DR SCHUSCHNIGG DICTATOR VAN OOSTENRIJK. GENEVE VERSLAAT DEN RUS. G flet einde van alle particuliere weerformaties. Litwinoffs tactiek verijdeld. DE SPANNING IN OOSTENRIJK. HEVIGE STRIJD ROND GOEMBOES TEN GRAVE GEDRAGEN. MADRID. SCHEURING IN HET VOLKSFRONT MAANDAG 12 OCTOBER 1936 i De politieke crisis is niet tot een kabinetscrisis uitgegroeid. dga. vom; jt5 Arrestaties van communisten en nazis. EEN PROCLOMATIE VAN STARHEMBERG. Laatste rouw plechtigheid in het parlementsgebouw te Boedapest. DUITSCHLAND, ITALIË EN DE VOLKENBOND. Netelige kwesties voor de verhouding dezer drie geëlimineerd. Conflict tusschen regeering-Blunx en communisten. DARANYI PREMIER MUTATIES IN ITALIE'S REGEERING OP TIL DIERENTEMMER DOOR TIJGER AANGEVALLEN. ROODE PILOTEN TER DOOD VEROOR DEELD. Wijl zij niet opstegen, om nationalis tische vliegers te verdrijven. DE „ZUIVERING" IN RUSLAND. Radek nam deel aan een complot tegen Stalin. GENT MET DE ZEE VERBONDEN JOHN D ROCKEFELLER. NA een ministerraad, welke den geheelen nacht voortduurde, heeft de Ooatenrijksche regeering besloten den Heimwehr en alle par- ticuliere weerformaties te ontbinden. Alle ministers zijn in het kabinet gebleven en zullen den eed van trouw aan bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg afleggen. De politieke crisis, welke in Oostenrijk door het scherpe conflict in den Heimwe vooral rond de persoonlijkheden ota berg en Fey ontbrand was, is na meer een week besprekingen tusschen reg en Heimatschutz en na een spannen e nisterraad eindelijk opgelost. ert In een perstelegram uit Weenen resumeert Reuter het Oostenrijksche gebeuren als volst* Bondskanselier Schuschnigg is dic tator'van Oostenrijk geworden. Door twee uiterst belangrijke maatregelen heeft hy als het ware onbeperkte volmachten op zich genomen: 1. door de ontbinding van den Heimwehr (en van alle andere para-mili taire organisaties)en 2. door alle leden van het kabinet, met inbegrip van de drie vroe gere Heimwehr-ministers den eed van trouw aan zijn persoon te doen afleggen. In het laatste punt lag natuurlijk voor ter niet totalitair; zy eischt een zeer sterk, maarTeen exclusief gezag. Daarvoor nu lykt Schuschnigg wel geschikt, m een land, dat slechts door de uiterste concentratie van alle krachten uit de diepte der ellende naar het hoogtepunt van een geleidelijken her opbouw kan gevoerd worden. Daarom zien wij in hetgeen zich de laat ste weken in Oostenrijk afgespeeld heeft niets verontrustends. De uitschakeling van den Heimwehr, overigens vooral te beschou wen als de officieele erkenning van een reeds voltrokken feit, geeft de regeering-Schusch- nigg, welke zegevierend uit het strijdperk is gekomen, nieuwe kracht om zich geheel aan de reconstructie van het land te wijden. On der de voorzichtige leiding van een man, die zijn dictatorvolmachten zeker niet zal mis bruiken. WEENEN, 10 October. (D.N.B.) Van be trouwbare zijde wordt vernomen, dat vorst Dr. Kurt Schuschnigg, Oostenrijks bondskanselier. Den nieuwen Franschen resident van Marokko, generaal Nogès werden bij zijn aankomst in Rabat de traditioneele gaven van melk en vijgen aangeboden. Verbinding tusschen witte colonnes, welke naar de hoofdstad oprukken, tot stand gekomen. FRANCO'S HOOFDKWARTIER NAAR SALAMANCA VERPLAATST. I A CORUNA, 12 October (R.O.) j Radio-Coruna heeft gisteren meegedeeld, dat 't dorp El Tiemblo in den sector Avila door de recht- scben is genomen. De regeeringstroepen vluchtten naar Madrid met achterlating van veertig dooden. Het recbtsche front strekt zich thans zonder onderbreking uit van Naval Peral tot Toledo. De verbinding tusschen de verschil lende colonnes, welke naar Madrid optrekken, is al tot stand gekomen. Bij de inneming van Villa Viciosa in Cor- de drie betrokken persoonlijkheden: