MET PHOTO-KIST DE LUCHT IN Wmm MAANDAG 7 DECEMBER 1936 DE GEMEENTERAAD. DOODELIJK ONGEVAL. NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND ST. WILLIBRORDUS. groentenwagen aangereden. SCHEEPVAART. 15 jaar fototechnische dienst op Waalhaven. de heer JM- Corsten. ITALIAANSCHE OPERA. Luisa Squarzina jubileert. BENOEMING DE GERAFFINEERDE OPLICHTSTER rotterdamsche rechtbank. LIJK AANGESPOELD- MAASSLUIS HILLEGERSBERG. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. VOOR HET NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK R. K BRIDGECLUB „NEVER DOWN". DE VOORTDURENDE STAGNATIE OP DEN STRAATWEG. INBREKER GEPAKT. Vervolg zitting 4 Dec. 1936. Voorz.: Mr. Dr. P. L. J. VAN HA AREN Mr. KAVELAARS (R.K.) blijft bij hetgeen hij lezen kan, wat in de ontwerpverordening bij dit voorstel te lezen staat. Spr. stelt voor de redactie te wijzigen, zoodat duidelijk tot uiting komt, dat de betreffende kerk en het vereenigingsgebouw buiten deze verordening staan. Wat betreft het geval van Dort ver zoekt spr. deze maar zooveel mogelijk tege moet te komen, daar spr. toch een soort be kentenis uit dien mam van den wethouder heeft vernomen, n.l. Ht te laat beslist is. De heer SCHEURtvOt KL (C.H.) adviseert de verordening zoo ln( te leggen dat het karakter van de N. Haven niet aangetast kan worden, door aan debestaande bestemming der gebouwen een andere onmogelijk te ma ken. Ten overstaande van de plannen gaat spr. nu met het college mee. Sp.r kan niet toestaan, dat er een boxen-garage naast een kerk wordt gebouwd. Mevr. v. BENTHEM DE WILDE (S. D. A. P.) vraagt de verordening ook uit te breiden tot het gedeelte N. Haven tot aan de Liduina- De VOORZITTER zegt, dat dit juist het laatste voorstel is! Weth. v. VELZEN (R.K.) zegt dat het een zware taak is den heer Kavelaars nogmaals te beantwoorden, daar deze verklaart heeft toch tegen te zullen stemmen. Spr. is echter vol goeden moed. Wie weet of St. Nicolaas in dit geval toch geen verrassing brengt? Spr. wijst dan op het feit, hoe het karakter der haven toch reeds veel meer naar een woon wijk dan naar een industriewijk wijst. Zie naar de omgeving van het vroegere Bliekendaal. Mr. Kavelaars wenscht zeker allermaal pak huizen van de Unie. We zullen steeds maar pakhuizen zetten! (hevig gelach). Spr. denkt, dat het idee voortkomt bij mr. Kavelaars uit de goede zin naar economische verbetering! In de verordening onder art. 2 staat uit drukkelijk, dat men tegen de bestaande be stemming niet wil reageeren. Daar zit de verdediging in van de bedrijfsgebouwen, d.w.z. dat daardoor de bestaande toestanden volkomen wordt geëerbiedigd. (Dus óók voor de Prankelandsche kerk en het gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging Red. N.S.C.) Mevr. BENTHEM DE WILDE (S.D.A.P.) komt terug met het idee om ook de andere der N. Haven tot aan de Liduinastraat er aan toe te voegen. De VOORZITTER vraagt of de wethouder of de raad alsnog in comité-generaal wen- schen te gaan. Aldus wordt besloten. Na het comité-generaal. Te 4.15 uur wordt de openbare raadszitting hervat en wordt het voorstel der bouwveror dening zonder hoofdelijke stemming aange nomen met aanteekening dat mr. Kavelaars geacht wordt te hebben tegen gestemd. Voorstel van B. en W. om in verband met de wijziging van de Lager-Onderwjjswet 1920, te besluiten tot opheffing van de Plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs. De heer COLLé (C.P.N.) vraagt of men ver plicht is ingevolge de wet deze commissie op te heffen. Spr. acht het van groot belang, dat de ouders invloed op het onderwijs van hun kinderen hebben en tevens dat de Raad er zeggenschap over heeft. Of acht deze com missie zich zelf overbodig. De heer Hoogen- dam heeft laatst toch aanmerking gemaakt, dat men in de commissie niet voldoende wordt erkend door B. en W. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.) zegt, dat de commissie feitelijk overbodig is geworden. Uit ervaring weet spr., dat er geen behoefte aan bestaat. De wet laat de commissie toe. AlSjZulks gewenscht wordt, maarhier hebben de commissieleden vroeger reeds te keennen gegeven, dat men ze gaarne ontbonden zag. Spr. denkt, dat de heer Collé zich vergist en de commissie van bijstand bedoelt. Nie mand denkt er echter aan deze commissie op te heffen. De heer COLLé (C.P.N.) constateert tot zijn genoegen zich té hebben vergist. Wij com munisten worden óók overal buiten gehouden, daardoor weten we niet hoe het precies zit (geroep: dat doen jelui zelf). Spr. protesteert er tegen, dat de volksinvloed op het onder was verloren gaat! (interr. v. d. Kraan: dat ligt toch in jelui lijn!) Dat ligt niet in onze lijn! Spr. hoopt dat de raadsleden niet zullen lachen doch bij de begrooting over deze zaak hun stemmen ook te zullen laten hooren. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een verbouwing. Voorstel van B. en W.: a. tot verhooging van het voor de uitbreiding van de Buiteng. School door het bijbouwen van een tweetal lokalen verleende crediet ad 9500 tot 13.900 in verband met een wijziging van de bouw plannen en de herberekening der bouwkosten ten gevolge van den gewijzigden monetairen toestand; b. tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1936, model D. 4400. De heer v. d. BERG (R.K.) zegt, dat het hem bevreemd heeft dat hier een post met 4400 of te wel 50 pet. wordt verhoogd van wege de monetaire toestand. Het Zusterhuis kost een ton, daar moet slechts 7 pet. bij, ook ten gevolge der munt. Welke andere gronden zijn er nog buiten de monetaire toe- sts>nd De heer SCHEURKOGEL (C.H.) zegt dat hem het zelfde is opgevallen. Na de eerste teekeningen is de commissie voor gemeente werken ook niet meer gehoord. Na 10 pet. aftrek voor monetair verschil, blijft er nog één derde extra van de heele bouwkosten over! Spr. vraagt of men aan alle wenschen van den rijksambtenaar moet voldoen. Weth. ir. HOUTMAN (V.B.) zegt o.m. dat de heer v. d. Berg twee ongelijke grootheden vergelijkt. Het zal wellicht nog blijken, dat we er met die 7 pet. van het Zusterhuis nog niet zijn. Er staat in het voorstel ook iets over gewijzigde verbouwing. De weth. van onderwijs heeft volgens spr. zeer terecht ge adviseerd. Het derde huisje is er bij gekocht en de zaak behoeft niet zoo primitief te wor den opgelost als oorspronkelijk gedacht. De inspecteur van het onderwijs (interr. weth. Slavenburg: inspectie- en ingenieur van rijks bouwwerken!) heeft gewenscht, dat volgens de nieuwe w#t, in die school ook huiishoud- onderwijs moet worden gegeven. Het oorspronkelijk ontwerp is dus geheel gewjjzigd. Alle materialen zijn duurder ge worden. De weth. was bang dat men het te nauw zou ramen (interr. v. d. Berg (R.K.): eerst te nauw dus!) Dat de betreffende com missie van gemeentewerken er niet in gekend is, is te wijten aan het laat afkomen uit Den Haag. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.) heeft aan dit betoog niet veel meer toe te voegen. Spr. heeft eerst zoo sober mogelijk doen ramen om dat hij bezwaren vreesde van B. en W. en Ged. Staten. Nu de rijksbouwmeester bezwaar maakte en er huishoudonderwijs moest worden gegeven, is men tot deze verbouwing en de meerdere kosten gekomen. Het voorstel wordt met ajpaneene stemmen aangenomen. Diverse voorstellen tot goedkeuring der voorloopige rekeningen over het jaar 1935 en 1936 van de verschillende takken van dienst, bedrijven en gesubsidieerde instellingen wer den, ónder voorbehoud, met algemeene stem men aangenomen. Voorstel van B. en W. tot periodieke her ziening van den erfpachtscanon, verschuldigd door de N.V. Corns. Swarttouw's Constructie werkplaatsen en Machinefabriek, terzake van het haar in erfpacht uitgegeven fabriekster rein aan de Havenstraat. Aangenomen. (Wordt vervolgd). Hedenmorgen on.jtreeks half negen heeft op de Burgemeester Knappertlaan t. o. de woning van dr. de Mayer een ernstig ver keersongeval plaats gehad. De 19-jarige mej. A. M. Kinwei gewoond hebbende Liduinastraat 82, reed op dit tijd stip juist het rijwielpad ai', dat daar eindigt, in de richting van de N. Haven. Een auto volgeladen met puin, bestuurd door den 27- jarigen chauffeur-eigenaar, P. T. B., uit Gies- sendam kwam uit Vlaardingen, dus uit de zelfde richting. Door tot nu toe onbekende oorzaak het onderzoek is nog in vollen gang had een aanrijding piaats, waardoor het meisje een der wielen, vermoedelijk het linkerachterwiel over het hoofd kreeg. Zij moet op slag dood geweest zjjn. Dr. de Mayer kon slechts den dood constateeren, waarop het lijk per politiebrancard, voorloo- pig naar het gemeente-ziekenhuis is ver voerd. Het politie verzoekt het meisje, dat naast het slachtoffer reed, zich tot het geven van inlichtingen te wenden tot het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55. Naar aanleiding van bovenstaand ernstig ongeluk kunnen wij niet nalaten er hier even op te wijzen, dat de verkeerstoestand ter plaatse dergelijke ongelukken mede veroor zaakt. Het rijwielpad loopt midden op den weg. De rijweg vanuit de richting Vlaardingen loopt evenwijdig aan dit rijwielpad. Juist tegenover de Thomas Kempisstraat en de doorrit naar het gemeenteziekenhuis ver nauwt de B. K.