ADRESSEN Stuyvenberg's Triplex DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 59ste JAARGANG. No. 17688 STADSNIEUWS. DE SALARISHERZIENING GEMEENTEPERSONEEL. DAM 41 KETHEL. ROTTERDAM. H. STULEMEIJER f BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. VERKENNERS ST. FRAN- CISCUSGROEP ZORG VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. hinderwet. Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM NAAR DE MISSIE! Overzicht der ivijzigingen van het ontwerp-besluit. DIT NUMMER BESTAAT UIT. DRIE BLADEN. knaapje van de xbap oevalien AANGEHOUDEN. SCHEEPVAART. °(^U2T5Jaar en M' de Ro° 27 jaa1"- Plechtige uitvaart in de Bergsingelkerk. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs Per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen conrtacten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen, 250.bij verlies van één liand, één voet of één oog; 150.bij verlies Van een duim; 75.bij verlies yan een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal ,per maand in dit blad wordt afgedrukt. Het nieuwe groepshuis ingezegend. Gisteravond had de inzegening plaats van het nieuwe groephuis van de R. K. Verkenners aan de Tuinlaan no. 8. Groot was de belang stelling van geestelijke en wereldlijke auto riteiten. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op: Mevr. Nolet, die het huis afgestaan heeft, mej. Wubbolst, voor de Graal, de hee- ren A. de Groot, namens de Algemeene Ne- derlandsche Padvinders, aalmoezenier, kape laan A. J. Koopman, de burgemeester Mr. Dr. F L, J. van Haaren, Architect C. Kramer, die de jongens bij het klaarmaken van hun home met raad en daad heeft bijgestaan. Verder waren nog aanwezig de Hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag, die de inzege ning verichtte, de Z.Eerw. Hee.ren Kap. n. Velzelver, Kap. Westerkamp, Pastoor L. A. Meyer O.P., Pater Reisch O.P., Kap. H. w. Haselaar, de heer Th. J. Oostendorp en nog verschillende leiders van de K. J. c. Het gebouw. Door de „St. Franciscuslaan" komt men I aan de ingang, die aan de Buitenhaven is gelegen. De parterreruimte is ingericht als fietsenstalling- Op de eerste etage komt men via de „Koopmanbeurs genoemd naar den aalmoezenier, in het home van de verken ners. De muren zijn afgezet met riet en takken, terwijl een kruisbeeld, het wapen van Schiedam en vele P^ten en foto's de groote ruimte een fleurig aanzien geven. Achter in de zaal vindt men vijf patrouillehokken, eveneen3 van riet en takken in elkaar gezet. De mventaris bestaat niet uit luxe stoelen maar evenals in een blokhut uit ruwe boom stammen, waaruit door vaardige handen tafels en stoelen zijn gefabriceerd. De 2e verdieping is als de welpen-afdee- Iing ingericht, die gezellig aandeed. De mu i-en zijn eveneens met riet en takken afge zet. In een hoek troffen wij drie „nesten" aan. Bij ieder nest behooren 5 welpen, die aan een verschillend gekleurd driehoekje op de mouw zijn te herkennen. Verder vinden wü hier een leidsterskamer aan. Een Maria beeld prijkt omgeven door bloemen in een nis. Op een der muren is men bezig met het schilderen van een voorstelling van Mauk Lee. De 3e verdieping is ingericht als berg ruimte voor tenten enz. Het moet voor Mevr. Nolet wel een buitengewone voldoening zijn geweest de oude mouterij zóó terug te vin den. De inzegening. Op bevel van Hopman Baars nemen alle verkenners hun plaats langs den muur in. Oan komen de welpen. Met een van hun yells beloven zij hun best te doen. Dan opent Hop- man Baars de avond met gebed en laat de verkenners. en weipenwet voorlezen, waarop b'J op deze bijZ0ndere avond het woord geeft odn