OOK ZWITSERLAND DEVALUEERT TOLEDO BEZET DOOR FRANCO'S TROEPEN. zzszz* f» HET PERCENTAGE WAARSCHIJNLIJK <?5a 30 PROCENT. De helden van het Alcazar bevrijd. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 Het devaluatie-percentage is nog niet nauwkeurig bekend, doch zal waarschijnlijk 25 a 30 procent bedragen. Devaluatie-besluit kwam als een coup de théatre. GEN VE, 26 September. (VAN ONZEN COPRESPONDENT) Het besluit van de Zwit sersche regeering om in navolging van Frank rijk u„k den Zwiteerschen franc te devalueeren heeft hier in Genève 'n algemeene verrassing teweeg gebracht, ook in kringen van de Zwit sersche delegatie ter Volkenbondsvergadering, wier leider, minister Motta, intusschen den geheelen dag afwezig was, daar hij nr.ar Bern TER BEVORDERING VAN HET INTERN. EVENWICHT. Devaluatie van de mark heeft geen zin. wèÊêêéêë -v HET YATICAAN EN HET BOLSJEWISME. BILBAO IN VLAMMEN. Het volksfront is in een crisis geraakt. 20 LUCHTREIS OM DE WERELD DOOR EKINS. NIEUWE „ZUIVERING" IN RUSLAND Arrestatie van Radek en Rajewski. De rooden uit de omgeving van Cordova verdreven. torn km ALFONSO NIET AAN BOORD VAN DE „REX". SALESIANEN DOOR ROODEN GEDOOD. Plan voor afiveer-organisatie in alle landen. MORGENTHAU B.EDWINGT DE SOVJET. Sovjet-aanval tegen het pond. AMERIKAANSCHE EGALISATIE FONDS GRIJPT IN. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR KARDINAAL HLOND. PROCES TEGEN „LE PAYS RÉEL". „De bondsraad is, na kennis te hebben genomen van bet besluit der Franscbe re geering om den Franschen franc met circa 30 procent te devalueeren, tot de con clusie gekomen, dat het in het belang is van de Zwitsersche nationale economie, dat ook Zwitserland er toe overgaat zijn valuta aan te passen aan de wereldvaluta Hieromtrent heeft de Bondsraad een verklaring gepubliceerd, waarin bij vast stelt, dat de goudreserven van de Zwitsersche Nationale Bank nog rijkelijk vol doende zijn om aan iederen aanval het hoofd te bieden, doch dat men thans tot devaluatie overgaat, omdat indien men er later toe gedwongen zou worden, men in- When reeds een aanzienlijke hoeveelheid goud bad moeten doen afvloeien. De devaluatie in Frankrijk zou Zwitserland ook reeds, zonder dat dit land tot devaluatie overging, in het toeristen-verkeer, export etc., zoo zwaar treffen, dat het beter is, dat Zwitserland zich terstond aan de in het buitenland genomen maat regelen aanpast, teneinde den levensstandaard in Zwitserland op het huidige peil te kunnen handhaven. Op een desbetreffende vraag van het A.N.P. deelde het Zwitsersche telegraaf- agentschap mede, dat omtrent het percentage van de voorgenomen devaluatie op het oogenblik nog niets kon worden gezegd,, evenmin als over de handhaving van den gouden standaard na de aanpassing. In Zwitsersche politieke en financieele kringen neemt men echter aan, dat men in Zwitserland over zal gaan tot gelijke maatregelen als in Frankrijk genomen worden. Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kregen wij om 3 uur telefonisch bericht uit Parijs, dat in bevoegde kringen aldaar be kend was, dat Zwitserland het voorbeeld van Frankrijk niet zou navolgen. En nog geen 24 uur later komt het officieele communiqué bin nen dat de Zwitsersche regeering officieel tot devaluatie van haar munt heeft besloten ten einde deze nu aan de leidende munteenheden der wereld aan te passen. Uit deze snelle wisseling van telegram men blijkt wel hoe bewogen de dagen zijn, welke wij thans weer doormaken. En direct komen de herinneringen weer boven uit de dagen dat het pond sterling deprecieerde, dat was 20 September 1931, dus juist ongeveer vijf jaar geleden. In die vijf jaren hebben de landen van het goudblok geworsteld om het hoofd boven water te houden en om door een aanpassingspolitiek tot een nieuw internatio naal evenwicht te komen. Geen der goudlan den is in die vijf jaar met deze aanpassings politiek geslaagd. was geroepen. Vanochtend heerschte hier bij alle Zwitsers de algemeene