CONSTITUTIONEELE CRISIS IN ENGELAND. HTLLEOERSBERC. Conflict tusschen koning Edward en Britsche regeering. DIEPE INDRUK IN ENGELAND. Groote schade voor nationale en rijksbelangen gevreesd. Een spoedige beslissing verwacht. DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 TOONEELWEDSTRIJD „MUTUA AMICITIA", V.Z.O.D speelt „De dienstknecht in het huis". DE ARMENRAAD. ARENA. BARTLETT—ROBERTSON. Verhooging van subsidie^ ROTTERDAMSCHE RECHTBANK HULPSECRETARIE IN PERNIS. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. BURGERLIJKE STAND. ADVERTEERENDE m ZAKEN DURE N HET LANGST!!! De internationale tooneelwedstrjjd, welke de Kon. Erkende Declamatieclub „Mutua Ami- citia" ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum heeft uitgeschreven, is gisteren in Gebouw Palace aan de Botersloot voortgezet. Waren den vorigen keer de Antwerpenaren te gast, thans kreeg een ensemble uit eigen stad gelegenheid zjjn kunnen te toonen. De Kon. Erkende vereeniging „V. Z. O. D." ver scheen voor het voetlicht met „De dienst knecht in het huis", zedenspel in vijf bedrijven door Charles Rann Kennedy. We hebben reeds meermalen onze verwon dering en spijt uitgedrukt over het gemis aan idealisme vooral bij vereenigingen, die toonaan gevend willen zijn. Men teert voor zijn reper toire hoofdzakelijk op ouden kost uit de ver laten keuken van het officieele tooneel en doet ook in zijn spel-opvattingen, alsof de tijd twintig jaar lang heeft stilgestaan. Waarlijk, er wordt te conservatief vastgehouden aan wat wij zouden willen noemen litterair too neel. Het schijnt voornaam te staan in zekere kringen, maar vergeten wordt, dat het niet meer van dezen tijd is van de acteurs louter voordrachtspecialiteiten te willen maken, met vervaging van de actie en een demonstratief gebrek aan fantasie in spel en regie. De ba kens zullen verzet moeten worden, anders herhaalt zich de geschiedenis van onze vade ren, die „Zwarte Griet" maar niet de eeuwige rust gunden en „De Twee Weezen" nu nog naar hun ouders laten zoeken. Over het stuk van Charles Rann Kennedy qua inhoud en strekking kent men onze mee- ning. Daarover behoeven we dus niet verder uit te weiden. De constructie doet langzamer hand aan een vergroend jaquetje denken, dat noodig door een smakelijk colbertje ver vangen moet worden. „V. Z. O. D." heeft met haar beste krach ten het werk bezet, maar vermocht niet er ziel in te blazen. Er was gemis aan stijl en sfeer, een compositietalent van de leiding. We zouden het praedicaat verdienstelijk kunnen verleenen, doch of dit in 'n zwaar concours als dat van „Mutua" voldoende kansen biedt is een vraag, die wij gevoeglijk aan het oordeel van de jury kunnen overlaten. Het talrijk opgekomen publiek heeft de op-" voering aandachtig gevolgd en na afloop de spelers langdurig toegejuicht. Woensdag 6 Januari gaat, eveneens in .Pa lace", de vierde opvoering van dezen wedstrijd Dan verschijnt de Schiedamsche Tooneelver- eeniging „Utile Dulci" met „Mijlpalen", too- neelspel üt drie bedrijven door Arnold Bennet en Edward Knoblauch. Het nieuwe program van Arena voor de eerste helft van December, schittert door enkele nummers uit. Vooral de equilibristische sensaties van de Lambarts, en de humoris tische maar tegens de knappe knotsen-jong leurs dAgolis trekken sterk de aandacht in het voor-pauze, de grappige zee-leeuwen van Else Wallemda in het tweede deel van den avond. Een levende gashouder houdt er wel de spanning in, maar kan ons toch weinig 1 bekoren om de consequenties welke voor Omikrons gezondheid wel aan dergelijke ex perimenten verbonden moeten zijn. Vroolijke clowns, dansers, een jodelaar, mondharmonica-spelers vullen het program ma aan. Jammer dat Sylvain Poons met zijn platitude de sfeer zoozeer verstoort. Arena staat toch eigenlijk te hoog in variété-kunst in al haar variaties om dergelijke banaliteiten voor het voetlicht te brengen. Wij voelen ons dan ook genoopt wegens dit nummer zeer strikt voorbehoud voor volwassenen te ma ken. Wij hebben overigens goede reden te verwachten, dat heel spoedig een betere „sketch" ten tooneele zal verschijnen. Een aardig moment is, als onmiddellijk na de pauze het orkest inzet met „pour u: mot d'espoir" een compositie van den di recteur van Arena Arthur Spitz; een wel verdiend en hartelijk applaus voor dit knappe stukje werk, dat den geest van het milieu zoo zuiver weergeeft. Een concert van heit pianistenpaar Ethel Bartlett en Rae Robertson behoort altijd tot de beste en meest volmaakte kunstavonden van het seizoen. Ze hebben in Rotterdam een groote schare van bewonderaars, en juist daarom viel het zoo op, dat de Nutzaal