FRANCO WIL BARCELONA BLOKKEEREN. s N Londen zon zich ertegen verzetten. Honderd ton bommen op Madrid. - in Canada. Buitenlandsche schepen gewaarschuwd. 11 f§ I VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 De luchtgevechten duren voort. DE ERKENNING VAN FRANCO'S REGEERING. Een nieuwe fase rond Spanje. STUWDAM GEBROKEN. t6°eil MoskoU Nationalistische kruiser bombardeerde reeds verschillende Catalaansche havensteden. Vreeselijke ramp te Osaroesawa, in Japan *v' A I X 1 1 MINSTENS DRIEHONDERD DOODEN. De katholieken houden massa- betoogingen. NA SALENGRO'S DOOD. Eén zijner tegenstanders gevlucht Communisten willen nagaan of de gestapo de lastercampagne steunde. EXPLOSIE-RAMP IN ZUID-TIROL. Minister-president, van Quebec voor nemens, iedere communistische actie zoo krachtdadig moge lijk te bestrijden. GROOTE BEDEVAART NAAR ROME. Zes arbeiders om het leven gekomen Voor de bevrijding der wereld van de dreiging van het het communisme. BRITSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. CLANDESTIENE WAPENHANDEL TE BORDEAUX. Twee inzittenden omgekomen. SNELTREIN ONTSPOORD; VIJF DOODEN. De Plaza de Cataluna te Barcelona, de stad, die thans plotseling in 't centrum van de wereld-belangstelling is gekomen. D 3000 ROODEN UIT PARIJS NAAR HET FRONT. MADRID, 19 November. (VAN YINDRICH). Om kwart voor vier Donderdagnamiddag hebben elf driemotorige bommenwerpers en 9 jachtvliegtuigen van de nationalisten opnieuw een luchtaanval op Madrid ondernomen. Zij konden echtef slechts weinig bommen neerwerpen, daar enkele minuten na hun komst tien volksfrontvliegtuigen boven de hoofd stad verschenen, om den aanval af te weren. Van den tuin van het ministerie van oorlog uit zagen wij, hoe de roode gevechtsvliegtuigen zich van groote hoogte op de vijandelijke machines neerstortten en een hevig mitrailleur- vuur op haar openden- Verschillende malen konden wij duidelijk de hoof den van de personen, die de machine geweren bedienden, zien. Plotseling begon een volksfrontvliegtuig te wankelen, sloeg over den kop en stortte ver volgens „en vrille" neer. Eenige oogenblikken later stortte een tweede volksfront-machine loodrecht omlaag, zwarte rookwolken en gToote vlammenbundels met zich meesleurend. De beide piloten van een derde vliegtuig, dat eveneens getroffen werd, zagen wij met een parachute omlaagspringen. De correspondent van de „Diario de Lisboa" meldt, dat volgens officieele mededeelingen In de laatste acht-en-veertig uren ruim honderd ton bommen en andere springstoffen op Ma drid zijn geworpen. De Carcel Modelo en de Montana-kazeme zijn nog steeds niet in de handen van de witte troepèn gevallen, on danks de ononderbroken aanvallen, die sedert twee dagen op beide gebouwen gericht wor den. Wel staan zij in brand. Uit Hendaye wordt gemeld, dat om niet medegedeelde redenen, welke waarschijnlijk in verband staan met de militaire operaties in het Baskenland, de rechtsche autoriteiten besloten hebben, de Spaansche grens gedu rende twee weken te sluiten. "en Stefanl-telegram uit Parijs meldt, dat een extra-trein van de Internationale Roode Hulp van de Gare d'Austerlitz is vertrokken met drie-duizend Fransche vrijwilligers, die naar het front van de rooden in Spanje zullen worden gedirigeerd. Het persbureau van het oppercommando ln Salamanca publiceert een verklaring, waarin wordt medegedeeld, dat den 3isten October jl. drie-duizend buitenlanders, voor het meeren- deel Sovjet-Russen, de Fransche gren3 bij Perpignan in de richting van Barcelona heb- ben overschreden, om zich bij de roode militie te voegen. Voor het transport van deze man- schappen heeft men zich bediend van Fran sche autobussen. Zij zijn toen vermoedelijk ingelijfd bij de „bultenlandsche groep", die door de