N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-b-K-A-A-R DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 DE GEWIJZIGDE EINDPUNTEN DER AUTOBUSDIENSTEN. Was het besluit van Ged. Staten rechtsgeldig ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. SIMULTAAN-HAM. BURGERLIJKE STAND. VERKEERS-ONGEVAL. Motorrijder geslipt en kort na dien aan de gevolgen overleden. ORANJEPLAAT. VLAARDINGEN. BUURTVEREENIGING „ARNOLD HOOGVLIETSTRAAT" SCHOONHOVEN. NEDERLANDSCHE MISSIE ZUSTERS IN NOORWEGEN. Zij werken daar met groot succes. WINTERDIENST INDIE-LIJN K- L. M. Route over Marseille en Rome. DE SLEEPBOOTOUTILLAGE TE IJMUIDEN. Een ander oordeel van deskundige zijde. Aanschaffing van zeesleepboot met sterk vermogen practisch noch economisch ge motiveerd. NED. ST. MELANIAWERK. DE HANDLEY PAGE H. P. 52- EENDEKKER. De snelste één-persoons bommenwerper. SCHIP MET 400 PERSONEN VERMIST. DE LONDENSCHE ZESDAAGSCHE. Onze landgenooten op de eerste plaats. Voor den kantonrechter, mr. J. H. van der Meulen, zijn vandaag een aantal zaken behan deld van autobus-exploitanten, die zich niet hebben gehouden aan de beschikking van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland, waarin met ingang van 1 Juli j.l. als eindpunt der interlocale autobusdiensten van Schiedam en Vlaardingen, de Rochussenstraat werd aangewezen. In de ochtendzitting diende de zaak tegen den 40-jarigen autobus-exploitant C. Th. A. van E. te Schiedam, wien ten laste was ge legd, dat hij op 1 Juli een autobusdienst tus- schen Rotterdam en Schiedam in werking heeft gebracht en gehouden, zonder inacht neming van de daartoe door Gedeputeerde Sta ten van de Provincie Zuid Holland verleende vergunning, immers, ofschoon gemelde ver gunning als eindpunt te Rotterdam voor dien autobusdienst aanwees de Rochussenstraat, nabij den Westersingel werd op dien datum op zijn last als eindpunt te Rotterdam gebezigd de Coolsingel. Verdachte zegt tijdens zijn verhoor, dat hij sedert 1927 vergunning heeft van Gedeputeer de Staten tot het onderhouden van een auto busdienst tusschen Rotterdam en Schiedam. Het is verdachte bekend, dat op 27 Juni 1936 Ged. Staten tot een wijziging van de vergun ning hebben besloten waarbij als eindpunt te Rotterdam de Rochussenstraat werd aange geven terwijl voordien het eindpunt aan den Coolsingel was gelegen. Door een expresse- brief was verdachte van deze wijziging in ken nis gesteld. Hij heeft echter zijn personeel opdracht gegeven toch naar het eindpunt Cool singel te rijden. Tegen het besluit van Gedeputeerde Staten heeft verdachte hooger beroep aangeteekend en dit is thans nog hangende. De verdediger, mr. H. Bavinck, vraagt ver dachte of een verlegging van het eindpunt de exploitatie van zijn autobusdienst niet onmo gelijk zou maken, waarop verdachte toestem mend antwoordt. Het publiek zou van de auto bussen geen gebruik meer maken, als het ge dwongen werd eerst naar de Rochussenstraat te gaan, omdat het dan van andere verkeers middelen in die richting gebruik zal maken. Er zijn geen getuigen gedagvaard, zoodat na vaststelling van de ambtseedige processen ver baal, de ambtenaar van het O. M. mr. W. C. baron van Dedem het woord krijgt voor het houden van zijn Requisitoir. Deze begint met de opmerking, dat de kwestie veel belangstelling heeft gewekt, het geen ook begrijpelijk is als men nagaat, dat het hier gaat om de bestaansmogelijkheid van vier autobusdiensten. Toch zal men de behan deling voor den kantonrechter teleurstellend vinden, omdat de vraag, waarom het hun eigenlijk gaat, van geen rechtskundig belang is. Verdachte had een vergunning voor de exploitatie van zijn autobusdienst, aan de be palingen waarvan hij zich steeds gehouden heeft, totdat bij besluit van 27 Juni j.l. een lueuw eindpunt werd aangewezen. Deze wijzi ging zou 1 Juli d.a.v. ingaan en verdachte heeft zich daaraan niet gehouden. Spr. zou nu gemakkelijk kunnen zeggen, dat verdachte üjaswege strafbaar is. Alleen voor het geval er iets aan die wijziging zou mankeeren, zou ver dachte niet strafbaar zijn. Om dat uit te maken wil spr. de wijziging nader bekijken. Gebleken is dat Gedeputeerde Staten de wijzi ging op eigen initiatief hebben aangebracht. Dat mag natuurlijk, hoewel die gang van zaken niet gebruikelijk is. De datum van het ingaan van de wijziging werd gesteld op 1 Juli. Het motief daarvoor was, dat op dien datum de nieuwe verkeersregeling in Rotterdam in werking trad. Spr. ziet ook geen reden, waar om Gedeputeerde Staten niet een datum zou den