DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. EEN NOODZAKELIJK LIEFDEWERK VOOR ONDERGANG BEHOED. STADSNIEUWS. V 59sïe JAARGANG. MAANDAG 21 DECEMBER 1930 No. 17745 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 6808» DE R. K. STAATSPARTIJ. DE ONDERTROUWDAG. OOK DE SPORT HOORT IN DE GRAAL. de stormtroep. HELPT KAPELAAN HASELAAR. De zorg voor de gevallen en en in gevaar verkeerende vrouw. ROTTERDAM. ORANJE-POLONAISE DE BEURS. OP De Effectenhoek bracht vandaag de heele Beurs in feest stemming DIT NUMMER BESTAAT 17/21 VIER BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. NIEUWE VOLKSSCHOUWBURG. In liet gerestaureerde Verkoop- lokaal, BRANDKAST GEFORCEERD. Bedrag ad 400 meegenomen. INBRAAKJES. JUBILE. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHEEDAMSCHE COURANT bedraagt franco brj vooruitbetaling: Per drie maanden 3,25; per maand 1,10 per week 25 cent. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- cn GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels ƒ0,80; 10 regels ƒ1,—, 15 regels ƒ1,50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten en oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een liand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Drukbezochte vergadering der jongeren. In de bovenzaal van Musis Sacrum hield de afdeeling jongeren der R, K. Staatspartij een druk bezochte vergadering, waar door niet minder dan zes sprekes het woord voerde. Voor den aanvang en in de pauze werd door den heer F. Vlug pianomuziek ten gehoore gebracht. Nadat door den voorzitter, den heer lr. W. v. d. Toorn, eenige mededeelingen waren gedaan, kwam als eerste spreker aan het woord pater P. A. Wolterbeek O.P. met Het onderwerp „De N.S.B.-brochure voor God verantwoord en de Katholieke meening hier omtrent". Spr. wil deze brochure bespreken en een katholieken N.S.B.'ers beschouwen. Deze persoon verdedigt zich tegen God, Dien hij bestrijdt. Iemand, die immers de Kerk bestrijdt, bestrijdt ook God. Men moet altijd zijn geweten volgen. Mijn geweten zegt de persoon is niet de hoogste autoriteit. God is de absolute autoriteit, waar men zich naar moet richten. Het verstand kan pas een oor deel vellen als men iets in overleg met God beschouwd heeft. God heeft Christus op de w«reld gezonden om zijn wil kenbaar te maken en zoodoende den mensch naar zijn einddoel te leiden. Er is onderscheid tusschen Gods dienst en politiek. Zij zijn van elkander on derscheiden maar niet gescheiden. De gods dienst heeft wel degelijk met politiek te ma ken. Het is duidelgk dat er in politiek techni sche handelingen zijn, hier heeft de Godsdienst niets mee te maken. Toch kan de Godsdienst er door toeval in betrokken worden. Wij hebben ons aan de volgende richtlijnen te houden: 1. Politiek is onderscheiden van Godsdienst; 2. Politiek, uiterst technisch, is gescheiden van Godsdienst; 3. De politiek moet strooken met de moraal der Kerk; 4. Er zijn verboden van de Bisschoppen in politiek opzicht. Houdt men zich hieraan niet, dan is men niet voor zijn geweten verantwoord. Hierna heeft de heer van 't Hoff, een der bestuursleden van de Jongerenafdeeling, in teressant gesproken over het onderwerp: Ne derland en het Oranjehuis. De volgende spreker was ir. W. v. d. Toorn, de voorzitter van de Jongerenafdeeling, met als onderwerp „Communisme". Deze spreker schonk een duidelijk referaat. Dan was het woord aan den heer F. Elshof over „de Opmarsch". Spr. verklaarde het plan tc hebben met de Opmarsch te gaan colpor- teeren. Dit is goed werk voor de heeren. Doch ook. de dames kunnen helpen door de distri butie te verzorgen. Ais een ieder medewerkt, zal de kring lezers binnen korten tyd belang rijk vergroot zijn. Na de voorbeelden van den heer v. d. Toorn blijkt wel, hoe noodig het is. Hierna gaf de heer J. Kloppers een uiteen zetting over „Democratie" en de gevaren, die haar