TSJANG KAI SJEK NOG STEEDS GEVANGEN. Te Chur is vonnis geveld Verwikkelingen in China. AARTSBISSCHOP OVER EX-KONING. DE SPANNING OM ALEXANDRETTE. Frankfurter tot achttien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. DE CRISIS IN CATALONIË. KONING GEORGE VI. Boodschap van den vorst in het hoogerhuis. DECEMBERSTORM. KRACHTIGE REDE VAN EDEN. ROODE ONDERZEEBOOT GETORPEDEERD. DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Japansch vlooteskader in Chineeschc wateren zal maatregelen nemen ter bescherming van de Japanners in China. „Hij zocht zijn geluk op een wijze, onvereenigbaar met de christe lijke beginselen van het huwelijk". CRITIEK OP DEN GEZELSCHAPS- KRING VAN DEN EX-VORST Turkije eischt, dat een volkenbonds- politie naar bet betwiste gebied zal worden gezonden Windsnelheden van 96 tot 128 K.M. DE STERKSTE DAM TEGEN HET BOLSCHEWISME. De waarde van een practisch beleefd Katholicisme Rivaliteit tusschen Stalinisten en Trotzkiïsten een der oorzaken. KRIJGT DE HONGAARSCHE HOOFDSTAD EEN ANDEREN NAAM Geen verdrag mag meer eenzijdig tvorden opgezegd. STAGNATIE TN DEN NIEUWBOUW VAN SCHEPEN MOTTA BONDSPRESIDENT. Russisch duikboot-flottilje in de Spaansehe watereu Terwijl in Europa, door een zeer tactvol Optreden van den volkenbondsraad, aan een gevaarlijke crisis rond de Spaansche kwestie een voorloopig bevredigende oplossing is gegeven, doemt in het Verre Oosten een verwikkeling op, welke ons Westerlingen eenvoudig met verbazing slaat. Zoo gezien, schijnt de situatie uiterst ge spannen en kritiek. Maar dat alles speelt zich af heel ver weg, in een gebied, dat an ders denkt en handelt dan het Westen; dat dergelijke gebeurtenissen in een geheel an dere mentaliteit opvat. In dat „anders" ligt de groote moeilijkheid om zich in dit Verre Oostersche gebeuren in te denken. Trouwens, zoo erg ver weg behoeft men niet te gaan om door dit „anders" in de war gebracht te worden, men behoeft dan slechts het oog naar Spanje, naar Rusland, en zelfs naar Duilschland te richten. Hiermede bedoelen we intusschen aller minst den ernst van den toestand in China, van de betrekkingen tusschen China en Japan, van de natuurlijk weer scherper ge worden spanning tusschen Japan en sov jet-Rusland te verkleinen. En we ontvein zen ons ook niet, dat elke complicatie ginds in het Oosten zijn weerslag in het Westen heeft. Alle belangen, betrekkingen, ideeën zijn, in onze moderne wereld zonder af standen, zoo verwikkeld geworden, dat zij tenslotte niettegenstaande de hopelooze autarkie-strevingen een soort onverbreek bare eenheid zijn geworden. Zooals nog zeer onlangs door het merkwaardige Duiitsch- Japansche anti-komintern verdrag zoo dui delijk werd gedemontreerd. Terwijl men hier in Europa zoowel de groote internationale politiek als de binnen- landsche politieke ontwikkeling tamelijk wel op den voet kan volgen, komt men in het Verre Oosten voortdurend voor volkomen verrassingen te staan. Het schijnt echter, dat de Chineezen zelf over het jongste gebeu ren niet zoo verbaasd zijn, althans zij mel den, dat de revolutie van de troepen van den jongen maarschalk Tsjang Hsoe Liang in welingelichte kringen niet onverwacht kwam. Deze bevelhebber commandeerde een leger van wel tweehonderdduizend man, al len vluchtelinge uit Mandsjoekoeo, die hun geboortegrond verlaten hadden, toen de onder Japansehe vazaliteit staande „onaf hankelijkheid" werd afgekondigd. Dit leger van Tsjang Hsoe Liang moest, volgens de plannen van Nanking, de com- «iHiïisten bestrijden, die zich in het Noord- Westen geconcentreerd hadden. Maar. sedert enkele maanden groéide ónder dë'ménnen -de^óntevredenheid. Zij werdén hun bal lingschap moede en vreesden bovendien naar Foekin te worden gezonden. Velen wilden niet langer tegen de communisten strijden en eischten oorlng tegen Japan. Reeds in October was het tot ennflicten gekomen, maar de komst van Tsjang Kai Sjek werkte kalmeerend. Tsjeng .Hsoe Liang beloofde den dictator opnieuw trouw, en men