ECONOMISCH HERSTEL IN VER. STATEN. ZONDER RECLAME DE DRUKINKT DINSDAG 8 DECEMBER 1936 RIJKS VOORLICHTING AAN DE INDUSTRIE. BRIEVEN OP ADVERTENTIëN. Een verheugende samen werking. Hoe het complot in handen der politie viel Men kan eerder spreken van een „boonT'-periode dan van een depressie. De economische oriënteering der nijverheidsconsulenten Een afspraak in den Raads kelder. HET OORDEEL DER NATION AI CITY BANK. HET CONFLICT IN DE JAMBOREE-ORGANISATIE De houding der Katholieke Verkenners" DE ROOFMOORD IN DE GROOTE BICKERSSTRAAT- AALSMEERSCHE JUBILEUM. tentoonstelling. DE MOERDIJKBRUG FEESTEN. In Dordrecht en Breda, DE VEILIGHEID OP SPECIALE AUTOWEGEN- BINNENLANDSCHE POLITIEK. ONZE NAAR HET EINDE DER CAMPAGNE EEN BAKFIETS DOOR AUTO AANGEREDEN BERKEL EN RODENRIJS GEEN OMZET. GEEN WINST AUDIËNTIES De Directie behoudt zich het recht voorbrieven en circulaires van con- currenten en tusschenpersonen en in het algemeen die, welke zij tegen het belang van de courant of van den steller der advertentie acht, niet door te zenden In dit geval worden deze stukken, indien niet binnen een maand door afzenders teruggehaald, na contröle van den inhoud vernietigd Uiteraard is ook de winstmarge der produc ten zoowel van landbouw- als industrieele producten gestegen. De verbetering In de industrie heeft zich uitgebreid tot nagenoeg alle takken, inclusief die, welke zich bezig houden met de vervaar diging van kapitaalgoederen. De bedrijfsbezet ting is toegenomen, terwijl de prijzen ln beter verhouding staan tot de productiekosten. De schulden zijn verminderd, terwijl de waarde der vaste goederen is gestegen. Sinds 1933 is het nationale inkomen met ongeveer 15 milliard dollar toegenomen. Er bestaat echter geen zekerheid, dat de basis van het bedrijfsleven gezond ls zoolang zooveel van de koopkracht ontstaat door middel van overheidsgelden. Er zijn duidelijke teekenen van diep inge wortelde misstanden in de kwestie der werk loosheid en tot welke niet te voorspellen terug slagen en nieuwe bemoeiingen deze aanleiding geven, is niet te zeggen, maar het bedrijfsleven demonstreert dat het over voldoende sterke krachten beschikt om den moeilijkheden het hoofd te bieden. De monetaire goudvoorraden der Vereenigde Staten bereikten een nieuw hoogterecord met een bedrag van 11.162 millioen dollar, een stjjging gedurende November van 376 millioen dollar, ln tegenstelling tot de nagenoeg alge meen gekoesterde verwachting dat na een „realignment" der Europeesche valuta's het kapitaal zou terugvloeien. De voortdurende stijging der surplus-reserves tot boven het peil, dat door de autoriteiten dezen zomer als gezond werd beschouwd, heeft de mogelijkheid geschapen, dat een tweede verhooging der bankreserves zal plaats vinden om het surplus aan middelen binnen zekere grenzen te houden. In de serie verslagen en mededeelingen van de directie van Handel en Nijverheid van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is verschenen een publicatie om trent de werkzaamheden van de verschillende rijksvoorlichtingsdiensten ten behoeve van handel en nijverheid in het jaar 1935. Aan deze voor handel en industrie belang rijke en oriënteerende publicatie wordt het volgende ontleend. De verschillende voorlichtingsdiensten vor men in zooverre een samenhangend geheel, dat de nijverheidsconsulenten, gevestigd te Til burg, Zwolle en Delft, belast zijn met alge- meene technische voorlichting, terwijl daar naast afzonderlijke diensten bestaan op het gebied van onderzoek van werktuigen, elec- trotechnische voorlichting, onderzoek van han delswaren, leder- en schoenindustrie, rubber, vezelhandel en nijverheid, brandstoffen turf, klei- en aardewerk. De werkzaamheden van de nijverheidscon sulenten hebben voor een belangrijk deel be trekking op betere uitrusting van nijverheids- ondernemingen, op een meer rationeel beheer, op nieuwe werkwijzen en aanverwante tech nische onderwerpen. Sedert de wereldcrisis haar intrede deed, moest In toenemende mate met de economische zijde van technische vraagstukken rekening worden gehouden. Dit geldt o.a. voor adviezen met betrekking