maar matig was bezet. Ook nu weer hebben ze door him schitterend spel en innig doorvoelde voordracht een avond gegeven van hooge en voorname kunst. Het concert werd geopend met twee bewerkingen door Busoni van Mozart en „Fantasia für ein Orgelwalze en „Duettlno Concertante", waar van vooral het eerste door het sterk patheti sche en zwaar op de handsche arrangement niet In staat was veel indruk te maken en zeker ver van den Mozartsttjl afbleef. In het „Duettino" was het karakter beter bewaard. Een ander nummer van het program „Alt Wien" van Castelnuovo-Tedesco maakte even min een sterken indruk. De schitterende ver tolking, welke het kreeg, kon de leegheid ervan niet wegwerken en evenmin aan het uiterlijk effect, dat heel de compositie ken merkt, wat diepte geven. Smakeloos is boven dien het derde deel: Foxtrot Tragico, dat het vervallen Weenen van na den oorlog „schildert" aan te duiden als „Memento Mori". Met de Fantasia in f-moll van Schubert (vierhandig), „Pièce en si mineur" van Ro- partz en „Scherzo" van Saint Saëns kwam het program op hoog artistiek peil en hier gaven beide kunstenaars weer het allerbeste in technische afwerking en doorleefde voor dracht. Dan blijkt weer de zeldzame hoogte, welke zjj in het samenspel hebben bereikt, een samenspel zoo volkomen op elkaar afge stemd, als alleen twee menschen, die elkaar in artistiek opzicht geheel begrijpen, na jaren lang samenwerken kunnen bereiken. Het suc ces was vanzelfsprekend groot en niet eerder wist men van scheiden voor twee extra's waren gegeven. Een ervan was de bewerking van een aria van Bach: „Schafe können sicher weiden", dat we meer van hem hebben ge hoord en dat door de ontroerende innigheid en door de meditatieve sfeer, waarin het door het immateriëele spel werd geheven, het glans punt van den avond werd. G. Gedurende de maand November werd 205 maal door de Brandweer uitgerukt op eigen gelegenheid met 368 slangenwagens. Klein. alarm met 37 slangenwagens, in totaal 282 maal uitgerukt met 544 slangenwagens. De motorreservewagen is 4 maal uitgerukt voor brand. Groot materiaal is gedurende No vember niet gebruikt. Er is water gegeven met 23 stralen en 40 gummislangen. In de vergadering van 1 October 1.1. werd ter voorbereiding van de credietaanwijzing in onze handen gesteld het besluit van Ge deputeerde Staten dezer provincie d.d. 16/26 September houdende vernietiging van het be- luit van 6 Mei 1936 tot vaststelling van de bijdrage aan den Armenraad voor het jaar 1936 op ƒ45.460, met bepaling van die bij drage op ƒ62.985 schrijven B. en W. aan den raad. Deze aangelegenheid is in de Commissie voor de financiën behandeld aan de hand van een overzicht, waaraan we het volgende ontleenen: Ter zake van de opheffing hebben nog eenige besprekingen op het Departement van Binnenlandsche Zaken plaats gehad. Daarbij heeft de secretaris-generaal verklaard dat, indien de Armenraad zoodanig zou bezuini gen, dat de resteerende kosten niet hooger zouden zjjn dan die de gemeente zelve zou moeten besteden, de beoogde maatregel wel licht zou kunnen worden ontgaan Verzoent werd met het oog daarop een voorstel van den Armenraad te onderzoeken, volgens het welk ƒ26.000 op de uitgaven zou worden bezuinigd. Naar aanleiding van deze bespreking is den Minister bij schrijven d.d. 9 Juli 1935 bericht, dat nagegaan was, hoeveel de meer dere kosten voor den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon zouden bedragen, indien deze Dienst de werkzaamheden van den Ar menraad zou overnemen. Aangezien het werk van dezen Raad toch reeds voor gedeelte mede door de gemeente wordt verricht, zou kunnen worden volstaan met een betrekke lijk geringe personeelsuitbreiding n.l. 4 con troleurs, 1 klerk en 1 schrjjver. Met inbegrip van 1000 bureaukosten, zou de meerdere uitgaaf ƒ11.730 per jaar bedragen, afgezien van de kosten, die wegens den overgang voor de samenstelling van een kaartsysteem en dossiers zouden moeten worden gemaakt. Daar het subsidie aan den Armenraad is te stellen op ruim ƒ60.000 per jaar, zou de opheffing van dit instituut een reëele bezui niging van 50.000 op de gemeentelijke uit gaven beteekenen. Bjj schrijven van 28 Juli 1936 heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken echter be richt, dat „nauwgezette overweging met het oog op de belangen van de armenverzorging in Uwe (deze) gemeente" had geleid tot de conclusie, dat opheffing van den Armenraad te dezer stede niet kan worden bevorderd. Aan den Armenraad werd hierbij nog de voorwaarde gesteld, dat voor de gemeente een volledige besparing van 26.000 per jaar zou moeten worden verkregen. Op de begrooting