DE HOOGCONJUNCTUUR IN ZWEDEN. HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. BTAJM KONDIGT NIEUWE WETTEN^ AAN. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 „MUTUA AMICITLA". „Wat doet mijn vrouw van 2-5?" HET WUBRA-DUBBELROER. R. K. E.H.B.O. ST. FRANCISCUS ZONNESTRAAL-COLLECTE. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE MOTORCLUB V. V. V. WEDSTRIJD TE ROTTERDAM. OEFENING VAN HET ROODE KRUIS' GEMEENTERAAD. Ormiprlrpliik- Ji pre tol van IipI De omslag kwam in Zweden later dan in 7|jmeriveJlJK nerstei VcUl nel Engelandj gedeeltelijk doordat het rentepeil bedrijfsleven. TWEE FACTOREN SPELEN EEN ROL. Een beroep op de volksfront partijen. ITALIE'S OORLOGSSCHULDEN. Hervatting der betalingen aan Amerika De Kon. Erkende Declamatieclub „Mutua Amicitia" heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een internationalen tooneel- wedstrijd uitgeschreven, waaraan een zestal vereenigingen o.a. de Koninklijke Toon- en Tooneelvereeniging „Vondel" te Antwerpen deelnemen. Gisteravond heeft de uitschrijvende veree- niging zelf in Gebouw „Palace" de openings voorstelling gegeven, waarbij natuurlijk de gebruikelijke huldigingen niet ontbraken. De voorzitter, de heer F. B. van Irsen, open de met eenige woorden van dank aan de auto riteiten en notabelen, die zoo welwillend wa ren geweest in het eere-comité onder voorzit terschap van Burgemeester P. Droogleever Fortuyn zitting te nemen en dankte de verte genwoordigers van den senaat van het R. S. C. en van diverse zustervereenigingen, alsme de de jury voor hun tegenwoordigheid. Spr. hoopte dat de komende wedstrijd zou mogen bjjdragen tot het op hooger peil brengen van het tooneel-dilettantisme en tot veredeling van de cultuur. Vervolgens verkondigde de vice-voorzitter, de heer S. Boas, den lof van den heer van Irsen, die niet alleen van de oprichting af lid is, maar ook bestuurslid. „Mutua" heeft dit feit niet onopgemerkt willen laten voorbij gaan. Het geschenk van de vereeniging is reeds thuis bezorgd, maar als openlijk blijk van waardeering bood spr. een bloemenhulde aan. Nadat de heer van Irsen nog 'n 't kort dank had gezegd, rees het scherm voor de opvoering van „Wat doet mijn vrouw van 25?" blij spel in 8 beelden van Ladislaus Fodor, waar over we reeds bij de vertooning door het Cen traal Tooneel onze meening zeiden. Wat de inhoud van dit stuk nu met „hooger peil" en „cultuur" te maken heeft, is ons niet duidelijk geworden. Met een tikje meer idealis me grijpt men trouwens niet terug naar het amusementsrepertoir van het beroepstooneel. De vertolking was dikwijls knap en vlot, met een ietwat sterkere dames- dan heerenbezet- ting. Na de opvoering, die veel succes had, betrad de heer J. v. d. Hoeven, voorzitter van het Huldigingscomité, het tooneel om den heer van Irsen een radiotoestel aan te bieden en mevr. van Irsen welverdiend in de bloemen te zetten. Een bal met atracties besloot den avond. Door de Scheepswerf Tans Zonen is voor het eerst in praktijk gebracht op hun motor sleepboot „Buizengat" het „Wubra-dubbel- roer", eene uitvinding van den heer L. Wuy- ster. Het dubbelroer maakt het mogelijk om een vaartuig met mechanische voortstuwing te doen draaien zonder dat dit noemenswaar dig vaart loopt voor- noch achteruit. Het heeft twee geheel afzonderlijk te bewegen roerbla den en kan voor gewoon varen gebruikt wor den met de beide roerbladen dichtgeklapt en werkt dan als ieder ander roer. Wanneer kort gedraaid moet worden of wanneer het schip moet omkeeren, worden de roerbladen ieder in dien stand gedraaid, die voor draaiing over S. B. of B. B. de juiste stand is. De motorsleepboot „Buizengat" is een nor maal vaartuig dat toen het nog een gewoon roer had tamelijk slecht draaide, dus een grooten draaieirkel noodig had en waarmede het zeer lastig was te draaien in een nauw vaarwater. Nu de boot is voorzien van een Wubra-dubbelroer, geheel op de plaats van het oude roer, dus zonder eenige verandering aan den romp, kan zij draaien op de plaats waar zij ligt en heeft weinig meer ruimte noodig dan een cirkel met een diameter van haar eigen lengte. Er was voor de demonstratie van dit nieuwe roersysteem groote belangstelling. O.m. wer den opgemerkt de heeren Brandt van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij, Hoofdin specteur Rietdijk van de Rivierpolitie, Yaux van de S.H.V., Meesters van het Kon. Insti tuut van Ingenieurs, Overbeek van den Rot- terdamschen Lloyd, Baron van Haersolte, directeur van het Scheepvaartkundig Insti tuut, D. Croll, directeur van de Droogdok Maatschappij „Tandjong Priok", Koning van het Scheepvaartkundig Proefstation te Wage- ningen, van