maassluis, ROTTERDAM ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 KETHEL, BERKEL EN RODENRIJS. WERKZOEKENDEN VLAARDINGEN, DOLF HENKES Een eerste overzichtelijke tentoon stelling van zijn werk in Rotterdam VERHOOGING VAN BROODPRIJS. DE SCHILDER VAN DE HAVEN VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Ten slotte zou ook de kleur in een manier kunnen ontaarden. Er is weinig kleur bij Henkes. Hij schildert in bruinen, okers en grijzen, met hier en daar wat doorbrekend zacht rood of groen. Maar zijn by na één- kleurig palet, hoe gevoelig van schakeering ook, laat teveel in een troebele schemering wegzinken, dat we liever zouden „zien". Maar dit alles is er om overwonnen te worden: Van Oosten heeft er terecht aan her innerd, dat Henkes nog jong is. Wat is nu het bijzondere in zijn verschij ning Rotterdam heeft in lange jaren geen belang rijke schilders van zijn. haven gehad. Wat er gemaakt werd was nabloei van het impressio nisme, niet zelden in volkomen-ongenietelijk cliché-werk. Ziehier nu een jongeman, ge boren en getogen tusschen de schepen en de zeelieden, die na hardnekkig zwoegen een beeld oproept van het havenleven, dat al dadelijk treft door zijn volkomen oorspronke lijkheid. Het is een donker visioen, met vormen en figuren, waarvan de suggestieve kracht niet valt te miskennen. In dat havenbeeld zijn drie groepen te onderscheiden. Daar zijn allereerst de sobere stadsgezichten aan den waterkant, tafereelen van een uitgestorven wereld, een verlaten schouwplaats van menschelijken arbeid en menschelijken strijd. We denken aan „Avond over de Rijnhaven" (dat bij Kleykamp beter hing en hier niet in die mate voldoet, maar toch een goed werk is), aan „Steiger", „Kolen tip", Bunkermachine", „Elevatorpontons". Het is opmerkelijk zooals Henkes in dergelijke motieven het schilderachtige moment weet te vinden. Zijn origineele kijk blijkt ook uit een merkwaardig werk als „De zeven boomen van Katendrecht", dat zeker nog geen vol waardig schilderij is geworden maar dat toch niet zonder stemming is en atmosfeer. Daar zijn verder de havengezichten met figuur: visschers, zeelieden en roeiers in hun eigen karakteristieke omgeving. En ten slotte de interieurs van scheepsverblijven en boar- dinghouses met de groepen in het gele licht, waar de caricaturale maskers vreemd in op doemen. Het is opmerkelijk, dat de waarneming in het stadsgezicht een grooter aandeel schijnt te hebben dan in de figuur. In de portretten is aan de verbeelding vrij spel gelaten en hier zien wij het evenwicht tusschen de vorm- bepalende factoren niet bereikt. Dan overi gens spreken in het bijzonder de zwakheden, die de figuur in het algemeen bij Henkes nog heeft. In mindere mate doen zij zich gelden in de geteekende religieuse voorstellingen. Hij heeft nu ook een litho gemaakt van de „Opwekking van Lazarus", die de schilderij met hetzelfde onderwerp in kracht van uitdrukking over treft al zou zich zijn techniek nog kunnen vervolmaken. De bekoring van deze teeke- ningen is ook weer de geheel eigen verbeel ding, het oorspronkelijke en karakteristieke „handschrift". De redactie van „De Gemeen schap" heeft het erkend en publiceerde meer malen werk van Dolf Henkes, dat aldus reeds in ruimen kring bekendheid kreeg. Er is na tuurlijk nog van allerlei op af te dingen, maar het werk heeft ontegenzeggelijk de kwaliteiten, die ons menschen van vandaag in uitingen van oude volkskunst zoo onweerstaanbaar plegen aan te trekken. De ruigheid en de primitiviteit zijn bij Henkes volkomen echt en niet voorge wend, zooals bij ttjdgenooten die hun acade misch verleden met zeker vertoon van onbe houwenheid poogden af te zweren. Henkes maakt aldus treffende