mogen stellen voor het ingaan van een door hen gewilde wijziging. Nu bestaat er wel een bepaling, dat de ver gunninghouder acht dagen te voren aan het publiek mededeeling moet doen van eventueele wijzigingen in de route en door het tijdstip waarop verdachte kennis kreeg van de wijzi ging was htj niet meer in staat aan dit voor schrift te voldoen. Verdachte kan zich daarop natuurlijk beroepen, maar spr. meent, dat in dien verdachte zich wel gehouden had aan het gewijzigde voorschrift, men hem niet zou heb ben mogen verwijten, dat hij niet acht dagen te voren het publiek daarvan in kennis gesteld had, zoodat voor hem ln dit opzicht straffe loosheid zeker was. Nu verdachte zich niet gehouden heeft aan de gewijzigde voorschriften zal spr. veroor deeling moeten vragen. Het belang van de zaak brengt mee, dat de ze kwestie tot in hoogste instantie zal wor den uitgezocht. Bij een eisch tot ontslag van rechtsvervolging zal slechts het middel van cassatie overblijven. Een beslissing van den Hoogen Raad kan men alleen krijgen wan neer ons hoogste rechtscollege de zaak ten principale kan behandelen. Er blijft spr. dus niets anders over dan ver- dachte's veroordeeling te eischen tot 6 boete subs 3 dagen hechtenis. Pleidooi. Mr. H. Bavink merkte op dat hier beslissend is de vraag of het besluit van Gedeputeerde Staten rechtsgeldend is. Er zijn legio bezwa ren tegen deze beschikking die pl. in het be roepschrift uitvoerig heeft behandeld. Thans' is als Pudelskem of het rechtsgeldig is, de regelen met 1 Juli te doen ingaan. Hij bespreekt de opmerkingen, die dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis gemaakt heeft in zijn brochure Pleiter wijst vervolgens op art. 20 van de Hin derwet waarin de schorsende werking van een ingesteld beroep nadrukkelijk staat voorge schreven. Pleiter wijst ook op uitzonderingen en betoogt dat als algemeen geldend recht kan worden aangemerkt, dat hangende een hooger beroep een maatregel niet ten uitvoer mag worden gelegd, als daardoor onherstelba re schade zou worden toegebracht. In dit ge val zal onherstelbare schade worden toege bracht, want het voldoen aan de wijziging zal ce ondergang van de autobusdienst ten gevol ge hebben. De kwestie van de concurrentie komt hier niet in het geding. Wel wordt een beroep gedaan op de wijziging in de verkeers regeling, maar volgens pleiter is het onbelang rijk of de bussen nog hangende het hooger be roep de oude route blijven volgen. Pleiter komt ten slotte tot de conclusie, dat het besluit van Gedeputeerde Staten nietig is en pleiter ver zoekt den kantonrechter verdachte vrij te spre ken, of hem subsidiair van rechtsvervolging te ontslaan. Na re- en dupliek bepaalt de kantonrechter dat op 8 October schriftelijk vonnis zal wor den gewezen. Aanrijdingen. Een hechtenisstraf van 1 maand, voorwaar delijk met een brieftijd van 1 jaar benevens 50 boete subs, 10 dagen hechtenis heeft het O.M. waargenomen door mr. E. J. Hoeffel- man geëischt tegen de 33-jarige N. A. v- S., die op het kruispunt van Middellandstraat en Henegouwerlaan met haar auto een fietser had aangereden, tengevolge waarvan deze een breuk van het linker dijbeen, benevens een wond nabij het linker oog had bekomen. Verdachte verklaarde, dat zij eerst op het allerlaatste oogenblik den fietser had gezien, terwijl deze bezig was den rijweg over te stek n. Op dat oogenblik had verdachte zijn hand uitgestoken gehad. Verdachte had nog alle moeite gedaan den fietser vrij te rijden, maar zij had niet kunnen voorkomen, dat het spatbord van haar auto het spatbord van de fiets greep. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de fiet ser geruimen tijd reeds het voornemen te ken nen had gegeven, den rijweg te willen over steken. De verdediger, mr. F. W. Meyer was van oordeel, dat verdachte slechts in zeer geringe mate schuld aan het ongeval heeft. Het groot ste deel daarvan treft den fietser, die een veel grootere bocht had moeten maken. Plei ter verzocht verdachte met een zeer lichte boete te straffen. Voorts heeft de rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 24-jarigen handelaar in radiotoestellen E. J. C. uit Schie dam, die in de Havenstraat den voetganger J. Smits, die den rijweg overstak had aange reden, waarbij deze het linkerbeen had ge broken. Verdachte had kort te voren een an dere auto ingehaald en bevond zich nog op het linker tramspoor, toen de aanrijding plaats had. Hij heeft den -voetganger zien oversteken en daarop een signaal gegeven. De voetgan ger aarzelde