WOENSDAG 28 OCTOBER 1938 WATERWEG-HERDENKING Bezoek van Hr. Ms. „De Ruyter' KLEINKUNST. Bij het R. K R. T. E. Ook Piet van Kempen aan den start. JAARVERGADERING ALG RKS.V. SPARTAAN. Ét SCHOONHOVEN. BRANDJE IN DE CALANDSTRAAT. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 26 October. A. BRANDEL f EEN GAT IN DE LOSKADE. „ZANGLUST"„CONCORDIA". BURGERLIJKE STAND. de DIEFSTALLEN BIJ STOKVIS TE ARNHEM. hillegersberg. technische hoogeschool. OVERSCHIE. SCHOOLTUINTJES. VLAARDINGEN. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. NIEUW WERKKAMP TE RUMPEN. Zooals reeds gemeld is, zal op Zaterdag, 31 Met de welgeslaagde uitvoering van een charmant program opende het R. K. Rotter- October a.s., op den dag, waarop vóór 70 jaren ^amsch Tooneel-ensemble zijn nieuwe seizoen, met het graven van den Nieuwen Waterweg i zij stond onder leiding van den heer Anton een aanvang werd gemaakt, Hr. Ms. Kruiser gweers, voor kort als regisseur bij de ver- ,,De Ruyter", de trotsche aanwinst van de eeniging opgetreden en kwam tot stand door een artistiek accoord tusschen de vier afdee- lingen, waarin sedert de reorganisatie de club der werkende leden is onderverdeeld, te weten het orkest (o. 1. v. Piet Lamberts), het zang koor (o. 1. van Dora van Weerelt), de dans club (o. 1. van Heita Dunkerbeck) en de too- Marine, zijn eerste bezoek aan Rotterdam brengen en daarbij vergezeld zqn van 2 Z-booten en 3 onderzeebooten. Plechtigheid te Hoek v. Holland. Zoo zal ook des Zaterdags te Hoek van Hol- I neelafdeeling (o. 1. van Anton Sweers). land om 12 uur precies door een kanonschot Het orkest leidde in met den R. K. R. T. E.- van den „De Ruyter" het juiste moment wor- marsch, Brahms' vijfden Hongaarschen dans den aangegeven, waarop destijds door Z. K. H. en een Sousa-marsch. Dat leider en executan- den Prins van Oranje de eerste spade in den ten hoogere aspiraties hadden, bleek later, toen «•rond werd gestoken. Op dat oogenblik zal zij een klassiek werk, als Haydn's Abschieds- de Minister van Waterstaat, die zich met een synfonie ten gehoore brachten en wel op een aantal andere gasten van de stichting „Haven- wijze, die dubbele waardeering moest vinden, belangen" aan boord van het s.s. Batavier II vermits zij het zich daarbij niet gemakkelijk op de plaats van de eerste spadesteek bevindt, maakten. een herdenkingsrede uitspreken. Het geschiedde n.l. in den vorm naar WIJ Daarna stoomt het eskader onzer vloot meenen ook reeds elders gedemonstreerd achter de Batavier II aan. den Waterweg op. van een in pantomime ten tooneele gebrachte Verwacht wordt, dat de oorlogsschepen te reprise der oer-uitvoering, waarbij vorst Niko ca. 2.30 uur langs de Parkkade ligplaats zul len nemen. Dienzelfden avond biedt het Comité van Belangstelling, dat zich uit de burgerij ge vormd heeft, den Commandant en de officie ren van het eskader een maaltijd aan. laus von Esterhazy de muzikale valstrik werd gelegd voor zijn weigering in 1772 om de hof kapel haar gebruikelijke vacantie te geven. Ondanks de extra-moeilijkheden, die zij zich schiepen en waarvan gelukkig enkel achter de schermen de realiteit werd ondervonden slaagden de orkestleden er in, de fijntonlge Van Dr. Colqn, den Minister van Defensie rococomuZiek, die zoo wondermooi in de too- a.i. is bericht ingekomen dat hjj, zoo mogelijk, I neeiomijjSting paste, in passenden vorm te daarbij tegenwoor«r.g zal zijn; ook de Burge- verkianken. meester en de Chef van de Marinestaf, Schout bij Nacht Fürstner, zullen aanzitten, terwijl Zang en dans combineerden zich in de Wie ner Blut-wals van Strausz met den vereisch- voort3 mede de commandant van de Marine te ten Schwung begeleid door het dameskoortje, Willemsoord, de Vice-Admiraal Kruys, is uit- terwljj de dansclub de vlotte driekwartsmaat genoodigd. met welgekozen dansfiguren honoreerde. De De Commandant van den „De Ruyter" heeft choreografische afdeeling intusschen werd reeds laten weten, dat zijn bodem dien avond jammerlijk gehandicapt, daar in de juist ge- tusschen 6 en 10 uur in floodlight gezet memoreerde „Soirée aan het hof van vorst Es- zal worden. Vooral van ihet Prinsenhoofd af terhazy" de Menuet wegens gebrek aan too- zal het schip een zeer fraai schouwspel op- neelruimte moest vervallen, leveren. De zangafdeeling daarentegen kreeg de kans, met haar prima inter pares royaal voor Militaire marsch door de stad. I