DE LIJDENSWEG VAN HET FURNESS- STOKVIS-CONCERN. Sinds de oprichting in 1920 enorme verliezen. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. U2 KON. VER. TAPIJT- FABRxEKEN. Winst 1935-36 18.938 (vorig jaar 30.234)t Andermaal geen dividend. Gunstige gevolgen van de gulden' depreciatie verwacht. De saneering in 1924 bracht geen uitkomst. GEWONE AANDEELEN THANS WAARDELOOS. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. BRANDJE. JUBILE. Eigenaardige samenloop van omstandigheden. NEDERLANDSCHE MUZIEK. R. K. TOONEELVEREENIGING „AMICITIA". DE A.S. CRISIS-COLLECTE. BURGERLIJKE STAND. CALVET-KWARTET. FTTTUEOERSBERG. TOONEELAVOND BUITENSOCIETEIT Voor de leden van de Buitensocieteit is gis- BLEISWIJK. ONGELUKKEN. Hij had het op belastingplaatjes voorzien. De 28-jarige monteur J. B. M. C. zou zich op 5 en 15 September hebben schuldig ge maakt aan diefstal van rijwielbelastingplaat- jes. Hij ontkende, doch uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte op 5 September in de nabijheid gezien is van een fiets, die voor het kantoor van de firma Felix Cohen aan het Willemsplein stond. Hij was toen bezig met een tang te peuteren aan den stuurstang. Dit was door een der getuigen gezien, die belang stellend had toegekeken, wat de man uitvoer de. Toen deze, ook nadat hij gezien had, dat er op hem werd gelet, maar doorging, had deze getuige gemeend dat de man bezig was zijn eigendom te behandelen en hij was door gekropen. Twee andere getuigen hadden hem eveneens in de nabijheid van de fiets gezien, toen het rijwielplaatje er al bijna afgepeuterd was. Zij hadden verdachte aan een agent van politie aangewezen. De diefstal van de beide andere plaatjes had plaats gehad op 15 September. Thans waren de plaatjes gehaald van fietsen, die in een pakhuis van Haubrich aan de Nieuwe Haven gestald stonden. Ook thans was zijn werk zaamheid opgevallen en hij was door een der pakhuisknechts ter plaatse aangehouden. Het bleek toen, dat hij een nijptang bij zich droeg. Op 15 October werd verdachte op last van de justitie aangehouden in een café aan den Goudsehenweg. Toen had hij weer een nijp tang, benevens een schroevendraaier bij zich. Ik had een karweitje aan een electrische leiding, zei verdachte, op de vraag waarvoor die werktuigen moesten dienen. En zijn dat de eenige werktuigen, die u daarbij noodig hebt, wilde de president weten. Ja, zei verdachte, en hersens! Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke achtte het bewijs geleverd. Verdach te heeft al meer dergelijke dingen uitgehaald en hij is ook al eens ter beschikking van de regeering gesteld en nu komt hij daarvoor weer in aanmerking. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en daarna ter be schikkingstelling van de regeering. De verdediger, mr. J. Slijper achtte het be wijs niet zoo sterk en volgens pleiter zal voor een ter beschikking van de regeering een nieuw psychiatrisch rapport noodig zijn. Een kellner-rechcrcheur. De 49-jarige koopvrouw P. C. B. gedetineerd had zich op 29 September al zeer zonderling gedragen op de" weekmarkt aan den Goud- schen singel. Het had de aandacht getrokken van den kellner C. Leer in 't Veld, die daarin aanleiding zag haar te volgen. Zoo bemerkte de kellner, dat verdachte zich van de kraam van den koopman F. Schell een bos schoen veters en een kaart met mancbetknoopen toeeigende. Hij sprak haar aan en dwong haar het weggenomene terug te geven. Hoewel de vrouw zich betrapt gezien had, bleef zij nog verder op de markt en de kellner volgde haar ook nu. Bij de kraam van P. Engelvliet liet verdachte zich wat sokken voorleggen en van een gunstig oogenblik wilde zij gebruik maken om er met vijf paren van door te gaan. Zij had echter buiten dén kellner gerekend, die ooh nu op post stond, Zij ontkende de diéfsiSlfën, maar het O. M., dat het bewijs geleverd achtte eischte 3 maan den gevangenisstraf, wdarbij het O. M. reke ning hield met de straf van 2 maanden, die zij nog te ondergaan had. Inbraak onder het oog van de politie, In den zomer van dit jaar heeft aan den Haringvliet een instorting plaats gehad van een met erwten gevuld pakhuis. In Augustus was men bezig met herstel lingen aan dit pand aan te brengen. Daartoe was voor het pand een stelling aangebracht en langs die stelling