Dijk van Mij. „Nederland" als mede de heer J. van Duyl Sr. Medegedeeld zij nog, dat de heer Wuyster deze uitvinding deed in samenwerking met den heer J. Bras, eveneens een Rotterdam- Zondagavond heeft in het gebouw „Musis Sacrum" de onderafdeeling H. van bovenge noemde Vereeniging haar 5-jarig bestaan ge vierd. De voorzitter der feestcommissie, de heer R. J. Loos opende den avond en heette in het bijzonder de Doktoren J. J. v. d. Velden en A. C. Romijn welkom alsmede den voorzit ter van het hoofdbestuur den heer A. Wenne- kes. Spr. dankte de leden voor hun groote op komst des morgens in de H. Mis, welke tot in tentie van de afdeeling was opgedragen in de H. Lambertuskerk. Vervolgens werd Dr. v. d. Velden gehuldigd voor het vele werk, dat hij in de afgeloopen 5 jaren voor de afd. H. heeft jjje^laan. Onder luid applaus werd den dokter een fraaie schemerlamp aangeboden. Ook de voorzitter de Heer C. Corput kreeg een ge schenk te aanvaarden. Daarna heeft Dr. A. C. Romjjn met een toepasselijk woord den wissel- bekér uitgereikt. Deze werd gewonnen door den heer C. Kommeren. Na eenige tooneel- stukjes, welke werden opgevoerd door de leden zelf,onder leiding van den heer Loos, heeft de heer Wemekes, voorzitter van de afd. Rotter dam St. Franciscus tot de aanwezigen een opwekkend woord gesproken en hen aange spoord lid te worden en tevens zeer goede E. H. B. O-ers. Spn. dankte nog de heeren do centen voor hun arbeid, welke geheel belan geloos geschiedt. Eenige tooneelstukjes en een gezellig samenzijn besloten den avond. Muzi kale medewerking werd verleend door de Tyoly Boys. Vrijdagavond a.s. om half 9 wordt voor afd. H. een demonstratieavond gegeven in de R. K. School Sionstraat 35. De .Zonnestraal"-collecte, welke dit jaar op Zaterdag j.l. hier ter stede werd gehouden, heeft opgebracht f 8.951.—, dus f 851.— meer dan het vorig jaar, toen f 8.100.werd inge zameld. Aangiften van 19 September 1936. BEVALLEN: E. v. Ringelestyn geb. V. d Kamp d. C. J. v. EJijk geb. Peters d. D. C. Commijs geb. Schaap d. E. Overeynder geb. Seeburger d. H. Fontein geb. Koopman z. A. VeenhuW geb. Kruize z. M. J. v. Kan geb. Filipsen d. L. M. Patings geb. de Kort z. A. W. Beelmann geb. Teeuw d. G. L. v Kralingen geb. Moerer d. J. C. Doekemeyer geb. Borsje d. J. C. de Leeuw geb. Bosse- laar z. G. C. Leeuwerke geb. de Vries z. A. W. Vrijdag geb. v. Hoorn z. C. A. v. Wa- geningen geb. v. Roon d. R. J. Dekker geb. Karstel d. H. Andriessen geb. Koks z. W. A. Schoorel geb. Cohen Stuart d. OVERLEDEN: C. H. M. v. Schyndel zoon 9 d. N. v. Gerven zoon 7 j. W. Groen, vrouw van K. M. v. Zuilekom 29 j. C. M. J. v. t. Wout, wedr. van W. v. Dijk 76 j. G. H. Vo gel, vrouw van J. T. Petersson 63 j. Aangiften van 21 September 1936. BEVALLEN: C. Ardon geb. de Boer z. T. H. Hazelebach geb. Meijer z. H. Verheul geb. Visser z. J. Heriaar geb. v. d. Ouden d. - J G Veger geb. Wissink z. A. M. V. Opstal geb. Lauwen z. D. Gutteling geb. Lagerwaard <3. p. M. Motz geb. Gooien z. A. M. v. d. Kamp geb. de Roos d. N. M. Faasen geb. Roer d M. Nootenboom geb. Elderbreek d Straasheijm z. M. J. P. v. Unen geb. v. d MC Kooymans geb. Abelskamp d. M. A, Esmêiler geb. Rudel d. S. Romijn geb. Slok ker d E T. Verhoeven geb. Broere z. E. Koudstaal geb. Hogerdyk z en d. E. J. de Werk geb. v. Kan d. E. M. E. Westphal geb. Spoelder d. - R. Buiteweg geb. v. d Werft d. - J. C. de Gans geb. Mussert d. A. Blok land geb. Vermeer d. - W. G. M Starrenburg geb. V. Santen z. T. Smits geb. Alphenaar d. - A. M. Pijpers geb. Wouters z. H. Ooien geb. Horssen d. W. C. Kalishoek geb. v. Tin teren z. C. v. d. Wal geb. Dekker z. M. J. Heemskerk geb. de Smit d. J. de Vries geb Tasma z. - A. H. Visser geb. Jansen d. - M. Wolffers geb. Luljendijk d. H. A. Leistra geb. Bulünga z. H. F. Fister geb. v. Eek z P. W. Thieme geb. v. d. Leek z. A. ra- Tamboer geb. Eokx z. K. Grijsaart geb. Lopes Dias d. E. Phillpse geb. den Arend d. G- Groeneveld geb. v. Tol z. T. J. Arends geb. Hogerdijk d. P. C. J. de Visser geb. Spring vloed d. A. A. v. Gangelen geb. Cornet z. H. v. Kranen geb. v. d. Bogt z. D. V. d Akker geb. Dwarswaard d. T. J. v. Vliet geb Salet d. D. M. C. v. d. Sloot geb. Schoonen <i. A. Deurloo geb. de Roo(j z. A. B. v, Houdt geb. v. Ginkel z. M. T. Boer geb. Hoo- genboom d. C. C. Valk geb. Heysdens d. M. Los geb. v. d. Zwan d. OVERLEDEN: H. H. Bakker, vrouw van R Welschen 57 j. L. Driessen, man van M. de Vleeschouwer 83 j. P. v. Teeffelen wed. van J N. v. Kouwen 77 j. C. F. M. Fransen zoon 5 i G. v. d. Wel, wede. van A. Groenendijk 82. j. W. Mellema, ongeh. vrouw 16 j. L. Kornet, dochter 6 j. L. Kniphorst, man van A