devotie-prenten van een zuivere volksche kracht. - En het is zijn tragiek, dat de beminde geloovigen van heden dergelijke ongekunstelde uitingen van een spontaan natuurtalent niet meer verstaan; de door Claudel gehekelde „goüt du fade" ver draagt zulke drastische voorstellingen niet en is zelfs niet in staat er de waarachtigheid van te erkennen. Het bijzondere van deze tentoonstelling is wel, dat zij voor het eerst een overzicht biedt van Henkes' arbeid tot nu toe. We vinden er zeer vroeg werk en de St. Franciscus, waar mee hij indertijd voor het eerst naar buiten trad, heeft nu na jaren zelfs een kooper ge vonden...... Ook de kunst is een lang geduld. Oef JAN N. Jaarljjksche ledenvergadering. Donderdagavond hield de afdeellng Schiedam van het Nationaal Jongeren Verbond in ge bouw „Eendracht" haar derde algemeene jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer F. A. de Wolff heette de aanwezigen welkom, waarna gezongen werd het eerste couplet van het Wilhelmus. Daarna sprak de voorzitter zijn jaarwoord uit, en begon met het memoreeren van het verheugende verlo- vingsbericht van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernard zur Lippe Biester- feld. Verder getuigde dit jaarwoor van een actief en succesvol vereenigingsleven geduren de het afgeloopen vereenigingsjaar, waarin de afd. Schiedam ook verscheidene malen met groot succes naar buiten trad. Spr. spoorde de leden aan tot innig mede leven met het nationale streven door zich geheel aan dé nationale zaak te geven. Van ne plaatselijke autoriteiten werd zeer veel medewerking ondervonden. De secretaris, de heer Malkus, las daarna de notulen van de vorige vergadering voor, alsmede het jaarverslag, dat eveneens van een actief vereenigingsleven getuigde, terwijl bleek, dat het ledental stabiel gebleven was. Het jaarverslag en de begrooting van den penningmeester den heer H. van Veen Jr. werden ongewijzigd goedgekeurd. De kascom- missie bestaande uit de heerem J. Domini- cus en N. de Lange bracht verslag uit over de controle der boeken in het afgeloopen jaar, waarna den peningmeester décharge werd verleend. Tot leden der kascommissie voor het jaar 1936/1937 werden benoemd mej. A. Noordergraaf en den heer J. Breugem. Voorts was de bestuursverkiezing aan de orde. Alle bestuursleden traden af doch waren terstond herkiesbaar. Zij werden bij acclamatie her kozen, zoodat voor het komend vereenigings jaar het bestuur weder is samengesteld als volgt: F. A. de Wolff, voorzitter, H. H. Mal kus, le secretaris, H. van Veen Jr. penning meester, mej. L. A. van den Bos, 2e secre taresse, J J. Fontijne, propaganda-leider en mej. B. v. d Meer, plaatselijk organisatie- commissaresse. Na de pauze bood de secre taris, de heer Malkus, aan den afd.voorzit- ter een vaandel aan, dat de damesleden ter gelegenheid van het huwelijk van den voor zitter hadden vervaardigd. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering van het N.J.V., welke op 3 October n s. te Rotterdam gehouden wordt, werd het Sigelijksch bestuur benoemd, terwijl voorts eenige mededeelingen werden gedaan met be trekking tot den Grooten Indië-Avond, welke dien dag 's avonds in de groote Schouwburg wordt gehouden. De afdeeling Schiedam zal deze bijeenkomst bijwonen- Voorts deed de voorzitter eenige mededeelingen omtrent de feestelijkheden met betreking tot het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina op 3 Oct. a.s.. waaraan natuurlijk ook het N. J. V. méde- werkt, Volledige mededeelingen dienaangaan de zullen in de plaatselijke pers verschijnen. Tenslotte vertoonde mr. Otto Verdoorn uit Rotterdam een belangwekkende film (eigen opname) over het N.J.V. Zeekamp, in Augus tus