den dag te komen. Mies van Overbeek n.l., die reeds een en andermaal met haar gecultiveer- Bij wijze van tegenbeleefdheid zal de be- zangstem de aandacht trok, ontpopte zich manning van den kruiser in den middag van gigteravond als een chanteuse grande voix. Maandag 2 November een militairen marsch Ze reikte miaschien wat te hoog met Butterfly door de stad houden. De troep zal te 3 uur aan te durven, maar dat zij over welluidend namiddag vóór den Burgemeester, die zich materiaai beschikt, kwam stellig vast te staan, op het bordes van het Stadhuis zal opstellen. yerdere ontwikkeling niet alleen wat de co- diefileeren. Dei Marinekapel komt uit Den ioratUur-vaardigheid betreft moet tot ver- Helder over om aan den marsen deei te ne- blijdende resultaten leiden. men; deze zal trouwens ook den bedoelden B^ haar optreden sloten een tweetal te avond in den Grooten Schouwburg op luiste- waardeeren (met aftrek van den souffleur) voordracht-nummers aan: „Het oude spinne- Terwijl de Z-booten en de onderzeebooten I wiel» van Büiy Hill en „Herinneringen" van reeds in den morgen van den Maandag ver- Anna de wijsMouton, door Tiny Tenback tot trekken, zal Hr. Ms. „De Ruyter" de haven in ware gtemmingstukjes gemaakt, den ochtend van Dinsdag verlaten. Het schip Na de pauze volgde een opvoering van Mo- zal des Zondags tusschen 2% en 5 uur voor uères „Les précieuses ridicules" het publiek te bezichtigen zqn. Met het oog op de te verwachten drukte zullen de bezoe Aan den vereischten Fransche zwier schort te het veelal bij deze vertooning, die overigens toegelaten. kers slechts op het opperdek kunnen worden bijzonder verzorgd was en over het geheel ge nomen terecht zeer in den smaak viel. (Het potlood had uiteraard zijn werk gedaan). Het gaat in deze geestige persiflage op de aanstellerij in hoofdzaak om de twee „juffers ROTTERD 4MSCHE ZESDAAGSE HE I die in gewild gezwollen stijl haar blauwkous leegheid hebben te etaleeren. In gebaar en houding werden de beide précieuses - twee beeldjes van Sèvres-porcelein keurig ge troffen door Bep Leman en Stientje Schuur- mans. Met de dictie was het niet zoo bevredi gend gesteld. Geaffecteerd en rap en dan nog Toen het veld van den eersten Rotterdamschen I duidelijk is ook een heele toeir. Laatstgenoem Zesdaagschen bekend gemaakt werd, was de ge- de dochter van Gorgibus slaagde ei nog h zamenlijke Hollandsche sportpers het er over best in, het moeilijke probleem op te lossen eens, dat de a.s. wedstrijd een spannenden kamp beloofde. De derde hoofdpersoon, waar het kluchtige geval om draait, Mascarille, de knecht van Toch gingen van verschillende zijden stemmen r nd een verrassend goede typee- op, die het betreurden, dat een renner als Piet Lagrange, vona een s je van Kempen, die ontegenzeggelijk tot de groot- ring bp Harry van Overbeek, de d no& ste zesdagen-renners behoort, niet aan den start onlogisch aandoende figuur in Buziau-stiji zou komen. naar het clowneske speelde. Bij 5e demonstra- Een der redenen, dat Piet van Kempen m be- tie yan z„n aangeboren talent voor het ko- ginsel niet gecontracteerd was, is, dat onderhan- g-enre werd deze acteur terzijde ge- delingen met Piet van Kempen geen sinecure miscne genreweru ueze a J zijn. Is reeds de beslissing omtrent de startgage staan door Ig. Zwager, die den Jodeiet, oen zeer moeilijk, evenzoo moeilijk is de keuze be- knecht van Ducroisy, meer naar den droog- treffende zijn partner. humoristischen kant gaf. Na deze uiteenzetting zal het door de Neder- In ^y^gg nevenrollen traden voorts op: Jo landsche sportliefhebbers met vreugde worden B sch (Mie de dienstbode), Frans Domen begroet, dat op het laatste moment met Piet len CUS"J TriV.„ van Kempen een oplossing is gevonden. en Ed. Schroder (afgewezen minnaa Piet van Kempen zal te Rotterdam met zijn Jansen (Gorgibus, de goedaardige burgerman) broer Jan aan den start komen. De directie heeft dit koppel gewenscht om in en Harry van Enschot. De enscèneering kostte varieerde program aan nadrukkelijke be- *De attractie van het a.s. wereldgebeuren te I tuigingen van zijn waardeering niet ontbre- Rotterdam zal nu bestaan uit de Nederlandsche ken L. H. koppels PijnenburgWals met Piet en Jan van Kempen tegenover de overwinnaars van Parijs en Amsterdam en de andere reeds eerder ver melde Europeesche en Amerikaansche koppels. Door de vorming van het koppel Piet van