nationalisten later in de omgeving van Madrid ln de pan gehakt werd. In de verklaring wordt verder erop gewe zen, dat den '7en November het Spaansche atoomschip „Villa de Madrid" mt Marseille vertrokken is. Men heeft kunnen vaststellen, dat bij het vertrek uit de haven op het dek tal van vrijwilligers, voor het meerendeel van Fransche nationaliteit, ln militaire formatie stonden opgesteld. De vrijwilligers werden door roode militie bewaakt. Ongetwijfeld be trof het hier een transport, bestemd voor ver sterking van de roode horden in Spanje, AVILA, 19 November. (HAVAS) Alle strijd krachten, die onder commando staan van generaal Mola, hebben hedenmorgen het offensief hervat. De colonnes Delgado en Bartolomeo, ge steund door de colonne van kolonel Escamez, opereerden ln het Noord-Westen en de colon nes Barron en Asensio, gesteund door de colonne Requetes van kolonel Rada, in het Westen. In het Zuiden beperkten de colonnes Telia en Monasterio zich ertoe, pressie uit te oefe nen op den vijand, door een hevig vuur op de roode stellingen te onderhouden. Nationalistische vliegtuigen hebben bommen van groot kaliber geworpen op het ministerie van binnenlandsche zaken op de Puerta del Sol. Het gebouw werd verwoest. Om tien uur hedenmorgen bezetten de natio nalisten honderden villa's tusschen de Sago- via-brug en de Toledo-brug. LONDEN, 19 November. (Rj O.) Reuters correspondent te Madrid telefoneerde van nacht: De verwoesting, in de Spaansche hoofdstad aangericht door den jongsten nach telijken luchtaanval (die van Dinsdagavond dus) is onbeschrijfelijk. Bjj de Puerta del Soi zijn twee enorme gra naattrechters geslagen. De Carmen-markt is volkomen door brand verwoest. Talrijke gebouwen zijn het vuur ten prooi gevallen, o.a. die van de „Libertad" en van de „Informaciones". Verscheiden huizenblok ken zjjn door vuur of bommen geheel vernie tigd. De wijk Arguelles ziet er uit als decor uit een oorlogsfilm en is bijna geheel ontruimd. Gisteren was de regeeringsluchtmacht den ge- heelen dag in de weer om een nieuwen lucht aanval te voorkomen. Volgens de laatste op gaven zijn bij den luchtaanval van Dinsdag 300 menschen gedood en 500 gewond. Vjjftig huizen werden verwoest. Om kwart voor tien gisteravond heeft het Madrileensche radiostation .Espana." mede gedeeld, dat door een lichte beschadiging van de zenderinstallatie de uitzendingen van het station „Union Radio" voor de rest van den avond zouden worden gestaakt. In den strijd van gisteren verloren de re- geeringstroepen 3000 man, waarvan 700 man van de internationale kolonne, meldt de radio club van Teneriffe nog. LONDEN, 19 November. (R. O.) Woensdag zijn 40.000 man te Madrid aangekomen, om deel te nemen aan de verdediging der hoofd stad. Deze mededeeling werd kort na midder nacht gedaan door den omroeper van het re- geeringsstation te Bilbao, die eraan toe voegde, dat verdere versterkingen te Madrid kunnen worden verwacht. LONDEN, 19 November. Vermoedelijk zal men te Londen overwegen, de Britache koop vaardijvloot te waarschuwen in verband met de door Burgos afgekondigde blokkade. Het oorlogsschip „Garland" heeft opdracht, alle Britsche onderdanen zoo spoedig mogelijk uit Barcelona te evacueeren, wanneer de stad gebombardeerd wordt. Volgens het Parijsche blad „Le Journal" is de „Canarias" reeds Dinsdagnamiddag voor het aan de Catalaansche kust gelegen haven stadje Palamos verschenen. De kruiser nam toen een klein Spaansch handelsschip onder vuur en dwong het, de haven uit te loopen. •In aansluiting daarop heeft de kruiser de Catalaansche havens Palafrugell en Escala beschoten, om ten slotte voor de grensstad Port-Bou te verschijnen, die evenwel niet onder vuur werd genomen. In verband met de evacuatie van Duitschers uit