„ADRESSEN ShiyvepW^'s Tri^ex ROTTERDAM. DE ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1 936 WIENER SaNGERKNABEN. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT- DE HINDERWETVEREENIGING. DAM 41 Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM SCHEEPVAART. KETHEL. DE WERKGELEGENHEID IN ONZE SCHEEPSBOUW- INDUSTRIE. Onderhoud met de directie der R. D. M. BRAND AAN DE TOCHTSTRAAT. DERDE LUSTRUM SPANGEN'S KOOR. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. HET NATION. HUWELIJKS GESCHENK. De medewerking der jeugd. HOLLAND AMERIKA-LIJN. De heer Rypperda Wierdsma vraagt ontslag als pres-directeur> ITALIAANSCHE OPERA Troubadour. DE R.E.T. EN DE ZESDAAGSCHE. De kansen cler deelnemende koppels. PIJNENBURG-WALS FAVORIET NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. GECOMPLICEERD. Een feest voor het oor. In het toumée, dat de Wiener Sangerkna- ben op 't oogenblik door ons land maken, was ook voor de eerste maal een avond voor Schiedam gereserveerd. En gelukkig, 't Is zelfs als een eer te be schouwen, dat dit wereldberoemde koor ook onze stad heeft willen aandoen. Direct zal men misschien tegenwerpen, dat dit bezoek pecuniae caqsa geschiedde, maar hiertegen over staat, dat we onwillekeurig gedwongen worden terug te denken, aan dat tijdperk, waarin wij, Nederlanders, op muzikaal ge bied toonaangevend waren in Europa. In de 15e en 16e eeuw werden wij nog niet „de Chineezen van Europa" genoemd, maar waren wij een volk in 't bezit van een cultuur, die de geheele wereld ons benijdde. Toen dan ook Maximiliaan I in 1498 aan zijn Hofkapel vaste zangers verbond, werden ook hier uit Nederland begaafde jongens opge roepen om in Weenen als Sangerknaben op te treden Nederlanders stonden cultureel te hoog aangeschreven om overgeslagen te kunnen worden. En wij moeten deze Wie ner Sangerknaben dan ook dankbaar zijn, dat zij deze muziek, door de eeuwen heen on gerept en nog stralend in volle schoonheid tot ons gekomen, weer hebben doen leven. Zooals deze welgetel 19 zangertjes ons hebben laten genieten van 't klankweefsel en melodieueze stemvoering in de werken van Gallus, da Vittoria en Nascus vervat, is maar aan weinigen gegeven. Hadden wij in den aanvang van „Canite Tuba" nog een weinig te kampen met de slechte accoustiek der zaal, in de overige werken waren zij er direct geheel in en zon gen deze moeilijke partituren met een bewon derenswaardige voorzichtigheid en kristalhel dere toon. Geen zweem van geaffecteerd heid of sentimentaliteit. Zij zongen slechts zooals deze muziek is, ongekunsteld maar met een summum van uitdrukking recht op haar doel af. Was 't slot van 't motet „Te- nebrae factae sunt" voor drie solostemmen niet war3 van alle solisten-jagerij en ge groeid en bijna onmerkbaar voortgekomen uit 't geheel? Na deze geestelijke liederen volgde de op voering van het angspei van W. A. Mozart „Die betrogene Nachbarin" in een speciale bewerking. Hier lieten zij zien, dat zij niet alleen als koor geformeerd kunnen zingen, maar ook onder 't vrije acteeren door hun partij weten weer te geven. En dan dat ac teeren. Al direct bij 't optreden wisten zij door ongedwongen actie en gratieuse hou dingen en bewegingen de juiste stemming van den Weenschen pruikentijd te wekken. De geheele zaal leefde mee en genoot van de verschillende liefdesverklaringen, die zoo na tuurlijk en toch affectueus werden afgesto ken. De liederen na de pauze stonden geheel in het teeken van den Weenschen geest, luchti ge en vroolijke afgewisseld met de stem mingsvolle Schubert. Ook hier deden deze zangertjes verstomd staan door hun stern- techniek en cultuur en brachten deze num mers in een geacheveerde en verantwoordde weergave en dat alles met een verbluffend gemak. Het applaus voor de overvolle zaal dwong een toegift af, die het kreeg in de Pizzicato- wals van Strauss, waarin zij pizzicati van instrumenten suggereerden, wat bijna' geen suggereeren meer was. Als laatste toegift volgde dan de bekende wals „An der schonen blauen Donau". De leiding van het geheel berustte by Viktor Gomboz, die zijn taak ernstig opvatte, beheerscht en sober, doch effectief en inten sief op 't doel ingesteld dirigeerde. En zoo behoort dit optreden der Wiener Sangerknaben weer tot 't verleden en heeft ook Schiedam deze meestertjes in de koor zang kunnen beluisteren entoejuichen. Hedenavond te 8.30 uur zal in de zaal van het Liduinagesticht, Nieuwe Haven 227 de cursus „Katholieke Actie en Cultuurarbeid" aanvangen. De cursus omvat 4 lessen