KempenJan van Kempen, is Braspenninx vrij gekomen. Braspenninx zal nu een koppel vormen met G. v. d. Ruit. De Limburger Vroomen, die Met een klein-kunst-programma heeft hel R. K. R'damsch Tooneel Ensemble gisteravond het nieuwe seizoen geopend. EEN LENTEDAG VAN 'sMORGENS 8 TOT MIDDERNACHT. Het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, (directeur Cor van der Lugt Melsert) gééft Donderdag a.s. in den Grooten Schouwburg de eerste voorstelling te Rotterdam van een lentedag van 's morgens tot middernacht (Call it a day!), blijspel in 3 bedrijven, 9 tafereelen, door Dodie Smith, Onder regie van Bets Ranucci-Beckman treden in dit stuk op de dames Fie Carelsen, Enny Meunier, Joekie Broedelet, Bets Ra- nucciBeekman, Juliette Roos, Adrienne Ca- nivez, Ceesje Speenhoff, Caro van Eyck, Tine Opscholtens, Fientje van Anrooy, Joop Reyntjes, en de heeren Dirk Verbeek, Piet Bron, Paul Steenbergen, Guus Oster. De vertaling is van mevrouw C. Dumou- UnGoedkoop. De décors zijn van Karei Briickman. Gistermiddag ontdekte brandmeester J- J. Oster Jr., die juist passeerde, dat brand was uitgebroken in pand 8 aan de Calandstraat, bewoond door P. van L. De brand bleek te woeden in de keuken, waar een petroleum- toestel was ontploft. De brandmeester is met het blusschingswerk begonnen, dat daarna werd overgenomen door manschappen van siw- 25, die onder leiding van onderbrand meester C. Smit Jr-, brandmeester Jhr. H- Reuchlin en hoofdman Th. Ruys het vuur hebben gebluscht. De geaffecteerde Crielaard van slw. 26 is op het terrein van den brand aangereden. Hij werd verbonden door opzichter J- W Mallan. Meder aanwezig waren de slw- 24, motor spuit 2, motorreservewagen 1 en de slws. 26, 23 en 21. De keuken is gedeeltelijk uitgebrand. Brandstichting- terecht ten aan- de eerste plaats Piet van Kempen in de gelegen- i deze °rap i as so rilaan een bepaalde heid te stellen, zijn landgenooten te toonen, dat zien van aeze „rapjassoi het resultaat te Londen niet geheel juist was. plaats met gebonden 0een hoofdbrekens, daar, zooals bekend, Piet van Kempen zich te Toch werd het tijdsmilieu juist geaccentueerd Londen achteruit gesteld voelde. Piet zal nu te Rotterdam met zijn broer Jan ^eds^ov^aarT'dè^ijst!j der^nternattonldeZes- na elk der diverse nummers^van het jflk-ge- dagen-renners staat. tot in de figuratie toe. De zeer goed gevulde schouwburg liet het --De Alg. R. K. S. V. Spartaan hield haar koppelgenoot was van v. d. Ruit, zal nu niet jaariijksche algemeene ledenvergadering, starten. Qp de gebruikelijke manier werd door den voorzitter, den heer D. Recourt, dank gebracht aan de zeer velen, die in het afgeloopen ver- eemglngsjaar hun krachten voor Spartaan gaven. Als practisch punt werd door den In den ouderdom van 57 jaren is na een voorzitter weerlegd, een streven om Kath. langdurige ziekte overleden de heer A. Bran- vereemgingen m neutraal verband te orgam- del, lid van de Kamer van Koophandel, afdee ling Grootbedrijf. De heer Brandei was directeur van de N.V. onze Bedrijfskleeding- en Confectiefabrieken A. seeren en aangetoond de noodzakelijkheid van principieele bonden, die steeds het vormen van goede menschen hooger stellen dan BrandeiTan de" afdeeling Rotterdam van de de opgevoerde prestaue. Ook de Kath. sport- Vereeniging van confectiefabrikanten in beweging als onderdeel van de Katholieke Nederland bekleedde hij het voorzitterschap Voorts is hij lid geweest van het bestuur van den Raad van Arbeid en van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer. Als kunstminnaar beijverde hij zich o.m. voor de Mengelbergconcerten hier ter stede De begrafenis vindt Vrijdag te half twaalf plaats op de Joodsche Begraafplaats aan het redacteur der Spon lUustra11^ Actie werd behandeld. Nadat het jaar- en seizoenverslag goedge keurd waren, kreeg kap. Haring als geestelijk adviseur het woord, waarbij o. a. den voor zitter dank werd gebracht voor zqn offerende werk in dienst van Spartaan. Hierna werd door den heer Verstegen, hoofd leider der I. V. C. B., gesproken over de resul taten in het 20-jarig bestaan der Kath. bonden We noteerden een ledental van 50.000 voet baliers en 10.000 turners. De Kath. sportbewe- ging beschermt onze jeugd voor invloeden van genover de Wijnstraat, vermoedelijk door het buiten. Alleen reeds met de resultaten van de Toepad. Gisterenmiddag is op de Gelderschekade