ANTI-ROOD FRONT IN BELGIE GROEIT. B KABOUTERS Thans ook V. N. Y. een accoord tusschen het en Verdinaso op komst. ssrsj&sn. ïiAS' vfüS™ 'IK MAANDAG 12 OCTOBER 1936 - KLIMT NIET ACHTER OP WAGENS. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. rotterdamsche voetbal. BOND. v» ^2^ FLORETWEDSTRIJD TE ROTTERDAM DE KERSTGEDACHTE. VOOR DE ARMEN- MAILVERZENDING. de uitslagen. HILLEGERSBERG. AUTO TE WATER. VAN DE TREEPLANK GEVALLEN. JAGERSLATIJN O VERSCHIK HONDERD HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Een ton schade. SOCIALISTISCHE ARRO GANTIE. NED R. K. BOND VAN WASCH- INDUSTRIEELEN- JUBILEUM LAMOT- R.R.C. „FEIJENOORD". Partijpolitieke gisting. ITALIË TEN STRIJDE BEREID. beteiding vati den laatsten "tijd. DE EENE VRIENDSCHAP IS DE ANDERE WAARD. Zaterdagmiddag om kwart over drie reed op het Stieltjesplein de vrachtauto met op legger van het Expeditiebedrijf K. aan de Mathenesserdgk. Op den opliggei s on en driemachines, die een S^icht hadden vam circa 9.000 kilogram. In de bocht bij de R. K. kerk vielen plotseling twee machines yanden oplegger, waardoor het verkeer dat tot half zeven is gestremd, moest worden omgelegd door de Entrepotstraat. Met een takelwagen ziin de zwaar beschadigde machines op een anderen vrachtwagen overgeladen. Op dezen oplegger hadden ook drie jongens gezeten. Op het Stieltjesplein zagen ze echter een agent en sprongen van den wagen. Juist was de laatste jongen van den oplegger af, of de machines vielen op de straat. Wat zou er gebeurd zijn, wanneer de jon- gens eens hadden blijven zitten! Klimit niet achter op wagens! Vrijdag is de 14-jarige G. Willemse wo nende Schiedamschedijk op den Goudscherij weg. met zijn fiets tegen een tram gereden. Met een hersenschudding is de jongen opge nomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. Gisternacht is de 65-jarige B. Huyzer, wonende Gedempte Kamemelkshaven, op de Galerij gevallen. De man bekwam een rechter onderbeenfractuur en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 5-jarige C. v. d. Spek, wonende Slag' hekstraat is op het Putscheplein door een tram aangereden. Met een groote schedel- wonde is het kereltje in 't ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De commissaris der 2de afdeeling vraagt getuigen zich te melden aan het bureau Sandelingplein. Zaterdag is de 53-jarige J. J. Koot, thuis- hoorende aan boord van het in de Parkhaven liggende s.s. „Melatia" gevallen. Met een rechteronderbeen fractuur en een gekneusde rib is de man door den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar ter verpleging opgenomen. Op een voetbalterrein aan den Kreekweg is de 16-jarige B. de Graaf uit Krimpen a, d. IJssel gevallen. Hij brak zijn rechter onder been en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Vanmorgen om ca. 8 uur is de 30-jarige mej. M. H. Kala wonende Bingleystraat op den Nieuwe Binnenweg, hoek Rochussen- straat, terwijl zij op de fiets zat, aangereden door een vrachtauto van G. W. H. uit de Mathenesserlaan. Met verschillende verwon dingen aan het rechterbeen is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Om half 10 vanmorgen is op het Mar- coniplein de 64-jarige F. J. Bontebal, wonende Taandersstraat, over de rails uitgegleden, en gevallen. Met een gebroken rechter enkel is de man door den G. G. D. vervoerd naar het. ziekenhuis aan den Coolsingel. G.V.R. en Noorderelland behalen hun eerste zege. Fraaie overwinning van Charlols. De hoeren voetballers hebben het gisteren met het weer wederom bijzonder goed ge troffen en het was zelfs zoo om enbybet middaguur voor hen wel een De situatie in de eerste klas A i dat alle clubs nu een of meer ov e hebben geboekt en alle tevens op zgn mmst twee verliespuniten boeken. De eemge nog an's:esla<£ön club is Maas- Uit het (bovenstaande zal men reeds hebben begrepen, dat het G.V.R. gisteren is gelukt om haar eerste zege te bevechten. Zg deed dit in haar ontmoeting tegen N.H.S., waarin zij heel wait béter speelde dan in haar voor gaande