en zal worden gegeven door den bekenden Rotter- damschen havenaalmoezenier pater A. van Rixtel S.C.J. Ongetwijfeld is een aansporing tot bijwoning van dezen hoogst belangrijken en interessanten cursus overbodig en zal Ka tholiek Schiedam in grooten getale aanwezig zijn. De cursus is voor alle Katholieken, dus ook niet-leden, toegankelijk. OUDERAVONDEN ST. JOSEPHS- GEZELLEN. Gisteren en eergisteren zijn er in het Gezel- lengebouw aan de Nieuwe Haven de jaariyk- sche ouderavonden gehouden. Voordat de praeses het woord nam gaf de zangclub van de Gezellen eenige verdienste lijke nummers ten gehoore. Na deze nummers nam praeses Hazelaar het woord en spre ker betuigde zijn hartelijken dank aan alle ouders voor hun daadwerkelijke medewerking en medeleven want zonder dit zou zijn werk zeer worden bemoeilijkt Spr. memoreerde de diverse propaganda- avonden en het onvermoeid werken van een groot aantal gezellen, die het leden-aantal met sprongen hebben doen stijgen Nog steeds staan een zeer groot aantal jongemannen sceptisch tegenover deze pracht- vereeniging (helaas ook nog zoogenaamd ont wikkelde oudere leeken), die hen toch zoo machtig veel en vooral geestelijke steun kan geven in hun „stormjaren". Dat ook zij eenmaal gaan beseffen waar het om gaat in deze wereld van zelfzucht, materialisme en Godloosheid. Vervolgens schetste de praeses op zijn wij ze het wel en wee in de vereeniging en ves tigde de aandacht van de ouders speciaal op de retraiteclub. Na deze interessante speech volgden weer enkele liederen, die even verdienstelijk wer den gezongen als tevoren. Na de pauze bewees de toon ïlclub op unique wijze voor de luim te kunnen zorgen. Historische flitsen uit het vereenigingsleven werden beschaafd en zeer geestig weergege ven tot groot vermaak van ouders en niet in het minst van praeses Hazelaar. Het is goed gezien van Praeses Hazelaar, jaarlijks de ouders van zijn gezellen bij elkaar te roepen, hen een avond van ernst en luim te bezorgen en op die manier wat nauwer contact te krijgen met hen die zoo'n groote rol kunnen spelen in de verhouding tusschen Praeses en gezel. Het waren beide succesavonden. TRAININGSTOCHT D. S. W. Morgenavond houdt de w.t.v. De Schiedam- sche Wandelaar een trainingstochtje van 15 K.M. Vertrek uur vanuit het clublokaal. Bovengenoemde vereeniging hield op 3 Nov. Ie Schiedam een algemeene ledenvergadering oi der presidium van haar voorzitter den heer Ir. M. E. H. Tjaden, directeur van het Bouw en Woningtoezicht te Amsterdam. De Burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. J, L. van Haaren, begroette de vergadering met vriendelijke woorden en wenschte haar een goed verloop, al zou zij den druk, waar onder de stad en haar bewoners verkeerden, in verband met de plaats gehad hebbende ramp, niet kunnen ontgaan. De voorzitter dankte het Gemeentebestuur voor de gastvrijheid en de ontvangst en ver zocht de aanwezigen eenige oogenblikken in stilte de nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp, welke Schiedam heeft getroffen, te eeren. Do wethouder voor de technische bedrijven en het Bouw- en Woningtoezicht van Schie dam, mr. M. M. van Velzen, welke dit deel van de vergadering bijwoonde, besprak eenige details van de Hinderwet en den staat van dienst van de Hinderwetvereeniging en wenschte, dat zij ook in de toekomst nog veel goeds tot stand zou kunnen brengen. De heer mr. ir. M. M. van Praag, directeur van het Bouw- en Woningtoezicht te Schie dam, gaf een historisch overzicht van de ont wikkeling van het bedrijfsleven van Schie dam, en een inleiding tot een bezoek aan de Gistfabriek Hollandia en aan de distilleerderij van de fa. J. de.Kuyper en Zoon. Verschillende moeilijkheden, welke bij de uitvoering van de Hinderwet zich voorrieden, betreffende een kalkblusscherij, een benzine distillatie-inrichting en lompenbewar kaat sen, werden besproken en tot oploss;;.0 ge bracht. Tevens kwam de vraag ter sprake of het niet wenschelijk is verband te leggen tusschen de Hinderwet en de Woningwet, over welke vraag een studie is verschenen van mr. ir. M. M. van Praag in het Weekblad van Gemeente belangen. Daarna volgde een bezoek aan bovenge noemde bedrijven en aan de Vereenigde Glas fabrieken. 99 is 't Goedkoopste en 't beste. Alle soorten hnisvlijtartikelen. Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. B1JLOO CONCERT HUGO KANDER—VELDEN. Vanavond zal de bekende pianist Hugo KanderVelden, met medewerking van den 14-jarigen fluitist Wolfgang Kander, een con cert geven in Musis Sacrum. SCHIEDAM, 4 Nov. Aangekomen: Duitsch s.s. Ammerland. ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Grieksch s.s. Theo- doros T, van Stratoni om kolen te bunkeren; Eng. s.s. Politicia, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 4 Nov. Vertrokken: Noorsch s.s. Foina, ledig naar Sunderland; Eng. s.s. Harpagus, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Llandilo, ledig naar Cardiff; Ned. s.s. Kerto- sono, ledig naar Rotterdam; Grieksch s.s. Theodoros T., naar Danzig. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 34 November GEBOREN: Maria H., dochter van J. H. Bernard en D. C. Torenvliet, Nieuwst. M 14 Pieter H., zoon van C. M. van Gend en M. Suttorp, Heerenstraat 41 Maria W., dr. v. J. Markus en M. M. Broekmans, Brugmanstr. 37. GEHUWD: D. Winsveen 23 jaar en C. Pijl 18 jaar A. C. Borsboom 25 jaar en E. Plomp 20 jaar H. Hugken 24 jaar en M. Kroone 22 jaar C. Schouwenburg 26 jaar en N. Westerveld 19 jaar T. C. Baron 24 jaar en A. M. van Beers 21 jaar P. G. Mak 30 jaar en M. K. van der Velde 28 j. OVERLEDEN: J. van Galen 38 jaar, Dr. Noletstraat 1. ORANJE-VEREENIGING. In café De Vriendschap hield de Oranje- vereeniging Wilhelmina haar jaarvergadering, welke vrij goed was bezocht. Na het welkomst woord volgden de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester boekte aan ontvangsten 1176,76, aan uitgaven 1168.12, zoodat er een batig saldo overbleef van 8.64. De af tredende bestuursleden de heeren A. H. W. de Bruin en Jac. Verspeek werden herkozen. Vervolgens heeft de heer A. van der Eik in een korte toespraak de gevoelens der aan wezigen vertolkt door bestuur en feestcom missie dank te zeggen voor de toewijding en moeite welke zij zich getroost hebben om het gehouden Oranjefeest aldus te doen slagen. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. ONGEWENSCHT BEZOEK. Gisternacht hebben ongewenschte bezoe kers een kijkje genomen in de nieuwe tuin derswoning van den heer W. D. Poot in den Groeneweg. Nadat men eerst getracht heeft via de W.C. de woning binnen te gaan, welke poging blijkbaar tot een mislukkig heeft ge leid, hebben de vandalen een raam openge broken en zijn vervolgens de kamer binnen gegaan waar beneden alles is nagezocht. Ver moedelijk zjjn de daders, die naar de vuile voetstappen te oordeelen, de tuin doorgekomen waren, in hun werk gestoord. Er wordt al thans niets vermist. De tuinder die met z'n vrouw boven slaapt, hebben niets gehoord. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. R. K. VOLKSBOND Zondag a.s. viert de afdeeling Kethel van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarfeest. Des morgens is er een algemeene H. Com munie, terwijl voorts de Hoogmis voor leven den en overledene leden van den Volksbond zal worden opgedragen. Des avonds zal in het R. K. Vereenigings- gebouw een feestavond worden gehouden voor leden fnet hun vrouwen of verloofden en ge- noodigden. De R. K. tooneelvereeniging „Vondel", onderafdeellng van den R. K. Volksbond te Vlaardingen zal haar medewer king verleenen. Opgevoerd zal worden „Amor in de Pastorie", spel van emsht en luim in drie bedrijven door Jac. Ballings. Tegen entree zjjn 's avonds aan de zaal nog een zeer beperkt aantal kaarten verkrijgbaar De belangrijke opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan onderscheidene Nederlandsche Scheepswerven tot het boüwen van tankschepen is voor ons aanleiding ge weest, een bezoek te brengen aan een der grootste scheepsbouwmaatschappijen in ons land; de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij. Wij vonden de directie vanwege de dezer dagen verstrekte .opdracht van de Shell-groep in een prettige stemming en haar bereid, ons een kijkje te gunnen in het bedrijf om zoodoen de een indruk te krijgen van den stand van zaken in dezen voor talrijke andere indus trieën zoo belangrijke tak van nijverheid in ons land. Onze aandacht werd dan allereerst getrof fen door een geweldigen stalen romp, de „R. D.M. 200", die in de toekomst zal toebehoo- ren aan onzen grootsten zeestoomer, de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn. Van de 15.000 ton staalgewicht is reeds 11.000 ton verwerkt. Alleen deze bouw geeft reeds aan 1000 man hun dagelijksch brood. Drie millioen nagels worden geklonken aleer het zeekasteel de werf zal verlaten. In April 1938 moet het afgeleverd worden, maar de te waterlating heeft reeds plaats op 10 April van het volgend jaar. Dan begint het zoogenaamde afbouwen te water. Op een andere