te- hooge water een gat in de loskade gevallen, lnneriijke vorming onzer jeugd zou haar ter grootte van ongeveer een vierkanten moeite rijk beloond zijn. Zien wij naar Duitsch- meter. Een juist daar geparkeerd staande ,„nd bet den 300.000 leden der Deutsche A Dikimti uit Ho Q rioolmanI vrachtauto van A. v. Buuren uit de Speelman straat zakte met het rechter achterwiel in het gat en moest met paard en wagen eruit wor den getrokken. De politie heeft de noodige veiligheids maatregelen getroffen. Itotterdamsch Gemengd Koor „Concordia", dir. Piet 't Hart en het Rotterdamsch Man nenkoor „Zanglust", dir. Henk van den Berg, zullen een groot feest-concert organiseeren, sonen gebruik gemaakt. Sommigen brachten Jugend Kraft onmogelijk wordt gemaakt, lid te blijven van de Kath. sportbeweging en ztj aangewezen zijn op de Hitier Jugend met al naar gevaren, dan is het voor spreker een raadsel, dat in ons land met onze vrijheid nog zoo vele Kath. jongeren lid zijn van de neutrale bonden. Na de pauze werd het kasverslag van den penningmeester goedgekeurd. Het financieel verslag van het clubblad Sano sloot met een saldo van 0.10. Van de rondvraag werd door een 7-tal per ter gelegenheid van beider 30 jarig bestaan. goede ideeën naar voren, anderen ontvingen Het concert is vastgesteld op Zondag 29 een bevredigend antwoord. November a.s. in het Vereenigingsgebouw aan het Stationsplein. Hierna werd de vergadering met den Christ, Groet gesloten. De 27-jarige papiersnijder J. B. D. uit Gouda heeft zich te verantwoorden gehad wegéns brandstichting in de papierwarenfabriek van zgn vader aan den Fluweelensingel te Gouda op 10 Juni. Verdachte had des avonds, nadat het personeel de fabriek verlaten had uit een kan op verscheidene plaatsen jpetroleum uit gestort en er vervolgens de vlam in gestoken. Daarna was hij naar het ouderlijk huis gegaan, dat aan de fabriek grenst. Reeds spoedig was het vuur ontdekt geworden en de brandweer had dan ook het brandje in den aanvang kun nen stuiten. Reeds dadelijk hadden de ver schillende vuurhaarden op brandstichting ge wezen en de verdenking was op verdachte gevallen, die aanvankelijk had ontkend, doch later een volledige bekentenis had afgelegd. Ook thans bekende verdachte het feit. Zijn vader had hem dien ochtend een brief laten lezen van een crediteur, waarin deze dreigde met het aanvragen van faillissement. Dat had verdachte totaal overstuur gemaakt, doch doordat zrjn vader dien dag eenige zaken vrienden buiten de stad had moeten spreken, was er geen gelegenheid meer geweest met hem over de zaak te spreken. Voor verdachte, die wist, dat de zaak van zijn vader met ern stige moeilijkheden te kampen had, stond het vast, dat dit het begin van den ondergang zou z\jn en ten einde aan de dreigende moei lijkheden te ontkomen, had hij toen gepoogd de fabriek in brand te steken. Hij had gewacht tot al het personeel vertrokken was en had toen de kan gehaald met de petroleum, die gebruikt wordt voor het wassen van de per sen. Op tal van plaatsen had hij het brandbare goedje uitgestort en daarna in brand gesto ken. Vervolgens was hij naar huis gegaan. Dat er door zijn handelingen gevaar ontstaan was mede voor de woning van zijn ouders en de huizen met hun bewoners in deze om geving, had hij zich toen niet zoo gerealiseerd. De hoofdagent van politie J. F. L. Negrijn, die kort na het ontdekken van den brand in de fabriek was geweest, had de verschillende vuurhaarden geconstateerd. Het rook in de fabriek sterk naar petroleum. Aanvankelijk heeft verdachte, op wiens reeds spoedig ver denking gevallen was, ontkend, maar later heeft hij zijn houding gewijzigd. Eerst heeft men nog aan de mogelijkheid van een af spraak tusschen vader en zoon gedacht, maar uit niets is gebleken, dat er zulk een afspraak zou hebben bestaan. Het oud-schoolhoofd W. den Hoed verstrek te eenige inlichtingen over de persoon van verdachte, waarbij getuige gelegenheid vond een goed woord voor hem te plaatsen. Nadat de president nog uit het rapport van den psychiater, dr. TammenomsBakker mededeeling gedaan had, dat bij verdachte geen afwijkingen zijn geconstateerd, doch dat op grond van verdachte's eigenaardige con stitutie tot de aanwezigheid van verzachten de omstandigheden wordt geconcludeerd, heeft het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke requisitoir genomen. Deze heeft opgemerkt, dat