voor 1937 zal dus niet eene bezuiniging van 50.000 worden verkre gen, doch een uitgaafpost van ƒ36.985 pa- raiseeren. In de Commissie voor de financiën is op gemerkt, dat de Regeering, blijkens haar schrijven van 24 Maart 1936, de opheffing van den Armenraad, als onderdeel van hst dekkingsplan 1933 heeft aanvaard en dat het daarom bevreemding wekt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, zonder de door Rotterdam verstrekte gegevens te weerleg gen, een nadere beslissing heeft genomen, waardoor een alleszins gemotiveerde maat regel, welke tot reëele beperking van de ge meentelijke uitgaven zou hebben geleid, moet worden teruggenomen. Wat betreft de credietaanwijzing hebben wjj de eer U in overweging te geven, reke-- ning houdende met een mededeeling van den Armenraad, dat voor 1936 in totaal 57.460 noodig zal zjjn, een bedrag van ƒ12.000 ten laste van Volgn. 1020: „Kosten van den Ar menraad" te brengen, met gelijke verminde ring daartegenover van Volgn. 1199: „On voorziene uitgaven". Bij het Centraal-Rapport omtrent de ge meente-begrooting voor 1937 is andermaal de wenschelijkheid bepleit om voor de inwoners van de aan onze gemeente toegevoegde ge bieden van Pemis, Hoogvliet en deelen van de gemeente Rfioon en Poortugaal de gelegen heid te openen om tot het sluiten van huwe lijken binnen dat gebied over te gaan. In gevolge onze bij de Memorie van Beantwoor ding op dat Rapport gedane toezegging, doen wij U hieronder ons voorstel daartoe toe komen, aldus schrijven B en W. nu aan den Raad. Bij herhaling toch is gebleken, dat bij de inwoners van het betrokken gebied, mede met het oog op de aan de overkomst naar het Raadhuis alhier verbonden kosten, de wenseh levendig blijft naar de mogelijkheid van huwelijksvoltrekking binnen dat gebied. Teneinde daartoe te kunnen geraken, zal de vestiging van een hulpsecretarie binnen het toegevoegde gebied naar onze meening noodig zijn. De hulpsecretarie zouden wij willen vesti gen in het v.m. Raadhuis van Pernis, dat ten aanzien van het toegevoegde gebied centraal en derhalve voor het beoogde doel gunstig gelegen is. Wij zouden evenwel de werkzaamheid van de hulpsecretarie als zoodanig willen beper ken tot de verrichtingen betreffende den Burgerlijken Stand. Bijzondere voorzieningen zijn daartoe niet noodig, omdat in het be trokken gebied bereids door Uwe Vergade ring benoemde ambtenaren aanwezig zijn, die mede tot huwelijksvoltrekking bevoegd zijn. De vestiging van een hulpsecretarie staat intusschen niet aan de gemeente, maar aan Gedeputeerde Staten. In verband daarmede hebben wij de eer U voor te stellen ons Col lege machtiging te verstrekken om aan Ged. St. in overweging te geven het aan onze ge meente toegevoegde gebied aan te wijzen ais deel der gemeente, waar een hulpsecretarie zal zijn gevestigd. Vanmorgen om kwart voor 11 is de 50-jarige houtwerker K. Gardenier, wonende van Speijk- straat, op de houtopslagplaats van K. j. Bos Zn. aan de Houtlaan, terwijl hjj een balk aan het versjouwen was, uitgegleden en ge vallen. De balk kwam hem op de borst. Met een ribfractuur is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolaingel. Om half 10 vanmorgen is in de Oranje boomstraat de 31-jarige wielrijder P. F. Ber nard, wonende aldaar, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarige chauf feur W. v. Dalen, wonende Kipstraat. Het slachtoffer is met inwendige kneuzin gen vervoerd door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel en aldaar ter verple ging opgenomen. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: K. P. de G. 19 jaar bijrijder, wegens mein eed, verdachte had als getuige a décharge ge hoord in een strafzaak tegen den chauffeur G. van 't L. die zich wegen3 een aanrijding te verantwoorden had een valsche verklaring afgelegd, tot 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. H. B. 53 jaar landarbeider te Geervliet, we gens diefstal van hout ten nadeele van den polder Abbenbroek, tot 2 maanden gevange nisstraf. C. W. van 't H. 21 jaar plaatwerker, we gens diefstal van electrische energie ten na deele van de gemeente, tot 1 mpand gevange nisstraf. J. S. M. 29 jaar en A. J. H. J. 28 jaar elec- tricien, wegens mishandeling van J. van Tol, tot ieder 1 maand gevangenisstraf, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaren, bene vens 10 boete subs. 4 dagen hechtenis. Poging tot inbraak bij Gebrs. Gerzon. De rechtbank heeft voortgezet de behan deling van de zaak tegen den 30-jarigen schil der H. V. gedetineerd, die zich in den nacht van 15 op 16 October zou hebben schuldig "ge maakt aan poging tot diefstal uit de modema gazijnen