even en heeft vervolgens op een drafje zijn weg voortgezet. Dat was tegen de berekening van verdachte, die meende, dat de voetganger hem wel voorrang zou verleenen. Het O.M. was van oordeel, dat verdachte in elk geval een fout heeft gemaakt, door den voetganger op het linker tramspoor voor bij te willen rijden. Als hij naar het rechter spoor teruggegaan was, dan zou er niets ge beurd zijn. O. M. achtte verdachte's schuld aan de aanrijding bewezen en eischte 14 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. A. Hoek heeft in een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat hier niet den automobilist, maar den voetganger schuld treft, die op het autosignaal maar kalmweg den rijweg bleef oversteken, inplaats van even to wachten. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Diefstal. Wegens diefstal van een fiets heeft het O.M. tegen den 24-jarigen schildersknecht C. B. H. uit Nieuw Helvoet een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. Uitspraak 6 October. De heer Ph. J. Ham uit Rotterdam gaf te Winschoten een simultaanvoorstelling, waar voor groote belangstelling bestond. Van de 63 partijen was het resultaat, 48 gewonnen, 8 ge lijk en 7 verloren, derhalve 82% pet. Aangiften van 23 September 1936. BEVALLEN: T. G. M. Wentzel geb. Piersma z. D. van Lambaart geb. Bisschop z. H. A. Steffen geb. Andrlessen d. J. G. van Herpen geb. Janssen z. J. E. P. M. de Held geb. Ver- steijnen z. W. J. Frietman geb. van Oost z. M. J. Verbiest geb. van Kluijve d. M. C. A. v. d. Jagt geb. v. d. Wildenburg z. H. P. de Swart geb. d'Aehard v. Enschut d. M. Vanhove geb. Bathborn d. N. E. van Vliet geb. Isendoom d. M. v. d. Velde geb. Osinga d. J. M. Houkes geb. van Rosmalen d. G. van Bladel geb. Holzken z. A. Elscot geb. den Hartigh z. D. Tamboer geb. Gaanderse d. H. C. Blom geb. Grem d. H. M. H. Stuurman geb. Kester d. A. Boon geb. Bosse- laar z. J. P. Sluijtêr geb. Wittevrongel d. A. M. A. Verslagers geb. Vermeer d. J. van Heiningen geb. Knoester d. H. J. M. Visser geb. van Lieshout z. J. A. A. van Overbeek geb. van Wijk z. S. Kol geb. Roos z. GEHUWD: P. K. Geluk jm. 21 j. en Ch. M. v. d. Laan jd. 21 j. J. H. Couvee ges. 58 en C. v. d. Schaft wed. 52 P. M. Buskens jm. 29 en E. M. Tordoir jd. 23 W. Verroen jm. 25 en J. D. Huurman Jd. 24 A. de Berg jm. 38 en N. v. Oirschot jd. 29 M. Blok jm. 34 en G. Teller ges. 32 J. M. v. d. Elzen wedr. 38 en P. v. d. Munnik ges. 39 Ph. J. v. Gederen jm. 27 en L. Cooyman jd. 21 C. F. de Graaf jm. 22 en Ch. Bedee jd. 18 C. Grotjohann jm. 24 en M. C. A. Beerman jd. 23 A. den Haan jm. 26 en M. X. J. Scholberg jd. 24 J. Hanssen jm. 20 en M. G. Rietdijk jd. 16 J. F. A. Hendrikx jm. 24 en M. v. d. Brink jd. 21 J. v. d. Hoeven Jm. 27 en W. J. v. Varik jd. 23 AHoornweg jm. 45 en A. J. Visser jd. 37 A. in 't Houtj m. 22 en F. v. d. Put jd. 23 E. A. Jansen jm. 21 en A. M. W. Lindroos jd. 18 A. de Jong jm. 27 en E. Bock jd. 30 T. J. Keseling jm. 24 en L. v. Geest jd. 21 W. J. L. Ritselaar jm. 28 en J. v. d. Berg jd. 27 J. M. G. Kuppen jm. 28 en J- Th. M. Saris jd. 21 H. N. Mefjster jm. 28 en M. C. v. Heiningen jd. 31 H. Prins jm. 22 en C. Spuy jd. 20 C. P. Trimp jm. 24 en A. Negri jd. 23 A. v. d. Weiden jm. 27 en M. W. V. d. Sluys jd. 22 H. J. Werre ges. 31 en W. C. Hagens ges. 26 W. van Bochove jm. 25 en A. van Lieburg jd. 26 J. P. A. Dubgelmann jm. 26 en J. H. Slechte jd. 26 H. A. de Geus jm. 28 en J. N. de Haan jd. 21 L. Kuipers jm. 31 eri F. Lindenburgh jd. 24 M. G. v. Luyk jm. 29 en C. J. Schouten jd. 21 J. H. de Rui ter jm. 25 en G. M. Disser jd. 22 H. v. d. Starre jm. 27 en M. E. J. Eibers jd. 25 P. Troost jm. 27 en W. Engelberts jd. 29 C. A. P. G. v. Veen jm. 25 en P. de Mos jd. 24 H. J. v. Werkhoven jm. 23 en N. de Jong jd. 20 H. J. C. M. Corver jm. 28 en H. M. Engels jd. 25 J. Elscot jm. 23 en L. N. Gutteling jd. 22 J. H. N. Grandia jm. 22 en A. Buys jd. 23 J. H. de Haas jm. 27 en G. C. Reevers jd. 25 P. J. van Ham 36 en H. A. Hardeman ges. 36 J. v. Herwaarden jm. 25 en P. J. v. Bommel jd. 26 J. Hoek jm. 23 en M. v. Gammeren jd. 20 J. Hoogstadt jm. 24 en J. v. d. Steen jd. 21 G. Huisman jm. 30 en J. J. Kooren jd. 24 J. Jacobsson jm. 25 en R. F. W. Harts jd. 23 G. A. H. Johne. jm. 30 en A. H. v. Diggele jd. 26 L. Kaufmann jm. 29 en J. A. Röttger jd. 23 K. W. Kila jm. 23 en C. M. v. Leeuwen jd. 19 A. v. d. Klooster jm. 22 en G. Bijl jd. 21 F. W. Koning jm. 26 en E. G. Maertens jd. 21 J. Koppen jm. 43 en J. H. Truyers jd. 25 J. Kwant jm. 28 en L. C. A. H. Barthel