Oost-Spanje meldt de Unipress nog uit Berlijn, dat volgens een officieele mededee ling alle Dultsche consuls in de gebieden, waar de volksfronters zich rjog handhaven, zijn teruggeroepen. Een ambtenaar van de Wilhelmstrasse deel de de Unipress mede, dat de Duitsche consul- generaal te Barcelona, Koescher, voor zoover men wist. reeds Woensdag, na het afbreken van de betrekkingen met de Caballero-regee- ring aan boord van een schip was gegaan, om de Catalaansche hoofdstad te veriaten. Eberhard von Stohrer was van 1913 tot 1919 reeds als gezantschapssecretaris te Madrid werkzaam. In kringen, die met het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn in nauwe relatie staan, neemt men aan, dat de nieuwe zaakgelastigde zich reeds in het begin van de volgende week naar de residentie van de Franco-regeering zal begeven. LONDEN, 19 November. (D.N.B.) In ver band met de aankondiging van generaal Fran co, dat hij voornemens is, de havens van Bar celona en Valencia te blokkeeren, heeft de Britsche regeering thans contact gezocht met de Spaansche regeering in Burgos, om den door de dreiging van de blokkade geschapen toestand op te helderen. In welingelichte kringen alhier neemt men aan, dat de Britsche regeering er naar streeft, Burgos van het nemen van dezen maatregel af te brengen of, indien dit onmogelijk blijkt, Franco te noodzaken bij deze blokkade met bepaalde Britsche wenschen rekening te hou den. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een soortgelijke houding ook door de Fransche regeering wordt aangenomen. Eden was vandaag in de gelegenheid, den Fransehen gezant Corbin te spreken bij het diner ter eere van den vroegeren minister president Chautemps. Men veronderstelt, dat daarbij ook de toestand in Spanje is bespro ken. In het lagerhuis heeft afgevaardigde Alexander, die eerste lord der admiraliteit was in de labourregeering, de vraag gesteld, welke houding de regeering zou aannemen ingeval een blokkade van de Catalaansche kusten werd ingevoerd. Eden verklaarde daarop, dat de normale regelen, die iedere internationale actie in der gelijke omstandigheden leiden, in acht geno men zullen worden door de Britsche oorlogs schepen met het oog op de verdediging der wettige Britsche belangen. [AAR uit Parijs vernomen wordt, heeft de nationale regeering van Burgos den buitenlandschen regee- ff ringen verzocht, haar schepen uit de haven van Barcelona terug te trekken, daar generaal Franco besloten heeft, met alle middelen den aanvoer van oorlogsmateraal in deze haven te ver hinderen- Een bevestiging van dit bericht brengt een Havas-telegram uit Londen, waar in wordt medegedeeld, dat officieele Britsche kringen door generaal Franco ervan in kennis zijn gesteld, dat hij voornemens is, Barcelona te blok keeren. Voldoening in Brazilië; vragen van Attlee in het Britsche lagerhuis aangekondigd. SANTIAGO DE CHILI, 19 November. (UN. PRESS.) Twee conservatieve en twee liberale afgevaardigden hebben bij het bureau van de kamer een resolutie ingediend, waarin de re geering wordt aangespoord, de Franco-regee- ring in Spanje te erkennen. De kamer heeft besloten, Dinsdag a.s. over deze resolutie te stemmen. RIO DE JANEIRO, 19 November. (UN. PRESS). Een woordvoerder der regeering verklaarde, dat het bericht over de erkenning der Franco-regeering door Duitschland en Italië „met belangstelling en de grootste vol doening, was ontvangen". Zelf heeft de Bra ziliaansehe regeering echter, zoover men weet, nog geen stappen ten aanzien van een even- tueele erkenning gedaan. LONDEN, 19 November (HAVAS). Als ge volg van de erkenning der regeering van Franco door Duitschland en Italië, zal Attlee vandaag in het lagerhuis vragen richten tot minister Eden met betrekking tot de