hadden de 43-jarige los- werkman I. de J. en de 50-jarige plaatwer ker W. F. H. van L. zich naar boven gewerkt om in het kantoortje te komen. Daar hadder zij een schrijfbureau opengemaakt, doch er was niets van hun gading in te vinden ge weest. Hun evolutiën waren niet ontgaan aan den majoor van politie J. Hordijk, die niet ver van dit pakhuis woont en de beide mannen door het spionnetje had gadegeslagen. Hij bel de de politie op om assistentie en een oogen blik later was het geheele blok afgezet en werden de daken der omliggende panden af gezocht naar het tweetal. Van L. werd ge vonden, toen hij zich achter een schoorsteen had verstopt en hij kon, nadat een waarschu wingsschot was gelost, gearresteerd worden. De andere had zich in een dakgoot verborgen. Tegen ieder heeft het O. M. een gevange nisstraf van 8 maanden geëischt. De verdediger, mr. A. Bouman pleitte op legging van een clemente straf en verzocht in ieder geval de preventieve hechtenis af te trekken. Uitspraken 23 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. van V. 48 jaar zonder beroep, gedeti neerd, wegens diefstal van een gouden hor loge ten nadeele van een postbode, tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, doch met de bepaling, dat 2 maanden van de straf voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaren en cnder de bijzondere voorwaarde, dat verdach te zich zal gedragen naar de aanwijzingen van het Bureau voor Alcoholisme. J. S. 33 jaar bediende bij de groote vaart, gedetineerd, wegens diefstal door middel van inklimming in het winkelpand van de firma P. van Es aan de Kruiskade, tot 1 jaar ge vangenisstraf. A. C. van L. 60 jaar zonder beroep, recidi- viste, wegens diefstal van een japon ten na deele van C. en A. Brenninckmeijer, tot 4 maanden gevangenisstraf. J. J. P. de W. 27 jaar winkelbediende, wegens huisvredebreuk verdachte had zich in het pand van de Cineac begeven, waar zijn kameraden zich met de bedoeling diefstal te plegen, hadden opgehouden tot 1 maand gevangenisstraf. J. B. D. 27 jaar papieisnijder te Gouda, wegens opzettelijke brandstichting verdach te had op 10 Juli uit angst, dat zijn vader in staat van faillissement zou worden verklaard, de papierwarenfabriek van zijn vader te Gouda ir. brand willen steken en te dien einde had hij op verschillende plaatsen petroletim uit gegoten en in brand gestoken tot t maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De rechtbank heeft bevestigd het vrijspre kend vonnis van den kantonrechter alhier, ge wezen ten aanzien van den 50-jariger, direc teur A. E. G. te Scheveningen, wien overtre ding van de Motor- en Rijwielwet ten laste gelegd was. Aan het jaarverslag over 1935-36 der N.V. Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrielten te Rotterdam, ontleenen wij het volgende: De Raad van Commissarissen merkt op, dat uit het verslag van de Directie voldoende blijkt, dat de Vennootschap in het jaar 1935- 36 met groote moeilijkheden te kampen heeft gehad. De steeds verder dalende conjunctuur, de daaruit volgende daling der prijzen en ver mindering van de koopkracht hebben de uiterste inspanning van de directie vereischt, teneinde den omzet nog eenigermate op peil te houden. Dit is slechts kunnen gelukken doordat de directie met grooten ijver de fabri- katie van verschillende nieuwe artikelen ter hand heeft genomen, waardoor zelfs kwanti tatief de omzet nog eengermate is vermeer derd. Wij zijn overtuigd, dat de monetaire maat regel van de regeering op de resultaten van ons bedrijf gunstig zal inwerken. In welke mate dit zal geschieden, is echter op dit mo ment nog onvoldoende te overzien. Veel hangt af van de door de regeering te nemen uitvoe ringsmaatregelen. In ieder geval zal gewaar schuwd moeten worden tegen den aandrang van verschillende zijden om de contingentee- ringen op te heffen. De verhoudingen met het buitenlandsche bedrijven zijn nog niet van dien aard, dat het middel van contingenteering zou kunnen worden gemist. Een overtrooming van de Nederlandsche markt met de minder waardige maar veel goedkoopere buitenland sche artikelen, zooals wij dit eenige jaren ge leden gekend hebben, zou voor onzen tak van industrie funeste gevolgen hebben. Kunnen wij tot ons leedwezen ook dit jaar wederom geen voorstel