tot de oprichting en uitbrei ding van industriëele ondernemingen, bedrijfs regeling en kostprijsberekening, voorziening van grondstoffen, afzet der productie, kapi taal- en credietvoorziening. In de yieer economische oriënteering van den dienst der nijverheidsconsulenten is een belangrijke verbetering gekomen door een nauwere samenwerking met de afdeeling nij verheid van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, gepaard aan de te werkstelling van een der nijverheidsconsulen ten aan het departement. Van belang is daarbij ook de samenwerking, welke zich thans ontwikkelt tusschen de nij verheidsconsulenten en de economisch-tech- nologische instituten in hun district, in dier voege, dat de voorlichtingsdiensten aan deze instituten technischen bijstand verleenen. Dit geldt eveneens voor de bovengenoemde laboratoria en proefstations. Ook overigens blijkt uit de verslagen van deze diensten, die meer in het bijzonder belast zijn met keurings- werk en met technisch-wetenschappelijke on derzoekingen dat zij in toenemende mate be trokken worden bij de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche nijvérheid. Deze ontwikkeling gaat-voor een belangrijk deel in de richting van verbetering van fabri katen, van invoering van nieuwe werkwijzen en van nieuwe toepassingen van verschillende materialen. Wegens de beschikking over ge specialiseerd personeel en over deskundige documentatie wordt in toenemende mate van deze «diensten gebruik gemaakt. Alk een'voorbeeld' voor dë waardewefkè''dê industrie hëCht aan deze voorlichting, mag wei worden vermeld, dat de international^ vereeniging voor de rubbercultuur in Neder- landsch-Indië, ten behoeve van hare research- afdeeling, heeft besloten een intusschen reeds aanbesteed laboratorium te bouwen, aansluitende aan den rrjksrubberdienst, en den directeur van dezen dienst met de leiding van deze research-afdeeling te belasten, nadat de goedkeuring van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hiertoe was ver kregen. Van een dergelijke samenwerking tusschen de industrie en de verschillende Instanties, welke door het rijk ter voorlichting te harer beschikking worden gesteld, kan voor de toe komst niet anders dan goeds worden ver wacht.- NEW-YORK, 2 December 1936. (A. N. P.) Het nieuws betreffende het bedrijfsleven dat in de afgeloopen maand bekend werd, paste beter in een „boom"-periode, dan in een tijd perk van depressie. Het maandbericht van de National City Bank, waaraan dit ontleend wordt, spreekt dan ook de meening uit, dat het woord „depressie" niet langer meer be trekking heeft op den algemeenen toestand in het Amerikaansche zakenleven. Het valt evenwel te betreuren, dat het woord moet blijven gebruikt ten aanzien van de werkloos heid en van enkele industrieën. Sinds het jaar 1928 is zoo een stroom van. loon- en dividend-verhoogingen en extra divi denden niet voorgekomen als thans het geval is. Het totaal bedrag aan gedeclareerde divi denden gedurende November wordt geschat op ongeveer 800 millioen dollar en hoewel twijfel wordt uitgesproken, of het wel ver standig ls dergelijke buitengewone uitdee- lingen te forceeren, die hun ontstaan vinden in de belasting op onverdeelde winsten, staat het vast, dat zij een stimuleerenden invloed op den handel hebben. De loonsverhoogingen, die op den langen duur een grootere uitdeeling zullen beteekenen dan de betalingen aan aan deelhouders, worden verklaard door het tekort aan vakbekwame werkkrachten in verschil lende takken van- industrie. Het bestuur der „Katholieke Verkenners" meldt ons: Zooals reeds gemeld, heeft het bestuur van de „Katholieke Verkenners" zich tot den hoofdverkenner, Staatsraad J- J- Rambonnet, gewend en daarbij het standpunt van de „Katholieke Verkenners" inzake de organisatie van de Wereldjamboree kenbaar gemaakt. Ten onrechte ls door de pers daaruit de conclusie getrokken, dat door de „Katholieke Verkenners" een afwachtende houding bij de oplossing van het gerezen conflict wordt aan genomen, hetgeen slechts juist is in zooverre het gaat om de bij het conflict betrokken personen. Echter hebben