schijnt in Chineesche kringen te meenen, dat hij nog bereid zou zijn zijn belofte te hou den; in dit verband vermoedt men, dat de huidige muiterij door eenige onder-com mandanten van Tsjang Hsoe Liang ontke tend is, die hun opperbevelhebber, waar schijnlijk tegen diens wil meegesleurd heb ben. Het bericht, waaraan wij deze gegevens ontleenen, voegt er aan toe, dat sedert der inval der Mongolen in Soei Yoean in China een latente agitatie heerscht. Te Peking en te Shanghai hebben de studenten en de leden van „het nationale heil" anti-Japan- sche demonstraties georganiseerd en ook in de koeomir.tang is een sterke fractie, welke een verbond met sovjet-Rusland gunstig gezind is. De jongste gebeurtenissen in Sjensi bewijzen, dat sommige elementen er niet voor terugschrikken de regeering van Nanking 40or geweld te dwingen een poli tiek van onverzoenlijkheid, zelfs van gewa pend geweld tegenover China te gaan vol gen. Daarmede worden alle conflicten, welke in het Verre Oosten ondergronds woelen, in eens nèar voren geschoven. En de vraag komt vanzelf naar voren: welke rol vervult het communisme, speelt Moskou in deze aan gelegenheid? Nanking en Tokio laten in dit opzicht geen twijfel: het bolschewisme zet zijn pogingen in het Verre Oosten om de proletarische wereldrevolutie te ver wekken voort. De Moskousche „Prawda" daarentegen wijst er op, dat de diepste oor zaak van deze muiterij ongetwijfeld bij Japan en bij het Japansehe imperialisme te zoeken is. Tokio ziet met bezorgdheid, dat het proces van de hereeniging van China vorderingen maakt met de wetenschap, dat het herstel der eenheid een vitale bedreiging voor de plannen der Japansehe militaire camarilla om China in een Japansehe kolo nie te veranderen zou beteekenen. De volle werkelijkheid is wel, dat Japan en sovjet-Rusland, beide met imperialisti sche bedoelingen, om de hegemonie over China vechten. En dat elke actie van den een onmiddellijk een reactie van den ander uitlokt. Met het gevolg, dat China zelf steeds in het gedrang kwam, maar nu zelf ook begint te reageeren, door actief voor een der partijen te kiezen. Deze evolutie teekent zich scherper en scherper af an heeft nu de volle belangstelling van alle betrokkenen, d.w.z. niet alleen van Moskou au Tokio, PEKING, 14 December (D.N.B.) Volgens de laatste alhier binnengekomen berichten z(jn bombardementsvliegtuigen van de centrale regeering begonnen, Slan Foe met bommen te bestrooien. Het spoorwegstation van Sian Foe zou reeds in vlammen staan. Volgens betrouwbare berichten hebben om vangriJke afdeelingen van de armee van Tsjang Hsoe Liang geweigerd, nog langer aan de muiterij deel te nemen. Tusschen troepenafdeelingen van Liang zou het reeds tot bloedige botsingen zijn gekomen. Uit Nanking wordt gemeld, dat de loyale troepen verder oprukken langs den Loengha- spoorweg en zich thans op een zestigtal kilo- meters van Siang Foe bevinden. Zij constateer den, dat in Sian Foe rust heerscht, hetgeen twijfel wekt aan de juistheid van de berich ten die spraken van een tegenrevolte. TOKIO, 14 December (A.N.P.) De minister van marine, Nagano, heeft vice-admiraal Ha- segawa, den commandant van het derde eska der, dat in de Chineesche wateren ligt, op dracht gegeven, maatregelen te treffen ter bescherming van het leven en den eigendom der Japanners in China in verband met de mogelijkheid, dat het optreden van Tsjang Hsoe Liang geheel China in een toestand van verwarring zou kunnen brengen. Te Shanghai ontving men gisterenavond een telegram, volgens hetwelk Tsjang Kai Sjek zich weer op vrije voeten bevindt. In officieele kringen aldaar werd dit bericht evenwel met het grootste voorbehoud opgenomen. Men achtte het zelfs on waarschijnlijk. In genoemde stad werd voorts een te legram ontvangen, waarin deze meldt, dat de chef van den generalen staf van Tsjang Kai Sjek, Tsjen Ta Sjoen, de hand aan zich zelf heeft geslagen. De autoriteiten te Shang hai houden evenwel staande, dat Tsjen Ta Sjoen gedood