tot uitkeering aan onze Aandeelhouders doen, tch meenen wij met meer optimisme de toekomst tegemoet te kunnen gaan. De in de laatste jaren ge voerde politiek van bezuiniging in ons bedrijf heeft tot een betere liquiditeit en een verla ging van het kostenpeil geleid. Indien de juis te regeeringsmaatregelen worden getroffen en met voorzichtigheid ook in ons bedrijf ver der te werk wordt gegaan, behoeven wij in ieder geval geen verdere sombere voorspel lingen te doen. Statutenwijziging van onder geschikten aard. Aan uw vergadering wordt een statuten wijziging van ondergeschikten aard voorge steld, verband houdende met de verkleining van den Raad van Commissarissen en for- meele bevoegdheden van procuratiehouders. Aan het verslag van de directie is het vol gende ontleend: Ook dit jaar bleven onze geldomzetten eenigszins ten achter bij die van hét vorig boekjaar, welke vermindering voor een groot deel was toe te schrijven aan de nog steeds dalende prijzen, in het bijzonder van de wol len tapijten. Aangezien de grondstoffen-prij zen tot deze verlaging zeker geen aanleiding gaven, moesten de gevolgen hiervan in de uit eindelijke resultaten tot uitdrukking komen. Dank zij nog verder doorgevoerde bezuini gingen in ons bedrijf, konden wij een gedeel te van de door bovengenoemde prijsverlaging veroorzaakte verminderde opbrengst opvangen en zijn wij daardoor in staat de normale af schrijvingen op onze vaste goederen en ma chines toe te passen, waarna nog een klein winstsaldo resteert. De liquiditeit van onze Vennootschap is gunstiger geworden, hetgeen ons in staat stelt ons bedrijf met eigen middelen uit te oefenen. Wij betreuren het, dat de uitkomsten ver 1935-36 ons nog niet veroorloven een uitkee ring aan onze aandeelhouders te doen. De exploitatiewinst bedroeg 100.524. Na af schrijving op Gebouwen. Machines en Paten ten van 81.585, blijft een winstsaldo van 18-938.. In verband met de verminderde betaal- kracht van een gedeelte van onze afnemers, lijkt het ons een voorzichtige politiek aan de Reserve voor Debiteuren een bedrag groot 10.000 toe te vegen, waarna de risico's te dezen opzichte ten volle gedekt zijn. Het dan nog resteerende winstsaldo, groot 8.938, stel len wij voor aan de Bedrijfsreserve toe te voegen. Hoewel onze buitenlandsche bedrijven in het afgeloopen boekjaar nog niet aan het winst saldo konden meewerken, hebben wij, gezien de productie en afzet in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar, een gegronde ver wachting, dat gunstiger resultaten, mede in verband met de lagere kosten, zullen kunnen worden geboekt. Onze export was in het afgeloopen jaar van Iets meer beteekenis dan in het voorafgaande. Met betrekking tot het nieuwe boekjaar kunnen wij mededeelen, dat de omzetten in de eerste drie maanden eenige verhooging ten opzichte van die van het vorige jaar laten zien. Gunstige gevolgen der gulden- depreciatie. Nu na 27 September j.l. de waarde van onzen gulden ten opzichte van de buitenland sche valuta's in een betere verhouding is ge komen, meenen wjj, dat ook onze industrie gunstige gevolgen daarvan zal ondervinden. Waar van onze producten, gedurende meer dere jaren reeds, van een onderconsumptie mag worden gesproken, gelooven wij, dat een vermeerdering van de algemeene werkgele genheid op den duur ook het verbruik van verschillende soorten tapijten ten goede zal komen. Aan een overdreven optimisme ten dezen willen wij ons echter niet schuldig maken- Wij moetei. er op bedacht blijven, dat onze productiekosten in vergelijking met naburige tapijtproduceerende landen ook nu nog zeer hoog zijn, waarmede wij onze pogingen tot vergrooting der werkgelegenheid in onze fa brieken dan ook terdege zullen hebben reke ning te houden. Met betrekking tot de mogelijkheid tot uit breiding van onzen export, zullen wij voor- loopig ons oordeel nog moeten opschorten. Deze mogelijkheid hangt te zeer af van fac toren, welke wij momenteel nog niet kunnen overzien. Op de balans per 20 Juni 1936 komen voor als activa: Fabrieksgebouwen en Woningen Het Fumess Stokvisconcern heeft voor aan deelhouders en obligatiehouders weinig plei- zier en weinig baten opgeleverd sinds het be staan van het concern. Zoowel voor de obli gatie- en aandeelhouders is het een voort durende lijdensweg