ORDE. ARBEID, EENHEID. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Landdag der R. KStaatspartij te Rotterdam. STADSNIEUWS. 59ste JAARGANG. MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 No. 17715 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 UTILE DULCI 25 JAAR. Druk bezochte receptie in Musis Sacrum. MASSALE BIJEENKOMST IN DE NENIJTOHAL. ORDE burgerlijke stand SCHEEPVAART. KETHEL. ARBEID. EENHEID. DIT NUMMER BESTAAT, UIT, VIER BLADEN. noteering moutwijn en SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bjj vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 13.75, bfl vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig, heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-OngevaJJenverzekering. 500. bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen, 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; f 75.— bij verlies van een wijsvinger; 50. bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Zaterdagmiddag heeft de S. T. V. „Utile Dulci" ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan een drukbezochte receptie gehouden in Musis Sacrum, De zaal was door de vele bloemstukken in een waar lustoord herscha- pen, terwijl de muren waren versierd met affiche's van de verschillende tooneelstuk ken, welke door U. D. in de afgeloopen 25 jaar waren opgevoerd. Ook waren vele van de behaalde tropheeën, en verschillende fo to-albums gevuld met aangename herinne- ringen te bezichtigen. Zeer velen hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om het bestuur van U. D. geluk te wenschen en in hartelijke bewoordingen toe te spreken. De voorzitter van het jubileum-comité van U- D., Mr. E. A. Cokart, wenschte als eerste spreker het bestuur nogmaals, nu officieel geluk. Spr. heeft aan het verleden gedacht, maar wilde nu een blik in de toekomst slaan. Namens de feestcommissie hoopt spr., dat dit zilveren feest een goed feest zal zijn en dat het uitgegeven gedenkboekje hieraan in niet geringe mate zal mogen bijdragen. De voorzitter van „Utile Dulci" Mr. D. Vis ser dankte spr. voor zijn hartelijke woorden en zeide hem ook dank voor hetgeen door hem gedaan is om dit zilveren feest te doen slagen. Het bestuur zal inderdaad veranderen. Daarin zag spr., bij een vereeniging met zoo Veel jongere krachten, geen bezwaar. Hierna werd het woord gevoerd door Ir. C. Houtman, als waarnemend burgemeester. Spr. wenschte namens het gemeente-bestuur U. D. geluk. Donderdag j.l. had spr. bij de op voering van „Mijlpalen" genoten van de kunst, die beoefend wordt. Spr. had reeds eerder het stuk gezien en geconstateerd, dat U. D. voor geen ander onder hoeft te doen, èn zelfs met beroepsgezelschappen kan wedijveren. Spr. memoreerde verder wat door U. D. voor de liefdadigheid is gedaan. Al die gelden zijn op de een of andere wij ze aan de gemeenschap ten goede gekomen. Met den wensch dat door U. D. nog vele op voeringen gegeven zouden worden, en dat op de a.s. tooneelwedstrijden te Rotterdam U. D. een ernstig mededinger zou zijn sloot spreker. Mr. D. de Visser dankte Ir. C. Houtman en verklaarde, dat hij vanaf de oprichting In 1911 getoond had U. D. een goed hart toe te dragen, wat zeer gewaardeerd wordt. Verder werd het woord gevoerd door den heer F. B. van Ersen, voorzitter van de Rot- terdamsehé Tooneelver. „Mutua Amicitia". Spr, zeide blij te zijn, dat U. D. aan de door hen georganiseerde tooneelwedstrijden op 6 Januari a.s. te Rotterdam zal deelnemen. Ook werd nog het woord gevoerd door den heer G. H. Koopman namens ,,de Burger- wacht" en door Dr. A. H. de Bruin namens de Schiedamsche Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose. Door de afdeeling Maassluis, van de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" was een keurig verzorgd receptieboek aange boden, waar door velen gebruik van gemaakt werd hun handteekening in te plaatsen o.a. namens de