wedstrijden. De wedstrijd wend in- tusscfhen iets foisdher en bleef de volle aan dacht van scheidsrechter Koekoek vragen, die de tengels echter strak hield, waardoor alles binnen de perken bleef. De rust kwam met een voorsprong van 20 voor de veer menschen. Na de rust speélde N.H.S. beter, maar pech belette hun het doelpunten, totdat door een misverstand in de verdediging van G.V.R. de linksbinnen gelegenheid kreeg om den achter stand te verkleinen, hetgeen hg met naliet. Direct daarop evenwel ontstond ook in c e defensie van N.H.S. een verkeerd en dit had het derde doelpunt van G.V.R. ten gevolge. Een fraaie kans om den achter stand nogmaals te verkleinen ging verloren doordat een toegestane strafschop wegens In de schermzaal Vandervoodt te Rotter dam werden gemengde floretwedstrijden ge- fihöQen, uitgeschreven door den Bond van Rbtterdamsche Schermvereenigmgen. De voorronden bestonden uit twee poules, waar van uit elke poule vijf schermers werden overgeplaatst naar de finale. Na een zeer spannend beloop gingen over naar de finale uit poule I: Booy, Endenburg, G. Munnik, Roelofs, v. d. Wal en uit poule n: v. d. Berg, Dekkers, R. Munnik, v. d. Sluis en van Vorst Ook in da finale waren enkele partgen, die op zeer hoog peil stonden. Het beloop was zeer spannend, daar de schermers Berg, Booy en. Munnik elkaar niet veel toegaven en de beslissing viel pas in de laatste partij tus- schen Berg. en Booy. De uitslag werd 1. Berg met 9,2. Munmk met 8; 3. Booy met 7, 4. v. d. Sluis met 6, 5. Dekkers met 5, 6. Roelofs met 4, 7. Enden burg met 3, 8. R. Munnik met 2, 9. v. d. Wal met 1 en 10. v. Vorst met 0 gewonnen par tijen. Het ligt in de bedoeling van de Stichting tot Behartiging van Belangen van de Rotter damsche Beeldende Kunstenaars om geduren de de Kerstweek een tentoonstelling te hou den van werken, geïnspireerd op de Kerstge dachte. Reeds nu wordt daartoe door de stichting de medewerking ingeroepen van alle kunstenaars te Rotterdam. Na de gisteren in de kerk van St. Antonius Abt door den oud-kapelaan dezer parochie, den weleerw. heer W. N. v. Leeuwen, gehouden liefdadigheidspredicatie ten bate van het pa- j rochiaal armbestuur, bracht de collecte het zeer mooie bedrag van 655.— op. Eerstvolgende verzendingen en laatste busUch- tinAn reap, laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indië: 15 Oct. mail s. Baloeran v. Mar seille 15.- gew. st„ 14- agt. at; 1J Oct- seepost Poelau Laut v. Amsterdam 15 Oct. ló. Éfew- st, 14 Oct. 20- agt. st. 14 en 17 Oct. luchtpost via AmsterdamBandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20- "agt st.; 14 en 17 Oct. luchtpost via Londen -Singapore 11- gew. st., 11- agt. st.15 Oct. via Medan—Batavia 15- gew. st., 14- agt st. Suriname: 16 Oct. mall s Simon Bolivar v. 5. Barneveld v. Amsterdam 1.30 gew. st., 12 O 2°Sabagt'sf Eustatius, St. Martin: 13 Oct. mail s Queen Mary v. Southampton 9.30 gew. St., 9.- aet St.; 13 Oct. mail s. Queen Mary v. Cher bourg 20.30 gew. st., 20— agt. St.; 14 Oct. zee- post s. Barneveld v. Amsterdam 1.30 gew st 13 Oct. 20- agt. St. 16 Oct. zeepost s^ Simon Bolivar v. Amsterdam 1.30 gew. st., 15 Oct. 20. agUnietUvkan Zuid Afrika, Mozambique: MOct. Duilio v Marseille 10- gew. st„ 9.30 agt. st.: Ï5 Oct s Carnarvon Castle v. Southampton 20.4O gew st 20?agt. st.; 15 Oct. luchtpost via Kaap stad—-Durban 20.45 gew. St., 20- agt. st. ongeoorloofd aanvallen, hard maar rakelings naast den paal werd gesdioten. Direct daarop scoorde N.H.S., doch de linksbuiten was in den buitenispelval gedo-open. Dat Radio tegen het haar bezoekende Gharlois niet veel kans zou hebben, stond eigenlijk bij voorbaat al vast, doch dat het zoo'n groote nederlaag voor de thuisclub zou worden, had men toch niet kunnen verwaai- ten. De scare liep op tot niet minder dan ten voordeele van Oharlois, dat een ernstige concurrent schijnt te ziullen worden voor de leidende clubs. Hion blijkt toch wel van plan te zijn met zoo'n bescheiden rol te spelen als het vorige seizoen. Gisteren kreeg