-laan zich demate, dat het fietspad komt te vervallen en de fietsers dus gedwongen worden op de rechterzijde van de sterk vernauwde weg te gaan rijden, waar dan alle verkeer op uitkomt. Het is ons uit eigen ervaring bekend, dat men steeds zeer goed op moet letten om daar ter plaatse geen fout te maken. Het verkeer komt als het ware in een trechter en men moet elkaar haast altijd wel snijden. Is het niet, dat er uit de Thomas a Kempisstraat verkeer kamt, dan heeft men met het achterop rijdende snelverkeer uit de richting Vlaar dingen te maken. Men moet twee richtingen uitzien en voor het z.g. Vlaardingsch verkeer zelfs omzien. Daarbij komt nog, dat de jongelui van de ambachtsschool daar ter plaatse een sterk verzamelpunt hebben, hetgeen ook al niet de veiligheid bevorderd. Reeds meerdere malen hebben daar ter plaatse verkeerscomplicaties plaats gehad. Ditmaal een doodelijk ongeluk. De schuldvraag zal hier zeer zeker moeilijk vast te stellen zijn. In de toekomst zal er echter veel veranderd kunnen worden als de doorbraak naar de Oranjebrug een feit is. Laat men er niet te lang mee wachten. Zoolang dit verkeerspunt zóó blijft, zullen er lederen dag ongevallen plaats kunnen hebben, vooral als er menschen hetzij fietsers of autobestuurders mee gemoeid zijn, die ter plaatse niet goed bekend zijn. Bovengenoemde organisatie hield een goed bezochte ledenvergadering. Nadat een kort gebed gestort was voor het overleden Ud N. J. v. d. Meer, opende de voorzitter, de heer M. J. Verdoes, op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna het lied werd gezongen van het R. K. Werkliedenverbond. Een speciaal woord kregen de G. A., pater v. d. Broek, de heer Th. Mouwens, voorzitter R. K. Volksbond, en de spreker, de bondsvoorzitter P. Kleiss. Hel doei, aldus de voorzitter, van hedenavond is tweeledig n.l. de huldiging van den heer Kleiss in verband met de hooge onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, wel ke hij gekregen heeft en het aanhooren van een belangrijke rede. In korte trekking ging hy na, wat de heer Kleiss voor den Bond ge daan heeft, maar vooral in de afd. Schiedam, waar hij een graag geziene spreker is. De afdeeling, aldus spreker, was dan ook van meening, dat al heeft U deze groote onder scheiding gehad, een herinnering aan onze afdeeling moest worden toegevoegd. Hij over handigde hem onder applaus een stoffelijk blijk van waardeering. Hierna spraken de eerw. adviseur en de heer Th. Mouwens woorden van gelukwensch, waar na de heer Kleiss een hartelijk dankwoord uitte. Vervolgens besprak de voorzitter het ver loop der conferentie bij de directie der Schie- damschc Borstelfabriek, alsmede de corres pondentie bij de directie der Ver. Glasfabrie ken. Mededeeling werd gedaan, dat op 20 Dec. een plechtige H. Mis zal worden opgedragen in de kerk van den H. Johannes den Dooper, dat er op Zondag 10 Januari een propaganda- feestavond gehouden zal worden dat op 14 Jan. een ledenvergadering gehouden wordt met als spreker de heer F. Brussel, secretaris van de Int. Fabrieks-, Haven- en Transportarb.bond. Een pittig woordje werd gesproken over het organiseeren der jeugd en ook van de arbeid sters. Hierna kreeg de spreker het woord. Nadat hij nagegaan had hoe de toestanden waren in de kinderjaren van de R. K. Fabrieks arbeiders, besprak hij de verschillende voor deden, die verkregen zijn, dank zij krachtigen organisatiegeest. Uitvoerig omschreef hij de velschillende wetten, die tot stand gekomen zijn, waarna hij overging tot een opwekkend woord ter versterking van de organisatie. Nadat de voorzitter de heer Kleiss had dank gezegd voor zijn rede, kwam tot slot de rond vraag. É8I1 ï-s; v-i Zaterdagmiddag reed een luxe auto, die uit de Korte Singelstraat kwam, tegen de achterzijde van een op de Broersvest staande bespannen groentijwagen. Het paard, dat voor den groentenwagen stond, sloeg op hol, doch kon spoedig worden gegrepen. Van de auto werden de beide voorspatborden en de rechter koplamp vernield. De groentenwagen bekwam geen schade. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Tegen den autobestuur der is procesverbaal opgemaakt. RIJWIELDIE VEN AANGEHOUDEN. Als verdacht van rijwieldiefstal gepleegd op 14 October j.l. zijn door de politie alhier in bewaring gesteld zekere P. en zekere S., beiden uit Rotterdam. Een rijwiel is in be slag genomen. AANRIJDING. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur werd in de St. Liduinastraat een ter rechterzijde van den rijweg geparkeerden vrachtauto aange reden door een vrachtauto, die in de richting van de Nieuwe Haven reed. Van de eerst ge noemde vrachtauto werden het ltnker-voor- spatbord en een treeplank vernield. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM, 5 Dec. Aangekomen; Duitsch visscherijpolitievaartuig Elbe, van de Noord zee, ligplaats aan het Hoofd; Russisch s.s. Balhash, ledig van Rotterdam; Ned. m.s. Man- vantara, ledig van Rotterdam, belde om te dokken in de Wiltonhven. SCHIEDAM, 5 Dec. Vertrokken: Noorsch s.s. Fjeld, ledig naar Bremen; Ital. s.s. Amelia Lauro, ledig naar Gdynia; Grieksch s.s. Pe- trakis Nomikos, ledig naar Rotterdam; Batavier VH, ledig naar Rotterdam. Het nieuwe toestel voor denfoto-technischen dienst der K.L.M. Een bloeiend neven-bedrijf der K L. M. JUIST drie lustra geleden werden door den heer J. M. Corsten eenige schalen, maatglazen en een lucht-camera in gebruik gesteld, waarvoor hem een opbergkast gewerd in een der vertrekken op 't vliegveld Waalhaven. Hiermede nam de tech nische en commercieele organisatie van een luchtfotografisch bedrijf bii de K. L. M. een aanvang. Een ver. gelijking met het frissche, ruime ge bouw, dat thans den fototechnischen dienst tot woning dient, stelt wel duidelijk in het licht, wat in de af- geloopen bedrijfsperiode bereikt is. Een grauwe triestige morgen was het, toen wij deze week op het vliegveld Waalhaven arriveerden. We kwamen niet zoo maar uit de lucht gevallen, neen, alles was te voren geregeld en men wist van onze komst. De Fototechnische Dienst van de K. L. M. bestond 15 jaar, oen nieuwe „fotokist", zooals de P.H.- O.T.O. in den wandel oneerbiedig wordt ge noemd, was in gebruik genomen, terwijl de leider van het bedrijf, de heer J. M. Corsten, 15 jaar aan het hoofd van den dienst stond. Redenen te over dus om nog eens een kijkje te gaan nemen, al hebben we dan bij een voorgaande gelegenheid reeds eerder op dit bedrijf de aandacht mogen vestigen. Hoe het groeide. Vijftien jaar geleden nam het luchtfoto- grafisch bedrijf bij de K. L. M. een aanvang in een opbergkast van slechts enkele vierkante meters in een van de vertrekken op Waal haven. Thans huist men in een groot, ruim, frisch gebouw, waar men tot in de kleinste finesses allés bij dé hand heeft. Hield men zich in de eerste jaren vrijwel uitsluitend bezig met de uitvoering van zgn. overboord- opnamen voor reclamedoeleinden, er werd ter dege rekening gehouden met de mogelijkheden van de luchtkarteering, waarvan een grondige studie werd gemaakt. Vervolgens geraakte men in verbinding met prof. ir. W. Schermer hom, hoogleeraar te Delft, met wien jarenlang in stilte werd samengewerkt, totdat in 1930 de stelselmatige toepassing der luchtkartee ring in Nederland werkelijkheid was geworden. Zoo werkte men zich letterlijk en figuurlijk omhoog in de uitgestrekte regionen van de luchtkarteering, welke ook voor ons Oost- en West-Indië van onschatbaar belang zal blijken. Want naast de mogelijkheden van de topo grafische en landmeetkundige toepassing van de luchtopname, kan blijkens de uitkomsten der laatste jaren ook van de geologische inter pretatie van luchtfoto's in de naaste toekomst veel verwacht worden om in korten tijd een overzicht te verkrijgen van de bodemrijkdom men dezer uitgestrekte gebieden. De moderne inrichtingen van den Foto technischen Dienst op Waalhaven zoowel als het onder leiding van prof. ir. Schermerhorn werkende instituut van den Meetkundigen Dienst te Delft, waar de luchtopnamen tot kaart worden verwerkt, worden belden regel matig bezocht door deskundigen, leiders van overheidsdiensten en door talrijke buitenland- sche