overtuiging, dat Zwitserland ondanks het Fransche voorbeeld den Zwitser- schen franc nog op het goudpeil zou willen en nm half een vanmiddag deel- kunnen houden. Om nau k de de Zwitsersche radio zelfs nog mede, dat de Zwitsersche regeering beslo en a aan de goudpariteit vast te houden. Het vertrouwen in den Zwitscisc en was ook btj de boeren uit de grensprovincies van Frankrijk zoo sterk, dat zij vanochten m grooten getale naar Genève kwamen om hui. Fransche geld In Zwitsersch geld om te wis selen. Het was dan ook een geweldige verrassing, toen even na twee uur bekend werd, dat de Zwitsersche regeering in een buitengewone vergadering van den ministerraad besloten had ook tot devaluatie van den Zwitserschen franc over te gaan. Het volgende officieele communiqué werd even na twee uur uitgegeven: Na kennis te hebben genomen van de beslis sing der Fransche regeering om den Fran schen franc met ongeveer 30 pet. te devaluee ren, is de Zwitsersche regeering van oordeel, dat het belang van de nationale staatshuis houding gebiedend vereischt, dat de Zwitser sche franc zich ook aanpast aan de groote werelddeviezen. De Zwitsersche regeering zal Maandag rapport aan het parlement uit brengen. De beurzen zullen Maandag en Dins dag gesloten zrjn. Ook de Nederlandsche gezant nam deel aan de besprekingen van den ministerraad. De vergadering van den Zwitserschen nliuis terraad werd vanochtend bijgewoond door den heer Bachmann, president $an de Ban i an Zwitserland, en ook, wat algemeen de aan dacht trok, door den Nederlandschen gezant te Bern* mr. Ridder van Rappard. De „Tribune de Genève" meent uit dit zeer ongewone feit, dat een buitenlandsch diplo maat een zitting van den Zwitserschen minis terraad bijwoont, te mogen afleiden, dat de Zwitsersche regeering er prijs op stelde, me^ de Nederlandsche regeering overleg te plegen en zoo mogelijk een lijn te blijven trekken. De Nederlandsche delegatie ter Volken bondsvergadering bevestigde ons vanochtend, dat mr. Van Rappard inderdaad de vergade ring van den Zwitserscheö ministerraad heeft bijgewoond, doch de Nederlandsche delegatie meende geenerlei mededeelingen over den aard der besprekingen en over het door mr. Van Rappard uitgebrachte rapport te mogen doen. 2vlr. Van Rappard was vanavond te Genève wederom aanwezig. De „Tribune de Genève" is het eenige blad, dat laat genoeg op den Zaterdag verschenen is om reeds eenig-en commentaar te kunnen geven. Het blad schrijft, dat het besluit van den ministerraad een ware coup de théatre is en dat de Zwitsersche regeering ongetwijfeld de devaluatie onvermijdelijk acht en haar beslissing heeft willen geheimhouden tot na ae gewone sluiting van de Zwitsersche banken op Zaterdagmiddag. Meer kans op een internationale valuta-stabilisatie. De aankondiging, dat Zwitserland het Franscbe voorbeeld zal volgen kwam na de mededeeling, dat geen devaluatie overwogen werd als een verrassing voor Londensche fi nancieele kringen. De algemeene opvatting is echter, dat thans het oogenblik het geschikst geacht moet worden voor de overgebleven goudlanden om hun valuta in overeenstemming te brengen met de gewijzigde internationale verhoudingen. Zulks zou, naar men hier aan neemt, de kans op een spoedige definitieve in ternationale valutastabilisatie aanmerkelijk verhoogen. Zooals reeds aangegeven, werd heden te Londen alle handel in vreemde valuta opge schort, terwijl men in verschillende kringen verwacht, dat deze ook aanstaanden Maandag nog gesloten zal blijven. Op den middag zouden in den niet-officieelen handel enkele transacties in francs afgedaan zijn, waarbij de franc genoemd werd op 100 tot 117 francs in het pond. De sterlingfrancnoteering zal de volgende week grootendeels beheerscht worden door den Amerikaanschen dollar. In geval van een devaluatie van den franc met 25 zou de francnoteerlng hier moeten uitkomen op 98,90 in het pond, bij een dollar noteering van 4,92 en op 100,80 francs in het pond bij een