ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN IN ZUID-HOLLAND. Jaarlijksche vergadering te Rotterdam. HET RIJK EN DE GEMEENTE- FINANCIËN. FRANK RIJSDIJK. ROTTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Batig saldo ƒ26.177 (v.j. ƒ7.140). INBRAAKJE. UIT HET WATER GERED. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. HET CENTRAAL ORANJE-COMITE. PROTEST TEGEN WIJZIGING STEUNREGELING. EEN LICHTWEEK AAN DEN KLEIWEG NIEUW ZWEMBAD. SCHIEBROEK. GEMEENTERAAD. OVERSCHIE. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. toestand van titulescu ernstig. Ongerustheid in de onmiddellijke omgeving van den ex-minister. KATHOLIEKE PERS-ZONDAG IN BEIEREN. BRAND IN PETROLEUMTREIN. SCHOONHOVEN. Vandaag heeft de Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland haar jaarlijksche vergadering ge houden in restaurant Tivoli te Rotterdam, onder presidium van den heer mr. P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. De voorzitter opende de vergadering en wijd de eenige woorden aan de verloving van Prin ses Juliana. Wij allen, zoo zeide spr. hebben met groot innig medeleven deze blijde verbin tenis vernomen. Dat de band tot zegen zal strekken eerstens van onze Prinses en ver volgens van de Koninklijke familie en geheel ons vaderland. Mededeeling werd vervolgens gedaan, dat de vereeniging momenteel 167 leden telt. Het financieel verslag sluit aan inkomsten en uitgaven met 611.46. Er is een voordeelig saldo van 191,84. De contributie 1936/37 werd vastgesteld op 2.50. De periodiek aftredende leden mr. P. Droog- leever Fortuyn en Jac. van Waning werden herkozen. Voordracht mr. Simons. Vervolgens heeft mr. D. Simons, directeur van het Centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten een rede gehouden over: Het rijk en de gemeente-financiën. Spr. wees op de talrijke betrekkingen tus- schij het rijk en de gemeente-financiën. Die, welke voortvloeien uit de functies van het rijk als wetgever en toezichthouder, wil spr. ter zijde laten. Ook wil hij niet treden in een uit voerige behandeling van de vele uitkeeringen en bijdragen van het rijk op grond van bijzon dere wetten,die met het zoogenaamde zelfbe stuurstelsel, de uitvoering door de plaatselijke 'besturen van centrale regelingen, samenhan gen. Hij moet zich beperken tot de betrekkin gen welke verband houden met de rijksuitkee- ringen aan de gemeenten van algemeenen aard. Daartoe rekent hij de uitkeering uit het Gemeentefonds, de bijdragen uit 't Werkloos- heidssubsidiefonds en de bijdragen wegens noodlijdendheid van gemeenten. De eerstge noemde uitkeering wordt geheel naar in de wet him grondslag vindende, objectieve regels berekend. Voor de normale bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds zijn er ook objec tieve regels, die echter niet door de wet, maar door de regeering bepaald worden. Bij de bijzondere bijdragen uit dat fonds en de noodlijdendheidsbrjdragen is de regeering in het geheel niet aan regels gebonden. Spr. behandelde daarna de toekenning van bijzondere bijdragen uit het Werkloosheidssub sidiefonds. De gemeentebegrootingen worden hiertoe onderzocht in een commissie van over leg inzake de gemeentebegrootingen, waarin vertegenwoordigers van het rijk en van de -provinciale besturen zitting hebben. De "vele -gpyallen, waarin een bijzondere bijdrage ge vraagd wordt, en de slechte financieele toe stand van het fonds leiden hierbij tot het eischen van een zoo hoog mogelijke opvoering der gemeentelijke inkomsten en een zoo laag mogelijk drukken der uitgaven. Het bestaan van de commissie is ook voor de gemeenten nuttig, omdat zij gelijkheid in behandeling voor alle hulpbehoevende gemeenten bevor dert. Een ernstig gevaar ligt in het ontbreken van normen over de door de commissie ver langde bezuinigingen. Daardoor is practisch het verschil vervallen tusschen gemeenten, die formeel noodlijdend zrjn, en gemeenten, die nog slechts een bijzondere bijdrage behoeven. Spr. acht dit niet juist. Ook is hij van mee ning, dat algemeene richtlijnen moeten be staan voor de versobering, die van de door de crisis bijzonder getroffen gemeenten wordt verlangd en dat bij de vaststelling van die richtlijnen gemeentebestuurders moeten wor den geraadpleegd. In dit opzicht mag