den vice-kanselier Baar-Barenfels, den minister van onderwijs dr. Fernter en den minister van financiën dr. Draxler eerl zekere moei lijkheid* zii werden n.L gesteld tusschen den jKhe a, .1 kun keL0fte van trouw aannstarhemberg, Men hee^ ^fo^ »,«la bezwaar, dat Daarna werden zij van alle yerplichtingen tegenover hun para-militaire formaties ont heven, waarop zij door den bondspres Miklas in hun ministerieele functies beves tigd werden. De politieke crisis is aldus niet tot een kabinetscrisis uitgegroeid. Door de ophef fing van alle particuliere weerorganisaties is zelfs het gevaar voor dergelijke crisissen aanmerkelijk verminderd, zoodat Oostenrijk, bevryd van heel wat politieke zorgen, met meer vertrouwen zijn toekomst kan tege moet zien. In elk land zijn legers van indi- vidueele persoonlijkheden en als zoodanig moest de Heimwehr, welke ongetwijfeld bij den rooden en den bruinen opstand het land groote diensten bewezen heeft, beschouwd worden steeds een bedreiging van rust en orde geweest. Weenen heeft ze getolereerd, zoolang het officieele leger, onder den druk van het vredesverdrag, te zwak was om ook ziin binnenlandsche taak te volbrengen. Nu het Oostenrijksche leger op zijn normale sterkte is gebracht, zyn de para-militaire formaties volkomen doelloos geworden en ■Lormaues v gericht geweest om is er dan ook steeds £Pii te heffen. Het ze zoo spoedig moge j hemberg> dat Starhemberg vanmiddag plotseling uit Wee' nen zou zijn vertrokken. Hij zou zich naar het buitenland hebben begeven, doch men weet in ieder geval nog niet waarheen. Starhemberg heeft een proclamatie tot de burgerwacht uitgevaardigd, waarin hij ver- klaart: De burgerwacht is ontbonden. Ik beveel u, kameraden, en verzoek het dan ook drin gend, blijft onder alle omstandigheden, wat ook geschieden moge, bezonnen en koelbloe dig. Laat u onder geen omstandigheden ver leiden tot eenig verzet tegen de autoriteiten van den staat. Wie in dit noodlottig uur eventueele ontstemming misbruikt om op te hitsfin tegen den staat en zijn autoriteiten is een verrader en misdadiger jegens het vaderland, en jegens de burgerwachtge dachte". WEENEN, 10 October. (R.O.) Er is hier een aantal communisten gearresteerd, die, naar men zegt, van sovjet-Russische natio naliteit zijn en die op verschillende punten der grens Oostenrijk met behulp van valsche passen binnen zyn gekomen. Zij verbleven te Weenen onder aangenomen namen en zou den getracht hebben te Weenen een commu nistische propagandacentrum voor Oostenrijk en de aangrenzende landen te organlseeren. In sovjet-Russische kringen te Weenen ver klaart men, geen kennis te dragen van een arrestatie van sovjet-Russische onderdanen en weigert men te gelooven, dat de betrok kenen van deze nationaliteit zijn. De sovjet-Russische legatie te Weenen ver klaart, dat, indien te Weenen Russische com munisten zijn gearresteerd, hier slechts sprake kan zyn van particuliere personen, die in geen enkele relatie staan met de sovjet-regeering. ze zoo spoeuxg -- -en starhemberg, conflict tusschen wehr zoozeer de positie van den hte aanlei- zwakte, is ten slotte de ong schter ding geworden om een zeer o g toestand uit den weg te runnen c t ook de macht van bepaalde figuren' eer iets aan den avontuurlijken kant van leven, welke willekeurig tegen elke regee ring in het veld kon gebracht worden, te breken. Door deze ontwikkeling is natuurlijk de macht, ook de persoonlijke macht van het werkelijke hoofd der regeering, dr. Kurt Schuschnigg, aanmerkelijk versterkt. In de niet-officieele berichten uit Weenen wordt hij de dictator van Oostenrijk genoemd. Wij willen vrede met dit woord nemen, mits men aan het begrip dictator een niet te wijde beteekenis geve Trouwens, dr. Schuschnigg zeker niet de