dollamoteering van 5,00 dollar. In geval van een devaluatie met 34 zou de Fransche franc te Londen moeten uitkomen op 112,37 bij een dollar van 4,92 en op 114,20 bij een dollar van 5,00. Hoe zal de kamer reageeren Het Kamerlid, oud-minister Paul Reynaud, de bekende voorstander van devaluatie, heeft het volgende verklaard Ziehier dus ons onge lukkig land in het derde experiment sinds den franc van Poincaré. Het eerste was de de- flatiepolitiek, die gestrand is, omdat zij bij ons niet, zooals elders, gekoppeld werd aan devaluatie. Het tweede was de anti-devaluatie- politiek van het ministerie-Blum. Deze heeft tot effect gehad, dat de prijzen gestegen zijn, die reeds te hoog waren in vergelijking met de wereldprijzen, hetgeen dus economische onzin was. Sinds deze nederlaag officieel werd vast gesteld door haar auteurs, die tot devies had den „geen devaluatie geen deflatie", zijn zij het zelf, die nu een tegengestelden weg moeten opgaan. De proef, die in den afgeloopen nacht is begonnen, is zeer delicaat, omdat zij te laat komt. Ook wegens de omstandigheden waaronder zij plaats vindt. Sinds ik twee en een half jaar geleden heb gevraagd om tot devaluatie over te gaan, heeft Frankrijk frs. 30 milliard goud verloren en is het economisch leven ineenge schrompeld en de sociale toestand verergerd. Zoo de operatie wordt geleden volgens de voor schriften, welke zijn ontstaan aan de hand van de ervaringen in andere landen, zal zij ook zooals elders slagen. Wanneer dat niet ge beurt, dan zal deze devaluatie slechts het be gin zijn van een verder wegglijden. Het is onze laatste kans, die wij niet moeten verspelen. Doriot, de communistische leider en vl^e" president van de Kamer, heeft verklaard, dat de regeering zich tot de devaluatie heeft laten dwingen, omdat zij het geld met heeft „kunnen nemen waar het ligt WaX ons be treft, verklaarden Vijanden van de devaluatie, en verdedigers van het brood der arbeiders, wij zijn er zeker van het gevoelen van het ge- heele volk uit te drukken, wanneer wij eischen dat het volk niet „uitgekleed" wordt, aldus Doriot. RUSSEL, 26 September 1936. J> (Eigen Tel.)- De Belgische re geering, aldus wordt medegedeeld, heeft een gxlnstig gevolg gegeven aan de uitnoodigingen van de Fransche, Engelsche en Amerikaansche regeerin gen om mede te werken tot bevorde ring van 't internationaal economisch evenwicht. De Belgische regeering evenals de regee ringen van Frankrijk, Groot Brittannië en de Vereenigde Staten heeft daarenboven nog verklaard, dat het welslagen van het hier boven bepaalde innig verband houdt met de uitbreiding van den internationalen handel. Zij hecht er vooral een zeer groot belang aan, dat onverwijld een actie op touw zal worden gezet om de bestaande stelsels van contingenteeringen en toezicht op de wissel koersen geleidelijk te verzachten om tot haar afschaffing te komen. De Belgische regeering en de regeering van Frankrijk, Groot Brit tannië en de Ver. Staten achten samen werking van de andere naties tot verwezen lijking van het aldus uitgedrukte programma ten zeerste gewenscht. Tot deze verwezen lijking zal de Belgische regeering steeds gereed zijn haar volle medewerking te ver- leenen." ORKAAN AAN DE AMER1KAANSC HE KUST- De plaatsen aan de Atlantische Oceaankust der Ver. Staten werden onlangs door een orkaan ge- teisterd. De ondergeloopen hoofdstraat van het plaatsje Norfolk in Virginia. PARIJS, 26 September 1936 (Eigen Tel.) Na de stabilisatie van den franc door Poincaré is Frankrijk op nieuw genoodzaakt tot een devaluatie over te gaan. De devaluatie was dus te vreezen en haar typische voorteekenen waren alle aanwezig. Nadat aanvankelijk vanaf de aankondiging van de politiek van goedkoop geld kort na het optreden van den nieuwen minister van financiën het goud naar Frankrijk, zij het dan ook aarzelend, was gaan terugvloeien, kwam deze gunstige beweging in begin Augustus als gevolg van de revolutionnaire stakingsbeweging en de