ROTTERDAM. MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 IN HET ACHTERSCHIP NOG EEN LIJK GEVONDEN. DE DOODSLAG TE SCHIEDAM. DE POLITIEKE LANDDAG. ITALÏAANSCHE OPERA. Op 15 November in de Nenijtohal. ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. KERKCONCEKT. SCHEEPVAART. DE EERSTE KNOOPEN. EEN OPIUM-CHINEES. Cavalleria en Don Pasquale. hand Zn vele g06de blevokofS G. WERKEN VAN BELGISCHE COMPONISTEN. VERSTEKELIG. CURSUS „KATHOLIEKE ACTIE". MARIAN ANDERSON. GEROLD. BURGERLIJKE stand. NOTEEKING MOUTWIJN EN SPIRITUS. In den loop van den Zondag werd in het door de ontploffingen en den brand gedeelte lijk verwoeste binnenste van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomiltos" een nader on derzoek ingesteld. De geheele tankboot werd onderzocht en hierbij heeft» men in het ach terschip nog een lijk gevonden, dat na veel moeite geïdentificeerd kon worden als dat van een der werklieden van de werf van Wilton, den 57-jarigen sjouwerkras K. Verwijs, wo nende van Speykstraat 56 Rotterdam, die men sinds Zaterdagmorgen vermiste. De ge troffene is juist op zijn verjaardag omgeko men. Het stoffelijk overschot was door den brand moeilijk herkenbaar geworden. Eenige bij het ïyk gevonden voorwerpen gaven aan wijzing, dat men hier voor het overschot van den vermisten werkman stond. Naar de nog vermiste slachtoffers werd den geheelen dag in de Wiltonhaven gedregd. Dit heeft evenwel nog geen resultaat opgele verd. Intusschen is geschied, hetgeen gevreesd werd n.l. eenige zwaargewonden slachtoffers, die in de Sehiedamsehe ziekenhuizen werden opgenomen, heeft men ondanks alle medische hulp niet kunnen redden. Zondagavond omstreeks half zeven is in het gem. Ziekenhuis de héér J. J. van der Plas, hoofdopzichter van de Sehiedamsehe ge meentewerken en plaatsvervangend brand weercommandant, aan zyn zware kwetsuren overleden. Eenige uren daarna te omstreeks half tien, is in de Dr. Nolet-stichting nog een tweede slachtoffer overleden n.l. de 56-jarige J. van Galen, lid van het personeel van Wilton, ge woond hebbende Oudaenstraat 61, Rotterdam. Dit slachtoffer had gecompliceerde beenbreu ken bekomen. Zijn toestand baarde al aan stonds groote zorg. Helaas is het nog niet zeker, dat alle ove rige gewonden buiten levensgevaar verkee- ren. Omtrent eenige bestaat nog reden tot ernstige ongerustheid. Van de ernstig gewonden, die in het alge meen ziekenhuis verpleegd worden, was de toestand van H. J. Foost, die wij in het lijstje der zwaar-gewonden opnamen, hedenmorgen I 2.~h doen jannen als een man wiens be iets gunstiger te noemen. rnpn hpm alles was onder zijn collega's en De toestand van J. zichtere le klas bevorderd. 1 October 1927 kwam zyn benoeming als opzichter-uitvoer der af. 1 Januari 1931 volgde zijn benoeming al;: hoofdopzichter. In dienst van de brand weer kwam de her J. Nieuwenhuyse op 1 Augustus 1927 als kringcommandant 2e klas, waarna hij op 16 Juli 1934 werd benoemd als kringcommandant le klas. De heer J. v. d. Plas werd op 18 Septem ber 1881 te Egmond aan Zee geboren. In dienst van de Gemeente kwam hij op 16 Sep tember 1921 als opzichter-uitvoerder, waar na hij op 1 Januari 1931 tot Hoofdopzichter werd benoemd. Op 1 October 1921 kwam de heer J. v. d. Plas in dienst van de brand weer waarna hij op 1 October 1927 bevorderd werd tot le brandmeester. Beide heeren hebben bij Gemeente zoowel als bij de brandweer een uitstekende staat van dienst achter de rug en hebben z'ich o.m. bij dé brand bij Wilton op den olieboot Cardiff in een der koude winternachten van het vorige jaar op bijzonder wyze onderschei den. Bij kleinere branden waren beide hee ren bij dag en ontij steeds aanwezig en wa ren steeds voor de overige brandweerman nen een voorbeeld van moed en plichtsbe- traging. Zooals ook nu, nu zij op zoo'n tragische wijze als slachtoffers van hun plicht gevallen zijn. Met hun humaniteit hadden beide heeren zich onder gemeente- en brand weerpersoneel zeer gezien gemaakt, en de ontroering die vele aangreep toen de noodlot tige tijdingen bekend werden was aandoen lijk. Agent J. J. Hoek werd op 1 Januari 1901 te Rotterdam geboren. Voordat de heer Heer Hoek hier in dienst kwam, was hij gedurende 9 jaar in Amsterdam als agent van politie werkzaam, ook was hij daar een der bestuursleden van Politie Sportvereeni- ging. Reeds daar had hij zich doen knen als een eerlijk en ijverig politieman. Toen hij dan ook hier solliciteerde, om familie-omstandig heden wilde hy gaarne deze kant heen ver plaatst worden wist de Commissaris de heer H. P. Clasie reeds dat deze man een aan winst zou kunnen zijn voor ons politiecorps, waar hij dan ook op 15 November 1935 in dienst trad. In zijn moeilijke taak die hij hier bij de afdeeling speciale wetten had, heeft Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. ARBEIDSBEURS. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen hiermede ter kennis van de daartoe bevoegde werkgevers- en werkne mersorganisaties, die gebruik willen maken van de bevoegdheid tot het doen van aan bevelingen voor benoeming van leden van de Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, dat zij tot 16 November a.s. in de gelegenheid worden gesteld om aanbeve lingen in te zenden voor de benoeming in de op 1 Januari 1937 openvallende plaatsen van: 1. een lid-werkgever (vacature B. G. Hoo- gendam) 2. een lid-werknemer (vacature H. Com- brink). SCHIEDAM, 2 November 1936. Onderdelinden, die zware brandwonden bekwam, blijft ernstig, terwijl hedenmorgen in den toestand van den 59-jarigen P. van den Broek, eene verslechte ring was ingetreden. Van den in het R. K. Ziekenhuis verpleegde N. van Genderen en P. de Smit was de toestand hedenmorgen vooruitgaande. De heer C. van Pelt, die eene zenuwinstor ting had gekregen, heeft het ziekenhuis weer kunnen verlaten, terwijl de Griek, die in het ziekenhuis was opgenomen ter behandeling van zijn door de olie geblesseerde oogen, eveneens binnenkort zal kunnen worden ont slagen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast I ^ing bjeek <je toestand der gewonden nog oil men nog steeds in het duister. Het verhoor ver^nderd. roep hem alles was. Onder zijn collega' superieuren had hij zich zeer gezien gemaakt en onder het corps heerscht een zeer groote gedruktheid over het plotseling verscheiden van een zoo uitstekend vriend en collega. De begrafenis van dit slachtoffer zal plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Schiedam met korpseer op Woensdag 4 Nov., vertrek om 1 uur vanaf Lange Singelstraat 86a. Verschillende deputaties o.a. van politieper. soneel uit Amsterdam, van de Rijksveldwacht uit Rotterdam eh omliggende plaatsen zullen hierbij tegenwoordig zijn. Bij informatie hedenmiddag te half drie bij het Gem. ziekenhuis en bij de Dr. Noletstieh- van de bemanning wordt met spoed voort gezet. Ook in Rotterdam woei heden in verband Het lijk van den nog niet geïdentificeerden met den tragischen dood van zoovele voor werkman, dat Zaterdagmiddag van boord treffelijke brandweerlieden aan het Reserve- werd gehaald, is inmiddels gebleken te zyn huis en verscheidene dependages der brand- van den 39-jarigen J. A. Wolters, gewoond hebbende Havenstraat te Rotterdam. weer te vlag halfstok. R. K. S. V. EXCELSIOR. De politieagent J. Hoek (rechts) en de brandweercommandant C. Nieuwenhuy- sen (links), twee van de slachtoffers der ramp te Schiedam. Het lijk, dat op de algemeene begraafplaats Zwemmen. Woensdag a.s. zal de trainer Fritz Gron- mairn in het Sportfondsenbad zijn werkzaam heden bij de zwart-witten aanvangen. Op de eerste avond zal hij met zijn leerlingen van elders zoowel dames als heeren, diverse de monstraties geven teneinde aan te toonen wat met training bereikt kan worden. Deze demonstraties zyn voor belangstellenden gratis toegankelijk. De demonstraties vangen voor dames aan om kwart voor negen, voor de heeren om half tien. Wij vertrouwen dat vele Katholieken deze unieke gelegenheid zullen te baat nemen om niet alleen het Sportfondsenbad eens te be kijken doch tevens eens kennis te nemen wat onze Roomsche zwemclub kan presteeren en wat de heer Gronmann kan bereiken. PASSAGE-THEATER. Reeds hedenavond worden in het Journaal van het Passage-theater eenige opnamen ver toond van de ramp bij Wilton. Tevens is er een reportage van de gisteren wegen. Woensdagmiddag 4 uur is er wederom een werklöozenvoorstelling. in het lijkenhuisje werd geborgen, bleek te gespeelde voetbalwedstrijd NederlandNoor- zyn van den vierden machinist van de „Pe trakis Nomikos", Evangelos Constez. Van de nog twee vermiste leden van het personeel van Wilton Etman en Wessel, is de eerste gelukkig terecht gekomen. D. Etman had een hoofdwonde bekomen en had zich na verbonden te zijn naar zijn woning begeven. Omtrent het lot van den Donkey-man Wes- sel