houding der Engelsche regeering. Deze vragen zullen gegoten worden in den gebruikelijken vorm van een -verzoek om inlichtingen aangaande den Spaanschen toestand, om Eden in de ge legenheid te stellen, de door hem noodzakelijk geachte opmerkingen te maken aangaande het besluit van, Rome en Berlijn. In parlementaire kringen heeft het besluit der regeeringen van Duitschland en Italië eenige verrassing veroorzaakt, doch de meeste afgevaardigden spraken de hoop uit, dat het geen betreurenswaardige gevolgen zou hebben voor de non-interventie-politiek, de eenige po litiek, die naar hun meening voor het oogen- blik uitvoerbaar en verstandig is. TOKIO, 19 November. (A.N.B.) Naar aan leiding van de erkenning van de Franco- regeering door Duitschland en Italië, meent men volgens het agentschap Domei in diplo matieke kringen te weten, dat de Japansche regeering te gelegener tijd, wanneer de orde te Madrid zal zjjn hersteld, eveneens te Fran co-regeering zal erkennen. WEENEN, 19 November. (HAVAS). Hoe wel men zich in officieele Weensche kringen zeer gereserveerd toont ten aanzien van den datum, waarop ook Oostenrijk de Franco-re geering zal erkennen, is men in welingelichte kringen van meening, dat deze erkenning, binnenkort zal plaats vinden. Ook Hongarije zou weldra de Franco-regeering erkennen. De kwestie vein de erkenning van het natio nale regime ln Spanje door Duitschland en Italië bl(jft intusschen ook de Britsche offi cieele kringen bezig houden. In het lagerhuis legde Eden gisteren eenige De kogel is door de kerk. Wat sinds weken en weken met spanning verwacht 'werd, mede om de consekwenties, welke aan het feit verbonden zijn, is thans werkelijk heid geworden: Duitschland en Italië hebben de regeering van Burgos, de regeering van generaal Franco, de jure erkend. Waarschijn lijk zullen enkele andere landen: Portugal, Oostenrijk, Hongarije en verschillende Zuid- Amerikaansche staten het Duitsch-Italiaan- sehe voorbeeld spoedig volgen, en zóó krijgt de nationale regeering, die op het oogenblik nog om het definitieve bezit van Madrid strijdt, een moreelen steun naast den ma- terieelen, welken zij sinds lang mocht ont vangen. Het spreekt van zelf, dat de Burgos-regee ring eenige plechtigheid aan dit voor haar zoo verheugende gebeuren heeft gegeven. In een korte toespraak voot radio-Sevilla deed generaal Queipo de Llano mededeeling van de officieele erkenning door Berlijn en Rome, en toonde daarna in een korte toespraak aan, dat tengevolge van de in geheel Spanje be dreven, door haar in haar volkomen mach teloosheid toegelaten misdaden de uit het bedreigde Madrid weggevluchte regeering niet meer erkend kan worden als een regee ring, welke het Spaansche volk vertegen woordigt of vertegenwoordigen kan. De ge neraal besloot zijn rede met de woorden: „SeVilla en geheel Spanje, het Spaansche volk in zijn geheel zoowel als elke indi- vidueele Spanjaard, het geheele door de linkschen onteerde volk is vastbesloten eens en voor altijd het communisme uit Spanje te verdrijven". Begrijpelijkerwijze klonk aan het slot een geestdriftig: „Leve Italië, leve Duitschland!" Deze erkenning was verwacht. Het was voldoende bekend, dat de sympathiën van Duitschland en Italië naar Franco gingen; welke de motieven hiervan zijn, is evident. Het is zoo geloopen, zooals het onvermijde lijk moest gaan. De strijd rond Rusland heeft zich momenteel op Spanje geconcentreerd, zoowel de intematdonaal-politieke als de re- ligieuse strijd. Tusschen deze twee aspecten van den Spaanschen krijg heersc-ht momen teel ongetwijfeld 'n groote, bijna onontwarba re verwarring, 't leven is nu eenmaal einde loos gecompliceerd. Maar waar de bolsche- wiki sinds jaren op instructie van Lenin, al hun hoop en inspanning