is, toen de muiters de lijfwacht van Tsjang Kai Sjek overvielen. In welingelichte Chi neesche kringen te Peking wordt ver klaard, dat de hoofd rol in den opstand tegen Tsjang Kai Sjek gespeeld werd «ioor den chef van de ge heime kanselarij van Tsjang Hsoe Liang. Tsjang Hsoe Liang, Li Tien Tsin. Deze werd in 1927 gearresteerd onder verdenking, betrekkingen onderhouden te hebben met het toenmalige Sovjet Russische gezantschap te Peking en voorts voor de Komintern te hebben gewerkt. De Australische adviseur van Tsjang Kai Sjek W. H. Donald is te Sian Foe aangeko men, waar hij direct de onderhandelingen aan ving met Tsjang Hsoe Liang tot vrijlating van Tsjang Kai Sjek. Het schijnt evenwel, dat deze besprekingen zijn mislukt. In antwoord op het telegram van generaal Ho Jing Tsjing, den minister van oorlog, waar- In deze zegt, dat de invrijheidstelling van maarschalk Tsjang Kai Sjek eerste verelachte is voor verdere onderhandelingen, heeft Tsjang Hsoe Liang opnieuw verklaard, dat zijn hou ding zal af hangen van de politiek van Nan king ten aanzien van Japan. Intusschen meldt mén, dat Chineesche troe pen uit verschillende punten optrekken naar iban Foe waar-zij. volgens e©n-officieel bericht; der Nanking-reg^ering vandaag zouden wor den verwacht. Uit Peking is bericht ontvangen, dat gene raal Soeng Tsjen Wan, de president van den politieken raad van Hopei en Tsjahar er in een telegram bij de regéering van Nanking op heeft aangedrongen, direct maatregelen te nemen tot onderdrukking der opstandige be weging van Tsjang Hsoe Liang. H(j biedt aan met zyn troepen aan deze expeditie deel te nemen, waarbij hij mededeelt, dat zijn troepen geconcentreerd zijn aan de grens der provin cie Hopei. Generaal Li Tsoen Jen, de pacificatie-com missaris van Kwangsi heeft den minister van oorlog te Nanking telegrafisch medegedeeld, dat het leger in Kwangsi trouw is aan Nan king. Volgens een uit Peking ontvangen bericht zou te Sian Foe een groote brand zijn uitge broken, mogelijk als gevolg van een nieuwe muiterij. SHANGHAI, 14 December. (HAVAS). In welingelichte Chineesche kringen te Shang hai is men van meening, dat de commentaren in de Europeesche pers op de revolte in Sjensi, waarin gezegd wordt, dat deze direct geïn spireerd is door deze of gene buitenlandsche mogendheid, bezijden de waarheid zijn. De op' stand schijnt voornamelijk te zijn ontketend door plaatselijke muiters. Hoewel duidelijk is, dat een burgeroorlog vooral Japan ten goede zou komen, is een onmiddellijk ingrijpen in de muiterij van japansehe zijde onwaarschijn lijk. Men is hier verder van meening, dat de re volte geen burgeroorlog tengevolge zal heb ben, hoewel de regeeringstroepen bereid zijn, in te grijpen, als de onderhandelingen inzake de bevrijding van .maarschalk Tsjang Kai Sjek zouden mislukken. Men is van oordeel, dat Tsjang Hsoe Liang handelt m overeenstemming met de plaatse lijke communistische elementen, doch het is niet waarschijnlijk, dat een directe samen werking bestaat tusschen hem en de sovjet unie. De Chineesche legatie te 'S Gravenhage deelt het volgende mede: Volgens mededeeltngen van het ministerie van buitenlandsche zaken te Nanking, ont vangen bü de legatie van de Chineesche repu bliek, is maarschalk Tsjang Kai Sjek onge deerd. De bestuurders der provincies, speciaal die van Shjansi, Hopei, Sjantoeng, Kwantoeng en Honan hebben aan Nanking telegrammen ge zonden, waarin zij de verzekering geven van hun trouw aan de regeering. De jonge commandanten van het nationale leger, ten getale van 170, hebben in een col lectief telegram aan de regeering verzocht, een strafexpeditie te organiseeren tegen Tsjang Hsoe Liang. In geheel China is hpt kalm, in het bijzon der in Nanking, Waar de regeering vbortgaat, op 'actieve wijze haar taak te verrichten vol gens het vastgestelde program. Ver. Staten zullen niet inter- venieeren, WASHINGTON, 15 December. (HAVAS). De minister van buitenlandsche zaken ad in terim, Walton Moore, heeft