BINNEN DE MUREN VAN HET Z v\ 4 \R GETEISTERDE TOLEDO. HILLEGERSBERG. BERKEL EN RODENRIJS. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. DINSDAG 6 OCTOBER 1936 DE DERDE 100 K.M.-MARSCH VAN DE R.W.V. ROTTERDAMSCHE GOLFCLUB. R.K.A.S.V, „ALO" BURGERLIJKE STAND. MAILVERZENDING. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VALSCHE MUNTERS STAAN TERECHT. GREGORIAANSCHE ZANGCURSUS. PASTOOR ALBERS GAAT VERTREKKEN Chaos van onherkenbaarheden. inbraak. ?1 wandelaars leveren een mooie prestatie- De ontwikkeling van de wandelsport over langen afstand is wel een zeer gunstige, waar van het succes van de derde jaarlijksche pres- tatiemarsch over 100 K.M., die de Rotteröam- eche Wandelsportvereeniging (R.W.V.). Za terdag en Zondag heeft gehouden, een her nieuwd bewijs vormde. Het aantal deelnemers (dames kunnen niet inschrijven) bedroeg 71. en was daarmede belangrijk grooter dan in vorige jaren. Maar wat belangrijker was, evenals bij de in Juni van dit jaar gehouden 84 K.M. marsch, heeft geen der deelnemers tegen het eind den strijd wegens vermoeidheid en blaren of andere voeteuvels behoeven te staken. Weliswaar hebben de drie leden van E.H.B.O., die de wandelaars per fiets en in een der volgauto's vergezelden vrij druk werk gehad met het verhelpen van voeten euvels en weliswaar telden de laatste kilome ters voor sommigen zwaar, doch alle deelne mers kwamen binnen den vastgestelden tijd van 19 uur aan het eindpunt, waar hun een fraai herinneringskruis werd uitgereikt. Be halve aan de zeer gunstige weersomstandig heden is dit zeker te danken aan de strenge selectie van degenen, die zich hadden aange meld voor deelneming. Zaterdagavond om kwart over elf zomertijd startten de wandelaars van het Oostelijk zwembad in een groep. Bij den tol aan de Schans werd het tempo vrijgegeven en enke len zetten er direct een zeer gezwinden pas in. Het ging over Overschie, Delft, Voorburg en Voorschoten naar de Oude Vink nabij Leiden, waarna ongeveer 36 K.M. voor het eerst circa vier uur wintertijd de wandelaars een half uur h drie kwartier rust namen. Vandaar gingen zij over Leiden, Alphen a. d. Rijn, Gouwsche- sluis- (2de rust na circa 57 K.M. te ongeveer 7 uur), Bodegraven, Gouda (3de rust na on geveer 76 K.M.) Capelle (4de rust na onge veer 92 KM.) naar het Oostelijk Zwembad aan de Vredenoordlaan alhier terug, waar zeer geschikte kleed- en badgelegenheid hen wachtte. Tegen half zes kwamen de laatste twee wandelaars binnen. De loopers werden in de hall van het zwembad met applaus en dikwerf met bloemen hartelijk gehuldigd. Jaarlijksche kampioenschappen. De Rotberdamsche Golfclub heeft haar jaarlijksche kampioenschappen gehouden. Mevrouw A. Staal—Wytema, die in de fi nale mevrouw E. Driebeek sloeg met 2 up, werd dames-kampioene voor 1936. De heer R. Schuil heeft het heerenkam pioenschap, 'dat gespeeld werd over 36 holes medal-play gewonnen met een bruto score van 8280, totaal 162. Runner-up was dr. H. J, Kessler met totaal 170. De handicap van den heer R. Schuil werd op 10 verlaagd. Be R- K. A. S. V. „A. L. O." te Rotterdam heeft haar indoortraining weder aangevan gen in de gymnastiekzaal aan de Versjjden- straat 20 des Zaterdags van 4.305.30 uur. Voor belangstellenden en vooral degenen die deze sport willen gaan beoefenen, is er gele genheid eens nader kennis te komen maken tijdens de training. Verdere inlichtingen worden verstrekt door A. Pijpers, Schoonoordstraat 29. F. R. C. „SPORTIEF". Onder groote belangstelling hield Zondeg de F. R. C. „Sportlef" haar eersten trainingsrit over circa 70 KM. De uitslag was: 1. L. v. Hal, 2. Brinkman, 3. Beyer, 4. P. Kik, 5. Vrinting, 6. Paff, 7. Kooistra, 8. Bravenboer, 9. Wennekes, 10. P. Kik. Aangiften van 5 October. BEVALLENM. GroothuisHogerdijk d W. M. V. Veen—Muusz d. C. v. Hassel—Brou wers z. P. S. v. Dijk—Roukens d. F. Ber gende Beer z. C. de DeugdSchoot d. J, G. H. Sibtsenv. d. Starre z. J. M. v d Wolff—Looye z. T. Dul—Lood d. T. Grollé —Haring z. E. v. d. Klooster—Bal d. J. P. A. WoltersWoiters z. C. J. Vielvoye Coenders z. J. S. TuunterBreur z. M. Burggraaf—Knulstingh Neven d. H. H. Ost- kampLangerak z. J. W. VisserKramer z. A. Aulmande Haan d. M. E. J. v. Nispen v. Aert d. L. J. C. de Manv. Bodegraven z. RH. HartmanKorevaar z. H. J. G. Braams Mahieu d. A. J. W. WijnHazenbroek z. C. W. Baarsv. Elzelingen z. E. W. A. F. TouwslagerMekke z. F. C. v. d. Heijden—Nijs z. J. v. d. Berg—Kegge z. J. Baan—Las- sche d. M. v. d. HoekSies d. P. T. de Vriesv. Litsenburg z. W. J. v. Gilstv. d. Windt d. H. L. Beenv. Veenendaal z. F. DamSchuil z. A. P. SchramKlop d. M. C. JonkersBothof z. E. J. E. Stavast—Stark d. B .v. Donkv. d. Sjjden z. T. v. Vliet v. d. Kooi z. 