de „Katholieke Verkenners" uitdrukkelijk geweigerd langer de mede-ver- antwoordelijkheid voor de organisatie der Jamboree te dragen, indien ln die organisatie niet een principleele wijziging komt. Dat hiermede nog niet een volledig stop zetten der deelneming aan de voorbereidende werkzaamheden der Wereldjamboree ls ge paard gegaan, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inmiddels in over leg is getreden met de bij de organisatie der Jamboree betrokken instanties. Het probleem der vreemde middelen. Met betrekking tot het probleem der vreem de middelen, wordt er in het maandbericht op gewezen, dat het vraagstuk, geschapen door goudbewegingen, kapi taalvlucht en surplus- reserves, voortkomt uit den angst en verwar ring, die in vele deelen der wereld bestaan. Deze hebben de handelsbetrekkingen verstoord en hebben gelden aan hun normale functies onttrokken. De groote toestrooming van kapitaal, die in het begin werd toegejuicht als het bewijs van terugkeerend vertrouwen in Amerikaansche waarden, is thans een bron van zorg voor de regeering geworden, zoowel in verband met de inflatie-tendenzen als met het gevaar voor een ongunstigen terugslag op de effectenbeur zen en op den wisselkoers, ingeval in de toe- Komst dit kapitaal zou worden teruggetrok ken. Het denkbeeld, dat de toevloeiing van kapitaal in de Vereenigde Staten op de een of andere wijze moet worden beteugeld, raakt het hart van de kwestie niet. Deze is ken merkend voor de diepgewortelde wanoru< waarvoor de eenige remedie is het verwijderen van de politieke onzekerheid en het herstel van de economische stabiliteit in Europa en eiders in de wereld. Meer werkgelegenheid tegen hoogere loonen. De stijgende tendenz der winsten en der kosten van levensonderhoud zoomede de wensch der fabrikanten om hun arbeidskrach ten te behouden of hun aantal te vergrooten, teneinde toekomstige vraag te kunnen vol doen, geven meer werkgelegenheid tegen hoogere loonen. De boeren profiteeren hiervan door ruime aanvoeren van vee en katoen. De verkoopen van veeteeltproducten en gevogelte zijn ge stegen en de prijzen zijn bevredigend. De boeren ontvangen tevens uitkeeringen voor het conserveeren van den bodem, terwijl hun koopkracht tevens wordt versterkt door de stijging der goederenpryzen en speciaal wel van die producten, die door de industrieele ondernemingen worden gebruikt. Dit alles heeft het voor-aankoopen gestimu leerd, niet alleen van grondstoffen maar tevens van eindproducten, die in prys zijn verhoogd teneinde de hoogere grondstofprijzen en de hoogere loonen te dekken, Politie is vermoedelijken dader op het spoor- Den geheelen dag, evenals in de avonduren en een deel van den nacht is de inspecteur van politie, de heer J. van den Berg, chef van het bureau Spaamdammerstraat, er met een aan tal rechercheurs op uit geweest, teneinde de hand te kunnen leggen op een in den Jordaan wonenden man, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, tegen wien overtuigende aanwijzingen bestaan, dat hij de dader is van den gruwelijken roofmoord waarvan in het benedenhuis van perceel Groote Bickersstraat 77b., de 61-jarige mej. van Teeseling slachtoffer is geworden. De aanwyzingen tegen den man berusten o.m. op het feit, dat de dactyloscopische dienst van de centrale recherche op eenige voorwer pen in het perceel vingerafdrukken heeft ge vonden, welke geïdentificeerd zijn als afkom stig van den genoemden persoon, terwijl er ook nog een andere aanwijzing tegen hem kan worden aangevoerd, welke met dat al zijn daderschap vrijwel doen vaststaan. De mogelijkheid bestaat, dat de dader de stad heeft verlaten. Opsporing van den verdachte verzocht De commissaris van politie in de zesde sectie, bureau Spaamdammerstraat 100 te Amster dam, verzoekt opsporing en voorgeleiding van Albert Christiaan Ring, geboren te Dusseldorf 11 Augustus 1908, van beroep koopman, ver toevende in kleine logementen, die verdacht, wordt van roofmoord, gepleegd te Amsterdam. Zijn signalement luidt ais volgt: lang 1.78 M., lang postuur, blond haar, bleeke gelaats kleur, dikke wenkbrauwen, donkerblauwe