Hon Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 October 1936 vergunning verleend aan: 1- de N.V. Bataafsche Import Maatschappij tot het vervangen van de op het terrein van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken, Buiten havenweg 146, staande handbenzine-aftap- Pomp door een electrisch gedreven pomp met een electro-motor van 1/3 p.k. 2. J. Bergmans tot het oprichten van een opslagplaats van oud ijzer en andere oude metalen op het terrein aan het Groenweegje 31 SCHIEDAM, 15 October 1936. aalmoezenier Kapelaan Koopman. Tenslotte nam aalmoezenier Koopman nog maals het woord en sprak de hoop uit goede buren te mogen worden. Dan dankt spr. allen die het mogelijk gemaakt hebben, dat dit gebouw zoo tot stand kwam. Hierna werd door alle aanwezigen een rondgang over de verschillende verdiepingen gemaakt en hetgen hier in korten tijd ge presteerd is in oogenschouw genomen. Nadat de thee was aangeboden nam het kampvuur een aanvang. Na den groet aan de vlag heet ten hopman en verkenners de aanwezigen met een yell welkom. Kampliedjes werden gezongen en hier tusschen door werden al len, die zich voor het inrichtten van het troephuis verdienstelijk hadden gemaakt met yells, bedanken. Op den aalmoezenier was zelfs een heele litanie als dank gemaakt. Te kwart voor elf werd het kampvuur gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Zondag a.s. zal het troephuis voor belang stellenden van 126 uur te bezichtigen zijn. ls 't Goedkoopste en 't beste. Alle soorten huisvlljtartikelen. Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. BIJLOO aan den v,aÜrhèmef dat h« met een hart vol dank ,\7en avons enS Verkenners en genoodigden 1za] dit °P<Tnt- Door de plechtige inzege kunnen worden etT "U in gebrUik &enomen zegen hierop de h°°P peken zal dezen zegeu 8 ea' De H Eerw- Heer Spr. heet den burgemeesteai aJmeeken. Haaren, van harte weikom V' sympathie die van de burgj* Zlet hlerln de naar dit jeugdwerk uitgaat.^ autonteltea T!t sur van harte weiko^ °k mevr- N°let heet P opbouw spiritus ve^roeger werd hier m dit gebouv leve^erkt, ln het vervolg zal hiei den verwerkt worden. Spr. eken ^et „bouw in te zegenen. g A. J. c. scMMT w„n, de inzegening. Vervolgens P hij de wcziS®*1 v Na deze inzegening past een kort woord mus spr. Wij Katholieken beginnen aii,,s t God ook het ingebruik nemen van Zie Plaats. Wij hebben Gods hulp en steun hierover afgeroepen. Op deze plaats be hoort nooit iets gedaan, gesproken of ge dacht te worden wat met de eer in strijd is. Door de zorgen van den aalmoezenier en den hopman met zijn staf is dit gebouw schit terend veranderd. Vroeger werden c e p vinders slechts aangezien, omdat men me wist, wat die beweging was. Nu ziet men m, dat zjj goed is voor de opvoeding. Een ver kenner moet niet daar verkeeren waar alles even makkelijk is. Wij moeten leeren ver draagzaam worden en voor elkaar wat over te hebben. Verkenners moeten eiken dag minstens een goede daad verrichten. Geeft overal een goed voorbeeld en laat zien, wat je wilt. Laat het godendienstig element hoofd zaak blijven. Wanneer je hier later weg bent laat je dan een man geworden zijn, waarop niets valt aan te merken en vergeet nooit je morgen- en avondgebed. Een Yell was de dank van verkenners* en welpen. Dan nam de burgemeester Mr. Dr. F. L. j. v. Haaren het woord. Na deze plechtigheid, welke zoo juist ver richt is, wil ook ik eenige woorden spre ken. Spr. wil hiermee toonen, dat het feest wat hier gevierd wordt ook de belangstelling van de burgerlijke autoriteiten ondervindt. De verandering, die hier tot stand gekomen is, is iets hflzonders. Gij