persoonlijkheid om een dic- naar Duitsch of Italiaansch voor- 5eel<* in te stellen. Hij is bovenal een 5enker> en een diep denker; en al heeft hij sinds den laaghartigen moord op dr. Doll- f,:ss een daadkracht ontwikkeld, welke wei- nigen in hem vermoed zullen hebben, i hem ontbreekt toch geheel en al het element Van volkomen verrassende spontaniteit, dat de gedachten der nood-lijdende bevolking steeds op nieuwe gebeurtenissen afleidt: Wat Schuschnigg doet, wordt geleidelijk en zorg vuldig voorbereid, met nauwkeurige over weging van al hetgeen het ware volksbelang ®ischt. Bij de corporatieve grondwet van Oosten rijk krijgt een dictatuur ook een geheel PARIJS, 10 October. (R. o.) De door de communisten beraamde vergaderingen in Elzas-Lotharingen vormen het onderwerp van 'n levendigen commentaar in de bladen. De rechtsche kranten wijzen er daarbij op dat hier een openlijk conflict is ontstaan tusschen de elementen van het volksfront, doordat de regeering slechts tien van deze vergaderin gen wil toestaan en de communisten er 52 willen houden. De „Populaire" rechtvaardigt de houding der regeering en schrijft: „De regeering moet er juist thans zorg voor dragen, iedere ver warring te vermijden en* ieder incident te voorkomen in de grensstreken. Daarom heeft de regeering het aantal communistische vergaderingen tot tien beperkt. De socialisti sche en anti-fascistische organisaties in de streek zullen zich bij de militante communis ten aansluiten. De plaatselijke autoriteiten zullen maatregelen nemen, om. iedere oproe rige tegenbetooglng te beletten. De commu nistische kameraden zullen zeker de argu menten waardeeren, die de regeering naar voren brengt en niet door een intransigeante houding de manoeuvres der oproerigen be gunstigen." ENÈVE, 10 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De zeventiende volkenbondsvergade- ring en de vier en negentigste zitting van den volkenbondsraad zijn van avond beide gesloten. Het belangrijkste van dezen dag waren de drie ernstige nederlagen, die Liwinoff geleden heeft- Engeland, door Frankrijk ondersteund wist door te zetten dat zoowel de com missie van acht en twintig voor de volkenbondshervorming als 't bureau der ontwapeningsconferentie niet zul len bijeenkomen, voordat aan Enge land de noodige voorbereidingstijd zou zijn gelaten voor een nieuwe con ferentie van de Ldcarnomogendheden Bovendien leed Litwinoff een neder laag doordat de zeventiende volken bondsvergadering definitief gesloten en niet slechts verdaagd werd. Men weet, dat Litwinoff tijdens deze vol kenbondsvergadering vooral ernaar gestreefd heeft, een nieuw Locamo te doen mislukken, teneinde de samenwerking van Engeland en Frankrijk met Duitschland te verhinderen en Duitschland buiten den volkenbond te hou den. Litwinoff had aanvankelijk eenig succes, zoodat het hem met velerlei steun uit ver schillende kringen gelukt is, de volkenbonds vergadering ertoe te bewegen, de geloofsbrie ven van de Abessynische delegatie goed te keuren, waardoor Italië niet naar de volken- bondsvergadering kwam en de voorbereiding van de Locamo-conferentie hier te Genève werd verhinderd. Daarna heeft Litwinoff echter nederlaag op nederlaag geleden. Het is hem niet gelukt, dat de Spaansche kwestie tot onderwerp van discussie op de volkenbondsvergadering of in den volkenbondsraad werd gemaakt. Hij had gehoopt, uitspraken van de Geneefsche organen tegen de beweerde schending van het niet-inmengingsaccoord door Duitschland en Italië te verkrijgen, en daardoor deze lan den nog meer van den volkenbond en van samenwerking met Engeland en Frankrijk te vervreemden, doch het bleek hem spoedig dat de volkenbondsvergadering niet bereid zou zijn, hem op dezen weg te volgen. Vervolgens trachtte Litwinoff