geweest als voor de maat schappij zelf. De eerste twee groepen hebben vrijwel geen andere tijden dan van verlies gekend en zien bij de thans aangekondigde reorganisatie (uitvoerig vermeld in ons och tendblad van 29 October) slechts bitter wei nig over van hun aanvankelijk bezit. In verband met de vergaderingen, welke morgen gehouden worden van aandeelhou ders en obligatiehouders van Furness-Stokvis (Nederlandsche Maatschappij voor Scheep vaart, Handel en Nijverheid) laten wij een korte historische beschouwing volgen, als mede een overzicht van den toestand, welke ontstaat, nadat de reorganisataevoorsteiilen zullen zijn aangenomen. De Nederlandsche- Maatschappij voor Scheepvaart, Handel en Nijverheid, de hol dingmaatschappij van het Stokvisconcern, werd in 1920 in Rotterdam opgericht, In dat jaar was het aan een groep gelukt de con trole te verwerven over 100 pet. der gewone aandeelen Fumess' Scheepvaart Agentuur Mij. en ruim 98 pet. der gewone aandeelen R. S. Stokvis Zonen, Ltd., de tegenwoor dige Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen. Dit bezit werd tegen ontvangst van 40 millioen gewone aandeelen, bijna 19 millioen in contanten en 175 oprichtersbewij zen ingebracht in de holdingmaatschappij, Furness Stokvis. In 1920 werden eveneens 60.000 preferente aandeelen tot handhaving van het Nederlandsche karakter der Vennoot schap geplaatst. In ruil hiervoor verkreeg Furness Stokvis meer dan 98 pet. van het gewone aandeelen kapitaal van de Handel Mij. R. S. Stokvis Zonen, nominaal 6 millioen, welk kapitaal werd overgenomen tegen een koers van 650 pet., alsmede het geheele kapitaal van Fur ness Scheepvaart ten bedrage van 5.6 mil lioen. In 1921 werd door deze maatschappij een dividend van 30 pot. uitgekeerd, hetgeen het eerste en laatste dividend was, dat Fur ness Stakvis sinds haar bestaan uit dit bezit is ten deel gevallen. Naast de 40 millioen genoemde aandeelen stond in 1920 reeds uit een bedrag van ƒ20 millioen 7 pet. obligatiën, waarop op 27 Sep tember 1920 de inschrijving openstond. Op de 40 millioen aandeelen Furness Stokviss werd in 1020 een dividend uitgekeerd van 12 pet. en in 1921 van 7 pet., waarna de dividendujtkeering gestaakt moest wor den. De conjunctuurverliezen begonnen zich hierna reeds in sterke mate op te stapelen, zoodat reeds enkele jaren later een reorgani satie noodzakelijk werd geacht. In 1924 90 pCt. op het gewone kapitaal afgeschreven. In April 1924 werd reeds besloten tot dek king van conjunctuurverliezen 90 pet. van het gewone aandeelenkapitaal af te schrijven, terwijl tevens bij deze reorganisatie de ge noemde 175 oprichtersbewijzen vervielen. Het mes moest er dus na enkele jaren reeds diep ingezet worden en van de grootscheepsche kapitalisatie bleef al weinig meer over. Op de obligatieleening werd de coupon van 1 April 1924 niet betaald, wijl de obligatiën bij de reorganisatie in 1924 gedegradeerd wer den tot inkomstenobligatiën van hetzelfde rentetype. De obligatiehouders kregen tevens een douceurtje als compensatie voor hun offer in den vorm van tien procent in aandeelen, terwijl 2 millioen obligatiën aan de maat- schappij werden afgestaan ter annuleering. Het geplaatste kapitaal was door deze re organisaties gedaald tot 6 millioen gewone aandeelen en 6000 preferente aandeelen. De obligatieschuld daalde tot 16.431.000, daar ƒ2 millioen obligatiën waren ingetrokken en ƒ569.000 reeds waren afgelost. De aflossing van de nog uitstaande obligatiën zou volgens de nieuwe winstverdeeling uit de winst ge schieden. De mogelijkheid hiertoe heeft zich nog niet voorgedaan en op de balans van ul timo 1934 paraisseerde de obligatieleening nog met hetzelfde bedrag. Ook de weg voor een dividenduitkeering op de gewone aandeelen was door de reorgani satie van 1924 niet geplaveid. Van eenige dividenduitkeering is nadien geen sprake ge weest en nadat de inschrijving in 1924 op 10 millioen gewone aandeelen van de 40 millioen voor het publiek open stond tegen een koers van 120 pot., is de toestand voor de aandeelhouders steeds somberder gewor den. Uit de gepubliceerde reorganisatievoor stellen blijkt thans, dat de gewone aandeelen waardeloos zijn geworden. Ilet lot van houders van 7 pCt. inkomsten-obligatiën. Uit het reorganisatieplan blijkt, dat de 