Gemeentebegrooting voor 1937, HET ONDERZOEK AANGAANDE DE PETRAKIS NOMIKOS". DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN TEN ?E STADSNIEUWS. Verrassende conclusies te verwachten. 59ste JAARGANG. MAANDAG 7 DECEMBER 1936 No. 17733 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMT TELEFOON INTERCOMM. No. 68088 Een tekort van 21 ton. R. K. STAATSPARTIJ AFDEELING SCHIEDAM. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE gezinnen Meer restant-stookolie in den bunkers dan opgegeven. Een verbindingsleiding tusschen ladingtanks en bunker- ruimtem DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Spoeling 1,20—1,30 (met officieel) De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bg vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bfl bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bjj vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN z$jn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440" Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prgsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Forto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevailenveraekering: 500bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten en oogen, 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150bij verbes van een duim; 75. bij verbes van een wijsvinger; f SQ.— bij Verbes van twee voorste ledematen van een hand; 25.— bij verbes van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Aan den Raad is aangeboden de ontwerp- begrooting voor 1937. Wij ontleenen daaraan het volgende: De rekening 1935 heeft een nadeelig slot van 23,100. De verhaalbare posten bedragen 54.400. Er is dus feitelijk een overschot van 31.300 dat verminderd wordt met een nadeelig saldo op vroeger diensten van 6000. Uit saldo's van vroegere diensten en reserves ontving 1935 132.900; 1935 heeft dus, ge heel uit eigen dienst, een nadeelig saldo van 95.600. In 1934 was het nadeelig saldo, uit eigen dienst ƒ23.500. Op de bijdrage in den steun werd een zeer eigenaardige korting toegepast van ƒ33.000. Ware dit niet geschied, dan zou de uitkomst van den dienst 33.000 gunstiger zijn ge weest. Thans is het op zijn plaats een vergelijking te maken met de begrooting voor 1936. Als eerste drawgack ontmoet men dan de steeds voortgaande jaarlijksche vermindering van de uitkeering uit het Gemeentefonds met 45.800. Deze mag wel met een zwarte kool worden aangeteekend. De rente-dienst. Van belang is het punt: Rente. De situatie in 1937, vergeleken met 1936, is, dat de rente van de vaste en tijdelijke schuld, na aftrek van de rente van beleggin gen, 17.500 voordeeliger kan worden ge raamd dan in 1936. Daarbij is in het oog te houden, dat in 1937 niet meer de pl.m. ƒ27.000 wordt uitge trokken, die in 1936 op de begrooting in ont vangst werd geraamd als rentevergoeding voor de groote bedragen, die de Gemeente moet voorschieten op de bijdragen uit het werkloosheidsfonds constant gemiddeld ƒ666.000 waarin, ondanks herhaald aandrin gen. nog een bijdrage werd ontvangen. Tenslotte zij er op gewezen, dat de be drijven, exclusief het grondbedrijf, in het ren tevoordeel een aandeel hebben van ƒ20.300, waarvan de productieve bedrijven zonder Grondbedrijf, n.l. Gasfabriek, Waterleiding, Electriciteitsbedrijf en Alg. Handels Entrepot, 20.500. Dit voordeel is verwerkt in de bedrijfsbe- grootingen, zoodat voor den algemeenen dienst dit voordeel moet worden afgetrokken van het bovenvermelde en een nadeel over blijft van 20.300 17,500 2.800. Als meerdere kosten van verkiezingen moest worden uitgetrokken, ƒ2.300. De haven-, brug-, sluis- en loodsgelden moesten lager