zij bezoek van Bloem hof, dat na een gelijk opgaand begin m de eerste helft een achtestamd kreeg van 2— In de tweede helft werd er ook tweemaal ge doelpunt, maar nu werd in beide doelen een gat geschoten, zoodat het eindresultaat een overwinning van 3—1 werd voor Hion. Nestoro en Satumus, die elkaar op papier al niet veel omtloopen, hebben gisteren op het groene veld ook getoond, dat zij uitste kend aan elkaar gewaagd zijn. Zij doelpunt ten beide eenmaal, een resultaat, waarmee zoowel Nestoro aJh Satumus tevreden -kun nen zijn. Een big-match vond te Maassluis plaats, waar Maas het Brielsiche Wit Rood Wit ont ving. Dat het er zou spannen stond van te voren vast, want de verrichtingen van de beide clubs rechtvaardigen ook in den ver deren loop van de coimpeti-tie goede prestaties en naar het zich laat aanzien zullen beide een goeden gooi naar het kampioenschap doen. Het resultaat van gisteren was een gelijk spel, waardoor beide ploegen een punt op Charlois zijn ten achter geraakt. Maar de ■competitie is nog zoo jong, dat dit eene punt op -dit oogenWk nog niet zooveel gewicht in de schaal behoeft te leggen. In de eerste klas B speelden de leiders, Belvédère, een vrij slechten wedstrijd tegen Germinal, dat er gisteren natuurlijk ook niet in kon slagen om haar eerste overwinning te behalen. Maar veel heeft het toch niet ge scheeld, want slechts met het kleinst moge lijke verschil bleven de -beide punten aan de nog ongeslagen leiders. De voor den wedstrijd H.W.D.H.O.V. aan gestelde scheidsrechter Hét verstek gaan, doch er was een ander arbiter beschikbaar, die de strijd evenwei niet in handen had. H.W.D. speelde nogal tamelijk forsch en dit spel lag H.O.V. niet bijzonder, waardoor zij haar gewone spel niet kont ontplooien. Zij kreeg dan ook in het eerste kwartier reeds een achterstand van 30, welke na de rust eerste nog werd vergroot voordat de eer kon worden gered. Maar de doel-puntenhonger van H.W.D. was nog niet gestild en er volgden aan dezen kant nog twee doelpunten, waar door de gastheeren met 61 wonnen. Sunrise zorgde min of meer voor een kleine verrassing, want zij ging op bezoek bij Crooswgk en zal vermoedelijk daar wei niet op een overwinning hebben gerekend. Dit is het ook wel niet geworden, maar het ge lijke spel van 3—3 is toch zeer zeker een verdienstelijk resultaat. Dindua en Numansdorp, twee clubs, die naar hot zich laat aanzien voor een plaats in het midden van de ranglijst in aanmer king zullen komen, speelden een vrij aardigen wedstrijd, waarin men elkaar niet veel toe een sterke ploeg beschikt, blijkt wel uit den uitslag van gisteren. Zg kon n.l. slechts éen doelpunt scoren tegen O.D.I. De rust was hier met blanken stand ingegaan. A.V.S. behaallde, zooals trouwens verwacht mocht worden, een vrij normale zege op H.W.S., dat haar vorm van de vorige com petitie nog maar niet kan vinden. De van Stolkjes scoorden driemaal, waartegenover H.W.S.. slechts één treffer wist te stellen. lste klas A: Radio—Charlols 2—7, Hion— Bloemhof 3—1, Maas—W.R.W. 2—2, Nestoro Saturnus 11, G.V.R. N.H.S. 3 s klas B: H.W.D.H.O.V. 6-1, Crooswljk- Sunrise 3-3, Dindua-Numansdorp 2-1, Germinal—Belvedere 1—2, H N" 9' 4—2- lste klas C: O.W.C.-r-Zwart Wit 3—2, Noordereiland O.D.I. 1-0, Puttershoek- Oud Beijerland 2—2, A.V.S.—H.W.S. i1 - 2de klas O: H.B.B.—D.R.L. 1 5, D.E. —Vooruitgang 1—4, Rotterdam—Pretori 2—1, 2de klas B; C.J.S.T.A.G. 00, Zaoth Vion 2—1, 2de klas C: S.D.V.—Schied. Boys 24, SportlustDeto 24, 2de S.C.V.—C.S.C. 1—3, D.W.L.- Semper MeliorDemos 2 2. 3de klas A. Hegelingen—N. Helvoet 2—0, 3de klas B: Singelkwartier—D.S.L. 0—5 w.n.o., Katendrecht—P.V.V. 51, Spangen T.I.G. 12, 3de klas C: D.B.W.Ons Huis 3^4,A.V.G.—HiUesluis 3—3, V.G.L.—Schie- broek 0—8, 3de klas D: Roga—CX».A. 4—1, St Vooruit—V.I.R. 3—3, R.M.I.—N.R.C. 0—2, T D.Z.Oldi 8—3, 3e klas E: V.A.R.—Noor derkwartier 2—1, Rood Groen—Viod 1—4, Eureka—B.R. 6—1, Debee—-DO.B. 1—5. Res. lste klas A: D.H.Z. 2E.D.S. 3 32, Olivio 3—U.S.C. 0—2, Transvalia 3—A.V.b. 5—1, Coal 3S.M.V. 3 9—3, Res. lste klas B: Siod 3Musschen 3 25, D.C.L. 4—-W.R.W. klas D: -S.E.V. 2—0, Op den Kleiweg, Vlak tegenover het V.O.C.