gisteren ver klaard, dat de Amerikaansche regeering po gingen doet, om een helder beeld te krijgen •van de gebeurtenissen in China. Hij voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten niet zullen intervenieeren. De aartsbisschop van Canterbury (Angli caan) heeft, naar wij in één der Londensche bladen lezen, Zondagavond tijdens de radio- godsdienstoefening een merkwaardige rede gewijd aan den afgetreden koning Edward VIII, welke rede mogelijk de openbare be schouwingen, die door het stille heengaan in de duisternis van den nacht van den ex-vorst voorloopig afgesloten waren, weer zal openen. Na gewezen te hebben op de tragische sfeer, welke de hoofdfiguur van de snel opeenvol gende gebeurtenissen omringde en op de co ïncidentie, dat 248 jaar geleden, ook op 11 December, koning Jacob II Whitehall ont vlood, vervolgde de aartsbisschop: „Zelden of nooit is er een Britsche souverein op den troon gekomen, met grooter natuur lijke gaven voor zijn koningschap bedeeld. Zel den of nooit heeft men een souverein met geestdriftiger loyaliteit begroet. Van God had hij een verheven en heilig pand ontvangen. Doch, geheel vrijwillig, is hij afgetreden, heeft hij het pand teruggegeven. Met een karakteristieke vrijmoedigheid heeft hij ons de beweegreden van die daad meege deeld. Het was een smachten «aar persoonlijk geluk. Het moet vreemd en droevig heeten, dat hij om zulk een beweegreden, hoe sterken drang ze ook uitoefende op zijn hart, zoo hooge ver wachtingen heeft teleurgesteld en zulk een groot pand heeft prijsgegeven. Maar, nog vreemder en droeviger is het, dat hij zijn geluk moest zoeken op een wijze, onvereenigbaar met de Christelijke beginselen van het huwelijk en in een gezelschapskring, welker levensopvattingen en levenswijzen vreemd zijn aan de beste gevoelens en tra dities van zijn volk. Laten zij, die tot dien kring behooren, be seffen, dat zij thans de afkeuring te dragen hebben van de natie, die koning Edward lief had. Ik heb geaarzeld, deze woorden te spreken. Doch ik voelde mij om wille van de oprecht heid en de waarheid gedrongen, ze te spreken". De aartsbisschop zegt dan, dat deze woor den niet de laatste kunnen zijn en herinnert aan 's ex-konings charme en bewonderens waardige gaven; de op hem gebouwde hoop volle verwachtingen; zijn - voor de armen en lijdenden, de werkloozcnzijn dienst bij de defensie in het eigen land en overzee. Bij de herinnering aan al deze dingen welt de kreet den aartsbisschop uit het. hart: „Hoe jammer! O, hoe jammer! Aan de elndelooze barmhartigheid en de bescherming van God bevelen Wij hem thans aan, waar hij ook moge zijn". Tenslotte brengt hij eerbiedige hulde aan de koningin-moeder voor haar waardige houding in de voorbije droeve uren en betuigt hij groote erkentelijkheid aan den premier, Baldwin, die met. grooten moed den heelen last op zichzelf alleen geladen heeft. Aan den nieuwen koning brengt hij ten laatste dezen lof; „Hij heeft hooge opvattingen van het leven en van zfln plicht en hij zal die opvattingen toepassen met rustige vastbera denheid". GENEVE, 14 December (VAN ONZEN CORRESPONDENTHet Turksche beroep op den volkenbond met betrekking tot Alex andrette, waarover vanavond in den volken bondsraad de eerste besprekingen hebben plaats gevonden heeft de oogen geopend voor een vrij ernstig nieuw internationaal geschil. Zooals men weet, behoort het gebied van Alexandrette tot het mandaatgebied Syrië, dooh geniet hierin een groote mate van auto nomie met het oog op de talrijke Turksche be volking aldaar. Het tussohen Frankrijk en Syrië gesloten verdrag, waarbij aan Syrië het vooruitzicht op volkomen onafhankelijkheid en dus beëin diging van het mandatenstelsel over drie jaar werd geopend, houdt de bepaling in, dat Alex andrette dan dezelfde autonomie zal blijven genieten. Dit is voor de Turksche regeering echter niet genoeg. De Turksche minister van bui- tenlandaohe zaken, Roestoe Aras, verklaarde vanavond, dat Turkije na de beëindiging