'A. C. KluckKoot d. C. W. DijkemaBrus d. C. de Jong—Plat d. L. C. de WaalHoogerhuis z. H. MellemaKranen burg d. M. RuttemanStuit d. S. Gottmers Goumare z. W. M. Kiovertv. Leeuwen z. G. A. v. DoesburgHuisman d. M. Polfliet Maartense d. J. v. TilhorghWilstra z. H. M. Poieszv. Oosterom d. OVERLEDENB. Groeneweg d. 3 m. J. G. P. S. v. d. Houten ongeh. vrouw 27 j. A. L. Boel enman v. H. Pennings 61 j. M. Andriesse wede. v. I. Haas 75 j. J. M. v, d. Bilt vrouw v. M. Bekker 69 j. W. J. v. d. Hoven v. Gen- deren man v. M. J. C. Prillevitz 48 J. J. A. v. Werven z. 9 j. J. v. d. Graaff wedr. v. N. A. Kip 79 j. P. C. Schuddebeurs man v. J. Nigge- lie 36 j. A. v. Xspeien man v. C. Serne 63 j. M. G. H. v. Vreeswijk wede, v. P. W. Vos 90 j. M. M. Bouwman vrouw* v. W. B. Jansen 60 j. H. Smit man v. M. W. Dijksman 52 j. F. Tollig ongeh. man 31 j. M. Szabo vrouw v. K. Tantner 75 j. J. C. Friederich wedr. v. A. Beedljk 80 J. K. v. Dalen man v. J. ten Napel 77 j. J. C. Affourtit man v. C. Zuidhoorn 55 j. A. Jansen z. 6 m. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indlë. 7 Oct. zeepost s. Baloeran van Rot terdam gew. st. 11.6 Oct. aanget. st. 20.8 Oct. mail 8. M. v. St Aldegonde van Genua gew. set 11.50, aanget. st. 11.20; 7 en 10 Oct. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.— 7 en 10 Oct. luchtpost via Lon den—Singapore gew. st. 11.aanget. st. 11.— 8 Oct. luchtpost via Medan—Batavia gew. st. 11.50 aanget. st. 11.20. Suriname: 9 Oct zeepost/mail s. Oranje Nas sau gew. st. 130, 8 Oct. 20. Aruba, Bonaire, Curasao: 6 Oct. mail s. Nor- mandië v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. at. 9.6 Oct. mall s. Normandië v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20.7 Oct. mail s. Phrygla v. Antwerpen gew. st. 10aanget. st. 9.30; 13 Oct. zeepost s. Barneveld v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 12 Oct. 20. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 8 Oct. s. Warwich Castle v. Southampton gew. st. 20.45, aanget. st. 20.— lucht als Oost-Afrika, bovendien 8 Oct. luchtpost via KaapstadDurban gew. st, 2Q.45, aanget. st. 20.—, alsche kwartjes gemaakt en De 32-jarige lood- en zinkwerker J. A. V. uit Schiedam heeft voor de rechtbank terecht gestaan terzake van het maken van valsehe kwartjes en het uitgeven daarvan. Op 1 Juli bevond de bankwerker J. de Zeeuw zich in den sigarenwinkel van zijn broer, die even afwezig was. Verdachte ver scheen en kocht een pakje sigaretten van 15 cent. H)j betaalde met een kwartje en de Zeeuw gaf hem een dubbeltje terug. Reeds dade; ik kreeg hij echter het vermoeden, dat de n, m hem een valsch kwartje in de hand gestopt had, welk ve. moeden bevestigd werd, toen hij het geldstuk nader bekeek. Hij spoed de zich naar buiten en zag den man, die hem dat valsehe geldstuk gegeven had nog ioopen. Getuige ging er achtmaan en haalde den man in, hem vragende of hij wel wist, dat hij met een valsch kwartje betaald had. De man zeide het niet te weten, doch verklaarde zich aan stonds bereid om mee te gaan naar het poli tiebureau. Samen gingen de beide mannen daarheen op stap, maar na een paar straten samen te hebben door geloopen, zei verdachte, dat hij het ook eigenlijk vertikte. Hij zette het toen op een ioopen, maar de getuige ging hem na en wist hem op den Schiedamschen weg aan een politie-agent aan te wijzen, die toen tot arrestatie is overgegaan. De winkelier B. Spruyt herkende, in ver dachte ook den man, die in zijn winkel voor 15 cent sigaretten had gekocht en die met een kwartje betaald had, dat later valsch bleek te zijn. De waarnemend muntmeester J. W. A. van Hengel had de kwartjes, die de rechter-com- missaris hem ter hand gesteld had onderzocht en geconstateerd, dat ze valsch waren en ge goten uit een legeering van lood en tin. De inspecteur van politie J. F. de Buck ver klaarde, dat op verdachte bij zijn aanhouding zijn bevonden 32 kwartjes, die hij in een por- temonnaie bij zich droeg. Die geldstukken zijn naar de Rijksmunt opgezonden ter