BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. ZATERDAG 5 DECEMBER 1938 DE INTERCOMMUNALE AUTOBUS KWESTIE De vaste halteplaatsen. ROTTE RDAMSCHE RECHTBANK. R'DAMSGHE SCHAAKBOND. STATION ROTTERDAM-ZUID. BESTRIJDING VAN WOEKER. DOODGEBLEVEN BIJ HET ZWEMMEN VALSCHE KAARTEN D W. S.— FEIJENOORD BURGERLIJKE STAND. ïsM f?êt ^.oo GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. EEN HALVE TON VERDUISTERD. 5»- hooger beroep heeft voor de Rotter- dalhache rechtbank gediend de zaak tegen den 40-jarigen autobusondernemer G. T. v. 4. te Schiedam, die door den kantonrech ter <te Schiedam was ontslagen van rechts vervolging ter zake van. een overtreding van axt. 136bis van de Verordening op de Straat- politie. Aan v. d. B. was ten taste gelegd, dat hij door misbruik van gezag had uitgelokt, dat de bij hem ia dienst zijnde autobuschauffeurs met hun wagens hadden gestopt in de Aert van Nesstraat tot het in- en uitlaten van passagiers, terwijl deze plaats niet door B. en W. was aangewezen als een halteplaats voor de intercommunale autobuslijnen. De feiten werden dootr den gemachtigd^ mr. H. Bavinck ten volle erkend, zoodat mr. H. A. J. Reumer als vertegenwoordiger van het O.M. aanstonds zijn requisitoir kon ne- men. Spreker begon met de opmerking, dat met ingang' van 1 Juli door Gedeputeerde Staten een wijziging was gegeven aan de aan ver- dacfate verleende concessie, waarbij liet eind- punt werd verlegd van den Coolsingel naar de Rochussenstraat, terwijl B- en.W. daartoe bevoegd door art. 136bis van de Verordening op de Straatpoli tie met ingang van den- zelfden datum aan de autobuslijnen naar Schiedam vier halteplaatsen hadden aange wezen. De kantonrechter te Schiedam is van mee ning geweest, dat art. 136bis niet verhindend is, omdat B.' .en W. daarbij getreden zijn op het terrein, dat tot de bevoegdheid van Ge deputeerde Staten behoort, welke bevoegd heid geregeld is in artt. 1 en 2 van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer. Qp 30 Jturi 1926, aldus spreker is deze wet gewijzigd, door de toevoeging van art. 2. Die wijziging wets noodzakelijk, omdat het exploit eer en van een autobusdienst voortaan afhankelijk werd gesteld van een door Ged. Staten te verlëenen vergunning, in het be lang van een juiste voorziening in de behoef te aan intercommununale autobuslrjnen. Aan het verleenen van een vergunning kunnen Ged. Staten voorwaarden verbinden, betref fende begin- en eindpunt, tarief en te vol gen route. Door de wijziging van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer is aan de bevoegdheden van de gemeente om stop plaatsen aan te wijzen niet getornd. Spre- ker zou hiermede kunnen volstaan in het bewijs, dat de verordening wel degelijk ver bindend is; ware het niet, dat hetgeen in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag over de wetswijziging, niet de tekst van de artikelen dekt. Op dit schip zijn twee kapiteins. Art. 168 der Gemeentewet geeft, als een uitvloeisel van de gemeentelijke autonomie aan de gemeente het recht ver ordeningen op de openbare orde uit te vaar digen en op grond van art. 2 van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer kunnen Ged. Staten eveneens voorwaarden stellen. De Hooge Raad heeft zich reeds meer malen over de autobuskwestie uitgelaten. Vier arresten zijn er, waarop ook de verde diger een beroep doet, waarin naar het oor deel van spr. als een roode draad loopt de opvatting, dat de gemeente bevoegd *s re- geien te treffen, mits deze niet zoo ver gaan, dat zij de uitoefening van de diensten over eenkomstig de verleende concessie, onmo gelijk maken. Het betreffende artikel van de ;d verordening op de straatpolitie tast de door Ged. Staten verleende concessie niet aam, en evenmin de door Ged. Staten gestelde voor waarden. Volgens het O.M. voldoet de ver ordening geheel aan de eischen, die de Hooge Raad stelt aan de verbindendheid en de gemeenteraad was in de rechtmatige uit oefening van zijn taak, toen het zijn bevoegd heid in deze aan het college endosseerde. Men heeft hier te doen met een zuivere uiting van de gemeentelijke autonomie. Spreker eischte ten slotte met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, verdachte' s veroordeeling tot f 5 boete subs. 1 dag Hech tenis. De verdediger, mr. Bavinck voerde aan, dat bij het verleenen van de vergunning door Ged. Staten B. en W. van R'dam geen enkele opmerking hebben gemaakt in verband met de toewijzing van stopplaatsen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel geweest, dait het van belang was, waar het hier de verbinding be trof van twee dichtbevolkte centra, geen beperkende bepalingen ten aanzien van de stopplaatsen te moeten geven. Hun zwijgen over deze aangelegenheid moet niet zoo wor den opgevat, dat zij er zich niet om bekom merden, maar