worden uitgetrokken, zulks, na dat tegenover het totale verlies, dat geraamd wordt op ƒ51.000, een bijdrage uit het Werkloosheidsfonds is uitgetrokken van 18.000, in verband met de verlaging van het havengeld als gevolg van de devaluatie van de belga, verlies 33.000. Wegens verslechtering bij de bezuinigings- wetten van de regeling, volgens welke de ge meenten bijdragen moeten betalen voor de leerlingen op de R. H. B. S., zal meer ver schuldigd zijn ƒ17.400. De schoolgelden moesten lager worden uit getrokken 10.100. De belastingen en retributies konden in doorsnee hooger worden uitgetrokken dan in 1936 en wel per saldo ƒ45.600 o.a. voor Hoofdsom Pers. belasting ƒ2500; Opcenten Pers. belasting ƒ11.000; Opcenten Gem. fondsbelasting 28.000. Voordeelen en nadeelen. Voordeelen leveren op: Grondbedrijf 5800) Drinkwaterleiding 5100); Gemeentereini ging (ƒ1400), Openb. Leesz. en Bibliotheek (ƒ1000), Gemeentewerken (ƒ1800), Vergoe ding Radiocentrale 3.400, Vergoeding schoolbesturen (ƒ8.900, Subsidie werklozen kassen (ƒ12.500, Jaarwedden en Sociale Verzekering 11.400), Onderhoudskosten (ƒ3.300), Nadeelen brengen M. H. (ƒ26.100 hooger), Gasfabriek (ƒ4000), reorganisatie brandweer 4.600 en politie 12 400 Voor verdere doorvoering van de'reorgani satie van de politie in dit jaar, welke de burgemeester met het oog op den financiee- len toestand, bereid is, dit jaar te beperken, is uitgetrokken ƒ5.200. Wanneer wij nu de balans van de begroo ting opmaken, herinneren wij er aan, dat in 1936 een z.g. belastingbijdragen ten laste van het Werkloosheidssubsidiefonds uitgetrokken is van 168.000. Blijkens bovenstaaide gegevens moet deze in 1937 worden verhoogd met ƒ67.000 Zij wordt dan derhalve 235.000. Nog zij opgemerkt, dat de laatste sala risherziening naar raming pl.m. 10.000 voordeel zal opleveren. Alles samen genomen zou de belastingbij- drage, wanneer de huurverminderingen voor rekening van het Rijk worden genomen 225.000 bedragen. Het tekort. In 1937 zaj volgens de hierbij aangeboden begrooting het tekort geheel uit eigen dienst, bedragen ƒ250.000. Wij komen thans terug op de belastingbij- drage voor 1937. Dit is feitelijk het tekort op den dienst en bedraagt dan 250.000, als men de reserves uitschakelt, dus den dienst geheel op zich zelf beschouwt. Reeds aanstonds springt in het oog, dat hierbij de vermindering van de ultkeeringen uit het Gemeentefonds een geweldige fac tor is. Zooals wg zeiden, was deze vermindering, vergeleken bij 1933, ƒ178.900. Daarbij drukt nog op de begrooting een Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN LANGE HAVEN (GED.) De Burgemeester van Schiedam maakt be kend, dat een ontwerp-verordenimg, houdende voorschriften als bedoeld in art. 43 der Wo ningwet betreffende de Lange Haven (W.Z.) tusschen Korte Haven en Vischmarkt en Lange Haven (O.Z.) tusschen Korte Dam en Appelmarkt heden ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd. SCHIEDAM, 7 December 1936. aanzienlijk bedrag aan werkloosheidslasten. (Een nadeelig slot aan van 105.300). Daorbij komt de belastingafstand van 299.000, die in de begrooting niet zicht baar is, daar de belastingen daarmede recht streeks zijn verminderd. Bovendien komen daar nog bij de bijsla gen op de premies der Werkloozenkassen ad ƒ82,500. Vooral de vermindering der uitkeeringen Uit het Gemeentefonds is voor de Gemeen ten een fnuikende maatregel. Wij schreven daarover het vorig jaar in den geleide-brief: •„Daarbij staan wij voor de ontzettende realiteit, dat de uitkeeringen uit het Ge meentefonds gedurende de eerstvolgende 8 jaar ieder jaar nog weder met rond 40.000 zullen achteruitgaan. Na die