bedreigen. Wij weigeren ons te laten gelijkschakelen, want gelijkschakeling beteekent zelfmoord. Wij zien de staat als de onderbouw van het Godsrijk. Wanneer daar niets van terecht komt, zal er ook bitter weinig van het boven natuurlijke Godsrijk terecht komen. Daarom willen wij in het staatsbestuur onze ééne eigen Katholieke Staatkundige partij. Tegen alle uitingen van geestelijke ontaarding moeten wij stelling nemen, zoowel tegen bolsche- wisme als Nationaal-Socialisme. Zijn conclu sies waren: le. De dictatuurpartijen moeten verboden worden; 2e. De wet drage zorg voor een behoorlijke regeling van het partijwezen; 3e. Mogeiyk gemaakt moet worden de verzor ging van sociaal-economische belangen door organisaties, uit het bedrijfsleven voortge komen; 4e. Tegengegaan dienen te worden drukpers-excessen, waardoor de geestelijke gezondheid van ons volk wordt vergiftigd. Hierna heeft de voorzitter der R. K. Staats partij, de heer W. Rademaker, nog eenige ernstige woorden gesproken. Na de inschake ling van de jeugd moet dit jeugdprobleem zoo spoedig mogelijk opgelost worden. De jeugd wil ingeschakeld worden. Dat is gelukkig be grepen. Spr. herinnert zich zijn bezoek aan Rome, waar ook de Paus blijk gaf de jeugd belangrijk te vinden. Niet alleen de Kerk, maar ook vele staten houden het oog op de jeugd. Niet altijd ziet men kans zich voor de politiek te geven en toch moet het. Hoe lang nebben onze voorouders moe-ten vechten tot eindelijk Schaepman de leiding nam en düidelijk maakte, dat wij geen 2e rangs- Nederlanders waren. Het bestuur der R. K. Staatspartij is met de jeugd begonnen en het wekt in vergelijking met het buitenland verwondering wat hier is klaar gemaakt. Wij kunnen niet zonder de jeugd. Zij hebben nieuwe ideeën en een bloeiend Katholiek geloof. Iemand die in God alles ziet, moet in zien dat hij niet alleen de Staatspartij maar ook Nederland steunt. De zege zal dan pas goed zijn als wij een staat hebben, die zich richt naar „Quadragesimo Anno". Steunt ons door uw propaganda. Bouwen voor God, voor onze Moeder de H. Kerk in dienst van God en Nederland. Hierna heeft de voorzitter de sprekers van dezen avond bedankt en de vergadering ge Bloten. Verschillende leden gaven zich op om met „de Opmarsch" propaganda te maken. De actie ledenaanwerving. Naar wij vernemen geeft de actie tot ïeden- aanwerving, dank zij de volhardende pogingen van de ijverige propagandisten verblijdende resultaten en worden geregeld nieuwe leden genoteerd. In een der parochies werden zelfs binnen één week 25 nieuwe leden ingeschre ven. Deze resultaten wettigen onze hoop, dat ook Schiedam niet ten achter zal blijven met haar ledenaanwerving voor de R- K- Staats partij. Waar in een gelijksoortige plaats zoo als Delft b.v. verleden jaar een ledenaantal van van 1600 is bereikt en waar er zelfs plaatsen in de buurt zgn, waar alle katholieken lid zijn, zoo mag Schiedam daarbij niet ten achter blijven. Een reden om zich zoo spoedig mogelijk op te geven kan zijn, dat alléén zij, die per 31 December a.s. als lid staan inge schreven, aan het referendum voor de can- daatstelling van Tweede Kamerleden mogen meedoen. Men geve zich dus nog ten spoedigste op bij het secretariaat: Hoogstraat nr. 182 of bij het secretariaat: Hoogstraat nr. 182 of bij een der propagandisten, De beeldhouwer tlildo Krop in zijn atelier bezig met de vervaardiging der maskers welke bestemd zijn voor de nieuwe Bouwmeester-revue. Zaterdag was onze stad in vreugde stem ming wat betreft de vlaggen. Van overige versieringen is nog niet veel te bemerken. De Groote toren en het Stadhuis waren van wege de gemeente verlicht door schijnwerpers. Ook van buiten de stad afgezien, bood onze toren een schitterend aanzien. Het St. Jacobs Gasthuis aan de B. K.