zoo, dat zij het van belang aehtten, dat de autobussen in de gelegenheid werden gesteld, overal te stoppen. Er werd om zoo te zeggen een onbeperkt aantal stop plaatsen aan den dienst gegeven. Volgens het inzicht van pleiter zal verdachte dan ook behooren te worden vrijgesproken. Ook na het in werkingtreden van de gemeentelijke verordening, had Bij recht om ook buiten de stopplaatsen te stoppen, omdat Ged. Staten docvr hun negatief standpunt ten deze,, hem daartoe de bevoegdheid hadden gegeven. Wanneer men aanneemt, dat Ged. Staten geen stopplaatsen hebben aangegeven, dan zal verdachte toch van rechtsvervolging die nen te worden ontslagen, omdat de verorde ning met-verbindend is, in verband met" het geen in de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer is bepaald. Als de kern van de arresten van den Hoogen Raad ziet pleiter, dat de gemeentelijke wetgever niet zoo ver mag gaan, dat de mogelijkheid om een inter communale autobusdienst te onderhouden, overeenkomstig de verleende vergunning, on mogelijk wordt. Hier is een wijziging ge bracht in het aantal stopplaatsen, dat van onbeperkt gebracht is op vier, waardoor dus een beperking van de verleende concessie beeft plaats gehad. Dat de gemeenteraad zijn bevoegdheid hier geheel aan het college van B. en W. heeft overgedragen, is volgens de opvattingen van den Hoogen Raad ongeoorloofd. De raad beeft wel een uitzondering gemaakt voor de van Gedeputeerde Staten verkregen rechten, maar die zijn hier niet. Volgens het inzicht van pleiter had de gemeente in deze kwestie denzelfden wég moeten bewandelen, als zij gedaan beeft ten aanzien van de begin- en eindpunten. Bovendien beeft de verordening een te ruime redactie. Immers men verbiedt niet sommige plaatsen als stopplaats te ge bruiken in bet belang van de veiligheid van het verkeer, maar men wijst vier halteplaat sen aan, waarbuiten de autobus niet mag stoppen. Behalve verboden delegatie van rechtsmacht, is hier strijd met art. 168 der Gemeentewet. Voor den kantonrechter te Schiedam heeft pleiter door getuigen doen aantoonen, dat de veiligheid van het verkeer zich niet verzet tegen het toekennen van meer dan vier halteplaatsen. Nu zegge de rechtbank niet, dat de kwestie van vier of meer een vraag is van doelmatigheid, waarop de rechtbank zich niet mag begeven. Er zijn aanwijzingen, dat men hier te doen heeft met een gebruik van een verordening waarvoor d eze niet in het leven mag woi-en geroepen. Reeds op 30 April heeft wethouder De Zeeuw, spre kende over de aanzienlijke tramtekorten en de concurrentie, welke van de autobussen wordt ondervonden, in uitzicht gesteld, dat maatregelen tegen die concurrentie zouden worden genomen. Wat daarna gesohied is, heeft men dus te zien als een uitvoering van de in uitzicht gestelde maatregelen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair ont slag van rechtsvervolgingi Na re- en dupliek heeft de rechtbank de uitspraak bepaald op 18 December. Insubordinatie aan boord van de Willfcmsplein- Op 3 Juni had zich, terwijl het s.s. ..Wil lemsplein" in de haven van Haiphong lag, aan boord een ernstig geval van insubordinatie af gespeeld, ten gevolge waarvan de 33-jarige stoker P. A- S. zich thans voor de rechtbank te verantwoorden had. Deze S. was op 14 Februari met bet s.s, „Wlllemsplein" uit Rotterdam vertrokken voor een reis naar Amerika. Japan, China en terug naar Rotterdam. In de haven van'Haiphong, in Indo-China, had S. den lsten machinist K. H. Muller feitelijk aangerand, door op hem toe te loopen en hem een slag in het gelaat te geven, waarop de 2e en 3e machinist waren toegesprongen en S. hadden vastgegrepen en geboeid. De kapitein R. Schaap verklaarde, dat reeds dadelijk na het vertrek van het schip uit Rot terdam dé le machinist zich hij hem vervoegd had, met de medëdeeling, dat er moeilijkheden waren met den stoker S., die hem een mouw uit de jas van zijn uniform had getrokken. Getuige, die ai twee reizen met den stoker had gemaakt, waarop deze geen reden tot klachten Had gegeven, wilde de zaak eerst nog wat aanzien, alvorens in te grijpen. Het ge beurt wel meer, dat stokers wat te veel drank op hebben, als zij aan boord komen en daar om had getuige die eerste moeilijkheden niet zoo ernstig genomen. Op de reis van. Amerika naar Japan was er weer moeilijkheid met ver dachte en toen heeft getuige hem op vader lijke wijze onderhouden. Qp 3 Juni werd voor de stokers de tropen- dienst ingesteld, hetgeen meebracht, dat in hun werktijd van 11 tot 2 uur pauze werd gegeven en dat zij slechts 6 uur in plaats van 8 uur behoefden te werken. Getuige heeft toen vernomen, dat verdachte tegen den 3en ma chinist Groen heeft gezegd, dat hij dien mid dag geen dienst meer wilde doen. Getuige heeft den stoker daarop bij zich geroepen en hem wegens zijn