Ver. Zwakzinnigenzorg, de Schied. Gezondheids-kolonie, de Transportcollonne van het Schied. Roode Kruis, het Damesco mité tegen Armoede namens het Gemeente bestuur, het Ned. Roode Kruis, afd. Schie dam. den Schied. Kunstkring, de Ver. ter Bescherming van Zuigelingen, namens N O G. „Maasoord", de Schied. Gymn. Ver. de S. T. V. „Onder Ons", schietver. „de Roos", na mens R. T. V. „Mutua Amicitia", de Ver. ter bestrijding van tuberculose, de Burgerwacht, de E. H. B. O. namens Schied. Reddings brigade, en namens het Stedelijk Muziekcorps. Buitengewoon aardig was een versje dat door eenige jongetjes van leden van U. d. werd opgezegd en waarbij een foto en een medaille van deze toekomstige leden werd aangeboden Bloemstukken waren o.m. gezonden door het Gemeentebestuur, Zwakzinnigenzorg, N. O, G. „Poortugaal", Roode Kruis, Ver. ter Bescher ming van Zuigelingen, de E. H. B. O., de Schied. Gezondhei-dskolonie, het Stedelijk Muziekcorps, S. T. V. „Onder Ons" en nog Vele andere. Een stroom van brieven en telegrammen Was Ingekomen o.a. van de R .K. Schied. Tooneelclub, „Nut en Genoegen te Oost- voome, Prof. A. M. de Jong en Dr. Blom, beide oprichters van U. D., Schoonhovensche Kleuterschool, Watersportver. „Schiedam Schiedam. Zwemclub, Schied. Onderwijzers Tooneelver. en verder van vele oud-leden. Des avonds hadden de leden in Hotel Wei- mar te Rotterdam een intieme feestavond ter sluiting van dit geslaagde zilveren jubi leum. DE kringen Rotterdam en Dor. drecht der R K. Staatspartij, omvattende het Zuidelijk gedeelte van de provincie Zuid-Holland, hebben gistermiddag in de groote Nenijtohal een door vele duizenden bezochten Landdag gehouden, waar als sprekers optraden dr. H- W- E- Moller, mr- dr. D. Beaufort O-F.M- en mr- C- M- J. F. Goseling, voorzitter van de R-K S P- De gelegenheid, dat in verband met de ge bonden Zesdaagsche wielerwedstrijden in de kolossale Nenijtohal te Rotterdam vele duizen den zitplaatsen bevattende tribunes zijn opge bouwd, is ook door de R. K. Staatspartij be nut om daar een massale bijeenkomst te be leggen voor de Rijkskringen Rotterdam en Dordrecht, omvattende het ten zuiden van den Haag en Gouda gelegen deel der provin cie Zuid-Holland. Op een spontane wijze hebben onze katho lieke kiezers op den oproep gereageerd en wie even na de opening de meeting, welke daar bijeen gekomen was, overzag, kon consta- teeren, dat er naar schatting wel een 4 a 5 duizend personen dezen Landdag hebben bij gewoond. Tot uit de verst afgelegen deelen van den kieskring Dordrecht was men gisteren naar Rotterdam opgetrokken en de indrukwekken de rij autobussen welke op 't parkeerterrein stond opgesteld, gaf duidelijk te verstaan, dat niet alleen Rotterdam en zijn naaste omgeving waren vertegenwoordigd. De belangstelling van buiten, speciaal uit het Westland, was zeer groot De zaal bood den toeschouwer een vroo- lijken, ja feestelijken aanblik. De kale wit houten wielerbaan had men gecamoufleerd door verscheidene vlaggen daar op uit te span nen benevens spandoeken met de bekende slogans der R. K. Staatspartij „Storm op til, stut uw huis", „Door trouw aan eigen wetten vrij" enz. De frissche nationale driekleur, waarmede ook het middenterrein was over spannen, domineerde dezen middag in de zaal. Teeken van nieuw leven in onze partij was zeker de joyeuse entree van de Haagsche Jongeren-afdeeling, welke met slaande troms een vlaggenparade hield langs de baan en luide door de aanwezigen werd toegejuicht. Dat was al dadelijk een goed begin. Openingswoord door den Rotter- damschen Kringvoorzitter- Het openings- en welkomstwoord werd ge sproken door dr. A. M. Lucas, voorzitter van den kring Rotterdam, die op hartelijke wijze een welkom toeriep aan den H. E. Deken van Rotterdam, Kan. J. W- van Heeswijk en aan de talrijke geestelijken aan de leden van de Provinciale Staten en van de gemeenteraden, aan de sprekers in het bijzonder aan