op Spanje ge richt hadden gedeeltelijk wijl zij de toe standen daar rijp voor de proletarische re volutie achtten, ten deele wijl Spanje als sluitstuk van de Middelandsche Zee een ge weldige militaire beteekenis kan krijgen - is het begrijpelijk, dat de groepen, die hetzij om politieke, hetzij om zuiver godsdien stige redenen, twee ver uit elkaar, op geheel ander plan liggende drijfveren, bezorgdheid omtrent de roode activiteit in Spanje koester den, ook het oog voortdurend op Spanje ge richt hebben, en nu, in dezen voor Europa wellicht beslissenden strijd niet alleen hun sympathie aan de partij geven, welke voor den een alle, voor den ander ten minste de meeste waarborgen schenkt, dat hun belan gen veilig zijn. Maar, hoezeer verwacht ook, het feit der erkenning heeft toch een enormen indruk gemaakt. Men bespeurt het duidelijk in de geheele internationale pers, waarbij vooral de bezorgdheid, sterker de angst domineert, daffle psychologischè toespitsing van 'het conflict, hetwelk in verband met de Euro- peesche tegenstellingen over de gebeurte nissen in Spanje was ontstaan, tot daden zal leiden, welke den vrede van Europa in ernstig gevaar kunnen brengen. In- diepste werkelijkheid was de z.g. re- geering van Madrid, nu naar Valencia ge vlucht, nog slechts een fictie, welke slechts gehandhaafd bleef, wijl men internationale verwikkelingen zooveel mogelijk wilde ver mijden. Een regeering, welke nooit in staat is geweest leven en eigendom van zijn orde lievende burgers noch van vreemdelingen te beschermen; welke door een buitenlandsche mogendheid: het bolschewistische Rusland voortgedreven wend; welke het ware belang van Spanje niet kon behartigen, wijl zij de belangen van Moskou moest dienen, verdient den naam van wettige regeering zeker niet. Zij heeft het land aan de anarchie, een gru welijke bandeloosheid prijsgegeven. Zullen Duitschland en Italië, als de nood aan den man komt, tot een vlootblokkade van Barcelona overgaan? Dat is op het oogen blik de vraag, welke men zich wel kan stel len, doch die niemand durft beantwoorden, Engeland zal groote moeite hebben, als de zaak voor de niet-inmengingscommissie komt, de twee partijen uit elkaar te houden Keuter meldt bovendien uit Marseille, dat de militaire gouverneur van Palma de Mal- verklaringen dienaangaande af. lorca, naar men meent, reeds Zaterdag de Britsche marine-autoriteiten op Palma ervan in kennis heeft gesteld, dat de witten ingeval van militaire operaties tegen Barcelona, Tar ragona, Valencia, Alicante en Cartagena slechts een veilige ankerplaats konden waar borgen in bepaalde, nader omschreven wate ren. In de verschillende gevallen zullen de ankerplaatsen rich op eenige mijlen van de betreffende havens bevinden. Voorts wordt vernomen, dat Woensdag aan de Duitsche en Italiaansche onderdanen order is gegeven te vertrekken met het oog op de mogelijkheid van een bombardement van Bar celona, waarmede inmiddels, naar een speciale correspondent van de „Intransigeant meldt, in den nacht van Woensdag op Donderdag door een nationalistischen kruiser, vermoede lijk de „Canarias", reeds een begin is gemaakt, De kruiser moet de stad tweemaal onder vuur genomen hebben, eerst tusschen twaalf uur en half één en vervolgens nog eens tus schen vier uur en half vijf des ochtends. De schade schijnt evenwel niet ernstig te zijn. De bevolking zou van het bombardement niets bemerkt hebben, daar juist een hevig onweder woedde. 