jd. 25 M. A. Lamers jm. 25 en X. M. M. C. de Groodt jd. 32 C. v. Leeuwen jm. 23 en M. C. Contjn jd. 28 J. C. H. Michilsen jm. 33 en A. M. v. d. Bel jd. 25 C. A. Nouwens jm. 30 en W. Sieber jd. 28 A. J. de Pater jm. 27 en E. M. A. Ouds hoorn jd. 29 J. D. de Ruyter jm. 36 en G. M. A. Schussler jd. 30 L. A. Sleliakus jm. 28 en N. Versluis jd. 26 J. F. Staal jm. 29 en E. J. Laurens jd. 29 J. v. Suylekom jm. 25 en E. Lourensen jd. 27 P. Verhagen jm. 40 en A. Hordijk Jd. 36 C. Th. Vink ges. 30 en S E. Schillinger jd. 29 F. J. B. Waller jd. 28 en H. E. Wolders jd. 27 C. J. Bakker jm. 39 en T. C. de Haan jd. 35 J. Bouhuijs jm. 29 en C. S. Camminga jd. 27 P. Hoogmoed jm. 34 en F. M. Wohlers jd. 23 H. Nijzink jm. 29 en H. Papenhuijzen jd. 28 U. A. Orgelist jm. 22 en M. Brouwer jd. 20 H. W. Plate jm. 34 en I. C. J. Sizoo jd. 25 A. v. Schaardenburgh jm. 28 en J. Boot jd. 22 J. Tegelaar jm. 28 en E. Schafer jd. 23 W. N. Treurniet jm. 25 en A. M. Parie jd. 24 L. N. Vermeer jm. 32 en A. Ch. Maier jd. 26 P. v. Weijen jm. 29 en C. A. Kluit jd. 24. OVERLEDEN: T. J. Langenbach, man van H. M. v. d. Graaf 29 j. C. J. Buijtendijk zoon 3 j, w. v. Deelen, vrouw van G. P. Wendt 58 j. M. Kok. gesch. vrouw van C. J. Schoon- made 46 J. T. J. Rijsdijk vrouw van A. M. W. Sommeling 40 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. E. Hoef man geb. Flörke z. Gisteravond om kwart over zes reed de 40-jarige motorijder A. v. d. Waag, gewoond hebbend aan den Goudscheweg met zijn motor rijwiel op de Kreekweg. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak kwam de man plotseling te vallen, waardoor hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Het slachtoffer werd per auto van de G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, alwaar hij kort na aan komst, aan de bekomen verwonding is over leden. Namens den Commissaris van het Bureau Zuid (Sandelingplein) worden eventueele ge tuigen opgeroepen voor het geven van nadere inlichtingen. Bjj A. Voorhoeve v.h. J. M. Bredée's Uit geversmij. N.V. te Rotterdam is een wand plaat in vijfkleurendruk verschenen met het portret van prinses Juliana en prins Bernard en het versje, waarmede D. Hans zijn radio rede op 8 Sept. eindigde: Oranje Boven! blijft de kreet, In nood en dood en lief en leed; Geen and're ga daarboven Dan waar wij God meê loven. GEVONDjEN VOORWERPEN Te bevragen bij: R. K. Liefdegesticht, Hof- laan 18, bok; van Dijk, Nieuwelaan 61, da meshandschoen; van der Velden, Hoogstraat 162, kindertaschje; Groen, Com. Houtman straat 37, rozenkrans in étui,; Politiebureau, reflector en étui; 2e van Leyden Gaelstraat A, armbandje; Waardenburg, van Riebeeck- straat 31, kinderring; de Bloeme, Schiedam- scheweg 52, rijwiel; Hoogerwerf, Heemraad straat 54, dameshorloge; de Roode, Koning straat 9, vulpen; van Gent, Hoogeweg la, de Lier, vulpen; van der Windt, le van Leyden Gaelstraat 19, portemonnaie met inhoud. Door de bewoners van de Arnold Hoogvliet straat is een buurtvereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren A. van Rijn, voorzitter; K. F. de Korte, secretaris; W. F. J. Rey, penningmeester; A. M. de Boer, W. Post en de dames K. de Goede en J. van der Schaft. AANRIJDING De motorrijder R. uit Rotterdam is op de Westhavenkade alhier aangereden door een vrachtauto, bestuurd door v. d. D. uit Wate ringen. R. raakte daarbij bekneld tusschen den auto en zijn motorrijwiel, met het gevolg, dat zijn rechtervoet werd gekneusd en hij ver wondingen bekwam aan hand en hoofd. Na verbonden te zijn, is hij per auto naar zijn woning gebracht. Tegen v. d. D. werd proces verbaal opgemaakt. RIJWIEL GESTOLEN. Ten nadeele van de 13-jarige Johanna v. H. alhier, is te Schiedam een rijwiel ont vreemd. Zij had de fiets voor een winkel aan het Rubensplein te Schiedam, geplaatst, zon der hem op slot te zetten. Toen zij ongeveer 10 minuten later buiten kwam, was het rij wiel verdwenen. SPELDJESDAG. De vereeniging tot bevordering der belan gen van T.B.C.-patiënten in Nederland orga niseert op Zaterdag 26 Sept. a.s. een speldjes dag met collecte. De opbrengst hiervan is be stemd voor het steunfonds der vereeniging. TER VISSCHERIJ. Het stoomloggerschip VL 47 van de ree- derij van Toor's Handelmaatschappij alhier, wordt alsnog in de vaart gebracht. Tot schip per hierop is aangesteld A. Wapenaar van de VL 71, terwijl als schipper op de VL 71 is aangesteld P. van Embden. De VL 47 ver trekt Zaterdag reeds naar zee. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Niobé om 2250 ton kolen te laden. OP EXCURSIE. De burgemeester van de gemeenten Noor delijk van den Waterweg, alsmede de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas hebben gisteren een be zoek gebracht aan de E.N.C.K., de Lever's Zeep-Mij., waar de lunch werd gebruikt werd en aan Hr. Ms. De Ruyter en Wilton, te Schiedam. VERBINDING OUDE EN NIEUWE HAVEN Met het dempen van de verbinding tusschen de Oude en de Nieuwe Haven is men thans zoover gevorderd, dat de brug, de z.g. Koningin Wilhelminabrug, met een bok kon worden weggehaald en neergezet is aan de Z.O.Z. van de Koningin Wllhelminahaven. De kademuur aan de Oosthavenkade loopt thans door en aan de zyde van de Koningin Wilhel- minahaven is eveneens de kade voltooid. Ook is men deze week begonnen met het afbreken van de glasblazerij aan de Kon. Wil- helminahaven. „SCHOONHOVEN VOORUIT" De winkeliersvereeniging „Schoonhoven Vooruit" hield een goed bezette ledenvergade ring. Nadat de voorzitter, de heer de Vaal, de vergadering had geopend, werd lang ge discussieerd over een te houden herfstcam- pagne. Besloten werd te trachten samenwer king te verkrijgen met de R. K. winkeliers vereeniging De Hanze om twee winkelweken te organiseeren en wel van Zaterdag 24 Oct. t.m. 7 Nov- a.s. Enkele leden betoogden dat het noodzakelijk was om aan de gemeente sub sidie aan te vragen terwijl ook de afgevaar digde voor de streekvereeniging van de V.V.V. bij de aangesloten gemeenten om subsidie wil aankloppen. Verder kwam nog ter sprake de z.g. Warenwet, waaromtrent de winkeliers niet erg te spreken waren, wijl deze wet hoofdzakelijk zou drukken op de schouders van deze winkeliers. Het bestuur zou hier omtrent nadere inlichtingen inwinnen. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt ging de goeboter voor 75 en de wei- boter voor 70 ct. per pond. Handel vlug. EIER VEILIN GEN, Waaggebouw: aanvoer 4000 stuks; kip- eieren 2,854.35; Lopikerstraat: kipeieren 4.30—4.60; eendeieren 3,10—4.20 per 100 stuks. JUBILEUM. As. Zondag zal de R. K. Middenstandsver- eeniging De Hanze alhier, haar 20-jarig ju bileum herdenken. Dit jubileum zal worden herdacht met een algemeene H. Communie er: een H. Mis terwijl 's avonds in de groote zaal van de St. Jozefvereeniging een gezellige bijeenkomst zal worden gehouden. VERBETERING VAN WEGEN. Bij het gemeentebestuur is van Ged. Staten een schrijven ingekomen dat er bij dit college geen bezwaar bestaat, om den Opweg en den Hooge Dijk nogmaals een bewerking te doen ondergaan met asfalt, zooals dit reeds een maal is geschied, om verdere afslijting te voorkomen. Ook de Nieuwe Singel en het bovenpad van het park van den Opweg tot de Jan Kortlandstraat zal een dergelijke be werking ondergaan, terwjjl het bjj B. en W. een punt van overweging uitmaakt om het gewone gedeelte van den Opweg, eveneens te doen asfalteeren. NOG EEN BUURTVEREENIGING Hoogstwaarschijnlijk zal bjj de vele buurt verenigingen die Schoonhoven reeds bezit, nog een nieuwe worden gevoegd, n.l. voor den Opweg. Enkele bewoners hebben hiertoe het initiatief genomen en zulks bleek alge meen weerklank te vinden. Binnenkort zal een vergadering worden belegd. In de toe komst zal ook deze entrée van Schoonhoven bij feestelijke gelegenheden worden versierd. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijn aangegeven de navol gende voorwerpen: een heiligen beeldje in 'n doosje; een ceintuur van een mantel en een sleuteltje. Inlichtingen te bekomen op het politiebureau. Noorsche niet-katholieke couranten maken niet zelden met grooten lof gewag van het liefdewerk der katholieke kloosterzusters in het land van de eeuwige sneeuw. De zusters hebben zich dan ook bijzonder verdienstelijk gemaakt en zich naam verworven op het ge bied van ziekenverpleging. Zij mogen zich in een steeds toenemende belangstelling en sym pathie der bijna nog geheel protestantsche bevolking verheugen. Daardoor worden zij in de gelegenheid gesteld steeds nieuwe hospita len en ziekenhuizen te openen, en zij zouden dit nog op grootere schaal kunnen doen als er niet een zoo groot gebrek was aan zusters. Zoo werd dezer dagen de eerste steengelegd voor een modem geheel op-to-date hospitaal te Bergen, een koene daad van de nog jonge Congregatie van den H. Franciscus Xaverius. Deze congregatie werd gesticht door wijlen Mgr. Fallize, speciaal voor Noorwegen om in het nijpend gebrek aan Missiezusters te voor- Zien. Eln Gods zegen heeft achtbaar op deze stichting gerust. Hospitalen en tehuizen voor ouden van dagen bestaan reeds te