dienstweigering gestraft met het inhouden van 7 dagen gage. Verdachte heeft die straf aangehoord en is daarop ver trokken. Toen getuige des avonds om 8 uur met de machinisten in de messroom een kaartje legde, was plotseling verdachte bin nen gestapt, die aan getuige vroeg, of de straf gehandhaafd bleef. Op het bevestigend ant woord had verdachte gezegd: „Dan zullen we maar dadelijk beginnen". Tegelijkertijd liep verdachte toe op den lsten machinist en hij wilde hem een klap geven. Of dat inderdaad geschied is weet ge tuige niet, maar dadelijk daarop werd ver dachte door den 2en en den 3en machinist vastgegrepen. Qp eenige vragen van den verdediger, mr. Lourens zeide getuige nog, dat er gpen sprake van was, dat verdachte in dronkenschap ge handeld zou hebben. Verdachte was geheel bij zijn positieven en hij sprak op zeer brutalen toon. Ook sprak getuige tegen, dat er voor de schepelingen aan boord gelegenheid zou bestaan zich aan drank van eigen voorraad te buiten te gaan. Dat schepelingen van par levinkers „over het hekje" soms bier koopen is iets, dat getuige nu eenmaal niet kan tegen gaan, omdat dat veelal achter zijn rug ge beurt. De 1ste machinist K. H. Mulle», ver klaarde, dat hij de eerste moeilijkheden, die hij met verdachte had gehad, toen het schip nog in den Waterweg was, de stoker onder drankinvloed was geweest. De tweede moei lijkheden met verdachte ontstonden, toen ge tuige genoodzaakt was een verandering te brengen iïi de diensturen en ten slotte zijn de ernstige moeilijkheden in Haiphong ge volgd. Volgens getuige heeft de klap, dien ver dachte hem wilde geven, hem slechts heel even geraakt. De 2de machinist M. van Woerkom had evenmin als de kapitein gezien, dat verdach te den lsten machinist had geraakt. Wel had hij gezien, dat deze een beweging maakte, alsof hij den slag wilde ontwijken. Dadelijk daarop had getuige den stoker vastgegrepen, waarbij hij door den 3den machinist Groen, werd geholpen. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wïlbrenninck, was van oordeel, dat verdach te de juiste gezagsverhoudingen aan boord van de „Willemsplein'* uit het oog verloren had. Reeds in den Waterweg was verdachte tegen een hoogere in rang opgetreden op een manier, die niet te pas komt en daarop is dan in Haiphong het ernstige deliet van in subordinatie gevolgd. Over de vraag, wat voor man verdachte is, geeft het inlichtingenrapport een ant woord en het O. M. wenscht den kapitein er mee geluk, dat hij niet reeds op vroegere reizen last met dezen stoker heeft ondervon den. In Augustus toch van het jaar 1933 heeft verdachte, den lsten machinist van het s.s. „Aldebaran", waarop hij toen gemonsterd was, bedreigd, met het gevolg, dat hij werd ontslagen en van verdere dienstneming aan boord van schepen van de Maatschappij van Nievelt Goudriaan Co werd uitgesloten. Een jaar later werd hij, wegens dienstweige ring aan boord van het s.s. „Beursplein" ont slagen. Verdachte is blijkbaar een recalci trant persoon, hetgeen ook blijkt uit de twee veroordeelingen, die hij reeds achter den rug heeft wegens desertie en wegens verzet tegen ppn ambtenaar. Hij kan zich blijkbaar moei lijk neerleggen bij het gezag, waaraan hij is onderworpen. Volgens de opvatting van het O. M. behoort verdachte dan ook niet op een zeeschip thuis, omdat daar nu eenmaal de gezagsverhouding is als bij den militairen stand. De ten laste gelegde feiten bewezen achtend, eischte het O. M. 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. C. Lourens heeft in een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat de ver houdingen aan boord niet goed waren; juist doordat niet dadelijk bij de eerste moeilijk heden is ingegrepen, kon het kwaad voort gang hebben. Hier geldt, dat zachte heel meesters enz. Dat de 3de machinist zich in verdachte's tegenwoordigheid in on gunstigen zin had uitgelaten over de dienst- indeeling, zooals die door den lsten maehi nist was getroffen, stijfde verdachte in zijn verzet er tegen. Pleiter verzocht voor ver dachte de lichtst mogelijke straf en ais het eenigszins kon een gedeeltelijk voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak 17 December. Diefstal van electriciteit. De 43-jarige zetschipper P. J. O., en diens 40-jarige vrouw, hebben zich te verantwoor den gehad wegens diefstal van electriciteit. Op 19 Februari had de politie in gezelschap van ambtenaren van het G.B.B. een inval gedaan in de woning van dit echtpaar aan de Van Malsenstraat. Er brandde op dat oogen- i blik electrisch licht en toen de ambtenaren Ide kamer binnentraden sprong de vrouw op on liep naar de voorkamer Pil waar zich de kast bevindt, waarin de eleetriciteitsmeter is op geborgen. De ambtenaren weerhielden de vrouw en constateerden toen, dat met be hulp van een metaaldraad, die door de kap van