EERSTE OEFENTIJD BIJ DE INFANTERIE. KABOUTERS Is verlenging noodzakelijk? WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. UITSPRAKEN. VOOR HET MUSEUM BOYMANS. ROTTERDAMSCH TRIO. BRANDWEERMUTATIES. VERDRONKEN BURGERLIJKE STAND. BREI-ACTIE. INBRAAKJE. HILLEGERSBERC. DE DERDE WETHOUDER. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. GEVONDEN VOORWERPEN. SCHIEBROEK. BEER LIEP LOS IN PARK TE MAASTRICHT. bedreiging van agenten. Pro en contra bepleit Gen.-majoor Verberne en generaal Jhr. Alting von Geusau voeren het woord. NEDERLANDSCH FEEST TE LONDEN MAIL VERZENDING NAAR NED.-INDIË OVERTREDING VAN LOTERIJ WET DE OVERTREDING OCTROOIWET. Zitting van 22 December. Zware straffen tegen rijwieldievena Voor de rechtbank heeft terechtgestaan de 24-jarige monteur J. J. V., recidivist en gede tineerd, die zich op 29 October zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een flets ten nadeele van den leerling van de M.T.S., L. Beele, die deze op een achterterrein aan de Zwarte Paardenstraat had neergezet. Subsi diair was hem heling ten laste gelegd. Verdachte ontkende den diefstal, doch gaf de heling toe. Hij had des avonds den 34-jari- gen kleermaker M. W. ontmoet, die in het bezit was van een fiets en die deze wilde ver- koopen. Verdachte had daartoe zrjn bemidde ling aangeboden, hoewel hij wel begreep, dat W. niet op eerlijke wijze aan die fiets was gekomen. Samen met W. was hij naar den houder van een rijwielstalling aan de Vliet- laan gegaan, waar verdachte de fiets voor ƒ6 te koop had aangeboden. Deze zeide mis schien wel een kooper te weten en hij verzocht verd. en W. over een uurtje terug te willen komen. De houder van de fietsenstalling had dadelijk gezien, dat het hier geen zuivere zaak betrof en hij had de politie gewaarschuwd, zoodat toen de heeren terugkwamen, zij werden opgewacht door een agent van politie. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, die in zijn requisitor wees op de ongunstige antecedenten van verdachte V. die reeds voor de vijfde maal moet terechtstaan, eischte tegen hem 1 jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Mr. H. Schadee drong aan op een clemente straf. Vervolgens heeft de kleermaker M. W. terechtgestaan, wien diefstal van de fiets van Beele was ten laste gelegd. Deze verdachte ontkende en beweerde, dat de verd. V. uit de vorige zaak op de fiets was komen aanrijden en gezegd had die fiets te willen verkoopen. Uit kameraadschap was verdachte met hem meegegaan, maar met de zaak had hij niets te maken. Dat klopte niet erg met de mededeeling van den houder van de fietsenstalling, die ver klaarde, dat verd. M., toen hij niet dadelijk tot den koop besloot, gevraagd had zeven kwartjes voorschot te willen geven. Het O.M. achtte, nadat V. als getuige was gehoord, den diefstal bewezen en eischte ook tegen hem 1 jaar en zes maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. R. J. M. H. Brouwers, achtte het bewijs van den diefstal niet ge leverd en concludeerde tot vrijspraak. De brand in „De Gunst"- De rechtbank heeft den 41-jarigen koopman P. V., gedetineerd, den eigenaar van den ma nufacturenwinkel „De Gunst" aan de Vliet- laan, waar in den nacht van 6 op 7 October door brandstichting brand was ontstaan, we gens het uitlokken van brandstichting, over eenkomstig den eisch van het O.M. veroor deeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Een belangrijke schenking van Dr. J. C- J. Bierens de Haan. De zoorzitter van de Commissie voor het Museum Boymans te Rotterdam, Burgemees ter Mr. P. Droogleever Fortuyn, heeft bjj de opening van de Kerst-Tentoonstelling in het museum hedenmiddag mededeeling gedaan van een belangrijke schenking van den oud stadgenoot, Dr. J. C. J. Bierens de Haan. Het betreft een gelukkige verrijking van het prentenkabinet en de bibliotheek van het muserun. De heer Bierens de Haan, die reeds meermalen van zrjn warme belangstelling voor de ontwikkeling van Boymans deed blijken, schonk thans honderd etsen van Giovanni Battista Piranesi, den vermaarden Italiaan- schen kunstenaar, die in de achttiende eeuw te Rome werkzaam was, benevens een hon derdtal werken op kunsthistorisch gebied. Het tweede Concert van het Rotterdamsch Trio, dat oorspronkelijk zou gegeven worden op Dinsdag 5 Januari, wordt verzet naar Maandag 