Een antwoord op Neurenberg. WAT EEN LANDGENOOTE IN SPANJE BELEEFDE. LITWINOFF VOOR DE ASSEMBLEE. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 EEN POOTIGE VROUW. OVERSCHIE. ONDER WIJS-JUBILÉ. HILLEGERSBERG. NACHTELIJK RUMOER. SCHIEBROEK. POSTAGENTSCHAP KLEIWEG. VLAARDINGEN. SOVJET-CRITIEK. Bolivia, Nieuiv-Zeeland en Ziveden gekozen tot niet-permanente raadsleden. SCHOONHOVEN. GEEN KERKVERVOLGING MEER IN RUSLAND ONZE LAATSTE DAGEN IN HET HOSPITAAL. Door Barcelona's straten stuiven de propaganda-auto s van Moskou m DOMINEE HET PREEKEN BELET. Met geweld uit zijn kerk verwijderd. Srfr&." DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. BURGERLIJKE STAND. Zij wachtte een inbreker op. In den nacht van Zaterdag op Zondag wilde de 35-jarige koopvrouw M. van 't H. haar woning aan de Van Alkemadestraat binnen gaan, toen zij plotseling eenig gestommel op de trap hoorde. Zij ging niet naar binnen, maar stelde zich op bij 'n lantaarnpaal. Eeni- ge oogenblikken later werd de deur van haar woning geopend en een man, gekleed in lichte regenjas, met een hoed op zijn hoofd kwam de woning uitstappen. De vrouw liep op den man toe onder den uitroep: „Wat doe je in mijn huis". Op hetzelfde moment kreeg zij eenige klappen in het gezicht, doch de vrouw ook niet mis lichtte den inbreker beentje en deze viel op de straat. Van deze gelegenheid gebruik makend, be gon de vrouw te roepen „moord, moord," waarop een toevallig voorbijkomend militair reageerde, door den inbreker aan te pakken. Deze was echter de soldaat te vlug af en met achterlating van hoed, handschoenen, breek ijzer en een zaklantaarn, verdween de inbre ker. Het onderzoek in de woning van de vrouw wees uit, dat alle kasten waren geforceerd, doch er werd niets vermist. Later in den nacht is door de politie aan gehouden de 36-jarige koopman D. S. ver dacht van medeplichtigheid, doordat hjj op uitkijk had gestaan. Deze man is echter weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Ook van den eigenlijken dader heeft de po litie nog geen spoor. Het onderzoek wordt in middels voortgezet. Op 1 October a.s. herdenkt Mejuffr. E. v. Essen, onderwijzeres aan de R.K. Parochiale School, te Overschie, den dag, dat zij 25 jaar aan het katholieke onderwijs verbonden is. In den nacht van Zaterdag op Zondag be vonden zich 6 zeilbooten op den Plas. De in zittenden hadden blijkbaar een feestje georga niseerd en om de feestvreugde te vergrooten, hadden zij ook een gramofoon mede genomen. De muzikale klanken en die van het vrooiflk gezang klonken breed uit over den Plas in de stilte van den nacht. De omwonenden, in de omgeving van Plasvwijck waren echter minder gesticht door de wijze waarop de zeilers feest vierden en belden de politie op. De politie, die spoedig verscheen, nam de gramofoon in be slag en maakte procesverbaal op. De directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat het Postagentschap Schie- broek, Kleiweg, met ingang van 5 October a.s. wordt verplaatst naar de overzijde Kleiweg 133a. REKENING ARMENRAAD 1935 Na gehouden overleg met de commissie voor de financiën stellen B. en W. den Raad voor, de i ekening dienst 1935, van den Armenraad vooi Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht goed te keuren. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 339,28; door de beide betrokken gemeen ten werden conform de begrooting subsidies verleend van 1183,50 en 139. REKENING HET GROENE KRUIS 1935 Conform het advies van de commissie voor financiën stellen B. en W. den Raad voor, de rekening dienst 1935, van de afd. Vlaardingen en Vlaard.