VRIJDAG 2 OCTORER 1936 DE GEMEENTELIJKE TELEFOON DIENST. Herdenking van het veertig jarig bestaan. HET TEATRO DEI PICCOLI. Het programma van de tournee. VAKONDERWIJS AAN WERKLOOZE KANTOORBEDIENDEN. ROTTERDAMSCHE TAFEL- TENNISBOND. VERBETERING WEG ROTTERDAM— NUMANSDORP. HET KONINKLIJK BEZOEK AUTOBUSDIENSTEN Z.-BE1JERLAND- ROTTERDAM. Vaststelling van de route voor boottocht en rondrit. DE ZANGHULDE VOOR HET STADHUIS. SCHEEPVAART EN HEFBRUG. Ovatie langs den weg. HUWELIJKSCADEAU VOOR PRINSES JULIANA. DE ZESDAAGSCHE. Wielerbaan en tribunes van Amsterdam naar Rotterdam. BRAND AAN DEN REEDIJK. Drie huizen in vlammen opgegaan. Onder eere-voorzitterschap van mevr. Droogleever Fortuyn. KIST MET GELD ONTVREEMD. Uit een spoorwagon aan het gemeente lijk handelsterrein. DE KIST WOOG 87 KILOGRAM. SCHOONHOVEN. INBRAKEN. Bij een verpleegster HAM KAMPIOEN VAN Z.-HOLLAND. KINDERCANTATE VAN W. LANDRÉ. HILLEGERSBERG. DE LICHTWEEK OP DEN KLEIWEG. VLAARDINGEN. Het was gisteren 40 jaar geleden, dat de Gemeentelijke Telefoondienst werd ingesteld. Dit feit is gistermiddag eerst in den intiemen kring van de telefoon-familie herdacht. Hei. personeel, inzooverre het geen dienst had, ver zamelde zich des middags om drie uur op een der feestelijk versierde seinzalen rond den directeur, den heer ir. H. C. H. Boom, om on omwonden blijk te geven van het hartelijk medeleven en de groote waardeering voor het werk van ir. Boom. Diverse spreeksters en sprekers hebben het woord gevoerd namens het personeel, terwijl de mededeeling werd ge daan een gedenkplaat in het gebouw te laten aanbrengen. Over vorm en plaats zou nader overleg met de directie worden gevoerd. Ir. Boom heeft hartelijk dank gezegd vooi de gelukwenschen. Hij zeide zijn goedkeuring aan deze bijeenkomst te hebben gegeven, omdat het niet hem aangaat, maar den ge- heelen dienst. Immers nu was hij ook in de gelegenheid eenieder te feliciteeren met het lidmaatschap van de Rotterdamsche telefoon familie. Nauwelijks was de directeur gereed met zijn dankwoord of daar kwam nagenoeg de geheele Rotterdamsche gemeenteraad met de wethou ders en den secretaris aan het hopfd. Wethou der A. B. de Zeeuw zeide in zijn felicitatie geen vergelijkingen te zullen maken, want dan zou het een soort hymne worden op het over heidsbedrijf. Ofschoon men de telefoon niet kan missen, zij is toch maar een brutaal in strument. Alleen zij kan doordringen in de dikwijls ernstige besprekingen van het college. -Zij is de eenige, die zich dat kan veroorloven, behalve dan het ex-raadslid Coremans, die destijds met zijn heele familie tot de kamer van het college wist door te dringen. Met geen bedrijf heeft het gemeentebestuur zoo weinig last als met den telefoondienst. Den vooruitgang vooral van de laatste jaren dan ken wij ongetwijfeld aan de eminente leiding van den directeur. De telefoondienst is één van de weinige bedrijven, die het gemeente- bestuur een overschotje laat. Dank zij de voor lichting en het beleid van ir. Boom, heeft de regeering in haar begeerigheid nog geen be- slag gelegd op dezen dienst. Hij dankte directie en personeel voor de goede zorgen en hoopte dat nog vele jaren de gemeentelijke telefoondienst zal blijven staan onder de leiding van de huidige directie. Spr. bracht tevens de schriftelijke geluk wenschen over van de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag. Ir. Boom dankte voor de goede bedoeling om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wanneer er iets tot stand is ge komen, dan is dit slechts mogelijk geweest, dank zij de samenwerking met het personeel. Dat de telefoondienst niet is overgenomen door het rijk, is niet aan mij, maar aan het ge meentebestuur te danken, dat voor het behoud steeds op de bres heeft gestaan. Hierna werd gelegenheid gegeven de direc tie persoonlijk geluk te wenschen, waarvan een zeer groot gebruik is gemaakt. Zoo kwa- riBjen o.a. hun opwachting maken de heeren A. Boetje, hoofdingenieur-directeur van den Rijks Telegraaf- en Telefoondienst, J. H. -Raming, hoofdingenieur 1ste klasse en chef van de afdeeling Telefoon-Centrales te Den Haag, de