25 Januari, in verband met het gala concert van het Residentie-orkest, op 5 Janu ari te 's-Gravenhage, waarbij Adolphe Poth als concertmeester aanwezig moet zijn. Benoemd is tot Brandmeester aan slangen wagen no. 4 de heer H. M. Kruis, Honinger- dijk 41b. bij overplaatsing van slangenwagen no. 19. Eervol zijn ontslagen: de heeren G. de Bruyn als onderbrandmeester van slangenwagen no. 3 (met ingang van 1 Januari a.s.) en H. Wol- ters als onderbrandmeester van slangenwa gen no. 36. Gisteravond is de 43-jarige Russische ma troos S. U. bjj het aan boord gaan van het Engelseh s.s. „Joyce Llewellyn" liggende aan den Westkousdijk van de loopplank gevallen De man raakte te water en is verdronken. De rivierpolitie heeft het lijk opgehaald en naar het bureau aan de Parkkade overgebracht. Aangften van 22 December 1936. BEVALLEN: W. v. Dam geb. Jongste d. W. Helbers geb. WeUer d. W. M. de Feinder geb. Kolleman z. J. Schollenberg geb. Geense z. T. M. Frietema geb. v. Bezeij d. G. Doesburg geb. v. Dijk d. S. Vinke geb. Dub- beld d. F. Bernaards geb. Jorna z. J. v. Grondele geb. de Wit d. G. Wragge geb. Bozuwa z. J. MA. v. Hoorn geb. de Graaf z. J. M. v. Kesteren geb. Maronier d. B. J. v. d. Foil geb. Witsiers z. M. v. Niekerk geb. de Roos d. L. J. v. d. Linden geb. de Visser z. J. T. v. Schie geb. Michel z. J. Dumee geb. Collens d. D. C. A. v. d. Male geb. Baart z. W. M. Visser geb. Wooning d. G. Rengers geb. Offermeijer z. P. H. Lagendijk geb. Verhagen z. M. E. v. d. Zwaan geb. Vermeer d. J. M. Smit geb. Vos d. C. Roos geb. Vroegop z. J. A. Meininger geb. Kleinendorst d. S. de Wit geb. Minnema d. B. Smits geb. Brunlod z. OVERLEDEN: M. C. A. v. d. Meer vr. van M. de Jong 57 j. J. C. Raar m. van A. v. d. Werf 67 j. L. Schenk ongeh. vr. 29 j. J. J. Leeuwangh m. van W. Bender 67 j. B. A. v. Reenen wede. v. J. B. Breurman 72 j. M. Guis wede. v. C. Kraaijeveld 72 j. E. M. Bodijn wede. v. J. Arends 85 j. F. Sukkel wede. v. B. v. Olffen 69 j. A. Tiebout wedr. v. H. Studde 88 j. J. C. Lensvelt ongeh. vr. 72 j. J. C. Holm ongeh. m. 32 j. C. v. d. Twetel m. v. A. Huisman 44 j. A. Groene- veld m. van J. v. d. Jagt. 41 j. J. v. d. Graaf ongeh. vr. 65 j. A. Ritman gesch. m. M. P. de Koning 60 j. Voorts als levenloos aangegeven: K. Kweekei geb. v. Trigt z. Het comité van de Brei-actie in de paro- c'iie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (West-Zeedijk) heeft Zondag haar eerste lus trum gevierd. Dit comité, nu vijf jaren gele den op ititiatief van eenige Vincentianen, in samenwerking met besturen van andere paro- chieele charitatieve vereenigingen samenge steld, met het doel, warme kleeding te ver schaffen aan arme kinderen uit de parochie, heeft telken jare met Kerstmis, met de on misbare hulp van zoovele huismoeders, vrou wen en meisjes uit de parochie, menig kin derhart verblijd en troost gebracht in zoo menig onder den druk der tijden gebukt gaand gezin. Het volijverige comité heeft dit eerste lus trum aangegrepen, om de parochianen, voor zoover zij achterbleven op te wekken aan dit charitatief werk mede te doen en de vaste medewerksters te vragen, ter gelegenheid van dit lustrum het aantal gebreide goederen nog hooger op te voeren. Deze oproep is met een prachtig resultaat beloond geworden. Een 1300 stuks goederen, waarvan meer dan de helft eigenhandig vervaardigd, als warme onder- kleeding, truien, jurken, shalws en mutsen werd het comité in de afgeloopen week toe gezonden. Ongetwijfeld een prachtige kroon op het werk van slechts vijf jaren. 275 Kinderen van 140 arme gezinnen uit de parochie, vulden Zondagmiddag de zaal van het parochiehuis in de van Vollenhovenstraat tot in de uiterste hoeken. Onder leiding van een groot aantal dames, werden de kinderen op een gezellig feestje onthaald, waarbij ook de pastoor der parochie, pater H. A. J. Jans sen S.J. met vele paters en verschillende be stuursleden van de in de parochie gevestigde charitatieve instellingen acte de presence gaven. Na afloop van dit welgesjaagd kin derfeest, ontving ieder kind een pakket klee- ren. Gisterennacht heeft men zich toegang ver schaft tot de Centrale werkplaats ver jeug dige werkloozen aan de Piekstraat, Een be drag ad. 70 gulden werd gestolen. De heer ir. J. J. Terwiel, in de raadsverga dering van j.l. Vrijdag gekozen tot 3den