5000 gewone aandeelen met een nominale waarde van 6 millioen, die Furness-Stokvis aan aan deelen R. S. Stokvis Zonen bezit, worden af geschreven en vervangen door 20.000 restant- bewijzen. Het aandeelenbezit van Furness Scheepvaart in het bezit van Fumess Stok vis, ten bedrage van 5,6 millioen zai tot 35 procent van de nominale waarde worden afge schreven. Dit tot nominaal 1.964.700 geredu ceerde aandeelenjppitaal is verdeeld in 19.647 aandeelen, elk groot 100 Het actief van Furness-Stokvis zal na het aannemen van deze voorstellen bestaan uit 20.000 restantbewijzen Stokvis en de 19.647 aandeelen Stokvis. Haar schulden bestaan uit 16.431.000 obli gatieschuld, 2.226.700 aan daarmee volgens de in 1924 getroffen regeling gelijkgestelde schulden en 149.000 verdere concurrente schuld, alsmede 102.C00 aan schulden, welke bij preferentie moeten worden voldaan. Volgens getroffen overeenkomst zullen laatstbedoelde schulden worden gekweten door inbetalinggeving van 1193 restantbewijzen Stokvis en 840 aandeelen Fumess. Daarna is voor obligatiehouders en overige schuldeischers per 1000 beschikbaar een restantbewijs Stok vis en een aandeel Fumess ad 100. Voorgesteld wordt thans bedoelde restant bewijzen en aandeelen in natura onder deze schuldeischers te verdeelen. Na deze verdee ling kan de ontbinding van de maatschappij Furness Stokvis plaats vinden. Het lot van de aandeelhouders is dus, dat er niets voor hen overschiet, terwijl de obligatiehouders zich na de teleurstellende periode na de reorganisatie mogen verheugen in een restantbewijs Stok vis en een aandeel van ƒ100 van de Furness- Scheepvaart. Een restantbewijs Stokvis en een aandeel van f 100 Furness. Een restantbewijs zal na doorvoering van de reorganisatie recht geven op een uitkeering van 0,50 tot een maximum van 2,50 voor elk procent aan primair aan aandeelhouders uit te keeren dividend benevens op een ge deelte van de overwinst. De restantbewijzen kunnen worden ingetrokken tegen 50 per stuk of tegen uitreiking van een aandeel van ƒ50,—. Bij de Fumess' Scheepvaart en Agentuur- Maatschappij, waarvan de houders van de thans uitstaande inkomstenobligatiën Fumess Stokvis, in de toekomst aandeelhouder zullen worden, wordt gelijktijdig 'n reorganisatie door gevoerd. Voorgesteld wordt afschrijvingen op deelnemingen en beleggingen te verrichten van in totaal ƒ2.257.795, waarna de balanspost deelnemingen met 1.656.903 en beleggingen met 384.434 paraisseeren, waaronder aan Nederlandsch schatkistpapier 200.000. Volgens de reorganisatievoorstellen staan de verschillende activa met 3.638.699 te hoog te boek, welk bedrag kan worden gevonden door een afschrijving op het kapitaal van 3.635.300 onder toevoeging van het winst saldo ad 3.399, zoodat het geplaatst kapitaal aldus gereduceerd wordt van 5,6 millioen tot 1.964.700. De reorganisatie-balans van de Furness' Scheepvaart en Agentuur-Mij. toont alsdan het volgende beeld Sleepboot ƒ1 (onv.), kantoorinventaris 2 on v.), deelnemingen ƒ1.656.903 (3.501.361), beleggingen ƒ384.434 (797.771), debiteuren ƒ235.998 (295.623), dochterondernemingen (na afschrijving) 75.782 (222.061), kas, bankiers en giro ƒ206.185 (206.185), goodwill (1.100.000). Statutair kapitaal ƒ3.000.000, waarvan ge plaatst en volgestort ƒ1.964.700 (5.600.000), crediteuren ƒ143.625 (onv.), dochteronderne mingen ƒ375,981 (onv.), reserves 75.000 saldo winst (3.399). De cijfers tusschen haakjes zijn uit de balans per uit. 1935. 763.747 (780.134), Machines en Geeredschap- pen ƒ375.140 (411.149), Patenten ƒ8.000 (12.000), Grondstoffen en Fabrikaten ƒ723.605 (694.409), Debiteuren 326.169 (311.962), Vooruitbetaalde onkosten ƒ21.893 (23.087), Deelnemingen in- en Voorschotten aan andere ondernemingen ƒ314.680 (322.653), Kas en Kassiers ƒ230.099 (163.609), en als passiva: Aandeelenkapitaal 2.275.000 (onv.), Be drijfsreserve 215.121 (194.887), Crediteuren ƒ254.278 (218.885), Saldo Winst ƒ18.938 (30.234). De winst- en verliesrekening staat debet voor: Afschrijving Fabrieksgebuwen en Wo ningen ƒ18.105 (16.739), Afschrijving Machi nes en Patenten ƒ63.480 (64.175), Saldo Winst ƒ18.938 (30.234), en credit voor: Exploitatie rekeningen ƒ100524 (111.148). Aan de toelichting op de balans ontleenen wij nog het volgende: De grondstoffen zijn gewaardeerd