gedaan te krijgen, dat de kwestie van de volkenbonds hervorming zoo spoedig mogelijk buiten aan wezigheid van Duitschland en Italië zou worden besproken, in de hoop, dat het vol kenbondsorgaan dan besluiten zou treffen, die den Duitschen en Italiaanschen tegenzin tegen Genève nog meer zouden versterken. Ook dit is hem niet gelukt. Weliswaar heef t Litwinoff nog snel weten door te zetten, dat een nieuwe zevende commissie voor de vol* kenbondshervorming werd in het leven geroe pen, doch deze deed gisteren niets Anders dan de studie over te dragen aan een nieuwe commissie van acht en twintig en deze heeft vanochtend overeenkomstig den Engelsch— Franschen wensch besloten, eerst op zeven December met haar werk aan te vangen. Niet meer succes had Litwinoff ten aan zien van de bij eenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie. De volkenbondsraad heeft vanavond, in overeenstemming met het rapport van de derde commissie der vol kenbondsvergadering, geweigerd, een vroegen BOEDAPEST, 10 October (D. N. B.). In het parlementsgebouw had hedenmorgen de laatste rouwplechtigheid voor den overleden minister-president, Julius Goemboes, plaats. Het stoffelijk overschot, dat in de hooge Go- thische koepelzaal lag opgebaard, was be dolven onder een berg van bloemen en kransen. De laatste eerewacht werd gehouden door do paleiswacht van den rijksbestuurder, admi raal Horthy. Onder de talrijke kransen bemerkte men er ook een van den Spaanschen staatschef, gene raal Franco. De Evangelische bisschop van Boedapest, mgr. Raffay, leidde een korten dienst, waarna de plaatsvervangende premier, Daranyi, die inmiddels door rijksbestuurder Horthy tot mi- dova verloren de linkschen 140 dooden, terwijl nister-president benoemd is, in een rede de zij vier kanonnen achterlieten. persoonlijkheid en het werk van den overleden In den sector Avila zouden de regeerings- staatsman huldigde, troepen meer dan 400 dooden hebben verloren. Na Daranyi voerden de voorzitter van het Radio-Teneriffe deelt mede, dat in den sec- hoogerhuis, graaf Szechényi en de voorzitter tor Montero drie regeeringsvliegtuigen zijn van het huis van afgevaardigden, Sztranay- neergeschoten. De luchtmacht van de nationa- av3Zky, het woord en tenslotte ook de voor- listen heeft Bilbao opnieuw gebombardeerd, zitter Van de partij der nationale eenheid, bijeenkomen voor een bespreking van de Spaansche kwestie, waarop hy nog steeds stond. Bovendien zou een eenvoudige verdaging van de volkenbondsvergadering tengevolge hebben gehad, dat de Abessyniërs tot Sep tember lid van de volkenbondsvergadering zouden blijven, hetgeen Italië dus tot het volgende jaar September uit Genève verwij derd zou houden. Daarom ook wenschten En geland en Frankrijk juist niet verdaging, doch definitieve sluiting van deze volken bondsvergadering, in de hoop, dat weldra een buitengewone volkenbondsvergadering zou kunnen worden bijeengeroepen voor de toela ting van Egypte tot den volkenbond en in het vertrouwen, dat dan de drie weken ge leden begane fout van de goedkeuring der Abessynische geloofsbrieven zal worden goed- verder naar Oviedo op, niettegenstaan- gemaakt. Bij een buitengewone volkenbonds- numeriek aanzienlijk serker is en vergadering toch moeten alle geloofsbrieven j terreinm0eilijkheden voor een modem leger waarbij driehonderd rooden zyn gedood De colonne van Castejon, die naar Madnd oprukt, is tien kilometer gevorderd. De recht sche kruiser „Almirante Cervera" heeft twee kanonneerbooten tot zinken gebracht. De nationalistische luchtmacht heeft op nieuw strooibiljetten boven Madrid uitgewor pen, om de bevolking der stad uit te noodigen zich over te geven. Aan het Talavera-front hebben de witte strijdkrachten gisteren Escaladajo bezet. Ftegeeringscolonnes