Hf. v. d Vloed 75 j. M. Witkamp, vrouw van G. Heijnig 34 j. K. Kuijer, ongeh. man 23 jaar- „r Voorts als levenloos aangegeven: M, M. v.. Kesteren geb. v. Gelder zoon. De Rotterdamsche motorclub V.V.V. heeft Zondag' haar zevende motorsportevenement in dit seizoen gehouden, n.l. een orienteerings- rit over een afstand van 270 K.M., waarvoor ongeveer 30 renners hadden ingeschreven. De route liep van Rotterdam over Gouda, Bode graven, Woerden, Utrecht, Houten, Bameveld en Lunteren, waar een half uur werd gerust. Om 5 uur hadden 24 deelnemers den rit vol bracht. De uitslag was: 1. en 2. na loting: J. Tot sluiting van het seizoen heeft de Kaatsvereeniging Rotterdam Zondag op haar terrein aan de Mare op tuindorp Vreewijk, weer de z.g.n. Bijlsma-partij gehouden. Niet minder dan 45 spelers hadden zich aange meld, meerendeels leden der vereeniging en verder van de afdeelingen te Amsterdam, Amersfoort, Den Haag, Utrecht, Zeist enz., door het lot tot 15 parturen vereenigd. De uitslag Is als volgt le prijs, partuur No- 9- S. Harkema, Am sterdam, A. Buwalda en L. Bergsma, Rotter dam; 2e prijs No. 3- G. Bijlsma en H. Dijk stra, Rotterdam, S. Boersma, Utrecht; 3e prijs No. 13, J. Steensma, Amersfoort. A. Strikwerda en K. Veltman, Rotterdam; 4e prijs No. 15. IJ. Bylsma, Rotterdam, G. P. Methorst, Amsterdam, R. Hamming, Amers foort- J. Steensma te Amersfoort ontving nog een prijs voor de meeste bovenslagen (6) en voor den versten bovenslag in den eersten omloop. distribueering van goedkoope levensmiddelen, hetgeen reeds eenigszins een compenseering beteekent. Verder is spr. van meening, dat de huurtoeslag de huren in het algemeen gefor ceerd hoog houdt. De heer Onder de Linden (N.H.) merkt op, dat de huiseigenaren genolpen kunnen worden door verlstging van de vaste lasten. Hierop strandde het schip. Geen der raads leden wilde treden in de politiek der regeering en toch De heer Beemer trok zijn motie in en ver klaarde absoluut geen kritiek te hebben willen uitoefenen op het beleid van B. en W. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna het voorstel tot aanpassing aangenomen. Onder zeer groote belangstelling van auto riteiten en burgerij is Zaterdagmiddag de eer ste oefening gehouden door de afd. Hillegers- berg van het Nederlandsche Roode Kruis. Hiervoor had men een ruim terrein uitge zocht in het Gemeentelijk Grondbedrijf aan de Burgemeester Lefevre de Montignylaan. Toen een groep personen bijeen waren (al len burgerwachters) volgde plotseling de mededeeling, dat eenige vliegtuigen zeer hoog uit de lucht bommen naar beneden wierpen. Dadelijk daarop werden eenige imitatie bri santbommen electrisch ontstoken, die zoo'n geweldige klap gaven dat het tot ver in de omtrek hoorbaar was. De centraal post, gevestigd op het Raad huis werd te 4.15 gewaarschuwd en in 3 minu ten tijds waren de hulpposten, ondergebracht in gebouwen aan de Nieuwe Kerkstraat, Mau veplein en te Terbregge mededeeling gedaan, dat zij zich naar de Montignylaan moesten begeven voor het verleenen van hulp. Medewerking verleende de vereeniging E. H. B. O. Rotterdam, afdeeling H., de Nederland sche Vereeniging E.H.B.O. afdeeling Hillegers- berg en de Vereeniging St. Franciscus. In 3 ploegen rukte men op voorzien van allerlei materiaal, draagbaren enz. en bij aankomst toog men dadelijk aan het werk om de ruim 20 getroffen slachtoffers te helpen, waaronder er waren met beenbreuken, en zelfs vergif tigingsverschijnselen. Nadat de eerste verbanden waren gelegd, werden de slachtoffers naar het noodhospitaal, dat des morgens voor dit doel was gebouwd, overgebracht waar de verbanden werden ge controleerd. Den patiënten met vergiftigings verschijnselen werd zuurstof toegediend. Het geheei is een welgeslaagde oefening ge worden. De burgemeester, de heer F. H. van Kem pen, voorz. van de afdeeling van het Roode Kruis heeft aan het einde de medewerkers van de oefening toegesproken en wees er op hoe van de oprichting af, de vereen, dade lijk actief werkzaam is geweest. De vereeni gingen E.H.B.O. kunnen in ernstige tijden niet optreden, dan alleen met hulp van het Roode Kruis. Daarom is het zoo goed, dat eens een oefening wordt gehouden en hij dank te voor de spontane medewerking. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering stelden B. en W. voor de van hooger hand voorgeschreven aanvullingen in de plaatselijke steunregeling aan te brengen. De voornaamste punten van deze wijziging zijn: le. dat de huurtoeslag voorloopig voor de helft, doch met ingang van 9 Mei 1937 geheel zal vervallen; 2e. dat voor personen, die in de laatste vier jaren nog geen 26 weken onafgebroken hebben gewerkt, de steun zal worden betaald volgens een z.g. standaardloon. Ofschoon deze kwestie, naar aanleiding van een vijftal schriftelijk gestelde vragen door de S.D.A.F, uitvoerig in het voorstel uiteen gezet was, leverde zij toch nog heel wat stof tot gedachten-wisseling. B. en W. verklaarden voornemens te zijn na overleg met de besturen van daarvoor in aanmerking komende woningbouwvereenigin- gen binnenkort met plannen te komen tot uitbreiding van 't aantal vereenigingswoningen. De heer Heus (S.D.A.P.) vroeg overleg met alle woningbouwvereenigingen. Voorts verstrek king van kleeding en schoeisel in de werk verschaffing. De voorzitter, burgemeester F. v. Kempen, wees er op, dat 't streven naar huurverlaging voor de gedupeerden geen financieele offers voor de gemeente mag beteekenen. De heer v. d. Kooy (A.R.) achtte 't stan daardloon van f 16.voor de land- en tuin- bouwlieden te laag. De voorzitter wees er op, dat Terbregge in de zevende klas is ingedeeld en dit bedrag daarmee verband houdt. Weth. Daniels (R.K.) merkte Uen heer v. d. Kooy op, dat Terbregge eertijds al door de bemoeiingen van 't College een paar klassen was gepromoveerd en men nu onvermijdelijk nul op het request heeft te verwachten. Daar het standaardloon tot 60% van het loon in het vrije bedrijf kan dalen ziet de heer Dijkshoorn (C.H.) geen onbillijkheid. De heer Beemer (R.K.) vraagt naar de mogelijkheid om compensatie te geven in een of andere wettelijk toelaatbaren vorm. Daarom noodigt spreker B. en W. per motie uit alles in het werk te zullen stellen te verkrijgen, dat de nadeelige gevolgen van de gewijzigde steunverleening zullen worden opgeheven. Spr. herinnert hierbij aan de motie De Bruin in de Eerste Kamer. De heer Spronkers (S.D.A.P) noemt de motie van den heer Beemer een slag in de lucht, daar na de schriftelijk gedane toezeggingen aan het College voorloopig geen andere te nemen maatregelen bekend zijn. Liever had spr. dan ook een concrete aanwijzing daarvoor vernomen. Spr. is tevreden met re toezegging tot goedkoopen woningbouw, maar als de heer Beemer de motie niet intrekt, kan spr. er niet tegen stemmen. De heer Den Baars (N.H.) verwondert zich erover, dat de tegenstanders van afbraak- politiek in deze materie niet consequent zijn. Spr. breekt een lans voor vele noodlijdende huiseigenaren. De heer Verbeek vestigt de aandacht op de HENGELAARSSUCCESSEN De M. H. C. „V. D. L." hield Zondag j.l. een onderling concours in de wateren aan den Maasdijk. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. W. W. Pieterse; 2e pr. H. Koudijzer; 3e pr. A. v. d Endt; 4e pr. B. Groenendaal; 5e pr. H Brinkman; 6e pr. H. Bakker; 7e pr. F. Boogert; 8e pr. J. v. Ree; 9e pr. A. Vermaas. Controleursprijs H. Fastenou. De leiding be rustte bij den hoofdcontroleur H. v. Buuren. In totaal werden er 603 stuks gevangen. De V. D. L—junioren hielden jl. Zaterdag onder leiding van den heer A. Bakker, een onderling concours in de wateren van Maas sluis. De pry zen luidden als volgt: le pr. K. v. d. Heuvel; 2e pr. Valk; 3e pr. S. Hammer; 4e pr. Fastenou; 5e pr. T. Roodenburg; 6e pr. D. de Bruin; 7e pr. A. Hammer; 8e pr P. Bakker; 9e pr. A. Krouwel; 10e pr. B. de Man; lie pr J. Troost; 12e pr. J. Vermaas; 13e, pr. A. Koudijzer; 14e pr. P. Boogert. T.I.P. BOEKT EEN OVERWINNING. De R. K. Dameswandelclub T. I. P. nam Zondag j.l. deel aan de 30 K.M. Marsch uit geschreven door de R. K. Wandelsportver. „Spartaan". Deze tocht is in alle opzichten schiterend geslaagd. En daar T. I. P. geen uitvallers kent mocht zij afloop den groeps- prijs in ontvangst nemen. Tevens ontving iedere deelnemende persoonlijk een fraaie me daille. Zondag a.s. zal T. I. P. meeloopen in den 30 K.M. marsch, uitgeschreven door de R. K. Wandelclub „Don Bosco" te Poeldijk. MOTORRIJWIEL CONTRA AUTO. Een motorrijwiel, dat zonder toezicht bij het Hotel de Moriaan was neergezet is door een auto aangereden. Eerstgenoemde voer tuig heeft belangrijke schade bekomen. Een onderzoek naar de schuld is ingesteld. RUIT VERNIELD Ten nadeele van de winkelier H. werd een groote ruit ingegooid. Verzekering dekt de schade, hoewel de dader wordt opgespoord. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente is opgeroepen voor een openbare vergadering tegen a.s. Vrijdag avond half acht. Als voornaamste punten staan op de agenda: een voorstel tot vernieu wing van de Schansbrug en een gedeèlte kade muur met steun uit het Werkfonds; beroep schrift van de fa. Kouwenhoven tegen een besluit van B. en W. tot het weigeren van een bouwvergunning; benoeming van een leeraar voor de Nijverheidsschool. NAAR DE MISSIE. De weleerw. pater J. Huisman M.S.F., van hier, vertrekt op 9 October a.s. met nog twee paters van de Congregatie der Missionarissen van de H. Familie met de „Mamix van St. Aldegonde" uit Genua naar de Missie van Z.O.