acht jaar zal dus het verlies van 165.000 vergeleken met 1933, nog weder met 320.000 zijn vermeerderd, zoodat het verlies dan ƒ485.000 bedraagt of 43 pet. van de Belastingcapaciteit 1932- 1933. Men kan reeds hieruit aanvoelen, dat onze slechte toestand niet ligt aan onze gemeen te zelf, maar aan gebeurtenissen en maat regelen, die over haar komen". Stemmen bij volmacht. Het Bestuur der R. K. Staatspartij Afd. Schiedam, brengt ter kennis van een ieder, die zulks aangaat, dat elke kiezer bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamhedn medebrngen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende het gedeel te van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voor komt, mits zijn afwezigheid, indien hij ge durende het tijdvak of de tijdvakken waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is be voegd bij volmacht te stemmen de vrouw, die gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaam heden, afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing, volgens welke de kiezer be voegd is bij volmacht te stemmen, ge schiedt eerst, nadat de belanghebbende een verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend, waarvoor formulieren kosteloos verkrijgbaar zgn aan de gemeente-secretarie afdeeling verkiezingen. Men vervoege zich in persoon aan het loket. Belanghebbenden, die niet vóór 1 Jan. a.s. daartoe hun verlangen te kennen geven, kun nen niet meer in aanmerking komen bij de a.s. verkiezingen bij volmacht te stemmen. Geslaagd St. Nicolaasfeest. Het gistermiddag door den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, afd. Schiedam in de g'oote zaal van den R. K. Volksbnod in twee gedeelten georganiseerde St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden, mag weer bijzon der geslaagd heeten. Reeds lang voor den aanvang der bijeen komsten, welke reap. om 1 uur en 4 uur wer den geopend, stonden rijen kinderen voor den ingang verzameld. in een minimum van tijd was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. Na het zingen van diverse toepasselijke lie deren trad St. Nicoiaas met zijn knecht on der luid gejuicht en gewuif binnen. De voor zitter, de heer W. Janse, sprak eenige woor den van welkom en liet de kinderen drie Wees Gegroetjes bidden voor de weldoeners. Daarna sprak St. Nicoiaas in eenvoudige taal de kinde ren toe, waarna een rondgang werd gedaan en diverse vermaningen en lofuitingen wer den uitgedeeld. Het programma werd verder gevuld met de vertooning van vijf kinder films, terwijl gedurende de voorstelling diverse versnaperingen werden gegeven. Na afloop togen alle kinderen, voorzien van een groot pakket huiswaarts. Na de voorstelling heeft de voorzitter nog de dames-leidsters hartelijk dankgezegd voor haar hulp tijdens de bijeenkomsten en de opofferingen welkg. „zij zich bij het inzamelen der gelden getroost hebben. Langs dezen weg spreekt het bestuur tevens zijn dank uit aan allen, die door gaven in geld of natura het in staat stelde wederom dit jaar zooveel kinderen gelukkig te maken. SCHAKEN. Pion 2—E. S. S. I Gisteravond speelde het eerste tiental van E.S.S. een uitwedstrijd voor den Rott. Schaak bond tegen Pion 2, te Rotterdam. Voorloopige uitslag 2j/>—4Vi- Waaarschijnlijk zal deze wedstrijd voor E.S.S. gewonnen worden ver klaard. De raadszaal van het stadhuis te Delft wordt vernieuwd en vergroot. Tijdens de werkzaamheden, ivelke noodig ivoren in verband met het te klein worden van de zaal. 9? OP de loopendc geruchten en de berichten, die» zijn verspreid, als zou het onderzoek naar de oorzaak van de noodlottige ontploffingen op het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" reeds