is evenwel nog niets bekend en men neemt nu wel aan, dat zijn lijk *n bet water is terecht gekomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN, 31 Oct.: Willem C., zoon van M. Kruithof en A. W. de Bruin, Dr. Nolet- straat 1. Behandeling in Hooger Beroep. De opperman T. de M. uit Schiedam, ge detineerd, stond in hooger beroep terecht van een vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank waarbij hij wegens doodslag is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden voorarrest. Verdachte heeft op 1 November van het vorig jaar na een aanval als gevolg van sui kerziekte, zijn zwager M. van B. te Schiedam bij wien hy inwoonde, zoodanig met een mes gestoken, dat de dood onmiddellijk intrad. Als eenige getuige in deze zaak werd ge hoord de deskundige dr. A. Zeckel, die een uit voerig rapport omtrent den psychischen toe stand van verdachte heeft uitgebracht waarin hij concludeerde, tot verminderde toereke ningsvatbaarheid. De advocaat-generaal, mr. Rombach, zeide mede op grond van dit rapport de qualificatie van het vonnis der rechtbank te moeten be strijden en gezien de omstandigheden waar onder dit misdrijf werd gepleegd, en den toe stand waarin de dader verkeerde, tot de con clusie te komen, dat hier slechts sprake kan zijn van mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Wat de strafmaat betreft zeide spr. zich daarmede te kunnen vereenigen, mitsdien vroeg hij vernietiging van het vonnis voorzoo ver betreft de qualificatie. Mr. E. van Haersma Buma uit Rotterdam sloot zich in hoofdzaak bij dit requisitoir aan, doch waar hier geen opzet bestond om te dooden of te mishandelen en de handeling uit sluitend het gevolg is van 'n reactie van een aanval, vroeg pleiter uiterste clementie. Het Hof zal 16 November uitspraak doen. Voor den landdag voor de kringen Rotter dam en Dordrecht in de Nenijtohal op 15 No vember as., is de kaartverkoop thans,begon nen. De regeling voor Rotterdam (en hier hoort ook bij Hillegersberg en Schiebroek) is aldus: Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Besturen der parochieele afdeelingen van de kiesveree- niging en by de propagandisten. Ze kosten 15 cent- Werkloozen koopen een kaart aan het Rerum Novarum Huis, Westersingel 14, a 10 cent. Mochten de afdeelingen uitverkocht zijn, dan kunnen ze nog bestellen uitsluitend bij J. A. Wouters, Leede 100, Rotterdam-Zuid. De kaarten worden dan per ommegaande toege zonden in volgorde van bestelling. D« voor raad is echter beperkt. Men moet zich dus haasten. Hier moet uitdrukkelijk op gewezen wor den. De Nenijtohal met de baan en de tribunes van de zesdaagsche biedt maar 6000 plaatsen- Een zeer groot gedeelte is al geplaatst in den kring Dordrecht,. Rotterdam mag niet achterblijven en moet zeker eenige duizenden deelnemers leveren. Het zou onze eer te na komen, als moest worden geconstateerd, dat de hal geheel ge vuld was met deelnemers uit Schiedam, Delft, het Westland en Dordrecht en de eilanden. En daar bestaat veel animo. 2 Groote ster- tochten, die enze stad zullen bereiken respect, aan den v. Stolkweg en het Marconieplein, zullen in honderden auto's talrijke deelnemers aanvoeren. Uit alle plaatsen bereiken ons berichten over afgehuurde bussen en geza menlijke reisplannen. De aanvragen om kaar ten stroomen letterlijk binnen- De Rotterdammers moeten dus niet tot het laatste wachten. We zijn nu niet afhankelijk van het weer. De hal is uitstekend verwarmd. We behoeven niet extra te betalen voor een zitplaats. Er zijn zitplaatsen. Het zal een en thousiaste vergadering zijn. Met muziek en zang. Alles is goed verstaanbaar door een perfecte geluidsinstallatie. En het voornaam ste. De sprekers en het door hen te behan delen onderwerp: Dr. Moller met het onderwerp: Orde. Een onderwerp dat zeker wel in het brandpunt van de belangstelling staat. Pater Mr. Dr. Beaufort spreekt over: Ar beid. Vooral in de kringen der arbeiders zal dit onderwerp, behandeld door een zoo bij uit stek deskundig spreker, die in de arbeiders- wereld en ook daarbuiten zooveel bekendheid geniet, veel belangstelling wekken. Mr- Goseling, onze partijvoorzitter, behan delt: Eén Kort, kernachtig en pittig, zooals we van hem gewend zijn. En actueel. Wie zeker wil zijn, dat hy deze belangryke politieke gebeurtenis in Rotterdam bij kan wonen, doet verstandig zich van een kaart te voorzien, spoedig. Dus nü. Centraal-Praeses