hebt dit gebouw vedanderd m een prettig thuis waar men graag zal vertoeven. Eigen haard is goud waard. WlJ nu buren geworden. Ik hoop, dat dit buurschap iets goeds zal worden. Een goede huur is beter dan een verre vriend. Spr. hoopt nog lan£ buren met de verkenners, den aaim©ezemer en den hopman te mogen blijven. De burgemeester heeft eveneens een yell dank te aanvaarden gehad, Voor de tweede maal wordt deze week onze aandacht getrokken door het vertrek van een Schiedamschen missionaris. Heden vertrok Father Geerdes van de missionarissen van Mill Hill naar Voor-Indië. Vandaag over een week zal onze stadgenoot pater A. Hendriks van de Orde der Norbertijnen, vertrekken vanuit Antwerpen naar de Missie in Brazifë, Bocayuva, bisdom Minas Geraês. Wjj weten, dat het bij de R. K. pers niet gebruikelijk is in redactioneele berichten voor vertrekkende missionarissen een lans te bre ken. In geen jaren hebben wij echter het ver trek aangekondigd van twee jeugdige Schte damsche missionarissn. Deze week nu twee maal! Deze tweede maal, ook, is het dring- gend noodzakelijk, dat Katholiek Schiedam een gave schenkt voor een stadgenoot, die ter eere Gods naar verre landen vertrekt Daarvoor wordt huis en haard verlaten en mo* Wat lief is" In deze weinige woorden stpf6 .Voor u waar gemaakt zijn, dat uw ill dii VvK^mral nno-mnfila Anftnt. LC UIT i zeeriijk bÜz°ndere geval nogmaals onont- Pater iio vrienden roept langS d6Zen W6g aan hartelijk' v kenden en missievrienden een men hem hfT61 toe en vertrouwt erop, dat niet zal vere-^ laatste week ook flnaAcieel zullen zeer WelT' Uw &iften> hoe klein ook> Frankelandschestr^1 z^n aan het adres West nummer van den wL104a' of op het giro Schraag, no. 71^0 °gee™- heer Deken A. J, Gemeente-accountant, salaris 6000, zou worden 43005200. Secretarie: hoofdcom mies-redacteur (nieuwe functie), zou worden 43005200; hoofdbode-concierge, salaris is 20002300, zou worden 18502150. Af zonderlijke belooningen zijn opgeheven. Gemeentewerken. Directeur, salaris is 5600 6500, persoonlijke toelage 500, vergoeding gemis vrije woning 1050, zou worden 6550 7600. Architect, salaris is (tijdelijke aan stelling) 4200, zou worden 43005200. De titel van chef-smederij wordt gewijzigd in dien van technisch opzichter met ongeveer gelijk blijvend salaris, vrije woning c.a., die bij de nieuwe functie vervallen en niet worden ver goed, inbegrepen. Gasfabriek enz. Directeur salaris is 6400 7300, persoonlijke toelage 500. Den direc teur wordt voor zijn dienstwoning met vrij vuur, licht en water 500 gekort, het salaris zou worden 66507700. De persoonlijke toe lage en de bovenvermelde bepaling ten aan zien van woning, vuur, licht en water ver valt. Gemeentereiniging. Directeur 30003450, eprsoonlijke toelage 400, zou worden 3400 —4000. Keuringsdienst. Hier wordt een splitsing van rangen ingevoerd; de eerstaanwezende keur meester zou den rang verkrijgen van eerste keurmeester, voor wien de bestaande salaris regeling blijft gelden. Hulpkeurmeester 2400 2700, zou worden 21002400. Havendienst. Havenmeester, salaris is 33003600, zou worden 31503450. Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Directeur, salaris is 34004000, zou worden 3800—4400, le controleur, salaris is 24002700, zou worden 27003300, 2e controleur, salaris is 15001800, zou woolen 19002200; armbezoekster, vast 750, per soonlijke toelage 250 zou worden 1000— 1300, hoofdklerk, salaris is 19002200, zou worden hoofdklerk le kl. 24002700. Ver der worden ingevoerd de rangen van hoofd klerk 2e klasse en klerk le klasse. De per soonlijke toelage van de armbezoekster zou vervallen. Uit de salarisverordening vervalt de buiten toepassing gebleven bepaling, dat klerken 2e klasse, die bestemd zijn om in gemeentedienst te blijven en voor bevordering in aanmerking komen, wanneer zij den 23-jarigen leeftijd hebben bereikt, in den regel bevorderd zullen moeten worden tot klerk le klasse. De bepaling, dat aan klerken 2e klasse, die niet tot die categorie behooren, nog verhoo gingen boven het maximum kunnen worden verleend, wordt uitgebreid tot de klerken le klasse. In art. 5 der verordening (nieuwe verorde ning), wordt en bepaling opgenomen, die de kosten van vrij vuur, licht of water limiteert en wel op de bedragen volgens het bezoldi gingsbesluit voor rijksambtenaren. Loontabel der werklieden. De loonen van de werklieden zouden be houdens afrondingen gelijk worden aan d|e van de rijks werklieden (le klasse), nadat daarop de 1 Januari 1936 ingegane korting van 5 pet. is toegepast geworden verge leken wordt met een functionnaris bij het Rijk met 2 kinderen (kindertoelage 1,15 per kind). Op de salarissen van de volgende ambte naren worden de volgende percentsgewijze kor tingen toegepast: deurwaarder en tuinarchi tect: korting 5 pet.; ingenieur, plaatsvervan gend directeur (gemeentewerken)korting 3 pet.; onderbaas, korting 5 pet. Directeur Wo- ningdienst: korting 3 pet. Portier gasfabriek, korting 5 pet.; concierge-boekbinder, school arts en grafmaker: korting 5 pet. In de loontabel voor de werklieden wordt de volgende wijziging gebracht: Het hoofd dier tabel, waarin de loonen zijn geregeld, wordt gelezen als volgt: Weekloon. Minimum groep 1 22,85, groep 2 24,25, groep 3 25.60, groep 4 26,95, groep 5 29,70. Maximum: groep 1 28,30, groep 29,70, groep 3 31.05, groep 4 32,40 groep 5 35.15. Verhoogingen: 1 eenj. verh. van 0.95 en 5 van 0.90 voor alle groepen. 73416, Het twee-op-één stelsel. Voor het comité, dat tót taak heeft jonge werkloozen van 14 tot 24 jaar in het bedrijfs leven te doen opnemen en een aantal in- dustrieelen, heeft ten Stadhuize de heer N. H. de Graaf, Hoofdcontroleur van de eultu- reele werkloozenzorg aan het Departement van Sociale Zaken een inleiding gehouden over het twee-op-éénstelstel voor jeugdige werkkrachten. De Burgemeester gaf door zijn aanwezig heid blijk van belangstelling. De heer de Graaf deelde mede, dat men op het Departement van Sociale Zaken tot dit stelsel is gekomen, nadat in 1 gemeenten een enquete was gehouden naar den omvang van de werkloosheid onder de jeugdige man lijke personen van 1424 jaar. Die 7 gemeenten met rond 950.000 inwo ners hadden een totaal van 86.000 jongelie den van 1424 jaar, waarvan nog op school gingen 14.000. Van de overblijvende 72.000 werkten er 50.000, terwijl 22.000 werkloos rondliepen, alzoo 30 pet. van de niet-school- gaanden. Deze cijfers omgeslagen over de bevolking van geheel ons land, komt men tot een totaal van rond 200.000 werklooze jonge menschen van 1424 -jaar. Hiervan is ongeveer de helft bekend door inschrijving bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling. Bij de oudere werkloozen is steun hoofdzaak. Bij de jeugd is volgens inleider het financieele niet 110. 1. Allerlei moreele en geestelijke factoren vormen hier de hoofdzaak. Voor de karaktervorming van de jeugd is in de al lereerste plaats noodig geregelde arbeid. Het gaat in hoofdzaak om den moreelen nood on der de jeugd. Al is hetgeen inleider verder zegt theorie, volgens hem zou, wanneer men bij normaal werk, dat verricht wordt door jeugdigen, in Plaats van 1 en 2 tewerkstelde (beiden dan hal ve werktijd en tegen half loon), de kans be staan, dat zelfs werk verschoven kon worden naar 'de personen van b.v. 24—30 jaar, terwijl het groote voordeel is, dat vele jeugdigen ge- regelden arbeid krijgen. De vrije tijd moet dan benut worden voor verplicht cursusbezoek, te» einde vakoplei ding aan de jongens te geven. 