den meter was gestoken, het raderwerk was stilgezet. Een moeilijkheid in deze zaak was te bepalen, welk aandeel ieder der ver dachten heeft gehad in dezen diefstal. Toen de inval plaats- had, was de schipper eerst sedert een paar dagen thuis, terwijl al ge constateerd was, dat er een gaatje in de kap van den meter was, toen. deze nog elders ver toefde. Nadat een aantal getuigen waren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, het bewijs tegen den man niet geleverd geacht en tegen hem vrijspraak ge- ei$cht. Ten aanzien van de vrouw eischte het Oj M- 1 maand gevangenisstraf. De verdediger mr. D. van Oosten Slinge- land; slooti zich aan bij de geëischte vrijspraak 'nrt drong aan op een voorwaardelijke straf voor de vrouw. Heling van een stofzuiger. In verbgpd met een gunstig reclasseeringa- rapport heeft het O, M. zijn eisch van 3 maanr I den gevangenisstraf tegen den 22-jarigen rei ziger N. M„ die terechtgestaan heeft wegen» het' vervoeren van een gestolen stofzuiger. gewijzigd in 5 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Tegen den 37-jarigen bontwerker M. S„ die den gestolen stofzuiger voor 7.50 had ge kocht; heeft het O. M., wegens schuldheüng, geëischt een gevangenisstraf van 3 maanden. Mr. M: J. Pool achtte het bewijs niet ge leverd en concludeerde tot vrijspraak. Voor, de hoofdklasse-oompetitie van den Rot- tardamschen Schaakbond vond gisteravond in Stroomberg de ontmoeting Rotterdamsch Schaak genootschapschaakclub Het "Westen plaats. De gedetailleerde uitslag was: R'damsch Schaakgen.Het Westen 1. A. M. BroerH. Soos 2. J. F. W. MeijerG. Kapsenberg 0X 3. J. Har.tongE. Mulder 10 4. W. C; TreurnietW. F. de Greef 10 5. M. J. VeenstraJ. R. Kok VzVz 6. Dn Grusius—J. G. Almendinger VzVz 7. Dr. G. A. RibbinkJ. W. v. d. Stolpe 1—0 8. Du M. Elzas—D. G. de Jong 10 9. Dr. P. A. MoermanG. Kleijn 01 10. Dr. J. V. Muller—A. Snoek 0—1 5%—4Ak Het Rotterdamsch Schaakgenootschap had aan de even borden wit. Naar de minister in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake de be grooting van het Ver keer sf on Os mededeelt, is het voorshands niet mogelijk het station Rotterdam-Zuid in te schakelen voor ander dan stadion-verkeer op dagen van belangrijke sportgebeurtenissen. Bij openstelling voor ge woon verkeer zal op goede verbindingen wor den gelet. De Rotterdamsche Commissie tot bestrij ding van den woeker brengt, ter kennis van, het publiek, dat geregeld zittingen worden gehouden ter kostelooze behandeling van Wachten van personen, die in handen van leenvrouwen, of andere woekeraars zijn ge vallen. Zij roept de medewerking van leiders van ondernemingen en andere werkgevers in, om alle aan het licht komende woekerpraktqken waarvan leden van het personeel het slacht offer zg'n geworden, aan haar mede te dee- Iten, opdat in het belang van de werknemers met krach tegen de woekeraars zal kunnen worden opgetreden. Betrokkenen kunnen zich schriftelijk wen den tot. den secretaris der commissie, den heer H. Pasveer,. Hoogstraat 79, alhier. Onder leiding van hun gymnastiekmeester den heer H. van Tongeren was een groep leer lingen der H. B. S. aan den Bergsingel naar de Overdekte van Hillegersberg getrokken om te zwemmen. Tijdens de oefeningen, omstreeks half elf, kreeg de ongeveer 15-jarige zoon van den heer Ratte, wethouder van Onderwijs, een hartver lamming en verdween in de diepte. Kameraadjes doken en wisten hem op te halen en aan den wal te brengen. De wachtposten vingen onmiddellijk met kunstmatige ademhaling aan, doch de arri- veerende dr. v. d. Lugt kon niet anders meer dan den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Voor den voetbalwedstrijd D.W.S.Feyen- oord, die morgen hier ter stede wordt ge speeld, worden toegangsbewijzen ten verkoop aangeboden, die valsch zijn. Op deze niet geldige toegangsbewijzen staan in plaats van de woorden D.W.S. Feyenoord alleen de letters D.W.S. Het is dus noodig bij het koopen van toegangsbe wijzen voor dezen wedstrijd goed op te letten en de verkoopers bij de politie aan te wijzen. Aangiften van 4 December 1936. BEVALLEN: H. Neef geb. Mientjes z. C. A. Spierenburg geb. Romeijn z. J. W. v. Geet geb. Simon z. C. B. Stok geb. Reijerkerk d. J. H. Boereboom geb. Franke d. G. den Hartog geb. de Kloet d. H. C. v. Hamert geb. Slings z. M. Brand geb. Goosen d. E. Ba tist geb Schmets d. M. de Rijk geb. Mayer fj j M. de Bie geb v. Hoewijk d. C. Col- let geb. Tieleman z. J. G. C. v. Oost geb. v. d. Stroom d. G. J. Vuik geb de Graaff d. A. M. de Vroedt geb. Broelss z. W. Schol geb. v. Hulst d. A. T. Abel geb. de Knegt z. J. Ton geb. Pierneef z. J. Tex geb. Ha- gestein z. E. J. Hoek geb. v. d. Gaag z. M. Gerritsen geb. v. Tol z. J. v. Rijnswoud geb. Rentier d. P. v. Oers geb. Ploeg z. J. T. de Bruin geb Eikmans d. A. v. 