zijn beëindigd en tot resultaat hebben gehad, dat geen ge rechtelijke vervolging zal worden in gesteld, is gisteravond van bevoegde zijde door de radio een tegenspraak gegeven. Het onderzoek is nog in vollen gang en ofschoon de rapporten dienaangaan de nog niet aan de openbaarheid zijn prijs gegeven, mag toch reeds wor den vastgesteld, dat het aanvankelijke onderzoek moet hebben geleid tot ontstellende conclusies. Hebben wij eenige weken na den noodlot tigen datum van 31 October, waarop 15 menschenlevens wreed zijn beëindigd door de rampzalige ontploffingen op het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" (le aandacht gevestigd op de wijze van ontgassen der tank schepen in het algemeen en daarbij tevens gewezen op de onvoldoende terminologie „practicaly gasfree" der vereischte certifi caten, die men in bezit moet hebben, alvo rens toestemming kan worden verleend om met open vuur een dergelijk schip te repa- reeren, thans zijn wij genoodzaakt, nu men het van zekere zijde wil doen voorkomen ais zou de rechterlijke macht, die een onderzoek heeft ingesteld, voor zich zelf reeds hebben uitgemaakt, dat ten aanzien van de ramp op het tankschip „Petrakis Nomikos" van geen gerechtelijke vervolging sprake kan zijn, wat dieper op dit droevig gebeuren in te gaan. Direct 11a de ramp. In het algemeen werd direct na de ramp reeds de vraag gesteld, hoe het toch mogelijk was, dat op dien noodlottigen datum van 31 October aan boord van het Grieksche tank schip „Petrakis Nomikos" twee zoo hevige ontploffingen konden plaatsvinden, met het droevige resultaat, dat het achterschip zoo wel vóór als achter de machinekamer als 't ware werd opengescheurd, waarbij vele doo- den waren te betreuren. In den loop van dien noodlottigen Zaterdag hebben, naar ons werd gezegd, zoowel de kapitein als de eerste ma chinist van het Grieksche tankschip, mede gedeeld, dat zich aan boord van de „Petrakis Nomikos" slechts een voorraad van 8 ton stookolie bevond. Deze voorraad nu van weinig ontplofbare olie kan onmogelijk de geweldige ont ploffingen veroorzaakt hebben, die zijn geconstateeerd. En het behoeft dan ook geenszins te ver wonderen, dat de gerechtelijke autoriteiten direct beslag op het schip hebben gelegd, toen de brand was uitgewoed, teneinde een nauw keurig onderzoek in te stellen naar even- tueele andere oorzaken, die deze ontploffingen kunnen hebben teweeggebracht. In tegenstelling met andere berichten is dit onderzoek nog steeds niet volledig beëin digd. We kunnen echter wel mededeelen, en dit uit betrouwbare bron, dat het aan vankelijk onderzoek reeds moet hebben geleid tot ontstellende conclusies. Zoo staat het onomstootelijk vast, dat zich alleen reeds in den bakboord- bunker, welke bij de ontploffingen gespaard gebleven, nog een voorraad van plus minus 50 ton olie heeft bevonden,. Zou dit reeds op zichzelf bedenkelijk zijn geweest, het chemisch onderzoek, dat is ingesteld in opdracht van de justitie, heeft uitgewezen, dat deze bak boord-bunker zonder eenigen twijfel ook H ifa c ru d e-o 1 i e heeft bevat. Ter oriënteering wijzen wij erop, dat deze Haifa crude-olie een substantie is, die in hooge mate ontplofbaar is, daar zij uit een tamelijk vaste massa bestaat en nog zeer lang gassen onwikkelt. „Blauw van het gas"- Toen na de ontploffing de bakboord-bunker en de bakboord-zomer-tank, welke ook als bunker dienst deed werden geopend, stond deze wat men met een vakterm noemt „blauw" van het gas en de ge rechtelijke autoriteiten moeten hierdoor reeds aanstonds bevestigd zijn in de aanvan kelijk geopperde veronderstelling, dat er met de „Petrakis