HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ONZE GEMEENTE. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DE BROODPRIJS. 59ste JAARGANG. VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 No. 17677 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 OPENLUCHTBAD IN SCHIEDAM Een overzicht der plannen. Alleen de toestemming tot verhuur van den grond nog nood zakelijk Richtlijnen en maatregelen. de schiedamsche water leiding. DE OPENLUCHT-VERGADERING. drankwet. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Huidige bloemprijs te hoog. DE POLITIE CENTRUM HOUDT OPRUIMING Niet minder dan elf personen naar het Huis van Bewaring. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bjj vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zjjn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels ƒ1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen conrtacten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten en oogen; 250bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijsvinger; 50bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Zooals wij enkele dagen geleden berichtten, bestaan er sedert eenigen tijd grootsche plan nen om te komen tot den bouw van 'n groot openluchtbad in onze gemeente of in Kethel. Door een reeds gevormde N.V. zijn plannen ontworpen om op de terreinen, grenzend aan die van de Schiedamsche IJsclub aan den Laan van Spieringshoek en aan den Polder vaart te komen tot exploitatie van een open luchtbad tot een gezamenlijke grootte van niet minder dan 2% H.A. De vergunningen. Door het Hoogheemraadschap Delfland is reeds vergunning tot dezen bouw verleend, alsmede betreffende de watervoorziening en verversching van dit groote bad. Ook het polderbestuur van Nieuwland heeft medewer king verleend, alsmede het gemeentebestuur van Kethel, op welks grondgebied deze bad gelegenheid nog komt te liggen. De grond is echter eigendom der gemeente Schiedam. Met onze gemeente zouden onderhandelingen gaande zijn om de benoodigde terreinen in erfpacht te verkrijgen, daar Schiedam dit ter rein niet wenscht te verkoopen. De plannen. Bet terrein waarover het gaat ligt tusschen 'le Laan van Spieringshoek tot aan de beken de afrastering van de Schiedamsche IJsclub, ;'e Poldervaart en het Laantje, dat ongeveer loodrecht op de poldervaart loopt (bij de wo ning van den heer Daalmeijer). Ongeveer 115 m. vanaf de woning van den heer Daalmeijer aan den Laan van Spierings hoek komt de hoofdingang van het openlucht- bad, geflankeerd door controlehuisjes. Daar voorbij komt een soort galerij van houten ge bouwtjes, waar sportartikelen en verdere be hoeften voor de bezoekers van het bad zullen verkrijgbaar zijn. Daarnaast komt langs de Laan een rijwielstalling van 30 x 12 M. Achter deze gebouwen is een open terrein- strook gedacht. Dan komt het eigenlijke bassin, dat een oppervlakte krijgt van 80 x 100 M., de diepte zal bedragen 2 M. Een springtoren van ongeveer 7 M. hoogte zal gelegenheid geven, om in een daarvoor gelegen extra uitgediept gedeelte van 20 x 30 M„ dat overigens gewoon deel uitmaakt van het groote bassin, te duiken. Gerekend vanaf den hoofdingang, zal in den uitersten linkerhoek van het bassin een zg. kinder- of ondiep bad gemaakt werden, met een oppervlakte van 20 x 20 M., diepte varieerend van 80 c.M. tot 1.40 Het terrein, grenzend aan het bad, dat us loopt tot aan het reeds boven omschreven Laantje bij de woning van den hr. Daalmeijer zal geheel beplant worden, in vakvorm. Het zal eventueel bestemd zijn voor zonnebad. Badhokjes zullen het geheel omgeven, men spreekt van 'n onmiddellijk te bouwen aantal van niet minder dan 500 stuks. Er is echter gelegenheid te over, indien dit noodig mocht zijn, om dit aantal, zonder dat de omgeving erdoor lijdt, te brengen op 1000 stuks. Vlak bij het bovenomschreven ondiepe- of kinderbad is een paviljoen, theeschenkerij ge dacht, dat door ophooging van grond gelijk zal komen te liggen met den tegenwoordigen dijk voor de Poldervaart, zoodat