't Hof geb. v. d. Merwe z. OVERLEDEN: M. Lugtenburg ongeh. vrouw 32 j. R. Dijkstra, wede. v. L. S. Stienstra 80 j P. v. OÓijen, man van J. J. v. Mourik 46 j' W. v. Puiten, man van W. J. v. Nieuwen huize 40 j. S Bout, wede. van J. L. Boogaard 71 j, G. v. Pelt, man van M de Graaf 65 j. P. v. d. Akker, vrouw van P. Blokland 31 C. Elich, wede. van D Akkermans 69 J A. v. d. Klein. wedr. van M. v. Maaren 76 j. H Daalder, man van C Wessels 44 j. D. v. Toorenburg wed. van H. J. Barnard 78 j. J. C. v. Ejjk dochter 14 d. - G. v. Sinderen. ongeh. man 22 j. J. de Rijke, man van W. F. Hilligehekken 28 J. A. Dekker, wedr. van P Bakker 73 j. N. Viskil, vrouw van D. v. Eek 46 j. A. M. Overbeeke, vrouw van C. M. Stolk 54 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: M. A. V. Oorschot geb. Scheepbouwer z. R. J. M. Stolk geb. Houtzager z. J. G. J. Köhler geb. Vogel z. C. Visser geb. v. d. Have z. GEMEENTERAAD Vrijdagmiddag- had een vergadering plaats van de rand dezer gemeente, onder voor- ziterschap van den burgemeester Mr. A. A. M. Griindemann. Na opening werden de notulen gelezen, waarover eenige opmerkingen werden ge maakt. Medegedeeld werd dat door Ged. Staten is goedgekeurd de garantiestelling van de ge meente inzake rente en aflossing van het stichtingsbedrag van het zwembad. Door de commissie wordt verslag uitge bracht van de nageziene rekening 1935. De ontvangsten bedroegen ƒ155.260,50: de uit gaven 146.4817,26, Zoodat er een batig sal do is van 8773,24 op de gewone dienst. De kapitaaklienst geeft ais ontvangsten ƒ17.703,93; Ran uitgaven ƒ12.737,65, alzoo een batig saldo van 4.966,65. Namens de commissie wordt voorgesteld deze rekening voorioopig goed te kexujren. t>e commissie vestigt echter de aandacht op het h.i. tg hooge bedrag, wat uitgegeven is voor de handbrandspuiten. Men zou wil len voorstelen deze op te ruimen en de mo torspuit steeds in uitstekende conditie kiaar te. houden. De voorzitter zegde toe dit te zullen overwegen, waarna de rekening wordt goedgekeurd. Door den kantoorhouder van P. T. T. was een verzoek ingekomen de toelage voor het open houden van de telefoon in gesloten tijd te verhoogen van ƒ100 tot ƒ225. De voorzitter zet uiteen, dat het voor geneeskundige hulp, brand of andere ern stige gevallen noodig is, dat er getelefoneerd kan worden. Dan is de kantoorhouder ech ter steeds gebonden er zorg voor te dragen, dat er iemand aanwezig is. Het College van B. en W. stelt voor het verzoek in te wil ligen. Opgemerkt wordt, dat dit toch eigen lijk een kwestie is voor de abonné's. Het voorstel wordt met de stem van den heer Havenaar tegen, aangenomen. Het voorstel tot subsi die verleening van 150 per cursus aan de R. K. Patronaatscommissie voor de plaats hebbende ontwikkelingscursus wordt met alg. stemmen aangenomen. Eveneens wordt met alg. st. besloten tot opheffing van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Vervolgens werd begonnen met de behande ling van de gemeentebegrooting dienst 1937. De voorzitter deelde mede, dat in verband met het besluit tot opheffing van de Com missie van Toezicht op het L, O. de post on voorzien thans 90 hooger kan gesteld wor den. Door verschilende leden werden speciale opmerkingen en verlangens naar voren ge bracht. O.m. werd wederom gewezen op in stelling van een Burgerlijk Armbestuur, ter wijl de post ƒ3000 voor speciaal armenver zorging te laag werd geacht. Verzocht werd b.v. voor werkloozen 50 pet. te betalen voor doktersfonds en zaekenhuisverpleging. Geen der leden was enthousiast over deze begrooting, omdat deze slechts sluitend is doordat de zeer en zeer hooge belastingen wederom gehandhaafd moesten worden. Aan gedrongen wordt ook op betere door voering van de Zondagsrust door b.v. op Zondag het ijs venten tegen te gaan. De voorzitter antwoordt hierop, dat de mid denweg hierin betracht wordt. Een Burger lijk Armbestuur zal, aldus de voorzitter aan de gemeente veel meer geld kosten; wel wil spir. eenige dames benoemen, die- cte gezin nen zullen gaan bezoeken en dan advies uit brengen omtrent ondersteuning aan B. en W. Nadat nog verschillende opmerkingen wa ren gemaakt omtrent de werkloosheiduitkee- ring, het onderhoud der onderwegen, de ult- keering ex. art. 101 der L. O. wet, komt de geheele begrooting in stemming en wordt z. h. s. goedgekeurd. Aangenomen wordt het voorstel tot huur van een perceeltje grond van de Polder Ber- kel om daarop te plaatsen een zandbak, voor het in voorraad hebben van een flinke hoe veelheid zand voor wegbestrooiing bij even- tueeie gladheid. Wederom komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van de Chr. Muziekvereeniging voor het plaat sen van een muziektent op het pleintje voor het gemeentehuis. Thans wordt het voorstel z. h. s. aangeno men, waarmede dus het verzoek is afgewe zen. Gevraagd naar