helling bleek een tankboot van 9000 ton vrijwel gereed te staan voor te waterlating. Op stapel staat nog een 15.000 ton tanker, die gebouwd wordt in opdracht van de Standard Vacuum. Voorts zagen wij een onderzeeboot voor Polen in aanbouw in de speciale onderzeeboot-hal, waarin er drie tegelijk kunnen worden gemaakt. De K. 14, K. 15, en K. 16 zagen hier destijds ook het levenslicht. Doordat op het oogenblik nogal wat reparatie onderhanden is een zeer be langrijke onder meer aan een 22.000 ton tan ker van de Standard Oil heerschte er op de scheepswerf een groote bedrijvigheid. Bij de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg" waaraan wij ook nog een bezoek brachten met de meest luxueus ingerichte van de 15 water-taxi's, der Rotterdamsche Droog dok-Maatschappij, die de „Nieuwe Waterweg" in 1925 overnam, was echter de bedrijvigheid veel minder groot. Hier zagen wij niet minder dan 7 hellingen leeg staan. De directie ver klaarde ons, dat dit reeds eenige jaren het ge val is. Onze totaal indruk was, dat er, de omstan digheden in aanmerking genomen, op het oogenblik vrij veel te doen is in onze scheeps- bouwindustrie, maar dat er zelfs op de druk ste momenten van een werken op normale ca paciteit geen sprake is. De directie van de Rotterdamsche Droogdokmaatschapprj beves tigde onzen indruk Zoo had zij in normale omstandigheden omstreeks 5500 menschen aan het werk, terwijl dit aantal nu 3000 bedraagt. Dit is intusschen toch weer een aanmerkelijke vooruitgang, vergeleken bij eenige jaren te rug. In de diepste depressie kon aan niet meer dan 1500 man arbeid gegeven worden. Op onze vraag of de opdracht van de Ba taafsche van veel invloed zal zijn op de werk gelegenheid, ook in de metaalindustrie, werd geantwoord, dat, hoewel zij er zeer verheugd over is en erkentelijk jegens de opdrachtgeef ster, men den invloed niet moet overschat ten, die hierdoor zal worden uitgeoefend op de werkloosheid, waarmede wij te kampen hebben, aangezien het hier normale aanvul lingen betreft voor de tankvloot van de Ba taafsche. Wij brachten tenslotte het gesprek op den invloed der devaluatie van den gulden op dit bedrijf. De directie bleek daarvan geen over dreven optimistische verwachtingen te hebben. Op het oogenblik zijn weinig bestellingen on derhanden, hetgeen mede oorzaak vindt in de onzekere maand, die achter ons ligt, waarin prgsbepaling uiterst moeilijk was. De groote tanker voor de Bataafsche is voor den nieuw bouw. de eerste bestelling sinds Januari. Bo vendien dient men te bedenken, dat het be langrijkste onderdeel van het schip, het staal, geheel uit het buitenland komt. Het voornaam ste materiaal is dus duurder geworden. Na tuurlijk staat hiertegenover een betere eon- currentiemogelijkheid op de wereldmarkt, al thans zoolang de loonen niet stijgen. De om standigheid, of de bestellingen uit het bui tenland nu ruimer zullen gaan toevloeien, al dus verklaarde de directie ten slotte, hangt grootendeels af van maatregelen, die het bui tenland eventueel weer zal treffen, om nu zichzelf de concurrentiemogelijkheid niet klei ner te maken. De opleving in de haven heeft natuurlijk ook een gunstigen invloed op de reparatie, hoewel dit werk veelal van buiten moet komen. Het scheepsbouwbedrijf is zeer afhankelijk van den bloei van den handel in het algemeen. Gisteravond om kwart over zes is brand uitgebroken in pand 71 aan de Tochtstraat, bewoond door J. C. Versnel. De alcoof is gedeeltelijk uitgebrand. Het vuur is gebluscht door 'gasten van slangenwagen 13 met één straal op de waterleiding en de gummislang, onder leiding van onderbrandmeester Wayen- borg, brandmeester Kok en hoofdman Kruis. Mede aanwezig waren de slangenwagens 18, 47 en 14. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners waren even weggegaan. Verzekering dekt de schade. Op Donderdagavond 5 November a.s., te 8 uur, zal „Spangen's Koor" in de Mathenesser- kerk te Rotterdam zijn 15-jarig bestaan vie ren met een groot kerkconcert, onder leiding van Jos. Vranken Jr. Uitgevoerd worden uit sluitend voor deze gelegenheid nieuw ingestu deerde werken van Palestrina, de Lassus, Ma- renzio, Gabrieli, Korsakow en Gretschaninow. De gezant van Tsjecho-Slowakije, dr. Kmo, en de Tsjechische consul-generaal te Rotter dam, de heer Dutilh, zullen aanwezig zjjn. Gistermiddag is de 8-jartge B. Broekhuizen, wonende Cameliastraat, bij het spelen op het s.s. „Mark", liggende in de Rijnhaven, in een vier meter diep ruim gevallen. Met Inwendige kneuzingen is de