autoriteiten, die zich op de hoogte komen stellen van de hier gebezigde methoden, waarvan de resultaten elke vergelijking met de beste prestaties van het buitenland met glans kunnen doorstaan. Dit heeft dan ook reeds aanleiding gegeven tot talrijke aanvragen uit het buitenland. Het archief van den Fototechnischen Dienst omvat thans 17.000 vogelvluchtopnamen van ons land, samengebracht in de Waalhavensche brandkluis. Daarnaast werden sedert 1930 in PASSAGE THEATER. Opvoering van „Overschotje" Op 17 December zal het Rotterdamsch Hofstadtooneel in het Passage Theater een opvoering geven van het bekende tooneelstuk „Overschotje". J. VAN 'T HOFF Zondagnacht is ter zijnen huize plotseling overleden de heer J. van 't Hoff, die sedert dertig jaar een groothandel in leder hier ter stede dreef. De heer van 't Hoff, was Zaterdagavond omstreeks 11 uur even een brief gaant posten. Toen hij zich op de Lange Haven op den te rugweg bevond, voelde hij zich onwel wor den en vervoegde zich aan huis van de fa milie Bitter. Deze heeft hem naar zijn woon huis gebracht. De toesfand liet zich niet ern stig aanzien, daar de heer van 't Hoff het laatste jaar al meer aanvallen van hart zwakte had gehad. Zondagnacht is deze po pulaire, om zijn innemendheid en vriendelijk heid bij velen zoo bekende en geziene Schie dammer, plotseling overleden. De overledene was een der oprichters van de Watersportvereeniging Schiedam en langen tijd bestuurslid daarvan. Ook in de kegelwereld was hij goed bekend, zoo ook was hij jaren bestuurslid van De Krans. Hij ruste in vrede. WERKLOOZEN-VOORSTELLING Woensdagmiddag 4 uur zal in het Passage theater een werkloozenvoorstelling worden gegeven. totaal 12.000 kartografische opnamen gemaakt voor Rijk en gemeenten. Behalve in dit archief, dat later van historische en nationale betee- kenis zal blijken, ziet men ook in dit bedrijf van de K. L. M. weinig naar het verleden, maar houdt men meer het ook op de toekomst gericht om door steeds nieuwe experimenten de arbeidsmethoden technisch en economisch te vervolmaken. Men is er tevens van door drongen, dat de luchtkarteering én het belang wekkendste èn het belangrijkste werk van den Fototechnischen Dienst is, zelfs al zijn de mogelijkheden van de luchtfotografie schier onbegrensd. In dit verband wijzen wij op de fotografie met infraroode stralen, waarvan de techniek den laatsten tijd zoozeer is vooruit- geschreden, dat men reeds voortreffelijke verschijning boven luchtminnend Nederland als de metalen Douglaasen en de viermotorige Fokkers. Op alle steden heeft de oude ge trouwe Fokker F 7a zijn silhouet wel laten vallen en zeker de ter zake kundigen wisten dan te vertellen, dat de nijvere luchtfotografen hun stad in vogelvlucht vereeuwigden. De oude vertrouwde „fotokist" heeft echter op Waalhaven al weer plaats moeten ruimen voor een trotscheren vogel, met machtiger vleugels, sterker en sneller in de vlucht. Het is de De chef van den Fototechnischen Dienst, P.H.-A.E.H., de Fokker F 8 met twee in den vleugel gebouwde Cycjpne-motoren van 575 P.K. en een kruissnelheid van 200 K.M. Deze Fokker is het zesde toestel van den Foto technischen Dienst der K. L. M. De E.H. heeft dit belangrijke voordeel op zijn laatsten voor ganger, dat zijn stijg3nelheid grooter is. Karteering en luchtopnamen zfln ten zeerste afhankelijk van de weersomstandigheden, hoe sneller de fotograaf daarom op „werkhoogte" is, des te meer kans van slagen zijn producten hebben. De vorige „kist" had ruim èen uur noodig om op 4200 M. te komen, terwijl de F. 8 in 27 minuten op vijf kilometer „zit". Het practisch plafond van de F. 8 ligt op 8000 M. In dit vliegtuig, dat de registratietéekens P.H.-A.E.H. voerde, doch thans den naam P.H.