den voorzitter der R. K. Staatspartij, mr. C. M. J. F. Goseling. Een zware en moeilijke tijd ligt achter ons. Er heerschte niet alleen crisis op economisch gebied. Ook op politiek terrein was er ach teruitgang. Het schijnt, dat wij het diepste punt der economische depressie gepasseerd zijn en langzaamaan verbetering intreedt. Ook het politieke leven vertoont weer een opgaan de lijn en waarschijnlijk zal hier de opgang vlugger gaan. Deze landdag is er een symp toom van. De positie van het katholicisme in Nederland is vrij gunstig. Maar velen zijn er, "e het liever Turkseh dan paapsch" nog In ,n ,vaandel blijken te voeren. Hun doel zul te Zh echter niet bereiken, zoolang we zorgen Staats^ de ééne' sterke' mach«ge R. K. Met b (aPplaus). tonius" werdfÜlgv.-d00r d* HarI?,0nie "St" An" twee couplet^, hler°P d00r„ staande en van ons volkslied gezongen. Telegrammen aan Koningin e'1 Bisschop. Besloten werd dar, het verzenden van dp °n?er luiden bijval tot Aan H. M. de Koningin .8^6 tele°ramJnen; Duizenden leden r L. Staatspartij he- AANRIJDING. Zaterdag werd in de Lekstraat een autobus van de R. E. T. aangereden door een vracht auto, die achteruit een garage wilde binnen rijden. De beide motorijtuigen werden licht beschadigd. UIT HET S. Z. C.-KAMP. Vanavond zal er in het Sportfondsenbad om half negen de estafette voor dames-, hee- ren-en adspiranten worden gehouden tusschen S. - C. en V. Z. C. om den Sportfondsenbe ker. Houdster van den beker is S. Z. C. Na de estafette volgen twee waterpolo- competitiewedstnjden voor heeren voor den ■wintercompetitie van den Z. R o n 1 S. Z. C. 2— V. Z. C. 2 en S Z C. i_v. z' C. 1. PASSAGE THEATER. Woensdagmiddag 4 uur is er in het Pas sage Theater wederom een werkloozenvoor- Stelling. den voor gewestelijken Landdag bijeen in Nenijto-hal Rotterdam, om zich te versterken in hun staatkundige taak tot welzijn van ons dierbaar Nederland en overzeesche ge- biedsdeelen, betuigen Uwe Majesteit eerbie dige hulde, hartelijke aanhankelijkheid, op rechte trouw, jegens Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis. Aan Z. H. Exc. Mgr. J. P- Huibers, Bisschop van Haarlem: Duizenden leden R. K. Staatspartij he den voor gewestelijken Landdag bijeen in Nenijto-hal Rotterdam, betuigen Uwe Hoog waardige Excellentie en in haar het Neder- landsch Episcopaat eerbied, aanhankelijkheid en volgzame trouw. Bieden gelukwenschen op Uwen jaardag. Ad muitos annos. Hierna verscheen de eerste spreker van dezen landdag, dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer, voor de microfoon, die zou spreken over Door het licht van het verstand en vooral door het licht der openbaring weten wij, ka tholieken, hoe de verhoudingen in de mensch- heid uitgaan van God en naar Hem moeten terugkeeren. Hij is het beginsel van alles, ook van de orde. St. Tho mas definieert orde als de eenheid, ont staan uit de harmo nische verbondenheid van allen. Geen orde zonder eenheid, geen eenheid zonder verbon. denheid en die verbon denheid moet voeren tot volmaakte harmo nie. Die harmonische n tl M 11 verbondenheid is alleen Ur. H, Moller, mogelijk door onze ze delijke gebondenheid aan God. De eerste en allesbeheerschende zaak is daarom ons godsdienstig beginsel, onze ver houding tot God. De uiterlijke orde hangt af van de innerlijke orde, van ieders persoonlijke gebondenheid aan God. Indien wij ons niet houden aan Gods gebondenheid, dan wordt alles wankel en er is gevaar, dat alles verloren gaat. Het is onze verbondenheid met God, welke ons verbindt met de menschen. In ons zieleleven, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, vormen wij een eenheid. Doch daarboven uit gaat nog debovennatuurlijke eenheid, onze bestemming om Hem eenmaal van aanschijn tot aanschijn te aanschouwen en daarin volmaakt gelukkig zijn. Op die ziele en bovennatuurlijke eenheid berust onze ge meenschap. Die eenheid openbaart zich in