wet houder, heeft deze benoeming aanvaard. Aan ir. Terwiel is de portefeuille van Sociale Zaken toegewezen. Wethouder Daniels beheert Financiën; wethouder Siezen Openbare Wer ken. Bedrijven en Grondbedrijf, terwijl de burgemeester de afdeelingen Onderwijs en Personeelsaangelegenheden beheert. De 54-jarige D. de B. en zijn zoon, de 25-jarige N. de B. die in de vorige week na een wilde jacht zrjn gearresteerd, als verdacht van diefstal van kippen, bij herhaling ge pleegd, zijn heden naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. De zoon heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd en daarbij bleek dat hij meermalen zijn vader behulpzaam was door dienst te doen als uitkijk en te waarschuwen voor eventueel gevaar. De vader ontkent het ten laste gelegde hardnekkig, doch daar hij recidivist is en meermalen voor degelijke diefstallen is ver oordeeld, zal hem dit waarschijnlijk niet baten. In het bureau van politie, Hillegondastraat, zrjn de volgende gevonden voorwerpen gede poneerd: 1 handschoen met bruin astrakan; 1 wieldop Chevrolet-auto; 1 sleutel; 1 hand schoen; 1 ceintuur; 1 overschoen; 1 zwarte regenjas. Bjj vinders zijn terug te bekomen: 1 porte monnaie met inhoud, P. Hagers, Bioklandstr. 103b, Rotterdam; 1 zak gereedschap, Den Outer, Zwaanshals 12, Rotterdam; 1 pakje dameskleeding, Midelkoop, Lischbloemstr. 17; 1 kosteloos belastingmerk, Moonen. W. Nagell- laan 29; 1 portemonnaie met inhoud, Schie- broekschelaan 29, Rotterdam; 1 autoped, J. v. d. Sterre, Dorpsstraat 24. Aangedreven een moeiboot, terug te beko men bij F. Onstede, woonschip Bergsche Ver laat. Ten kantore van den T.O.D. zijn terug te bekomen: 1 blauwe ceintuur; 1 dameshand schoen; 1 damesparapluie; 1 grijze id.; 1 zwar te id.; 1 portemonnaie en 1 kinderportemon- naie. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: S. van Boven geb. Houweling d. K. M. Beukelman geb. Koudstaal d. ONDERTROUWD: M. B. Weers, 29 j„ alhier en J. de Jong, 23 j. OVERLEDEN: J. L. Engelenberg 56 j„ echtg. van M. Mennes. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: J. van Engelen 47 j., echtg. van A. W. van den Tempel. Zijn kooi door onverantwoordelijk mensch geopend. Gisteravond omstreekt half negen bemerk ten eenige burgers, dat een der beren van het Aldershofpark te Maastricht buiten de kooi in het park rondliep. Door de politie, die spoe dig ter plaatse aanwezig was, werd het park afgezet en na eenigen tijd slaagde men erin het dier in zijn kooi terug te drijven. Bij onderzoek bleek, dat de ijzeren sloten der omheining en van de kooi opzettelijk wa ren verwijderd. Sporen wezen uit, dat de dader de sloten had doorgezaagd. Een ergerlijke vernieling, welke zeer cm. stige gevolgen zou kunnen gehad hebben. Naar de daders stelt de politie een onder zoek in. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de gisteren den 66-jarigen vischventer H. M., vroeger tolbaas te Huizen, wegens bedreiging met doodslag tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoho listen. De rechtbank had hem een jaar opge legd. Verd. had twee agenten te Huizen met een broodmes bedreigd, toen hij wegens dron kenschap werd aangehouden. De procureur-generaal had twee jaar en vier maanden gevorderd. Het hof overwoog echter, dat verd. slechts in dronkenschap gevaarlijk is, weshalve een gedeeltelijk voorwaardelijke straf werd op gelegd met een streng toezicht. IN een Dinsdagavond door de Haag- sche afdeeling van de Algemeene Vereen, van Nederlandsche Reserve officieren in Pulchri Studio te Den Haag gehouden vergadering, 'waartoe ook leden van de zustervereenigingen en officieren van liet garnizoen der residentie waren uitgenoodigd, werd de vraag behandeld: Is verlenging van den eersten oefentijd hij de Infan terie noodzakelijk? Als sprekers voerden het woord generaal- majoor b.d. J. P. J. Verberne, contra, en ge- neraal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, commandant van de Iste Divisie; pro. Inleiding generaal-majoor Verberne- Spr. herinnerde eraan, dat destijds het in stituut der reserve-officieren bij het leger niet met gejuich is begroet. Doch, merkte spr. op, de groote oorlog is toch maar uitgevochten door Amerikaansche, Engelsche en verdere reserve-officieren en ten onzent zijn de re serve-officieren de oorzaak, dat de