- terrein, is Zaterdagavond bij het invallen der schemering een vierwielige auto van bakker van Dugn uit Bergschenhoek, bestuurd door den 19-jarigen G. de Jong, eveneens te Berg schenhoek woonachtig, in de vaart gereden. Bij den bestuurder zaten twee jongens, bei den ongeveer 10 jaren oud, en hier wonende, die mede mochten rijden. De drie genoemden geraakten natuurlijk eveneens te water, doch konden zich zelf redden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De auto moest uitwijken voor een autobus die van tegenovergestelde zij-de kwam en die niet geheel rechts schijnt te -hebben gehouden. De bakkersauto sloeg plotseling om en kwam op zij-de in de sloot terecht. De wagen is later op den avond gelicht. De lading, toestaande uit broaden, luxe broodjes en krentenbollen ging verloren. Door nakomende auto overreden en gedood. Hedenmorgen om negen uur is tusschen het gehucht Angelslo en Nieuw-Dordrecht (gemeente Emmen) een ernstig ongeluk gebeurd. De jongeman, G. G. uit Oever (Emmen), in dienst van den expediteur de L. te Noord- barge, reed mee met een vrachtauto van zijn patroon en stond op de treeplank, wegens een defect aan den radiator. Toen de chauffeur wilde stoppen, is G. van den wagen gevallen. Hij werd door een achter hem komende per sonen-auto gegrepen. De ongelukkige is kort na het otngeval overleden. Naar men ons meldt, zijn in het deel van Zuid-Beveland ten oosten van het kanaal in het loopende jachtseizoen reeds 1000 patrij zen geschoten. HET SPOORWEGONGELUK BU WOERDEN. Begrafenis van den heer J. P- Muylwijk. Onder groote belangstelling vond Zaterdag middag in Gouda de teraardebestelling plaats van den heer J. P. Muylwijk, die bij het spoorwegongeval te Woerden op zoo'n nood lottige wijze om het leven Is gekomen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. de heer mr. G. M. Bierman, vertegenwoordiger van de directie der Ned. Spoorwegen op. Er waren bloemen van de verloofde, den patroon en Ned. Spoorwegen. Toen de kist boven de geopende groeve was geplaatst nam ds. J. ten Brink, het woord tot het uitspreken van een wijdings woord. Nadat de vader van den overledene voor de belangstelling had bedankt verlieten de aan wezigen onder den indruk van deze droeve plechtigheid den doodenakker. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 3 Oct.: Mathea Johanna, d. v. A. w. Bakkerende Lange. OVERLEDEN 1 Oct.: Bernardus Knippen burg, 65 j., wednr. van M. C. S. Niel Aaltje Neeleman, 57 j., echtg. van K. A. Everding. 3—1, D.L.V.S. 2D.J.S. 2 2—4, Bolnes 2— D.D.C.' 2 15, Res. lste klas C; Hollandiaan 3—Schiedam 2 5—0, D.H.S. 4—V-F-C- 3 1—2' S.P.C. 2Fortuna 4 32, Maas 2 V.D.L. 1—4 Res. lste klas D; Numansdorp 2—G.V.R. 2 5-U) w.n.o., H.O.V. 2—Saturnus 2 3—3, Bloemhof 2-N.H.S. 2 2-0,Res. lste klas E: S.V.V. 5R.F.C. 4 5—2, H.D.V.S. 4—Neptu- nus 5 1—3, V.O.C. 4—Sparta 5 3—4, Res. lste klas F: St. Volharden 3R.F.C. 5 2 5, Zwart Wit 2—S.V.V. 6 0—7, St. Hooger 4- C.V.V. 4 14, Excelsior 5Overmaas 4 0 2, Res. lste klas C: D.C.V. 3O.W.C. 2 7—1, Sunrise 2—O.V.V. 3 7—1, Feijenoord 7— VND 2 6—0, F.S.V. 3—Florissant 3 3—2, Res. lste klas H: H.G.S. 2—Hion 2 5—2, Nep- tunus 6-H.W.S. 2 2-2, C.K.C. 2-Herman- dad 2 70, Puttershoek 2Dindua 2 2 4, Res. lste klas I; Belvedere 2—Radio 2 2—2, Crooswgk 2—Noordereiland 2 2—0, Ursus —O.D.I. 2 1—3. o i a Res. 2de klas A; U.S.C. 4T.A.G. 2 1 4, D.J.S. 3—D.L.V.S. 3 3—1, Hillegersberg 2— A.S.V. 2 23, Res. 2de klas B: Xerxes 6 V.O.C. 5 9—3,H.D.V.S. 5—Overmaas 5 0—2, r.F.C. 6—S.V.V. 7 0—1, Res. 2de klas C: Florissant 4Pechvogels 3 06, H.G.S. 3— H.O.V. 3 42, Nestoro 3D.D.C. 3 0 8. Res. 2de klas D; S.V.V. 8C.V.V. 5 0—7, Excelsior 6—Rising Hope 4 4—1, Sparta 7— Steeds Hooger 5 20; res. 2de klas E: S.M.V. 4—Rotterdam 2 3—1, Vooruitgang 2—Sunrise 3 oo, Poortugaal 2Steeds Volharden 4 3—2- res. 2de klas F: Schiedam 3—Ursus 3 1—3' V.D.L. 4—V.F.C. 4 4—3, H.W.D. 