van het mandaatsbestuur over Syrië een volko men onafhankelijkheid ook voor Alexandrette eischt. De Turken hadden namelijk na den wereldoorlog wel erin toegestemd, dat Alex andrette deel van het mandaatsgebied Syrië zou worden, doch deze toestemming was gege ven, omdat Turkije vertrouwen had in den staat-mandataris Frankrijk. Turkije kan eohter ditzelfde vertrouwen niet jegens een onafhankelijk Syrië gevoelen. Autonomie is dus na de onafhankelijkheid van Syrië niet meer voldoende. Turkije eischt voor Alexandrette dan gelijke onafhankelijk heid. Het is duidelijk, dat hier een ernstig ge schil tusschen de Arabieren en de Turken dreigt, daar Syrië niet gemakkelijk in een af scheiding van Alexandrette zal toestemmen. MOSKOU, 14 December. (D.N.B.) Uit Odessa wordt gemeld, dat op de marinewerf „Nikolajeff" een ernstige ontploffing zich heeft voorgedaan, waarbij zeven personen werden gedood en verscheidenen zwaar ge wond. CHUR, 14 December. (D.N.B Het kantonnale gerecht van Graubucn- den heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen David Frankfurter, verdacht van moord op Wilhelm Gustloff, den leider van de groep-Zwitserland der Duil- sche nationaal-socialistische partij Frankfurter is veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maan den preventieve hechtenis, hij verliest de burgerlijke eerereehten voor het leven en het verblijf in Zwitserland wordt hem voor zijn leven ontzegd. Frankfurter is voorts in beginsel ver oordeeld tot vergoeding van alle door zijn misdaad veroorzaakte schade en tot be taling van de proceskosten. LONDEN, 14 December. (R. O.) I11 het hoogerhuis heeft lord Cromer, opperkamerheer van den koning, een koninklijke boodschap voorgelezen, luidende: „Ik heb den troon bestegen onder omstan digheden zonder precedent en op een oogenblik van groote persoonlijke droefheid, maar ik ben vastbesloten mijn plicht te doen en ik word daarbij gesteund door de wetenschap, dat ik den steun van den sterken, goeden wil en de sympathie van mijn onderdanen heb, hier en in de geheele wereld. Ik zal er voortdurend naar streven, met de hulp van God en met den steun van mijn beminde echtgenoote, de eer van het konink rijk te handhaven en het geluk van mijn volkeren te bevorderen". LONDEN, 14 December. (R. O.) In het lagerhuis is een koninklijke boodschap voor gelezen, gelijkluidend aan die in het hooger huis. De koning zal dit jaar geen redevoering voor de radio uitspreken met Kerstmis. LONDEN, 14 December. (R.O.) De ko ningin, die aan een lichten aanval van in fluenza lijdt, is, naar officieel verklaard Wordt, vandaag reeds aanmerkelijk beter. Zij was in staat in den familiekring een lunch bij te wonen op 145 Piccadilly ter eere van 's konings verjaardag. Aan deze lunch zaten mede aan: koningin Mary, dê hertog en hertogin van Glouces ter, de prlnoess royal en prinses Alice en de ear uvan Atblone. - :r LONDEN, 14 December (A.N.P.Na een dag van zonnig weet, is gisteravond een storm komen opzetten, welke later nog in kracht is toegenomen, Vanochtend had aan de West- en Zuidkusten vin Engeland de wind snelheden bereikt van 96 tot 128 kilometer per uur. Het scheepvaartverkeer had hier ernstig onder te lijden en hier en daar deden zich kleine ongevallen voor. De reddingboot van Hythe heeft de opva renden opgepikt van de motortreiler „Jose phine". De Kanaaldiensten zijn tot nu toe, zij het met groote moeite, gehandhaafd. BOULOGNE-SURFER, 14 December (HA VAS). In verband met den storm is tegen den avond de Engelsche stoombootdienst Boulogne —Folkestone stopgezet. Bjj gelegenheid van het achtste eeuwfeest van den dood van den H. Leopold (1136) heeft de bisschop van Linz in alle kerken vanaf den kansel een herderlijk schrijven doen voorle zen, waarin hij op de beteekenis en het voor beeld van de landspatroon van Oostenrijk wijst. „Eerst dan, aldus het herderlijk schrijven, wanneer zich vooral de hoogere standen van de maatschappij, intellectueelen en acade misch gevormden, professoren