iets wor den verwacht van de ingevolge de laatste wijziging van de wet inzake het Werkloos heidssubsidiefonds in te stellen adviescom missie. De in de Millioenennota aangekondigde maat regelen ten aanzien van het fonds brengen geen verbetering. Integendeel zullen de meer dan een kwart van het totale aantal vormen de gemeenten, die bij de bestaande regeling reeds hun financieele zelfstandigheid hebben verloren, nu zelfs geen sluitend budget meer kunnen verwachten. Deze ernstige feiten dwingen tot een bestu deering van de oorzaken. Spr. wijst op enkele. De wijziging in 1935 van de wet betreffende de financieele verhouding maakt de uitkee ring krachtens die wet geheel afhankelijk van een belastingopbrengst, die met de conjunc tuur op en neer gaat. De uitgaven der ge meenten,waarin de uitkeering een tegemoet koming vormt, vertoonen echter veeleer ten dentie tot een aan de conjunctuur tegenge stelde beweging. Spr. meent, dat de gevolgen van de algemeene conjunctuur door het geheel en niet door de toevallig getroffen deelen moeten worden gedragen. Daarmede is dit stelsel, dat den druk der conjunctuur op de gemeenten legt, in strijd. Onjuist acht spr. daarom ook de verdediging in de Millioenennota van het nieuwe beleid inzake het Werkloosheidssubsidiefonds. Het rijk wil ook hier zijn deel in de crisisuitgaven fixeeren en den verderen achteruitgang ten laste van de gemeenten laten. De wet inzake het Werkloosheidssubsidie fonds ging in de goede richting. Zjj legde op alle gemeenten een gelijken last voor de werk loosheidsuitgaven. Door de onlangs aangekon digde regeling der bijdragen voor 1937 wordt die last echter zwaarder, waardoor een toene ming van het aantal tekort-gemeenten te duchten valt. Ook is de bepaling van de uitga ven, waarin een bijdrage kan worden verkre gen, willekeurig. Voor uitgaven als de onder steuning van kleine baasjes, zou aanspraak op een bijzondere bijdrage mogelijk moeten zijn zonder dat het uitgavenpeil tot het uiterste minimum zou behoeven te worden terugge bracht, De financieele moeilijkheden van het rijk stemmen spr. echter in dit opzicht niet optimistisch. Tot een regelmatige bestudeering van deze vraagstukken zoowel door de rijks- als door de gemeentelijke bestuurders wekte spr. tenslotte nogmaals op. Na afloop der vergadering had een déjeuner plaats gevolgd door een bezoek aan het vlieg veld Waalhaven. Aan het jaarverslag van Frank Rijsdijk's In- dustrieele Ondernemingen N.V. over het boek jaar 1 Mei 193530 April 1936 ontleenen w\j het volgende: In den loop van dit jaar was er meer vraag naar staalschroot dan in het voorafgaande, welk feit gedeeltelijk moet worden toegeschre ven aan de bedrijvigheid in de oorlogs-industrie der ons omringende landen. Mede ih verband met de deviezenmoeilijkheden, waarmede vele landen te kampen hebben, zijn de prijzen echter niet in evenredigheid gestegen. Ook het feit, dat Amerikaansch staalschroot in groote hoeveelheden op de Europeesche markt werd gebracht, hield prijsstijging tegen. Bij den aanvang van dit boekjaar hadden wij alleen het sloopschip „Ville de Marseille" onder handen. In den loop van het jaar werden de navolgende schepen aangekocht: het s.s. „Pa- tuca" groot 6103 bruto registertons; het fre gatschip ,,Atjeh" groot 2300 tons waterver plaatsing, de torpedobooten „Z. 1" en „Z. 2" groot elk 224 ton waterverplaatsing, het on derschip van het s.s. „P- C. Hóóft"; het s s. „San Manuel" groot 5923 bruto registertons; het s s. „Roi Leopold" groot 3174 bruto regis tertons; het s.s. „Comte de Flandre" groot 3b21 bruto registertons; het s.s. „Comtesse de Flandre" groot 3851 bruto registertons, het s.s. „Aimilios" groot 3638 bruto registertons; het s.s. „Ville d' Arras" groèt 4836 bruto registertons. Bij het afsluiten van dit boekjaar waren alleen nog de sloopschepen „San Manuel", „Aimilios" en „Ville d' Arras" onder handen; de overige schepen waren geheel gesloopt. De moeilijkheid, om sloopobjecten tegen eenigszins redelijken prijs aan te koopen, ge voelden wij ook thans weder in hooge mate. Weliswaar zijn verscheidene Nederlandsche handelsschepen voor sloop verkocht, doch deze gingen zonder uitzondering in buiten- landsche handen over. Niettemin hebben wij gedurende de tweede helft van het boekjaar ons bedrijf onafgebro ken op een bevredigende sterkte gaande kun nen houden. In het thans aangevangen boekjaar werden door ons nog aangekocht: het s s. „Zeelandia" groot 7995 bruto registertons; het ss. „Ken tucky" groot 6776 bruto registertons; het s.s. „Bogota" groot 2627 bruto registertons; het s s. „Baracoa" groot 2599 bruto register tons, benevens een 16-tal stoomtrawlers. Betreffende den handel in nieuw ijzer en staal vermelden wij, dat wij den aan den Cruquiusweg te Amsterdam opgeslagen voor raad naar onze terreinen te H. I.