-Borneo. GROOTE ACTIE VOOR DE JONGE MANNEN. Op Dinsdag 29 September a.s. komt de Centraal-praeses der St. Jozef gezellen, rector H. A. J. Drost uit Amsterdam, in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier een redevoering houden, bestemd voor onze jonge mannen van 1725 jaar. OR AN JEVEREENIGING. Te Vlaardinger-Ambacht is in de Rozenlaan voorbij de Leliestraat, opgericht de Oranje- buurtvereeniging „Juliana". GEMEENTE-SECRETARIE. B. en W. stellen den Raad een nieuwe ver ordening regelende de inrichting der gemeente secretarie ter vaststelling aan. Artikel 3 van de nieuwe verordening luidt als volgt: De bureaux zijn, behalve op Zon- en Feest dagen en bovendien, wanneer B. en W., in bijzondere gevallen reden hebben daarvan af te wijken, voor het publiek geopend van des morgens 8,30 uur tot 's middags 12,30 uur en van 's middags 2 tot 3 uur. Op Zaterdag echter alleen van 's morgens 8,30 uur tot des middags 12,30 uur. JUBILEA. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. H. v. d. Linden bij de N.V. „Hollandia" in dienst trad. Namens de directie werd de jubilaris des morgens toegesproken door den heer G. W. Fokkens, waarbij deze hem na eenige harte lijke woorden het diploma voor 25 jaren trou wen dienst alsmede een cadeau onder couvert overhandigde. Door het personeel werd den jubilaris een divan, met kapstok aangeboden. Eveneens herdacht de heer M. Storm, werk zaam bij de N.V. „Hollandia", den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam. Door de directie werd hij gecomplimenteerd, hetgeen vergezeld ging van een cadeau onder couvert. Van het personeel ontving hij een compleet Erres-radiotoestel. De heer Storm dankte met eenige welge kozen woorden voor de prachtige cadeaux. Verder ontving hij verscheidene bloemstukken en van de voetbalvereeniging „Hollandiaan" een mooie vulpen en potlood met inscriptie. Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat de heer A. van Everdingen in dienst trad by de rookerij van de firma G. Komaat alhier. Na per auto van zijn woning te zijn afge haald, werd hy door den oudsten firmant, de heer M. Komaat op hartelijke wijze toege sproken, onder overhandiging van een cadeau onder couvert. Van het personeel ontving hij bloemen. VERGOEDING BIJZONDERE SCHOLEN B. en W. schrijven aan den Raad: Bij artikel 6 van paragraaf 13 der wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de open bare uitgaven voor het onderwijs wordt aan de besturen der bijzondere scholen de bevoegd- heir toegekend aan de gemeente te -verzoe ken de jaarlijksche vergoeding bedoeld in art. 205, le lid der „Lager Onderwijswet 1920" te vervangen door een uitkeering in eens, welke uitkeering zal bedragen 80 pet. van de geschatte waarde der schoolgebou wen. Door hert bestuur der vereeniging voor Bijzonder Christelijk Onderwijs is verzocht haar een uitkeering ineens te doen voor hare Wilhelminaschooldoor het bestuur der ver eeniging voor gereformeerd schoolonderwijs voor hare Emma-, Prinses Juliana- en Dr. Abr. Kuyperschool en door het Roomsch Katholiek Kerkbestuur voor zijn St. tyilli- brordusschool. De geschatte waarde der vorengenoemde schoolgebouwen bedraagt voor: de Wilhelmi naschool ƒ52.000; de Emmaschool ƒ26.500; de Prinses Julianaschool ƒ28.000; de Dr. A. Kuyperschool ƒ147.300; de St. Willibrordus- school 146.800. Het verzoek der vereeniging voor bijzon der christelijk onderwys is niet voor inwllli ging vatbaar. Enkele lokalen van die school worden n.l. sinds enkele jaren als bewaar school gebezigd. In verband daarmede dient deze school gerekend te worden tot de z.g. „ingebouwde scholen" bedoeld bij art. 84 der „Lager Onderwijswet 1920", voor welke scho len de gelegenheid tot afkoop van de rente vergoeding niet is gegeven. B. en W. stel len daarom den Raad voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Indien de Raad besluit om aan de overige genoemde schoolbesturen voor de hiervoren 'genoemde schoolgebouwen een -'uitkeering ineens te doen, zal moeten worden uitbetaald aan: de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs: 80 pet. varï 26.500 ƒ21.200; 80 pet. van ƒ28.000 ƒ22.400; 80 pet. van ƒ147.300 ƒ117.840; aan het Roomsch Katholiek Kerkbestuur: 80 pet. van 146.800 117.440. In totaal zal hiermede dus een uitgaaf van 278.880 gepaard gaan. Daar B. en W. het, evenals de commissie voor onderwijsaangelegenheden, in het finan cieel belang der gemeente achten tot bedoel de uitkeeringen-ineens over te gaan, stellen zij den Raad voor, daartoe te besluiten. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. B. en W. stellen den Raad voor, om, het besluit van 22 April 1936, waarbij zij gemach tigd werden ten behoeve van de emigratie van ingezetenen dezer gemeente naar de Unie van Zuid-Afrika borgstellingen te verleenen tot een maximum van 7250, in te trekken evenals het desbetreffend besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting 1936, omdat het secretariaat van de Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging te Amsterdam ter ken nis van belanghebbenden heeft gebracht, dat volgens Itelegrafisch bericht uit Johannes burg het systeem van toelating van immi granten op borgstelling is vervallen en toela ting voortaan alleen geschiedt op voorhanden geldmiddelen. MACHINISTEN-EXAMEN. Te 's-Gravenhage slaagde voor het theore tisch gedeelte van diploma B, de heer A. H. Angenent, alhier. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven by de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag j.l. 2075. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij van Hees, van Lennepstr- 23, damestasch met inhoud; Boeye, Cronjéstr. 8, vulpen; Bouman, Kom. Speelmanstraat 39, heerenhorloge; Brobbel, P. C. Hooftstraat 3, breiwerk; Witzenburg, Am. Hoogvlietstr. 88 slot met beugel; Station Vlaard. Oost, kist andijvie; Borsboom, van Riebeeckstraat 6, riem; Politiebureau, vulpenhouder, heeren- moliërs, portemonnaie met inhoud; Noordijk, Dwarsstraat 2, paar sokken. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1620 September. GEBOREN: Johannes, zoon van G. Kor- naat en M. v. d. Lugt, Schied.weg 214 Mar- tinus A., zoon van M. Schouten en E. Voor- bach, 4e Maaasteeg 2 Jacob, zoon van J. van Dorp en E. Muis, P. K. Drossaartstraat 36 Gilles, zoon van H. Barg en A. Zonne veld, Ruytenburchstraat 1 Lena, dochter van L. Kamp en J. Waalboer, 2e Maasbosch- straat 5. OVERLEDEN: Willem Polderman, 17 jaar, Hofsingel 22 Hermanus Boeye, 68 jaar, echtgen. van M. J. Seesink, Röntgenstr. 28 Hillegonda Drop, 47 jaar, echtgen. van L. van Bree, Kom. Speelmanstraat 4. In Zweden heerscht een uitgesproken hoog conjunctuur. De gewone vermindering der bedrijvigheid in de wintermaanden is vrijwel spoorloos voorbijgegaan en sindsdien is de stij gende beweging hervat. De werkloosheid, die in het laatste kwartaal van 1935 en in de eer ste twe-e maanden van 1936 was toegenomen, is weer verminderd en was per ultimo Maart _,.l. tot heneden het cijfer van Juni 1935 ge daald. Het percentage der werkloosheid, on der aftrek van de seizoens-werkloosheid, was als volgt: 1935/36 30 Juni 10,3 30 September 10,3 31 December 10,7 31 Januari 10,8 28 Februari 10,9 31 Maart 10.1 1934/35 13.0 12,3 13.1 14,3 13,1 12,5 Ook andere gegevens over het eerste kwar taal van het -loopende jaar, aldus lezen wij in Handelsberichten, wijzen op een voortdu ren van den gunstigen economischen toestand. Volgens het juist verschenen verslag van de Zweedsche Kamer van Koophandel is ook in het tweede kwartaal van het loopende jaar een sterke vermeerdering van de industrieele bedrijvigheid en eveneens een verdere verbe tering van den toestand der exportindustrie te constateeren. Het spreekt vanzelf, dat deze gang van zaken allerwegen zeer groote belangstelling heeft getrokken en dat de vraag is gerezen, welke oorzaken tot dit voor Zweden zoo ver heugende resultaat hebben geleid. Is het de verbeterde export geweest, die het mogelijk heeft gemaakt de crisis te overwinnen, of waren het vooral de maatregelen der regee ring, welke den economischen toestand zoo zeer hebben veranderd? De beteekenis van deze vraag heeft er toe geleid, dat de Zweed sche economische en monetaire politiek in de afgeloopen jaren een belangrijk punt van dis cussie heeft uitgemaakt in de internationale gedachtenwisseling over economische vraag stukken. Toen in 1929 de crisis uitbrak, stonden ook in Zweden de politieke en financieele auto riteiten op het standpunt, dat de crisis door een politiek van aanpassing aan 't verlaagde prijsniveau moest worden bestreden. De be- grootingsuitgaven moesten worden verlaagd, de productiekosten verminderd en de Staat moest de leiding nemen bij het voeren van het economische leven naar een lager niveau. Aan het einde van deze moeilijke periode, zoo meende men, zou de grondslag voor een her stel zijn gegeven. Intusschen heeft deze opvatting niet lang stand gehouden. Spoedig ontstond er een, steeds sterker wordende, strooming, die de boven geschetste aanpassingspolitiek onjuist achtte en van haar, in stede van verbetering, veeleer een duurzame verzwakking van het