'X* Het filiaal van de Spaansche Bank te Barcelona- Op een desbetreffende vraag van den leider der labouroppositie, Attlee, antwoordde hij dat de houding der Engelsche regeering blijft, zooals die tevoren is gedefinieerd. Toen Attlee daarop vroeg of er van den kant der Engel' sche regeering eenig voornemen bestond, om de regeering-Franco te erkennen, antwoordde Eden: „Het lagerhuis zal zich er rekenschap van geven, dat er een onderscheid bestaat tusschen de erkenning van een belligerent en de erkenning van de eene partij of de andere als regeering van Spanje en wat dat aangaat, heb ik niets toe te voegen aan hetgeen ik gezegd heb". In antwoord op de vraag, of de verklaring van Duitschland en Italië geen weloverwogen schending vormt van 't nietinmengingsaccoord zeide Eden: „Het is mogelijk een nietinmen- gingspolitiek te voeren ten aanzien van de wapenlevering met gelijktijdige erkenning van de regeering der eene of der andere partij Dat is, wat alle naties tot dusverre hebben gedaan met de erkenning van de Spaansche regeering.- Wat de nietinmenging aangaat verklaar ik categorisch, dat ik van meemng ben, dat er andere regeeringen zijn, die meer zjjn te laken dan die van Duitschland en Italië". Wat verder de kwestie van de door generaal Franco aangekondigde blokkade van Barce lona en andere Spaansche havens betreft, heeft de Britsche gezant te Hendaye, Sir H, G. Hilton, naar de Unipress uit betrouwbare bron verneemt, met den voormaligen Spaan schen gezant te Londen, Merry del Val, een uitvoerige bespreking gehad. In verband hier mede werd door toonaangevende instanties te Londen te kennen gegeven, dat Groot-Brittan nië zal weigeren, een dergelijke blokkade door de Burgos-regeering te erkennen. Wat de houding van Italië ten aanzien van deze aangelegenheid betreft, te Rome, aldus meldt Reuter, ontkent men, dat Italië voor nemens zou zijn, zelf een blokkade tegen schepen van de volksfront-regeering toe te passen, doch wel zal de Italiaansche regeering zoo noodig, draconische maatregelen nemen, om de rechten en belangen van haar onder' danen in Spanje te beschermen. Italiaansche oorlogsschepen bevinden zich in de buurt van Barcelona en andere Spaan sche havens, teneinde de Italiaansche belangen te beschermen. TOKIO, 20 November (R. O.) Hedenochtend vroeg is een stuwdam boven de Osaroesawa-koper- mijnen, in 't district Akita, gebroken. De watermassa stortte met geweldige vaart omlaag en sleurde 300 huizen mee. De 1200 bewoners dier huizen werden- in hun slaap verrast. Minstens 300 personen zijn om het leven gekomen, men vreest zelfs dat meer dan dnizend menschen bij deze ramp zijn gedood. PARIJS, 19 November (Havas). De „Ma- tin" bericht, dat het kamerlid Becquart, af gevaardigde voor Rijssel, die de interpella tie inzake minister Salengro indiende, gister middag met zijn familie uit Rijssel is vertrok ken. De communistische partij heeft besloten, de bevolking van Parijs op te roepen om Zon dagmiddag a.s. op het uur van de begrafenis van wijlen minister Salengro, te demon- streeren. Dinsdag a.s. zal de regeering bij het bureau van de kamer een wetsontwerp indienen op de pers. Hierin zal met name een nieuwe proce dure worden opgenomen ten aanzien van den laster. De regeering zal de kamer verzoeken dit ontwerp binnen zoo kort mogelijken tijd in behandeling te nemen. In politieke kringen wint de meening veld, dat Blum, Max d' Ermoy zal verzoeken Sa lengro als minister van binnenlandsche zaken op te volgen. RIJSSEL, 19 November (HAVAS). Kar dinaal Liénart, bisschop van Rrjssel. heeft een verklaring doen publiceéren, waarin hij zijn droefenis uitspreekt over den zelfmoord van Salengro. Hij zegt o.a.: „Wij voelen ons ten pijnlijkste getroffen door een daad, waarbij een ziel de wet Gods vergat en zich vrijwillig wierp in de eeuwigheid. Wij voelen smart bij het denkbeeld, dat op die beslissing, zij het dan ook maar voor een deel, druk is geoefend door onteerende en hartstochtelijke aanvallen." In den naam van Christus spreekt de kar dinaal zijn afkeuring uit