BOM OF HET CORTESGEBOUW. M' a DE H. VADER OVER DE TAAK DER KATHOLIEKE RADIO. De derde maarschalk "7an Polen. Groot-Brittannië's defensie. DE DRIE TE WEENEN. VOEDSELGEBREK ALASKA. IN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 Nog steeds stuiten Franco's troepen op ardnekkigen tegenstand BENAUWENDE STILTE IN SPANJE'S HOOFDSTAD. Generaal Franco heeft besloten, <le omsingeling der stad te voltooien, alvorens den stormloop te ondernemen. ,.Een macht, welke haars gelijke niet heef'' ,Dat de radio geheel in den dienst van het goede en van de waar heid worde gesteld". Met grooten luister vond te Warschau de overhandiging plaats van den maarschalkstaf aan generaal Rydz-Smigly. Funeste gevolgen van zeeliedenstaking. de Duizenden arbeiders aan verschillende scheepswerven in San Francisco hebben het werk eveneens neergelegd. DE STAF DER HETMANS WTARSCHAU, 10 Nov. (HAVAS) Met buitengewonen luister is hedenmiddag, op het plein van het koninklijk paleis,, de historische plechtigheid voltrokken, waarbij gene raal Rydz-Smigly verheven werd tot de waardigheid van maarschalk van Polen Geen onderhandelingen met staten- groepen, zooals de kleine entente. FASCISTISCH COMPLOT IN RUSLAND. OOSTENRIJK—DUITSCHLAND. Groot aantal personen, onder wie talrijke buitenlanders, gearresteerd. BEVOLKINGSGROEI IN DE V. ST. Rede van sir Thomas Inskip. ZWITSERLANDS BEGROOTING. Een deficit van 42.5 millioen. MIJNSTAKING IN DE BORINAGE. BELGISCH PARLEMENT BIJEEN. VROUWENDIENSTPLICHT IN TURKIJE. NIEUWSTE BOMBARDEMENTS- VLIEGTUIG IN ENGELAND. DE BIERSTAKING TE RIJSSEL. MADRID, 10 November. (VAN DEN BIJZONDEREN U. P.- CORRESPONDENT YINDRICH) Na een dag van betrekkelijke rust zijn vandaag het Zuidelijk stadsdeel en het Madrid weder het doel centrum van geweest van de bomaanvallen der na- tionalen. Om vier uur hedenmiddag verschenen vijf bombardementsvlieg tuigen boven deze stadsdeelen en wier. pen in een uur duizend kilogram bommen omlaag. Een der bommen sloeg door het dak van het cortesgebouw heen en richtte in het inwendige van het parlements gebouw reusachtige schade aan. Het bureau der „United Press" te Madrid, dat slechts dertig meter van de cortes verwijderd is, schudde op zijn grondvesten tengevolge van hevige explosie. de Nadat Madrid bijna vier en achtereen ononderbroken was ge o heerschte hedenmorgen vroeg in e P hoofdstad een benauwende stilte. De zenuwen van de verdedigers en van de inwon j ten hoogste gespannen. In den afgeloopen nacht was slechts machi negeweervuur uit de richting van Casa de Campo te hooren. Om kwart over twaalf hedenmiddag heb ik een bezoek gebracht aan de Segovia-brug en kon daar constateeren, dat deze brug zich nog steeds in handen van de roode troepen be vindt. Hetzelfde is het geval met de Engelspoo welke 150 meter van de Segovia-brug v ^Slechts in het park Casa de Campo werd verbitterd gevochten. Overigens drid alles rustig. Uit het park hoorde ik dui delijk het geknetter van machinegeweervuur opklinken. Wat er in het park precies gebeur de. kon ik niet achterhalen, daar mij ieder uit zicht op de gevechtshandelingen ontbrak. Om 12.25 uur begaf ik mij naar de Toledo- brug. Ook deze brug was nog in handen van de rooden. Het tramverkeer is bijna, tot deze brug gehandhaafd gebleven. Tijdens den rit van (le Segovia- naar de Toledo-brug zag ik de uitwerking van de artillerie- en luchtbom bardementen, welke gisteren hebben plaats gehad. Voor het „Instituto de San Isidore", waarin een middelbare school is gevestigd, zag ik een granaattrechter van een meter middellijn. Betreffende de gevechten welke vandaag voor Madrid geleverd