j.l. te Texel gehouden, waaraan ook Schie- damsche leden deelnamen. Nadat de voorzitter nog eenige mededeelin gen had gedaan omtrent de komende wihtër- "actie van het N.J.V. afd. Schiedam, sloot' de heer Wolff de vergadering, waarna gezongen werd het zesde couplet van het Wilhelmus. Er heerschte een zeer prettige stemming. KERKBERICHT. Zondag half 8 uur Jgt. voor Gerarda v. Vliet en echtg. Adr. Olsthoom 10 uur H.D. voor de levende leden der Derde Orde. Maandag 7 uur H.D. voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie 8 uur H.D. voor Cath. VerspeekLansbergen. Dinsdag 7 uur M.D. voor Hendr. Roeling 8 uur M.D. voor Hendr. Lansbergen Lzn. Woensdag 7 uur Jgt. voor Petrus Olsthoorn 8 uur gez. Requiem als Jaargetijde voor Joannes 'Kerkhof. Donderdag 7 uur H.D. voor de meest verla ten zielen (bus) 8 uur gez. Requiem als Jaargetijde voor Joanna Kloppersv. Leeu wen. Vrijdag 7 uur H.D. tot zekere intentie 8 uur Jgt. voor Ger. v. Adrichem.en Cath. M. Buis. Zaterdag 7 uur H.D. voor Joannes Schot, lid H. Hartfonds 8 uur M.D. voor Hendr. Jac. Lansbergen. Zondag half 8 uur Jgt. voor Cath. v. d. Harg en echtg. Com. Lansbergen 10 uur H.D. voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Heden le Zondag der maand, Eucharistische dag. Algem. H. Communie voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd. Feestdag H. Franciscus, patroon Derde Orde. Algem. H. Communie le den Derde Orde. Na de Hoogmis aanbidding tot het Lof. Te 7 uur Lof, Rozenhoedje en gebeden, tevens sluiting der aanbiddihg. He den Rozenkrans-Zondag. In de week Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 's avonds 7 uur Maria-Lof met Ro zenhoedje en gebeden. Dinsdag tevens Congre gatie meisjes met het Lof. Dinsdagavond half 8 uur na 't Lof vergadering K.J.M.V. Maandag en Woensdag Rozenhoedje en ge beden onder de H. Mis van 8 uur. Zaterdag biechthooren van 45 en van 68 uur. In de maand October zullen de zelatricen van den Lev. Rozenkrans rondgaan om een offertje te vragen. Deze week afdracht van de gelden van het Kruimeltjesfonds voor de schulddelging der kerk. De aflaten in deze maand te verdienen met het bidden van den Rozenkrans zullen nader worden afgekondigd. A.S. Zondag collecte voor de armen der pa rochie, bijzonder aanbevolen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeentepolitie zijn inlichtingen te verkrijgen aangaande een kindermantel, een duimstok en een regenjas. NIEUWE PROVINCIALE WEG DELFTSCHIEDAM. Verschillende belanghebbenden hebben gis teren van de gelegenheid gebruik gemaakt hun bezwaren in te dienen in verband met het meer of minder afstaan van gronden ten behoeve van deze weg, waartoe ten raadhuize gelegenheid werd gegeven. E. H. B. O. Bij de te Schiedam gevouden kring-wedstrijd voor aangesloten vereenigingen van den Kring Schiedam van de Nederlandsche Vereeniging v. E. H. B. O. behaalde de afd. Kethel in de junioren-afdeeling met 122 punten een 4den prijs. De groep bestond uit de heeren W. Peters, j. Verspeek, S. Bijl, W. Jongste en A. de Voogd. De prijs bestond uit een zilveren medal je, aangeboden door de E. H. B. O.-afdeeling van De Lier. C. V. C.—D. A. L. Morgen, half 1 uur, speelt C. V. C. tegen D. A. L. junioren, en 2 uur: C. V. C. I tegen D. A. L. 4. TUINBOUWCURSUS. Uitgaande van den L. T. B. en C. B. T. B. wordt alhier een tuinbouweursus gegeven, welke gisterenavond is aangevangen. Voor dén aanvang werd door den heer A. Klapwijk namens beide organisaties een kort openingswoord gesproken, waarin hij zijn vol doening uitsprak over het groote getal deel nemers aan dezen cursus. Spr. was van mee ning, dat hiermede de geheele Berkeische tuinbouw gebaat is. Het hoofd van den cursus, de heer