heeren L. Nehr en C. J. Snijders, resp. directeur van den Haagschen- en den Amsterdamschen Gemeentelijken Telefoon dienst. Verder de heeren Hartland en v. d. Kamp, beiden hoofdingenieur te Amsterdam. Ook vele hoofden van gemeentediensten gaven acte de présence. Nog waren aanwezig de heer Van Dogterom, directeur van de Rijkstelefoon hier ter stede en het college van Hoofdlieden van de Brandweer. Ook vele particulieren zijn de directie geluk komen wenschen. Bloemen waren gezonden door het personeel, een aantal zakenrelaties en zusterinstellingen. Er werden tenslotte eenige ververschingen aangeboden. Maandag 5 October a.s. gaat in den Tivoli Schouwburg in Rotterdam de eerste opvoe ring van het bekende Teatro dei Piccoli, het welk onder leiding van V. Podrecca staat. Het marionettentheater blijft daar tot en met Dinsdag 13 October. Op Woensdag 14 October vangt een korte reeks opvoeringen in Den Haag aan, in het Scala theater aldaar en van 1 November af wordt het Teatro dei Piccoli De Subcommissie voor Vakonderwijs aan werklooze handels- en kantoorbedienden ver zoekt ons het volgende te willen mededee- len: Sinds eenigen tijd is aan de van deze Sub commissie uitgaande vakcursussen tevens ver bonden een Administratief Bureau waar jeug dige handels- en kantoorbedienden in de practijk werkzaam kunnen zijn. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat daar, zooals trou wens overal elders, waar dergelijk werk voor de jeugdigen wordt aangevat, een uitsteken de geest heerscht en in prettige kameraad schap wordt gearbeid. Het groote nut hier van voor betrokkenen behoeft niet nogmaals te worden uiteengezet. Van niet algemeene be kendheid blijkt echter te zijn het feit, dat ook niet-cursisten d.w.z. jongelui die reeds een of meer diploma's hebben behaald, of wier ouders in staat moeten worden geacht zelf eenigerlei vakstudie te bekostigen op be doeld Administratief Bureau kunnen worden toegelaten, voor zoover althans nog plaats is. Voldoen dus deze niet-cursisten overigens aan de bekende voorwaarden (ingeschreven bij de Gem. Arbeidsbeurs en niet ouder dan 24 jaar), dan zijn ook zij van harte welkom. Aan de deelnemers wordt voor eventueele onkosten en slijtage een vergoeding van 1 per week uitgekeerd, welke niet op het steun bedrag van betrokkenen of van zijn ouders wordt gekort. Aanmelding kan dagelijks ge schieden bij de Gem. Arbiedsbeurs, Kipstraat 60, bij de verschillende Vakbonden voor Han dels- en Kantoorbedienden en op het Admini stratief Bureau, kamer no. 24, Raadhuis. Dezer dagen had in het Tafeltennishuis Barna de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Rotterdamschen Tafeltennis- bond, waarbij nagenoeg al de bij dezen bond aangesloten vereenigingen aanwezig waren. Het was een sympathiek gebaar van de vergadering bij acclamatie het bestuursvoor stel aan te nemen om de werkloozenvereeni- ging „De Brug" tegen een gereduceerde con tributie aan te nemen. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen •n is als volgt samengesteld: C. Munters, voorzitter; J. J. van Raalte, Secretaris; C. J. Deelder, penningmeester; P. J. Niemantsverdriet, wedstrijdleider; F. B. v. Irseji, commissaris. Ten slotte werd nog een propaganda-com- ■üssie in het leven geroepen. Vittorio Podrecca, de directeur van het ltaliaansch marionetten-theater, dat heden in ons land arriveerde, met een zijner „artiesten in den Hollandschen Schouwburg te Amster dam vertoond. Behalve de avondvoorstellingen vinden er Woensdags, Zaterdags en Zondags ook matinée's plaats. Hoofdschotel van het programma is Rossini's Barbier van Sevilla en verder bevat het programma een Stierenge vecht, een Venetiaansch, een Egyptisch en een Weensch nummer, variété, ballet enz. Be kende Italiaansche kunstenaars verleenen hieraan hun medewerking. Het gezelschap kwam hedenmorgen te Rot terdam aan het Maasstation aan. Het bestaat uit 12 zangers en zangeressen en 12 bespe lers van de marionetten. Zij beschikken over niet minder dan duizend poppen en 1200 cos- tuums. De begeleiding is in handen van een orkest gevormd door Nederlandsche musici. De eerste voorstelling