tegen in koopsprijzen of zoo noodig lager. Over het algemeen bewogen de prijzen van onze grond stoffen zich op den balansdatum in stijgende richting. De voorraad grondstoffen was groo- ter dan op 30 Juni 1935. De fabrikaten zijn gewaardeerd tegen kostprijs. In speciale ge vallen hebben wjj sommige fabrikaten lager opgenomen. Deelnemingen in- en voorschotten aan an dere ondernemingen 314.680. Dit bedrag stelt in hoofdzaak voor de investeeringen in onze bedrijven in Frankrijk en Britsch-Indië. De Exploitatie- en koersverliezen zijn gedekt door de aanwezige Bedrijfsreserve. De 15-jarige L. v. d. Bilt wonende Boude- wijnstraat is gisteren bij het Plan C met haar fiets tegen een voetganger opgereden. Het meisje kwam te vallen, klaagde over pijn in de linkerzijde en is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Om kwart over vijf gistermiddag is de 20-jarige motorrjder A. J. H. K. in de Dok laan opgereden tegen den 28-jarige voetgan ger P. J. de M. pit Oostvoorne. Beide perso nen kwamen te vallen. De voetganger had een vermoedelijke schedelbasisfractuur en de mo torrijder bekwam een hersenschudding. Zü zijn opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De motor is in beslag genomen. Gisterenmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van E. Chottel aan de Nolensstraat 14. Gasten van slangen wagen 30 hebben met een straal op de water leiding en de gummislang het vuur gebluscht, onder leiding van onderbrandmeester J. N. P. Bohner en brandmeester W. C. van Straaten. Gisteren kwam aan het politiebureau Berg- singel een dame klagen over de gedragingen van haar man. Zij zeide een minder aange naam huwelijk te hebben en tijdens het op sommen van de vele klachten, liet zij zich ontvallen, dat haar man op het oogenblik in een pakhuis aan het jeneverstoken was. Be grijpelijk heeft de politie hiervan gebruik ge maakt, om eens poolshoogte te gaan nemen en zoo waar troffen twee brigadiers in een pand aan de Gerard Scholtenstraat den man aan, die volop bezig was met de geheime fabri cage. Tegen den 48-jarigen chemicus H. J- A. werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de geheele inventaris in beslag werd genomen, zijnde twee distilleer-ketels, fleschjes, potjes, pannen, een hoeveelheid graan. De man hield zich tevens bezig met het maken van haar water. Zooals gezegd, is alles op een wagen gela den en naar het bureau Bergsingel overge bracht. De R. K. Tooneelvereeniging „Amicitia", Sectie van de Mannen-Congregatie van den Westzeedijk, heeft Zondagavond in het Ge bouw „Palace" aan den Botersloot een welge slaagden tooneelavond gegeven. Over gebrek aan belangstelling had „Amicitia" niet te kla gen. Een talrijk publiek, grootendeels paro chianen van den Westzeedijk, of leden der Congregatie, vulde de zaal en heeft met groote belangstelling de prestaties van het met veel ambitie werkende tooneelensemble gevolgd. Ook de Pastoor van de Westzeedijksche kerk de Zeereerw. Pater H. Janssen S. J., de direc teur der Congregatie, Pater Jos. Ex S. J. en eenige andere geestelijken der Jezuietenkerk woonden den avond bij. Voor dezen jaarlijkschen tooneelavond was gekozen het Engelsche kluchtspel „In den Mist", een amusant spel van verwarringen, vol dolle situaties, welke zich afspelen rond twee naamgenooten, waarvan de een een vroo- lijke uitgaander en de ander een dominee is. De gechargeerde vertolking van sommige rol len mocht dit spel, dat geheel gebouwd is op steeds wisselende, verrassende situaties, best hebben, al zal een of andere debutant in het gezelschap zich iets moeten leeren te matigen. Overigens gaven de spelers, die langzamer hand goed op elkaar zijn ingespeeld en een goed-sluitend ensemble zijn gaan vormen, ook dezen avond weer uitstekend spel te zien. Een zeer goed volgehouden parodie was de Dominee John Smith, welke, zoodra hij zijn neus maar achter de schermen stak, de zaal al in groote vroolijkheid wist te brengen. Ook de schoon vader van den predikant werd op een leuke wijze vertolkt. Dat te midden van dit karak teristieke spel dat van den anderen Smith en zijn vriend Jack toch voldoende tot zijn recht kwam en niet te veel op den achtergrond werd gedrongen, pleit voor de kwaliteit dezer spelers. „Amicitia" heeft zijn publiek een kostelij- ken