Nun- nink, sprak eveneens over het nut van der gelijke cursussen en gaf vervolgens een uit eenzetting van de te voeren gang van zaken. LANDBOUWCURSUS Ook voor de te geven Landbouwcursus blijkt voldoende deelneming te bestaan, zoodat ook deze op nader te vermelden datum zal kunnen aanvangen. VOETBAL Op het terrein van de R. K. Voetbalvereni ging TOG, aan den Meerweg alhier, zullen Zondag worden gespeeld de wedstrijden: TOG 3—Aeolus 4, aanvang 1,30 uur; TOG 2—RCD 2, 2,30 uur. Clubhuis „St. Liduina". Lange Haven 92. WEEKROOSTER. Zondag: geen ontspanning en geen biblio theek;!.45 verwachten we een groep leden voor de aanbidding in de Havenkerk. Deze week zijn er geen club. Maanag: 7.308.30 Cirkelavond voor alle meisjes van de Havenparochie van 1315 jaar; 89.30 Cirkelavond voor alle meisjes van het Frankenland van 1518 jaar; 8.30 10 uur Cirkelavond voor alle meisjes van de Havenparochie boven 18 jaar. Dinsdag: clubhuis gesloten. Woensdag: 7 uur H. Mis in onze kapel; 3.304.30 Kruiskinderen; 6.15—6.15 turnen v. kleuters; 6.167.15 turnen v. meisjes; 7.15 8.15 turnen v. aspiranen; 8.4510.15 turnen v. groote meisjes; 9.30 2de graads dadenclub v. leden. Donderdag: 7.308.30 Cirkelavpnd voor alle meisjes van het Frankenland van 13—15 jaar; 8-9.30 Cirkelavond voor alle meisjes van de Singelparochie van 1518 jaar; 8.30 10 uur Cirkelavond voor de meisjes van de Singelparochie boven de 18 jaar. Vrijdag: 7.308.30 Cirkelavond voor alle meisjes van de Singelparochie van 1315 jaar; 89.30 Cirkelavond voor alle meisjes van de Haven van 1518 jaar; 8.3010 Cir kelavond voor alle meisjes van het Franken land boven de 18 jaar. Zaterdag: 56.30 en 79.30 contributie betalen. Clubhuis „Maria, Koningin der Apostelen", Hoofd 65. Maanag: 89.30 Cirkelavond voor de meis jes va nl315 jaar. Dinsdag: Congregatie-avond. Woensdag: 3.304.30 Kruiskinderen 6de klas; 89.30 Operette. Donderdag: 8.30—10 Cirkelavond voor de meisjes boven de 18 jaar. Vrijdag: 8—9.30 Cirkelavond voor de meis jes van 1518 jaar. Zaterdag: 2.303.30 Kruiskinderen 5de klas; 7.30—9.30 contributie betalen. Zondag: 8.15 algemeene H. Communie. OPERETTE UITGESTELD. Zooals wfj reeds eenigen tijd geleden be richtten, zal de Graal een opvoering geven van de operette Hans en Grietje. Aanvankelijk was de opvoering bepaald op Vrijdag 9 October a.s., doch deze is thans ver plaatst naar Donderdag 8 October. De dagen van plaatsbespreking zijn ook een dag vervroegd en gezet op Woensdag en Don derdag. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie elders in dit blad. Bij of krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van H. Sitton, alhier, om een verlof A voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het kléin in de beneden- voorlocaliteit van het perceel Lange Haven 121 alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het ver lof bij hun College schriftelijk bezwaren kun nen worden ingebracht. SCHIEDAM, 3 October 1936. CONCERT IN DE JULIANAKERK. De Julianakerk in haar typische bouwtrant herbergde gisteravond vele bezoekers, die daar bijeen waren gekomen ter bijwoning van het concert door de Chr. Gem. Zangvereeni- ging „Geeft Gode de Eer". Het programma bestond in zijn geheel uit werken ontleend aan het geestelijk oeuvre van MendelssohnBar- tholdy, n.l. twee Psalm-bewerkingen, een or gelsonate over het Gebed des Heeren en ver der een koor en een aria uit de Oratoria Elias en Paulus. Vooral in de Psalm-bewerkingen herkende men den Bach-ijveraar. Mendelssohn, die echter de dwingende logica van zijn grooten voorganger verzachtte door aber- reerende effecten waaraan hij als kind voor zijn tyd gewend was. En al benutte de diri gent, de heer W. A. Houtman, deze gelegen