-Ambacht van de vereen. „Het Groene Kruis" goed te keuren. De rkening sluit met een voordeelig saldo ad 1991,29, door het z.g. „bazaarfonds" werd echter een bijdrage verleend van 694,19. Het subsidie dezer gemeente bedroeg 300, welk bedrag ook op de begrooting was geraamd; door de gemeente Vlaard. Ambacht schijnt achteraf nog een subsidie over 1935 verleend te zijn. Te bevragen bij: Pinck, Westhavenplaats 18, portemonnaie met inhoud, Zwaans, P. Verkadestraat 6, gewicht. Politiebureau, blauwe muts, rijwielplaatje, lantaarn, ceintuurs. Scholten, 9e Bierslootsteeg 1, rijwielplaatje WL. Bongers, Aerts van Nesstraat 25, portemon naie met inhoud. de Knegt, Jb. van Heemskerkstraat 7, riek. Raadhuis, Vlaard. Ambacht, tennisbal, kin- derportemonnaie Dahliastraat 3, Vlaard. Ambacht, kinder- taschje. Op het politiebureau alhier zijn als gevon den gedeponeerd tal van ceintuurs, mutsen en andere kleedingstukken, welke tot heden niet werden afgehaald. Melden rechthebbenden zich dezer dagen niet aan, dan worden deze voorwerpen vernietigd. BUURTVEREENIGING „v. SCHRAVEN- DIJKPLEIN" Door de bewoners van het Van Schraven- dijkplein is een buurtvereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren: N. A. van Drimmelen, voorzitter; A. Hoogerwerf, secr.; N. de Ligt, penningmeester; J. P. van Pul, H. J. Stahlie, C. v. d. Velden en de dames mevr. Poot en mevr. P. Maat. GENèVE, 28 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De volkenbondsverga dering heeft vanmiddag op de eerste plaats drie nieuwe niet-permanente raadsleden geko zen in plaats van de aftredende staten Argen tinië, Australië en Denemarken. Gekozen werden Bolivia met 49 en Nieuw- Zeeland en Zweden ieder met 48 van de 51 stemmen. De verkiezing bleef dus geheel overeenkom stig de verwachtingen. De verkiezing voor twee andere niet-per manente raadszetels zal eerst over enkele dagen kunnen plaats vinden, nadat de volken bondsraad het voorstel van de volkenbonds vergadering, om twee tijdelijke zetels terwille van de Aziatische en de zoogenaamde groep- looze staten te scheppen, zal hebben bekrach tigd. Bij de voortzetting van de algemeene discus sies spraken de Hongaarsche gedelegeerde, generaal Tanchos, de Deensche minister van buitenlandsche zaken Munch en Litwinoff. Generaal Tanchos besprak de volkenbonds hervorming en drong natuurlijk, aan op een toepassing van artikel 19 van het vplken- bondsverdrag over de verdragherziening, .weife artikel tot dusvere nog een doode letter gebleven. Tanchos vroeg, dat een studie zal worden gemaakt van de methode, waarop artikel 19 in de toekomst zal kunnen worden toegepast. Met betrekking tot het bewapeningsvraag stuk wees de Hongaarsche gedelegeerde erop. dat de nieuwe wedloop in de bewapening den toestand voor de ontwapende staten, zooals GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 1 October a.s. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel van B. en W. inzake wijziging der verordening regelende de heffing van begrafe nisrechten; idem inzake wijziging der verordening rege lende de inrichting en het gebruik van de al gemeene begraafplaats; idem tot wijziging der bouwverordening; Tweede stemming over het voorstel van B. en W. inzake erfpachtsverhooging Nieuwe Matex N.V.; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101, 9e lid der „Lager Onderwijswet 1920" over het jaar 1934 uit te keeren; Alvorens tot afkoop van de gebruiksvergoe- ding voor de bijzondere scholen bedoeld in art. 205, le lid der „Lager Onderwijswet" 1-920"; idem tot het aangaan van drie geldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van 320.000; idem inzake het verzoek van W. C. Hulsman e.a. inzake toelating van leerlingen op school DU; idem tot wijziging der verordening rege lende de inrichting der gemeente-secretarie; idem tot intrekking van het besluit met be- grootingswijziging inzake het beschikbaarstej- len van gelden voor emigratie naar Zuid- Af rika; idem tot het verlagen van het vastrecht tarief voor water; idem tot afwijzing van het verzoek van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst om wijziging van de verordening regelende het georganiseerd overleg. NATIONALE GESCHENKEN Door mevrouw G. Nieuwenhuisen-Kramer, echtgenoote van den burgemeester, is aan de leden van het comité voor aanbieding van een Schoonh. huldeblijk bij het huweljjk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard het navolgende schrijven gezonden. Toen ik het initiatief nam tot oprichting van een comité om gelden bijeen te brengen voor een Schoonhavensch huldeblijk was mij