amusanten avond weten te verschaffen en werd aan het einde van het spel, met haar regisseur, den heer C. L. Hoogstraaten, zeer hartelijk en langdurig toegejuicht. Maar dat einde was evenwel nog niet het slot van den avond, want er volgde daarna nog een zeer geanimeerd gezellig samenzijn onder leiding van den heer Waldekker en zijn Show band, een gezellig „entre nous", dat bij jong en oud zeer in den smaak is gevallen en de onderlinge vriendschapsbanden ongetwijfeld zal hebben versterkt. Men verzoekt ons opname van het volgende: In verband met de crisis-collecte op Dins dag 17 November, hoopt de collecte-commissie allereerst op de medewerking van het weer en op een groot aantal collectrices en collec tanten. Alleen wanneer deze allen medewer ken, kan de collectedag slagen en de opbrengst zoo hoog mogelijk worden. Zooals reeds is medegedeeld, kan men zich opgeven aan het kantoor van het Crisisco mité, Westersingel 55, eiken dag van 9 tot r uur (Zaterdag van 9 tot 12 uur) en aan alle bijkantoren in Rotterdam van de Spaarbank, dagelijks van 9.30 tot 1 uur en van 3 tot 6 uur (Zaterdag van 9.30 tot 12 uur)-. Tot uiter lijk Zaterdag 14 November kunnen collectrices en collectanten worden ingeschreven. Ditmaal zal de collecte-commissie uitslui tend in het Oude Raadhuis, Stadhuissteeg, zetelen, ook voor hen, die aan den Linker Maasoever wenschen te collecteeren. Het af halen rjer bussen enz. vindt plaats op Maan dag 16F November van 10 uur v.m. tot 9 uur n.m., eveneens voor allen,- in het Oude Raad huis. Bij deze collecte zal op bijzondere wijze voor de collectrices en collectanten gezorgd worden. De directie van de beide Cafetaria's aan den Stationsweg en Jonker Fransstraat zal geheel belangeloos zorgen, dat het de col lectrices en collectanten op den collectedag aan niets ontbreekt Het comité is in de gelegenheid gesteld fraaie prijzen beschikbaar te stellen voor de hoogste bussen. Geeft U dus zoo spoedig mo gelijk op! Heden herdacht de heer A. A. Schrage den dag, waarop hjj vóór 25 jaar als jongste be diende in dienst trad bjj de N. V. Electriclteits- Mij. Electrostroom, alhier. De heer Schrage, die thans als inkooper werkzaam is, werd des morgens door Directie en Bureau-personeel gehuldigd, waarbij hem verschillende geschen ken werden aangeboden. - Aangiften van 10 November 193H. CBHVde™gebdv Winter ^b Snoek feb Pepers z. A u 0 ^"gTb.NooSnm ffoot cêh n"'j?eb- v" Klift 3. - T. Loender- d feb- R«s|dijk d, - B. Claxauv geb. Visser A uV' Toorenburg geb. Kruis z. C. J- j' n 8e'3- Schell d. ■- J, M. Wapenaar geb. Decker d. - J. p. Kransen gob F.lmendorp J. E. Wansinn ge"}. de Vletter d. K- rrrdijk geb. de Raat x. -- J. M. Kooi.1 «'-*■ v- steenbergen 7. L. A Don geb. v. -1. Nnae z. J- A. M. Schlatmarui geb v Helvert cl. J. Ro()e geb. Verrer x. A. Kropman® geb. Gier z. A. J. Vermeule geb. Witkam z. G. v. d. Meer geb. Postma d. - - G-, 'ot spb Zeeman z. P. Luenstei-bu-g geb- Gfuwo M. E. J. Prinz gen. v. Pooien r. M, Maas geb. Gunllier d. - W. de Noot,er geb. Sijnke z. - J. M. Selietlmis geb v Kieoif z. C. G. v Mast.'igt gen. Ravestein d W. C. Corbeau geb. Möhring z. - A. hmitskamp geb. V. Wit.sen d. - A. M. de Keer jreb. Tromper d. C. Hofmann gefc>. Vermeulen z. OVERDEDEN: J. C. v. cl.Burg ongeh. m. 59 j, G. Schiller d. 13 j. -- L. Verboom vr v. K. Km 68 j. H. Snijders ri. 2 d. L. J. WiJmsen m. v. W. M. Devilse 55 j. E. Nagalkerfce wede. v. J. S. du Chatenler 85 j. J Oonijn ongeh. vr. Hl j. A. E. v. Disseldorp vr. y. p. Tiberius 60 j. A. C. Hell vr. van J. jtte 73 j. - F. Trompetter wedr. v. K. Visser 74 j. - J. M. Voermans ongeh. vr. 89 i. H. Nao rn. van T. de Pauw 58 j. K.' Krant Ongeh. vr. 66 j. - M. Wullmsen vr. van 3 Jttcoos 41 j M/ Sto'.nbeek wedr. v. W. B. de Rave 76 j. Voorts als leven'los aangegevenF. de Graaf geb. Pegels z. Bij het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zal op Zaterdag 14 November a.s. een zeer bijzonder programma uitvoeren. Alphons Diepenbrock's muziek bij de Vo gels van Aristophanes zal in haar geheel worden gebracht, met medewerking van Jo anna Diepenbrock, declamatie, Kees Smul ders, tenor en voor het slotkoor in de finale een gedeelte van het vrouwenkoor van het Rotterdamsch Philpharmonisch Koor. Verder worden voor het eerst uitgevoerd twee