3— SFC 3 32; res. 2de klas G: E.D.S. 4Feije noord 10 0—13, Zwart Wit 3—Germinal 2 3—3, GV.R. 3D.H.S. 5 23; res. 2de klas H: D.O.H. 2Pretoria 2 2—0; res. 2de. klas 1: R.C.R. 2—S.E.V. 2 3—0; res. 2de klas K: "Viph 2—Bloemhof 3 1—2, de Groen Witten 2— Deto 2 22. Res. 3de klas A; Neptunus 8Steeds Hoo ier 6 24, S.V.V. 9Overm.aas 6 4—10, V O C 6Sparta 8 09, Xerxes 7 Excelsior 7' 2—1; res. 3de klas B; R.F.C. 7—Sparta 9 5i, Feijenoord 12D.C.L. 5 32, Rising Hope 5Neptunus 9 01; res. 3de klas C; Musschen 5—Poortugaal 3 4—0, A.S.V. 3— RF.C. 8 20, Feijenoord 13H.D.V.S. 6 10, D.L.V.S. 4—D.J.S. 4 1—8; res. 3de klas D; V.F.C. 5—V.D.L. 5 h—3, Demos 3Hollan diaan 5 13, Martin it 5S.V.V. 10 28; res. 3de klas E: Viod 2—Steeds Vooruit 2 3—3, R.C.R. 3—D.C.V. 4 3—2; res. 3de klas F: CD.A. 2Singelkwartier gew. geg., Ons Huis 2—Bolnes 3 3—1, Saturnus 3—Pechvo gels 4 0—0, T.A.G. 3—Crooswijk 3 0—5 w.n.o.; 3de klas G: D.D.C. 4—D.B.W. 2 13—0, Hillegersberg 3Vion 3 5 0, Pretoria o Transvalia 5 12; res. 3de klas H: G.L.Z. 2 Hillesluis 2 44, Dirksland 2V.I.R. 2 (V.I.R. gew. geg.), D.E.S.V. 2-N.H.S. 4 10-0. D.O.B. 2D.V.W. 2 13; res. 3de klas I; N.R.C. 2 VAR 2 06, Steeds Volharden 5C.K.C. 3 0—3, U.S.C. 5—C.V.V. 7 2—2, S.M.V. 5—Ex celsior 8 212; res. 3de klas K: Noorder kwartier 2S.V.S. 2 20. Res. 4de klas A: Xerxes 8Sparta 10 5 1, R.F.C. 9—S.V.V. 11 3—0, H.D.V.S. 7—Nep tunus 10 3—0, Feijenoord 14C.V.V. 8 23; 4de klas B: Steeds Hooger 7—Rising Hope 6 24, Excelsior 10Noorden 5 0 7, CV.V, 9Feijenoord 15 47; res. 4de klas C: Musschen 6—H.D.V.S. 9 1—3, Neptunus 11— Fortuna 6 n.d., Hollandiaan 6Rising Hope 7 5i; res. 4de klas D: A.S.V. 4Rood Groen 3 53, Schied. Boys 3D.D.C. 5 41, Ons Huis 3—C.V.V. 10 5—0 w.n.o.; res. 4de klas E: S.V.D.P.W. 3—A.S.V. 5 5—0 w.n.o., V.A.R. 3 —D.E.S.V. 3 40, Poortugaal 4D.R.L. 3 21, C.D.A. 3Noorderkwartier 3 26; res BUITENZORG, 10 Oct. (ANETA) De gouverneur van Sumatra's Oostkust I seinde, dat er een ernstige brand gewoed heeft in kampong Bahgoenoeng (Karolanden). Door den brand werden 100 huizen in de asch gelegd. De schade wordt geraamd op 100.000 waarvan weinig door verzekering wordt gedekt. Er zijn maatregelen getroffen voor steunverleening. gaf. Dindua bleef ten s-lotte met één doel- kla3 jr; Overmaas 8H.C.F. 2 32, Sa- verschil in de meerderheid en blijft daar- turnus 4_p.j.s. 5—0 w.n.o., Transvalia IrnrarroeD he- I t-x t Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en •ven uw beurt af wachten. (Neem lie* ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) door voorioopig nog tot de kopgroep be- hooren. Naar de stand op de ranglijst al deed ver moeden was H.G.S., vooral daar zij op eigen terrein speelde, te steric voor A.V.O. Het werd dan ook een nederlaag voor A.V.O. van 4—2, hetgeen dus vrij normaal genoemd mag worden. In de eerste klas C stond Zwart Wit voor een lastige opgaaf. Het is daar tusschen deze twee ploegen een aardige en sportieve kamp geworden, waarin O.W.C. reeds na vier mi nuten doelpuntte door den middenvoor. Daarbij werd de doelman van Zwart Wit ge wond, weshalve hij zich moest laten vangen. Voordat er een invaller-doelman ver scheen, stelde, een speler zich tusschen het houtwerk op, cüie er enikele séhoten wist uit te houden, maar nauwelijks had de invaller zgn plaats ingenomen of O.W.C. scoorde voor de tweede maal. De tweede helft was vier minuten oud toen de middenvoor geheel alleen door de verde diging van Zwart Wit wandelde om den voor sprong van O.W.C. tot 3—0 te vergrooten. Dit werd den spelers van het Henegouwer plein toch te bar en zij spanden zich dermate in en vielen zoo fanatiek aan, dat de verde diging, die voordien uitstekend had gespeeld, eenigszins begon te weifelen. Zwart Wit zag dan ook kans om den achterstand tot 3—2 in te loepen. De aanvallen van Zwart Vi it bleven zeer gevaarlijk, maar tot den gelijk maker kwam heit toóh niet, hetgeen trouwens ook nieit verdiend zou zijn geweest. Noordereiland, dat haai' drie vorige wed strijden alle had verloren, behaalde gisteren haar eerste overwinning, waarvan O.D.I. het slachtoffer werd. Dat Noordereiland niet over D.C.L. 6 40, T.I.G. 2—Crooswgk 4 1—4. Veteranencompetitieafd. A: Unilever (Be drijf)D.L.V.S. 191, H.O.V.Musschen 0—5; afd. B: D.J.S.