heden niet ten volle, toch werden onze ge dachten telkens weer teruggedrongen naar dien koraal-bewerker bjj uitstek met zijn fas- cineerende stemvoering, bij wien nu eenmaal ieder ander op dit gebied, ook Mendelssohn, in de schaduw komt te staan. Het koor zong zijn rol verdienstelijk, eenige onvaste en bruuske inzetten daargelaten. Een grootere soepelheid zal echter het geheel ga ver doen zijn, waar nu op een soms storende uitbundigheid, waaraan vooral de mannen de bet waren, op den dirigent en zijn aanwijzin gen gereageerd werd. De tenor-solist bleek beter op het kerkzin- gen met haar aparte moeilijkheden ingesteld dan de beide dames-solisten, hoewel mej. Hput- man in de recitatieven der 42e Psalm met haar voordracht veel vergoedde. Aan den vleu gel was de begeleiding bij den heer W. Hout man in goede handen. AUTO CONTRA GALANTERIEWAGEN. Op de Hoogstraat voor Delflandshuis heeft een auto, bestuurd door C. v. <j. h., een ga- lanteriewagen vol geladen met goederen, aan gereden. Het gevolg was dat de eigenaar van de galanterieën, de heer v. d. Hoek, een flinke schade kreeg. De politie die zich inmiddels met deze af faire bemoeide, zorgde er voor, dat de zaak in het reine zal komen. De bestuurder van de auto is verzekerd tegen ongelukken. HANDIGHEID. Tijdens het verhuizen kwam de wed. v. B. tot de ontdekking dat zij haar pdrtemonnaie vermiste met een bedrag van ongeveer 20. Bij een onderzoek door de politie kwam aan het licht dat mej. B. welke een handje ge holpen had, meer van het zaakje afwist. De wed. v. d. B.'kon na het onderzoek het eigen domsrecht weer doen gelden. Mej. B. kreeg een procesverbaal als extratje in plaats van de 20. Deze week waren bij de gem. Arbeidsbeurs ingeschreven 564 personen. Het cijfer blijft stijgende. NUTSSPAARBANK. De resultaten van September luiden: Ingelegd 48,839.31; terugbetaald 47,088,01, meer ingelegd dan terugbetaald 1,751,30. Per 1 October 1936 verschuldigd aan 4283 inleggers 1,039,337,78. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING PASSAGE-THEATER. Deze week „Bloedende Rozen" en „Triomf der Liefde" in welke laatste film Jan Kie- pura de beroemde zanger optreedt. Deze beide films vormen te zamen een ge notvol program. De eerste speelt tijdens den Amerikaanschen Burgeroorlog rond 1861, toen de Noordelijke en Zuidelijke staten met elkan der streden. De tweede met Jan Kiepura, is een triomf van een visscher met goeden steun, die het brengt tot opera-zanger. Een program, waard om gezien te worden. Volgende week zal in het Passage-theater de Tobis-film draaien, „Michael Strogoff, de Koerier van den Tsaar. Het zullen slechts weinigen zijn, die den inhoud van dit werk niet kennen. Voor deze zal deze film zeer spannend zijn, doch ook de genen, die den inhoud wel kennen zullen ze ker deze film gaan zien. De hoofdrol wordt gespeeld door Adolf Wohlbrück. Wethouder Ir. C. -Houtman. Door H. M. de Koningin is tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd de Wethou der onzer gemeente, Ir. C. Houtman. DE ORANJE-GARDE. Donderdagavond heeft het Vendel Schie dam haar driemaandelijksche bijeenkomst ge houden in gebouw Eendracht. Do zaal was tot in ale hoeken bezet, toen de Voorzitter, de heer F. v. d. Touw, de bijeen komst opende. In zijn openingswoord heette hij welkom de heeren leden R. v. T., bestuur en Hopman Weststrate van Rotterdam 1, die dezen avond als spreker zou optreden. Dan nam de heer M. H. L. Weststrate, Hop man Vendel R'dam I, het woord en hield een prachtige rede, met onderwerp „Oranje en Nederland". Aandachtig werden zijn woorden gevolgd en meermalen onderbroken door krachtig applaus. De voorzitter dankte den heer Weststrate voor deze rede, waarna Gar- diste