-O.T.O. van zijn voorganger heeft over genomen, is bij de inrichting tot karteerings- vliegtuig zeer veel aandacht besteed, zoowel aan de instrumenten voor de opname als voor de navigatie, welke voor economische en doel matige karteering van zulk een overwegende beteekenis zijn. Zoo kan bijv. van zelf regis tree- rende statoscopen gebruik worden gemaakt voor de nauwkeurige handhaving van dezelfde vlieghoogte en zoo kan eveneens in de nieuwe verwarmde kajuit met twee gesynchroniseerde opname-installaties van verschillend type ge lijktijdig worden gewerkt volgens een door den hoer Corsten voor bepaalde karteerings- doeleinden ontworpen methode. Natuurlijk is ook thans weer een donkere kamer met stroomend water ingericht. Een der nieuwste camera s. Was de eerste camera, waarmede werd gewerkt, een 9 bij 12, thans heeft de Foto technische Dienst van de K. L. M. een der nieuwste camera's voor luchtkarteering van Zeiss terotopograph in beproeving. Deze camera heeft een beeldformaat van 30 x 30 c.M., is volledig automatisch en neemt in één opname op 5000 M. hoogte, niet minder dan 50 K.M2. op. De chef van den- Fototechnischen Dienst, de heer J. M. Corsten, die 15 jaar geleden op Waalhaven het houten loodsje binnentrad, waar zijn afdeeling werd ondergebracht, kan na drie lustra ongetwijfeld met voldoening terugzien op den afgelegdien weg, want hij heeft den F. T. D. gemaakt tot een bloeiend nevenbedrjjf der K. L. M. Vele menschen beeft hi) in den loop der jaren in zijn vak opgele d. Een van de vele bewijzen daarvoor is zeei zeker de opdracht voor de opname van leuw- Guinea, welke opdracht steunt op de verkre gen ervaring op Waalhaven. Thans zijn reeds zes millioen H.A. door de K- N I. L. M. vastgelegd van het totaal van 10 millioen H.A. Hiervoor werd de opdracht verstrekt aan de expeditie van den heer De Ruyter van Steve- ninck c.s., waarvan de leden, die met den opnemingsarbeid zijn belast, hun opleiding in de moeilijke practijk der fotonavigatie en in de zoozeer gespecialiseerde fotografie van den F, T. D. op Waalhaven genoten. De Italiaansche Opera zal Woensdag 9 Dec. a.s. te Rotterdam een gemeentelijke po pulaire voorstelling geven van de komische opera „II Barbiere di Siviglia" muziek van Gioacchino Rossini. Bij deze gelegenheid zal de mezzo-sopraan Luisa Squarzina het feit herdeinken, dat zij gedurende tien seizoens aan het gezelschap der Italiaansche Opera is verbonden. In de tien jaren, dat deze bescheiden en eenvoudige artiste haar zeer gewaardeerde medewerking aan de Italiaansche operaopvoeringen verleen de, heeft zij een vrij groote bekendheid ver worven door de ware creaties, welke zij van talrijke Reinere rollen heeft weten te ma ken. Hierbij denken wij in de eerste plaats wel aan de typeering van de dienstmaagd Berta in Rossini's Barbiere di Sivigiia, welke rol zij ook nu weer zal vervullen. De titelrol „Figaro" zal evenals in voor gaande jaren worden vertolkt door den ba riton Leo Piccioli, De fameuse bas Gregorio Melnik zal Don Basillo voorstellen, terwijl Attillia Archi als Rosina, Vladlmiro Badiali als Almaviva en Vittorio Baldo als Don Bar- tolo zullen optreden. De opvoering gaat onder muzikale leiding van Maestro Vincenzo Marinio. In de plaats van den Weleerw. Heer Dr. A. A. Olierook, den opvolger van Rector Bots, is tot kapelaan aan de St. Franciscus- kerk (Afrikaanderplein)- benoemd de Wel eerw. Heer J. Staadegaard, tot nog toe kape laan aan de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem Ook aan het opgegeven adres te Apeldoorn is ze niet bekend- Naar we vernemen is aan het adres te Apel doorn der dame die Zaterdagmorgen de N.V. het Huis van St. Eloy, aan de Noordblaak, heeft trachten op te lichten, een voornaam pension gevestigd, dat zeer gunstig bekend staat en reeds vele jaren door mevr. de wedu we J. Bleeker-Kobus gedreven wordt. Deze dame deelde ons mede, geen Jkvr. van Har- denbroek onder de bewoonsters van haar pen sion te hebben en zoover haar geheugen strekte ook nimmer gehad te hebben. Ook op andere wijze was haar van een familie van dien naam niets van nabij bekend. (Ziltttog van 4 December.) Poging tot inbraak in het mode-magazijn van Gebrs. Gerzon. Voor den derden keer heeft de rechtbank zich bezig gehouden met het geval van den 30-ja-- régen schilder H. V. gedetineerd, diie zich to den nacht van 15 op 16 October zou hebben schuldiig gemaakt aan een poging tot dief stal uit het modemagazijn van Gebrs. Gerzon. Bij de eerste behandeling had verdachte toe gegeven, dat hij gepoogd had zich toegang tot het magazijn te versohaffen, met de bedoeling een winterjas weg te nemen. Hij had ook een begin van uitvoering aan zijn plan gegeven, door op het dak van een der in de passage ge bouwde vitrines te klimmen en te trachten met een stopmes een der ruiten te verwijderen. Bjj dien arbeid was hij echter door het ge bruikte couragewater onwel geworden en hij had de poging