KABOUTERS KATHOLIEKE STANDSORGANISATIES IN DUITSCHLAND. HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. MAASLAND. MAANDAG 19 OCTOBER 1936 WIENER SAENGERKNABEN. Uitvoering voor een uitverkochte zaal. TWEE NOVITEITEN VOOR ROTTERDAM. BRAILOWSKY SPEELT CHOPIN. ITALIAANSCHE OPERA. INGEZONDEN. K. P. VAN WANING t DE ROTTERDAMSCSHE DAAGSCHE. ZES- Ouverture te Rotterdam. Nieuwe contracten afgesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Teraardebestelling op Oüd Eik en Duinen. MAILVERZENDING. BURGERLIJKE STAND. Ten ondergang gedoemd. EEN BELANGRIJK HISTORISCH BISSCHOPPELIJK DOCUMENT. EEN HONDERDJARIGE PASTOOR A. H. HAMMER. Rotterdam, 17 October '36. De Groote Doelezaal onder en boven geheel gevuld en op het podium nog dubbele rijen dicht bezet. De Wiener Sdngerknaben hebben in Rotterdam niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Geestelijke liederen, volksliederen en een zangspel „Der Hausliche Krieg" van Schu bert vormden weer een goed gekozen en af wisselend program. Het spreekt vanzelf, dat een jongenskoor van uitgezochte stemmen, die bovendien systematisch en door serieuse studies uitste kend gecultiveerd zijn, zang moet geven, die indruk maakt door nobelen klank en verzorg de techniek. Het zeker zijn van hun taak, het kennen eri kunnen geven aan dien zang iets beslists en ook een ongekunsteldheid en na tuurlijkheid, die aangenaam aandoen, en de voordrachten op een hoog peil zetten. „O Re- gem Coeli" van Vittoria bijv. was van klank, techniek en voordracht uitstekend. Toch stond lang niet alles dat werd gezon gen en dit gold hoofdzakelijk voor de gees telijke liederen op dezelfde hoogte. Klankschoon zuiverheid en zekerheid van stemvoering lieten nu en dan wel eens te wen- schen. over. Zoo in het „O Bone Deus" van Callus en nog meer bij het: „Et incarnatus est" en „Crucifixus" uit de Credo van Burk- hart, een compositie, die voor de zangertjes groote moeilijkheden bood, nu en dan te groote naar het ons leek; een compositie bo vendien, waarmee we niet erg kunnen weg- loopen. Maar in de volksliederen en niet minder in het zangspel waren deze Wiener Sdnger knaben weer op volle kracht en gaven ze zang te hooren zooals men zich niet beter kon wenschen. Behalve zingen kunnen ze ook tooneelspe- len. Het zijn geboren comedianten en ver schillenden gaven van hun rol in dit komische zangspel vol heerlijke frissche en melodische Schubertmuziek, een uitbeelding, die too- neetspelers of tooneelspeelsters van beroep niet zouden verbeteren. De gracieuse Weensche sfeer was over allen vaardig en gaf aan de opvoering van dezen „Hausliche Krieg" een bijzonder, blij spontaan cachet. De leider Viktor Gomboz speelde de piano partij met kleur en frischheid. Het succes was vanzelfsprekend groot. G. voel heeft gegeven. Het vertolken van deze solopartij met de vele dubbel- en octaafgre pen en andere technische moeilijkheden, eischt ongetwijfeld een solist van groote gaven en Olly Fonden bewees dit te zijn. Haar succes was groot. Ze kreeg een tuil chrysanten. Landré en Badings moesten op het podium komen en werden hartelijk toegeklapt, een huldiging, waarin Flipse en het orkest moes ten deelen. En dat was volop verdiend, want het Philharmonisch gaf zich weer van den allerbesten kant. In het begrijpen en spelen van moderne muziek heeft het een pré. Na de pauze Tschaikowsky's Pathétique, con amore, en met bravour uitgevoerd. Na de moderniteit in het eerste deel, voor velen een aangename en zeer gewaardeerde afwis seling. G. Werken van GuiUaume Landré en Henk Badings. Het eerste deel van het program gaf een schoone gelegenheid weer eens een goeden kijk te krijgen op het werk van onze jonge hedendaagsche Nederlandsche componisten. In'5"bpvolging stonden daar: Alex Voormolen mét „Baron Hop", de bekende suite, sterk en gespierd „aus einem Guss", die zoetjesaan gemeengoed is geworden voor eiken concert- bésfoeker; Guillaume Landré met een suite voor strijkorkest en om het trio vol te ma ken Henk Badings met zijn verleden jaar vol tooide concert voor viool en orkest, waarvan, vergissen we ons niet, Utrecht de wereldpre mière heeft gehad. Beide laatste werken kre gen een eerste uitvoering in Rotterdam Deze drie werken na elkaar hoorend, komt men er onwillekeurig toe vergelijkingen te gaan ma ken en al gaan vergelijkingen dikwijls mank, hier toch was het wel opvallend, dat Landré in vergelijking met beide anderen, wat in het gedrang kwam en zijn plaats, tusschen