zijn, heeft het radio station te Burgos het volgende communiqué „Onze troepen hebben alle veroverde posi ties kunnen handhaven. Bij de gevechten om het park Casa de Cam po maakten onze troepen, na verbitterde ge vechten van man tegen man, 150 gevangenen en veroverden een tank. Door de actie van ons luchtwapen en het snelle oprukken van onze aanvalscolonnes werd de regeeringsartillerie te Madrid tot zwijgen gebracht." Volgens betrouwbare berichten van natio nale zijde hebben de witte troepen den verde digers van Madrid ernstige verliezen toege bracht bjj de gevechten in het Casa de Campo In dezen sector werden 200 rooden gedood en duizend verwond. De positie van Madrid is hopeloos. Toegegeven wordt, dat de regeeringsmilitie in het volkspark aan den Westelijken oever van de Manzanares evenals de buitenlandsche vrrjwilligersafdeelingen, bestaande uit 700 anti-fascistische Duitsehers, Italianen, Fran schen en Russen, zich uitstekend gedragen hebben. Hun verzet is uiterst hardnekkig ge weest en iedere voetbreedte gronds moest met het blanke wapen bevochten worden. In andere gedeelten van de Spaansche hoofdstad valt een vermindering van den roo den tegenstand waar te nemen. Bovendien hebben de nationalen sterke posities veroverd lamm de rivier, welke van groot belang zijn met het oog op den laatsten grooten aanval. Deze aanval zal evenwel eerst plaats heb- ueze aanv Franc0 den aanvoer van ten, als generaal ^co achterhoe(Je ïïiunitie en leven heeft gereorganiseerd, der nationale troept bovendien besloten, Generaal Franco heeft 00 ueneraai rxanou fdstad eerst ook den ijzeren ring rond de nooit, in het Noorden te sluiten, voordat bevel zal worden gegeven tot den hoof daan v. P stad. Uit den Guadalajara-sector zoude sterke nationale colonnes naar Madrid opruk ken. A VILA, 10 November. (UN. PRESS). Alle gevechtsacties der nationalen wjjzen er op, dat generaal Franco zijn operaties en stategische bewegingen in en om Madrid uitvoert volgens de klassieke krijgstaktiek, welke daarin be staat, dat de stad steeds nauwer ingesloten wordt, terwijl een onmiddellijk oprukken met daaraan gepaard gaande bloedige straatge vechten vermeden wordt. Hoewel de witte troepen de Manzanares- rivier reeds op verscheidene plaatsen zijn overgetrokken, trachten zij met groote voor zichtigheid te vermijden, zich op ongunstige punten te nestelen Alleen reeds met het oog op deze taktiek kjjm men begrijpen, waarom de opmarsch van de Zuidelijke stadsdeelen uit naar het centrum is vertraagd. Een der meest omstreden punten is nog steeds het Casa de Campo, dat een gunstig terrein vormt voor de verdedigers, die iedere sloot, iederen boom en ieder hek als stelling benutten. Momenteel duurt de zuivering van het park van rooden nog voort. Meter na meter wordt door de aanvalscolonnes doorzocht, voordat tot bezetting van de ijzeren toegangspoorten van het park wordt overgegaan, van waaruit een tramlijn naar het universiteitskwartier en het Moncloa-park leidt. Bovendien rijdt van hier de tram naar Dehesa de la Villa, dat het Noorden van Madrid beheerscht. In de Oostelijke en Zuid-Oostelijke distric ten der stad zijn de nationalen reeds doorge drongen tot in de nabijheid van de Valecas- brug. LISSABON, 10 November (D.N.B.) Volgens de laatste berichten uit Madrid hebben de nationale troepen het station van Atocha en de aangrenzende stadswijk bezet. De loopgraven der rooden in het stadsdeel Toledo zijn in stormloop door de witten ver overd. Overal hangen witte vlaggen ten teeken van overgave. De bevolking begroet de natio nale troepen als bevrijders. BAYONNE, 10 November (HAVAS) Onder