eenige werkverschaffings objecten, deelt de voorzitter mede, dat in derdaad een viertal werken door de Ned. Heidemaatschappij en door den Minister als zoodanig zijn goedgekeurd. Door eenige leden wordt er op gewezen, dat het uitbaggeren van tochten en slooten voor den Poldertoch eigenlijk geen werkver schaffing is, maar een douceurtje voor de Polder beteekent. Aan B en W. wordt ook voor 1937 man daat verleend dergelijke werkobjecten te be- oordeeden. Inzake het onderhoud der Onderwegen wordt medegedeeld, dat B. en W. een voorstel wach tend zijn van den Polder. Hierna sluiting. HIJ KENDE DE FAMILIE.... Een inwoner dezer gemeente deed bij de politie aangifte, dat hij bezoek had gehad van een persoon, zich noemende F., die ver telde uit Kampen afkomstig te zijn. Hij dischte een verhaal op, volgens hetwelk hij de familie van bedoelden inwoner goed kende. In Vlissingen was hij behulpzaam geweest bij een blusschen van een brand, had daarbij zijn portefeuille met bescheiden vergeten en zijn spoorwegabonnement verloren. Hij verzocht om 6 reisgeld, wat hem verstrekt werd. Toen de man echter niet per eerste ge legenheid uit Maassluis vertrok, wekte cut argwaan. De politie werd gewaarschuwd. En zij stelde onmiddellijk een onderzoek m. net bleek, dat de man toen juist per trein 111 ce richting Rotterdam was vertrokken. Met medewerking van het spoorwegpersoneel was de politie in de gelegenheid Rotterdam en Schiedam te waarschuwen, waarop bij aan komst te Rotterdam arrestatie volgde. De man werd naar hier overgebracht en in be waring gesteld. Het bleek, dat hg een abonnement bij zich had. Een uitvoerig onderzoek wordt inge steld. Vrt'niV Q/$ f on <en'V^ De Raad der gemeente Vlaardinger-Ambacht vergaderde o.m. ter behandeling van de ge meentebegrooting 1937. Medegedeeld werd, dat de woning Breeweg 9 verkocht is tegen een prijs van 1625. Be sloten werd tot verkoop van twee pereeelen erfpachtsgrond aan den heer L. van Es te Puttershoek en T. Goed knegt Jzn. te Vlaar- dingen. Aan diverse bouwers werden verschil lende pereeelen grond van complex II in erf pacht uitgegeven ter gezamenlijke grootte van 10.190 e.A. Aangekocht weid 500 M2. grond van W. Bos tegen een prijs van 2 per c.A. Goedgekeurd werden vervolgens de navol gende voorstellen: tot het verleenen van een bedrag groot 200 voor de viering van het Prinseiijk huwelijk op de scholen alhier en van 50 voor versiering of verlichting van het Raadhuis bij deze feesten; tot het verlee nen van een subsidie ad 15 aan de Vereeni- ging van oud-leerlingen der landbouwwinter- cursussen der tegemoetkoming in de kosten van zaalhuur voor een te houden cursus in rundveekennis; tot het converteeren van een geldleenüig ad 85,350.niet de H.A.V.- bank te Schiedam van een 5% pot. in een 4 pet. leening; tot het aangaan van een lee ning ad 50.000 4 pot. bij het Beambten, fowls van de Limbrgsche Steenkolenmijnen te Heerlen. Bij het voorstel van B. en W. tot nadere regeling van de salarissen van eenige ambte naren der gemeente, zegt de heer Hooger- werf, dat inderdaad deze loonen niet op een behoorlijk peil staan en dus eenige verbete ring hier of daar wel noodig is. Bovendien verklaart spr. zich tegen het systeem van het houden van volontairs, Wethouder Winkes zegt, dat betreffende verbetering van de loonen de ambtenaren steeds op zijn steun zullen kunnen rekenen. Deze verhoogingen moeten echter redelijk verdedigbaar zjjn. Hij is echter van meening, dat de betaalde loonen behoorlijk zijn en vindt dua geen termen om verdere verhoogingen te geven. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de algemeene beschouwingen over het gemeentelijk grondbedrijf zegt de heer Hoo- gerwerf, dat de financieele resultaten van complex II hem niet meevallen en daarom dringt hij aan op het vormen van een extra reserve. Wethouder Winkes verschilt hierin van ge voelen met den heer Hoogerwerf.. Complex II bevindt zich nog in een beginstadium en hij vindt, dat nu reeds een opbrengst van 17,430 aan erfpachten een méér dan schitte rend resultaat. Trouwens, na vorming van een behoorlijke reserve resteert op deze gron den een winst van 1440.30, wat gedurende het korte bestaan van dit complex goed ge noemd kan worden .Momenteel heeft dit be drijf een reserve van 52,386,37, zoodat meer reserveeringen niet noodig zijn. Hierna wordt de begrooting van het gemeentelijk grond bedrijf met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting 1937 dringt de heer van der Kooy aan op verlaging van de opcenten op de bebouwde eigendommen en op verla ging van de hondenbelasting. De heer Hoogerwerf verzoekt B. en W. bij sportwedstrijden als „de ronde van Vlaar dinger-Ambacht" niet meer de geheele ge meente af te zetten, maatregelen tot beteu geling van sensatiezucht, voorgekomen bij auto-demonstraties, meer toezicht op voor koming van brandgevaar bij filmvertooningen en op verlaging van de Onderhoudsbeiasting. De heer G. Harmsen wil het Burgerlijk Arm bestuur omzetten in een dienst voör 'Maat schappelijk Hulpbetoon. De voorzitter zegt, dat bij belastingver laging als door de heeren van der Kooy en Hoogerwerf werd bedoeld, deze verlaging in hoofdzaak ten goede komt aan niet-ingezete- nen van deze gemeente. Daarom vonden B. en W. het beter, de groote verlaging toe te passen op de Personeele Belasting. Hiervan profiteert de geheele burgerij. De honden belasting is hier laag te noemen, n.1. 