lichtvaardige budget- politiek der regeering met alleen tot staan, maar begon weer een nieuwe gouduittocht, die weldra zoodanig toenam, dat in de voor laatste week frs. 800 rmllioen werd uitge voerd. In de laatste week werd het tempo van gouduitvoer zoodanig verhaast, dat Don derdag frs. 200 millioen weiden uitgevoerd en Vrijdag alleen uit Cherbourg ruim frs. 350 millioen naar Amerika werden verscheept. Goudvoorraad met frs. milliard gedaald- ,D® gouduitvoer had zoodoende de frs. 2 milliard overschreden en men kon wel op zijn vingers natellen, rekening houdend met net in pand geven van frs. 3 milliard aan Engeland, dat de goudvoorraad hoogstens nog frs. 48 milliard bedroeg. Dit beteekent, dat smds de verkiezingscampagne van het volks front een vermindering van den goudvoorraad met circa fra 20 miUiard was ingetreden. Niettegenstaande dit alles bleef de regee ring zmh tegen de devaluatie uitspreken, die practisch eiken dag ernstiger werd zulks vooral uit vrees voor de communisten, die zich hardnekkig tegen haar bleven verzetten, louter uit demagogische overwegingen om van de ontevredenheid over de nieuwe aan tasting van den franc een wapen te maken J r00de bondgenooten te bestrijden- Een oogenblik leek het, of de regeering de verantwoordelijkheid voor de devaluatie op noiH-lek terrein wilde vermijden en de parle mentaire terugkeer van begin November zou de ernstige vermindering van j raad dwong tot beschermende maatregelen en Vincent Auriol moest zijn eerste nederlaag accepteeren door het disconto aanzienlij 1 t verhoogen, dus 't tegengestelde te doen van dat waarop hij z'n financieele politiek had ge bouwd. Hij moest toelaten, dat de Fransche Bank het klassieke middel tot verweer aan wendde, omdat de wijziging van den raad van de Bank en het opnemen van een ,,Jau- haux" daarin aan die Bank toch geen andere middelen aan de hand had gedaan. BERLIJN, 26 September 1936 (Eigen Tel.) De devaluatie van den Franschen franc was voor Berlijnsche financieele kringen een groote verrassing. Ook de goed ingelichte kringen hadden op een dergelijken maatregel thans nog niet gerekend. Op grond van de besprekingen tusschen- dr. Schacht en den Franschen minister van handel had men ge dacht, dat de devaluatie van den Franschen franc eerst tegen een later tijdstip zou worden afgekondigd. Het trekt ook de aandacht, dat dr. Schacht zich nog hedenochtend vroeg naar Saarbruecken heeft begeven, teneinde aldaar een redevoering uit te spreken. Een officieele verklaring met betrekking tot de nieuwe internationale valutasituatie werd weliswaar niet afgegeven, doch door bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat Duitschland niet tot devaluatie zal overgaan. Ook niet na den maatregel, welken Zwitserland heeft ge troffen. Zelfs indien Nederland ook zou de valueeren, dan zou Duitschland, aldus verze kerde men ons, niet het voorbeeld van de diie goudlanden volgen, omdat het geen koersre guleeringsfonds van deviezen of goud bezit, waarmede het land het nieuwe koersniveau van zijn valuta zou kunnen regelen. Want een devaluatie van een valuta heeft, aldus is men hier van meening, slechts doel, indien men het nieuw vastgestelde koersniveau door ingrij pen op de deviezenmarkt ook kan regelen. NEW YORK, 26 September (UN. PRESS) De bladen van het Howard-concern kondigen aan, dat de verslaggever van dit concern, Es- kins, een luchtreis om de wereld zal maken, en daarbij ook van de Nederlandsche luehtdien- sten zal gebruik maken. Woensdag zal Ekins van Lakehurst ver trekken met het luchtschip „Hindenburg". WARSCHAU, 26 September. (D. N. B.) Volgens berichten uit Moskou zal Stalin pas in de tweede helft van October van zijn verlof naar Moskou terugkeeren. Voorts wordt gemeld, dat Radek sedert een week is gearresteerd en dat een onderzoek tegen hem wordt Ingesteld, evenals tegen den gearresteerden redacteur van het „Journal de Moscou", Rajewski. In officieele kringen weigert men elke in lichting omtrent