het reclassee- ringsrapport, dat over verdachte is ingewon nen fot een gunstige conclusie komt, maar volgens het O. M. geldt het hier een te ernstig misdrijf, dan dat een voorwaardelijke straf in overweging kan worden genomen. Volgens den psychiater maakt verdachte een infantie- len indruk, doch het O. M. was van meening, dat iemand van 27 jaar toch begrepen moet hebben wat hq deed. Het O. M. eischt ten slotte een gevangenisstraf van 2 maanden. De verdediger, mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen uit Gouda achtte de wijze, waarop ver dachte op den brief van den crediteur gerea geerd heeft zonderling. Dat is ook de meéning geweest van den vader, die zich hier omtrent heeft willen doen inlichten door een psychia ter, wiens rapport bq de stukken is gevoegd. Pleiter wilde nog eenige punten van dit rap port nader in het licht stoften en meende op grond daarvan tot een voorwaardelijke straf te mogen adviseeren. De moeilijkheid is, dat in Gouda geen behoorlijke reclasseeringsver- eeniging is en het verheugde pl. daarom te kunnen mededeelen, dat het oud-schoolhoofd- getuige Den Hoed bereid gevonden is als pa troon voor verdachte op te treden. Een winkeldievegge. Een gevangenisstraf van 6 maanden heeft het O. M. geëischt tegen de 60-jarige vrouw A. C. van L. die zich aan diefstal van een japon uit het magazijn van C. en A. Bren- ninckmeyer zou hebben schuldig gema.akt. Verdachte ontkende iets van den diefstal af te weten. Toen ztj het magazijn wilde bin nengaan om er een japonnetje te koopen, was zij aangesproken door twee andere dames, die haar vroegen haar bq het passen behulpzaam te willen zqn. Daarin had verdachte toege stemd, en zij had, eenmaal in het magazijn even haar tasch op een stoel neergezet. Toen zq later door den chef was aangehouden bleek er in haar tasch een japon te zijn, maar hoe die er in gekomen is, weet verdachte niet. De president hield verdachte voor, dat zij reeds verscheidene malen wegens winkeldief stallen is veroordeeld, zoodat verdachte het niet zoo zonderling moet vinden, als de recht bank haar verhaal niet gelooft. De inbraak in de Cineac. Eenigen tijd geleden hebben vier jongelieden voor de rechtbank terechtgestaan wegens een inbraak in de Cineac aan den Coolsingel, tot welk gebouw zij zich aan de achterzijde toe gang verschaft hadden door een tuimelraam binnen te klimmen. De inbraak, waarbij een zilveren sigarettenkoker, eenige zaklantaarns en wat electrische batterijen ontvreemd waren, was door vijf jongelieden gepleegd geworden. Thans moest nog de vqfde terecht staan, die indertqd niet te vinden was geweest. Deze, de 27-jarige winkelbediende J. J. P. de W. gaf toe, dat hij in het gebouw was geweest, maar ontkende, dat zulks met het oogmerk was ge weest om iets weg te nemen. Hij had juist een der kornuiten, die nog binnen was, willen bewegen weer naar buiten te komen. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenis- traf. Uitspraken. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter, waarbij de 71-jarige koopman C. M. wegens het opbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, was veroordeeld tot 75 subs. 30 dagen hechtenis, bevestigd. De 22-jarige bakkersknecht E. A. O. uit Schoonhoven, gedetineerd, werd wegens een zedendelict, veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. Aangiften van 27 October 1936. BEVALLEN: O. UI Jacobs geb. Lohmann (1 L. Studulslti geb. de Bruin z. G. M du Pre geb. v. Beek 2d. W. Struik geb. Klaas- senz. G. H. Scheeper geb. v. Ooabree d. E. J. M, C. M. Pluijm geb. Wachter d. J- de Waard geb. v d. Bas z. M. C. Stolk geb. de Veer z. M. Adriaanse geb. Nederveen z. M. v. d. Holt geb. Borsten d. C. C. de Bruin geb. v. Doorn z. M. H. v. Gennep geb v. Velzen z. A. v. Oeveren geb. Mnans d M. C. P. Beijer geb. Vermeulen z. C. L. Smits geb. Schouten Scherpenisse z. T. v. Luik geb. v. d. Sigtenhorst z. M. v. d. Tas geb. Broek d. A. W. L Misdorp geb. de Sterke d. - C Snyder geb. Weeda d. W. J. v. Geffen geb. v. Elten z. J- D. Stip geb v. Vliet d. W Lotjens geb. Faas d. A. D. Ouwerkerk geb. Oesmann z. A. M. Grandia geb. Rolfes z. H. L. de Bolster geb. Suurbach d. P. C. Stukker geb. Degenhardt d V Bakker geb. Verlaat z. en d. A M. H. Erken geb. Goelj z. H. L. de Boom geb. Hertog d. C. L. Groeneweg geb. v. Roosendaal z. H. A Fassotte geb. Rila d. M. Jansen geb. Ottema d OVERLEDEN: V. Verlaat vr. v. P. V. Bak ker 24 J. J. E. Keljzer vr. v. J. J. A. Leeflang 56 J. E. v. Oosten ongeh. vr. 78 J. H. J- Ktaar m van B. Huurman 56 j M. Verstallen m van S Beens 58 J. - A H. v Heeswdk tn. van D. v. Konijnenburg 48 j. I. v. Dnei z. 7 m. - A. M. Greger vr. van A. W. v. Dongen 78 J. - J. J- de Best gesch vr. v Leemans 73 j. - J- Tinge m van A Venema 67 j. D. v. Vliet vr. van A. A. Stout eu J. J. M. Elekint vr van M. Suijkens 82 J- A. B. Hollert 80 j. J- F. GEMEENTERAAD De raad zal in openbare vergadering bijeen komen op Donderdag 29 October a.s., des v.m. 10 uur. De agenda omvat o.a. Voorstel inzake het nemen van maatregelen tegen vestigüng van zaken, waaraan geen behoefte bestaat en tegen het houden van vliegende winkels, met praeadvies van B. en W. Voorstellen omtrent verlaging huren van gemeentewoningen. Herstemming over het amendement van de raadsleden Adriaens en Deerenberg inzake bezichtiging van het stadhuis op Zondag. Schrijven van Gedeputeerde Staten inzake de verordening op verleening van wachtgeld en pensioen aan de wethouders, met voorstel van B. en W. Behandeling van de gemeente-begrooting en bedrijfsbegrootingen enz. dienst 1937. DE VRIENDENKRING JUBILEERDE De Vriendenkring van het H. Sacrament heeft Zondag het 20-jarig bestaan gevierd, welk jubileum kerkelijk werd herdacht met een algemeene H. Communie van de leden. Voorts gingen de leden Maandagavond naar Utrecht, waar door de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging 'n opvoering werd gegeven van „St. Joanne". De vereeniging werd in. 1916 door wijlen den heer Jacq. Verkroost als onderafdeeling van de St. Jozef vereeniging opgericht; de leden ondervonden in deze vereeniging een krachtige beleving van hun godsdienstige idealen. Door een welkeljjksche bijdrage der leden, kon op hooge feestdagen het altaar in de kerk met een mooi bloemstuk worden ver sierd terwijl elk jaar vier leden in staat werden gesteld om deel te nemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam. In deze troebele tijden is het goed eens te herdenken, dat zulke ver- eenigingen nog bestaan, het ledental is onbe perkt. E. M. O. G. De R.K. Tooneelvereeniging „E.M.O.G." heeft Zondagavond voor het eerst van dit seizoen weer een uitvoering gegeven in de groote zaal van het St. Jozefgebouw. Er was een talrijk publiek opgekomen. De heer A. C. A. Deeren berg heeft een welkomstwoord gesproken en de aandacht gevestigd op de verbeteringen in de zaal. Teneinde de groote onkosten eenigzins te bestrijden, wekte hij de dames op om dona trice der Vereeniging; te worden. Deze oproep heeft grooten bijval gevonden, want gedurende de pauze traden vele dames toe. Voor wat de uitvoering zelf betreft, kunnen we niets anders zeggen, dan dat wederom, zooals wij dat van E.M.O.S. gewoon zijn, prachtig is gespeeld. Het opgevoerde stuk zit vol spanning en boeit van het begin tot einde. Een strijkje onder leiding van den heer A. Lensen, heeft op loflijke wijze het muzikale gedeelte uitgevoerd. Woensdagavond wordt het stuk wederom, opgevoerd en is dan toegankelijk voor iedereen tegen Detaling. VISCHCONCOURS „HET BAARSJE" Ter gelegenheid van het 12 Vc-jarig bestaan van „Het Baarsje", heeft deze hengelaarsclub Zondag een nationaal concours gehouden. Trots het stormachtige weer, hebben 118 hengelaars, komende van verschillende plaatsen, aan dezen wedstrijd deelgenomen. Voor de korps wedstrijd, waarvoor 5 prijzen beschikbaar waren gesteld, hadden zich 8 korpsen opgegeven. De uitslag was le prijs, Ruischvoorn te Alblasserdam; 2e prijs G.H.V. te Gouda; 3e prijs, „De Karper" te Dordrecht; 4e prqs, „Florel" te Dordrecht; 5e prijs, „I.P.I.V.I." te Gouda. Voor den personeelen wedstrijd waren 24 prijzen beschikbaar en dat er aardige vischjes zqn gevangen blijkt wel uit het gewicht, n.l. de le prijswinnaar had gevangen 866 gram; de tweede 522 gram; de derde 498 gram, enz. De prqs voor de grootste deelname en hoogst aantal ontving V.H.V.D.V. „Saamgebracht" te Utrecht. De heer C. Peerbolte heeft namens „Het Baarsje" de prijzen uitgereikt. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Driebergen" met 8900 ton*erts en „Argonne om 3000 ton kolen te laden. SCHIETWEDSTRIJD. Op den nationalen schietwedstrijd, uitge schreven door de schietvereen. „Pro Patria", te De Lier, behaalde de heer W. H. Rooden- burg, lid van de schietvereeniging Wilhelmina, alhier, op de personeele baan den len prijs met 49 punten. NED. R. K. VOLKSBOND De le lezing voor leden van den R.K. Volks bond over het communisme wordt gehouden Maandag 2 November a.s. Uitspraken in de eerste reeks strafzaken. De Amhemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de eerste reeks strafza ken, betreffende de malversaties, welke in de laatste maanden bq de firma Stokvis te Am- hem gepleegd zijn en in verband waarmede een groot aantal arrestaties is verricht. De rechtbank heeft de volgende straffen opgelegd: den magazijn-bediende Th. P. M. L. wegens diefstal, meermalen gepleegd, negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch tien maanden gevangenis straf), den magazijnmeester G. j n. wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van een door misdrijf verkregen voor werp, meermalen gepleegd, een jaar gevange nisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch een jaar); den magazijnbediende W. J L. we gens hetzelfde feit zes maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest (eisch tien maanden); den chauffeur M. W. C. we gens heling, meermalen gepleegd, acht maan den gevangenisstraf, met aftrek (eisch tien maanden); den metaalbewerker W B Wegens heling, meermalen gepleegd, acht maanden ge vangenisstraf, met aftrek (eisch 10 maanden); den magazijnbediende P J van der B wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van een door misdrijf verkregen voor werp, drie maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest (eisch zes maanden); den zinkbewerker L. M. H. M. wegens heling, meermalen gepleegd, zes maanden gevange nisstraf, met aftrek (eisch zes maanden); den loodgieter P. J. V. wegens heling twee maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest (eisch vier maanden) en tenslotte werd den magazijnbediende A. J. wegens verduiste ring in dienstbetrekking drie maanden gevan genisstraf opgelegd, met aftrek van het voor arrest (eisch vier maanden gevangenisstraf). C. Peters wede. v. Varel vr. van C. M Kamermans 62 Voorts als levenloos aangegeven: M.. <L. v. Haasteren geb. Jongen d. C. M. An er geb. Wegman d. BEVALLEN: M. J. C. van Oosterom-ten Bosch d L. T. Corver—van Kessel z. M. van Leeuwen-—van Gelder z. - M. P. Romeln- VaoNDEPvTKOUD:' A. J. Herlng 27 j. en B. Mo- zes 28 j. beiden alhier - W. Stolk 28 j. alhier en W. Korvink 29 Rotterdam - R. J. F. Dolken 25 J Rotterdam en J, C. Teensma J- alhier - W- J. v. Duijn 26 j. Amsterdam en G. M den Boef. 22 j. alhier. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 9.05; Berlijn 74,45; Parijs «.60jG België 31,14; Zwitserland 42,52 Am 1,85, Denemarken 40,40, Zweden Noorwegen 45,47 y3. 46.67%, DELFT 27 October. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer P. van Rossen, alhier. De prijsuitreiking van de kinderen die dit jaar voor het onderhoud van hun schooltuintje een prqs wonnen, zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 29 October 1936 n.m. 7 uur in het vereenigingsgebouw. GESLAAGD Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Wiskunde L.O., de heer A. Pool, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren:Bastiaan, z. van A. Hollaar en G. J. Vletter, Groen van Prinstererstraat 44; Gerrit, z. van G. Woensdrecht en A. Verhey, Landstraat 31; Johannes Jacobus, z. van J. J. Koedijk en J. Maat, Vettenoordschekade 40. Trijntje, d. van F. Stout en W. Robbe, Ged. Biersloot 41. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Bruggeman, Hoogstraat o9, jongensschoen; v. d. Windt, P- K- Drossaart- straat 52, rqwielplaatje; Borsboom, Steenplaats 2, huissleutel; Politiebureau, huissleutel en Lipssleutel met ring; de Jong, le van Leyden Gaelstraat 57, spel; Engelvliet, Wilhelmina- straat 11, teekenétui. 