N. Krommenhoek eenige declamaties ten gehoore bracht. Na de pauze werd de Garde-taptoe uitge voerd door tamboers en pijpers Vendel Vlaar- dingen, onder leiding van mevr. Verhoef. Hierna werden nog eenige voordrachten gegeven door troep Zeeland, onder leiding van mej. Vaandrig W. Scheurkogel. Tot slot werd het feestlied van Lippe-Bie- sterfeld gezongen, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met gebed en het zingen van het 6e couplet van ons Wilhelmus. Deze schitterend geslaagde avond was ge organiseerd door de Propaganda-commissie. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON, Verhooging post onderstandskosten. Reeds na afloop van het eerste halfjaar van 1936 vestigde de Directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon er de aandacht op, dat de begrooting van baten en lasten voor dienst betreffende het dienstjaar 1936 uitgetrokken post wegens onderstandskosten aan armlastigen niet vol doende zou blijken te zijn. Volgens zijn mee ning zouden de uitgaven over het geheele dienstjaar berekend, bedoelden post met 30.000, overschrijden. Thans is gebleken, dat wegens uitkeering in geld aan armlastigen, welke post is ge raamd op 150.000, over de eerste acht maan den van het loopend® jaar reeds is uitgegeven een bedrag van ƒ117.076,87. Wanneer geen uitbreiding van het aantal armlastigen plaats vindt, zal derhalve over het geheele jaar noodig zijn ƒ175.617,90. Bij dit bedrag komen echter nog de Kerstgave en de feestgave, welke op 2300, zijn te ramen, zoodat in totaal noo dig zal arijn een som van 177.917,90. Waar derhalve aan een verhooging van den betreffenden post niet kan worden ontkomen, wordt voorgesteld het op de begrooting van baten en lasten voor het dienstjaar 1936 van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon wegens uitkeering in geld aan armlastigen (post 1 sub d.) uitgetrokken be drag ad ƒ150.000, te willen verhoogen tot 180.000. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende geneesheeren den Zondagsdienst waar A. H. de Bruijn, Nieuwe Haven 147 A. Hoo- gendijk, Tuinlaan 74 en D. Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van F. H. Backer, St. Liduinastraat 58, die ook de vol gende week den nachtdienst waarneemt. GEM. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE SCHIEDAM. Gedurende de maand September 1936 wer den uitgeleend: Lange Haven: 1779 kinder boeken, 5129 studieboeken, 8745 romans, sa men 15.653 boeken. Filiaal Gorzen: 394 kin derboeken, 1244 studiewerken, 791 romans samen 2.429, totaal 18.082 boeken. Houder van leeskaarten: 2756. Boeken bezit: 31.238. JONGEN AANGEREDEN. Donderdagmiddag omstreeks 4.45 uur had op de Rotterdamschedijk alhier een aanrijding plaats. De 10-jarige H. I. v. d. M. liep op het trottoir te spelen en ging plotseling een hondje achterna, dat over den rijweg liep. Tegelijker tijd naderde een auto, bestuurd door den 39- jarigen W. C. J. B. uit Voorburg. Hoewel de bestuurder sterk remde, kon hij niet voorko men, dat het ventje door den wagen gegre pen werd en onder de auto terecht kwam. De jongen, die gewond was aan neus, mond en voorhoofd, en hevig bloedde, is ter plaatse door een lid van de R.K.E.H.B.O. verbonden. Op advies van dr. Ormel is de jongen daarna per ambulance-auto van de politie naar de ouderlijke woning vervoerd. MARTINIT—MUSSCHEN. Zondag a.s. speelt Martinit haar eersten thuiswedstrijd in de derde klas tegen Mus- schen (R'dam). Beiden hebben 1 wedstrijd verloren en gewonnen, zoodat hier een span nende kamp in de lijn der verwachtingen lig. UIT HET H.