-Ambacht hebben overgebracht, aangezien de lasten, aan den opslag aldaar verbonden, te zwaar op het bedrijf drukten. De aan deze overbrenging verbonden kosten werden geheel ten laste der resultatenrekening gebracht. Wij heben thans aan de Keizersgracht no. 738 te Amsterdam een verkoopkantoor voor •nieuw ijzer en staal geopend, waarvan wij gunstiger resultaten verwachten. Zooals uit de balans moge blijken, sluit het boekjaar met een batig saldo van 26.177 na afschrijvingen. Gezien de nog steeds aanhou dende moeilijke omstandigheden, lijkt ons dit resultaat niet onbevredigend. De reserve voor dubieuse debiteuren be draagt 22.850 (v.j. 29.750). Op vaste goederen, terreinen, machines enz. werd een bedrag van 31.726 afgeschreven. De accountantsverklaring vermeldt o.a.: De voorraden zijn buiten onze verantwoor delijkheid geïnventariseerd en gewaardeerd door de Directie, waarbij één der Commissa rissen zijn medewerking heeft verleend ten aanzien van het oude materiaal. Voor zoover de voorraden door verkoopcontracten gedekt waren, geschiedde de waardeering tegen contractprijs onder aftrek van afleveringskos- ten. De per 30 April 1936 onder handen zijnde sloopobjecten werden, gelijk bij de vennoot schap gebruikelijk, opgenomen tegen boek waarde. De waardeering van den voorraad nieuw ijzer geschiedde tegen omstreeks balansdatum geldende inkoopsprijzen. De balans per 30 April 1936 vermeldt als activa: Aandeelen N.V. Frank Rijsdijk's Scheepsslooperij 100.000 (onv.), N. V. Frank Rijsdijk's Scheepsslooperij 128-282 (150.676), Onroerende goederen 750 (2500), Effecten, officieel genoteerd 9.875 (10.835); Voorra den: Sloopobjecten, werfgoederen en nieuw- ijzer 561 102 (424.767), Koper 19.703 (15.556), Hout 7.220 (9.265), Snijgereed- schappen 11.500 (onv.), Kolen 713 (660), Carbid 7.582 (1.512); Diverse vorderingen: Debiteuren 224.618 (215.480), Vooruitbetaal de onkosten 41 (993), Depot (2062), af: Reserve dubieuse debiteuren 22.850 (29.750), blijft 201.810 (188.786); Kasmiddelen: 2.763 (8.887); Verlies Ao. Po. 998.060 (1.005.201), af: Winst-saldo 1935-1936 26-177 (7.140); blijft verlies 971.883 (998.060); en als passiva: Aandeelenkapitaal 1.575.000 (onv.). Reserve voor werkliedenverzekering 5.000 (onv.), 6 pet. Hypothécaire Obligatie- leening 85.000 (95.000)Bankier 315.326 (205.148, Diverse schulden: 42.923 (42-859). De Verlies- en Winstrekening over het boek jaar 1935-1936 vermeldt in het debet: 84.614 (84-701); Interest 22.597 (20.835); Afschrijvingen: Huur van terrei nen, gebouwen en technische inrichtingen van de N.V. Frank Rijsdijk's Scheepsslooperij 26.212 (26.626), waarvan rechtstreeks op werfgoederen en sloopschepen geboekt 6.313 (6.313), blijft 19.899 (20.312); Koersver schillen 645 (153); Saldo Winst 26.177 (7.140); Reserve dub. debiteuren (3.871); en in het credit: Winst op sloopobjecten, werfgoe deren en nieuw-ijzer 149 843 (140-393); Vrij gekomen reserve dubieuse debiteuren 6.164 Verjaard dividend 2.655 Met behulp van valsche sleutels heeft men zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag toegang verschaft tot de woning van C. K., aan de Doedesstraat. Ontvreemd worden drie colbert-jasjes, alsmede een damesmantel. De 9-jarige L. C. v. d. Vriend, wonende aan de Hammerstraat, geraakte gisteren bij het spelen in de Rotte ter hoogte van de Zaag- molenbrug. De 39-jarige voorbijganger H. A. den Herder uit de Fabriekstraat wist den jon gen door handreiking uit het water te halen. De knaap had geen letsel bekomen. B(j beschikking van den minister van Finan ciën is de inspecteur der directe belastingen, enz. K. Noorman, toegevoegd aan het hoofd ven de inspectie der directe belastingen te Rotterdam, verplaatst naar