H. Drost spreekt. Tot sluiting van de propaganda voor aan werving nieuwe leden voor bovengenoemde Vereeniging, heeft in de Havenkerk de Cen- traal-Praese, rector Drost, het woord gevoerd. Zeer vele Gezellen waren in de kerk aan wezig en daarnaast hadden vele jongelingen aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Na een inleidend woord van den Praeses, kapelaan H. W. Haselaar, besteeg de Centraal- Praeses den preekstoel. In een schitterende rede heeft rector Drost de wereldsituatie gekarakteriseerd en de taak der jonge generatie geschetst. Het resultaat van deze rede is geweest, dat 60 jongemannen nader willen komen kennis maken met de Gezellenvereeniging. Zij worden verwacht Maandag 2 November a.s. in het Gezellengebouw, Nieuwe Haven No. 121, ingang zijdeur. Zy krygen hiervoor een per' soonlyke uitnoodiging. Mochten er jongemannen, zyn geen kaart hebben ingevuld en toch kennis willen komen maken, dan worden zy op denzelfden avond verwacht. Koninklijke deelneming en belangstelling. De Burgemeester van Schiedam deelt ons mede, dat H. M. de Koningin zijne tusschen- komst heeft ingeroepen om Hare deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van hen, die aan de ramp van Zaterdag j.l. op de Werf „Wilton" ten slachtoffer zijn ge vallen. Voorts heeft Hare Majesteit als Haar wenseh te kennen gegeven op de hoogte te Waren er slechts weinig menschen aan wezig bij het concert, gegeven in de Ooster- kerk, de keuze der werken en vooral de uit voering was een bezoek dubbel en dwars waard. De Chr. Oratoriumvereeniging, die onder leiding zong van haar dirigent Adr. C. Schuurman, liet zich van haar beste zijde ken nen. Het koor vormde een goed en sluitend geheel, al zingen de mannenstemmen een weinig zwevend, niet uitgesproken doelbewust en op toon geconcentreerd, wat toch vooral bij de uitgevoerde werken een hoofdvereischte is. Men miste een klare, heldere toon, wat ook worden gehouden van den toestand der ge- wel eenigszins te wijten is aan de opstelling wonden. Had men zich vóór het koor opgesteld, het Ook van andere zijde, met name van den geheel was er sprekender door geworden. Commissaris der Koningin in de provincie Er werden verschillende koraalbewerkingen Zuid-Holland, zyn blijken van deelneming en uitgevoerd rond den tijd van Bach, de koraal bewerker by uitnemendheid, die fyn-innlg en demonstreerde, is alleszins byna voor geen verbetering vatbaar. BBopraan-soliste zong twee aria's van belangstelling ontvangen. De directie Van Wilton-Feijenoord verzocht buitengewoon verantwoord tot ons kwamen, ons langs dezen weg haar deelneming tot opvatting, die de dirigent in deze werken uiting te brengen aan allen, die by het onge- demonstreerde, is alleszins verantwoord - val verwondingen hebben bekomen. Zij spreekt 1 j I l C\J UI ctd/11"» daarby haar dank uit aan degenen, die aan t Hftn(Jel waarbö zij blyk gaf over een goede reddingswerk hebben deelgenomen en aan hen stem te beschlkker,i waarin alleen de register- die op eenigerlei wyze hebben meegeholpen overgangen soepeler kunnen zyn. De organist om de gevolgen van het ongeluk te beperken of door het biyven op hun post, het reddings werk hebben mogeiyk gemaakt Telegram van minister Gelissen De directie maakt bekend, dat zij van Z. Exc. minister Gelissen een telegram heeft ontvangen van den volgenden inhoud A. D. C. Kok, speelde o.a. het concert in Bes van Handel waarin hy zijn tempo strak ker had moeten houden. Tot slot kwam de Hymne „HÖr mein Bitten, Herr" voor koor en orgel en sopraan tot uitvoering, die echter niet los genoeg ge zongen werd, nog te veel in de styl van de voorafgaande werken. In zyn slotwoord merkte ds. van der Velden „De groote scheepsbrand met zoo noodlot- I op, dat de Reformatie een geweldige stimu' tig verloop heeft my diep getroffen, terwyl lans geweest is niet alleen in muzikaal op- c 1 r\ ri l.'imot in T aitromoon ik gaarne hulde breng aan de dappere red ders, geef ik u tevens de verzekering, dat ik met het lot der slachtoffers zeer begaan ben". Bijzonderheden omtrent eenige slachtoffers. Den heer J. Nieuwenhuiyse werd 14 Maart 1888 te lerseke geboren,, op 16 November 1916 kwam de heer Nieuwenhuyse in dienst van de Gemeente als tijdelyk opzichter. Op 1 zicht, maar voor de kunst in 't algemeen. Een meening echter, die wy niet geheel kun nen deelen niet alleen, maar waar wy ons zelfs recht tegenover moeten plaatsen, 't ls hier niet de gelegenheid hier nader op in te gaan. 