onderzoek. Getuige heeft voorts nog eenige valsehe kwartjes in beslag genomen, die verschillen de winkeliers in Vlaardingen hadden ontvan gen. Voorlezing werd gedaan van het rapport van den agent van politie S. J. Schadee, die bij een huiszoeking in verdachte's woning te Schiedam een aantal werktuigen en stukken metaal en gips in beslag genomen heeft, welke tot de vervaardiging van het valsehe geld hebben gediend. Verdachte bekende zoowel het vervaardigen van het valsehe geld als het uitgeven daar van. Doordat hij over veel vrijen tijd beschik te is hij er toe gekomen eens te probeeren om geld na te maken. Hij had toen nog in het geheel niet de bedoeling dat geld uit te geven, doch wilde voor de aardigheid eens zien, wat hjj er van terecht zou brengen. Toen het werk hem echter gelukte, was hij niet sterk ge noeg geweest om zich van het uitgeven daar van te onthouden. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. H. A. J. Reumer merkte in zjjn requisitoir op, dat het in den zomer te Schiedam en Vlaar dingen was opgevallen, dat er in de auto maten zooveel valsehe kwartjes werden aan getroffen. Daardoor Is het te verklaren, dat de winkeliers bijzonder goed hebben opgelet op de kwartjes die klanten hun in betaling gaven. Verdachte zal veroordeeld moeten wor den wegens het maken en in omloop brengen van valsehe kwartjes. Over hem is een reclas- seeringsrapport ingekomen, dat tot een gun stige conclusie komt, maar het feit, waaraan verdachte schuldig is, is een staatsgevaarlijk misdrijf en uit hoofde van de algemeene pre ventie is het noodig een strenge straf op te leggen. Het O.M. eischt dan 1 jaar gevange- nistraf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De verdedigster, mevr. C. A. de Ruyter-de Zeeuw achtte den eisch van het O. M. buiten sporig hoog. Ook pleitster wees op het gun stige reclasseeringsrapport en zij meende, dat het zoowel in het belang van verdachte, als in dat van de maatschappij zal zijn, als ver dachte een voorwaardelijke straf krijgt. Burentwist met ernstig gevolg. De stal-inspecteur C. G. P. H. leefde sedert eenigen trjd in onmin met zijn buurman, den onderwijzer L. J. M. Hulsman in het liefe lijke tuindorp Schiebroek. Van beide zijden hadden de politie reeds herhaaldelijk klachten bereikt, maar ten slotte Is de stal-inspecteur tot een daad overgegaan, die hem nu voor de rechtbank bracht. De onderwijzer heeft zijn hart verpand aan den tuin. Zijn huisje aan de Iepenlaan is om geven door een lusthof, waarin Flora's kin aeren hun mooiste kleuren tentoon spreiden. In die liefde heeft de stal-inspecteur den on derwijzer doodelijk getroffen. Op een kwaden dag in Juli kwam des onderwijzers vrouw als naar gewoonte in den tuin, toen zij bemerkte, dat tal van rozen hun prachtige bloemknop pen kwijnend lieten hangen. De blaadjes van de struiken zagen er dor en verwelkt uit en zoodra was manlief uit school thuis gekomen, of zij troonde hem mee naar den tuin, waar zij hem het troostelooze beeld deed aanschou wen. Innig bedroefd moet de onderwijzer zich toen over zijn troetelkinderen hebben heen gebogen, maar meteen ontdekten zijn ge oefende oogen de oorzaak van de ruïnage. Fijne, heel kleine kristalletjes nam hij waar. die zich op blad en bloem hadden afgezet en zijn deskundigheid deed hem vaststellen, dat die kristalietjes niets anders waren dan na- trium-chloraat, een aan planten dood en ver derf brengend poeder. Wie anders dan buurman zou hem een der- gelijken poets hebben gespeeld. De verdenking lag dus voor de hand en ze werd tot zeker heid, toen bleek, dat in een schuine strook, loopende van het scheidsmuurtje tot aan de achterheg de planten door het goedje waren getroffen. Zelfs op het scheidsmuurtje vond men kristalletjes. Vanuit een raam op de bovenverdieping moest buurman het dooden- de poeder over des onderwijzers tuin hebben Uitgespreid. Een aanklacht bij 'de politie volgde, die een uitgebreid onderzoek in stelde, hetwelk aan het licht bracht, datb uurman een paar dagen te voren natrium-chloraat in de hoeveelheid van een half kilo had gekocht. Dat was om het onkruid uit mijn tuin te halen, zei huurman. Maar het onkruid had er al den tijd in onverminderde hoeveelheid gestaan, want buurman geeft niet zooveel om zfln tuin. Die aandrang om het onkruid uit zijn tuin te halen is eigenlijk onbegriji^«ljjk. Neen, de onderwijzer