te Rotterdam zal door den gezant van Italië te 's Gravenhage worden bijgewoond. Op 22 October a.s. zal, zooals gemeld, worden aanbesteed de verbetering van het gedeelte van den weg Rotterdam—Nu- mansdorp tusschen den Dordtschenstraatweg en den Blaakschendijk. De verbetering zal bestaan uit verbreeding met ongeveer een meter van de bestaande rij baan in klinkers, waardoor deze op 6 M. of iets meer wordt gebracht en waar mogelijk den aanleg van een aanliggend rijwielpad. De breedte van het rijwielpad varieert met de beschikbare ruimte van 1 tot 2 meter. Het pad is op een wegvak van 500 meter na, ge heel aan de Oostzijde van den weg gelegen. Bjj Oost- en West-Barendrecht wordt het rijwielpad over twee afzonderlijke bruggetjes van 2.30 M. breedte tusschen de leuningen over de Weteringen langs den Voordijk geleid. Hiermede zal de, naast de verbinding Rot terdam Dordrecht Moerdijk, belangrijke Noord-Zuid-schakel RotterdamNumansdorp Willemstad wederom een stap vooruitgaan. Te wenschen valt, dat t.z.t. ook de veerdienst NumansdorpWillemstad in dit traject aan hoogere eischen zal gaan voldoen. In de gisteren gehouden openbare vergadering van de afdeeling geschillen van bestuur heeft de Raad van State behandeld de beroepen van le J. C. van der Linde, te Nieuw-Beijeriand, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 4 Maart 1936, waarbij de aan van der Linde verleende vergunning tot het in werking houden van twee autobus diensten tusschen Zuid-Beijerland en Rotter dam is ingetrokken; 2e. De N. V. Ridderkerksche Auto Garage en Omnibus Maatschappij, te Ridderkerk en J. C. van der Linde voornoemd, tegen de be schikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 25 Maart 1936, waarbij overdracht is geweigerd van de onder 1 genoemde vergun ning aan de N. V. Ridderkerksche Auto Gara ge en Omnibus Maatschappij. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst- ondememers, als gemachtigde van appellan ten optredend, achtte van principieel belang de vraag of intrekking van een vergunning kan plaats hebben, indien de overdracht reeds aanhangig is gemaakt. Hjj meende deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Deze dienst was eigenlijk reeds tijdelijk om redenen van persoonlijken aard gestaakt, maar er zijn verschillende voorbeelden van autobusdiensten in andere provincies, welke diensten reeds geruimen tijd geheel waren ge staakt, terwijl toch de overdracht van de ver gunning door Ged. Staten werd goedgekeurd. In het onderhavige geval bestond de dienst nog volkomen in den zin der wet en diende slechts te worden beoordeeld of degene, aan wien de overdracht zou geschieden, in staat mocht worden geacht, den autobusdienst be hoorlijk te exploiteeren. Welnu, hieraan be- noeft ten aanzien van de „Ragom" niet te worden getwijfeld. Spreker vertrouwde dan ook, dat de Raad van State de Kroon zou adviseeren, de over dracht, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, alsnog goed te keuren. De Koninklijke beslissing volgt later. De burgemeester heeft de ondervolgende route vastgesteld. Aankomst aan het Maasstation: 12.32 uur. Vertrek vandaar per boot: 12.45 uur. Aankomst in de Waalhaven (steiger van de „Titan") 13.30 uur. De route van den rondrit is als volgt: Linker-Maasoever. Waalhaven, Rietdijk, Charloissche Kerksin- gel, Clemensstraat, Wolphaertsbocht, Briel- schelaan, Zwarte Waalstraat, Blankenburg straat, Mijnsheerenplein, Heinoordstraat, Dordtschelaan, Strevelsweg, Groene Hilledijk, Dreef, Groene Zoon, Iependaal, Randweg. Beijerlandschelaan, Luchtbrug, Kreekweg, Oranjeboomstraat, Nassaukade, Bruggen. Rechter-Maasoever. Bolwerk, Gelderschekade, Plan C., Hoofd- steeg, Boerensteiger, Valkensteeg, Korte Goudsche Wagenstraat, Goudsche Singel, Pompenburgsingel, Hofplein, Coolsingel. Ontvangst ten Stadhuize. Aankomst aan Raadhuis: 14.30 uur. Vertrek van Raadhuis: 15 uur. Coolsingel, Schiedamschesingel, Witte de Withstraat, Westersingel (langs Diaconessen- huis, Westzeedijk W.Z., Museumlaan, Mathe- nesserlaan, Heemraadssingel (middenpad), Nieuwe Binnenweg, Lage Erfbrug, Schiedam- scheweg, Mathenesserweg, Mathenesserbrug. Van