-laan heeft een gevel versiering in groen. Boven den hoofdingang hangen de initialen J. B., waarboven een kroon De muziekkorpsen hebben hun rondgangen door de stad gemaakt om het collecteeren te doen inslaan. De opbrengst dezer collecte mag netto op 120 worden geraamd. Niet veel voor een stad van ruim 61.000 inwoners! Ook gisteren en vandaag vlaggen nog ve len. Wat veel opvalt is, dat men niet zooveel Oranje ziet dragen. Mogelijk, dat de juiste feeststemming er nog niet is, doch wij herin neren aan het verzoek van het Werkcomité, dat iedereen medewerke door versieringen, vlaggen en oranjedracht tot welslagen van den nationalen feestdag op 7 Januari a.s. Ook de bruidsdagen vóór dezen huwelijks dag mogen reeds een oranjekarakter dragen. De Oranjestraat. De winkeliers van de winkelgalerij in deze straat hebben schijnbaar den naam van hun straat eer aan willen doen. De versiering van de galerij zal bestaan uit dennengroen met oranjeroosjes, terwijl 's avonds een ver lichting zal branden bestaande uit de letters J. B. in witte lichtjes. De verlichting van den St. Janstoren. B. en W. hebben besloten om de verlich ting van den St. Janstoren gedurende de heele periode van de ondertrouw te laten branden. Het stadhuis zal alleen in de week van het trouwen verlicht zijn. In de betrekkelijk nog korte geschiedenis van de Graalsport kenmerkt zich het jaar 1936 door een bijzondere activiteit, die een gevolg is van de intense dóórzetting en trai ning van alle sportgroepen. Op Zondag 10 Januari 1937 des avonds kwart over acht zullen de Graalturnclubs van het centrum Rotterdam (bestaande uit clubs van Rotterdam, Hillegersberg, Schie dam, Vlaardingen, Gouda en Dordrecht) een uitvoering geven in de groote zaal van „De Doelen", Coolsingel. Allen, die belang stellen in de Katholieke sport en meeleven ook op dit gebied met de Katholieke jeugdorganisaties, verwachten we zeker dezen avond. Leuke, frissche, spor tieve nummers zullen elkaar afwisselen en de toeschouwers toonen, dat onze Katholieke sportgroepen in alle opzichten kunnen wed- gveren met welke sportgroep dan ook. R. K. VEREENIGING „voor eer en DEUGD". Jaarlyksche bijeenkomst. Gistermiddag 4 uur vond in de Singelkerk de jaarlijksche bijeenkomst van „Voor Eer en Deugd" plaats. De predikatie werd gehouden door den WelEerw. Directeur Pater K. Keyser waarna de toewijding aan de H. Maagd volgde. De lofgezangen werden op voortreffelijke wij ze uitgevoerd door het damescongregatiekoor der Singelkerk. Na afloop zongen alle aanwezigen het ver- eenigingslied. Zaterdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van den burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, eenige genoodigden en chefs van het Sehiedamsche politiecorps het aïoefenen van den Politie-stormtroep plaats. Verscheidene oefeningen, o.a. karabijn- schieten hadden plaats. Na afloop was er prijsuitreiking. De uitslag zal eerst morgen worden bekend gemaakt. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 19 Dec. Aangekomen s.s. Fe- deriko -Glavic, van Antwerpen; s.s. Norden, van Gent om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM 19 Dec. Vertrokken Grieksch s.s. Dionyssios ledig naar Rotterdam; s.s. Tregothnan, ledig naar Rotterdam. Nog enkele dagen scheiden ons van het heerlijke Kerstfeest. De dagen van rust en vrede in de harten der menschen. Hoe zullen die dagen gevierd worden in de St. Jozef gezellen vereeniging U weet het! Reeds we ken terug hebben wij gevraagd om al uw winkeliersbonnen aan de St. Jozefgezellen- vereeniging af te staan. Tachtig arme ge zellen zullen een vreugdevol Kerstfeest heb ben. En niet alleen zij, ook bun praeses, hun medegezellen en niet in het minst gij zelf. Gij moet kunnen denken, wanneer ge in de komende dagen het Gezellengebouw naast de Frankelandsche Kerk voorbij gaat: ik heb daarbimien vrede en geluk helpen brengen aan vele jonge mannen. Welnu dan, nog veel mankeert er aan de twee honderd duizend gulden