Radek en Rajewski. Tenslotte wordt nog gemeld, dat Boecharin hoewel htj van vacantle Is teruggekeerd en zijn naam nog in de „Izwestia" staat genoemd, zijn functie als hoofdredacteur niet uitoefent, HELSINGFORS, 26 September. (R.O.) De regeering-Kivimaeki is, zooals gisteren reeds werd verwacht, afgetreden. H ENDAYE, 26 September. (UN. PRESS). De roode strijdkrach ten schijnen er thans zelf zeker van te zijn, dat de stad Toledo spoedig door de nationale troepen zal wor den ingenomen. Naar radio-Valladolid mededeelt, heeft de roode generaal, die in dezen frontsector het comman do voert, zijn hoofdkwartier reeds van Toledo naar Madrid verplaatst. Intusschen wordt in een door den generalen staf van Mola uitgegeven communiqué medegedeeld, dat de na tionale strijdkrachten in den loop van heden na een verbitterd gevecht de ten Noord-Westen van Toledo gelegen dorpen Vargas en Villa Miel hebben ingenomen- In het communiqué wordt tevens bevestigd, dat de nationale troe pen nu nog slechts vijf kilometer van Toledo verwijderd zijn. Ook op de andere fronten hebben de na tionalisten groote successen te boeken. In den Avila-sector hebben Mola's afdeelin- gen, uit Farmesio oprukkend, de volksfront militie uit haar stellingen nabij de spoorlijn naar Madrid verdreven. De cavalerie achter volgde de vluchtende miliciens en stelde velen hunner buiten gevecht. De voorhoede slaagde bovendien er In, de stad La Canada en om geving te bezetten. -ft JS *9 46 so Een uit Madrid tegen de nationale troepen uitgezonden pantsertrein werd door Mola's artillerie in elkaar geschoten. Op het noordelijk front wordt het gisteren begonnen offensief voortgezet. Gisteravond ondernamen de vliegtuigen van de nationalis ten een tweeden aanval op Bilbao, welke even hevig was als de eerste. Wederom werd een aantal huizen door bommen getroffen. Verscheidene stortten in en de bewoners werden onder de puinen be dolven. Een bom kwam terecht in de nabijheid van het Britsche consulaat, dat beschadigd werd. Op verschillende plaatsen zijn weder bran den uitgebroken. In de stad heerscht een groote paniek. Ook in het Zuiden maken de nationale troepen groote vorderingen. De in Cordova gelegerde troepen hebben een verrassenden uitval gedaan en het ten Zuid-Oosten van de stad gelegen dorp Espejo, dat door de volks- fronters was versterkt, ingenomen. De be- teekenis van dit succes is deze, dat. Cordova nu niet langer meer door de volksfrontstrijd krachten wordt bedreigd. breken van den dag de aanval op Toledo be ginnen, dat dan vermoedelijk na een kort doch hevig gevecht zal worden ingenomen. LISSABON, 26 September. (UN. PRESS) Dr. Gil Robles, de leider van de „Accion Po pular" ontving hedenavond om zes uur tele fonisch bericht uit de West-Spaansche stad Caceres, dat de nationalisten Toledo hebben ingenomen. Radio-Valladolid bevestigde de inneming van Toledo hedenavond om acht uur en deelde bovendien mede, dat de in het Alcazar inge sloten nationalisten, die zich zooveel weken lang met heldenmoed verdedigd hebben, zijn bevrijd. De troepen van generaal Franco dwongen de roode militie door een vernietigenden ba- jonetaanval tot den terugtocht. In wanorde vluchtten de roode naar Toledo, waaruit zij na bloedige straatgevechten werden verdreven. De legionnaires en Marokkanen, die gisteren morgen reeds de geheele vlakte, welke zich ten Noord-Westen van Toledo uitstrekt, be- heerschten, konden zich met veel moeite tegen de steile hoogten, waardoor de stad in het Noorden beschermd wordt, opwerken. De rivier De Taag, die de stad aan de andere kanten omringt, vormde eveneens een hinder nis voor de aanvallers, doch belemmerde te vens den terugtocht van de rooden. De uit den Noord-Oost-hoek van Toledo naar Madrid voerende weg was reeds Zater dagavond door de nationalisten afgesneden door de inneming van de dorpen Vargas en Villa Miel. Op deze wijze verhinderde Franco den terugtocht van den tegenstander in de richting van Madrid en drong