hebben een aanval on dernomen op San Martin de Val de Iglesias, doch zij werden onmiddellijk met zware ver liezen teruggeslagen. Kolonel ague is te Tala- vera aangekomen, om het bevel over de troe pen op zich te nemen. Radio-Sevilla heeft o.a. het volgende mede gedeeld: „De Galicische colonnes rukken Ivady. Door de aanwezigen werd de kist daarna, bedekt met de nationale vlag, den stalen helm en den degen, naar het kerkhof vervoerd. Aan weerszijden van den weg, waarlangs de rouwstoet trok, hadden zich de oudstrijders en het garnizoen van Boedapest opgesteld, terwijl een ontzaglijke menschenmenigte zwijgend en met ontbloot hoofd, een laatste hulde aan den overledene bracht. Op het kerkhof werd het stoffelijk overschot nogmaals door den Evangelischen bisschop ge zegend en daarna in het graf neergelaten. Na afloop van de begrafenisplechtigheid bracht generaal Hermann Goering achtereen volgens een bezoek aan den nieuwen Hongaar- schen minister-president, Daranyi en aan rijks bestuurder Horthy, met wien hij een onder houd had van een uur. Bij Daranyi gebruikte hij het avondmaal. opnieuw onderzocht worden. Ook op dit voor de verhouding tusschen den volkenbond en Italië zoo belangrijke punt heeft Litwinoff de nederlaag geleden. Voorzitter Saavedra Lamas heeft vandaag de zeventiende volkenbondsvergadering defi nitief gesloten. Over de verdere werkzaamheden van de vol- bijna onoverkomenlijk zijn. In Andalusië hebben de nationalisten na de inneming van Villa Viciosa, Villa Marta en andere plaatsen in denzelfden sector bezet, waarbij tal van roode krijgsgevangenen wer den gemaakt, onder wie verscheidene officie- Almirante Cervera" in ren. Gisteren heeft de kenbondsvergadering en van den volkenbonds- de straat van Gibraltar twee kustbewakings raad is niet veel te vermelden De volkenbondsvergadering bekrachtigde zonder eenige discussie alle voorstellen van de zeven groote commissies. De volkenbondsbègrooting voor het jaar 1^37 heeft thans de volgende eindcijfers. Het eindcijfer van de uitgaven voor vol kenbondssecretariaat, internationale arbeids bureau en Haagsch internationaal gerechts hof bedraagt 29.184.000 Zwitsersche franken. De volkenbondsvergadering heeft gemeend, met het oog op de devaluatie in Zwitserland en Nederland, dit bedrag te kunnen byeen- brcn~en, door van de volkenbondsstaten con tributies te heffen tot een gezamenlijk bedrag van 23.347.000 Zwitsersche goudfranken. De volkenbondsvergadering hoopt, dat dit bedrag groot genoeg is, om nog speling te laten voor mogelijke hoogere uitgaven in ver band met prjjsverhoogingen in Nederland en Zwitserland. Daar bovendien uit het batige saldo van het afgeloopen jaar een bedrag van ruim twee millioen goudfranken onder de volken bondsstaten naar verhouding van hun con tributie zal worden verdeeld, zullen zij in 1937 slechts 21.284.000 goudfranken hebben op te brengen. Nederland zal in 1937 te betalen hebben 553.416 goudfranken tegen 698.643 goudfran- I sovjet-unie en Spanje zijn sedert gisteren in vaartuigen en een torpedoboot, welke in dienst der regeering stonden, tot zinken gebracht Ten aanzien van den toestand te Oviedo heeft generaal Queipo de Llano medegedeeld, dat de stad weliswaar door de regeeeringstroe- pen in het nauw wordt gebracht, doch dat de berichten avn de regeering te Madrid over de straatgevechten niet juist zijn. In den sector Oviedo hebben de nationalis ten den berg Natango bezet, een stelling;, die Oviedo beheerscht. Een uit Galicië komende colonne heeft bezit genomen van San Julian, op den weg naar Oviedo. Generaal Franco heeft zijn hoofdkwartier van Burgos naar Salamanca overgebracht, teneinde een beter overzicht over de troepen bewegingen te hebben. De technische junta evenwel blijft te Burgos. BAYONNE, 