Nomikos" iets niet in orde moest zijn geweest. Het chemisch onderzoek heeft tenslotte deze overtuiging nog bevestigd. Verder moet zijn komen vast te staan, vol gens het onderzoek door de deskundigen, dat in de negen lading-tanks plus zomer-tanks en bunker-tanks nog een zeer aanzienlijke hoeveelheid restanten Haifa crude-olie, ca. 200 ton, zich hebben bevonden, toen de „Petrakis Nomikos" ter reparatie van de ketels bij de werf Wilton Fijenoord te Schiedam werd ge meerd. De ontdekking, dat ook in de bunker-ruim ten Haifa crude-olie zat, moet toch ongetwij feld zeer bedenkelijk worden genoemd. Dit wijst erop, dat olie uit de lading moet zijn gebruikt om het schip zoogenaamd „voor deeliger" te doen varen, een gebruik, dat helaas maar al te veel bij meerdere buiten- landsche maatschappijen schijnt voor te ko men. Deze veronderstelling is bij het onder zoek bevestigd geworden, omdat er langs een omweg een verbindingsleiding tusschen ladingtaniks en bunkerruimte bestond. Men moet weten dat juist de cofferdam op de tankschepen de bedoeling heeft een scherpe scheiding te maken tusschen de laadruimten en de machinekamer met toebehooren. Het merkwaardige is nu, dat men ook in de z.g.n. droge tank gelegen onder het ketelruim, welke tank practisch zelden en in uiterste instantie alleen voor berging van voe dingswater voor de ketels wordt gebruikt nog een laag restanten-olie van een voet hoog heeft gevonden en waarnaar heden morgen door de deskundigen nog een onder zoek is ingesteld. Het raadsel opgelost Het raadsel, hoe het moge- lijk was, dat de eerste ont ploffing zoowel den stuur- boor d-b unker als den cross- bunker geheel heeft openge scheurd, wordt ongetwijfeld na al deze feiten tot oplos sing gebracht. Reconstructie. Na hetgeen wij hierboven schreven kan men tot de navolgende reconstructie komen. Met medeweten van deft kapitein of van den machinist van het Grieksche schip of van beide officieren is zoowel in den bakboord- als in den stuurboord-bunker van het schip crude- olie toegelaten. Toen de werklieden van Wil- ton-Fijenoord in het ketelruim van het schip bezig waren met branden, dus open vuur ge bruikten, zijn de in de stuurboord-bunker op gehoopte gassen van de daar aanwezige crude- olie tot ontploffing gekomen. Deze ontplof fing heeft ook den cross-bunker vernield en omdat nog een tamelijk groote hoeveelheid olie was achtergebleven in de tanks, brand veroorzaakt. Toen de reddingsploegen te hulp schoten om de slachtoffers van de eerste ontploffing van boord te halen, is via de hierboven be doelde verbindingsleiding tusschen de stuur boord-bunkerruimte en de stuurboord-zomer- tanks het vuur ook doorgedrongen tot de z.gn. zomertanks, waarin zich mede nog een laag crude-olie bevond. De tweede en grootste ont ploffing volgde, de stuurboord-zomertanks werden finaal opengereten met het bekende noodlottige gevolg. Men mag waarlijk van geluk spreken, dat na deze tweede ontploffing nog geen derde en vierde ontploffing zijn gevolgd, immers zoowel in den bakboord-bunker als in de bak- boord-zomertank en ladingtank no. I aan bakboord zijn na de ramp nog tientallen ton nen restant ladingolie aangetroffen. Nogmaals mag de vraag worden gesteld, we deden dit reeds in een vorige beschouwing, hoe het mogelijk is geweest, dat een tankschip, hetwelk zich in dergel ij ke hoogstge- vaarljjke positie bevond, een certificaat van gasvrijheid heeft kunnen verkrijgen. Niet aan de gasboeien. Ofschoon het te doen gebruikelijk, ja nood zakelijk is, heeft het tankschip de „Petrakis Nomikos" na binnenkomst in den Waterweg niet aan de gasboeien gelegen, doch is men regelrecht