jongen opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel, Op de heden onder leiding van prof. dr. Z. W. Sneller gehouden bijeenkomst der leden van het Rotterdamsche Algemeene Comité, die bij het onderwijs en de jeugdvorming zijn betrokken, werd besloten om niet vanwege het Comité een afzondelijke actie voor de Rotterdamsche schooljeugd op touw te zet ten, aangezien, maar juist bekend is ge maakt, onder de gezamenlijke Nederlandsche schooljeugd een inzameling in December zal worden gehouden, welke onder auspiciën van het Departement van Onderwijs zal staan. Voor de medewerking, welke door de vrou- weike en mannelijke studenten zal worden verleend, zijn intusschen plannen in voorbe reiding, terwijl de vergadering zich ermede vereenigde, dat de jeugd wel zal worden be trokken in het geven van bekendheid aan de verschillende wijzen waarop de Rot' dam- sche burgerij eerlang haar bijdragen kun nen geven. De reeds vermelde dagen, waarop de inza meling met bussen zal worden gehouden (17 24 November) zullen wellicht worden ver zet, aangezien de halfjaarlijksche collecte van het Crisis-Comité op 17 November werd gesteld, en beide inzamelingen dan elkander afbreuk zullen doen. Het Comité wijst er nogmaals op, dat reeds thans bjj de dagbladen en bij den penning meester (postgiro no. 6400) of bij R. Mees Zoonen bijdragen in ontvangst genomen kunnen worden. Wij vernemen, dat de heer J. Rypperda Wierdsma, president-directeur van de Hol land-Amerika Lijn, bij de commissie van toe zicht uit commisarisen het verzoek heeft in gediend hem ontslag te verleenen als direc teur, aan welk verzoek gevolg is gegeven- In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders, die tegen 16 dezer is bij eengeroepen, zullen commissarissen hiervan mededeeling doen en zal tevens worden voor gesteld den heer J. Rypperda Wierdsma tot commissaris der vennootschap te benoemen. In Rotterdam gisteravond weer eens het best toonbare specimen van Verdi's ouden stijl, een opera die het louter en alleen van de muziek moet hebben en dan nog wel in hoofd zaak van de bezetting der zangpartijen. Want de handeling heeft ofschoon zij op het stuk van monteering bijzondere eischen stelt zoo weinig te beteekenen, dat het niet de moeite loont zich er een oogenblik in te verdiepen. Het bel canto sta-' nergens zoo gedecideerd op den voorgrond als in deze aaneenrijging van aria's, duetten etc. afgewisseld door koorzang en waarbij er met groote zorg over gewaakt wordt, dat elk der solisten zijn com petente portie te verwerken krijgt. Beurte lings treden ze voor het voetlicht voor zoover dit althans brandt om hun muzikale talenten ten toon te spreiden voor zoover ze daarover althans beschikken. Nu, bij een uitvoering als die van gisteren behoeven we wat dit laatste betreft, niet zoo veel reserve te maken. Met Bruno Carmassi in de partij van Fer nando was de inzet al vast zeer bevredigend. Zijn inleidend verhaal deed het in de forsche omlijsting van het mannenkoor bijzonder goed. Het relaas, dat daarna Alida Vane (Leo nora) aan haar vertrouwelinge Inis (Luisa Squarzina) toezong, voldeed wat minder, vermits de zangeres zich 'n paar maal zag gedupeerd door haar stembanden, blijkbaar nog niet geheel een verkoudheidsindispositie te boven. Ze haalde spoedig veel op; de party ligt haar in de eerste acte toch niet zoo goed als in de gevangenisscène, waar ze met haar groote aria en in den samenzang met den graaf het hoogtepunt van haar Leonora- praestatie vond. Ook het entrée van den titelrol-vertolker blonk niet uit. Arture Tamburini uit het klein verschot van goede tenoren waarover Italië momenteel beschikt, door de opera- directie uitgelezen herstelde zich even eens vry spoedig nadat in de reeks verhalen Azucena (Rhea Toniolo) haar zeer goede Beurt had gemaakt. Zyn geluid leent zich vooral in de hoogere regionen vrgwel voor de Man- rico-partij, al bleef zyn hooge C ten slotte wat aan den mageren kant. Met de alt had hy zeer goede momenten, dank zy piede den voortreffeiyken zang zijner partnerln. De kroon spande intusschen Francesco Va lentino, die als graaf a Luna niets te wen- schen liet. Zelfs zijn groot aria kwam er zonder het gebruikeiyke déraillement af en was prachtig van klankkleur. De regie had zich voor het weinig-dyna mische geval niet veel moeite te geven. In de ensembles speurde men hier en daar haar invloed. Iets nieuws viel niet te ontdekken, behalve haUr opvatting over de hoornstooten in Azucena's spelonk. De groote schouwburg was tamelijk