Groningen en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastin gen, le afdeeling, aldaar, Pijnenburg en Wals gecontracteerd. Naar wjj vernemen, zijn voor den Rotter- damschen zesdaagsche welke van 612 No vember a.s. in de Nenjjto-hal te Rotterdam gehouden wordt, tusschen de directie en de renners Pijnenburg en Wals de contracten afgesloten, waarmede hun deelneming defini tief is. Pijnenburg en Wals zijn beiden afzonderlijk gecontracteerd, daar de directie eerst de resul taten wil afwachten in den zesdaagsche van Parijs van 612 October, waar „Den Pijn" en Wal als koppel zullen starten. Aangiften van 18 September 1936. BEVALLENT. Doorenweerd geb. v. Dijk z, C. C. Harms geb. Kerkvoort d. G. P. Pot geb. Kools d. B. Cohen geb. v. d. Heim d. W. G. Kats geb. Donder z. A. P. Wagen makers geb. Vosman d. T. M. Moeliker geb. Haak 2 drs. W. C. Prenger geb. de Weerd z. H. C. M. Jongeneel geb. Creemers d. J. W. v. Gastel geb. v. Heezik d. L. N. J. Lc-inenga geb. Breedveld z. J. W. v. Egmond gëb. Richters d. W. J. v. d. Spoel geb. v. Overbeek d. M. Sterk geb. de Bruijn d. W. M. v. d. Meer geb. Oole d. G. Vermeulen geb. Burgard d. S. Kooren geb. v. Buuren d. J. M. L. Schilte geb. Duimel z. K. M. Schellekens geb. v. Willigenburg z. J. M. Logmans geb. Lambach d. C. J. Wilmink geb. Willems z. B. v. d. Schoor geb. v. d. Hoek d. A. P. Boers geb. Versteeg d. L. Spil geb. Voorkamp z. J. C. A. v. Arkel geb. v. Beek d. C. S. Valk geb. v. Leeuwen d. G. Dan- german geb. Heere z. E. Brey'er geb. Lems dochter. OVERLEDEN: E. M. Seeteman, wede. van J. J. Leenen 71 j. L. de Winter, wede. van K. de Jong 90 j. J. D. Krekel, ongeh. man 75 j. P. Visser man van D. v. Slooten 69 j. C. v. d. Kleij zoon 2 J. J. C. M. v. Ginneke dochter 5 j. J. J. Okkerse zoon 14 j. J. W. Kreffer gesch. vrouw van J. Leiyveld 61 j. J. H. Brujjn vrouw van B. A. Dumas 78 j. J. A. Borrebach, man van M. A. Bongers 71 j. B. v. d. Linden wede. van H. v. Pelt 78 J. W. Slof ongeh. man 57 j. Voorts als levenloos aangegeven kind van: A. Wiilebrands geb. v. Pelt z. J. G. Mosmans geb. Bok d. De bebouwing van den Straatweg bij den Kleiweg. B. en W. deelen den Raad het volgende me de over de voorgenomen wijziging van het Uitbreidingsplan, betrekking hebbende op den Straatweg. In de Raadsvergadering van 31 Juli is me degedeeld, dat dit plan in handen is gesteld van den aesthetischen adviseur. Deze bericht te thans het navolgende: Ten aanzien van de door het College voor gestelde wijziging van de bestemming van het bouwblok aan den Straatweg, begrensd door den Kleiweg en de Joh. van Oldenbarneveldt- laan, ben ik van meening, dat een villabebou wing, overeenkomstig het geldende uitbrei dingsplan met bebouwingsverordening, ter dier plaatse niet meer gewenscht is. Gelet op de ontwikkeling die deze omgeving heeft ondergaan en waarbij een streven naar het vestigen van winkels tot uiting is geko men, acht ik een open bebouwing van dit kop blok niet aanbevelenswaardig. Voor het even wicht in het straatbeeld zou eeii gesloten be bouwing hier de voorkeur verdienen. Deze gesloten bebouwing zou de geheele breedte van het kopblok moeten beslaan, waardoor een weinig fraaie inkijk op de ach terzijde van de huizen op den Kleiweg wordt voorkomen. Daarom zou het niet gewenscht zijn alleen den hoek van den Straatweg met den Kleiweg als gesloten bebouwing en het overblijvende gedeelte als open bebouwing op te vatten. Bovendien zou men bij zoo'n oplos sing nog het gezicht krijgen op een blinden of nagenoeg blinden zijgevel. Een dergelijke ver snippering van het kopblok zou inderdaad een misstand blijken. Bij de gedachte gesloten bebouwing van het geheele kopblok moet worden gestreefd naar een harmonische aansluiting bij de bestaande bebouwing. Aan de zijde van den Kleiweg zal deze aansluiting gemakkelijk te verkrijgen zijn. Aan de zijde van de Joh. van Oldenbarne- veldtlaan dient rekening te worden gehouden met het bestaande bankgebouw, dat door een beplanting is omgeven. Daarom dienen ook aan de overzijde van deze laan de voortuinen te worden doorgetrokken, zoodat de groene zoom der tuinen tot aan den Straatweg wordt voortgezet. De bebouwing van de Joh. van Oldenbame- veldtlaan moet in de bestaande bouwtypen worden voortgezet, met