afbre kende politiek tegenover defensie in deze in ternationale crisistijden is omgeslagen bij schier alle partijen. Zoowel bij het leger ais bij de vloot heerscht nog te veel het conservatieve principe: houden wat we hebben, ook al is het niet noodzake lijk. Er dient echter rekening te worden ge houden met de financiëele mogelijkheden van het land. Wil men de uitgaven voor defensie opvoeren, dan zal van andere potjes wat moe ten worden afgenomen, maar waar kan dat met de minste schade nog geschieden Wie voelt bijvoorbeeld voor belastingverhooging, voor salaris- of pensioenverlaging, voor in trekking of vermindering van steun aan werk loozen, voor verlaging van de toch al schriele bezoldiging der kweekelingen met akte, voor opvoering van het aantal leerlingen per klas op de lagere school van 40 tot 60? Wat het vraagstuk van dezen avond zelf betreft, of verlenging van den eersten oefen tijd noodzakelijk is, meende spr. op grond van zijn ervaringen als commandant bij de in fanterie, als oud-troepenofficier, als werkzaam geweest zijnde bij het commando van het Veld leger en bij den Devisiestaf, kortom als troepen- soldaat en niet als theoreticus, te moeten ant woorden, dat onze Nederlandsche physiek en psychisch algemeen ontwikkelde jongens in 5y2 maand tot infanterist kunnen worden ge vormd. Natuurlijk is een 9 maanden geoefende sol daat beter dan een, die 5Vs maand getraind is, maar de koek is op en het is niet nood zakelijk. Ook voor de voortgezette opleiding van verlofsofficieren is verlenging van den eer sten oefentijd niet noodzakelijk, mits zij ver der geoefend kunnen worden bij de drie her halingsoefeningen, die ook spr. voorstaat. Ten slotte propageert men een verlenging van den oefentijd om een blijvend gedeelte te kunnen vormen. Maar dit is het meest depri- meerende voor de menschen, die blij zijn, dat ze afgericht zijn en dan moeten beginnen met lijntrekken, terwijl ze vaak in de burgermaat schappij juist zoo onmisbaar zijn. Generaal von Geusau wenscht het contin gent niet vast te leggen in de Wet, doch elk jaar bij Kon. besluit. Om utiliteitsredenen achtte spr. dit ongewenscht. Wel vindt hij het billijk om alle lichamelijk geschikten in het legerverband op te nemen. Als het con tingent niet bij de Wet wordt vastgelegd, zou door politieke of andere actie gemakkelijk een volgend jaar het noodzakelijke contingent van 32.000 man weer kunnen worden terugge drongen tot bijvoorbeeld 10.000 man. Met generaal von Geusau is spr. het eens, dat er per infanterie-sectie vier groepen moe ten zijn ieder met een lichte mitrailleur en dat de derde herhalingsoefening weer moet worden ingevoerd, die in twee perioden, ieder van 6 dagen, in het 9de en 12de jaar zullen moeten opkomen. De kazematten moeten niet zwak doch sterk bezet worden door oudere lichtingen uit de omgeving, die daar hun derde herhalings oefening dienen te houden. Bovendien moeten ze rijkelijk voorzien zijn van mitrailleurs; minstens op elke 10 meter één duivelsgietertje. En de lichte brigade? Geen dure paarden meer maar wielrijders en mitrailleurs. Ook aan vliegtuigen, het primaire vechtmiddel In het bijzonder voor kleine naties, dient meer aandacht geschonken. Wat het urgentie-program voor de vloot betreft, daar moet ook alle dure franje wor den opgeruimd. Tegenover de groote mogend heden doen wij niets met een paar kruisertjes, waarvan de bewapening lang niet zoo ver reikt als die der groote vlagschepen en vlag- kruisers. Met een paar dozijn onderzeeërs, jagers en verder klein materieel, zooals spr. reeds 20 jaar geleden heeft geadviseerd, en geleidelijke afschaffing van onze kruisers, zouden de millloenen van onze marine-uitga- ven veel beter zijn besteed, vooral als het varend materieel nog wordt aangevuld met vliegtuigen. Met admiraal Colenbrander is spr. het eens, dat kruisers alleen dienen kunnen voor vre- desvertoon; voor dat vlagvertoon kunnen onze schitterende handelsschepen echter nog beter zorgen. Het schoolsche lesje, dat elke land- of zee macht moet bestaan uit een z.g.n. harmonisch samengesteld orgaan van de verschillende wa pens, d.w.z. dat onze marine een verkleind groote-mogendheidsvlootje en ons leger een groote-mogendheidsleger in het klein moet zijn, is onjuist. Het leger moet georganiseerd zijn in verband met een