Voor molen en Badings in, was evenmin in zijn voordeel. Op zich beschouwd heeft Landré's suite voor strijkorkest goede kwaliteiten en getuigt het van een ernstig willen en streven, goed vak manschap en ook van muzikaliteit. Dit laat ste vooral was merkbaar in het mooie „Molto Adagio" van een sterk geprononceerd elegie karakter. Hiermede vergeleken zijn het eerste en laatste deel verre in de minderheid, wat uitdrukking en inhoud betreft. Het Adagio, met den inzet door de cello's, is van een sterke tragiek, tot het laatst volgehouden, en van een breede melodielijn vol gespannenheid. Badings is een van onze meest productieve jonge componisten, en 't is een gelukkig ver schijnsel, dat zijn productiviteit geen nadeel doet aan de kwaliteit van zijn werk. Integen deel er is een stijgende groei te constateeren aan inhoud en diepte. Steeds meer blijkt, dat men hier met een componist te doen heeft van groote gaven, die, ondanks zijn jeugd, zich zelf reeds schijnt gevonden te hebben en een eigen taal spreekt; een componist, die ook de jaren van zoeken en tasten al achter zich heeft. Al mogen er ook in dit vioolconcert deelen voorkomen, die men bq eerste aanhooren nog moeilijk kan thuis brengen en verwerken, zijn muziek wint steeds meer aan duidelijkheid en algemeene waarde; zij wordt begrijpelijker en duidelijker, ook voor het gros der concertbe zoekers. Ze gaat zeer zeker niet voorbij zon der indruk achter te laten, of de groote be- teekenis ervan te voelen. Het geheel juist te realiseeren geeft, wanneer men dit concert voor het eerst beluistert, vanzelfsprekend moeilijkheden en om deze muziek op de juiste waarde te schatten, zou men ze meer malen moeten hooren. Maar wat bij een eer ste aanhooren wèl direct opvalt is de sponta neïteit en de innerlijke kracht, die uit deze muziek spreekt. De vorm is sterk beheerscht het minst leek het ons in het derde deel, dat nu en dan inzinkingen vertoont en de thematische bewerking verraadt den vakman, die geheel thuis is in de compositie techniek, en vormen en versieringen tot een goede architectuur weet saam te brengen. Er zitten gedachte en hart in deze muziek. Naast een ononderbro ken tempo, en rhythmische stuwing spreekt de lyriek een duidelijk woord, welke zich voor al in het Adagio, zoo melodieus en warm ge stemd, uit. Wat in veel moderne muziek dikwijls zoo onbevredigend aandoet nl. het ontbreken van noodzakelijke en geëischte harmonische op lossingen, vindt men in dit vioolconcert wèl, waardoor de rust in hooge mate wordt be vorderd en het gevoel bevrediging schenkt. De componist had niemand beter kunnen vinden om zijn werk te vertolken, dan de violiste Olly Folge Fonden, die de solopartij prachtig heeft gespeeld en de wisselende rhythmische bewogenheid en zangerige canti lenen met technische vaardigheid en veel ge- R o 11 e r da m, 18 October 1936. Als men Brailowsky Chopin hoort spelen, hij doet het met eerbied, overgave en liefde voor de kunst van zijn grooten en beroem den landgenoot komt men diep onder den indruk van de macht, grootheid en charme van den fijnsten klavierdichter, dien de piano literatuur kent en die in zijn pianowerken een beslist eenig en eigen oeuvre heeft ge schapen. Een kunst, waarvan een wonderlijke bekoring uitgaat. Daarin brandt een vurig verlangen naar zjjn vaderland. Chopin was niet alleen vituoos, maar ook dichter, hij ver stond ook de poëzie, die hij aanschouwelijk wist te maken. Met volledige weergave van al deze ka raktereigenschappen heeft de pianist met vol maakte schoonheidsuitbeelding, temperament en zoetvloeiende melancholisehen melodieën zang van de Slavische ziel, de overtalrijke luisteraars, die de groote Doelenzaal vulden in verrukking gebracht. Deze Poolsche kunstenaar die een plaats inneemt onder de allergrootste pianisten, had zijn program zoo samengesteld, dat heel het gebied van Chopin's composities, in zoo veler lei vorm en van zoo varieerend karakter, werd bestraald door het warme licht van zijn genie. Hij bracht geen onbekende werken, alleen die, welke we reeds zoo dikwijls en van zoo verschillende pianisten hebben gehoord. Daar om was er juist zooveel meer van te genieten, nu Brailowsky's reproduceerende kunst was doortrokken van den nationalen geest en de groote liefde, die hem voor de kunst van zijn genialen landgenoot bezielt, ze verwarmt en verinnigt. In dit spel trilde sterke gespannenheid en innige bewogenheid. De pianint wist zijn kunst op te voeren tot momenten van ont roerende schoonheid, waarbij de hoorder van alle materie loskwam. Het succes was overweldigend en de enthou siaste toehoorders eindigden niet met hun ovationeele toejuichingen voor eenige „extra's" waren gegeven. G. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) IR MUSSERT EN DE GULDEN. „Van monetaire kwesties heb ik geen ver stand" erkende de heer Mussert onlangs op een N.S.B.-Landdag te Rijssen. Dinsdag 20 October a.s. houdt de N.S.B. een openbare vergadering te Rotterdam over een monetair onderwerp bij uitstek, n.l. „De gave gulden" Spreker Ir. A. A. Mussert. Nu van tweën een. De heer ir. A. A. Mus sert heeft verstand van monetaire kwesties of hij heeft er geen verstand van. In het eerste geval heeft hij de landelijke bevolking van Rijssen maar wat wijs gemaakt, in het twee de geval komt hij Dinsdag a.s. de Rotterdam mers wat wijs maken. Het is altijd prettig, dat men tevoren weet waar men aan toe is. M, J. P. Als deze bariton dit seizoen nog eenige kan sen krijgt, dan is een reden te over, om de Italianen niet voor een half leege aal te laten zingen In het 3e bedrijf gaf hij, bok met de 2 reeds genoemde bassen, mannenzang te hoo ren, zoo kloek en vol, zoo gaaf en sonoor, als men maar zelden in de opera hoort! Op voortreffelijk peil bleek ook reeds de koorzang te staan: brillant klonk het en semble in Ulrica's spelonk en ook bij de latere scènes handhaafde het koor dien goeden in druk. De nieuwe dirigent, Edmondo de Vecchi, met fanfares begroet, heeft het orkest be reids stevig aan den teugel. Het vluchtig optreden van het ballet gaf de critiek nog weinig vat. Alles tezamen: een zeer goed begin, dat naar verdienste met uitbundig applaus be loond werd. Woensdag Tosca met Sara Scuderl. Het was ditmaal niet met „Aïda" dat de Italianen hun speelseizoen te Rotterdam openden: voor deze massa-beweging zou de publiekbeweging naar den Groote Schouw burg wel wat massaler geweest zijn dan Zaterdag het geval was, toen daar Verdi's „Gemaskerd Bal" ter ouverture diende. En aangezien dit muzikaal-uitstekende werk van den grooten componist niet tot het ge wone repertoire behoort (d. w. z. slechts nu en dan opduikt) bleek het publiek weer wat kopschuw, alsof het zelfs een „noviteit" gold; wat overigens in 't geheel niet het geval was, want het vori gjaar liep Amster dam er heen en 4 jaar geleden diende on ze eigen Schouwburg nog als gelegenheid om het bal-masqué met moord-als-démasqué te doen bewonderen. Wanneer de directie thans meende met de keuze van dit muziek-drama een goeden greep te doen voor het openingsprogram, was dat ongetwijfeld wel uitsluitend om de buitenge woon groote waarde die deze partituur aan mu ziek brengt. Immers het libretto spreekt een twintigste eeuwsch publiek wel heel weinig aan; doch, al komt daaraan ook een heele gruwelkamer te pas, de bloeiende muziek helpt daar gemakkelijk overheen. Ze is op en top Verdi: het genie, dat ondanks alle lugubere accenten der „handeling" den toe hoorder onverstoord laat genieten van zijn prachtige vondsten. Karakteristiek worden de personen uit gebeeld en magnifiek weet Verdi den klank kleuren relief te geven: het gebruik maken van celli en pauken is hier bijv. wel meester lijk. En met sterk dramatische situaties is het werk niet zuinig; integendeel, de mensche- lijke tragedie van het echte leven wordt vol ledig tot op den rauwen bodem en naak ten grond uitgespeeld. Maar, nogmaals, dit „ballo in maschera" vertegenwoordigt zoo prachtig Verdi's veel zijdige kwaliteiten als operacomponist, dat men er graag naar luisteren kan, vooral als de bezetting (in groote trekken) zóó lof waardig is, als Zaterdag geconstateerd kon worden. Een aparte attractie voor deze uitvoering vormde de kennismaking met een drietal nieuwe krachten in de solopartijen. Een uit stekende sopraan, Maria Pedrini die tevens als actrice er mocht zijn, bezette de Amelia- rol en haar partner die den grafelijken gou- veneur van Boston personifieerde, deed voor haar geenszins onder met zijn lyrische tenor stem en vlotte voordracht. Van de duetten die Verdi voor deze beide schreef, maakten ze dan. ook fijne stukjes samenzang die terecht waardeering vonden. Een derde debuut gold Fulvia Trevisani in het page-rolletje: frissche stem met de volle charme der jeugd. Als de beide boosaardige aanvoerders van het complot tegen den graaf waren Eraldo Coda en Bruno Carmassi perfect in stijl; ter wijl Rhea Toniolo de waarzegster met