—V.O.C. nd., A.V.S.— H.G.S. 0—3. Zondag 11 October herdacht de heer A. La- mot den dag waarop hg voor 25 jaar bij de N.V. Handel Mg. R. S. Stokvis Zonen in vasten dienst werd aangesteld. Ifamens de directie werd hem een cadeau onder couvert overhandigd, terwijl namens het personeel en de personeelsvereeniging een haard en een projectie-apparaat werden aangeboden. Na mens de parochieele propaganda-club, de O.C. S.A. en het jeugdwerk ,,St. Jan" werd den heer Lamot, die voor deze vereenigingen een der steunpilaren is, een tweetal olieverfschil derijen aangeboden. Verder mocht de jubilaris van vele zijden blijken van belangstelling ont vangen in den vorm van bloemen è.d. De door de R.R.C. „Feijenoord" gehouden clubwedstrijden (trainingsritten) hadden volgende resultaat: Amateurs en nieuwelingen: afgelegct K.M. In 1 u. 42 min.: 1. B. Hordgk; 2. H. 3 L. Cats; 4. C. Delno;; 5. P. v. Gerven, 6. H. Berwers; 7. v. Rhee; 8. de Snoo; 9. Struik en 10 de Grijp. Nieuwelingen, afgelegd 50 K.M. in 1 uur 50 min.: 1 Soeters; 2. Zaaier; 3. v. Galen en 4. Bos. Junioren, afgelegd 35 K.M. in 1 uur 7 mm.: I. Fikaar; 2. Slob; 3. Baart; 4. Kooiman; 5. Coppen en 6. v. Alphen. Algemeene vergadering te Gouda- Zaterdag heeft de Ned. R.K. Bond van waschindustriëelen in de sociëteit „Ons Ge noegen" te Gouda zijn vijftiende congres ge houden. Vooraf "werden de ongeveer honderd deel nemers met hun dames officiëel ontvangen op het fraaie stadhuis. Burgemeester E. G. Gaarlandt sprak een hartelijk woord van welkom tot de aanwezi gen, onder wie zich bevonden de bondsadvi seur, rector C. Vis uit Alkmaar, de geestelijk adviseur van de plaatselijke afdeeling, kape laan P. L. SChretien, en de bondsvoorzitter, de heer C. L. Roes uit Haarlem. De burgemeester noemde Gouda het Mekka van de waschindustrie. De naam „Bléekers- singel" wijst er reeds op, dat ook vroeger de buismoeders haar wasch naar Gouda stuui- den. Thans zrjn er niet minder dan 20 wasch- jndustrieën, waar 462 werkkrachten arbeid vinden. Bovendien is in deze stad gevestigd het eerste Ned. instituut voor weefselonder- zoek ter voorkoming van vroegtijdige en on- noodige slijtage van goed. De bondssecretaris, de heer J. Kamerbeek, dankte voor de ontvangst. De deelnemers begaven zich vervolgens naar de sociëteit „Ons Genoegen", waar de voor zitter het congres opende met een welkomst woord, waarin hg een krachtige aansporing gaf tot het volgen van een cursus in de wasch industrie. Voor dit congres waren drie sprekers uit- genoodigd. De zeereerw. heer Henri de Greeve sprak over het onderwerp: „De rechtvaardig heid alleen, al wordt zij nog zoo trouw be oefend, kan wel de oorzaken der sociale con flicten wegnemen, maar nooit een goede ver standhouding en een gevoel van saamhoorig- heid scheppen". Dit citaat uit de encycliek „Quadragesimo Anno" aldus spr. is geschikt voor een volledigen cursus. Rechtvaardigheid is een van de vier kardinale deugden, waartoe alle na tuurlijke deugden terug te brengen zgn. Voor zichtigheid, sterkte en matigheid hebben enkel betrekking op den mensch in zichzelf, doel? de rechtvaardigheid beheerscht de relaties met anderen. De rechtvaardigheid immers is de blijvende gesteldheid van den wil om iedereen te geven wat hem toekomt. De rechtvaardigheid is de noodzakelijke voorwaarde voor den vrede, maar niet de vrede zelf. De rechtvaardigheid van den werk gever dient tot bescherming van den werkne mer. Echter de goede verstandhouding en de saamhoorigheid schept zij niet, daarvoor is de liefde noodig. Op beteekenis en noodzakelijk heid van naastenliefde ging spr. vervolgens verder in. Dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, sprak hierna over: „De richtlijnen eener nationale welvaartspolitiek". Spr. begon met te verklaren, dat het verlaten van den