een prachtig uitzicht over landerijen, poldervaart en het bad zelf zal worden verkregen. Hiertegenaan komt ook een kinder-speelgelegenheid. Rondom het paviljoen is een terras van 10 M breedte ontworpen. De uitgebreide, van closets voorziene toilet inrichtingen zijn ook aan de zijde van den Poldervaart gedacht. Het bassin. De uitvoering van het bassin is fProjec; teerd als volgt. Ongeveer loodrecht P poldervaartdijk zal over een lengte va 100 M. een dijkje worden gemaakt, met ee kruinbreedte van ongeveer 4 M. Zoo 00 zu- len de andere zij-den van het bad, resp. en 100 M. worden gevormd. De grond hier voor benoodigd komt uit het uit te diepen gedeelte. Voor verdere ophooging der omliggende terreinen zal nog ongeveer 5000 kubieke M. grond moeten worden aangevoerd. Op den dijk kruin rond het heele bassin komt een beton nen loopbaan van 3 M. breedte, dan een onge veer loodrechte wand van beton van 1.50 M. diepte en hier tegenaan een horizontaal bo demstuk, ter breedte van 15 M. Dit is dus in het bassin zelf, langs den wand een betonnen pad van 5 M. breedte. Toegang tot het bad geven een vijftal trappen. De waterverversching. De watertoevoer zal worden verkregen door middel van een hevel uit de Poldervaart. Zooals bekend mag worden geacht wordt het Poldervaartwater steeds rechtstreeks uit de Maas ververscht, bij het nieuw gebouwde gemaal de Vijfsluizen. Vanzelfsprekend profi teert dus het bad van het versche rivierwater, De waterkeuring is reeds geschied door daar toe bevoegde instanties. Zoo gauw men den hevel laat werken, wordt automatisch een krachtige pompinstallatie in werking gebracht, zoodat een ruime water verversching wordt verkregen. De aan- en afvoerbuizen hiervoor zijn ongeveer berekend °P een diameter van 20 c.M. Dit wil zeggen, Bij den Burgemeester is bericht ingeko men, dat Hare Majesteit de Konin" n op a.s. Zaterdag precies om 1 uur aan het Sta tion den Koninklijken trein zal verlaten om tusschen half twee en kwart voor twee bij Wilton-Feijenoord aan te komen. In verband hiermede zullen de vereenigin- gen morgenmiddag nauwkeurig moeten zorg dragen, dat zij vooral niet later dan op den vastgestelden tijd n.l. half één de voor hen gereserveerde plaatsen langs den wee hebben ingenomen. In het vertrekuur is geen verandering ge komen. Hare Majesteit zal dan even over 3 wer/wn 3®.SalUUtSchoten gelost, de ton-Fijenoord verlaten om te 3.25 per trein te vertrekken vanaf het z.g.n. Fe- troleumspoor, dichtbij den overweg Over- schieschestraat. Blijkens officieele kennisgeving zullen Cte gemeentebureaux op Zaterdag eerder sluiten; verwacht wordt dat vele particuliere bedrij ven dit voorbeeld zullen volgen. Zanghulde. Tijdens de zanghulde zullen bloemen wor den aangeboden door 4 meisjes van verschil lende door het lot aangewezen scholen, n.l. van de openbare school K (Anthonie Muys- straat), van St. Jans-school B (Lange Sin gelstraat), van de De Savornin Lohman School (Galileistraat) en van de Groen van Prinstererschool (Singel). De bloemen zijn samengebonden door linten in de Schiedam sche kleuren, welke linten worden vastge houden door de meisjes van de 3 eerstgenoem de scholen, terwijl het overhandigen zal ge schieden door de leerlinge van de Groen van Prinstererschool. Ook deze „taakverdeeling" der 4 schoolmeisjes is door het lot beslist. De schoolkinderen onder leiding van den heer A. Baan, zullen H. M. toezingen. Eén complet van het Wilhelmus; twee coupletten van het Vlaggelied en het Wel komstlied, dat uit twee coupletten bestaat en voor deze gelegenheid door den heer A. Baan is gecomponeerd. Avondfeest. Behalve de muzikale avondwandelingen welke door verschillende muziekgezelschap pen in den loop van morgenavond zullen plaats vinden, zal door de Vereeniging ,,De Princevlag" met medewerking van ,,Harpe Davids" een volkszangavond worden georga niseerd van 8 tot 9 uur op den hoek van de B. K. laan en Ary Prinslaan vóór het St. Jacobs-Gasthuis. De zang zal plaats hebben onder leiding van den heer L. J. Hilbrink. Voor de Burgerwacht. Voor de gewone leden van de Burgerwacht en hun dames is een speciale plaats gereser veerd n.l. op het rijwielpad B. K.