haar donkere alt keurig accentueerde. Luigi Sardi zong zijn Silvano-rolletje kloek. En ai v/as nu al dit goeds nog maar zeer betrekkelijk (wat intusschen niet 't geval was) dan nog was er voor vele liefhebbers van Italiaansch-zingen reden te over, om veel spijt te hebben, deze „ouverture" te heb ben gemist. Want Valentino, de sinds vorig jaar hier goed bekend gebleven bariton van le klas kwaliteit, zong de partij van Renato en dét was volmaakt!! Week en warm is zijn geluid, maar tevens glanzend en resoneerend; een zanger is hij met een stem als een bronzen gong en een techniek zoo gezond als Verdi's muziek zelf. Naar wij vernemen, zijn thans ook de Rot- terdamsche favorieten, n.l. de renners Giellet en Overweel voor den zesdaagsche gecontrac teerd. Giellet zou momenteel zijn militairen dienstplicht vervullen, doch heeft voor deze gelegenheid daarvoor uitstel van het ministe rie van oorlog ontvangen. Hoewel A. Overweel niet te Rotterdam woonachtig is, behoort hij toch ongetwijfeld tot de meest bekende en populaire renners daar ter stede. Met zijn koppelgenoot de Kor- ver is hij voor zijn concurrenten gevreesd, doch door de toeschouwers graag gezien. Niettegenstaande het in de bedoeling van de organisatoren schijnt te liggen de jongere renners aan meer ervaren krachten te kop pelen, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Overweel zijn partner de Korver toch toege wezen krijgt, aangezien ook met de Korver over een contract voor dezen zesdaagsche on derhandeld wordt. Tevens zijn besprekingen gaande over even- tueele deelneming door den bekenden achter volger uit Gouda, den renner Cattel. Gevonden voorwerpen in de week van 2 tot en met 8 October 1936, omtrent welke inlichtin gten zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het C. B.: portemonnaiessleutels; R.B.- merken; handschoenen; bruin koffertje; ceintuur; kinder-, dames- en actetasch; muts; fototoestel A 116; grijsbruine heerenhoed; meisjesjurk; ver schillende jassen; mantels; 9/20 spaarbonnen Am- stelstad; wit vachtje; verm. gouden ringetje; electr. lantaarn; pop; brillen met en zonder etui; rechter zwarte laars; damesparapluiegekleur de portefeuille; bruin kinderschoentje; school- etui; sigarettenkoker; moeromslag van auto; snelbinder; vulpotlood; vulpen; bankboekje; be wijs van Nederlanderschap; verm. gouden ring; stuk sport; 2 scheepsvlaggen; rijwieltaschje; 1 pr. bruine heerenschoenen; 2 kg. gewicht; foto; courantenzak; pakje stalen; ring met groenen steen; richtingaanwijzer; manchesterbroodzak. Aan de bureaux: Nassaukade: gordijn roede; Galerij; zak roggebloem; Rondolaan: auto reser veband en wiel „Lee de Luxe"; Bergsingel: roode autoped; handwagen en 2 zakjes; Hof laan: stuk hoes van autoband. Bij de vindersIersche setter, R. Hellewegen, Rubroekstraat 156bruine portem. met eenig zilvergeld, Van Doesburg, P. C. Hooftpleln 14a; koste!. R.B. merk in etui, L. v. d. Meijden, Bleiswijkstraat 15; zak schilderskleedlng, van Avezaat, Essenb. singel 62a; grijze handschoen, Renaud, Pupillenstr. 73; bruin dekkleed, v. Stee Leuvehaven 44; R.B.-merk ln etui, Kooiman, Achterveldstraat 32; 4 bankbiljetten, E. M. v. Loo, Westkruiskade 35a; vulpen M. Blom, mej. Dumoulin, Noord3ingel 33a; grijsgroene kinder wagen, C. Hulders, woonwagen H. 4119, Ter- bregscheweg; »jarlemoer rozenkrans, W. v. Loe- nen, Goud. Rijweg 8a; zilv. rozenkrans in etui, B. de Heer, Palestinastr. 100a; kostel. R.B.-merk R. Hermsen, L. Rottekade 112; verchr. heeren polshorloge, H. SprutJt, Lambertusstr. 88a; baaltje boekweitmeel, W. Weiman, Dijkstr. 123b verm. zllv. damespolshorloge, C. Brauneck, Oosteinde 86; 2 ons gewicht, M. WtJnands, Raephorststr. 10c; kostel. R.B.-merk, J. Nagels Vinkenstr, 80; R. B. merk in etui, W. v. d. Poel v. d. Schelüngstf. 15a; bi. gab. regenjas „Fal con", W. J. Schippers, Troelstr, 5; double hee renhorlogeketting, H. v. d. Tol, Rodenrijsche- laan 26; R.B.-merk in etui, A. M. V. Heeteren, Bloklandstr. 94a; portem. met inh., C. Grandie, L. Rottekade 14, Hillegersberg; grijs jongens jasje, mej. H. Grunewold. Delfgauwstr. 70a; bruine portem. met inh., L. v. d, Linge, Ooie- vaarstr. 42b; P pr. zw. glacé dameshandschoen, J. de Lange, Sluisjesdyk 113; witte bakkerjas, C. A. Brongeest, Kruizemunstr. 18b; zilv. rozen krans, P. de Leeuw-Bouters, Boerg.str. 94a; 1 kg. gewicht, A. E. v. Houten, 3e Carnissestr. 23a doos inh. plantenvet en kaasjes, P. Verhagen, Alcorstraat 20; zwart beursje met inh., J. H. v. Durimen, Slaghekstr. 