opgestoomd naar de werf Wilton- Fijenoord. De kapitein van het schip moet dus tegen den loods gezegd hebben dat het schip „gasvrg" was, anders is dift direct op- stoomen niet te verklaren. Daarna moet het schip liggende aan de werf toch op de een of andere manier zijn ontgast, want het certificaat „practicaly gasfree" is door de overheid verstrekt op advies van een particulier laboratorium, dat met de conitröle is belast. De catastrophale ontploffingen kunnen niet worden geweten aan onvoorzichtigheid van het personeel van WiltonFijenoord. Voor eerst had het schip een certificaat met de restrictie dat niet met open vuur mocht wor den gewerkt in de onmiddellijke omgeving van de ladingtanks, tweedens staat vast, dat men alleen reparatie had te verrichten in de ketel ruimte en die staat gezien den cofferdam in geen enkel contact met de laadruimte. Bij deze reparatie was het gebruik van branders dus geoorloofd. Maar, en hier zit de clou, met medeweten van den kapitein of den eersten machinist van de „Petrakis Nomikos", dit is uit het onder zoek wel komen vast te staan, was door de hierboven besproken verbindingsleiding, diie den cofferdam doorboorde, uit de lading crude-olie een gedeelte overgeheveld naar de bunikemiimte, zoodat de op zich zelf onge vaarlijke werkzaamheden in het ketelruim, hoogst gevaarlijk zijn geworden. Ter discriminatie van den staf van de „Pe- rakis-Nomikos" kan ongetwijfeld gelden, dat deze blijkbaar het gevaar niet zoo ernstig heeft ingezien, hetgeen mag worden opge maakt uit het feit, dat men de Grieksche bemanning tijdens de reparatie-werkzaam heden aan boord heeft gelaten, met het gevolg, dat ook twee Grieken het slachtoffer werden. De slotsom- Vit het droevig gebeuren van dien ramp zaligen morgen op den 31sten October valt een harde les te leeren. Vooreerst zal 't abso luut internationaal verboden moeten zijn een verbindingsleiding aan te leggen van de ladinigtanks naar de bunkerruimte. Tweedens moet het in het welbegrepen eigenbelang van de Rotterdamsche havens worden geacht, dat niet alleen het ont gassen van tankschepen goed en doelmatig geschiedt, maar ook dat de contröle daarop meer bevredigend wordt uitgeoefend. Tot nu toe werd dit opgedragen aan een particulier laboratorium en op diens advies werd dan een certificaat van gasvrij verstrekt. Gebleken is wel, althans bij de „Petrakis Nomikos", dat deze controle onvoldoen de is geweest en het zou ongetwijfeld aanbe velenswaardig zijn, wanneer de overheid in Rotterdam het voorbeeld in de Amsterdamsche haven volgde en zelf die contröle ter hand nam. Ook de terminologie „practicaly gasfree", wij wezen daar reeds op, mag nog wel eens nader onder de loupe worden genomen. Hoe het onderzoek ook moge afloopen, ver wacht mag w,orden, dat door de over heid al het uiterste zal worden ge daan om een herhaling van een dergel ij ke catastrophe te voor komen en last not least mogen we de zekerheid hebben, dat onze Nederlandsche Justitie aan de hand van het door haar inge stelde onderzoek, krachtig zal optreden. Immers het rechtsgevoel moet bevredigd wor den. DE INTERNATIONALE POSITIE VAN NEDERLAND Het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Ver. voor Volkenbond en Vrede afd. Schie dam, zullen een gecombineerde vergadering houden op Maandag 14 December a.s., des avonds te kwart over acht in de bovenzaal van Musis Sacrum aan de Lange Haven, al hier. In deze vrgadering zal de heer H. Ch. G. J. van der Mandere uit 's-Grawenhage spreken over: „De internationale positie van Nederland in verleden en heden". De heer van der Mandere, secretaris van de Haagsche Volksuniversiteit, die