12 October. (R.O.) Van de gij zelaars, die gisteren te Saint Jean de Luz zijn aangekomen, zijn na onderhandelingen van het internationale Roode Kruis met den nieuwen chef van den Éaskischen staat Aguirre, de vrouwen en kinderen vrijgelaten. De vrijgelatenen zyn intussehen naar San •Sebastian teruggekeerd, waar zij met vreug de werden ontvangen. MOSKOU, 12 October. (UN. PRESS). De rOME, 9 October. (R.O.) De geruchten vol gens welke graaf Ciano op 18 November a.s. Hnnr den grooten fascistischen raad zou wor den benoemd t»t minister-president in de •nhuts van Mussolini, die voor zich den titel T ,cn Italië zou voorbehouden, vinden op duce va weinig geloof in fasclsti- I datum voor de bijeenroeping van het bureau het oogen v i der ontwapeningsconferentie vast te stellen, sche kringen. joopen verscheiden ge- De raad heeft de bepaling van den datum Smds langgo '^gike op den verjaardag aan den raadsvoorzitter, Rivas Vicuna, in ruchten, volge Rome het koninkrijk overleg met de andere raadsleden overge- ken over het jaar 1936. Met het oog op de devaluatie van den Nederlandschen gulden zal het voor ons land ongeveer op hetzelfde neer komen. Bij de bespreking van het ontwapening? vraagstuk in den volkenbondsraad was het nog opmerkelijk, dat de Fransche gedelegeer de Vienot met bijzonderen nadruk als een mogelijk onderwerp van beraadslaging noem de de beperking van de militaire luchtmacht. De Fransche regeering yschijnt bereid te zijn, op een nieuwe conferentie van de Locarno- rr ogendheden een vijfmogendhedenpact te slui ten inzake beperking van de luchtmachten in het Westen. De Fransche regeering zal daarna trach ten op de ontwapeningsconferentie tot een universeele begrenzing van de luchtmacht te komen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de volken bondsraad vandaag besloten heeft, dat de vol kenbondsconferentie voor de bestrijding van den vrouwenhandel in het Verre Oosten op 2 Februari van het volgende jaar te Bandoeng zal worden geopend. Alle staten in het Verre Oosten hebben zich bereid verklaard, aan deze conferentie deel te nemen, behalve Afghanis tan, Irak en Iran. De Vereenigde Staten van Amerika zullen een waarnemer zenden. In de hooge rangen der fascistischepart* zouden vele mutaties plaats Al deze geruchten moeten met het uiterste voorbehoud worden bezien. PARIJS, 10 October (R. O.). Tegen kolo nel de la Rocque en zes leden van het bestuur der Fransche sociale partij zijn twee beschul digingen ingebracht. Hun wordt ten laste ge legd het herstellen van ontbonden strijdorgani saties en het uitlokken van samenscholingen. turn in ieder geval vóór het einde van 1936 zal moeten worden vastgesteld. Eindelijk heeft Litwinoff nog een voor hem zeer pijnlijke nederlaag geleden, doordat de zeventiende volkenbondsvergadering vandaag definitief gesloten is en niet slechts verdaagd, zooals hy gewenscht had en waarvoor hij ach ter de scbermen had geijverd. Litwinoff had een eenvoudige verdaging ge wenscht, omdat daardoor de volkenibondsver- gadering ieder oogenblik weder zou kunnen PARIJS, 10 October. (R.O.) In het winter- circus alhier zyn de dierentemmer Schirow en madame Valerie Leine, beiden Duitsche onderdanen, tijdens de voorstelling door een tijger aangevallen en gewond. Zy zijn naar het St. Louishospitaal overgebracht, waar zij ver zorgd worden voor talrijke wonden over het geheele lichaam. nog nauwer contact met elkander gekomen dan sinds het begin van den burgeroorlog reeds het geval was. Gisteren is namelijk een directe radio-ver binding tusschen Madrid en Moskou geopend. Als eerste heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, del Vayo, de regeering van Moskou dank gebracht voor de levering van levensmiddelen aan de vrouwen en kinde ren van