en ambtena ren, leidende persoonlijkheden in het open bare en staatkundige leven, ware christenen toonen, zal men met recht van een ehriste- lijken standenstaat in Oostenrijk kunnen spre ken, en zal het christelijk staatsprogram van de grondwet verwezenlijkt worden. In Z{jn rede tot de Spaansche vluchtelingen heeft de H. Vader erop gewezen, dat de vre de en de orde het besite beschermd worden door een goede samenwerking tusschen priesters en leeken, tusschen kerk en staal. Het vaderiandsche front en de Katholieke Actie moeten daarom in Oostenrijk hand in hand gaan en de leeken moeten met aposto- lisohen geest het kerkelijk leven en de be langen der kerk bevorderen en ondersteunen. Het groeiende gevaar van het bolschewis me wordt niet vervangen door een zuiver po litiek anti—bolschewisme, dat machtige lei ders op hun vaandels hebben geschreven, ook niet door een militair antibolschewisme van een bewaptngswedloop met het müdoenenleger van het roode Rusland, maar op de eerste plaats door een godsdienstig anti-bolsehewis- me, dat de heilige godsidee tegenover de sa tanische goddeloosheid der bolschewisten stelt, en het geestelijk koningschap verkon- Een practisoh christendom is de sterkste dam tegen het aanstormende bolschewisme. Sociale recht vaardigheid en christelijke naas tenliefde, die gegrondvest zijn op een diep geloof en een ijverige godsdienstigheid zullen het gevaar van het bolschewisme moeten verbannen," BARCELONA, 13 December (HAVAS) Een der voornaamste oorzaken van de crisis in den Doezeiu der Oatalaansche overheid is de nvauleii tusscnen de vereenigde socialistische partij van Catalonië, die zizch bij de derde internationale neeit aangesloten, en de marxis tische arbeiderspartij, die Trotzkusasche sym pathieën heeft. Beide partijen waren tot dusverre verte genwoordigd in den raad der Generaliteit. In veroana met een campagne 111 ue sovjet-unie door het orgaan der marxistische arbeiders partij zou de vereenigde sociaUsnsche partij de verwijdering der marxistische arbeiders partij uit de Generaliteit geëischt hebben. Naar aanleiding van dit meemngsverschil heen de C.N.'l. een manifesL gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat 111 de bestaande omsuuidignedtm de zaak van liet pioletariaai en de revolutie boven alle tactische geschillen en alle persoonlijke twisten gesteld moet wor den. Er moet slechts een leuze zijn: de over meestering van het lascisme en de vernieti ging van den vijand. De C.N. T. zal echter met de regeering blij ven samenwerken, ook als een partij Uit de overheid verwijderd wordt. jean Comorera, oud lid van de generaliteit en een der meest gezmene leden van de geüni ficeerde Catalaansche socialisten deelde aan de pers mede, dat het politieke probleem, dat de oorzaak is van de crisis in de Generaliteit door zijn partij op 24 November 1.1. ter sprake is gebracht. De partjj zond toen een brief aan de C.N.T., waarin werd gezegd, dat de partij het noodig oordeelde, dat een wijziging werd gebracht in de methode der leiding en organisatie van den oorlog. Voorgesteld werd eerst den Generaliteits- raad te wijzigen en om te vormen In een re geering met volledige volmachten, waaraan de meest geziene leiders van de CN.T., U.G.T., links-republikeinen en den pachtersbond zou den deelnemen. Hierdoor zou voorkomen wor den, dat de taak der regeering meer zou worden opgehouden door eindelooze bespre kingen. Verder zouden het comité van binnenland- sche veiligheid en het secretariaat van defen sie worden afgeschaft. Een opperste verdodigingsraad zou worden geschapen, welke alleen verantwoording schul dig zou zijn aan den generaliteitsraad en zich uitsluitend zou wijden aan de organisatie van de oorlogvoering. Comorera besloot met de verdeeldheid te veroordeelen, welke, naar hij beweerde, door het internationaal fascisme wordt aangewak kerd. lersche vrijwilligers naar Spanje vertrokken. DUBLIN, 13 December (R.O.) Hedenoch tend zijn 800 lersche vrijwilligers