uiteraard van de instelling van een comité voor een algemeen nationaal, nog niet bekend. Evenmin was dit het geval bij het uitschrijven van de vergadering voor Woensdag, 16 Sep tember J.l. Dien avond hoorde ik daarvan voor het eerst. Daarom heeft mijn man zich daarna in ver binding gesteld met het comité voor het na tionaal geschenk, omdat zooals ook ter ver gadering en daarna uit de dagbladen bleek in ieder geval een samenwerking noodig is. Plaatselijke werkzaamheid mag uiteraard de algemeene niet bemoeilijken. Zoodra hieromtrent antwoord zal zijn bin nengekomen zal ik u nader berichten. Voorloopig lijkt het mij goed om, zonder dat verdere bijzonderheden bekend Zijn, met onze aotie niet voort te gaan. Hongarije, nog meer verontrustend maakt. Na mens zijn regeering verklaarde generaal Tan chos, dat het dus voor Hongarije onmogelijk is, den tegenwoordigen toestand nog lang te handhaven. De veiligheid wordt hierdoor in gevaar ge bracht. Tanchos besprak verder weder de be kende wenschen van Hongarije inzake een betere bescherming van de nationale minder heden. Ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk wees Munch erop, dat een der hoofdredenen voor de mislukking der ontwapeningsconfe rentie. namelijk de strijd tusschen Frankrijk en Duitschland over de rechtsgelijkheid op het punt van bewapening, niet langer bestaat, daar Duitschland feitelijk volkomen gelijk heid verkregen heeft. Men behoorde dus nog maals te beproeven, om een einde aan den be wapeningswedloop te maken en hij hoopte, dat de groote mogendheden besprekingen van dezen aard onder elkander zouden houden. De rede van den derden spreker, Litwinoff, was voor een groot deel een scherpe, maar toch binnen parlementaire grenzen blijvende beantwoording van Neurenberg. Litwinoff waarschuwde tegen het gevaar, idat de andere staten bedreigt van de zijde van een „uitverkoren volk, dat meent door de ge schiedenis tot de hegemonie over andere vol keren, die alle minderwaardig worden geacht, geroepen te zijn". - Aansporingen noch concessies, aldus de volkscommissaris der sovjets, „zullen dit uit verkoren volk en andere landen met soortge lijke aanvalsbedoelingeir, overtuigen. Het eenige, wat de andere staten kunnen doen, om hen van aanvalsoorlogen te weerhouden, is zichzelf onderling zoo krachtig mogelijk te organiseeren, opdat de aanvalsstaten zullen inzien, dat zij een overmacht tegen zich zou den vinden. Dan zullen de aanvalsstaten vroeg of laat vanzelf ook toetreding tot de vredes organisatie verzoeken. Helaas is bij de vredelievende volken van den volkenbond nog weinig van zulk een krachtige organisatie te ontdekken. Som mige meenen, door het woord „neutraliteit" bij de grenzen van hun land te hangen, zich van een oorlogsverklaring te bevrijden. Andere praten veel over collectieve veiligheid, doch zij doen niets, om hieraan een behoorleken vorm te geven". Litwinoff bepleitte verder, dat deze vol kenbondsvergadering de kwestie van de vol kenbondshervorming in dit licht zou bezien en een speciale studiecommissie zal opdragen, de discussies voort te zetten en beslissingen voor een spoedig bijeen te roepen buitengewone volkenbondsvergadering voor te bereiden, ten doel hebbend, dat de volkenbondsstaten zich zoo organiseeren, dat zij door een aanval niet zullen verrast worden. Litwinoff Wilde echter den anderen staten nog een kans geven, hun vredelievendheid te bewijzen door een uitnoo- diging tot hen té richten voor een vredescon ferentie, geheel los van het volkenbondsver drag en van andere pacten, ter bespreking van alle mogelijke politieke en economische strijdvragen. Indien de nlet-volkenbondssta- ten deze ultnoodiging echter niet zouden aan nemen, dan zouden zeker de oogen der an dere staten wel opengaan voor de noodzake lijkheid, om den vrede zonder de niet-volken- bondsstaten te organiseeren. Met veel ophef is eenigen tijd terug mel ding gemaakt van de grondwetsherziening in sovjet-Rusland, die aan den godsdienst be langrijke concessies zou hebben gedaan. In verschillende buitenlandsche bladen werd o.m. het bericht verspreid, dat