bonnen-actie! Aarzelt niet langer. Zendt onmiddellijk uw envelop in met bons. Wy kunnen ze dan nog meetellen. Helpt allen mee. Iedere bon hoe groot, hoe klein, wordt door ons dankbaar aanvaardt. De brievenbussen zyn nog niet vol aan de N. Haven, Pastorie Frankenland. Stelt uw goede daad niet langer uit. Nu is het nog tijd! MUZIEKAVOND. De leerlingen van mevr. N. BerehFeltzer gaven gisteravond in gebouw Eendracht een intieme muziek-avond, waar zij proeven af legden van hun meer of minder gevorderd spelen. De gespeelde stukjes klommen lang zamerhand op van twee-vingerstukjes tot Chopin en de Falla toe, zoodat er aan varia tie geen gebrek was. Dat de verschillende optredende virtuosen „in den dop" hun werkjes wel onder de knie hadden, werd door eenigen zeer duidelijk ge demonstreerd door verder te spelen, terwijl hef omslaan van hun muziek wel eenigen tijd in beslag nam. 't Is ondoenlijk bij een zoo groote verscheidenheid nader in te" gaan op de reproductie der gespeelde stukken, maar dat mevr. Berck Feltzer haar leerlin gen tot een hoog peil weet op te voeren werd duidelijk bewezen door een leerling, die naast Chopin en Ole Olsen ook de bekende dans uit het Ballet „Liebeszauber" van Manuel de Falla technisch aan kon. Tot slot speelde mevr. zelf een Fantasie- Impromptu van Chopin, dat uitblonk door warme toon en donkere schaduwvlakken. De heer Baan dankte mevr. Berch-Feltzer voor alles, wat zij voor haar leerlingen ge daan heeft, prees vooral haar hartelijke toe wijding, die zij bij het lesgeven toont. PATER JANSEN. Naar wij vernemen, zal pater Jansen van de congregatie van Mill Hill, die ruim 10 jaar in de Missie te Oeganda verbleef, binnenkort repatrieeren. Hij zal 2 Januari vertrekken en dan 19 Jan. te Genua aankomen, waarna hij per trein naar Holland reist. VOETGANGERS OPGELET. Gisteren heeft de politie scherpe controle gehouden op het rijwielpad in de Burgem. Knappertlaan. De voetgangers die daar lie pen werden allen gewaarschuwd. Waarschijn lijk zal het hierbij wel niet blijven. Men zij dus gewaarschuwd. DE C. A. B. De C. A. B. geeft vóór de dames en heeren leden en genoodigden, die deel uitmaken van het Sehiedamsche Comité voor auto- en boot tochtjes voor gebrekkigen een feestmiddag op Woensdag 23 December in het Gereformeerd Jeugdhuis, L. Haven 97, 's middags om 2 uur. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1719 December GEBOREN: Dina J., dochter van D. Noor- dam en T. G. van Poppelen, Roosbeek 5 Johanna M., dochter van L. H. Dries en J. J. M. van.Gerven, Singel 91 Wilhelmina C., dochter van C. de Vries en W. C. Harteveld, Prof. Kam. Onneslaan 179. OVERLEDENJ. van der Meer 9 jaar, Nas- saulaan 75 C. J. E. de Bruin, 3 maanden, Nieuwe Buurt 15 E. Westerveld 92 jaar, Lange Nieuwstraat 69. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! DE crisis heeft al heel wat ver woest- Ook de meer dan vijftig jaren oude Magdalena-Stichling tc Rotterdam was er bijna het slacht offer van geworden- Het voor eenige jaren gebouwde, prachtige nieuwe Tehuis onder Overschie dreigde aan zijn bestemming te moeten worden onttrokken- Met steun van den Bis schop is het echter mogelijk ge. bleken voor dit doel een nieuwe vereeniging op te richten, welke thans het zoo onmisbare en zegenrijke werk voortzet. Toen eenige maanden geleden het bericht in de courant verscheen, dat de Magdalena- Stichting te Overschie in openbare veiling zou komen, heeft ongetwyfeld iedereen zich met verbazing afgevraagd: wat nu? Gaat deze stichting verdwijnen? Deze sombere vermoedens waren niet on juist. Na een lange iy densgeschiedenis zag men ten slotte geen andere oplossing meer dan de executie van het Overschiesche Ge sticht. Wanneer zich koopers hadden aange boden, was deze door de rgke giften van weldadige katholieken en door de liefdadig heid van duizenden opgebouwde katholieke stichting verloren