oogen, vrij groote neus, bovenlip iets vooruit stekend. HÜ heeft boven den rechtermondhoek een bruin vlekje. Hij draagt veelal een grijze jockeypet en is sjofel gekleed. Het is niet onmogelijk, dat hij een lange bruine ulster draagt- het Stationsplein zullen vertrekken, zijn, er ook vele genoodlgden van het gemeentebe stuur van Dordrecht, welke van het Raadhuis afrijden. De eigenlijke opening van de brug zal plaats hebben tusschen 11.18 en 12.19, de uren van aankomst en vertrek van H. M. de Koningin. Ook in Breda speelde het parkeervraag- stuk een groote rol. Langs verschillende we gen zullen de deelnemers aan den sterrit Breda binnenrijden. Uiterlijk te 8 uur denkt men alles op de verschillende parkeerterrei nen te hebben. Van 12 tot 6 uur zal het cen trum der stad voor het verkeer gesloten zyn. Vóór 6 uur zal er geen gelegenheid zijn om van de parkeerterreinen en -gelegenheden te vertrekken. Zaterdagmiddag zal, gelijk reeds gemeld, op het terrein van de kon. Militaire Academie het Historisch Openluchtspel „De inneming van het kasteel van Breda" worden vertoond, gevolgd door een grooten historischen optocht „De intoCht van Prins Maurits in Breda", terwijl 's avonds ook het gecostumeerd avond feest in Concordia aan deze historische ge beurtenis wordt gewijd. Op het N.A.C.-terrein onder Princenhage zullen de voetballers van Dordt en Breda in N.A.C. en D.F.C. Zondagmiddag een wed strijd spelen om den door het comité be schikbaar gestelden Moerdijkbeker. Maandag zullen de feestelijkheden in Dordt worden voortgezet, want de oude Merwestad heeft aan de opening der brug een heele feestweek verbonden. Breda en Dordrecht, de beide steden, die het dichtst bij de nieuwe Moerdijkbrug zijn gelegen, hebben elkaar al gevonden en gaan samen feestvieren met allen, die van heinde en ver zullen komen om getuige te zijn van dit voor het Nederlandsch verkeerswezen zoo belangrijk gebeuren. Hoeveel auto's precies zullen deelnemen aan de sterritten en demonstratieritten van de A. N. W. B., K. N. A. C„ B. B. N. en K. N. W. V., is nog niet te zeggen, doch zeker komen er wel een 12 A 1400 wagens en de stoet belooft een lengte van om en nabij de 20 K.M. In Dordrecht zal dit Vrijdag, aan dien voor avond van de opening, een geweldige drukte geven, een toevloeiing van verkeer gelijk Dordt in zijn overigens heel oude geschiedenis nooit zal hebben gezien. De maatregelen, welke daarvoor moesten worden genomen, zullen dan ook van zeer ingrijpenden aard zyn, al zal niet het geheele plaatselyk verkeer, zooals men dacht, geheel moeten worden stilgelegd. De groote moeilijkheid in Dordt was de parkeergelegenheid en de overzetmogelijkhe- den. Wat de laatste betreft, deze zullen op dubbele capaciteit worden gebracht. Aanvan kelijk was gedacht aan een schipbrug, te slaan door de pontonniers. Dit plan is opgegevep, ook al om den hinder daarvan voor de scheep vaart RijnAntwerpen, welke door de Kil gaat. Wel helpen de pontonniers met een twee tal vlotten, waarmede telkens een 6 A 10 auto's kunnen worden overgezet. Tusschen 2 en 7 uur worden Vrijdagmiddag al heel wat auto's in Dordrecht verwacht. Die van den A. N. W. B. (deze bond alleen al komt met een kleine 700 wagens) gaan alle eerst ter contröle naar het Stationsplein bij Hotel „Ponsen", waar de centrale post van den A. N. W. B. zal zijn gevestigd. Die van de K. N. W. V. gaan eerst naar het N. A. B.-gebouw aan de Steegoversloot, die van den B. B. N. naar de Crispynscheweg, terwijl de K. N. A. C.-wagens naar de Zeehaven gaan, alwaar de deelnemers dien nacht zullen logeeren in een schip, dat in deze haven ligt. Vrijdagmiddag om vyf uur zal door Z. E. den minister van Waterstaat in het gebouw „Kunstmin" de verkeerstentoonstelling Moer dijkbrug (Vetemo) worden geopend. Tal van officieele instanties en de verschillende ver- keersbonden hebben aan deze expositie deel genomen. Zaterdagmorgen al heel vroeg zal het aan treden zijn voor de deelnemers aan den 20 K.M. langen stoet, welke de Nieuwe Moer- dykbrug zal passet, en. De A.N.W.B.'ers zul len om 9 uur al uit de garages moeten ver trekken naar de controlepost