18a; kostel. R.B.-merk A. J. Rietman, Pypersstr. 28; broodzak en ke- telbak, D. Andeweg, Aegidiusstr. 154a; lap blauwe mantelvoering, J. M. Weijmans, Crisjïljn- laan 131bruine portem. met inh., M. Leer, Tuindersstr. 51b; R. B. merk, A. Stortenbeker, Adamshofstr. 61bruine portem. met inh., M. Mulders, Ged. Botersloot 92bR. B. merk in euti, J. Meijer, Haspelstr. 4; nikk. bril, J. Abel, Eendrachtsstr. 40; R. B. merk in etui, A. Mei- zacker, v, Oldenbarneveltstr. 102; kostel. R. B. merk, J. P. Hengel, Hyacinthstr. 16; R. B. merk, N. Wilschut, Breedeweg 6, IJsselmonde; R. B. merk in etui, A. Wyers, Rozemarfjnstr. 1; bril in etui, G. v. Ringelste(jn, Hillevüet 151; zakje inh. jalouziebamd, G. v. Praag, Br. Hilledjjk 31; haardplaat, J. v. Mourik, Walravenstr. 22; bril met hoornen montuur, M. C. de Neef, Veerlaan 10; portem. 16 cent, D. Smal, Strevelsweg 81; fluweelen beursje, A. v. Ballegooien, le Pioenstr. 15; br. heerenportm. met inh., J. Halk, Dordt- schelaan 127; heeren portem. met inh., J. Berg hout, Oranjeboomstr. 299; nikk. heerenhorloge, J. Hendriks, Paul Krugerstr. 15; portem. met 20 cent, W. Baars, Heggepad 30; 5 sleutels en plaatje aan kettinkje, M. de Wijs, Dahliastr. 20; R. B. merk in etui, J. v. d. Veen, Taandersstr. 107R. B. merk, J. Meskers, Van der Jalmstr. 12b; saff. beunsje met inh., E. Watenveller, Cool- schestr. 71b; zilv. damesring met rooden steen, J. Nooteboom, Math, straat 113b; donkergrijze damestasch, J. Schoonenburg, Hlendr. Sorchstr. 22; R. B. merk in etui, M. Berrevoet, Bellevoijsstr. 66; 1 pr. zw. dameshandschoenen, A. v. Deursen, Rob. Fruinstr. 34; Kroon machine-onderdeel, F. Ravenstein, Dirk Danestr. 10b; portem. m. inh., J. v. Bokkum, Zeilmakerstr. 20b;' donkere dames handschoen, M. v. Meurs, Westvest 10, Schiedam; 2 rompen van nieuwe stoeten, portier kinder ziekenhuis Westersingel; damesportem. met inh., J. Verhaag, P. Langendijkstr. 24; R. B. merk in etui, Th. v. d. Eng. Sehoonderloostr. 63; verm. gouden gladde ring, J. v, d. Burg, W. Beukelsz- straat 77b. Na een rouwdienst, waarbij pfarrer D. E. G. Henn, Duisch-evangelisch predikant alhier voorging, is gisteren onder grooten toeloop van zakenvrienden en belangstellenden het stoffelijk overschot van den heer K. P. van Waning, directeur der N.V. Rotterdamache Beton -en Aannemingsmaatschappij, op oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. Terzijde van de rouwkapel had zich met den fabriekschef, den heer C. J. W. Steijnis, een 70-tal leden van het personeel opgesteld om het stoffelijk overschot van hun directeur op te wachten. Van verschilende instellingen waarmede de heer Waning zaken-relaties onderhield, wa ren vertegenwoordigers van bestuur of direc tie aanwezig. Het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Aannemersbond was vertegen woordigd door den heer G. Elfferich, de afdee- llng Den Haag door ir. M. Elion, het bijkan toor der Amsterdamsch» bank te dezer stede, door den directeur M. Davidson, de RiJnland- sche Beton-Maatschappü door den heer D. Huurman Jr. Voorts waren aanwezig prof. W. Leendertz en dr. J. H. Driessen uit Rotterdam. In de rouwkapel, waar het orgel treurmu ziek speelde, las pfarrer Henn uit Jacobus 1, waarna de onderdirecteur der vennootschap, de heer C. M. Lugten gewaagde van de liefde en eerbied, die men allerwege den thans ont slapene, die over een groote werkkracht en werklust beschikte, toedroeg. Spr. voegde hieraan toe een persoonlijk woord van dank voor de wijze waarop de heer van Waning gedurende 33 jaren met hem in de meest vriendschappelijke verhouding had samenge werkt. De heer H. F. L. de Wit, uitte als een van de oudste vrienden van den heer van Waning woorden van deelneming met dit verlies, dat inzonderheid bij zijn vele vrienden zal worden gevoeld. De heer R. Bruins, die in het Duitsch sprak, schetste de arbeidzaamheid van den heer van Waning, die tevergeefs in het buitenland ge nezing had gezocht, welke hem ln staat zou hebben gesteld den arbeid, dien hij zoo lief had, te hervatten. Namens het personeel sprak de heer W. C. Hollink, woorden van groote waardeering voor de karaktereigenschappen van den ontslapene, die niet alleen als directeur de zaken op zoo uitstekende wijze wist'te leiden, maar daar naast voor allen, die hem daarbij ter zijde stonden, een vriend en raadgever is geweest. Met hem gaat een gezien en goed patroon heen, die door zijn optreden en omgang ont zag en eerbied