gouden standaard een tamelijk groote opluch ting gaf op politiek en sociaal-economisch ge bied. Hij ging vervolgens de richtlijnen van het kabinet-Colijn na en noemde de politiek van „aanpassing" tweeslachtig. De regeerings- taak is bij het optreden van den zwevenden gulden er niet gemakkelijker op geworden. Wordt de gulden te veel gedrukt, dan krijgcn wij inflatie, terwijl bij te weinig druk, de toe stand weinig verandert. Het is wiskundig ze^ ker, dat zoowel op sociaal als op economisch gebied nog groote moeilijkheden vooi e e- drijfsleven komen. In dezen verwarden tijd is het e even van onze hooge beginselen meer dan 001 p cht. Van de gevaarlijke vluchtheuvels als ongebom den vrijheid, technocratie, te groote democratie en staatsabsolutisme moeten wij ons afwen den, terwijl een groot gemeenschapsgevoel ons allen moet bezielen. Als laatste besprak de heer J. Kamerbeek, dat de saneering eener industrie behalve op sociale rechtvaardigheid ook op sociale naas tenliefde is aangewezen. Spr. lichtte toe, hoe sociale rechtvaardigheid en sociale naasten liefde een hecht bindmiddel kunnen vormen tusschen de collega's, waarbg de erkenning plaats vindt van wederzgdsche afhankelijk heid van mensch tot mensch. De voorzitter dankte tenslotte de sprekers voor hun uiteenzettingen. Van het gemeentebestuur waren de wethou ders Koemans en Polet en de gemeentesecre taris G. Pot aanwezig. In den loop van den middag hadden de con gressisten het instituut van de firma Viruly tot het onderzoek van weefsels bezocht. RUSSEL, 10 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Er heerscht op het oogenblik een groote gisting in het partijpolitieke leven van België- Naar aanleiding van de dezer dagen tot stand gekomen principieele samen werking tusschen de Rex-beweging en het Vlaamsch Nationaal Verbond van Staf de Clercq wordt nader vernomen, dat thans ook besprekingen worden gevoerd tusschen Vlaamsche nationa listen en het Verhond van Dietsche Nationaal-solidaristen verkort Verdi naso genaamd. Doel van deze besprekingen is tot het sluiten van een eenheidsfront te komen. De groote meerderheid der Vlaamsch natio nalistische leiders schijnt de meening toege daan, dat niets het Verdinaso en het Vlaamsen Nationalistisch Verbond nog scheidt op prin cipieele gronden en dat er derhalve geen re den meer bestaat, om deze twee organisaties nog langer van elkaar afzijdig te houden. De overeenkomst, die eventueel zal bereikt worden tusschen het Vlaamsch Nationaal Ver bond en Verdinaso, zal dus veel intenser zijn dan het accoord met de Rex-beweging, om dat het hier twee uitsluitend Vlaamsche 01 ga- nismen betreft, terwijl, zooals men weet, Rex ook een Franschen vleugel heeft, die zelfs de sterkste van deze beweging is. Men verwacht, dat reeds in het begin van volgende week een definitieve overeenkoms tusschen de Vlaamsche nationalisten en ei- dinaso zal wonden bereikt. Anderzijds schijnen eveneens bespregingen te zijn aangeknoopt tusschen Vlaamsche Ka tholieke parlementsleden en Vlaamsch natio nalistische politici, eveneens om tot een nau- were samenwerking te geraken. Men verneemt anderzijds, dat de Katholieke middenstandsgroepen van Dendermonde ae voornemen hebben te kennen gegeven, aan te sluiten bij de Vlaamsche national s en Rex, tenzij de Katholieke StaatspariJ °g het minimum-program van den R-& e" stand zou aanvaarden en ervoor zou 0 gen, dat dit program zoo spoedig ra°se ljk: Wordt verwezenlijkt. Van Katholieke' zijde wordt verder bij de Deze driestheid gaat zoover, dat, hoewel de Katholieke bladen eiken dag dezen smokkel handel met namen en feiten aanklagen, de regeering toch maar laa "gaan, door onder den druk der socialisten met krachtig genoeg tegen den ciandestienen wapen-export op te treden, die hier het monopolie van de socia listen is geworden en wel inzooverre, dat een Katholiek blad openlijk schrijft, dat deze han del door den socialistischen burgemeester van Antwerpen openlijk in de hand wordt gewerkt. RK. Staatspartij aangedrongen