't Zy dan ook terloops aangestipt. SCHOORSTEEN BRAN JE. Zaterdagavond ongeveer kwart over zeven Januari 1918 werd hy tot opzichter benoemd. I is een schoorsteenbrandje uitgebroken op de 1 Januari 1919 promoveerde hij tot opzich ter 2e klas, 1 October 1920 werd hy tot.op- Viaardingerdyk. De brandje gebluscht. brandweer heeft het SCHIEDAM, 31 Oct. Aangekomen Duitsch m.s. Grete Glad, ledig, van Rotterdam om te repareeren in de Wiltonhaven; Fransch S. N, A. B. ledig van Rotterdam om te dok' ken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Vitruvia ledig van Rotterdam; Noorsch m.s. Car melfjell, ledig van Rotterdam, belde om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 31 Oct, Vertrokken Eng. s.s. Bangalire met stukgoed naar Yokohama via Antwerpen; Grieksch s.s. Maleas, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Modjokerto, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Kertosono, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s, Alchiba naar La Plata. SCHIEDAM, 2 Nov. Gedurende de maand October kwamen alhier binnen 65 stoomsche pen, 1 motorschoener 1 ijsbreker en 3 zee sleepbooten tegen 64 stoomschepen in Octo ber 1935. TAALCURSUSSEN R. K. VOLKS UNIVERSITEIT. Hedenavond begint de eerste taalcursus van wege de R. K. Volksuniversiteit, Schiedam welke voor dit seizoen zijn georganiseerd. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen met de methode van lesgeven op deze sursus sen te doen kennismaken, zal de eerste les gratis toegankelijk zyn voor een ieder. Na afloop van deze eerste les zal men dan kun nen besluiten, al dan niet aan de betrokken cursus deel te nemen. Voor data en uren zie men de annonce elders in dit nummer op' genomen. Voor het Huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar. SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB. Het programma van de Zondag 29 dezer in het Sportfondsenbad te Schiedam te houden nationale wedstryden luidt als volgt: 3 maal 50 M. wisselslag estafette voor dames 3 maal 50 M. wisselslag estafette voor heeren 100 M. rugslag voor dames; 100 M. rugslag voor heeren, 100 M. schoolslag voor dames; 200 M. schoolslag voor heeren; schoonspringen voor dames; 100 M. borstcrawlslag voor heeren, 100 M. borstcrawlslag voor dames, waterpolowedstryd voor heeren. Pe wedstryden beginnen om half drie. Het Rotterdamsch Vrouwencomité tot aan bieding van een huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar heeft vandaag een feestelijke bijeenkomst gehouden in de school aan den Schiedamschesingel 55, ter gelegenheid van de eerste knooplegging aan het tapyt voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. Voor deze feestelijke byeenkomst bestond groote belangstelling. Ook de burgemeester mr. P. Droogleever Fortüyn en de hoofdcom missaris mr. L. Einthoven waren tegenwoor dig in de feestelijk met groen en vlaggen ver sierde localiteiten. De presidente van het Rotterdamsch Vrou wencomité mevr. L. S. C. Plate-'s Jacob, sprak een woord van welkom en dankte spe ciaal het gemeentebestuur voor de groote tegemoetkoming en de Koninklyke Vereen. Tapytfabriek voor hare adviezen. Een byzon- der woord van dank richtte sprekster nog tot den heer J. van Rooy, als technisch uitvoerder van de inrichting. Het tapyt wordt 5 by 4 meter en zal in beige kleuren worden uitge voerd naar een ontwerp van Jaap Gidding. Alle dames, die dit wenschen mogen drie knoopen leggen, onder leiding van eenige meisjes van de K. V. T. Zyn de knoopen ge legd, dan kan men zijn handteekening plaat sen op papier, dat speciaal door de firma A. Kapsenberg en Zonen is beschikbaar gesteld. Hierna kan men zijn offertje storten in de offerkist. Het geld, dat eventueel mocht over blijven, zal worden afgedragen aan het Co mité voor het Nationale Huldebiyk. De burgemeester heeft den wensch uitge sproken, dat het Comité zijn werk met succes zal zien beloond. Hierna zongen allen het Wilhelmus en wer den door vier dames, die in voorbije jaren hadden gewerkt bij de Kon. Vereen. Tapytfa briek t.w. T. van Loon-Verkaik, M. Dubbeld- Verkaik, G. P. van den Berg-Verkaik en de leermeesteresse J. Engelman-Muller de eerste knoopen gelegd. Vervolgens kwamen de ovo rige dames aan de beurt. De vrouwen van de hier gevestigde Blinden inrichting zullen gezamenlyk knoopen komen leggen en hare namen in braille-schrift plaat