de daad door rechtvaardigheid en liefde. De laatste is het zout, welke de rechtvaardigheid voor bederf moet bewaren. Denk aan het antieke „Sum mum jus, summa injuria", (het hoogste recht is het hoogste onrecht). Christus heeft niet gezegd: beoefen de rechtvaardigheid, maar: heb uw naaste lief als u zelf. En dit noemde hij zijn tweede gebod, g e 1 ij k aan het eer ste: Heb God lief bovenal. Duidelijker kon Hij het niet gezegd hebben, hoe rechtvaardigheid en liefde een onverbrekelijke eenheid moeten vormen. Dat wij nog zooveel aan maatschappelijke orde moeten doen, is het, omdat wij zoo wei nig aan christendom hebben gedaan? Christe lijke orde sluit in een behoorlijke maatschap pelijke orde. De groote ik-zucht van den mensch belemmert ons voortdurend om onzen plicht in dit opzicht naar behooren te vervul len. De groote tegenstelling in de wereld ligt tusschen: God en „ik". Zoo dikwijls het „ik" zegeviert, dan verjaagt de hebzucht de orde uit de maatschappij. Zonder deze orde is er ook geen gezag in den Staat. Als men de gebondenheid aan God verwerpt, vervalt men in de slavernij van den Staat. Alleen in die gebondenheid aan God is onze geestelijke vrijheid gewaarborgd, onze menschelijke waardigheid verzekerd. Bij hen, die den eenigen oorsprong van alle orde, God, verloochenen, is een harmonische gemeenschap onbestaanbaar. Niet de nieuw heidenen, maar alleen zij, die in de kracht Gods willen werken naar Gods bestel, die in oormoed zich gebonden achten aan God, zij alleen kunnen de maatschappelijke orde bou wen. INBRAAK. Zaterdagavond is ingebroken m de wonimr van de familie v. d. K. in de Wiiiem de ZwH? gerlaah alhier. De inbrekers zijn waarschijn lijk over een lage schutting dan in dJen achtertuin geklommen en vervolgens door een openstaand bovenraampje ln huis gekomen. Slechts de moeder van v. d. K.. en twee kin- deren waren thuis; zij hadden zich reeds ter ruste begeven. Op zeker moment werd mevr. de wed. v. d. K. wakker} doordat er aan de deur wed gerammeldtoen zij riep. „wie is daar"? hoorde zij snel personen naar beneden loopen. Zij ging toen naar beneden en zag dat de kamer overhoop was gehaald. Aangifte van 12—14 November GEBORENJohanna, dochter van J. M. Snijders en A. Simons, Noordmolenstraat 58 Johanna C., dochter van A. J. van Dijke en A. L. den Outer, Galileistraat 68 Leonardus J., zoon van I. van Gelderen en J. van Deur zen, dr. Noletstraat 1 Arie W. G., zoon van A. W. Zwambom en G. A. van Dijke,. Ampèrestraat 23. SCHIEDAM, 14 Nov. Aangekomen: Ned. s.s. Alderamin, van Antwerpen; Zweedsch s.s. Etna van Talin, beide om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Harpalion, ledig van Rotterdam; s.s. Ufa, ledig van Ant werpen, beiden om te dokken in de Wilton haven. OP TER VERGADERING. h<!deriavond in het R. K. Vereeni- de R K irL*6.llouden ledenvergadering R W v uuul icucavcigauciiiig vüTi Boelriik nit ^sv®reeniê^ng zal de heer C. ven van het d^nef Uiteen2ettinS propagandaclub. °P te richten politieke En om de spreker, die alleen reeds een volle zaal verdienste, èn om de belangrijk heid dezer vergadering waarin het geheele bestuur aftreedt en ingevolge het nieuwe reglement herkozen kan worden, is aller op komst zeer dringend gewenschl. „De R.K. Staatspartij acht principieel-chris- telijke staatskunde thans meer dan ooit noo- dig", aldus ving pater mr. dr. Beaufort, direc teur van de R. K. Centrale voor het ontwikke lingswerk van het R. K. Werkliedenverbond zijn rede aan. „Maar daarnaast treedt sterk op den voorgrond de leus: loonende arbeid voor het volk; terwijl werkverruiming de voor naamste toetssteen is voor het regeeringsbe- leid." Spr. karakteriseerde dan tegenover hen, die vragen, of er geen hoogere waarden in 't ge ding zijn als beschaving, godsdienst, zedelijk heid en recht, dat er hier geen tegenstelling te construeeren valt tusschen het materieele en 't geestelijke. Wil men de