2,50 voor een waakhond. Omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in Maatschappelijk Hulpbetoon is reeds in den Raad ter sprake geweest, doch toen voelde de Raad hier niet veel voor, zoodat B. en W. geen termen aanwezig achten, om met voorstellen te komen. Het staat echter den heer Harmsen steeds vrij, met uitgewerkte voorstellen in den Raad te komen, die dan de noodige aandacht zullen hebben. Wethouder Winkes zeide, eenigszins teleur gesteld te zijn door de rede van den heer Hoogerwerf- Vorige jaar bracht deze op zulk een buitengewone wijze hulde, niet aan het tegenwoordige, doch aan het oude college van B. en W. Dit jaar, nu onze begrooting er veel beter voorstaat, kan er geen dank je van den heer Hoogerwerf overschieten In J- pers van den heer Hoogerwerf wordt het gun stige resultaat van de begrooting toegeschre ven aan de Bataafsche Petroleum Mij- De goede x-esultaten zijn echter niet toe te schrij ven aan deze maatschappij, doch wel aan de menschen, die hebben medegewerkt aan het grootmaken der gemeente door grondaankoop. Inzonderheid heeft hieraan medegewerkt de burgemeester, die steeds een warm voorstan der van grondaankoop is geweest. De per sonen, die indertijd den aankoop van Boo- menkwartier tegen 1 per M2. hebben tegen gehouden, hebben wel een zware verantwoor ding daarmee op zich geladen. De samen» werking is inderdaad voortreffelijk geweest, waarvoor spr, dan ook dank bracht aan den burgemeester en wethouder Bravenboer. Bij de behandeling van de begrooting wordt op voorstel van den heer Harmsen besloten, het presentiegeld voor de leden van de stem- bureaux te brengen van 4 °P f 6 per per soon. De kosten van vergaderingen worden verhoogd van 40 op f ®5.> opdat de heeren van der Kooy en van Vliet m het vervolg van en naar de Raadsvergaderingen per auto ge-, reden kunnen worden. Toegevoegd werd een post ad 1500 voor een tijdelijk opzichter in deze gemeente. Hierna werd de begrooting goedgekeurd met een bedrag van 199.980.82% in ont vangst en uitgaaf. Onvoorzien staat op de begrooting op 7330.40%. WETHOUDER A. VAN RIJN JUBILEERT. Op Vrijdag 18 December 1936 hoopt de heer A. van Rijn, wethouder alhier, den dag te herdenken, dat hij 50 jaar in dienstbe trekking is bij de firma P. H. van Absho- ven, Reederij en Haringhandel alhier. Het zei den jubilaris, die ook op het ter rein van het vereenigings- en maatschapelij k leven een groote staat van verdiensten heeft, aan belangsteling zeker niet ontbre ken. SPREEKUUR WETHOUDER A. VAN RIJN De heer A. van Rijn, wethouder van On derwijs en Sociale Zaken houdt uitsluitend spreekuur des Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur ten Stadhuize. GRATIS CHOCOLADEMELK. Naar ons wordt medegedeeld, wordt op 29 December a.s. de datum der feestelijk heden in Vlaardinger-Ambacht, door de zui velfabriek „Emous" gratis chocolademelk beschikbaar gesteld voor pl.m. 800 kinderen. DE. A-S. HUWELIJKSFEESTEN. De Pers- en Propaganda-Commissie van het Comité tot viering van het Huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D .H. Prins Bem- hard von Lippe Biesterfeld, verzoekt ons het volgende mede te deelen: Er begint teekening te komen in de plan nen der verschillende commissies. Nog een enkele vergadering en de besprekingen zijn zoover, dat aan het samenstellen van het feestprogramma kan worden begonnen en ligt het in de bedoeling dat programma een paar dagen vóór het begin der feesten ver krijgbaar te stellen. Eene aan het koopen van het programma verbonden attractie zal de verkoop zeer zeker animeeren. Als vaststaand kan reeds worden mede gedeeld dat den 19 December a.s., dus op den dag der ondertrouw de feesten zullen worden geopend door het houden van een voetbalwedstrijd met muziek terwijl in den avond van dien dag de straten die met hun ne versieringen gereed zijn met muziek zul len worden geopend. Het openen der andere straten geschiedt naar gelang ze met hunne versieringen klaar zijn. Tot den 28 December worden, vooral ook in verband met het Kerstfeest, de feesten on derbroken, Wat er daarna geschiedt vindt men in het inmiddels verschenen feestpro gramma uitvoerig vermeld. SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. Maandagavond