van de op richting van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede tot heden algemeen secretaris van deze vereeniging is, heeft zich steeds voor de internationale vraagstukken in het bijzon der voor de vredesgedachte geïnteres seerd. Voor verschillende Schiedammers is de heer van der Mandere geen vreemde, daar hij reeds meermalen te Schiedam voordrachten heeft gehouden. BURGERLIJKE STANJD GEBOREN: 4 Dec.: Johanna C. M„ doch ter van A. Valk en J. C. M. van Tricht, Korte Singelstraat 20 Thomas M., zoon van A. J. van den Berg en M. Scholte, St. Liduina- straat 73 een als levenloos aangegeven kind van W. G. van Kessel en P. G. Jonker, Lange Nieuwstraat 23. Verwacht wordt: Aanvankelijk matige tot zwakken Noorde lijken wind, opklarend met weinig of geen neerslag, lichte vorst. Later waarschijnlijk weer toenemende krimpende wind, zwaar be wolkt tot betrokken met kans op neerslag, zachter. Stormwaarschuwingsdienst, Geseind Zondag te 9,35 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen. Geseind 7 Dec. 9,30 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede". De depressiekemen, welke Zaterdagmorgen over de Britsche eilanden en Scandinavië waren gelegen, zijn naar het Oosten getrok ken; een er van ligt nog over Denemarken, doch vult thans snel op. Ten onzent zijn in de bovenlucht de tempe raturen sinds Zaterdag ook flink gedaald. Tengevolge van de bovengenoemde druk- stijgingen, heeft de Azoren-hoogedruk zich over het Zuidwesten van ons waarnemings gebied uitgebreid, doch hij wordt aan zijn Noordzijde reeds weer aangetast door een ferme depressie over IJsland. Het weersverloop ten onzent zal van de be weging van deze depressie afhangen. Er be staat groote kans, dat zij haar invloed naar onze omgeving zal uitbreiden, waarbij dan krimpende en later weer toenemende wind met regen of sneeuw zal optreden. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half II repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem, l'ooneelvereen. „Aiberdingk i'hgra", R. K. Volksbond, half 9. Esperanto club: „La geanikoj de la verda stelo" iedere Dinsdagavond half negen les en clubavond, Broederschool, Warande. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie ma.nnen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeeiingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond tndoortrainlng S.G.V. Gymnastieklokaal naast Uezelleahuis. 7 Dec. Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel), 8,15 uur. 9 Dee.: Groote Schouwburg, De barbier van Sevilla (jubilé Louisa Squarzina bij de Ital. Opera) 8 urn. Tivoli Schouwburg, Menakaballet, 8,15 uur. 11 Dec.: Tivoli, Schouwburg, Menakabal let, 8,15 uur. D a g e 1 ij k s: Arena, variété-programma, 2,15 en 8,30 uur. Zondags ook 5 uur *(voor volwassenen). Bi oscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 December in: Grand: de golem (volw.); Luxor: Zestien jaar (volw.); Lumière: Oké mr. Deeds (volw.); Thalia: De witte engel; Colosseum: Vrouw of secretaresse en Ik was Jack Morti mer (volw.); City en Centraal: De man die te veel wist (boven 18 jaar); Centraal voor volwassenenCorso: Captain Blood (boven 18 jaar) Ooster: Zwischen Abend und Mor gen en lederen avond, 8 uur (volw.); Olym- pia: Pittah de'grijze wolf en Cassidy's ra zende rit (boven 18 j.)Victoria: Schotsch en scheef en Broadway bill (volw.). Tentoonstellingen: De Studio: Werken van A. Leeflang, Rotterdam Kunstzaal Gebr. Koen, Noordblaak 23, werken van Frans Oerder. Schiedam. Passage theater 8 uur. De gevangene van het haaieneiland en liefde op het platte land. SCHIEDAM, 7 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1