Cittersstraat, Beukelsdijk, Tunnel, Sta- tenweg, Willem de Zwijgerplein (links rond) Walenburgerweg, Heulbrug, Bergweg, Bent- huizerstraat, Zwart Janstraat, Noordmolen straat, Noordplein O.Z., Noorderbrug, Croos- wjjkschesingel, Boezemsingel, Boezembrug. Goudscherijweg, Vlietlaan, Oudedijk, Voor schoterlaan (rechts), Oostzeedijk (boven), Qostplein (links), Oostmolenwerf, Spoorweg straat, Oosterkade. Maasstation (waterzijde) Aankomst aan Maasstation 16.20 uur. Vertrek: 16.32 uur. In verband Vnet werkzaamheden aan de bovenleiding zullen in den nacht van Zondag 4 op Maandag 5 October tusschen 23.50 en 5.15 geen openingen van de hefbrug over de Koningshaven gegeven kunnen worden. Bij de zanghulde vóór het stadhuis zal o.m. ten gehoore worden gebracht een welkomst lied, gedicht door den heer G. Leenheer en getoonzet door den heer J. C. Andreae. Voorts een lied van Dr. K. H. de Raaf, waarvan de uitvoering stellig een verrassing voor Prins Bernhard zal zijn. Tot de repetitie in het Beursgebouw op Maandag 5 October te kwart over 8 uur des avonds, worden de zangeressen en zangers alleen toegelaten op vertoon van het bewijs van lidmaatschap van hun vereeniging. Het ligt in de bedoeling van het comité aan de leden van alle vereenigingen en gezai schappen, die zich opstellen iangs de route door den Koninklijken stoet te volgen, een oranjekleurig programma uit te reiken, waar op het welkomstlied en nationale liederen staan afgedrukt, die in afwachting van de komst van den stoet kunnen worden gezongen, begeleid door muziekgezelschappen, die overal langs den weg tusschen de vereenigingen zul len plaats nemen. Het comité zag gaarne, dat allen met deze oranjeprogramma's wuiven b(j het passeeren van de Koninklijke familie. Binnen afzienbaren tijd worden wielerbaan en tribunes van Amsterdam, waar zij vier jaren goede diensten hebben bewezen, naar Rotterdam getransporteerd, in verband met de van 612 November a.s. hier te houden Zesdaagsche. Aan dit transport zijn natuur lijk groote kosten verbonden, maar de direc tie heeft besloten deze uitgaven te doen, daar algemeen bekend is, dat rijvlakte en boch tenconstructie deze baan tot de snelste van Europa gemaakt hebben. Bij een nieuwe baan loopt men altijd het risico, dat zij niet aan de hoogste eischen voldoet, iets wat bij de Am- sterdamsehe baan verzekerd is. Ook wordt er een complete verwarmings installatie aangebracht voor de hal en alle aangrenzende gebouwen, zoodat de toeschou wers geen last van koude of tocht zullen heb ben. Eveneens komt er een goede werkende ventilatie, de geheele lichtinstallatie wordt doelmatig omgebouwd, kortom, Rotterdam zal zijn Nenijto-Hai niet meer herkennen. Van bijzonder gewicht is het feit, dat in tegenstelling met Amsterdam vanuit iedere plaats de rennen zeer goed gevolgd zullen kunnen worden, daar het constructiewerk het uitzicht niet in het minst belemmert! Hedenmorgen om tien voor elf uur is brand uitgebroken in een der vrfle arbeiders huizen aan den Reedijk. Het pand brandde geheel af, evenals twee andere van derge lijke woningen. De brand werd veroorzaakt door het om vallen van een pan vet in pand 24, bewoond door de familie N. Broekzitter. Onmiddellijk verspreidden zich de vlammen en weldra stond de geheele woning in lichter laaie. Echter vatte het vuur ook de panden 22 en 26 aan resp. bewoond door de gezinnen C. de Rooij en K. Broekzitter. De drie woningen vormden binnen een kwar tier een groote vuurzee, waartegen vrijwel niets meer te doen viel. De huizen zijn geheel afgebrand. De brandweer heeft met vier stralen den brand gebluscht. De sl. 44, 43 en 52 werkten resp. met 2, 1 en 1 straal. Het blusschingswerk stond onder leiding van brandmeester Springvloed en hoofdman Keeman. De gezinnen waren niet verzekerd. Onder eere-voorzitterschap van mevrouw Droogleever-Fortuyn, is er te Rotterdam een comité in wording, dat zich ten doel stelt alle Rotterdamsche vrouwen, die aan een huwe lijkscadeau voor Prinses Juliana zouden wil len medewerken, te vereenigen. Dit wordt nu reeds bekend gemaakt om te voorkomen, dat krachten