gegaan. Gelukkig hebben de zaken echter niet het verwachte verloop genomen. Het gebouw is wel verkocht, doch biy'ft zyn bestemming behouden, dank zij de medewerking van de Kerkelijke Overheid en het initiatief van hen, die voor dit doel een nieuwe vereeniging in het leven hebben ge roepen. De voorzitter dezer nieuwe vereeniging, ge naamd de St. Maria Magdalena-Vereeniging, is_ mr. P. L. M. Driebeek, wiens voor eenige jaren overleden zuster, wijlen mevr. A. Weve- Driebeek voor dit liefdewerk immer ook zoo'n werkdadige belangstelling heeft aan den dag gelegd, Wij vonden hem gaarne be reid over de tot stand gekomen reorgani satie het een en ander mede te deelen. Door welke oorzaak is het, zoo vroegen wij, met de oude Magdalena-vereeniging mis- geloopen Langzamerhand, aldus mr. Driebeek, is de vereeniging in een financieel-onhoudbaren toestand komen te verkeeren. Waardoor? Ja, op de eerste plaats door de tydens den bouw toen noodzakelijk geworden uitbreiding, welke buiten de oorspronkelgke plannen lag. En dan natuuriyk de crisis en haar gevolgen: terug trekken van de gemeentelijke subsidie, te- rugloopen van verpleeggelden enz. De veree niging kon niet meer aan haar zware ver plichtingen voldoen en ten slotte achtte de hoofd-geldschieter zich gedwongen het ge bouw in veiling te brengen. De Magdalena- vereeniging moest tot liquidatie overgaan. Het complex kwam, zooals U hebt kunnen lezen, in veiling. Doch werd, daar zich geen gegadigden voordeden, door den geldschieter zelf weer ingekocht. Inmiddels waren door mg stappen gedaan tot oprichting van een nieuwe, rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, welke in staat zou zgn het werk der oude vereeniging voort te zetten Die nieuwe vereeniging, de St. Maria Magdalena-vereeniging, werd de zen zomer opgericht en heeft voor eenige maanden rechtspersooniykheid gekregen. Ware stopzetting van dit werk op ka tholieken grondslag een groot nadeel ge weest? zoo vroegen wg mr. Driebeek, die als voorzitter van den Voogdijraad te Rotterdam natuurlijk geheel dit terrein van socialen arbeid kan overzien. Een groot nadeel? De vereeniging is onmisbaar. Zoo een vereeniging op katho lieken grondslag zou verdwijnen, zouden de meisjes, die op de hulp van 'n dergelijke ver eeniging zijn aangewezen, wellicht aan neu trale stichtingen kunnen worden toegewezen. Bij reclasseering zou dan het voornaamste bij een katholiek meisje, verwaarloosd worden: baar godsdienstige vernieuwing. Doch. ook in verband met de ontwikkeling der kinderwetten hebben wij een dergelijke katholieke stichting broodnoodig. In een ka tholiek observatiehuis, dat aan bet gesticht te Overschie is verbonden, kunnen op last van den Kinderrechter kinderen geplaatst worden uit alle deelen van het land. Ook voogdijkinderen moeten wij kunnen aanvaar den om in de Rijkssubsidie ten volle te kunnen participeeren. Natuurlijk weet iedereen wel, waartoe in het algemeen de Magdalena-stichting dient, doch kunt U ons niet nader aangeven, wat het werk alzoo omvat? Allereerst de zorg voor de kinderen, die na ontzetting of ontheffing van de ouderlgke macht aan een voogdij vereeniging worden toegewezen. Dan krijgt u de categorie van de ongehuwde moeders met haar kinderen, die in het gesticht blgven tot zij den leerplich tigen leeftijd hebben bereikt. Vervolgens ont fermen wij ons over de vrije meisjes, die zoo moeilijk in de maatschappij op eigen beenen kunnen staan. En ten slotte hebben we onze verzorging van kinderen, die om een of andere reden tijdelgk een onderdak behoeven en door ons tegen vergoeding verpleegd worden. Gaat door de nieuwe vereeniging, welke wederom door den Minister als voogdgver- eeniging is erkend, in bet Overschiesche Ge sticht het werk op denzelfden voet worden voortgezet Niet heelemaal. Want sedert 1 Octo ber j.l. is er eene verpleging gekomen door religieusen. Het was niet