sen. Ook de vrouwen uit de gevangenis hadden den wensch te kennen gegeven aan het kleed hare medewerking te willen verleenen, aan®e" zien dit echter onmogeiyk is, heeft de dj1®0 1 van de K. V. T. een raam befcWM*" gesteld voor het vervaardigen van een t De vrouweh uit Hoek van Hol and zullen zich per autobus naar Rotterdam u en be geven. De Oranjevereeniging van Hoek van Holland stelt deze bus beschikbaar. Bij het verlaten van s.s. Grootekerk, dat op Oost Azië vaart ,is de 27-jarige Chinees P. T. aangehouden. By visitatie bleek hij twee pak jes ruwe opium verborgen te hebben. De man is in bewaring gesteld. Terwyi zij haar ,,Mimi"-creatie nog even in petto houdt voor de komende jubilé-uitvoe- ring, was Sara Seuderi Zaterdagavond in Rotterdam wederom als Santuzo in actie. Wat een contrast deze fel-bewogen partij met de fragiele figuur uit de „Bohème''! Het typeert overigens perfect de groote capaciteit van dit zang-talent, dat zich aanvankelyk meer gedisponeerd voor het lyrisch accent met succes een weg baande naar het dramati sche genre. Nu de zangeres wel in het zenith staat van haar kunnen, bleek eens te meer, hoe voortreffelijk zij een partij als deze weet te verklanken. Zonder te overdryven kunnen we zeggen, dat Sara Seuderi van deze op en top bekende partij uit een overbekend werk wederom een „creatie" maakte, zoo boeiend en zoo doorleefd, dat het ook zelfs voor opera-habi- tue's den indruk kon wekken, alsof zij voor 't eerst de sensatie van dit Siciliaansche liefdesdrama ondergingen. Wat een zorg be steedde zij weder aan ieder detail in mimiek en gebaar, wat een liefde gaf zij aan ieder muzikaal hoogtepunt; hoe wist zy „lief" te zijn en volkomen „vrouw" tegenover den man, van wien zij leed doorstond. Hoe toonde zij zich „de" artlste-by-uitnemendheid in 't sa menspel met Spartaco Marchi, die ook op zijn beurt den Alfio-rol weet te doen tril len van zuivere menscheiykheid. Marchi toon de weer eens zonder eenigen „opzet" hoeveel er van een party te maken is, als men de met artistenblik bestudeert, ook zelfs wanneer een werk volgens sommigen reeds doodgespeeld schynt te zyn Het was wel een groot genot, deze „Caval leria" zoo te zien herleven door artlsten van formaat, als deze. En te grooter was de artistieke voldoening, waar ook over de anderen veel goeds kan ge memoreerd worden. Tenor Rubino zou wat meer speelroutine kunnen gebruiken om zijn „spel" geloofwaar diger te doen worden; overigens mag zyn stem als zoodanig gehoord worden en benyd om het frissche timbre. Palmira Vitall was, als reed» eerder, de Lola eh haar acteeren staat nu zeker op even hoog peil als haar zingen. Squarzina bleef haar moeder-taak naar behooren vervullen. De koorzang had vele goede momenten, doch niet alles was op peil: hier en daar werd geweifeld er klonken soms ruige tonen en het „Regina coeli" biykt altyd nog moeliyk- heden op te leveren, zelfs voor ingespeelde krftohtcn^ De regie verrichtte goed werk onder „de menigte" maar zy zou dat knielen en krui- sen-slaan op de kerkportaaltreden wel wat kunnen doen matigen: goed of niet, maar geen half of caricaturaal werk!!. Marini had de muzikale leiding en hy toon de flair genoeg te bezitten om ook dit werk boeiend te doen blijven van begin tot einde. Marini is trouwens een kracht in de troep, die zoo ongeveer van alles weet en in alles thuis is: de man van de praktyk en de man, die veel zwaar werk verzet. Als tweede werk stond ditmaal eens niet de Paljas op het program, doch Donizetti's komische opera „Don Pasquale", als we ons niet vergissen sedert Vier jaren niet meer voor het voetlicht gebracht. Des te meer waardeeren we deze: reprise, nu zij gelijk vroeger gelegenheid boód Attllia Archi nog eens in de Norina-partij te hooren, aan welker prestaties als het ondeugende weeuwtje wy de prettigste herinneringen had den. Ze hield ook nu weer met haar schalk' sche maniertjes de koddige fopperij op voor naam artistiek peil- Dit sopraangeluid heeft toch wel een eigen charme; het is niet rein en fijn, maar 't is penetrant en krachtig; zij verstaat de colora tuurtechniek uitmuntend en verwaarloost daarby het „materiaal" geenszins. Met Vladimiro Badiali, die als Ernesto Zijn best deed, was Arsenio Giunta, de notaris nieuweling naar wy meenen. De eerste kennis making met den tenor liet gemengde indruk' ken na. Wij zouden niet kunnen zeggen, dat zijn zingen, uit technisch