Bergen, Stavanger, Arendal, Haugesund. Het laatste dateert pas van het vorig jaar. Nu reeds durven durven de zusters het aan om te Bergen een nieuw Ziekenhuis bij te bouwen, dat berekend is op 170 bedden en geheel wordt ingericht volgens de nieuwste eischen van den modernen tijd met Röntge'n-sterilisatie-isola- tie-afdeeling, drie operatiekamers, enz. Daar waken en bidden de zusters aan het ziekbed van bijna uitsluitend andersdenkenden en verrichten er een schoon en yruchtbaar missiewerk, terwijl zij den weg bereiden voor den priester-missionaris en zijn onmisbare steun zjjn. Zonder zusters kan de Missionaris in Noor wegen maar weinig uitrichten. Met het door het geheele volk zoo hoog gewaardeerde liefde werk der zusters gaat onze H. Kerk in Noor wegen een schoone toekomst tegemoet. Van de leden der Congregatie van den H. Francis cus Xaverius zijn nu reeds meer da nde helft Nederlanders, terwijl de Congregatie in de laatste 10 jaar haar troepen werft bijna uit sluitend onder onze Nederlandsche meisjes, omdat het Nederlandsche karakter zoo uitste kend overeenkomt met het Noorsche, hetgeen natuurlijk het Missiewerk ten goede komt. Twee maal per jaar in April en September schepen eenige adspirantleden zich te Rot terdam in om de gelederen van deze moedige Congregatie in het hooge Noorden te gaan ver sterken. Zij hebben dan een eersten proeftijd achter den mg in de Noorsche missieprocure en het postulantenhuis St. Olav te Bussum onder de leiding van zr. Hildegardis Korte van Delft, die zelf een van de eerste postulan ten was van het St. Olavshuis. Behoudens enkele kleine veranderingen ziet het winterprogramma 1936'37 voor den dienst AmsterdamBatavia er even zoo uit, als dat van het vorige jaar, d.w.z. dat, te beginnen met het vliegtuig dat Zaterdag 3 October van Amsterdam vertrekt, wederom de route over Marseille en Rome zal worden ge volgd, waarbij de uitreis in 6% dag zal worden volbracht en de thuisreis in 6 dagen. Evenals verleden jaar wordt op de uitreis Rome de eerste nachthalte, doch de tweede nacht zal op het Italiaansche eiland Rhodos worden doorgebracht, inplaats van te Cairo. Rhodos is een aantrekkelijk eiland, waar zoo wel van landschapsschoon als van Grieksche en Middeleeuwsche oudheden valt te genieten. Passagiers en bemanning zullen in het bad hotel ter plaatse worden ondergebracht. Den derden dag wordt gevlogen van Rhodos naar Basra, een nieuw station op de route, waar onlangs een nieuwe, uiterst moderne lucht haven is opengesteld. Een meer gelijkmatige verdeeling van de per dag af te leggen afstan den wordt hierdoor verkregen. De volgende nachthaltes blijven onveranderd: Jodhpur, Rangoon en Singapore, zoodat het vliegtuig in den loop van den ochtend van den zevenden dag te Batavia aankomt. De thuisreis ondergaat geen wijziging. De passage- en vrachttarieven blijven eveneens onveranderd. De vraag of het wenschelijk, zoo niet nood zakelijk moet worden geacht, dat IJmuiden wederom de beschikking krijgt over een zee sleepboot met sterk vermogen, die in gevallen, waarin aan een tengevolge van vliegend storm weer bij de Nederlandsche kust in moeilijk heden verkeerend schip, sleepboothulp moet worden verleend, onmiddellijk zee zal kunnen kiezen, wordt in kringen van te IJmuiden werkzaam zijnde deskundigen, bevesti gend beantwoord. Naast en tegenover dit oordeel staat echter, dat van anderen, die, ofschoon zulks feitelijk deze materie niet raakt, de belangen van Amsterdam als tweede havenstad van ons land ten zeerste voorstaan en waar het in deze op aankomt uit hoofde van hun werk zaamheid evenzeer deskundig geacht kunnen worden over de ter sprake gekomen kwestie hun aan een jarenlange practijk getoetste in zichten kenbaar te maken. In de eerste plaats wordt uit deze kringen naar voren gebracht, dat de huidige sleepboot- outillage te IJmuiden voor binnenkomende schepen onder alle omstandigheden alleszins voldoende is. IJmuiden toch zoo zeide men kan gerekend worden tot een der veiligste havens en vooral na het in gebruik nemen van de groote Noordersluis zag en ziet men het geregeld gebeuren, dat door de meeste schepen in normale omstandigheden van sleep- bootassistentie geen gebruik wordt gemaakt. De vraag b 1 ij f t echter, hoe de aangelegen heid beoordeeld dient te worden bij abnor male omstandigheden, dus in gevallen, waarin de elementen dusdanig zijn losgebar sten, dat de kans op scheepsrampen, ook in de nabijheid van IJmuiden, allerminst gering kan worden geacht. Als antwoord op deze vraag gaf men