dien verstande, dat de aldaar nog te bouwen woningen (bebou wing O. D.) slechts aan één zijde van een zij tuin zal worden voorzien, doch aan de andere zijde direct tegen de bebouwing langs den Straatweg zal aansluiten. In verband met het bestaande bankgebouw, zal de bebouwing langs den Straatweg iets van den hoek van de Joh. van Oldenbame- veldtlaan verwijderd moeten blijven. Als be bouwingstype dient te worden aangenomen de gesloten bebouwing B., die voor den Kleiweg is voorgeschreven. Tenslotte moet ik hieraan toevoegen dat, mede in verband met de om geving, winkelhuizen in deze bebouwing mrj zeer gewenscht voorkomen," B. en W. verklaren dat zij zich met boven staand advies kunnen vereenigen en stellen den Raad voor tot voorloopige vaststelling van een zoodanige wijziging van het herziene groot-uitbreidingsplan, als door den aesthe- tisch adviseuj; ln overweging wordt gegeven, over te gaan. Onder voorzitterschap van burgemeester F. H. van Kempen is Woensdagavond een ver gadering gehouden van het dagelijksch be stuur van het Centraal Oranje Comité. In deze vergadering is het besluit genomen, het initiatief te nemen tot het organiseeren van feestelijkheden bij gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard. Op 25 September volgt een bijeenkomst, waartoe een aantal burgers, besturen van Oranjevereenigingen etc. zullen worden uit- genoodigd, waar men de plannen nader zal bespreken. De afdeeling Hillegersberg der R. K. Staats partij heeft zich telegrafisch tot de Roomsch Katholieke Tweede Kamerfractie gewend om instemming te betuigen met de motie der Roomsch-Katholieke leden der Eerste Kamer. Dringend wordt verzocht zich tegen de reeds in werking getreden maatregelen met kracht te verzetten. Naar het afdeelingsbestuur op merkt zullen voor de geheele bevolking cata strofale gr»clgen uit deze wijzigingen voort vloeien. In verband met de nieuwe verlichting aan den Kleiweg vergaderde gisteravond een aan tal winkeliers- en middenstanders, wonende aan den Kleiweg, om te trachten; in verband hiermede een lichtweek te organiseeren. Na verschillende besprekingen werd hier toe beéloten. De lichtweek zal, indien van overheidswege medewerking wordt verleend van 7 tot 10 October a.s. worden gehouden. De Kleiweg zal geheel worden versierd en des avonds extra verlicht. Onder de winkeliers aan den Kleiweg zal een etalage-wedstrijd worden gehouden. Het comité ter uitvoering van de lichtweek is samengesteld uit de heeren A. W. Cossee, voorzitter, J. Vrinten, secretaris, J. Boek hout, penningmeester, F. C. Schiereck, 2e secretaris, C. J. Kruis, 2e penningmeester, en de heeren A. van Es, J. Koetsier en W. van der Hel, leden. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat de foto in ons ochtendblad van 17 dezer over het nieuwe zwembad te Hillegersberg, niet een Sportfondsenbad betreft, doch het zwem bad der N. V. Hillegersbergsche Zweminrich ting „De Overdekte". Definitief kan thans worden vastgesteld, dat het nieuwe zwembad „De Overdekte" op Dinsdagavond 22 September zal worden ge opend. De burgemeester is uitgenodigd de openings plechtigheid te verrichten en heeft verklaard aan dit verzoek gaarne te willen voldoen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: J. J. Melleges, 37 j„ alhier, en M. v. d. Linden, 28 j., Rotterdam A. Voor winde, 26 J. en J. Flaizier, 27 j., beiden alhier A. C. Viering, 27 j., Rotterdam, en H. P. Mon ster, 26 j., alhier. ONDERTROUWD: J. H. C. Schopman, 27 J., en A. A. M. Smits, 27 j., beiden alhier C. H. Grund, 31 j. en M. C. Kip, 29 Rotterdam. BEVALLEN: E. v. d. Graaf—Prins, z. A. K. Vlasblom—Boom, z. M. J. v. d. Starre— de Swart., z. C. H. PetersVerhoeff, d. OVERLEDENNeeltje Johanna Vogelenzang, 68 j., echtgenoote van Fr. van Werkum. Gisteravond is de raad van Schiebroek in openbare vergadering bijeengekomen. De voor zitter wijdde eenige woorden aan de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard. Hierna werden verschillende voorstellen aan de orde gesteld. De heer Van Dam noemde het jam mer en dit naar aanleiding van het voorstel om bepaalde posten der begrooting over 1936 terug te nemen of te verminderen, dat de sub sidie voor den cursus Fransch mede zal moeten vervallen, 't Voorstel werd echter