gemakfcelgk eene Congregatie te vinden, die zich met deze taak wilde belasten. Maar ten slotte zgn wij toch geslaagd. En zeer goed. De z.g. Zusters van St. Jozef, een Duitsche Congregatie, welke ook in het bekende „Huize Lydia" te Amster dam werkzaam zijn, waren bereid het werk van de lichamelgke verzorging, opvoeding en reclasseering onder leiding van het bestuur der St. Maria Magdalena-Vereeniging op zich te nemen. In Berlgn bestuurt deze congre gatie ook een dergelijk huis als onze Magda- lena. Zij beschikken dus ook over de noodige ervaring. Het bestuur vertrouwt, dat zg de stichting aan goede handen heeft toever trouwd. Binnenkort zullen er een kleine twintig krachten werkzaam zijn en geleidelijk aan zal de bevolking van het gesticht, welke het laatste jaar in verband met de financieeie moeilijkbeden zoo laag mogelijk was gehou den, weer toenemen. Is op de nieuwe basis het voortbestaan van dit liefdewerk nu verzekerd, zoo vroegen wg ten slotte. Wg mogen vertrouwen van ja. De nieuwe vereeniging is niet zooals de oude eigenares van het gesticht te Overschie, doch huurster. Onze verplichtingen als huurster meenen wij te kunnen blijven volbrengen. Ten minste onder één voorwaarde: dat even als in het verleden de St. Maria Magdalena- Vereeniging kan blijven rekenen op de lief dadige hulp van ons katholieke volksdeel. Met de bgdragen der overheid zijn natuurlgk lang niet alle kosten van de exploitatie van een dergelgk thuis gedekt. Om de exploi tatierekening te laten kloppen moeten wg kunnen rekenen op de vaste contributies van vele leden en op den verderen steun door gif ten, welke binnenkomen. En wij vertrouwen, dat de katholieken, niet alleen van Rotterdam maar ook daar buiten want onze stichting is voor heel het land ons vooral nu zullen laten blgken, dat dit moeilijke, maar zoo noodzakelgke liefdewerk in stand moet worden gehouden. De stichting is nu gesaneerd door een re organisatie, waarbg de belangrgke gelden, welke indertgd zijn gegeven om de model inrichting te Overschie te stichten, voor de katholieke zaak gered zijn. Ik mag daarom een beroep doen op aller medewerking om deze katholieke zaak in stand te houden en vertrouw, dat de circulaires welke met een hartig woordje van Henri de Greeve in zee zijn gegaan, tot de bekende nobele geste zul len leiden. Als een reactie op het Zaterdag voorgeval len incident op de Rotterdamsche Beurs, toen vanwege het bestuur geen toestemming kon worden verleend voor een aanvraag tot ver siering van den effectenhoek, is de Rotter damsche Beurs vandaag het tooneel geweest van een enthousiaste Oranje-hulde. Tegen beurstgd 'werd er in den effecten hoek in allerijl maar op zeer smaakvolle wijze een oranjeversiering aangebracht. Tegelgk begonnen de geleidelijk binnenkomende ef fectenhandelaren zich te tooien voor het fes tijn, dat te half twee zou beginnen. De hoeden werden opgeborgen en in de plaats daarvan droeg ieder de oranje muts. Met vlaggen en toeters werden de Oranjeklanten verder uit gedost. Eenige schijnbaar dubieuze elementen werden net gejoel ontvangen, doch het slot was, dat heel de hoek in deze Oranjevermom ming werd gestoken. Te half twee, toen de beurs volstroomde kwam plotseling een orkest te voorschijn om met het spelen van vaderlandsche liederen spoedig heel de beurshal in een Oranje-feest stemming te zetten. Dan nam de heer Offers het woord om namens alle leden het bestuur toe te spreken. Onze anders zoo koude beurs, zoo zeide hij, moet in deze dagen even warm zgn als onze harten, die overkoken van Oranjevreugde. Vandaar deze versiering, aangeboden door een enthousiast Oranjelid. Als blgvende herinne ring hebben wij hier ook aangebracht de beel tenis van het Vorstelijk Bruidspaar. Dan zette het Wilhelmus in, gevolgd door het LippeDetmold-lied en het „Wilt heden nu treden". Onder algemeen gejuich werd dan verder besloten