aan de nog bestaande kerken de vroeger geconfiskeerde kerkklokken moesten worden terug gegeven. In de toekomst zouden de kerkklokken weer geluid mogen worden en er zou zelfs een speciale commissie zijn ingesteld, die een in spectiereis door Rusland zou maken om oveial, waar nog kerken waren, de behoeften voot den eeredienst vast te stellen. Deze regeerings- commissie zou overal groote medewerking ondervinden en er zou zelfs een nieuw crediet geopend zrjn voor den aankoop van nieuwe kerkklokken. Het betreft hier echter alleen tendentieuse berichten om stemming te maken voor de op richting van volksfronten. De bittere werkelijkheid in sovjet-Rusland is geheel anders. Uit absoluut vertrouwbare bron vernemen wjj, dat dezer dagen een speciale regeerings- commissie een inspectiereis is begonnen, die tot taak heeft vast te stellen, hoever het plan tot algeheele opruiming der kerken reeds ge vorderd is. Deze commissie wordt geleid door de leden van het centraal comité der com munistische partij Kossior en Postichef. De laatste weken is het tegendeel van een gematigde houding der sovjet-regeering te genover de kerken waar te nemen. In ver schillende plaatsen zijn weer oen aantal ker ke® gesloten, afgebroken Of iti danszalen Heel eigenaardig was de manier, waarop het dagelijksch leven in Catalonie zijn loop hernam. In alles voelde men het onnatuurlijke, het gedwongene. Verscheidene café's waren weer geopend en het publiek, dat de terras sen vulde, verschilde niet veel van de heele volksstammen, die men daar vóór den krijg aantrof. Mischien een beetje minder goed gekleed en zeker minder internationaal. Hoe den werden niet meer gedragen en de man nelijke bevolking voor zoover zij geen uni form droeg kuierde in polohemdje of over hemd zonder das door Barcelona's straten. Allen probeerden er zoo gewoon mogelijk uit te zien. Ik hoorde een jonge moeder tegen haar één-jarige spruit beweren: „En als je nu een jaar of tien bent, zal ik je een hoed laten zien, dien ik in een doos bewaar en op je vra gende blikken, zal ik antwoorden: „Dat Zette men vroeger op het hoofd. Dat was in den tijd, dat er nog iets bestond, dat men luxe noem de". En ze doelde daarbij niet op het product van de Lever's Zeepmaatschappij. De groote hotels en clubs zijn alle in beslag genomen. Men zegt, die communisten gaan er te keer als beesten. Maar op mij maakten zfl meer den indruk van kinderen, die bij af wezigheid van de ouders nu ook eens willen doen als groote menschen en in hun uitgela tenheid en onhandigheid den boel vernielen, niet bedenkend, dat zij daarmede ook zich zelf nadeel berokkenen. De rood-marmeren zaal van het aristocratische Ritz-Hotel heeft men ingericht tot eetzaal voor de koks (het is nu een volksrestaurant) en van de parket vloeren in Hotel Colon heeft men geen vier kanten centimeter zonder vlek gelaten. Aan den gevel van laatstgenoemd hotel, alsmede aan vele andere gebouwen, hangen lange ba nen wit goed, waarop met roode letters aan hun liefde voor en hun één-voelen met Moskou wordt uiting gegeven. De banken, die open zijn, worden sterk be waakt, evenals de groote magazijnen, 's Mid dags draaien de bioscopen weer. Uiterlijk gaat het leven weer zijn gewonen gang. Uiterlijk, want het is niets dan een schijnleven. Alle couranten zijn in beslag genomen en degene, die uitkomen geven niets dan optimistische berichten over het volksleger. Ondertusschen worden steeds nieuwe troe pen naar het front gezonden, naar Madrid, naar Mallorca of naar het onneembare Sara- gossa, waarvan de val nu reeds wekenlang als een kwestie van twee, drie dagen hoogstens, wordt aangekondigd. Door Barcelona's stra ten wordt dan gedefileerd, maar ondanks alle enthousiasme maakt het leger, inderhaast ge vormd uit Catalonie's zonen, versterkt door w(j weten het immers allen Fransche vrijwilligers, een armzaligen Indruk. Geen een heid van bewapening, weinig geschoolde krijgskrachten, volslagen gebrek aan vak kundige aanvoerders. Men voelt eigenlijk be wondering voor die duizenden en duizen den, die hun leven gaan wagen voor de ver