houdt het er op, dat buurman zijn tuin vernield heeft. Er zijn in deze zaak getuigen en deskun digen gehoord, die verklaarden over de doode- lijke werking van natrium-chloraat, wanneer de kristalletjes zich in de dauw oplossen en die ook wel eens hadden meegemaakt dat het onkruid weer even welig opkwam, een paar dagen nadat er natrium-chloraat was ge strooid. Voor buurman bleef het bezwaarlijke, dat de verwelkte baan juist in deze richting lag en dat er ook poeder op het scheidsmuurtje v/as gevonden. Nu was er wel een getuige décharge geweest, die verklaarde bij geen mogelijkheid verder dan 3V2 meter te kunnen strooien, maar die man, zei mr. Reumer, moe ten we maar nooit naar de Olympische spelen sturen. Het O.M. was van oordeel, dat verdachte zich aan deze vernieling, die het als een lage lafhartige daad kwalificeerde, heeft schuldig gemaakt en het eischte 2 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. S. J. Polak was, hoewel hij moest toegeven, dat er veel tegen verdach te pleit, van diens onschuld overtuigd. Er blij ven voor pleiter zooveel vragen onbeant woord, dat pleiter adviseerde de zaak naar de instructie terug te wijzen. Uitspraken 16 October. Door tarwebloem verraden. Voor de rechtbank nseft ter.Ingestaan de 33-jarige bediende bij de groote vaart J. 3. gedetineerd en récidivjst, die in den nacht van 14 op 15 Augustus zou nebben Inge Draken in de kruidenier «aak van P. van Eb aan de- Kruiskade waar h1* een zakje inhoudende 1000 centen en, 14 rollen gaspenningen ter gezamen lijke waarde van omstreeks 140 zou hebben weggenomen Verdachte ontkende. De agent van politie M. Venne had, toen hij in de DeJftseliesiraat op surveillance was, omstreeks drie uur in den nacht een man ge zien Ioopen, die een uctetasch onder den arm droeg. Hjj hield de/.ej. man staande en vroeg hem, wat er in die tasch was. Dat gaal; je niks aan, had de man gezegd, waarop de agent bet noodig vond een onderzoek in te st ellen. Reeds een zeer voorloopig onderzoek bracht aan het licht, dat er in de tasch een booromslag en een breekijzer geborgen waren. Plotseling nad de man de tasch laten vallen en nad het op een Ioopen gezet. De agent er achteraan, die hem in de Poortstraat wist aan te houden. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar ge constateerd werd, dat de tasch behalve de reeds gemelde mbrekerswerktuigen ook een zakje met 1000 centen en 14 rollen gaspen ningen bevatte. De aangehouden man, die deze verdachte was, beweerde de tasch gevonden te hebben op de Kruiskade, toen hij op weg was naar zijn vriend A. K, met wien hij zou gaan visschen, Dat komt niet uit, merkte het O. M. op, want in Augustus vertoefde deze K. in de gevangenis. Behalve het bezit van de tasch, was er nog een sterke aanwijzing, dat de agent Venne inderdaad de Inbreker had aangehouden, want op 's mans broek waren sporen van tarwe bloem en naar de filiaalhoudster verklaarde had zij, toen zij den dag na de inbraak weer in het filiaal kwam, gezien, dat in een baal bloem de afdruk stond van een zitvlak van een per soon, die naar die afdruk te oordeeTen ge kleed was in een manchesterbroek. De verdediger, mr. P. Plantenga, vestigde de aandacht van de rechtbank vooral op deze laatste omstandigheid, omdat verdachte zulk een broek niet droeg. De president, mr. G. J. Huyser vond het dan maar het beste, dat de zaak naar de instructie teruggewezen werd, zoodat zou kun nen worden uitgemaakt of de indruk, die de broek van verdachte in tarwebloem maakt, overeenkomt met den Indruk, die de filiaal- houdster gevonden heeft. Zakkenrollerij in een café. Op 23 Augustus had de postbode H. B. eenige café's bezocht. Toen hjj zich in een café aan den Goudschesingel bevond, werd hem een gouden horloge ontrold. Als verdacht hiervan heeft de 48-jarige A. van V. gedeti neerd, terechtgestaan, die het ten laste gelegde bekende. Het gestolen horloge had hij later door middel van den 30-jarigen expeditie knecht W. B. J. bij een caféhoudster aan de Weste Wagenstraat doen beleenen. Op verzoek van den verdediger mr. G. J. Schölteri werd de heer T. Vleeming, directeur van het Bureau voor alcoholisme als getuige gehoord. Deze had sedert eenige maanden ver dachte onder zijn controle. Een tijd lang is het goed gegaan met hem en getuige had den indruk gekregen, dat hij zich op een kern punt in zijn leven bevond. Ten einde den heer Vleeming gelegenheid te geven tot het indienen van een rapport over dezen verdachte, werd de verdere behandeling aangehouden tot 26 October. De expeditieknecht J., eveneens gedetineerd, die zich wegens heling te verantwoorden had, bekende ook het ten laste gelegde. Het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke eischte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. P. Plantenga pleitte clementie. Uit spraak 19 October. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: M. J. van L., 31 jaar loswerkman te Zoeter- meer, wegens diefstal van eenige zeelten uit zeelttrommels van den kistenfabrikant P. Gouweleen, die deze in een vischwater onder Bleiswijk had uitgezet, tot 1 maand gevan genisstraf; W. F. N„ 35 jaar, chauffeur, gedetineerd, wegens een zedendelict tot 3 maanden gevan- genistraf met aftrek van de preventieve hech tenis, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. RENNERSVEREENIGING APOLLO. Gisteren heeft de Rennersvereeniging Apol lo alhier een prestatie-rit gehouden op den kleinen toer van Zuid-Holland. Op dit traject zijn de A en B klassers tegelijk gestart. De C klassers reden RotterdamBodegraven en de juniores RotterdamGouda. De uitslagen zijn: A en B klasse: 1. A. Nuyen 2 uur 35 min., 2. N. van Tiggelen, 3. J. Dansberg, 4. H. Castenie. C klasse: 1. W. Lesgever, 2. K. Tjallema, 3. P. Bleeke. De klasseering van de juniores kan niet vernield worden in verband met een hangend protest. De advocaat-generaal van het Haagsche Gerechtshof mr. Rombach heeft gisteren, na getuigenverhoor, bevestiging geëlscht van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij de koopman J. A. S., te dezer stede, thans ge detineerd, wegens het namaken van muntspe ciën (rijksdaalders) en de stoker D. van Z., eveneens gedetineerd, wegens medeplichtig heid aan dit misdrijf (het verschaffen van middelen) zijn veroordeeld, onderscheidenlijk tot twee jaar en zes maanden bevanpenisstraf. Verdachte van Z. had S. op de hoogte ge bracht, hoe men valsehe rijksdaalders kon vervaardigen en hij had de slagletters, benoo- digd voor het aanbrengen van het randschrift, te Antwerpen gekocht. S., dié de valsehe munten vervaardigd had, had zich in gezelschap van zijn medeverdachte, naar Schiedam begeven, waar hij bij een groentehandelaar in de Lange Kerkstraat een valschen rijksdaalder in betaling gaf. Dit werd evenwel ontdekt, met het gevolg, dat de groentenhandelaar het tweetal achterna ging en aan de politie aanwees. Intusschen had S. kans gezien, het valsehe munstuk onderweg aan van Z. te overhandigen. Deze laatste sprong op de tram naar Rotterdam, doch kon later worden gearresteerd. Evenals in eerste instantie legde S. een volledige bekentenis af, terwijl van Z. beweerde, met de zaak niets te maken te hebben, hoewel hij moest toege ven, de slagletters te Antwerpen ten behoeve van S. te hebben gekocht. In aansluiting op ons bericht over dén cursus in Gregoriaanschen Zang van kape laan Karskens kunnen wij nog mededeelen, dat door hem ook te Hillegersberg eenzelfde cursus zal worden gegeven. Reeds Vrijdag avond a.s. zal worden begonnen om half ne gen, ingang in de school naast de Christus- Koningkerk, Statenlaan. Vooral voor de jeug dige R.K. Zangers uit Hillegersberg en om trek zij hiermede nogmaals op deze mooie gelegenheid attent gemaakt. Kosten voor den géheelen cursus 3.00. Eventueel geredu ceerd tarief tot kosteloos toe. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria H., dochter van J. J. de Ruiter en J. Overdulve Joke C„ dochter van C. N. de Vries en A. G. Mostert Heil- tje A., dochter van G. Keizerwaard en D. Zevenhuizen Pieter, zoon van J. Dflk K. Norden. GEHUWD: Leendert van Loon, 30 j. en Neeltje van Middelkoop, 27 j. Pastoor W. C. C. Albers heeft Zondag morgen in de Vroegmis een Bisschoppelijken brief voorgelezen, waarvan den inhoud aan de aanwezigen een zekere emotie heeft be zorgd. In verband met het feit, dat ZijnEerw. reeds zijn 75ste levensjaar was ingegaan, heeft hij aan den Bisschop eervol ontslag ge vraagd, hetgeen hem met ingang van 1 De cember a.s. is verleend. Het kostte Pastoor Albers zichtbaar groote moeite deze mede- deeling te doen en de parochianen waren eveneens zeer onder den indruk. Hij herin nerde er nog aan, dat hij 27 jaar alhier als Pastoor is werkzaam geweest. Verleden jaar hebben wij