van Gebrs. Gerzon aan de Leuve- haven. Verdachte had gedurende het geheele vooronderzoek hardnekkig ontkend, doch even voor de eerste behandeling had hij aan den president een brief geschreven, waarin hij be kende. Toen de president op die eerste zit ting aan verdachte vroeg, of hij bij die be kentenis bleef, antwoordde verdachte bevesti gend, maar het bleek alras, dat verdachte een voorstelling van zaken gaf, waaruit zou moe ten worden geconcludeerd, dat verdachte vrij willig teruggetrokken was, zoodat hjj dus niet strafbaar zou zjjn. Gisteren nu heeft de rechtbank een aantal getuigen gehoord, doch de getuige, wiens ver klaring in strjjd is met de opgave van ver dachte, een nachtwaker, die in het vooronder zoek heeft verklaard, dat, toen hij voor het pand stond een 'krakend geluid zjjn aandacht trok, waarop hij even later dezen verdachte gezien had, was niet verschenen, zoodat we derom uitstel moest volgen. Thans zal de rechtbank de behandeling voortzetten op 4 December. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haring vliet 68, werd gedurende de maand Novem ber bezocht door 2032 personen, terwijl het aantal bibliotheekbezoekers 1379 bedroeg. Uitgeleend werden 1394 boeken; 94 inlich tingen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ontvan gen: een model van de cockpit van het Jun kers Ju. 52 vliegtuig, zes stuks kogellagers S.K.F.; een Glenfield Patent stofvrije smeer- dop. Aangiften van 2 December J93G. BEVALLEN: C. W. v. Houwelingen—Schols ,71 de Leeuw van Weenen—Been d. A. Velthuizen—Houtman d. S. de Jong—Raske z. J. C. K. VerbeakBerger z. J WM Karstens—de Schepper d. P. M. M. klooé dé ,r d. M. Brugmans—Wildschut z. c. 1'. v. d. Horst—v. Mantgem z. J. v. Wijngaar den—v, Haasteren z. A. Riegman—Joosee d. D. Dekker—v. d. Spek d. J. v. d. Velde- v Rooyen d. J. EngelsBos z. W. v. d. Perk Kraayo z. - G. M. Emond—v. d. Bosch z. L. E. J. M. Mlihlheim—den Ouden d. M. den Dikkenboer—Grootendorst z. E. C. Vt. Janson —Emmerich z. M. C. ter Hoeve—Mellegc-rs '1. F. C. DiekKoster z. M. W. Lengkeelc Weltevrede z. S. J. de Klerk—de Jong d. W. M. S. Korteland—Peters d. A. Cremcr— v. Velthoven d. C. J. VisserPolet z. N. VinkBrouwer d. G. K. Boutden Braber d H. A. C. v. d. WijstDuiker z. M. G. .T. Wiersmav. d. Ploeg d. E. M. Kerkhoff- Hoekstra z. J. v. d. Putv. Bellen z. - V. T. VeenstraMulder z. S. H. Surdi—v. Waard huizen d. GEHUWD: H. W. Holzhauer jm. 24 j. en C. E. Jansen jd. 18 j. J. Kooymans jm. 26 j. en A. Post jd. 23 j. C. Beijn jm. 28 j. en J. T. Witte- veen jd. 24 j. A. Banning jm. 23 j. en W. Adriaanse jd. 20 j. C. Binnendijk jm. 22 j. en A. A. M. Peters jd. 21 J. M. Broere jm. 29 j. en N. Boender jd. 23 J 'D. Brouwers jm. 32 j. en C. van Treuren jd. 30 j. J. Bruintjes jm. 28 j. en A C. T. Pijl jd. 29 j. K. Frans- sen jm. 22 j. en D. van den Broek jd. 24 j. A. de Groot jm. 24 j. eh A. de Ruiter jd. 30 j. P. T. M. Janssen Jm. 32 j. en H. Oomens jd. 23 J. J. C. Kramer jm. 24 J. en J. C. Fok- kens jd. 24 j. C. A. Kremers jm. 25 j. en A. M. Nieuwland jd.. 25 j. J. de Kwant wedr. 40 j. en B. E. Haaze jd. 31 j. L. Molendijk im. 26 j. en A. M. Laan jd. 22 j. D. Roodbol jm. 27 j. en M. F. Plerot jd. 22 j. P. Scbriek jm. 26 j. en M. Janson jd. 23 j. P. Trouwborst jm. 26 j. en J. Peters jd. 29 j. J- H. van Uden jm. 23 j. en C. A. van Vessem jd. 177 j. N. Vos jm. 26 J. en M. C. Wuyts jd. 23 j. J. van de Wal jm. 24 j. en C. Klomps jd. 19 j. J. de Boer Jm. 28 j. en C. J. A. Visser jd. 23 j. N. W. Ploegsma jm. 48 j. en G. W. Koster Jd. 335 j. G. Romein jm. 22 j. en P. T. van Hulst jd. 24 j. H. M. Schwedler jm. 22 J. en H M. Overdyk jd. 23 j. J. J. Abom jm. 27 j. en P. J. Klink jd 22 j. L. Boers jm. 22 j. en M. I. Kninpel jd. 21 j. H. C. ten Bokkel Huinink jm. 32 J. en A. G. C. Eijkman jd. 28 j. M. Dormits jm. 28 j. en M. Pijneman ges. 35 j. h. C. Flooren jm. 20 j. en T. C. Elder- broek id. 19 j. F- N. Groeneveld jm. 30 j. en J. C. Seheulderman jd. 26 j. A. Janssen jm. 22 j. en J. P. Oliemans jd. 25 j. J. R. de Jonge jm. 37 j. en G. J. Roderkerlcen ges. 25 j. H. A. Klein jm. 33 j. en C. van Gent jd. 29 j. G. Klip 1m. 31 j. en A. J. Brasnennin" jd. 22 J. P. Kraaveveld Jm. 22 j. en K. H. van Rosmalen jd. 17 j. E. L. V. Laukens jm. 25 j. en C. J. van der Stelt jd. 22 1. G. Luyke jm. 24 j. en F. van Buren jd. 23 J. C. A. Nijhuis jm. 30 j. en A. P. Addeson jd. 23 j C. B. van Orlé jm. 29 i en J. Tielen jd. 25 .1. J. J. Seheffer ges. 33 j. en J. van Loon id. 19 j. G. J. Sparenberg jm. 30 j. en J. E. Wilderom jd. 25 j. G. J. Valkhof jm. 28 j. en c. van Kemnen jd. 30 j. M. W. van de West«- laken Jm. 28 J. en H. Braun id. 20 j. P. W. van Dam jm. 31 j. en C. C Dobber jd. 22 j. L B. Friton jm. 31 j en E. C. Knottenbelt jd. 2i' 1 A. Oosthoek jm. 31 1. en M. P. Briedé ld. 22 j. H. P. van Pelt Jm. 25 j. en H. B. Freriks jd. 24 OVERLEDEN: L. Groeneweg z. 14 j.