dediging van een ideaal, dat zelfs, als zij over winnen, spoedig zal blijken slechts een illusie te zijn geweest. Wij waren aanwezig bij het vertrek der eerste troepen naar Saragossa in autocars. Een jonge man sprak ons aan. Hij was heel opgewonden, zooals de meesten gedurende die eerste dagen, en zeide ons: „Gisteren heeft men mijn besten vtiend ver moord met een ontplofbare kogel in de borst en nu „Vamos a matar a Don Cristo! Nu gaan we Mijnheer Christus vermoorden". En de geheele groep, waarvan hij deel uitmaakte, begon de vuist geheven te schreeuwen, „Si Si, vamos a matar a Don Christo!" Arme jongens, die denken den Christus te kunnen dooden door een aanval op een Spaan- sche vesting te doen! Van den anderen kant hoorden wij toch ook weer staaltjes van goedhartigheid. Ben dei- nonnetjes, die bij ons in het hospitaal on er' dak kwam vragen, vertelde ons het volgen c Zij was met nog elf religieuzen door een en- de anarchisten gevoerd naar een wen e even buiten Barcelona, om gefusiiieer^ e worden. Toen zij gereed stonden, om de" °°r' te ont vangen, gooide de bendeleider z-jn 8eweer op den grond en riep ontrold"1 „Neen jon gens, ik verdraai het, ik ®c et op vrou wen. Ik geef ze de vrijheid. Nu kunnen jullie mij doodschieten wegens verraad, maar laat die vrouwen met rus n al die bloeddor stige anarchisten waren ie met hun aanvoer der eens en lieten c.e zusters kalm vertrek ken. Maar ons nonne je kon die goedhartig heid niet apprecieeren, Wantzei ze: „Ik had de martelaars toon al in de hand y aun me escapa! - en 1 a^r Ohtsnapt ie me nog!" Natuurlijk profiteeren velen van den huldi gen toestand, om door chantage nog geld los te krijgen. Een dame, die met een Nederlan der ge lou kregg voortdurend anonieme brieven met het bevel, geld gereed te houden, da men zou komen afhalen. Het onlogische van anonieme brieven schreven en dan iemand zen en, om het geld te halen, is typisch paansch. De broer van deze dame, een dok- er in een kleine plaats, kreeg order maande- "jks te storten in de kas der anarchistische Partij de som van 2000 peseta's, terwijl hij zelfs in normale tijden slechts 1500 peseta's verdient en een vrouw en 3 kinderen heeft. Kan men niet aan zijn verplichtingen voldoen, dan kan men rekenen op den kogel. De controle op ons hospitaal werd steeds scherper en scherper. Op zekeren dag kwam een heele bende mannen bij ons binnen zetten, de roode vlaggen op de geweren. Zij wilden van mijn collega en mij weten, waar het geld van het hospitaal was, de verborgen schat, zooals zij dat in hun naïveteit noemden. Er was er geen, althans niet met ons weten. Toen zeide men ons, dat wij ook nonnen waren. Mij, als vreemdelinge liet men gauw met rust, maar men „amuseerde" zich met mijn arme Spaansche collega. Men plaatste haar tegen den wand en schoot niet óp haar, maar langs haar heen. Men verweet ons, de nog achterge bleven nonnen van het hospitaal met vluch ten geholpen te hebben, fascisten te hebben verborgen, enz. enz. Mijn collega moest zich voor hen uitkleeden, om te zien, of zij geen documenten verborg; men nam al haar kof fers met kleeren en boeken, etc. van haar af en zeide haar, dat zij kon vertrekken met de kleeren, die ze aan had. Men haalde nog haar laatste 400 peseta's uit haar taschje. Zij nam toen een doos mee, waarin een antieke Spaan sche pop, waarmee nog haar reeds lang over leden moeder gespeeld had. Doch de dappere aanvoerder nam het pak af en de pop ziende, merkte hij pienter op: Daar zal wel meer achter zitten. Geef dat ding maar hier, dat zullen we eens met X-stralen onderzoeken. En voor straf moest zij zich nog eens uitkleeden. Alvorens te vertrekken, zei de leider tegen mÜ. dat hij de zaak verder zou onderzoeken, gebood, dat niemand het hospitaal zou ver aten en beloofde den volgenden morgen om 10 uur terug- te komen. k vond het echter veiliger, zijn terugkomst niet af te wachten, hn den volgenden dag om 9 uur nam een dokter me in zijn wagen mee naar Barcelona, waar ik onderdak kreeg in een Nederlandsch-Zwitschersch huis Maar ook hier werd de toestand steeds moei lijker Alhoewel