bedrijfsleven verwachtte. Voorloopig echter bleef de regeering aan haar eens gekozen politiek van crisisbestry ding vasthouden. .Het bleek intusschen, dat het evenwicht in de betalingsbalans gevaar liep te worden ver broken als gevolg van de verandering in de exportverhoudingen. Weliswaar boden de prij zen der exportgoederen meer weerstand aan den prijsval dan die der importgoederen, maar de afzet naar het buitenland kromp zoo sterk in, dat die gunstige factor er geheel door werd geneutraliseerd. Het was duidelijk, dat Zweden valuta-tech nisch niet by machte was een dergelijke si tuatie lang te weerstaan. De overschotten op de betalingsbalans uit de goede jaren na den oorlog waren slechts voor een klein deel ge bruikt voor belegging op korten termijn of aankoop van goud; voor het grootste deel waren zij aangewend voor beleggingen op langen termijn, welke later voor een gedeelte (o.a. de groote credieten aan Duitschland) niet-invorderbaar bleken. Bovendien was een aanmerkelijk deel van het naar Zweden gevluchte buitenlandsche kapitaal op langen termijn uitgezet, zoodat toen in den zomer van 1931 een geldcrisis uitbrak en de buitenlandsche deposito's wer den opgevraagd, de toestand voor de Zweed sche banken uiterst moeilijk werd. Alleen aa" het buitenland werden van Juni tot Aug1ip 1931 kr. 217 millioen terugbetaald, kend de door particuliere firma's g e- taalde saldi en deposito's. O11'1®1.'.!,)- &n deze gebeurtenissen begon een v uit de kroon, die de Bank van Z«'ed®n ^°°r ®en ver hooging van het disconto van P Pct. poog de te keeren. Doch tevergeefs. Het wantrou wen greep hoe langer hoe verder om zich heen, het bedrijfsleven verlamde, de deviezen voorraad daalde van 326 millioen kronen in 1930 tot een laagtepunt van 49 milli°en In 1931. Het is de vraag, of Zweden onder cue om standigheden wel in staat was geweest den gouden standaard op den duur te handhaven. Doch men wilde blijkbaar tot het uiterste volhouden. Toen evenwel Engeland op 21 Sep tember 1931 den gouden standaard verliet, was de ban van het g°ud> waarin ook Zwe den leefde, gebroken. Een week na de groote gebeurtenis in Engeland werd in Zweden de inwisselbaarheid van papiergeld in goud op geheven. Herstel na opheffing van den gouden standaard. Met de opheffing van den gouden standaard verkreeg Zweden, evenals Engeland en de overige staten van het sterlingblok, een vol komen vrije valuta, en de autoriteiten kon digden aan, dat het doel der monetaire poli tiek nu zou zijn de handhaving van de koop kracht van de kroon op de binnenlandsche markt, d.w.z. de stabiliseering van het bm- nenlandsch prijsniveau voor de consump ie- artikelen. Dit vrij vage en algemeene program werd later uitgewerkt, niet zoozeer op gr^ van een plan dat op theoretische cons ruc es steunde, dan wel op grond van practische overwegingen en ervaringen. Met name werd nu als doel nog aangegeven de verhooging van het peil der groothandelspryzen binnen de grenzen, die door de stabilisatie van de pry- zen der consumptiegoederen op de binnenland sche markt waren £eat®ld' Inderdaad gelukte het, dank zij de munt- depreciatie, den druk der prijsdalingen eeni- germate te verzwakken. Doch dit ging zeer langzaam. Voor den kleinhandel had eerst in den zomer van 1933 de omslag plaats van da ling naar styging, en voor de landbouwpro ducten kon de prijsdaling slechts door ingrij pen van den staat: prijsregelingen, exportpre- mies, invoerbeperking, met succes worden be streden. In 1932 was het dieptepunt der crisis. Daar na is de verbetering gekomen, die zich ech- langzamer daalde dan in Engeland, gedeelte lik doordat in April 1933 een staking der bouwvakarbeiders uitbrak, die het bouwbe drijf, juist in een tijd toen het de leiding van de economische opleving op zich kon nemen, voor byna een jaar verlamde. In de tweede helft van 1933 begon de uit voer te stijgen, en die styging werd in 1934 in sneller tempo voortgezet. Sindsdien is de groote opleving in het eco nomische leven begonnen. Twee factoren. Het opmerkelijk herstel van het Zweedsche bedrijfsleven is het resultaat van twee fac toren: de politiek der regeering en de stij ging van de vraag naar Zweedsche export goederen. Van deze twee factoren is de twegde verreweg de belangrijkste. Met betrekking tot de regeeringspolitiek, als factor van crisisbestrijding, moet vooral worden gewezen op de begrootingspolitiek. Met het in Zweden geldende principe om de kapitaaluitgaven ten laste van de gewone be grooting te brengen, voor zoover zij geen in komen opleveren dat groot genoeg is om den rentelast te bestrijden ,werd gebroken. Men schrikte niet meer terug voor de mogelijkheid