over „een pers, die van de onteering haar speciale taak maakt' PARIJS, 19 November. (HAVAS). De di recteur van „Gringoire" (het weekblad, dat de leiding had in de campagne tegen Salen gro) deelt mede, dat wijl de drukvormen van het blad onbruikbaar gemaakt zijn, het eerst volgend nurfmer eerst Vrijdag 27 dezer zal verschijnen. LONDEN, 19 November. (A.N.P.) Majoor Attlee zal de labour-partij vertegenwoordigen bij de begrafenis van den Franschen minister van binnenlandsche zaken. Salengro. PARIJS, 19 November (HAVAS).Het pers bureau der communistische partij publiceert het communiqué over de bijeenkomst van het politieke bureau der communistische partij, die vandaag gehouden is. Het communiqué vermeldt met name, dat het politieke bureau van meening is, dat een onderzoek moet worden ingesteld aangaande de rol, welke de gestapo gespeeld heeft in de tegen Salengro gevoerde campagne. Het politieke bureau eischt bovendien, 1 dat het blad „Gringoire" verboden wordt; 2 dat De Carbuccio, Chiappe en Tardieu, die het politiek bureau verantwoordelijk acht voor de tegen Salengro gevoerde campagne, in staat van beschuldiging worden gesteld en ge arresteerd; 3 dat tot ontbinding worde over gedaan van reactionnaire bonden. De katholieken van Canada hebben in ver schillende groote massabetoogingen stelling genomen tegen alle gezag- en orde-onder mijnende propaganda der communisten. Op een groote vergadering te Montreal, waar meer dan honderdduizend personen tegenwoordig waren, werd door een vertegen woordiger van het episcopaat, van het provin ciaal en stedelijk bestuur, alsmede door een afgevaardigde van de vakvereenigingen ge waarschuwd tegen het communistisch gevaar. Verder werd trouw en' aanhankelijkheid be tuigd jegens de Paus en de Katholieke Kerk. Tevens werd geprotesteerd tegen de kerkver volgingen in Rusland, Mexico en Spanje. Door de verschillende sprekers werden de autoriteiten aan hun plicht herinnerd, om iedere revolutionnaire poging door bepaalde uitzonderingswetten te verhinderen. In ver band met de dubbelzinnige houding, die door de niet-katholieke vereenigingen tegenover de gevaren, welke de kerk ,en staat bedreigen, wordt aangenomen, werden de katholieken aangemaand, om zich in prineipieel-katholieke vereenigingen te organiseeren. Tenslotte werd een telegram aan de regee ring gezonden, waarin gevraagd werd, de richtlijnen, die in de sociale encyclieken der Pausen gegeven worden, bij het ontwerpen van nieuwe sociale weten te volgen. Ook in Ottawa hebben drieduizend afge vaardigden uit de parochies van stad en land plechtig beloofd tegen het communisme stel ling te nemen en zich niet te laten beïnvloe den door de roode propaganda, die in den laat- sten tijd veelvuldig in Canada wordt gevoerd, o.m. voor sterilisatie en geboortebeperking. In Quebec waren vijftienduizend katholieken rond den kardinaal-aartsbisschop, Z. H. Em. Villeneuve, verzameld, om te protesteeren tegen het toelaten van communisten in Ca nada. In een motie aan de regeering werd in her innering gebracht, dat een vonnis van het hoogste gerechtshof het communisme reeds als onwettig en in strijd met de grondwet heeft verklaard. De minister van justitie werd uitgenoodigd, om het vonnis van deze hoog ste gerechtsinstantie uit te voeren. De katholieke minister-president van Que bec, Maurice Duplessis, stelde voor, om een verzoek te richten tot de posterijen der ge heele wereld, om eindelijk de verzending en de bezorging van alle revolutionnair propa gandamateriaal te weigeren. Tenslotte verklaarde de minister, dat hij een verzoek, om een Russische -film in Quebec te mogen vertoonen, had geweigerd, terwijl hij het parlement in kennis gesteld had, dat hij voornemens was, om met alle hem ten dienste staande middelen de revolutionnaire communistische actie zoo krachtdadig moge lijk te bestrijden. MERAN, 20 November (UN. PRESS). In de amoniak-fabriek van de bekende Monte- catini-maatschappij heeft zich gisteravond een hevige explosie voorgedaan, tengevolge waar van zes werklieden werden gedood en vijftig andere deels zwaar gewond. De oorzaak dér explosie kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. Een commissie, welke zich met het onder zoek hier naar zal bezig houden, is inmiddels ingesteld. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp begaven zich burgerlijke- en militaire autoriteiten naar de fabrieksterreinen. De bergingswerkzaamheden duren nog voort. VATIC AAN SCHE STAAT, 19 November. (R. O.) Een van de grootste internationale katholieke bedevaarten, welke ooiit gehouden zijn, zal tusschen 1 en 7 April a.s. naar Rome komen, met de speciale bedoeling gebeden te storten voor de „bevrijding der wereld van de dreiging van het communisme." De pelgrims, naar verwacht wordt vele dui zenden in totaal, zullen uit alle deelen van de wereld te Rome samenkomen. Waarschijnlijk zal op het St. Pietersplein een groote massa meeting worden gehouden, tijdens welke de H. Vader zich op een balcon zal vertoonen en de verzamelde menigte den zegen zal geven. Dagelijks zullen in het Vaticaan audiënties worden gehouden, waarbij Z. H. de Paus de pelgrims in groepen van verscheidene hon derden tegelijk zal ontvangen. Een organisatie-comité is te Rome opge richt onder voorzitterschap van mgr. Pizzar- do, secretaris van de H. Congregatie van Bui tengewone Kerkelijke Aangelegenheden. De verschillende afdeelingen der Katholieke Actie over de geheele wereld zullen de plaat selijke centra zijn ter organisatie van de groote bedevaart. Speciale voorzieningen zijn te Rome getrof fen voor het onderbrengen van de pelgrims. BORDEAUX, 18 November (Havas). Men is hier op het spoor gekomen van een geheime wapenfabriek. Twintig kisten oorlogstuig wer den gevonden, dat vervaardigd was volgens lichtelijk gewijzigd model der Fransche lucht macht. Vastgesteld is, dat het materiaal uit Parijs afkomstig is, waar het vervaardigd is voor re kening van Lucien Bourdale, die zich ingenieur noemt. Tot dusverre schijnt de goede trouw vast te staan van dengene, die het materiaal heeft vervoerd. Op Bourdale zijn echter comprom- mitteerende papieren gevonden, waaruit blijkt, dat hij van den consul van een buitenlandsche mogendheid 50.000 francs heeft ontvangen. Bourdale had ook onderhandeld met twea in- dustrieele ondernemingen te Bordeaux over de vervaardiging van onderdeden van bommen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld onder be schuldiging van handel in wapenen. LONDEN, 19 November. (R.O.). De „Bri tish Airways" deelt officieel mede, dat heden ochtend 3.58 uur nabfl Crawley het postvlieg tuig, dat de mail van Scandinavië en Duitsch land naar Engeland bracht, is verongelukt. De beide piloten, Hattersly en Bredenkamp, zgn om het leven gekomen. De mail is niet beschadigd en werd per trein naar Londen gebracht. Het toestel ver voerde geen passagiers. De radio-telegrafist en de mecanicien wer den slechts licht gewond. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Men vermoedt, dat de mist het uitzicht van den bestuurder heeft belemmerd. Naar wij vernemen is het verongelukte nachtpostvliegtuig van de British Airways een oude F. 12 van de K.L.M. de „Duif" of de „Havik" welke toestellen eenige weken geleden door de Engelsche maatschappij zrjn gekocht. WARSCHAU, 20 November (HAVA»», s» sneltrein ZakopaneKrakau is ontspoord. Vijf reizigers, die in het laatste rijtuig zaten, wej> den gedood, drie ernstig gekwetst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3