25-JARlG JUBILEUM Maandag was het 2u jaar geleden, dat de heer J. Blom in dienst trad bij de N.V. Hol landia, fabriek van Melkproducten, alhier. Namens de directie werd de jubilaris toe gesproken door den heer G. W. Fokkens, waar bij hem na eenige hartelijke woorden het diploma voor 25-jarigen trouwen dienst, als mede een cadeau onder couvert overhandigde. poor het personeel werd den jubilaris een theemeubel en theeservies aangeboden. De heer Blom dankte met eenige welgekozen woorden. INBRAAK Vermoedelijk Zondagavond hebben jongens waarschijnlijk met een valsch sleuteltje, een etalagevitrine van de firma v. d. Meer en Schoep aan de Westhavenplaats geopend en daaruit voor een bedrag van plm. f 6.aan chocolade enz. ontvreemd. AANRIJDING. De 25-jarige Mej. Z. had het ongeluk, op den hoek Nieuwe LaanRidderstraat met haar fiets onder de stadsbus te geraken. Het rij wie werd vernield, terwijl mej. Z. klaagde over pyn aan het rechterbeen. BEGRAFENIS D. v. d. VALK Mz. Onder zeer groote belangstelling is Zatei- dagmiddag op de algemeene begraa p aats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den héér D. v. d. Valk Mz., een bekend ingezetene dezer gemeente. Aanwezig waren behalve de familie van den overledene de burgemeesters van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, predikanten, Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk en vertegenwoordigers van verschillende corporaties. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. H. A. Heyer; den heer Jb. Hartman, thans president-kerkvoogd; den heer J. P. van der Linden Lz., namens de Liefdedragers- en Begrafenisvereeniging en Ds. G. Grootjans. Een schoonzoon van den overledene, de heer J. Bagchus, dankte voor de eer, aan den overledene bewezen. Tegen magnetiseur minimum boete geëischt. De magnetiseur H. S. is door den Haag- schen kantonrechter, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst veroordeeld tot 'n geldboete van 40 subs. 20 dagen, van welk vonnis hij ln hooger beroep terecht stond. Hij beweerde slechts door overbrenging van electrischen stroom uit zijn lichaam te genezen, en dat daarbij van geeneriei medisch inzicht sprake was. In den regel vroeg ver dachte zijn patiënten dan ook niet naar hun ziekte. Een tweetal getuigen kwam verklaren, dat de behandeling door verdachte (het vastgrij pen van diens handen) haar baat had ge bracht. Een van de getuigen betaalde een ver goeding van 0.75 per visite, de andere was gratis geholpen. Ook heeft verdachte water gemagnetiseerd, waarmede hij de handen van een der patiën ten ,die in hooge mate aan eczeem leed, deed wasschen, waardoor de ondragelijke pijnen verzacht werden. Het O. M. waargenomen door mr. P. R. Blok, gaf als zqn meening te kennen, dat hier wel regelqk van een behandeling moet worden gesproken. Dit blijkt uit het aanraken der handen van de patiënten en het verstrekken van gemagnetiseerd water. Evenwel gaf de officier toe, dat men hier niet met een ordi nair kwakzalver te doen heeft, maar met iemand, die uit ideale overwegingen te werk gaat. Bovendien moet er rekening mede wor den gehouden dat verdachte den menschen in tegenstelling met vele kwakzalvers niet iets waardeloos als geneesmiddel in de handen stopt maar zijn handelingen wel degelijk gunstige resultaten hebben. Zoolang de thans geldende wet van kracht Is, blijven de handelingen evenwel verboden. Spr. wil rekening houden met alle omstan digheden en vroeg daarom vernietiging van het vonnis a quo en oplegging van de mini mum boete van vijftig cents subs, een dag hechtenis. Mr. Parfumeur zeide met dit requisitoir zeer ingenomen te zijn en verzocht de rechtbank, indien mogelijk verdachte in afwachting van de wetswijziging schuldig te verklaren zon der oplegging van straf. Uitspraak 10 November. GESCHENK VOOR DE „de RUYTER". Aangeboden door den K. R. O De K. R- heeft aan kapitein ter zee A. C. v d Sande Lacoste, commandant van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" een geschenk aangebo den in den vorm van een aantal gramofoon- piaten, waarop de feestelijkheden bij de in- dienststelling van dezen kruiser op 3 Octo ber waren vastgelegd, o.m. de toespraak van H. M. de Koningin en van den commandant met de daarbij gehouden reportage. De commandant toonde zich met dit ge schenk ten zeerste verheugd. Tqdens een officieel diner, Maandagavond aan boord, waarbij o.a. de burgemeester van Amsterdam aanzat, werden verscheidene ge deelten o.m. de toespraak van H. M. de Konin gin ten gehoore gebracht, met welke verras sing de gasten ten zeerste Ingenomen waren. Dank zij de uitstekende luidspreker-instal latie kon ook de geheele bemanning deze uit zending volgen. Naar wij vernemen, zal binnenkort met krachtige medewerking van de staatsmijnen in Limburg te Brussum (Rumpen) een nieuw open werkkamp worden ingericht voor jeug dige werkloozen. Er zullen ongeveer 200 jeug dige werkloozen uit het Limburgsche mtjn- gebied werk kunnen vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2