half acht zal een spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad worden gehouden. MODERN HARINGKOELHUIS. Naar wij vernemen, heeft de firma W. Kwakkelstein, haringhandel te Vlaai-dingen thans definitief besloten tot den bouw van een modem haringkoelhuis op haar eigen terrein, met een capaciteit van 50006000 kantjes. Met den bouw zal eerstdaags wor den begonnen. De bouw van het koelhuis met allé bijbe- hoorend gerond-, metsel- en betonwerken is ondershands opgedragen aan de N. v. Bouw en Aannemersmaatschappij v.h. H. Spuy- broek te Vlaardingen, terwijl de machine rieën later zullen worden aanbesteed. De technische inrichting staat onder leiding van Ir. H. H. W, van Eyk, te Deventer. VERKOCHTE SCHOKKER. In de Vlaardingsche haven kwam binnen de stalen motorbotter „Vier Gebroeders", GQ 25, schipper Arte van Heest te Goede reede. Dit schip (ex TX 19) in 1930 gebouwd, is aangekocht van schipper P. Krijne te Texel en thans voorzien van een P. K, Kromhout motor. Het zal vanuit Goedereede ter kust- vjsseherij gaan. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 28 Nov.2 Dec. GEBOREN: Maria J„ dochter van J. Pol derman en W, van Hulst, Röntgenstr. 33 Adriana, dochter van A. Kortleven en G. Hofland, Kuiperstraat 44 Willem H. J., zoon van J. Benne en A. G. Breedveld, Bilder- djjkstraat 38 Leendert, zoon van M. Vogel en C. H. Schenk, Vetteoordskade 77 Maria dochter van J. Vermeulen en M. Stigter, 3. Biersloatsteeg 15. ONDERTROUWD: Paulus Peeman 22 jaar, De Wetstraat 8. en Marina van der Knaap, 26 jaar, Emmastraat 12 George H. M. Steij- ger 24 jaar v. <1. Driftstraat 13 en Aagje Ver- maat, 23 jaar. Trom patraat. 18 Johannes Breemer 33 jaar, Fliikstraat 3 en Andrea ver hoeven 23 jaar, Fuikstraat 5 Cornells van Rif, 30 jaar, 2. Maasboschstraat 92 enfNeel- tje van Oosterhout 28 jaar, Utrecht, T. Rinde- straat 12 Jan G. Grootenboer, 26 jaar, R'dam, Schoonderloostraat 21b en Johanna M. van Dam, 29 jar, 2. van Legden Gael- straat 118 Gerlof Meijer, 22 jaar, Schiedam Mariastraat 36 en Aafje Barg, 21 jaar, RuiJ- ten'-urchstraat 1. OVERLEDEN: Elisabeth A. C. Gerdes, 48 jaar, wed. van A. van der End, Nieuwel, 24. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich, nadat verschillende bezwaren tegen het stolsel in zjjn geheel naar voren waren gebracht, ver- eenigd met de voorgestelde capitulanten-ver ordening. Aan het borgstellingsfonds voor den Mid denstand, opgericht voor de Zeeuws he eilan den, werd voor de kapitaalvorming 2.172.90 toegekend en verder een bijdrage per jaar van 2 cent per inwoner. Met de N. V. Waterleiding Maatschappij Midden-Zeeland 611 de gemeente Middelburg wei u eer, overeenkomst gesloten wegens we- -Jrj Dictie waterlevering. Lufvoerige discussies werden gevoerd naar aanleiding van voorgestelde verlagingen van reeds voor 1936 toegekende subsidies, zulks op last van hooger hand. Scherpe woorden wer den daarbij gebezigd, en het was de heer An- driesseh (R.K.), die zeide dat Ged. Staten geen sociaal gevoel blijken te hebben, speciaal omdat ook de bijdrage voor het uitzenden van kinderen moet worden verminderd. De heer van Oorschot (S.D.A.P.) zeide, dat hij het onbillijk vond, dart. de subsidie voor het drankweercomité met 50 pet. wordrt ver minderd, namelijk van 200 op 100 en an dere subsidies met ongevper 30 pet. Spr. stelde voor het bedrag op 150 te brengen en de on aangeroerde subsidie der Vlissingsche zwem- club te verminderen met 50. Dt werd met 11 tegen 8 stemmen aangeno men. Daarna legde de raad zich bij de voorgestel de veriagingen neer. Voor de Bredasche rechtbank stond Don derdag terecht de 41-jarige notarisklerk G. W. van G. te Prinsenhage, terzake van ver duistering van gelden ten nadeele van het kantoor van notaris Esser te Princenhage. Déze verduisteringen, die in de duizenden liepen, werden gepleegd in 't tijdvak tus- schen 1932 en 1936, een groot aantal cliën ten werden er door gedupeerd. Voorts pleeg de verdachte valschheid in geschrifte. Verdachte bekende alle hem ten laste ge legde verduisteringen en de valschheid in geschrifte. De President wees er op, dat verdachte ver boven z'n stand leefde, terwijl hjj ook nog gelden uitleende Mr. Servatius, officier van Justitie zeide, dat verdachte in enkele jaren 50.000 ver duisterde en op ontstellende wijze verval- schingen had gepleegd. Hij was overtuigd, dat bij controleering op de juiste wijze, het zoo'n vaart niet geloopen zou hebben. Deze ontbrak echter nagenoeg geheel.. Terzake van drie maai gepleegde verduistering gepaard gaande met valsch heid in geschrifte eischte de Officier ten slotte een gevangenisstraf van drie jaar. Mr. W. van Wijmen, verdediger van ver dachte. pleitte uiterste clementie. De rechtbank zal uitspraak doen over 14 dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2