van tijdelijke begrootingstekorten; in de de pressie-periode, zoo redeneerde men, kon een tekort op de Staatsbegrooting, dat later in gehaald zou worden in de hoogconjunctuur, toelaatbaar worden geacht. Met geleend geld zou een program worden ondernomen tot uit voering van publieke werken, waarvan de ob jecten een duurzaam karakter moesten heb ben, doch welke niet „zelf-liquideerend" be hoefden te zijn. De opgenomen gelden zouden terugbetaald worden uit te heffen speciale belastingen. Met de voorzieningen voor die terugbetaling werd reeds begonnen op het moment, dat tot de leeningspolitiek werd be sloten. Inclusief de middelen, die in het loo pende begrootingsjaar 1936-1937 zullen wor den opgebracht, zal tot dat doel een som bij eengebracht zijn van in totaal 220 millioen kronen. Deze som komt overeen met het be drag, dat van 1933 af aan de uitvoering van werken van niet-productieven aard ten koste is gelegd. Investeering en terugbetaling zijn derhalve in genoemd begrootingsjaar in even wicht gebracht. Zweden is, dank zij de stijging van zijn uit voer, tot een hoogconjunctuur gekomen, via de betalingsbalans en de geldmarkt. De in vloed, die uitbegaan is van de politiek tot het ondernemen van conjunctuur-stimuleerende werken, is voor de bestrijding van de depresr sie slechts van secundairen aard geweest. De begrootingsmaatregelen hebben ongetwijfeld een nuttig effect gehad, maar zy hebben toch hun invloed eerst doen gelden, toen de her stelbeweging haar aanloop reeds had geno men. Zy zijn dus een versterkende, geen schep pende factor geweest in het economisch her stel-proces. Bovendien hebben de gelden, die geleidelijk voor de uitvoering van het program ter be schikking konden worden gesteld, slechts een fractie bedragen van de gelden, die uit het surplus op de betalingsbalans voortvloeiden en met welke de binnenlandsche markt kon worden verruimd. Deze verruirr'ng van de geldmarkt, die de opneming van staatsle ningen zonder een stijging van. den rentestand mogelijk heeft gemaakt, is dus door externe oorzaken ontstaan; het bedrijfsleven, niet de staat, is er de groote bron voor geweest. Zoo leidt een bestudeering van de Zweed sche hoogconjunctuur tot de conclusie, dat het bovenal de verbeterde export is geweest, die het Zweden mogelijk heeft gemaakt de crisis te overwinnen. De Fransche minister-president Blum heeft in het stadion te Poissy zijn aangekondigde redevoering gehouden over de binnenland sche politiek. Hij kondigde o.m. aan, dat de regeering na het kamerreces plannen zal voorleggen voor een nationaal werkloosheidsfonds en voor steunmaatregelen aan den landbouw. Men zal voorts maatregelen blyven nemen, om meer stabiliteit in industrie en handel te brengen. Blum gaf daarbij uiting aan de hoop, dat de revalorisatie der landbouwpro ducten niet zal terugslaan op de kosten van levensonderhoud. De Fransche minister vroeg het vertrou wen van het democratische Frankrijk, want „een economisch herstel kan niet verzekerd zijn, zoolang men geen zuivere lucht boven het hoofd heeft". Spreker betreurde de verspreiding van ge ruchten, volgens welke Frankrijk aan den vooravond van een bloedige anarchistische revolutie staat. „Men heeft ons voor 15 Sep tember een revolutie voorspeeld: zij is niet gekomen. Thans voorspelt men een zelfde re volutie op 15 October. Deze geruchten worden uitgedragen door een pers, die, naar ik onlange heb gezegd, de oppositie tegen een PartÜ opvoert tot een ver raad tegen de natie. Blum zeide voorts, dat een deel van de werkgevers een tactiek volgt, die tegen het volksfront gericht is. „Deze menschen willen de regeering voor het alternatief stellen, of ongeregeldheden te steunen of geweld te ge bruiken, zoodat het contact met de arbeiders- Klasse verloren zou kunnen gaan. Alle partijen van het volksfront moeten een dergelijke manoeuvre verijdelen! Het hangt van ons af, dat het werk volbracht wordt in vrijwillige orde en discipline, evenals van ons de verzekering van vrede en eendracht tus- schen de volken afhangt". NEW YORK, 20 September. (R.O.) De cor respondent van de „Herald Tribune" te Rome meldt, dat Suvich tijdens zjjn bezoek aan Washington zal voorstellen, de onderhande lingen te hervatten voor de betaling van oor logsschulden door Italië aan de Vereenigde Staten, om aldus op de Amerikaansche markt een leening te kunnen opnemen voor de ont wikkeling van Abessynië. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: -In Belgie zal in den nacht van 3 op 4 October ter zeer" langzaani"en'geleidelijk ontwikkelde.] a.s. het winteruur weer worden ingevoerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2