velen nog spraken van het Groote Spanje, dat zou verrijzen, na verdel ging van dat ongedierte, de fascisten, alhoe wel van regeeringszijde alles in het werk ge steld werd, om het volk onkundig te laten van de verliezen aan het front, men kreeg toch wel berichten via de radio van Sevilla, Burgos, enz. en er kwamen geregeld schepen in de haven. Van het victorieuse optrekken van het Milieias-leger kreeg men zoo langzamerhand een anderen indruk. Ik zou nog kolommen en kolommen vol kunnen schrijven over de gruweldaden der communistische terreur, gruweldaden, die vol gens velen, in hun wreedheid de verschrikkin gen der Russische revolutie van 1918 nog overtreffen. Maar ook daarover is reeds ge noeg geschreven. Dat alles is al voldoende be kend. Tot slot nog slechts enkele typische voorvallen, die ik de laatste dagen daar mee maakte. Met enkele vrienden gebruikten wij een kopje koffie op het terras van één der vele café's aan de Ramblas. Naast ons, alleen aan een tafeltje, een keurig milicia-soldaatje, ge weer op den stoel naast hem. Plots stopt een auto vlak voor ons, er uit stappen twee col lega's van onzen buur, kijken beiden naar zijn schoenen en één der twee roept uit: JQ hebt de schoenen van het lijk aan!" Wat was er gebeurd? Met een club van vier lui hadden ze iemand „koud" gemaakt. Ter wijl drie van hen zich even verwijderden, had de vierde medewerker kans gezien, zijn eigen oude schoenen voor de nieuwe dito's van het slachtoffer te verwisselen, die hem, dat moet gezegd, als aangegoten zaten. Maar dat was niet naar den zin van zijn collega's, die, zoo dra zij den diefstal ontdekt hadden, hun in middels verdwenen helper in zijn stamcafé ophaalden. „Milicia's stelen niet", verklaarden zij fier aan de omzittenden. En nummer vier werd gedwongen, de terugreis naar het lijk te aanvaarden, om nogmaals met het slacht offer van schoenen te wisselen. Verder bezocht ik een mtj bekende familie, die éen villa. In een der buitenwijken bewnor de. Ik trof alleen de moeder en een paar der zes kinderen aan. Snikkend vertelde de arme vrouw, dat haar man een paar dagen tevoren voor het huis was doodgeschoten en dat zijn moordenaar eiken dag bij hen kwam eten. Kan men iets tergenders uitdenken? Op een andere etage van ons h»'3 woonde een jong echtpaar, goede katholieken, waar van de man zwaar ziek was. Men raadde een operatie aan, doch de man bezweek reeds op de operatietafel. Het stoffelijk overschot werd naar de woning teruggebracht en we hebben toen den volgenden dag een „moderne" be grafenis kunnen mee maken. Geen kruis, geen gebeden, geen lijkdienst, geen kaarsen. Niets Niets dan een weenende jonge vrouw, die, nu de controle verscherpt was, zelfs niet naar haar inmiddels naar het buitenland uitgewe ken ouders kon gaan. En door de straten stui ven de propaganda-auto'3 .van Moskou voor by, vol geestdriftelingen, die nu eens de Interna tionale zingen, dan weer joelen: „Viva la Re- pubilea, Viva la Libertadf Leve de Repu bliek, Leve de Vrijheid!" Vrijheid voor wie? Vrijheid op welk ge bied? Misschien beoogen zij slechts vrijheid van geweten, om zich tegenover zichzelf vrij te kunnen pleiten van hun menschonwaardige handelingen. Maar de strijd voor deze soort vrijheid lijkt mij vrijwel hopeloos en, mocht men al een overwinning behalen, dan zal, zoo lang de mensch nog mensch blijft, deze toch nooit blijvend kunnen zijn. BERLIJN, 28 September (R-O.). Gisteren is het eerste geval bekend geworden van een Berlijnschen predikant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd. De tot de oppositie behoorende predikanten der belijdeniskerk hebben namelijk van den kansel medegedeeld, dat de naUonaal-socialis- tische kerkelijke autoriteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempel hof verleden week Zondag verboden hebben te preeken- Gisteravond werd medegedeeld, dat Bucholtz is gearresteerd. Een ontzaglijke menite, waaronder lieden, (jie de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar een preek van dominee NiemöUer in de voorstad Dahlem gaan luisteren. De predi kant las daarbij een lange lijst voor van pre dikanten uit geheel Duitschland, die reeds uit hun kerken zijn gezet. „Ik heb die bordjes neergezet om de kuikens te misleiden mjjn tuin is riaar- Gistermorgen is de 39-jarige portier van 't Tehuis voor ouden van dagen, J. ten Hoore wonende aan de Grasstraat met zijn flets op het Aelbrechtsplein hoek Beukelsweg in aan rijding gekomen met een vrachtauto van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, bestuurd door den 38-jarigen K. A. B. Met een groot scheurwonde en ontvellingen aan beide beenen is de man per G. G. D. ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op den Nieuwe Binnenweg nabij de Lage Erfbrug is de 16-jarige fabrieksarbeidster J. v. d. Velden wonende Riederstraat in aanrij ding gekomen met een tramwagen van lijn 16. Met inwendige kneuzingen is het meisje opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool singel. Aangiften van 26 September 1936. BEVALLEN: M. J. Krieg geb. Joosse d. A. C. v. Gelder geb. Berkelaar z. M. E. v. d. Bennlng geb. Benner d. - J. v. d. Zee geb. Beers d. H. S. C. v. d. Meer geb. Boek d. M. Verkammen geb. v. Nijendaal z. C. J. Schmits geb. Sehot d. W. de Jong geb. Rot- meijer d. B. Teeuw geb. Jongkind z. G. v. d. Lindt geb. v. Rooijen z. C. v. Velzen geb. Oosterwijk z. K. J. Dudrlan geb. Sol d. E. Hordijk geb. Lems d. R. C. A. de Wall geb. v. Heuvel d. G. v. Gils geb. Florij z. M. Schaleven geb. Vingerhoed d. W. Fete- ris geb. Vuijk z. J .C. Leunisse geb. Jongmans z. C. Blok geb. File z. M. Hoefnagel geb. v. d. Watering z. N. B. v. Ferneij geb. v. d. Broek z. J. W. ten Kate geb. V. Werven d. OVERLEDEN: A. Brouwers m. van A. Gouds waard 74 j. A. JI Spruit ongeh. m. 58 j. C. IJ: tfe Mars ongeh. m. 19 j. L. v. d. Linden vr. v. B. Verboom 69 1. W. J. A. J. Mannee ongeh. m. 24 j. T. Macfarlane m. van G. A. G. Hekking 50 j. A. Blok wede. v. G. de Rijder Voorts als levenloos aangegeven: B. P. v. 't Hoogt geb. Baars z. G. T. Eickenboom geb. Butzki d. Aangiften van 28 September 1936. BEVALLEN: S. Floor geb. Randwijk z. A. v. Helvolrt geb. VermeiJ z. A. Schuil geb. v. Duffelen z. A. Wildeman geb. Verhoeff z. M. H. Koelewjjn geb. Visser z. M. E. Visser geb. v. d. Veen z. J. Langenberg geb. Swets d. J. Muilenburg geb. de Jong z. L. v. Yperen geb. de Geus d. H. M. Huij- ser geb. Versnel z. H. W. v. d. Hoek geb. Voerman z. J. M. H. Reichardt geb. Leijten z. M. A. J. Dassooij geb. Alofs d. M. v. Meurs geb. Barneveld d. W. Baas geb. v. Dijk d. G. M. v. d. Velde geb. Hoogland d. J. Kouwenhoven geb. v ,d. Daan z. C. J. v. d. Berg geb. WismetJer z. C. J. W. Wolders geb. v. d. Berg z. C. M. Gennlssen geb. Plugge d. E. Timmerman geb. v. Vliet d. W .E. Sponselee geb. Liefkens z. D. H. v. d. Ploeg geb. v. d. Worp z. P. Grolle geb. Evertse z. T. Nies geb. de Zwart z. C. N. Recourt geb. v. d. Merwe d. J. A. Stapel geb. Sala z. G. C. Hazekamp geb. Kuijl z. A. M. J. Siermans geb. Lindsen z. J. Post geb- Brandenburg z. L. de Jong geb. v. Dongen z. J. Kruidenierd geb. Glerum z. E. Hof land geb. Berkenbosch d. A. J. V. Gameren geb. de Korte d. J. P. Smits geb. de Rijder d. Cl. M. v. d. Panne geb. Borwa z. E. Mostert geb. Polhuije d. M. v. Gelder geb. Stans d. P. H. v. d. Stokker geb. Litzau z. C. P. E. Kranenburg geb. v. d. Kasteeien d. T. Herfst geb. Dorsman d. P. Arends geb. Mackaij z. C. Kruniger geb. Haalboom d. C. E. Vos geb. v. Rooijen d. G. A. Caste- lijns geb. Berkvens z. A. Leerentveld geb. de Rooy z. P. Strijards geb. den Dekker z. P. W. Elve geb. Neelmaat d. E. A. v. d. Pligt geb. v. d. Wilt z. N. v. d. Ham geb. Goudriaan z. C. Madern geb. Versnel d. H. J. v. d. Hoeven geb. Sala d. A. Janse geb. Bletj z. QVERLEDENM. S. v. Wageningen vr. van J. v. d. Giessen 73 j. A. v. d. Loo m. v. C. C. M. Stockmans 59 j. J. T. Hofman m. van W. Verkaart 71 j. E. Schneider ongeh. vr. 57 J. W. Collet wede. v. J. Smits 84 J. J. C. H. Zeinstra m. van A. H. Riethoff 73 J. C. S. Hen- nekees vr. van S. Seekles 80 j. J. Franje man v. S. M. v. d. Peijl 34 j. M. Dekker m. van E. Kraak 72 J. C. v. Oostende d. 4 m. J. J. v. Staveren ongeh. m. 82 j. J. Sandbergen vr. v. J. Kraan 65 j. J. den Drijver m. van W. J. Stolk 51 j. G. BWengelaar m. van C. G. v. Eendenburg 57 j. A. v. Huuksloot vr. v. A. v. Gooi 56 J. F. Fluitsma m. van E. H. Staflen 62 J. L. Boelhouwers m. van J. A. Molengraaf 57 j. A. Kleinjan m. van A. v. d. Vorm 61 j. A. M. V. d. Net vr. van P. v. d. Vliet 64 j. Voorts als levenloos aangegeven: H. W. v. d. Pennen geb. v. Dodewaard d. T. Noorland geb. Ansink d. M. A. J. Lassoij geb. Alofs z. REKENING 1935 VAN DEN DIENST VOOR. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON B. en W. deelen den Raad mede, dat zij van de commissie voor financiën mededeeling heb ben ontvangen, dat deze zich met de door den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon inge diende rekening over 1935 kan vereenigen. B. 'en W. stellen daarom voor, deze rekening goed te keuren. B. en W. merken nog op, dat de bedoelde rekening aan uitgaven een bedrag aangeeft van 1.054.1992.10 en een gelijk bedrag aan inkomsten; wegens steun aan werkloozen werd 796.708.45 uitgegeven; het subsidie van de gemeente aan den dienst heeft 246.696.57 bedragen. MUSEUM. De aanwinsten blijven geregeld toevloeien; de laatste weken zijn er weder eenige te ver melden, t.w. een zilverbon van 1 uit het jaar 1917; 'n rood karsaaien (grofgekeperd laken) hemdrok met zwarte knoopen (midden 19e eeuw); een peuker (mans-kniebroek of 3e broek, die over een tweede gedragen werd; geschonken werd een drietal tegen-tableaux, afkomstig uit de eenige jaren geleden afge broken Meewoning, alhier. Deze tegels zijn thans door de zorgen van den heer S. van Vliet ingelijst en vormen een mooie aanwinst. Een stelt een landschap voor, de twee andere vogelkooien met hun bewoners. Het museum (gevestigd in het Handelsge bouw) is geopend des Woensdag- en Zater dagsmiddags van 23 uur. HUURVERLAGING VEREENIGINGS- WONINGEN B. en W. schrijven het volgende aan den Raad: Het overleg met de besturen van de bouw- vereenigingen heeft tot resultaat gehad, dat de huren van 186 woningen van „Samenwer king" zullen worden verlaagd met 0.25, 59 met 0.15; 106 woningen van „de Werkmans woning" zullen worden verlaagd met 0.25; 6 woningen van „Patr. Woningen" zullen worden verlaagd met 0.15, 156 met 0.20, 260 met 0.25, 68 met 0.30, 3 met 0.40; 64 woningen van „Ons Ideaal" zullen worden verlaagd met 0.25, behoudens goedkeuring van den minister van Sociale Zaken. Het bedrag der huurderving is in totaal op rond 12.000 per jaar te stellen. Neemt onze gemeente een evenredig deel voor haar reke ning, dan zullen de nettokosten per jaar 3000 bedragen en is de netto-uitgaaf voor 1936 te ramen op 750. Gelet op het gunstig advies van de commis sie voor financiën stellen B. en W. voor de gemeentebegrooting 1936 overeenkomstig het bovenstaande te wijzigen. B. en W. vestigen er verder de aandacht op, dat de regeering zich alleen bereid ver klaard heeft haar medewerking te verleenen met betrekking tot de huren van woningen, welke ingevolge de woningwet met rijksvoor schotten zijn gebouwd. Onder de boven aangegeven regeling zul len dus niet vallen de woningen, gelegen aan de Patrimoniumstraat c.a. (P.W. blok VIII) en aan den Binnensingel en Groen van Prin- stererstraat c.a. (((Werkmanswoning blok B. en W%st 2e groep), waarvan de bouw op een andere wijze werd gefinancierd. Ofschoon ook voor de laatstgenoemde wo ningen een huurverlaging wenschelijk en bil lijk schijnt, hebben B. enW. voor dit vraagstuk nog geen oplossing gevonden. HET PERSDELICT-LUYTSE Door de Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam werd uitspraak gedaan in de zaak S. Luytse, te Vlaardinger-Ambacht, wegens smaadschrift van B. en W. De eisch was drie weken gevangenisstraf. De uitspraak is 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN Ondanks zijn in deze dagen wel zeer drukke bezigheden, was dr. Colijn gister middag aanwezig om zijn gedane toezegging om het nieuwe havenziekenhuis te Rotterdam officieel te openen, gestand te doen. Dr. Colijn (links) spreekt zijn openingsrede uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2