7.,'ukkig is het niet bij theorie gebleven. Een bescheiden proef is genomen door den Di recteur vein het Gem. Telefoonbedrijf te Den Haag. Bij dit bedrijf zijn steeds werkzaam 30 40 jongens, komende van de Ambachts school. Toen er te veel aanbod kwam, is men op de gedachte gekomen, in plaats van één twee jongens aan te nemen, ieder op half loon en halven werktijd. De eene groep werkt s morgens, de andere 's middags. Om de week wisselt men. In vrijen tijd verplicht cursus bezoek. Deze jongens behoeven dus niet meer langs de straat te slenteren. Deze proef duurt al 3 jaar en is uitstekend geslaagd. Het is niet de bedoeling om bestaande rech. ten aan te tasten. Werkt een jongen nu al normaal, dan blijft dit zoo. Dit stelsel geldt alleen voor nieuw aan te nemen krachten. Er zijn natuurlijk vele moeilijkheden, die ech ter wel te overwinnen zijn. Wat betreft de sociale lasten, hieromtrent is een regeling te treffen met het Departement. Nog worden proeven genomen bij de Staatsmijn Kerkrade (in plaats van 450 werken daar 900 jongens bij Werkspoor Amsterdam, Heinekens Brou werij te Rotterdam en eenige andere kleine be. drijen). Overal tot groote tevredenheid van beide partijen. Omdat er gebrek dreigt te komen aan goed geschoold personeel, is dit stelsel zeer aan te bevelen. Naast werk voor de jeugd een goede vakopleiding. Op de inleiding van den heer de Graaf volgde een aangename gedachtenwisseling, waarbij bleek, dat eenigen der aanwezigen er wel voor voelden in hun bedrijf een proef te nemen. De voorzitter, wethouder Dinkelaar, sprak de hoop uit dat de inleiding er toe zou heb ben bijgedragen, dat alles zal worden gedaan wat mogelijk is om de werkloosheid onder de jeugd te bestrijden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van het Comité de heer J. H. van Veen, Directeur van de gem. arbeids beurs, Broersveld 146, tel. 68244. COÖPERATIEVE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ De vergaderingen van de „brandassurantie", kenmerken zich altijd door een vlot verloop en het was zeker weer voor een groot deel hieraan te danken, dat de gisteravond onder leiding van den heer J. de Jong in café „De Vriendschap" gehouden jaarvergadering door 84 leden was bezocht. In z'n inleiding ge waagde de voorzitter van het gunstige jaar voor de maatschappij. Spreker uitte z'n dank baarheid aan God, die 011s van groote rampen spaarde en waardoor het mogelijk was om de bestaande reserve met ruim 3000 te ver sterken. De notulen der vorige vergadering, alsmede het accountantsrapport werden on der instemming der vergadering goedge keurd. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. Bijl en N. W. van Beurden, werden met resp. 75 en 73 stemmen herkozen. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering tot verhooging van de vergoeding van den voorzitter. Eveneens werd goedge keurd een bestuursvoorstel om 2300 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe motorspuit (vuurvreter) ter ver vanging van de oude handspuit in den Polder. Voor het plaatselijk (crisis) comité voor bijzondere nooden, werd een gift van 500 gerestitueerd. Voorts zullen aan de Steenen- brug en in het Bijdorp brandbluschapparaten worden geplaatst. Een woord van dank van den voorzitter voor de betoonde belangstelling en de wensch dat de maatschappij ook dit jaar weer „goed mag boeren", besloot te kwart voor negen