-laan, tus schen de Julianakerk 6n het Julianapark. Deze leden moeten om 12,15-12.30 uur op deze plaats zich melden, waar hun verdere mededeelingen worden gedaan door regelings commissarissen. De Oranje-garde. De gardisten zullen aantreden om 12 uur voor afmarsch, Liduinaplein, bij den heer Scheurkogel. Des avonds 7.30 uur wordt een marsch door de stad gemaakt. Leden Princevlag moeten zich bij het op stellen legitimeeren door middel van hun lidmaatschapskaart. R. K. Vrouwenbond. Aan de leden van den R. K. Vrouwenbond wordt medegedeeld, dat hun standplaats is op de Nieuwe Haven tusschen de Oranjebrug en de B. K. laan, aan den kant van het wa ter, dus niet op het trottoir. De R. E. T.-bussen. Tijdens het bezoek van H. M. zal morgen Let verkeer in Schiedam van 33 tot 15 uur worden stop gezet. Gedurende dien tijd zullen de lijnen K en M tot een buslijn geconstrueerd worden en rij den langs de volgende route: b ion, Kamerlingh Omneslaan, Van Swin- denstraat, Sneliiussing.el> Boerhavelaan, Boer- havep em, Rotterdamschedijk tot Wachtka- a-o ndaar linksom en vervolgens dijk, Gustoweg, Maasdijk, Lekstraat, Nieuwe Maasstraat, Rozenburgplein, Gooi- vlietschestraa brug bij het zwembad, ster. renbosch, Wülem de Zwijgerlaan, Schoolstr., Warande, St. Ludumastraat, Fabristraat, West-Frankelandschestraat, Rembrandtlaan, (keeren voor de Mes<Jaglaan). De regeling door de politie. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat met het oog op het verkeer, tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan de N.V. Wilton Fijenoord, op 3 October 1936, de na volgende maatregelen getroffen zullen wor den: De politie-afzetting blijft vanaf aankomst tot vertrek van H. M. gehandhaafd. Alle verkeer tusschen het station, Singel, Broers- vest, Koemarkt, Gerrit Verboonstraat, Oran jestraat, Nieuwe Haven tusschen de Oranje- brug en de B. K.-laan, de Vlaardingerdijk tot Hoofdingang Wilton Fijenoord, wordt tusschen 12.45 uur en 2 uur namiddags, stilge legd. Het verkeer over den Vlaardingerdijk naar Vlaardingen en omgekeerd, wordt tot uiter lijk 1.15 uur namiddag toegelaten. Daarna wordt ook dit verkeer stopgezet tot 2 uur namiddag. Te half drie wordt het verkeer dan weder om geheel stil gelegd, tot na het vertrek van H. M. de Koningin. Genoodigden voor Vak A, worden door den Hoofdingang Vlaardingerdijk toegelaten tot uiterlijk 1.15 uur namiddag. Daarna moeten houders van A. kaarten zich toegang verschaf fen door het hek in het Sterrebosch (te be reiken vanaf Julianalaan). Houders van B kaarten, hebben toegang door het hek in het Sterrebosch. Houders van C kaarten hebben toegang door het hek aan het Rijwielpark der N.V. Wilton-Fijenoord, gelegen hoek Vlaardin gerdijk en Julianalaan. Aan alle houders van kaarten wordt na- drukelijk verzocht om uiterlijk te 1 uur 15 minuten namiddag aanwezig te willen zijn, zulks met het oog op de orde-maatregelen door de politie getroffen, waarbij is bepaald dat de afzetting bij Wilton-Fijenoord na 1.15 uur namiddag niet meer verbroken mag worden. In de stad wordt de route, welke H. M. de Koningin volgt, te 12.45 uur namiddag precies voor alle verkeer gesloten. Auto's met genoodigden, komende vla Overschie, volgen dan de route Overschieschestraat, Bo- terstraat, Groote Markt, Hoogstraat, Korte Dam, Dam, Vlaardingerstraat, Vellevest, Vlaardingerdijk, tot Hoofd-Ingang Wilton- Fijenoord. Deze ingang wordt te 1.15 UUr na middag voor alle auto's gesloten. Deze ingang is alleen voor houders van A.-kaar- ten. Auto's met houders van B.-kaarten rij den vanaf Vlaardingerdijk-Kruispunt Burg. Knappertlaan naar Julianalaan, alwaar zij kunnen parkeeren. De inzittenden begeven zich daarna te voet naar den ingang in het Sterrebosch. Op het terrein der N.V. Wilton- Fijenoord worden ge e n huurauto's toegelaten, alleen dus eigen auto's, van houders van A. kaarten. Auto's met genoodigden, komende van Rot terdam, moeten na 12.45 uur namiddag vanaf den Rotterdamschen dijk hun weg vervolgen langs: Gusto-weg, Maasdijk, Lekstraat, Ha vendijk, langs Zwembad West-Frankelandsche- dijk, langs Wilhelminahaven, Julianalaan. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat houders van A kaarten die nó. één uur 15 minuten, dus te laat mochten komen, moeten parkeeren in de Julianalaan. Ten slotte wordt aan alle genoodigden het dringend verzoek gedaan, uiterlijk te 12.45 uur namiddag, op de terreinen der N.V. Wilton-Fijenoord aan wezig te willen zijn. Men bevordert hiermede een vlot verloop, ondervindt geen teleurstel lingen door afzettingen etc. en vergemakke lijkt het werk van Wilton-Fijenoord en de Politie. Mededeeling aan de Burgerij. Men zij in de drukte steeds bedacht op de mogelijke aanwezigheid van zakkenrollers. Het gilde der langvingers immers toont meermalen belangstelling op plaatsen, waar zich veel publiek bevindt. Opletten is dus de boodschap. De recherche houdt ook een oogje in het zeil. Voorts wordt een beroep gedaan op de welwillendheid van de toeschouwers, om kinderen en ouden van dagen een plaatsje in de eerste rij te gunnen. De Commissaris van Politie vertrouwt er ten. volle op, dat de Schiedamsche burge rij, zooals deze zulks reeds bij vorige fees telijkheden heeft getoond, zal medewerken, teneinde alles een ordelijk en rustig verloop te doen hebben. Men volge de aanwijzingen en de bevelen van hen die met de handha ving der orde belast zijn, stipt op. dat men met de pompinstallatie in één dag tijd het geheele bassin leeg kan zuigen. De uitvoering. De belanghebbenden bij deze bad-expioitatie hebben zich op de hoogte gesteld van hetgeen in andere gemeenten reeds op dit gebied be staat: Doetinchertl, Zeist, Oosterwij k, zijn ger meenten, waar reeds lang een openluchtbad geëxploiteerd wordt. Voor Schiedam zou het als plaats van ruim 60.000 inwoners, grenzend aan Vlaardingen, een mooie aanwinst zijn. Ook het Westen van Rotterdam en Overschie zal hierheen trekken, wanneer de plannen ver wezenlijkt kunnen worden. De toestemming. Wanneer alleen nog de huurovereenkomst over den grond met de gemeente Schiedam geregeld zal kunnen worden, zal Schiedam in Maart 1937 een nieuw bad rijk zijn, dat in vele behoeften zal blijken te voorzien. Voor een 25 tot 30 werklooze grond- en betonwer- kers zou er minstens weer voor drie maanden werk zijn, afgezien nog van verder personeel dat bij dergelijke objecten rechtstreeks of in direct werk vindt. Van hygiënisch oogpunt bezien zal dit bad een aanwinst beteekenen voor de geheele zwemmende bevolking van Schiedam en om streken. Voor Kethel zal het de oplossing zijn, dat het vrije zwemmen in de Poldervaart niet meer zwaar zal moeten worden vervolgd, wijl er dan een onder streng toezicht staande in richting, voldoende aan alle eischen, zal zijn geschapen. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Antwoord van den Burgemeester aan den heer van Duinhoven. Gelijk bekend, was door het lid van den gemeenteraad, den heer A. van Duinhoven, aan den Burgemeester een aantal vragen gesteld inzake een openluchtvergadering op Woensdag 26 Augustus jl., uitgeschreven. Naar aanleiding hiervan deelt de Burge meester er op wijzend, dat hij, zooals be kend mag worden verondersteld niet verplicht is te antwoorden op vragen betreffende zijn beleid terzake van de politie het volgende mede De gevraagde vergunning werd, „bij wijze van uitzondering" verleend, omdat het onder de toen geldende omstandigheden gewenscht werd geacht, zoodanige vergunning in het algemeen niet te geven. De voorwaarde, dat geen socialistische strijdliederen of marschen gezongen of ge speeld mochten worden, was in het midden gelaten of en in hoeverre daar anders redenen voor aanwezig zouden zijn geweest in ver band met de schriftelijke mededeeling van den aanvrager der vergunning, dat geen zang en geen muziek ten gehoore zou worden ge bracht, van slechts formeele beteekenis. Het verbod van colporteeren