afdwong. Onder orgelspel werd vervolgens de kist grafwaarts gedragen. Aan de groeve heeft pfarrer Henn de litur gische plechtigheden verricht, waarna een familielid dank zegde voor de groote bewij zen, van deelneming. Talrijk waren de bloem stukken, welke op het graf achterbleven. R. K. TOONEEL-ENSEMBLE „ADOKO". Gisteravond voerde genoemd Ensemble voor een uitverkochte zaal 't blijspel in vier be drijven „Op afbetaling", van Gerard Nielen op De spelers en speelsters oogstten een dank baar applaus van 't aanwezige publiek. Voor al de vertolker van de rol „Oom Nicephonis" trad óp den voorgrond. De reprise van dit stuk vindt plaats op Zon dag 25 October a.s. in de Par. Tooneelzaal, J. Kruiffstraat 4, R'da'm-West. HANDWERKEN EN MODERNE KUNST. Op de Modevak- en Kunstnijverheidsschool aan de Kruiskade no. 91b, zal, gelijk in een advertentie tn dit nummer nader vermeld wordt, een voor onze lezeressen zeer interes sante tentoonstelling worden gehouden. De bedoeling van deze kunstnijverheidaten- toonstelling is, de bezoeksters op de hoogte te brengen, welke fraaie voorwerpen men kan leeren maken. De expositie omvat fraaie en kunstzinnige werkstukken van verschillenden aard, voral van onderscheiden werkwijzen van naeld-, kant- en borduurkunst, het bewerken hout, glas en papier. Een bezoek op de aan- van leder, zilver, koper, tin, pitriet en celo- phaan, schilderen en batikken op zijde, leder, gegeven uren is zeer aan te bevelen. De toe gang Is geheel gratis. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhiur: Ned. Indië: 21 Oct. zeepost s. Chr. Huygens v. Amsterdam gew. st. 20 Oct. 23.aanget. st. 20/22 Oct. mail s. Poelau Laut v. Genua gew. st. 4.21 Oct. aanget. st. 20.21 en 24 Oct. luchtpost vla AmsterdamBandoeng gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.21 en 24 Oct. luchtpost via LondenSingapore gew. st. 11. aange. st. 11.— 22 Oct. luchtpost via Medan— Batavia gew. st. 4.aanget. st. 21 Octd. 20. Suriname; 30 Oct. zeepost/mail s. Stuyvesant v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 20. Aruba, Bonaire, Curasao: 20 Oct. mall s. lie de France v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st. 9.20 Oct. mail s. lie de France v. Le Havre gew. st. 19.45, aanget. St. 16.23 Oct. mall s. Colombie v. Southampton gew. st. 14.45, aanget. st. 14.30 Oct. zeepost s. Breda v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 29 Oct. 20.—. Saba, St. Eustatius, St. Martin: 20 Oct. mail s. lie de France v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st. 9,—; 20 Oct. mail s. He de France v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20.30 Oct./ zeepost s. Breda v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 29 Oct. 20. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 2 20ct. s. Stirling Castle v. Southampton gew. st. 20.45, aanget. st. 20; luchtpost als Oost-Afrika, boven dien; 22 Oct. luchtpost via Kaapstad-Durban gew. st. 20.45, aanget, st. 20. Aangiften van 17 October 1936. BEVALLEN: J. Bruin geb. Verhoeff d. -- Bol geb. den Ouden d. - P. Teichmann g de Melker z. G. M. Louwen geb- 8 P. C. Scheepbouwer geb. v. es Boot geb. Visser d - A G°°.3e" *eb'. Kemer- veld z. E. C. J. v. d. Wuip b wgn d' i h,B«I3ma g6c' P- Westdorp geb. TVpdpHk-H Zv 1 Hoeven geb. Otto d. E? B. Brokerho? gebBaartwljk^.A v. W«k geb. Grzegorslri ^orff geb 'Smulders /eb. J v. Bezouwen geb. Broero z. - A. Glavimans eOVFf)laEDENJ- J- E' v' Leijden wede. v J vfrh^ve 85 j. - J- Keeman van J. M. Drees 78 j. - K' Kempenaar wede. v, C. Har- tog 82 j. H- C- v.Gompel m. van M. T. W. Witjens 75 j. J. Bos yr. van F. j. Brockhus 58 1. Spijker wede. van A. H. Laseur S3 j- w; de Haas m. van J. Kleijbeuker 61 J. H. den Outer m. van A. Kreuk 36 j. G. Put m, van W. Nujjs 68 j. II (Slot). Daar de onrust steeds grooter wordt onder de arbeiders, telegrafeert de kardinaal van Keulen op 23 Februari rechtstreeks naar rijkskanselier Hitier, om eerst twee maanden later door tusschenkomst van den bekenden Ministerlaldirektor Buttmann een nietszeg gend antwoord te krijgen. De aanvallen tegen de Katholieke werklie- denorganlsatles en de verdachtmaking van hun streven worden ln de dagbladen en tijd schriften op steeds scherper wijze doorge voerd. Op sommige plaatsen worden de werk- Uedenorganisatles door de politie ontbonden, of wordt hun werkdadigheld bijna totaal lam geslagen. Het bureau voor rechtskundigen bij stand voor arbeiders en gezellen wordt door den