hooge goederen veilig stellen, dan dient in den arbeidsnood het uiterste beproefd te worden. In het kort werd vervolgens uiteengezet de beteekenis van den arbeid voor het persoonlij ke en maatschappelijke leven, als levenswet voor eiken mensch en hoe bovendien elke ar beid, simpel en weinig voldoeningwekkend, een deel vormt van het ontzaglijk geheel, bij draagt tot de welvaart van ons allen en in den opbouw van het wereldplan. „Nemen we nu de bittere werkelijkheid" al dus spr. „van de laatste 6, 7 jaren, nu mil- lioenen hun natuurlijken plicht niet kunnen vervullen en massa's moeten gebrek lijden. Er is een dreiging van een eeuw der werkloos heid." Aan de orde stelde spr. dan de principieele staatkunde ook in het sociaal-economische en met betrekking tot den arbeid. Slechte maatschappelijke toestanden zijn immers de beste voedingsbodem voor het radi calisme naar rechts en links. Met citaten uit de Heerlensche rede van mr. Goseling en „Quadragesimo anno" werkte spr. deze stel ling nader uit. Na deze hypothese de practijk der R. K. Staatspartij. Pater Beaufort kon niet in de tails afdalen, doch wenschte in het algemeen met nadruk het volgende te verklaren: Wie de parlementaire geschiedenis der laat ste vijftien jaren onpartijdig nagaat, zal moe ten erkennen, dat de katholieke fractie méér dan welke andere ook geijverd heeft om onze industrie tegen moordende concurrentie van buitenland te steunen; dat zij het eerst de logi sche consequentie getrokken heeft uit het ver iaten van den vrijhandel door het buitenland dat zij vooral de verschillende regeeringen telkens en telkens gesteund en vaak gestimu leerd heeft, als het ging om de bescherming van den arbeid in Nederland en dat zq dan vooral fel was in haar critiek op het regee- rmgsbeleid, als zij meende, dat op dit punt niet al het mogelijke was beproefd. Ten aanzien van de pogingen tot werk- behoud en werkverruiming in Nederland mag men niet zeggen, dat de katholieke frac tie het alleen deed, maar wel, dat geen ander méér deed. En daarom verdienen partij en fractie dank voor het verleden en vertrouwen voor de toekomst. Mr. dr. D. Beaufort O.F.M. Tenslotte wendde de redenaar zich tot de zwaarst getroffenen de werkloozen, waarbij hij de beschuldiging van arbeidsschuwheid af wees. Alsof de dag niet zou gezegend worden, waarop het neerdrukkende nietsdoen zou wijken voor blijden en vreugde scheideen den arbeid. Spr. gaf de verzekering van 'n sterk mee leven van partij en fractie. Alles en alles wil zij erop zetten om arbeid te hergeven, arbeid als bron van welvaart, voor de werkloozen zelf, als onmisbaar goed voor de gemeenschap en als vervulling van de levenstaak; het die nen van God. Na deze meermalen door applaus onderbro ken rede en na het zingen van het „Wien Neerlandsch Bloed" kondigde dr. Lucas een „neutralisatie"-periode af van een half uur. In deze pauze concerteerde de harmonie St. Antonius. Dan klonken gongslagen en werd als derde spreker de partij-voorzitter mr. Goseling aan gekondigd die onder toejuichingen voor de Ne- nrjto-microfoon plaats nam. Naar aanleiding van het zesdagengebeuren was bij spr. onweerstaanbaar opgekomen de gedachte van St. Paulus: Zij onthouden zich van alles om 'n vergan kelijke kroon. Zulks wil niet zeggen, dat politiek bedrijven persé werken is voor een onvergankelijke kroon. Hjj wenscht in dit ver band slechts nadruk te leggen op den heiligen plicht die tegenover het vaderland vervuld moet worden. Politieke actie is een goed stuk leeken- apostolaat, waarbij de katholieken in de voor ste rijen der beste vaderlanders moeten Mf. C, Goseling* staan, maar dan saamgebonden en één (applaus). Afzonderlijke groepjes voeren tot steeds nieuwe splitsing. Ernstige mannen, die daar mee begonnen, zijn vastgeloopen. Er komt van opbouw niets terecht. De aangekondigde hervormingen blijken steriele nonsens. Boven dien wordt het gevaar geschapen