oogpunt bezien reeds volkomen verantwoord is; te zeggen, dat zyn stern-klank geen eigenaardige bekoring be zit, gaat ook niet op. Soms doet zyn timbre aan dat van Fort's „tenor" denken, maar in technisch opzicht kon hij den jongen Luigi nog niet overtreffen. Gedragen werd het geestige muziekgeval thans door Leo Piccioli als Malatesta en torio Baldo in de titelparty, een soort Bartolo-figuur, doch die heel wat rn® Bar zingen krygt dan zyn collega ,uit,a\e d'e vja bier". Het behoeft niet gezegd, ruim comica der beide executant kreeg en ook nam tooning, waarin de bundie" bii Don Pasquale het men zoo goed als geen °nbenut om z«n waardeering te °roubadom, Het spreekt wel vanzelf, dat de zangeres wie twee fraaie bloemtuilen werden aan- eboden haar concert niet kon beëindigen voor ze voor het opgetogen publiek eenige liederen extra had gegeven. Haar begeleider, 'Kosti Vehanen voor zyn fyn en warmvoelend spel moet men steeds opnieuw bewondering hebben levert het bewijs, wat een uitstekend secondant voor een zangeres waard is, Marian Anderson kan zich geen beter begeleider wenschen. Dat is een samengaan en een onderling begrypen, die aan de allerhoogste eischen voldoen. Solist Marnix Loevensohn. Flipse heeft ons op het tweede middagcon cert van het Philharmonisch orkest, vóór de pauze „vergast" op een Belgisch program. Zeggen, dat hy er ons een genoegen mee heeft gedaan, zou onwaarheid spreken zyn. Achter eenvolgens werden werken uitgevoerd van Lekeu, Jongen en Devreese, Zonderen we den eerste uit, die helaas op 24-jarigen leeftyd, met een veelbelovende muzikale toekomst voor zich, overleed, dan zijn èn Jongen èn De- vreeese, die tot de prominente figuren der Belgische componisten behooren, niet in staat om een hoog idee te geven van de huidige Belgische toonkunst. Wat Lekeu op 22-jari- gen leeftyd schreef: „Fantasie pour orchestre sur deux airs Angevins" staat hemelhoog bo ven de orkestsuite in ouden styi van Jongen en het Concertino voor cello van Devreese. Lekeu's fantasie is frissche, spontane mu ziek met jong en vurig temperament. Muziek, die gedragen wordt door schoonheidsbezieling gedachten en ontroering; sterk geinspireerde muzikale taal met een kleurige orkestratie en een gevoelige melodierijkdom. Na deze muziek weer eens gehoord te hebben in de voorname vertolking, welke het orkest er van gaf, begrypt men zoo volkomen, hoe groot de genegenheid was van César Franck voor 2yn veelbelovenden en genialen leerling en ook dat de dood van Lekeu een groote leegte bracht in den Franck'schen kring en de hoop in de Belgische muzikale wereld verloren ging, dat door en met Lekeu een nieuwe en eigen Belgische school zou gesticht worden. Wat vielen belde andere composities af bij dit mooie en inmuzikale werk. De orkestsuite van Jongen geeft muziek- technisch knappe deelen, er biykt uit, dat hy het compositiemetier verstaat, maar ook dat zyn muziek niet gedragen wordt door een ge voelige inneriykheid en gedachtertrykdom. Heel het werk geeft veel, heel veel noten, maar ze zeggen maar bitter weinig. Het gaat voorby zonder iets te zeggen of indruk achter te laten. De vlakke kleur en het monotone karakter vallen voortdurend op en er zijn maar o zoo weinig oogenblikken, dat men eens even geïnteresseerd wordt. De inzet van het Menuet brengt een oogen- blik spanning en belofte, maar spoedig zakt het af en verloopt weer in een langdurige weinigzeggendheid. Als oordeel over het cello-concert van De vreese kan niet gunstiger zyn; zou integen deel nog iets minder waardeerend moeten zijn. Het eenige interessante in dit werk is de orkestbezetting voor koper, hout, harp en con trabassen. Waarheid en Inhoud zijn in dit werk maar sporadisch te vinden enkele mooie melodische ïynen in de soloparty uitgezonderd. Gewilde muzikale trucjes, gezochtheid en gekunsteldheid zijn er zooveel in, dat het moeten aanhooren allesbehalve een genoe gen is. Loevensohn had de moeilyke taak de cello partij te spelen. Hij deed het technisch knap, maar ook hij was niet in staat meer te geven dan alleen de noten; waar weinig is, is ook niet veel te geven. Het wel wat geforceerde applaus ging niet van harte en was zeker niet het bewijs, dat men erg genoten had. Het is ons een raadsel, hoe Flipse ertoe ge komen is, deze beide werken tegelijk op het program te zetten. Na de pauze kwamen: Ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz, L'Arlésienne