worden versnipperd bjj het uitwer ken van de meest uiteenloopende plannen van verschillende kleine groepen vrouwen. Het comité hoopt binnen enkele dagen met een concreet plan te komen, waaraan iedere Rotterdamsche vrouw daadwerkelijk zal kun nen meedoen. Gistermiddag is aan het gemeentelijk han delsterrein aan de Rosestraat uit een spoor wagon een kist geld ontvreemd, welke 87 kilo gram woog en die bestemd was voor een beet wortelsuikerfabriek in het Zuiden des lands. Om half vier gistermiddag had men de kist, die verzegeld was, ingeladen in een spoorwa gon, staande aan genoemd handelsterrein. De wagon was afgesloten. Toen men dezen spoorwagon een uur later wilde koppelen aan den trein kwam men plot seling tot de ontdekking, dat het slot was ver broken en 'de wagondeuren openstonden. Het onderzoek, dat onmiddellijk werd ingesteld, bracht aan het licht, dat de kist met de kost bare lading was verdwenen. Men kon zien, aan de sporen, die waren achtergelaten, dat de kist uit den wagon was gesleept. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Gisteravond laat was de politie echter nog geen dader op het spoor. Bevatte een bedrag van 7500. In de gisteren op het terrein van de Gem. Handelsinrichtingen gestolen geldkist bevond zich een bedrag van 7500 gulden, bestemd voor een Beetwortelsuikerfabriek in Putters- hoek. In den loop van den dag heeft de politie een tweetal mannen aangehouden. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot de woning van de ver pleegster H. J. v. R. aan de Schermlaan. Ver mist worden een bedrag ad 30 gulden, een gouden damesarmbandhorloge, drie radio lampen en plusminus 100 gaspenningen. In een particuliere Bank van Leening Verder is ingebroken bij de particuliere Bank van Leening van v. W. aan de Jensius- straat. De brandkast werd geforceerd alsmede het slot van de kluis, doch het succes was nihil. Eenige horloges, een costume en een paar regenjassen zijn meegenomen. Meer succes, maar gegrepen. Gisteravond te ongeveer 9 uur wilde de 67- jarige H. B. zijn woning aan de Riederstraat binnengaan, om even zijn parapluie te halen. Zijn vrouw wachtte even bij de buitendeur. Toen B. boven kwam zag hij tot zijn niet ge ringe verbazing, dat alle deuren van zijn wo ning openstonden. Op hetzelfde moment kwam er een man van de zoldertrap, die hem rake lings passeerde. B. riep tot zijn vrouw de deur te sluiten, maar 't was te laat, want de in breker had nog juist kans gezien te ontkomen De vrouw van B.. die begreep, dat er iets niet in orde was. begon- te roepen van „houdt den dief", waarop burgers, die juist voorbij kwamen den inbreker achtervolgden. Op het Hofplein werd een agent gewaarschuwd en de inbreker kon gegrepen worden. Hij was in het bezit van 81 gulden, twee gouden horloges, vier gouden ringen en een paar gouden kettingen; alles gestolen uit de woning van B. De inbreker bekende in het huis van B. te zijn gekomen met een valschen sleutel. Hij is de 40-jarige keliner R. M. In het bureau Centrum is hij ingesloten. Door gisteren van Bijlsma te winnen heeft de heer Ph. J. Ham, Rotterdam,, het kampioen schap van Zuid-Holland behaald. Hij behaalde 10 punten uit 5 partijen. De eene nog door hem te spelen partij kan geen invloed meer hebben op den einduitslag. Willem Landré neeft een kindercantate ge componeerd, getiteld „Een Vacantiedag", op tekst van P. Begeer. Het werk zal in Januari voor het eerst worden uitgevoerd te Rotter dam, door het kinderkoor De Kleine Stem, het Centrum, onder leiding van Cor Backers. De lichtweek, georganiseerd door de win keliers aan den Kleiweg, ter gelegenheid van het in gebruik nemen der nieuwe verbeterde verlichting, wordt op Woensdagavond 7 Oct. feestelijk geopend, en duurt tot den avond van 10 October. Bijna 50 winkeliers hebben hunne medewer king toegezegd en zullen zorgen voor de extra verlichting hunner winkels. Aan het begin van den Kleiweg, bij den Straatweg en nabfl de Elisabethlaan zullen lichtzuilen worden geplaatst. Verder wordt de Kleiweg versierd met vlaggen en draperieën, terwijl ook daar zooveel mogelijk electrische lichtjes zullen worden ontstoken. Muziekkorpsen zullen medewerking verlee nen op den openingsavond en op den Vrijdag avond. B\j dag zullen luidsprekers in dienst worden gesteld tot verspreiding van vroolijke klanken. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen. Af wezig met kennisgeving de heer Bron. Voor zitter de Burgemeester. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van eenige bewoners van den Dam om de boomen voor hun huizen te verwijderen. Wordt in handen gesteld van B. en W. Een door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit om op de pensioenen der oud-wethouders in het tijdvak 1 Jan.1 Oct. met 5 pet. te kor ten, wordt voor kennisgeving aangenomen. Na laatsten datum volgt een andere regeling. Een schrijven van de afd. Schoonhoven van de Vereeniging Volksonderwijs waarbij wordt verzocht om verstrekking van melk en schoei sel aan schoolkinderen, wordt om prae- advies tn handen gesteld van B. en W. Het voorstel van B. en W. om de huur van de woning Haven no. 17 (bewoond door den Bur gemeester) te verlagen van 500 tot 420 zulks met ingang van 1 Jan. De heer Deeren- berg stelt voor dit punt in een volgende ver gadering te behandelen in verband met den monetairen toestand. Bij stemming blijken hiervoor 5 voor en 5 tegen te zijn, zoodat in een volgende vergadering hierover wordt be slist. Het verzoek van de Zilverfabr. Hooijkaas om al het in de fabriek verbruikte gas te beschouwen voor industriegas, wordt z.h.s. aangenomen. Dit is ook geldig voor de andere bedrijven die een z.g. gascontract hebben. Over het punt om aan de gemeente-politie ëen kindertoeslag te verstrekken, waarbij een brief van de Commissaris der Koningin wordt overgelegd, waaruit blijkt dat de Minister veVi Binnenl. Zaken geen bezwaar heeft tegen kindertoeslag als voor het Rijkspersoneel wordt lang gediscussieerd en ten slotte aan genomen met 73 stemmen (tegen de S. D. A. PHet voorstel om aan de plaatswerker J. Mets, wegens grootere loonsverlaging een persoonlijke toelage ad 52 per jaar toe te kennen, wordt z.h.s. aangenomen. Bjj het voorstel van B. en W. om maatregelen te ne men tegen het verkoopen enz. van vuurwerk, wordt een politieverordening aangenomen, zoo dat het in den vervolge verboden is vuur werk, Bengaalschvuur enz. te verkoopen, in bezit te hebben enz., daar bij de laatste fees telijkheden zeer veel klachten zijn ingekomen van geschroeide kleeding, brandgaten enz. Het adres van het Bestuur van het Borg stellingsfonds voor Gouda en Omstreken, waarbij gevraagd wordt de administratie kosten te brengen van 1 op 3 cent per inwoner, wordt overeenkomstig het voorstel aangeno men met de bepaling dat deze regeling tot wederopzegging geldig is. Het verzoek van de Streekvereeniging voor Vreemdelingen Verkeer met centrum Gouda en Omstreken, waarbij gevraagd wordt om subsidie, wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Een zeer langdurig en levendig debat ont wikkeld zich bij het volgende punt van de agenda, het verzoek van diverse raadsleden inzake het niet ter bezichtiging stellen van het Stadhuis op Zondag met advies van B. en W. Een lid van B. en W. is tegen inwilli ging van het verzoek. Nadat bijna alle raads leden aan de bespreking hebben deelgenomen komt wethouder Deerenberg aan het woord, die o.a. meedeelt dat hjj alle respect heeft voor de prlncipieele bezwaren maar de hou ding van „Gemeentebelang" niet begrijpt. Als de heer v. d. Hek namens Gemeentebelang wil spreken, wordt hem dit belet door zijn collega Woudenberg, die zegt dat de heer v. d. Hek voor zich spreekt waarna de heer Woudenberg zijn principes uiteenzet, die door de raadsleden worden gerespecteerd. De heer Adriaens doet intusschen een voorstel om 't Stadhuis 's Zondags tusschen 12 en 4 uur ter bezichtiging van vreemdelingen zoo noodig open te stellen; de bode van het Stadhuis wil zich daar gaarne mee belasten. Het amende ment wordt Ingediend en door weth. Deeren berg mede onderteekend. Mondeling wordt nog toegelicht, dat Juist 's Zondags Schoon hoven veel bezoek ontvangt om het Stadhuis te bezichtigen, waarvoor de gemeente ook veel reclame maakt. Het