te Galwav scheep gegaan om aan de zijde van generaal Franco in Spanje te strijden. Zij maken deel uit van de lersche brigade van generaal Duffy. Naar verluidt zullen binnenkort andere sterke groepen volgen. De. lersche generaal O' Duffy: die met een lersche brigade de nationalisten in Spanje is gaan steunen, is benoemd tot generaal-majoor in het Spaansche leger, zoodat hij voortaan alleen aan generaal Franco verantwoording verschuldigd is. Hij heeft geweigerd eenig salaris voor zijn diensten te aanvaarden. De lersche vrijwilligers zullen In z.g. ban deras, die uit 650 man van alle rangen be staan, worden ingedeeld. De -orste lersche bandera zal onder com mando staan van Patrick Dalton uit Dublin, met den rang van majoor. Een Iersch priester is tot aalmoezenier van deze bandera aangewezen. Onder leiding van dr. Séndor Széll ook in Nederland geen onbekende is thans een actie ingezet, om aan de hoofdstad van Hon garije haar ouden naam Buda terug te geven waaronder zij vóór 1872 eeuwenlang in de ge schiedenis bekend was. De gronden, waarop deze actie steunt, heeft, dr. Széll neergelegd in zijn onlangs verschenen werkje, dat geheel aan deze aangelegenheid gewfld is. Dat deze actie veel kans van slagen heeft, zou men mogen opmaken uit de vele bijvals betuigingen aan den schrijver ten deel geval len. Niemand minder dan Hongartje's meest gezaghebbende publicist, Frans Herczeg, heeft zich in een hoofdartikel van de „Pesti Hirlap" voor de naamsverandering uitgesproken, ter wijl ook Kéroly Szendy. burgemeester van de hoofdstad, als een warm voorstander van de verdooping bekend staat. De naam Budapest dateert eerst van 1872, toen Buda met het aan de overzijde van den Donau gelegen Pest onder één bestuur ver- eenigd werd. De gecombineerde naam is geen gelukkige gebleken. De verwarringen met Bucarest (hoofdstad van Roemenië) zijn zoo talrijk en hebben reeds zoo vaak moeilijkheden veroor zaakt, dat, alleen uit dit oogpunt beschouwd, de naamsverandering al zeer wenschelijk is. Verder verdwijnt met het aanhangsel Pest een naam van Slavische origine en daarmede bovendien een woord, dat in de West-Euro- peesche talen een allesbehalve prettige ge dachte te voorschijn roept. De naam Buda daarentegen Is een oeroude zuiver Hongaarsche eigennaam en beteekent zooveel als oudere, voorname heer. Intern. Staalkartel levert voorloopig geen scheepsstaal. Naar verluidt, is bi) de Noorsc.he scheeps werven bericht ontvangen, dat het Internatio naal Staalkartel voorloopig peen bestellingen voor de levering van scheepsstaa) meer aan neemt, Indien het Kartel op dit standpunt blijft staan, zal er wellicht stagnatie in den bouw van nieuwe schepen gevreesd moeten worden. De heiligheid van plechtig aangegane verplichtingen. LONDEN, 14 December (RlO.Te Bradford heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, heden een groote redevoering uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Er moet een grens zijn aan de een zijdige verdrags-opzeggingen, aldus verklaarde Eden, en verder: Het is een overweging van groot belang voor Groot-Brittannië, dat de integriteit van Spanje en van zijn bezittingen ge handhaafd wordt. Deze beide punten, die de kern van zijn redevoering vormden, bracht Eden met grooten nadruk naar voren. Wat het eerstgenoemde punt betreft, zeide Eden o. a.: Groot-Brittannië wenscht op vreedzamen voet te leven, ja zelfs op harteljjken voet, met hen, die in hun eigen landen de gevaarlijke leer naleven, de wereld te willen verdeelen tusschen linksche en rechtsche dictaturen, of die een van deze beide doctrines aanhangen. Onze betrekkingen met de andere naties worden geleid door haar bereidheid, dien vrede met haar naburen in stand te houden en do voor de handhaving van den vrede uitgewerk te verdragen in acht te nemen. Het in acht nemen van verdragen en de bereidheid, toevlucht te nemen tot vrjje onder handelingen in geval van oneenigheid vormen tezamen de eenige werkelijke basis van het