declamatoriaBallade van de Merel van Hendrik Andriessen, gedicht van J. w. F. Werumeus Buning en de Westenwind van Henk Badings, gedicht van Geerten Gossaert. Beide werken zijn opgedragen aan Joanna Diepenbrock. Het orkest speelt: Pour une fête de Printemps van Albert Roussel. De eerste uitvoering, onder auspiciën van de Kamerrnuziekvereeniging, werd gegeven door het Caivet-kwartet, dat zich in het vo rige seizoen ook hier liet hooren. Calvet en zijn kunstbroeders hebben den aanwezigen opnieuw een avond gebracht van hooge en voorname kunst. Uitgevoerd werden kwartet opus 64 van Haydn, kwartet opus is no. 5 van Beethoven en kwartet opus 10 van Debussy. Opus 64 van Haydn is een werk van den Weenschen meester, zooals we van hem maar weinig kennen. Niet die ongerepte vreugde en blije onbezorgdheid, maar diepzinnig, zwaar van ernstige gedachten, met een melanchoii- schen inslag. Muziek, die tegen het kwartet van den jongen Beethoven sterk contrasteer de. In dit vijfde van zijn zes kwartetten uitge geven als opus 18, geeft Beethoven zich in frissche, jonge spontaneïteit, zonder zorgen, vrij en opgewekt; een uiting van onbezorgd en idealistisch levensinzicht en gulden toe komstverwachtingen. Beide werken werden uiterst verzoigd en met fijnen smaak ge speeld, maar toch meenden we een zekere ge reserveerdheid op te merken, een gemis aan zich geheel geven door deze kwartetspelers bij uitnemendheid. In Debussy gaven zij zich eerst in volle kracht. Dat was spel van een brandende gloed en weIdoep.de warmte. Hier was enthousiasme werd de klankmassa van een imponeerende weelde en zangerigheid. In de reproductie van deze wondermooie muziek, met een vormge ving, tot een uiterst raffinement uitgewerkt, kwamen ook de prachtige individueele solis tische kwaliteiten van deze vier meesters eerst goed tot uiting. Het „andantino, doucement expressief" was een heerlijke klankweelde en bezieling. Dit alieen was een gang naar de concertzaal waard. Na het verslag, dat onze Amsterdamsche collega van het optreden van het Caivet- kwartet in de hoofdstad gaf, kunnen we hier met deze indrukken volstaan. Vanzelfsprekend werden de uitvoerenden hartelijk gehuldigd. G. DE „VRIENDELIJKE" LOOPJONGEN. Mevr. L., wonende aan den Straatweg a.I- hieikwam in den laatsten tijd tot de onaan gename ontdekking, dat er uit een porte- monnaie, liggende in de lade van een keu kentafeltje, geld werd ontvreemd. Het geval was onverklaarbaar en zij kon niemand op geven, tegen wien zij vermoedens voor deze voortdurende diefstallen kon koesteren. Ein delijk volgde aangifte bij de politie, die de zaak wist op te helderen. Een 18-jarige loopjongen, in dienst van een Rotterdamschen kruidenier, bracht meer malen boodschappen in de keuken en maakte dan een vriendelijk praatje. Op een handige wijze zag hij dan kans geld te ontvreemden. De jongen heeft een volledige bekentenis af gelegd. terenavond door het De Boer-van Rii-k- cnsemble in Lommerrijk een tooneelavond gegeven waar 1S opgevoerd het tooneelwerk „De medailles van een oude vrouw". ffn 6 ®ln^e van den avond heeft mr. W. van Dam een dankwoord gesproken en aan a le artistep het traditioneele souvenir, een zilveren lepeltje met het Wapen van Hil- legersberg uitgereikt. He zaal was flink bezet. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENP. Dielissen geb. Lambillion x. OVERLEDEN: P. C. van Zeist 33 j., ongeh. De tuindersknecht C. Groen Cz. was giste ren bezig met het overladen van stroo uit een wagon der Ned. S.S. aan de losplaats aldaar. Doordat hij uitgleed vied hij van den wagon en kwam hij met zijn hoofd op een der buffers terecht. Hij bekwam 'n ernstige hoofdwonde. Dr. Karreman legde het eerste verband en vervoerde hem per auto naar de ouderlijka woning. De tuindersknecht G. Kraaienbos waa gisteren bezig met het sloopen van een ouda broeikas. Bij het uitgraven van een muur, kantelde deze en kreeg hij een gedeelte daar van op zij" hchaam tengevolge waarvan hij een been brak, en het andere been ernstig werd gekneusd. In bewustelooozen toestand werd hij naai zijn woning vervoerd, waar door clr. Karreman de eerste hulp werd verleend. Voor men proef moet afleggen om zijn rij bewijs te krijgen slaapt men gewoonlijk wat onrustig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2