plaatsvervangenden chef der geheime staatspoitie op 25 Januari 1935 opgeheven. Tengevolge van steeds nieuwe moeilijkheden die de Katholieke organisaties in den weg worden gelegd, worden de plaatselijke organi saties ln hun activiteit ten zeerste belemmerd. De Dultsche bisschoppen leggen getuigenis af van hun deelneming en spreken de Katholieke arbeiders moed ln. Zoo schrijft o.a. kardinaal Faulhaber in April 1935: „De H. Vader en Wij, biachoppen, hebben alle hoogachting voor de Katholieke werk liedenvereniging. Zij hebben tijdens den oorlog en tijdens de roode revolutie hun trouw jegens Kerk en vaderland op schitterende wijze bewezen. Zij hebben ook thans bij den nieuwen opbouw van het rijk een providen- tieele-godsdienstige taak weten te vervullen". In Mei 1935 roept kardinaal Bertram de Katholieke arbeiders op om trouw te zijn aan hun organisatie, en hij verklaart zich gaarne bereid om al het mogelijke te doen om deze vereeniging te beschermen. Derhalve verbiedt hij aan de geestelijkheid ten strengste om der gelijke vereenigingen te laten ontbinden. Op 25 April 1935 wordt door den leider van het Duitsche arbeidsfront verklaard, dat de „vernietiging" van de laatste overblijfselen van de confessioneele gezellenvereenigingen aanstaande is. „Wij willen het Duitsche ar beidsfront vrijwaren van haat en vernieling (en dat is absoluut niet in strijd met het Con cordaat of andere dergelijke verdragen). De bepaling omtrent het dubbel lidmaatschap blijft tenvolle gehandhaafd". Op 7 Mei '35 wendt de Bisschopsconferentie zich nogmaals tot de Duitsche rijksregeering, om te protesteeren tegen de bepalingen van het verbod van dubbel lidmaatschap. In Aug. 1935 bemoedigen Duitsche bisschoppen nogmaals de leden der Katholieke arbeiders- organisaties met troostvolle woorden- Het vonnis voltrokken. Op 7 Juli 1935 verklaart de rijksminister van binnenlandsche zaken op een gouwdag van de N.S.D.A.P. te Mtinster, dat de katho lieke werkliedenorganisaties en jeugdorgani saties niet meer van dezen tijd zijn. Daarom worden de katholieke arbeidersorganisaties in het regeeringsdistrict Münster, als zijnde vqandig aan den staat ontbonden, terwijl het vermogen der genoemde vereenigingen in be slag wordt genomen. Op 14 September werd bedoelde maatregel ten uitvoer gelegd; twee-honderd af deelingen met ruim 30.000 leden werden daardoor ge troffen; alle vereenigingslokalen, kerkelijk ge wijde banieren, bondskantoren, alle roerende en onroerende goederen werden beslag ge nomen. Ieder protest van den bisschop van MUnste- bleef zonder resultaat. In een schrijven van 11 Juli 1936 van graaf von Galen, bisschop van Münster aan den minister van binnenland sche zaken, betreurt de bisschop het, dat er voor hem geen weg open staat om recht te verkrijgen. Intusschen sporen de bisschoppen de arbei ders aan, om ondanks alles trouw te blijven aan hun organisatie: „Laat komen wat wil, dit eene moet behouden blijven: de band tus schen de arbeidersklasse en de geestelijkheid". Op 17 Mei 1936 heeft de voorzitter van den eereraad van het Duitsche arbeidsfront dr. v. Rentelen, opnieuw bepalingen uitgevaardigd, waarin het doorvoeren van het verbod van het dubbel lidmaatschap wordt geëischt. Met name worden genoemd de Ketteler- vereenigingen en de Jozef-Gezellen, de Duit sche Kolpingsfamilie en de bond van St. Mi chael, dus de Katholieke werkliedenbonden, de Katholieke gezellenvereenigingen en de Ka tholieke ambtenarenorganisatles. Is het won der, dat de Duitsche bisschoppen in hun jong ste Herderlijk Schrijven verklaren: „Wij kun nen het niet begrijpen, dat men aan leden van kerkelijke vereenigingen, zelfs aan leden van een meisjescongregatie, verbiedt om lid te zijn van een staatsorganisatie; dat men zelfs ermee dreigt om brave huisvaders en hun familieleden van het dagelijksch brood te be- rooven, wanneer zij de betrekkingen, die zjj tot nog toe met de Katholieke organisaties onderhielden, niet wenschen te verbreken. Op 7 September 1936 hebben de voorzitters van de Katholieke arbeidersorganisaties in West-, Zuid- en Oost-Duitschland van de des betreffende kardinalen de volgende richtlijnen ontvangen voor het winterprogram 1936/1937: Richtlijnen voor de toekomst. Herhaaldelijk hebben Wtj in onze toespra ken tot uiting gebracht, hoe hoog Wij, bis schoppen, het werk van de aan u toevertrouw de organisaties waardeeren, en hoeveel ons bisschoppen er aan gelegen is, dat dit werk als een waardevol stuk moderne