urgentieprogram in zake de vechtmiddelen, de beschikbare finan ciën, het doel en de terreinen. Resumeerende kwam spr. tot de volgende conclusies: 1°. aanschaffen wat noodig en mogelijk is in verband met de beschikbare middelen en daartoe afschaffen, wat niet noodzakelijk is; 2°. de marine moet weerbaar gemaakt wor den met klein materieel, vliegtuigen en steun punten; de kruisers moeten geleidelijk ver vallen; 3°. het Leger moet verbeterd worden aller eerst met vliegtuigen, een contingent van 32.000 man, een derde herhalingsoefening en infanteriegeschut. De overige desiderata, ook verlenging van den eersten oefentijd, bij volgende begrootin- gen. Gen.-majoor jhr. Alting v. Geusau aan het woord. Generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau vangt aan met het belang van het vraagstuk in het licht te stellen. Wanneer men tot de conclusie komt, dat onze huidige oefen tijd van 5% maand onvoldoende is, dan is er volgens spr. van urgentie geen sprake meer, want alle nieuwe wapenen en alle andere ver beteringen aan de weermacht aangebracht, zijn tevergeefsch, indien de enkele man, die hetzij die wapenen bedienen moet, hetzij er door gesteund wordt zijn vak niet machtig is. Al hebben wij de allerbeste artillerie in goeden getale, als de infanterie wegens on geoefendheid van den steun der artillerie on voldoende gebruik kan maken, hebben wij niets aan die artillerie. De geoefendheid van den enkelen man is de elementaire cel van het heele legerorganisme. Als men vindt, dat de geoefendheid onvoldoende is en men vraagt in plaats van verlenging van eersten oefen tijd nieuwe wapenen of een grooter contin gent, dan begaat men een principiëele fout. Is de eerste oefentijd van 5V3 maand voor de infanterie voldoende? Spr. beziet deze zaak uit drieërlei oogpunt, n.l.: 1. de elementaire geoefendheid; 2. de geoefendheid in grootere verbanden en daarmede samenvallende de oefengelegenheid voor reserve-officieren en -onderofficieren; 3. de strategische veiligheid. Hierover weidde spr. nader uit. Ad 1. Blijkens ue '—varing van alle tegen woordige beroepsofficieren is de elementaire ge oefendheid van den infanterist bepaaldelijk on voldoende. Maar hoe kan dat ook anders Ver geleken bij 1914 en vroegere jaren is de leer stof geweldig uitgebreid, het aantal beroeps instructeurs alsmaar ingekrompen en de eerste oefentijd verkort. En nu weet spr. na tuurlijk wel, dat er gespecialiseerd wordt en niet iedere man alles behoeft te kennen, maar niettegenstaande dat, komt men er in 5V2 maand niet. Het Is ontstellend bij oefeningen te moeten vaststellen, hoe minimaal dun het vernisje van kennis is van onze jonge dienst plichtigen en daar moeten zij, met 2 korte herhalingsoefeningen 15 jaren op teren. De geest is tegenwoordig uitmuntend, ijver en toewijding van de instructeurs laten niets te wenschen over, alle tijd wordt ten volle be nut, maar niettegenstaande dat alles, komt men er niet. Waarom ook vraagt spr. zouden wij Nederlanders het alleen kunnen in 5% maand, terwijl overal elders de oefentijd meer dan het dubbele bedraagt? Nu kan men wel redeneeren dat 5% maand voldoende is, maar dat zegt ons niets. De practijk wijst onmisken baar uit dat de geoefend heid onvoldoende is. En als alle mannen van de practijk het daarover eens zijn, dan is er toch geen reden daaraan te twijfelen. Ook om zich in te leven in de mili taire tucht is een tijdvak van 5% maand als onvoldoende te beschouwen. Ad 2. Na de eerste elementaire opleiding komt er van verdere oefeningen in compag nies- en bataljonsverband heel weinig terecht. Een enkele maal geschiedt zulks in de ver- volgoefeningen met de dan nog onvoldoende bekwame viermaanders en voorts gedurende de herhalingsoefeningen. Maar bovendien be denke men, dat de encadreering in oorlogs tijd voor zeker 90 op de schouders van de reserve-officieren rust. De ambitie van deze heeren is steeds te loven, maar hun ontbreekt de gelegenheid om zich in werkelijke com mando's te oefenen, aangezien er door den korten oefentijd nooit troepen zijn. En be denken wij wel, dat het aanvoeren van troe pen In het terrein alleen geleerd kan worden met werkelijke troepen in het terrein. Men leert dat niet op de kaart, noch op gecom primeerde cursussen, noch op winteravond bijeenkomsten, noch door vuurvolgen, oefe