vol geloopen voor den Woensdagavond. En aan applaus ontbrak het weer niet. L. H. Ter gelegenheid van de Zesdaagsche zal de R.E.T. des nachts een specialen autobusdienst explolteeren, die de verschillende' wyken van de stad met het Nenij to terrein verbindt. Op dezen dienst zal een halfuurdienst gereden worden; de route is als volgt: Nenijtoterrcm, tunnel, Beukelsdgk, Graaf Florisstraat, Heem raadsingel WZ, Nwe. Binnenweg- Mau rits weg, Aert v. Nesstraat, Meent, Goudschesmgel, Oostplein, Oosterkade. Bolwerk, Maasbrug gen, Stieltjesstraat, Parallelweg, Maashaven, Brielschelaan (graansilo). Vertrek van de Graansilo ieder half uur van 0.30 tot 4.30; vertrek van de Zesdaagsche ieder half uur van 1.00 tot 5.00 uur. Het ta rief is uniform bepaald op 15 cent en is overi gens geheel overeenkomstig dat van de per- soneelbussen geregeld. Voor verdere bijzonder heden zie men de strooibiljetten in de trams en de autobussen. Buiten dezen specialen autobusdienst zal ook gelegenheid bestaan, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, vervoerd te worden met de personeel-vroegbus, die van het Ne- nijtoterrein vertrekt te ongeveer 3.20 naar het Marconiplein en te 3.40 Via het Noorden naar den Plantageweg. Overdag zal de dienst op de lijnen 6, 7, 15, D. en H. zoo noodig versterkt worden in verband met het bezoek aan de Zesdaagsen..- Vrijdagavond om 11 uur zal bet startschot val len van de eerste Rotterdamsche Zesdaagsche, die van 612 November a.s. in de Nenij to-Hal plaats vindt. Vöör de officieele opening worden, zooals dit gewoonte is, de koppels, die aan den start zullen verschijnen, aan het publiek voor gesteld. Hierna, klokslag 11 uur, wordt het start schot gelost door Rie Mastenbroek. Zooals bekend starten de volgende 13 koppels: PijnenburgWals; Piet van KempenJan van Kempen; SchönPellenaars; StaatsCharlier; WalthourCrossley; LeducqWambst; Rausch Guimbretière; BillietDepauw; RiegerEhmer; Braspenninxv. d. Ruit; MatenaHeslinga; De KorverOverweel; CathelGielliet, Hierbij zijn, zooals bij eiken Zesdaagsche het geval is, enkele jonge plaatselijke renners in den strijd gebracht, om hun de gelegenheid te ge ven, ten overstaan van hun stadgenooten de vuur proef te ondergaan, t.w.:, Overweelde Kor ver, GillietCathel, MatenaHeslinga, v. d. RuitBraspenninx. Vanzelfsprekend komt geen dezer koppels met werkelijke overwinningskan sen aan de start. Om dezen jongen renners den noodigen steun te geven heeft de directie ge zorgd, dat hun een manager van groote be kwaamheid ter zijde zal staan. Het grootste suc ces dat deze renners kunnen bereiken, is, den wedstrijd geheel uit te rijden, wat op zichzelf reeds een buitengewone prestatie is. Iets gun stiger zijn de kansen van MatenaHeslinga, die reeds eenige zesdagen-ervaring bezitten en op het oogenblik in zeer goeden vorm zijn. Van de duo Braspenninxv. d. Ruit start v. d. Ruit voor den eersten keer in een zesdaag sche; hy heeft echter een partner, die naast een geweldig uithoudingsvermogen een ervaring be zit, zooals maar weinig renners hebben. Wü zijn er dan ook van overtuigd, dat v. d. Ruit, die zelf bewezen heeft een zeer sterk renner te zyn, met den steun van den Bras het een heel eind zal brengen. De buitenlanders. Van Je overige koppels kunnen wij zeggen, dat er minstens 6 bij zijn, die een reëele over winningskans hebben. Hieruit alleen biykt al, met welk een spanning men dezen Zesdaagsche tegemoet kan zien, in verband met de weinige verschillen in onderlinge krachtsverhoudingen. LeducqWambst. Fernand Wambst, de jong ste der familie Wambst, is een renner, die zich den laatsten tüd meer en meer weet op te wer ken naar het eerste plan. Met Leducq vormt hü een koppel, dat vooral uit zal munten door éle- gance. Over Leducq, den held van den Tour de France, winnaar van meer Zesdagen, o.a. van Parijs, behoeft wienig meer gezegd te worden. Hy zal zich den grooten roep die van hem uitgaat waardig toonen en met zyn partner een schitte rend koppel vormen, zonder evenwel tot die koppels te behooren, die de grootste overwin ningskansen hebben. Persoonlijk gelooven wij, dat dit eveneens het geval is met het Duitsche koppel EhmerRieger. Dit koppel heeft reeds in talrijke Zesdaagschen overtuigende bewijzen van zijn talenten gege ven. Rieger is altijd een der meest succesvolle renners geweest. Ehmer en Rieger zijn beiden renners, die juist op kleine banen de groot ste successen wisten te behalen, waarbij vooral Ehmer door zijn bliksemsnel spurten de favo riet van het publiek