Lon- densche advocatenfirma Arram, Ofaiffield en Co. heeft Donderdag een telegram gezonden aan het permanente hof van internationale justitie te 's-Gravenhage, waarin in opdracht van den negus van Abessynië en zijn regeering een buitengewone zitting van het hof wordt verzocht, teneinde de klachten van Abessynië tegen Italië aan te hooren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3