de vluchtelingen, die met het Biitsche oor logsschip „Exmouth" hier zijn aangekomen, bevond zich ook de bisschop van Santander, Z- H. Exc. Eguino Trecu, die door de marxis ten was gevangen genomen, doch verlof kreeg het land te verlaten. Vierhonderd vijf gevangenen, die tot nu toe, door de marxisten van Barcelona, gevangen werden gehouden op het schip „Uruguay", zijn overgebracht naar het fort Mont Juich. LONDEN, 10 November. (HAVAS). Na de zitting van de sub-commissie voor de non interventie is een officieel communiqué ge publiceerd, dat als volgt luidt: „De tiende bijeenkomst van de subcommissie voor de nietinmenging is om 11 uur op het departement van buitenlandsche zaken bij eengekomen. De leden zetten de bestudeering voort van het ontwerp tot instelling van een systeem van controle over de Spaansche havens, met het doel het niet-inmengingsaccoord practisch te doen werken, zulks in het licht van de ver schillende commentaren en voorstellen, die van de regeeringen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn, zijn ontvangen. De commissie bestudeerde voorstellen, die aan de partijen in Spanje moeten worden voor gelegd ter bereiking van dit doel. Deze voor stellen zullen opnieuw door de sub-commissie worden bestudeerd tijdens een zitting, die zij Donderdag a.s. 12 November, zal houden en die onmiddellijk gevolgd zal worden door een vergadering van de niet-inmengingscom- missie". GUATEMALA, 10 November. (HAVAS). De regeering van Guatemala heeft het bewind van Franco officieel erkend. Het blad „Proia" meldt, dat de Spaansche zaakgelastigde in overeenstemming met de door hem vertegenwoordigde regeering-Fran co op zijn dienstgebouw de roodgouden vlag der Spaansche rechtschen geheschen heeft Het Duitsch Verheers Bureau in Amste rdam ontving gisteren bezoek van de Directie der Duitsche Spoorwegen. Links. Dr. Dorpmiiller, directeur-general der Duitsche Rijks-Spoorwegen. VATICAANSCHE STAAT, io November. (HAVAS). De geruchten over een erkennen van de regeering Franco in Spanje door het Vaticaan worden tegengesproken. Op het oogenblik is men ook nog niet voornemens een dergelijken stap te doen. Indien echter de groote mogendheden de regeering Franco erkennen, zal de Heilige Stoel ongetwijfeld dit voorbeeld volgen. Het cortesgebouw te Madrid, bij een luchtaanval giste mamiddag ernstig beschadigd. SAN FRANCISCO, io November (UN PRESS). De onderhandelingen tusschen de stakende zeelieden en arbeiders aan de kusten van den Stillen Oceaan met de vertegenwoor digers der scheepvaartmaatschappijen hebben tot nog toe slechts geringe vorderingen ge- mDekgraanhandelaren in Spokane hebben verklaard, dat de graanhandei door de sta- kine* volkomen is stilgelegd. In Ketchikan (Alaska) zijn de kooplieden b,som°n. levensmiddelen en de meest noodzakelijke gebruiksartikelen voor de huisvrouwen te rantsoeneeren raad eieren en groenten is zeer J1- De aanwezige hoeveelheid aan ec ei on derhevige voedingsmiddelen is n0£ slechts voor twee dagen toereikend. In San Francisco hebben zich vandaag dui zenden arbeiders aan verschillende scheeps werven bij de staking aangesloten. In Honoloeloe werden honderden arbeiders en reizigers door het stilleggen van het scheepvaartverkeer vastgehouden Velen hun ner beschikken slechts over de noodige geld middelen voor een verbijjf van enkele dagen. Generaal Rydz-Smigly is de derde maarschalk van Polen. De eerste was Polens nieuwe maarschalk generaal Rydz-Smigly- Pilsoedski, de tweede Foch, de Fran- sche opperbevelhebber. In tegenwoordigheid van de regeering, de hoogste militaire autoriteiten, de geestelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders in vol ornaat, de voorzitters van het parlement, delegaties van alle regimenten van het leger met hun vaandels, overhandigde president Moscicki den generaal den maar schalk-staf, symbool van de macht, welke hem gegeven is als opvolger van Pilsoedski. BOEDAPEST, 10 November. (STEFANI). De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken von Kanya is hedennamiddag om 15 uur 30 naar Weenen vertrokken ter bijwoning van de drie mogendhedenconferentie. Hij wordt vergezeld van zijn kabinetchef en den direc teur van de afdeeling politieke zaken van zijn departement. Met denzelfden trein is ook de Hongaar- sche gezant te Rome, baron Villani, naar de Oostenrijksche hoofdstad vertrokken. ROME, 10 November. (HAVAS.) Alfredo Signoretti' telegrafeert uit Weenen aan de Popoio di Roma", dat de documenten, die aan het slot der Italiaansch-Oostenrijksche- Hongaarsche conferentie zullen worden on derteekend zullen bestaan uit een aanvul lingsprotocol op de verdragen van Rome van 1934. Hij voegt hieraan toe, dat in dit protocol de Punten zullen worden aangegeven, waarom trent de drie staten het eens geworden zijn, doch deze zullen niet worden gepubliceerd. Signoretti meldt voorts, dat de kleine en tente als zoodanig niet de voordeelen van de protocollen zal kunnen verkrijgen, en dat eventueele onderhandelingen slechts een bila teraal karakter zouden kunnen dragen. Men weigert met landengroepen te onderhandelen. LONDEN, 10 November. (A. N. P.) De Weensche correspondent van de „Daily Tele, graph" geeft de volgende opsomming van de feiten ten aanzien van den huidigen politie- ken toestand, zooals deze besproken zijn in een geheime bijeenkomst van de leiders der Oostenrijksche nationaal-socialisten, die zoo juist te Weenen is gehouden. „Hitier wenscht, om reden van buitenland sche politiek, dat in Oostenrijk vrede heerscht De Oostenrijksche regeering is, wat de buiten landsche politiek betreft, definitief aan Duitschland verbonden en het Oostenrijksche leger wordt onder Duitsch toezicht opgeleid. Ook zal de uitrusting van de beide legers van hetzelfde type zijn. De minister van binnenlandsche zaken, ge neraal Glaise von Horstenau, heeft van bonds kanselier Schuschnigg gedaan weten te krij gen, dat aan 70 procent der zich in hechtenis bevindende nationaal-socialisten amnestie is verleend. De overige zich in hechtenis bevin dende nazis zullen binnen een paar weken op vrije voeten worden gesteld. Het concentratiekamp Woellersdorf, dat hoofdzakelijk voor nationaal-socialisten werd gebruikt, wordt gesloten. De socialistische ge vangenen, die zich daar bevinden, zullen naar Weenen worden overgebracht. Kapitein Lepold, de vroegere nationaal- socialistische afgevaardigde in den Opper- Oostenrjjkschen landdag, is door Hitier be noemd tot leider in Oostenrijk. Tevens is de vroegere pan-germaansche gouverneur van Opper-Oostenrijk, Langoth, benoemd tot lei der van het Oostenrijksche nationaal-socia- listische steunfonds, en zal hij de gelden, die Duitschland voor dit fonds zendt, in ontvangst mogen nemen. De Oostenrijksche regeering, die zich be reid verklaard heeft, alle Duitsche nieuws bladen in het land toe te laten, heeft toege zegd, alle pogingen tot vorming van een volksfront te zullen onderdrukken." De Duitsche ambassadeur, von Papen, is, naar op de conferentie werd medegedeeld, vooralsnog tegen de wettig-verklaring van de nationaal-socialistische partij in Oostenrijk, daar dit tot wanorde zou kunnen leiden. MOSKOU, 10 November. (R.O.) De arres tatie van een groot aantal personen, onder wie Duitsehers, Oostenrijkers, Zweden