gestaakt, maar was op het dak van de vitrine iii slaap gevallen. Thans hoorde de rechtbank nog den grond- Werker F. F. Meulenbruck, die des nachts om streeks kwart voor vier een krassend geluid gehoord had, dat uit de passage kwam. Hij was diie passage binnengegaan en had daar toen de voeten van een man buiten het dak van een der vitrines zien uitsteken. De man aan wien de voeten toebehoorden had zich laten zakken en kwam voor getuige staan. In verdachte herkent getuige dien man, die een zenuwachtlgen Indruk maakte, alsof hij zoo juist betrapt was geworden. Die man rook ook to het geheel niet naar drank. Waar blijf je nu met je couragewater? vroeg de president. Verdachte had daarop tot getuige de vraag gesteld of hij even het stof van zijn kleeren wilde slaan, waaraan getuige gevolg gegeven had. Daarna hadden belden nog een cigaret opgestoken, die gerold was van tabak van getuige en papier van verdachte. Met de op merking. dat er niets te halen was, was ver dachte daarop vertrokken to de richting van de Blaak. Even later had getuige hem echter teruggezien, terwijl hij een pand aan den Schiedamschen dijk binnenging. Dit pand heeft getuige later aan een agent van politie aangewezen. De agent van politie O. Kuiters is het pand binnengegaan, dat hem door den vorigen ge tuige werd aangewezen. Daar had hij verd. aangetroffen, die met overhemd, boord en das aan to bed gekropen was. Ook deze getuige had niets van gebruikten drank geroken. Het O. M., waargenomen door mr. J, c. M. Meischke was van oordeel, dat verdachte zich wel degelijk aan een strafbare poging heeft schuldig gemaakt en het eischte 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. J- <1® Vriese zou het juister vinden, wanneer verdachte zou worden vrijgesproken. Dat verdachte eenigen tijd in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, heeft hij echter aan zichzelf te wijten. Sub sidiair vraagt pleiter oplegging van een cle mente straf. Een merkwaardig ongeval De 43-jarige trambestuurder Th. \y. H. U. heeft zich te verantwoorden gehad wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Op 17 Juli waren werklieden bezig met het verplaatsen van lichtmasten van de straat verlichting op den Straatweg onder Hillegers- berg. Een 11 meter hooge paal werd met be hulp van drie tuien op haar plaats getrokken. Een van die tuien liep over de trambaan. Hoewel daaraan een roode lap was bevestigd, had de trambestuurder dit touw niet gezien. Hij was doorgereden, met het gevolg, dat de drie arbeiders het tui'hadden lasgelaten en de lus van dit touw geslagen was om den hals van een fietsjpngen, die daar toevallig aanwezig was. De lus trok strak om den hals van den fietsjongen en wierp hem op den grond, waar door hij zich bezeerde. Het O. M. was van meening, dat verdachte onoplettend was geweest en eischte 25 boete subs. 10 dagen hechtenis Zaterdagmiddag is in de Nassauhaven ter hoogte van de Nijverheidsstraat een lyk aan gespoeld van een ongeveer 45-jarigen man. DE ORANJEFEESTEN. In de ledenvergadering van het OranJ«» Comité is het schema van i--t bestuur aan gevuld door de commissie van twintig met een adviesplan in alle onderdeelen besproken en met algemeene stemmen aanvaard. Het plan is als volgt: Zaterdag 19 December 'lampionoptocht (bij gunstig weder) met de plaatselijke vereeni- gingen en drie muziekcorpsen door de ver sierde straten en buurten. Woensdag 23 December opening van een étalagewedstrijd met nationale kleuren. Nieuwe rondgang met muziek. Woensdag 30 December kinderfeesten, at tracties, poppenkast en goochelaar voor de kinderen (groepsgewijze in het feestlokaal). Sluiting van de etalagewedstrijd, benevens rondgang met muziek. Zaterdag 2 Januari 1937 voetbalwedstrijd V.D.L. (M.A.A.S.) en oud-Internationaals, scheidsrechter de heer H. Hollander (mits de voorbereidigen daartoe zullen slagen). Woensdagavond 6 Januari samenkomsten in de verschillende kerken. Donderdag 7 Januari, klokgelui 's morgens; 's middags en 's avonds Herauten. Op de Markt groote samenkomsten van de burgerij, volkszang en rondgang door de gemeente. De werkverdeeling is geregeld door organiseerende commissies. Moge een ieder nu met volle sympathie medewerken, om de feestelijkheden te doen slagen. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is opgeroepen tegen a.s. Woensdagavond 8 uur voor een openbare vergadering. Als voornaamste punten staan op de agenda: Vaststelling van de capitulantenverordening. Herziening der verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom gemeentefondsbelasting. Verkoop van enkele perceeltjes grond. Vaststelling driejaarlijksche afrekening voor bijzondere scholen. Voorstel tot 't toekennen van een tegemoet koming aan den heer J. v. Duren, aannemer van het werk tot vernieuwing van het gas- en waterleidingbuizennet. Voorste reductie op gebruik van electrischen stroom bij de a.s. feesten. INENTING. Op den 15 December a.s. zal des middags half twee gelegenheid gegeven worden in het gebouw van het Groene Kruis tot kosteloos inenten en herinenten van ingezetenen de zer gemeente. VOOR OUDEN VAN DAGEN. In een der feestcommissies is het plan be raamd, om ouden van dagen en gebrekkigen ter been bij de a.s. feesten ook van de ver sieringen te doen genieten. De commissie vertrouwt, dat allen die een personen-auto bezitten zullen medewerken, om die menschen eens rond te rijden. Zij, die hun auto becshlkbaar stellen of daarvan gebruik willen maken worden ver zocht hun adres op te geven bij mej. N. Strij- bos op den Noordvliet. CAFé GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders hadden zich genoodzaakt gezien van een caféhouder te dezer stede het verlof in te trekken. Genoemde caféhouder is over deze intrek king in hooger beroep gegaan bij Ged. Statenn met het gevolg dat Burgemeester en Wethoijsh rters in het gelijk gesteld ztjn. Het café 1» nu gesloten. .IXjJ Londen 9.00%, Berlijn 74,—, Parijs 8.56%. België 31,11%, Zwitserland 42,25, Amerika 1.83%, Oostenrijk Denemarken 40.19, Zweden 46,42, Noorwegen 45.25, Spanje Italië De inzameling voor 't nationaal huwelijks, geschenk ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard, heeft in totaal 1050,33 opgebracht, welk bedrag, na aftrek van een kleine kostenrekening voor drukwerk, aan het Landelijk Comité is afge dragen. In haar clublokaal to de Adr. Pauwlaan werd door de R.K. Bridge-club „Never Down" Vrijdagavond een z.g. „wilde drive" gehouden. Er 'heersehte een buitengewoon gezellige St. Nicolaas-stemmlng, welke wel ten top steeg, toen St. Nicolaas met zijn knecht zfln intrede in de zaal deed en alle leden uit zijn hand een aardig geschenk mochten ontvangen. Zoo werd gebridged, gelachen en gezongen tot de voorzitter het einde moest aankondi gen, na een hartelijk woord tot den leider der club, den heer Thljsse, wien hij als blijk van waardeering voor zijn buitengewoon aange name leiding van de bridge lessen een aardige herinnering aanbood. Het Raadslid, de heer J. C. den Baars, heeft aan den voorzitter van den Gemeenteraad, het verzoek gericht om in de eerstvolgende Raads vergadering de navolgende vragen te mogen stellen: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het bericht in de pers van Donderdag 3 Dec. j.l., omtrent de verkeersstagnatie op den Straatweg 2. Is het juist, dat werklieden van de ge meente het pas in gebruik genomen deel weer opbraken 3. Is er wel de noodige samenwerking tus- schen de betreffende takken van dienst on derling en van deze met de politie, voor het regelen van het verkeer? 4. Is er voor dit zoo belangrijk werk vol doende leiding ter plaatse, welke het geheel kan co-ordineeren 5. Welke maatregelen kunnen worden ge troffen om de afwerking te bespoedigen en de nadeelen tot een minimum te beperken en wat zouden hiervan de eventueele kosten zijn? De inbreker, die in de vorige week binnen drong in een woning aan den Langeweg, en zich aldaar, bij de thuiskomst van den be woner, schuil hield op de W. C„ zit achter slot en grendel. Het gelukte de Centrale Recherche te Rot terdam om beslag te leggen op de sieraden, die door den inbreker waren gestolen en die hij bij een opkooper te Rotterdam te gelde had gemaakt. Tevens had men nu een spoor om den da der van de inbraak te achterhalen en weldra gelukte het dan ook aan de politie om te Overschie den 23-jarigen bloemist A. A. W. te arresteeren. W. bekende weldra en verklaar de bovendien zich ook nog aan twee inbraken aldaar schuldig te hebben gemaakt. W. is thans in het politiebureau te Hllle- gersberg ingesloten, doch zal naar het Huis van Bewaring te Rotterdam worden overge bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2