ning volgen kortom „medebengelen". Na de elementaire opleiding moet er dus -gelegenheid zijn voor oefeningen in compag nies- en bataljonsverband, welke oefeningen tevens dienstbaar gemaakt kunnen worden om de reserve-officieren meer practische beur ten te geven. Ad 3. In onze dagen is de kans op over vallingen met gemotoriseerde verbanden naar algemeen inzicht groot. Alom rekent men er op, dat men gedurende of wellicht nog vóór het mobiliseeren, met dergelijke ondernemin gen behoort te rekenen. Ons huidige stelsel van 2 ploegen dienstplichtigen met 5% maand eerste oefentijd is daarom onhoudbaar. Als het uiterst toelaatbare minimum van 3 maan den wordt aangenomen, waarna een man, als de nood hoog gestegen is, voor den vijand mag gebracht worden, dan hebben wij dus gedurende 2 X 2VZ 5 maanden van het jaar quasi-geoefenden en zijn wij de overige 7 maanden volkomen weerloos. Het is daar om noodig, dat de eerste oefentijd zoo lang duurt en zoodanig in ploegen is ingedeeld, dat. er steeds voldoende geoefenden aanwezig zijn om bij het allereerste symptoom van spanning hun plaats in de allereerste en aller eenvoudigste maatregelen van grensbeveili- ging in te nemen. Deze drie zaken combineerende wordt ge vraagd: 6 maanden voor elementaire oefenin gen-; 3 maanden voor oefeningen in compag nies- en bataljonsverband, tevens bestemd voor de werkelijke oefening van reserve-aan voerders; 3 maanden blijvend gedeelte voor de z.g.n. strategische veiligheid. Dat is dus totaal 12 maanden, waarhij de systemen van het over elkaar heen springen der lichtingen thans buiten beschouwing gelaten worden. Tenslotte maakte spr. nog twee opmerkin gen: 1. dat bljjkens bekende uitlatingen de minister van Defensie een belangrijke ver lenging van den oefentijd projecteert; 2. dat het moreel ontoelaatbaar is onze landszonen onvoldoende geoefend voor den vijand te brengen. (Van onzen correspondent). LONDEN, 19 December 1936. „Neerlandia" de Nederlandsche vereeniging te Londen, had reeds besloten haar jaarlijksch kinderfeest op 19 December te doen plaats hebben, toen bekend werd dat op dien dag te 's Gravenhage het aanstaande huwelijk van Prinses Juliana zou worden afgekondigd. 't Was een toevallige samenloop van om standigheden, maar tevens een gelukkige sa menloop. Op 7 Januari zal de Nederlandsche klonie natuurlijk 't Koninklijk huwelijk mee vieren, maar dit avondfeest is niet voor kin deren bestemd of geschikt. De gelegenheid om van 't jaarlijksch kinderfeest tevens een „Juliana-feest" te maken, was dus bijzonder welkom, want zij behoefde thans niet gescha pen te worden: zij deed zich vanzelf voor. Ongeveer tweehonderd Nederlandsche kin deren waren met hun ouders, vanmiddag om dirie uur in de Portman Rooms, aan Baker- stireet, bijeengekomen en zij hebben zich vier uren lang voortreffelijk vermaakt. Er is, zonder dat zij dit weten, iets pathe tisch in een troep kinderen die buiten eigen land wonen, 't Kan zijn dat zij niet veel mis sen enit in geen geval zijn zij zich ervan be wust iets te missen. Zij wonen hier in een vrij en gastvrij land, waar zij zich volmaakt ge lukkig kunnen voelen. En toch't is niet hun bodem. Zij zijn „overgeplant". Zij bezoe ken Engelsche scholen. Zij hebben Engelsche makkers. Voor zeer velen hunner is Nederland iets vaags. Verscheidenen zijn in Engeland geboren. De meesten spreken gemakkelijker Engelseh dan Nederlandsch. Maar komen zij bij elkaar, dan ziet men dat zij ook bij elkaar hooren. Eenige uren lang ontstaat in 'n zaal, midden in 't groote Londen, een stukje Jong- Nederland. En als 't afgeloopen is, dan gaat weer 'n elk zijns weegs, en lost zich dat stuk Jong Nederland weder op in het vreemde land dajt den meesten zooveel minder vreemd is dan 't eigen land. Zij kenden het Wilhelmus niet Er was iets dat mij trot en dat velen moet getroffen hebben. Toen 't feest ten einde liep, werd eerst 't Wilhelmus gezongen onder piano begeleiding. De meeste volwassenen zongen mee. Maar er waren weinig kinderen, die meezongen. Hierop volgde „God save the King". Nu daverde de zaal van de kinder stemmen. Veel volwassenen stonden eerbiedig maar zongen niet. Maar ik geloof dat alle kinderen zongen, en hoe! Men zal nu begrijpen wat ik bedoel met „pathetisch". De meeste kinderen kenden de woorden van 't Wilhelmus niet, maai- allen kenden „God save the King". 