deze geanimeerde vergadering. R. K. VOETBAL Zondagmiddag 2 uur zal C.V.C. 1 op haar terrein aan den Kethelweg de eerste compe titiewedstrijd spelen tegen B.S.V. uit Bleis wjjk. Komt U ook kijken Verwacht wordt: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen, be trokken tot zwaar bewolkt, later tijdelijk op klarend, tijdelijk regen, aanvankelijk zachter, later kouder. Stormwaarschuwingsdienst, Geseind 15 Oct. te 9,50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede. Vo°r pater A. Hendriks. Gistermiddag is het 2^,1ari„ de familie v M„ wonende op den ParaUelwT alhier, van den zolder door het trapgat ge' vallen, tengevolge waarvan hij vermoedef^ een hersenschudding heeft gekregen. JK Als verdacht van diefstal van een auto heeft de recherche een 21-jarigen pian aan gehouden. GESLAAGD Te Leiden slaagden voor het candidaats- examen geneeskunde onze stadgenooten F. Backer en Th. C. M. Melchers. SCHIEDAM, 14 Oct. Aangekomen: Eng. m.s. Simnia, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 14 Oct. Vertrokken: Ital. s.s, Eridano, ledig naar Rotterdam, BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1214 October. GEBOREN: Johanna J„ dochter van C. P. Stieding en J. J. M. Dool, Vlaard.dijk 17 Cornells, zoon van T. J. Hendriks en J. van 't Geloof, Groenweegje 15 Antonius C. M., zoon van K. H. Fassotte en G. M. Snijders, Lekstraat 54 Arie, zoon van M. C. Berg- kotte en S. J. Kooijman, Singel 51. GEHUWD: G. Rossius, 28 jaar en S. W. van der Brugge 34 jaar L. A. Hoek, 33 jaar en A. M. Post 29 jaar L. van Rij 20 jaar en W. van der Steen 20 jaar A. van Wagtendonk 48 jaar en J. M. van Gogh 46 J. J- H. C. van Stijn 24 jaar en M. S. Kers 23 jaar A. J. Schoenmakers 32 jaar en C. Hoozemans 26 jaar G. van Nielen 25 jaai en C. Loenjers 21 jaar J. H. de Wit 34 jaar en M. de Jong 20 jaar L. Marechai jaar en H. Feenstra 26 jaar H. C. de Jong 24 jaar en P. Visser 27 jaar H. W. DEN: F, Frerichs, 57 jaar, echt- genoo van A. g. j. Weerpas, Nassaulaan 1 n' 24 jaar, Beierlandsche- straat 17. WATERPOLO. Zondagmiddag van 24 uur komt de heer Frans Kuijpers een oefenwedstrijd geven met het Ned. Zevental. KOM JE OOK 'S KIJKEN? Gisterenavond trad in het Passage-theater het gezelschap Meijer Hamel op met de nieu we revue „Kom je ook 's kijken". Behalve eenige artisten, die reeds lang bij dit gezelschap spelen, heeft men voor deze revue Kees Pruis geëngageerd. Deze artist, die in bepaalde kringen nogal getapt is, pro beert in deze revue, datgene te brengen wat nu juist niet onze sympathie kan wegdragen. Zijn platte moppen, uitsluitend gebaseerd op de prikkeling van het publiek, doch ook voor al zijn liedjes, waarin te dikwijls een politieke tendenz ligt, drukken op deze revue het stem pel van minderwaardige kunst. Wij kregen na afloop het idee dat wij te gast waren ge weest bij de een of andere sociaal-democra tische vereeniging. Daar zou de opvoering van deze revue op haar plaats zijn. Sylvain Poons speelt veel beter dan zijn confrater, doch ook van hem moeten wij zeg gen, dat zijn optreden in vorige revue's be schaafder was. De costuums en de décors waren, op een enkele uitzondering na, zeer goed verzorgd. De balletten o. 1. v. Alex Ludowsky, ston den op hoog peil. Speciaal het Balero-ballet mag zeer geslaagd heeten. Volwassenen, die van dit soort kunst hou den en een goed onderscheidingsvermogen heb ben, kunnen de revue misschien zonder schade gaan zien. Hedenmorgen heeft in de kerk van de H. Familie aan den Bergsingel alhier de plechtige uitvaart plaats gevonden van den Zondag j.l. overleden heer H. Stulemeijer, oud-burge meester van Schiedam