amendement komt In stemming waarbij de stemmen staken 5 tegen 5 (tegen de 3 A. R. leden en de heer Wouden berg, zoomede de heer v. d. Hek). Bij een volgende vergadering komt dit punt weder in behandeling. Het verzoek van het R. K. Schoolbestuur om inplaats van de jaarlijksche vergoeding 'n uitkeering ineens van 80 pet. van de inder" tijd geschatte waarde ad 23020, wordt niet 8 tegen 2 stemmen (voor de beide Kath-) verworpen omdat dit verzoek vóór 1 Aug- had moeten worden ingediend. Als laatste punt komt in behandeling de salariskorting van Gemeentepersoneel. Het blijkt dat van de ambtenaren 5 Pct korting van het salaris wordt verlangd, dus niet van de werklieden. Nadat hier lang en breed over gediscussieerd wordt, doet weth. Deerenberg het voorstel om dit punt, in verband met de waardevermindering van het geld> aan te houden om nader bericht af te wachten, daar een brief wachtende is. Na stemming blijkt dat wederom de stemmen staken 5—5 (V00I de S.D.A.P. en de Kath.), zoodat dit punt na der in behandeling komt. In de gisteravond gehouden vervolgzitting van den Raad kwam wederom in behandeling de salariskorting van de ambtenaren. Nadam«t »vfr eerenb®rg zijn voorstel had ingetro t1 n na een langdurige bespreking Kwam het voorstel van B. en W. in stemming. staakten 5—5, zoodat dit punt nogn s m behandeling zal moeten komen. GEMEENTERAAD. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Bij het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van Begrafenisrechten voor de Algem. Begraafplaats deed de heer Jac. van Toor een voorstel om de kosten van schoon houden voor monumenten en krafkelders onge veer op de helft te brengen, als door B. en W. werd voorgesteld. De heer van Toor was er ook tegen, dat de kosten voor het begra ven van een lijk in het Oostelijk deel der begraafplaats zou gebracht worden van 16 op 35. Enkele leden vroegen het verplichtend te stellen dat de gemeente de monumenten enz. zal schoonhouden. Wethouder Buis voel de voor deze verplichting echter niet, spr. wil de gaarne het recht aan de eigenaren om de monumenten te onderhouden toekennen, mits het onderhoud goed is. Uit oogpunt van billijkheid is spr. er voor, dat de tarieven voor het begraven in het Oostelijk en Westelijk gedeelte gelijk Worden. Het voorstel van Toor werd ria uitvoerige discussie verworpen met 14 tegen 7 stemmen. Het voorstel- van Toor om dit jaar de afkoopsom niet in de verordening op te nemen, wordt aange nomen met 12 tegen 9 stemmen. Het voor- stel-van Toor om de kosten van overboe ken te stellen op 1 wordt verworpen met 15 tegen 6 stemmen. De verordening betreffen de inrichtingen gebruik van de Algemeene Begraafplaats wordt met een kleine wijziging vastgesteld. Bij tweede stemming over het voorstel van B. en W. inzake erfpachtsverhooging Nieu we Matex N.V. werd thans het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 10 stem men. Het voorstel tot wijziging der bouwver ordening wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel tot afkoop van de gebruiks- vergoeding voor de bijzondere scholen be doeld in art. 205 der Lager Onderwtjswet 1920 wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel om hiervoor 3 geldleeningen aan te gaan tot een totaal bedrag van 320.000 werd eveneens z. h. s. aangenomen. Bij het verzoek van W. C. Hulsman e. a. inzake toelating van leerlingen op school Dl \Toeg de heer Bagchus of hier niet het recht aan de zijde der ouders was. Wethouder van Rijn antwoordde, dat in het algemeen de ouders wel de openbare school voor hun kin deren kunnen kiezen, die zij wenschen. Er was hier echter een hooger belang. School I, waar de kinderen thans z$n, dreigt met 1 Januari 1937 een onderwijzer te moeten ver liezen. Als dus nog eenige leerlingen weggin gen naar school D, zou dit zeker gebeuren. Om dit te voorkomen hebben B. en W. in overleg met den Inspecteur van het L. O. een compromis voorgesteld, om de kinderen het volgende jaar pas over te plaatsen. Het schrij ven werd voor kennisgeving ingenomen. Bij het voorstel tot wijziging dor verordening regelende de inrichting der gemeente-secre tarie vroeg de heer Barendregt, om vooral de zeelieden de mogelijkheid van openstelling na den middag te laten bestaan. De Burgemees ter antwoordde, dat voor spoedgevallen steeds gelegenheid bestaat deze te behandelen. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangeno men. Bij hét voorstel begrotingswijziging be treffende huurverlaging der huizen van de woningbouwverenigingen deelde de Burge meester mede, dat het niet zeker is, dat de Minister deze verlaging thans goedkeurt. Het is echter noodig dat de Raad vanavond een beslissing neemt, om bij een gunstig besluit van den minister de verlaging zoo spoedig mogelijk in werking te kunnen doen treden. De heer Bos vroeg of het mogelijk zou zijn, de totale verlaging voor de betreffende wo ningen te brengen op ƒ16.000 per jaar, in plaats van 12.000 zooals thans voorgesteld. De kosten zouden dan verdeeld worden. 12.000 voor het Rijk en 9.000 voor de ge meente. De heeren De Hees en Rey verklaarden zich niet voor verlaging der huren van de woningbouwverenigingen daar particuliere huiseigenaren ook niet kunnen verlagen. De heer Rey vond deze verlaging tegenover den particulieren huiseigenaar onbillijk. Beter vond hij verlaging der z.g. noodwoningen en gemeentewoningen. De lasten voor den par ticulieren huiseigenaar moeten ook verlaagci worden, daar de woningbouwverenigingen veel gemakkelijker kunnen verlagep. De heer Barendregt zeicle, dat de heeren Rey de Heer tegen het streven van de Regee ring ingaan. De heer den Admirant ineeg^ het gesprokene van de heeren Rey en de Heer anders te moeten opvatten. Ook deze spr. wil verlaging van lasten voor den par ticulieren huiseigenaar. De heeren Bagchus en Schilder verklaarde zich volkomen ac- coord met de voorgestelde huurverlaging. De heeren Boogaard en Clements keurden bil dit punt de maatregel af, dat thans reeds de huren zijn afgehouden van de steunbe dragen, zulks op verzoek van de huiseige naren. De Burgemeester verklaarde, dat de be woners der vereenigingswoningen niet in een bevoorrechte positie mogen komen. De be slissing berust echter bij den minister. In zijn beantwoording van de °Pmerkingen der heeren Clements en Boogaard laakte Burgemeester eerst de handelwijze van den Vlaard. Bestuurdersbond of Centr. Transport arbeidersbond, die een briefje had rondge zonden, waarbij van de huren de volledige verlaging van steun werd afgehouden door ae bewoners, zulks geheel eigenmachtig, duo met verbreking van het contract. Spr. gispte echter ook de houding der huiseigenaren, die totaal van geen verlaging wilden weten, zulks tegen het verlangen der Regeering in. Thans worden de huizen getaxeerd. Als ver laging mogelijk is, krijgen de betrokken huurders het teveel betaalde terug. De heer Buis, wethouder, vond deze woorden van den Burgemeester zeer sympathiek. Spr. vond het echter onjuist, dat, daar beide partijen fouten gemaakt hebben, de huiseigenaren het volle pond kregen toegewezen en de huur ders alles moesten betalen. Ook de houding der huiseigenaren is dus revolutionnair. De heer Bogaard verdedigde het zenden der briefjes aan de huurders. De Vlaard. Bestuur dersbond heeft geen revolutionnaire daad be gaan, doch juist zijn leden tot kalmte aan gemaand. De heer Rey vroeg of er maatregelen ge nomen konden worden, dat alleen menschen met kleine inkomens konden worden toegela ten in vereenigingswoningen. e eer Bot had het juister gevonden, als de huren door Maatschappelijk Hulpbetoon wel waren inge houden, doch niet waren afgedragen aan ae huiseigenaren. Deze opmerkingen zal de Bur gemeester in de vergadering van B. en W. bespreken, evenals de opmerking van den heer Key betreffende toelating van bewoners In de vereenigingswoningen. Wethouder van Rijn becritiseerde eveneens in een uitvoerig betoog, het zenden der briefjes van den Vlaard. Bestuurdersbond. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. s. aangenomen. Hef voorstel tot het verlagen van het vast rechttarief voor water wordt z. h. s. aangeno men. „Hü is een beetje jaloersch, omdat U va» zijn bord eet!'<

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2