tot het verzenden van een telegram aan het jonge bruidspaar. En dan zette de stoet zich in beweging om met de muziek voorop een rondgang te maken over de geheele Beurs, een Oranje polonaise, welke dp zakelijke stemming in eens deed omslaan in de zonnige Oranje-sfeer. Ook aan de Graanbeurs werd een bezoek gebracht en dan werd wederom het Wilhelmus gezongen met driewerf hoera's op het Bruids paar en H. M. de Koningin. Ook van andere zijde was al het initiatief genomen tot een beetje Oranje-vreugd. Een aantal bezoekers waren n.l. met oranje vlag gen naar binnen gekomen. Deze sloten zich nu aan bij het met ver rassend succes begeleide initiatief der effec tenhandelaren. Verwacht wordt: Matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur, Stonnwaarsehuwingsdienst. Geseind hedenochtend 9,20 aan alle posten: „Attentiesein neer". Op de Britsche eilanden valt regen. In Ier land en Schotland, ook in Engeland is de lucht grootendeels betrokken. Frankrijk heeft veel windstilte en mist met temperaturen even onder het vriespunt in het midden. Bij matigen wind uit Zuidelgke richtingen is hier te lande mistig weer met temperatu ren even boven het vriespunt te wachten en weinig of geen neerslag. Bioscope n: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 24 December, in: Lumière: Kermis der ijdelheid (v. volw.); Luxor: De eeuwige strgd (volw.); Colosseum Ave Maria en Handen boven tafel (volw.); Studio: Eerloos (boven 18 jaar); Prinses: Donkere oogen en Charlie Chan in Shanghai (volw.); Corso: Top hat (volw.); Olympia: Romana; Victoria: Het valsche bankbiljet en Ave Maria (volw.); Ooster: 'n Vrouw in boeien en Triomf der liefde (voor volw.); Capitol, City en Centraal: Ship-Ahoy; Tha lia: China Clipper (boven 18 jaar). Dagelijks: Arena, variété-programma, 2,15 en 8,30 uur. Zondags ook 5 uur (voor volwassenen). Tentoonstelllingen: Delftsche Poort: mevr. L. HoogewerffGoddard, M. Adamse en G. Altman (tot 22 Dec.). Rot terdamsche Kunstkring: Collectie-Goudstikker (tot 11 Jan.). Algemeene Kunsthandel, Visschersdgk 111, werken van W. B. Tholen (tot 3 Jan.). SCHIEDAM, 21 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.201.30 (niet officieel). Het Algemeen Verkooplokaal aan den Goud- schesingel krggt een andere bestemming. Na een grondige restauratie zal daar gevestigd worden een volksschouwburg, welke onder den naam van Circus-Schouwburg de traditie zal trachten voort te zetten van wijlen Ma- rius Spree. Zijn bekend repertoire zal er te gen populaire prijzen voor het voetlicht ge bracht worden door het „Groot Nederlandsch Volkstooneel" onder leiding van Willem Goos- sens. Op 2e Kerstdag vangen de voorstellin gen aan. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers ingebroken in den winkel van de firma De Grugter Zn. aan den Oostzeedgk. Via de da ken van belendende perceelen is men binnen gekomen. De brandkast werd opengescheurd en een bedrag ad 400 gulden werd meege nomen. De politie heeft van de daders nog geen spoor. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de woning van de wed. K. aan de Sophiakade. Een bedrag ad 65 wordt vermist. Nog is met behulp van valsche sleutels in gebroken in de woning van J. J. H. aan de Nieuwe Boezemstraat. Een spaarpot met 3 werd meegenomen. Zaterdag herdacht de heer K. Verduin den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Rotterdamsche IJzer- Metaal- gieterg Machinefabriek v/h. A. Rademakers te Rotterdam (Kralingscheveer). De jubilaris met zgn echtgenoote werden hedenmorgen om 10 uur ten kantore ontvan gen en gecomplimenteerd door de directie, die hem een gouden horloge met inscriptie en een geschenk onder couvert aanbood, terwgl hem namens het personeel een buffet en bloemen werden aangeboden, waarna de jubilaris het verdere van den dag in huiselgken kring door bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1