en Polen in verband met de ontdekking van een uitge breid complot om het fascisme in sovjet-Rus land te organiseeren, wordt officieel beves tigd WASHINGTON, ÏO November. (R.O.) De bevolking van de Vereenigde Staten is het afgeloopen jaar met bijna een millioen toe genomen. De toeneming bedroeg 908.000. De totale bevolking wordt thans geschat op 128.429.000. der bevolking is een gevolg van het feit, dat het aantal geboorten steeds groo- ter wordt dan het aantal sterfgevallen. De be volkingstoeneming door immigratie bedroeg het afgeloopen jaar slechts 8000 De H. Vader heeft, zooals reeds gemeld, hedenmiddag om twaalf uur het bestuur van het internationale katholieke radio-bureau in bijzondere audiëntie ontvangen, bij welke gele genheid Zijne Heiligheid gewezen heeft op de belangrijke taak, welke voor de katholieke radio in, de toe komst is weggelegd. De aanwezigen werden aan Zijne Hei ligheid voorgesteld door den direc teur van het Vaticaanschc radio station, pater Soccorsi. Onder de aanwezigen bevonden zich de voorzitter van het bureau mgr. Marschall, de directeur, pater lector Dito, O.P., en de bijzitters, de heer Speet (Nederland), mgr. Bross (Polen), dr. Kucera (Tsjecho-Slowa- kije), Abbé Stourm (Frankrijk) en Hankard (België). In de toespraak, welke de H. Vader hield, wees Zijne Heiligheid op het belang van deze audiëntie, welke vooral van zulk een groot gewicht is, omdat voor de eerste maal ver tegenwoordigers van de radio door den Paus ontvangen worden. Hoewel de radio eerst sedert korten tijd den vooruitgang dient, vormt zij reeds een macht, welke haars gelijke niet heeft en welker ge heimvollen omvang men nog niet kent, daar God alleen weet, wat er nog mee te bereiken zal zijn. „Den H. Vader", aldus vervolgde Zijne Hei ligheid, „zijn richtlijnen gevraagd en daarom verzoekt hij, dat de radio geheel in den dienst van het goede en van de waarheid zal worden gesteld, vooral in dienst van het apostolaat der Katholieke Actie, waartoe een radio-dienst noodzakelijk behoort. Vooral het apostolaat der katholieke vrou wen kan bijzonder veel tot stand brengen op dit gebied, evenals op zoovele andere gebie den, binnen het kader van den internationalen katholieken vrouwenbond, waarvoor zich de voorzitster, mevrouw SteenbergheEngering zoo talrjjke verdiensten heeft verworven". Bij de persoonlijke voorstelling van de leden van het bureau richtte Zijne Heiligheid enkele woorden van oprechte waardeering tot Pater Dito O.P. voor hetgeen in Nederland niet slechts op radiogebied, maar op alle gebied van Katholieke Actie verricht wordt. In den namiddag vond daarna in de Grego- riaansche Universiteit een plechtige zitting van het congres piaats. Onder de aanwezigen bevonden zich de Kardinalen Boetto, Ia Puma en Verdier. Verder waren aanwezig de pause lijke nuntius bij het Quirinaal, Graaf Chigi, grootmeester van de Malthezer Orde, mgr. Smit, mgr. Eras, Pater Rutten, de gouver neur van den Vaticaanschen Staat en tal van Dominicanen. Na een begroetingswoord van den president van het comité voor congressen te Rome en een inleidend woord van den voorzitter van het bureau, mgr. Marschall, sprak pater Dito allereerst in het Italiaansch enkele woorden van dank voor de buitengewoon vriendelijke ontvangst in Rome waarna hjj, in het Fransch voortgaande, de groote beteekenis van de radio in het licht stelde. De radio is het bij uitstek geschikte middel van apostolaat, voor propaganda van het goede en bestrijding van het slechte, voor de bestrijding van het atheïs me en het neo-paganisme. Laatste spreker was de heer Maurice Han kard, secretaris-generaal