uit vermelde kringen te kennen, dat er in de geheele wereld geen kuststrook is, welke dermate goed met sleepbootposten be zet is als de Nederlandsche kust, zoodat de eventueele bouw of de aankoop van een zee sleepboot, met het speciale doel deze te IJmui den te stationneeren, door deze deskundigen ongemotiveerd wordt geacht. De lengte van de Nederlandsche kuststrook zoo werd ge zegd bedraagt ongeveer zeventig mijl en op welk punt daarvan ook een schip in nood komt te verkeeren, kan er te allen tijde, dank zij het bestaan van sleepbootposten te Hoek van Holland en te Den Helder, zoomede Noor delijker nog op Terschelling, binnen den tijd, waarin het contact met het zich in moeilijk heden bevindende schip tot stand dient te zijn gebracht, sleepboothulp ter plaatse zijn. Wel gaf men toe dat de aanwezigheid van een sterke zeesleepboot te IJmuiden de situatie uiteraard nog beter zou doen zijn, doch men deed daarbij uitkomen, dat in dat geval zich on middellijk de economische zijde van de kwestie naar voren zou dringen, aangezien de sleep- bootoutillage in het algemeen een zeer duur technisch apparaat is en derhalve de aan schaffing van een sterke zeesleepboot met „standplaats IJmuiden" economisch niet ver antwoord zou zijn. Bovendien vinden zoo voegde men hier aan toe de te berde ge brachte argumenten mede rechtvaardiging in het feit, dat elk schip, hetwelk van IJmuiden uit, zee kiest, dadelijk om de Noord of om de Zuid koerst, zoodat, mocht het in ongereede geraken, zoowel de sleepbootkapiteins in Den Helder als te Hoek van Holland op hun post zijn. Het argument, dat een schip reeds dade lijk op de pieren zou kunen loopen, is aldus de zegslieden allerminst steekhoudend. In een dergelijk geval toch zou afgezien van mogelijke technische storingen sprake zijn van een volkomen gebrek aan goed zeeman schap bij den gezagvoerder of den loods, ter wijl, practisch gesproken, een uitstel van enkele uren, vóór sleepbootassistentie ter plaatse is, weinig beteekent en mede alleen als een theoretisch belang kan worden beschouwd, dat zich niet in de practijk kan doen gelden. Algemeene jaarvergadering. In hotel „Victoria" Spuistraat te den Haag heeft Dinsdag onder leiding van mevr. Steins Bisschop-Herckenrath uit Amsterdam, de algemeene jaarvergadering plaats gehad, van het Nederlandsch St. Melania-liefde werk. Aanwezig waren o.m. mgr. Visser M.S.C. Apostolisch Prefect van Poerwokerto, mgr. prof. P. Groenen, alg. secretaris, pastoor Schneiders uit Buitenzorg, prof. dr. D. Fran sen O.F.M-, geestelijk adviseur van het Me- lania werk en vertegenwoordigers van ver schillende Missie-orden. De beide aftredende bestuursleden, mevr. F. de Rooij van Zuidewijn en mevr. Janssen Twaalfhoven, werden herkozen. De voorzitster gaf een overzicht van het Melania-werk in Indië, waar thans overal bloeiende scholen en cursussen van het liefde werk gevonden worden, terwijl zij de hulp in riep van Europeesche krachten om in de kli nieken werkzaam te zijn. Het vorig jaar heeft de penningmeesteresse 11.000 naar Indië kunnen sturen, wat 2.000 meer is dan het daaraan voorafgaande jaar. Verder wees spr. op de gebeds-actie; m kerken en kapellen hier en in Indië wordt a gelijks reeds gebeden voor de bekeering van Indië'en voor het welzijn van de in an sc ie vrouw, teneinde goede katholieke moeceis te verkrijgen. Mgr. Visser hield vervolgens een causerie over contactvorming tusschen Nederland en Indië en wees daarbij speciaal op de taak van de Nederlandsche katholieke vrouw, teneinde Indië en vooral Java voor Christus te winnen. Pastoor Schneiders gewaagde met dank baarheid van hetgeen de katholieke Neder landsche vrouw speciaal voor zijn parochie te Meester Comelis heeft gedaan. Ten slotte sprak mgr. Groenen nog een waardeerend woord ten opzichte van het Me lania-werk, een instelling, voortgekomen uit de Indische Missievereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten. (Van onzen correspondent). Van bovengenoemden eendekker, waarop het departement van Luchtvaart dezer dagen een groote order geplaatst heeft, wordt medege deeld, dat hij in snelheid niet overtroffen wordt door de snelste gevechtsmachines voor één persoon, welke in eenige luchtmacht in gebruik zijn. Hij heeft een groot laadvermogen en een zeer aanzienlijke draagwijdte, en wordt gekenmerkt door verwonderlijk gemakkelijke hanteerbaarheid. Deze nieuwe machine zal het volgende jaar deel uitmaken van de Britsche luchtmacht. Zij heeft een dubbelen motor; de vleugels zijn op halve hoogte bevestigd aan een ongewoon slanke en diepe verstijving, gelijk aan die welke 't eerst aangebracht werd bij de zware Hey- ford tweedekkers-bommenwerpers, die thans de standaard-uitrusting vormt voor dit type machine, en 't vorig jaar toegepast werd op den H. P47 „general purpose" eendekker (voor algemeene doeleinden). Bij de H. P. 52 is 't beginsel tot volle ontwikkeling gebtacht. 