van uit schakeling van den invloed op het Staatsbe stuur. Onder applaus citeerde Mr. Goseling het bekende woord van Dr. Schaepman op den Frieschen landdag van 1901: Onze een heid is geen kraakporselein. Die eenheid bestaat nog ondanks alle prog nose bij elke verkiezing: Nou is het uit. Eenheid beteekent overigens geen doodende gelijkschakeling. Zij beteekent dienen in den geest van gelijkgerichte samenwerking om voorbereidend werk te doen. Dan pas kan ge dacht worden over de samenwerking met anderen. Kan het anders? Men beweert van wel, doch wij katholieken wenschen geen kerk- hofrust, doch een gezonde en geordende democratie (applaus). Als een roede draad moet door ons werk loopen de gemeenschaps- gedachte, de Christelijke solidariteit, Spr. hekelde dan het liberalisme met zijn individualisme. Ook bij de socialisten is het met de gemeenschapsgedachte nog niet in orde. Daar is nog te veel groepsbelang. Als katholieken hebben we nationaal werk te doen, waarbij splitsing naar standen of streken uit den booze en zelfs potsierlijk is. Spr. wenschte dan tets te zeggen over af weer, aanval en opbouw. Afweer tegen den geest van het cultuur- bolsehewisme. Communisme en fascisme vor men op dit terrein geen tegenstelling. Neder land wil geen van beide (applaus). Wij bljjven beide bestrjjden. En wijzend naar de prachtige daden in Limburg ver hoopte spr. dat nu het rood tegengehouden was ook het bruin zou gekeerd worden, Aanval. Wij moeten inderdaad ook ten aan, val gaan, niet met rotte eieren en stinkbom men, doch met een bewerking van de geesten en het treffen van deugdelijke maatregelen. Doch dit alles in een besef van groote ver bondenheid in levens- en wereldbeschouwing. In dit opzicht kunnen en moeten we tota litair zijn. Maar In andere landen dan Daar is ook de katholieke groep niet een. Op dit argument van den onwil wenschte spr. te antwoorden, dat de meest eenvoudige krantenlezer nu wel weet hoe het elders vaak met de Katholieke kerk en de christelijke levensbeschouwing staat. Overigens wij willen Nederland Neder- landsch houden, samen, samen sterk (applaus) Voor den opbouw verwees spr. allereerst naar de in dit opzicht duidelijke rede van Pater Beaufort. Verandering van maatschap pij zal echter met de verbetering van de zeden hand in hand moeten gaan. Een we reldretraite helpt hier niet veel. Het is een kwestie van de geesten rijpen. Spr. was diep overtuigd, dat door onderlinge samenwerking en met den steun van het gebed Nederland te redden is van allerlei gevaren. Mogelijk wordt het een werk van langen adem, doch kansen en tempo hangen ook van eigen werk af. In ieder geval wij vorderen, er is geen reden tot defaitisme, en als we willen, zullen we winnen. Ten aanzien van dezen arbeid wenschte spr. ook te wijzen op de taak der jongeren. Er moet van hen een vortdurende aanvoer zijn. Zij moeten echter willen dienen en profiteeren van de ervaring van hun voorgangers. Ieder dus nu op zijn plaats, waarbij spr. vastlegde, dat een speech op een politieke vergadering door een priester hem niet be hoeft te bezoedelen. In de komende maanden staat de politiek op den voorgrond. Men kenne zijn duren en heiligen plicht van samentrekken. Het vaderland vooraan. Boven alles de eer van Christus. Christus en één. Wint! (Toe juichingen) Na deze enthousiaste toespraak werd het: we leven vrij, we leven blij aangeheven. De heer Th. Eisen, burgemeester van Naaldwijk sprak dan het slotwoord. Hij be dankte in het bijzonder Schiedam en Dordt alsmede de groepen der Zuid-Hollandsche eilanden. De sprekers mr. Goseling, als de chef van den generalen staf en commandant van het veldleger overal op de bres, Dr. Moller Verwacht wordt: Matige, later weer toenemende Noord- Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking met kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst Geseind 16 Nov. te 8.50 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede". lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot nait li repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eioy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 61 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. i'ooneelvereen. „Aiberdingk I'hijm", R. K. Volksbond, hall 9. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zaugvereeniging „inter Nos", café De Sein post. lederen Woensdag om hall 9 bestuursver gadering van bet afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond lndoortralning S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezeiienüuis. lederen Woensdagavond om nmt y repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den K. Volks bond. lederen Woensdagavond van hall 9 tot i"»'f 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van EU. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van half 9 tot hall 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellen vereeniging onder leiding van den eerw. Praeses ln ge- oouw Nieuwe Haven 121, lederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. V., lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H.B.O. ln het Gymnastieklokaal naast de St. Jozef gezellen vereeniging. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden", lederen Zaterdagavond van 7.309.30 uur Troepavond van de R. K. Verkenners St, Franciscusgroep. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan- als de man van de verdiensten op cultureel ®ers ,f°naff1^nvant'e vakkeD Antonius", terrein ln land en stad en Pater Beaufort als van uur zittin2 van het hMh""' de sociale priester en de stem der Kerk, kre gen een afzonderlijk huidewoord. Spr. vroeg alsnog lid te worden en leden te werven voor de R.K. Staatspartij en om vertrouwen te schenken aan de topleiding. Met een daverend Aan U O Koning der eeuwen gingen de duizenden tenslotte uiteen. Naast den lof aan de sprekers en de aan wezigen gebracht mag zeker ook een woord van hulde niet worden onthouden aan de or ganisatoren van den landdag en de assisten ten. Het geheel had een goed en prachtig ver loop. De uitgebreide affaire klopte als een bus. zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van lerion Zondag 22 November Jaarlijksche kerkhof oefening, vanwege de St. Barbaravereeniging (aanvang 3 uur nam.) 18 Nov.: Groote Schouwburg, Bohème (Scuderi's jubileum bij de Italiaansche Ope- De landdagcommissie, de algemeene R. K. I ra-* uur (voor volw.). Propagandaclub en de harmonie St. Antonius hebben volledig eer van hun arbeid. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 9.05%, Berlijn 74.65; Parijs 8.60^, België 31)29, Zwits6rl3H(J 42,57 V» AmeriKu i - - 1,85 1/16, Denemarken 40,40 Zweden 46 67 Colosseum' Oranje Hein en de hemel op ..An./v<n A K Art-t, '2 I /hnunn 152 ioof) Tri Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 November in: Grand, Meisjeslyceum (voor volw.); Luxor Brandend goud (voor volw.); Lumière, Es capade (voor volw.); Capitol, City en Cen traal, Muiterij op de Bounty (boven 18 jaar) Studio Lorenzino de Medici (voor volw.); Noorwegen 45,47%. SCHIEDAM, 16 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwjjn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,20—1,80 iniet officieel), aarde (boven 18 jaar). Ooster lm Sonnen- schein en De Don-Kozakken-kapitein (voor volw.)Corso en Prinses, De wonderdokter; Victoria, De roode wagen en Uit de wereld van het onbewuste (voor volw.); Olympia, De papsoldaat en Met donderend geweld (boven 18 jaar); Scala Vrouw of secretares se? (voor volw.); Thalia, De noodlottige bruid (boven 18 jaar). Dageljjks: Arena,variété-programma, 2,15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur. Ti- voli-Schouwburg, Zoek de zon op (Nat. Re vue) 8 uur (boven 18 jaar). Tentoonstellingen: De studio: Werken van A. Leeflang, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1