met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een geld- leening, groot 69.500. Dat op voorstel van B. en W. de huuwaarde voor de koffiehuizen slechts voor 1/3 gedeelte als belastbaar is aan te merken, had de instemming van den raad, niettegenstaande de minister, nu de opcenten tot 75 zijn opgevoerd, dit besluit onaanvaard baar achtte. Aangehouden werd het voorstel tot het overnemen ran wegén van de N. V. Wilgen plein. Hierna volgde de interpellatie-Hooijkaas be treffende de circulaire van den minister inzake de steunverleening en werkverschaffing. Wet houder van Lieshout zeide op deze interpel latie, dat men via Maatschappelijk Hulp betoon een brief had gezonden aan den be trokken minister, waarin men heeft gewezen op het feit, dat door de te nemen maatregel het aantal samenwoners te Schiebroek on getwijfeld zal toenemen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Z. J. van den Hoek Osten- de, 27 j. en E. Kaarsmaker, 24 j., beiden alhier J:. N. v. d. Kraats, 28 j. en M. V. Sinnema, j., beiden alhier. BEVALLENJ. M. TimmermanTerhorst, z. C. J. W. van Dantzigvan der Kleij, z. H. v. d. WaalBokma, d. E. Huytsvon Wo- ringen, z. A. van Nieuwkerk—de Groot z. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1016 September. GEBORENJohannes Adrianus, z. v. C. M. J. Th. Ruytenberg—Bliek. ONDERTROUWD: C. W. H. Koenen, 27 j. en A. J. Leeflang, 25 j. W. Bak, 26 j. en C. van Gijzen, 25 j. J. Schmidt, 26 j. en N. H. Buiten huis, 26 J. BAZAR ZWEMBAD. Teneinde de stichtingskosten van het zwem bad eenigszins te steunen, zal in de tweede helft van November in het gebouw van de Bloemenveiling een bazar worden georgani seerd. Hiervoor is een damescomité samenge steld, waarvan de echtgenoote van den Burge meester, mevr. A. A. M. Gründemann het eere-presidemtschap heeft aanvaard- Het comité bestaat voorts uit de dames: M. A. Zoeter, presidente; J. W, Michielen secr.; P. W. Nederpelt, penningm.; A. M. v. Aalst, alg. adj.; E. v. d. Burg, F. Burger, P. Have naar, G. Hordijk, W. Hordijk, A. D. Koens, H. J. J, M. Moet, J. A. Soeterbroek, A. N. Treurniet, P. Verhoef en A. C. v. Zwieten. MUZIKALE RONDVAART. De muzikale rondvaart, die hedenavond door de R. K. Muziekvereeniging zal worden ge maakt, ter gelegenheid van de eerste lustrum viering zal aanvangen by het begin van de Vaart, aan den Noordeindnchen weg en e'n_ digen by de brug aan den Bovendijk. GEVAARLIJK RIJDEN. Doordat op den Rodenrijschen weg gisteren vier meisjes naast elkaar reden op de fiets, hetgeen bij politieverordening verboden is, kwam een luxe-auto, teneinde een aanrijding te voorkomen, tegen een hek terecht. De wagen werd zwaar beschadigd, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie is van een en ander procesverbaal opgemaakt. VOETBAL. Op het terrein van de R. K. voetbalvereeni- ging T.O.G. zullen a.s. Zondag worden gespeeld de wedstrijden TOG 1Pioniers 1, 2,30 uur; TOG 2Duiven, 12,30 uur. Zaterdagavond wordt gespeeld de eindstrijd der verliezers ronde Duiven aVogel a. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Vos, van der Driftstraat 53, fietspomp; van Daalen, Fenacoliuslaan 10, Maassluis, paar regenpijpen; van der Meyden Twee Vriendenstraat 17, manteltje; Politiebu reau, nummerbord, dameshandschoen, vulpen houder, portemonnaie met inhoud; Bredius, Sclaavenburgh, 24, bos sleutels; Roelse, Den- nestraat 3, rtjwielplaatje; van der Ende, van Riebeeckstraat 37, hondje; Raadhuis, Vlaard. Ambacht, schrijfétui, paar dameshandschoe nen; Aert van Nesstraat 1, roode ceintuur. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester is verhinderd volgende week spreekuur te houden. SPOORBRUG GESLOTEN De spoorbrug zal gesloten zyn in den nacht van Zondag op Maandag, wegens het rijden van grinttreinen. INWIJDING PRINS BERNHARDLAAN. In spoedeischende raadsvergadering van Vlaardinger-Ambacht is de Holyweg in de be bouwde kom inplaats van Willem de Zwijger laan omgedoopt in Prins Bemhardlaan. Vrijdag is het naambordje aan den muur van de eerste woning bevestigd. Dit is een hoekhuis, waarvan de ingang gelegen is aan de Julianalaan, zoodat om den hoek het bordje Julianalaan prijkt. De beide bordjes: Julianalaan en Prins Bemhardlaan werden met oranje versierd. Hedenmiddag om 3 uur werd de Prins Bemhardlaan officieel ingewijd. SUNLIGHT. Op het te Amsterdam gehouden zangcon cours behaalde de vereeniging „Sunlight" den eersten prijs, afd. uitmuntendheid, met 338 punten. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1216 Sept. GEBOREN: Andries W„ zoon van A. Sprij en N. Schoonhoven, Gr. van Prinstererstraat 148 Sara, dochter van J. Schepen en A. Boorgaard, v. d. Driftstraat 8a Jacoba J. dochter van A. Mosselman en W. van der Veer, Vettenoordstraat 64. ONDERTROyWDDirk J. de Bruin, 24 jaar, Schiedam, Singel 232 en Suzanna Voor- bach, 27 jaar Callenburgstraat 91 Har- mannus Meder, 63 jaar, P. Heinstraat 32 en Petronella Brouwer, 62 jaar, Spoorsingel 67 Hendrik C. Smith, 25 jaar, Oosthavenkade 39 en Alida de Korver, 24 jaar, Schied.dijk F. GEHUWD: Arie van Brandwijk 25 jaar en Johanne van der Lugt, 22 jaar Willem J. Poldervaart 22 jaar en Magdalena Zwaans, 20 jaar Geeraard Kosten, 25 jaar en Mar- garetha van der Zwan, 18 jaar Viktor H. Meyer, 24 jaar en Bardina Meyer, 20 j. Wilhelm de Ruiter, 44 jaar en Boudelina Stout 39 jaar Leendert Don, 27 jaar en Adriana van der Valk, 26 jaar Arie Bleiksloot 21 jaar en Hendrika J. Heinrich 25 jaar. OVERLEDEN: Johannes Overkleeft 17 j., Pieter Verkadestraat 5. INLEVERING. De Burgemeester brengt ter openbare ken nis van de gewone dienstplichtigen der land macht die op 1 Oct. a.s. naar de aanvullings reserve overgaan, dat zij verplicht zijn hun rijksgoederen ln te leveren in 't voormalige gymnastieklokaal aan de Lange Boonestraat 19, op Maandag 12 Oct. des voorm. half 10. BLOEMENTENTOONSTELLING.^ Aan de openbare school aan den Zuidvliet ie een bloemententoonstelling gehouden van planten, door de kinderen dezer school opge kweekt. De kinderen hadden in het voorjaar stekjes gekregen. Het was nu een lust deze opgekweekte planten te zien. Op deze ten toonstelling heeft de Burgemeester een kort woord gesproken en daarbfl het initiatief ge prezen. AMBACHTS-TEEKENSCHOOL B. en W. maken bekend dat de lessen aan de Ambachtsteekenschool zullen aanvangen 1 Oct. a.s. Zij, die van deze lessen gebruik wil len maken, moeten zich aanmelden ter ge meente-secretarie, eiken dag voorm. van 9 tot 2 uur. OPENBAAR CONCERT Maandagavond acht uur zal in de tent van het Oranjecomité een concert worden ge' geven door de muziekvereeniging Kunst na Arbeid. Mede zal een zanguitvoering worden gegeven door de mannenzangvereenigihg de Vereemigde Zangers. SPECIALE ORANJE-FILMAVOND. Het Oranjecomité heeft ®en speciale Oranjefilmavond georganiseerd op Vrijdag 25 Sept. a.s. Er zullen vertoond worden de ac- tueele verlovingsfilm van Prinses Juliana en Prins Bemhard. Opening der Staten Gene raal en enkele grepen uit het archief, be zoeken van onze Koningin en Prinses Juliana enz., welke afgewisseld worden met diverse films. Er zullen °P dien avond twee voorstel lingen worden gegeven van 7 tot 9 uur en van 9 tot 11 uur- schryven voor kennisgeving kan worden aan genomen. Daarna komt in behandeling het punt van de agenda „Kasgeldleening". De op 30 September a.s. eindigt. De gemeente is erin geslaagd een leening van 200.000 te sluiten tegen 3 pet. voor een termijn van 6 maanden. De raad verleent z.h.s. hiertoe de machtiging. Verder is een schrijven ingekomen van de Scheepvaart-inspectie waarbij wordt medege deeld, dat, nu de motorveerpont bij de Scheepmakerfj op de helling staat tot het aanbrengen van een nieuw bovendek, is ge bleken, dat het onderdek ook geheel is ver stikt. De Scheepvaart-inspectie neemt er geen genoegen mee dat dit zoo blijft, zoodat ook vernieuwing van het onderdek moet plaats hebben, hetgeen extra kosten van 1500 mee brengt. De voorzitter verzoekt machtiging van een crediet van 1500 voor het aan brengen van een onderdek en deze post te brengen op de begrooting van 1937. De be doeling is, dat zal worden aangebracht een stalen-onderdek, voorzien van een luik enz. Na ampele bespreking gaat de Raad met het voorstel accoord en wordt de vergadering gesloten. ST. MORITZ, 18 September. (R.O.) Gister namiddag hebben de dokters, Fransche4 Zwit- sersche en Oostenrijksche, aan wier zorgen Titulescu is toevertrouwd, tot een nieuwe bloedtransfusie moeten overgaan. Koning Carol van Roemenië heeft gister avond naar den toestand van den patient