^— Q. A. Pijl man v. E. C. v. Mepurs 68 J. P. Koote man v. K. R. Verdoes 67 j. - A. v. Berkel ongeh. vrouw 84 j. - D. Paans wede. v W. Schram 73 j. J. C. Oosterwijk vrouw v. F. A. Nolier fl 1 A. Admiraal wede. v. M. v. Wezemaal 86 j T. J. v. Loo man v. H. I. Kimmel 69 1. Voorts als levenloos aangegeven W. A. Ge- leijnse—v. d. Eist, zoon M. C. Brouwer— Verwoert, zoon. DE SCHIETWEDSTRIJDEN. De jaarlijksche schietwedstrijd van den Bjjz. Vrij willigen Landstorm is geëindigd. Na een spannenden strijd moest in enkele gevallen het lot beslissen. De uitslag luidt: Afd. Scherpschutters: 1. A. Zeemeijer, 49 punten: 2. A. v. d. Akker Jr., 49 p.; 3. A. A. C. van Asch, 49 p.: 4. P. A. Wuijster, 49 p.; 5. J. Vis. 49 p.; 6. Benard, 49 p.; 7. Roozenbeek, 48 p. Afd. Scherpschutters le klas: 1. G. Jansen, 45 p; 2. J. Paulsen. 45 p; 3. J. S. Robert, 43 p.; 4. P. C. Goedhart, 43 p. Er zijn onderwerpen, uiterst kiesch en teer, welke men als katholiek journalist zeer ongaarne ter sprake brengt. Men doet er het zwijgen toe, zoo lang mogelijk, tot op een bepaald moment de zaak niet alleen openbaar wordt, maar zelfs een gebeurte nis met groote, nauwelijks ove unbare politieke gevolgen. Een feit, dat zjjn stem pel op een land of tijdperk gaat drukken. Het was bekend, dat er, sinds geruimen tijd, een zeer ernstig conflict tusschen koning Edward van Engeland en zijn ministers be stond. Dit conflict liep over de openbare activiteit van den vorst, welke niet steeds parallel met de politiek van zijn regeering georienteerd was; maar bovenal over daden uit het particuliere leven van den koning. De regeering meende, dat de koning zjjn taak niet steeds ernstig genoeg opvatte, en dit is de groote grief dat zijn leven niet overeenstemde met de moreele waardigheid, welke van den heerscher van een toch chris telijk imperium vereischt wordt. De Engelsche pers bewaarde lang het stil zwijgen tegenover de geruchten en berich ten, welke vooral in Amerika verbreid wer den. Tot eindelijk dit angstige zwijgen ver broken werd door den Anglicaanschen bis schop van Bradford, dr. A. W. F. Blunt, die, zooals wij in ons ochtendblad meldden, het sacramenteele karakter, dat aan een konings kroning in Engeland verbonden wordt, ver dedigde; en daarbij de zeer ernstige en in drukwekkende woorden toevoegde: „Wij hopen, dat de koning zich bewust is van hetgeen hij behoeft. Sommigen onzer zou den wenschen, dat h" meer positieve blijken er van gaf, dat hij Ach daarvan bewust is" Dezewoorden hebben in Engeland een geweldigen indruk gemaakt. Zij zijn aan leiding geworden, dat de crisis, welke in de hoogste regeeringskringen reeds een acuut karakter had aangenomen, naar bui ten uitgebarsten is, en daardoor een betee- kenis heeft gekregen, welke diep in de ge heele Engelsche politiek doordringt. Er zijn reeds bladen, welke duidelijk genoeg laten doorschemeren, dat óf wel koning Edward VIII afstand moet doen van den troon, óf wel de regeering-Baldwin moet heengaan. En het Fransche blad „Excelsior" meldde zelfs, dat „volgens geruchten, welke gister avond laat in betrouwbare Engelsche krin gen de ronde deden, mevrouw Simpson Don derdag (heden) Engeland zou verlaten om naar Frankrijk te komen, en dat de koning haar zou vergezellen". Wij willen de sensatie laten, voor wat ze is. Maar in dit bericht ligt toch de kern van de ontstellende moeilijkheden, waar voor het Engelsche hof en de Engelsche re geering zich momenteel geplaatst zien. En hoe eerbiedig en waardig de Engelsche pers het pijnlijke geval ook behandelt, men voelt toch duidelijk de bezorgdheid, zelfs de be nauwenis, welke ook de Engelsche openbare meening heeft aangegrepen. De .News-Chronicle" vat de zaak als volgt samen: „Het probleem, dat reeds eeni- gen tijd aanleiding tot allerlei praatjes geeft, is: een van de intieme vriendinnen van den koning is mevrouw Ern. Simpson, reeds tweemaal gehuwd, en ook tweemaal ge scheiden, Amerikaansche van geboorte. Men gelooft, dat het de wensch van den koning is met haar te huwen. Wanneer hij dat wil, is het de vraag, of zij over de kwaliteiten beschikt, welke voor een koningin van En geland vereischt worden. En of de koning dan wel het kabinet als woordvoerder van de openbare meening hierover moet beslis sen. De koning, zoo goed als ieder man, kan beslissen met wie hij een verbintenis, voor het leven wil aangaan. Hij had overeenkom stig zijn verlangen in het huwelijk