van de Belgische Katholieke radio, die de verhouding tusschen pers en radio besprak, er op wijzend, dat de radio de medewerking van de pers hoog noo- dig heeft. Na afloop van de congreszitting begaf het gezelschap zich naar de studio van het Vati- caansche radio-station, alwaar pater Dito per cdio zijn landgenooten toesprak. In de ochtendzitting van het internationaal katholiek radiobureau in de voorname con ferentiezaal van het Nederlandsch college is besloten de volgende bijeenkomst reeds in Mei 1937 in Poznan (Polen) te houden, waar het bureau zich zal bezig houden met de kwestie der radio-programma's en de organisatie der katholieke radio. Wat de radio-programma's betreft, zal de Poolsche bijeenkomst de activiteit moeten be palen, ten aanzien van de huidige radio-uit zendingen in de verschillende landen. In vele staten, zooals Oostenrijk, België, Tsjecho-Slo- wakrje, Frankrijk, Ierland, Italië, Joego-Sla- vië, Luxemburg en de Vereenigde Staten van Amerika, worden onder de gebruikelijke pro gramma's door vaak uitzendingen georgani seerd met een katholiek karakter, terwijl daarentegen in andere landen de radio een deel is van de anti-katholieke propaganda. Te Poz nan zal het bureau de tegenwoordige situatie in oogenschouw nemen, om de anti-katholieke radio-actie te bestrijden en de katholieke radio-uitzending zooveel mogeljjk in juiste banen te leiden. Internationale taak van den K. R. O. Het tweede punt, dat der radio-organisatie, betreft de coördinatie der katholieke radio- uitzendingen in alle landen. Bovendien zal men te Poznan met het importante feit rekening houden, dat Nederland het eenige katholieke radio-station heeft. Het congres van 1937 zal in verband hiermede de mogelijkheid over wegen, of dit station, behalve voor de Neder- landsche katholieken, ook voor uitzending voor de katholieken van andere landen gebruikt zal kunnen worden. Tot dit doel zal het bureau contact zoeken met de Katholieke Actie der verschillende naties. LONDEN, 10 November. (HAVAS). Binnen het kader van de debatten in het lagerhuis over het adres van antwoord op de troonrede heeft Sir Thomas Inskip een verklaring afge legd over de defensiepolitiek der Britsche re geering. Spreker begon met eraan te herinneren, dat Engeland tegen niemand agressieve bedoelin gen heeft. „De verdediging", aldus vervolgde daarop de minister voor de coördinatie der defensie, „brengt met zich mede, dat wij geroepen kun nen worden, een bijdrage te leveren ter uit voering van zekere verplichtingen met het doel den oorlog te voorkomen en te „ontmoe digen". Op sommige plaatsen verklaart men, dat de verdediging van dit land waarschijnlijk de eenige leuze is, waaronder het land en het rijk- zich zullen aaneen sluiten. Voor Engeland, dat een groot deel van de voor- en nadeelen van zijn positie als eiland behouden heeft, is de handhaving van een machtige vloot noodzakelijk. Wanneer evenwel de luchtmacht haar deel leger getransformeerd worden in luchtafweer- divisies, de een voor de verdediging van Zuid- Engeland en de tweede voor de Midlands en de Noordelijke gebieden. Spr. besloot zijn rede: „Ik heb nooit ge loofd en weiger te gelooven, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is, wanneer wij de on ontbeerlijke maatregelen nemen." BERN, 10 November (D.N.B.) De bonds raad heeft in zijn zitting van heden de begroo ting voor 1937 goedgekeurd, welke de inkom sten raamt op 483.4 millioen en de uitgaven op 525.9 millioen francs, hetgeen een deficit oplevert van 42.5 millioen. Voorts heeft de bondsraad het departement van oorlog gemachtigd, een afdeeling voor passieve luchtbescherming in het leven te roepen. LONDEN, 9 November. (R.O.). Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 26 Octo ber 1.611.810, d.i. 12.529 minder dan op 21 September. Onze Brusselsehe correspondent seint ons d.d. gisteren: Uit de Borinage wordt gemeld, dat in een mijn nabij Bergen een zestigtal mijnwerkers op een diepte van zeshonderd meter en ook bovengronds de steenkoolmijn hebben bezet. Zij eischen eem aanmerkelijke loonsverhoo- ging en betere arbeidsvoorwaarden. Onmiddellijk werd een afdeeling gendarme rie naar de mijn gezonden. De directie weigert met de stakers te onderhandelen. Sir Thomas Inskip. moet bijdragen, moet zij even krachtig zijn, teneinde zich van haar verplichtingen te kun nen kwijten, zooals dit vroeger de vloot heeft gedaan." Voortgaande gaf spreker uiting aan zijn vertrouwen in het vermogen en de doelmatig heid van de nieuwe types militaire vliegtui gen en wees erop, dat belangrijke maatrege len in de naaste toekomst eveneens genomen zullen worden voor de bescherming van het grondgebied tegen het luchtgevaar: „ultramo derne luchtafweerbatterijen en een bescher mend net, opgehouden door kabelballons ron dom Londen." In het jaar 1937 zal men een productie tot ontwikkeling zien komen, welke in zekere ge vallen reeds is aangevangen en die in toene mend tempo zal worden voortgezet tot 1940. Bovendieh zullen twee divisies van het land- BRUSSEL, 10 November. (HAVAS). De gewone parlementszitting is vanmiddag ge opend. Huysmans werd tot voorzitter van de ka mer herkozen. Vandaag nog heeft de regeering een wets voorstel ingediend betreffende het wettelijke bestaan van Vlaamsche en Waalsche divisies en regimenten en het beheer van het Vlaam sche leger voor de Noordelijke gebieden en het Waalsche leger voor de Zuidelijke provincies. Gevraagd wordt het gebruik van de beide na tionale talen op de krijgsschool en bij de hoo- gere officieren tot ontwikkeling te brengen. Het wetsontwerp heeft ten doel, de Vlaam sche parlementsleden tevreden te stellen en aldus hun goedkeuring van de militaire lief- vorming, die onder deze leden oppositie ont moet, te vergemakkelijken ANKARA, 10 November. (STEFANI). Bin nenkort zal een nieuw wetsontwerp worden gepubliceerd, krachtens hetwelk cursussen voor militaire vooropleiding van jongelieden van 16 tot 20 jaar zullen worden ingesteld. De dienstplicht zal in de toekomst duren van het 20e tot het 60e levensjaar, terwijl zij thans van het 20e tot het 45e jaar duurt. Ook vrouwen zullen voortaan dienstplich tig zijn. Bij mobilisatie zullen zij, van het 16e tot het 60e levensjaar, opgeroepen kunnen worden, om dienst te doen bij de bureaux en sanitaire organisaties achter het front. LONDEN, 10 November. (STEFANI.) Technici van het ministerie van luchtvaart doen te Radlett in Yorkshire proeven met een nieuw type bombardementsvliegtuigen. Dit toestel is uitgerust met een draaibaren toren met een klein kanon. De machine wordt voortbewogen door twee Pegaso-motoren van 2000 P.K. elk. Het toestel is in verschillende kleuren ge schilderd, zoodat het onder het vliegen bijna onzichtbaar wordt, ook wanneer het op ge ringe hoogte vliegt. RIJSSEL, 10 November. (HAVAS.) Het stakingscomité dat de leiding heeft bij de bier staking deelde mede, dat het voort zal gaaa met toezicht te houden op het naleven van da stakingsorder door de slijters en andere bier- verkoopers. De bierstaking heeft zich gisteren uitge breid tot de voorsteden van Rijssel en men verwacht, dat ook Roubaix, Tourcoing, Cao- dry en andere plaatsen zullen volgen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3