doen informeeren. Hedenmiddag was de toestand van den Roe- meenschen staatsman stationnair. De nacht was zeer onrustig geweest. Hedenmorgen be droeg de temperatuur 38.4. De patiënt nut tigde wel een weinig voedsel, maar de onmid dellijke omgeving van den ex-minister blijft zich ernstig ongerust maken. Behalve ernstige anemie en algemeene ver zwakking heeft men by analyse van het bloed gifstoffen geconstateerd, waarvan men de oorzaak nog niet kent. BOEKAREST, 18 September. (R.O.) De „Universul" publiceert een aantal bijzonder heden over den toestand van Titulescu, welke de speciale correspondent van het blad te St. Moritz vernomen heeft van dr. Brustlein, een der geneesheeren, die den ex-minister be handelen. Volgens bedoelden correspondent leed Titu lescu reeds geruimen tijd aan moeraskoorts welke hy heeft opgeloopen in Juni j.l. aan het strand der Zwarte Zee; bovendien was de func- tionneering der klieren gestoord. De ziekte had echter een normaal verloop, Toen de patient een ernstigen „moreelen schok" te doorstaan kreeg, gevolg van de wijze, waarop hij uit de Roemeensche regee ring werd verwijderd. Een snelle verzwakking van het weerstands vermogen volgde, welke reeds twee bloed transfusies noodig maakte. Deze hebben in- tuscïien goede resultaten gehad, zoodat man mag verwachten dat thans herstel van krach ten niet zal uitblijven. De bisschoppen van Beieren hebben in 1925 besloten om ieder jaar op den derden Zondag in I tember een pers-Zondag te organisee ren. Jok onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden wordt aan deze bepaling de hand gehouden. De geestelijkheid heeft op dracht gekregen om op dien dag vanaf den kansel in een preek te wijzen °P de beteekenis van de Katholieke pers en van de Katholieke litteratuur en speciaal de aandacht te vesti gen op de Zondagsbladen. Ook de collecte ten behoeve van de Katho lieke pers moet op de gewone wijze geschie den. Op last der autoriteiten heeft het „Zon dagsblad voor de Katholieke familie" aan haar abonné's moeten mededeelen, dat zij de on-, gevallenverzekerlng, die de directie van het blad voor haar lezers had afgesloten, met ingang van 1 Januari 1937 niet meer heeft mogen hernieuwen. RIJKS-VAK- en KUNSTNIJVERHEIDS SCHOOL. Maandagavond heeft de inschrijving plaats voor den avondcursus, welke aan de Rijksvak- en Kunstnijverheidsschool zal worden gegeven. De cursus vangt aan op 1 October en omvat de navolgende vakken: bouwkundig teekenen, vakteekenen, gnaveeren, stempelsnyden en metaalbewerking. GEMEENTEBELANG. Woensdagavond heeft een ledenvergadering plaats gehad van Gemeentebelang. In het be stuur hebben thans zitting de heeren J- B. van Driem, P. W. Woudenberg, W. H. Nie- stadt, J. Bezemer en A. Rikkoert. De be stuursfuncties zullen binnenkort in een be stuursvergadering onderling verdeeld worden SPOEDEISCHENDE GEMEENTERAADS VERGADERING. De gemeenteraad kwam gisteren in spoed vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken omtrent de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bemhard. De voorzitter deelt mede, dat, aangezien door de gemeente reeds gelukwemschen zyn aangeboden, dit( Vuur sloeg over op personentrein; groot aantal slachtoffers. Volgens de „Pravda" is nabij Bakoe door een botsing van een locomotief met een petroleumtrein een ontzettende brand ontstaan, waarby talrijke personen om het leven zijn gekomen. Tegen alle voorschriften in en niettegen staande herhaalde waarschuwing van de blok- wachters, liet een machinist zijn locomotief op een geblokkeerde lijn rangeeren. Ken pe troleumtrein, welke op de lijn reed, kwam met deze locomotief in botsing, waardoor de trein in brand vloog, en een aantal tanks ontploften. Het vuur sloeg over op een personentrein, welke naast de petroleumtrein stond, zoodat nog drie derde klasse wagons verbrandden. Verscheidene reizigers kwamen hierbij in de vlammen om- Ook den blokwachtchef treft schuld, aange zien hij niets heeft gedaan om den petroleum trein op te houden, toen hij zag, dat de ma chinist niet de rangeerende locomotief toch op de verboden lyn bleef rijden. Het aantal slachtoffers wordt geheim ge houden. „Kunt U ons ook zeggen op welke verdie ping de brand is?."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2