kunnen treden, zoo langihij nog prins van Wales was; zijn gemalin zou dan geen koningin, doch prinses-gemalin geweest zijn. De koning zou zonder twijfel bereid zijn toe te stemmen, indien het parlement een wet aannam, waar bij aan de kinderen, welke uit deze verbin tenis zouden voortspruiten, het recht van opvolging wordt ontzegd". Uit het dubbele aspect van het probleem, het moreele en het juridische, waaraan nog een kerkelijk probleem is toegevoegd is aldus een constitutioneele crisis van den eersten rang, zooals de „Daily Mail" zich uitdrukt, ontstaan; en het blad voegt er aan toe, dat de abdicatie van den koning mil- lioenen van zjjn onderdanen met de grootste droefheid zou vervullen. Andere bladen eischen een officieele ontkenning van de geruchten en praatjes, opdat de eer van koning en land ongedeerd uit deze onver kwikkelijk affaire te voorschijn zullen komen. De eer van koning en land. Want de droeve liefdesgeschiedenis van den koning is een imperiale kwestie gewor den, waarbij niet alleen de godsdienstige en moreele gevoelens van het geheele Britsche rijk betrokken zijn, maar ook het diepe be sef, dat de monarchale gedachte, welke het imperium samenhoudt, ongerept en onge schonden moet blijven. En als dan ook de laatste weken zoovele gewichtige bijeen komsten door het Engelsche kabinet gehou den zijn, dan hielden deze, naar nu erkend wordt, niet zoozeer verband met den ge spannen internationalen toestand, maar met de binnenlandsch-Engelsche constitutioneele crisis. Met de geweldige vraag, of de koning zou moeten abdiceeren dan wel of hij zijn huwelijksplannen zal opgeven. Men krijgt den indruk, dat deze crisis voor zijn eindpunt staat. De koning heeft gisteren voortdurend besprekingen met Baldwin en zijn intieme raadgevers gevoerd, en heden morgen zijn deze hervat. Maar intusschen heeft een nieuwe factor ingegrepen: de openbaarheid. Wat deze beteekent, valt nauwelijks te overschatten. Zeker echtei verhaast zij de eindbeslissing. Want het is ondenkbaar, dat een dergelijke pijnlijke aan gelegenheid voor koning en monarchie nog langer onopgelost kan blijven, nu de open bare meening er in gemengd is. (Van onzen correspondent). Londen, 3 December. De „Manchester Guardin" maakte gisteren de eerste openbare toespeling op een den koning betreffend persoonlijk vraagstuk, waarbij een hoogst belangrijk constitutioneel probleem betrokken is. Het was in verband hiermede, en niet in verband met den Europeeschen toestand, dat Vrijdag plotseling een zitting van het kabi net gehouden werd. Het persoonlijk vraag stuk bestaat hieruit, dat de koning een hu welijk wil aangaan, dat de goedkeuring zijner ministers niet wegdraagt. Het constitutioneel probleem betreft de verhciiding tusschen den koning en zjjn ministers. Terwijl er geen constitutioneele wet be staat, welke den koning beperkt in de keuze eener toekomstige gemalin en hij zelf de huis- wet, die trouwens het ebenbürtigkeitsbeginsel niet erkent, zou kunnen wijzigen, eischen de conventies der constitutie, dat de koning zich in alle zaken, welker belang het rijk of het land kan treffen, zich zal laten leiden door den raad, door den eersten minister hem ver-, strekt. Tot deze zaken behoort zonder twijfel ook een eventueel huwen van den koning, waaruit de erfgenaam der troon geboren zal worden. De koning heeft den eersten minister van het kabinet er va.n in kennis gesteld, dat hij een huwelijk wenscht te sluiten. De eerste minister heeft geadviseerd aan zjjn voornemen geen gevolg te geven. In politieke en journalistieke kringen wist men sinds lang reeds, dat er sprake was van betrekkingen tusschen den koning en een dame, zonder dat men evenwel wist of hij voornemens was deze betrekkingen een ander karakter te geven dan zjj volgens de in om loop zjjnde geruchten hadden. Amerikaansche bladen had^n hierover zonder veel voorbe houd geschreven, maar de Engelsche pers had dit geschrjjf bijna volmaakt genegeerd, hier bij gedreven door een gevoel van loyauteit en betamelijkheid. Volgens de Amerikaansche bladen, die in ieder geval zeer overdreven voorstellingen verspreid schjjnen te hebben, zou koningin Mary haar toestemming hebben gegeven tot een huwelijk, dat niet vereenigbaar zou zjjn geweest met de belangen van de kroon. Toe stemming van de moeder des konings is echter niet noodig, maar hoe het ook zjj, deze geruch ten hebben veel kwaad gedaan zoowel aan het prestige des konings in Amerika en Canada als ook aan het prestige van Groot-Brittannië en de Britsche monarchie. De rede, door dr. Blunt, den bisschop van Bradford;'1 Dinsdag gehoiid'en voor'de dioce sane conferentie schijnt slechts