was. Vooral in de sprint- klassements en bij het verrijden van de premies, toonde Ehmer tot de beste sprinters te behooren. Dit koppel, dat reeds verschillende zesdaagschen wist te winnen, zal zich eerst na een uiterst zwaren strijd gewonnen geven. Met de Belgen Billiet—Depauw komt wel het meest sterke Belgische koppel aan de start. Bil liet is ontegenzeggelijk dit jaar de meest succes volle Belgische renner (winnaar Zesdaagsche Kopenhagen, winnaar Brussel en tweede Ant werpen). Depaauw toonde dit jaar. als partner van den Tour de France-winnaar, Silver Maes, zyn groote kunnen. Tot de interessantste koppels in dezen wed strijd behooren de Amerikanen Walthour Crossley. Een bijzondere bekoring gaat in Euro pa nog altijd uit van Amerikaansche teams. Im mers het valt niet te ontkennen, dat wij aan Amerika de zes-dagen-rennen te danken hebben, evenals ook de namen der groote Amerikaan sche renners onvergetelijk zyn en nog door ieder genoemd worden. Voor WalthourCrossley hangt veel van hun prestaties in dezen zesdaag sche af, daar zü besloten hebben, in aanslui ting op hun start te Rotterdam, den geheelen winter in Europa te blijven. Zij toonden reeds in verschillende koppel-races hier in Europa hun kunnen en thans staan voor hen vele nieuwe engagementen op het spel. Voor ons zou dan ook een overwinning der Amerikanen geen ver rassing zyn, daar dit absoluut in hun vermogen ligt. Met RauschGuimbretière is een geheel nieuwe DuitschFransche combinatie tot stand gekomen. Deze combinatie trekt de belangstel ling, daar beide renners stuk voor stuk getoond hebben tot de grootste zes-dagen-renners van den naoorlogschen tijd te behooren. De kwali teiten die beide hebben, worden thans vereenigd, waardoor 'n koppel is ontstaan, dat zonder twij fel zeer groote overwinningskansen heeft. In ieder geval zal deze Duitsch—Fransche combi natie in staat zijn .het publiek meermalen in extase te brengen. Gemengde ploegen- CharlierSlaats. Deze overwinnaars van Am sterdam vormen ook in Rotertdam een koppel. Slaats is op het oogenblik in geweldig?" vorm, hetgeen blijkt uit zijn laatste overwinningen. In Charlier treft hij een maat, die geheel op hem is ingesteld en daardoor een ideale partner voor Ook de overwinnaars van den laatst gehou den zesdaagsche te Parijs,Scnon Pellenaars zijn samengebleven. Ook zü zn"en te Rotter dam met vaste overwinningsplannen aan den start verschijnen, om te bevestigen dat ook zij tot de sterkste renners der wereld gerekend moeten worden Wij ziin ,®rvan overtuigd, dat zü in staaf zijn, dit bewys ook werkeiyk te leveren. Nederlandsche koppels. Wij komen nu tot de koppels, wien de taak is opgelegd de Nederlandsche Meuren te verdedi gen als zuiver HoUandsche koppels. Allereerst noemen wü ,,daU„Y?n Kempen—Jan van Kempen. D J* toonde gedurende den zomer door ZIin vele overwinningen, dat het een ideale combinatie vormt. Vooral, voor Piet van Kempen is mm het rennen zeer veel gele gen. Piet s eerzucht kennende, weten wij, dat hü al het mogelijk zal doen, om te bewijzen dat hij zich nog steeds de Koning der Zesdaag schen kan noemen. Men kan dus van de gebr. va"Keinpen verwachten, dat zij alles in het werk ztuien stellen, om winnaars van den Rot- telDi;^llCi!len ^esdaagsche te worden, te Jn i"rg~Wals. Na lang uit elkaar geweest oil' Z1^n deze twee Nederlandsche favorieten 2" t zoen weer vereenigd. Dit zal zeker ieder fit-°i ®enoegen gedaan hebben, daar zij beiden altijd zeer in de gunst van het publiek heb- oen gestaan. Voor beiden staat in dezen wed strijd zeer veel op het spel, en zü zullen tegen ae gebr. van Kempen, SlaatsCharlier en Schön Pellenaars .alles in het werk moeten stellen, °m den naam van het beste Nederlandsche kop pel te behouden. Zij komen dan ook beiden aan de start met het vaste voornemen, de overwin naars van Amsterdam en Parys dezen keer te overtroeven. Na deze afzonderiyke bespreking der koppels resumeerend, komen wij tot de conclusie, dat hier een 9 tal koppels de strijd aanbinden, die alle met vaste overwinningsplannen aan de start verschynen. Van neutraal standpunt uit bezien, moeten wij LeducqWambst, Rieger Ehmer en Billiet—Depauw iets minder hoog aan slaan, waarby wü echter alle verrassingen voor mogelük houden. Trekken wü dsn kring nog nauwi dan gelooven wij zelfs, dat de Amerika nen tegen de Europeesche overmacht op den duur niet bestand zijn. Zuiver als gevoelskwes tie willen wü de gebr. van Kempen en Slaats- Charlier ook nog uilschakelen, zoodat over blijven met absolute