hem naar het Zuiden, waar gemakkelijker een beslissing kon worden geforceerd. De Noordelijke voorsteden van Toledo en de daar gelegen ziekenhuizen alsmede de arena voor stierengevechten in de nabijheid van de beroemde Visagra-poort, werden Zondagavond ingenomen en van hier uit werd de aanval on middellijk verplaatst naar de oude stad, waar het tot bloedige straatgevechten kwam, waar bij de roode militie ruim drie honderd dooden verloor. Bovendien moesten de volksfronters bij hun vlucht uit de stad reusachtige hoeveelheden oorlogsmateriaal achterlaten. De overlevende verdedigers van het Alca zar werden door generaal Varela persoonlijk bevrijd. Naar uit Madrid vernomen wordt, verspreid de zich daar Zondagavond het bericht van den val van Toledo als een loopend vuurtje. Later binnengekomen particuliere mededee lingen brachten een bevestiging, hoewel de wlksfrontregeering hardnekkig bleef beweren dat de Alcazarstad zich nog steeds in handen van haar strijdkrachten bevond. Onder de bevolking ontstond een groote be roering en in de omgeving van de Castellana trachtten fascisten zelfs een overwinnings demonstratie te houden, welke evenwel spoe dig werd onderdrukt. Al loochent de regeering echter de bezetting van Toledo met woorden, door haar handelin gen bevestigt zij haar toch. Veelzeggend is bijv. dat het zenden van versterkingen naar Toledo Zaterdagavond plotseling is gestaakt terwijl voorheen zonder onderbreking troepen naar het Zuiden vertrokken. GIBRALTAR, 26 September. (R.O.» Een journalist, die gisteravond aan boord van de ,Rex" ging, deelt mede, dat koning Alfonso zich niet aan boord van dit schip bevond. Ook de officieren van het schip verklaarden, dat de ex-koning zich niet aan boord bevond. TURIJN, 26 September (STEFANI) Bij het generalaat der Salesianen is bericht ont vangen, dat de directeuren van de huizen te Barcelona en Valencia, benevens van zeven andere Salesiaansche kloosters in Andalusie, zoomede eenige leden der congregatie te Bar. celona zijn gedood door Spaansche communis ten. Naar aanleiding van het bezoek van mgr. Micara, den Apostolischen nuntius in België, en mgr. Ritter, den nuntius in Tsjecho-Slowakije, aan Rome, waarbij de beide prelaten in par ticuliere audiëntie door Zijne Heiligheid zijn ontvangen, deelt de Rómeinsche correspondent van de Weensche „Reichspost" het volgende aan zijn blad mede: Mgr. Ritter sprak met den H. Vader over de onlangs opgerichte nationale Tsjechische anti-bolsjewistische liga, die op initiatief van de Katholieke Tsjechische volkspartij ontstaan is, en die in alle kringen van de Katholieke bevolking gesteund wordt. Paus Pius XI dankte Mgr. Ritter voor deze „blijde boodschap" in een tijd, dat Europa door het bolsjewisme bedreigd wordt, en gaf den nuntius en diens acüe tegen het bolsjewisme den pauselijken zegen. Ook met den apostolischen nuntius in Bel gië heeft de H. Vader gesproken over een afweerorganisatie tegen het bolschewisme op Katholieken grondslag en in alle landen. Hierna deelde mgr. Micara den H. Vader den stand mede van den strijd der Belgische Katholieken en van de politieke Belgische or ganisaties. In Vaticaansche kringen is men van oor deel, dat de H. Stoel plannen overweegt om de kerkelijke overheden gezamenlijk organisa torische maatregelen te doen nemen in den strijd tegen het geestelijke en politieke com munisme en tegen andere anti-kerkelijke we reldbeschouwingen. Hierbij moeten echter geen politieke maat regelen genomen worden en de innerlijke Ka tholieke strijd tegen verkeerde denkbeelden en daden moet als de gewichtigste taak be schouwd worden. Het is eveneens toe te juichen, wanneer in de betrokken landen alle kringen der bevol king door woord en geschrift steeds weer op merkzaam gemaakt worden op de Katholieke vermaningen tegen het communisme. Voordat deze actie begint, moet zij nog be sproken worden door de "V aticaanscbe instan ties en goedgekeurd worden door de nuntia turen en de