't Deed pijnlijk aan. Ik zeg dit niet bjj wijze van blaam. Integendeel; ik zeg 't bü wijze van lofaan 't adres van Neerian- dia. Want deze vereeniging spant haar beste krachten in om althans de liefde voor de taal in de kinderen der Nederlanders le vendig te houden. Er zijn onder die kinderen zeer velen, die 't Nederlandsch niet of ter nauwernood spreken, zelfs wanneer beide ouders Nederlanders zijn. In dit opzicht moe ten vele ouders gelaakt worden. Zij kunnen zich erop beroepen en doen dit ook vaak dat vooral ta 't schoolleven en den om- ga.ng met Engelsche kinderen de moedertaa.1 doodgedrongen wordt," maar ik houd vol dat in verreweg' de meeste gevallen onverschillig heid van de ouders de voornaamste oorzaak van 't kwaad is. Weinig volken hebben minder eerbied en liefde voor hun taal dan 't onze. Hoe weinig komt 't voor, dat de kinderen van andere vreemdelingen hun eigen taal niet of slecht spreken. „Neerlandia" moedigt liefde voor de taal aan, zy schrijft wedstrijden uit, zij richt leer gangen in. Nu wordt hier te Londen geld ingezameld voor een huldeblijk es.n Prinses Juliana. .Ik deelde hieromtrent de vorige maand een en ander mee. Ik weet niet of ik vertellen mag, hoeveel tot nu toe is ingekomen, maar ik mag toch zeker verraden dat tot nu toe het resul taat zeer bevredigend is. Maar 't mooiste huldeblijk dat wij onze toekomstige Koningin kunnen aanbieden bestaat toch hierin dat wij haar ervan kunnen overtuigen dat niet alleen wij, maar ook onze kinderen datgene in eere gehouden hebben, dat meer dan iets anders Nederlanders in den vreemde met 't Vaderland vereenigt: de taal. 't Is niet mijn gewoonte eervolle vermel dingen af te drukken. Ditmaal breek ik met de gewoonte, 'tgeen steeds 'n bewijs is da de gewoonte goed is. Er werden prijzen uitgereikt voor Ne er- landsche voordracht. Zij werden weggedra gen door de volgende kinderen: Prijzen voor kinderen van 11 14 Jaar: Adri de Heuss (12 j.) 1ste prijs. Samuel Lu- den (13 j.) 2de prijs. Voor kinderen van 6 tot 10 jaar: Florus de Meester (6 j.) 1ste prijs. Martha de Jongh Cleyndert (6 j.) 'de prijs. Toespraak van den Ned. Gezant. Het feest werd bijgewoond door den Neder- laixdschen gezant en mevr. e ai ees van Swinderen. De gezant hield een korte toe spraak, waarin hij de beteekems van dezen dag voor ons land deed uitkomen, en de aan wezigen aanmaande zich nooit voor hun na tionaliteit te schamen. Wij gelooven niet dat er, met uitzondering' van enkele snobs, die „quite English" doen, veel Nederlandei's in Londen zijn, die geneigd zijn zich te schamen voor hun nationaliteit, zoolang er tenminste in Nederland niets ge beurt waarover zij zich zouden moeten scha men. De heer Roosegaarde Bisschop, voorzitter van „Neerlandia", had eveneens een korte toespraak gehouden, waarin hij onder anderen dank bracht aan firma's en personen die be langeloos meegewerkt hadden om dit feest te doen slagen. Medegedeeld werd ook dat 't volgende tele gram uit den Haag ontvangen was: „Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben met veel belangstelling kennis genomen van kinderfeest in Portman Rooms te Londen op 19 December en stellen het op hoogen prijs dat Nederlandsche kinderen in het buiten land op deze wijze met gebeurtenissen in Hol land meeleven. Baud Kamerheer. Een program werd opgevoerd, gedeeltelijk door amateurs, gedeeltelijk door beroeps- artlsten, dat de kinderen voortdurend boeide, en toen eenmaal het ijs tusschen de zaal en het podium gebroken was, kende de vreugde geen grenzen. Ook Hollandsche kinderen ga ven eenige nummers ten beste; sommige dier nummers waren verre van onverdienstelijk. Alleen zouden wij erop willen aandringen dat in 't vervolg bij dergelijke gelegenheden meisjes, die dansen uitvoeren, behoorlijk ge kleed gaan, 't Lijkt ons volmaakt onnoodig dat meisjes van 'n jaar of twaalf (of van welken leeftijd ook) dansen met een grooten- deels onbedekt lichaam. Naakt zijn is een treurig beroep, maar een slechte liefhebberij. Afgezien hiervan was 't feest in ieder op zicht geslaagd. Er werd veel gelachen, veel gejuicht en gedurende 't theeuur, veel gege ten en gedronken en op een groote tafel lag een geweldige berg pakketten, waarvan elk gezin er bij 't afscheid een als Kerstgeschenk meekreeg. Post