internationale geweten. De verdragen zijn op zichzelve niet sacro sanct, zij kunnen verbeterd worden, maar de nakoming van plechtig aangegane verplich tingen moet ©enigszins een heilig karakter dragen. Er moet een grens zijn aan de eenzijdige opzeggingen van verdragen, ofwel w(j zouden op het punt aanlanden, dat geweld en geweld alleen de uitsluitende arbiter moet zijn van de internationale betrekkingen en dat geen enkel verdrag het papier waard zal zijn, waar op het is geschreven. Wanneer Europa bestrooid moet worden met vodjes papier in 1936 en later, kan niemand de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. „Ik herhaal dus, dat onze Internationale betrekkingen niet geleid worden door de vormen der regeeringen, maar door de wijze, waarop deze regeertngen haar verplichtingen in acht nemen". „Wij wenschen een hartelijke samenwer king" melt JJuiitschland, niet. alleen in een westelijk pact, maar voor de Europeesche aangelegenheden in het algemeen. De gedach te aan omsingeling van Duitschland is zoo verre van ons, dat wij samenwerking van dat land en met andere naties op prijs stellen, sa menwerking op economisch, financieel en poli tiek gebied. Wij wenschen geen blocks en geen barrières in Europa. Zoo de viitale belangej^ van Enge land in zekere duidelijk aanwijsbare streken wortelen, dan is het toch geïnteresseerd bij den vrede in de geheele wereld. Indien wij de wereld een duurzamen vrede willen verschaffen, moet er een einde komen aan bepaalde politieke strekkingen in deze wereld, waar een te groot deel der rijkdom men voor de bewapening wordt gebruikt. Wjj verlangen over de geheele wereld de omstandigheden zoo te zien, dat het levens peil van alle volken verhoogd zou kunnen worden. Indien een duurzame regeling van de moei lijkheden der wereld tot stand zou kunnen komen, waarbij een accoord over de bewape ningen ip ieder geval zou moeten zijn inbegre pen, zouden wj gaarne onzen steun geven, maar en dit is van het grootste belang men kan niet verwachten, dat Engeland ande ren zal helpen op economisch en financieel gebied, als het resultaat van die hulp een vergrooting der bewapening is" Ten aanzien van de Spaansche kwestie zeide Eden, dat de tragedie in dat land een ernstige internationale ongerustheid baart, omdat de landen noch de letter, noch den geest der niet- lmmengingsover eenkomst res pecteeren. Dit verklaart het nieuwe Fransch-Engel- sche initiatief. Onze belangrijkste zorg van het oogenbljk aldus minister Eden is, dat wij moeten bewerken, dat het conflict binnen zoo eng mogelijke grenzen wordt ge houden. in de hoop, dat spoedig een oplossing zal zijn gevonden. Dit standpunt wordt ingegeven door de groote belangstelling, die wij hebben voor de handhaving van de integriteit van Spanje en de Spaansche bezittingen. Ik behoef nauwe lijks te zeggen, dat het voor ons een overwe ging van het grootste gewicht is. dat die in tegriteit van geen enkele zijde bedreigd wordt, wanneer Spanje de bestaande moeilijkheden te boven zal zijn gekomen. BERN. 14 December. (.HAVAS.) De bonds raad heeft Motta tot bondspresident gekozen. VALENCIA, 14 December. (HAVAS) Uit Malaga wordt vernomen, dat de onderzeeër van het volksfront „C. 3" tien mijl buiten Malaga door een oorlogsschip van de natio nalisten tot zinken is gebracht. Een officier en twee matrozen konden zich nog tijdig in veiligheid brengen. De „C. 3" werd door een torpedo getroffen en ligt thans op een diepte van dertig meter. Volgens te Gibraltar uit goede bron ont vangen berichten, zou een Sovjet-Russisch duikbootflottille Zondagochtend zijn opge merkt, toen het ter reede van Palma de Mallorca kruiste. Omtrent de operaties op de verschillende fronten valt geen nieuws te melden. Uit Madrid wordt vernomen, dat het evacuatiecomité, dat onder leiding van Jimenez slaat, in den loop van een week nog weer zestig duizend personen, onder wie dertig duizend kinderen, uit dc stad heeft gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3