zielzorg ook voor de toekomst behouden blijft. De Bisschopsconferentie van dit jaar, die enkele weken geleden in Fulda bijeenkwam, heeft uitvoerig aandacht besteed aan den bijzonderen nood, waarin uw vereenigingen verkeeren en het Duitsche Episcopaat is een parig van oordeel, dat de bestaansmogelijk heid dezer organisaties, die in het Rijkscon cordaat gewaarborgd is, ook werkelijk veilig gesteld moet worden en dat de aangesloten leden van de menigvuldige verdrukking, in het bijzonder van het bezwarende verbod van het dubbel lidmaatschap, bevrijd moeten wor den. Deze opvatting van het Episcopaat is reeds tot uitdrukking gekomen in het Herder lijk Schrijven, dat op 30 Augustus 1936 is voorgelezen. Bovendien werd in een adres van de Bis schopsconferentie van Fulda aan den Flihrer, op besliste wijze naar voren gebracht, dat de bisschoppen het voortbestaan dezer vereeni gingen Juist in onze dagen als dringend nood zakelijk beschouwen, dat die vereenigingen die zich losgemaakt hebben van iedere poli tieke activiteit en zich uitsluitend een religieus cultureele taak tot doel hebben gesteld, aan spraak mogen maken op de bescherming die in arikel 31 van het Rijksconcordaat door den Führer gewaarborgd is. Toestand onhoudbaar. Het is een onhoudbare toestand geworden, wanneer van den eenen kant zooals in artikel 31 van het Rijksconcordaat gezegd wordt, tusschen rijksregeering en bisschoppen onder handelingen over dit vraagstuk geopend zul len worden, dat er dan andere instanties zijn, die nog vóór dat deze onderhandelingen ten einde zijn, ingrijpen, door een verbod af te kondigen van het dubbel lidmaatschap. Even eens is het ondragelijk, dat vaderlandslieven de, trouw-gezlnde, eerlijk werkende mannen en vrouwen uitgesloten worden van het Duit sche arbeidsfront en voor de rechtbank worden gedaagd wegens discipikm'r vergrijp, omdat zij hun zedelijke levensopvatting en beroeps- taak willen verdiepen in een godsdienstig cultureele organisatie. De taak van de u toevertrouwde vereeni gingen heeft thans evenzeer als vroeger de volle goedkeuring van het Duitsche Episco paat". Met een "®roeP om hun taak jegens huis gezin, volk, Kerk en vaderland zoo goed mo gelijk te vervullen, besluit dit schrijven met een aansporing om een bewonderenswaardige, karaktervolle trouw aan de organisatie te betoonen. Woensdag 21 October a"*' gal Hnw" l' Pansier, oudste inwoner v 2 rsberg, zijn honderdsten verjaardag vieren. Totdat hij zich eenige jaren Hlllegersberg vestigde, was hij Kralmgen woonachtig. De man g'enie^ ,UltStekende ge zondheid en maakt iederen dag Zjjn wande- In Augustus j-1. smaakte hij het bijzonder voorrecht nog de priesterwijding en eerste H. Mis varl z^n eenigen zoon, monnik van de Benedictijner Abdij te Oosterhout, te mogen bijwonen. pe heer Pansier is n j eerst op hoogen leeftijd gehuwd. STORM EN HOOG WATER. Nadat de Noord-Westen wind zich reeds geruimen tijd had doen gelden, werd het wa ter Zondagmiddag vrij hoog opgevoerd. i oploopen van het water deed erger vermoeden reden waarom het personeel van gemeen e- werken werd opgeroepen om de vloedschotten tc zetten De havenkade en de daar op komende stra ten stonden reeds blank en het vermoeden rees, dat de Taanschuurpolder zou onderioopen. Gelukkig is het zoover niet gekomen en hébben de waterkeeringsschoten geen dienst behoeven te doen. Dit is de eerste keer in het bestaan (onge veer acht jaar)dat deze schoten zijn geplaatst. Het lijkt wel of na de doorgraving aan de Oostpunt van Rozenburg hier niet zooveel water meer komt als vroeger. Bij de firma v. Toor is eenig hout wegge dreven. Aan Pastoor A. H. Hammer is op zijn ver zoek met ingang van 1 Dec. a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Het ligt in zijn bedoeling om op zijn ver jaardag, den 29sten Nov., afscheid te nemen van zijn parochianen. Zijn Eerw. zal dan 86 jaar worden. Hij is voornemens zich te vestigen in het St. Petrusgesticht te Berkel (Z.-H.) ZIJN: onovertroffen speurders on versoagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkooperj bijdehand# ondernemers pientere veilingmeesters onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders harde Werkers trouwe vrienden knappe koppen goedkoope krachten machtige strijders kwieke reizigers vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers snelle succes-behaIers Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nogkabouters zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2