overwinningskansen de 3 koppels: SchönPellenaars, RauschGuimbre tière en Pynenburg—Wals. Voor ons blij ft de combinatie PijnenburgWals de sterkste. Ech ter ligt het laatste woord bij de renners zelf. Voor alles wenschen wü, dat deze eerste Rot terdamsche Zesdaagsche een sportief en span nend verloop zal hebben en dat het beEte kop- »r5Ï de overwinning zal behalen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. VolKsbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot halt 11 repetitie van net gemengd Koor van den K. K. Gorzen Ui net Parochiehuis. lederen Dinsdag Bestuursvergadering K K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy'gebouw R. K_ Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gein. l'ooneeivereen. „Alberdmgk l'hgm'tt. K. Volksbond, hall 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K- K. G. tdlr. C. Vredebregt) van I uur. Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8,3U uur repetitie mannen- zangvereeniging „inter LM os", cate ue sein post. Eiken Woensdagavond mdoortralxnng S.G. V. (gymnastieklokaal naast Uezeiiennuis. lederen Woensdagavond om nail a repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaai van den K. K. Volks bond. lederen Woensdag om nalf 9 bestuursver gadering van net aideeiingscestuur van den Ned. R. k_ volksbond. lederen Woensdagavond van halt 9 tot na.it 11 repetitie Kon. Zang vereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ld. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellen vereeniging onder leiding van den eerw. Praeses ln ge bouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. V., lederen Vrydagmiddag van tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in net Parochiehuis. ledereD Vry dag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H.B.ü. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozef gezellen vereeniging. lederen* tweeden Vry dag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van deD Ned. R. K- Bond van Overheidspersoneel „St. Paul us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond van 7.30—9.30 uur Troepavond van de R. K. Verkenners St. Franciscusgroep. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius", van 7.308.30 uur zitting van het bestuur. Jeicgenheid tot aanmelding van leden. 7 Nov.: Groote Schouwburg, Traviata (Ital. Opera) 8 uur volw.). 8 Nov.: Groote Schouwburg, Wederzydsch huwelijksbedrog (Gez. Jan Musch), 8.15 uur. 9 Nov.: Nutszaal, concert Ned. Kameror kest, 8 uur. Dage 1 y k s: Arena, variété-programma, 2,15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur. Ti- voli-Schouwburg, Zoek de zon op (Nat. Re vue) 8 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 November in: Luxor, Gelukskinderen (boven 18 jaar); Corso, Het Weggeloopen bruidje (voor volw.); Prinses Sanders of the river (voor volw.); Colosseum, Savoy hotel 217 en Happy lading (voor volw.); Capitol en Centraal, Het circus komt (boven 18 jaar); Scala, De 3 Muske tiers (voor volw.); Victoria, Mijn hartewensch en De bonte sluier (voor volw.); City, Oranje Hein (boven 18 jaar); Olympia, Charlie Chan in het circus voor volw.Ooster, Begeer te en Wintemachts-traum (voor volw.); Stu dio, Carlo Cavelli de hoogeschoolitjder (voor volw.); Grand, De witte engel (boven 18 jaar); Thalia, Vrouwenparadys (boven 18 jaar) Lumière, The king steps out (boven 18 jaar).' Tentoonstellingen: De Studio: Werken van A. Leeflang, Rotterdam. SCHIEDAM, 5 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandei. Montwyn. Moutwyn 46 pet. ƒ14 per h.L. Spoeling. spoeling t 1,20 1,30 (niet officieel) Gisterenmiddag was de een-jarige baby M. den Brinker uit de Nadorststraat met de ouders op visite bij de grootouders aan de Tollensstraat. Op een gegeven oogenblik trok de baby een kop heete thee van de tafel. De baby bekwam verschillende brandwonden aan hals, borst en armen. De vader stapte met het kindje in een auto, bestuurd door den 51-jarl- gen A. v. H. uit Hillegersberg, teneinde naar het ziekenhuis Bergweg te gaan. Op den Bergweg hoek Benthuizeratraat moest de auto plotseling remmen voor den 24-jarigen wielryder P. J. van M. wonende Willebrordus- plein. Doordat de auto slipte vanwege de gladheid van den weg werd de wielryder aan gereden en bekwam een gekneusden rechter schouder plus enkele andere verwondingen. Met dezelfde auto werd gereden naar het ziekenhuis aan den Bergweg, alwaar de baby werd. opgenomen. De wielryder kon na be handeling huiswaarts keeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2