in het Oranje park. De by de Zeehaven gestationneerde K.N.A.C.'ers en de ongeveer 100 wagens, welke Zaterdagmorgen nog verwacht wor den gaan eveneens om 9 uur al af oveT de lin kerzijde van de Kiikade naar den Rijksstraat weg. De K.N.W.V.'ers zullen van de parkeer terreinen oprijden naar het Beverwijksplein en veirvolgens naar de rechterzijde van de Kiikade. De B.B.N.'ers komen hoofdzakelijk Zaterdagmiddag aan. Zij gaan naar Ghiis- pijn,, waar ook alle laatkomers zich zullen moeten vervoegen. Behalve talrijke gènoodigden van den Mi nister van Waterstaat, die om tien uur van In het Interview, dat minister-president dr. H. Col ij n heeft toegestaan aan het Parijsche dagblad „Le Temps", heeft dr. Colijn ook een en ander gezegd over onze binnenlandsche po litiek. De minister gaf als zyn meening, dat noch communisme, noch nationaal-socialisme ln Nederland eenige kans hebben zich hier te ontwikkelen. Een „volksfront", dat naar staatsabsolutisme streeft, is evenmin denk baar. De Nederlandsche democratie zal getrouw blijven aan haar historie en mocht een extrem isme óf van rechts óf van links deze demo cratie bedreigen, dan vindt het tegen zich bijna alle elementen der natie, de socialisten inbe grepen. Het Huis van Oranje is een sterke basis voor de Nederlandsche democratie. Sprekende over de werkloosheid zei minis ter Colijn,- dat op den duur alleen verande ring ten goede zal komen, als hervatting van de gezonde uitwisseling van goederen weer in volle activiteit zal zijn gekomen. Verder wees de heer Colijn op de groote be dragen, welke voor de uitvoering van open bare werken zyn beschikbaar gesteld. Nog merkte dr. Colijn op, dat hij niet gelooft aan de magie de 1' industrialisation". Eisch is een gematigde industrualisatie, rekening houdend met afzetmegeiykheden. In de suiker-industrie. Gistermorgen is de bietencampagne aan de Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Roosendaal geëindigd, waardoor enkele honderden perso nen weer terug gekomen zyn in het leger van werkloozen. Aan de Coöp. beetwortelsuikerfabriek „Dln- teloord" te Stampersgat kan over enkele dagen ook het einde der bietenverwerking worden verwacht. Aan de raffinadery dezer fabriek en de afdeeling der siroopvervaardi- ging een nieuw „Dinteloord"-product vinden voorloopig nog vele personen gelegen heid een behoorlijk loon te verdienen. 25 JAAR IN DIENST Op Vrydag 11 Dec. a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer Jac. de Wilt in de drukkerij van de firma Dorsman en Odé in dienst trad. INSCHRIJVING KINDERKLOMPEN De Gem. Dienst voor Maatschappelyk Hulp betoon alhier vraagt prijsopgaaf voor de le vering van klompen van gewaarmerkt Hol- landsch fabrikaat, voor kinderen van den leerplichtigen leeftijd, tegen eenheidsprys, gedurende het jaar 1937. Op den rijksweg te Santpoort is gister avond 'n te Beverwyk wonende lompenkoop man, terwijl hy op een bakfiets gezeten, huis. waarts keerde, door een hem achteroprijdende auto aangereden. De man werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij een hersenschudding en een gecompliceerde beenbreuk bekwam en zwaar aan het hoofd werd gewond. Nadat de eerste hulp verleend was, is hy naar het An- toniusziekenhuis te IJmuiden overgebracht. landsch Diep zal alle verkeer, voor zoover dat is toegelaten, zich stipt hebben te houden aan de aanwijzingen der Rykspolitie. Het komt raadzaam voor nog onder de aan dacht te brengen, dat by aankomst van Hare Majesteit de Koningin, tot nA Haar vertrek, wegens de beperkte ruimte, behalve het daar voor uitgenoodigde of aangewezen, geen pu bliek in de omgeving van de halte Willems dorp en den noordelyken en zuidelijken oprit naar de brug zal worden toegelaten. IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN «ft BURGERLIJKE STAND GEBORENAlderina, dochter van H. van der Spek en L. Uttel. GEHUWD: Jacobus H. H. J. de Jong 24 j. te Hillegersberg en Barbara M. van der Hoe ves, 19 j. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid, en Scheepvaart zal op Don derdag 10 December niet plaat* bebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2