zijn 50-jarig Priesterfeest en 25- jarig Pastoorschap met veel luister gevierd, bij welke gelegenheid hij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Naar wij vernemen, zal hij zich in IJsselsteirt ves tigen. De Pastoor heeft verder nog meege deeld, dat hij persoonlijk van al zijn paro chianen afscheid zal nemen. SALARISKORTING. De aanvankelijk op Vrijdagavond uitge schreven gemeenteraadsvergadering, waarin het punt salariskorting nogmaals ter tafel zou worden gebracht omdat In de laatste vergadering de stemmen hebben gestaakt, is wederom uitgesteld. Men wil blijkbaar wach ten tot het Raadslid, de heer Bron, van zijn zakenreis is teruggekeerd. (De heer Bron heeft eenige malen de raadsvergaderingen wegens afwezigheid niet bijgewoond). DE BURGEMEESTER WINT EEN PRIJS. Door de K. N. R. C. is onlangs een prijs vraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers de volgende vraag moesten beantwoorden: „Wat kan gedaan worden om alle wegge bruikers een goed verkeersinzicht te doen krij gen en wat is daarbij de taak der overheid". Er zijn voor deze prijsvraag 107 antwoorden ingekomen en de jury, onder voorzitterschap van Mr. J. Linthorst-Homan, voorz. van de K. N. A. C., heeft den tweeden prijs toegekend aan den heer A. M. Nieuwenhuisen, Burge meester van Schoonhoven, onder motto: „Sa fety first". DE RECLAME-WEKEN. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de R. K. Middenst. Vereen. „De Hanze" haar reclame-weken zou houden gedurende de Mica- weken, dat is van 10—24 October a.s. ter wijl de neutrale Vereeniging „Schoonhoven Vooruit" haar reclameweken zou houden van 24 October tót 7 November. In de laatst ge houden vergadering van „Schoonhoven Voor uit" is dit besluit gewijzigd. Zij zal in de zelfde weken als de Mica, haar hersteampagne houden, zonder aan de Mica-reclame deel te nemen. Verschillende attracties, zoowel van „De Hanze" als van „Schoonhoven Vooruit staan ons dus te wachten. VISCHCONCOURS. Zaterdagmiddag heeft de Hengelaarsclub „Het Baarsje" een visehconcoui s gehouden in de Molenvliet. Begunstigd door prachtig herfstweer nam om 4 u"1' (le wedstrijd een aanvang en eindigde om 6 uur. Er werd een aardig vischje gevangen. De prijzen werden toegekend als vlogt: 1- H. Pardoel, 2. C. den Butter, 3. I. v. Trierum, 4. G. Saveur, 5. D. Koorevaar, 6. B. Verveer, 7. W. Verhoef ,8. P. den Hoed, 9- D- v* Trierum, 10. G. Suur,, II. G. V d. Graaf, 12. G. Molenaar, 13. A. Koorevaar, 14 B. Stekelenberg. GEVONDEN Als gevonden zijn aangegeven: een hee- renportemonnaie, eenceintuur èn een hand schoen en is komen aanvliegen een kauwi Inlichtingen op het politiebureau. (Van onzen correspondent). Hendaye, 2 October. Maandagmorgen te zes uur, zoo luidde het consigne aanvankelijk, zouden de journalisten desgewenscht Telavera mogen verlaten om zich onder begeleiding van een paar daartoe aan gewezen officieren naar het veroverde Toledo te spoeden. In werkelijkheid werd ons vertrek een paar uur vertraagd en dat was in zooverre jammer, dat wij daardoor het plotseling op vlammen van den tegenstand te zeven uur in den ochtend misten, in het hospitaal van St. Johannes den Dooper, dat juist bij den ingang van de stad aan den weg ligt. Na een hevig gevecht werd dit ziekenhuis, dat inmiddels ook nog tot den grond afbrandde, met de bajonet genomen, waarbij 74 gevangenen werden ge maakt. Terloops mag hier ingeschakeld worden, dat men zich over het lot van deze en dergelijke gevangenen geen illusie hoeft te maken. Er bestaan in Spanje geen concentratiekampen. Er bestaan geen inrichtingen, waar krijgs gevangenen opgeborgen worden. Geen hunner wordt ook in de gewone gevangenissen afge leverd. Niemand heeft zelfs ooit een krijgs gevangene gezien, althans niet een levende. Het gaat hier in dezen burgeroorlog oog om oog, tand om tand. Zeer gemoedereerd en als de gewoonste zaak van de wereld. Wij Noor delingen, begrijpen hiervan alweer niets, even min als van het omspringen met de lijken. Nu rijden we Toledo echter binnen, tot de Plaza de Zocodover, waar de auto's niet verder kunnen. Het driehoekige plein ziet er zwaar gehavend uit. Het is hier, dat de Rooden hun laatsten slag geslagen hebben en dat de straat gevechten van achter barricades en van uit zoldervensters of kelderluiken het lot van Toledo uiteindelijk bezegelden. Maar we hebben voor dat alles geen tijd: we willen het Alcazar zien an dat ligt nog slechts een steenworp verder. En wanneer we de Karei de V-straat inslaan, staan we er ook meteen midden in, want het neerstortende puin heeft zich wijd en zijd verbreid. Wat ons nu allereerst te doen staat, is het beklimmen van een steilen berg, die uit al dat bestaat, wat uien overhuu .t, wanneer men zijn huis door de koffiemolen of door de mangel haalt, gesteld, dat dat mogelijk ware. Een chaos van onherkenbaarheden, twee of drie Hollandsche huizen hoog, rijkelijk besprenkeld met lijken van menschen en muildieren, met balken, doorgeknapte stukken ijzer en wat dies meer zij. Het krioelt op dezen puinhoop van menschen en dat is wel eenigszins be vreemdend, want allerwegen staan ook mannen van de civiele garde waarschuwingen uit te stooten, dat men goed kijken moet, waar men zjjn voet zet, want er lit../- .1 tusschen het puin nog vele niet ontplofte handgranaten. Trou wens op de min of meer ontruimde Plaza de Zocodover hadden we al een kistje met een stuk of zes van die dingetjes zien staan, alsook hoe een rondwandelende muilezel er z'n poot drie e.M. van af In de modder zette. Hooger en hooger klimmend komt men ten slotte in iets terecht, dat weer vorm heeft. Op de reusachtige patio van het kasteel n.l. Ael zijn drie zijden hiervan totaal ingestort maar Karei V staat er toen nog, zij het dn- naast zijn voetstuk in plaats an er boven op en twee of drie kolommen zijn ook nog over gebleven. Maar dat is ook al. Dan gaat het een deur in, waar het woord „Blbliotheca" nog boven staat en dit vertrek blijkt als met een mes in twee stukken te zijn gesneden. De eene helft in onvindbaar, ver in de lucht .i e andere zijn alleen de boeken wat door e""' "r geraakt. Een Hollandsche huisvrouw zou ze ongetwijfeld ook erg stoffig hebben gevonden. Elders staat men weer in iets, dat waar schijnlijk de mess van de officieren was. Er hangen aan een stuk muur nog wat gekruiste sierklingen en een paar kurassen en lustres, maar de rest is weg, da rest van de zaal wel te verstaan Voegt men hier nog aan toe, dat van de Zuidelijke faqade een Vtok muur van voet tot goot overeind is blijden staan, dan. heeft men de burcht uiterlijk ook volledig omschreven. Dit flard muur maakt overigens een diepen indruk. Het vertelt van hoe reusachtige afmetingen het Alcazar eens was. En ook hoe er hier gepaft moet zijn, want de groote granieten steenen vertoonen wel tienduizend sporen van treffers. Het Alcazar was niet alleen groot van om vang, maar het was ook ondenkbaar soiiede gebouwd en berekend krachten te weerstaan, die men luttel jaren geleden heelemaal nog niet kende. Het is nu in een puinhoop ver anderd, maar wie zal den aannemer daar zv. ;iar over vallen. Moest zijn constructie toch een hagelbui over zich heen laten gaan, die rond zeventig dagen duurde en gedurerie welke ü.üüo granaten van 7J2 C.M. insloegen, 4.j00 van 15 Vz, en 400 lucht-torpedo's. Bovendien werd het bouwwerk 30 maal van uit de lucht aangevallen, waarbij vele bommen van 52 k.g. neergeworpen werden. 25 tank. benzine werden er overheen gesproeid en daarna in brand gestoken en 200 gifgasbommen kwamen er ook nog neer. Toch was dit vreeselijke bombardement nog maar een kleinigheid. Het mineeren was veel erger. Vooral voor de vrouwen en kinderen, die het geluid van de borende machines onder zich goed hooren konden. Het garnizoen bevatte echter een uitstekend luitenant van de genie, die schier dag en nacht met z'n oor op den grond naar het voortschreden van de operaties lag te wachten en steeds op tijd gewaarschuwd heeft, wanneer een of andere kasemat ontruimd moet worden. Weinige oogenblikken daarna pleegde deze dan in de lucht te vliegen. De grootste ontploffing had overigens moeten plaats hebben juist op het oogenblik, dat in werkelijkheid de bevrijdende troepen het Alcazar binnenrukten. Drieduizend K.G. dynamiet waren reeds onder de laatste kasematten aangebracht, maar het heeft den Rooden aan den tijd ontbroken ze tot ontplof fing te brengen. Deze kasematten zijn vreeselijke gewelven, stikdonker en schier zonder ventilatie. Het is hierin, dat de 500 vrouwen en kin l3.en het 72 dagen en nachten hebben moeten bolwerken, terwijl van alle zijden de donder van ont ploffingen, instortingen enz. rommelde en zij geen seconde zeker van hun leven waren. De mannen hadden hjer tenminste