-D.V.S. KAMP. Het eerste elftal van Hermes zal Zondag eenige wijziging ondergaan; v. d. Munnik wordt vervangen door H. van Gullik, van Eembergen bezet de mid-voorplaats en A. v. d. Tuijn speelt linksbinnen. De opstelling is dan als volgt: Beun (d.); Jansen en Van Gullik (a.); Tromberg, Berg holte, Bos (m.); N. de Jong, I. v. d. Tuijn, Van Eembergen, A. v. d. Tuijn, Borrani (v.). SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING. Jaarvergadering. Donderdagavond hield de Schiedamsche Kunst kring haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, dr. H. C. v. d. Broek. De secretaris mr. P. van Bockhove, bracht een gunstig jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden in verband met de grootte der zaal, deze biedt 930 plaatsen, steeds maximaal is geweest. De heer Joh. Nauman bracht hierna het financieele verslag uit. Door de kascommissie werd hun bij monde van den heer A. J. C. van Oppen decharge verleend. Hierna werden de aftredend bestuursleden mr. P. van Bock hove en K. J. Heijboer bij acclamatie her kozen. In de kascommissie werd het niet- herkiesbare lid, J. Klein, vervangen door J. C. van Zijderveldt. Hierna volgde de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Voor het komende seizoen zijn de volgende avonden vastgesteld; 19 Nov.: Het Amsterdamsche Tooneelgezel- schap met „Biografie"; 21 Jan. Het Rotterd. Hofstadtooneel met „In rok"; 8 April het ge zelschap Jan Musch met „de Berkelmaas"; 5 Mei: Het Ned. Tooneelgezelschap met ,,'n Smal straatje". NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. In verband met de wereld-dierendag, welke 4 October wordt gehouden, is bovengenoemde vereeniging wederom voornemens eenige pro- paganda-dagen te organiseeren. Op Maandag 5 October propaganda als op Zaterdag, terwijl 's avonds te 8 uur een Open bare Vergadering wordt gehouden in „Musis Sacrum", Lange Haven 115. Als sprekers hebben wij bereid gevonden 1. Mevrouw J. C. van PoelgeestBrand, met het onderwerp „Het Dierenasyl als vervolma king van het Afdeelingswerk". 2. De heer H. van Poelgeest, 2de voorzit ter van het Hoofdbestuur, met de onderwer pen a „Het werk van Hoofdbestuur en Com missies" b „Het verlangen van de gezamen lijke Nederlandsche dierenbeschermers naar een betere wetgeving." T.H.O.R. net ledental beweegt zich no gsteeds in stijgenden lijn en bedroeg op eind September 520. De Rotterdamsche Turnbond, als onderdeel van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, houdt a.s. Zondag evenals in zoovele andere plaatsen een wandeltocht van 25 K.M. Het parcours loopt van Rotterdam via Schiedam en Over- schie naar het punt van vertrek terug. 20 dames en heeren-leden van T.H.O.R. zul len aan dezen wandeltocht deelnemen in twee groepen van 10. Het vertrek heeft plaats Zondag a.s. 10 uur van „Parkzicht", v.m. Officieren-sociëteit, in het Park. Omstreeks half 11 zullen de ver schillende ploegen het Hema-gebouw op de Broersvest op weg naar Overschie, passeeren. H. M.'s KRUISER DE RUYTER. Maandagmorgen zullen aan boord van den Kruiser verschillende aanwezigen, o.a. de stu denten-corporaties van Nederland en het N. J. V. cadeaux overhandigen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 2 October Johannes, zoon van H. J. van Strien en G. de Wilde, IJsselmonde- straat 37; Neeltje Marrigje, dochter van A. Stehouwer en M. J. Huijskes, Aleidastraat 108. ONDERTROUWD 2 October T. van Was senaar, 22 j. en C. Keereweer, 18 j. DUIKERSWERKZAAMHEDEN. In de Buitenhaven, ter hoogte van het Nieuwsticht, heeft vandaag een duiker een onderzoek ingesteld naar de fundeering van de kaaimuur, die een weinig verzakt is. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 2 October. Vertrokken Ned. motorschoener- „Geziena", kapt. J. Past, met erwten,, naar Londen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2