't Sprietvormige achterdeel van de verstijving is, in eenigszins gewijzigde gedaante, hetzelfde als dat van de H. P. 47, terwijl 't voorste deel een diepe en zeer nauwe metalen kast met vlakke zijkanten geworden is, waarin de be manning en de militaire belasting plaats vinden. Berekend is dat 't voorste deel, aldus overeind staande, slechts de helft van den tegenstand der lucht veroorzaakt, welke zich ZOU doen gevoelen, Indien het op z'n kant geplaatst was. Dit „vliegend valies"-model (gelijk 't ge noemd wordt) biedt nog vele andere voordee- len. Zoo maakt de smalheid der verstijving 't mogelijk, dat de twee motoren dichter bij elkaar geplaatst zijn dan bij de gebruikelijke, meer ronde verstijving mogelijk is, hetgeen wil zeggen, dat wanneer een der motoren on klaar raakt, de vliegvaardigheid minder ern stig aangetast wordt. Beweegkracht wordt verschaft door twee Bristol Pegasus, door lucht verkoelde motoren, die elk op vele duizenden voet boven zeepeil 900 P.K. kunnen ontwikkelen. De eerste H. P. 52 dezelfde machine die thans aan 't proefstation der Luchtmacht op Martlesham Heath de proef doorstaan heeft werd zeer snel gebouwd, namelijk van 16 tot 19 Juni, dus in drie dagen tijds. Den volgenden dag werden de motoren reeds aan 't loopen ge bracht, maar daar 't op 21 Juni zwaar stormde werd de proefvlucht den 22 Juni uitgevoerd, dus zes dagen nadat met de constructie een aanvang gemaakt was. Na nieuwe proefvluch ten op de volgende twee dagen, werd de ma chine den 25 Juni te Hendon afgeleverd, en dienzelfden middag nam zij deel aan herha lingsoefeningen voor de groote jaarlijksche vliegdemonstratie. Tot 't eind van Juni toe werden nog verscheidene proefvluchten ge maakt met zóó voortreffelijke resultaten, dat de officieele piloten geen enkele wijziging meer aangebracht wenschten te zien. Deze bijzonderheden zijn van belang OOk voor diegenen, die zicht niet voor de militaire aviatiek interesseèren, omdateruit blijkt, dat Groot Brittannië zijn luchtmacht, althaas wat 't materiaal betreft, met bijna onbeperkte snelheid kan uitbreiden, hetgeen een gerust stelling is, zooal niet in het belang van den algemeenen vfede, dan toch in dat van de bijna algemeene veiligheid van Europa. LONDEN, 23 September (R.O.) Uit Gibral tar wordt gemeld, dat het Spaansche schip „Genoveva" sedert 2 September wordt ver mist. Het schip heeft 400 personen aan boord, waaronder verscheidene vluchtelingen. Het schip verliet 2 September de haven van Santander op weg naar Valencia. Alle pogin gen van de draadlooze stations en de kust wacht, om het schip te vinden, zjjn vergeefsch gebleven. Nadat de Duitsche Kilian en Vopel langen tijd de leiding hadden gehad, hebben zdeze thans af moeten staan aan onze landgenooten Piet en Jan van Kempen, die, nadat zij gister morgen nog drie ronden achter lagen, hun achterstand hebben weten in te loopen en daar zij het meeste aantal punten hebben thans op de eerste plaats staan, gevolgd door de Duit- schers Kilian en Vogel en de Belgen Aerts en Buysse, met een ronde voorsprong op de Fransehen Ignat en Diot. Woensdag te middernacht was de stand als volgt: 1. Piet en Jan van Kemp011 312 pnt. 2. Kilian—Vopel 252 pnt. 3. Aerts—Buysse 215 pnt.; op 1 ronde: 4. Ignat—Diot 327 pnt. 5. van Buggenhoutvan Vlockbovei 227 pnt.; op 2 ronden: 6. Falck Hansen—Chnstensen 201 pnt.; op 3 ronden: 7. Wa thour-Crosley 64 pnt.; op 9 ronden: 8- ^rhens-Huertgen H9 pnt. S. Peden—Lepag0 107 pnt op 12 ronden: 10. Gebr. Smith 124 Pnt. 11. Tonnelier—Pec- queux 226 pnt.: °P 13 rondenPrior—Deffletrio 89 pnt. Het koppel MalmesiBartoli is uit den strijd. Vanochtend om 7 uur was de stand op de zesdaagsche: 1. Piet en Jan van Kempen 347 pnt. 2. Kilian Vopel 240 pnt. 3. AertsBuysse 231 pnt.; op 1 ronde: 4. DidotIgnat 261 pnt. 5. van Buggenhout—van Vlockhoven 227 pnt.; 2 ronden; 6. HansenChristenaen 227 pnt.; op 3 ronden; 7. WalthourCrosley 184 pnt.; op 9 ronden: 8. Merkens—Huertgen 138 pnt. 9- Lepage—Peden 114 pnt.; op 12 ronden: 10. Gebr. Smith 143 pnt. 11. Prior—Demetrio 109 pnt. 12. pecqueux—Tonnelier 277. Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2