toevalliger wijze verband te houden met deze crisis. Vol gens verklaringen van den bisschop zelf was deze rede reeds zes weken geleden opgesteld en in Zuid-Engeland heeft men er betrekke lijk weinig aandacht aan geschonken. Daarentegen blijkt de rede in het Noorden een zeer diepen indruk gemaakt te hebben en een der grootste Noordelijke provinciebla den, de „Yorkshire Post", schreef, dat de woorden van dr. Blunt gerechtvaardigd wer den door „zekere mededeelingen die versche nen zjjn in de Amerikaansche bladen van naam en zelfs in eenige bladen der dominions en wel ke niet met onverschilligheid bejegend kun nen worden". Sommige Londensche bladen pogen daar entegen hedenmorgen de zaak nog zooveel mogelijk en bagatelle te behandelen. De „News-CJhronlcle" schrijft er zeer weinig over en de „Morningpost" wjjdt er wel een kort hoofdartikeltje aan, doch doet het in haar nieuwskolommen voorkomen, alsof de beraad slagingen van de ministers en de audiëntie van mr. Baldwin bij den koning voornamelijk verband hielden met dr. Blunt's rede. Het kan niet ontkend worden, dat in re- geertngskringen bezorgdheid heerscht. Gis teravond is mr. Baldwin, die den indruk maakte zeer neerslachtig te zjjn, door den koning ontvangen. Dit onderhoud duurde veertig minuten. Daarvoor had het kabinet een zitting gehouden van twee en een half uur, pogend een uitweg te vinden uit de moeiljjkheden. Mr. Baldwin verliet gisteren het lagerhuis plotseling in het midden van het debat en reed naar het paleis, waar bjj om tien minuten voor zes aankwam en on middellijk door den koning ontvangen werd. Om half zeven verliet mr. Baldwin het pa leis weer. Dit was de tweede audiëntie die hij deze week bjj den koning had. Twintig minuten later reed de koning alleen uit in een auto. Omtrent het onderhoud van mr. Baldwin met den koning wordt bjj wijze van gerucht medegedeeld, dat hij den koning heeft aan geraden in het openbaar aan te kondigen, dat hjj niet voornemens is te huwen. Mr. Bald win zou m het bjjzonder den nadruk gelegd hebben op den ernst van den toestand, waarin de kroon zou geraken. Ook zou hjj erop gewezen hebben, hoezeer de nationale en de rijksbelangen hierdoor op een kritiek oogenblik in de itnernationale verhoudingen zouden geschaad worden. Namens het kabinet, dat geheel eenstem mig is, zou hjj zjjn diep leedwezen er over hebben uitgesproken, dat het kabinet tot de conclusie zou zijn gekomen, dat tenzjj over eenstemming kan worden bereikt een toe stand zou ontstaan, waardoor een positieve formeele crisis zou kunnen worden verhaast. Een van de voorstellen die gedaan zouden zijn, zou hierin bestaan, dat de koning zou huwen met wien hjj wil, maar dat het par lement zou hebben te beslissen, wie koningin zou zijn en wie tot de troon zou worden ge roepen als opvolger! Op deze wijze zou de koning dus kunnen huwen met de vrouw zjjner keuze, terwjjl de kinderen uit het huwelijk zouden worden uitgesloten van de troonsopvolging. Een dergeljjk voorstel beschouwt men nog steeds als een van de oplossingen van de moeiljjkheid. Na zjjn terugkeer van het paleis in Dow- ningstreet had mr. Baldwin gisteravond een onderhoud met sir John Simon, dat meer dan anderhalf uur duurde, yervolgens be raadslaagde hjj met verschillende leden van het kabinet en mr. Attlee den leider van de oppositie. Waarschijnlijk zal vandaag een speciale zitting van het kabinet gehouden worden. De hertog van York, die de vermoedelijke troonopvolger is en met de hertogin een be zoek aan Edinburg bracht, is gisteravond naar Londen teruggekeerd en hier heden morgen aangekomen. Hoewel er nog geen eigenljjke crisis heerscht, vat de regeering het probleem, waartegenover zij gesteld is, zeer ernstig op. Er is vrees, dat indien het probleem niet wordt opgelost, een hoogst ernstige consti tutioneele crisis zou ontstaan, waarbjj het rijk in zjjn geheel betrokken zal worden. Men moet in aanmerking nemen, dat de kroon de voornaamste en volgens veler op vatting de eenige constitutioneele band is tusschen de zelfbesturende deelen en aet rjjk. Volgens berichten uit de dominions is ook daar een diepe indruk gemaakt door de moeiljjkheden. Aan mr. Mackenzie King was een vraag .gesteld in verband met deze gebeurtenis. Hjj •had de tegenvraag gesteld: „Heeft mr. Bald win reeds een verklaring afgelegd?" Toen hem geantwoord werd, dat dit niet het geval was. zei de mr. Mackenzie King: „Ik heb mets te zeggen. Ik heb tal van geruchten gehoord, toen ik mjj in Engeland bevond en ook daarna. Maar ik wil er mij niet over uitlaten". Het kabinet van het Australische gameene- best is voor heden te Canberra bijeengeroe pen. Zoowel