en Bergen-op-Zoom, oud-lid der Tweede Kamer, oud-wethouder van de gemeente Rotterdam, ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nadat te 7 en 8 uur stille H.H. Missen tot intentie van den overledene waren opgedra gen, ving te 10 uur de plechtige Requiem- dienst aan. Celebrans was hierbij de Zeereerw. heer G. J. Kerkvliet, pastoor van de St. Eli- sabeth-kerk, confessarius van den overledene. Als diaken en subdiaken assisteerden de ka pelaans P. E. J. Bottelier en M. H. van der Togt. Op het presbyterium hadden plaats ge nomen de Zeereerw. heeren Th. W. Taman, pastoor en J. J- M. van Vastenhoven, oud pastoor der Bergsingelkerk, terwijl zich hier bij aansloten de Zeereerw. heer J. Nolet, Bis schoppelijk Inspecteur van het Bijzonder On derwijs, voorzitter van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs, Pater Hyacinth Hermans O.P., Rector C. Mol, Pas toor L. H. Meijer O.P. van Schiedam, alsmede kapelaan A. Stulemeijer, neef van den over ledene en Pater Jac van der Vegt S.C.J., di recteur S.F.L.-huis Bloklandstraat, die aan de zij-altaren een stille H. Mis opdroegen. De belangstelling voor deze uitvaart was zeer groot. Behalve de familieleden, die in de eerste rijen hadden plaats genomen en zeer vele. parochianen van de Bergsingelkerk, waarvan ook het kerkbestuur vertegenwoor digd was, merkten wij er op den burgemeester van Schiedam mr. dr. F. L. J. van Haaren. den gemeentesecretaris mr. A. F. v. Sickinga en den wethouder mr. M. M. van Velzen, den burgemeester van Bergen op Zoom, mr. drs. P. A. F. Blom ,den gemeentesecretaris J. A. v. d. Wouw, den burgemeester van Uden C. L. Buskens, het lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, den heer J. P. J. Assel- bergs C. Hzn., het Eerste-Kamerlid en oud wethouder F. L. D .Nivard, het Tweede- Kamerlid H. E. van den Brule, het Raadslid Dr. C. M. Kleipool, voorzitter van „Katholiek Rotterdam", mr. J. Kavelaars, Raadslid van Schiedam de oud-Raadsleden P. G. Buskens en Ir. E. Kraayvanger, kernleider der R. K. Staatspartij, het Tweede-Kamerlid Th. Schaepman, den heer W. J. M. Daniels Jr., wethouder en den heer M. J. Jansen, oud raadslid van Hillegersberg, het Raadslid F. Keesen en den heer J. Triesmann als verte genwoordigers van den Ned. R. K. Volks bond. den heer W. H. J. van Mansum, voor zitter der R. K. Middenstandsvereeniging, Pastoor J. C. Vijverberg als vertegenwoordi ger van de R. K. Volksuniversiteit, Pastoor Paulinus Hase O.F.M., den oud-schoolopzie ner A. Kreiken, den heer A. C. van Zijp, als oud-voorziter van de vroegere propaganda- club „Leo XHI", den heer H. Werner be stuurslid van het R. K. Parochiaal Armbe stuur, den heer R. T. M. van der Lugt, voor zitter van de R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" te Leiden, den heer W. van den Berg, hoofdinspecteur en chef van het bureau Bergsingel en vele, zeer vele vrienden van den overledene, die rond zijn lijkbaar geknield, in dankbare herinnering een gebed stortten voor de zielerust van hem, die in zjjn werkzaam SCHIEDAM, 15 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwjjn 40 pet. 12 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,201,30 (niet officieel) leven ook zooveel goeds en zooveel steun in stilte had geboden. Na afloop van de Requiemmis, waaronder door het versterkte zangkoor de Gregoriaan- sche zangen werden uitgevoerd, verrichtte Pastoor G. J. Kerkvliet de plechtige absoute over de lijkbaar. Te ongeveer 11 uur vertrok onder zeer groote belangstelling de lijkstoet van den Bergsingel. Slechts één krans en wel van de gemeenteambtenaren van Schiedam, werd aan de lijkkoets bevestigd. Velen volgden den rouwstoet naar Croos- wijk. Op de R. K. Begraafplaats Te ongeveer half twaalf arriveerde de stoet op de R. K. Begraafplaats te Crooswijk, alwaar zeer vele autoriteiten en vrienden van den overledene zich hadden verzameld, om het stoffelijk omhulsel naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Aanwezig waren hier o.m. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droog- leever Fortuyn, de gemeentesecretaris mr. M. Smeding, de wethouders J. Brautigam en A. B. de Zeeuw, de oud-wethouders mr. Abr. van der Hoeven en mr. A. de Jong, de ge-, meenteraadsleden mr. Walter F. C. Baars, A. A. Lührs, de oud-gemeenteraadsleden H. Hoebe en Suze Groeneweg, de gemeente-ont vanger mr. J. A. S. Endtz, de oud-gemeente ontvanger P. J. Fortanier, dr J. Hekman, geneesheer-directeur Gemeente Ziekenhuis Bergweg, ir. H. C. A. Boom. directeur van den gemeentelijken Telefoondienst, dr. ir. M. F. de Bruyne, directeur van den gemeent. Vervoer en Motordienst, dr. C. H. van Her werden, oud-directeur van den G. G. D., dr. H. Burgerhout, oud-directeur Gemeente Zie kenhuis aan den Coolsingel, Joh. Kuijpers, adjunct-directeur van de N.V. De Courant De Maasbode, alsmede de waarnemend hoofd redacteur L. Hazelzet, L. V. van Rossem, pater fr. J. Smulders O.P., dr. C. Fehmers, directeur-geneesheer St. Franeiscus Gasthuis, dr. A. A. M. Nelissen, dr. A. M. Lucas voor zitter der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde", 1m H. Braun, oud-voorzitter „Recht en Orde II", W. G. A. M. van der Lugt, vice- voorzitter van de Kamer van Koophandel, L. J. A. van Doorn, lid van de Kamer van Koop handel, mr L. K. E. van Eyck, Ch. Driebeek, mr. J. G. Middendorf, P. A. M. van der Ven namens Commissie van Beroep bg het Lager Onderwijs, mr. P. Kooien, J. C. de Bruin, lid Raad van Beheer van het Tuinfonds Rotter dam, G. B. Triesman namens den Ned. R. K. Grafischen Bond, J. J. van 't Hoff, president Liefdewerk Oud Papier, mr. A. K. S. Pastor, secretaris van den Armenraad, Louis Jamin, H. Wennekes, voorzitter R. K. E. H. B. O. Juliën Pieters, H. Th. Wilbers namens A. R. K. A., J. P. H. Dhont, burgemeester van Schiebroek, de wethouders van de gemeente Schiedam ir C. Houtman, T. Slavenburg en J. Dinkelaar, mr. J. Stheeman Hesse kanton rechter te Schiedam, F. A. H. van Iersel, inspecteur der Directe Belastingen te Schie dam, ir. C. E. Alexander b.i. gemeente-archi tect te Schiedam, dr. Groenewegen, gemeen te-arts te Schiedam, L. L. J. M. Melchers Schiedam, mr. H. A. M. Roelants Schiedam, G. Voets, directeur Gem. Technische Bedrij ven te Schiedam, mej. C. de Boer adj. direc trice Gemeente Ziekenhuis te Schiedam, M. Kros namens het St. Jacobs-Gasthuis te Schiedam, alsmede namens de Regenten van genoemd gasthuis de heer A. Fontijne, A. G. J. de Vries, directeur Z. N. Spiritusfabriek N.V. te Bergen op Zoom, mr. L. J. v. d. Valk uit Breda, mr. G. E. F. M. van der Schrieck uit Breda, ir W. C. van Goor, directeur Ge meente Werken te Soest, Pater J. C. Assel- bergs S. C. J. te Bergen op Zoom, A. J. P. Henning Bergen op Zoom. Nadat de absoute was verricht door den Zeereerw. heer Th. W. Thalman, pastoor der H. Familiekerk met assistentie van zijn beide kapelaans, werd het stoffelijk omhulsel uitge dragen naar zijn laatste rustplaats. Pastoor P. Hase O.F.M., heeft tenslotte, nadat de beaardingsplechtigheden waren ver richt, vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten voorgebeden voor de zielerust van wijlen den heer H. Stulemeyer, die in veler herinnering zal blgven voortleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1