een voerdeel, want ze kwamen, eiken dag naar buiten, in de frisscheN lucht, zij het dan maar om een uitval te plegen. .Deze uitvallen, in de naut^j straten van de omgeving, Rebben n.i. zonder ii (zondering eiken dag plaats gevonden, de laatste op het moment, dat de nationalen van het Noorden uit de stad binnendrongen. EEN OPLICHTERSZAAKJE Een inwoner hier ter stede is het slacht offer geworden van een tweetal oplichtsters. Een van het gaf voor weduwe te zijn en dischte verhalen op met het gevolg dat on ze inwoner 150 minder rijk was in zijn kast. Haar vriendin wist op soortgelijke wijze ook een bedrag in handen te krijgen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de we duwe geen weduwe was, doch gehuwd was en kinderen had. Beide dames waren uit Vlaardingen afkomstig. HET BEFAAMDE PLAATJE. Juffrauw V. heeft aangifte gedaan van diefstal van een rijwielplaatje. MISHANDELEN EN BELEEDIGEN Een tweetal klachten zijn bij dë politie ingekomen over Juffr. v. E. Een wegens mishandeling en één voor c- leediging. Proces-verbaal is opgemaakt HENGELSPORT- De hengelaarsveretwiging De Edelkarper heeft een groot hengeiaarscjoncolus uitge schreven, waaraan een !l'£'ngen heeft deelgenomen. De wedstryd is gehou den in de vlieten onder Maas ai« en had een zeer geanimeerd verloop- 3 winnares voor de eerste prijs is uitgekomen spangen, Rot terdam, met 1479 g'am' °"s Genoegen, Rotterdam, 132° %ram 1 J De Ruisvoom, Maassluis, met 1272 gr.; 4. Amniten, Delft, met 1006 gru G- F., Rotterdam, met 1003 gr'' Eengelaarsver. Grond. Maassluis, 876 £r,> V. d. L., Maassluis, 815 gr-: 8' Zwervende Visscher,, Vlaardin gen, 746 fr' Vriendschap, Vlaardingen, 651 gr 10- Vroljjtbaas, Delft, 160 gr. Voorts worden voor dezen wedstrijd nog een haald gI°° aan'-al personeele prijzen be- geheel stond onder leiding van den hoofdcontroleur C. van Beelen, benevens een zestal controleurs. Een woord van dank aan 1 e sc'henkera van de vele prijzen werd bti uitreiking gesproken. De Edelkarper kan op een goed geslaagd concours terugzien. Deze uitnoodiging geldt niet alleen buurtver- eenigingen, doch ook vak-, zang-, muziek-, gymnastiek-, jeugd- en alle mogelijke andere vereenigingen. Den bezoekers wordt verzocht aan den ingang der zaal een brie!je af te ge ven, vermeldend naam, adres en functie in de vertegenwoordigende vereeniging. Terwjjl de bewoners naar de kerk waren, is vermoedelijk door middel van een valschen sleutel, ingebroken in de Woning van de fami lie van dSr S-. Spoorsingel 9. De dief heeft in de Woning alles overhoop gehaald. Del was klaarblijkelijk alléén om geld te doen en daarvan heeft hij heel wat buit gemaakt. Uit de linnenkast in de voor- Kamer ntvreenidde hij een bedrag van plm. 160, 'oebehoorende aan de naaivereeniging en uit een kast op den zolder een bedrag van plm. Hg Door de politie werd drect een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot heden zonder resultaat. Ieder, die Zondagmorgen iets verdachts heeft gezien of gehoord, of andere inlichtingen °hitrent dezen diefstal kan verstrekken, wordt verzocht, zich te melden op het politiebureau alhier. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 24 October. GEBOREN: Pieter A„ zoon van J. G. Muller en C. M. Valster, Röntgenstraat 20 Catharina, dochter van A. Dijkshoorn en A. Heijblom, Broekweg 170 Gerardina, dochter van J. van der Harst en L. v. d. Berg. Vetteoordskade 43. OVERLEDEN: Adriana M. Riedijk, 70 jaar, echtgen van J. v. d.- Velden, Westnleuwland 99 Jakob Dijkshoorn, 80 jaar, echtgen. van M. van der Have, Osterstraat 34 M. Bos, 88 jaar, wed. van P. Herwijnen, Emma- straat 71,— Hugo Poot, 82 jaar, wed. van H. Brobbel, Daijer 14. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De Burgemeester acht het wenschelijk, dat er bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld samenwerking bestaat tusschen de verschil lende vereenigingen. Hij noodigt daarom de besturen van alle vereenigingen, die aan de feestelijkheden deel willen nemen, uit, één of twee bestuursleden af te vaardigen naar een vergadering. Deze zal gehouden worden op Woensdag 14 October a.s., des namiddags 8 uur in de zaal Excelsior, Oosthavenkade. Tv* Kijk Sientje!... hij daar, met dat mooie blonde haar en die blauwe oogen en dat mooia snorretje.dat is mijn aanstaande!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2