op het vor men van een krachtig anti-socialistisch blok, dat met den dag meer en meer noodig wordt, werkt. Momenteel bevinden wij ons hier dus volop in een partijpolitieke gisting. Gisteravond beschuldigde Degrelle op een Rexisten-meeting den liberalen minister van transportwezen, Jaspar, van vervalsching van balansen en tal van andere oneerlijkheden, ge pleegd toen hij advocaat was van enkele ven nootschappen. Katholieke bladen schrgven openlijk, dat Van Zeeland moet heengaan. Deze en de so cialistische pers verklaren, dat dit manoeuvres zijn tegen de regeering en dat zij daaraan niet zullen toegeven. Wij zullen nog enkele dagen moeten wach ten, om te zien, wat uit deze gisting zal voort komen. Mussolini over de militaire voor ROME, 10 October (Stefani). De minis terraad is vanmorgen bijeengekomen onder voorzitterschap van Mussolini, die als minister den raad inlichtte over de ontwikkeling van de militaire voorbereiding in den laatsten tijd. Het algemeen commissariaat van oorlogs- fabricage controleert op het oogenblik 1200 fabrieken van oorlogstuig. Voor zekere fabrie ken, vooral die welke luchtvaartmateriaal ver vaardigen en vlootbenoodigdheden, is verlof verleend tot instelling van een werkweek van maximaal 60 uur. Voor nieuwe vliegvelden in de Po-vallei en langs de Adriatische en Thyreensche Zee, op Sardinië en Sicilië is 40 millioen uitgetrokken. De werkzaamheden zullen nog deze maand be ginnen. De bouw van toestellen is bevredigend, maar nog niet voldoende volgens het opgestelde plan. Fabrieken die uitsluitend vliegtuigmoto ren zullen vervaardigen, worden ingericht. Het luchtvaaxtpersoneel wordt voortdurend uitge- breid- Het vlootpersoneel zal worden opgevoerd tot gemiddeld 60.000 man. Op Italiaansche werven zijn op het oogenblik verscheidene tientallen oorlogsvloot-eenheden in aanbouw. De nieuwe bewapening van het leger gaat re gelmatig voort en zal binnen een reeds vastge steld tijdperk voltooid zijn. Het koloniale leger is nog bezig gevormd te worden. Er worden 30 bataillons zwarthemden in het koloniale leger opgenomen. ZIJN onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaar» geboren verkooper» bljdehande ondernemer» pientere v.elli ngmee»'er s onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouder» harde werker, trouwe vrienden knappe koppen goedkoope krachten machtige strijders kwieke reizigers vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers snelle succes-behaier» PARIJS, 10 October (R.O.). De nieuwe Spaansche' ambassadeur, Luis Araguistain Quevedo, heeft heden president Lebrun zijn geloofsbrieven overhandigd. Hg zeide daarbg, dat zijn streven erop gericht zou zgn, de vriendschap, die sedert eeuwen tusschen beide landen bestaat, zoo mogelijk nog nauwer te maken. Door de gebeurtenissen in Spanje aldus de ambassadeur is zich daar een interna tionaal geweten aan het vormen, dat tevoren slechts m vagen vorm bestond. Het Spaansche volk begint te begrgpen, wat zgn historische bestemming is, en daardoor zullen de banden tusschen Frankrijk en Spanje nog nauwer aangehaald worden. Lebrun antwoordde, dat het Fransche volk, juist door de overeenkomst van cultuur, me degevoel heeft in de moeilijke uren, die Spanje doormaakt. Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog- kabouters rijn! LONDEN, 1° October (R.O.). Zevenhonderd vijftig bestuurders, voor het meerejideel van de wijk Hammersmith, zijn vanmorgen niet in de garages verschenen. 180 autobussen, die den dienst verzorgen op 9 lijnen, zijn stilge legd. De oorzaak van de staking ligt in een dienstregelingskwestie. DERTOIT, (Michigan), 10 October. (A. N. P.) Gisteren zijn zeven personen, beschul digd van'moord in den eersten graad, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf met dwangarbeid en eenzame opsluiting. De ver oordeelden waren betrokken bij den door het Zwarte Legioen ten uitvoer gelegden moord op Charles Pools, die indertijd zoo groot op zien had gebaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2