van Bizet en twee aria's uit de opera „Louise' van Char- pentier, gezongen door de sopraanzangeres Ruth Horna. Na het program vóór de pauze waren deze werken waarlijk een verademing, al kunnen we over de ««geres geen hoogge stemd loflied Zingen. Zij kan een goed liederen- zangeres zyn, maar deze belde aria's gingen boven haar macht, wat zangtechniek en uit beeldingsvermogen betreft. Ze heeft een hel der, goed getimbreerd geluid, maar in het hooge register, zit de stem allesbehalve vry, klinkt geknepen en met de zuiverheid stond ze nu en dan erg op gespannen voet. We gaan gelukkig anders met meer vol doening naar huis na een concert van het Philharmonisch orkest, dan na deze uitvoe ring en we willen er overbodig eigeniyk aan toevoegen dat dit niet de schuld van het orkest was. Dit gaf weer veel moois. Woensdag WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 9.08, Berlyn 74.75, Parijs 8,63%, Belgig 31,30, Zwitserland 42,70, Amerika 1.85 K, Oostenrijk Denemarken 42,55, Zwe. den 46.82%, Noorwegen 45.62%, Spanje Italië Met het stoomschip „Wisla" is uit Buenos Aires meegekomen als verstekeling de 35- jarige C. S. K., afkomstig uit Lithauen. De man is ter beschikking van den Vreemdelin gen Dienst gesteld. Hedenavond begint voor de R. K. Volks universiteit in „St. Lucia", Aert van Nesstraat 29, te kwart over 8 de cursus over „Katholieke Actie", te geven door dr. H. W. Moller. De zangeres Marian Anderson heeft met haar optreden, op het eerste concert van de Volksuniversiteit weer triomfen gevierd. Zaal, balcon en podium dicht bezet met een, in ge spannen aandacht luisterend publiek, dat weer intens heeft genoten van een zangkunst, zooals men maar weinig te hooren krijgt. De kunst van deze zangeres is zoo volmaakt van techniek, toonvorming en adembeheersching en boven alles zoo imponeerd van voordracht, zegging en uitbeelding, dat niets meer te ver langen biyft. Door haar zang wordt bewaarheid, dat de menschelyke stém het prachtigste en gevoe ligste instrument is, dat direct en onmiddel- lyk spreekt van hart tot hart De keuze van haar program alleen r® _n getuigt van haar gedegen smaak en En dat zij, buiten de meer bekende rep nummers, ook naar iets bijzonders bewezen een onbekende aria uit he o „Betulia liberato" van Mozart en e liederen van nog niet gehoordea,C^"rl^Pn,1S 611 als Bianchini en Cimara. Van al de liederen van haar programma maakt ze een rjzondere studie, ze heeft ze alle dóórleefd en qua tekst en muziek geheel in zich opgenomen. Daarom geeft haar zingen zoo'n heerlijk en hoog ge not En toch zijn er nog graden van schoon heids Uitbeelding. Liederen als „Frühlings- traum", en Der „Doppelganger" van Schu bert, „Lybelle" van Sibelius (toegift), „Pay- sage triste" van Respighi en ntet minder „Anchor line", een der drie Afrikaansche rhythmen, de zangeres opgedragen door on zen, te Parijs wonendén landgenoot Jacques Beers, waren wel het hoogtepunt van dezen zangavond. In een warenhuis is ten nadeele van de Wed. G. P. W. wonende Allard Piersonstraat een portemonnaie gerold, inhoudende 50 gulden. Op de weekmarkt aan den Goudschesin- gel zyn twee portemonnais gerold ten nadeele van A. M. wonende Jaffakada en C. H. v. d. H. wonende Sophlastraat, respectievelijk met een inhoud van 12.50 en f 1.10. Aangiften van 31 October 1936. BEVALIjEN; h VMS geb. gitser d. J. Jeup geb. Daar?fnr- *onter>s geb. v. Gamma- ren 2- -Ji' P; ^00iJ Feb- Ras z - C. Schipper ëet>' k «J* Visser geb. de Waal z. u Berg geb Bergmans d. D. H' Tgeb- Ravestyn d. - C. A. C. Leclt J. v. Wuyckhuyse geb. Buitenbeig d. ft{. v. d. Hoest geb. v. d. Burg a v Plaat geb de Zeeuw z. EL v. Aggelen geb. Verschoor z. N. Steven se geb. v. Aalst z. J. Vermaken geb. Kriesels Z. M. Dut geb. v. d. Velde z. H. J. v. Leeuwen geb. Koelink d. R- v. Driel geb. v. d. Pas* d. - F. A. W. Hersbach geb Smit d. OVERLEDEN: J Hingalberg vr. v. D. Haze 77 j. - J. Waardenburg m. v. A. J. Bottu 68 j. C. Schellenberg wear. v. R. Danneels 71 j. - J. H. Becker wedr. T. J. Huber 80 j. G. v. Dreutne) m. van S. J. Wouters 62 j. J. Grootenboer ongeh. m. 71 j. Voorts als levenloos aangegeven: L. Molendyk geb. Los z SCHIEDAM, 2 Nov. Officieele noteering >/an de couumssie uit de Kamer van Kuop- uandel Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14' per H.L. Spoeling. spoeling 1,20—1,30 (niet officie*#,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2