bisschoppelijke overheden. Daar de plannen nog slechts in een eerste stadium verkeeren, konden verdere bijzonder heden nog niet worden bekend gemaakt. De volksfronters hebben slechts ernstigen tegenstand geboden bij den overtocht van de rivier Guadarrama. Zij lieten daar de veertien kilometer van Toledo gelegen brug in de lucht springen. Na een hevig gevecht op deze plaats trok ken zij tenslotte terug, terwijl zij in het wilde weg bleven vuren. De weg van Torrijos naar Rielves op het plateau, dat de laatste natuurlijke hindernis ls vóór het Taagdal, is bezaaid met lijken van volksfronters. Waarschijnlijk zal morgen vroeg bij het aan s Morgenthau. (Eigen Tel.) Minister Morgenthau, secre taris van de Amerikaansche schatkist, kondig de heden aan, dat door de Vereenigde Staten een bedrag van een millioen pond sterling, dat door de Sovjet-rregeering tegen eiken prijs op de buitenlandsche markt was gegooid, op genomen is. Minister Morgenthau verklaarde, dat hij hier toe overgegaan was, toen hij vernam, dat er iemand in de markt was, die het pond omlaag wilde drij ven. Hij achterhaalde, zoo verklaarde hij, dat de Russische staatsbank or der gegeven had tot den verkoop van een millioen pond sterling tegen eiken prijs. Dit bedrag werd door bemiddeling van het egalisatiefonds opgekocht. Dit is niet het eenige geval, aldus Morgenthau, dat eenige persoon of eenige regeering het ge waagd heeft, om de wisselmarkt in de Ver eenigde Staten kunstmatig te beïnvloeden. De poging van de Russische staatsbank is er in geslaagd het pond sterling van 5,02 tot 4,91 omlaag te brengen. Ik hoop, dat du. voorval zich niet zal herhalen. Op Morgenthau's verklaring onderging het pond onmiddellijk een verbetering met twee $-cent en om half een gold een noteering van 4,97. Later verklaarde hij nog inzake de opdracht van de Russische staatsbank om een millioen pond sterling te verkoopen, dat, indien er verdere pogingen zouden aangewend worden om het valutaprogram van de Vereenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk te verstoren, de Amerikaansche schatkist bereid was haar 2 milliard stabilisatiefonds in het geding te bren gen. Hij gaf aan, dat de actie van vandaag, waarbij de schatkist zich bereid verklaarde alle aanbod van ponden op te nemen, een aar dige winst heeft opgeleverd voor de schatkist. Het stabilisatiefonds, aldus verklaarde hij, was gevormd om scherpe schommelingen op de wisselmarkt uit te schakelen. Nu heden de Londensche en Parijsche markt gesloten waren, had de Amerikaansche schatkist den plicht in de markt te komen. De zaakgelastigde van Joego-Slavië baron Kutmer, heeft Z. H. Em., den primaat van Po len, het grootkruis van de Witte Adelaarsorde overhandigd, de hoogste onderscheiding van Joego Slavië. Zooals men weet, is kardinaal Hlond het vorige jaar de pauselijke legaat ge weest by het katholiek congres van Ljubljana. BRUSSEL, 26 September (R.O.) De kabi netsraad heeft in zijn gisteren gehouden zit ting besloten, rechtsingang te verleenen te;.en het blad van den leider der Rex-beweging. De- grelle, „Le Pays Réel", wegens benadeeling van het crediet van den staat, door in strijd met' de waarheid mede te deelen, dat de schktkist, na eerst 4 milliard aan geheime fondsen te hebben verspild, thans een tekort heeft van 300 millioen. De raad zal verder een koninklijk besluit voorstellen, waarbij het rijden met voertui gen, die als middel van aanval of verdediging kunnen dienen, verboden wordt. Voorts werd een wetsontwerp aangenomen ter aanvulling van de wetten op de vervaar diging van den handel en in het dragen van wapens en munitie en tot het tegengaan van opruiing tot misdaden en vergrijpen. De raad nam tenslotte een wetsvoorstel aan, "Waarbij het wetboek van strafrecht wordt gewijzigd wat betreft aanslagen op de vrij heden, gewaarborgd door de grondwet (in het bijzonder de persoonlijke vrijheid) en op het persoonlijk bezit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3