de roode strijders. BURGOS, 10 October. (D. N. B.) Op het Avila-front zijn de nationalisten vandaag weder tien kilometer verder opgerukt. Van San Martin de Valde Iglesias uit hebben zy Cebreros veroverd. Deze plaats was krachtig versterkt en had strategische beteekenis. Nationalistische vliegers bombardeerden voorts de spoorlijn Aranjuez-Madrid en ver nielden de rails, zoodat de troepentransporten van Madrid naar het Toledo-front zyn onder broken alsook het spoorwegverkeer met Valencia. De strijd om Oviedo duurt nog steeds voort. Volgens berichten uit roode bron hadden de Asturische mijnwerkers te middernacht alle buitenwijken van de stad bezet, De nieuwe Hongaarsche premier Daranyi. Rijksbestuurder Horthy ontving hedenavond den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Oostenrijkschen bonds kanselier dr. Schuschnigg en den vertegen woordiger van den koning van Bulgarije, Stoiloff. WARSCHAU, 10 October (STEFANI). Vol gens berichten uit Moskou heeft de procureur- generaal medegedeeld, dat hij bewijzen heeft dat Radek heeft deelgenomen aan een com plot tegen Stalin, dat was georganiseerd door Zinovjef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroegeren sovjet-ambassadeur te Londen, Sokolnikof, zal niet minder sensationeel zijn dan het pro- ces-Zinovjef en zyn aanhangers. De acte van beschuldiging bevestigt, dat de beklaagden een aanslag hebben willen plegen op Stalin en dat Sokolnikof de dader hiervan moest zijn. Het blad van het roode leger, „Krasnaja Svisda", schrijft dat de Trotzkistische sa menzweerders om het bewind van Stalin te vernietigen een verbond gesloten hebben met Duitschland, waarbij de Oekraine werd opge offerd. Naar verluidt, heeft Boecharin huisarrest en zou hjj binnenkort worden gearresteerd in verband met de resultaten van het jongste politie-onderzoek. BRUSSEL, 10 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De Belgische oud-mi nister van openbare werken, ir. van Cae- neghem, heeft een plafi uitgewerkt voor een rechtstreeksche verbinding van de haven van Gent, met de Noordzee. Het betreft, volgens mededeelingen, die hieromtrent aan een plaatselijk blad werden verstrekt, een groot zeekanaal tusschen Gent en Heist, 10 meter diep en 120 meter breed, zooals door de stad Gent voor de verbreedmg van het kanaal van Temeuzen gewenscht wordt. Van Balgerhoeke tot aan de zee zou den de twee bestaande afleidingskanalen 6e- Naar uit Sevilla vernomen wordt, heeft een nuttigd worden en het kanaal zou in de N ooi (h* ORMOND BEACH (Florida) 9 October. (R.O.) John D. Rockefeller, die 97 jaar oud is, is hier gearriveerd voor een verblijf op zijn winterbuiten. Hij moest door zyn dienaren uit den trein gelicht wox-den. onlangs door nationalistische vliegers op den rooden premier Largo Cabailero, toen deze van een inspectie in Aranjuez per auto naar Madrid terugkeerde, ondernomen aanval zóó dat hij zich onder een brug moest verbergen, voor de roode vliegers van het vliegveld Getafe zeer onaangename gevolgen gehad. Z(| zijn namelyk ter dood veroordeeld, daar zij, naar beweerd wordt, de vijandelijke machines van hun standplaats tijdig genoeg gesigna leerd hadden, zonder dat zij evenwel de lucht zee uitmonden met een sluis van 250 metet lang op 26 meter breed. Meteen wordt, voor lichters van 2000 ton, een k^piaal voorzien van Gent naar Lokerea, dat in de Durme zou uitmonden. ingingen, om de vijandelijke vliegtuigen te geheele verdrijven. 1 MILAAN, 10 October. (D.N.B.)In Noord» Italië heerscht een koudegolf. Het kwik is ia Varese bij Milaan tot 7 graden onder nul ge daald. In de Alpendalen is eennemperatuuP van 10 graden vorst waargenomen. Uit het Alpengebied komen berichten over zwaren sneeuwval.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3