van Medan af per vliegtuig- De postzendingen naar Indië, vervoerd met maiivrachtschepen van de maatschappij Ne derland en den Rotterdamschen Lloyd, worden van Medan af per vliegtuig naar Pakanbaroe, Palembang of Batavia doorgezonden. Afzenders van aangeteekende brieven, briefkaarten en akten kunnen, indien zij be zwaar hebben tegen vervoeren van deze stuk ken per vliegtuig, bewerkstelligen, dat deze stukken niet per vhegtuig worden verzonden door daarop de aanteekening te plaatsen: Niet van Medan af per vliegtuig. Deze stuk ken worden dan niet in bedoelde luchtpost- zendingen opgenomen. MISHANDELING IN DE WERK VERSCHAFFING TE DALERVEEN. Veertien arbeiders tot gevangenis. straf veroordeeld- De Rechtbank te Assen deed uitspraak in de zaak tegen een veertiental arbeiders, die op 27 Augustus openlijk geweld hebben ge pleegd tegen den opzichter van de Ned. Heide Maatschappij, A. Westerbeek uit Coevordem, toen zjj in de werkverschaffing te Dalerveen verschil van meening hadden over de loonen. Een tweetal arbeiders had zich bovendien aan mishandeling schuldig gemaakt. Deze beiden, R. H. en C. K. uit Emmer-Compas- cuum, werden veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee maanden. De overigen, t.w. B. H., G. W„ E. E., R. F„ A. van D. allen uit Emmer-Erfscheidenveen, B. K., F. D„ W. S., en O. S., allen uit Emmer-Compascuum, G. W. en J. H. T., beiden uit Munsterscheveld en B.. H. S. uit Berger Compascuum, werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. De eisch tegen beide eerstgenoemde verdachten was vier maanden en tegen de andere twaalf verdachten drie maanden ge vangenisstraf. In aansluiting op bovenstaande zaak wees de rechtbank vonnis tegen H. van D. uit Emmer-Compascuum, thans gedetineerd, te gen wien een gevangenisstraf van een jaar was geeischt, omdat hij bi) de behandeling van bovengenoemde zaak ala getuige een meineed had afgelegd. Verdachte was ook arbeider in dezelfde ploeg als de veertien genoemde arbeiders en had zich laten verlei den zijn kameraden te sparen. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van prev. hechtenis. Uitspraak in een proefproces. >d. De Haagsche kantonrechter mr. Ferguson heeft gisteren uitspraak gedaan in een proef proces, uitgelokt door de firma H. en van der B„ een premie-effectenhandel te 's-Graven hage, die het publiek in de gelegenheid stelde toe te treden tot een aantal clubs voor ge meenschappelijk bezit van premie-aandeelen, waarbij obligaties tegen 1.50 per maand ver krijgbaar werden gesteld. Naar de meening van het O. M. was hier sprake van overtre ding van art. 2. derde lid, van de loterjjwet 1905 (uitgifte van certificaten, rechtgevende op den gedeeltelijken eigendom van een oor spronkelijk aandeel in een premieleening), waartegenover de gemachtigde van de beide firmanten aanvoerde, dat niet bij dezen doch bij de gezamenlijke clubleden de eigendom der obligaties berustte. Geëischt was tegen elk der beide firmanten 150.boete, subs, drie maanden. De kantonrechter nam als bewezen aan het openstellen van de deelneming in een premie leening door middel van het afleveren van cer tificaten, recht gevende op den gedeeltelijken eigendom van een oorspronkelijk aandeel in die premieleening en veroordeelde elk der belde firmanten tot 50.boete, subs. 20 dagen hechtenis. Tegen deze uitspraak is van de zijde der veroordeelden hooger beroep aangeteekend. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den handelsingenieur J. S., tegen wien door het O. M. een geldboete van 100.subs. 50 dagen met verbeurdverkla ring van het in beslag genomen radiotoestel is geëischt, wegens het in den handel brengen van dat toestel met onderdeelen, waarop de Philipsfabrieken octrooi hadden. Verdachte werd veroordeeld tot een geld boete van 200.subs. 100 dagen. ZIJN: onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkoopers bfjdehande ondernemers pientere veilingmeesters onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders harde werkers trouwe vrienden knappe koppen goedkoope krachten machtige strijders kwieke reiiigeri vurige aanhangers kundige publiciste* moedige handlangers duidelijke omroepers snelle succes-bahalers Bedenkt in al uwe BH91 moeilijkheden, dat er HHI nog e*ee kabouters zijnl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2