met drukwer ken op het terrein was gesteld in het belang van de openbare orde; de tijdsomstandigheden en de aard van het aangevraagde terrein, het te behandelen onderwerp en van een deel althans van het te verwachten publiek maakten dit gewenscht, zooal niet noodzake lijk. Het tevoren ter inzage en goedkeuring aanbieden van de rede werd mede als voor waarde gesteld, eveneens in het belang en tot bevordering van de openbare rust en orde; de bedoeling was tijdig en naar behooren ervan te kunnen zijn verzekerd, dat alle omstan digheden zooveel mogelijk daarbij in aanmer king genomen de rede niets zou bevatten, Vierde haar vijftig-jarig bestaan. Na afloop van de Commissievergadering, was gisteravond het College van Burge meester en Wethouders de gast van de Com missie voor de Technische Bedrijven ter her denking van het feit, dat het 50 jaar geleden was, dat het Schiedamsche Waterleidingbe drijf werd opgericht. De voorzitter, wethouder mr. van Velzen, deed eenige grepen uit de geschiedenis van het bedrijf, waarbij hij o.m. releveerde, dat de voormalige Watertoren, die zooals bekend zich bevond in de z.g. Keilen, waar thans de Rotterdamsehe Merwehaven is, werd gebouwd naar de plannen van Ir. Halbertsma. Na een uitvoerig debat werd in de Raads vergadering van 7 April 1886 besloten aan het abonnementstelsel de voorkeur te geven boven het stelsel, waaraan het gebruik per meter ten grondslag ligt, waarbij in verschillende andere gemeenten geldende tariefsystemen ten voorbeeld dienden. Blijkens de notulen van die vergadering werd toen nog gedacht, dat de behoefte aan'1 zuiver drinkwater geringer zou worden, daar aangenomen werd, dat de kwaliteit van hel water in de havens belangrijk zou verbete ren. Op 1 October 1886 begon de eigenlijke ex ploitatie. Uit het rapport van de analyse bleek, dat het Schiedamsche water zeer goed was, ja zelfs beter dan het Rotterdamsehe. Dank werd gebracht aan het toenmalige Gemeentebestuur, dat de stap tot oprichting van een eigen waterleiding had genomen. Met veel waardeering werd getuigd van de ver diensten van den machinist de heer Scheuer- man. Van watertoren naar Pompstation. Na de sluiting van den watertoren op 1 Maart 1924 werd het water geleverd over het Pompstation aan den Rotterdamsehe dijk. Dit station, dat naar het ontwerp van den tegen woordigen directeur den heer Doets is ge maakt, heeft de algemeene bewondering. Het aantal aangeslotenen was op 31 Dec. 1887: 2696. Het waterverbruik bedroeg over 1887: 222.728 M3. bij een inwonertal van 25069. Per hoofd der bevolking werd per etmaal af genomen 24.3 Liter. Over 1935 waren die cijfers: inwonertal: 61843; totale aflevering 1,789.147 M3., waar van voor industrie en gemeente 421.453 M3.: blijft voor aflevering aan de bevolking 1367694 M3. of 60.6 Liter per etmaal pet hoofd. Het waterverbruik per hoofd is der halve aanmerkelijk gestegen, hetgeen de hy giëne en volksgezondheid ten goede is ge komen. Het hoofdbuizennet bedraagt 74.150.05 M. met een inhoud van 1366 M3. Het aantal ge plaatste watermeters is 8544. De in deze 50 jaar opgepompte hoeveelheid water bedraagt ongeveer 60 millioen M3. het geen overeenkomt met 10 maal den inhoud van al onze havens en grachten. Spreker getuigde met groote waardeering van de verdiensten, welke de Directeur ook op dit gebied heeft. Hierna werd het woord gevoerd door den directeur, die zijn erkentelijkheid uitsprak je gens het Gemeentebestuur en de Commissie voor de hem steeds verleende medewerking om van het bedrijf te maken wat het ge worden is. Tenslotte sprak de Burgemeester, die na mens het Gemeentebestuur zijn dank uit bracht voor hetgeen de directeur en de Com missie in het belang van het Waterleiding bedrijf had tot stand gebracht, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat nog veie jaren onder dezelfde leiding de belangen van het be drijf mogen worden behartigd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. BEëINDIGING ZOMERTIJD. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de zomertijd dit jaar eindigt in den nacht van Zaterdag op Zondag 4 October a.s. te 3 uur. Op dien tijd zullen de gemeentelijke open bare uurwerken één uur worden teruggezet, zoodat zij alsdan weder de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam zullen aangeven. De beheerers van de openbare uurwerken in deze gemeente worden uitgenoodigd alsdan eveneens hun klokken een uur terug te stellen SCHIEDAM, 2 October 1936. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van den heer Muller, alhier, om een Verlof B voor den verkoop uitsluitned van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de benedeD- hoeklocaliteit (winkel) van het perceel Hoog straat 2, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 2 October 1936. SLUITING BUREAUX. In verband met het verzoek van H. M. de Koningin, zullen op Zaterdag 3 October a.s. alle bureaux van de Gemeente en van de Ge meentelijke Diensten en Instellingen om half twalf sluiten. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal zal om half twaalf sluiten en daarna van 46 en van 710 geopend zijn. SCHIEDAM, 2 October 1936. wat aanleiding kon geven tot het veroorza ken van onrust onder de toehoorders. Toen bekend werd, dat de spreker zijn rede niet op papier gezet had en „voor de vuist weg" zou spreken, is deze voorwaarde noch tans niet gehandhaafd, wat aan den aanvra ger is medegedeeld. Dat met name en met nadruk de voor waarde werd opgenomen van het zich ont houden door den spreker van omschreven uitingen of zinsneden en dat zij het ten overvloede er daarnaast nog eens op werd gewezen, dat de spreker er voor diende te waken, dat geen beleedigende of strafbare uitdrukkingen werden gebezigd, hield in het bijzonder ook verband met de wenschelijkheid om onder de huidige economische en politieke omstandigheden de grootste waakzaamheid ten deze te betrachten; uiteraard gold dit nog in te sterker mate, waar er een overheidster- rein bij was betrokken. De burgemeester is niet met den vragen steller van oordeel, dat voornamelijk de laat ste waarschuwing onnoodig in geding werd gebracht, omdat volgens art. 131 van het Wetboek van Strafrecht dit den spreker op straffe van zware boete en gevangenisstraf reeds verboden is. In het midden gelaten overigens of hier sprake is van preventieve censuur en wat er te dien aanzien al kan en mag geëischt wor den, staat in het onderhavige geval vast, dat de beschikbaarstelling van dit gemeenteter rein, waartoe de gemeente op zichzelf abso luut niet was verplicht, geschied was onder de nadrukkelijke bepaling, dat de voorwaar den, door den burgemeester te stellen, ten aanzien van de te houden meeting, stipt moesten worden opgevolgd; aan den burge meester was dus volle vrijheid gelaten de voorwaarden naar beste weten en gevoelens op te stellen. De betrekkelijke voorwaarden zijn zoo ge steld, omdat zij in het belang van de open bare rust en orde van Schiedam, onder de bestaande omstandigheden door de overheid werden noodig en-of wenschelijk geacht. Met het in den aanhef der vragen uitge sproken oordeel, dat de vergunning zou zijn verleend „onder wel zeer eigenaardige voor waarden" kan - zooals uit het vorenstaande moge volgen ondergeteekende niet instem men en hij hoopt, dat ook de steller der vra gen na kennisneming en overweging van het vorenstaande, bij herlezing van de voorwaar den der vergunning, dit oordeel niet zal handhaven. R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal. Programma voor a.s. Zondag: GD A 1 Excelsior 1, 2,30 uur (W. Schimmel); Ex celsior 2GDA 2, 2,30 uur; Excelsior 4 Leonidas 3, 12,30 uur; Activitas aExcelsior a, 2 uur; buiten de competitie: Excelsior 6 Celer-comb., 12 uur. Ten gerieve van de supporters vertrekken on? 1 uur vanaf Boterstraat autobussen naar Loosduinen. Opgave voor deelname bij C. Wit- berg, Rembrandtlaan 12. Excelsior heeft een invaller voor Z. Wen- teler, die nog niet geheel fit is. Hiervoor speelt L. van Lingen mede. Bovendien speelt R. van Lingen midvoor en G. Oosterholt linksbinnen. Het 2e elftal dat zeer versterkt is, onder gaat onmiddellijk de vuurdoop. De uitslag valt ook hier moeilijk te voorspellen. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 30 Sept.1 Oct. GEBOREN: Alfred J., zoon van J. van den Berg en E. C. Jung, Par.weg 186. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Oos- telijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, iets zachter over dag. De hoogedrukking verplaatst zich in de richting van het vasteland. De diepe Oeeaan- depressie trekt verder Noordwaarts en breid de zich weinig over de Britsehe eilanden uit. Op de Britsehe eilanden loopt de wind naar het Zuiden en steeg de temperatuur, zonder dat nog veel regen viel. Over Duitschland en Denemarken was de ochtend koud, zonder dat het vriespunt werd bereikt. In het Oosten en Zuiden is veel regen gevallen. In de Mid delgebergten valt sneeuw. In het Oostzeege bied waait het stormachtig uit het Noorden, plaatselijk wordt hagel gemeld. In midden-Scandinavië nam de vorst iets toe, in het Noorden af, bij de nadering van een ondiepe depressie, die daar vrij veel regen en sneeuw brengt. De nadering van het hoogedrukgebied be looft opklaring en droog weer, dat tot Zon dag kan aanhouden, indien de Noordelijke de pressie niet te snel nadert. SCHIEDAM, 2 October. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Spoeling 1,20—1,30 (niet officieel) Spoeling. Spoeling ƒ1.ƒ1,10. ONDERTROUWD: A. C. de Wolf 28 jaar en J. P. M. Kolmeijer 32 jaar J. H. C. van Stijn 24 jaar en M. S. Kers 23 jaar H. C. de Jong 24 jaar en P. Visser 27 jaar A. van Wagtendonk 48 jaar en J. M. van Gogh 46 jaar H. W. Böhme 25 jaar en M. de Roo 27 jaar J. H. de Wit 34 jaar en M. d^ Jong 20 jaar O. S. Jansma 22 jaar en W. Kamman 19 jaar L. Marechal 25 jaar en H. Feenstra 26 jaar L. van Rij 20 jaar en W. van der Steen 20 jaar. GEHUWD: A. Jansen 27 jaar en C. Planken 23 jaar. OVERLEDEN: J. C. Hollenbaeh 57 jaar, echtgenoote van D. J. A. Schoenmaker, Nas- saulaan 75. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 1 Oct. Aangekomen: Ned. s.s. Blitar, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Driebergen, ledig van Vlaardingen om te dokken in de Wilhelminahaven; Ned. motorschoener Ge- ziena, kapt. J. Past, ledig van Amsterdam om erwten te laden in de Buitenhaven. SCHIEDAM, 1 Oct. Vertrokken: Grieksch s.s. Despina, ledig naar Rotterdam; Ned. m.s. Phobos, ledig naar St. Kitts voor order. Gelijk men elders in dit blad kan lezen, hebben de besturen der bakkerspatroonsver- eenigingen een telegram verzonden aan Mi nister Colijn met verzoek de monopolie heffing te verlagen om te komen tot een la- geren bloemprijs, daar de huidige prijs een verhooging van den broodjprijs niet alleen wettigt, maar noodzakelijk maakt. De zaak is deze, dat reeds in de week vóór de devaluatie een conferentie is gehouden van de organisaties, waarbij in principe al besloten werd om den Maandag d.a.v. den broodprijs met 1 cent te verhoogen. De huidige broodprijs is gebaseerd op een bloemprijs van 13.25. In een tijdsverloop van 6 8 weken was de bloemprijs echter ge stegen tot 15.25. Dit verschil van 2.wet tigt 1 cent duurderen broodprijs. Vóór de devaluatie afkwam, was deze si tuatie reeds zoo. Men besloot evenwel nog even het verloop van den bloemprijs af te wachten. Nu is door het bijpassen van de Regeering de bloemprijs nadien gehandhaafd, wil ech ter de broodprijs hetzelfde blijven, dan zal door verlaging der monopolieheffing de bloemprijs weer op ƒ13.25 moeten komen. Dank zij het krachtig optreden van den Officier van Justitie mr. J. C. V. Meischke is het de politie van het bureau Centrum gelukt een aantal ongure elementen aan te houden, die naar het Huis van Bewaring zullen wor den overgebracht. Het zijn 3 souteneurs, vier vrouwen van verdacht allooi, een kanibaal (de man, die zijn ex-meisje den neus afbeet) een nog jeugdig, maar geroutineerd oplichter, een marktdievegge en een jassendief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1