de regeering als de oppositie in Australië zjjn het eens over de constitutio neele vraagstukken, welke verbahd houden met de aanvaarding Van den koning van. het advies van zijn ministers. In het Australische huis van afgevaardig den zou de kwestie heden ter sprake ge bracht worden door den leider van de ia- bourpartij. Men verwacht, dat de Britsche regeering binnenkort, wellicht reeds heden, een open bare mededeeling zal doen. Dit is des te nood zakelijker, omdat op het oogenblik heel En geland over deze zaak spreekt, en het publiek diep geschokt schijnt te zjjn. Reeds krijgt men den indruk, dat van welken aard de oplossing ook moge zjjn, groote schade is toegebracht aan het oogenblikkelijk prestige der kroon, dat toen George V stierf hooger dan ooit stond. De bladen bespreken den toestand in hun artikelen op eerbiedigen toon, toch zeer ernstig Zjj alle geven uiting aan de verwachting, dat de koning een juiste keuze zal doen in over- eenstemmlhg met zjjn persoonlijke waardig heid en met de eer der kroon. Dat onder het publiek velerlei geruchten de ronde doen is begrjjpeljjk. Zoo hoort men spre ken van de mogelijkheid dat de koning ten einde dit huwelijk te kunnen sluiten afstand zal doen van de kroon en de hertog van Itork hem zal opvolgen. In dit verband moeten ook de fluctuaties beschouwd worden, welke zich voordeden in de verzekeringspremies bjj LJoyds, betreffen de wijziging in den datum van de kroning. Ook' de beurs weerspiegelde de spanning gisteren zeer duidelijk. Het scherp terugloo- pen van regeeringsfondsen was evenwel ge deeltelijk toe te schrjjven aan de vrees, dat Duitschland moeiljjkheden in Spanje tracht uit te lokken, maar vond toch waarschijnlijk op de eerste plaats haar oorzaak in geruchten betreffende den koning en in verband hier mede ook veranderingen in het kabinet. De juiste opvatting van de moeilijkheid is deze, dat ze van constitutioneelen aard is. De huwelijksplannen des konings hebben een ern stig meeningsverschll tusschen hem «n zijn ministers tengevolge en laatstgenoemden zou den niet,' zonder geheel liet democratisch par lementaire stelsel in gevaar te brengen, kun nen dulden dat de koning tegen hun advies in een stap deed, waarbjj de toekomst van het land en van het rijk nauw betrokken is. Dc vraag, of de koning onverschillig is op godsdienstig gebied heeft hiermede niets uit te staan Tal van Engelsche koningen zrjn on verschillig en erger dan dat geweest en het zjjn evenmin de godsdienstige gevoelens van de vrouw zjjner keuze, welke in dit opzicht den doorslag geven. Een al te nauw verband tusschen de moeilijkheid en de rede van bis schop Blunt mag dan ook niet gezocht wor den. De voornaamste zin uit diens rede was: „Sommigen onzer zouden wenschen, dat de koning meer positief bljjk gaf van het besef van zjjn afhankelijkheid van de Goddelijke genade." Dit heeft natuurlijk niets uit te staan met den rang of den stand van de vrouw, die hjj zou willen huwen. De bisschop schijnt vol komen onbekend te zjjn geweest met 's konings plannen Heel zijn crltiek ging over het ver meende gebrek aan godsdienstzin van den koning. De bisschop, nader terugkomend op zijn woorden, zeide gisteren: In de laatste paar maanden hebben minstens een half dozjjn per sonen in verschillende plaatsen mjj gezegd: de kroningsplechtigheid zal een comedie zijn daar de koning niets om godsdienst geeft. Het leek mjj zeer ongelukkig dat de menschen aldus spraken en dit is de reden waarom ik mij aldus uitgelaten heb. LONDEN, 3 December. (R.O.) De hertog van York heeft vanochtend een bezoek ge bracht aan koningin Mary. LONDEN, 3 December (HAVAS). Men Is van meening, dat de raadslieden, die vanoch tend in het Belvedère paleis, den koning op zochten, belangrijke documenten met zich droegen, betreffende de troonopvolging. Indien de koning niet op zijn beslissing inzake zijn voorgenomen huwelijk terugkomt, zal hjj, dat is tenminste in parlementaire kringen de meening, waarschjjnljjk een of ander wetsontwerp ter onderteekening ont vangen, waarbjj hjj afstand doet van den troon. Xn de omgeving van den premier Baldwin ia men intusschen minder pessimistisch en hoopt men nog, dat oen compromis zal kunnen gevonden worden. Algemeen is men echter van meening, dat de koning, welke beslissing hjj ook nemen zal, die beslissing onverwijld zal hebben te treffen en dat de constitutioneele crisis binnen enkele dagen moet zjjn opgelost. De kabinetszitting, die vanochtend zou plaats hebben, is uitgesteld, maar den geheelen dag door hebben particuliere besprekingen tus schen de ministers plaats gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2